25. března 2010, Carolina č. 741

události od 17. do 24. března


Z domova

Topolánek i přes skandál uhájil pozici lídra ODS, vedení opustil Sobotka

Mirek Topolánek ustál aféru, kterou sám rozpoutal nevhodnými výroky, a povede ODS do květnových voleb. Bývalý premiér pobouřil urážkami předsedy vlády Jana Fischera či zesměšňováním českých voličů. I přes výzvu předsedy Senátu Přemysla Sobotky, aby šéf ODS odstoupil, Topolánek nerezignoval. Své rozhodnutí zůstat v čele ODS oznámil po mimořádném jednání grémia (nejužšího vedení strany) v úterý 23. března.

"Gusta Slamečka, když jde opravdu do tuhého, opravdu do tuhého, tak jako ministr, mám pocit, že uhne, jo. A to ten Fischer prostě je Žid, není to gay a ten uhne ještě dřív, jo. To znamená, to prostě nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem," doslova řekl předseda ODS na adresu ministra dopravy a premiéra v neformálním rozhovoru během focení pro gay magazín Lui. Šéfredaktor magazínu, který s ním rozhovor vedl, nahrával Topolánka vědomě na video a záběry pronikly do médií. V dalších částech šéf ODS charakterizuje církev jako organizaci, která "oblbuje masy" nebo označuje české voliče za "vepřo knedlo zelo".

Na Mirka Topolánka se vzápětí po zmedializování kauzy snesla vlna kritiky od jeho stranických kolegů a jeho slova popudila i předsedu vlády Jana Fischera. Tomu se sice šéf ODS v sms zprávě omluvil, ale jeho omluva přijata nebyla, navíc premiér prostřednictvím médií vzkázal, že s šéfem ODS omezí komunikaci na nezbytné pracovní minimum.

Topolánek se snažil před úterní klíčovou schůzí aféru bagatelizovat, ale jeho slova tentokrát moc vážně brána nebyla. Svého předsedy se z 11 členů grémia ODS podle médií zastali pouze Jan Zahradil a Petr Tluchoř, zbylí členové byli pro, aby se Topolánek své funkce vzdal. Po zhruba 12 hodinách jednání předstoupil Mirek Topolánek před novináře se slovy: "Zůstávám nadále předsedou ODS a povedu stranu do vítězných voleb. Toto rozhodnutí mí kolegové respektují." Mirek Topolánek je svou prostořekostí známý. Už dříve se nechvalně "proslavil" například rozeslanými smskami "Es kommt der Tag".

Po uzávěrce:
Předseda Senátu Přemysl Sobotka, nejvyšší ústavní činitel ODS, rezignoval 25. března na členství v grémiu a výkonné radě. VR jedná o dalším osudu Mirka Topolánka.

Josef Švejda

Zelení končí ve vládě, nesouhlasí s novým ministrem životního prostředí

Strana zelených opouští dva měsíce před volbami úřednickou vládu Jana Fischera. Děje se tak poté, co 18. března rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík nominovaný zelenými a jeho místo zaujal současný ministr zemědělství Jakub Šebesta, který je ve vládě na návrh ČSSD. Zeleným se nelíbilo, že s nimi premiér Fischer znovu nejednal o obsazení ministerstva a doporučil Šebestu, u kterého podle nich může nastat střet zájmů. Strana vyzvala k odchodu i ministra pro lidská práva Michaela Kocába, který ale chce s případnou demisí počkat až na jednání vedení politických stran.

"Je to od premiéra podraz," reagoval šéf zelených Ondřej Liška na jmenování Šebesty, protože premiér měl podle něj počkat na další jednání a kandidáty navržené zelenými. Liška se také domnívá, že se premiér příliš přiklání k ČSSD. "Je evidentní, že se premiér snaží v posledních týdnech vlády opřít o sociální demokracii, zatímco s naší stranou a ODS už asi nepočítá," uvedl dále lídr zelených.

Rozhodnutí o konci Strany zelených ve vládě padlo v úterý a následně ho podpořila i ODS, které se také nezamlouvá druhé křeslo pro Šebestu.

Druhý a poslední zástupce zelených ve vládě Michael Kocáb prozatím demisi podat odmítl, protože požaduje nová jednání politických špiček s Janem Fischerem. "Nechci, aby se otázka mé demise stala dalším příspěvkem k destabilizaci politických poměrů v zemi. Takové riziko je nutné všemi dostupnými kroky odvrátit," uvedl ve středu ve svém prohlášení Kocáb.

Změny ve vládě odstartoval ministr Dusík, který odstoupil kvůli plánům na rekonstrukci severočeské tepelné Elektrárny Prunéřov. Dusík omítl vydat stanovisko požadované předsedou vlády o vlivech úpravy na životní prostředí. "Zpráva říká, že je třeba další otázky posoudit, nikoliv vydat negativní stanovisko. Premiér odmítl další časový odklad na získání dalších informací a jednání o kompenzacích, proto jsem rezignoval. Já osobně o negativním stanovisku přesvědčen nejsem," citoval iDnes.cz Jana Dusíka. Ministr požadoval po ČEZ úpravy v projektu (ve dvou parametrech podle něj neodpovídají nejlepším dostupným technologiím) nebo alespoň kompenzace, ale v krátkém časovém úseku nebyl schopen ve věci Prunéřova rozhodnout, a proto odstoupil.

Lucie Nevrklová

Princ Charles navštívil popáté Česko

Britský korunní princ Charles navštívil i se svou ženou Camillou Českou republiku. Čtyřdenní návštěva byla posledním cílem jejich cesty po střední Evropě. Princ z Walesu navštívil Česko již popáté, vévodkyně z Cornwallu oficiálně poprvé.

Po příletu v sobotu 20. března se páru ujal prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Společně navštívili Vladislavský sál a další prostory Hradu. Během své návštěvy v Praze stihl britský pár projít také hradní zahrady, které v minulosti pomáhal princ Charles financovat. V kostele sv. Cyrila a Metoděje si hosté prohlédli památník hrdinů heydrichiády. V neděli princ Charles se svou ženou navštívili anglicky vedenou mši v evangelickém kostele sv. Klimenta v Praze a večer věnovali Mozartově opeře Don Giovanni ve Stavovském divadle.

Pracovně se následník trůnu setkal s českým předsedou vlády Janem Fischerem, aby probrali otázky ekologie a občanských iniciativ a na Masarykově univerzitě v Brně pobyl dvě hodiny s vybranými studenty, hejtmanem Michalem Haškem a primátorem Brna Romanem Onderkou. Odvezl si několik darů, jako Velkou zlatou medaili od rektora univerzity, historickou pečeť od primátora a moravské víno. Camilla během Charlesovy cesty na Moravu navštívila v Praze baletní školičku a středisko vodících psů.

Sám Charles, který je znám kladným vztahem k ekologickým aktivitám, si ještě vybral návštěvu vesnice Hostětín v podhůří Bílých Karpat, kde vlastnoručně zasadil strom a ochutnal moravskou slivovici.

Jedinou změnou v programu bylo zrušení schůzky s bývalým prezidentem Václavem Havlem a jeho ženou Dagmar. Havlovi se vrátil zánět průdušek a kvůli vysokým teplotám musel setkání odvolat. Britský pár tedy sám navštívil The English College, kterou s Václavem Havlem poprvé princ navštívil v roce 1994. V tomto roce byla škola založena a Havel s princem z Walesu jsou jejími oficiálními patrony. Charles zde odhalil pamětní desku a ocenil, že škola vzkvétá a rozvíjí se.

Před odletem princ Charles pro novináře zavtipkoval. Prý už bylo docela na čase, jelikož začínal být velmi unavený. I tak ale opět potvrdil, že Českou republiku a její historii má moc rád.

Petra Doležalová

Kambodžský kráľ si v Prahe prevzal čestný doktorát AMU

Norodom Sihamoni, známy aj ako "tancujúci kráľ", prijal v piatok 19. marca titul doctor honoris causa v odbore pedagogika tanca na Akadémii múzických umení. Na slávnostnej ceremónii v Lichtenštajnskom paláci sa okrem iných zúčastnil aj premiér Jan Fischer s manželkou, prezidentova manželka Livia Klausová a jeden z držiteľov čestného doktorátu exprezident Václav Havel. Panovník Kambodže sa týmto dňom zaradil do skupiny významných umelcov, akými sú režisér Miloš Forman, filmár Jan Švankmajer či ruský režisér Oleg Tabakov, ktorí v minulosti tento titul taktiež získali.

Charizmatický 56- ročný vládca prišiel do Prahy už ako 9- ročný a vyštudoval tu základnú školu, konzervatórium a nakoniec aj Hudobnú a tanečnú fakultu Akadémie múzických umení. Napriek tomuto faktu všetkých v sále milo prekvapila jeho stála znalosť češtiny, v ktorej plynule predniesol svoju ďakovnú reč: "Pokladám za veľkú česť prijať čestný doktorát Akadémie múzických umení. Som touto poctou veľmi dojatý. Bolo to práve tu, kde som v sedemdesiatych rokoch študoval. So štúdiom na tejto akadémii sa spájajú najkrajšie zážitky mojej mladosti."

Ako však pripomenula profesorka Božena Brodská, Norodom Sihamoni ovláda nielen češtinu, francúzštinu, ruštinu, angličtinu a khmerštinu, ale "predovšetkým hovorí medzinárodným jazykom tanca". Práve ten ho sprevádzal aj po štúdiu v Prahe, keď sa stal profesorom tanca v Paríži. "Všetky tieto znalosti, ktoré som počas štúdia na Akadémii múzických umení získal, boli kľúčové pre moju nasledujúcu pedagogickú činnost," uviedol.

Udalosti v Kambodži ho však prinútili zamerať sa na politiku. V roku 1993 sa stal veľvyslancom Kambodže pre UNESCO v Paríži. Zlom nastal 14. októbra 2004, kedy sa po abdikácii svojho otca stal Norodom Sihamoni novým kráľom Kambodže.

Napriek početným povinnostiam panovníka si už v roku 2006 našiel čas na návštevu Českej republiky, ktorú považuje za svoj druhý domov. Svoj prejav zakončil slovami: "Opäť som vo svojej milovanej a nádhernej Prahe, kde som prežil svoje žiacke a študentské roky. Českej republike som veľmi zaviazaný a veľmi obdivujem jej rozvoj, ako aj jej schopnosť starať sa o kultúrne dedičstvo a kvalitu života. Nikdy nezabudnem na tento krásny a jedinečný deň."

Norodom Sihamoni pobýval v Prahe od 14. marca na približne týždennej súkromnej návštěvě.

Z Lichtenštajnského paláca Veronika Šinková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Obama a Medveděv v Praze podepíší smlouvu o jaderném odzbrojení

Praha se brzy stane místem zásadní dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Do české metropole přiletí hlavy obou světových velmocí, Dmitrij Medveděv a Barack Obama, aby podepsali smlouvu o jaderném odzbrojení. Informaci Hospodářských novin, jež se odvolávají na důvěryhodné diplomatické zdroje, potvrdili ve středu 24. března zástupci ministerstva zahraničí.

Výsledkem dohody mezi oběma velmocemi má být důležitý krok ke snížení počtu aktivních jaderných hlavic a jejich nosičů. Dlouho zamýšlená smlouva má navazovat na předchozí dohodu START z roku 1991 a její podpis má podpořit Obamovu vizi světa bez jaderných zbraní. Tu americký prezident představil v dubnu minulého roku právě v Praze. Podle zdrojů citovaných HN je podobná symbolika pro Obamu velmi důležitá.

Kdy se oba státníci k podpisu sejdou, zatím ministerstvo zahraničí neuvedlo. Hospodářské noviny spekulují, že by se dohoda měla stvrdit u příležitosti návštěvy ruského prezidenta na Slovensku, která je naplánovaná na 6. a 7. dubna. Jako nejzazší termín se pak jeví 12. duben, kdy se má ve Washingtonu konat globální antijaderný summit. Pro Baracka Obamu by bylo "určitě výhodné, aby s podepsanou smlouvou mohl na konferenci přijít," uvádí jeden ze zdrojů pro Hospodářské noviny. Ve středu ruské velvyslanectví potvrdilo termín 8. dubna, druhá strana zatím ne.

Právě před rokem ohlásil Obama z Prahy, že je třeba nastoupit politiku jaderného odzbrojování. "Existence tisíců jaderných zbraní je nejnebezpečnějším dědictvím studené války. Mezi Spojenými státy a Sovětským svazem nebyla vedena žádna jaderná válka, ale generace žily s vědomím, že jejich svět může být vygumován jediným zábleskem světla," uvedl vloni 5. dubna v jediném veřejném projevu, který pronesl během své evropské cesty.

Adam Plechatý

Česká velvyslankyně při EU zůstává ve funkci

Úřednická vláda Jana Fischera nebude odvolávat Milenu Vicenovou. O možné změně některých zahraničních postů by měla jednat až vláda nová. Ministr zahraničí Jan Kohout o tom informoval 22. března po návštěvě v Bruselu. Právě Kohout by měl pro svého nástupce vypracovat plán, zabývající se těmito změnami. Zda-li se návrh bude týkat i postu v Bruselu, ministr říci nechtěl. O záměru Jana Kohouta odvolat Milenu Vicenovou z postu velvyslankyně při EU informoval minulý týden časopis Respekt. Podle týdeníku byl ministr nespokojený s jejím výkonem, změnu chtěl prosadit ještě do voleb. "S výměnou na bruselském postu počítám," citoval ministra Respekt. Kohout však tyto informace později označil za mediální spekulace a řekl jen, že má s velvyslankyní jistou dohodu. "Prostě tato vláda paní velvyslankyni Vicenovou odvolávat nebude," řekl Kohout pro ČTK po návštěvě Bruselu.

Magdaléna Medková

Prezident Ivan Gašparovič zákon o vlastenectve nepodpísal

Sporný vlastenecký zákon na Slovensku zatiaľ platiť nebude. Prezident Ivan Gašparovič v piatok 19. marca vyhlásil, že tento zákon momentálne neschváli. Hlavným problémom podľa neho je dátum účinnosti, ktorý bol pôvodne stanovený na 1. apríla. Podľa neho by školy mohli mať problém splniť do tohoto dátumu povinnosti, ktoré zo zákona vyplývajú. Navyše mu vadil aj konkrétny deň, ku ktorému mal byť schválený. "Tento dátum vyvoláva úsmev a nie je vhodné, aby sme takýto zákon dali s účinnosťou k takémuto termínu,"vyjadril sa pre portál Sme.sk.

Zákon z dielne Slovenskej národnej strany, ktorý ukladá školám povinnost púšťať slovenskú hymnu na začiatku pracovného týždňa a vybaviť každú triedu slovenským znakom, vlajkou a preambulou Ústavy (viz Carolina 738-40), vyvolal búrlivé reakcie. Ich hlavným prejavom bola demonštrácia pred prezidentským palácom, na ktorej sa zišla približne tisícka ľudí, prevažne študentov. Prezident sa vyjadril, že s obsahom zákona "nemá absolútne žiadny problém" a navrhol dátum preložiť na 1. septembra.

Veronika Šinková

Ekonomika

Ceny pohonných hmot rostou, změna je zatím v nedohlednu

Ceny pohonných hmot nadále rostou a během čtvrtého březnového týdne dosáhly nejvyšších hodnot za uplynulý rok a půl. Po oslabení koruny vůči euru a dolaru ceny paliv stoupají zatím v řádech desítek haléřů. Dalším důvodem růstu je vyšší cena ropy, která se od února pohybuje mezi 80 až 84 dolary za barel. Benzín zdražil proti minulému týdnu o 24 haléřů, cena nafty stoupla o 15.

Zatímco v prvních březnových dnech stál litr benzínu v průměru 30,81 Kč a nafta 29,22, v týdnu od 22. března stojí litr benzínu v průměru 31,32 Kč, nafta pak 29,48. Dle údajů společnosti Petrolmedia a také CSS stál v březnu 2009 litr benzínu v průměru 25,20. Nyní za něj čeští řidiči zaplatí o šest korun víc, naftu pořídí oproti loňskému roku o pět korun dráž.

Analytik ze společnosti Colosseum Petr Čermák předpovídá, že v následujících dnech se ceny benzínu a nafty mírně zvýší. "Zdražení by však nemělo být vyšší než 20 haléřů," citovaly ho Novinky.cz.

Ačkoliv ceny benzínu stoupají, pořád se dá cena pohonných hmot v České republice označit za průměrnou. Nejdražším státem v Evropě je v tomto směru Norsko, kde podle serveru uamk.cz stál na začátku března litr Naturalu 95, nejčastěji tankovaného paliva, o osm korun a 10 haléřů více než v Čechách. Nejlevněji ho bylo možné pořídit na Ukrajině, a to za cenu 19,08 Kč/l.

V tuzemsku je benzín nejlevnější v Olomouckém kraji, kde lze litr natankovat za 30,84 Kč. Nejdražší je na jižní Moravě, kde je o korunu a dva haléře dražší. Nejlevnější kraj ohledně nafty je Jihočeský, kde stojí litr 28,96. Nejdráž vyjde řidiče nafta na Zlínsku, kde její cena jako jediná překročila 30 korun a stojí tak 30,09 Kč/l.

Vojtěch Bublík

Kultura

Při předávání Cen Thálie se nejvíce tleskalo Vyskočilovi a Hybnerovi

Nejslavnostnějšího a nejbouřlivějšího přijetí se při předávání Cen Thálie dostalo Ivanu Vyskočilovi a Borisi Hybnerovi. Vyskočil převzal v sobotu 20. března v pražském Národním divadle ocenění za mimořádný přínos českému divadlu a mim Hybner za celoživotní mistrovství ve svém oboru. Při předávání stylizované divadelní masky, vytvořené podle návrhu Bořka Šípka, zněly celým prostorem Zlaté kapličky dlouhé ovace.

Spisovatel a dramatik Ivan Vyskočil, spoluzakladatel Divadla Na zábradlí, poděkoval všem, kteří mu na jeho cestě pomohli. "Je to vždycky radost, když si určití lidé, kteří jsou zájmem blízcí, všimnou vaší práce. Jsem rád, že to je ocenění za přínos, za inspiraci, za objevení nových věcí," dodal pro agenturu Mediafax. Hybner oceněný za celoživotní mistrovství v oboru pantomima za hlasitého aplausu naznačil vděčnost několika posunky a potom mnohomluvně vyjádřil přání založit novou scénu pro mladé mimy. "Každý rok vychází nejméně osm studentů s vysokoškolským vzděláním, kteří nemají kde hrát," citoval ho Mediafax.

Většina ocenění byla během sobotního večera předána mimopražským aktérům, pouze v oblasti činohra převzal Thálii Martin Pechlát za roli Goebbelse v představení Goebbels/Baarová z divadla Komedie. Mezi herečkami zvítězila Kateřina Burianová s rolí Violet v představení Srpen v zemi indiánů, která na slavnostní ceremoniál dorazila o něco později, protože těsně před vyhlašováním ještě dohrávala ve Stavovském divadle právě oceněnou roli. Pechlát a Burianová získali za tyto výkony i Ceny Alfréda Radoka (viz Carolina 738), stejní vítězové hereckých kategorií jsou v historii českých divadelních cen vůbec poprvé.

Obvyklý vrchol celého galavečera pořádaného Hereckou asociací, předávání ceny za celoživotní mistrovství v činohře, měl tentokrát trochu smutný přídech. Thálii totiž obdržel in memoriam Josef Karlík, legendární brněnský herec a pedagog, který zemřel loni na podzim.

Náladě večera neprospěl moderátor Antonín Procházka, který nedokázal zajistit plynulý a nenásilný přechod mezi příchody jednotlivých aktérů a situaci nezachránil ani několika nepovedenými vtipy, které neměly daleko k faux pas. Mezi ně patřila například odpověď na pozdrav Weilonga Thaa, loňského držitele Thálie za operu, kdy moderátor při odpovědi napodobil Thaovu nedokonalou výslovnost, což vyznělo urážlivě.

Kateřina Součková

Hlavní cenu festivalu Jeden svět získal dokument o masakrech v Kambodži

Film Nepřátelé národa, popisující vraždění kambodžských vesničanů za éry Rudých Khmerů, se stal nejlepším filmem dokumentárního festivalu Jeden svět. Cena za režii putuje k Pawelu Lozinskému za film Chemo, který zobrazuje život pacientů na onkologickém oddělení nemocnice ve Varšavě. Ocenění v kategorii Máte právo vědět si odnesli tvůrci filmu Slunce za mraky. Ten rekapituluje čínskou invazi do Tibetu a nabízí i dosud neznámé archivní záběry. Takové jsou výsledky 12. ročníku největšího světového festivalu o lidských právech, který v Praze skončil ve čtvrtek 18. března.

Vítězný film Nepřátelé národa mohli diváci naposled vidět ve čtvrtek v kině Světozor. U prodejny lístků se tvořily už hodinu před představením fronty, a tak se asi na dvacet zájemců o lístek vůbec nedostalo. Šťastlivci s lístky sledovali příběh kambodžského novináře Theta Sambatha, jenž deset let pracoval na svém projektu, při kterém hledal vrahy z režimu Rudých Khmerů. Ti dnes žijí jako obyčejní vesničané mezi rodinami svých obětí. Ve filmu několik těchto mužů a žen vypovídá o svých skutcích, předvádějí, jak podřezávali hrdla, vyprávějí o kanibalismu. Sambathovi se navíc podařilo najít Nuona Chea a získat si jeho důvěru. Tento muž byl pravou rukou kambodžského diktátora Pol Pota, který v zemi vládl v letech 1975-1979. Vetchý stařík se do kamery nezdráhá vyprávět, co ho vedlo k rozkazům, kterým padlo za oběť více než dva miliony lidí. I přesto, že je nyní mezinárodním tribunálem souzen za genocidu, sám žádnou vinu necítí. "Všechno, co jsme dělali, jsme dělali ve válečném stavu, a proto to bylo správné. Zachránili jsme Kambodžany před ještě horším osudem," vysvětluje Chei, že má čisté svědomí.

Závěrečná projekce tohoto filmu diváky naprosto uhranula, sál sledoval snímek bez dechu. "Jsem šokovaná tím, co jsem viděla. Věděla jsem, co se v té době v Kambodži dělo, ale když jsem viděla vrahy a slyšela jejich vzpomínky, běhal mi mráz po zádech," řekla Carolině při odchodu ze sálu Klára Hradecká, jedna z divaček. "Byl to zajímavý film, ale viděl jsem již o Khmerech mnohem drsnější dokumenty. Tento film byl hodně mírný, asi aby to snesl evropský divák," reagoval další návštěvník Světozoru, Kambodžan Sio Ratanak, který momentálně studuje na 2. lékařské fakultě UK.

Na dokumenty se letos v Praze přišlo podívat přes 32 tisíc diváků, a vytvořili tak rekord festivalu. Pro ty, kteří to nestihli, existují další tři možnosti, jak se na snímky podívat. Festival totiž teď vyjíždí do celé České republiky a přehlídky filmů se uskuteční v 29 městech. Zájemci se také mohou na vybrané filmy podívat v internetovém archivu České televize. Největší novinkou letošního festivalu ale je, že zájemci dostanou možnost si filmy od organizátorů zapůjčit a zorganizovat jejich nekomerční projekci pro své vlastní publikum.

Z kina Světozor Lukáš Pečeně

Febiofest 2010 slibuje pestré, nejen divácké zážitky

Sedmnáctý ročník filmového festivalu Febiofest slavnostně zahajuje 25. března v pražském kině Cinestar Anděl. Kromě vystoupení orchestru VŠE a ohnivé show bude k vidění také první čtveřice filmů včetně očekávaného snímku Oko nad Prahou, který se zaměřuje na život vloni zesnulého architekta Jana Kaplického a jeho kontroverzní projekt Národní knihovny.

V průběhu devíti dní se bude promítat též v kině Ponrepo a v Lucerně, načež se projekce postupně přesune do Hradce Králové, Liberce, Pardubic, Brna, Olomouce a Ostravy. Východně od hranic poběží téměř souběžně samostatná slovenská část festivalu.

Ani letos nebudou na festivalu chybět hosté. Mezi ty nejvzácnější patří režiséři Hugh Hudson, který se dostaví i s manželkou Maryam d'Abo, Alex van Warmerdam, Terence Davies a další. Z herců pak například Bruno Ganz či Hanna Schygullová.

Pořadatelé lákají na bohatý doprovodný program. Tím nejvýraznějším bodem je rozsáhlý Febiofest Music Festival 2010, který ohlásil dohromady 62 koncertů kapel a uskupení různých žánrů i národností. Návštěvníci budou mít také příležitost vyzkoušet si množství tematických workshopů, zahrnující animační a sítotiskovou dílnu či tetovací salon. Vedle toho bude k vidění výstava věnující se polskému filmaři Romanu Polanskému a expozice sochařských děl Jaromíra Šimkůje.

Konec pražské části připadá na 2. dubna, kdy jej korunuje projekce hvězdně obsazené americké komedie Muži, co zírají na kozy a udílení cen kritiky Kristián. Poprvé se bude rozdávat i anticena Hroch za nejhorší film. Závěr se odehraje v rámci regionálních ozvěn o dva týdny později v Ostravě.

Z tiskové konference Václav Lang

Sport

Sáblíková, Bauer a Hájek se v závěru sezony blýskli skvělými výkony

Zima sice odezněla, ale sportovní forma českých reprezentantů nikoliv. Skvělou formu potvrdili v závěrečných závodech sezóny rychlobruslařka Martina Sáblíková, která obhájila titul mistryně světa ve víceboji, druhým místem ve Světovém poháru běžec na lyžích Lukáš Bauer a také letec na lyžích Antonín Hájek. Ten z MS ve Slovinsku přivezl nový český rekord.

Česká rychlobruslařka si po dvou olympijských zlatech z Vancouveru a vítězství ve SP připsala v letošní sezóně další skvělý úspěch. Na rychlé trati v nizozemském Heerenveenu získala v neděli 21. března titul mistryně světa ve víceboji. Celkově má Sáblíková už šest titulů z MS. "Ty závody jsem jela úžasně. Základem byla asi i dobrá motivace," uvedla pro ČTK svěřenkyně Petra Nováka.

Téhož dne a jen o pár set kilometrů dále ve švédském Falunu běžec na lyžích Lukáš Bauer uhájil druhé místo v celkovém pořadí SP. Ve finálovém závodu mu k tomu stačilo deváté místo. Dvojnásobný medailista z Vancouveru má tak za sebou druhou nejlepší sezónu v kariéře. Předloni totiž celý běžecký seriál vyhrál. "Cíl byl splněn," uvedl na svých webových stránkách unavený český reprezentant. "Někdo nahoře mě má asi opravdu rád," dodal ještě s úsměvem.

Povedený víkend českých sportovců pak ještě ve slovinské Planici podtrhla česká skokanská jednička Antonín Hájek. Na dvoudenním klání MS v letech na lyžích překonal Hájek letitý český rekord a celkově skončil osmý. Při čtvrtém skoku dolétl na značku 236 metrů a jen o tři metry tak zaostal za světovým rekordem Nora Römorena. "Byl to opravdu úlet," sdělil bezprostředně po závodu deníku Sport Hájek.

Jan Barák

Pardubice jsou prvními semifinalisty hokejové extraligy

Tým pardubických hokejistů kolem veterána Dominika Haška ve čtvrtfinále extraligy vyřadil Třinec a raduje se z vítězství 4:1 na zápasy. Smutná zpráva přišla z Vítkovic, kde při pátém zápase série mezi domácími a Spartou zemřel osmapadesátiletý divák.

Pardubičtí dokázali zvítězit v pátém čtvrtfinále s Třincem 3:2 na domácím ledě, ale zápas pro ně nezačal dobře. Třinečtí totiž vedli od sedmnácté minuty, kdy se trefil Růžička. Do druhé třetiny jako by však nastoupila úplně jiná mužstva. Domácí střelec Petr Sýkora vyrovnal hned v jednadvacáté minutě a dokonalý obrat dokonal v příštích šesti minutách dvěma brankami Somík. Za hosty se prosadil ještě sedm minut před koncem Malec, ale na obrat už to nestačilo. Pardubičtí hokejisté dokázali obrátit nepříznivě se vyvíjející zápas stejně jako celou sérii, kterou prohrávali 0:1, a nakonec zvítězili 4:1.

Ve Vítkovicích byl na programu pátý zápas série mezi domácími a Spartou. V hledišti však došlo k tragédii. Jeden z diváků zkolaboval a přivolaní záchranáři už mu nedokázali pomoci. Zápas byl po dohodě manažerů obou klubů o den odložen, což diváci i hráči ocenili. Stav série zůstává 2:2 stejně jako u další čtvrtfinálové dvojice Liberec - Plzeň. Nejblíže postupu do semifinále je tak loňský finalista O2 extraligy Slavia, která vede nad Zlínem 3:1 na zápasy, přestože po prvním zápase prohrávala 0:1, podobně jako Pardubice.

Stavy sérií:
Pardubice - Třinec 4:1 (konec série), Zlín - Slavia 1:3, Plzeň - Liberec 2:2, Vítkovice - Sparta 2:2.

Josef Černý

Fotbalovou ligu vede Sparta, Teplice doma zaváhaly

Fotbalové lize po dalších dvou kolech vévodí Sparta. Do čela se dostala ve 20. kole díky vysokému vítězství nad Olomoucí 4:0 a díky nečekané domácí prohře dosud vedoucích Teplic.

Šlágr 20. kola mezi Spartou a Olomoucí se stal jasnou záležitostí. První půl hodinu se hrál vyrovnaný fotbal, pak přišel zlom. Sionko upadl v pokutovém území po souboji s olomouckým stoperem Dreksou, mladý bek viděl červenou kartu a Žofčák proměnil penaltu. Před poločasem našel Kucka chytrým lobem Sionka, který pohotově zakončil. Olomouc nedokázala vzdorovat, což vyvrcholilo v 68. minutě krásnou akcí Kadlece, přihrávkou na Wilfrieda a třetím gólem. Poslední zásah přidal znovu Sionko. Ze 30 metrů vystřelil z voleje a postaral se o nejhezčí gól jarní sezony.

Výsledky ostatních duelů byly překvapivější. Teplice přišly o domácí neporazitelnost v zápase s Brnem. Jediný gól zápasu dal v 81. minutě stoper Jílek. Šokovala hlavně domácí prohra Ostravy s Českými Budějovicemi a selhání Slavie na stadionu Slovácka. "Utkání se zpočátku pro nás vyvíjelo dobře, dali jsme vedoucí branku. Ale vlastními chybami jsme soupeře pustili do hry. Naděje na titul už je asi definitivně pryč," přiznal trenér Pražanů Karel Jarolím.

Ve 21. kole vyšel z favoritů nejlépe Baník Ostrava, když na Strahově jasně přehrál střížkovské Bohemians Praha 3:0. "Moc jsme toužili odčinit porážku s Českými Budějovicemi. Jsem rád za takový výsledek, i když jsme se uklidnili až po třetím gólu," uvedl trenér Miroslav Koubek pro ČTK. Nejočekávanějším zápasem kola byl souboj třetího Jablonce s první Spartou. Utkání ale nenabídlo atraktivní fotbal. Jedinou stoprocentní šanci spálil v 77. minutě domácí Pekhart, když kvůli důraznému Erichu Brabcovi nedokázal trefit prázdnou bránu ze dvou metrů.

20. kolo: Slovácko- Slavia 3:1, Bohemians 1905 - Mladá Boleslav 2:0, Teplice - Brno 0:1, Liberec- Bohemians Praha 2:3, Ostrava - Č. Budějovice 0:1, Sparta - Olomouc 4:0, Příbram - Jablonec 1:2, Kladno - Plzeň 1:3

21 kolo: Jablonec - Sparta 0:0, Bohemians Praha - Ostrava 0:3, České Budějovice - Bohemians 1905 0:0, Olomouc- Mladá Boleslav 1:2, Plzeň- Příbram 3:1, Brno- Kladno 3:0

Tabulka: 1. Sparta 43 bodů, 2. Jablonec 41, 3. Teplice 40, 4. Ostrava 39, 5. Plzeň 39, 6. Slavia 31, 7. Brno 30, 8. Olomouc 28, 9. Mladá Boleslav 28, 10. Příbram 24, 11. Bohemians 1905 24, 12. Liberec 21, 13. České Budějovice 20, 14. Slovácko 18, 15. Bohemians Praha 14, 16. Kladno 14

Lukáš Pečeně

Fotbalová Olomouc si vloni údajně za 300 tisíc koupila vítězství

Český fotbal nečekaně znovu řeší korupční aféru. Hráči a vedení střížkovských Bohemians obvinili olomouckou Sigmu z uplácení při jejich vzájemném zápase v minulé sezoně.

Sigma Olomouc prostřednictvím brankáře Petra Drobisze údajně nabídla hráčům Bohemians Praha 300 tisíc korun za olomoucké vítězství, které by Moravanům pomohlo k účasti v Evropské lize. Květnový zápas skončil jasnou výhrou Sigmy 3:0, po utkání měl však Drobisz podle kontroverzního šéfa Bohemians Praha Karla Kapra předat jeho svěřencům 300 tisíc korun, což svým notářsky potvrzeným svědectvím dodatečně doložila čtveřice fotbalistů Bohemians Praha Dobeš, Obermajer, Kincl a Zoubek.

Případ v současnosti řeší nejen policie, ale také Českomoravský fotbalový svaz. Disciplinární komise ČMFS si v úterý 23. března pozvala na své zasedání Karla Kapra, aby o kauze dodal důkazy. "Překvapivě předložil jen notářské zápisy. Vyzvali jsme ho, aby dodal další důkazy, protože na základě zápisů nemůžeme nic rozhodnout," řekl serveru iDnes.cz předseda disciplinární komise ČMFS Jiří Golda.

Případ provázejí další nejasnosti. Pochybnosti vyvolává, proč Kapr s touto záležitostí veřejně vystoupil až po deseti měsících. "Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem hráče přesvědčil, aby nechali svá svědectví úředně zadokumentovat," uvedl pro ČTK Karel Kapr.

Michal Býček

Počasí

Počasí

Po uplynulém víkendu se zdá, že dlouhá zimní rána vystřídají teplejší večery. S prvním jarním dnem přišel i pocit euforie a nezávislosti. Teploty okolo 16 °C nám konečně dávají možnost nasadit černé brýle a tvářit se důležitě. Zdá se, že rayban-style letos převálcuje Dolce & Gabbanu. Posedávání v kavárnách končí a lidé se stěhují na zahrádku. Okolo petřínských laviček se válejí láhve od Braníka, stráně jsou zatím čisté, na jarní pikniky je přece jenom trochu brzy. V příštích dnech to vypadá na lehkou bundu, teploty by ale neměly klesnout pod 10 stupňů Celsia, a tak bereme auta a vyrážíme na chalupy.

Po uzávěrce:
Ve čtvrtek padly na mnoha místech teplotní rekordy, 21,5 stupně Celsia, což bylo úplně nejvíc, naměřili v Brandýse nad Labem.

Magdaléna Medková