12. března 2025, Carolina č. 1062

události od 24. února do 9. března


Z domova

Policejní zásah v Motole: ředitel ve vazbě, sporné zakázky za miliardy

Údajná dlouhodobá korupční jednání odhalila policie ve Fakultní nemocnici Motol v Praze. Proto v pondělí 24. února zadržela ředitele Miloslava Ludvíka, jeho náměstka Pavla Budinského, šéfa České unie sportu a advokáta Miroslava Janstu nebo zástupce stavební firmy Geosan Group. Rozsah pochybných zakázek činí více než čtyři miliardy a dohromady čelí obvinění 18 lidí. Ve vazbě je pět hlavních aktérů, v případě odsouzení jim hrozí až dvanáctileté vězení.
„Podezřelé osoby podle zjištění detektivů měly systematicky parazitovat na veřejných zakázkách tím způsobem, že za možnost realizace veřejných zakázek měly požadovat neoprávněné finanční plnění, u kterého následně zakrývaly jeho původ,“ napsal mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej pro Seznam Zprávy.
Obvinění jsou stíháni pro řadu trestných činů: úplatkářství, dotační podvod, poškození finančních zájmů EU a legalizace získaných peněz z trestné činnosti. Národní centrála proti organizovanému zločinu na případu spolupracuje s Úřadem evropského veřejného žalobce. Obě instituce označily zločiny za závažnou korupci, právní kvalifikace se ale u jednotlivých obviněných liší.
Desítky zakázek na úklidové služby a praní prádla, lakýrnické nebo topenářské práce se podle policie přidělovaly za úplatu. Nešlo jen o provozní služby, ale třeba i výstavbu. Největší pozornost vzbudila rekonstrukce Modrého pavilonu, který byl údajně předražen až o stovky milionů pomocí dodatků ve smlouvě. Podobná situace vznikla i s výstavbou onkologického centra, dodatky ke smlouvě ale nebyly podepsané, a tak by se zařízení mělo dostavět za evropské peníze z Národního plánu obnovy.
Vedení nemocnice vyjádřilo nad kauzou politování, uvědomuje si dopad na důvěru pacientů, napsalo v prohlášení pro ČTK. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se za instituci postavil, ale rád by po dalších volbách diskutoval o systémové změně, vzniku univerzitních nemocnic, přičemž argumentoval lepším dohledem. Vláda změnu schválila už v roce 2012, k realizaci ale nedošlo.
Řízení převzala Lucie Valentová-Bartáková, která je po Budinském druhým statutárním náměstkem, do čela nyní nastoupil ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl.

Filip Urban

Rychlejší soudy a přísné kontroly. Koalice má nový migrační návrh

Vláda oznámila, že přichází s návrhem na nový migrační zákon. „Jeho cílem je odradit potenciální migranty od vstupu na území České republiky,“ uvedl na tiskové konferenci v pátek 7. března premiér Petr Fiala (ODS). Nová pravidla mají podle něj mimo jiné urychlit vyhošťování nelegálně pobývajících cizinců a rozšíření bezpečnostního a zdravotního prověřování. Přísnější kontroly čekají také žadatele o azyl, a to třeba pomocí bezpečnostní databáze nebo epidemiologického screeningu. 
Předloha podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) pomůže zefektivnit soudní řízení o vyhoštění kratšími lhůtami. Soudy navíc budou mít povinnost zvážit, zda v případě, kdy bude cizinec odsouzen za trestnou činnost, není namístě uložit trest vyhoštění. Proces nově propojí řízení o návratu do země původu a o neudělení mezinárodní ochrany. „Lidé, kteří tady nemají co dělat a nemají legální statut, aby pobývali na území České republiky, budou moci být pouze v detenčních zařízeních,“ uvedl Rakušan.
Při prověřování identity migrantů budou také policisté a úřady nově moci využívat data z jejich mobilních telefonů. „Je tady někdo, jehož totožnost neznáme, a policie a dané úřady budou mít možnost prověřit data z jeho mobilního telefonu, abychom zjistili, kdo ten člověk je,“ vysvětlil Rakušan. Dále pak návrh přináší možnost zadržení i na mezinárodní půdě českých letišť. „Člověk v detenci na Letišti Václava Havla nebude považován za člověka, který vstoupil na území Evropské unie, a tak s ním taky bude nakládáno,“ upozornil Rakušan.
„Počty migrantů jak do Evropy, tak do České republiky klesají,“ řekl Fiala. Pokles byl v loňském roce více než 30 % oproti předchozímu. Podle ČTK za rok 2024 evidovalo ministerstvo vnitra 1363 žádostí o azyl, z nichž bylo úspěšných 54. I přesto je však podle premiéra na místě pravidla zpřísnit a být tak připraveni na změny.

Johana Svobodová

Češi bojují s obezitou, každý desátý trpí těžkou nadváhou

Až 64 % Čechů trpí nadváhou nebo obezitou. To je o čtyři body více než v loňském šetření. Každý desátý obyvatel pak spadá do kategorie těžké obezity. Také se ukazuje, že Češi nemají tendenci hubnout – polovina populace v loňském roce přibrala. Vyplývá to z průzkumů agentury Ipsos.
Popisované stavy s sebou nesou spoustu rizik, jak upozorňuje Ludmila Brunerová z obezitologického centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady: „Stále si mnoho lidí neuvědomuje, že obezita není jen estetickou záležitostí, ale závažným chronickým onemocněním, které zvyšuje riziko diabetu, srdečních chorob a rakoviny.“ U lidí s nadváhou se častěji projevují psychická onemocnění jako třeba deprese nebo úzkosti.
Výzkumy prokázaly, že 39 % žen trpících obezitou má problém otěhotnět. Zvyšuje se i hrozba komplikací. Nadváha ovlivňuje i mužské reprodukční funkce. „Když se sejdou dva tlustí, pravděpodobnost gravidity je podstatně nižší, než když jsou oba hubení,” zjednodušil gynekolog Štěpán Budka.
Každý třetí Čech má tendenci svou nadměrnou hmotnost podceňovat. Podobnou zkušenost popsala i vyléčená pacientka Monika Kiliánová. „Když se vidím, je to opravdu hrozné. Ale v tu chvíli jsem si tak vůbec nepřipadala,“ komentuje fotku z doby, kdy vážila 90 kilogramů. Vyprávěla, jak zhubla 32 kilogramů: „Začala jsem cvičit, jedla jsem zdravě. Kila pořád nešla dolů. Musela jsem vyhledat pomoc lékařů, jinak bych to nezvládla.“
„Stále panuje představa, že obezita je důsledkem slabé vůle. Ve skutečnosti se jedná o složité onemocnění s genetickými i psychologickými faktory,“ souhlasil Martin Haluzík, přednosta centra diabetologie IKEM. Nyní pracuje na Národním programu pro prevenci a léčbu obezity. Důležité je podle něj předejít stigmatizaci nadváhy. „Klíčové je vzdělat praktické lékaře, aby problém řešili už na počátku,“ dodal. Dalším z kroků by podle něj mohlo být třeba zdanění sycených nápojů nebo zákaz prodeje energetických nápojů adolescentům.

Z tiskové konference Nela Jankurová

Přes 1500 porcí pro azylový dům. Jídelny mohou předat zbylé pokrmy

Efektivní a možné hygienicky i právně. Pilotní projekt organizace Zachraň jídlo ukázal, jak může v praxi fungovat darování nevydaných pokrmů ze školních jídelen, které by jinak skončily jako odpad. Místo toho přes 1500 jídel dostali klienti Azylového domu pro rodiny s dětmi v Praze 4. „Celý postup, jak mají jednotlivé subjekty postupovat, jsme shrnuli do krátkého manuálu Kroky k záchraně školních obědů,“ popsala manažerka projektu Zachraň oběd Denisa Rybářová na tiskové konferenci 25. února.
Od loňského listopadu do letošního ledna azylový dům dostal 1522 porcí, z čehož bylo 668 polévek, 614 hlavních chodů, 155 příloh a 85 svačin. Všechny potraviny pocházely ze školní jídelny První jazykové základní školy v Praze 4, která v pilotním projektu působila coby dárce. „V průběhu prvního měsíce se z celkem 12 rodin bydlících v azylovém domě zapojilo sedm, později se podařilo zapojit i zbylých pět a rodiny tuto pomoc velmi oceňovaly,“ řekla vedoucí domu Dagmar Jelínková.
Spolupráci kladně hodnotí i Městská část Praha 4, která je coby zřizovatel školy jednou ze tří smluvních stran o darování jídla mezi základní školou a azylovým domem. „Zapojení do projektu nám dává smysl a rádi bychom ho rozšířili i do dalších škol v naší městské části,“ sdělila první místostarostka Irena Michalcová.
Projekt Zachraň oběd začal v roce 2022 a díky intenzivní spolupráci organizace Zachraň jídlo s Hygienickou stanicí hl. města Prahy, Českou školní inspekcí a ministerstvy financí, zdravotnictví a školství bylo možné zrealizovat pilotní projekt. Při něm bylo nutné proškolit pracovníky jídelny i azylového domu, jak s potravinami zacházet, a také v jídelně aktualizovat postupy založené na platných hygienických zásadách. Dále bylo zapotřebí sepsat trojstrannou darovací smlouvu. 
Vzory pro ně i další potřebné dokumenty k darování jídla ze školních jídelen lze nalézt na webové stránce projektu zachranobed.cz.

Z tiskové konference Patricie Horová

Počet přihlášek na lycea roste, gymnázia hlásí mírný pokles zájmu

Celkový počet uchazečů o studium na střední škole stoupl meziročně o 1,3 %. Loni jich bylo 157 tisíc, letošní finální počet činí 159 tisíc. Alespoň jednu přihlášku na čtyřletá gymnázia si podalo 25 tisíc uchazečů, zhruba o tři stovky méně než předchozí rok. Data se ale mohou ještě změnit, uvedla ředitelka národní organizace Cermat Barbora Rosůlková na tiskové konferenci.
Hned po čtyřletých gymnáziích, o něž je kontinuálně nejvyšší zájem, následují lycea, na něž si alespoň jednu přihlášku podala šestina uchazečů. V absolutních číslech tedy zhruba 21 900 žáků, což je o 2 700 více než loni. O 9 % vzrostl i zájem o střední odborná učiliště zakončená maturitní zkouškou a o ta s výučním listem o 6 %. Počet podaných přihlášek zůstává stabilní u středních odborných škol.
Mezi nejčastější nematuritní obory patří mechanik opravář motorových vozidel, kuchař – číšník a kadeřník, který spolu s elektrikáři a instalatéry zaznamenal mírný nárůst.
„Ministerstvo školství pracuje na záměru, který by v budoucnu umožnil konat přijímací zkoušku ještě před rozhodnutím o tom, kam se podají přihlášky,“ sdělil šéf resortu Mikuláš Bek (STAN) na tiskové konferenci. To bude ale vyžadovat změnu legislativy a logistiky přijímacích zkoušek.
Podle něj je to logický další krok v evoluci systému, aby uchazeč mohl lépe zvážit možnosti. Tuto změnu dlouhodobě doporučovali i odborníci, aby se snížil celkový stres z testů.
Řádné termíny přijímacího řízení se pro čtyřleté obory vzdělávání a nástavby uskuteční 11. a 14. dubna. Uchazeči budou moci nahlížet do spisu příslušné školy od 12. do 14. května a další den ředitel školy zveřejní výsledky v informačním systému a ve škole.

Z tiskové konference Tereza Chytilová

Český rozhlas přinese Masarykova poslední slova i charitativní den

Přesně 19. září se Češi dozvědí poslední slova Tomáše Garrigua Masaryka, uslyší je ve vysílání Českého rozhlasu. To je jeden z hlavních projektů veřejnoprávního média v tomto roce, mezi další patří charitativní maraton, seriál Toulky první republikou nebo nová podoba a hlas skřítka Hajaji. Novinky představili na tiskové konferenci ve čtvrtek 27. února.
Dvacet let zůstala zapečetěná obálka s posledními slovy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Do archivu ji před lety donesl Antonín Sum, poslední tajemník prezidentova syna Jana Masaryka. Obálku  slavnostně otevře prezident Petr Pavel v lánském zámku a Radiožurnál u této příležitosti spustí mimořádné vysílání.
Jednu z dalších akcí s názvem Dobrý den Radiožurnálu představila moderátorka Lucie Výborná. Rádio bude živě vysílat 25 hodin a ve spolupráci s neziskovým sektorem se pokusí změnit život 25 lidem.
„Bude to především úplně jiné, než jsou posluchači Radiožurnálu zvyklí. Celý maraton odvysíláme živě z Jatek 78, s živou hudbou a za mikrofonem se v roli moderátorů vystřídáme nejen my z Radiožurnálu, ale i další lidé spojeni s charitou. Hlavně ale budeme celý den o dobročinnosti mluvit a pomáhat lidem, kteří to potřebují,“ dodala Výborná.
Český rozhlas se také připravuje na podzimní volby do Poslanecké sněmovny, o politické pořady se postará moderátor Jan Pokorný. Ještě předtím se chystá na 5. května živá rekonstrukce bitvy o rozhlas.
Posluchači mohou mezi letošními novinkami najít také historický pořad Toulky první republikou, dětský seriál o kyberbezpečnosti Hackerka nebo oblíbeného skřítka Hajaju s novou podobou a hlasem herce Jana Ciny.

Z tiskové konference Klára Kulinová

Stručně: Růst platů politiků i koncesionářských poplatků

* Platy politiků letos porostou skoro o 7 %. Poslanecká sněmovna přehlasovala v úterý 4. března prezidentovo veto. Novela jasně definuje platovou základnu pro politiky, státní zástupce a soudce. Právě kvůli platům soudců, které se letos zvýší o méně než procento, by předloha mohla skončit znovu u Ústavního soudu. Podle něho by měl být jejich plat trojnásobkem průměrné mzdy, což koalice v návrhu nerespektuje. 
* Poslanci schválili ve středu 5. března návrh koalice na navýšení koncesionářských poplatků. Po případném souhlasu Senátu a prezidenta tak od května domácnostem vzroste poplatek pro Českou televizi o 15 korun na 150 měsíčně a pro Český rozhlas o 10 korun na 55 měsíčně. Nově se poplatky budou vztahovat i na zařízení, která jsou schopná přijímat vysílání prostřednictvím internetu, tedy mobily či notebooky.

Yasmin Awwadová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fiala po summitu v Londýně: Evropa musí posílit obranu

Po hádce s americkou hlavou státu Donaldem Trumpem našel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zastání u evropských spojenců. Britský premiér Keir Starmer v neděli 2. března uspořádal setkání, na němž se pozvané státy jednomyslně shodly na podpoře napadené země. „Naše dějiny nám říkají, že konflikt, který začne v Evropě, se vyplaví na naše břehy,“ uvedl podle ČTK. 
Pozvání přijal i předseda české vlády Petr Fiala (ODS) a přítomné země označil jako „koalici zodpovědných“. „Shodli jsme se, že všichni budeme více investovat do vlastní obrany a posílíme vojenskou podporu Ukrajině,“ prohlásil.
Fiala ocenil Francii a Británii, že se podle něj ujaly vedení. „Jsou v Radě bezpečnosti, jsou to jaderné velmoci. Tak je důležité, že společně pracují s naší podporou, a myslím si, že to je dobrá zpráva,“ řekl pro ČTK český premiér.
Kvůli slábnoucí americké podpoře Ukrajiny řada evropských lídrů uvedla, že se Evropa musí začít starat o svou bezpečnost a dobrou budoucnost více sama. Politici v Londýně zdůrazňovali nutnost zvýšit výdaje na obranu. Fiala po summitu hovořil o navýšení rozpočtu obrany ze dvou na 2,2 procenta HDP příští rok. Ve středu 5. března vláda tento krok oficiálně oznámila a rozhodla také o každoročním postupném zvyšování o 0,2 až na 3 procenta HDP.

Jakub Horváth

Ekonomika

Zemědělci obsadili české hranice. EU nám přidělává jen starosti, tvrdí

Protesty zemědělců zasáhly Česko. Organizátoři tak ve čtvrtek 27. února navázali na podobné akce v jiných zemích Evropské unie, jejich traktory dokonce zablokovaly některé hraniční přechody. Nejvíc jim vadí nerovné podmínky unijního a mimoevropského trhu nebo bezcelní dohoda s Ukrajinou. Řekli to na tiskové konferenci den před demonstracemi.
„Jako spojující důvod protestů napříč Evropou jsme identifikovali schválení dohody EU-Mercosur,“ řekl prezident Agrární komory Jan Doležal. Ta podle něj zvýší import masa, cukru či biopaliv z Jižní Ameriky, přičemž tamní podmínky chovu zanechá netknuté. „Naše problémy nikdo neřeší a Evropská unie nám přidělává jen starosti,“ dodal.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl ČTK, že protestům nerozumí. Zdůraznil ale, že pokud by přišli agrárníci s konkrétními návrhy, předá je Evropské komisi.
Možná řešení nabídl Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu: „Buď budou politici schopni zajistit stejné podmínky pro všechny, nebo smlouva nebude podepsána.“ Pýcha považuje za problematickou nejen dohodu, ale také antibiotika nebo chemické přípravky, které se pro chov zvířat a pěstování rostlin v Jižní Americe používají. 
Na další rozměr problémů poukázal viceprezident Svazu mladých agrárníků David Jeřábek. Zdůraznil, že je velmi obtížné nalákat mladé lidi do oboru a opatření EU situaci pouze komplikují. „Je to demonstrace za evropské zemědělství, ale také za férovost a návrat selského rozumu,“ řekl.
Protesty českých agrárníků reagovaly na řadu obdobných akcí pořádaných ve Španělsku, Francii či Polsku. Poslední velké demonstrace organizovali tuzemští zemědělci minulý rok. Ty na rozdíl od těch letošních zasáhly i Prahu, která byla po dobu jejich konání v některých částech neprůjezdná.

Z tiskové konference Ondřej Groh

Výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku práce neprošla

Sněmovna schválila flexibilní novelu zákoníku práce. Podle ní se prodlouží například zkušební doba a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Naopak ukončení pracovního poměru bez udání důvodu poslanci nepřijali.
Vláda chce úpravou, kterou dostanou k posouzení senátoři, zpružnit trh práce pro zaměstnance i zaměstnavatele. Největší debatu vyvolal návrh výpovědi bez udání důvodu. Pro hlasovali jen poslanci ODS a TOP 09, koaliční KDU-ČSL a STAN návrh nepodpořili. Proti byla i opozice. „Zaměstnanci jsou pro vás nic,“ řekl na schůzi v pátek 7. března předseda ANO Andrej Babiš.
Jan Jakob (TOP 09) v ČT návrh obhajoval: „Devět z deseti ekonomů jednoznačně říká, že největší brzdou hospodářského růstu naší země je rigidní pracovní trh.“
Předloha prodlužuje tříměsíční zkušební dobu o 30 dní, propouštění kvůli porušování povinností by se mohlo ze dvou měsíců zkrátit na jeden. Zaměstnavatelé budou muset lidem na rodičovské dovolené držet jejich původní místo do dvou let dítěte. Na brigádách o letních prázdninách by mohli pracovat dospívající už od 14 let, nutný bude souhlas rodičů.
Pracovníci by si mohli po dohodě s vedením sami rozvrhnout směny na pracovišti nebo by dostávali výplatu v eurech či jiné měně. Dnes ji mohou pobírat jen lidé pracující v zahraničí.

Z otevřených zdrojů Patricie Švejcarová

Nové menu ve vlacích Českých drah spojuje tradiční chutě a umění

Cestující si ve vlacích Českých drah mohou vychutnat nové sezonní menu, které zahrnuje polévku, masový i vegetariánský hlavní chod a dezert. Nabídku vytvořil národní dopravce tradičně ve spolupráci s cateringovou společností JLV a Asociací kuchařů a cukrářů (AKC). Novinkou je i grafické zpracování jídelního lístku, který nyní zdobí dílo uznávané výtvarnice Míly Fürstové.  
„V novém menu kombinujeme poctivé suroviny a výrazné chutě tradiční kuchyně. Nechybí silný hovězí vývar s játrovými knedlíčky nebo špalek z vepřového ramínka se šťouchanými brambory a zelným salátem s řepou a křenem,“ představil menu na tiskové konferenci ve středu 26. února prezident AKC Miroslav Kubec. „Pro vegetariány jsou připravené penne s pestem z grilovaných paprik a sladká tečka je tentokrát v podobě citronového cheesecaku s medem a mandlemi,“ doplnil Kubec.
Obálku jídelního lístku zdobí grafické dílo Milky Way výtvarnice Míly Fürstové, která bude mít na podzim roku 2026 výstavu v Obecním domě. Znázorňuje modrou stuhu s motivy české krajiny na hvězdné obloze.
Sezonní nabídka je dostupná od 27. února ve 159 vlacích se službou ČD Restaurant ve spolupráci se servisem JLV. V polovině roku by měly přibýt i nové jídelní vozy kategorie ComfortJet, které budou mířit z Česka například do Berlína, Hamburku a časem i do Vídně, Budapešti nebo Kodaně. 
„Zájem o mezinárodní a dálkovou dopravu roste, jen za rok 2024 jsme zaznamenali nárůst v počtu přepravených cestujících o 12 %, což je sedm milionů lidí jen v mezinárodní dopravě,“ uvedl člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Z tiskové konference Eliška Sýkorová

Kultura

Českého lva ovládl film Vlny, večerem zaznívaly politické narážky

Hned v šesti kategoriích zvítězil ve 32. ročníku cen Český lev snímek Vlny. Uspěl mimo jiné v kategorii nejlepší celovečerní film, dále si sošku za režii a scénář odnesl Jiří Mádl. Nejlepším seriálem se stal titul Metoda Markovič: Hojer, který proměnil tři z devíti nominací. Ocenění pro nejlepšího herce v hlavní roli získal Oldřich Kaiser za výkon ve snímku Zahradníkův rok, mezi ženami zvítězila Pavla Beretová za Rok vdovy. 
„Budit strach umí každej blbec, ale budit respekt málokdo,“ pronesl Mádl v jedné z děkovných řečí. Tato slova mu při rešerši prozradila novinářka a zároveň jedna z postav filmu Vlny Věra Šťovíčková. Za její ztvárnění převzala hned první křišťálovou sošku Táňa Pauhofová coby herečka ve vedlejší roli. Cenu pomyslně věnovala slovenským novinářům, vyzdvihla svobodnou žurnalistiku a dodala: „Děkujeme, Češi, že jste s námi. I my jsme s vámi.“
K situaci na Slovensku se vyjadřovali i další ocenění tvůrci. „Poprosím režii, aby nám nepouštěla naši novou sovětskou… chci říci slovenskou hymnu,“ žádala herečka Zuzana Zlatohlávková. Ta vyhrála v kategorii nejlepší hlavní seriálové role v sitcomu Dobré ráno, Brno II o fungování regionálního televizního vysílání.
Politické narážky probleskovaly celým slavnostním večerem v pražském Rudolfinu. „Ztráta svobody a boj s alkoholismem. Myslím, že Češi jsou na zbytek dekády skvěle připraveni,“ narážel moderátor youtuber Karel „Kovy“ Kovář na politickou situaci, a připomněl tak mimo jiné dva nominované snímky – právě úspěšné Vlny o srpnových událostech roku 1968 a Zápisník alkoholičky.

Anna Robková

Hrady a zámky vstupné nezdraží, Trosky zaplní turisté i díky hře

Státní hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) se všechny otevřou veřejnosti v sobotu 5. dubna, oznámila generální ředitelka Naděžda Goryczková. Dodala, že proti loňsku se ceny vstupenek nezmění, stejně tak systém slev. Výjimkou bude zámek v Hluboké nad Vltavou, na němž se v minulém roce nezdražilo, a dospělí si tak letos za základní okruh připlatí 20 korun na současných 200. Památky zůstanou tentokrát přístupné i přes podzimní prázdniny až do neděle 2. listopadu.
Návštěvnická sezona vyvrcholí 23. srpna Hradozámeckou nocí. Do akce, během níž mohou turisté zažít neopakovatelnou atmosféru a do útrob jednotlivých staveb nahlédnout i po setmění, se tradičně zapojí více než 150 objektů nejen ve správě NPÚ, ale i jiných vlastníků. Hlavním z nich, jak jej sama Goryczková na tiskové konferenci v úterý 4. března označila, bude zámek v Uherčicích, který poprvé zpřístupní obnovený barokní apartmán v západním křídle.
Tomuto sídlu se NPÚ plánuje věnovat také v patnáctém ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů. Letos ponese název Rok italské šlechty a zaměří se na odkaz významných rodů, jako jsou Colloredo, Piccolomini či Collalto, v českých zemích. Kromě Uherčic se mezi sledované památky zařadí Opočno a Náchod. Slavnostní zahájení se uskuteční 3. dubna v Květné zahradě v Kroměříži.
Součástí programu NPÚ se rovněž stane projekt Vltava slavná a splavná. „Jako Francouzi mají svoji Seinu a Němci svůj Rýn, tak Češi mají Vltavu. S partnery usilujeme o to, abychom tento hrdý a nespoutaný proud co nejpřesněji zobrazili,“ pronesl ředitel Územní památkové správy v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Za stěžejní označil výstavu, která se bude konat od září do prosince v Jízdárně Pražského hradu. Má připomenout kulturní význam nejdelší české řeky. Zároveň ji po celý rok budou doplňovat koncerty a další umělecká vystoupení.
Památkáři mimo jiné avizovali, že se na některých místech připravují na nápor turistů ve spojení s celosvětově úspěšnou českou hrou Kingdom Come: Deliverance 2. Na hradě Trosky, který se v ní objevuje, si fanoušci budou mít šanci užít tematicky zaměřený víkend, jehož datum vedení NPÚ brzy oznámí.
Loni památky po celé republice navštívily více než čtyři miliony lidí. Přestože počet poklesl meziročně o 200 tisíc, ředitelka Goryczková to považuje za úspěch. „I když se Češi v minulém roce vydávali spíš za hranice, na podzim a v době adventu se k nám vrátili v rekordním počtu. Doufáme, že se to letos podaří zopakovat a v případě letních měsíců i navýšit,“ uvedla.

Z tiskové konference Daniel Noska

Podpora médií a šťastné konce. FAMUFEST nabídl únik od dění kolem

„V dnešní době může být tato akce poslední happy end na dlouhou dobu. Těšíme se z toho, že je teď naše krásná starost.“ Těmito slovy odstartoval 41. ročník studentské tvorby děkan FAMU David Čeněk. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil 5. března v pražském kině Bio Oko a divákům nabídl mimo jiné i projekci dokumentu o redaktorce Respektu Ivaně Svobodové.
„Happy end jsme jako hlavní téma zvolili na základě současných těžkých událostí kolem nás a rádi bychom, aby si každý našel ve filmech bezpečný prostor a odpočinul si,“ uvedl kreativní ředitel festivalu Filip Jílek. Snímky soutěžily po 12 tematických blocích ve 12 kategoriích. V porotcovských křeslech zasedli režisérka a herečka Petra Nesvačilová, zástupkyně šéfredaktora iVysílání ČT Diana Tabakov, kameramanka Klára Belicová, režisér Ondřej Provazník a střihač Jakub Jelínek.
„Dnes se nám už jeden happy end podařil a my snad budeme mít silná veřejnoprávní média. Pevně věřím, že i lidé v rámci FAMU taková média chtějí a potřebují,“ řekl Michal Šašek, náměstek ministra kultury pro audiovizi a veřejnoprávní média. Reagoval na zvýšení koncesionářských poplatků, které prošlo Poslaneckou sněmovnou. 
Médiím se věnoval i dokument Zory Čápové Reportáž psaná na benzínce. Ten organizátoři vybrali z loňské přehlídky a měl původně sledovat práci celé redakce Respektu. Nakonec se zaměřil pouze na novinářku Ivanu Svobodovou, která se osobně setkává s dezinformační scénou a jejími podporovateli.
„Přeji si, aby lidé věděli, jak má práce vypadá. Chtěla bych, aby ti, co nedůvěřují médiím, viděli, že se opravdu snažíme být zodpovědní a jezdíme do terénu,“ řekla Svobodová. „Mikrofon není schopen zachytit, že se k vám někdo nakloní a řekne, že máte zhebnout, nebo že jste odporná. Dezinformátoři nalévají do obyčejných lidí strach, takže já se na lidi kolem nich nezlobím. Cítím, že se na mě čtenáři spoléhají, že to prostě vydržím.“
Festival se konal od 5. do 9. března a nabídl i bohatý doprovodný program: výstavy, koncerty, divadlo a debaty s tvůrci. Cenu za nejlepší film si odnesla právě Reportáž psaná na benzínce a nejlepší počin prvního ročníku vyhrál Legáček Jana Jansy. Vybraná díla budou k vidění v Ústí nad Labem na akci Ozvěny nebo na platformě DAFilms.cz. 

Ze slavnostního zahájení Darina Strnadová

Heda Gablerová – Naostro dává klasickému dramatu nový nádech

Manželský život a tlak společenských norem ji dusí. Jedinou cestu ke svobodě nakonec vidí v sebevraždě. Heda Gablerová, tragická postava ze stejnojmenného dramatu Henrika Ibsena, opět ožívá, tentokrát v originálním převyprávění Heda Gablerová – Naostro, ve kterém se o divadelní hře natáčí film. Text napsala dramatička a scenáristka Nina Segal.  Premiéra inscenace se uskutečnila 28. února a 1. března v pražském Činoherním klubu.
Americká herečka, bývalá dětská hvězda v podání Marty Dancingerové, dostane nabídku zahrát si ve filmové adaptaci Hedy Gablerové. Možná z touhy stát se významnější nebo aby unikla před skandály, roli přijímá. Odjíždí do Norska, kde se spolu s dalšími umělci pouští do natáčení. Svérázný režisér, kterého ztvárnil Jan Hájek, však pracuje bez hotového scénáře a v příběhu propojuje osobnosti a problémy herců s jejich postavami, nutí je zacházet až za hranice komfortu, a fikce se tak mísí s realitou.
„Jako kdybyste vzali kosti a žíly a dali je do jiného těla,“ porovnal verze dramat režisér Jiří Havelka na tiskové konferenci ve středu 26. února. Podle něj bylo výhodou, že všichni účinkující mají s filmem zkušenosti. „Měli jsme si tak při zkoušení hodně o čem povídat, přinášet vlastní zkušenosti, zážitky. Pozitivní i negativní,“ citovala režiséra společnost Mia Production.
Text napsala britská scenáristka a dramatička Nina Segal pro Rose Theater v Londýně, do češtiny ho přeložila Markéta Kočí Machačíková, která je zároveň dramaturgyní.  „Shooting Hedda Gabler naznačuje jak střílení, tak natáčení, a to byl největší oříšek, jak to říct česky, aby to korespondovalo s obojím,“ popsala na tiskové konferenci.
Je to už třetí premiéra k 60. výročí Činoherního klubu – předcházely jí Hráči a Zakleté dámy. Jubilejní sezonu v červnu uzavře hra Komuna od Thomase Vinterberga a Mogense Rukova.

Z tiskové konference Isabella Monaghan

Role šitá pro Vetchého. Film Moře ukazuje zvrat v životě po těžké nemoci

Jak reagovat, když se původně velké plány nečekaně smrsknou do malého prostoru? Tuto otázku si klade dramatická komedie Moře na dvoře. Vypráví o samotářském houslaři Josefovi, jehož život se vinou nemoci ze dne na den změní. V příběhu, který je k vidění v kinech od 6. března a po uvedení by měl být dostupný i na streamovací platformě Oneplay, ho ztvárnil Ondřej Vetchý.
Režisér Martin Horský přiznal, že už při psaní scénáře myslel právě na Vetchého, a doufal, že roli přijme. Ve snímku se dále objeví Linda Rybová jako Josefova sousedka a tajná láska Anežka a Jiří Langmajer coby jeho nejlepší přítel a slepý ladič pian Václav. 
Příběh sleduje uznávaného mistra houslaře, který tráví dny ve své skromné dílně. Jeho jedinou společností je věrná fena Pampeliška, ptáci, jimž každé ráno dolévá vodu do malé kaluže na dvoře, aby měli z čeho pít, a středeční šachové partie s Václavem, šarmantním ladičem klavírů. Zaběhlý řád věcí ale jednoho dne naruší náhlá ztráta vědomí a následné zjištění, že má zhoubný nádor na mozku. Závažná diagnóza tak Josefa přiměje přehodnotit život a konečně se odhodlat ke splnění dvou snů: vyrobit housle z nejlepšího dřeva a získat Anežčino srdce. 
Dějem se navíc proplétají osudy několika dalších postav: pouliční houslistky Báry či sedmiletého Matěje ze sousedství, který si ze všeho nejvíc přeje jet na prázdniny k moři, ale místo toho musí k babičce.
„Film ukazuje, jak se zachováme, když se nám z moře života, které si myslíme, že nám zbývá, stane pouhá louže,“ dodal Horský.

Z novinářské projekce Alex Biskupová

Jako z divokých vajec. Kina lákají na film od tvůrců animovaných klasik

Po úspěšných filmech Kung Fu Panda, Úžasňákovi, Toy Story 3 a dalších přichází tvůrci mezinárodní koprodukce s dalším poutavým příběhem. Thajsko-čínsko-americký animovaný snímek Jako z divokých vajec sází na klasický příběh boje dobra proti zlu, které však ozvláštnily prvky z tradiční čínské kultury. Americký režisér Arthuro A. Hernandez na snímku pracoval přes deset let a minulý rok jej premiérově uvedl na prestižním festivalu animovaných filmů v Annecy.
Doručovatel, respektive kadeřník kozel Arthur se náhodou stane opatrovatelem sedmi malých ptáčat. Ta jsou zároveň následníky trůnu tamního Kastilského království, a to z nich dělá ideální kořist pro nepřítele koruny. Aby je Arthur dostal do bezpečí, musí dospět a především si začít věřit. V pozadí tak zdánlivě jednoduché dějové linie se řeší důležitá témata zajímavá i pro starší diváky. „Snažil jsem se, aby měl snímek poselství, ale stále si zachoval svou jedinečnost,“ řekl pro Cartoonbrew.com další z režisérů Veerapatra Jinanavin.
Lehkost snímku dodává i exotické prostředí. Posvátné čínské chrámy a důležitá postava duchovního učitele samotného kozla Arthura, i ty divák za necelou hodinu a půl ve snímku najde. Dojem navíc podpořila hudební složka, o kterou se postaral italský skladatel Fabrizio Mancinelli. Film je v kinech k vidění od 6. března.

Z premiéry snímku Anna Skalová

Sport

Sparta živí naději na titul, derby ovládla 2:0 a ztrácí 10 bodů

Fotbalisté Sparty se po čtyřech zápasech bez výhry v derby pražských „S“ radují z vítězství 2:0. V góly Jaroslava Zeleného a Lukáše Haraslína přetavili početní výhodu, když byl ve 24. minutě vyloučen slávistický útočník Mojmír Chytil. Náskok soupeře tak stáhli na 10 bodů a osamostatnili se na druhém místě, protože Plzeň si z Pardubic odvezla pouze bezbrankovou remízu.
Do 313. derby, které bylo na programu 8. března, šly oba celky ve skvělé formě, v aktuálním kalendářním roce ani jeden z nich ještě nezaváhal. Zásadní moment zápasu přišel po centru Tomáše Chorého, který pokryl gólman Sparty Peter Vindahl, dobíhající Chytil ho však při pokusu přeskočit kopl do obličeje a po zásahu videorozhodčího ho sudí předčasně poslal do šaten.
Po změně stran Sparta početní výhodu využila. Nejprve Qazim Laci od rohového praporku našel na zadní tyči Zeleného, který hlavou uklidil míč za záda brankáře Jindřicha Staňka. Poté Ivan Schranz ve vlastním vápně přetáhl přihrávku na Tomáše Holeše a nechtěně tím nabil Haraslínovi, který nabídnutou šancí nepohrdl. Hosté se k odpovědi nedostali, za celý zápas ani jednou střelecky neohrozili Vindahlovu branku.  
„Slovy neumím vyjádřit pochvalu, jak to kluci zvládli. Jako Sparta musíme být na lovu do úplného konce, bereme to zápas po zápasu. Deset zápasů, deset bodů, to je těžké dohnat. Ale budeme na lovu, dokud to bude realistické,“ uvedl pro iSport.cz trenér Lars Friis.
Díky deváté výhře v řadě se Sparta vzdálila i Plzni, která se na hřišti Pardubic neprosadila a připisuje si pouze bod za remízu 0:0. Po 25. kole přibyl další jistý účastník skupiny o titul, kterým je Baník Ostrava. Ten si díky domácí výhře nad Mladou Boleslaví 2:1 pojistil minimálně šestou příčku.

Jiří Toupal

Češi si z halového mistrovství Evropy v atletice odvezli tři medaile

Česko má za sebou vydařené halové mistrovství Evropy v atletice, v nizozemském Apeldoornu vybojovalo tři medaile. Ve skoku do výšky bral stříbro Jan Štefela, na bronzové příčce skončil koulař Tomáš Staněk, kterého na úplný závěr šampionátu napodobila ženská štafeta na 4x400 metrů. Blízko dalšímu úspěchu, tentokrát individuálnímu, byla i čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel, která doběhla čtvrtá.
První cenný kov pro českou výpravu získal v sobotu 8. března výškař Štefela. Úřadující český mistr měl problémy na výšce 226 centimetrů, kterou skočil až na třetí pokus, ale laťku o 3 centimetry výš přelétl napoprvé a právě tento výkon mu zajistil konečné druhé místo. Lepší už byl jen Ukrajinec Oleh Doroščuk. Pro rodáka z Krnova to byl první velký úspěch. „Řekl jsem si, že pátých míst už mám dost,“ dodal pro ČT Sport.
Po suverénním výkonu v kvalifikaci byl Staněk jedním z favoritů koulařské soutěže. Ve finále, které se konalo 9. března, se však nedostal přes 21 metrů a za vrh dlouhý 20,75 metrů bral bronz. „Za medaili jsem šťastný, letos jsem si zažíval věci, které nejsou nic moc. Dnes rozhodovalo, kdo je větší vlčák. Kousl jsem a nepustil,“ uvedl český atlet, který získal pátý cenný kov z halového ME v řadě.
Poslední položkou v programu byla čtvrtkařská štafeta žen, do které šly Češky ve složení Lada Vondrová, Nikoleta Jíchová, Tereza Petržilková a Lurdes Gloria Manuel. Po třetím úseku viditelně ztrácely na vedoucí trojici, ale Manuel předvedla fantastický závěr, v cílové rovince udržela na zádech dotírající Španělku, a tak si Češky v novém národním rekordu doběhly pro bronzové medaile.
Česko si spravilo chuť po několika nepovedených šampionátech. Posledním halovým mistrovství Evropy, kde si čeští atleti připsali více pódiových umístění, bylo klání v Bělehradu před osmi lety.

Jiří Toupal

Macháč ovládl Acapulco. Premiérový titul ho posunul do světové TOP 20

Náročný tiebreak, pohodový druhý set a pokorná oslava se sombrerem na hlavě. Tomáš Macháč se 2. března zapsal do historie českého tenisu. Ve finále v mexickém Acapulcu porazil Alejandra Davidoviche Fokinu ze Španělska 7:6 a 6:2, a oslavil tak první titul v kariéře na okruhu ATP 500. Zároveň poskočil na 20. místo světového žebříčku. Posledním Čechem, který se dostal do elitní dvacítky, byl v roce 2018 Tomáš Berdych.
„Do Acapulca jsem dorazil před 13 dny, první dva dny jsem byl na pláži a pak se jedenáct dní soustředil jen na tenis. Vyhrát první titul je úžasný pocit,“ citoval web iDnes.cz berounského rodáka. 
Utkání přitom nebylo jednoznačné, alespoň ze začátku. Po sérii dvanácti gemů, kdy ani jeden z tenistů neztratil podání, musel rozhodnout tiebreak. Ten pro sebe nakonec 8:6 urval Macháč. V následujícím setu už začala nasazená osmička naplňovat roli favorita. Macháč dvakrát sebral Španělovi podání a v sedmém gemu dokonce otočil stav navzdory tomu, že nejdříve prohrával 0:30.
V žebříčku ATP si Macháč přilepšil o pět pozic. Přeskočil tak dosud nejvýše umístěného českého tenistu Jiřího Lehečku, ten nyní zaujímá 24. pozici. Třetím Čechem v TOP 100 je teprve devatenáctiletý Jakub Menšík, kterého v prvním kole turnaje v Acapulcu vyřadil právě Macháč. 
Trofej v podobě stříbrné hrušky převzal na pódiu hned vedle svého soupeře. Se sombrerem na hlavě vysekl Fokinovi poklonu za dobrý výkon hned v první větě vítězného proslovu. Do dějiště slavného filmu s Belmondem se tak bude olympijský vítěz zřejmě velmi rád vracet.

Štěpán Böhm

Biatlonisté doma bez úspěchu. Nové Město navštívilo téměř 90 tisíc lidí

Český biatlon zakončil Světový pohár v biatlonu osmou příčkou ve štafetě žen. Kvarteto Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Tereza Voborníková a osmnáctiletá Ilona Plecháčová se tak v Novém Městě na Moravě umístilo z domácích sportovců nejvýše. Do Vysočina Areny si za čtyři závodní dny našlo cestu 86 648 fanoušků.
Sedmé kolo Světového poháru v biatlonu ve čtvrtek 10. března za Česko odstartoval Vítězslav Hornig, který ve sprintu obsadil 15. místo. Stejnou pozici vybojoval také v sobotním stíhacím závodě. Z Češek byla nejúspěšnější Tereza Voborníková, v pátečním sprintu dojela 17., další den si ve stíhacím závodu polepšila o dvě příčky. Mužská štafeta ve složení Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Michal Krčmář skončila desátá. Z jasného triumfu se radovali Francouzi, stejně jako v ženské štafetě.
Přestože biatlon v Česku aktuálně postrádá špičkové individuální výkony svých reprezentantů, divácky stále táhne. Do Nového Města na Moravě dorazilo během čtyř dnů 86 648 fanoušků, podobně jako v roce 2023, kdy se tu Světový pohár konal naposledy. „Mluvil jsem se Sigi Heinrichem z Eurosportu a říkal mi, že je to tu peklo. A jestli to říkají i závodníci, tak musíme být spokojení. Divákům musíme poděkovat. Máme je nejlepší na světě, to je jednoduché,“ pochvaloval si ve studiu ČT sport prezident svazu Jiří Hamza. Rekordním zůstává podnik v roce 2016, kdy přišlo 123 500 diváků.

Adam Horáček

Fotbal stručně: Češky smetly Albánii, Plzeň padla proti Laziu

* Ženská reprezentace v Lize národů zaznamenala druhou vysokou výhru v řadě, když 25. února rozdrtila v Českých Budějovicích Albánii 5:1. Hrdinkou zápasu se stala Kateřina Svitková, která dvěma trefami otočila zápas už v prvním poločase a k tomu přidala později dvě asistence. „Ukázala se zase síla, mentalita a bojovnost holek, že nás brzký gól Albánek nezlomil a že jsme našli cestu k vítězství,“ řekla po zápase trenérka Jitka Klimková.
* V prvním osmifinále Evropské ligy prohrála Viktoria Plzeň s Laziem Řím 1:2. Nepomohla jí ani dvě vyloučení, naopak oslabenému soupeři vystřelil vítězství v 98. minutě nechytatelnou střelou Gustav Isaksen. Za plzeňský celek se jako jediný prosadil na začátku druhé půle Rafiu Durosinmi. „Byl to možná vůbec nejlepší výkon, co hrajeme v Evropě. Fotbal je tak krutý, že nejlepší výkon není zúročen výsledkem,“ řekl po zápase trenér Miroslav Koubek.

Dominik Barták

Počasí

Z mrazivých nocí do dnů plných slunce, padaly i teplotní rekordy

Poslední únorový týden začal s vidinou konce zimních zamračených dní, kdy v pondělí 24. února šedivou oblohu vystřídalo příjemně hřejivé sluníčko. A nezastavilo ho, když se krátce vrátily mraky a na některých místech přeháňky, slabé deště nebo na horách sníh. Noci se sice stále držely nulových či nižších teplot, ale i tak s příchodem března padaly první rekordy.
Od středy 5. března si Česká republika užívala teplot kolem 20 °C. Nejvíce zatím naměřili ve čtvrtek, a to v Karviné, kde chyběla jedna desetina k 22 °C. Následující nejvyšší hodnoty přišly v sobotu, kdy v jihomoravských Dyjákovicích a Strážnici meteorologické stanice zaznamenaly 21,5 °C. Teplotní amplitudy, tedy rozdíl mezi nejstudenější a nejteplejší částí dne, se pohybovaly i kolem 28 °C.
Díky tlakové výši, která se posouvala k východu, se do Česka dostával stále teplejší vzduch. Lidé tak mohli vyměnit zimní kabáty za lehké bundy, vesty, ti nejodvážnější za mikiny a svetry. Znovu se probudil život ve městech, ať už přes den v parcích, kam lidé vyšli na procházku, nebo ve večerních hodinách na otevřených zahrádkách, kde ani nízké teploty návštěvníkům nevadily.

Tomáš Jírů