6. listopadu 2024, Carolina č. 1053

události od 28. října do 3. listopadu


Z domova

Papež, Rottrová nebo Červenka. Pavel udělil 56 vyznamenání

Při příležitosti 106. výročí vzniku Československé republiky předal prezident Petr Pavel státní vyznamenání celkem 56 osobnostem. Ocenění v pondělí 28. října putovala nejčastěji vojákům, vědcům, zástupcům neziskového sektoru, umělcům či sportovcům. Prezident vyzdvihl například zpěvačku Marii Rottrovou, herce Ivana Trojana a Ondřeje Vetchého nebo kapitána letošních hokejových mistrů světa Romana Červenku.

Mezi osobnosti s nejvyšším státním vyznamenáním, Řádem bílého lva, prezident zařadil architektku Evu Jiřičnou, choreografa Jiřího Kyliána a legionáře Františka Moravce a Sergeje Jana Ingra (oba in memoriam). Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel například diplomat Karel Kovanda, ale také bývalý papež Jan Pavel II. (in memoriam). Asi nejsilnější potlesk věnoval sál vojákovi Karlu Kučerovi, který v dvaadvaceti letech padl při obraně Bachmutu. Medaili Za hrdinství přebírala v slzách jeho matka.

Několik medailí Za zásluhy získaly ženy (těch Pavel ocenil celkem 19) v neziskovém sektoru, jmenovitě třeba Zdeňka Prokopová, která spoluzaložila organizaci pomáhající obětem sexuálního násilí. Aplaus zazněl i na počest Jany Hlaváčové a Luďka Munzara (oba in memoriam), kteří tvořili pár nejen na jevišti, ale i v osobním životě. Za nejkontroverznější rozhodnutí označují komentátoři ocenění bývalého generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Bez vyznamenání zůstali spisovatel Milan Kundera nebo bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera.

Prezident v úvodním projevu odmítl představy o rozdělené společnosti: „Je zřejmé, že není jen černá a bílá nebo že bychom museli stát na jedné, či druhé straně.“ Takové vidění označil za zavádějící. Tvrzení podpořil reakcí obyvatel zasažených nedávnými povodněmi, kteří podle jeho slov naslouchali státu, věřili odborníkům a záchranným složkám a spoléhali na tradiční média. „To je pro naši společnost výborná vizitka,“ míní Pavel.

Hrad pozval zhruba 700 hostů, mezi nimi stejně jako minulý rok figurovali oba bývalí prezidenti a jejich manželky nebo někdejší první dáma Dagmar Havlová. Miloš Zeman ale na předávání opět nedorazil. Účastnili se ústavní činitelé, nechyběl premiér Petr Fiala (ODS) ani předsedové obou parlamentních komor.

Pro hlavu státu to byly v pořadí druhé oslavy dne vzniku samostatného československého státu. Ve srovnání s minulým rokem vyznamenal prezident o šest lidí méně. Nominací podle serveru Novinky.cz obdržela hradní kancelář kolem 550. Návrhy mohla podávat vláda, Poslanecká sněmovna, Senát nebo občané.

Z předávání státních vyznamenání Ondřej Groh

Země si připomněla vznik Československa a uctila padlé hrdiny

Lidé v Česku si připomněli 106. výročí vzniku samostatné Československé republiky. V Praze a dalších městech se proto v pondělí 28. října uskutečnily pietní akce a slavnostní ceremoniály. Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem Petrem Pavlem položili věnce u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově a uctili památku padlých hrdinů minutou ticha.

Vojáci přinesli na památník historické armádní prapory za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Hold padlým vzdali společně s prezidentem Petrem Pavlem předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a premiér Petr Fiala (ODS). Armádu reprezentovali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník Generálního štábu Karel Řehka. Mezi dalšími účastníky byli pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a arcibiskup Jan Graubner. Na závěr piety vojáci odkráčeli slavnostním pochodem a nad Vítkovem prolétly tři vrtulníky, dva bitevníky a dvě stíhačky.

Vystrčil na následné tiskové konferenci parafrázoval známou větu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka: „Demokracii už máme, demokraty dnes máme taky. Potřebujeme je naučit bránit demokracii a svobodu, kterou jsme nabyli a kterou můžeme snadno ztratit.“ K jeho slovům se přidal také Fiala: „Nezávislost, svoboda, demokracie. To jsou hodnoty, které si dnes připomínáme a o které se musíme starat.“

Vzpomínkové akce se konaly po celé zemi. Mnohé instituce otevřely v tento významný den dveře veřejnosti, například Strakova akademie, kde sídlí vláda, Poslanecká sněmovna nebo Senát.

Z pietního aktu Valerie Kaňová

V čele Senátu zůstává Vystrčil, zástupce ve vedení má poprvé i ANO

Druhým nejvyšším ústavním činitelem v Česku bude po další dva roky Miloš Vystrčil (ODS). Ve středu 30. října si ho do čela zvolil Senát, který se poprvé sešel v nové sestavě po zářijových volbách. Místopředsedy zůstávají Jiří Oberfalzer (ODS), Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a Jiří Drahoš (STAN). Nově s nimi zasedne i Ladislav Václavec (ANO).

Vystrčil neměl ve volbě protikandidáta a získal 62 z 79 hlasů, před dvěma lety jich měl o 11 víc. Funkci zastává už od roku 2020, kdy ji převzal po náhle zesnulém Jaroslavu Kuberovi (ODS). Za prvního místopředsedu si opět zvolil Drahoše. Dalším řadovým bude poprvé zástupce ANO Václavec. Právě opoziční hnutí po zářijových volbách nejvíc posílilo a zvýšilo počet svých zákonodárců v horní komoře ze šesti na čtrnáct.

„Debata, která tady bude, bude poněkud náročnější, živější a o to je důležitější, abychom ustáli pozici, kterou máme,“ poznamenala Seitlová pro Českou televizi. Vládní koalice si ale nadále udržuje většinu 60 zástupců z 81 možných.

Na úvod schůze složilo slib 17 nově zvolených senátorek a senátorů, pak pokračoval projevem premiér Petr Fiala (ODS): „Senát chápu tak, že v něm mají promlouvat zkušenosti a životní moudrost.“ Zdůraznil, že Senát má funkci pojistky svobody a demokracie. To na briefingu vedení pro 15. funkční období vyzdvihl i Vystrčil: „Jsem přesvědčen, že Senát v novém složení bude schopen plnit svou roli a že zůstane věrný svobodě a demokracii.“

Nela Jankurová

Stručně z politiky: Koalice Spolu pokračuje, Zelení mají nové vedení

* Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se shodli na vzájemné spolupráci ve sněmovních volbách, které se budou konat v říjnu příštího roku. Memorandum o jednotné kandidatuře podepsali v pondělí 28. října. „Chceme sestavit středopravicovou vládu, která dokončí reformy a modernizaci země,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Společně s Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a Markem Výborným (KDU-ČSL) se domluvili, že společný program koalice Spolu představí v únoru, následovat budou kandidátky a jejich schválení.

* Zelení mají nové vedení. Do čela na volebním sjezdu v sobotu 2. listopadu vybrali bývalou diplomatku Gabrielu Svárovskou a zastupitele Prahy 16 Matěje Pomahače. Dosavadní předsednictvo se strana rozhodla obměnit po neúspěchu v zářijových krajských volbách. „Měli bychom se snažit o to, aby nás noví voliči a voličky zvažovali, pokud chceme mít víc než 1,5 procenta,“ nastínila Svárovská. V posledních letech se preference Zelených pravidelně pohybují kolem dvou procent. Překonat hranici pěti procent nutnou ke vstupu do Sněmovny se jim historicky podařilo pouze v roce 2006.

Daniel Noska

Pocta obětem komunismu. Pankrácká věznice odhalila pamětní desku

Pražská pankrácká věznice uctila památku obětí politických procesů z let 1948 až 1965 a na jejich počest odhalila pamětní desku, která nese jejich jména. Pietního ceremoniálu v místech, kde byly rozptýleny jejich ostatky, se v pátek 1. listopadu účastnili pozůstalí, ale také hosté jako předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN).

„Už mnoho let víme, že na tomto místě za mnou byli popravováni a vražděni lidé jen proto, že byli přesvědčeni o nutnosti hájit základní principy lidství ve společnosti,“ pronesl na úvod Simon Michailidis, generální ředitel Vězeňské služby. Na oběti zavzpomínal také Vystrčil, který apeloval, aby se lidé ohlédli za minulostí a poučili se z chyb. Proslovy uzavřel duchovním slovem pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer.

Věznice odhalila pamětní desku na místě, kde dříve stál pouze dřevěný kříž. Mezi jmény se objevil například odbojář Jaroslav Borkovec, kterého zadržela Státní bezpečnost za činnost proti režimu. Jeho památku uctila také jeho dcera.

Seznam popravených sestavil Kabinet dokumentace a historie Vězeňské služby ve spolupráci s Národním archivem, Ústavem pro studium totalitních režimů a Vojenským historickým ústavem. Realizaci pamětní desky a úpravu jejího místa značně finančně podpořily Česká advokátní komora a Arcibiskupství pražské.

Z pietního aktu Gabriela Děrešová

Speciální tramvaj upozorňuje na příznaky mrtvice: Rozhodují vteřiny

Cévní mozková příhoda postihne ročně zhruba 23 500 Čechů a je v tuzemsku druhou nejčastější příčinou smrti. Právě proto Nadační fond Čas je mozek ve spolupráci s pražským dopravním podnikem připravil osvětovou kampaň a vypravil speciální tramvaj. Ta bude následující měsíc kopírovat trasu linky 22, která protíná frekventované centrum města. Při cestě se pasažéři dozví nejen, jaké příznaky mrtvice má, ale i jak reagovat, když postihne někoho z okolí.

Tramvaj se na cestu poprvé vydala 29. října v 11.30 ze stanice Špejchar. K cestujícím se přidal primář neurologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Aleš Tomek a řada dalších odborníků, kteří vedli dialog s přistupujících lidmi.

Z jejich úst nejčastěji znělo: „Hlavní příznaky mozkové mrtvice, které by měl každý znát, jsou tři: povislý koutek, ochablé končetiny na jedné straně těla a náhlá porucha řeči. V případě podezření nebo rozpoznání jednoho z příznaků vám doporučujeme, abyste volali ihned 155.“

Akci navštívili i bývalí pacienti. Patří mezi ně například Jan Bláha, který díky včasné pomoci vyvázl bez trvalých následků. To se povede jen 25 % postižených. „Stalo se to v šest ráno a já už v deset ležel, četl jsem si noviny a koukal na televizi,“ usmál se.

Takto hladký průběh zažil díky špičkové úrovni českého zdravotnictví v tomto odvětví. Zásadní je rychlost, s jakou pracují lékaři na urgentním příjmu. Vteřiny rozhodují a až 40 % zasažených se k pomoci dostane pozdě, proto v případě podezření není podle lékařů na co čekat.

Z tiskové konference Žaneta Dvořáková

Vodárny cvičily výpadek energie, výsledek označily za přijatelný

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) uspořádaly štábní cvičení pod názvem Blackout 2024. Chtěly se tak připravit na případný výpadek elektrické energie na území hlavního města. Při akci přijal dispečink alarmová hlášení na několika lokalitách a veškeré kroky konzultoval s krizovým štábem. Zkouškou prošla komunikace mezi operačními středisky i stav čerpacích stanic.

„Spustili jsme náhradní zdroje elektrické energie a otestovali provoz čerpacích stanic v nouzovém režimu. Zároveň jsme prověřili komunikaci mezi PVK a Operačním střediskem krizového štábu,“ informoval generální ředitel společnosti Petr Mrkos ve čtvrtek 31. října na tiskové konferenci, kterou instituce uspořádala den po simulovaném výpadku. Podle něj je výsledek celého testu přijatelný.

Podle zástupců PVK by se zhruba 43 procent obyvatel výpadek vůbec nedotkl. Malé dopady by měl na 28 procent občanů, kteří odebírají vodu z vodojemů, do kterých je nutné vodu nabírat. U těch by se dodávka přerušila v řádu hodin. Zbylé spotřebitele zásobuje čerpání přímo ze stanice a ti by zůstali bez pitné vody okamžitě.

„Nesmírně oceňuji aktivity, které preventivně předcházejí možným problémům. Cvičení, která ukážou, jak fungují náhradní zdroje elektrické energie, i to, jak funguje spolupráce mezi jednotlivými organizacemi a hlavním městem, jsou naprosto nezbytná,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Obdobné akce se konají pravidelně. Poslední se uskutečnila loni, kdy organizátoři simulovali nakažení pitné vody neznámou látkou.

Z tiskové konference Jiří Toupal

Halloweenský večer v ČNB ukázal neviditelné prvky bankovek

Duchy, ultrafialová světla nebo zlatou minci mohla veřejnost vidět během akce Návštěvnické centrum po setmění v České národní bance. Ta v sobotu 2. listopadu totiž poprvé zpřístupnila své expozice i mimo otevírací dobu, a to přímo v dušičkový večer. Připravila kreativní program pro děti a komentovanou prohlídku výstavy Svět bankovek Oldřicha Kulhánka.

„Dnes máme poprvé ve dvouleté historii Návštěvnického centra, které slouží na podporu finanční a ekonomické gramotnosti, otevírací hodiny i po setmění. Snížili jsme intenzitu světla, máme tu jako výzdobu různé pavučiny nebo duchy a tematický program zejména pro rodiny s dětmi,“ sdělila pro Carolinu mluvčí ČNB Petra Vlčková. V tento večer do banky dorazilo přes 500 návštěvníků.

V centru se nachází dvě stálé expozice – Lidé a peníze a Za měnou, které tento večer obsahovaly i různé kreativní dílny či UV lampy, kde mohli návštěvníci pozorovat běžně neviditelné prvky na bankovkách, jízdenkách nebo občanských průkazech. V podzemí, kde se nachází původní trezor s velkoobjemovou zlatou mincí, banka připravila krátký program s průvodcem.

V současnosti je zde k vidění i expozice Svět bankovek Oldřicha Kulhánka, který vzhled těch současných navrhl. „Tuto výstavu jsme udělali, protože člověk vidí vlastně jen tu nominální hodnotu a hlavní obraz, tedy portrét nějaké historické osobnosti, je tam toho mnohem víc,“ líčil hlavní archivář ČNB Jakub Kunert. Například dvousetkoruna obsahuje dílo Jana Amose Komenského Orbis pictus.

„Zároveň jsme veřejnosti chtěli přiblížit i jeho další díla,“ doplnil Kunert. V expozici tak zaujme třeba obraz Alchymia, který tvoří velká koláž obsahující kámen mudrců, kozla nebo slavné alchymisty při pokusech.

Z Návštěvnického centra ČNB Eliška Sýkorová

Kočkou roku je téměř roční Aira. Na pomoc útulkům půjde dvacet tisíc

Dvanáctý ročník soutěže Miss Kočka ovládla desetiměsíční bengálka Aira. Akce se uskutečnila v sobotu 2. listopadu v pražských Stodůlkách. Na pomoc útulkům přispěli návštěvníci částkou téměř dvacet tisíc korun, šest koček navíc našlo nový domov.

Do soutěže se jich přihlásilo 51, sešlo se jich nakonec víc než šedesát. Vítěze jednotlivých kategorií jako například nej srst nebo nej pohodář vybírala porota. Celkového šampiona volili návštěvníci a Aira získala více než pětinu hlasů.

Ze soutěže Ondřej Heigl

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Černochová jednala v Maroku o obraně a bezpečnosti

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zavítala ve středu 30. října do Marrákeše na pozvání svého marockého protějšku Abdellatifa Loudiyiho. Návštěvu a bilaterální jednání zakončili podpisem mezivládní dohody o vojenské spolupráci mezi Českou republikou a Marockým královstvím.

Tu schválila česká vláda loni v březnu. Podle ministerstva vytváří předpoklady pro rozvoj spolupráce v oblasti obranného průmyslu, vzdělávání a výcviku, výzkumu, ochrany proti zbraním hromadného ničení nebo vojenské historie. Dohoda platí pět let, poté se bude automaticky prodlužovat o jeden rok.

„Pevně věřím, že přinese nové příležitosti pro posílení spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti a nabídne tak obchodní a investiční příležitosti pro český obranný a bezpečnostní průmysl,“ uvedla v tiskové zprávě Černochová. Setkání se uskutečnilo v rámci prestižní mezinárodní letecké akce Marrakech Air Show. Ministryně na závěr pozvala Loudiyiho na návštěvu České republiky.

Klára Kulinová

Slovenští lékaři hromadně dávají výpovědi, chtějí vyšší platy

Přes 3100 nemocničních lékařů na Slovensku, tedy více než polovina celkového počtu, podalo hromadně výpověď. Lékařskému odborovému sdružení vadí, že vláda podle jeho názoru neřeší aktuální problémy, kritizuje i konsolidační balíček, který zpomalil růst platů. Nový ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas-SD) požadavky odmítl. „Nebudu své kroky přizpůsobovat diktátu,“ řekl v úterý 29. října podle serveru iRozhlas.cz.

Nemocniční lékař po nástupu měl minulý rok základní plat ve výši 1 816 eur (45 923 Kč) v hrubém a s 30letou praxí zhruba 2 361 eur (59 705 Kč). Odbory chtěly desetiprocentní zvýšení, konsolidační balíček kabinetu Roberta Fica (Směr-SD) avšak počítá pouze se šesti procenty.

Podobnou situaci zažilo slovenské zdravotnictví v roce 2011, kdy odbory ochromily chod nemocnic. Také předloni si lékaři pomohli výpovědí k navýšení platů a příslibu dalších opatření od tehdejšího ministra.

„Je nám trapné, že Slovensko už potřetí musí zažít výpovědi lékařů, aby se kabinet konečně zabýval zdravotnictvím. Věříme, že se vzpamatuje a začne věci řešit ve prospěch pacientů. Vlády nás opakovaně přesvědčily, že věci se ve zdravotnictví hýbou jen tehdy, když jsou na stole lékařské výpovědi,“ uvedl podle webu ČT24 předseda odborů Peter Visolajský.

Pokud se lékaři nedomluví s vládou na kompromisu, odešli by z nemocnic na přelomu roku.

Tomáš Jírů

Bojkot Smeru pre reláciu Na telo končí, Gašpar diskutoval s Majerským

Po tom, ako koalícia na jar odmietala pozvania relácie Na telo, sa v nej po jej obnove objavil podpredseda parlamentu Pavol Gašpar (Smer-SD). Jeho oponentom v diskusii 3. novembra bol predseda opozičnej strany KDH Milan Majerský. Vyjadrovali sa k oslabenej koalícii, návšteve premiéra Roberta Fica v Číne a aj k výpovediam lekárov.

Moderátorka otvorila diskusiu ohľadom dvojdňovej ochromenej koalície. Traja poslanci, ktorí odišli zo strany SNS, sa nedostavili na hlasovanie. „Bez poslancov okolo Rudolfa Huliaka by nás bolo 76, čo je síce tesná, ale stále je to parlamentná väčšina,“ komentuje Gašpar. Majerský hovorí, že ide o vládnu krízu.

Hostia diskusnej relácie sa nezhodli ani na tom, ako interpretovať návštevu Číny, kde členovia vlády podpísali 13 dokumentov ohľadom spolupráce medzi krajinami. Zároveň sa plánuje aj stavba závodu batérii do elektrických áut. Majerský sa obáva investícií dotovaných Čínou. Gašpar v tom nevidí problém: „Je to 1,2 miliardová investícia pre 1500 pracovných miest a má sa vyrobiť 500 000 batérii ročne.“

Okrem zahraničnej politiky sa nestotožňujú ani v oblasti zdravotníctva. Lekári podávajú masívne výpovede, zatiaľ je ich 3100. Majerský si myslí, že by to malo byť premiérskou témou. „Prečo by to teraz mal nutne riešiť premiér? Keď to minister zdravotníctva nebude zvládať, máte pravdu, ale vláda mu našla 112 milónov na platy,“ ohraďuje sa Gašpar.

V diskusii zazneli reakcie politikov na vystúpenie Roberta Fica v ruskej televízii či na stále otvorenú voľbu šéfa Národnej rady.

Ema Poláková

Ekonomika

Sněmovna o důchodech ještě nehlasovala. Koalice ani není jednotná

Věk odchodu do starobního důchodu by se podle nového zákona mohl postupně zvyšovat na 67 let. Novela také může omezit skupiny, které budou mít nárok na předčasnou penzi. Sněmovna o tom diskutovala ve středu 30. října a v pátek 1. listopadu. Tentokrát ale dolní komora nezažila jen obvyklý střet koalice s opozicí, neshodují se totiž ani vládní strany. Poslanci zatím nehlasovali a jednání bude pokračovat ve středu 6. listopadu.

Podle reformy by se odchody zvyšovaly vždy o jeden měsíc ročně, dokud by se nedosáhlo zastropovaného věku 67 let. Nová pravidla by se týkala narozených v roce 1966 a později.

Opozice návrh kritizovala. „Vy jste našimi důchodci vždy pohrdali a stále pohrdáte!“ prohlásil předseda ANO Andrej Babiš. „Před třiceti lety pracovala skoro polovina lidí do dvaceti let. Nyní je to šest procent,“ vysvětloval pro Novinky.cz ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), navíc zmínil i rostoucí naději dožití.

Další úpravou je společný vyměřovací základ mezi manžely nebo partnery, kteří se mohou rozhodnout, že v určitém roce se bude výše jejich důchodů počítat ze součtu jejich příjmů, od kroku mohou také jednoduše odstoupit. „Ať už ten či onen ovdoví, nebo jestli se rozvedou, budou mít jistotu a ochranu,“ dodal Jurečka.

Ostrou výměnu názorů způsobil i pozměňovací návrh ODS a TOP 09, který by znamenal výrazné zúžení počtu lidí, kteří budou mít nárok na předčasný důchod bez zkrácení, a to o třetí kategorii. Do ní spadají lidé pracující s výskytem rizik celkové fyzické zátěže, vibrací, zátěže teplem a chladem. Patří sem například skláři nebo lesní dělníci, kteří pracují venku.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) několikrát k Jurečkovi vznesla otázku: „Přistoupí KDU-ČSL na to, že zhruba 127 tisíc lidí, konkrétních lidí, přijde o možnost jít do nekráceného předčasného důchodu?“ Odpovědi se nedočkala, ale podle ČT24 několik poslanců z KDU-ČSL zvažuje, že návrh nepodpoří, stejně jako opozice.

Z Poslanecké sněmovny Isabella Monaghan

Zářijová čísla nezaměstnanosti jsou nejhorší za poslední čtyři roky

Nezaměstnanost v Česku se v září zvýšila v porovnání s předchozím měsícem o 0,2 procentního bodu na 2,9 %. Údaje vyplývají ze zprávy, kterou vydal ve čtvrtek 31. října Český statistický úřad.

Zatímco zaměstnanost se meziročně nikterak nezměnila a dosáhla hodnoty 74,9 %, míra očištěné nezaměstnanosti se zvýšila. S celkovou hodnotou 2,9 % je v měsíci září největší od roku 2020, kdy dosáhla stejných čísel.

Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ, však vidí v této zprávě i pozitiva, a to převážně v míře ekonomické aktivity. I když měsíčně míra mírně klesla, meziročně se podíl ekonomicky aktivních zvýšil na 77,1 % o 0,1 procentního bodu. Snížil se především rozdíl mezi muži a ženami, který má momentálně hodnotu 11,6 %.

„Téměř dvanáctibodový rozdíl v mírách ekonomické aktivity mužů a žen řadí Česko mezi země, jako jsou například Rumunsko, Řecko, Malta či Polsko. Nicméně zářijové údaje potvrzují trend, kdy ekonomická aktivita u žen roste mnohem rychleji, nůžky se tak uzavírají a blížíme se ke standardním hodnotám v Evropské unii,“ komentoval výsledky Holý.

Jan Král

Stručně z ekonomiky: nový člen bankovní rady, zisk Škody Auto i HDP

* Prezident Petr Pavel jmenoval 30. října na Pražském hradě do bankovní rady České národní banky Jakuba Seidlera. Od 1. prosince v ní nahradí po šesti letech Tomáše Holuba. „Seidler se dlouhodobě věnuje měnové politice, komentuje českou ekonomiku, vydal řadu analýz,“ řekl pro iDnes.cz analytik Miroslav Novák.

* Provozní zisk Škody Auto v prvních třech čtvrtletích stoupl o třetinu na 1,699 miliardy eur, ve stejném období loni byl 1,260 miliardy eur. Celému mateřskému koncernu Volkswagen naopak klesl o pětinu. Česká automobilka v něm patří mezi premianty a v září se stala třetí nejprodávanější značkou v Evropě.

* Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta, proti minulému čtvrtletí o 0,3 procenta. Předběžný odhad zveřejnil ve středu 30. října Český statistický úřad. Podle ekonomů, které oslovila ČTK, je růst stále pomalý a zrychlení přijde příští rok.

Jakub Horváth

Kultura

Hovory s mámou přinášejí intimní pohled do života režisérky Třeštíkové

Unikátní rozhovor matky s dcerou o dospívání, profesním životě, ale i o hrdinech dokumentárních filmů nabízí Hana Třeštíková v knize Hovory s mámou. Autorka v ní zpovídá svou matku Helenu, režisérku a bývalou ministryni kultury. Hlavní aktérky původně nahrály podcastovou sérii o sedmi dílech, díky impulzu z nakladatelství Euromedia však vzniklo i knižní vydání.

„Práce s mámou nebyla vůbec náročná, naopak, čas strávený společně jsme si moc užily a já se dozvěděla věci, na které jsem se vždy chtěla zeptat,“ popsala režisérka a komunální politička Hana na křtu knihy ve středu 30. října. Na něm se sešla celá rodina Třeštíkových včetně slavného fotografa Tomáše, který se spolu s otcem Michaelem stal kmotrem nově vydané knihy.

První díl stejnojmenného podcastu vyšel na začátku dubna. Epizod je celkem sedm a každá z nich rekapituluje přibližně deset let Helenina života. Kromě mládí, setkání s manželem, dospívání obou dětí se rozhovor stáčí i na témata jejích filmů, které dokumentují životy konkrétních lidí po dlouhou dobu, tedy časosběrné snímky. Veřejnost tak díky nim objevila příběhy narkomanky Katky, zločince Reného či nešťastné matky Marcely.

Význam Heleny Třeštíkové pro filmový průmysl ocenil i prezident Petr Pavel, od kterého v letošním roce převzala medaili Za zásluhy. Přiznala, že ji mrzelo, že na ceremonii mohla vzít pouze dva lidi, zvolila dceru a manžela. Syn Tomáš reagoval s humorem: „U mě to celé začalo, jednoho dne mi volali z hradní kanceláře, jestli jim nemohu dát telefonní číslo na mámu.“

Z křtu knihy Vojtěch Foltýn

Dokument Válečný zpravodaj umožní divákům slyšet realitu války

Jaké to je, když může kdykoli vypadnout proud a jedinou možností je pak čekat a poslouchat výbuchy zvenku? Pro většinu Čechů asi nepředstavitelné. Pro některé obyvatele Ukrajiny každodenní realita. O tamní aktuální situaci se proto snaží informovat válečný zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. Jeho práci, ale i s ní spojeným úskalím se věnuje nový film Válečný zpravodaj, který do kin vstoupil 31. října.

Protože zvuk hraje v Dorazínově profesi zásadní roli, rozhodli se režiséři David Čálek a Benjamin Tuček naplno využít jeho potenciál a ve snímku na něj kladou velký důraz. Prostřednictvím rozhlasových reportáží, rozhovorů, ale především slyšitelných projevů války, jako jsou výbuchy či bzučení vojenských dronů, divákovi poskytují autentický náhled do života lidí z oblastí blízko fronty. Spolu s dokumentárními záběry tak vykreslují prostředí, kde se Dorazín pohybuje.

Do ostřelovaných oblastí však jezdí nejen jako zpravodaj, ale i humanitární pracovník. Doprovází totiž svého přítele Oleha Tkačenka, kaplana a majitele pekárny rozvážejícího chleba spolu s duchovní útěchou. Díky blízkému kontaktu s tamními obyvateli je Dorazín ještě více spjatý s jejich osudy a dokáže je posluchačům lépe zprostředkovat.

Dokument zvyšuje povědomí o tématu napříč skupinami obyvatel. Míří tak i na ty, kteří se cítí být válkou unaveni, ačkoli ji sami nezažili. O nich se ve filmu zmiňuje i Dorazín a jako varování, aby lidé nepolevili a nepřestali se informovat, končí snímek velice pochmurně projevem ruského prezidenta Vladimíra Putina. Tento prvek u diváků vyvolává, podobně jako zbytek stopáže, emoce. „Myslím si, že ty k práci zpravodaje patří. Není možné ji dělat mechanicky,“ uvedl v rozhovoru pro webové stránky filmu.

Aby se o konfliktu nepřestalo mluvit a lidé o něj neztratili zájem, vznikly i edukační programy, které se ke snímku vztahují. Ukazují studentům a mladým novinářům realitu válečných konfliktů a zároveň roli žurnalistů, jako je Dorazín.

Z novinářské projekce Anna Robková

Festival dokumentů v Jihlavě ocenil Prezidentku i boj o pitnou vodu

Možná se privatizace vody na první pohled nezdá jako zajímavé téma, ale když populaci chybí nezávadný zdroj kvůli stále se zvětšujícímu impériu pistácií, začnou dva dokumentaristé pokládat otázky. I takové příběhy rozkrývali autoři na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Hlavní cenu 28. ročníku vyhrála Prezidentka v režii Marka Šulíka.

Mimo hlavní kategorii se také soutěžilo v sekci Svědectví, ta ocenila díla, která se zabývala politikou, životním prostředím a vědou. Mezi nimi byly právě Pistáciové války, které popisují manipulaci vodních toků a vykořisťovatelské praktiky v Kalifornii.

„Bojkot konzumentů se zdá nedostatečný, je vidět, že chybí regulace a je nezbytná změna. Problém vnímám v neustálé expanzi, která v tomhle případě má negativní vliv na veřejnost,“ upozornil v debatě autor Rowan Wernham. Velmi milou atmosférou měly snímky, které uváděli studenti a moderovali vyučující. Titul Přes Most sledoval známé severočeské město optikou jednoho z obyvatel, kterému studentský autor Šimon Gogola poskytl kameru. „On už si to režíroval téměř sám,“ poznamenal Gogola.

Další snímek s názvem 4070+1 zase popisuje, jak vypadá jeden z nejhorších týmů v nejnižší fotbalové soutěži. Zachycuje skupinu přátel, kteří tráví volný čas fotbalem v dresu FK Třeboutice na Litoměřicku. „Jak těžké je k němu se dostat?“ zazněla otázka při promítání. „Byli moc milí a přívětiví, horší bylo, že mi projevovali náklonnost výhradně panáky,“ rozesmál sál režisér Albert Husák.

Festival hostil přes 300 filmů z celého světa a zkoumal dokumentární tvorbu také skrze doprovodný program. Mimo rozhlasová díla a literaturu se tak věnoval počítačovým hrám či expozici ve virtuální realitě. Snímky navíc nahrával i online do videoknihovny.

Z festivalu Filip Urban

Cibulkův kalendář opět připomíná filmové hvězdy. A radí, kdy nakupovat

Moderátor a publicista Aleš Cibulka připravil v pořadí už sedmnáctý kalendář pro pamětníky. I letos tak nechává vzpomenout na herce zlaté éry českého filmu a zařadil do něj snímky velikánů Huga Haase a Adiny Mandlové. Jejich fotografie svými historkami obohatil Petr Štěpánek, který se s nimi osobně setkal.

Cibulka kalendář spolu s knihou Slavné tváře českého filmu ve vzpomínkách a fotografiích pokřtil v podvečer 31. října v pražské restauraci Charleston. Na akci dorazily známé osobnosti, zejména herci: Štěpánkova manželka Zlata Adamovská, Cibulkův partner Michal Jagelka nebo Jitka Ježková. Dále přišel třeba generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Večer se nesl v pohodovém duchu. Přítomní ale připomněli i ty, kteří už na pravidelné setkání dorazit nemohou, například nedávno zesnulého herce Jiřího Hromadu.

Na budoucnost kalendáře nahlíží Cibulka optimisticky: „Jak je to nostalgie starých filmů, tak se s tím pojí i nostalgie stolního kalendáře. No a takhle to přežije.“ Navíc je stále mnoho osobností, které by podle něj mohly zavzpomínat a podělit se o své zkušenosti.

A mimo jiné také vtipně upozorňuje na určitou raritu kalendáře. Systém nákupních košíků, který říká, kdy mají obchody na státní svátky otevřeno. „To víte, musíme jít s dobou,“ dodává s úsměvem.

Z křestu kalendáře Danielle Fohlová

Realita, nebo klam? Film Teorie všeho nahlíží za hranice skutečnosti

Příběh plný vědeckých záhad a nečekaných zvratů přináší snímek Teorie všeho, který do českých kin vstoupil 31. října. Natočil ho režisér Timm Kröger, na scénáři se s ním podílel Roderick Warich. Autoři s dílem uspěli na filmovém festivalu v Sitges, kde za něj získali Cenu kritiky José Luise Guarnera.

Píše se rok 1962. Doktorand Johannes Leinert, kterého ztvárnil Jan Bülow, přijíždí s vedoucím práce na kongres fyziků do hotelu Esplanade ve švýcarských Alpách. Zde má prezentovat přelomovou teorii kvantové mechaniky tajemný íránský vědec. Očekávaný přednášející ale není k nalezení a hosté si krátí čas večírky a lyžováním.

Johannesovu pozornost navíc záhy upoutá záhadná pianistka Karin v podání Olivie Ross. Ta o něm ví věci, které nikdy nikomu neřekl. Neklid narůstá, když jeden z německých expertů zemře za podezřelých okolností. Poté, co náhle zmizí i Karin, se Johannes vydává po stopách záhad, které vedou pod povrch hory.

V hlubinách labyrintu tunelů nalézá bránu mezi paralelními světy a tajemné postavy v kloboucích, mezi nimi i Karin a fyzika, kterého považoval za mrtvého. Když se konečně dostane zpět na povrch, sám už vlastně neví, zda to, co viděl, je realita, nebo klam.

Snímek Teorie všeho se už objevil také na Art Filmu v Košicích a na loňském festivalu v Benátkách, kde bojoval v kategorii Zlatý lev za nejlepší film. V Česku tento černobílý thriller poprvé uvedlo kino Edison Hub 2. října v rámci Be2Can.

Z novinářské projekce Alex Biskupová

Sport

Sparta a Plzeň padly, Slavia o bod odskočila. Chramosta vyhlíží stý gól

Sparta s Baníkem, Plzeň na Slovácku i Slavia v Hradci. Favorité ve 14. kole nejvyšší české soutěže body rozdávali. Pozitivněji se na ztrátu dívají fotbalisté z Vršovic, kteří aspoň remizovali, a tím navýšili o jeden bod náskok v čele tabulky, zatímco konkurenti prohráli. Optimismus převládá hlavně na severu Čech, konkrétně v Jablonci, ten jednoznačně porazil Teplice 3:0. Naopak sousedé z Liberce jen remizovali na hřišti posledních Českých Budějovic a za bezbrankový stav ještě mohou být rádi.

Šlágr kola mezi Spartou a Baníkem nabídl hned čtyři góly, tři z toho vstřelili hosté z Ostravy, a ukončili tak více než desetileté čekání na výhru na Letné. „Zápas pro nás mohl skončit i větším gólovým rozdílem, Spartu jsme výborně presovali, kvůli tomu udělala spoustu chyb v rozehrávce,“ chválil podle webu Eurofotbal trenér Pavel Hapal.

Zaváhání Sparty mohla využít Plzeň, která by se jí v případě výhry vzdálila na pět bodů, příležitost ale zahodila a po gólu slováckého Ondřeje Kukučky odjela z Uherského Hradiště s prázdnou a před obhájcem titulu má pouze jednobodový náskok. Naopak na vedoucí Slavii jich ztrácí osm.

Zcela odlišný příběh se odehrál v Jablonci. Jan Chramosta si při výhře 3:0 nad Teplicemi připsal 96. trefu v nejvyšší české soutěži. „Na prvním místě je týmový úspěch a když to dopadne tak, že k tomu přispěju gólem, tak to je bonus navíc,“ řekl skromně pro iDnes.cz. Jubilejní stovka i přesto na severu Čech padla, stou ligovou výhru v pozici hlavního trenéra zaznamenal Luboš Kozel.

K prvnímu vítězství v sezoně byli blízko hráči budějovického Dynama, těm ale od začátku sezony chybí klid v koncovce a ani duel s Libercem nebyl výjimkou. „To, co my jsme dnes zahodili? Já už nevím, co mám dělat, ke komu mám jít, abychom ty tutovky dávali a štěstíčko se k nám přiklonilo,“ nechápal trenér František Straka, kterého citoval eFotbal. Liberecký kouč Radoslav Kováč hodnotil bezbrankovou remízu o něco pozitivněji: „Ideální to úplně není, na rovinu si ale musíme říct, že je to ligový bod s nulou vzadu.“

Za Olomouc se trefil Jan Kliment, jeho 10. branka a prvenství v tabulce střelců ale týmu štěstí nepřinesly, podlehl v Karviné 1:2.

Výsledky 14. kola: Hradec Králové - Slavia 1:1, Slovácko - Plzeň 1:0, Sparta - Ostrava 1:3, Dukla - Mladá Boleslav 0:1, Jablonec - Teplice 3:0, Karviná - Olomouc 2:1, Bohemians - Pardubice 0:0, České Budějovice - Liberec 0:0.

Tabulka po 14. kole: 1. Slavia 35, 2. Plzeň 27, 3. Sparta 25, 4. Ostrava 24, 5. Jablonec 21, 6. Olomouc 19, 7. Karviná 19, 8. Slovácko 19, 9. Hradec Králové 18, 10. Mladá Boleslav 17, 11. Bohemians 17, 12. Liberec 16, 13. Dukla 11, 14. Teplice 10, 15. Pardubice 8, 16. České Budějovice 2.

Petr Krejčí

Trápení mistrovského Třince pokračuje, v tabulce mu patří až 12. místo

V květnu slavili pátý titul v řadě, teď se hokejisté Třince snaží odvrátit katastrofu. V sestavě s mistrem světa Tomášem Kundrátkem se Oceláři po 18. kole hokejové extraligy s pouhými 20 body propadli až na 12. místo. Za nimi se krčí už jen Plzeň a Liberec. Teď navíc všechny týmy čeká dvanáctidenní reprezentační pauza, na vítězství si tak Třinečtí počkají minimálně do půlky listopadu.

Z posledních pěti zápasů vyhráli jen jednou. Trápení na chvilku přerušilo 17. kolo soutěže, kdy Oceláři porazili Vítkovice 2:1. Moravskoslezské derby jim tak zajistilo tři body po téměř měsíčním půstu.

Naopak v 16. kole prohrávali s Kometou Brno v 31. minutě už 0:3. Díky gólům Petra Sikory a Petra Vrány ve třetí třetině sice snížili na 2:3, ale na obrat nedosáhli.

Nedělní domácí zápas proti Mladé Boleslavi se nesl ve znamení sporného faulu. Mladý talent Sikora zasáhl v 45. minutě ramenem Davida Dvořáčka do hlavy a za hru proti pravidlům dostal trest pět minut plus do konce zápasu. Během oslabení Třinečtí dvakrát inkasovali. Ačkoliv v utkání dvakrát vedli, na vítězství to opět nestačilo a podlehli 2:3.

„Museli jsme si před reprezentační pauzou říct některé věci. Máme teď čas na odpočinek, na trénování a přípravu pro další část sezony,“ citoval Deník.cz kapitána Vránu.

V následujících dnech se reprezentační A-tým vydá na první akci Euro Hockey Tour: na turnaj Karjala. Ženy začnou s přípravou na domácí mistrovství světa, které se v příštím roce uskuteční v Českých Budějovicích. Další kolo extraligy začne 15. listopadu.

Tabulka po 18. kole: 1. Pardubice 40, 2. Litvínov 35, 3. Sparta 34, 4. Mladá Boleslav 34, 5. Hradec Králové 32, 6. Kometa 29, 7. Karlovy Vary 27, 8. Olomouc 26, 9. Vítkovice 22, 10. Kladno 21, 11. České Budějovice 21, 12. Třinec 20, 13. Plzeň 16, 14. Liberec 15.

Anna Skalová

Stručně: Hanzlíčková má bronz, Slovácko padlo, Rulík oznámil nominaci

* Adéla Hanzlíčková slaví premiérovou medaili ze světového šampionátu v zápase neolympijských vah. V Tiraně získala bronz v kategorii do 72 kg, když 30. října položila na lopatky soupeřku v boji o třetí místo, a přemohla tak celkem tři protivnice. Navázala na loňský úspěch Artura Omarova, který rovněž získal bronzovou medaili.

* Ve třetím kole fotbalového MOL Cupu utrpělo Slovácko 30. října porážku 1:3 od třetiligové Kroměříže, která překvapila aktivní hrou. Další senzace přišla v duelu Hlučína s Libercem, kde outsider zvítězil 1:0. Ostatní favorité jako Plzeň, Slavia a Sparta naopak své pohárové zápasy zvládli bez zaváhání.

* Reprezentační trenér Radim Rulík oznámil nominaci na hokejový turnaj Karjala, kde se národní tým představí poprvé od zlatého mistrovství světa. Sestavu posílí gólmani Dominik Pavlát a Jakub Málek, novým asistentem bude Tomáš Plekanec. Nejproduktivnější hráč extraligy Lukáš Radil se do výběru nevešel.

Vojtěch Mužík

Počasí

Přelom měsíce, přelom teplot. A lidé oprášili zimní bundy

Česko zažilo neobyčejně teplý konec října, listopad však přinesl značné ochlazení. Dušičky tak překlenuly dva rozdílné světy, příchod zimy letos působí téměř naplánovaně. Od neděle se proto v ulicích začínají častěji objevovat bundy a kabáty, zvlášť v autobusech či tramvajích bývá těsno.

Začátek týdne překvapil teplotním rekordem hned na třech meteorologických stanicích v republice, kde se hodnoty vyšplhaly nad 21 stupňů Celsia. Nejvíce naměřily Dobřichovice u Prahy. „Významný den, výrazné teplo,“ glosoval Český hydrometeorologický ústav pondělní státní svátek 28. října.

Vysoké teploty způsobené tlakovou výší se ovšem neudržely dlouho. Přicházející studená fronta ze severu přinesla jejich výrazný pokles na nedělní průměr kolem 8 stupňů. Změnu doprovázely četné mlhy a vyšší množství srážek. Do Česka přišly mrazíky, předpovědi sněžení se však nenaplnily.

Zuzana Kojanová