11. prosince 2024, Carolina č. 1058
události od 2. do 8. prosince
Z domova
Simulační centra cvičí budoucí lékaře, peníze na provoz ale chybějí
Už před patnácti lety založila 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy simulační centrum, ve kterém odučí přibližně 9 000 lekcí ročně. Je tak nejstarším a současně nejaktivnějším zařízením tohoto typu v republice, přesto se stále potýká s nedostatkem prostoru i financí. „Se stávajícími platy si za deset let možná budeme muset položit otázku, kdo bude ty dovednosti předávat,“ upozornil děkan Martin Vokurka na tiskové konferenci v úterý 3. prosince.
„Studenti zde pracují pod tlakem. Chyba je to, co máme rádi. Uvědomí si, kde byl problém, dostanou hned zpětnou vazbu, vše bez obav o zdraví pacienta,“ zmínil Mikuláš Mlček, vedoucí pracoviště. To využívá nové technologie, například počítačově řízené simulátory operací, virtuální realitu i umělou inteligenci.
Za největší překážku ve výuce považuje děkan Vokurka malé prostory centra na Albertově. „Kvůli uspořádání Prahy nedosáhneme na výstavbu samostatné budovy, jako je tomu v případě jiných lékařských fakult, nicméně rozšíření je náš cíl. S dotacemi od státu se však nedá v nejbližší době počítat. Nechceme, aby to byl limit, který nás zastaví,“ dodal. Odkázal tak na skutečnost, že fakulta sama investuje do růstu centra z vnitřních rezerv. Podle Vokurky chybí kvůli vládním škrtům v rozpočtu školství přibližně 11 miliard.
Centrum slouží také k cvičení lékařů pod vedením odborníků z různých koutů světa. „Obor se stále proměňuje a posouvá. Doktoři se vzdělávají celý život. Tady získávají první kompetence, které si mají podle ministerstva ze studia odnést,“ podotkla na závěr proděkanka Andrea Burgetová.
Z tiskové konference Nela Janková
Černý kašel a atypické zápaly plic na vzestupu. Nebezpečí hrozí dětem
Ve srovnání s loňským rokem vzrostl počet případů černého kašle až desetinásobně, lékaři evidují více než 34 tisíc nakažených. Ten společně s atypickými zápaly plic způsobenými plicními mykoplazmaty patří k nejčastějším respiračním onemocněním tohoto podzimu. Zejména u dětí se zápal plic stal nejčastější příčinou jejich hospitalizace. Naopak RS viry, které způsobují infekci dýchacích cest, a chřipka letos narůstají pouze pozvolna.
Podzimní a zimní měsíce nabízí ideální podmínky pro respirační virové infekce. K šíření přispívá i zvýšený pobyt lidí v uzavřených prostorách a kolektivní prostředí škol a školek.
„Velkou roli v aktuální situaci sehrála pandemie nemoci covid-19. Ta pozastavila běžnou cirkulaci některých infekcí, což zvýšilo vnímavost populace k nákazám, jako jsou černý kašel a plicní mykoplazmata,“ uvedla na tiskové konferenci 4. prosince Jana Augustínová, primářka Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN).
Ačkoli bývá průběh respiračních onemocnění u dětí většinou mírný, rodiče by neměli situaci podceňovat. Nejohroženější skupinou jsou novorozenci a kojenci, kteří ještě neukončili očkování, tudíž je při potížích vhodné navštívit lékaře.
„Vyhledat ho bezodkladně je třeba zejména v případě ztíženého nebo nepravidelného dýchání a celkového vyčerpání dítěte,“ zdůraznila dětská pneumoložka Jana Tuková z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN.
Lékaři nedoporučují podávat pravidelně dětem do dvou let volně prodejné léky proti kašli nebo ředící hleny, protože mohou mít závažné vedlejší účinky.
Z tiskové konference Gabriela Děrešová
„Není ostuda si říct o pomoc.“ Skladba poukazuje na problém šikany
Šikanu mezi studenty musela řešit více než polovina základních a středních škol, mladiství mnohdy neví, na koho se v takové situaci obrátit. Právě touto problematikou se zabývá zpěvák a skladatel Patrik Stoupa v písni Sára. Vykreslil v ní příběh dívky, kterou terorizování ze strany spolužáků dohnalo až k myšlenkám na sebepoškozování. Videoklip pokřtil 4. prosince v kavárně Českého rozhlasu. Projekt vznikl jako dárek k 30. narozeninám Linky bezpečí.
„Telefonická linka určená dětem za den přijme kolem 300 hovorů, z toho více než deset volajících řeší problém sebepoškozování a toto číslo bohužel stále narůstá,“ řekla její PR manažerka Michaela Klofcová na premiéře videoklipu. „Bezplatně se na nás můžete obrátit na telefonním čísle 116 111, přes e-mail nebo přes chat na našich stránkách,“ dodala.
Organizace kromě krizové pomoci přináší také osvětu v oblasti duševního zdraví, snaží se vzdělávat pedagogy nebo učí rodiče, jak aktivně pomoci a poznat, když jejich dítě zažívá těžké období.
Stoupu k textu inspirovala zkušenost blízkého člověka s psychickými problémy, depresemi i sebepoškozováním, kterému pomohla najít cestu Linka bezpečí. „Písní chci sdělit, že není ostuda říct si o pomoc, není to prohra, je to naopak výhra,“ řekl Stoupa.
Hlavní roli šikanované Sáry si ve videoklipu zahrála začínající Anna Nováková, kterou mohli vidět například fanoušci hororových snímků v několika dílech ságy Haunted.
Z premiéry a křtu Emily Maurerová
Na školách roste závislost na internetu, varovali experti na konferenci
Ve školství se přítomnost mladistvých na internetu a nebezpečí, která jim hrozí, stávají čím dál častějšími tématy. Proto Člověk v tísni prostřednictvím programu Jeden svět na školách uspořádal 12. prosince konferenci. Ta měla přiblížit pedagogům, s jakými situacemi se žáci v online prostředí běžně setkávají a jak mohou z pozice učitele přispět k jejich ochraně.
„V posledních letech jsme zaznamenali nárůst problémů dětí v kyberprostoru,“ uvedla ve svém panelu Veronika Andrtová, ředitelka Dětského krizového centra. „Děti často neumí rozpoznat hranici mezi legrací a situací, která už někomu ubližuje.“ Mezi nejčastější typy kyberšikany podle ní patří pomlouvání a zveřejňování ponižujících videí.
Hrozbu však nepředstavuje pouze způsob, jakým spolu mladiství komunikují, ale také samotný internetový obsah. Panelisté na konferenci kladli důraz na nevhodné a často nezákonné využívání sociálních sítí. Tyto platformy u uživatelů často budují závislost prostřednictvím algoritmicky vybíraného obsahu.
„Používáme mozek, který na to není uzpůsoben, k činnostem, které nedokáže zvládnout,“ upozornil právník Jindřich Kalíšek. Škodlivý dopad na lidský mozek je u nezletilých ještě výraznější, vlivem závislosti může narůstat míra úzkosti a depresivních projevů.
Z konference Anna Zahnášová
V matematice jsou školáci úspěšní, zato interaktivní výuka jim schází
Výsledky českých dětí ze základních škol v matematice a přírodních vědách jsou nadprůměrné. Vyhodnotil to mezinárodní průzkum TIMSS 2023, kterého se zúčastnilo 59 zemí z celého světa a konkrétně 14 900 českých žáků. Výsledky ale odhalily i slabé stránky: práci s daty a zapojení dětí do badatelských činností.
Ve studii, která se opakuje každé čtyři roky napříč 4. a 8. ročníky, si žáci v roce 2023 vedli nejlépe v geometrii, naopak problémy měli s vyhodnocováním dat. Podobné bodové hranice jako Česko dosáhly například Polsko nebo Irsko. Žebříčku tradičně vévodily východoasijské státy v čele se Singapurem.
Poprvé se testování zaměřilo i na environmentální znalosti. V nich Česko v celkovém měřítku dosáhlo průměrného výsledku a ve srovnání s jinými přírodovědnými tématy dokonce podprůměrného.
„Je to důležitá informace, protože v minulých letech byla velká řada projektů na podporu škol pro výuku o životním prostředí, ale můžeme vidět, že se nám to ve výsledcích příliš neprojevilo,“ uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal na tiskové konferenci ve středu 4. prosince.
Součástí šetření byly také dotazníky, ze kterých vyplynulo, že pouze 45 % studentů osmé třídy do školy chodí rádo, což je nejhorší výsledek v Evropské unii. Poslední místo zaujaly i ročníky čtvrté v počtu interaktivních aktivit, jako jsou pokusy či tvorba prezentací. Více než 43 % dětí uvedlo, že při hodině nikdy žádný experiment neprovádělo.
„Pro nás je to silný vzkaz, že náš vzdělávací systém má potenciál. Patří mezi nejúspěšnější v celosvětovém kontextu a změna nevyžaduje nic dramatického. Vyžaduje vytvářet příznivé prostředí ve škole a dělat výuku pro žáky motivující,“ řekl Zatloukal.
Z tiskové konference Darina Strnadová
Stručně: falešný poplach na univerzitě, Sněmovna a sjezd Motoristů
* Západočeská univerzita v Plzni zažila poplach kvůli podezření na střelbu. Ve středu 4. prosince ji oznámil jeden ze studentů na tísňovou linku a po uzavření areálu zasahovali těžkooděnci. Útok se nakonec nepotvrdil. Po poskytnutí kamerových záznamů kriminalisté obvinili dva studenty, kvůli kterým poplach vznikl, z výtržnictví. Jeden vykřikoval Alláhu Akbar, druhý vydával zvuky připomínající výstřely. Studentům hrozí vyloučení, ale i jiné sankce.
* Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zůstává předsedkyní Poslanecké sněmovny. Návrh hnutí ANO a SPD na její odvolání ostatní zákonodárci odmítli, a ve čtvrtek 5. prosince na mimořádné schůzi tak o jejím sesazení ani nehlasovali. Zástupci opozice jí vyčítali, že není nestranná a že vtipkuje na adresu šéfa ANO Andreje Babiše. Vládní koalice v reakci sbírala podpisy na odvolání místopředsedy Karla Havlíčka (ANO). „Nevyměním křeslo ve vedení Sněmovny za servilitu vůči vládě,“ uvedl Havlíček na síti X.
* Hnutí Motoristé sobě pořádalo v sobotu 7. prosince první stranický sjezd. Ten potvrdil mandát předsednictvu, které zůstává stejné: v čele Petr Macinka, místopředsedy Jiří Barták a Renata Mašínová. Filipu Turkovi, europoslanci za Motoristy, udělil titul čestného prezidenta, nadále však zůstává nadstranickou osobou. První kongres také navštívily známé tváře: bývalý prezident Václav Klaus, místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček nebo člen Rady České televize Luboš Xaver Veselý. Hlavní ambicí hnutí ve volbách do Poslanecké sněmovny je porazit ODS.
Yasmin Awwadová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Ukrajina chce do NATO. Je to pro bezpečí Evropy, říká Lipavský
V Bruselu se 3. a 4. prosince konalo zasedání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Věnovali se především podpoře Ukrajiny. Kromě zástupců dvaatřiceti spojeneckých zemí včetně šéfa české diplomacie Jana Lipavského (nestr.) se jednání vůbec poprvé zúčastnil také jordánský král Abdalláh II. Se zástupci aliance mluvil o dopadech bojů na Blízký východ.
Zasedání poprvé předsedal nový generální tajemník Mark Rutte z Nizozemska. „Všichni toho budeme muset udělat více. Čím silnější bude nyní naše vojenská podpora Ukrajiny, tím silnější pak bude mít pozici u vyjednávacího stolu,“ řekl podle ČTK Rutte.
Lipavský souhlasil: „Členství v NATO je ta nejsilnější bezpečnostní záruka pro Ukrajinu a do té doby ji musíme podporovat všemi ostatními způsoby: vojensky, diplomaticky a humanitárně. Je to v našem vlastním zájmu. Je to pro bezpečí Evropy.“ Podle něj je nutné, aby aliance přehodnotila vztah k Rusku a jeho prezidentovi Vladimíru Putinovi. „Útočí, protože útočit může, protože mu to prochází, je potřeba to zastavit,“ dodal český ministr pro ČTK.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v říjnu oznámil, že přežití jeho země závisí na vstupu do NATO. Podle Rutteho jde ale až o druhý krok. Prioritou je podle něj dostat napadený stát do pozice síly před mírovým jednáním s ruskou delegací.
Spojenecké státy se dohodly na finanční podpoře Ukrajiny ve výši 40 miliard eur, podílet se na ní bude většina členů, včetně Česka. O navýšení se bude jednat na následujícím zasedání v červnu v Haagu, kterého by se měl zúčastnit i nově zvolený americký prezident Donald Trump. Právě spolupráce se Spojenými státy byla dalším z témat. Podle ČTK Trump v rozhovoru pro televizi NBC News uvedl, že během svého působení „rozhodně“ zváží odchod USA z aliance.
Johana Svobodová
Ekonomika
Poslanci odsouhlasili rozpočet na příští rok. Proti hlasovali i Piráti
Sněmovna definitivně schválila ve třetím finálním čtení státní rozpočet pro rok 2025. Hlasovalo pro něj 3. prosince 98 poslanců koalice, ke kterým se připojil i nezařazený Ivo Vondrák, původně zvolený za ANO. Proti se postavili kromě opozičních hnutí ANO a SPD také donedávna vládní Piráti. Debata trvala přes pět hodin.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) jde o „rozumný kompromis“ a „realistickou“ strategii pro Česko. Opozice ale nesouhlasí. „Je v rozporu se zákony a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) popřel základní požadavky veřejného rozpočtování,“ prohlásila pro ČT24 šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Národní rozpočtová rada a poradci prezidenta přišli s podobnými výtkami, píší Novinky.cz, přesto vláda díky síle své většiny návrh prosadila.
Výdaje by podle kabinetu měly příští rok být 2,327 bilionu korun, příjmy 2,086 bilionu korun, předpokládaný schodek tedy dosáhne 241 miliard korun.
S nejvíce penězi bude hospodařit Ministerstvo práce a sociálních věcí, výdaje tohoto resortu by měly činit 968,7 miliardy korun. Největší položku činí sociální dávky a důchody. Ty vyjdou příští rok na 717 miliard korun, což je proti letošnímu roku o 11 miliard více, uvádějí Seznam Zprávy.
Pro druhý nejnákladnější resort, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, vyčlenila vláda na příští rok 290,8 miliard korun, proti letošnímu roku si polepší zhruba o 22 miliard korun.
Rozpočet míří k podpisu prezidentovi Petru Pavlovi. Ten se ale chce podle dřívějšího vyjádření nejprve sejít s premiérem a ministrem financí kvůli zmíněným výhradám ekonomických poradců, píše Deník N.
Tereza Chytilová
Senát schválil důchodovou reformu, návrh putuje k prezidentu Pavlovi
Napětí mezi vládní koalicí a opozicí se přeneslo i do Senátu, nad reformou penzí zákonodárci debatovali šest hodin. Návrh nakonec schválili beze změn, k přijetí tak chybí už jen podpis prezidenta Petra Pavla.
Novelu podpořilo 48 z 66 senátorů, proti byli jen členové klubu ANO a Daniela Kovářová (nestran.). „Není to žádná reforma, jde jen o škrty, které mají šetřit peníze státu a obrat tak vlastně lidi, seniory, kteří mají nárok na svůj důchod. Je nepředstavitelné, že by se státní rozpočet měl na seniorech hojit,“ řekla šéfka senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová.
Naopak kabinet považuje předlohu za nezbytnou, protože současný systém vzhledem k měnící se demografické situaci není udržitelný. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se jedná o maximum jak společenského, tak politického kompromisu.
„Je to nevyhnutelná změna, na kterou nikdo před námi neměl dlouhá léta odvahu. Díky ní zajistíme důstojné a férové důchody nejen dnešním seniorům, ale i jejich potomkům. Zároveň platí, že současných důchodců se reforma nijak nedotkne a její náběh bude postupný,“ uvedl Jurečka v Senátu.
Reforma omezí počet pracovníků v náročných profesích, kteří budou mít nárok na předčasný důchod. Současně zvyšuje věk odchodu do penze z 65 na 67 let. Právě proti tomu se nejvíce vyhrazuje opozice, která usiluje o zastropování na 65 letech. Předložila tak více pozměňovacích návrhů, avšak bez úspěchu.
Nyní předloha putuje k prezidentu Pavlovi, který už dříve naznačil, že ji podepíše.
Jolana Chládková
Češi si průměrně vydělají 45 412 korun, mzda vzrostla o sedm procent
Ve třetím čtvrtletí zaznamenal Český statistický úřad sedmiprocentní nárůst průměrné hrubé nominální mzdy. Reálně se ale vlivem inflace zvýšila pouze o 4,6 procenta. Češi si tak vydělali průměrně 45 412 korun. Medián činil 40 482 korun. Úřad data zveřejnil ve středu 4. prosince.
Medián představuje hodnotu uprostřed všech mezd, takže polovina jich je nižší a druhá vyšší. O situaci vypovídá lépe, protože dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. „Proti třetímu kvartálu loňského roku medián narostl o 6,6 procenta. U mužů dosáhl 42 893 Kč, u žen byl 37 824 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 21 349 Kč a 77 014 Kč,“ uvedl ČSÚ.
Nejvyšší nárůst zaznamenala odvětví v oblasti nemovitostí a zásobování vodou, vědecké a technické činnosti. Naopak nejméně si polepšili zaměstnanci ve veřejné správě a obraně, povinném sociálním zabezpečení a ve vzdělání. V Praze dosáhla průměrná mzda 55 854 korun, a byla tak tradičně nejvyšší v republice, hned po ní následoval Středočeský kraj.
Pro rok 2025 očekává ČSÚ další růst na 46 828 korun. Nejedná se ale o reálnou částku, do průměru se započítávají také náhrady, odměny, příplatky, doplatky a další složky účtované v pravidelných měsíčních výplatách zaměstnanců.
Petra Miková
Kultura
Ruiny nejsou minulost, ale budoucnost, líčí výstava fotografa Koudelky
Působivé symboly kdysi nejmocnějších civilizací antiky proměněné časem. Rozpadlé chrámy, amfiteátry, akvadukty a jiné památky, které ukazují pomíjivost a úpadek. Například Herkulův chrám v Ammánu, mys Sunion u Athén nebo francouzský Pont du Gard zachytil panoramatickou kamerou v černobílém provedení uznávaný fotograf Josef Koudelka. Své zážitky představuje na pražské výstavě s názvem Ruiny.
Soubor snímků, kvůli kterým Koudelka procestoval více než 200 různých lokalit ve Středozemí, vznikal 26 let. Ukazuje na nich archeologická místa v zemích, jako jsou Turecko, Jordánsko, Řecko, Itálie, Egypt nebo třeba Sýrie. „Ruiny nejsou minulost, ale budoucnost. Jednou všechno kolem nás budou ruiny,“ vítá návštěvníky autorův citát.
Šestaosmdesátiletý umělec se své vášni věnoval už od mládí. V srpnu 1968 v Praze fotografoval invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, a když o něco později získal ve Velké Británii politický azyl, snímky anonymně uveřejnil v západním tisku pod pseudonymem P. P., tedy Prague Photographer. „Pro mě domov neexistuje. Domov je tam, kde jsem,“ řekl 3. prosince na setkání s novináři, přestože se po sametové revoluci do Prahy vrátil.
„Fotografuje vztah člověka ke kameni – velmi často lomy a místa, která změnila těžební činnost. Cyklus Ruiny tento vztah mezi člověkem a kamenem završuje,“ popsal kurátor Tomáš Pospěch. „Dokumentuje svět, který je autentický, ale zároveň zaniká.“
Expozici lze zhlédnout v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze až do konce března. Předtím ji lidé mohli navštívit pouze v Paříži a Římě.
Z výstavy Lucie Procházková
Když dojde inspirace a blíží se výstava. Film nahlíží do umělcovy hlavy
Od kompostování přes vrhání noži až po demonstrování na Václavském náměstí. Jak vypadá život umělce čekajícího na inspiraci, ukazuje snímek Echt – film o malíři Janu Mertovi, který na festivalu v Jihlavě získal ocenění za střih. Do kin dorazil 5. prosince, slavnostní premiéru měl o dva dny dříve.
Jedenasedmdesátiletý Merta je jedním z nejvýznamnějších tvůrců aktuální české scény. Jeho syn Tomáš v dokumentu sleduje otcovy přípravy na výstavu v Museu Kampa, kterou spolu s výtvarníkem Petrem Veselým pořádal letos na jaře. Práci na obrazech mu ale komplikuje inspirační útlum, a tak se z malíře stává zahradník, domovník i demonstrant.
„Měl jsem pocit, že nemám materiál,“ popisoval režisér na tiskové konferenci. Otcovy krize se nejprve bál, ale zpětně je za ni rád a věří, že snímku pomohla. „Čekání na inspiraci je hrozně zajímavé, což jsi ukázal,“ vyzdvihla jeho matka Lenka Mertová.
Více než na příběh se Merta soustředil na uměleckou stránku díla. Některé záběry rozstříhal a použil v několika různých částech, jiné, jako například rotující větrák, divák sleduje déle, než by si možná přál.
„Život s umělcem není vůbec snadný, jak pro něj, tak pro rodinu. Situace, kdy si říkáte, kdy už to skončí, do něj patří,“ komentovala Mertová, která se ve snímku objevuje po boku svého muže. „Nechceš jít radši malovat? Za dva měsíce máš výstavu,“ uhání ho v něm.
Natáčení si malíř i syn užili a zpětně ho označují za příjemné, byť občas náročné. „Byl jsem upřímně řečeno dojatý,“ komentoval výtvarník film. S úsměvem dodal, že není úplná pohroma. „Cítil jsem, že je dobrý, ale jistý jsem si nebyl,“ reagoval režisér. „Jsem rád, že se tátovi líbí.“
Z novinářské projekce Ester Zientková
A bouře v roce 1848 přinesla Česku moře… V Brně pokřtili sci-fi novinku
V květnu 1848 se změnil svět. Zvedly se hladiny oceánů, Vídeň se ocitla pod vodou, z Drážďan a Prešova jsou přístavy. Obrozenci opustili literární salony a vstoupili na bojiště. Takto planetu líčí kniha Velká bouře v českých zemích Jana Kotouče a Lucie Lukačovičové, kterou 7. prosince pokřtila prezidentka slovenského sci-fi Fandomu Lucia „Lulu“ Bocková na mezinárodním setkání autorů a příznivců fantastiky Fénixcon v Brně.
Příběh předchází ději Kotoučovy hlavní série z české alternativní historie, kde se na území rozprostírá Česko-slovenské království, které je imperiální a námořní velmocí s koloniemi a državami po celém světě. Kniha se vrací do revolučního roku 1848, kdy nastala Velká bouře, katastrofa, díky níž království konečně získalo moře. Národní obrození přešlo v občanskou válku, po které české země získaly samostatnost a výsadní postavení v Evropě.
„Říkal jsem si, že by bylo zajímavé zasadit tu katastrofu do revoluční doby. Námět jsem sice měl, ale promyšlené ne. Proto mě napadlo si vyzkoušet spoluautorství,“ vysvětlil na křtu Kotouč a prozradil, že ze spolupráce vzniknou ještě další dva díly. „Pokud se teda navzájem nezabijeme. Nebo nejlépe až po třetí knize, aby trilogie byla ukončená. Jeden bude na hřbitově, druhý v base a knížky se budou prodávat,“ žertovala Lukačovičová.
Na závěr kmotra Bocková popřála knize hodně štěstí a vysoké prodeje. Místo šampaňského na symbolické polití použila irskou whisky Spisovatelovy slzy, kterou se křtí každá z Kotoučových knih.
Ze křtu Anežka Pilchová
Sport
Slavia i Plzeň zachránily body v závěru, Sparta podruhé v řadě vyhrála
Fotbalová Sparta se v posledních zápasech roku oklepává z listopadové krize. V 18. kole nejvyšší české soutěže přetlačila Bohemians doma 1:0 díky prvnímu gólu Markuse Solbakkena v rudém dresu. Navázala tak na výhru v úterní dohrávce 8. kola s Karvinou, čelu tabulky se ale nepřiblížila. Plzeň a Slavia totiž potvrdily na východě republiky roli favorita.
Slávisté si první místo upevnili těsnou výhrou v Olomouci 2:1. Po těžkém zápase s Baníkem nechal Jindřich Trpišovský odpočívat největší útočné hvězdy Lukáše Provoda s Tomášem Chorým, vzhledem k nepříznivému vývoji ale na hřiště vyběhli hned na začátku druhého poločasu. Právě oni se podíleli na bleskurychlém obratu, nejdříve se v 79. minutě prosadil Chorý, o dvě minuty později pak Provod zakončil centr Ivana Schranze.
Dlouho prohrávala i Plzeň v Karviné, přesnými zásahy v 76. a 86. minutě ji ale vysvobodil Pavel Šulc, a zařídil tak důležité tři body. Ty Západočeši potřebují nejen, aby neztratili naději na titul, ale aby také udrželi druhé místo v tabulce. Šest bodů za nimi je stále Sparta, která si v pražském derby poradila s Bohemians. „Dnes to nebyl ideální výkon, ale bylo potřeba vyhrát. Když vyhrajete 4:1, je to pěkné, ale tyhle ubojované výhry, kdy máte i trochu štěstí, jsou také důležité,“ hodnotil utkání trenér Lars Friis.
Výhru si po těžkém průběhu v Hradci Králové připsal také Baník. Ten se dlouho spíš jen bránil, ke konci prvního poločasu se ale nechal vyloučit domácí stoper Filip Čihák a nabídnutou přesilovkou Ostravané nepohrdli. V závěru utkání propálil shluk hráčů Karel Pojezný, a rozhodl tak o vítězství 1:0.
Nový český rekord vytvořil veterán Marek Matějovský. Ve věku 42 let a 353 dní se stal nejstarším střelcem hattricku v nejvyšší soutěži, když pomohl Mladé Boleslavi k vysoké výhře v Českých Budějovicích 4:0.
Výsledky 18. kola: Slovácko - Pardubice 1:1, Jablonec - Dukla 2:1, Sparta - Bohemians 1:0, Karviná - Plzeň 1:2, České Budějovice - Mladá Boleslav 0:4, Liberec - Teplice 3:0, Olomouc - Slavia 1:2, Hradec Králové - Ostrava 0:1.
Tabulka: 1. Slavia 50, 2. Plzeň 40, 3. Sparta 34, 4. Ostrava 33, 5. Jablonec 30, 6. Mladá Boleslav 28, 7. Slovácko 25, 8. Liberec 23, 9. Olomouc 23, 10. Hradec Králové 22, 11. Karviná 22, 12. Bohemians 21, 13. Teplice 18, 14. Pardubice 14, 15. Dukla 12, 16. České Budějovice 3.
Z pražské Letné a Hradce Králové Dominik Barták
Sparta uctila legendu, pak skolila Hradec. Hosté venku opět bez bodů
Tři góly, tři střelci, tři body. Sparta s klidem přehrála Hradec Králové a pohodlným vítězstvím 3:0 ovládla v hokejové extralize souboj čtvrtého s pátým. Skóre otevřel mistr světa Jakub Krejčík, ke konci druhé části na něj navázal Petr Ton a v závěru trefil prázdnou branku Jani Lajunen. Malátného soupeře dlouho držel excelentním výkonem slovenský gólman Stanislav Škorvánek, ale i tak hosté v Praze 5. prosince natáhli šňůru bez výhry na cizím ledě už na čtyři zápasy.
„Těší mě, že když to těm starším a zkušenějším nepálí, tak ti mladí kluci přijdou, využijí šanci a dávají góly,“ vylíčil pro Carolinu trenér Pavel Gross.
Poukázal tím na 39. minutu zápasu, kdy se přesnou ranou do růžku prosadil dvaadvacetiletý Ton a zařídil týmu už dvoubrankové vedení. Mimo něj pomohl nahradit chybějící opory Romana Horáka nebo Michala Kempného ještě o dva roky mladší Ondřej Hrabík.
Domácí v první třetině prežili oslabení tří proti pěti, poté slibnou příležitost skórovat poprvé v lize za nový klub zahodil Michael Špaček. Prosadil se až před půlkou zápasu Krejčík, když po nápřahu u modré propálil slovenského reprezentanta Škorvánka. Pak přišla popsaná Tonova chvíle.
Jinak se brankář hostů vyznamenal několika hbitými zákroky, ovšem se střelou Lajunena přes celé hřiště do prázdné branky při power play už ze střídačky nemohl nic dělat. „Ještě jsem tu zápas nechytal, takže super zkušenost, v takové hale je svátek hrát,“ pochvaloval si navzdory jednoznačnému výsledku.
Pražané si částečně vylepšili bilanci, aktuálně z posledních šesti extraligových zápasů zvítězili teprve podruhé. Navíc dva dny předtím padli v prvním, ještě k tomu domácím, duelu Ligy mistrů se švédským Växjö. Naopak Hradečtí potvrdili žalostné výkony ve venkovních zápasech, i s tím proti Spartě získali pouze 9 ze 45 možných bodů.
Ještě před úvodním hvizdem sparťané pogratulovali k 70. narozeninám Pavlu Richterovi, členovi sparťanského Klubu legend, jehož dres s číslem 8 se vyjímá na stropě O2 areny.
Z O2 areny Štěpán Böhm
Konec čekání na vítězství. Nejvíc vydřená medaile, přiznala Davidová
Český biatlon prolomil čekání na triumf ve Světovém poháru. Postarala se o něj Markéta Davidová, která ve finském Kontiolahti zvítězila ve sprintu. Bezchybnou střelbou a rychlým během si dojela pro první místo, které česká reprezentace už tři roky neobsadila. V průběhu závodů, které se konaly od 5. do 8. prosince, se neztratili ani další čeští biatlonisté a biatlonistky.
Po minulé nevydařené sezoně vkročila sedmadvacetiletá Davidová do té letošní úspěšně. V sobotním sprintu po bezchybné střelbě doběhla do cíle s náskokem 8,8 vteřiny před Švédkou Elvirou Öberg. „Mám pocit, že tahle medaile byla zatím nejvíc vydřená ze všech. Moc si jí vážím,“ přiznala pro ČT sport. „Už jsem skoro zapomněla, jaké to je stát na stupních vítězů.“ Davidová se tak vrátila na nejvyšší příčku po třech letech. Následně v nedělním závodu s hromadným startem dojela v první desítce, čímž si v celkovém pořadí upevnila čtvrtou příčku.
Z mužů zaznamenal nejlepší umístění Vítězslav Hornig. Ten i přes tři zaváhání na střelnici dojel v závodě s hromadným startem na 15. místě, čímž si vylepšil své kariérní maximum. V závěrečném kole měl dokonce třetí nejrychlejší běžecký čas. „Konečně se cítím na trati dobře. Dokážu si rozložit tempo tak, abych ze sebe mohl na konci vymačkat maximum a sjíždět soupeře. V minulých letech jsem se spíš ohlížel za sebe,“ sdělil pro web Českého biatlonu.
Ve zkráceném vytrvalostním závodu žen na sebe upozornila čtyřiadvacetiletá reprezentantka Kristýna Otcovská. Při třetím startu mezi elitou minula z dvaceti terčů pouze dva, což jí stačilo na 32. místo. Tímto výsledkem poprvé v kariéře dosáhla na body v celkovém hodnocení.
Nejlepší závodnice minulé sezony Tereza Voborníková se v přípravě potýkala se zdravotními problémy, kdy kvůli nemoci nemohla tři týdny trénovat. I přesto se ve Finsku postavila na start závodů. Ačkoli ve sprintu nepatřila k nejrychlejším, bezchybnou střelbou si pomohla k umístění v nejlepší dvacítce.
Klára Duroňová
Jednou větou: skvělý Zabystřan, slzy fotbalistek a start florbalistů
* Jedenácté a následně dvanácté místo obsadil český lyžař Jan Zabystřan v závodech Světového poháru v Beaver Creeku, životní výsledek si připsal v pátek 6. prosince ve sjezdu, další skvělý výkon předvedl o den později v superobřím slalomu.
* České fotbalistky si na mistrovství Evropy opět nezahrají, v odvetě baráže podlehly v úterý 3. prosince v Teplicích reprezentantkám Portugalska 1:2, a nenavázaly tak na slibný výsledek 1:1 ze hřiště soupeře.
* Čeští florbalisté vstoupili do mistrovství světa v Malmö vítězstvím nad Norskem 7:2, dva góly si v sobotu 7. prosince připsal Josef Rýpar, dalšími soupeři ve skupině budou ještě Švýcarsko a Německo.
(redakce)
Počasí
Střídání teplot a vydatné srážky. Nakonec přišla i sněhová kalamita
Druhý prosincový týden se nesl ve znamení dešťových i sněhových srážek a střídání teplot. O to více republiku zaskočila sněhová kalamita, která v pátek udeřila především v Ústeckém a Královéhradeckém kraji a zapříčinila vážné dopravní komplikace.
Husté sněžení a silný vítr působily od pátečního rána problémy na silnicích. Nehody kamionů na několik hodin uzavřely dálnici D8 v obou směrech na 91. kilometru u Petrovic ve směru na Německo a na 64. kilometru u Řehlovic směrem na Prahu. Při další srážce kamionu s osobním vozem na silnici I/35 u Holic zemřel jeden člověk, jak uvedli pardubičtí hasiči na sociální síti X. Kolem stovky nehod se kvůli hustému sněžení stalo v Královéhradeckém kraji, ale naštěstí se obešly bez vážnějších následků. Naopak na Bruntálsku se lehce nebo středně těžce zranilo jedenáct lidí, když sjel autobus ze silnice.
První polovina týdne a víkend se na rozdíl od pátku vyznačovaly proměnlivou oblačností, výraznými teplotními rozdíly a vydatnými dešťovými srážkami. Nejvíce napršelo v úterý ve Zlatých horách na Jesenicku, v průměru až 13 litrů vody na metr čtvereční.
Zatímco od pondělí postupovala nad Česko oblačnost ze západu a směrem na východ se postupně rozpadala, ke konci týdne srážky na celém území republiky začaly slábnout a teploty se přes den i v noci držely nad nulou. V nižších oblastech tak došlo k oblevě, ovšem na horách zůstalo po pátečním sněžení ležet až tři čtvrtě metru sněhu.
Patricie Horová