1. dubna 2010, Carolina č. 742

události od 24. do 31. března


Z domova

Premiéři Fischer a Fico jednali zejména o energetice a stavbě dálnic

Dostavba elektrárny v Jaslovských Bohunicích, vzájemná kooperace v rámci EU i visegrádské skupiny nebo silniční propojení automobilek v Nošovicích a Žilině - to byla hlavní témata, o nichž při úterním setkání hovořili premiéři Česka a Slovenska. Podle iDnes.cz slovenský premiér Robert Fico při setkání s Janem Fischerem v někdejší vile československého prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí řekl, že vztahy obou zemí jsou na tak vysoké úrovni, že takové nebyly ani za federace. Ficova slova potvrdil i český premiér. "Naše vzájemné vztahy na všech úrovních jsou výborné," citují Fischera Ceskenoviny.cz.

Hlavním bodem setkání byla energetika, zejména pak projekt výstavby nového reaktoru v jihoslovenských Jaslovských Bohunicích, na níž se podílejí i české firmy. Podle obou premiérů se výstavba odehrává podle harmonogramu a je nejvýznamnější součástí hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi. Fico sdělil, že SR a ČR budou patřit mezi velmi málo zemí na světě, které mají odvahu stavět nové jaderné bloky. Zdůraznil také, že dobře ví i z jednání Evropské rady, že atomová energie jako jediná může zabezpečit energetickou bezpečnost Slovenska i ČR.

Premiéři jednali také o silničním propojení automobilek v Nošovicích na Frýdecko-Místecku a Žilině. Podle Fica vydá slovenské ministerstvo životního prostředí své stanovisko v letošním roce a v souvislosti se stavbou dálnice do Polska by se mohlo začít stavět nejpozději na jaře 2011.

Oba politici se dotkli také blížících se parlamentních voleb, které na jaře čekají obě země. V Česku se volí 28. a 29. května, na Slovensku 12. června. Fischer znovu potvrdil, že se nechystá kandidovat. Fico se naopak o hlasy voličů ucházet bude, jeho Směr - SD je favoritem, průzkumy veřejného mínění straně dlouhodobě připisují 40% podporu.

Fischer byl na oficiální návštěvě Slovenska loni v květnu, týden po svém nástupu do čela vlády. "Dobré vztahy fungují nejen na poli politických špiček, ale i na poli regionálním, v oblasti vědy i mezi občany," uvedl podle internetových stránek vlády ČR český premiér na úterní tiskové konferenci. Fico Česku poděkoval za pomoc v době energetické krize na počátku českého předsednictví, kdy ČR pomohla Slovensku dodávkami plynu. Připomněl také, že ČR je po Německu druhý nejvýznamnější hospodářský partner Slovenska.

Tomáš Bystrý

Z úřednické vlády odešel i druhý "zelený" ministr - Michael Kocáb

Michael Kocáb vyslyšel výzvu Strany zelených a opustil post ministra pro lidská práva a menšiny. Svou rezignaci předal premiéru Janu Fischerovi na tiskové konferenci po jednání vlády v pondělí 29. března. V úřednickém kabinetu tak zůstali pouze ministři navržení ODS a ČSSD. S oběma stranami chce premiér o dalším postupu jednat 1. dubna. Se Stranou zelených už nepočítá, její rozhodnutí opustit vládu chápe jako definitivní. "Jsem přesvědčen, že schůzka může přinést uklidnění situace okolo vlády," řekl v pondělí Fischer ČT24.

Kdo Kocába nahradí, ještě není jasné. Ve hře je i možnost, že agendu převezme sám premiér nominovaný ODS. Tuto variantu nevyloučil ani prezident Václav Klaus, který Kocábovu demisi přijal. Tím by se počet ministrů navržených ODS a ČSSD ve vládě vyrovnal. Neoficiální nabídku na volnou funkci podle iDnes.cz dostal i viceprezident a mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. "Přiznávám, že jsem měl v této záležitosti schůzku. Ale byla to spíše konzultace než konkrétní nabídka. Předpokládám, že kromě mě existují ještě další kandidáti," řekl iDnes.cz Okamura. Kdo mu post nabídl, sdělit odmítl.

Změny ve vládě odstartoval 18. března odchod ministra životního prostředí Jana Dusíka (nominovaného SZ), který podal demisi kvůli sporům ohledně rekonstrukce severočeské tepelné elektrárny Prunéřov. Zelení se následně rozhodli, že podporu Fischerově vládě ukončí, protože se jim nelíbilo, že premiér řízením resortu životního prostředí pověřil současného ministra zemědělství Jakuba Šebestu, který je ve vládě za ČSSD, a finální obsazení uvolněného ministerského křesla s nimi nekonzultoval. Vyzvali proto k rezignaci i svého druhého ministra.

Kocáb svůj odchod z vlády zvažoval několik dní, jeho loajalita ke straně, která ho do funkce ministra navrhla, nakonec převážila nad loajalitou k vládě a premiérovi. Premiér Fischer řekl, že si jeho rozhodnutí cení. "Více si vážím mužů, kteří váhají a rozhodnou se zrale, než těch, kterým je od prvních vteřin všechno jasné," dodal premiér. Kocábovo rozhodnutí i práci na ministerstvu ocenil i předseda SZ Ondřej Liška. "Strana zelených oceňuje, co pro lidská práva udělal, například rozvinutím agendy Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách," řekl Liška ČTK.

Se současnou situací nejsou spokojeni ani občanští demokraté, kteří chtějí, aby uvolněná ministerská křesla obsadili zástupci Strany zelených, a ve vládě se tak obnovila rovnováha mezi ČSSD a stranami bývalé vládní koalice. SZ ale návrat do vlády odmítá.

Marta Bukovská

Topolánek odstoupil z kandidátky. Volebním lídrem ODS je Nečas

Zatímco Haiti a Chile se ze zemětřesení už vzpamatovávají, ODS se chvěje nejméně silou 8 stupňů Richterovy stupnice. Před dvěma týdny se předseda strany Mirek Topolánek v rozhovoru pro časopis LUI nelichotivě vyjádřil na vrub církve, premiéra Jana Fischera, ministra dopravy a voličů. Tyto výroky mnozí považovali za onu pomyslnou poslední kapku.

Jako první opustil nejvyšší vedení ODS předseda Senátu Přemysl Sobotka, kterého Topolánek označil za "součást spiknutí". Na jednání výkonné rady 25. března požádali její členové předsedu ODS, aby zvážil setrvání v čele strany i volební kandidátky. Druhé žádosti nakonec Mirek Topolánek vyhověl. "Nebylo to z důvodů překroucených výroků, ale hlavně proto, aby ODS vyhrála sněmovní volby a zabránila Paroubkovi a komunistům vrátit nás někam před listopad 1989," řekl podle Práva Topolánek. Jako volebního lídra za sebe navrhl místopředsedu strany Petra Nečase.

Mirek Topolánek však i nadále zůstává předsedou strany. Zbavit předsednictví ho výkonná rada ODS nemůže, o tom podle stanov rozhoduje celostátní kongres. Mimořádný kongres ovšem strana teď, osm týdnů před volbami, svolávat nebude. Sám Topolánek však může pod tlakem na svoji pozici rezignovat. O jeho osudu bude znovu jednat grémium 1. dubna.

Konkurenční ČSSD nepovažuje Nečase za novou tvář a žádá ho, aby se distancoval od kroků minulého vedení. Jenom tak se prý může stát seriózním politickým partnerem a ne jen loutkou v rukou Mirka Topolánka.

Lenka Lokvencová

Bulvár slídí jako StB, rozčiloval se herec Marek Vašut v Senátu

Propojit žurnalistiku a právo bylo cílem semináře Svoboda projevu a ochrana osobnosti, který ve čtvrtek 25. března uspořádala v pražském Valdštejnském paláci stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky.

K tématu, které se dotýká zejména bulvárních médií, se vyjádřila desítka právníků, novinářů, politiků i lidí, jimž tisk zasáhl do soukromí. V této souvislosti promluvil herec Marek Vašut, jehož bulvární deník Aha označil za sexuálního zvrhlíka. "Bulvár je skvělý byznys plán - má nízké náklady a požadavky na profesionalitu pracovníků. Jejich investigaci bych připodobnil ke slídění StB. Kvůli špatným zkušenostem odmítám poskytovat jakékoli rozhovory," vyjádřil nespokojenost, ve svém takřka hereckém vystoupení, za řečnickým pultíkem Vašut.

Právě on stál před rokem spolu se spisovatelem Michalem Vieweghem u zrodu iniciativy Vzkaz bulváru a výzva kolegům. Umělci v ní odmítají bezohlednost, polopravdy a lži vydávané bulvárem za pravdu, přiznávané fotomontáže, smyšlené rozhovory či plánované skandalizace. "S vydavateli se sice soudíme, ale soudy nás pokaždé odkážou na takzvaný veřejný zájem, který jsme prý coby ´celebrity´ povinni snášet," stojí mimo jiné v prohlášení, pod které se podepsalo 2910 lidí. Od jeho vydání iniciátoři nezaznamenali výraznější posun k lepšímu.

V podobném duchu hovořila právnička Jana Gavlasová, která uvedla, že bulvár vykazuje znaky organizovaného zločinu: "Dobře promyšlené lži způsobují takřka vraždu cti, což je jeden z nejhorších prohřešků. Pokud se v těchto médiích upřednostňují pracovníci bez novinářského vzdělání, které by jim podle zaměstnavatelů bylo na obtíž, něco není v pořádku. Sankce uvalované na vydavatele jsou výsměch potvrzený státem."

Právní rovinu problému přiblížila advokátka Helena Chaloupková, která se na zastupování médií v soudních sporech specializuje, a etický kodex připomněl Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů České republiky. Za novináře promluvil zástupce šéfredaktora MF Dnes Michal Musil. "Náš deník zasahuje do soukromí aktérů kauz ve chvíli, kdy je to ve veřejném zájmu, nebo se jedná o problematiku, do které tečou peníze z kapes daňových poplatníků," vysvětlil Musil a dodal, že podle jeho zkušeností nejsou česká bulvární média brutálnější než jinde ve světě.

Advokát Václav Vlk uvedl jako hlavní problém špatnou aplikaci práva a nízkou právní vzdělanost veřejnosti, jež vede k bulvarizaci společnosti. Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec nabídl podporu potenciální iniciativy, která by mohla vést ke zlepšení současné situace v oblasti svobody projevu a ochrany osobnosti. Konkrétní návrh však nikdo nevznesl.

Z Valdštejnského paláce Aneta Štefánková

Za nekvalitní opravu Karlova mostu může Praha, čeká ji pokuta

Plzeňský kraj udělil hlavnímu městu pokutu 3,25 milionu korun s odůvodněním, že při opravě Karlova mostu došlo ke znehodnocení národní památky. Rekonstrukce trvá od roku 2007 a během dvou let čelila mnohým protestům a obviněním. Aby rozhodnutí o kvalitě práce bylo objektivní, ministerstvo kultury přidělilo posuzování Plzeňskému kraji. Policie také obvinila ředitele památkového odboru magistrátu Jana Kněžínka.

Památkáři neschvalují zejména bezdůvodnou výměnu středověkých kamenů za nové, nevhodné použití materiálů, které neodpovídají národní kulturní památce a nerespektování zásad klasické kamenické práce. Původně čelila obvinění firma Mott MacDonald, která měla opravy na starosti. Plzeňský krajský úřad však brzy správní řízení ukončil s odůvodněním, že zakázku společnost prováděla na základě objednávky hlavního města a samotnou rekonstrukci vykonává jiná společnost. Proto obvinění a milionové pokutě čelí právě Praha, vlastník Karlova mostu.

Společnost SMP, která národní památku opravuje, letos v únoru zahájila prohlídky staveniště s přednáškou o postupu prací. K akci ji vedla zejména častá kritika a pochyby o kvalitě prováděné obnovy. Zájemci, kteří se chtějí dozvědět detaily o rekonstrukci, mohou Karlův most navštívit každé sudé pondělí od 16 do 17 hodin až do června.

Největším kritikem oprav je Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, petici pro zastavení prací na Karlově mostu podepsalo již více než 42 tisíc lidí.

Tereza Drahoňovská

Další legislativní přílepek potěší řidiče, toleruje alkohol za volantem

Doba, kdy každý z nás řešil, zda může po jedné desítce sednout za volant, je, zdá se, u konce. Příruční alcohol-testery zřejmě přestanou být samozřejmou součástí řidičského vybavení.

Může za to na první pohled nepatrná změna zákona o církvích schválená toto úterý. V něm už dva roky stojí, že kněžím se povoluje nízká hladina alkoholu v krvi během řízení, protože při výkonu svého povolání musí pít mešní víno. Zákon tehdy reagoval na ostrou kritiku z církevních řad, podle které přísná kritéria a nulová tolerance alkoholu brání duchovním v práci. Nyní se výjimka rozšířila na všechny řidiče využívající české komunikace.

Novelizace zákona vychází z dílny poslance Miroslava Kalouska, místopředsedy TOP 09. To se jeví jako logické vzhledem ke Kalouskově kladnému vztahu jak k církvi, tak k alkoholu. Zákon od 1. května umožní vyhnout se pokutě těm řidičům, kterým bylo naměřeno do 0,35 promile. Kalousek návrh zákona okomentoval slovy: "TOP 09 nechce být spojována s jakýmkoli populismem, a proto jsme byli nuceni navrhnout tuto systémovou změnu. Považujeme totiž za nespravedlivé a neospravedlnitelné to, aby církevní představitelé byli považováni za nějakou elitu a požívali výhod, které jsou obyčejným lidem nedostupné. Bojujeme tak za práva běžného občana."

Zákon již prošel Poslaneckou sněmovnou i Senátem a čeká na podpis prezidenta. Ten se zpočátku zdráhal dát novele zelenou. Poté ho však podle zdroje Caroliny Kalousek pozval na neoficiální skleničku, aby mu podle svých slov "demonstroval užitečnost takového zákona". Podpis Václava Klause se očekává 1. dubna. (Apríl !!!)

Jan Resler

Z domova stručně

* Václav Havel: Příštím prezidentem bych nejraději viděl Šimona Pánka. Bývalý prezident Václav Havel by uvítal, kdyby politické strany ještě před květnovými volbami do Poslanecké sněmovny zveřejnily možné kandidáty na prezidenta, kterého bude volit parlament v roce 2013. Řekl to v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Respekt. Jako nástupce Václava Klause by rád viděl bývalého studentského vůdce a současného šéfa nadace Člověk v tísni Šimona Pánka, nevzdává se však ani myšlenky na první ženu-prezidentku. Havel považuje za důležité, že by s Pánkem přišla do nejvyšší politiky mladší generace lidí, kteří už v podstatě nejsou poznamenaní komunismem. O svém návrhu už Havel soukromě mluvil v kruzích Strany zelených a TOP 09.

* Dělnická prokurátorka Brožová-Polednová může příští rok na svobodu. Pražský vrchní soud snížil šestiletý trest bývalé komunistické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové na polovinu. Podle informací deníku Právo se tak stalo na základě projednání starších prezidentských amnestií, týkat by se jí měly dvě z uvažovaných tří (viz Carolina 738). Jediná odsouzená účastnice vykonstruovaných procesů v 50. letech by tak mohla teoreticky vyjít na svobodu už příští rok. Po odpykání dvou třetin trestu má totiž možnost požádat o podmínečné propuštění. Dosud si odseděla rok ve věznici ve Světlé nad Sázavou.

František Géla

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fischer jednal s Merkelovou o silničních kontrolách v německém příhraničí

Premiér Jan Fischer se v pátek 26. března sešel při příležitosti summitu EU s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Požádal ji, aby se začala zabývat stížnostmi českých řidičů na průběh namátkových silničních kontrol v Německu. "Vyslechla si to se vší pozorností a vážností a sdělila mi, že je připravena zkrátka a dobře se na to podívat, zeptat a případně hledat řešení," citoval iDnes.cz vyjádření premiéra ze závěrečné tiskové konference summitu.

Od vstupu ČR do schengenského prostoru (prostoru bez hraničních kontrol uvnitř EU) koncem roku 2007 zaslali čeští řidiči Ministerstvu vnitra přes 100 stížností na německé celníky a několik desítek na rakouské. Problematický není počet kontrol, ale jejich průběh. Němečtí celníci se v rámci boje proti pašování drog a převozu nezákonných imigrantů pouštějí do velice důkladných náhodných prohlídek vozů a zavazadel. Navíc čeští řidiči nejsou zvyklí, že je policisté můžou zastavit v civilu a v neoznačených automobilech. Většina kontrolovaných si k tomu stěžuje, že se němečtí policisté chovají arogantně. Pro mnohé může být ponižující, že po nich policisté mohou požadovat i osobní prohlídku, jejíž součástí je odběr moči do kelímku.

"Vyděsilo mě i to, že policista měl při rozhovoru se mnou pořád ruku na zbrani, a také to, že jsem nesměl přihlížet, když prohledávali kabinu mého auta," uvedl pro iDnes.cz profesionální řidič Roman Pokorný, který byl jedním z těch, kteří museli odevzdat i vzorek moči přímo na dálnici.

Český ministr zahraničí Jan Kohout a jeho německý protějšek Guido Westerwelle se už počátkem března shodli, že současné kontroly sice neporušují schengenskou dohodu, ale odporují jejímu duchu.

Petr Štěpán

Ekonomika

Česko se chystá na zahraničních trzích udat dluhopisy za miliardu eur

Trhy s emisemi dluhopisů mohou vykázat zlepšení poté, co se země eurozóny dohodly na pomoci zadluženému Řecku. Právě toho chce Česká republika využít při chystané emisi dluhopisů za miliardu eur (více než 25 miliard Kč), jak řekl v sobotu 27. března ministr financí Eduard Janota agentuře Reuters během finančního semináře v Itálii. Již před měsícem ministerstvo určilo, že případnou nabídku dluhopisů na mezinárodní trhy zajistí společnosti Barclays Capital, Deutsche Bank a Česká spořitelna.

V tomto roce si Janotův úřad kvůli financování a řízení státního dluhu půjčí ještě dalších 280 miliard korun, z toho maximálně polovinu v zahraničí. Podle žebříčku agentury Bloomberg je český dluh osmý nejbezpečnější na světě mezi 44 sledovanými státy. Nejlépe si stojí Norsko, nejhůře Argentina. ČR v současnosti dluží 1,178 bilionu korun.

Jan Vávra

Kultura

Ceny Týtý 2009 ovládli Karlové (Gott 2x, Šíp 2x, Čáslavský a Voříšek)

Sobotní večer 27. března patřil v Divadle na Vinohradech vyhlašování cen Týtý za rok 2009. Byl to svátek pro čtyři televizní stanice, jejich tvorbu i tváře z obrazovky. Oproti loňskému roku mohli diváci hlasovat také pro zástupce televize Barrandov. Úvod přímého přenosu provázely problémy se zvukem. "Já jsem nebyl teďka slyšet?" Divil se Šíp, ale situaci zvládl s nadhledem.

První vyhlašovanou kategorií večera byla osobnost televizního zpravodajství. Mezi osobnosti TV Nova se dostala jediná zástupkyně České televize - Jolana Voldánová. Vítězem se stal Karel Voříšek, který tuto kategorii ovládá již třetím rokem. "Chtěl bych poděkovat svému jménu a příjmení, protože jsou snadno zapamatovatelné," řekl po převzetí ceny.

Do nominace na osobnost televizní publicistiky se probojovali i Radek John a Josef Klíma, dva ostřílení matadoři, kteří se ale na obrazovce už více než rok neobjevili. Cenu si už potřetí odnesl Václav Moravec (ČT).

Překvapení se konalo v kategorii zpěvačka, ve které zvítězila Lucie Vondráčková, a porazila tak svoji jmenovkyni a favoritku Lucii Bílou. Naopak žádnou změnu nepřineslo vyhlášení zpěváka roku, kterým se opět stal několikanásobný český slavík Karel Gott. Ten zároveň vystřídal Karla Voříška na pomyslném trůnu absolutního vítěze Týtý.

Jeden z nejkurióznějších okamžiků večera se odehrál při vyhlašování osobnosti televizní zábavy. Zrcadlo Týtý totiž získal sám moderátor večera Karel Šíp (ČT). V děkovné řeči potom naoko vynadal divákům: "Proč až teďka! Proč jste to neposlali dřív, když jsem byl mladší a hezčí."

Cenu za herce a herečku si odnesl televizní pár ze seriálu Ulice (TV Nova) Rudolf Hrušínský a Hana Maciuchová. "Nevím, co budu dělat, když si Hejlovka bere oddechový čas," zmínila v děkovné řeči plánovanou pauzu Maciuchová. Cenu za herce roku přišla předat herečka Jiřina Bohdalová. "Co já se tady nahrála. Taková dobrá parta tady byla," zavzpomínala Bohdalová místo toho, aby rychle oznámila vítěze. "Vzpomínat můžeš jindy a jinde," okřikl ji Šíp. A tak si diváci mohli připomenout známé scénky Bohdalové a Šípa.

Jiřina Jirásková uvedla do dvorany slávy Karla Čáslavského, filmového historika a publicistu známého z obrazovky České televize z pořadu Hledání ztraceného času.

Další ocenění získal Karel Šíp v kategorii pořad roku za Všechnopárty, která porazila i Česko Slovenskou superstar nebo Krausovo Uvolněte se, prosím.

Seriál Vyprávěj z dílny České televize zvítězil v kategorii seriál roku, a dokázal tak přetrhnout sérii vítězství nováckých seriálů Ulice a Ordinace v růžové zahradě.

Poslední kategorií byl Objev roku. Každá televize nominovala svého zástupce a diváci pro svého favorita mohli hlasovat ještě v průběhu večera. Cenu Týtý převzal vítěz Česko Slovenské superstar Martin Chodúr.

Anna Kottová

Spejblovi je devadesát a pořád ještě pracuje

Spejbl a Hurvínek se mohou konečně nastěhovat zpátky domů. K taťuldovým devadesátým narozeninám dostali nejen zrekonstruované divadlo.

Ve čtvrtek 1. dubna se Divadlo Spejbla a Hurvínka představí na staré adrese (v Dejvické ulici jsou už patnáct let), zato v úplně novém kabátě. Veřejnosti nabídne mimo jiné muzeum loutek, bezbariérový přístup, oponu s nápisem S + H sobě, o mnoho pohodlnější sedačky a navrch ještě vlastní vchod. Rekonstrukce, během které se dvě nejznámější loutky odstěhovaly do hotelu Pyramida, trvala dva roky a stála 133 milionů korun. Ředitelka Helena Štáchová vzpomíná, jako to všechno začalo: "Pan starosta jednou prohlásil, že s tím divadlem by se mělo něco udělat a já myslela, že nám vymalujou."

V Praze 6 došlo k postupné rekonstrukci všech tří divadel - Dejvického, Semaforu a nyní i Spejbla a Hurvínka, které je kapacitně největší. "Třeba se teď konečně začne Dejvické ulici říkat divadelní a ne bankovní," říká k tomu starosta "šestky" Tomáš Chalupa a dodává, že od teď si Semafor se Spejblem a Hurvínkem posílají vzkazy, co hrají.

Od středy 31. března si pak lidé mohou zakoupit knihu s názvem Spejbl a Hurvínek na nitkách osudu a box se čtyřmi CD To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem. Divadlo převzalo od Supraphonu 30. března Diamantovou desku. Spolupracují spolu už 80 let, prodalo se 5, 4 milionů nosičů a taťuldu, Hurvajse, Máničku, paní Kateřinu a psa Žeryka trumfnul akorát Karel Gott. Neoceněná nezůstala ani Helena Štáchová, která pak od Supraphonu obdržela Multiplatinovou desku. "Já ji hlavně ukážu loutkám," poznamenala s viditelným překvapením.

Jenže tím Hurvajs zdaleka nekončí. Na zlínském festivalu pro děti a mládež se dočká projekce ve 3D formátu a v září dokonce vlastního filmu. Předtím si ale ještě Spejbl s Hurvínkem vyrazí na výlet do Šanghaje, kde se koná Expo 2010. Na Českém národním dni se tam představí v čínštině. Mezitím je společně s Máničkou budeme moci vídat v mrazicích boxech. Společnost Pinko totiž přináší na trh "hurvínkovské" zmrzliny.

Z Divadla Spejbla a Hurvínka Eliška Nová

Herečka Schygullová převzala na Febiofestu cenu za celoživotní přínos

Sedmnáctý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest odstartoval ve čtvrtek 25. března v multikině Cinestar Anděl za účasti mnoha českých i světových hvězd.

Čestnou cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii převzala z rukou ministra kultury Václava Riedlbaucha německá herečka Hanna Schygullová. "Je zvláštní být nedávno ještě mladá a najednou dostat za celoživotní dílo. Já ještě nekončím," uvedla herečka a na závěr své děkovací řeči dokonce zazpívala i část básně Bertolda Brechta. Schygullová také vyjádřila úctu německému režiséru Reineru Werneru Fassbinderovi, který ji pro filmové plátno objevil. Následovala projekce jeho slavného snímku Manželství Marie Braunové (1979).

V dalších třech kinosálech se během zahájení promítaly filmy Všichni jsou v pohodě s Robertem De Nirem v hlavní roli, snímek o pohnutém osudu somálské topmodelky Květ pouště a dokument Olgy Špátové o projektu Národní knihovny Jana Kaplického Oko nad Prahou.

Pražský Febiofest trvá do pátku 2. dubna, kdy budou předány výroční ceny české filmové kritiky Kristián a také Grand Prix, o které rozhoduje třiatřicetičlenná porota složená z laiků. Tuto cenu může získat jeden ze třinácti snímků ze sekce Soutěž Nová Evropa. Jedná se o debuty nebo druhé filmy evropských režisérů. Festival se potom přesune do dalších měst České republiky a Slovenska.

Ze zahájení Febiofestu Tereza Janíková

Výstava Kníže Václav - světec a panovník představuje vzácné rukopisy

Od středy 24. března se mohou návštěvníci historické budovy Národního muzea seznámit s výjevy dobročinných a křesťanských skutků, stejně jako se státnickými činy knížete Václava. Život jednoho z nejoblíbenějších českých světců se stal už brzy po jeho smrti námětem pro řadu legend. Dochovaly se tak nejen latinské a slovanské texty, ale i mnohá výtvarná zobrazení.

Výstava se koná pod záštitou prezidenta Václava Klause, který ji také oficiálně zahájil. Největší pozornosti se tu dostává vzácnému iluminovanému rukopisu Život a utrpení sv. Václava z 16. století. Je to vůbec poprvé, kdy je podobný unikát představen české veřejnosti. Bohatě ilustrovaná ukázka z tohoto díla zachycuje Václava při ničení šibenic a symbolizuje tím jeho milosrdenství.

Národní muzeum ve spolupráci s Rakouskou národní knihovnou a díky podpoře UNIQA pojišťovny vystavuje i další vzácné předměty. Ostatková busta zpodobňující Václava reprezentuje dar Svatovítskému chrámu od Vladislava Jagelonského. Skvostně iluminovaný Házmburský rukopis určený Ferdinandu I. zachycuje fresky s portréty českých panovníků, které zničil v roce 1541 velký požár Pražského hradu.

Za poslechu latinských sborových chorálů zhlédnou návštěvníci v nasvícených vitrínách dvou zatemněných sálů exponáty připomínající významnou roli knížete Václava. Jejich kvalitu dokazuje mimo jiné i výše pojistné hodnoty, která činí téměř 26 milionů korun.

"Člověk vidí málokdy tolik originálů pohromadě. Dochází tu pak k paradoxní situaci. I když je tu málo exponátů, člověk u nich stráví spoustu času," svěřil se se svými dojmy Tomáš Pilař, jeden z návštěvníků.

Výstava, kterou obohacuje menší expozice o dějinách české knižní malby, potrvá do 2. května.

Z Národního muzea Lenka Davidová

Sport

Anna Kulíšková vybojovala bronz na paralympiádě

Na desátých Zimních paralympijských hrách v kanadském Vancouveru reprezentovali Českou republiku čtyři lyžaři a čtrnáct sledge hokejistů. O jedinou medaili se postarala zrakově postižená Anna Kulíšková, navigovaná trasérkou Michaelou Hubačovou. V super-G si dojela pro bronzovou medaili, když od obhajoby stříbra z paralympiády v roce 2006 ji dělilo 48 setin vteřiny.

"Trať byla dlouhá, měla hodně odkloněných pasáží a zlomů, které jsou pro zrakově postižené náročné," hodnotí trasu Anna, která se na paralympiádě účastnila speciálního slalomu, obřího slalomu, sjezdu a superobřího slalomu (super-G). Jak sama tvrdí, sjezd je její nejsilnější zbraní, ale během závodu ve Whistleru upadla. "Především smůla. Zavadila jsem rukou o bránu a pak jsem vjela do další brány a následoval pád," komentuje sjezdařka příčinu pádu.

"Organizace byla perfektní. Největším problémem bylo proměnlivé počasí, takže organizátoři museli trať neustále upravovat. A rivalita? Ta na takovém závodě také trochu panuje, ale mnohem méně než u zdravých sportovců. Tady se lidé více podporují a fandí si," tak shrnula Anna průběh a své pocity z paralympijských her 2010.

V příští sezoně by se chtěla Anna Kulíšková více věnovat škole (studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy) a ráda by se zúčastnila mistrovství světa v Itálii.

Za celou redakci drží palce a přeje hodně štěstí Eliška Čeřovská

Krasobruslař Březina čtvrtý na MS v Turíně

Být čtvrtý nejlepší nebývá zrovna populární a ve sportu to platí dvojnásob. Teprve dvacetiletý český krasobruslař Michal Březina však nemusí být ze své "bramborové" medaile vůbec zklamaný. "Jel jsem tam s tím, že bych se rád dostal do šestky. Nakonec jsem byl pět bodů od třetího místa, což jsem sám nečekal. Takže jsem spokojený," uvedl loňský juniorský vicemistr v rozhovoru pro LN.

Březina svým umístěním vyrovnal výsledek Tomáše Vernera z minulého šampionátu a navíc vytvořil osobní rekord. Český krasobruslař zajel velmi dobrou jízdu s jediným drobným zaváháním, a to když se při flipu dotkl rukou ledu. Slibovaný čtverný skok nakonec do jízdy nezařadil. "Je třeba jezdit také takticky, a když jsem viděl, že oba Američané za mnou zajeli čistě, nechtěli jsme příliš riskovat." Bouřlivou reakci v hale však vyvolalo hodnocení Březinovy jízdy, které se divákům zdálo příliš nízké. "To byla úžasná reakce, lidé byli skvělí, jsem moc rád, že se jim můj výkon líbil," uvedl Březina, který se netají tím, že by jednou rád vyhrál olympijské hry.

Další z favoritů Francouz Brian Joubert skončil třetí poté, co mu na druhého muže závodu Kanaďana Patricka Chana scházelo 11 bodů. Světovým šampionem je Japonec Daisuke Takahaši, který svým suverénním výkonem ovládl jak krátký program, tak volnou jízdu.

Jana Skopcová

Triatlonistka Frintová triumfovala v úvodním závodě Světového poháru

Historicky první úspěch pro český ženský triatlon ve Světovém poháru zajistila v nedělním závodě šestadvacetiletá Vendula Frintová. V australské Mooloolabě předvedla výborný start do seriálu a druhou Japonku Tomoko Sakimotovou porazila o 11 sekund. Na třetí pozici skončila Britka Liz Blatchfordová.

Přestože po cyklistické části ztrácela na čelo závodu minutu a 37 sekund, dotáhla se tradičně skvělým během na vedoucí závodnice a své úsilí dovedla k největšímu úspěchu dosavadní kariéry.

Sportovkyni se vyplatila pětiměsíční zimní příprava v Canbeře. S australským trenérem Darrenem Smithem tam trénovala především kvůli zlepšení své největší slabiny - plavání. "Tvrdě makám a každým dnem je to znát víc a víc. Ale je to pořád jen začátek sezony," citovala agentura AP úřadující mistryni světa v duatlonu.

Česká reprezentantka svým časem splnila nominační kritérium trenérsko metodické komise ČSTT pro nadcházející ME v Irsku, kde bude jednou z nadějí na medaili.

Výsledky: 1. Frintová (ČR) 2:03:15, 2. Sakimotová (Jap.) -11, 3. Blatchfordová (Brit.) –23

Lenka Davidová

První příčky pražského půlmaratonu obsadili Keňané

Praha přivítala v sobotu 27. března zhruba devět tisíc účastníků akce zamračenou oblohou s teplotami okolo deseti stupňů Celsia. O počasí ve své domovině si mohli Keňané, nejlepší běžci pražského půlmaratonu, nechat jen zdát. Navíc foukal silný vítr.

"Dost mi to zkomplikoval, nebylo příjemné v tom běžet," prohlásil v cíli vítěz Joel Kimurer. Keňský běžec zároveň útočil na rekord soutěže, za kterým nakonec zaostal o dvě vteřiny časem 1:00:09. Na svého krajana Wilsona Chebeta pak musel v cíli čekat minutu a 17 sekund. Keňskou nadvládu v první pětici přerušil jen Etiopan Adhane, který se umístil třetí. Nejlepší Čech Róbert Štefko obsadil desátou příčku časem 1:06:07. Mezi ženami dominovaly opět Keňanky, nejlepší z nich Kosgeiová bodovala časem 1:09:57. Domácí Petra Kamínková se umístila sedmá.

Překonat sám sebe přijel do Prahy i keňský vytrvalec Francis Karanju, který je držitelem čtyři roky starého půlmaratonského rekordu nevidomých. Spolu se svým bratrem, který mu dělá průvodce, však časem 1:11:52 zaostal o minutu a 23 sekund.

Závodu, který letos odstartoval prezident Václav Klaus, se zúčastnily i některé známé osobnosti v čele s bývalými fotbalovými reprezentanty Pavlem Nedvědem, Tomášem Votavou nebo Vratislavem Lokvencem. Na startovní čáru se postavil také pražský primátor Pavel Bém. Skladba závodníků byla přitom velmi různorodá. Nechyběli amatéři, rekreační běžci, dětské kočárky a jeden závodník si na trať vzal dokonce svého psa.

Jana Skopcová

Lídrem ligy je Sparta, slávistický kouč Jarolím odstoupil

Doslova gólovou smršť přineslo 22. kolo nejvyšší domácí fotbalové soutěže. O dva body vede tabulku pražská Sparta před vítězem zimní části Teplicemi. Mistrovská Slavia přišla po prohře 1:3 s Baníkem o svého dlouholetého trenéra Karla Jarolíma, který po bídných podzimních výsledcích a třech prohraných zápasech v jarní části odstoupil. Nahradil ho bývalý trenér Teplic, Plzně a Českých Budějovic František Cipro.

Slavia prohrála na ostravských Bazalech po 12 letech. V pondělní dohrávce se tak Baník přiblížil špičce tabulky a hodlá se ještě poprat o titul.

Utkání skvěle zahájil mladý ostravský útočník Matěj Vydra, když už v sedmé minutě otevřel skóre, za což mohly hrubé chyby v obraně hostujícího celku. V 22. minutě se pak Baník dostal do dvoubrankového vedení gólem Reného Bolfa. Do konce poločasu stihli ještě Pražané snížit krásnou střelou z dálky Petra Trappa, v 65. minutě ale domácí Mičola vrátil Ostravě dvoubrankové vedení.

"Nemůžu si to odpustit, ale za stavu 1:2 byl sražen Janda a měla se kopat penalta. Neříkám, že bychom ji proměnili, ale zápas by se vyvíjel jinak," řekl Deníku dnes už bývalý trenér Slavie Karel Jarolím.

Na chvostu tabulky je situace opačná. Střížkovští Bohemians i Kladno ztrácejíí na 14. Slovácko šest bodů, a jsou tak horkými adepty na druhou ligu.

Výsledky 22. kola: Liberec - Jablonec 4:2, Mladá Boleslav - Plzeň 4:0, Příbram - Bohemians 3:2, Bohemians 1905 - Teplice 1:1, Slovácko - České Budějovice 1:0, Kladno - Olomouc 2:3, Sparta - Brno 3:0, Baník - Slavia 3:1

Tabulka po 22. kole: 1. Sparta 46 bodů, 2. Teplice 44, 3. Baník 42, 4. Jablonec 41, 5. Plzeň 39, 6. Mladá Boleslav 31, 7. Olomouc 31, 8. Slavia 31, 9. Brno 30, 10. Liberec 27, 11. Příbram 27, 12. Bohemians 1905 25, 13. Slovácko 21, 14. České Budějovice 20, 15. Bohemians 14, 16. Kladno 14

František Géla

Začíná semifinále play off, ozdobou bude souboj Červenky se Štěpánkem

Po vítkovickém vítězství 3:1 nad Spartou v sedmém rozhodujícím utkání čtvrtfinále vykrystalizovalo složení semifinálových dvojic: Pardubice vyzvou Liberec, který vyřadil vítěze základní části Plzeň, a Vítkovice čeká po roce stejný soupeř, Slavia Praha. V loňském čtvrtfinále postoupili po sedmi zápasech Pražané.

V sérii Slavie s Vítkovicemi budou především rozhodovat hráčské osobnosti. "Jestli to bude něčí souboj, tak hlavně Červenky se Štěpánkem," upozornil slávistický kouč Vladimír Růžička pro Hokej.cz. Nejproduktivnějšímu hráči play off (11 zápasů/17 bodů), slávistovi Romanu Červenkovi, se postaví Jakub Štěpánek, nejlepší brankář vyřazovacích bojů. V sedmi čtvrtfinálových zápasech proti Spartě pustil 10 branek a úspěšnost zákroků drží nad 96 %.

Pardubický gólman Dominik Hašek tak oslnivé statistiky nemá (úspěšnost 90,7 %), přesto jeho tým postoupil do semifinále přes Třinec nejsnadněji ze všech účastníků play off výsledkem 4:1 na zápasy. Pardubice si s Libercem zahrály semifinále již před pěti lety. V něm uspěly a následně získaly titul mistra ligy. Hlavní oporou Severočechů je letos Petr Nedvěd, který se v tabulce produktivity drží těsně za Romanem Červenkou. V 11 utkáních nasbíral 16 bodů.

Výsledky čtvrtfinále:
Vítkovice - Sparta : 4:3 na zápasy (4:1, 0:2, 2:5, 4:1, 2:0, 1:2, 3:1)
Pardubice - Třinec: 4:1 (1:3, 5:3, 5:4PP, 5:0, 3:2)
Zlín - Slavia: 2:4 (6:1, 0:2, 3:4SN, 5:6, 8:3, 3:6)
Plzeň- Liberec: 2:4 (4:0, 4:1, 2:4, 3:4, 2:3, 2:7)

Jan Vávra

Počasí

Počasí

Už už to vypadalo, že předstírat jarní únavu je na místě. Datum nás ale opět přelstilo. Na apríla bude zkrátka hnusně. To znamená, že aktuální výmluvy stylu "přišlo na mě jaro, z postele mě nikdo nedostane," vystřídají výmluvy typu "je zataženo, z postele mě nikdo nedostane". Jako bychom každý rok zapomínali na prosté "ještě tam budem" a do nebes obracíme zrak, kdože si to z nás zase pěkně vystřelil. V ulicích tak potkáte nabubřelé tváře, které nakonec někdo z postele dostal. Ne však dobrovolně. Dámy a pánové, na apríla vás čeká sprška. A ve finále vás možná i ofoukne. Doufejme, že vítr neodnese i zajíce. Pěkný den a pěkné Velikonoce!!!

Eliška Nová