18. března 2010, Carolina č. 740

události od 10. do 17. března


Z domova

ČSSD představila volební lídry a program, chce zrušit rovnou daň

V sobotu 13. března představila ČSSD na programové konferenci v Teplicích lídry kandidátek ve všech krajích a program, se kterým půjde do volebního boje. ČSSD slibuje, že zruší rovnou daň, poplatky u lékaře a vrátí společné zdanění manželů. Chce vyplácet třinácté důchody z dividend firmy ČEZ a naopak nepodpoří školné na vysokých školách ani státní maturity, dokud nebudou dobře připraveny. Ze středopravých stran se ozývají hlasy, které označují sliby oranžových za populismus a podbízení se voličům. "ČSSD sama dobře ví, že své sliby nemůže splnit," sdělil iDnes.cz místopředseda ODS Ivan Langer.

Pokud ČSSD vyhraje volby, a podle průzkumů veřejného mínění je jejich favoritem, stane se ministrem financí Bohuslav Sobotka, zahraničí povede Lubomír Zaorálek a Zdeněk Škromach stane v čele resortu práce a sociálních věcí. Na post ministra vnitra počítá předseda ČSSD Jiří Paroubek s čerstvým vůdcem pražské kandidátky Martinem Pecinou. "Může se stát, že volby sice vyhrajeme, ale vládu sestaví někdo jiný," řekl na konferenci serveru iDnes.cz Paroubek. O tom, kdo bude vládu nakonec sestavovat, rozhoduje prezident Václav Klaus, který nemusí pověřit sestavováním vlády vítěze voleb.

Na konferenci jako zahraniční host vystoupil slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD), který přijel podpořit české sociální demokraty.

Podle volebního manažera Jaroslava Tvrdíka ČSSD věří, že má šanci poprvé zvítězit i v Praze. Svědčí o tom i rozhodnutí umístit do čela pražské kandidátky současného ministra vnitra Martina Pecinu. Na druhé místo se posune šéf pražské ČSSD Petr Hulinský. Kvůli tomuto rozhodnutí z kandidátky vypadla Olga Zubová, bývalá poslankyně Strany zelených, která vloni pomohla Paroubkovi svrhnout vládu. Předseda ODS Mirek Topolánek vyzval Pecinu k rezignaci na post ministra vnitra. Premiér Jan Fischer ale oznámil, že Pecinu neodvolá. Boj o metropoli tak za ČSSD svede dvojice Martin Pecina a Petr Hulinský. Proti nim za ODS stanou první místopředseda strany David Vodrážka a primátor Pavel Bém.

ČSSD chystá největší předvolební kampaň. Snaží se oživit i některé triky dávno minulé, jako je telefonická kampaň, kterou si vyzkoušela ODS v roce 2002, kdy nahrávka s hlasem Václava Klause vybízela k hlasování ve volbách, ale u řady občanů se setkala s negativním ohlasem. Koncem března usednou do call centra pravděpodobně i špičky ČSSD.

Anna Kottová

ODS zahájila kampaň: Za klíčový povolební úkol považuje nezaměstnanost

"Dnes vás seznámíme s esem pro pracovní místa. Naším srdcovým esem." Tato slova zazněla v úvodní řeči předsedy ODS Mirka Topolánka, když 17. března zahajoval předvolební kampaň. Během následujících týdnů představí občanští demokraté veřejnosti své hlavní čtyři body, které vznikaly za spolupráce s Ekonomickou skupinou odborníků (ESO).

Za základní cíle si ODS vytyčila snížení nezaměstnanosti a zažehnání hrozby státního bankrotu. Ten podle Topolánkových slov hrozí, pokud by se k moci dostala ČSSD. Její kampaň shrnuje do dvou slov - sliby chyby. Hned také dodává: "My nenabízíme lidem dárečky, my jim nabízíme práci."

Prvním esem, které odkryli, se stal boj s nezaměstnaností. Občanští demokraté představili 12 bodů, které by měly pomoci k vytvoření až 170 tisíc pracovních míst v soukromém sektoru, ale také zabránit dalšímu propouštění. Mezi opatření patří například zvýhodnění zaměstnavatelů, kteří vytvoří pracovní místa pro rizikové skupiny, podpora začínajících živnostníků nebo sociální dávky v plné výši pouze pro nezaměstnané, kteří se budou aktivně vzdělávat a rekvalifikovat. Všech 12 bodů vysvětlil bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas za podpory spolupracujících ekonomů, jako jsou Miroslav Zámečník či Jiří Schwarz. Ti neopomněli vyjádřit potěšení nad tím, že je ODS ochotna upustit od líbivých slibů a raději pracovat na programu, který povede ke zlepšení a flexibilitě trhu. Příští středu nabídne ODS řešení pro podnikání.

Z tiskové konference Lenka Lokvencová

Mladí lékaři odmítají dotovat české zdravotnictví svými platy

Kvůli neúnosným pracovním podmínkám v době přípravy na atestace založili v sobotu 13. března mladí lékaři stejnojmenné občanské sdružení, které chce docílit změny ve financování profesního vzdělávání lékařů a nastavit nové atestační podmínky.

V současné době je běžné zaměstnávat neatestované lékaře pouze na desetinu úvazku, zatímco ti v nemocnicích reálně tráví celých osm hodin a někdy i více. Nemocnice je zneužívají jako levnou pracovní sílu a navíc musí často pracovat na odděleních se zcela odlišnou specializací, než jakou si pro svoji budoucí kariéru vybrali.

"Naše občanské sdružení vzniklo jako spontánní reakce na stále se zhoršující profesní, pracovní a ekonomické podmínky lékařů v České republice," uvedl pro Zdravotnické noviny jeden ze zakládajících členů Tomáš Kocourek.

Sobotního ustavujícího shromáždění se zúčastnila i ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která považuje za reálné, aby nová norma vyšla zhruba za dva měsíce. Podmínkou ale je, že se na ní shodne celá odborná lékařská veřejnost.

Dnes je pro řadu absolventů snazší odejít hned po ukončení školy do zahraničí, kde mají šanci dostat několikanásobně vyšší plat a ještě se připravit na atestaci ve zvoleném oboru. Jen za minulý rok požádalo Českou lékařskou komoru o certifikát, se kterým mohou pracovat v zahraničí, 271 lékařů. "Neodešli všichni, ale odhadujeme, že za hranicemi zůstaly dvě třetiny z nich," řekl pro Medical Tribune Milan Kubek, prezident ČLK. Stejně vnímá problém i přední český chirurg Pavel Pafko: "Bez urážky ke kolegům, ale cizina dříve brala kvalifikované lidi, ale teď už má zájem i o ty, kteří ještě nic neumějí."

Podle současných pravidel se lékaři připravují na atestaci v jednom z deseti základních kmenů, které ale nezahrnují všechny obory. Zájemci o oční lékařství se proto musí připravovat například na interně a po atestaci, tedy ve chvíli kdy by měli 80 procent výkonů zvládat sami, nemají v podstatě žádné zkušenosti. Podle ČLK by mělo být vzdělávacích kmenů 18, aby pokryly všechny specializace.

"Chceme, aby pravidla byla kompatibilní se zeměmi EU, profesní vzdělávání musí být motivující pro mladé lékaře i jejich školitele," píší lékaři na svých webových stránkách. Za občanské sdružení se postavila i ČLK, její viceprezident Zdeněk Mrozek ale apeloval na mladé lékaře, aby se do práce komory aktivně zapojili.

Anna Chudobová

Z domova stručně

* Počet obyvatel Česka se loni zvýšil o necelých 40 tisíc, a překročil 10,5 milionu. Narodilo se 118 tisíc dětí, téměř o 11 tisíc více, než kolik lidí zemřelo. Po sedmi letech ale přestává stoupat počet narozených dětí, údajně i kvůli hospodářské krizi. Na přírůstku obyvatelstva mají největší podíl imigranti, ačkoli se jich v porovnání s rokem 2008 přistěhovalo téměř o polovinu méně. Téměř o pět tisíc (na 48 tisíc) poklesl počet sňatků, a byl tak nejnižší od roku 1918. Klesl také počet rozvodů o dva tisíce na 29 tisíc. Potratů bylo v roce 2009 registrováno 40,5 tisíce, o 918 méně než roku 2008. ČSÚ zveřejnil údaje 15. března.

* Zemřel nejstarší Čech, bylo mu 107 let. Josef Flandera, narozený ve Volyni, která je dnes součástí Ukrajiny, byl veteránem z druhé světové války. Bojoval na východní frontě v brigádě generála Ludvíka Svobody, od něhož po válce obdržel pět vyznamenání. Většinu života pak prožil v Habarticích na Šumpersku. Zemřel 6. března, den po propuštění z nemocnice. Média o tom informovala 12. března. Podle deníku Právo se nyní nejstarším občanem stala Julie Vašičková (*1903). Lidí, kteří se dožívají sta a více let, stále přibývá, a to díky lepší zdravotní péči a změně životního stylu. Mezi nejstaršími obyvateli ČR převládají ženy.

* Vydavatelství Mafra se nemusí omlouvat Ivanu Langerovi za zveřejnění článků, které bývalého ministra vnitra spojovaly s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Rozhodl o tom v pondělí pražský městský soud, rozsudek ale zatím není pravomocný. Společnost Mafra zveřejnila v deníku MF Dnes i na serveru iDnes.cz články, které naznačovaly napojení Langera na organizovaný zločin. Langer tvrdí, že s Mrázkem nikdy nespolupracoval a že o něm deník i server psaly lži. S rozsudkem nesouhlasí a chce se odvolat.

* Občanské sdružení s názvem Komunistický svaz mládeže (KSM) v sobotu oficiálně obnovilo činnost. Svaz v roce 2006 rozpustilo ministerstvo vnitra především kvůli programu, který obsahoval myšlenku odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím. Letos v lednu ale pražský městský soud toto rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že se neprokázalo, že KSM představuje reálnou hrozbu pro demokracii.

Andrea Berniová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Názvy českých měst zdobí italské ulice, připomínají válečný odsun

Několik italských ulic a náměstí nově nese jména českých měst a obcí. Příbram, Ptice, Všeň nebo Milín symbolicky připomínají období první světové války a hlavně rok 1915, kdy se uskutečnil odsun bezmála tří tisíc obyvatel Ledrenského údolí, tehdy součásti Rakousko-uherské monarchie, do Čech. V českých městech nakonec utečenci místo tří dní strávili čtyři roky a do rodné Itálie se vrátili až po konci války.

"Rozhodli jsme se dát ulicím české názvy podle měst a obcí, ve kterých našli naši občané během první světové války útočiště. Chceme tak poděkovat za pohostinnost, které se nám tehdy ze strany Čechů dostalo," uvedl starosta obce Giuliano Pellegrini pro ČT24, která informaci 13. března přinesla.

Vhodná příležitost ke změně názvů ulic se naskytla nedávno, když se několik italských obcí spojilo pod jednu radnici, Ledro. Kvůli duplicitě některých označení proto svaz obcí Valle di Ledro nedaleko jezera Lago di Garda rozhodl o jejich přejmenování. Italové využili vřelých vztahů s Českou republikou a hledali inspiraci právě tam.

Mezi italským Ledrem a českými obcemi stále panují přátelské vztahy. Mnohé české rodiny udržovaly s italskými utečenci kontakt i v době totality a roku 2007 úspěšně navázali oficiální partnerství mezi obcemi na úrovni místní samosprávy. Od podpisu smlouvy se vzájemně navštěvují a pořádají kulturní a sportovní akce.

Před rokem město Příbram slavnostně odhalilo pamětní desku se jmény italských občanů, kteří zemřeli na území Čech a byli zde také pochováni. Ze vzpomínek pamětníků a historických podkladů byl před třemi lety natočen dokumentární film Vzpomínky na Čechy a později vyšla kniha s názvem Čechy - exodus z údolí Ledra 1915 - 1919.

Tereza Drahoňovská

Amnesty International obvinila ČR z vyvážení mučicích nástrojů

Česko čelí obvinění, že vyváží do světa mučicí nástroje. Organizace sledující dodržování lidských práv a zacházení s politickými vězni ve světě Amnesty International (AI) tvrdí, že Česká republika patří mezi největší vývozce produktů, které se používají při mučení vězňů nebo zatčených osob. Česká média přinesla informaci agentury AFP. Podle zprávy Česko vyváží do zemí, kde se běžně praktikuje mučení, pouta na kotníky a aerosoly.

Evropská unie už v roce 2006 přijala pravidla zakazující nebo regulující vývoz nástrojů, které se používají k mučení. Podle výzkumu AI a Omega Research Foundation se však evropské společnosti stále podílejí na globálním obchodu se zbožím tohoto typu. "Náš výzkum ukazuje, že české úřady opakovaně povolily vývoz okovů, chemických sprejů nebo zbraní vydávajících elektrošoky do států, kde takové zboží bývá používáno k mučení. Jedná se o státy jako Kamerun, Pákistán, Moldávie nebo Mongolsko. Tyto vývozy vyvolávají obavy, že mohlo dojít k porušení legislativy," uvedla Amnesty International.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR, které žádosti o vývoz posuzuje před konečným schválením ministerstvem průmyslu, si je ale podle tiskového odboru jisto, že postupuje správně. Při posuzování země odbytu vychází ze zpráv EU, OSN, vlastních diplomatických zdrojů i dat nevládních organizací, řekl ČTK Jiří Beneš z tiskového odboru MZV.

AI na tento problém upozorňuje opakovaně. Na seznamu obviněných států figuruje ze stejných důvodů i Německo. Situací se měl ve čtvrtek zabývat Evropský parlament.

Organizace vyzvala Evropskou komisi i členské státy EU, aby zabránily exportu mučicích nástrojů do zemí porušujících lidská práva. Zároveň ale nezveřejnila jmenovitě, ve kterých zemích se s nástroji, dovezenými z EU, vězni a zadržení lidé mučí.

"Nyní je třeba, aby české úřady informovaly o způsobu hodnocení rizik, který uplatňují k ujištění, že koncoví příjemci tyto nástroje nezneužijí k mučení a nelidskému zacházení," uvádí Amnesty International. Podle AI je dále třeba upravit dosavadní evropskou legislativu, aby byla schopna držet krok s technologickým vývojem a uměla pružně reagovat na snahy o obcházení kontrolních mechanismů.

Eliška Čeřovská

Ze Slovenska stručně

* Pravicoví extremisté si o víkendu připomínali vznik Slovenského státu, 71.výročí připadlo na neděli 14. března. Radikálové se sešli na bratislavském Hodžově náměstí, kde si společně poslechli projevy představitelů extremistického sdružení Slovenské pospolitosti a poté se vydali na Martinský hřbitov ke hrobu prezidenta Jozefa Tisa, po válce odsouzeného k smrti. Podle serveru Tyden.cz akci přihlíželo i zhruba 500 těžkooděnců, jejichž zásahu však nebylo potřeba.

* Jako protiváha oslav extremistů se 14. března v Bratislavě uskutečnila také manifestace pod názvem Fašizmus nepatří na Slovensko Několik stovek obyvatel slovenské metropole přišlo reagovat na pochod extremistů městem. Nechyběly ani takové osobnosti jako bývalý disident Fedor Gál, režisér Dušan Trančík či výtvarník Fero Guldan. Průvod byl zároveň součástí jedné z mnoha akcí, kterými chtějí představitelé sdružení Dost bylo ticha reagovat na oslavy výročí totalitního slovenského státu.

* Premiér Robert Fico žádá prezidenta, aby vrátil parlamentu sporný vlastenecký zákon (viz Carolina 738 a 739). Ten měl za předpokladu prezidentova podpisu platit už od 1. dubna. Fico žádá odsun na září, což podle jeho slov přinese školám více času na přípravu. Právě studenti zákon tvrdě kritizují a neváhali kvůli němu vyjít do ulic. Zda Ivan Gašparovič protesty a žádost o odklad vyslyší, bude známo nejpozději 20. března. "Myslím, že zákon podepíše. Je spojen s nynější vládní koalicí," řekl už dříve České televizi slovenský politický analytik Grigorij Mesežnikov. Tomu by nasvědčovala i slova prezidentova mluvčího Marka Trubače, který v TV Markíza uvedl, že prezident je přesvědčený o úloze škol vést mladé lidi k vlastenectví.

Jana Skopcová

Ekonomika

HDP vloni poklesl o 4,1 %

Výkonnost české ekonomiky, měřená vývojem hrubého domácího produktu (HDP) očištěného o cenové vlivy, sezónnost a nestejný počet pracovních dní, loni klesla o 4,1 %. Ve 4. čtvrtletí už ale ve srovnání s předchozím čtvrtletím loňského roku vzrostla o 0,7 %. Ve čtvrtek 11. března to uvedl Český statistický úřad.

Náznak oživení ekonomiky signalizovaný již ve 3. čtvrtletí se tak v posledním loňském kvartálu potvrdil. V meziročním srovnání ale HDP klesl ve 4. čtvrtletí o 3,1 %.

Letos podle ekonomů počítá Česko s růstem o 1,5 až 2 %. Předběžný odhad vývoje HDP za 1. čtvrtletí bude zveřejněn 12. května.

Tomáš Bystrý

V ČR se vloni vyrobilo nejvíce aut na obyvatele v Evropě, dosud vedla SR

Česko ve statistikách za rok 2009 přeskočilo dosud první Slovensko, kde produkce motorových vozidel loni klesla téměř o pětinu na 463 tisíc vozů. Podle českého Sdružení automobilového průmyslu výroba v ČR vloni stoupla o 2,85 % na rekordních 975 tisíc vozů. U osobních vozů, tvořících největší část české produkce, je nárůst ještě větší, a to o 3,2 % na 970 tisíc.

Naopak výroba aut v Evropě vloni podle údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) klesla o 17 % na 15,2 mil. Největším producentem motorových vozidel v EU i přes loňský 14% pokles produkce zůstává Německo. ČR se podle ACEA umístila na pátém místě.

Za posledních pět let se výroba osobních aut v Česku více než zdvojnásobila, produkce rostla i v posledních dvou krizových letech, a to zejména díky protikrizovým opatřením (tzv. šrotovnému) zavedeným v některých evropských zemích. Pro rok 2010 Sdružení očekává podobnou úroveň výroby jako v předchozím roce, milionová hranice vyrobených vozů zřejmě nepadne.

Utlumení slovenské výroby způsobil především propad produkce v bratislavském závodě automobilky Volkswagen. "V Bratislavě se vyrábí nejkvalitnější auta, ale v těžkých časech lidé ztratili zájem o luxus. Továrna se rovněž připravuje na výrobu nových modelů, což také ovlivnilo objem výroby," řekl pro iHNed.cz prezident slovenského Sdružení automobilového průmyslu Jozef Uhrík.

Na Slovensku vedle německého Volkswagenu působí i jihokorejská automobilka Kia Motors a francouzský PSA Peugeot Citroën, který se s 207 tisíci vyrobených vozů v loňském roce stal největším producentem aut v zemi. V budoucnu se možná připojí také indická Reva Electric Car Company, která by na Slovensku chtěla vyrábět elektromobily. Ve čtvrtek 11. března se zástupci společnosti sešli s ministrem hospodářství Ľubomírem Jahnátkem, který po jednání uvedl, že Slovensko má o výrobu hybridních vozidel a elektromobilů zájem. Indický závod by mohl vyrůst v okolí města Bánovce nad Bebravou.

Marta Bukovská

Spiegel: Škoda Auto působí problémy své mateřské společnosti VW

Ve vedení německého koncernu Volkswagen roste podle magazínu Der Spiegel, na který se odvolává český tisk, nespokojenost s dceřinou automobilkou Škoda Auto. Mladoboleslavská společnost Volkswagenu nejen konkuruje svými modely, ale už mu ani nepřináší dřívější zisky.

Německá automobilka v roce 1991 koupila Škodu Auto proto, aby pro skupinu VW vyráběla jednoduchá a cenově dostupná auta nižší třídy. Zatím ale svým luxusním modelem superb spíše konkuruje passatu, jedničce VW ve vyšší střední třídě. Příčinou rozhořčení šéfa skupiny VW Martina Winterkorna se stal nedávno zveřejněný srovnávací test odborného časopisu AutoBild, který mezi oběma typy aut nenašel žádné rozdíly v kvalitě. Český superb ale v Německu stojí o několik tisíc eur méně než jeho konkurent. "Za tuto cenu toho jednoduše nabízí víc - mnohem víc vybavení a víc prostoru," zhodnotil časopis AutoBild model Škoda Superb Kombi.

Mladoboleslavská Škoda Auto už navíc ani nedosahuje takových zisků, které by mohly kompenzovat ztráty Volkswagenu. Její provozní zisk se loni propadl o 64 % oproti roku 2008, tržby klesly téměř o 12 %. Kromě poklesu prodeje aut za horší výsledky může také nepříznivý vývoj devizových kurzů a rostoucí platy zaměstnanců české automobilky, které výrobu ještě prodražují. Kvalita práce je v Česku sice dobrá, ale náklady značně stouply, i proto Volkswagen přehodnotil své záměry a přesune plánovanou výrobu nových malých rodinných vozů raději na Slovensko.

Tiskový mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý k článku Spiegelu řekl ČTK, že značka Škoda má v rámci koncernu VW jasný profil. "Se sloganem 'Simply Clever' se vozy značky Škoda mimořádně úspěšně vyprofilovaly. Tím i Škoda potvrzuje úspěch víceznačkové strategie koncernu VW. V této koncepci bude značka Škoda důsledně pokračovat," dodal Černý.

Marta Bukovská

Kultura

Gustav Mahler se dočká velkolepých oslav i sochy

Před 150 lety se v Kališti na Vysočině narodil hudební skladatel Gustav Mahler. K výročí jeho narození se připravují oslavy jak v Praze, tak ve skladatelově rodném kraji. Na tiskové konferenci pořádané 16. března Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK nastínili představitelé města Jihlavy a kraje Vysočina některé body programu.

Od května do července se bude v Jihlavě konat mezinárodní hudební festival Hudba tisíců, který představí Mahlerovu tvorbu, především symfonie. Vyvrcholí 7. července, v den skladatelova narození. Pro návštěvníky festivalu přichystali organizátoři řadu koncertů. Z akcí, které se netýkají hudby, budou mít zájemci možnost zhlédnout výstavu výtvarného umění, ale chystá se i spousta zajímavostí. Pěstitelé se můžou těšit na novou odrůdu růže Gustav Mahler, numismatici na pamětní minci. Pro veřejnost se znovu otvírá i skladatelův rodný dům s rozšířenou expozicí věnovanou Mahlerově rodině a přátelům.

Největší událostí bude 7. července odhalení Mahlerovy sochy akademického sochaře Jana Koblazy a otevření Parku Gustava Mahlera. "Město do tohoto projektu vložilo přes 43 miliónů korun," uvedla náměstkyně jihlavského primátora Irena Vágnerová. Radní kraje Vysočina Tomáš Škaryd připomněl, že jedním z cílů oslav je i propagace regionu.

Součástí pražských oslav bude speciální koncert, který se hrál poprvé v roce 1885 a mladý Mahler se ho jako divák zúčastnil. FOK tento koncert odehraje 13. června v Rudolfinu v rámci koncertů České filharmonie.

Z tiskové konference Tereza Janíková

Magnesia Litera se blíží, pořadatelé představili nominace

Magnesia Litera je největší domácí knižní soutěž, která od roku 2002 každoročně vyhlašuje nejlepší české knihy za minulý rok. Do letošního devátého ročníku odborná porota nominovala 24 knih, které budou soutěžit v sedmi kategoriích. Zároveň z nich široký sbor hlasujících sestavený ze zástupců české knižní komunity vybere publikaci, která se stane knihou roku s odměnou 200 000 korun.

Největší šanci na hlavní cenu má próza, protože pořadatelé letos v kategorii Litera za prózu zvýšili nominace ze tří na šest. "Inspirovaly nás k tomu americké Oscary, které nominace v hlavní kategorii také zdvojnásobily," řekl Pavel Mandys. Do hry mohou výrazně zasáhnout Ivan Matoušek, Antonín Bajaja nebo Petra Soukupová. Vítězem se však může stát například i Iva Procházková, jejíž kniha je nominovaná v Liteře za knihu pro děti a mládež, nebo Ivan Klíma, který je jedním ze tří adeptů na Literu za literaturu faktu (přehled všech nominací na www.magnesia-litera.cz).

Ceny se budou udílet 18. dubna ve Stavovském divadle v Praze, večerem bude stejně jako loni provázet herečka Anna Geislerová. Režisérem je Marek Najbrt, který nedávno získal Českého lva za film Protektor. "Tématem večera bude červená knihovna," prozradil na tiskové konferenci.

I letos bude slavnostní vyhlášení vysílat Česká televize na programu ČT2. Na ČT1 už běží každý večer před hlavním programem dvouminutové upoutávky nominovaných autorů. Se spisovateli a jejich knihami se veřejnost může setkat i v nové kavárně Nona v budově Nové scény Národního divadla v Praze, kde se budou konat autorská čtení. V kavárně budou vystavena také díla oceněná v předchozích ročnících včetně vloni nejlepší publikace básnické sbírky Bohumily Grögerové Rukopis. Soutěž funguje pod záštitou Václava Havla a vznikla za účelem popularizace kvalitní české literatury.

Z tiskové konference Kateřina Ciborová

Galerie 35 m2 podporuje mladé umělce

V České republice je jen málo galerií, které by dávaly příležitost začínajícím umělcům. Jednou z nich je 35 m2, která funguje od roku 2006 na pražském Žižkově a jejíž název přímo souvisí s prostorovou dispozicí. Od 11. března je tu k vidění výstava fotografií Díra v dlani Aleksandry Vajd a Hynka Alta.

Galerie se zaměřuje na prezentaci současného výtvarného umění a na studenty z uměleckých škol, jako jsou pražské školy - Filmová akademie múzických umění, Akademie výtvarných umění, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, ústecká Fakulta umění a designu, brněnská Fakulta výtvarných umění a ostravská Fakulta umění.

"Cílem je, aby si mladí umělci vyzkoušeli vystavovat sami za sebe, viděli to v tom prostoru a poznali, jak všechno funguje," říká kurátorka galerie a fotografka Petra Steinerová. Byla to právě ona, kdo přišel s nápadem podobnou galerii otevřít. Budoucí výstavy má na starosti s Michalem Pěchoučkem. Oba jsou aktivními umělci. Pěchouček je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2003.

Mezi studenty, kteří zde vystavovali, je například Anežka Hošková, která sama provozuje galerii A. M. 180 nebo Kateřina Držková s Pavlem Stercem z FAMU. Jednou za rok zde pak vystavují profesoři, aktivní umělci, kteří nějakým způsobem ovlivnili mladé. Vystavoval zde Vladimír Skrepl, profesor malby z AVU nebo Alena Kotzmanová, která byla dvakrát nominovaná na Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Důležitou součástí galerie je kavárna. Právě Café Pavlač je jejím hlavním sponzorem. Těsné sousedství s galerií umožňuje pořádat zde jednou za měsíc vernisáže. I samotná kavárna vzbuzuje u lidí pozornost, hlavně kvůli svému originálnímu pojetí. "Lidi si to tady našli, oblíbili si to. Můžou zajít do galerie a pak si tady sednout ke kafi a popovídat si o tom," dodává Steinerová.

Z galerie 35 m2 a Café Pavlač Eliška Nová

Na Jižním Městě lákal barevný svět Storyconu

Dny 13. a 14. března znamenaly pro fanoušky fantasy malý svátek. Své brány pro návštěvníky otevřel první ročník setkání Storycon. V prostorách gymnázia Jižní Město vyrostl o víkendu svět plný barev a fantazie. Zvláštností tohoto "conu" neboli setkání bylo, že je uspořádali sami fanoušci pro fanoušky. "Chtěli jsme, aby to bylo takové komornější a přátelštější. takové setkání s přáteli. Nic jako ty velké akce," prozradil hlavní organizátor Jan "Storyteller" Dvořák.

Program nabídl besedy, přednášky a workshopy, na kterých mohli i sami návštěvníci prodiskutovat s ostatními vlastní texty. Na své si přišli i milovníci japonského anime či karetních her. Pro ty byly připraveny stálé koutky, kde mohli potkat stejné nadšence, jako jsou sami. "Zatím přicházejí především lidé, kteří tyto hry znají, ale pokud by přišel úplný nováček, určitě by nebyl problém ho zasvětit," řekl Lukáš "Drobek87", který měl herní část pod patronátem.

Program vyvrcholil setkáním s osobnostmi české fantasy, jako jsou Leopard Medek, dokumentarista Jan Foukal nebo Pavel Bouček, známý spíše pod pseudonymem Brian Storker. Ten, jak jeho přízvisko napovídá, zaměřil svoji přednášku na téma hraběte Drákuly a vystupování upírů ve fantasy všeobecně.

"Na to, že to byl první ročník, to byl skutečně úspěch. Za celý víkend nás navštívilo téměř 300 lidí, což jsme vůbec nečekali. Jsem více jak potěšen, že se nám všem podařilo vytvořit tak úžasně uvolněnou atmosférou a několikahodinové diskuse. Přednášky a hlavně jejich kvalitu považuji za nejlepší, s jakou jsem se zatím setkal," shrnul na závěr celý Storycon jeho hlavní organizátor.

Z JM Lenka Lokvencová

Sport

Sáblíková počtvrté ovládla SP, zlato ze závodu přivezli i sjezdaři

Na Světovém poháru v nizozemském Heerenveenu potvrdila špičkovou formu rychlobruslařka Martina Sáblíková. V pátek 12. března vystoupala na bednu vítězů v závodě na tři kilometry a den poté skončila druhá na trati 1500 metrů. Závod Světového poháru vyhrála Sáblíková už sedmnáctkrát a celkem čtyřikrát ovládla seriál na dlouhých tratích. V historických tabulkách tak už je mezi deseti nejlepšími na světě.

"Na bruslích jsem nestála od olympijského vítězství na pět kilometrů, což bylo 25. února. Po návratu domů přišla spousta akcí, takže jsem se k tréninku dostala až tady v Heerenveenu uprostřed týdne," řekla v rozhovoru pro deník Právo trojnásobná olympijská medailistka z Vancouveru.

O nečekaný úspěch se v neděli 14. března postarali i čeští sjezdaři na Světovém poháru v bavorském Garmisch-Partenkirchenu. Ve finálovém závodu v paralelním slalomu porazila čtveřice Šárka Záhrobská, Lucie Hrstková, Ondřej Bank a Kryštof Krýzl družstvo Švýcarska. Předtím vyhrála nad týmy z Francie, USA a Rakouska. "Složili jsme výborný tým a všichni jsme jeli velmi uvolněně. Chtěla jsem si tento závod užít a to se povedlo. Je to hezké zakončení sezony," řekla spolupracovníkovi ČTK bronzová olympionička Šárka Záhrobská. Úspěšný tým složený z univerzálních lyžařů nastoupí ve stejném složení pravděpodobně i na mistrovství světa, které se v příštím roce opět uskuteční v Garmisch-Partenkirchenu.

Aneta Štefánková

Čeští atleti zůstali na halovém MS bez medaile

Jako žákovská knížka Jiřího Kroupy z filmu Marečku, podejte mi pero! vypadá česká výsledková listina z halového mistrovství světa v katarském Dauhá. Nebývalá záplava pátých a jedno čtvrté místo znamenaly o víkendu určitě překvapení pro některé účastníky výpravy, většina ale měla vyšší ambice.

Asi největší šanci pověsit si cenný kov na krk měl překážkář Petr Svoboda. Ten bývá poslední dobou označován za nejrychlejšího překážkáře-bělocha planety. V Dauhá nakonec obsadil pátou příčku. Jeho čas 7:58 sekund na zkrácené šedesátimetrové trati patří sice k nejlepším vůbec, ale jak sám Svoboda přiznal: "Dnes to byl souboj titánů a páté místo považuji za úspěch." Další pátá místa získali Jiřina Ptáčníková za skok o tyči (460 cm), Jakub Holuša v běhu na 800 m (1:47,28 min) a vícebojař Roman Šebrle (6024 b).

O milé překvapení se postarala štafeta čtvrtkařek ve složení Denisa Rosolová, Jitka Bartoníčková, Zuzana Bergrová a Zuzana Hejnová. Nejlepším českým časem tohoto roku 3:30,05 minuty se pohybovaly na hranici čtvrtého a pátého (posledního) místa. O "bramboře" nakonec rozhodla finišmanka Hejnová, když se jí podařilo dostat před Britku Lee McConnellovou. Na třetí Jamajku sice Češky ztratily přes 1,5 sekundy, přesto své vystoupení hodnotily pozitivně: "Máme jednoznačně radost, jednak jsme vyhrály souboj s Britkami a navíc máme super čas. Vůbec jsem nečekala, že bychom se mohly takhle zlepšit," uvedla v rozhovoru pro iDnes.cz Hejnová.

Poslední den šampionátu pak korunovaly dva mimořádné výkony. Zlatou medaili si vysloužil skokem 236 cm Rus Ivan Uchov, když zaostal za světovým rekordem o 9 cm. Ten nakonec padl, a to ve trojskoku. Pokusem dlouhým 17,9 m posunul Francouz Teddy Tamgho světové maximum o 7 cm.

Jan Resler

Sparta ztrácí na vedoucí Teplice bod, Slavia zatím mimo špičku

Jak se hraje fotbal až do poslední minuty, předvedla na hřišti Mladé Boleslavi v nedělním utkání Sparta. Po gólovém zakončení nejlepšího střelce soutěže Kuliče prohrávala totiž od 27. minuty. Nicméně čtyři minuty před koncem vyrovnal Kušnír. V nastaveném čase dokonal obrat Sionko a Sparta se po 19. kole přiblížila lídru soutěže. Na Teplice už ztrácí pouze bod.

Šlágr kola mezi úřadujícím mistrem Slavií a Teplicemi mohl znamenat pro slávisty návrat do bojů o přední místa tabulky. I přes mohutnou podporu domácích fanoušků v Edenu však přinesl pouze bezgólovou remízu. Žádný gól, zato hned tři zranění, to je výsledná bilance. Po srážce hlavami nedohráli zápas ani slávista Janda s otřesem mozku, ani teplický bek Matula kvůli podezření na proraženou lebku. Vyšetření naštěstí prokázalo jen poškozený zvukovod.

To horší přišlo vzápětí. Krátce před přestávkou se střetli slávistický útočník Naumov s teplickým Kleinem. Čistý Kleinův zákrok nešťastně zavinil vážné zranění makedonského střelce. Na hrací plochu musela přijet sanitka a Naumov s otevřenou zlomeninou putoval rovnou na operační sál. Utrpěl zlomeninu holenní i lýtkové kosti a minimálně půlrok si fotbal nezahraje. Po negativních momentech prvního poločasu hra pokračovala až křečovitým výkonem na obou stranách. "Rozhodně nebylo příjemné, že jsme do přestávky přišli o dva hráče. Určitě to zápas ovlivnilo, hra byla hodně rozkouskovaná," okomentoval pro iDnes.cz smolné utkání slávistický kouč Karel Jarolím.

Překvapivý kontakt se špičkou tabulky si drží Jablonec, který si poradil s předposledním Kladnem těsným vítězstvím 1:0. Vynikajícího kladenského brankáře Tesaře dokázal překonat jen Marek Jarolím. V dalších zápasech se asi nejlépe předvedla Plzeň. Ta deklasovala tým vršovických Bohemians 1905 výsledkem 3:0. Liberečtí s Českými Budějovicemi remizovali 1:1, a získali tím první jarní bod. Stejným výsledkem skončila i dohrávka 19. kola mezi Baníkem Ostrava a Brnem. Ostrava je tak čtvrtá a na první příčku ztrácí čtyři body.

Výsledky 19. kola: Slavia - Teplice 0:0, Plzeň - Bohemians 1905 3:0, Jablonec - Kladno 1:0, České Budějovice - Liberec 1:1, Mladá Boleslav - Sparta 1:2, Olomouc - Příbram 3:1, Bohemians Praha - Slovácko 1:1, Brno - Baník Ostrava 1:1

Tabulka po 19. kole: 1. Teplice 40 bodů, 2. Sparta Praha 39, 3. Jablonec 37, 4. Baník Ostrava 36, 5. Viktoria Plzeň 33, 6. Slavia Praha 31, 7. Sigma Olomouc 28, 8. Mladá Boleslav 25, 9. Příbram 24, 10. Brno 24, 11. Slovan Liberec 21, 12. Bohemians 1905 20, 13. České Budějovice 16, 14. Slovácko 15, 15. Kladno 14, 16. Bohemians Praha 11

Lenka Davidová

Začalo play-off: Pardubice i Vítkovice doma uspěly jen jednou

Nerozhodný stav 1:1 platí pro obě rozehrané série čtvrtfinále play-off. Pardubičtí i vítkovičtí hokejisté využili výhodu domácího prostředí jen napůl: východočeský tým nejprve podlehl Třinci 1:3, napodruhé zvítězil 5:3. Vítkovičtí po výhře nad Spartou 4:1 v druhé bitvě podlehli 0:2. V dalších sériích hraných na čtyři vítězství se utkají Plzeň s Libercem a Zlín se Slavií.

Pardubičtí si prohráli první zápas v poslední minutě první třetiny, kdy dovolili Ladislavu Kohnovi hned dvakrát skórovat. Nejproduktivnější hráč Třince v základní části šikovně usměrnil za záda Dominika Haška přihrávky spoluhráčů. Domácí se prosadili až na konci druhé třetiny za stavu 0:3 gólem z hole Jana Starého, přitom stříleli daleko častěji (poměr 39:18).

Hvězdou prvního duelu Vítkovic se Spartou byl domácí útočník Radim Hruška, jenž zaznamenal hattrick. Ještě před startem vyřazovacích bojů prozradil Deníku sport kouč Vítkovic Alois Hadamczik, že po sezoně ve funkci hlavního kouče skončí.

Pokračovaly také zápasy ve skupině o udržení v nejvyšší soutěži. Úřadující mistři z Karlových Varů dostali na Kladně pět gólů, sami se zmohli na jediný. Nejvíce zářil kladenský kapitán Patera (2+1). Zápasům play-out vévodí dosud neporažená brněnská Kometa, která dokázala vyhrát i na ledě Mladé Boleslavi. Boleslav zůstává ve skupině poslední, na Karlovy Vary ale ztrácí jen bod.

Výsledky 1. čtvrtfinále: Pardubice - Třinec 1:3, Vítkovice - Sparta 4:1

Výsledky 4. kola skupiny o udržení: Mladá Boleslav - Brno 2:3, Kladno - Karlovy Vary 5:1

Po uzávěrce:
Výsledky 2. čtvrtfinále: Pardubice - Třinec 5:3, Vítkovice - Sparta 0:2

Jan Vávra

Počasí

Počasí

Z neděle na pondělí zahřmělo v Česku při letošní první bouřce a meteorologové spočítali, že udeřilo 3798 blesků. "Bouřit začalo už ve 20 hodin na Ústecku a postupně bouřka přecházela od západu k východu. Přinesla i výrazné ochlazení. Před ní byly čtyři stupně tepla, po bouřce minus dva," citovalo úterní Právo Dagmar Honsovou z pražského Meteopressu. Ta také uvedla, že na zimu připadá jen 5 % bouřek a pro nadcházející dny přislíbila příchod velmi teplého vzduchu od jihu. Zatím se zdá, že bude mít pravdu.

red