25. února 2010, Carolina č. 737

události od 10. do 24. února


Z domova

Aféra Pandur - součást předvolebního boje?

Deník MF Dnes zveřejnil ve středu 17. února reportáž investigativního novináře Janka Kroupy, podle níž si rakouská firma Steyr, dodávající do Česka obrněné transportéry Pandur, ještě před vypsáním výběrového řízení zajišťovala uplácení českých politiků. Přinesl o tom nepřímé důkazy, například smlouvu z prosince 2002 mezi firmou Steyr a českým konzultantem Janem Vlčkem, který měl zajistit kontakty na politiky, jakož i výpovědi dvou bývalých manažerů firmy Steyr natočené skrytou kamerou.

Reportér Kroupa se Wolfgangu Habitzlovi a Herwigu Jedlaucnikovi představil jako obchodník s pohledávkami, který chce v rámci svého byznysu zjistit, kdo získal provize z mnohamiliardové zakázky pro českou armádu. Habitzl a Jedlaucnik mu sdělili výši předpokládaných provizí a jména politiků, se kterými chtěli na základě smlouvy s Vlčkem jednat. Tato smlouva se však neuskutečnila a oba rakouští manažeři firmu Steyr v roce 2003 opustili. Novým lobbistou Steyru se pak stala česká firma PAMCO v čele s vlivným podnikatelem Pavlem Muselou. Ten po záhadném úrazu, který se mu stal v říjnu 2008 na lovu, dnes není schopen vypovídat.

Historie nákupu transportérů Pandur sahá do roku 2003. Jednání vyústila do kontraktu podepsaného v roce 2006 těsně po volbách už končícím ministrem Karlem Kühnlem, podle něhož Česko mělo nakoupit 199 pandurů za 20 miliard korun, s opcí na dalších 35 vozidel za tři miliardy. V roce 2007 vláda Mirka Topolánka od údajně nevýhodné zakázky odstoupila. Aby se vyhnula arbitrážím, nabídla Steyru novou smlouvu na dodání 107 kusů za 14 miliard korun. Média si všimla, že Portugalsko za nižší částku v hodnotě 10,7 miliardy korun získalo pro svou armádu 260 pandurů, na což vedení armády reagovalo prohlášením, že oba nákupy se nedají srovnávat, protože české transportéry mají mnohem lepší vybavení.

Přestože MF Dnes nepřinesla žádný přímý důkaz usvědčující konkrétní české politiky z korupce, reakce politické scény na zveřejněné reportáže byla bouřlivá. Protesty a oficiální dementi se ozvaly především z ČSSD a ODS, jejichž představitelé odmítají být spojováni s aférou. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka aféru vymyslela strana TOP 09 v rámci politického boje, konkrétně Miroslav Kalousek ve spolupráci se zbrojařem Richardem Hávou a lobbistou Michalem Kuzmiakem. "Tahle kauza je podle všeho zinscenovaná především proti velkým politickým stranám. Pánové Kuzmiak a Háva jsou lidmi s velkými zkušenostmi a jsou to lobbisté velkého formátu," prohlásil Paroubek podle MF Dnes.

Z podnětu premiéra Jana Fischera rozhodl policejní prezident Oldřich Martinů o vytvoření speciálního vyšetřovacího týmu, který bude nákup obrněnců prověřovat. Zřízení týmu bude mít na starosti jeho náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování a v čele skupiny stane ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Martinů rozhodl o zřízení týmu po konzultaci s nejvyšší státní zástupkyní za přítomnosti premiéra a ministra vnitra.

Případ už začaly šetřit rakouské úřady, které provedly v pondělí 22. února domovní prohlídky u obou manažerů. Jejich advokát tvrdí, že jeho mandantům se zdálo být zvláštní, proč po tolika letech nějaký Čech jeví tak nápadný zájem o starý příběh. Aby přišli na to, co za tím vězí, se zvědavcem se setkali a "vodili ho za nos".

Milan Šmíd

Dopravní odbory ohlásily na pondělí 1. března celorepublikovou stávku

Od čtyř do devíti hodin ráno, tedy v době, kdy většina lidí jezdí do práce, nevyjede 1. března po celé republice ani dálková doprava, ani MHD. "Považoval bych za zázrak, kdyby nějaké vozidlo dopravního podniku, kde působí odborové svazy, v tu dobu vyjelo," řekl pro iDnes.cz zástupce Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek. Akci prý podporují všechny odborové organizace v zemi.

Dopraváci stávkou protestují proti nové úpravě zákona o DPH, která obsahuje vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů (stravenky, režijní jízdenky apod.). "Pokud nebudeme úspěšní a nedojde k tomu, že poslanci udělají změny, které povedou k nápravě benefitů, tak mohou následovat další hromadné akce," řekl pro iDnes.cz mluvčí železničních odborů Libor Poláček.

Po uzávěrce: Vláda schválila na mimořádném zasedání návrh zákona o DPH a žádá odbory, aby stávku odvolaly a vyčkaly rozhodnutí sněmovny.

Petr Schreib

Sněmovnou po týdnech obstrukcí prošlo zvýšení mateřské

Poslanci schválili ve středu 24. února na mimořádné schůzi sněmovny návrh KDU-ČSL na zvýšení mateřské. Proti návrhu, který si vyžádá 1,5 miliardy ze státního rozpočtu, hlasovaly ODS a TOP 09.

Podle návrhu lidovců se má mateřská, která klesla od ledna v rámci protikrizových opatření o 23 procent, vrátit zpět na loňskou úroveň. Nyní novela poputuje do horní komory, kde má většinu pravice, takže ji Senát pravděpodobně vrátí. Úmysl zákon vetovat avizoval i prezident Václav Klaus. V obou případech se však ve Sněmovně najde dost hlasů k přehlasování veta.

"Ty prostředky, které teď dostanou maminky, ty sbíráme jejich dětem, protože my je nemáme, my si je půjčujeme na úkor právě jejich dětí. Z té tisícikoruny, kterou každá maminka teď dostane, bude za 20 let, až to dítě bude dospělé, 5000 korun dluhu," vyjádřil podle iHNed.cz po jednání místopředseda strany TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek názor pravice.

Poslanci ODS dopředu ohlásili, že na tomto jednání nebudou používat obstrukční metody, kterými blokovali Sněmovnu v předchozích týdnech. "Nebudou žádné obstrukce, chápeme tu situaci v Poslanecké sněmovně," řekl ČTK místopředseda klubu ODS Zdeněk Prosek. O zvýšení mateřské jednali poslanci v minulých týdnech několikrát. kvůli obstrukcím však zákon nikdy neschválili, přestože měli jeho příznivci většinu. Ani další návrhy levice se kvůli zdržovací taktice ODS nepodařilo schválit, například novelu zákona o nemocenské, návrh na zrušení stropů pro platby sociálního a zdravotního pojištění nebo zvýšení daní pro osoby s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně.

Prohra v hlasování o mateřské podle šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře nijak neovlivní další taktiku ODS, která hodlá pokračovat v parlamentních obstrukcích.

Petr Schreib

Nejvyšší správní soud rozhodl na druhý pokus o zrušení Dělnické strany

Nejvyšší správní soud rozhodl ve středu 17. února o zrušení krajně pravicové Dělnické strany (DS). To však jejím představitelům nebrání, aby kandidovali v nadcházejících volbách pod jinou hlavičkou. Zároveň má strana možnost podat do 30 dnů ústavní stížnost, čímž může rozhodnutí NSS pozastavit a umožnit existenci strany až do rozhodnutí Ústavního soudu.

Nejvyšší správní soud rozhodl na základě rozsáhlého důkazního materiálu, který prokázal ideové a personální provázání s extremistickými organizacemi, vyvolávání rasové nesnášenlivosti a nesnášenlivosti vůči dalším menšinám, například homosexuálům. Jedním z důkazů bylo i logo strany, odkazující na nacistickou symboliku, nebo účast strany při loňském pochodu na sídlišti Janov, kde příznivci strany napadali Romy.

"Osobně za nejdůležitější důkaz považuji personální provázání Dělnické strany s Národním odporem a Autonomními nacionalisty. Projevy a články na internetu samy o sobě nejsou tak nebezpečné, jako provázání s násilníky," dodal podle iDnes.cz předseda senátu NSS Vojtěch Šimíček.

"Nás takový verdikt (o rozpuštění strany) nemůže v žádném případě zastavit ani odradit od naší činnosti, a právě proto jsme se rozhodli, že Dělnická strana bude v parlamentních volbách na jaře tohoto roku kandidovat jako Dělnická strana sociální spravedlnosti," uvedl Vandas pro Lidové noviny.

Po skončení soudního jednání došlo k potyčkám mezi přibližně padesáti příznivci DS a policií. Těžkooděnci se nejprve pokoušeli vytlačit příznivce od vchodu do budovy soudu, později je provázeli během pochodu Brnem. Jeden člověk byl zatčen.

Stanislav Krúpa

ODS vylučovala kvůli podezření z korupce

Poté, co byli starosta Brna-Žabovřesk Aleš Kvapil a tajemník radnice Brna-střed Radovan Novotný ve čtvrtek 11. února vzati do vazby kvůli podezření z korupce, byli oba vyloučeni ze strany a Kvapil i z kandidátky do Poslanecké sněmovny.

Podle policie Kvapil požadoval po firmě Sono Records 4 miliony korun za schválení stavebního povolení na vybudování multifunkčního objektu Sonocentrum v Žabovřeskách. Případ nahlásil policii spolumajitel firmy Jiří Štopl.

Aby se vyhnul odvolání městskou radou, Kvapil sám odstoupil v pondělí 15. února z funkce starosty dopisem zaslaným z vazby. Na jeho místo následně městská rada zvolila bývalého místostarostu a člena ODS Jiřího Helána.

V pondělí byli také oba obvinění vyloučeni z ODS "Výkonná rada se na tom shodla s ohledem na závažnost obvinění. Proto není možné čekat na jejich vyjádření, až budou propuštěni z vazby," řekl Pavel Blažek, člen výkonné rady a šéf brněnské ODS serveru iDnes.cz. Předseda strany Mirek Topolánek k tomu pro stejný server dodal: "Pokud se očistí, neprokáže se, že brali úplatek, mohou se vrátit do ODS."

Stanislav Krúpa

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovensko získalo první zlatou medaili v historii zimních olympiád

Anastasia Kuzminová, původem ruská biatlonistka, vybojovala ve Vancouveru pro slovenské barvy první zlatou medaili ze zimních olympijských her v historii samostatné Slovenské republiky. Zvítězila v zahajovacím sprintu na 7,5 km a ve stíhacím závodě na 10 km přidala ještě stříbro. Kuzminová přišla na Slovensko za svým manželem v roce 2008 a slovenské občanství získala v prosinci téhož roku.

Sadu slovenských medailí zkompletoval do třetice biatlonista. Pavol Hurajt vybojoval bronz v závodě s hromadným startem zejména díky bezchybné střelbě.

red

Ekonomika

Z ekonomiky stručně

* Firma ČEPS, monopolní provozovatel elektrické rozvodné sítě v ČR, požádala distribuční společnosti, aby přestaly udělovat licence na provoz solárních a větrných elektráren. Důvodem je riziko přetížení sítě. Všechny tři velké distributorské společnosti, PRE, ČEZ a E.ON, žádosti vyhověly. Fotovoltaika v důsledku legislativně zaručených vysokých výkupních cen přilákala v poslední době řadu spekulantů, zmrazení žádostí se však týká všech, tedy stejně tak velkých parků jako domácností. "Jak budeme přistupovat k jednotlivým kategoriím, si ještě ujasňujeme," řekl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

* Ministr financí Eduard Janota připravuje zákon o tzv. "daňové amnestii". Ten by zaručil beztrestnost neplatičům, kteří se přiznají a dluh státu uhradí. Zatím není jasné, v jaké formě ho vládě předloží. "Diskutovali jsme jednotlivé varianty, na ničem jsme se ale zatím nedohodli. K parametrům, za jakých by se případně mohli lidé přiznávat, jsme se nedostali," řekl pro iDnes.cz Janota. Krok, který provedly např. Francie, Itálie nebo USA, je motivován příjmem do státní pokladny, který je však nejistý. "Vzhledem k české povaze by ta částka nebyla závratná. Navíc za stávajících daňových zákonů by se mohla vybírat až na výjimky jen částka z příjmů maximálně tři roky zpátky, " říká pro server Jan Knížek, šéf České daňové správy. Také lídři a ekonomičtí experti obou největších politických stran nejsou shodně z Janotova návrhu příliš nadšeni. "Snažíme se zmapovat situaci, popsat rizika, daňové a trestně právní souvislosti. Materiál odevzdám příští vládě jako čistě technokratický podklad," řekl k tomu pro iDnes.cz Janota.

* Tendr ČEZ na dostavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín vstupuje do další fáze. Francouzská Areva, americký Westinghouse a rusko-české konsorcium v čele s Atomstrojexportem splnily podmínky vstupu do soutěže o historicky největší zakázku zhruba za 500 miliard korun. Nyní přejde ČEZ s firmami k jednání, jehož výsledkem bude podání nabídek včetně projektové dokumentace, které se plánuje na jaro 2011. V roce 2012 by měla být uzavřena smlouva. Tendr je předmětem diskusí hlavně v souvislosti s ruským Atomstrojexportem a energetickou bezpečností země.

Petr Schreib

Kultura

Návštěvníci si mohou prohlédnout kritizovanou rekonstrukci Karlova mostu

Zájemci o rekonstrukci pražského Karlova mostu se mohou až do června přijít podívat na staveniště, po kterém je provedou pracovníci přestavby a prohlídku doplní odborným výkladem. Stavební firma SMP CZ, která má opravy na starosti, na svých stránkách avizuje, že prohlídky se konají každé sudé pondělí v měsíci od 16 do 17 hodin.

V prvním možném termínu se 8. února sešla na Kampě asi stovka návštěvníků.Tam si je rozebrali pracovníci firmy a po skupinkách odvedli na staveniště, kde se mezi právě rekonstruovanými kamennými kvádry nacházely plány přestavby a nákresy s podrobnými technickými specifikacemi. Ty doplňovali pracovníci o popis rekonstrukce a ohrazovali se vůči kritice, které celý projekt čelí.

Právě kritika ze strany jednotlivců i nevládních organizací vedla SMP k organizaci prohlídek, které mají veřejnosti dokázat, že rekonstrukce probíhá korektně a s ohledem na historický význam Karlova mostu. Ta trvá už dva roky a mezi její nejhlasitější kritiky patří Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD), která proces rekonstrukce dlouhodobě kritizuje. "Nepředpokládám, že občany Prahy a ostatní zájemce bude SMP CZ informovat například o tom, že byly ničeny středověké kameny nebo že členem realizačního týmu není žádný odborník, architekt či památkář," vyjádřil pro ČT 24 svůj skeptický postoj k prohlídkám představitel ASORKD Martin Kadrman. "Máme za sebou třeba přenesení a znovuvybudování Stádleckého mostu, který je také národní kulturní památkou. Nejsme firma, která staví pouze dálniční mosty," reagoval na nařčení z nekompetentnosti mluvčí firmy Pavel Kameník rovněž pro ČT24.

Asociace už kvůli údajnému poškození národní kulturní památky podala trestní oznámení.

Z Karlova mostu Petr Schreib

Chodovská tvrz nabízí Malou retrospektivu Oty Janečka

Chodovská tvrz v Praze připravila na únor expozici českého umělce Oty Janečka. Návštěvníci se na ni mohou přijít podívat do konce měsíce. Je to přitom již po desáté, kdy Chodovská tvrz hostí Janečkovy obrazy a plastiky. Zatímco v minulých letech mohli návštěvníci vidět pouze určitou výseč jeho tvorby, letošní ročník nabízí rekapitulaci Janečkova celoživotního díla. I proto dostala výstava název Malá retrospektiva.

Výstava nabízí průřez veškerých malířských směrů, kterými Ota Janeček prošel. K vidění jsou díla v duchu kubismu, dále portrétní malba a akty či krajinná zátiší. Jedním z vrcholů expozice je část obrazového cyklu s názvem Trávy. Ústředním motivem je až na výjimky příroda a to od vyobrazení takového základu, jako je buňka, až po živé organismy.

Ota Janeček, český malíř, sochař a ilustrátor, žil v letech 1919-1996. Několikrát byl vyznamenán v soutěži o nejkrásnější československou knihu a v roce 1963 získal zlatou medaili za ilustraci v brazilském Sao Paulu. Za svého života uspořádal výstavy v Londýně, v tehdejším západním Berlíně, v Curychu nebo v Austinu ve Spojených státech.

Z Chodovské tvrze Alžběta Riethofová

Projekt 100 putuje už pošestnácté po českých kinech

Letošní ročník putovní přehlídky Projekt 100 je zaměřen na tradiční film noir, který byl na vrcholu po skončení druhé světové války. Snímky tohoto žánru se zabývají temnými stránkami lidské existence, vykořeněnými jedinci, celkově si libují v ponurosti a tísnivé atmosféře. Zástupce filmu noir na přehlídce doplňují klasická díla z přelomu 60. a 70. let a dva nové filmy, oceněné na festivalu v Cannes. Tradiční kulturní akce, která začala v polovině ledna, se do konce května uskuteční ve stovce českých kin. Na podzim pak zamíří na Slovensko.

Pro českého diváka je zřejmě nejzajímavějším snímkem Projektu 100 Muž z Londýna maďarského režiséra Bély Tarra, a to zejména díky hlavní postavě, kterou ztvárnil český herec Miroslav Krobot. Této adaptaci detektivního románu Georgese Simenona nechybějí základní rysy filmu noir. Těžký až klaustrofobický příběh, jehož temnotu podtrhuje použití černobílého filmového materiálu, zanechává v divákovi vskutku rozporuplné pocity. O to ale autorovi šlo. Krobot, noční strážce přístavu, se stává svědkem vraždy a nachází přitom kufřík plný peněz. Poté se však neodehrává klasický detektivní příběh, ale spíše existencionální drama člověka, jemuž se po nečekaném nabytí peněz životní situace spíše komplikuje.

Nicméně letošní ročník Projektu 100 přináší i jiná témata. Například výborný Jakubiskův film Vtáčkovia, siroty a blázni, který je počátkem jeho trilogie o osudu a štěstí. Poněkud lehčí podívanou nabízí i komedie Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same.

Přehlídka uvádí rozmanité žánry světového filmu, které český a slovenský divák nemá běžně možnost zhlédnout. Odpovídá tomu i sympatický zájem mladého publika, minimálně jak tomu mohl být návštěvník svědkem v pražském kině Aero.

Z kina Aero Vít Čepický

Plzeňský Visio Art představil jubilejní výstavu Mildy Kasla

Neobyčejně syté barvy a zvláštní tvary, portréty, prozářené exotické vesnice nebo sluncem zalité palmy, ale taky obyčejná domácí zvířata - to vše na člověka dýchne při návštěvě výstavy dolnolukavického hudebníka, cestovatele a především malíře Milana Kasla. Jak napovídá název Za půlkou a furt nic., jedná se o jubilejní výstavu, která vznikla u příležitosti autorových 50. narozenin. "Název pro mne vymyslel grafik Pavel Botka. Líbí se mi, ale úplně přesně nevím, co tím myslel. Asi že vstupuju do další padesátky, kde už zřejmě něco bude," říká Kasl.

K vidění jsou díla ze současnosti i o něco starší práce, výstava v podstatě shrnuje autorovu tvorbu za posledních deset let. Prostory plzeňské Galerie Visio Art tak zdobí nejen obrazy ovlivněné Dolní Lukavicí, ale cizokrajné názvy některých děl naznačují, že mnohé obrazy se inspirovaly také Kaslovými pobyty v exotické cizině, kde autor často čerpal náměty. Před šesti lety například navštívil Kostariku a v roce 2007 strávil dva měsíce na Srí Lance. Podle vlastních slov se v současnosti za inspirací nikam nechystá.

Návštěvníci si do 24. února mohli jednotlivé obrazy nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Všechny byly totiž na prodej a nejlevnější z nich byl k mání zhruba za 6500 korun. Milda, jak ostatně podepisuje své obrazy, v Plzni vystavuje průběžně již od 80. let, a jeho práce doposud nejčastěji hostila Galerie Azyl.

Z výstavy Tereza Svobodová

Sport

ZOH 2010: Nejúspěšnější tažení olympioniků v barvách české trikolóry

Šťastný 13. den olympiády ve Vancouveru. Tak je možné označit středu 24. února. Postaraly se o to krátce po sobě bronzová štafeta českých běžců na lyžích a podruhé zlatá rychlobruslařka Martina Sáblíková. Sáblíková se tak stala nejúspěšnější českou sportovkyní v historii ZOH.

Zatímco česká štafeta nepatřila mezi přední adepty na medaili a na bronzu se nejvíc podepsal Lukáš Bauer fantastickým stažením ztráty na druhém úseku, Sáblíková musela čelit úplně jiné situaci. Od OH v Turíně prohrála na své parádní trati pouze tři závody z celkových téměř čtyř desítek a právem byla považována za největší favoritku. Spekulace o "zlatém čase" mluvily o překonání traťového rekordu, tj. jízdě pod 6 minut a 57 vteřin. Soupeřky české rychlobruslařky však nasadily strhující tempo a Němka Beckertová jí dokonce hodila rukavici označenou časem 6:51,39. O to je zlato drobné bojovnice cennější. Sáblíková svým časem 6:50,91 nenechala nikoho na pochybách, kdo je světová jednička v této disciplíně a dojela si ve Vancouveru pro svůj třetí cenný kov.

Do kompletní sbírky medailí (jako například v Turíně) tak české výpravě schází jen stříbrná medaile. O obě zlaté se postarala právě Sáblíková, trojnásobný bronz nese jména Bauer, Sáblíková a štafeta ve složení Jakš, Bauer, Magál, Koukal.

Dosud nejúspěšnější olympijský výsledek zaznamenala česká výprava právě v Turíně díky zlatu a stříbru Kateřiny Neumannové, stříbru Lukáše Bauera a bronzové medaili českých hokejistů.

Jan Resler

Počasí

Počasí

Zatímco ve Vancouveru se přírodního sněhu v olympijských areálech nedostává, české a moravské hory si rozhodně nemohou stěžovat a díky období jarních prázdnin ožívají čilým ruchem. Přestože polovina republiky už má jarní prázdniny za sebou, počasí tomu moc neodpovídalo. Česko pokrýval sníh a led, teprve tento víkend teploty vystoupaly do plusových hodnot a sněhová pokrývka začala tát. V noci se ale teploty stále držely kolem nuly, proto řidiče nepříjemně překvapila ledovka. Vše však nasvědčuje tomu, že zimě již brzy odzvoní.

Klára Piskáčková