27. listopadu 2024, Carolina č. 1056
události od 18. do 24. listopadu
Z domova
Policisté žádali před vnitrem vyšší platy, Rakušan slíbil růst o 2500
Na demonstraci před budovou ministerstva vnitra se ve čtvrtek 21. listopadu sešly stovky policistů, hasičů a celníků. Vyjádřily tak nesouhlas s úrovní výdělků, které jako zaměstnanci bezpečnostních sborů dostávají. Především o tomto tématu také diskutoval o tři dny později v pořadu TV Nova Za pět minut dvanáct šéf resortu Vít Rakušan (STAN) se senátorem a zároveň bývalým policistou Robertem Šlachtou (Přísaha).
„Požadavkem odborářů bylo navýšení minimálně o 2200 korun, my jsme dokázali přijít s mechanismem, díky kterému budou tito zaměstnanci od ledna dostávat výplatu o 2500 korun vyšší, což znamená celkový nárůst o pět procent,“ řekl Rakušan.
Představitelé Unie bezpečnostních složek však slibu nevěří, podle předsedy Aleše Lehkého se avizovaná částka na výplatních páskách neobjeví. „Přidání nejde jednotlivci rovnou do příjmu, jako je tomu u politiků, ale do celkového objemu platů sboru,“ pronesl na protestu, navíc upozornil na zvýšení platů politiků o 6,9 procenta.
„Policie je v situaci, ve které nikdy nebyla. Na těch lidech je vidět zoufalství. Ministerstvo je pomalé, já bych ho nastartoval,“ reagoval Šlachta. Rovněž kritizoval množství papírování, podle jeho slov zbytečně zdržuje.
Oba politici se však shodli v otázce výsluh. Sahat se do nich nemá, jsou motivací pro nové příslušníky sboru a zároveň se v důchodu vyplácejí za oddanou službu pro stát. Tím se názorově liší od ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). Ve stejný čas byl hostem v Otázkách Václava Moravce, kde konstatoval, že výsluhový systém spěje v budoucnu k nevyhnutelné transformaci či dokonce ke zrušení.
Nela Janková
Babiš chtěl řešit Fialovo duševní zdraví, ministři na protest odcházeli
Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš na více než dvě hodiny zablokoval páteční jednání Poslanecké sněmovny. Neúspěšně navrhoval zařazení bodu o duševním zdraví předsedy vlády Petra Fialy (ODS), který podle něj svým vystupováním děsí občany. Ministři v reakci opakovaně opouštěli sál, a schůze se tak protahovala. „Nemůžeme tam sedět v okamžiku, kdy místo politické diskuse zaznívá jen proud urážek,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
„Naše země je ohrožena. Po každém vystoupení pana premiéra nám volají zděšení občané a mají strach, co se to s panem premiérem děje. Vystupuje každý den a občané mají obavu o jeho duševní zdraví. Proto si myslím, že bychom měli mít jediný bod, a to je duševní zdraví premiéra Fialy, aby zkrátka neděsil naše občany,“ prohlásil Babiš v projevu. Narážel tím na nedávný výrok předsedy vlády o srovnání českých platů na úroveň německých během pěti let, který zpochybnili i ekonomové.
Místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO), který schůzi řídil, požádal svého stranického nadřízeného, aby se zdržel psychiatrických hodnocení. Kupka s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) se na protest odebrali ze sálu. „Nebývale urážel premiéra způsobem, kdy útočil na jeho duševní zdraví,“ vysvětlil Jurečka.
Fiala na síti X napsal, že Babiš stupňuje osobní urážky. „Proč? Protože ho představa, že by někdy musel platit svým zaměstnancům německé či rakouské mzdy, dohání k šílenství,“ uvedl s odkazem na firmy Agrofertu z Babišových svěřenských fondů.
Adam Horáček
Z obědů vznikne i 30 kg odpadu. Výzkum přináší data o plýtvání jídlem
V domovech pro seniory připadá v průměru na 100 kilogramů připraveného oběda 30 kg odpadu, v nemocnicích pak největší procento nezkonzumovaného jídla tvoří polévka. Vliv na množství vyhozených potravin má počet pokrmů podávaných v průběhu dne i způsob jejich výdeje. Vyplývá to z dat výzkumu Prague Food Waste, který zjišťoval množství nezkonzumovaných a vyhozených potravin v nemocnicích a domovech pro seniory.
„Cílem projektu je především získat doposud chybějící informace o potravinovém odpadu v těchto institucích, ale také se snažíme identifikovat příčiny a navrhnout možná řešení,“ sdělila Anna Strejcová ze spolku Zachraň jídlo na tiskové konferenci v pondělí 18. listopadu, kde s Kateřinou Rohanovou ze společnosti Inesan výsledky prezentovaly.
Obě organizace na počátku letošního roku zvážily potravinový odpad ve čtyřech podobných domovech pro seniory a dvou různě velkých nemocnicích. Po dobu pěti po sobě jdoucích dnů zaznamenávaly ve všech zařízeních hmotnost nesnězených zbytků, nevydaných porcí i odpadu z přípravy obědů a večeří.
Největší podíl tvoří zbytky na talířích, nejmenší naopak odpad z přípravy pokrmů. Dále závěry uvádějí, že v nemocnicích množství vyhozených potravin závisí na přesném plánování počtu porcí, v domovech pro seniory na způsobu výdeje. Například v DS Chodov přizpůsobují velikosti porcí klientům, což na tiskové konferenci vyzdvihla jeho ředitelka Ilona Veselá: „Díky zapojení do projektu se potvrdilo, že náš rodinný výdej je správná cesta.“
Z tiskové konference Patricie Horová
Dobročinný běh či Dobropečení. Světová škola vybrala nejlepší projekty
Uč se, zjišťuj, jednej. Toto motto nese projekt Světová škola, jehož zástupci 22. listopadu v pražském Valdštejnském paláci předali Ceny inspirace. Vyzdvihli celkem osm škol, které připravují žáky na život v globalizovaném světě a v projektech se věnovaly ekologickým tématům, předsudkům nebo charitě.
Mezi vyznamenanými byly jak mateřské, tak i základní školy či gymnázia. Například MŠ Kamarád v Hradci Králové vede děti od útlého věku k trvalému vztahu k přírodě. V letošním projektu se zaměřila na udržitelné využívání ekosystémů, především louky. V Šumperku zase rozjeli projekt Jsme bez předsudků. „Téma je velmi aktuální. Stačí, že projdeme kolem někoho a soudíme ho podle vzhledu, což moc dobře není, protože člověk v sobě má třeba něco úplně jiného. Snažili jsme se téma spolužákům přiblížit, že to tak není a že bychom lidi měli poznávat,“ odpověděl žák na dotaz moderátorky.
Jiné úspěšné projekty zase přispívaly na charitu. Gymnázium Lipník nad Bečvou uspořádalo dobročinný běh s tématy nerovnosti a fair trade, jehož výtěžek putoval na rehabilitaci šestiletému Kájovi. Základní škola Fryčovice s akcí Dobropečení naopak pomohla organizaci Lékaři bez hranic.
Součástí předávání byla také diskuse s podtitulem Příběhy pod hvězdami a ke hvězdám, které se účastnili ornitolog Jan Grünwald a Simon Klinga. Ten se studentským týmem LASAR zvítězil ve dvou kategoriích v soutěži pořádané agenturou NASA.
Z předávání Yasmin Awwadová
V Česku startuje lyžařská sezona, střediska investovala na dvě miliardy
„Hory jsou připraveny a těší se na návštěvníky,“ hlásí Asociace horských středisek při příležitosti zahájení nadcházející zimní sezony. Do rozvoje a zkvalitnění služeb putovaly rekordní investice v celkové výši 1,75 miliardy korun. Na lyžaře i snowboardisty čekají nové skikrosové tratě, lanové dráhy, zmodernizované gastro provozovny, parkoviště či apartmány, ceny permanentek přitom zůstávají téměř stejné jako loni.
Necelou miliardu z celkových nákladů tvoří posílení ubytovací kapacity na Dolní Moravě. Celkem tři objekty sestávají ze 171 bezobslužných pokojů hotelového typu. Budovy stojí přímo u sjezdovky a nástupu na sedačkovou lanovku. V Deštném (Orlické hory) a ve Filipovicích (Jeseníky) vyrostly také zbrusu nové lanové dráhy. České skiareály rovněž rozšiřují výbavu dalšími ekologičtějšími technologiemi. Nakupují efektivnější sněžná děla, po třinácti střediscích budou jezdit úspornější rolby, ve SkiResortu Černá hora-Pec dokonce zahájili výstavbu akumulační nádrže na vodu, kterou zcela zakryje parkoviště.
Ceny dvou třetin všech skipasů zůstávají stejné, 15 % středisek zlevnilo, ostatní mírně zdražila, ovšem žádné nešlo nad 9 %. Vzrůstá trend „plovoucích“ cen podle času čerpání nebo způsobu pořízení (on-line či na místě).
České skiareály čeká další bitva o návštěvníky s konkurenčními a rychle se rozvíjejícími středisky v zahraničí, kterým se podle ředitele AHS Libora Knota dostává vyšší podpory. Češi podle něj zaostávají vinou zdlouhavých povolovacích procesů pro stavbu infrastruktury, a to zejména v chráněných oblastech. „Dohromady 82 % dotazovaných v našem průzkumu plánuje lyžovat buď stejně nebo více než doposud. Pouze nepatrné číslo uvažuje o omezení těchto aktivit,“ uvedla prezidentka asociace a zlatá olympijská medailistka Kateřina Neumannová.
Z tiskové konference Štěpán Böhm
Influenceři se musí evidovat, říká rada. Není to pravda, popírá Baxa
Influenceři, youtubeři a další tvůrci audiovizuálního obsahu se budou muset povinně registrovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Uvedla to v tiskové zprávě ve čtvrtek 21. listopadu. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) to však popírá. „Není to pravda. Zákon z roku 2010 tuto plošnou povinnost určitě neukládá,“ napsal na sociální síti X. O RRTV tvrdí, že vyvolala paniku a zároveň ji vyzval, aby zveřejněnou informaci stáhla.
Povinnost by podle tiskové zprávy měli mít tvůrci, kteří natáčejí a publikují obsah, ze kterého generují peněžitý zisk. Zmiňuje i další podmínky jako například: „Když hlavním účelem služby je informovat, bavit nebo vzdělávat širokou veřejnost.“ Evidence je sice zdarma, tvůrci však z této definice neví, zda se na ně doopravdy vztahuje.
Ministr Baxa navíc další den vystoupil na tiskové konferenci a informaci popřel. „Není pravda, že každý, kdo si něco nahraje na kanál Youtube, na Instagram, TikTok, tak bude muset mít evidenci.“ Radu kritizoval, že s jeho resortem dopředu nejednala. „Vyzvu ji, aby vydala jasné a srozumitelné pokyny, a dokonce si myslím, že by měla tu vydanou informaci stáhnout.“
Lucie Procházková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Prezident odletěl do Austrálie, chce posílit vzájemné vztahy a obchod
Po skoro třiceti letech navštíví česká hlava státu Austrálii a Nový Zéland, aby posílila vzájemné vztahy. Prezident Petr Pavel má na programu jednání s vrcholnými představiteli obou zemí nebo zahájení australsko-českého business fóra. Čtrnáctidenní cestu začal v neděli 24. listopadu a doprovod mu dělá nejen první dáma Eva Pavlová, ale i zástupci šestnácti českých firem.
Vzájemná spolupráce v obchodu, bezpečnosti nebo ve vědě je pro delegaci klíčová. „Zapojením se do produktivního dialogu a spolupráce se snažíme otevřít nové cesty pro investice, obchod a spolupráci, které budou přínosem pro všechny zúčastněné,“ uvedl pro ČTK prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Obě země mají podle Hradu zájem o evropské produkty a technologie.
Pavel bude také jednat s australským i novozélandským předsedou vlády, s generálními guvernérkami nebo s ministryní obrany Nového Zélandu. Podle něj je důležitá součinnost v posilování demokracie a v důsledku tedy vyvažování vlivů Číny, Ruska a jihovýchodních států v indo-pacifickém regionu. Při jednání se zaměří na řešení globálních problémů, jako jsou klimatická změna nebo ochrana lidských práv.
Prezident se také zúčastní slavnostního otevření nové budovy českého velvyslanectví v australském hlavním městě Canbeře, kde nový úřad nahradí provizorní ambasádu. „I když je Austrálie na druhém konci světa, jsme si blíž, než si často myslíme,“ napsal Pavel na síti X po setkání s krajanskými komunitami. Ty nyní čítají přes desítky tisíc osob a číslo neustále roste.
Emily Maurerová
Stručně: Výborný a Lipavský na cestách, Feriho případ ve Štrasburku
* Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navštívil Bělehrad, kde diskutoval zejména o vývozu plemenného skotu a genetického materiálu. Vzájemný agrární obchod, který přesáhl v loňském roce 85 milionů eur, mají podpořit bilaterální jednání mezi veterinárními institucemi. Srbské obchodní řetězce také nastínily, že by měly zájem o dodávky českých potravin, jako jsou dětská výživa nebo výrobky z tvarohu.
* Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestraník) se v Kyjevě na summitu pro potravinovou bezpečnost setkal s Volodymyrem Zelenským. Ukrajinského prezidenta ujistil, že země letos v rámci muniční iniciativy dostane půl milionu nábojů do děl a nadále obdrží finanční podporu pro občanské iniciativy. V doprovodu jejich zástupců se ministr vydal na zaminované pole a mezi trosky zasažené nemocnice, kde pozoroval, jak dobrovolníci odstraňují škody.
* Kauza bývalého poslance Dominika Feriho (tehdy Top 09) se přesune před Evropský soud pro lidská práva s případy čtyř žen, které Ústavní soud odmítl kvalifikovat jako sexuální násilí. „Odůvodnil to tím, že naše klientky nevyjádřily odpor s pohlavním stykem dostatečně kvalifikovaně a že intenzita násilí podezřelého nebyla dostatečná,“ uvedla pro iRozhlas.cz zmocněnkyně obětí Adéla Hořejší. Spolu s advokátem Petrem Uhlem nyní podávají stížnost týkající se ochrany lidské důstojnosti a čekají na vyjádření štrasburského soudu.
Darina Strnadová
Ekonomika
Druhé čtení státního rozpočtu: opozice chce víc peněz na rozvoj sportu
Po prvním čtení, kdy Sněmovna schválila rozpočet se schodkem 241 miliard korun, poslanci projednávali i přesuny peněz. Navrhli změny v hodnotě 224 miliard korun, přičemž plánované výdaje na příští rok sahají k částce 2327 miliard. Návrhy se týkaly podpory bydlení, školství a sportu na úkor odvodů do Evropské unie nebo vládní rozpočtové rezervy.
Upravovat chtěla hlavně opozice v čele s hnutím ANO. Jeho předseda Andrej Babiš kritizoval hospodaření Úřadu vlády a 400 milionů korun by odtud přemístil do sportu. Jednání o podpoře možných změn ale klub nechystá. „Takové schůzky by byly bezpředmětné. Chtěli jsme jen upozornit na nejpalčivější problémy a na fakt, že 40 až 50 miliard v rozpočtu nesedí,“ dodala šéfka poslanců ANO Alena Schillerová na tiskové konferenci. Ke kritice se přidal i předseda hnutí SPD Tomio Okamura, který vládě vyčítal nákup amerických letounů.
Premiér Petr Fiala (ODS) rozpočet hájí: „Je sestavený dobře a obsahuje rekordní peníze jdoucí do investic.“ Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) návrhy z šestihodinového jednání ve středu 20. listopadu zatím nekomentoval.
Zákonodárci chtěli hledat zdroje pro své kroky i ve vládní rozpočtové rezervě. Podle Richarda Brabce (ANO) by mohlo 50 milionů putovat do programů na ochranu životního prostředí. Skupina vládních poslanců by naopak přidala peníze na protidrogovou politiku. Rezerva však nesmí klesnout pod zákonem stanovenou hranici 6,98 miliardy. Kabinet počítá v současnosti s osmi miliardami, a tak prostor k manipulaci není velký.
Tento týden Sněmovna projednávala i novelu o zvýšení platů ústavních činitelů. Návrh prošel v prvním čtení a vláda požádala o zrychlené schvalování. Opoziční kluby ANO a SPD ho vetovaly, a tak o ní v měsíční lhůtě bude jednat rozpočtový výbor. Novela, která by platy zvýšila o 6,9 %, reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu.
„Pokud legislativu stihneme upravit a analyzovat do konce ledna, tak to žádný problém nebude,“ komentoval zdržení ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) pro TN.cz.
Patricie Švejcarová
Hrad má ke státnímu rozpočtu výhrady, premiér Fiala za ním však stojí
Prezidentovi poradci 18. listopadu zveřejnili připomínky k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ty hlavní se týkaly nadsazených příjmů z emisních povolenek a výdajů na obnovitelné zdroje nebo na platy nepedagogických pracovníků. Závěry se shodují i se stanovisky Národní rozpočtové rady (NRR), premiér Petr Fiala (ODS) si za návrhem stojí a je připraven ho společně s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) před hlavou státu obhájit.
Rozpočet zahrnuje příjmy z emisních povolenek ve výši 30 miliard korun, podle NRR je vláda nadhodnotila o zhruba 10 miliard. Dále rada vytkla nesoulad se zatím neschválenou předlohou Ministerstva průmyslu a obchodu na krytí dotací na obnovitelné zdroje energie. Stejný problém řeší i v otázce platů nepedagogických pracovníků, kde zatím také neodpovídá platná legislativa. „Především zatím u tohoto bodu není nikde žádná ověřitelná kalkulace dopadů těchto opatření. To je zásadní výtkou, která snižuje transparenci,“ uvedl poradce David Marek pro ČTK.
Fiala se vůči jednání poradců ohradil, nesouhlasí s jejich postupem, konkrétně s tím, že stanovisko v médiích zveřejnili dříve, než o něm věděl sám. Podle Deníku N by se Stanjura, Fiala a Pavel měli setkat a postup poradců i další problémy projednat. Fiala je přesvědčen, že návrh obhájí.
Adéla Stodolová
Stručně: investice na železnici, hypotéky i pokuta pro ministerstvo
* Správa železnic (SŽ) pro rok 2025 vyčlenila na investice dosud nejvyšší částku: 39,3 miliardy. Celkový rozpočet dosahuje 62,7 miliardy, což je téměř o jednu více než letos. V příštím roce chce SŽ začít se stavbou vysokorychlostní tratě na trase Brno – Přerov a modernizovat dopravní uzly Hradec Králové a Česká Třebová. „Správná cesta pro českou železnici a všechny občany, aby se vlakem dostali do školy, práce nebo za rodinou rychleji a efektivněji,“ napsal 21. listopadu na sociální síti X ministr dopravy Martin Kupka.
* Objem poskytnutých hypoték v říjnu stoupl proti září o devět procent na 26,35 miliardy korun, vyplývá ze statistiky České bankovní asociace. Zveřejnila ji v pondělí 18. listopadu. Je to nejvyšší objem od začátku roku 2022, ale počet hypoték setrvává o čtvrtinu níže, přesto obě hodnoty spíše rostou, řekla ČTK hypoteční specialistka z FinGO Jana Vaisová.
* Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil Ministerstvu pro místní rozvoj pokutu jeden milion za chybné zadání digitalizace stavebního řízení. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil 21. listopadu jeho předseda Petr Mlsna. Případ navazuje na předchozí zrušení tendru antimonopolním úřadem s firmou InQool kvůli uzavření smlouvy v rozporu se zákonem.
Anežka Pilchová
Kultura
Do kin jdou Králové Šumavy. Ukazují hrdinství nejen Josefa Hasila
Téměř na den před pěti lety zemřel v Chicagu převaděč Josef Hasil přezdívaný Král Šumavy. Tvůrci vzdávají hold jemu i jeho blízkým, kterým jeho činnost ovlivnila životy a často končili na dlouhé roky ve vězení. Koprodukční snímek zobrazuje muže, který by se letos dožil 100 let a jenž do české historie vstoupil jako hrdina, ač se za něj sám nepovažoval.
Celovečerní dokument režíroval oceňovaný Ir Kris Kelly, držitel BAFTA nebo Emmy. Toho pro spolupráci oslovil producent Vratislav Šlajer. Skutečný příběh Josefa Hasila vstoupí do kin 28. listopadu pod názvem Králové Šumavy.
„Někdy je potřeba pohled zvenčí – a takto jsem ke Králům Šumavy přistupoval. Aspekty hranic a jejich významu jsou pro mě velmi důležité a jsou mi blízké,“ přiblížil Kelly na slavnostní premiéře, která se konala v pondělí 18. listopadu.
Příběh legendy převaděčství ožívá prostřednictvím rotoskopické animace (obkreslování hraných záběrů), jež dává vyniknout i další lince filmu, kterou je nevyzpytatelná krajina Šumavy. Režisér vystavil děj na pozitivním osudu paní Vlasty. Tu Hasil bezpečně převedl přes hranice do Německa a ona poté prožila plnohodnotný život ve svobodné zemi.
I přesto, že Josef Hasil pomohl z komunistického Československa na Západ desítkám lidí včetně matek s dětmi, není pro mnohé jeho hrdinství stoprocentní. Silné příběhy představují i osudy Hasilových příbuzných, kterým jeho činnost mnohdy zničila životy. I proto tvůrci pojmenovali snímek Králové Šumavy – na počest těch, kteří pomáhali na cestě za svobodou.
Z projekce Petra Miková
V kom se skrývá větší monstrum? Do kin míří dánský thriller Dozorkyně
Ze vztahu dozorkyně motivované touhou po osobní pomstě i lítostí a surového vězně vzniká napínavé drama, které přerůstá v mrazivý příběh. Hlavní hrdinka Eva čelí dilematu mezi profesními zásadami a touhou po spravedlnosti, což ji postupně vtahuje do stále temnější hry. Severský thriller dánského režiséra Gustava Möllera, který se rychle mění v psychologické drama, vstoupí do českých kin ve čtvrtek 28. listopadu.
Hlavní roli ztvárnila Sidse Babett Knudsen, jejíž civilní herecký projev umožnil vyniknutí i těch nejjemnějších nuancí lidských emocí. Takřka celý děj se odehrává za branami věznice, kde se Eva setkává s nevyzpytatelným a mimořádně nebezpečným vězněm číslo 017. Právě v tomto momentu se formuje její touha po osobní pomstě, jež se plně odhalí až později.
Pro autentické zachycení prostředí strávil režisér přes tři roky návštěvami věznic a rozhovory se skutečnými dozorci. Syrovost a autenticita se právě i díky tomu odráží na podobě filmu, mimo jiné tím, že využívá skutečné a nestylizované prostory a chod věznice také odpovídá tamním standardům. „V Dánsku, stejně jako v mnoha částech Evropy, jsme se dosud nerozhodli, jakou funkci by vězení mělo plnit. Věříme v odpuštění a rehabilitaci, nebo dáváme přednost odplatě a trestu?“ poukazuje na problematiku režisér Möller v rozhovoru pro Aerofilms.
Ojedinělému zážitku kromě fascinujících hereckých výkonů a nečekanému vývoji postav přispívá i nezvyklý poměr stran, kdy namísto formátu širokoúhlého, prezentuje se příběh ve formátu akademickém (4:3) připomínajícím čtverec.
Z projekce Štěpán Havlín
Sport
Čeští fotbalisté slaví postup mezi elitu, Gruzii vrátili zářijovou porážku
Fotbalová reprezentace se po roce vrací do nejvyšší úrovně Ligy národů. Svou skupinu v lize B vyhrála s tříbodovým náskokem, postup si zajistila 19. listopadu výhrou nad Gruzií 2:1. Její úspěch také znamená, že si může zjednodušit cestu do baráže o mistrovství světa 2026. V jeho kvalifikaci bude navíc nasazena v druhém výkonnostním koši.
Výběr Ivana Haška se ziskem 11 bodů a naopak jedinou prohrou za sebou ve skupině nechal i nepříjemné soupeře z Ukrajiny a Albánie. V příštím ročníku se tak může utkat například s Francií, Portugalskem nebo úřadujícími mistry Evropy ze Španělska.
K jistotě postupu potřebovali Češi v Olomouci porazit Gruzii. S tou se dosud utkali jen dvakrát, na Euru remizovali 1:1, v prvním zápase Ligy národů pak utržili debakl 1:4. Proto byl důležitý vstup do zápasu, který zvládli na výbornou. Adam Hložek si ve třetí minutě našel dlouhý pas za obranu a míč posunul na Jana Klimenta, jenž patičkou našel osamoceného Pavla Šulce. Ten s chladnou hlavou trefil prostor mezi obráncem a gólmanem a střelou po zemi otevřel skóre.
Vyprodaný stadion znovu rozburácel o 20 minut později Hložek. Nejdříve sám vybojoval přímý kop na hranici vápna a následně ho proměnil kulišárnou: přízemní střelou podél zdi.
Gruzínci se však nevzdali, stejně jako v předchozích dvou střetnutích se do sítě Česka trefil Georges Mikautadze. Blízko vyrovnání byli v závěru střídající Zuriko Davitašvili a Budu Zivzivadze, fantasticky chytajícího Matěje Kováře ale nepřekonali. Závěr utkání se neobešel bez vyhrocených situací. Kvůli dvěma strkanicím, do kterých se zapojili skoro všichni hráči, vytáhl rozhodčí v posledních dvou minutách hned pět žlutých karet.
Mimochodem, velký úspěch si připsal i tým do 21, který postoupil přes Belgii na mistrovství Evopy 2025. V odvetě remizoval 1:1, první zápas na hřišti soupeře vyhrál 2:0.
Dominik Barták
Dominance Slavie pokračuje. Budějovice si připsaly negativní rekord
Nejvyšší fotbalová soutěž vstoupila o víkendu do druhé poloviny. Návrat se po reprezentační pauze povedl zejména fotbalistům Slavie, kteří potvrdili vedoucí pozici jednoznačným vítězstvím, z elitní čtyřky uspěla ještě druhá Plzeň. Dál naopak trvá trápení úřadujícího mistra ze Sparty, který doma pouze remizoval s Teplicemi.
Slavia jako ligový lídr potvrdila roli jasného favorita a poslední České Budějovice porazila 4:0. Její soupeř tak zůstává s pouhými dvěma body poslední, což je nejhorší start ligového klubu od sezony 1993/94, kdy byly zavedeny oficiální statistiky.
„Utkání se nám podařilo výsledkově, herní výkon od nás nebyl na takové úrovni jako v minulých zápasech. V první půli jsme neměli dobrý pohyb, těžko jsme se tam dostávali. Zápas nám ulehčily dvě penalty. Po druhém gólu jsme ten zápas kontrolovali a uklidnili jsme se,“ řekl podle iDnes.cz slávistický trenér Jindřich Trpišovský. Dařilo se také druhé Plzni, která těsně zvítězila v Hradci Králové, na první místo ztrácí stále osm bodů.
Trápení však pokračuje na Letné. Sparta pojala utkání s Teplicemi slavnostně, k výročí 131 let klubu připravila bohatý doprovodný program, před slušně zaplněným stadionem však pouze remizovala a protáhla nepříznivou sérii, když z posledních 11 utkání zvítězila jen ve dvou. Na záda jí tak dýchá Jablonec, který v důležité bitvě přehrál ostravský Baník.
Směrem vzhůru se dere i Karviná, jež uspěla proti Pardubicím, či Liberec, jemuž v Olomouci výrazně pomohl první ligový hattrick Denise Višinského. Nejlepší osmičku uzavírají fotbalisté Bohemians, kteří ve druhém poločase otočili malé pražské derby s Duklou, a připsali si tak teprve druhé letošní domácí vítězství.
Výsledky 16. kola: Budějovice - Slavia 0:4, Hradec Králové - Plzeň 0:1, Sparta - Teplice 1:1, Jablonec - Ostrava 3:1, Karviná - Pardubice 1:0, Olomouc - Liberec 1:4, Bohemians - Dukla 3:1, Slovácko - Mladá Boleslav 1:1.
Tabulka: 1. Slavia 41, 2. Plzeň 33, 3. Ostrava 27, 4. Sparta 27, 5. Jablonec 24, 6. Karviná 22, 7. Liberec 20, 8. Bohemians 20, 9. Slovácko 20, 10. Mladá Boleslav 19, 11. Hradec Králové 19, 12. Olomouc 19, 13. Teplice 14, 14. Pardubice 11, 15. Dukla Praha 11, 16. České Budějovice 2.
Jolana Chládková
Stručně: skvělý Nečas, čtvrtá Sáblíková, v akci basketbalisté a Sparta
* Prožil skvělý měsíc. Český hokejista Martin Nečas bodoval ve 13 po sobě jdoucích zápasech. Útočník hrající v dresu Caroliny Hurricanes posbíral v období mezi 23. říjnem a 21. listopadem celkem 27 bodů, což ho v neděli 24. listopadu řadilo na třetí místo v tabulce produktivity NHL. Jeho týmu náleží druhá příčka ve Východní konferenci. Na první New Jersey Devils ztrácí jeden bod, má však tři zápasy k dobru.
* Pouhých 0,27 vteřiny dělilo Martinu Sáblíkovou od stupňů vítězů v úvodním dílu Světového poháru v japonském Naganu. Česká rychlobruslařka se v sobotu 23. listopadu představila na trati 3000 metrů, vkročila tak do své 22. sezony mezi elitou. Do cíle dojela s časem 4:04,87 minuty, což stačilo na čtvrté místo.
* Čeští basketbalisté ještě jistou účast na mistrovství Evropy 2025 nemají. V neděli 24. listopadu se utkali s výběrem Nizozemska a v Haagu prohráli 70:77. V sestavě scházel Tomáš Satoranský, nejvíce bodů zaznamenal rozehrávač Tomáš Kyzlink, který si připsal 19 bodů a jednu asistenci. Postup si reprezentanti mohou zajistit v únoru příštího roku, kdy se doma utkají s Řeckem a poté zamíří do Velké Británie.
* Posledním českým zástupcem v hokejové Lize mistrů je Sparta, která udržela na ledě Třince třígólový náskok z prvního utkání a remízou 1:1 ve středu 20. listopadu si pojistila postup. Domácí nechali odpočívat opory a dali premiérovou příležitost hned třem juniorům. Extraligový šampion tak v této soutěži končí, Spartu čeká čtvrtfinále proti švédskému Växjö.
Klára Duroňová
Počasí
Sníh, mráz, ledovka i silný vítr. V Krkonoších zapadly silnice
Uplynulý týden se nesl ve znamení typických zimních měsíců. Kromě sněhových přeháněk zasáhl Česko také silný vítr. V horách se navíc lidé museli potýkat s námrazou a zapadanými silnicemi. Teploty klesly až na minus pět stupňů Celsia.
Vlna dešťových srážek, které se ve výšce nad 400 metrů měnily na sněhové, zasáhla v pondělí Krkonoše. Na hřebenech tak napadly desítky centimetrů sněhu. K chumelenicím se navíc přidal vítr, který od úterního večera na mnoha místech převracel popelnice a lámal větve. Zatímco v nížinách dosahoval v nárazech rychlosti přes 70 kilometrů v hodině, na horách až 90. Přeháňky dále postupovaly republikou a v pátek dorazily i na Moravu a do Slezska.
S víkendem však přišlo oteplení až na 10 stupňů nad nulou, které komplikuje situaci na silnicích. Na severu Čech meteorologové varovali před vznikem až dvoumilimetrového náledí. Pozor by si podle nich měli dát nejen motoristé, ale i chodci.
Johana Svobodová