5. března 2010, Carolina č. 738

události od 24. února do 3. března


Z domova

Poslanci odborům ustoupili, Senát i Klaus se tomu brání

Poslanecká sněmovna schválila 2. března novelu zákona předloženou vládou Jana Fischera, která ruší vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů. Firmy mají podle zákona přijatého na podzim loňského roku odvádět daň z přidané hodnoty, tedy z "tržní" nezvýhodněné ceny. Tento zákon připravoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, po něm ho přebral nynější ministr Eduard Janota a byl připraven na základě směrnic EU.

Toto zdanění se však nelíbí odborářům, kteří předjímají, že by mohlo postupem času vést k úplnému zrušení zaměstnaneckých výhod, jakými jsou například režijní jízdenky pro železničáře a jejich rodiny, podnikové dovolené a obědové stravenky.

Vláda vyšla odborářům vstříc, aby odvrátila hrozící stávku v dopravě. Proto požádala o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, na které se projednával pouze tento jediný bod. Z toho důvodu odbory odsunuly plánovanou stávku z pondělí 1. na čtvrtek 4. března.

Pro změnu zákona hlasovalo 56 poslanců ze 100 přítomných. Pro novelu hlasovali i někteří poslanci za ČSSD a KSČM, kteří schválili původní znění. Argumentují tím, že dřívější návrh jim nebyl řádně vysvětlen a dávají to za vinu právě Kalouskovi. Ten se odvolává na evropské směrnice a dodává: "Poslanecké sněmovně opravdu není nic do toho, co si dohodnou zaměstnavatelé se svými zaměstnanci v rámci mezd a v rámci dalších benefitů."

Novelu musí schválit ještě Senát a podepsat prezident Václav Klaus. V horní komoře má však převahu ODS společně s TOP 09. Obě tyto strany jsou zásadně proti snížení daně už od samého počátku. Obdobně se vyjádřil i Klaus. Ten v úterý v televizi Nova prohlásil: "Politici uvnitř odborů bojují proti státu, ne za zaměstnance" a dal jasně najevo, že zmíněný zákon nepodepíše. I z toho důvodu, že by státní kasa přišla kvůli snížení daně o desítky milionů korun, jak přiznal i Fischer.

Po uzávěrce:

Odbory stávku odvolaly, aby odblokovaly situaci. Politici ODS totiž odmítali jednat pod nátlakem. Senát má o novele jednat v pátek. V případě, že ji vrátí do Sněmovny, má zákon naději na přijetí, protože ho s levicí podpoří i lidovci. Slíbili to odborářům za odvolání stávky.

Eliška Nová a Jan Resler

Prezident zahájil výstavu o životě TGM na Pražském hradě

Při příležitosti 160. výročí narození prvního československého prezidenta, které připadne na neděli 7. března, se otevírá výstava T.G.Masaryk na Hradě - všední i sváteční. Výstavu v úterý zahájil prezident Václav Klaus v Rožmberském sále Pražského hradu. Je otevřena denně do 14. března, vstup zdarma.

"Téměř vše už bylo řečeno," uvedl svůj projev o TGM český prezident. Přesto se pracovníci hradního archivu pokusili výstavu pojmout tak, aby ani znalci Masarykovy osobnosti nezůstali ochuzeni."Výstava se zabývá především tím, co zůstalo veřejnosti více skryto," dodal Klaus. Proto na výstavě návštěvníci nenaleznou citáty z nejslavnějších knih a úvah, ale naopak věci veskrze osobní - například jídelní soupravu, účtenku od holiče či svatební oznámení Masarykovy dcery Olgy. Všechno to, čím prezidentská rodina denně na Hradě žila.

Prostory zdobí řada dobových obrazů první hlavy státu, včetně portrétu od Vratislava Nechleby. Unikátem je rodokmen, který zobrazuje rodinné vazby od Masarykových rodičů po současné přímé potomky prvního prezidenta. Málokdo ví, že dva z jeho čtyř prapravnuků žijí dnes opět v Praze.

Masaryk původně nechtěl žít na Hradě, nýbrž v malé vile v Jelením příkopu. Pro Prahu bylo dobře, že tak nakonec neučinil. Pražský hrad proměnil, jeho slovy, "z chátrajícího monarchistického symbolu v symbol demokracie a kultury". Hradní byt Masarykovy rodiny navrhoval slovinský architekt Josip Plečnik, který prováděl další rekonstrukce Pražského hradu a je znám i jinými stavbami v hlavním městě. Přestavbou sídla, zvláště prostor prezidentova bytu, se výstava hojně zabývá. Nechybí tak plánky rekonstrukce i nábytku, doplněné o modely obytných prostor. Návštěvníci si můžou osahat i původní pro Hrad speciálně vyrobené židle.

Autoři výstavy připravili pro veřejnost i mimořádnou prohlídku prostor, ve kterých první čs. prezident přebýval. Prohlídku bude možné absolvovat pouze 6. března od 9 do 16:30 hodin. Masaryk byl znám fyzickou zdatností - možná proto je prohlídka po této stránce náročná. Správa Pražského hradu varovala, že zájemci budou muset překonat až 200 schodů a nedoporučuje ji tak lidem se sníženou schopností pohybu. Kdo se však na tuto cestu vydá, nebude ochuzen o skvělý zážitek. Řada z prostor nebývá veřejnosti dostupná ani v dny otevřených dveří.

Také Lány, někdejší výletní sídlo prezidentské rodiny, se připravují na oslavy. V sobotu odhalí Masarykovu jezdeckou sochu, která měla být zhotovena dokonce už v době první republiky, a uskuteční se i tradičního pietního aktu u Masarykova hrobu. Ač patří tato výstava k těm méně rozsáhlým a potrvá krátce, přináší mnoho originálních dokumentů ze života rodiny prvního čs. prezidenta. Společně s oslavami v Lánech a prohlídkou Hradu patří k tomu nejdůležitějšímu, co se okolo 160. výročí narození TGM odehraje.

Z Pražského hradu Petr Štěpán

Žofínské fórum připomnělo nutnost reformy zdravotnictví

"Každý, kdo ovládá trojčlenku, snadno zjistí, že kvůli stárnutí populace to bez změny financování zdravotnictví dál nepůjde, přibývá totiž počet lidí, kteří ze systému čerpají a naopak ubývá těch, co do něho přispívají," prohlásil 2. března na Žofínském fóru 1. náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS). "V první řadě musíme stanovit standard plně hrazené péče," pokračoval. Dále je podle Šnajdra potřeba celý systém zefektivnit, například koncentrací nákladné péče do specializovaných center, větším využíváním generických léků a nákupem léčiv v rámci aukcí.

Za poslední tři roky přitom proudilo do zdravotnictví v průměru kolem 8,5 % HDP. To je skoro stejně (9 % HDP), kolik na zdravotnictví vydává patnáctka nejvyspělejších evropských států. Do této sumy se ale započítává i komerční připojištění, které se však v České republice běžně nevyužívá. To by se mělo změnit po přesném vymezení toho, na jakou péči mají občané nárok.

Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavel Horák přidává návrh na zrovnoprávnění odvodů na zdravotní pojištění mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými. Tolik diskutované regulační poplatky nejsou podle účastníků fóra hlavní částí zdravotnické reformy. "Těžko se dává do vztahu, kolik lidí dosáhlo na drahou péči díky zavedení poplatků. Jejich vliv se dá sledovat na spotřebě léků, když u některých volně prodejných klesla spotřeba až o 80 %," uvedl ředitel VZP Horák.

Z paláce Žofín Jan Vávra

Na dokumenty české ústavnosti zve výstava v pražském Hrzánském paláci

Cestami, kterými se ubírala ústavnost v českých zemích, se mohou od 26. února do 7. března vydat návštěvníci Hrzánského paláce v blízkosti Pražského hradu. Úřad vlády ČR a Národní archiv zde pořádají výstavu Cesty české ústavnosti u příležitosti 90. výročí přijetí první československé ústavy. Zájemci tak mohou v přízemí paláce zhlédnout předměty a především listiny, které upravovaly vnitřní poměry a způsob vlády v českých zemích od středověku po současnost.

K vidění jsou tu například návrh textu Maiestas Carolina, kterým se Karel IV. pokusil upravit poměry mezi králem a šlechtou, jeden z pěti exemplářů Vladislavského zřízení zemského z doby husitské či Obnovené zřízení zemské z roku 1627. Nechybí ani dokumenty, které provázely vznik Československé republiky, a následně ústava vydaná v roce 1920 tvořící pilíř tehdejšího demokratického státu. K dispozici jsou i její mladší verze z let 1948, 1960 a poslední přepis z roku 1992.

"Výjimečnost celé výstavy spočívá právě v tom, že se podařilo shromáždit zajímavý výběr listin včetně ústav, které předtím ještě nikdy nebyly vystavovány takto pohromadě," uvedl pro Carolinu Dan Urban z Informačního centra Úřadu vlády.

Součástí akce je také doprovodná výstava symbolů české státnosti, která zůstane otevřena na neomezeně dlouhou dobu. Mediálním partnerem projektu je Český rozhlas. Záštitu nad výstavou převzal premiér Jan Fischer, který mimo jiné ve svém úvodním slově poznamenal: "Bez respektu k ústavnosti nemá politická moc žádná omezení. A naopak: dokud platí, že legitimita moci pochází z vyšších míst a že se neodvozuje od aktuální mocenské situace, mohou lidé doufat v záruky své svobody. Jinak ne. To mějme na paměti - nejen při prohlídce této výstavy." Vstup na výstavu je volný.

Z Hrzánského paláce Jana Skopcová

Stručně z domova

* Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, odsouzená za účast na justiční vraždě Milady Horákové, má šanci být propuštěna na svobodu. Krajský soud v Hradci Králové 24. února rozhodl, že se na ni vztahují tři amnestie z let 1953, 1955 a 1990. Může jí tak být prominuto celkem šest let a právě tolik si Brožová-Polednová ve vězení odpykává. Rozsudek zatím není pravomocný.

* Richard Medek se 28. února vzdal funkce generálního ředitele Českého rozhlasu. Za příčinu označil své trvající zdravotní potíže. Medek se během svého šéfování snažil prosadit novou koncepci rozhlasu, setkal se ale odmítavým postojem Rady ČRo. Bývalý generální ředitel byl také kritizován za překročení rozpočtu za minulý rok. Rozhlas prozatím vede programový ředitel Peter Duhan.

* Policie začala vyšetřovat některé nejasnosti okolo projektu pražské elektronické karty opencard. Pražský magistrát a dodavatelská firma Haguess čelí podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování pravidel hospodářského styku. Na základě nově získaných důkazních materiálů už mohou policisté provádět výslechy a zadávat znalecké posudky. Během dřívějších prověřování se mimo jiné zjistilo, že město zaplatilo na licenčních poplatcích 180 miliónů korun. Přitom projekt, který stál dohromady přes 800 miliónů, nepřinesl žádné příjmy. Primátor Pavel Bém tvrdí, že k žádným pochybením nedošlo.

Tereza Janíková

Matějská pouť: Otvíráme první v Evropě

Jako první ze všech evropských poutí otevřela v sobotu 27. února své brány Matějská pouť. Už po 45. tak mohou návštěvníci pražského Výstaviště vidět nejnovější ze světových atrakcí. Historie samotné pouti ale sahá mnohem dál, a to celých 415 let nazpátek, kdy se konala první pouť u dejvického kostelíku svatého Matěje.

I letos mohou návštěvníci mezi 120 atrakcemi najít to nejlepší ze světové nabídky zábavního průmyslu. Nově je to například 4D kino, které diváka vtahuje do děje nejen 3D vizuálním zážitkem, ale přímo se ho dotýká. Když na plátně fouká vítr, pocítí to i divák, když prší na jevišti, prší i v hledišti.

Neméně lákavou novinkou zejména pro rodiny s dětmi je Mořský svět, největší mořské akvárium v Česku. K vidění je tu 350 druhů ryb, žraloci, murény nebo největší vodní nádrž v republice, která pojme 100 000 litrů speciálně upravené mořské vody.

Pouť nabízí také na 30 nových holandských atrakcí a bohatý doprovodný program. Několik nových baletních i muzikálových kusů zpestří program Křižíkovy fontány, jejíž hudebně-světelná show je k vidění třikrát denně. Kromě toho se na Výstavišti uskuteční 22 veletrhů, výstav a několik koncertů, mezi jinými i zimní Rock for People.

Tradičně bude jeden den věnovaný zdravotně postiženým a dětem z dětských domovů a diagnostických ústavů. V pondělí 29. března budou moci zdarma využít všechny atrakce a zúčastnit se koncertu, pořádaného výhradně pro tuto příležitost.

Všechny atrakce prošly před spuštěním velmi tvrdými bezpečnostními kontrolami. "Na to, kolik tu máme atrakcí, jsme to vždy zvládli bez problémů," říká Václav Kočka, provozovatel Matějské.

Pouť zůstane na pražském Výstavišti až do 18. dubna. Všechny ceny zůstávají stejné jako v minulém roce. Vstupné činí 10 korun na osobu ve všední den, 25 korun o víkendech. Děti do 135 centimetrů mají vstup zdarma.

Z tiskové konference Anna Chudobová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenští poslanci přijali zákon na podporu vlastenectví

Od 1. dubna začne na Slovensku platit takzvaný vlastenecký zákon. Tato norma, navržená Slovenskou národní stranou (SNS), nařizuje státním zaměstnancům skládat slib věrnosti státu. Dotkne se i státních škol, a to jak základních, tak středních a vysokých. Ve třídách se kromě portrétu prezidenta bude nacházet také text hymny, státní znak, preambule ústavy a státní vlajka. Pro přijetí zákona 2. března hlasovala SNS, ale i HZDS a skoro celý Směr-SD. Zákon ještě čeká na podpis prezidenta.

Vždy v pondělí ráno navíc budou muset ředitelé škol slyšitelně pustit státní hymnu. Studenti si ji poslechnou ještě při předávání vysvědčení. Hymna ale bude znít i na sportovních zápasech, které organizují národní sportovní svazy, také před parlamentními schůzemi nebo před zasedáním zastupitelstev. Okolo půlnoci ji navíc budou vysílat Slovenská televize a Slovenský rozhlas. Přitom podle zákona o státních symbolech by hymna měla hrát jen při významných příležitostech, například během státních svátků či při výročích.

Původní návrh SNS počítal s tím, že by slib věrnosti měl skládat každý, kdo poprvé obdrží občanský průkaz.

Andrea Berniová

Nejsilnější opoziční stranu povede do voleb místo Dzurindy Radičová

Do červnových parlamentních voleb nepovede SDKU-DS nikdo jiný, než bývalá kandidátka na prezidentský post Iveta Radičová. O tom, zda volebním lídrem Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany, nejsilnější opoziční strany, bude Iveta Radičová, či Ivan Mikloš, se rozhodovalo v sobotním vnitrostranickém hlasování. Primárky skončily výhrou Radičové. Získala 62 % hlasů s největší převahou v košickém regionu a v Banské Bystrici.

Situace však mohla být zcela jiná, kdyby z kandidátky v únoru neodstoupil zakladatel strany a současný předseda Mikuláš Dzurinda. Ten neunesl kritiku premiéra Roberta Fica ohledně záhadného financování strany a s odůvodněním, že nechce SDKU-DS pošpinit ve volbách, raději sám odstoupil. Nedokázal totiž přesvědčivě vyvrátit podezření ze stranického praní špinavých peněz v zahraničí.

Radičová je přesvědčena, že SDKU-DS je "strana slušných lidí". A to je jeden z důvodů, proč se vrací do vrcholové politiky a proč chce stranu vést, i přes všechnu kritiku, která se na SDKU-DS snesla.

Radičová sice vloni v prezidentských volbách prohrála, ale dokázala získat 44 % hlasů. Krátce poté parlament opustila kvůli podvodu při hlasování (hlasovala za kolegyni). Analytici se neodvažují odhadnout, jaký přínos bude mít současná vůdkyně strany a zda to nějak výrazně ovlivní parlamentní volby, které se na Slovensku konají 12. června. Stále je totiž největším favoritem opoziční strana Roberta Fica se 40% podporou voličů, oproti necelým 12 % pro stranu SDKU-DS.

Lenka Lokvencová

Policisté odhalili největší daňový podvod v historii Slovenska

Slovensko řeší největší daňový podvod v historii samostatného státu. Dle oznámení policejního prezidenta Jána Packy z 26. února představuje finanční rozsah podvodu 235 milionů eur. Taková byla hodnota kovů, se kterými fiktivně obchodovala čtrnáctičlenná skupina lidí. Následně podávala na finančních úřadech přiznání k DPH z těchto obchodů, a ochudila tak stát o 44,8 milionů eur.

Skupinu založili tři lidé a postupně nabírali další členy. Ve výsledku kontrolovali třicet společností, jejichž prostřednictvím podávali na úřadech daňová přiznání. Hlavní postavou celé skupiny byla žena. Obviněným hrozí v případě prokázání viny až 14 let za mřížemi. Nyní kriminalisté vyšetřují, zda členové skupiny neměli komplice třeba mezi zaměstnanci daňových úřadů.

Andrea Berniová

Ekonomika

ČEZ vydělal nejvíce v historii

Přední český výrobce elektrické energie ČEZ hlásí rekordní zisk v historii firmy, v minulém roce vydělal 51,9 miliardy korun. Ve srovnání se ziskem z předminulého roku je to o 4,5 miliardy více. Podle serveru Profit.cz se také jedná o nejvyšší výdělek jakékoli české firmy.

"Tím hlavním pozitivním faktorem je to, že se nám podařilo prodat elektřinu velmi dopředu, my jsme prodávali elektřinu na loňský rok už v roce 2008, kdy byly velmi vysoké ceny," řekl v rozhovoru pro Českou televizi generální ředitel ČEZu Martin Roman.

Polostátní energetický gigant loni v Česku investoval téměř 40 miliard korun, z toho více než čtvrtinu do modernizace distribučních sítí. Další investice pokryly náklady na budování nových výrobních kapacit a navyšování výkonu jaderných elektráren. Na daních odvedl ČEZ téměř 45 miliard korun. Státní dividendy budou činit až 19 miliard a ČSSD navrhuje, aby se z nich financoval její protikrizový plán nebo takzvané třinácté důchody. Pro každého důchodce by tak připadlo jednorázových 2400 korun, což by bylo v součtu asi 7 miliard. Významný úspěch zaznamenal ČEZ na konci minulého roku, kdy v celosvětové konkurenci obsadil devátou příčku na žebříčku výnosnosti firem. Akcionářům nabízí nejvyšší výnosy ve střední Evropě.

Aneta Štefánková

OP Prostějov nemusí do konkurzu, zachrání jej reorganizační plán

Sto dvacet dní má největší oděvní výrobce v Česku OP Prostějov na vypracování reorganizačního plánu. Včera o tom na Krajském soudu v Brně rozhodla většina věřitelů podniku, který se od ledna nachází v úpadku a jehož dluhy převyšují 1,5 miliardy korun. OP Prostějov se tak prozatím vyhne konkurzu, k němuž se při včerejším jednání oproti České spořitelně, největšímu věřiteli OP Prostějov, přikláněla Raiffeisenbank, a pokusí se v rámci reorganizace zachránit alespoň část ze současných 1900 zaměstnanců.

Řízení s OP Prostějov zahájil brněnský krajský soud ve druhé polovině ledna. Žádost podala sama firma kvůli špatné finanční situaci. Podle vedení ji zapříčinil stálý propad tržeb, snižování marží a propad peněžního toku. Firma se v tuto chvíli zaměří zejména na úspory. Podle Hospodářských novin se má snížit počet prodejen ze současných 72 na zhruba 40. Kolik lidí ale nakonec přijde o práci, není v tuto chvíli jasné. Přestože se plán po šestihodinovém - a jak Hospodářské noviny informují - bouřlivém jednání schválil, vývoj největší oděvní tuzemské společnosti je nejasný. Firma totiž nejvíce peněz dluží bankám, jež budou mít pro její osud rozhodující slovo.

Tomáš Bystrý

Nejabsurdnější poplatek roku 2009 - vklad na přepážce

Jaký bankovní poplatek rozčiluje Čechy nejvíce? Platba za vklad na přepážce na vlastní účet. Vyplývá to alespoň z ankety o nejabsurdnější poplatek roku, kterou už popáté vyhlásil server Bankovnipoplatky.com a jejíž výsledky zveřejnil 1. března.

Podle organizátorů se ankety letos zúčastnil rekordní počet hlasujících. Své sympatie, respektive nesympatie k jednotlivým bankovním poplatkům vyjádřilo ve všech kolech celkem 65 tisíc Čechů. V prosinci se hlasovalo v prvním kole a v lednu a v únoru se rozhodovalo o vítězi mezi pěti "TOP" poplatky. Do užšího výběru se dostaly poplatky za vklad na přepážce, za připsání úroku, za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, za zjištění zůstatku přes bankomat a za předčasně splacený úvěr.

Proti platbě za vklad na přepážce na vlastní účet se v anketě vyjádřilo téměř 45 % hlasujících, tedy zhruba více než 1300 lidí. Letošní vítěz ankety nebyl překvapením. Už v minulém roce totiž obsadil stříbrnou příčku.

Výsledky ankety mohou být vodítkem pro banky. Některé se je snaží rušit, jiné je nově zavádějí. Příkladem může být poplatek za vklad v hotovosti, který v loňském roce zavedla banka Waldviertler Sparkasse von 1842 (WSPK), v roce 2008 přitom tato platba skončila v anketě na druhém místě.

Tomáš Bystrý

Kultura

Nový dokument Heleny Třeštíkové zamířil do kin

Středeční premiéra v pražském kině Světozor poslala 25. února do kin nový časosběrný dokument Heleny Třeštíkové s názvem Katka. Po filmech Marcela a René je to třetí snímek, ve kterém režisérka po několik let sleduje hlavního hrdinu na jeho nelehké cestě životem. Premiéry filmu, který ukazuje život drogově závislého člověka v syrové neupravené podobě, se kromě Třeštíkové zúčastnili i protagonisté Kateřina Bradáčová a její přítel Roman Liška.

Do povědomí diváků se Třeštíková dostala především projektem Manželské etudy a Manželské etudy po 20 letech. S filmem René získala v roce 2008 prestižní cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší evropský dokument, která je považována za obdobu amerického Oscara. V domácí soutěži Český lev ale Reného porazil konkurenční snímek Občan Havel.

"Podařilo se nám najít rovinu i jinou než uměleckou, a to rovinu protidrogové prevence," uvedla na premiéře producentka Kateřina Černá. Dokument za podpory ministerstva školství zamíří v příštím roce do 8. a 9. tříd základních škol, středních škol a učilišť. Filmaři doufají, že film dokáže oslovit mladé diváky a bude jim sloužit jako odstrašující příklad. "Velký problém je, že lidé začínají s drogami velmi mladí. Katka začala v 15 letech," uvedla už dříve v rozhovoru pro Českou televizi Helena Třeštíková. Tomu také odpovídá věková hranice školáků, kterým se bude film promítat. "Ten příběh může někomu pomoct. To byl jeden z důvodů, proč to děláme," vysvětlila režisérka před začátkem filmu. To, že snímek může pomoci více lidem, byl také jeden z důvodů, proč hlavní hrdinka Kateřina Bradáčová svolila k natáčení.

Třeštíková sledovala Katčin osud celých 13 let. Poprvé se s ní na plátně diváci setkávají v roce 1996 při terapeutickém pobytu, kdy je Katce 19 let. "Chtěla jsem se lišit od těch lidí. Nebavilo mě být stereotypní," vysvětluje ve filmu Katka důvod, proč drogy začala brát. Se svým prvním přítelem Láďou se seznámila, když ve dvě hodiny ráno hledala místo, kde si může koupit heroin. Po tříletém vztahu se ale s Láďou rozešla. Mlátil ji. Katka si najde nového přítele Romana, který začal brát prášky už v šesti letech. V Katčině životě ale dochází k zásadnímu zvratu, když zjišťuje, že je těhotná. Poprvé ve svém životě už nerozhoduje pouze sama o sobě. Říká se, že matka nedokáže opustit své dítě, ale drogy jsou silnější než pouto matky a dcery. Katka se ze závislosti na drogách nedokáže vymanit ani kvůli své holčičce.

Z pražského kina Světozor Eliška Čeřovská a Anna Kottová

Ceny Alfréda Radoka opět ovládla pražská divadla

Pouhou hodinu trvalo rozdání výročních divadelních Cen Alfréda Radoka za rok 2009. Letošní 18. ročník se stejně jako loni konal na prknech divadla Kolowrat a i letos provázel předáváním Marek Němec, herec Činoherního studia Ústí nad Labem a spolku Kašpar. Ceny každoročně uděluje Nadační Fond Alfréda Radoka ve spolupráci s časopisem Svět a divadlo jako vzpomínku na jednoho z nejvýznamnějších českých režisérů druhé poloviny 20. století.

V nejdůležitější kategorii inscenace zvítězila hra Vojcek režiséra Daniela Špinara, kterou uvádí Divadlo na Vinohradech. Cenu předával ministr kultury Václav Riedlbauch. "Poslední Vojcek bude v dubnu," pozval diváky režisér Špinar. Nejlepší ženský herecký výkon předvedla Kateřina Burianová v roli Violet Westonové ve hře Srpen v zemi indiánů v Národním divadle v Praze. Nejlepší mužský herecký výkon zase předvedl Martin Pechlát v roli Goebbelse ve hře Goebbels/Baarová v Divadle Komedie. Divadlo Komedie se stalo i divadlem roku. Nejlepší českou hrou je představení Náměstí Bratří Mašínů v Klicperově divadle v Hradci Králové v režii Davida Drábka. První místo v kategorii scénografie získal Tom Schenk za scénu k opeře Smrt v Benátkách ve Státní opeře v Praze. V kategorii hudba uspěl Vít Zouhar (Radúz a Mahulena v Národním divadle v Praze) a talentem roku není nikdo jiný než nadějný herec a zpěvák Vojtěch Dyk. Po dvou oceněních tedy získalo Divadlo Komedie a Národní divadlo v Praze a jediným oceněným divadlem mimo Prahu se stalo Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

Ceny se udělují v osmi kategoriích na základě hlasování kritiků oslovených časopisem Svět a divadlo. Letos jich hlasovalo 62 ze 150. Vítězové získali cenu v podobě mosazného vavřínového listu.

Součástí Cen Alfréda Radoka je i dramatická soutěž, která má motivovat především mladé začínající autory k vlastní tvorbě. V letošním roce přišlo 50 textů, ze kterých pětičlenná porota vybrala dva nejlepší. "První místo nebylo vyhlášeno, protože porota neshledala žádnou ze soutěžních her natolik dobrou, aby mohla obsadit první příčku," vysvětlila tajemnice Nadačního fondu Klára Procházková. Pomyslným vítězem se tak stal Tomáš Vůjek se svojí hrou S nadějí i bez ní, kterou otiskne časopis Svět a divadlo. Za ním se pak umístil Jiří Homola a jeho hra Noc moudrých mužů, se kterou se mohou posluchači seznámit v rozhlasovém podání na vlnách ČRo 3 - Vltava.

Novinkou ročníku je snaha zdramatizovat tři nejzajímavější texty přihlášené do dramatické soutěže a vytvořit projekt Noc českých a slovenských autorů, který se bude konat 8. května na Nové scéně Národního divadla. Další novinkou byla cena Zlatá žába. Mohla ji získat hra, která se zabývala rovnými příležitosti mužů a žen a tématy jako feminismus, gender, stereotypy a předsudky. Žádná z her ale tuto podmínku nesplnila. Televizní diváci budou mít možnost zhlédnout zkrácený záznam z předávání cen v sobotu 6. března na ČT2 po skončení Českých lvů.

Z pražského divadla Kolowrat Anna Kottová

Festival o lidských právech Jeden svět se vrací po dvanácté

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pořádaný organizací Člověk v tísni po roce znovu zavítá do českých kin. Jeho dvanáctý ročník potrvá od 10. do 18. března v Praze. "Už v průběhu pražské části se festival bude přesouvat do dalších 29 měst po celé České republice. Přehlídka jednosvětových filmů se uskuteční také v Bruselu. Jsme hrozně rádi, že to bude pod záštitou nejen Václava Havla, ale i předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzeka, a to 12. až 19. dubna," uvedl tiskový mluvčí Jednoho světa Filip Šebek.

V pražské festivalové centrum se již tradičně promění kino Lucerna, diváci budou moci snímky zhlédnout také v kinech Světozor, Atlas nebo Evald. "Vybrali jsme opět tři debatní kina - Městskou knihovnu, Francouzský institut a Divadlo Archa, kde budeme po projekcích pořádat velké panelové debaty na témata ztvárněná v jednotlivých filmech. Ať už se jedná o krizové oblasti světa, což je v letošním roce zejména Írán, Afghánistán, Tibet a Barma, o ekologii a životní prostředí nebo o vzrůstající násilí a neonacismus v Evropě," dodal Šebek. Do Prahy přijedou i desítky zahraničních hostů, zejména režiséři a protagonisté vybraných filmů.

Jeden svět se stal největším filmovým festivalem o lidských právech v Evropě. Letošní ročník představí 101 dokumentů z více než 30 zemí. Přehlídku 10. března odstartuje íránský snímek mladé režisérky Hany Makhmalbaf nazvaný Dny zelených nadějí, který je součástí jedné z hlavních programových sekcí Zaostřeno na Írán. "Film se věnuje nedávným událostem v Íránu, které souvisejí s posledními prezidentskými volbami. Objevuje se v něm řada autentických záběrů z násilně potlačovaných povolebních demonstrací," láká diváky dramaturgyně festivalu Kateřina Bartošová. "Z českých filmů letos uvedeme čtyři ve světové premiéře, a to film Mlčeti zlato režiséra Tomáše Kudrny, který se bude ucházet o ceny v hlavní soutěži. Dále se představí dokument Šil jsem u Kubiše Pavla Štingla, film Nevítaní režiséra Tomáše Škrdlanta a snímek Čekání na sobí spřežení od Zdeňka Bričkovského," pokračuje Bartošová.

Festivalový program nabídne dvě soutěžní kategorie. V hlavní soutěži se představí 16 snímků, které budou u mezinárodní poroty, v níž zasedne jediná česká zástupkyně režisérka Linda Jablonská, bojovat o Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii. Druhá soutěžní kategorie Máte právo vědět přinese celovečerní dokumenty, které originálním a kvalitním filmařským zpracováním upozorňují na neznámá nebo zamlčovaná témata týkající se lidských práv. "Porotci, kteří hodnotí filmy v rámci této sekce, nejsou profesionální filmaři, ale jsou to lidé, kteří se dlouhodobě snaží hájit lidská práva ve světě," uvedla Bartošová.

Novinkou letošního ročníku je výzva Jak získáš své diváky ty?, která má podle ředitelky festivalu Hany Kulhánkové "umožnit všem, aby se stali šiřiteli myšlenek Jednoho světa a aby měli možnost dále promítat filmy, které je zaujaly tady na festivalu." Diváci budou moci hlasovat pro 18 speciálně označených snímků, z nichž organizátoři vyberou tři s největším počtem hlasů, zajistí k nim distribuční práva a vyrobí DVD. "Kdokoli si je potom bude moci půjčit a v průběhu celého roku si bude moct uspořádat svoji vlastní jednosvětovou projekci. Rádi bychom tak lidem poskytli příležitost, aby se aktivněji zapojili nejen do rozšiřování festivalových filmů, ale aby se také stali iniciátory diskuzí, protože Jeden svět nejsou jenom filmy, ale jsou to i debaty o filmech s hosty a s režiséry," dodala Kulhánková.

Z tiskové konference Marta Bukovská

Ministr už má komisi, která mu pomůže vybrat nového šéfa Národní galerie

Česká republika už zná odbornou komisi, která ministrovi kultury navrhne nejvhodnějšího kandidáta na post generálního ředitele Národní galerie v Praze. Výběrové řízení na toto místo vyhlásilo ministerstvo 25. února, seznam dvanácti komisařů zveřejnilo 1. března.

Experti vybírali na přelomu prvních dvou měsíců letošního roku nejvhodnější osoby, které mohou ministrovi kultury Václavu Riedlbauchovi poradit. Původně měla být komise devítičlenná, Riedlbauch ji však rozšířil ještě o další tři členy. Jsou jimi zástupci Národní galerie, kteří budou moci hájit dosavadní směřování kulturní instituce. Do výběru budou mít právo zasáhnout například Ota Pavlíček, člen vědecké rady Národní galerie, Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ale i Klaus Albrecht Schröder, ředitel galerie Albertina ve Vídni, který je jedním ze tří zahraničních odborníků.

S výběrem komise je ministr spokojen. Je si ale vědom, že rozhodnutím komise se při jmenování nového ředitele řídit nemusí. Ostatně nebylo by to poprvé, kdyby se ministr rozhodl jinak než vybraní odborníci. Současného kontroverzního ředitele Milana Knížáka v roce 1999 tehdejší ministr kultury Pavel Dostál jmenoval i přesto, že navrženým byl někdo úplně jiný.

První schůze komise se uskuteční 14. dubna. To už budou známá jména všech uchazečů, protože uzávěrka přihlášek je o dva týdny dříve. Kdy ale bude nový šéf jmenován, stále není jasné. Knížák by rád ve funkci zůstal až do konce roku 2011, protože má v plánu dokončit rozpracované projekty. Na druhou stranu se proslýchá, že by ministr chtěl jmenování stihnout do květnových voleb, které znamenají konec úřednické vlády.

Kateřina Ciborová

Sport

Nadšení fanoušci přivítali na Ruzyni české olympioniky

Český olympijský tým už je zpátky ve své vlasti. Letecký speciál z Vancouveru přistál na starém ruzyňském letišti se zpožděním v úterý minutu po poledni. V zaplněném terminálu už na sportovce v čele s dvojnásobně zlatou a jedenkrát bronzovou medailistkou Martinou Sáblíkovou a bronzovou štafetou Jakš, Bauer, Magál a Koukal čekaly zástupy fanoušků, které neodradila ani přísná bezpečnostní omezení.

"Let byl super, celá výprava se bavila, klidně bych si to ještě zopakovala," řekla po příletu zlatá rychlobruslařka Martina Sáblíková a později se přiznala, že během zaoceánského letu okusila i pohled z pilotní kabiny. "Seděla jsem v kabině při přistání, byl to nezapomenutelný zážitek. Byla tam se mnou Karolína (Erbanová - pozn. autora), říkaly jsme si, že bychom si to ještě zopakovaly, bylo to úžasné," svěřila se Sáblíková.

Jako první se zhruba třem stovkám sportovních příznivců ukázali nemedailoví členové olympijského týmu rychlobruslařky Karolína Erbanová a Kateřina Novotná nebo skikrosař Tomáš Kraus. Až před 13. hodinou se fanoušci dočkali i medailistů, kteří se zatím přivítali ve VIP salonku s rodinami mimo přítomnost kamer. Na následné tiskové konferenci zazněly kromě hodnocení olympiády i plány sportovců do budoucna. Martinu Sáblíkovou dokonce jeden z novinářů požádal o ruku.

Sáblíková po příletu připustila, že letošní sezónu možná ukončí o něco dřív. "Na tréninky se těším, ale mám pocit, že mi trochu vypověděla hlava. Nevím, jak se dokážu soustředit na start," vysvětlila očividně vyčerpaná rychlobruslařka.

Už v neděli se z Vancouveru vrátila bronzová Šárka Záhrobská, která ještě v pátek vybojovala cenný kov ze slalomu, a tím završila úspěšnou misi českých olympioniků, nejúspěšnější v historii ZOH. Dřív se vrátili i hokejisté, kteří vypadli z olympijského turnaje po čtvrtfinálové prohře s Finy 0:2. Celkově tak obsadili sedmou příčku.

"Zásluhou historicky rekordních výsledků našich sportovců byla olympiáda mimořádně úspěšná," nechal se slyšet předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. "Kanada si vzala olympiádu za svou, do olympiády se zbláznila, někdy až příliš," zhodnotil organizaci her Jirásek. "Česká republika se zviditelnila i svým originálním oblečením. Byli jsme vyhodnoceni jako nejlépe oblečená výprava," doplnil jej šéf české olympijské mise František Dvořák.

Ze starého ruzyňského letiště František Géla

Nejvyšší česká fotbalová soutěž vstoupila o víkendu do druhé poloviny

Zatímco po podzimu vedoucí trojice adeptů na titul Sparta, Teplice, Baník Ostrava v tomto kole pouze remizovala, těsně čtvrtý Jablonec se díky výhře s Bohemians 1905 vyhoupl do čela Gambrinus ligy.

Hned v sobotu zklamala své fanoušky oslabená Sparta, když na Letné pouze remizovala s Příbramí. Tím se sice posunula na průběžné první místo, to jí však vydrželo pouze den. V prvním poločase byla Sparta aktivnějším celkem, po Kušnírově gólu z ofsajdu v sedmé minutě se do vedení dostala v 22. minutě brankou Wilfrieda. Po poločase jako by se stáhla a Příbram začala být aktivnější. Příbram vyrovnala 13 minut před koncem po hrubce ve sparťanské obraně.

"Samozřejmě jsme naše fanoušky nepotěšili. Nehledě na to, že jsme předvedli dva rozdílné poločasy, tak celkově byl náš výkon špatný, hráli jsme nedostatečně agresivně, byli jsme dost nefotbaloví. Většina hráčů, hlavně ti, co v lize dostali příležitost poprvé, se nedokázali vyrovnat s tlakem, který ve Spartě leží na každém," řekl serveru iDnes.cz kouč a manažer Sparty Jozef Chovanec.

Ani Teplice, které mají jeden zápas k dobru, příliš nepřesvědčily. Střelecky nejlepší tým ligy se nedokázal v koncovce prosadit, a tak si z Českých Budějovic odváží jen remízu.

O překvapení kola se na domácím trávníku postaral Jablonec, který se vítězstvím 3:0 nad Bohemians 1905 probojoval do čela tabulky. Jablonečtí se do vedení dostali dvěma góly během devíti minut.

Třemi body ze Střížkova si pomohli i hráči Slavie, která se po nepovedeném podzimu přiblížila krůčkem k vedoucímu pelotonu a na vedoucí Jablonec ztrácí sedm bodů.

Za výhru musí považovat ostravský Baník to, že si ze západních Čech odváží remízu. Plzeňští měli více šancí, ale také se jim nepodařilo gólově zakončit.

Příliš jasno nemůže být po 17. kole ani o možných sestupujících. Zatímco prvním kandidátem na druhou ligu je pražský Střížkov, snaha vyhnout se předposlední příčce bude znamenat ještě krutý boj - Slovácko a Kladno mají stejně po 14 bodech, jen o bod víc mají České Budějovice.

Výsledky 17. kola: Sparta - Příbram 1:1, Brno - Liberec 1:0, Střížkov - Slavia 0:1, České Budějovice - Teplice 0:0, Jablonec - Bohemians 1905 3:0, Olomouc - Slovácko 1:0, Mladá Boleslav - Kladno 0:1, Plzeň - Ostrava 0:0

Tabulka po 17. kole: 1. Jablonec 34 bodů, 2. Teplice 33, 3. Sparta 33, 4. Ostrava 32, 5. Slavia 27, 6. Plzeň 27, 7. Olomouc 25, 8. Mladá Boleslav 25, 9. Příbram 24, 10. Liberec 20, 11. Brno 20, 12. Bohemians 1905 17, 13. České Budějovice 15, 14. Slovácko 14, 15. Kladno 14, 16. Střížkov 10

František Géla

Počasí

Počasí

Poslední únorový týden se nesl v duchu teplot nad nulou a tání sněhu. V mnoha krajích zaznamenali zvýšenou hladinu řek, výstraha před povodněmi nadále trvá. Na horách jsou přesto stále ideální podmínky pro lyžování, na příští týden navíc meteorologové ohlašují návrat mrazivého počasí.

Lenka Davidová a Tereza Drahoňovská