9. dubna 2025, Carolina č. 1064

události od 24. března do 6. dubna


Z domova

Čeští politici o nových amerických clech: Nejsou dobrá pro nikoho

„Otevřelo se území chaosu,“ reagoval ministr dopravy Martin Kupka (ODS) pro Seznam Zprávy na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten ve středu 2. dubna oznámil, že Spojené státy zvyšují plošná cla pro dovoz ze zahraničí. Čeští politici i zástupci dalších členských států Evropské unie se shodují, že nikomu nepomohou. Ani Američanům.
Clo ve výši 20 % bude nově platit pro téměř veškeré zboží z EU. Poplatky narostou i ostatním zemím obchodujícím s Amerikou, a to o 10 % a víc. Platnost nařízení následně Trump na 90 dní pozastavil, i tak vyvolalo řadu reakcí.
„Z oznámených cel nemám radost. Není to dobře pro nikoho, ani pro Spojené státy,“ sdělil ČTK předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný.
Podle šéfky TOP 09 a Sněmovny Markéty Pekarové Adamové je to obchodní válka, která poškozuje všechny zúčastněné strany: „Další přirážky představují vážné riziko pro globální ekonomiku. Evropa nemůže zůstat nečinná, musí být připravena na adekvátní odpověď.“ Podle ní spory přímo zasáhnou Česko jako exportní ekonomiku. „Ti z opozice, kdo Trumpovu politiku dosud podporovali, by si právě tuto skutečnost měli konečně uvědomit,“ dodala.
Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, jenž patří k Trumpovým stoupencům, však tvrdí, že cla na dovoz z USA do EU jsou vyšší než v opačném případě. „Bohužel se v nové situaci ukázala totální vyjednávací neschopnost EU. Ona ve skutečnosti cla snižovat nechce, protože podle jejích pravidel jsou cla příjmem EU, nikoli členských států, a EU potřebuje financovat svůj byrokratický moloch a nesmyslný Green Deal, což je naše smůla,“ uvedl pro ČTK.
Naopak ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) zmínil na sociální síti X první plánovaný protiútok EU: „Máme připravený první balíček protiopatření v hodnotě převyšující 20 miliard eur. Budeme reagovat jednotně, ale uměřeně. Stále totiž věříme, že je možné dosáhnout dohody,“ napsal.

Johana Svobodová

Prioritou nové nejvyšší státní zástupkyně je boj proti kyberkriminalitě

Prvního dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní Lenka Bradáčová. Navazuje na práci Igora Stříže, který se vzdal funkce v lednu z rodinných důvodů. Za priority považuje sjednocení trestů, digitalizaci, boj s korupcí a zejména kriminalitou na internetu. K její dosavadní práci přesto zazněla kritika nejen z řad opozice, ale ozvaly se také některé hlasy z vládní koalice. 
Den po nástupu jmenovala prvním náměstkem Zdeňka Kasala, bývalého ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality, kterého si obzvlášť váží pro jeho znalost řešení trestních řízení týkajících se kyberkriminality.
Právě v této oblasti přiznává výroční zpráva zastupitelství z roku 2023 slabiny, hlavně pak v objasněnosti případů. Obvykle jde o chybu při postupu policie či nedostatečnou kontrolu ze strany státních zástupců.
„Útoky na kritickou strukturu státu v oblasti kybernetické bezpečnosti směřují z ciziny. Proto je potřeba pracovat na posílení těchto věcí nejen v oblasti působnosti státního zastupitelství, ale i legislativy mezinárodního vyjednávání,“ uvedla Bradáčová v Otázkách Václava Moravce.
Možné řešení vidí v postoupení závažných kybernetických útoků k vrchnímu státnímu zastupitelství. Přesto dlouhodobě zastává třístupňovou soustavu. Častou představou takové praxe je systém právě bez toho vrchního. Bradáčová by chtěla vytvořit a projednat úpravu, která takovou změnu umožní.
Bradáčová však musela reagovat i na kritiku kvůli své účasti v kauze bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL), kterou policie stíhala za koupi údajně předražených stíhaček. Soud v roce 2021 pravomocně Parkanovou žaloby zprostil kvůli špatně vypracovanému posudku. Bradáčová ale chybu vnímá jen, že nepozvala dalšího znalce. Jinak stíhání komentuje jako důvodné.

Filip Urban

Digitální plné moci usnadní správu vozových parků, pomohou i rodinám

Lidé i firmy mohou od pondělí 31. března v Portálu dopravy využívat digitální plné moci. Profesionálním řidičům služba mimo jiné umožní sdílet důležitá data se zaměstnavateli, kteří tak získají kontrolu nad jejich činností. Provozovatelům autobazarů a dalším podnikatelům naopak usnadní správu jejich vozových parků. Ministerstvo dopravy novinku představilo ve spolupráci s Digitální informační agenturou (DIA) a jejím Registrem zastupování.
„Je to další krok, který přinese digitalizaci a modernizaci našich služeb,“ uvedl na tiskové konferenci ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Všichni uživatelé Portálu dopravy tak mohou udělit digitální plnou moc jakékoliv fyzické nebo právnické osobě, aby je v určitých agendách zastupovala.
Podnikatelé mají třeba možnost delegovat výkon veškerých činností souvisejících s provozem svých vozových parků na jednoho pověřeného zaměstnance. „Doposud to bylo tak, že buď přímý statutární zástupce, nebo jeho zaměstnanec s plnou mocí téměř s každým úkonem musel běžet na úřad a tam si všechno zařídit,“ popsal Kupka.
Profesionální řidiči naopak dostanou příležitost zmocnit svého zaměstnavatele, aby sledoval nejen stav jejich bodového konta, ale také údaje z registru řidičů. Tímto způsobem se dopravní společnosti snadno dozví o případných přestupcích zaměstnanců či úplném zákazu řízení.
S digitální plnou mocí bude také možné vyzvednout si malý technický průkaz a registrační značku. Podle ministra dopravy tato novinka bude užitečná jak pro rodiny, tak pro podnikatele s větším množstvím aut.
Přímo v Portálu dopravy si lze rovněž nastavit platnost plné moci. Oprávněná osoba s ní pak nemusí pracovat jen v digitálním prostředí, akceptují ji i příslušné úřady. „Letos se navíc na portálu občana objeví výpis dostupných mandátů – tedy výpis, komu a kde jste digitální plnou moc udělili nebo kdo ji udělil vám. A postupně se zapojí další úřady,“ řekl ředitel DIA Martin Mesršmíd, který chce službu rozšířit i mimo oblast dopravy. Během roku plánuje zpřístupnit zadání digitální plné moci na Czechpointu.

Z tiskové konference Daniel Noska

Lékaři varují před riziky na cestách. Doporučují konzultace a očkování

Téměř 90 procent lidí cestujících do zahraničí se potýká s různými zdravotními obtížemi. Tyto problémy se liší v závislosti na cílové destinaci, přičemž mezi nejčastější patří průjem a horečnaté stavy. Interní onemocnění a úrazy představují hlavní příčinu úmrtí spojených s cestováním. 
„Nemocnice Motol je jedním z pracovišť zařazených do sítě GeoSentinel, díky které můžeme sdílet celosvětově data o výskytu infekcí,“ řekl doktor Milan Trojánek z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol na tiskové konferenci 1. dubna, která před startem turistické sezony představila cestovní medicínu.
Jejím cílem je zajistit vhodnou prevenci, například očkování či doporučení antimalarik, a tím minimalizovat riziko zdravotních komplikací spojených s pobytem v zahraničí. Po návratu hraje klíčovou roli nejen včasná diagnostika a léčba případných infekcí, ale také sběr a analýza dat o výskytu nemocí, což přispívá k lepšímu pochopení epidemické situace v méně rozvinutých oblastech.
Jedním ze základních nástrojů prevence je očkování. „Důležité je vyhledat očkovací centrum nebo odborné předvýjezdové poradenství. Ideální je konzultace alespoň šest až osm týdnů předem,“ doporučil doktor Martin Vidlička z téže kliniky.
„Každý rok zemře přibližně milion lidí na celém světě v důsledku infekcí způsobených rezistentními bakteriemi,“ upozornil doktor Marek Štefan z kliniky. Kolonizace organismu místními mikroby je běžná, většinou však bezpříznaková a přechodná. Preventivní užívání antibiotik lékaři nedoporučují, neboť může vést k narušení přirozené rovnováhy a přispět k šíření odolných bakterií.
„U lidí, kteří se rozhodnou nevyhledat poradenství, je zásadní, aby po návratu z rizikových zemí nepodcenili zdravotní potíže, které mohou mít. Varuji zejména před horečkou. Například malárie je nemoc, která může člověka ovlivnit a mnohdy ohrozit na životě,“ zdůraznil Trojánek.

Z tiskové konference Gabriela Děrešová

Eutanazie jako svoboda volby. Názory odborníků se však rozcházejí

Sedm z deseti Čechů by podpořilo zákon o asistovaném sebeusmrcení, ukázal průzkum společnosti Ipsos. Tématu se 1. dubna věnovali experti i pacienti na konferenci Rozhodování na konci života, kterou pod záštitou místopředsedy horní komory parlamentu Ladislava Václavce a senátorky Věry Procházkové (oba ANO) uspořádala iniciativa Smrtelník. Právě zmíněná zákonodárkyně připravuje úpravu, která by eutanazii legalizovala. „Sama chci zemřít důstojně a podle svých představ,“ dodala. 
O příběh se podělil Petr Bartheldi, který se v roce 1996 stal obětí autonehody, při které se mu zlomila páteř, na což lékaři přišli pozdě: „Život v tomto systému je nedůstojný a nesnesitelný, proto žádám o eutanazii, nechci skončit na vozíku.“ Obrátil se dokonce na Ústavním soud. 
Přednostka Kliniky paliativní medicíny VFN v Praze Kateřina Rusinová na konferenci představila data ze zemí, kde je asistovaná sebevražda legální, a poukázala na důvody, které k rozhodnutí vedou. „Na prvním místě stojí ztráta důstojnosti, na druhém místě, že pacient nevidí žádnou šanci pro zlepšení svého zdravotního stavu, a za třetí to je trvalá a plná závislost,“ vyjmenovala. 
Další pohled doplnil etik a filozof David Černý: „Smrt není vždycky zlo, není vždy špatná, existují situace, kdy je dobrá. Právě v těch situacích, kdy nás připraví o život, který by byl krátký a který pro nás nepředstavuje dobrý, kvalitní a důstojný.“ 
Zazněly i názory, které se proti legalizaci vymezovaly a zdůrazňovaly důležitost kvalitní zdravotní péče. „Zákon o eutanazii dává do hry velmi radikální nástroj, který může být aplikován rychle a v této situaci mám spíše obavu z jeho rizik,“ řekl vedoucí lékař podpůrného a paliativního týmu Adam Houska.
Prezident Asociace hospiců Robert Huneš eutanazii odmítl, nazval ji rezignací na péči a naději: „Prosím, nechte nás pomáhat umírajícím a sloužit jim, tak jak to tady už třicet let děláme.“
Na závěr senátorka Procházková uvedla, že na přípravě zákona bude dál pracovat a plánuje další konzultace s odborníky. „V Senátu ho budu načítat až po volbách,“ dodala.

Z konference Isabella Monaghan

Jak předejít napodobování střelců? Klíčem je i prevence, říkají experti

Násilí se u dětí a mladistvých vyskytuje podle aktuálních dat stále častěji. V krajním případě se může projevit i takzvaný copycat efekt, tedy situace, kdy jedinci napodobují kriminální činy na základě medializace existujících případů. Podle odborníků mu často předchází agresivita, únik z reality do internetového prostředí, uzavírání se do sebe, problémy ve škole nebo sebepoškozování. Právě o tom diskutovali v úterý 1. dubna politici, odborníci a zástupci médií i veřejnosti na semináři v Poslanecké sněmovně.
„Ze statistik vyplývá, že čím více zmínek o útocích existuje ve veřejném prostoru, tím vyšší je pravděpodobnost podobného útoku v následujících týdnech,“ zmínil prostřednictvím online prezentace Michael Jetter z University of Western Australia. Zásadní je podle něj nezveřejňovat útočníkovu fotku a detaily z jeho života, aby se s jeho příběhem někdo neztotožnil a nechtěl čin zopakovat.
Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Buchta naopak upozornil, že média jsou pouze střípkem v mozaice copycat efektu, ne jedinou příčinou. Zdůraznil také, že Rada může zasáhnout, pokud média překročí zákon, nelze je plošně regulovat.
„Pokud se v demokratické společnosti stane něco, co se do té doby ještě nestalo, je nemožné, aby média neudělala nějaké chyby. Demokratická společnost spočívá v tom, že se o chybách bavíme, abychom se jim příště vyvarovali,“ doplnil novinář a pedagog David Klimeš v reakci na tragickou střelbu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity z prosince 2023.
Po ní novináři diskutovali o postupech v krizových situacích. „Některé redakce to deklarovaly veřejně, v jiných to proběhlo interně. Myslím si, že obojí je možné, ale rád bych zdůraznil, že se opravdu debatovalo a média situaci reflektovala,“ doplnil. Zástupci veřejnosti i někteří odborníci se shodují, že klíčová je především prevence a dostupnější odborná psychologická pomoc dětem.

Klára Kulinová

Zlatý Ámos 2025: Lukáš Knaute si získal detskú aj odbornú porotu

Finále ankety Zlatý Ámos sa tradične koná okolo Dňa učiteľov, tento rok pripadlo presne na 28. marca. Titul toho najobľúbenejšieho v Česku a aj cenu Detského Ámosa získal Lukáš Knaute zo Základnej školy v Sezemicích. O výhru sa v pražskom hoteli Olšanka uchádzalo šesť finalistov, dvaja muži a štyri ženy.
„Zaujať žiakov a študentov v dobe, keď o ich pozornosť celý deň súperí niekoľko sociálnych sietí a ďalších digitálnych lákadiel, nie je ľahké. O to viac si cením prácu učiteľov, ktorí to dokážu,“ napísal na instagram prezident Petr Pavel, ktorý na Pražskom hrade prijal šesticu finalistov. 
Tí na záver absolvovali štyri úlohy: zábavným spôsobom predstavili seba a školu, pripravili so svojimi žiakmi scénku a do jednej minúty naučili publikum čokoľvek zo svojej oblasti. Posledná disciplína bola tajná. Až na mieste sa dozvedeli, že sa jedná o pantomímu s témou povolaní. Žiacke publikum každého učiteľa podporovalo silným potleskom a ováciami.
„No a čo sme sa teda naučili? Samozrejme počítať, ale predovšetkým to, že aj v dobách technológii a umelej inteligencie sú stále našimi najdôležitejšími nástrojmi naše ruky a hlava,“ zdôraznil vo svojom minútovom učení Knaute, ešte netušiac, že sa stane víťazom. Pri práci dbá na individuálny prístup, aby bolo učenie zábavné, a vytvára si so žiakmi vzťahy aj mimo školy.
Ámosa ČT Edu si prevzala Lucie Zyková zo Strednej školy technickej a ekonomickej v Brne. Internetovým hlasovaním za Ámosa sympaťáka si odniesla Klára Goišová zo Základnej školy v Mikulove. Slávnostná korunovácia Zlatého Ámosa sa konala na Kantorskom bále, ktorá program zavŕšila.

Z finále Ema Poláková

Květinová výstava Flora Olomouc propojí špičky oboru s nadšenci

Na 67. ročníku největší domácí květinové a zahrádkářské výstavy Flora Olomouc vystoupí světově uznávaný expert Robert Bartolen. Svou hlavní instalaci s názvem Paralelní květy uvede v pavilonu A olomouckého výstaviště, kde se ve dnech 24.–27. dubna akce uskuteční. Návštěvníci do něj budou moci nahlédnout také při speciální večerní prohlídce.
V pavilonu se uskuteční i další živá vystoupení předních českých a zahraničních floristů stejně jako hlavní soutěž výstavy – Pohár Flory Olomouc. Svaz květinářů a floristů v ní vyhlásí vítěze za nejlepší vázání a aranžování květin v kategoriích junior, profesionál a hobby. Diváci tak uvidí nejen práci specialistů, ale i studentů středních zahradnických škol nebo nadšenců.
V dalších částech areálu předvedou členové svazu nejnovější trendy zahrádkářského prostředí. Viola Zeithamlová, jejíž služeb využila například Česká televize nebo Slovanský dům, ukáže vázání svatebních kytic a poradí s jejich výběrem. Ladislava Sodomková se v přednáškách zaměří na efektivní využívání sociálních sítí k propagaci floristické práce. V Oranžerii pak Zahradnická fakulta MENDELU ukáže jedinečné spojení květin a fotografií.
Akce zahrnuje i široký doprovodný program, jehož součástí budou například zahradnické a farmářské trhy, výstava bonsají a různorodé workshopy, na kterých se zájemci dozví způsoby aranžování květin nebo vytváření sezónních dekorací. Návštěvníci si také mohou vyměnit svou rostlinku za jinou v rámci květinové burzy.

Anna Robková

Festival zaujal vařením michelinských kuchařů a ocenil Pohlreicha

„Gastro máme v krvi. A to fest!“ Tak znělo motto třetího ročníku Makro Czech Gastro Festu, který se konal v pátek 4. a v sobotu 5. dubna v pražské hale O2 universum. Nadšencům do gastronomie se představili michelinští šéfkuchaři, finalisté prestižní kulinářské soutěže Bocuse d’Or i další odborníci z oboru.
„Celý Gastro Fest je letos takový mírně větší, usměvavější a i chutnější,“ zahájila druhý den festivalu moderátorská dvojice. Na celkem čtyřech patrech si návštěvníci vychutnali světové kuchyně, street food, výběrovou kávu nebo koktejly.
První den se zaměřoval spíše na odborníky a studenty gastronomických škol, takže program obsahoval například debaty o zahraničních zkušenostech, lokálních surovinách nebo barmanských trendech.
Inspirativní přednášky a workshopy ale nechyběly ani druhý den. Hosté si mohli vychutnat i kuchařské show známých osobností jako například michelinského šéfkuchaře Martina Ruggieriho, vítězky MasterChef Česko Kristíny Nemčkové nebo vicemistra kulinářské soutěže Bocuse d’Or Sebastiana Gibranda.
Součástí festivalu byly i profesionální soutěže. Titul nejlepšího výčepního získal za Česko Martin Tušek a za Slovensko Martina Chúpková, vítěznou barmankou v kategorii nealkoholických nápojů se stala Dora Řezníčková ze SOU a SOŠ Polička. Baristika měla soutěže hned dvě: Latte art, tedy kreslení obrázků do kávy mlékem, vyhrála Barbora Mařáková a propojení výběrové kávy s barmanstvím ovládl Ondřej Cihlář.
Cenu si převzal i Zdeněk Pohlreich, a to za celoživotní přínos české gastronomii. Předal mu ji prezident festivalu a generální ředitel Makro ČR Jiří Nehasil. „Jeho přístup k vaření a důraz na kvalitu surovin nastavily v Česku nové standardy a jsme pyšní, že je od prvního ročníku ambasadorem našeho festivalu,“ uvedl. 
„Nevím, jestli si to zasloužím nebo ne, ale nemá cenu nad tím přemýšlet. Pokud to někdo takhle vidí, tak to samozřejmě rád přijmu a jsem poctěn,“ řekl Pohlreich.

Z festivalu Eliška Sýkorová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fiala v Paříži: koalice ochotných jednala o další podpoře Ukrajiny

Zástupci tří desítek zemí z takzvané koalice ochotných se ve čtvrtek 27. března sešli v Paříži, kde projednali další podporu Ukrajiny. Za Českou republiku dorazil premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj je Kyjev na příměří připravený a Moskva pouze zneužívá současné situace. Setkání se účastnil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Lídři zvažovali možnost nasazení mírových jednotek, které by dohlížely na respektování případného příměří mezi Ukrajinou a Ruskem. Prezident Petr Pavel nedávno pro server listu Ukrajinska pravda řekl, že součástí takových útvarů by měli být i Češi. Fiala po jednání ve Francii označil debatu o vyslání vojsk za předčasnou. „Téma je ve vzduchu, ale není na stole,“ řekl ČTK.
S jediným konkrétním krokem jednání přišla Francie, ta vyhradí dvě miliardy eur (50 miliard korun) pro další pomoc Ukrajině. Fiala zdůraznil, že Česko chce nadále podporovat napadenou zemi dodávkami zbraní, sdílením tajných zpravodajských informací či výcvikem vojáků.
Koalice ochotných se sešla už potřetí, nejdříve v Londýně, následně online a poté právě v Paříži. Vznikla zejména jako reakce na změnu zahraniční politiky USA, do jejichž čela nastoupil v lednu prezident Donald Trump. Za její neoficiální lídry média často označují francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a britského premiéra Keira Starmera.

Ondřej Groh

Lipavský Rusku nevěří a slibuje pokračování české muniční iniciativy

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) vyjádřil nedůvěru k přístupu Ruska k mírovým jednáním. Na summitu šéfů diplomacie zemí NATO ve čtvrtek 3. dubna v Bruselu ji odůvodnil faktem, že zatím ani nezastavilo palbu na energetické cíle. Domnívá se však, že hlavní bude přistup Spojených států, které s ním vedou hovory.
Kriticky se k chování Moskvy vyjádřil také francouzský protějšek Jean-Noël Barrot a podle britského ministra Davida Lammyho by ruský prezident Vladimir Putin mohl přistoupit na klid zbraní hned teď, ale místo toho neustále bombarduje napadenou zemi.
Cesta Ukrajiny do NATO je podle Lipavského správným krokem a Česko ji v její snaze bude podporovat. Myslí si, že součástí míru by mělo být právo Ukrajiny se rozhodnout, v jaké mezinárodní organizaci chce být. „Na druhou stranu buďme praktičtí a pokud vidíme, že teď třeba není tolik vůle nebo nemusí být vůle, tak hledejme spíš cesty, jak Ukrajině prakticky pomoci,“ řekl podle ČTK Lipavský.
Ministři ohlašovali navyšování různých druhů podpory. „Já jsem byl schopen oznámit, že se podařilo najít zdroje pro českou muniční iniciativu tak, abychom dodávali munici až do září, což je významný pokrok,“ prohlásil podle ČTK Lipavský. Další finance na náboje pro Ukrajinu přislíbilo Norsko, Dánsko, Nizozemsko a Kanada.
Schůzky se poprvé zúčastnil i šéf americké diplomacie Marco Rubio a vyzval členské státy, aby zvýšily obranné výdaje na pět procent. Zároveň sdělil, že USA jsou součástí NATO a přejí si silnější alianci.

Jakub Horváth

Ekonomika

Slintavka a kulhavka děsí Česko. Opatření chovatelům nestačí

Vláda ve středu 2. dubna vydala sadu nových nařízení, která mají zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na české území. Zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu. Kontroly posílí 20 vojenských veterinářů a rozšíří se i počet dezinfikovaných nákladních automobilů. 
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vyzval svůj slovenský protějšek k testování slintavky v mléce, které může vir odhalit dříve, než se projeví klinické příznaky. Veterinární inspektoři na českém území momentálně vyšetřují vzorky z 57 chovů v Jihomoravském kraji a testovat budou jednotlivé chovy dvakrát týdně až do odvolání. Zatím byly vždy negativní.
„Současná opatření považujeme za děravá, protože za takové situace je potřeba snížit počet hraničních přechodů a zabezpečit dezinfekci veškerých vozidel, která jimi projíždějí,“ uvedl předseda jihomoravské Agrární komory Václav Hlaváček pro Seznam Zprávy. Dále navrhl plošný zákaz převozu živých hospodářských zvířat na a přes české území ze všech sousedních zemí a kontrolu všech aut, včetně osobních.
Slintavka a kulhavka se od 17. března šíří v šesti slovenských a čtyřech maďarských chovech. Riziko zavlečení do Česka významně vzrostlo poté, co se potvrdila nákaza v Plaveckém Štvrtku zhruba 50 kilometrů od hranic. Na českém území se nákaza naposledy projevila v roce 1975.

Darina Strnadová

Kultura

„Zůstane po něm nesmazatelná stopa.“ Zemřel herec Alois Švehlík

Ve středu 2. dubna chvíli po půlnoci zesnul ve věku 85 let herec a dabér Alois Švehlík. Patřil k nejvýraznějším tvářím Národního divadla. „Zemřel oblíbený kamarád, herec s poctivou a velkou kariérou, představitel silných a mužných postav s citlivou a překvapivě proměnlivou duší,“ uvedl pro ČTK Jan Burian, generální ředitel Národního divadla.
V něm ztvárnil mnoho nezapomenutelných postav: Willyho Lomana (Smrt obchodního cestujícího), Žvanikina (Ženitba), či Leonata (Mnoho povyku pro nic), proto ho v roce 2024 uvedlo do své Síně slávy. 
Jako elév začínal ve Středočeském divadle v Kladně, později hostoval mimo jiné na pražských scénách, například v Činoherním klubu nebo v Dejvickém divadle. Za výkon ve hře Z cizoty v Divadle Na zábradlí byl v roce 2005 nominován na Cenu Thálie. Tu si však převzal až v roce 2021 za celoživotní mistrovství. „Jeho talent obohatil české divadlo, film i televizi. Zůstane po něm nesmazatelná stopa,“ uvedl na síti X ministr kultury Martin Baxa.
Objevil se například v seriálu Třicet případů majora Zemana, v Černých baronech nebo v Princezně ze mlejna 2. V dabingu plně využil svůj chraplavý hlas, který lze slyšet například ve Včelce Máje nebo Návratu do budoucnosti II. 
Poslední rozloučení uspořádá Národní divadlo 16. dubna.

Yasmin Awwadová

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Trpěla rakovinou plic

Jedna z nejviditelnějších bojovnic proti rakovině. Zpěvačka a herečka, která mimo jiné také propůjčila hlas Krtečkovi, využívala svůj vliv k pomoci ostatním nemocným. Anna Julie Slováčková zemřela večer 6. dubna ve věku 29 let.
Dceři herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka diagnostikovali zhoubný nádor prsu v roce 2019. Podstoupila operaci a chemoterapii, se šátkem na hlavě ale vystupovala dál. V květnu 2020 dokonce nazpívala s Pokáčem píseň I když jsme plešatý na podporu onkologicky nemocných dětí. K 8. dubnu nasbírala na YouTube 5,3 milionu zhlédnutí.
O dva a půl roku později od jejího vydání se ale rakovina Slováčkové vrátila, tentokrát do plic. V posledních týdnech se stáhla z veřejného života, kvůli zhoršujícímu stavu ji museli hospitalizovat. Zemřela v sedm hodin večer v kruhu svých nejbližších. 
„Včera byli Andělé, ale dnes odešel ten největší,“ napsal na Facebook její kamarád a kolega Milan Peroutka. Odkazoval tak na slavnostní předávání stejnojmenných cen, které udělovala den před smrtí Akademie populární hudby v Praze na Výstavišti. V prosinci minulého roku vystoupil Peroutka společně s ní na vánočním koncertě v Divadle Na Maninách. Nemohl tehdy tušit, že bude jejím posledním.

Štěpán Böhm

Generace zasažené válkou. Snímek Nebelkind odkrývá těžké osudy

Proč válka poznamenává i generace lidí, kteří si jí neprošly? A kdo jsou děti mlhy? Tím se zabývá režisérka Tereza Kotyk v rakousko-českém snímku Nebelkind: Konec mlčení. Částečně psychologický film, který bude mít premiéru letos v červnu, upozorňuje na důležitá témata, jako jsou znásilňování, násilí, ale zaměřuje se i na rozdíly a odlišnosti mezi národnostmi. Ukazuje na složitost válečné a poválečné doby, jejíž problémy zasahují až do současnosti.
Mladá Hana pracuje ve vlčí rezervaci v Rakousku. Když se jeden z vlků ztratí, musí se za ním vydat přes české hranice. Dostane se tak do míst, kde vyrůstala její matka Miriam. Ta se mezitím rozhodne, že se postará o dům, který jí stát vrátil v restituci. Před druhou světovou válkou totiž patřil její rodině, především pak její mamince.
Děj se tak odehrává v několika časových rovinách. Kromě současnosti sleduje i období konce války, tedy rok 1945, také 70. a 90. léta 20. století, respektive dobu restitucí. Vedle proměny zprvu odtažitého vztahu mezi Hanou a Miriam sleduje snímek i těžkou válečnou a poválečnou dobu, jejíž problémy přesahují do dnes. „Chtěla jsem nastínit, jak mezi lidmi stoupá násilí. Myslím si, že je to i kvůli tomu, že jsme si nevyřešili vlastní minulost,“ řekla Kotyk na novinářské premiéře 3. dubna.
Název snímku Nebelkind nastiňuje důležitý motiv. V němčině slovo totiž znamená dítě mlhy, tedy jedince, který si válkou sám neprošel, ale dědí traumata předků. „U těchto dětí se zkoumalo, proč, i když válku nezažily, tak mají noční můry. I já jsem Nebelkind,“ prozradila režisérka. Inspirací pro příběh byla totiž její skutečná rodinná situace. „Něco, co patřilo dříve naší rodině, je pro nás teď cizí. Nemáme k tomu vztah,“ dodala. „Byla jsem ve stejné situaci jako Tereza. Žila jsem 30 let na statku a měla jsem stejná traumata,“ svěřila se Klára Melíšková, představitelka Miriam. 
Tvůrci točili převážně na Moravě. Kromě Melíškové si v 95minutovém filmu zahráli i Jeanne Werner, Susanne Michel, Karel Roden či Elizaveta Maximová. Tereza Kotyk, která se i ve svých předešlých dílech zabývá rodinnou tematikou, na filmu pracovala osm let.

Z novinářské premiéry Anna Skalová

Když se umění spojí s hrou. Výstava postaví jednotlivce do středu dění

Pražský dům U Kamenného zvonu se přetvořil v interaktivní pole, ve kterém se návštěvníci mění v aktivní součást expozice. Jako hráči postupně procházejí většími či menšími prostory, ve kterých objevují jednotlivé světy a alternativní realitu.
„Vstupte do místnosti a staňte se součástí hry,“ vybízí nová výstava Galerie hlavního města Prahy s názvem Enter the Room. Na vernisáži ji ve čtvrtek 27. března představili šéfkurátorka Galerie hlavního města Prahy Helena Musilová a kurátoři Sandra Baborovská a Martin Netočný. Dostupná bude až do 14. září.
„Vystavujícími jsou nejen čeští, slovenští ale i zahraniční umělci. Většina témat se týká budoucnosti a znepokojením nad tím, co přijde. Většinou z hlediska ekologie a identity,“ popisuje Baborovská. 
Součástí je také několik her, které do chodu uvádí sami návštěvníci. „Klade se jim spousta otázek, a protože je to hra, každý může najít různou variantu odpovědí,“ konstatuje Musilová. 
Projekt reaguje na narůstající propojování digitálního a fyzického světa a jak herní principy ovlivňují současné umění. Varuje například před radioaktivním odpadem, zobrazuje postapokalyptickou realitu po povodni nebo fenomén vedlejší herní postavy.
„Výstava by měla poukazovat na současné progresivní dění, které bude do budoucna nejspíš ovlivňovat věci kolem nás,“ uvádí Musilová. Podle kurátorů navazuje na dřívější tradici Bienále mladého umění Zvon, které mezi lety 1994 až 2010 mapovalo novou uměleckou tvorbu.

Z vernisáže Danielle Fohlová

Sport

Menšík slaví životní úspěch, ve finále Masters porazil Djokoviče

Jakub Menšík završil cestu turnajem v Miami úspěšně. Český tenista navázal na skvělý výkon v semifinále, kde ve třech setech porazil světovou čtyřku Američana Taylora Fritze, ve finále přemohl svého idola Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Oslavil tak premiérový titul na okruhu ATP, a to rovnou v prestižní kategorii Masters.
Utkání, hrané v pondělí 31. března, rozhodly dva tie-breaky, ve kterých rodák z Prostějova potvrdil stoprocentní bilanci ve zkrácených hrách na turnaji a oba ovládl poměrem 7:4. K tomu mu pomohlo i 14 es. Bývalé světové jedničce oplatil loňskou porážku ze Šanghaje.
„Upřímně nevím, co říct. Je to samozřejmě neuvěřitelné. Byl to pravděpodobně můj největší den v životě. Jsem rád, že jsem před zápasem udržel nervy a předvedl takový výkon, jsem velmi šťastný,“ uvedl Menšík v rozhovoru přímo na kurtu.
Srbský tenista nevyužil šanci na jubilejní 100. titul na okruhu ATP. „Bolí mě to přiznat, ale Jakub byl lepší. V důležitých chvílích zahrál skvělé míčky a neuvěřitelný servis. V těžkých chvílích zůstal mentálně silný a neotřesitelný,“ řekl po zápase Djokovič.
Menšík se po triumfu posunul na 24. místo žebříčku ATP, což je zatím jeho kariérní maximum. Stal se čtvrtým českým hráčem, který turnaj elitní kategorie Masters vyhrál. Poslední triumf vybojoval Tomáš Berdych v roce 2005 v Paříži.
Přitom účast devatenáctiletého tenisty na turnaji byla od začátku nejistá. „Hodinu před prvním zápasem jsem držel v ruce papír s odhlášením, protože mě hodně bolelo koleno. Rozhodčí ale byl zrovna na obědě, takže jsem stihl ještě jednu léčbu a mému fyzioterapeutovi se podařil zázrak. Díky němu jsem se vrátil na kurt a teď stojím na tomhle místě,“ řekl Menšík.

Jiří Toupal

Sparta stále hledá recept na Kometu, Pardubice jsou krok od finále

Hokejová Sparta v tažení za titulem poprvé prochází těžkou zkouškou. V semifinále zatím hraje s Kometou Brno vyrovnaně 2:2. Na druhé straně pavouka odskočily Pardubice rivalovi z Hradce Králové do vedení 3:1. 
Po vyřazení vítěze posledních pěti titulů z Třince narazili Pražané na neméně neoblíbeného soupeře. Kometa Spartu přemohla ve všech třech dosavadních sériích ve vyřazovací části. Nebylo tak velkým překvapením, že se brněnský celek jako první ujal vedení po výhře 3:2.
Kometa si přitom připsala nelichotivý rekord, když zaznamenala nejméně střel na branku v utkání play off. „Sparta neměla nějaký extrémní tlak. Byl tam, ale hráli v méně nebezpečných prostorech. Bylo to kontrolované. Snažíme se nepanikařit, nedělat zbytečné námazy a chceme dostávat puky rychle ven a těžit z protiútoků,“ hájil v rozhovoru Sport.cz výkon týmu obránce Jan Ščotka.
Sparta se z úvodní prohry oklepala a srovnala sérii výhrou 3:0. I z dvojzápasu v Brně oba týmy získaly jeden bod. Po výsledcích 3:0, 0:1 z pohledu Komety je série srovnána na 2:2.
Hradec nezačal sérii na domácím ledě vůbec šťastně. Pardubicím nabídl pět početních výhod, ze kterých Dynamo využilo dvě a vyhrálo 4:2. V druhém utkání zazářil útočník Mountfieldu Aleš Jergl, který nejdříve dvě a půl minuty před koncem vyrovnal na 2:2 a následně po sedmi minutách rozhodl prodloužení.
„Jsem rád, že se začíná zase od nuly. První zápas rozhodly přesilovky, teď jsme sice v jedné taky dostali gól, ale jinak jsme je zvládli ubránit. Zvedli jsme se a dokonali obrat,“ řekl Jergl podle ČTK.
Pardubice následně naplno využily výhodu domácího prostředí. V obou zápasech nedostaly jediný gól, v Hradci už tak budou moci sérii rozhodnout a postoupit, stejně jako loni, do finále.

Dominik Barták

Vedoucí Slavia odskakuje na 13 bodů, boj o druhé místo se dramatizuje

Česká fotbalová liga míří do finále. I když je o jejím mistrovi dost pravděpodobně rozhodnuto, stále slibuje strhující podívanou. A to zejména v boji o druhou příčku, o niž se perou Sparta, Plzeň a Ostrava. Tým, který se na ní umístí, si totiž na startu příští sezony zahraje kvalifikaci o Ligu mistrů, šampion – pravděpodobně Slavia – postoupí přímo do její základní fáze.
Po vítězství v derby nad odvěkým rivalem a suverénním lídrem tabulky (2:0) měla dobře našlápnuto pražská Sparta. Jenže od té doby v žádném ze tří utkání nebodovala naplno a propadla se na čtvrtou pozici. V Liberci překvapivě prohrála 0:1, ve šlágru 27. kola doma na Letné podlehla Plzni 2:4 a v sobotu si z Ostravy odvezla pouze bod za remízu 1:1.
„Nejsem spokojený, že jsme nevyhráli. Vím, že v Ostravě se hraje těžko, že Baník má formu, ale my jsme Sparta a potřebujeme vyhrávat. A měli jsme na to, abychom tentokrát tři body získali,“ mrzelo po zápase na tiskové konferenci trenéra Larse Friise.
Navzdory zlepšenému výkonu není výsledek posledního utkání pro úřadujícího mistra pozitivní, neboť Viktoria s Baníkem mají vše ve svých rukách. Týmem, který už nemusí být v takovém napětí, je Slavia. I přes ztrátu v malém pražském derby na Dukle (0:0) si následně v domácím prostředí v Edenu poradila s Hradcem Králové 2:1 a v čele tabulky má náskok 13 bodů před druhou Plzní. Kráčí si tak pro mistrovský titul, jehož zisk může oslavit ještě před startem nadstavby. 
Nejvyšší soutěž se po zbývajících dvou kolech rozdělí do tří skupin – o titul, play off o umístění a o záchranu. Jak o prvním, tak i o posledním týmu je víceméně rozhodnuto. Do druhé ligy směřují České Budějovice, které doposud nevyhrály jediný duel.
Tabulka po 28. kole: 1. Slavia 72, 2. Plzeň 59, 3. Ostrava 58, 4. Sparta 56, 5. Jablonec 45, 6. Liberec 39, 7. Olomouc 39, 8. Karviná 38, 9. Hradec 37*, 10. Boleslav 34, 11. Bohemians 34, 12. Teplice 30, 13. Slovácko 29*, 14. Dukla 24, 15. Pardubice 19, 16. Budějovice 4.
* o jeden odehraný zápas méně

Adam Horáček

Mrázkovi a Taschlerovi mají místa na OH. Za rok se představí i v Praze

České taneční krasobruslařské páry se na mistrovství světa v Bostonu umístily v první patnáctce. Kateřina a Daniel Mrázkovi obsadili dvanáctou příčku, starší reprezentanti Natálie a Filip Taschlerovi skončili hned za nimi. „Odjeli jsme to s nasazením, plní emocí, body neovlivním, takže jsem rád za nás oba,“ zhodnotil Taschler. Naopak Georgii Reshtenko v kategorii mužů obsadil až 31. místo.
Pro sourozence Mrázkovy a Taschlerovy bylo umístění v součtu 27 klíčové pro kvalifikaci na zimní olympijské hry 2026. Oba páry se příští rok ukáží také na mistrovství světa v Praze. „Myslím, že volná jízda byla dobrá. Sice s drobnými chybami, takže ne stoprocentní, ale celkově jsme spokojení,“ řekla Mrázková pro ČT. Největší zaváhání přišlo u asynchronní piruety, kterou navíc točili pomaleji. Zlato potřetí za sebou vyjeli Američané Madison Chocková a Evan Bates.
Na rozdíl od českých tanečních párů Reshtenko nepostoupil do volných jízd, a proto se zatím na olympiádu nedostal. O místo bude soupeřit v září na kvalifikaci v Pekingu. „První dva skoky jsem udělal, ale na výjezdech jsem ztratil strašně mnoho bodů. Je to škoda, protože jsem se cítil, že na to mám,“ řekl Českému krasobruslařskému svazu.
Světovým šampionem se stal Američan Ilja Malinin. Dvacetiletý krasobruslař zařadil všechny čtverné skoky a s rezervou 30 bodů porazil stříbrného rodáka z Almaty Michaila Šajdorova.

Patricie Švejcarová

Česko pojede na ZOH. Myšlenku her je třeba připomínat, řekl Pavel

Česká republika je oficiálně přihlášena na zimní olympijské hry 2026. Dokument v úterý 1. dubna podepsali na Pražském hradě předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, šéf Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora a prezident Petr Pavel. Ten v proslovu řekl, že je zapotřebí základní olympijské myšlenky připomínat, protože „bojovat spolu na sportovním poli je naprosto přirozené, pokud dodržujeme pravidla fair play. To se dnes bohužel moc neděje“.
Už 25. zimní hry se příští rok uskuteční v italských městech Miláně a Cortině od 6. do 22. února. Následovat bude paralympiáda od 6. do 15. března. Zástupci parasportu se ke společnému podpisu přihlášky připojili podruhé. Poprvé se společný slavnostní akt konal v listopadu 2023 před loňskými hrami v Paříži. „Jsme velmi rádi, že se z toho pomalu začíná stávat tradice, protože je to přesně ve smyslu našeho hesla Sport je jenom jeden,“ prohlásil Sýkora.
Před podpisem řekli pár slov také sportovní ředitelé olympijského a paralympijského výboru a šéfové výprav Martin Doktor a Miroslav Šperk. Ti se zúčastnili inspekční cesty do Itálie, aby si prohlédli přípravy sportovišť a vesnic, kterých bude rekordních šest. „Logisticky to bude velice náročné, obzvlášť v prostředí italských alp,“ podotkl Doktor.
Slavnostní událost v Míčovně Pražského hradu moderoval bývalý profesionální handicapovaný cyklista a šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek. Atmosféru navodily připomínky českých úspěchů z minulých olympiád ve videospotech a program zpestřil operní pěvec Filip Bandžak dvěma Mozartovými áriemi.

Z Pražského hradu Patricie Horová

Počasí

Jaro to zkusilo, ale zima se vrátila. Na přelomu měsíců udeřily mrazy

Poslední březnový týden přinesl do Česka jarní teploty. Nejteplejší byl pátek 28. března, kdy odpolední hodnoty vystoupaly místy až ke 20 °C. Slunečné počasí ale dlouho nevydrželo, v následujících dnech je vystřídalo prudké ochlazení. 
Díky tomu však zůstala v provozu některá horská střediska, která lákala hlavně na dobré podmínky a sjezdovky bez front. Na konci března se ještě lyžovalo například ve Špindlerově Mlýně nebo Harrachově.
První dubnový týden bylo převážně oblačno, víkend se nesl ve znamení nočních mrazů. Teploty klesly až na -5 °C vlivem proudění arktického vzduchu do Evropy. Ten potrápil hlavně ovocnáře. Hrozilo, že kvetoucí stromy kvůli nízkým teplotám promrznou, podobně jako tomu bylo v posledních letech.

Alex Biskupová