27. února 2025, Carolina č. 1061
události od 10. do 23. února
Z domova
Prezident Pavel vetoval zákon o platech ústavních činitelů
Prezident Petr Pavel odmítl podepsat novelu zákona, která mění platy ústavních činitelů. Podle ní by letos vrcholným politikům vzrostly téměř o sedm procent, v dalších letech nejvýše o pět procent. Soudcům by se zvýšily o méně než jedno procento ve srovnání s loňským rokem, a to v návaznosti na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil snížení jejich mezd. Podle prezidenta novela nepřináší dlouhodobé a systémové řešení, ale pouze dočasné opatření. K novému projednání ji tak dostane Poslanecká sněmovna, která může rozhodnutí přehlasovat.
„V první řadě se neztotožňuji se způsobem, jakým se zákonodárce vypořádal s nálezem Ústavního soudu, na nějž má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na rok 2025, která by mohla být opět v rozporu s judikaturou Ústavního soudu a vyvolat další soudní spory se soudci,“ napsal Pavel v dopise předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) v pondělí 17. února.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) rozhodnutí prezidenta respektuje. „Do konce února budeme chtít situaci řešit tak, že se vyplatí zálohy podle výše platů v minulém roce. O dalším postupu rozhodne Poslanecká sněmovna,“ uvedl Jurečka podle serveru iRozhlas.cz.
Prezident rovněž odmítá návrhy opozice na úplné zmrazení platů zákonodárců a členů vlády. Zdůrazňuje, že veškerá státní moc má sloužit veřejnému zájmu, a proto považuje za důležité, aby i představitelé zákonodárné a výkonné moci měli spravedlivé platové ohodnocení.
Pavel využil možnosti vrátit zákon do Sněmovny podruhé. V září odmítl novelu rušící účast laických přísedících u soudů, ale jeho krok poslanci přehlasovali.
Gabriela Děrešová
Pekarová Adamová nebude kandidovat do Sněmovny. Kvůli zdraví
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních podzimních volbách kandidovat kvůli zdravotním problémům. Koalice Spolu za ni vybere nového lídra či lídryni pražské kandidátky. Pekarová Adamová navíc také skončí v čele TOP 09. „Dát zdraví na první místo považuji za správné a odpovědné rozhodnutí,“ řekla.
„Politiku vnímám a vždycky jsem vnímala jako službu občanům naší země. Můj zdravotní stav mi však neumožňuje, abych ke svému současnému pracovnímu vytížení přidala ještě předvolební kampaň. Svoje rozhodnutí jsem důkladně zvážila a předcházely mu také konzultace s lékaři,“ uvedla Pekarová Adamová podle ČT. Média a veřejnost požádala, aby respektovaly její soukromí.
Rozhodnutí sdělila v úterý 18. února předsednictvu strany, které ji na pozici podpořilo až do listopadu. V čele tak bude šest let, než na podzim nejvyšší post uvolní. Podle Jana Jakoba, předsedy poslanců, bude Pekarová Adamová zastupovat stranu ještě při volbách. Upozornil však, že hlavní tváří bude premiér Petr Fiala (ODS). „Co se týká voleb, máme v koalici Spolu lídra,“ řekl pro ČT. Doplnil také, že v řádu několika dní budou mít i jedničky kandidátek také v jednotlivých krajích.
Nástupce za Pekarovou Adamovou na pražskou kandidátku TOP 09 neuvedla. Podle šéfa místní ODS Marka Bendy je ale více méně jasné, že ji povede ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
„Stále platí, že budu respektovat vyjednávání a dohody o jejím sestavování a jsem připravena udělat maximum pro naše vítězství,“ řekla Černochová. Pokud by se stala lídryní kandidátky, TOP 09 by nemusela obhájit tři pražské poslance. Místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel však označil otázku nástupnictví za předčasnou. „Veškerou energii budeme týmově v rámci TOP 09 směřovat k nadcházejícím sněmovním volbám.“
Patricie Švejcarová
Okamurovi za plakáty hrozí až tři roky vězení, Sněmovna ho vydala
Policie zahájila trestní stíhání lídra SPD Tomia Okamury. Společně s ním vyšetřuje i hnutí samotné. Můžou za to plakáty, které byly součástí kampaně před loňskými krajskými a evropskými volbami, podle policie mají rasistický a xenofobní kontext. Okamurovo stíhání musela kvůli jeho poslanecké imunitě posvětit horní komora Parlamentu, zákonodárci ho vydali po více než čtyřhodinovém jednání 12. února.
Kontroverzní plakáty, které stály například na Václavském náměstí v Praze, vyobrazovaly muže tmavé pleti s nožem a v zakrvácené košili s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší 'chirurgové' z dovozu“. Okamura obvinění odmítá, podle něj to byla alegorie, a především měly kritizovat migrační unijní pakt, uvedl podle webu ČT24.
Jeho vydání podpořilo 81 poslanců vládní koalice, opoziční Piráti a nezařazený Ivo Vondrák. Proti se vyslovilo 62 zástupců z hnutí SPD a ANO. Hlasování se zdržel například Okamurův bratr Hayato Okamura z KDU-ČSL.
„Podle našeho názoru je cílem vládní koalice kriminalizace opozičních názorů a v konečném důsledku snaha neumožnit SPD účast v letošních volbách do Poslanecké sněmovny,“ citoval stanovisko hnutí iRozhlas.cz.
„Poslanecká sněmovna není soudní tribunál, my jsme dostali žádost policie a bude to na policii, na státním zastupitelství, případně na soudu. A to je správné,“ reagoval pro ČT24 předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Podle něj svoboda slova ohrožena není.
Oznámení o trestním stíhání a obvinění Okamurovi přišlo 20. února do datové schránky, v krajním případě mu hrozí až tři roky vězení, napsal iDnes.cz.
Tereza Chytilová
Do deseti let mohou chybět sestry, vláda zavede na školách nová místa
V počtu všeobecných sester na 1000 obyvatel se Česko pohybuje nad světovým průměrem vyspělých zemí. To se ale v budoucnu může změnit, za deset let bude 27 % z nich v důchodovém věku. Ministerstvo zdravotnictví proto v pátek 21. února představilo vládní program, který rozšíří kapacitu vzdělávání nelékařských zdravotnických oborů na vysokých školách o zhruba 350 míst. Do něj se zapojí šest lékařských fakult společně s dalšími jedenácti vysokými školami a potrvá do roku 2037. Kabinet by návrh měl projednat začátkem května.
„Program zajistí navýšení kapacit vzdělávacích oborů na vysokých školách o minimálně 20 %,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ten také oslovil hejtmany, aby stejný krok učinili u vyšších a středních zdravotnických škol.
Celkově financování vyjde na necelých 13 miliard korun. V letošním roce dostanou vzdělávací instituce 394 milionů, částka se bude každým rokem postupně zvyšovat. „Na přípravu rozšířených přijímacích řízení dostanou školy finanční podporu již na akademický rok 2025/2026,“ dodal Válek.
„Program za dvanáct let povede k výchově 22 tisíc vysoce erudovaných nelékařských zdravotnických pracovníků, s maximální prioritizací oboru všeobecná sestra,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
V případě všeobecných sester se počítá se 11 300 absolventy navíc, druhý největší nárůst zaznamenají porodní asistentky. Přibude také záchranářů, radiologických asistentů a nutričních terapeutů. Inspirací byl úspěšný program z roku 2019, který zvedl počty studentů všeobecných lékařských oborů. Podobně uvažují ministři i o oboru psychologie.
Z tiskové konference Jiří Toupal
Pavel zavítal na sněm Rady vysokých škol, kritizoval přijímání zákona
Ve čtvrtek 20. února zasedal v Praze sněm Rady vysokých škol, mezi hosty se objevili i prezident Petr Pavel a ministr Mikuláš Bek (STAN). V úvodu hovořili o novele vysokoškolského zákona, která v současnosti čeká na prezidentův podpis. Hlava státu k němu sdělila výhrady, způsob přijímání legislativy nepovažuje za správný a snahou by mělo být odpoutat se v co nejvyšší míře od přílepků.
Prezidentovi patřila hned úvodní slova, poukazoval na „důležitost vysoké kvality vysokoškolského systému, který bude připravovat lidi na konkurenceschopné úrovni se světem“. Následně zodpovídal dotazy, které se týkaly především jeho financování a investic do vědy a výzkumu. „Vidíme, jak se rychle a dynamicky vyvíjí svět kolem nás a my bychom měli být připraveni dynamicky a pružně na vývoj reagovat,“ uvedl Pavel. Po jeho odchodu začalo samotné jednání. Zástupci hlasovali o usnesení týkajícím se zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí.
Sněmu se zúčastnila také rektorka Karlovy univerzity Milena Králíčková, kterou v současnosti kritizují nejen studenti a zaměstnanci za vyplácení vysokých odměn, díky nimž měla vyšší příjem než premiér, údajně za práci po střelbě na Filozofické fakultě v roce 2023. Tehdy tragicky zahynulo 14 lidí. „Nechci vstupovat do samosprávných kompetencí jednotlivých veřejných vysokých škol. Univerzity mají nastaveny svá pravidla odměňování, která jsou výsledkem jejich vlastních rozhodnutí,“ uvedl na tiskové konferenci ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
Ze zasedání sněmu a tiskové konference Klára Kulinová
Dohoda o spolupráci i omluva Černochové. Blanár navštívil Česko
Slovenský ministr zahraničních věcí Juraj Blanár (Směr-SD) oficiálně navštívil Českou republiku. Společně s šéfem české diplomacie Janem Lipavským (nestr.) jednali kromě jiného o vzájemné zdravotní příhraniční pomoci a podepsali plán meziresortních konzultací. V Černínském paláci si pak prohlédli kopii mnichovské dohody z roku 1938, ke které se v posledních dnech přirovnává jedno z možných řešení budoucnosti Ukrajiny. „Hlavní poučení z Mnichova je, že se hranice v Evropě nemají měnit silou, protože to nevede k ničemu dobrému,“ řekl Lipavský na tiskové konferenci.
Jelikož se české a slovenské názory na válku na Ukrajině rozcházejí a od loňského března jsou kvůli tomu přerušené mezivládní konzultace mezi oběma zeměmi, zaměřili se ministři na téma praktické spolupráce. Při společném jednání v úterý 18. února podepsali plán konzultací mezi oběma resorty na letošní a příští rok. Zároveň ladili detaily dohody o vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, kterou by měly oba státy v brzké době uzavřít. „Těší mě, že naše setkání s panem ministrem jsou konstruktivní a nabitá informacemi,“ zhodnotil Blanár úterní jednání.
Na tiskové konferenci také mluvili o domnělém vměšování Česka do slovenských záležitostí. Blanár jako příklad uvedl údajný výrok české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi, která však tento výrok nepronesla a žádala Blanára o omluvu. Slovenský ministr se Černochové později omluvil v rozhovoru pro deník Blesk s tím, že si spletl jména – autorkou daného výroku měla být předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Při návštěvě uctil Blanár památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a s Lipavským si připomněli společnou historii obou zemí u Národního památníku hrdinů heydrichiády.
Patricie Horová
Peníze lidem, ne uhlobaronům. Akce Greenpeace upozornila na novelu
„Naservíruje Vlček miliardy Tykačovi?“ či „Peníze lidem, ne uhlobaronům,“ stálo na transparentech, které patřily k happeningu organizace Greenpeace. Uspořádala ho 20. února na Malostranském náměstí před Poslaneckou sněmovnou. Jeden z demonstrantů při něm představoval podnikatele v oblasti energetiky Pavla Tykače, jak sedí s doutníkem v honosném křesle a jednou nohou šlape po planetě Zemi. Druhý v číšnickém obleku klečel vedle něj s podnosem plným peněz a ztvárňoval ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN). A všude kolem se kupilo uhlí. Účastníci tak chtěli upozornit na mezery v novele zákona.
Novely mezitím projednával hospodářský výbor bez přítomnosti jejich předkladatele Vlčka a přijal drobné úpravy. Ty ekologická organizace vítá, ačkoliv jsou stále vzdálené jejímu ideálnímu scénáři. Podle něj by konec uhelných elektráren do roku 2033, zanesený v programovém prohlášení současné vlády, zazněl přímo v zákonu.
Demonstranti se obávají, že novely Lex plyn, které mají být pojistkou pro krizové situace v energetice, mohou vést k dotování ztrátových uhelných elektráren a nezaručují výběr nejlevnějšího provozovatele. „Klíčové je nedotovat zisky uhlobaronům. Pokud se bavíme o krizové situaci, myslíme si, že by na ní nikdo neměl vydělávat. Dotování zisků zaplatí spotřebitelé v ceně elektřiny, takže to dopadne i na lidi v energetické chudobě,“ uvedl pro Carolinu vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jaroslav Bican.
„Budeme se snažit komunikovat se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu. V této chvíli pokračuje jednání hospodářského výboru, takže se budeme problematice věnovat i v dalších dnech a týdnech,“ nastínil.
Z happeningu Darina Strnadová
Stručně: Stačilo! bez SOCDEM, soudy o národní park a vraždy v Hradci
* Sociální demokracie (SOCDEM) nebude v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat s hnutím Stačilo! Ukončení spolupráce s KSČM, SD-SN a ČSNS oznámila na tiskové konferenci v pondělí 10. února předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová. Jako důvod uvedla rozdílné priority stran. „Cílem Sociální demokracie není slibování naprosto nerealistického referenda o odchodu z EU. Naším cílem je podstatné zlepšení života lidí v této zemi, kteří trpí drahými nájmy, drahými potravinami nebo drahou energií,“ sdělila Maláčová na webových stránkách SOCDEM.
* Vláda na začátku prosince odsouhlasila rozsáhlou novelu zákona o ochraně přírody, která se týká i vyhlášení pátého národního parku Křivoklátsko. Proti je ale zhruba dvacet okolních obcí, ty se obávají omezeného přístupu do krajiny a náporu turistů. Protesty nyní řeší soudně. „Bylo podáno celkem osm žalob, ve čtyřech případech byly zamítnuty. Nejvyšší správní soud zamítnul v této věci i první kasační stížnost,“ řekla serveru Novinky.cz mluvčí Ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
* Šestnáctiletý mladík ubodal nožem v Hradci Králové dvě prodavačky ve věku 19 a 38 let. Tragédie se stala ve čtvrtek 20. února v ranních hodinách, poté vrah utekl do asi kilometr vzdálené Říční ulice, kde ho zadržela policie. Podle vyšetřovatelů nebyl pod vlivem alkoholu ani drog a k trestnému činu se za přítomnosti obhájce přiznal. Nezjistili ani chlapcovo napojení na žádnou náboženskou či extremistickou skupinu. „Žil ve svém virtuálním fantazijním světě a svoje fantazijní představy uskutečnil. Vybral si náhodný cíl,“ dodal kriminalista Roman Popiolek v České televizi. V případě odsouzení mu hrozí až deset let ve vězení, což je nejvyšší možná sazba pro mladistvé pachatele.
Eliška Sýkorová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Pavel o mírovém jednání s Ruskem: Evropa musí převzít zodpovědnost
Český prezident Petr Pavel se zúčastnil bezpečnostní konference v Mnichově. Účastníci letošního ročníku diskutovali o válce na Ukrajině a hledali způsob, jak ji ukončit. Pavel v projevu podpořil přítomnost zástupců evropských zemí na chystaném mírovém jednání Spojených států s Ruskem, kterou na konferenci zástupce americké vlády zpochybnil. Mimo jiné Pavel upozornil na podobnost aktuální situace s událostmi roku 1938.
„Pokud byla na letošní konferenci očekávání, že předloží plán řešení situace na Ukrajině, tak naplněna nebyla,“ uvedl Pavel po skončení bezpečnostních jednání. Ta se uskutečnila 14. až 16. února v Mnichově, kam kromě evropských lídrů dorazili také zástupci americké vlády a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
V průběhu diskuse o chystaném mírovém jednání předních zástupců Ruska a Spojených států uvedl zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg, že Evropané nebudou součástí rozhovorů o ukončení války.
„Od počátku jsem vyjadřoval obavu, aby nezvítězilo pokušení uzavřít dohodu jenom pro dohodu samotnou bez ohledu na to, jaký bude její obsah, a zároveň jsem říkal, že není možné, aby Evropa a Ukrajina zůstávaly mimo tento proces,“ reagoval na jeho slova Pavel. Připomněl také podobné rozhodnutí z roku 1938, kdy představitelé evropských států vynechali z mnichovské dohody Československo, které tak přišlo o pohraničí. Evropa podle něj za žádnou cenu nesmí dopustit, aby se jednalo o Ukrajině bez Ukrajiny.
„Je na Evropě, aby zkonsolidovala veškeré návrhy a podněty, které z evropských zemí zaznívají pro nadcházející mírová jednání, aby byl její hlas a názor jasně komunikován a konzultován s našimi americkými spojenci,“ zdůraznil Pavel. Podle něj je přítomnost evropských zástupců i v zájmu Spojených států, které je už dříve pobízely k větší samostatnosti a zodpovědnosti. „Máme-li převzít větší odpovědnost, musíme být u toho,“ řekl Pavel.
Johana Svobodová
Ficův Směr ve vládě posílí, od partnerů převezme dvě ministerstva
Představitelé slovenské vlády se na jednání ve středu 19. února shodli na změnách ve složení kabinetu. Směr-SD premiéra Roberta Fica posílí. Převezme kontrolu nad dvěma dalšími ministerstvy na úkor koaličních partnerů. Hlas-SD a SNS křesla nabídly poté, co jejich kluby už dříve přišly o poslance, a narušily tak stabilitu vládnoucí většiny.
Podle dohody získá Směr-SD od Hlasu-SD ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace, v jehož vedení dosud stál Richard Raši. SNS poskytla Ficově straně řízení resortu cestovního ruchu a sportu, za nějž byl odpovědný Dušan Keketi. Kdo se postaví nově do jejich čela, zatím z vládních kruhů nezaznělo.
Směr bude mít v kabinetu díky této změně devět nominantů, Hlas šest a SNS dva. „Toto politické rozhodnutí mi umožňuje postupovat v souladu s koaliční smlouvou, když budu navrhovat spolupráci poslancům Národní rady, kteří opustili kluby Hlasu a SNS,“ uvedl Fico na svém facebookovém profilu. Další kroky podle něj budou následovat.
Cílem usnesení je vyřešit problémy současné vládní koalice, jejíž řady v posledních měsících z důvodu vyloučení či dobrovolného odchodu opustilo celkem šest zákonodárců. Všichni z nich přitom původně patřili mezi členy Hlasu a SNS. Strany tím v parlamentu ztratily dosavadní většinu 79 hlasů z celkových 150.
V reakci na to dal premiér partnerům minulý týden ultimátum, aby do pondělí 17. února předložili návrh na obnovení společné většiny. Vedení obou koaličních stran následně dalo k dispozici některé funkce. Zároveň se vyjádřilo proti možnosti konání předčasných voleb, o nichž mnozí politici hovořili jako o řešení vládní krize.
Mezi nimi se pravidelně objevoval i předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Michal Šimečka (Progresivní Slovensko), který středeční rozhodnutí ve svém prohlášení na sociální síti X kritizoval. „Po měsících sporů a chaosu Robert Fico vzal dvě ministerská křesla koaličním partnerům, ale stále není jasné, jak chce zaručit funkční parlament se stabilní většinou. Chaos pokračuje a koalice se dál bude zabývat jen sama sebou. Místo toho, aby řešila problémy lidí,“ napsal.
Daniel Noska
Ekonomika
Méně sankcí a větší volnost, Fiala představil plán pro autoprůmysl
V Evropě se formuje Aliance na obranu konkurenceschopnosti. Kromě Česka zahrnuje momentálně dalších šest zemí, které chtějí „zachránit evropský automobilový průmysl“. Jejich plán zahrnuje například větší volnost v plnění emisních cílů, technologickou neutralitu a zrušení zákazu výroby spalovacích motorů v roce 2035. V Česku ho 21. února představili premiér Petr Fiala, ministr dopravy Martin Kupka a europoslanec Ondřej Krutílek (všichni ODS).
Automobilový průmysl podle nich čelí kvůli přísným emisním předpisům vážným hrozbám. Výrobci mají problém splnit povinný prodej elektroaut, a hrozí jim tak vysoké sankce, které by mohly ohrozit jejich konkurenceschopnost.
„Je potřeba změnit podmínky, které nyní brání evropským automobilkám dohánět technologický náskok konkurence,“ vysvětlil Kupka. Důležité je podle něj zajistit pro občany dostupné evropské automobily a zachovat velké množství pracovních míst.
Česká republika z těchto důvodů vytvořila společně s dalšími státy uskupení zemí, které se snaží o potřebné změny na úrovni Evropského parlamentu. Mezi jeho cíle patří například zmírnění požadavků na snížení emisí pro nově vyráběná auta. Členské státy Evropské unie by také nemusely vykazovat plnění emisních limitů každý rok, ale v pětiletém období. Ve stejném období by se vyměřovaly i případné sankce za nesplnění cílů.
Anna Robková
Inflace 2,4 %, růst HDP o 2,1 %. Bankovní asociace predikuje ekonomiku
Navzdory nejistotám počítá Česká bankovní asociace (ČBA) se zrychleným růstem českého finančního sektoru. Podle její první makroekonomické prognózy pro vývoj ekonomiky v letech 2025 a 2026 stoupne HDP o 2,1 %. Míru inflace očekávají analytici na úrovni 2,4 %, nezaměstnanost se pravděpodobně vrátí na čtyřprocentní hranici. Průměrné mzdy patrně zaznamenají další zvýšení o jednotky procentních bodů, úrokové sazby podle expertů ČNB sníží na 3,25 %.
„Klíčovým faktorem je ale nejistota, která pramení z možného uvalení amerických cel na ekonomiky eurozóny,“ zmínil Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA. Přesto se dvě třetiny analytiků rozhodly obchodní válku do predikcí nezařadit. „Nejistota ohledně výše cel a konkrétního zboží je tak vysoká, že jsme se to rozhodli nedávat do základního scénáře,“ odůvodnil hlavní ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek.
Konkrétní následky v případě obchodní války na online tiskové konferenci 20. února představil hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš: „Očekával bych spíše výraznější negativní dopady na růst ekonomiky než na úrovně inflace.“ Podle Sobíška by zavedení amerických cel s odvetnými opatřeními ze strany Evropy mohlo vést k inflačnímu efektu v dlouhodobém horizontu.
Makroekonomická prognóza ČBA je čtvrtletní analýza, kterou dávají dohromady analytici největších bank na českém trhu. Konkrétní čísla v predikcích vznikají zprůměrováním předpokladů vybraných ekonomů. Samotná asociace funguje už od roku 1992.
Z online tiskové konference Ondřej Groh
Nezaměstnanost v lednu mírně vzrostla, nejvyšší je v Ústeckém kraji
Podíl nezaměstnaných se v lednu zvýšil na 4,3 % z prosincových 4,1. Počet lidí bez práce vzrostl všude kromě Prahy, kde zůstal na úrovni 2,8. Nejhorší situace hlásí Ústecký kraj – 6,4 % a Moravskoslezský – 6.
Analytici nárůst zdůvodňují například ochlazením trhu práce a snižováním stavů v průmyslu. „V celoevropském porovnání patří ale Česko nadále k premiantům s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Její současný nárůst je tak spíše normalizací situace na pracovním trhu, který není důvodem k panice,“ řekl pro ČTK ekonom Dominik Rusinko z ČSOB.
Jakub Horváth
Kultura
Projekt filharmonie jde do finiše. Do dvou let chce město začít stavbu
Praha je zase o krok blíž k nové kulturní dominantě. Projekt Vltavské filharmonie má už hotové architektonické studie i plán financování, projekt vyjde na 11,6 miliardy korun. Do konce příštího roku chce Praha vyřídit stavební povolení a od roku 2027 začít s výstavbou. Budova by se měla otevřít veřejnosti za šest let.
„To není bypass kolem srdce, ale vzduchotechnika od tepla a kouře kolem sálů,“ líčil architekt Martin Krupauer 19. února na setkání s veřejností v CAMP jeden z výkresů. Kromě hudebního centra počítá architektonická studie i s velkými úpravami okolí, včetně plochy pro pěší a cyklisty. Místo zůstane dobře dostupné i veřejnou dopravou.
„Chystáme na jaře založení fondu, který by měl umožnit velkým i malým donátorům účastnit se stavby. Předpokládáme v budoucnu nějakou pomoc od státu a Praha počítá se svým významným podílem,“ sdělil pro Českou televizi náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Nová filharmonie vyroste v Praze 7 a propojí dosud oddělené oblasti Bubny a Zátory, její stavbou rozvoj Holešovic neskončí. „Těšíme se, až bude severojižní magistrála přeměněna na městskou třídu,“ řekl Jan Magasanik, architekt a jeden z členů dánského studia Bjarke Ingels Group, které projekt připravuje.
Hlavní sál pojme 1800 lidí, k dispozici budou komorní, školní a multifunkční sály, kreativní hub, zkušebny, knihovna, pronajímatelné prostory nebo také bistro a zážitková restaurace. Propojení s nedalekou Vltavou má kromě názvu i praktický význam: od řeky bude možné po obvodu budovy vystoupat až na střechu.
Ze setkání s veřejností Tomáš Jírů
Nejen složitý vědecký text o mozku. Nová kniha dává čtenářům i naději
Proč se lidé chovají právě takhle? Co způsobují nejrůznější onemocnění v psychice člověka? Uznávaná neuropsycholožka Lenka Krámská odhaluje v rozhovorech s novinářkou Alenou Beníškovou fungování lidského mozku. Čtenářům slibuje nejen vědecké poznatky, ale i možnost, jak pochopit sami sebe.
Křest knihy Tajemství duše ukrytá v mozku se uskutečnil vpodvečer 20. února v prostorech pražské Ústřední knihovny. A došlo i na slzy. Emoce dolehly na herečku Evu Holubovou, která se, coby pacientka Krámské, stala kmotrou. Po prodělané operaci aneuryzmatu bojovala se strachem, nejistotou a křehkostí vlastní mysli. „Našla jsem v knize útěchu a vědomí, že to, co prožívám, je pochopitelné a cesta k uzdravení možná,“ řekla dojatě.
Dalším hostem byl i někdejší žák profesorky Krámské, Jiří Valášek. „Nastolíte všechny ty medicínské pojmy, ale přitom je tam stále lidskost,“ projevil Valášek obdiv směrem ke své bývalé mentorce.
Kniha vznikala přibližně rok. Na rozdíl od klasického rozhovoru tak mohla jít Beníšková s tématy daleko víc do hloubky. „Jedno zabralo dvacet i třicet stránek,“ konstatovala autorka. „Na konci jsem si už připadala jako profesionál,“ dodala se smíchem.
Lenka Krámská si za svou více než dvacetiletou kariéru získala postavení jedné z čelných představitelek neuropsychologie v Česku a přispěla k zavedení nových metod do klinické praxe. „Neexistuje nic dokonalejšího než lidský mozek,“ tvrdí a zároveň dodává, že ho není možné ničím nahradit.
Z křtu Danielle Fohlová
Velký knižní čtvrtek představí příběhy z totality, války i přírody
Jaro letos nepřinese jen první květiny, ale i dvanáct rozmanitých literárních novinek od českých i zahraničních spisovatelů: od krimi, thrillerů, historických románů až po dětské pohádky. Na prodejní pulty je uvede Velký knižní čtvrtek 20. března. Krátkou ochutnávku nabídla tisková konference 20. února, které se mimo jiné zúčastnili i někteří autoři, překladatelé a ilustrátoři.
Blízkovýchodní reportér České televize Jakub Szántó v díle Mezi mlýnskými kameny: Gaza a její příběh nabídne pohled na současnost i historii devastujícího arabsko-izraelského konfliktu. Zároveň přiznává, že psát knihu uprostřed vyostřeného dění bylo velmi složité – nejen kvůli novinářským povinnostem, ale také proto, že situace zasáhla jeho známé. „Konflikt dopadl na desítky mých blízkých kamarádů a jejich dětí, ať už v Gaze, v Izraeli nebo na Západním břehu,“ řekl Szántó.
Román s názvem Okno na západ situovala spisovatelka Pavla Horáková do 80. let komunistického Československa a vypráví příběh dvou spolužáků – Davida a Marty a jejich rodin, kteří touží po západním životním stylu. Nic netušící Marta a její rodina emigrují těsně před pádem režimu a až po deseti letech se s kamarádem opět setkávají.
V novince Fuj, to je hnusný od novinářky a popularizátorky vědy Lenky Vrtiškové Nejezchlebové se děti dočtou, že i veš, komár, klíště, ropucha, vosa, pavouk nebo netopýr mohou být fascinující. „Chtěla jsem vzít ošklivá zvířátka, ke kterým máme různé negativní emoce, bojíme a štítíme se jich a udělat z nich supermany,“ vysvětlila autorka.
Švédská spisovatelka a detektivní inspektorka Anna Tell ve svém díle Kde se skrývá pravda, které nyní vychází i v českém překladu, pátrá po zločinci, který brutálně zabil policistu. V podobně temné atmosféře se nese i irský thriller Hodná holka od Michelle Dunne, v němž naopak řádí nebezpečná sériová vražedkyně.
Zájemci se mohou seznámit s těmito i dalšími tituly a setkání s některými autory 20. března od 17 hodin v Knihovně Václava Havla na Velký knižní čtvrtek.
Z tiskové konference Isabella Monaghan
Sport
Po čtyřech letech medaile z MS. Jsme zpátky, říká šéf českého biatlonu
Čeští biatlonisté si z mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide odváží stříbro a především povzbuzení do dalšího pokračování Světového poháru. I mimo úvodní senzaci si totiž vedli obstojně. Michal Krčmář útočil na medaili ve vytrvalostním závodě, byť nakonec skončil osmý. Skvělý výsledek si připsala i mužská štafeta, která do cíle dojela na šestém místě. Naopak žádná z českých žen se do elitní desítky neprobojovala.
Poslední pódiové umístění na mistrovství zaznamenala před čtyřmi lety zlatá Markéta Davidová a až letos na ni navázala smíšená štafeta ve složení Jessica Jislová, Tereza Voborníková, Vítězslav Hornig a Michal Krčmář. Kromě Krčmáře to byla pro všechny první medaile v kariéře.
„Jsme definitivně zpátky,“ radoval se bezprostředně po závodě prezident českého svazu Jiří Hamza. Slzy v očích měly kromě něj i biatlonistky, které se na úspěchu výrazně podílely. „Splnili jsme si sen,“ napsala pod společný příspěvek na instagramovém účtu Jislová. Český tým překvapil fanoušky i světové osobnosti. Ke gratulacím se tak připojil mimo jiné nejúspěšnější biatlonista historie Nor Ole Einar Bjørndalen.
K dalším medailím čeští sportovci neměli daleko. Nejblíže byl Michal Krčmář, který jel ve vytrvalostním závodě o bronz až do poslední střelby. Na ní však udělal dvě chyby a propadl se na osmé místo, které se tak stalo nejlepším českým individuálním umístěním na šampionátu. „Ačkoliv jsem se ve čtvrtém kole snažil přijet a být v normálním stavu, tak se to nepovedlo, a to je příčina, proč jsem osmý, a ne třetí,“ povzdechl si Krčmář pro Radiožurnál Sport. Spokojený byl však po dojezdu mužské štafety. „I v bezchybné konkurenci jsme dokázali být šestí, je to kvalitní výsledek,“ řekl České televizi.
Ženy tak po dlouhé době zůstaly ve stínu svých kolegů. To zapříčinila i neúčast zraněné jedničky Markéty Davidové. Nejlepší místo vyjela 23. Tereza Voborníková ve vytrvalostním závodě. Ani ta se však nedostala do závodu s hromadným startem a poslední ženská disciplína byla tak bez české zástupkyně.
Únorovému šampionátu dominovali Francouzi, kteří se 13 medailemi porazili druhé Nory. Češi díky druhému místu obsadili v pořadí národů dělenou šestou pozici.
Anna Skalová
Dominantní Plzeň zvládla odvetu. V osmifinále Evropské ligy vyzve Lazio
Fotbalisté Plzně ovládli odvetu proti Ferencvárosi a zahrají si osmifinále Evropské ligy s Laziem Řím. Ačkoliv si z Maďarska přivezli jednogólové manko, ve čtvrtek 20. února soupeře od úvodních minut přehrávali. Ztrátu smazal Václav Jemelka, na jehož trefu ještě před pauzou navázali Pavel Šulc a Rafiu Durosinmi. Příznivý výsledek si Viktoriáni pohlídali a zvítězili 3:0.
Ten nápor nešlo ustát. Ve 27. minutě zahrávala Plzeň už pátý rohový kop. Do vzduchu se skvěle pověsil Durosinmi, jehož hlavičku ještě hostující brankář kryl, ale dorážka Jemelky už skončila v síti. Ferencváros měl nadále s aktivní hrou domácích problémy, po ztrátě v rozehrávce skóre navýšil Šulc.
Výborný poločas podtrhla kombinace dvou nejaktivnějších hráčů. Šulc centroval a Durosinmi se prosadil na přední tyči. Tři góly v jedenácti minutách rozhodly o postupu Plzně do osmifinále Evropské ligy.
„Když prohráváte 0:1, je nutné vsadit na vysokou aktivitu a presink. Neztrácet čas a okamžitě se do soupeře zakousnout. Po pěti až deseti minutách se nám to začalo dařit a soupeře jsme dostávali do úzkých,“ prohlásil na tiskové konferenci trenér Miroslav Koubek. O dominanci svědčí i poločasová statistika střel na branku, ve které Západočeši zvítězili 7:0.
Ani ve druhé půli nedokázal maďarský mistr ohrozit branku Martina Jedličky, naopak největší příležitost měl v úplném závěru Prince Kwabena Adu, ale v samostatném úniku neuspěl. „I když měli nějaký tlak nebo hráli dlouhé balony, tak jsme všechno odehráli nahoru. Víceméně neměli žádnou šanci, zcela zaslouženě jsme postoupili,“ prohlásil do kamery televize Nova Sport kapitán Lukáš Kalvach.
Plzeň v osmifinále vyzve Lazio, první utkání odehraje ve čtvrtek 6. března doma, odvetu o týden později v Římě.
Vojtěch Fairaisl
Suverénní Slavia nebrzdí. Výhru s Plzní řídil Chorý, góly ale neslavil
Dvěma góly ozdobil Tomáš Chorý šlágr 23. kola první fotbalové ligy mezi Plzní a Slavií. Hosté předvedli sebevědomý výkon, zvítězili 3:1 a výrazně si upevnili pozici v čele tabulky, kde mají už třináctibodový náskok před Spartou a právě nedělním soupeřem.
Viktorii povzbudil čtvrteční postup do osmifinále Evropské ligy, ale už ve 2. minutě ji zchladil Chorý. Zužitkoval přesný centr Davida Douděry a poslal hosty do vedení. Plzeň se nevzdala a po ruce Davida Zimy srovnal z penalty Pavel Šulc. Slavia však ještě do poločasu získala vedení zpět, z pokutového kopu se znovu prosadil bývalý plzeňský hráč Chorý. Ani druhý gól z respektu k předchozímu klubu neslavil. Krátce po přestávce pak přidal pojistku hlavou po rohovém kopu Igoh Ogbu.
„Progres u některých hráčů je velký, Tomáš je ohromně důležitý a tady to ukázal. Musím před ním smeknout, jeho přínos pro tým je obrovský i po mentální stránce,“ ocenil pro iSport.cz muže zápasu slávistický trenér Jindřich Trpišovský. „Gratuluji Slavii k titulu, naším cílem je druhé místo,“ poznamenal jeho protějšek Miroslav Koubek.
Zaváhání Plzně využila Sparta a díky výhře nad Českými Budějovicemi 2:1 se na Viktorii bodově dotáhla. O triumfu rozhodli ve druhém poločase Qazim Laci a Jaroslav Zelený, hosté už jen v závěru snížili zásluhou Václava Míky. V bráně hostů zazářil teprve jednadvacetiletý Colin Andrew, který proti Janu Kuchtovi a Albionu Rrahmanimu předvedl několik skvělých zákroků a dlouho držel tým ve hře. Hrdinský výkon podtrhl v souboji s Kuchtou, při kterém sparťanský útočník vystrčeným loktem zlomil talentovanému brankáři nos.
Vojtěch Foltýn
Stručně: Češi popáté na EuroBasketu a vítězný start trenérky fotbalistek
* Česká basketbalová reprezentace si popáté v řadě zahraje na mistrovství Evropy. I přes domácí porážku s Řeckem 89:93 po prodloužení jí k jistotě postupu pomohla výhra Velké Británie 73:69 v Nizozemsku. Před závěrečným duelem kvalifikace v Newcastlu už tak má účast na EuroBasketu jistou. „Je to velký úspěch dostat se tam popáté v řadě. Pamatuju si pořád kvalifikaci na mistrovství Evropy 2013, jak moc jsme slavili. Předtím to bylo zakleté. Určitě jsme nečekali, že budeme držet basketbal v popředí takhle dlouhou dobu,“ řekl rozehrávač Tomáš Satoranský.
* Jitka Klimková odstartovala působení na lavičce českých fotbalistek vítězně. Její svěřenkyně v úvodním utkání Ligy národů deklasovaly Chorvatky 4:0, když se v Pule postupně prosadily Andrea Stašková, Michaela Khýrová, Tereza Krejčiříková a Kateřina Svitková. „Na to, že jsme měly tři tréninky a trochu měníme herní styl, tak klobouk dolů před výkonem našeho týmu,“ řekla trenérka Klimková webu FAČR. Národní tým tak vstoupil ideálně do skupiny B4 a v úterý v Českých Budějovicích se pokusí na úspěch navázat proti Albánii, která na úvod podlehla Ukrajině 1:2.
Adam Horáček
Počasí
Mrazivé počasie potrápilo vodičov. Ohrozené boli aj sliepky či mačky
Od sviatku svätého Valentína sa územím Čiech tiahol arktický vzduch. Zrážky počas dvoch týždňov boli oproti minulému roku nižšie, no aj tak vyzneli výstrahy na poľadovicu vo väčšine krajov. Čo sa týka snehu na horách, najviac hlásili Krkonoše a Jizerské hory s pokrývkou 30 až 50 centimetrov. Naopak Beskydy po ňom zaplakali.
Domácnosti mali na väčšine miest radiátory naplno. Česi totiž zažili najmrazivejšie noci v roku. Jednou z nich bola streda 18. februára. Priemerná teplota dosahovala -12,6 °C. Výstrahy pred silným mrazom avizoval Český hydrometeorologický ústav niekoľko dní hlavne na severe krajiny. Arktické prúdenie vzduchu vtedy dosiahlo svoje maximum a od tohto momentu teploty už len povoľovali.
Chladné počasie spôsobilo, že sa na cestách tvoril ľad. Najčastejšie sa to dialo tam, kde vozovka nebola udržiavaná. Napríklad v Zlínskom kraji museli pre bezpečnosť obmedziť niektoré úseky. Vodiči sa na cestách častejšie stretávali s nehodami.
Nízke teploty nepotešili ani dôchodcov a zraniteľné skupiny. Odporúčalo sa im ostať doma a vyhnúť sa nepríjemným pádom. Omrzlinám a prechladnutiu čelili aj chovateľské zvieratá. Ide napríklad o kone a sliepky, a dokoca aj o psy či mačky. Veterinárni inšpektori preto najviac kontrolujú, či majitelia prispôsobili krmivo a pitie extrémnym podmienkam.
Ema Poláková