13. listopadu 2024, Carolina č. 1054

události od 4. do 10. listopadu


Z domova

Senzační comeback, napsal Babiš o Trumpovi. Gratulovali i další politici

Nejvyšší představitelé české politiky blahopřáli 6. listopadu nově zvolenému americkému prezidentovi. Stane se jím republikán Donald Trump, který porazil demokratickou oponentku Kamalu Harris. Na síti X mu gratulovali prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nejemotivněji reagovali představitelé opozice Andrej Babiš (ANO) a Tomio Okamura (SPD).

Trumpův návrat do Bílého domu nazval Babiš (ANO) na síti X „senzačním comebackem“ a věří, že jeho vítězství přinese světový mír. Okamura (SPD) zase vyjádřil v návaznosti na výsledky svá očekávání ohledně budoucnosti Evropy. „Doufám, že se probere i Evropa a ukončí ekonomické nesmysly, jako je Green Deal, a migrační krizi,“ uvedl na stejné sociální síti. Oba lídři opozičních hnutí podporují nového amerického prezidenta dlouhodobě.

Naopak Petr Pavel v minulosti pronesl na Trumpovu adresu, jak připomněla média, že působil jako „odpudivá lidská bytost“. Na to odvětil, že v té době on ani Trump ještě nebyli prezidenty, a k vítězství mu gratuloval. „Vážím si našeho partnerství se Spojenými státy a těším se na pokračující spolupráci při řešení společných globálních výzev, včetně podpory našich společných spojenců a udržování evropské bezpečnosti,“ uvedl prezident.

Jediný náznak nelibosti z vrcholných politiků projevil bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš: „Výhra Donalda Trumpa mě osobně netěší, což u liberála asi není pro nikoho překvapením.“

Yasmin Awwadová

Novým předsedou Pirátů se stal Hřib, někteří členové stranu opouštějí

V reakci na nevydařené krajské volby Piráti vybrali nového předsedu. V boji o nejvyšší pozici porazil současný náměstek a předtím přímo pražský primátor Zdeněk Hřib bývalého senátora Lukáše Wagenknechta. „Budeme pracovat na tom, aby příští rok nepropadly hlasy liberálních voličů,“ zdůraznil po zvolení 9. listopadu. Místopředsedy se stali Hana Hajnová, Michal Bláha a Martin Šmída.

Zprvu si Piráti vybírali ze šesti kandidátů. Senátorka Adéla Šípová a bývalý ostravský radní David Witosz odstoupili a podpořili Wagenknechta. V prvním kole neuspěli dosluhující náměstek libereckého hejtmana Zbyněk Miklík a někdejší místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl. V druhém kole pak Wagenknecht získal 401 hlasů, zatímco Hřib 454.

Stranu chce dostat na politický střed a věnovat se férové udržitelné ekonomice. Byl signatářem reformy Nová pirátská vlna, kterou členové na zasedání celostátního fóra schválili. „Je nutné nás připravit na volby a pokud ji neschválíme dnes, tak jsme příští sněmovní volby odpískali,“ upozorňoval na začátku.

K vítězství mu gratuloval i dosavadní předseda Ivan Bartoš, který mu také předal symbolické dřevěné kormidlo. S menší přestávkou vedl stranu téměř patnáct let. „Uspěli jsme v jedněch volbách, v druhých… postupně se dostali do Sněmovny, Senátu, Europarlamentu, krajů, obcí a měst. Vždy jsme bojovali za to, aby se lidem žilo dobře,“ dodal. Loučil se za několikaminutového potlesku vestoje.

Po neúspěchu v krajských volbách si strana volila i užší vedení. Místopředsedkyní zůstala jen zastupitelka Telče Hana Hajnová, doplnili ji bývalý radní Olomouckého kraje Martin Šmída a zakladatel neziskové organizace Hlídač státu Michal Bláha. Čtvrtého si bude vybírat později online. „Byl zvolen opravdu silný tým,“ reagoval Hřib. Jeho cílem je dovést Piráty ke dvoucifernému výsledku ve sněmovních volbách.

Někteří členové však stranu v reakci na výsledky opustili. Učinili tak například bývalý europoslanec Marcel Kolaja, někdejší místopředsedkyně Jana Michailidu nebo Zdeněk Miklík, který na Pirátském fóru oznámil, že se neztotožňuje s Hřibovým jednáním a chováním.

Z celostátního fóra Pirátů Patricie Švejcarová

Nadávky a ponižování jsou i u nás, přiznává půlka žáků vyššího stupně

Zatímco na prvním stupni nechodí do školy rádo pouze šest procent dětí, na druhém vystoupalo číslo až na 54. A přibližně každý druhý žák přiznává, že je ve třídě často svědkem, jak někdo druhého ponižuje nebo mu nadává. Naopak učitelé jsou veskrze spokojeni. Přes 60 procent však přiznalo, že jsou z práce občas unavení a častou vyčerpanost pociťuje více než třetina. Data prezentovala v úterý 5. listopadu na tiskové konferenci Anna Tzurna, vedoucí projektu Mapa školy.

Nízká míra motivace a nechuť ke škole souvisí mimo jiné s šikanou. „Fyzické ubližování za časté nebo téměř dennodenní označilo šestnáct procent dětí na druhém stupni,“ zdůraznila Tzurna. Slovní útoky se na něm vyskytují ještě obvykleji a setkává se s nimi téměř polovina. Podobné poznatky přinesl v říjnu také výzkum mezinárodní organizace HBSC.

Do projektu se zapojili i učitelé. Každý třetí se potýká s příznaky vyhoření, výsledná data však ukazují kontrast. „Je zajímavé vidět, že téměř 30 procent učitelů bývá často nebo téměř vždy vyčerpáno, ale přesto drtivá většina chodí do práce ráda, což je velmi pozitivní,“ podotýká Tzurna.

Dotazníkové šetření si objednávají ředitelé a ředitelky. „Získají data pro rozhodování, jakým způsobem dál školu vést, jak připravit další strategické plány a dozví se silné a slabé stránky,“ popisuje benefity. K dispozici mají také srovnávací rámec. Dokáží díky němu vyhodnotit, jestli je například 70% spokojenost učitelů malé, nebo velké číslo s ohledem na jiné školy.

Průzkum od organizace SCIO existuje více než 20 let a dlouhodobě monitoruje klima českého školství. Každoročně se skrze dotazníkové šetření zapojuje přes 28 tisíc žáků a tři tisíce pedagogů, proto jsou data poměrně vypovídající. Vedoucí projektu ovšem přiznává zkreslení – ze středních škol se totiž zapojuje výrazně méně odborných učilišť, kde je možné, že mají žáci ještě méně motivace.

Z tiskové konference Lucie Procházková

Pomoc pro firmy a domácnosti po povodních bude Česko stát miliardu

Společnosti, které musely kvůli zářijovým povodním přerušit provoz, mohou od pondělí 4. listopadu žádat o příspěvky na mzdy zaměstnanců. Na tiskové konferenci to oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Program Povodeň 2024 poskytne jak pomoc zaměstnavatelům, tak i domácnostem. Stát počítá s výdaji kolem miliardy korun.

„Firmy mohou požádat stát skrz úřad práce o pomoc s úhradou nákladů na mzdy, jedná se o maximální částku 18 400 korun na osobu za měsíc,“ řekl Jurečka. Podporu mohou získat ti, kteří ze zákona museli pracovníkům vyplácet minimálně 60 % jejich běžného výdělku, přestože nemohli kvůli zářijové přírodní katastrofě vykonávat práci. Tyto příspěvky je možné získat za období začínajícím pátým dnem od vyhlášení povodňové situace, tedy od 18. září do 31. října.

Program schválený na konci října také počítá s podporou rodin, které utrpěly škody na majetku. V zasažených oblastech má mnoho domácností problém s vlhkostí ve svých domovech a předpokládá se, že jejich účty za energie budou růst. „Pokud je potřeba vysoušet, vysoušejte a samozřejmě pokud je potřeba topit a máte vyšší náklady na spotřebu, tak s tím vám stát pomůže a nenechá vás někde ve štychu,“ uvedl ministr. Na tyto výdaje je možné použít mimořádnou okamžitou pomoc ve výši 194 400 korun.

Další podpora se týká rodičů, kteří kvůli uzavření vzdělávacích zařízení museli zůstat s dětmi doma a nemohli chodit do práce. Povodňové ošetřovné budou moci čerpat zákonní zástupci, jejichž potomkovi nebylo více než 10 let, až do otevření škol, nejpozději ale do března roku 2025.

Z tiskové konference Emily Maurerová

Psychiatři chybějí, ale pacientů přibývá. Statistiky podle expertů varují

Obyvatel Prahy, kteří opakovaně využívají psychiatrickou pomoc, je zhruba 97 tisíc, z toho přes osm tisíc dětí a mladistvých. Počet adolescentů v pravidelné péči odborníků se za posledních deset let výrazně zvýšil. Obavy z nedostatku psychiatrů a pedopsychiatrů připomněl vedoucí lékař Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Martin Anders.

„Starám se téměř o třetinu psychiatrických pacientů v Praze,“ uvedl na semináři Duševní zdraví obyvatel Prahy – dnes a v budoucnosti, který se konal v úterý 5. listopadu na magistrátu.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na něm prezentoval znepokojivé statistiky posledních deseti let: mimo jiné meziroční nárůst počtu adolescentů v pravidelné psychiatrické péči přibližně o tři čtvrtiny z 4738 na 8311. Podle jeho slov situaci zesílila pandemie covidu-19, ale zdaleka nezapříčinila tak velký vzestup. Nebezpečně přibývá hospitalizovaných mladistvých z důvodu pokusu o sebevraždu. Za posledních pět let se číslo zdvojnásobilo a momentálně činí 144 osob ročně.

Na semináři promluvila i ředitelka Metropolitního zdravotnického servisu a Domu tří přání Markéta Školoudová, která do diskuze přinesla prvek naděje. Dům tří přání je neziskovou organizací, která pomocí krizové intervence, terapie či sociální podpory poskytuje komplexní pomoc dětem a jejich rodinám v náročných životních situacích bezplatně. Služby mohou pomoci předcházet duševním onemocněním u dětí. „Mezi hlavní cíle našich organizací patří vzdělávání pedagogů a rodičů, snižování předsudků a zlepšování přístupu k péči pro děti v tíživé situaci,“ uvedla Školoudová.

Odborníci se shodli, že nárůst pacientů je vážný a možnosti psychiatrické péče jsou omezené. Věří však, že zavedení preventivních opatření a zajištění rychlé dostupnosti péče by mohlo růst nejen zpomalit, ale dokonce i zastavit. Prioritou je podpora vzdělávání nových odborníků, zejména psychiatrů a pedopsychiatrů, aby bylo možné reagovat na stále rostoucí poptávku po péči o duševní zdraví.

Z tiskové konference Adéla Stodolová

Kampaň Nocleženka nabízí zimní útočiště pro lidi bez domova

Armáda spásy odstartovala devátý ročník kampaně Nocleženka, která umožňuje veřejnosti v zimních měsících podpořit lidi bez domova. Riziko pro ně v nadcházející sezoně představují nejen tuhé mrazy, ale už jen teploty kolem nuly, které se teď vyskytují.

Organizace zajišťuje důstojné a bezpečné místo pro přespání prostřednictvím svých nocleháren, kde mohou klienti za motivační poplatek ve výši 45 korun strávit noc, vyhledat zdravotní péči a setkat se se sociálním pracovníkem, který jim pomůže začít řešit jejich životní situaci. „Věříme, že každá noc strávená v teple může být prvním krokem k obnově života,“ uvedla Šárka Bauer, ředitelka Centra sociálních služeb Karla Larssona v Praze.

Úhrada za služby je sice opodstatněná, avšak pro žadatele může občas představovat příliš velkou bariéru. „Cílem programu Nocleženka je garantovat, že nikdo nebude muset platit, když na to nemá,“ vysvětlil na tiskové konferenci 6. listopadu Jan František Krupa, národní ředitel Armády spásy, „nechceme dopustit, aby někdo zůstal kvůli padesátikoruně stát za dveřmi.“

Takzvanou Nocleženku mohou dárci zakoupit na stránkách kampaně za příspěvek v hodnotě 100 korun. Poukaz nezahrnuje pouze nocleh, ale také polévku s pečivem, teplý nápoj nebo zdravotnickou pomoc.

V minulém roce vybrala Armáda spásy 30 tisíc Nocleženek. Ty pomohly zajistit nejen potřebné kapacity při nejchladnějších nocích roku, ale také při zářijových povodních.

Z tiskové konference Anna Zahnášová

Fenomén kosmických rozměrů. Muzeum přibližuje zrod hodinek Prim

Uplynulo 70 let od zahájení první strojní výroby hodinek na území Československa. Tento významný úspěch místního průmyslu oslavuje výstava Velký třesk! Národního technického muzea v Praze. Expozice od středy 6. listopadu připomíná začátek legendární značky Prim, odhaluje prototyp vůbec prvních československých hodinek a na zvětšeném 3D modelu vysvětluje jejich technologii.

„Úkolem Národního technického muzea je prezentovat úspěchy nejen minulosti, ale i současnosti,“ vysvětlil na tiskové konferenci den před zahájením generální ředitel Karel Ksandr. Právě díky značce Prim se Československo zařadilo mezi prvních osm států, které byly strojní výroby mechanických hodinek schopné. I proto Ksandr úvodní slovo zakončil emotivním výkřikem: „Hurá Primkám!“

Historický kontext objasnili také autoři výstavy David Hamr a Ondřej Stejskal. „Není nadsázkou, hovoříme-li o oslavě triumfu a velkého vítězství domácího průmyslu,“ prohlásil Hamr.

Středobodem výstavy je raritní exponát prvních československých hodinek – prototyp Spartak, který se poté v Novém Městě nad Metují začal sériově vyrábět. Výstava se nese ve vesmírném duchu, což kromě jejího názvu dokazují i titulky a grafická koncepce. „Zvolili jsme si metaforu odkazující ke kosmologii ve snaze akcentovat aspekt vzniku vesmíru Primek a jejich designů a světa, který opět začíná fascinovat,“ přiblížil Hamr.

Autorem zvětšeného modelu mechaniky hodinek symbolizujícího velký třesk je kurátor sbírky strojírenství Ondřej Stejskal. Dokazuje, kolik součástek je potřeba vtěsnat do přístroje velikosti dvacetikoruny. „Systém je to poměrně jednoduchý, problematická je velikost součástek,“ popisoval Stejskal. Právě tento faktor činil výrobu hodinek tak nesmírně technologicky obtížnou.

Návštěvníci si mohou expozici ve 3. patře prohlédnout do 30. března.

Z tiskové konference Štěpán Havlín

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fiala na návštěvě v Bělehradu jednal o spolupráci a otevřel Český dům

Premiér Petr Fiala (ODS) v doprovodu českých podnikatelů navštívil 6. listopadu Bělehrad, kde se setkal se svým srbským protějškem Milošem Vučevićem a prezidentem Aleksandarem Vučićem. Jednal o užší spolupráci obou zemí, jaderné energetice či o vstupu Srbska do EU. Zároveň otevřel české centrum, které poslouží k šíření české kultury.

Česko je v Srbsku významným obchodním investorem, na žebříčku 10 největších obsadilo loni čtvrté místo. To podle premiéra svědčí o hluboké spolupráci, ve které je třeba pokračovat, jelikož z ní těží obě země. „Jsou zde nové oblasti a pole, kde můžeme obchodní spolupráci prohlubovat. Naše firmy již jsou úspěšné v takových strategických oblastech, jako jsou doprava, telekomunikace, energetika či obrana,“ uvedl Fiala podle ČTK.

Fiala dále podpořil vstup Srbska do EU. Taktéž zdůraznil, že není možné nechat státy západního Balkánu před branami, a dodal, že Srbsko dělá kroky, aby podmínky pro vstup splnilo.

Následně předseda vlády slavnostně otevřel v Bělehradě Český dům, který bude sloužit k setkáním krajanů a šíření české kultury na západním Balkáně. Budova, kterou postavila v první polovině 20. století Československá obec, se stala centrem kulturního a spolkového dění a fungovala zde i česká škola. V 60. letech byla však znárodněna, a to až do roku 2019, kdy srbská vláda nechala na žádost tehdejšího prezidenta Miloše Zemana dům zrekonstruovat a usnesla se na jeho darování České republice. V roce 2023 ji za přítomnosti zástupců obou stran předala do českých rukou.

„Díky štědrým krokům srbské strany, stejně jako díky iniciativnosti a sounáležitosti našich krajanů, tu opět ožívá česká kultura – od dětských představení přes divadelní festivaly či literární akce až po sledování sportovních přenosů,“ řekl premiér.

Jolana Chládková

Síkela byl při slyšení jistý ve financích, ale slabší v lidských právech

Výbor pro rozvoj (DEVE) zpovídal 6. listopadu kandidáta na eurokomisaře Jozefa Síkelu, bývalého českého ministra průmyslu a obchodu. Slyšení v bruselském sídle Evropského parlamentu (EP) trvalo tři hodiny. Podklady pro své odpovědi sbíral u odborníků, během jednání přepínal mezi angličtinou a němčinou. Dvě třetiny členů nominanta schválily, post eurokomisaře je téměř jistý.

„Snažil se být ve svých odpovědích vyvážený a slíbil větší zapojení Evropského parlamentu, což je důležité i pro mé kolegy z ostatních frakcí,“ uvedla podle ČTK Hildegard Benteleová, místopředsedkyně výboru.

Mezi nejdůležitější úkoly nového komisaře patří navazování obchodních vazeb především s Jižní Amerikou a Afrikou, které by Evropě mohly zajistit dlouhodobou dodávku důležitých nerostných surovin, například kobaltu a lithia.

Slyšení začalo Síkelovým projevem, pak přišla řada na otázky od europoslanců. Tematické oblasti nomimanti předem znají, konkrétní dotazy však nikoliv. Český kandidát nejjistěji odpovídal na otázky týkající se investic a financí, slabá místa projevil podle komentátorů naopak u lidskoprávních okruhů. Oficiální výsledky vyhlásí EP po plenárním zasedání 27. listopadu.

Nela Janková

Ekonomika

Sněmovna schválila reformu penzí. Opozice hrozí Ústavním soudem

Novelu, která mění pravidla důchodů a vláda ji označuje za nejdůležitější zákon v tomto volebním období, prosadilo v pátek 8. listopadu 103 ze 188 přítomných poslanců. Od ledna 2031 se bude hranice pro odchod do penze zvyšovat o jeden měsíc ročně, dokud nevystoupá ze současných 65 na 67 let. „Čísla hovoří jasně. Kdybychom nic neudělali, v roce 2050 bychom se dostali do deficitu důchodového účtu ve výši 350 miliard korun, ne-li většího. To by nefungovalo, to by byl náraz do zdi,“ řekl pro ČT premiér Petr Fiala (ODS).

Pro hlasovali zástupci ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a nezařazený poslanec Ivo Vondrák (dříve ANO). Návrh má podle nich předejít situaci, kdy ve státní pokladně nezbudou peníze na zajištění důstojného stáří. Předsedové stran čtyřkoalice si pochvalují důležitý krok vpřed navzdory nepopulárním opatřením.

Opoziční hnutí ANO a SPD novelu naopak odmítla. „Není to reforma, protože do systému nepřinese ani korunu navíc,“ kritizovala vládu v přenosu pro ČT Alena Schillerová, předsedkyně poslaneckého klubu ANO.

Navíc zvažuje její napadení u Ústavního soudu. Zpochybnila totiž proceduru, kdy Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) jako předsedající odmítla hlasování o jejím návrhu přerušit jednání. Podle šéfky Sněmovny už totiž zákonodárci o termínu pokračování rozhodli.

Spokojeni nebyli ani Piráti, nedávno ještě členové koalice, ti předem opustili jednací sál. Vadilo jim snížení počtu profesí s nárokem na dřívější rentu, které proti původnímu návrhu kleslo téměř na desetinu. Místo 120 000 lidí se výjimka týká 15 000 lidí: hutníků, slévačů nebo svářečů.

Stanovení nové věkové hranice pro odchod do penze se stalo nejdiskutovanějším tématem více než patnáctihodinové debaty. Schválená změna se nakonec dotkne pracujících narozených po roce 1965. Dnešní třicátníci se tak dočkají penze až v 67 letech. Naopak se zvýší čistý příjem pracujícím důchodcům, jimž se nebude z platu strhávat pojistné na sociální zabezpečení.

Reformu nyní posoudí senátoři, projednat ji mají 11. prosince.

Štěpán Böhm

Kultura

Milovaná i nenáviděná. Dokument přináší lidský pohled na Čaputovou

V roce 2019 se stala historicky nejmladší hlavou Slovenské republiky a také první ženou v tomto úřadu, za jejího mandátu se na Slovensku vystřídalo pět vlád, propukla pandemie covid-19 a začala válka na Ukrajině. Časosběrný dokument Prezidentka, který vstupuje do českých kin 14. listopadu, přináší intimní portrét Zuzany Čaputové, ženy, která se do vrcholné politiky snažila vnést slušnost a otevřený přístup, a přitom zůstat dobrou matkou svých dcer.

Po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a publikování Kuciakova nedokončeného článku, ze kterého vyplývaly možné vazby italské mafie na tehdejší vládní stranu Směr-SD, propukly na Slovensku protesty, které vyvrcholily pádem třetí vlády Roberta Fica (Směr-SD) v březnu 2018. Pro mnoho občanů se Čaputová stala symbolem změny, návratu ke slušnosti a ústavním pořádkům, když vyhrála volby. Tímto momentem začíná nový snímek režiséra Marka Šulíka, který měl posléze exkluzivní přístup do prezidentského paláce, na slavnostní ceremonie, ale i na schůzky jejího nejužšího týmu a částečně do jejího soukromého života.

Filmem se Šulík nesnaží Čaputovou glorifikovat, naopak je zřetelně vidět autentičnost jejího jednání, a kromě záběrů setkání s jejími příznivci ponechává i ty, na kterých lidé proti ní ostře vystupují. V atmosféře vulgárních útoků nejen ze strany občanů, ale i opozice se Čaputová musela vypořádat také s nelehkými výzvami osobního života, jako byl nádor na mozku u jedné z jejích dcer nebo smrt těžce nemocného otce. I kvůli psychickému vyčerpání o druhý mandát neusilovala a v roce 2024 ji v prezidentském úřadu vystřídal Peter Pellegrini.

„Zajímal mě lidský rozměr jejího prožívání, proto jsem se jí častokrát ptal, jak se zrovna cítí,“ popsal Marek Šulík na novinářské projekci 6. listopadu. Zároveň doplnil, že film má poukazovat na nezbytnost důstojného vystupování pro jakoukoli pozitivní změnu.

Z novinářské projekce Patricie Horová

Svérázná věštkyně okouzlila i režiséra. Kerekes líčí cestu za štěstím

„Nezdá se vám, že život, který žijete, není váš?“ ptá se zákazníka neapolská astroložka Luciana. Návod, jak dosáhnout vytouženého štěstí, hledá ve hvězdách a také v nabídkách aerolinek. Klienty posílá do zahraničí na narozeninové cesty, které mají změnit jejich osud. O lidské potřebě hledat naději a smysl existence vypráví dokument Je to ve hvězdách. Diváci ho v kinech mohou vidět od 7. listopadu.

„Nechtěl jsem to vůbec točit, přišlo mi to jako bulvární téma. Zrovna jsem vyhrál JiHlavu a astrologii nemusím. Vše změnilo setkání s Lucianou. Když jsem viděl, jak zákaznice, která se na začátku schůzky klepala, v její přítomnosti rozkvetla a odešla s úsměvem, došlo mi, že je v tom něco magického. Svou osobností mě naplno uhranula,“ uvedl slovenský režisér Peter Kerekes na novinářské projekci, která se konala 4. listopadu.

Děj se odehrává v idylických kulisách severní Itálie a mimo Luciany sleduje dalších šest postav, které odletí oslavit narozeniny například do Libanonu nebo na Taiwan. Ti, kteří odcestovat nemohou, uspořádají oslavu symbolicky v obýváku třeba ve stylu zasněžené Aljašky s plyšovým ledním medvědem a provizorním iglú.

„Zjistil jsem, že jsem natočil film o sobě. Jsem tichý manžel. Starší bratr, který chce pro své sestry jen to nejlepší. Táta, co často není doma kvůli festivalům. A taky jsem poslušný syn. Rozuměl jsem jim, věděl jsem, co cítí, čeho se bojí,“ řekl Kerekes.

Snímek provázely komplikace způsobené pandemií a náhlým úmrtím koproducenta Artemia Benki, a proto se dočkal premiéry až letos v Benátkách, kde ho uvedli v sekci Horizonty. Česká premiéra se uskutečnila na přehlídce v Jihlavě.

Z novinářské projekce Darina Strnadová

Francouzské filmy v Česku: legenda šansonu a muzikál o právničce

V letošním roce by slavný francouzský zpěvák Charles Aznavour oslavil sté narozeniny. Jeho památku připomíná nejen životopisný snímek, který nese umělcovo příjmení, ale i celý 27. ročník Festivalu francouzského filmu. V českých kinech uvede na konci listopadu 47 titulů ve 114 projekcích.

„Letošní festival je dokladem rozmanitosti a vitality francouzské kinematografie i bohatství francouzsko-českých vztahů v oblasti filmu,“ uvedl velvyslanec Stéphane Crouzat na tiskové konferenci ve čtvrtek 7. listopadu na pražském Francouzském institutu.

Aktuální ročník zahájí 21. listopadu v Lucerně právě příběh legendy šansonu. Režiséři Mehdi Idir a Grand Corps Malade v něm zpracovali jeho životní cestu z chudé přistěhovalecké rodiny, jak se díky tvrdé práci a odhodlání stal ikonou šansonu. V prvním týdnu od uvedení jej ve francouzských kinech zhlédlo 600 tisíc diváků.

Další připravovanou předpremiérou je Emilia Perez, v níž vystupují americké herečky Zoe Saldana a Selena Gomez. Nejnovější dílo režiséra Jacquesa Audiarda získalo dvě ocenění na letošním festivalu v Cannes. Muzikálové pojetí nekonvenčního příběhu o nedoceněné právničce bude reprezentovat Francii na předávání Oscarů v příštím roce.

Program zahrnuje také večer krátkých filmů a 9 titulů v české premiéře. Kromě Aznavoura připomene festival také významného francouzského filmaře Claude Sauteta, i v jeho případě u příležitosti jeho nedožitých stých narozenin. Na plátnech se tak z jeho tvorby objeví třeba dílo César a Rosalie, Max a rváči nebo psychologický film Věci života.

Projekce budou moci pražští diváci navštívit v sálech Lucerny, dále v Kině 35, Světozoru a Edison Filmhubu až do středy 27. listopadu. Část programu se objeví také v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích.

Z tiskové konference Johana Svobodová

Po 11 letech na Slavících zazpívá Klus, do Síně slávy vstoupí Kubišová

Český slavík, anketa popularity domácích zpěváků, se po roce vrací na televizní obrazovky. Už 29. listopadu Ondřej Sokol a Aleš Háma coby moderátoři budou diváky provádět slavnostním galavečerem. Přímý přenos z pražského Fora Karlín odvysílá Nova.

„Do Síně slávy vstoupí paní Marta Kubišová,“ oznámil na tiskové konferenci ve čtvrtek 7. listopadu generální producent a režisér Pepe Majeský, který se na anketě letos podílí už pošesté. Síň slávy pořadatelé poprvé uvedli v roce 2022, Kubišová v ní bude po Jiřím Suchém a Václavu Neckářovi první ženou.

Tomáš Klus, který se ze soutěže v roce 2013 odhlásil po vyřazení rapera Řezníka, se po 11 letech vrací a vystoupí s aktuální písničkou Dokola. Vedle něj se objeví navzdory koncertní pauze například Marek Ztracený.

Dále se na scéně představí Marie Rottrová, skupina Mirai s písní Summer love nebo Michal David se skladbou z nového alba, které točí v Londýně s kapelou Robbieho Williamse. „Píseň bude úplně nová, jmenuje se Život je náš,“ odhalil ve čtvrtek na tiskové konferenci David.

U příležitosti třicetiletého výročí premiéry českého zpracování rockové opery Jesus Christ Superstar se slavnostního programu zúčastní i její protagonisté Kamil Střihavka, Bára Basiková a Dan Bárta.

Diváci mohou hlasovat do 17. listopadu v kategoriích Zpěvačky a Zpěváci, Skupiny, Hip hop a rap a Triniti Bank Objev Roku.

Z tiskové konference Tereza Chytilová

Best of Marta Jandová. Zpěvačka pokřtila svou autobiografii

V pražském Paláci knih Luxor slavnostně uvedla autobiografii Best of zpěvačka Marta Jandová. Knihu, kterou napsala ku příležitosti padesátých narozenin, pokřtili ve čtvrtek 7. listopadu operní pěvec Štefan Margita, ředitel pražského planetária Jakub Rozehnal, herečka Anna Dvořáková a moderátor Leoš Mareš.

Marta Jandová pochází z hudební rodiny, je dcerou hudebníka a lídra skupiny Olympic Petra Jandy. Cesta k muzice pro ni ale nebyla jednoduchá. „Já jsem zpívat nikdy nechtěla, ale mám pocit, že to asi máma z toho nebe nějak zařídila,“ svěřila se Marta. Nejvíc se proslavila v Německu jako frontmanka rockové kapely Die Happy.

Fanoušci se dozvěděli například zákulisní informace z rodinného života nebo ze soutěže Československo má talent, kde je porotkyní: „Člověk může někomu hodně ublížit, nebo naopak mu zvýšit ego, i když by tam žádné být nemělo.“

Aby knihu nezničili šampaňským, Jandová ji místo obvyklého křtu políbila za zvuku cinkajících skleniček, potlesku a písně Jaká to nádhera, kterou na místě zazpíval Margita. Poté následovala už tradiční autogramiáda.

Nejbližší koncert, na kterém Jandová zazpívá jak staré, tak nové písničky, bude 1. prosince v Lucerna Music Baru ve Vodičkově ulici. Fanouškům slíbila i vánoční atmosféru.

Ze křtu Anežka Pilchová

Sport

Neškodná Sparta na Brest nestačila, postup v Lize mistrů se vzdaluje

Fotbalisté Sparty se aktuálně nenachází v ideálním rozpoložení, což se promítlo i do domácího utkání Ligy mistrů proti Brestu. Francouzi se nejprve ujali vedení z rohu a po změně stran potrestali hrubku Petera Vindahla v rozehrávce, která vyústila ve vlastní branku Kaana Kairinena. Trefa Victora Olatunjiho v nastavení už pouze korigovala výsledek 1:2. Pražané dalším nevýrazným výkonem a šestou porážkou v posledních osmi soutěžních duelech potvrdili mizernou formu.

V posledních zápasech je sráží mimo zranění klíčových opor také individuální chyby a proti Brestu tomu nebylo jinak. „Udělali jsme jich opravdu hodně, neměli jsme kvalitu na úrovni Ligy mistrů,“ litoval na tiskové konferenci hlavní trenér Lars Friis.

Sparťané nabídli francouzskému týmu v prvním poločase až moc příležitostí. Gólem nakonec skončila rána z voleje Edimilsona Fernandese, který se při rohovém kopu ve 37. minutě ocitl sám na hranici šestnáctky a jeho prudká rána prošla mezi clonícími hráči.

Deset minut před koncem brankář Vindahl vyrobil rozhodující chybu, když přihrál přímo Ajorquemu. Francouzský útočník poslal míč před malé vápno, odkud si jej, i kvůli aktivitě střelce prvního gólu, srazil do vlastní sítě Kairinen – 0:2. Pražané poprvé vystřelili na bránu až ve druhé minutě nastavení, kdy oživil naděje Olatunji. Kontaktní trefa ale přišla příliš pozdě.

Sparta se tak v milionářské soutěži propadla na 26. příčku ligové fáze a výrazně si zavařila v postupu do play-off. „Porážka s Brestem nám to komplikuje, tenhle domácí zápas jsme měli zvládnout,“ kál se po utkání podle ČTK Jakub Pešek. „Leží na nás deka, nevěříme si, ale jsme silný tým a dokážeme to zlomit. Když příště urveme úspěšný výsledek, tak šance na postup bude.“

Adam Horáček

Plzni zařídil výhru náhradník skvělou tečí, Slavia zase bez gólu i bodů

Stejně jako v minulém kole evropských pohárů, i ve čtvrtek 7. listopadu z českých týmů sbírala body jen Plzeň. V Evropské lize zaskočila favorita a Real Socieadad porazila 2:1. Naopak Slavii ve Frankfurtu opět mrzely zahozené šance, nechytatelnou trefou z přímého kopu zápas rozhodl útočník domácích Omar Marmoush. Mladá Boleslav dokonce na první úspěch v Konferenční lize stále čeká, v Portugalsku podlehla Guimaraesi 1:2.

Plzeňští byli v závěru za stavu 1:1 pod velkým tlakem. V 90. minutě ale vyrazili do protiútoku a střelu Lukáše Kalvacha tečoval po několika vteřinách na hřišti přímo k tyči Daniel Vašulín. „Největší gól, vždyť je v Evropské lize. Jsem za něj rád, protože poslední zápas jsme v závěru ztratili a teď se otočil na naši stranu. To je důležité,“ usmíval se pro klubovou televizi. Stejně jako finiš se Viktoriánům povedl i start. Po hezké akci skóroval ghanský klenot Prince Kwabena Adu. Španělský klub odpověděl hlavičkou Orriho Oskarssona, žádnou další trefu už ale nepřidal, a tak se Plzeň po vítězství 2:1 vyhoupla na 16. místo.

Zatímco Západočeši tabulkou stoupají, slávisté po porážce 0:1 ve Frankfurtu klesli až na pozici 23. Soupeře sice přestříleli, ale od 53. minuty prohrávali po dokonalém přímém kopu Omara Marmoushe. Alespoň bod měl na kopačce Matěj Jurásek, dobrou střelu ale zneškodnil ještě lepším zákrokem zkušený brankář Kevin Trapp. „Výkony jsou hezké, hrajeme vyrovnané zápasy, ale nedáme gól ani z nejvyloženějších šancí. Přitom to jsou situace, které v lize proměňujeme. Tady někdy zbrkle zakončíme, nebo nám chybí klid. Je to škoda,“ řekl do kamery Nova Sportu trenér Jindřich Trpišovský.

Mladá Boleslav ve třetím zápase Konferenční ligy vstřelila premiérovou branku v soutěži, Vasil Kušej ale pouze upravil skóre na konečných 1:2. „Prohráli jsme první tři zápasy, šance na postup se blíží nule,“ prohlásil na tiskové konferenci pro klubový web trenér 33. týmu tabulky Andreas Brännström.

Vojtěch Fairaisl

Sparťanská krize pokračuje, Slavia si před pauzou smlsla na Karviné

Sparta v cestě za obhajobou titulu opět klopýtla, když v 15. kole fotbalové ligy, během kterého kluby uctily památku válečných veteránů, remizovala s Mladou Boleslaví 2:2. V nejvyšší soutěži nevyhrála už třetí utkání v řadě, v tabulce proto spadla až na čtvrtou příčku za Baník Ostrava, který rozstřílel doma Duklu 6:0. Druhá zůstává po bezproblémové výhře 2:0 nad Bohemians Viktoria Plzeň. Suverénně si počínala i vedoucí Slavia, v zápase doprovázeném oslavami 132. výročí založení klubu smetla Karvinou.

Lídr ji v zaplněné Fortuna Areně, kterou ozdobilo chore přes všechny tribuny, deklasoval 5:1. Hostující celek dlouho držel ve hře brankář Jakub Lapeš, nepomohla mu však obranná řada, jež nestačila zejména na střídající duo Mojmír Chytil – Matěj Jurásek. První jmenovaný za necelých 30 minut na hřišti zkompletoval hattrick, dvakrát přitom využil asistence Juráska.

Slavia navíc odskočila úřadujícímu šampionovi o další dva body. Sparta v Mladé Boleslavi sice dvakrát vedla, vítězství jí v 83. minutě přesně mířenou hlavičkou vzal Martin Králik. Pražský celek bude při reprezentační pauze muset pořádně zapracovat, z posledních pěti zápasů mají horší bilanci jen Dukla a České Budějovice.

Domácí premiéru zažil nový trenér Pardubic David Střihavka. Tým převzal na předposledním místě, pod jeho vedením se ale Východočechům daří. Za dva zápasy neobdrželi jediný gól, naposledy navíc porazili Jablonec 2:0 a přeskočili v tabulce Duklu.

Přesto zůstal na pozápasové tiskové konferenci Střihavka kritický: „Nemůžu říct, že jsme byli lepší, to určitě ne. Ale vidět radost našich kluků, jejich úsměvy, z toho mám radost. Zasloužili si to za to, jak makají.“

Výsledky 15. kola: Slavia – Karviná 5:1, Plzeň – Bohemians 2:0, Ostrava – Dukla 6:0, Mladá Boleslav – Sparta 2:2, Pardubice – Jablonec 2:0, Liberec – Hradec Králové 0:0, Teplice – České Budějovice 5:2, Olomouc – Slovácko odloženo kvůli mlze.

Tabulka po 15. kole: 1. Slavia 38, 2. Plzeň 30, 3. Ostrava 27, 4. Sparta 26, 5. Jablonec 21, 6. Hradec Králové 19, 7. Olomouc 19, 8. Karviná 19, 9. Slovácko, 19, 10. Mladá Boleslav 18, 11. Liberec 17, 12. Bohemians 17, 13. Teplice 13, 14. Pardubice 11, 15. Dukla 11, 16. České Budějovice 2.

Z Prahy a Pardubic Dominik Barták

Dvě vítězství a jedna prohra. Na Karjala Cupu si skvěle vedli nováčci

Na Karjala Cupu, úvodním díle letošní Euro Hockey Tour ve Finsku, obsadili čeští hokejisté druhé místo. Svěřenci Radima Rulíka skončili hned za domácími hráči, kterým podlehli v sobotním zápase. Naopak Švýcary i Švédy porazili stejným výsledkem 5:2. Debut zažili hned tři čeští hráči: útočníci Marek Kalus s Michalem Kuncem a brankář Ondřej Kacetl.

Češi hned v prvním zápase proti Švédsku ukázali sílu, i když se sestava výrazně lišila od květnového mistrovství světa. Po první třetině vedli 3:0, dvěma góly se pod výhru národního mužstva podepsal obránce Daniel Gazda. Zbylými třemi trefami přispěli Filip Pyrochta, Pavel Kousal a Jakub Flek.

Sobotní utkání s Finskem rozhodla soupeřova rychlost při práci s pukem. „Finové byli všude dřív a ještě měli vynikající dovednosti. Pro nás strašně těžký soupeř,“ uvedl pro ČT Rulík. I přesto se český tým z porážky 0:4 rychle oklepal a dojem napravil proti Švýcarsku.

Shodný výsledek jako ve čtvrtek zajistilo v nedělním závěrečném utkání pět různých hráčů, mezi nimi i nováček Michal Kunc, pro kterého to byl první turnaj s prvním reprezentačním gólem. „Je furt na čem pracovat, kluci jsou tady moc šikovní, rychlí, a je furt co zdokonalovat,“ poznamenal.

Kouči se výkony tří nominovaných nováčků líbily a k brankáři Kacetlovi dodal: „Byl výborný, v obou zápasech nás podržel.“ Celkově účast svého týmu na Karjala Cupu hodnotí jako úspěšnou.

Turnaj se konal od 7. do 10. listopadu v Helsinkách i s malou výjimkou v Karlových Varech, kde český tým nastoupil proti Švédsku.

Petra Miková

Krejčíková v semifinále, Siniaková ve finále. Češkám trofej unikla

Z letošního Turnaje mistryň v Rijádu se české tenistky vrací bez vítězné trofeje. Zatímco Barbora Krejčíková vypadla v semifinále, Kateřina Siniaková došla po boku Američanky Taylor Townsendové až do závěrečného duelu. Titul, který v roce 2021 s Krejčíkovou získala, ovšem znovu nevybojovala.

Na turnaj se Krejčíková nominovala díky wimbledonskému vítězství, za které do žebříčku získala 2000 bodů. Zbytek sezony pro ni byl ale převážně po zdravotní stránce náročný, účastí v semifinále proto předčila očekávání nejen svá, ale i fanoušků. „Dostala jsem se do semifinále, což je super. Určitě jsem na sebe pyšná,“ líčila pro Český rozhlas po prohře s čínskou soupeřkou Čeng Čchin-wen, které podlehla poměrem 3:6, 5:7.

Dvouhru nakonec ovládla Američanka Coco Gauffová, tu přitom Krejčíková v základní skupině porazila stejně jako její krajanku Jessicu Pegulaovou. Kromě čínské reprezentantky na turnaji podlehla pouze Polce Ize Swiatekové, a to hned ve svém prvním zápase.

I Siniakovou trápily letos potíže. Pár s Townsendovou utvořila narychlo až před Wimbledonem poté, co se zkraje sezony zranila její původní spoluhráčka Storm Hunterová. Travnatý grandslam přesto společně překvapivě vyhrály.

Nyní v Rijádu prošly turnajem až do finálového duelu, ve kterém nestačily na kanadsko-novozélandskou dvojici Gabriela Dabrowská – Erin Routliffeová. I přes prohru jsou s výsledkem spokojené. „Byl to super týden a z naší strany to bylo dobré,“ sdělila Českému rozhlasu Siniaková, která se stále drží na prvním místě deblového žebříčku WTA.

Vrchol ženské tenisové sezony se uskutečnil od 2. do 9. listopadu a v následujícím týdnu na něj naváže Turnaj mistrů, ve kterém se stejným způsobem utkají nejlepší muži světa.

Ester Zientková

Medaile by byl zázrak, říká Sáblíková. Jílkovým cílem je olympiáda

Dělí je od sebe 19 let, ale oba budou patřit k největším nadějím českého rychlobruslení v nadcházejícím ročníku Světového poháru. Řeč je o Martině Sáblíkové, která zahájí svou 24. sezonu, a o Metoději Jílkovi, který mezi dospělými nastoupí poprvé. První ostrou zkouškou pro ně budou závody v Japonsku a Číně, kde seriál začne.

Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková přiznává, že ve svých 37 letech bude nejspíše nejstarší závodnicí ve startovním poli. Němka Claudia Pechsteinová, které je ještě o 15 let víc, se do úvodních závodů s jistotou nezapojí.

„Letos ještě nestartovala, nejela ani německé mistrovství. Začala trénovat děcka. Ale ještě aktivní kariéru neukončila, takže uvidíme, jestli naskočí později,“ uvedla Sáblíková na adresu své soupeřky na tiskové konferenci ve středu 6. listopadu. „Ještě závodí jedna Britka, která je o měsíc nebo dva starší, ale nekvalifikovala se na svěťáky. Mezi chlapy je jeden starší než já.“

Stejně jako v minulých sezonách bude česká závodnice bojovat o nejvyšší příčky na tratích 1500, 3000 a 5000 metrů. „Můžu maximálně doufat, že se udržím na určité úrovni. Zatím se zdá, že by se mi to mohlo povést. Ale další medaile by byl tak trochu zázrak,“ přiznala Sáblíková.

Naděje českého rychlobruslení Metoděj Jílek, který letos oslavil 18. narozeniny, bude v úvodních závodech startovat ve skupině B Světového poháru. Věří, že se díky výkonům brzy posune do elitní divize A. Zkušenosti z jeho hlavní disciplíny, kterou je in-line bruslení, zúročí zejména na trati pět kilometrů.

Kolečkové brusle nyní odloží, protože jeho prioritou je kvalifikace na olympijské hry v Miláně 2026. „Kolečkovou kariéru určitě nechci ukončit. Budu se jí věnovat i v seniorech. Jen ji teď dám trochu stranou. Priorita je olympiáda, ale po ní se budu věnovat oběma sportům,“ řekl Jílek.

Z tiskové konference Klára Duroňová

Počasí

… a Česko spolkla mlha

Jak nevlídný a sychravý umí podzim být, poznali Češi, když se probudili v neděli 10. listopadu. Venku zima, teploty pod nulou, skla aut namrzlá. Třeba to někoho od cesty i odradilo, protože vyrazit na silnice bylo nebezpečné. Padla totiž mlha a sevřela Česko na celý den. Aby si čtenáři uměli představit, jak hustá byla, zpráva o počasí tady končí. Jako právě v tu neděli, už jen při pohledu z okna, pokračuje jen bílo, bílo, bílo...

(redakce)