23. října 2024, Carolina č. 1051
události od 14. do 20. října
Z domova
V čele lidovců Výborný, dvojkou Bělobrádek. Zato Hladík vůbec neuspěl
Ministr zemědělství Marek Výborný je novým předsedou KDU-ČSL. Vystřídal dosavadního lídra a šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Lidovci si na sjezdu v pátek 18. a v sobotu 19. října v Olomouci vybrali i další členy vedení. Stranickou dvojkou se po překvapivě nezdařilé kandidatuře Petra Hladíka stal Pavel Bělobrádek.
„Děkuji za důvěru, kterou jste mi projevili. Vážím si toho,“ prohlásil Výborný. O místo v čele se ucházelo celkem šest kandidátů, ještě Jiří Regner, Šimon Heller, Tomáš Kaplan, předseda z let 2006 až 2009 Jiří Čunek a obhajující Jurečka. Toho Výborný předčil ve druhém kole, když získal 159 hlasů z 288 možných, Jurečka 107. Funkci už předtím jednou zastával, v roce 2020 ji ale po smrti manželky opustil.
Výborného podpořil ministr životního prostředí Petr Hladík, jenž už před sjezdem avizoval vzájemnou spolupráci. Na post prvního místopředsedy však kandidoval neúspěšně. Přestože žádného protivníka neměl, podporu delegátů neobdržel ani v jednom ze dvou kol. „Vlastně nevím, proč jste mě nezvolili. A já bych byl fakt rád, a chci objet vás všechny v krajských výborech, abyste mi normálně do očí řekli, proč jste mě nezvolili,“ reagoval Hladík.
V opakované volbě se přihlásili Václav Pláteník a Pavel Bělobrádek. Někdejší šéf lidovců mezi roky 2010 a 2019 a nynější poslanec získal nadpoloviční většinu už v prvním kole. „Postavili jste mě před obtížnou situaci, na druhou stranu jsem připraven dát svoji energii a svůj čas KDU-ČSL,“ uvedl Bělobrádek.
V sobotu se zformoval také zbytek nejužšího vedení strany. V něm mimo jiné obsadila pozici místopředsedkyně starostka Kravař Monika Brzesková, která pod dívčím jménem Žídková vyhrála v roce 1995 soutěže Miss České republiky a Miss Europe.
K novému předsednictvu křesťanským demokratům pogratulovali koaliční partneři Petr Fiala (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Smysl dává jen taková koalice Spolu, v níž lidovci budou svébytnou a sebevědomou stranou. A tato koalice je jediná, kdo může současnou opozici porazit,“ potvrdil Výborný, že KDU-ČSL ve spojenectví setrvá.
Daniel Noska
Letečtí záchranáři mají v Praze novou základnu. Dočkali se po 37 letech
Letecká záchranná služba otevřela po letech příprav novou základnu, která se nachází v areálu pražského Letiště Václava Havla na místě té původní. Kromě pokojů pro posádku nabízí také technickou a společenskou místnost nebo ordinace. Při slavnostním otevření představitelé bezpečnostních složek přestřihli pásku, ale sledovali i neplánovaný odlet vrtulníku k zásahu.
„Měl jsem už dřív možnost navštívit v Praze letecké záchranáře a jsou to mimořádně zkušení odborníci, kteří si zaslouží, aby čas mimo nasazení trávili v komfortních podmínkách, což dřívější základna nesplňovala,“ uvedl na tiskové konferenci ve středu 16. října primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Bývalá budova byla nejstarší základnou v tehdejším Československu, jako dřevostavba fungovala od roku 1987. Původně magistrát plánoval rekonstrukci, nakonec se rozhodl pro moderní modulární stanici. Stavba začala v červnu 2023.
Hlavní rozdíl představuje výkonná klimatizace, která v prostoru letiště nemůže chybět. „Původní zázemí byla de facto provizorní stavba, která se například používá pro dělníky na staveništi. Kvůli chladnému větru nešla vytopit, v létě tam zase bylo neúnosné vedro. V takových podmínkách bylo komplikované i například skladovat materiál,“ přiblížil ředitel Zdravotnické záchranné služby Petr Kolouch.
Letecká služba patří neodmyslitelně k základním složkám zdravotnického systému. V loňském roce vyrazili záchranáři z Prahy ke 790 zásahům. Základna funguje nepřetržitě a má k dispozici tři plně vybavené vrtulníky. Jeden z nich účastníci ceremoniálu viděli přímo v akci, když krátce po začátku odletěl k Jincům pro pacienta s náhlou zástavou srdce.
Z tiskové konference Jiří Toupal
Digitální stavební řízení začíná od nuly, prodraží se o stovky milionů
Digitalizace stavebního řízení bude hotová možná až 1. ledna 2028. Musí totiž začít od nuly, prohlásil ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který přípravu nově koordinuje. Petr Kulhánek (STAN), jenž v čele resortu pro místní rozvoj nahradil odvolaného Ivana Bartoše (Piráti), vypíše zakázku znovu. Prodraží se tak o stovky milionů. Po přechodnou dobu budou úřady využívat Bartošovu verzi souběžně s původní variantou, která nahradí nefunkční prvky.
„Digitalizace stavebního řízení je ještě v horším stavu, než co ukazovaly prvotní analýzy,“ uvedl Kupka na tiskové konferenci ve středu 16. října.
„Vláda si napsala definitivní nekrolog,“ reagoval místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) na tiskové konferenci o den později. Opozice požaduje vyvození trestní odpovědnosti, zejména kvůli ztraceným stovkám milionů. „Musí přijít hloubkový audit,“ doplnil dále Havlíček. S tím souhlasí i premiér Petr Fiala (ODS): „Ministerstvo pro místní rozvoj spustí v nejbližší době forenzní audit. Na základě jeho výsledků a zjištění se rozhodneme, jak budeme dál postupovat,“ uvedl pro iDnes.cz.
Právě kvůli stavebnímu řízení skončil v září ministr pro místní rozvoj Bartoš. Nový systém spustil 1. července, ale ze strany úředníků se ozývaly stížnosti, že nefunguje. Fiala ho odvolal, protože si údajně nedokázal připustit špatný stav věcí a digitalizaci dotáhnout. Následně Piráti odhlasovali odchod z vlády, reálně však skončil už jen ministr pro legislativu Michal Šalomoun, naopak Jan Lipavský v čele zahraničí pokračuje jako nestraník.
Nela Jankurová
Stres, obavy a špatné vztahy. Proč české děti nechtějí chodit do školy
Počet dětí, které se těší do školy, za posledních 10 až 15 let klesl. Příčinami jsou například nízká podpora ze strany učitelů, vysoké nároky a stres. Výsledky vycházejí z mezinárodní studie HBSC, která se v Česku opakuje každé čtyři roky a zkoumá školní klima a duševní stav dětí.
Podle ní chodí do školy rádo jen 9 % dětí, Česko se řadí k nejhorším zemím. „V roce 2010 jsme měli 21 % školáků, kteří se těšili, v roce 2022 to bylo 12 % jedenáctiletých dětí. U patnáctiletých dětí je to ještě horší,“ řekl Michal Kalman, vedoucí týmu HBSC, na tiskové konferenci ve středu 16. října. Podíl školáků, kteří se netěší, s věkem narůstá. V 11 letech je to více než čtvrtina (28 %), v 15 letech skoro polovina (46 %).
Za negativními výsledky stojí mimo jiné špatné vztahy se spolužáky, slabá opora ze strany učitelů nebo stres. Čeští školáci vnímají vztahy s vrstevníky nejhůře ze všech dotazovaných zemí a pouze 52 % žáků 5. až 9. tříd důvěřuje svým pedagogům. Stres vyvolávají témata, která se děti musí učit, ale nerozumí jim, či velká očekávání.
„Nejčastějším důvodem jsou starosti týkající se budoucnosti a nutnost rozhodovat se o budoucím studiu či povolání,“ uvedl datový analytik české části celosvětové studie HBSC Petr Baďura.
Děti, které se necítí dobře, čelí většímu riziku fyzických i psychických problémů. Ještě hůře jsou na tom mladiství, kteří pochází ze špatných poměrů. „Nejdůležitější je podívat se do rodiny. Ta, která nebere vzdělávání jako klíčový prvek, dramaticky snižuje motivaci dětí,“ dodal Kalman pro Carolinu.
Studie HBSC pod plným názvem Health Behaviour in School-aged Children zkoumá situaci přibližně v 51 zemích, většinou z Evropy. V českém prostředí se na ní podílejí Světová zdravotnická organizace, Česká školní inspekce a Univerzita Palackého v Olomouci. Poslední šetření se uskutečnilo v roce 2022.
Z tiskové konference Gabriela Děrešová
Babiš vyhlásil restart svůj i hnutí ANO. Koalici s ODS odmítl, SPD ne
S výhledem na parlamentní volby, které se uskuteční příští rok, zahajuje hnutí ANO pod vedením Andreje Babiše kampaň. Pro něj osobně mohou být poslední, nedávno totiž oslavil 70. Případnou spolupráci s ODS odmítl, stav státu je podle něj „jedna velká katastrofa“.
Restart svého politického působení i hnutí oznámil Babiš v nedělní Partii Terezie Tománkové. Na Primě také uvedl, že Karel Havlíček, premiér stínové vlády ANO, bude hrát v kampani důležitou roli. Chce se zaměřit především na Prahu a Středočeský kraj.
V otázce možných koalic by preferoval co nejméně spojenců, záležet bude na programové shodě. Jednoznačně odmítl spolupráci s ODS, u SPD si zatím není jistý. „Je to protivládní opozice stejně jako my, ale uvidíme podle programu,“ řekl Babiš. Lídr hnutí Tomio Okamura už dříve oznámil ochotu vstoupit do koalice s ANO.
Babiš se v pořadu ostře vymezoval vůči současné vládě vedené premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle něj je stav státu nyní „jedna velká katastrofa“. Kritizoval zejména vysoký schodek státního rozpočtu, který pro příští rok může být 241 miliard. Zdůraznil, že kabinet podle jeho názoru nedokáže efektivně řešit ekonomické problémy a že je nutná změna.
Valerie Kaňová
Vyšší výnosy, ale méně turistů. Českým památkám ubyli návštěvníci
Silný začátek sezony, pak však nastal propad. Horké dny, ekonomická situace, zahraniční dovolené, olympiáda v Paříži i částečně navýšené vstupné mohly podle ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděždy Goryczkové ovlivnit nižší návštěvnost objektů. Na ty se do konce září přišlo podívat 3,5 milionů lidí, což je přibližně o 8 % méně než loni. I přesto jsou výnosy nejvyšší v historii, dosud činí totiž 627,3 milionů korun, proti loňsku vzrostly o 6,3 %.
Nejlákavějším objektem byl tradičně Státní zámek Lednice se 273 642 příchozími, následoval Český Krumlov a Hluboká nad Vltavou. Velký zájem mohl těšit památkáře v zámku Lysice, kde návštěvnost proti minulému roku vrostla hned šestkrát. „Turisty přilákala dokončená obnova zahrady, historická fíkovna, a především možnost absolvovat prohlídku bez průvodce,“ řekla Goryczková na tiskové konferenci.
Sezona se díky podzimním prázdninám protáhne až do 3. listopadu. Od té doby budou mít otevřeno pouze památky s celoročním provozem, letos nově i s částečně zrekonstruovaným Státním zámkem Litomyšl. V následujících měsících se mohou výletníci těšit na tradiční hradozámecký advent.
Rok 2025 přinese několik nových akcí v čele s projektem Vltava slavná a splavná k výročí 150 let stejnojmenné symfonické básně. Bude pokračovat i 15. ročník projektu Po stopách šlechtických rodů, tentokrát se stane rokem italské šlechty a hlavním objektem bude zámek Uherčice. Vstupné nezdraží.
Z tiskové konference Anna Skalová
Platy politiků porostou o 6,9 %, rozhodla vláda. Opozice žádá zmražení
Platy ústavních činitelů, tedy politiků či soudců, vzrostou od nového roku o 6,9 %, rozhodla vláda ve středu 16. října. Zvýšení vyvolalo kritiku opozice, která volá po jejich zmrazení. Původní návrh počítal dokonce se 13,7 %. Součástí nové úpravy jsou i finanční náhrady pro první dámu, které by měly dosahovat výše až sto tisíc korun.
„Musíme dýchat se společností,“ vysvětlil kompromis na tiskové konferenci ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Objem rozpočtu zůstane beze změny, ušetřené prostředky půjdou administrativním pracovníkům v justici. Proto se Kupka nebojí, že by soudci rozhodnutí napadli.
Návrh teď poputuje do Poslanecké sněmovny. Pokud ho zákonodárci schválí, tak si podle výpočtů České televize například poslanec nebo senátor bez dalších funkcí polepší o více než sedm tisíc, premiér a předsedové obou komor parlamentu o více než 19 tisíc. Nejvíc příjem vzroste prezidentovi, zvýší se o 24 tisíc.
„Neskutečné, neomluvitelné. Jestli chce vláda skutečně dýchat se společností, podpoří můj návrh na zmrazení platů politiků na příštích pět let,“ na síti X napsal předseda ANO Andrej Babiš. Poslanci hnutí požádali o mimořádnou schůzi Sněmovny.
Vláda také odsouhlasila až sto tisíc pro první dámu, které se budou čerpat z náhrad pro hlavu státu. „Je s podivem, že se zákonodárci odhodlali k tomuto kroku až u čtvrté první dámy. Hraje velmi důležitou symbolickou a reprezentativní roli při státních aktech, cestách do zahraničí a při spoustě dalších povinností, které plní po boku manžela i samostatně. Musí reprezentovat tuto republiku i tím, jak se chová a jak vypadá,“ řekl iDnes.cz Ladislav Špaček, mistr etikety a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla.
Isabella Monaghan
Počet dobrovolníků klesá, uvedl statistický úřad. Aktuální údaje chybějí
Dobrovolníků mezi lety 2017 až 2022 ubývalo, vyplývá z výzkumu Českého statistického úřadu. Výsledky prezentoval na tiskové konferenci v úterý 15. října. Poslední roky 2023 a 2024 v analýze zatím chybějí, protože zpracování je zdlouhavé.
Nejvíce lidí, kteří věnují svůj volný čas bezplatné práci, působí v církevních organizacích, a to přes 94 tisíc (2021). U nich je také patrný velký nárůst mezi lety 2016 a 2021 o zhruba 75 tisíc. Další místo zaujímají obecně prospěšné společnosti. Téměř polovina ze všech (47,1 %) vykonává činnost pravidelně a podílí se na nižších administrativních a provozních pracích (67,1 %).
Počet neziskových organizací do roku 2022 postupně klesal, důvodem je ale získání prvních informací o neaktivních spolcích a jejich vyškrtnutí z výzkumného šetření, nikoli skutečný úbytek.
Všechna prezentovaná data platí k právě k předloňskému roku. „Výkazy, které sbíráme, jsou roční. Jednotky mají půl roku, aby zpracovaly údaje, následně nám je pošlou a poté trvá další půlrok, než máme předběžné výsledky,“ doplnila mluvčí Jitka Fořtová. Informace o roce 2023 se tedy dostanou k veřejnosti nejdříve v říjnu 2025.
Mluvčí také zmínila změnu, která se do dat promítne od příštího roku: nezařazovat do šetření veřejné vysoké školy kvůli podmínce nezávislosti na vládních institucích.
Z tiskové konference Klára Kulinová
Žádný alkohol ani mobil v ruce za jízdy, připomíná kampaň kurýrům
Iniciativa Dám respekt a doručovací služba Wolt spouští nový projekt s cílem zlepšit bezpečnost na silnicích a podpořit vzájemný respekt účastníků provozu. Zavádějí proto Desatero slušného kurýra. Pravidla mají omezit nehodovost na českých vozovkách.
Dám respekt se o zvýšení bezpečnosti snaží už od svého vzniku v roce 2020, kdy kampaň pod názvem 1,5 metru apelovala na odstup při předjíždění cyklistů. Teď cílí na kurýry. „Ti jsou v silničním provozu, ať už v autě, na motorce, na kole či koloběžce výrazně častěji než ostatní účastníci, proto si myslíme, že mohou jít dobrým příkladem,“ vysvětlil zakladatel iniciativy a bývalý vrcholový cyklista Roman Kreuziger na tiskové konferenci ve čtvrtek 17. října.
Řidičským kompasem jsou krátká chytlavá hesla jako „Bezpečnost na prvním místě“, „Respekt k ostatním“ nebo „Klakson není hudební nástroj“. Další vyzývají například ke klidu za volantem, jiné naopak upozorňují, že mobil ani alkohol za něj nepatří.
K pravidlům bezpečného chování se podle Tomáše Beniaka, generálního ředitele Wolt Česko a Slovensko, přihlásila téměř tisícovka pracovníků. Manifest ale není jediným výstupem spolupráce. „Stovky kurýrů absolvovaly online kurzy a edukativní videa, což dokazuje jejich skutečné zapojení do této iniciativy,“ doplnil Beniak. Ty zájemce seznamují především s dopravními předpisy souvisejícími s cykloprovozem.
Z tiskové konference Zuzana Kojanová
Michelinské legendy zavítaly podesáté do Prahy. Překonaly stovku
Světoví šéfkuchaři navštívili už podesáté Česko u příležitosti gastronomického festivalu Symposium Culinary Prague. Poslední ročník se uskutečnil v pondělí 14. října v pražském divadle Hybernia. Na pódiu se sešlo šest držitelů celkem 16 michelinských hvězd a světový vítěz prestižní kuchařské soutěže Bocuse d’Or 2023.
Za devět let konání přijelo do Prahy přes 60 kuchařů, kteří byli nositeli 94 michelinských hvězd. „Tento desátý ročník má podtitulek Last dance, bude totiž poslední svého druhu. Ukončíme vše krásným kulatým desátým ročníkem a překonáme bájnou hranici 100 michelinských hvězd,“ uvedli organizátoři na svých webových stránkách.
Na festivalu se na jednom místě sešli kolegové, partneři a nadšenci do gastronomie spolu se světovými špičkami. Ty během celého dne prezentovaly své dovednosti, sdílely zkušenosti a návštěvníci měli možnost i něco ochutnat.
Mezi největší jména patřil třeba španělský cukrář Jordi Roca. Ze stejné země přijel i kuchař Sergio Torres a zúčastnil se i Brian Mark Hansen z Dánska, vítěz Bocuse d’Or 2023. Účastníci festivalu měli možnost navštívit restaurace Zdenek’s Oyster Bar a Štangl, kde pro ně připravil degustační menu z lokálních surovin kreativní šéfkuchař Ambiente František Skopec.
Eliška Sýkorová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Návratová směrnice zpřísní, slíbila von der Leyenová. Posun, řekl Fiala
Prezidenti a premiéři jednali ve čtvrtek 17. října na summitu EU hlavně o migraci a podpoře Ukrajiny. Do Bruselu dorazila i její hlava státu Volodymyr Zelenskyj a představila pětibodový plán na vítězství. Po diskusi prohlásil, že většina lídrů s ním souhlasí. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) byla debata se Zelenským dobrá a věcná, jeho maďarský protějšek Viktor Orbán naopak považuje návrh za „více než děsivý“.
Fiala se také sešel s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou a nizozemským předsedou vlády Dickem Schoofem. „Česká muniční iniciativa musí pokračovat i v roce 2025. Musíme Rusku jasně ukázat, že čas není na jeho straně,“ uvedli ve společném prohlášení.
Vrcholní politici unijních zemí se věnovali také nelegální migraci. Problematická je situace v zemích sousedících s Běloruskem, hlavně v Polsku. Minsk totiž ve spolupráci s Moskvou dováží k hranicím migranty. „Rusko a Bělorusko ani další země nesmějí zneužívat naše hodnoty, včetně práva na azyl,“ shodli se lídři EU. Vyzvali Evropskou komisi, aby urychleně představila opatření.
Migrací se Fiala zabýval už před začátkem summitu na schůzi států, kterým se nelíbí, jak ji Unie řeší. Skupina zemí chce lépe chránit vnější hranici a změnit návratovou politiku. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová slíbila novelu směrnice, která umožní rychlejší vyhošťování ilegálních migrantů. „Já v tom vidím velký posun, protože se bavíme o věcech, které ještě nedávno byly tabu,“ řekl pro ČT24 Fiala.
Jakub Horváth
Zo slovenskej ekonomiky stručne: návrh rozpočtu a inflácia
* Do roku 2027 by sa štátny deficit mal znížiť na 3 % z 5,8 % hrubého domáceho produktu. Vychádza to z návrhu rozpočtu, ktorý vláda schválila v utorok 15. októbra. Najviac peňazí by malo ísť do rezortu práce, zdravotníctva, školstva a dopravy. Schodok bude 6,6 miliardy eur. Odborári s návrhom nesúhlasia a plánujú protestovať.
* Vývoj inflácie sa spomaľuje. V septembri klesla na 2,6 %, pričom v auguste mala medziročne 2,8 %. Štatistici v utorok 15. októbra uviedli, že v zdravotníctve, v rekreácii a kultúre, ale najmä v doprave sa ceny medzimesačne znížili. Zdražili naopak potraviny a vo vzdelávaní najmä poplatky a stravovanie v jedálňach.
Ema Poláková
Ekonomika
Český hospodářský model se vyčerpává. Vláda přichází s novým plánem
Česko do TOP 10. Tak zní název vládní strategie, která má zemi dostat mezi deset nejbohatších států EU do roku 2040. Na tiskové konferenci ji v pondělí 14. října představil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Podle něj je třeba současný hospodářský model změnit.
Plán obsahuje zhruba 150 opatření, které Vlčkův resort rozdělil do čtyř klíčových oblastí: lidský kapitál, strategická infrastruktura, industrializace a zajištění financování investic. Mezi konkrétní kroky patří například rozvoj výroby čipových technologií, silnější spolupráce se zahraničními partnery, investice do dopravní infrastruktury nebo rozvoj jaderných zdrojů.
Podle ministra je Česko jednou z nejprůmyslovějších zemí světa, její hospodářský model se ale vyčerpává: „Zaostáváme v technologiích, zároveň tvoříme infrastrukturní dluh, který mnoho ekonomů vyčíslilo na několik bilionů korun.“ Nejen to chce změnit.
Opozice návrh kabinetu kritizuje. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) řekl České televizi, že strategie je pouze „slohové cvičení na úrovni střední školy marketingu“. Do Poslanecké sněmovny chce hnutí ANO přijít s vlastní koncepcí. Vlček jednání s opozicí považuje za klíčové. Podle něj je nutné, aby na plánech s dlouhodobým horizontem panovala politická shoda.
Česko má podle dat Ministerstva průmyslu a obchodu 14. největší ekonomiku Evropské unie, hrubý domácí produkt na obyvatele je však z čísel Eurostatu stále pod průměrem sedmadvacítky. Resort financí očekává, že za rok 2024 by se růst HDP mohl pohybovat v nízkých jednotkách procent.
Z tiskové konference Ondřej Groh
Česká ekonomika stručně: veterinární zákon, jablka a povodňové škody
* Spolek Obránci zvířat žádá, aby kamery na jatkách pokrývaly všechna místa. Předložená novela veterinárního zákona totiž nařizuje záznam jen před jatky, podle obránců se týrání krav či králíků přesune do nemonitorovaných částí. V nové kampani vyzývají veřejnost k podpoře přísnějšího návrhu Pirátů a TOP 09.
* Produkce jablek kvůli mrazům podle odhadů meziročně klesne o 76 %. Předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík uvedl, že ceny by ale příliš růst neměly díky celkové sklizni v EU. Jablka stála v září stála průměrně 41,4 koruny za kilogram, ta česká podle Ludvíka vydrží maximálně do Vánoc.
* Pojišťovny vyplatily za povodně 3,3 miliardy korun, odhad pojištěných škod zvedly na 18,2 miliard. Jsou tak nejvyšší od roku 2002. Na odstranění následků uvolnila vláda 16. října tři miliardy, první peníze poslala 18. října. Obce mohou žádat o podporu do konce ledna.
Alex Biskupová
Kultura
Moravec líčí svět vyjednavačů. Knihu pokřtil „propoceným“ tričkem
Novinář a spisovatel Martin Moravec pokřtil 14. října pátý titul ze série výjimečných knižních rozhovorů s názvem Adam Dolník: Svět elitního vyjednavače. Stejně jako v těch předchozích umožnil čtenářům nahlédnout do pozadí jedné z nejnáročnějších profesí a formou otázek a odpovědí vykreslil život člověka, na němž závisí lidské osudy. Kmotry publikace se stali krizový vyjednavač Karel Pošíval, bývalá hlavní armádní psycholožka Helena Sováková a moderátorka CNN Prima News Terezie Tománková.
Adam Dolník, mezinárodní vyjednavač při únosech a odborník na terorismus, patří mezi světové špičky ve svém oboru a má za sebou více než sto vyřešených případů. Kniha tak mapuje nejen jeho profesní cestu a nasbírané zkušenosti, ale i mnoho dojemných příběhů. „Nikdy nevíte, kdy vám mohou zavolat a kam pak poletíte,“ uvedl a tím strhl pozornost přítomných ke svému telefonu.
V Paláci knih Luxor přesto panovala uvolněná atmosféra. Návštěvníci se například dozvěděli, jak se Moravec poprvé setkal s Dolníkem a jak ho stresovalo, když vyjednavač jen mlčenlivě naslouchal. Nebo zjistili téma číslo jedna mezi vyjednavači: jak si správně zabalit kufr.
„Vyjednával během přípravy knihy Dolník i s vámi?“ ptala se autora moderátorka akce. „Ano, ale hlavně o názvu a přebalu knihy,“ rozesmál se.
Jako vrchol večera přinesl Moravec kýbl s namočeným tričkem a vyvolaný šum utichl, až když vysvětlil jeho význam. Symbolizovalo, jak jsou situace popisované v knize pro jejich účastníky náročné a že se při nich oblečení mnohdy propotí. Když kmotři vyžnímali vodu na knihu, mohli si fanoušci nechat své nepromočené výtisky podepsat.
Pro Moravce je rozhovor s Dolníkem už pátým titulem. V předešlých přiblížil například práci světoznámého neurochirurga Vladimíra Beneše nebo lékaře letecké záchranky Marka Dvořáka, za kterou získal letos cenu Magnesia Litera. Kromě psaní knih stále působí i jako novinář a vede čtvrteční Magazín Dnes.
Ze křtu knihy Anna Robková
Život k sežrání dává české animaci znovu světové rozměry
Dvanáctiletý Ben miluje muziku a ještě víc jídlo. Po doporučení doktorky a domluvě s rodiči se setkává s dietologem a snaží se zhubnout. Ne pro sebe, ale kvůli dívce. Příběh inspirovaný knižní předlohou se stejnojmenným názvem je celovečerním debutem absolventky FAMU Kristiny Dufkové. Snímek se už stihl objevit na festivalech a sbírá první nominace na ceny. Diváci si premiéru mohli vychutnat v kinech od 17. října.
„Z dětskýho hřiště tě vyženou, ale k sobě tě ještě nevezmou,“ říká Ben kamarádovi Erikovi, když řeší, v jakém životním období se nachází – v pubertě. V ní zažívá první lásky, ale také deprese. Nerozumí si s rodiči, spolužáci se mu posmívají kvůli postavě, až si myslí, že celý svět stojí proti němu. Ben je ale šikovný a ukáže, jak se se vším vypořádat a jak někdy odpovědi na otázky jsou mnohem jednodušší, než se zdají.
„Knížku jsem našla před třinácti lety a od té doby jsem se snažila film natočit. Dlouhou dobu trvalo financování, samotné natáčení přes dva roky,“ řekla režisérka Kristina Dufková „Je poznat, že Kristina měla velkou tvůrčí svobodu. Je to její film, ale vidím v něm svůj vesmír, který jsem do knihy napsal. Je to o trošku jiné, ale pořád se v tom poznávám a moc se mi líbí,“ uvedl autor předlohy Mikäel Ollivier.
Tvůrkyně zvolila styl zvaný stop motion, kterým se ve světě proslavil například Karel Zeman nebo Jan Švankmajer, v kombinaci s klasickou kreslenou animací. Díky tomuto unikátnímu pojetí si film přivezl ze soutěže Contrechamp Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Annecy Cenu poroty a byl nominován na 37. ročník Evropských filmových cen.
Z novinářské projekce Tomáš Jírů
V kinech zavládl Výjimečný stav. Za zvuků vysavače a mlýnku na kávu
Manipulace v médiích patří k tématům, která ve společnosti působí velmi vážně. Režisér Jan Hřebejk ho ale nečekaně zpracoval ve formě filmové komedie, která vstoupila do kin minulý týden. Snímek nese název Výjimečný stav a je k vidění od 17. října.
Hlavní postava Karel Beran v podání Ondřeje Vetchého se kvůli údajné nevěře partnerky Marty vrací z Kamburu, fiktivního místa v Africe, kde pracoval jako rozhlasový reportér. Při přesunu do Prahy však v jeho dosavadním působišti vypukne revoluce a Karel musí vysílat z domova přesně tak, jako by byl stále tam.
K uvěřitelnosti reportáží využívá veškeré vybavení, kterým disponuje jeho byt. Použití zvuku vysavače nebo mlýnku na kávu k simulaci ruchu ulice je tak autentické, že své lži začíná sám věřit. Tato situace samozřejmě vyústí v nespočet komických, ale i dramatických chvil.
Autorem scénáře je spisovatel a novinář Milan Tesař. Ten přiznal, že roli napsal Vetchému přímo na míru. Také Hřebejk hlavního představitele na novinářské projekci 14. října chválil: „Obsazení vyšlo na sto procent. Milan Tesař to psal pro Ondru Vetchého a myslím, že na světě není herec, který by se na to hodil víc, protože ta role je i sebeironická.“
Příběh se vrací po několika letech. Nejdříve ho zhlédli návštěvníci Divadla Na Fidlovačce, kde se v hlavní roli objevil Josef Polášek.
Z novinářské projekce Žaneta Dvořáková
Hurvínkovo divadlo začalo sezonu. Chystá výročí, ale i stěhování
Nová sezona Divadla Spejbla a Hurvínka je v plném proudu, a to včetně příprav na oslavy Hurvínkových sta let, kterých se loutka dočká v roce 2026. Kromě premiéry nové vánoční pohádky oznámila ředitelka Denisa Kirschnerová společný projekt s pražským planetáriem. Zároveň informovala o rekonstrukci, kvůli které se divadlo dočasně přestěhuje do Grandhotelu International.
V jeho zahradě hrálo už v roce 2021, nově se do něj vrátí v březnu. „Díky ochotě a vstřícnosti vedení Czech Inn Hotels jsme našli útočiště v hlavním konferenčním sále, kde se s Spejblem a Hurvínkem setkáte do konce roku 2025,“ uvedla Kirschnerová na tiskové konferenci ve čtvrtek 17. října. V prostorách Divadla Spejbla a Hurvínka vznikne nové zákaznické centrum včetně obchůdku. Opravy se dotknou také zkušeben, skladů a sedadel.
V listopadu se mohou diváci těšit na dlouho očekávanou premiéru Hurvínkovy vánoční záhady, která bude po dlouhé době první inscenací s adventní tematikou. Obnoveného uvedení se dočká i oblíbené Žeryčku, hop! Ve spolupráci s pražským planetáriem vzniká dobrodružný pořad pro děti s pracovním názvem Hurvínkův výlet do stratosféry, jehož premiéra se uskuteční po modernizaci planetária.
Divadlo Spejbla a Hurvínka, založené v roce 1930 Josefem Skupou, se stalo prvním profesionálním loutkovým divadlem v tehdejším Československu. V Dejvicích působí od roku 1995.
Z tiskové konference Vojtěch Foltýn
Velký knižní čtvrtek spojil politiku s vánoční tematikou
Trump jakožto úspěšná karikatura současné společnosti. Silné ženy coby hybatelky dějin. Temné devadesátky, které zrcadlí současnou situaci na Slovensku. Další Aristokratka či nekonečnost dětské fantazie. Tyto a další novinky českých nakladatelství představil jubilejní pětadvacátý Velký knižní čtvrtek. Uskutečnil se 17. října v pražské Knihovně Václava Havla.
Na setkání dorazilo hned několik hostů, mezi nimi například Jaroslav Rudiš jako autor knihy Vánoce v Praze, Tomáš Klvaňa a jeho Svět podle Trumpa či Renata Kalenská se sérií rozhovorů o obětech sexuálního násilí. Večerem provedl Jiří Svoboda, kulturní redaktor ČT.
V nabídce 15 doporučených titulů převažují čeští tvůrci, nechybí ale ani díla ze zahraničí. Za zmínku stojí románový debut švédské spisovatelky Liny Areklew s názvem Slunovrat, který je prvním dílem připravované série.
Podzimní výběr Velkého knižního čtvrtku v sobě letos mísil hned několik žánrů, například rozhovor či životopis. Kromě už zmíněného bývalého amerického prezidenta a současného kandidáta Donalda Trumpa se další biografie zaměřila na osobu Vítězslava Nezvala. Autorka Krystyna Wanatowiczová čerpala z archivních dokumentů, fotografií a vzpomínek, aby objasnila básníkův život a připomněla i jeho zapomenutého syna.
Z Knihovny Václava Havla Danielle Fohlová
Sport
Češi cítí křivdu za odpískanou penaltu, duel s Ukrajinou vítěze neměl
Čeští fotbalisté remizovali v Lize národů s Ukrajinou 1:1. V zápase, který se hrál 14. října v Polsku, vedli, ale soupeř po přestávce vyrovnal z penalty. I remíza českým hráčům stačila, aby se udrželi v čele tabulky a přiblížili se k baráži o mistrovství světa. Prvenství ve skupině budou hájit v listopadových utkáních proti Gruzii a v Albánii.
Jako první udeřili Češi, když se v 18. minutě po rohovém kopu odrazil míč na kopačku Lukáše Červa a ten pohotovým volejem zpoza vápna zamířil k levé tyči. „Gól si pamatuju, pak jsem ale byl v tranzu,“ popsal pro Deník.cz Červ. Vášnivou oslavu mu nenarušila ani předcházející smolná srážka Tomáše Součka s Oleksiyem Gutsulyakem, po které musel ukrajinský reprezentant do nemocnice. V závěru prvního poločasu už už zvedal fanoušky ze židle Martin Vitík, který mohl zvýšit, jeho branku ale kvůli ofsajdu rozhodčí neuznal.
Naopak po přestávce už ve 49. minutě pískl pro Ukrajinu spornou penaltu po ruce Ladislava Krejčího, která předcházela zpracování míče na hrudi. „Jestli se budou pískat takové ruce, je to smutné pro fotbal. Myslím, že to není v pořádku,“ zlobil se podle iDnes.cz trenér české reprezentace Ivan Hašek.
Pokutového kopu se zhostil Artem Dovbyk a proměnil ho. Ukrajina zrychlila kombinaci a začala diktovat tempo hry. Odpovědí českých reprezentantů byly brejkové situace, v koncovce jim ale chyběla přesnost. „Češi podali výborný výkon, hodně presovali,“ chválil ukrajinský trenér Sergij Rebrov.
Petr Krejčí
Jedenadvacítka přesvědčivou výhrou vybojovala baráž, v ní čeká Belgie
Česká reprezentace do 21 let porazila v úterý 15. října v posledním kvalifikačním utkání Litvu 3:0 a zajistila si účast v baráži o mistrovství Evropy. I když měli mladí fotbalisté od začátku výraznou převahu, stadion v Hradci Králové rozjásali až po přestávce. Postupně se prosadili Kryštof Daněk, Matěj Jurásek a Václav Sejk. Následně los Čechům přisoudil Belgii, kterou si kapitán Sejk vyloženě nepřál.
„Los nám přidělil možná nejtěžšího soupeře, ale pokud chceme na Euro, musíme porazit každý tým, který bychom v baráži dostali. Všichni možní soupeři byli velmi kvalitní a náš cíl – postoupit – se nemění,“ prohlásil Sejk na webu České fotbalové asociace.
Belgie ve své skupině skončila druhá za suverénním Španělskem, které kvalifikaci ovládlo bez porážky a pouze s jedinou remízou – právě proti celku trenéra Gilla Swertse. Zároveň Belgičané inkasovali za celou kvalifikaci pouze pět gólů, což ukazuje jejich pevnou defenzivu, kterou budou muset mladí fotbalisté překonat, aby si zajistili účast na mistrovství Evropy. To se bude konat na Slovensku.
Do baráže definitivně poslala svěřence Jana Suchopárka jednoznačná výhra nad Litvou. Hned od začátku kontrolovali hru, ale obranu hostů překonali až po osmi minutách druhé půle, kdy se hlavou trefil nejlepší hráč utkání Daněk. O tři minuty později uklidnil hradecký stadion parádní trefou Jurásek. Dvacet minut před závěrečným hvizdem upravil skóre na konečných 3:0 svou celkově čtvrtou brankou nejlepší střelec Sejk.
Češi odehrají barážová utkání 15. listopadu v Belgii a o čtyři dny později v Hradci Králové.
Vojtěch Mužík
Středoevropská rallye zpátky v Česku: závodilo se v Praze a na jihu
Světový šampionát v rallye se po závodech v Chile vrátil do Evropy. Dvanáctý závod sezony Středoevropská rallye se jel na území Česka, Německa a Rakouska. Slavnostní ceremoniál, při kterém se jezdci představili fanouškům, se konal ve čtvrtek 17. října před Pražským hradem, následně závod odstartoval v Chuchli.
Stejně jako v loňském roce na zahájení nechyběl prezident Petr Pavel, ten pomocí státní vlajky uvítal prvního z jezdců Filipa Mareše „Je to něco neskutečného. Tento moment si budu pamatovat do konce života,“ popisoval Mareš.
Po úvodních rychlostních zkouškách, které se konaly v Praze a jižních Čechách, se seriál přesunul přes hranice do Německa a následně do Rakouska. Celkově s nejlepším časem 2:37:34.6 zvítězila dvojice Ott Tänak, Martin Järveoja ve voze Hyundai i20. Nejlépe z českých jezdců byli na osmém místě Filip Mareš a Radovan Bucha s Toyotou Yaris.
Ondřej Heigl
Počasí
Teploty v říjnu klesají, oblačnost je nízká, srážky minimální
S třetím říjnovým týdnem přišlo do Česka lehké ochlazení. Na rozdíl od začátku měsíce teplotní minima klesla pod 5 °C, maxima se pohybovala mezi 14 až 18 °C. V oblasti jihozápadních a západních Čech se vyskytla nízká oblačnost, ojediněle také mlhy.
Deště bylo málo, kvůli nízkému výskytu srážkových mraků. Zejména nad ránem, ale i ve večerních hodinách lidé pocítili slabý vítr. Panovala střední biozátěž, referovaly biometeorologické stanice. Potíže se mohly projevit u lidí, kteří trpí nemocí dýchacího ústrojí, varovali odborníci.
Ochlazení vlivem studené fronty zatím nevytváří příznivé podmínky pro horská střediska. Ta, která otevřela, vítají stále spíše výletníky než lyžaře. Očekávaná zima ještě zůstala pod podzimním kabátem. Místo jemně napadaného sněhu se štěpením chlorofylu mění barva listí, aleje lemují teplé barvy oranžové či hnědé a alespoň částečně pocitově zvyšují pozvolna klesající teploty.
Filip Urban