8. dubna 2010, Carolina č. 743

události od 31. března do 7. dubna


Z domova

Na rusko-americký summit dohlížejí tisíce policistů

V ulicích Prahy v těchto dnech hlídkuje až pět tisíc policistů a na klid ve vzdušném prostoru dohlížejí armádní stíhačky gripen. Na ruzyňském letišti platí striktní bezpečnostní omezení, nasazeni jsou psovodi, ostřelovači a protichemičtí experti. Česká metropole totiž hostí návštěvu dvou nejmocnějších mužů světa. Podpis protijaderné smlouvy mezi ruským a americkým prezidentem Dmitrijem Medveděvem a Barackem Obamou se od středy do pátku dotkne především Pražanů, čekají je dopravní uzavírky a bezpečnostní opatření, která diplomatický akt provázejí.

Policejní prezident Oldřich Martinů pro server Lidovky.cz připomněl "enormní bezpečnostní opatření" z let 2000 a 2002, kdy v Praze zasedal Mezinárodní měnový fond a NATO. Před rokem si české bezpečnostní složky otestovaly připravenost při první návštěvě prezidenta Obamy. Podle policejního prezidenta by současná opatření měla být ještě větší. Kromě obou hlavních aktérů Medveděva a Obamy přiletí do Prahy ještě státníci z deseti dalších zemí. Podle odhadů vedení policie bude vláda muset zaplatit kolem 50 miliónů korun, z nichž většina padne na platy policistů a část na provozní náklady.

Prezident Medveděv, který byl v předchozích dnech na oficiální návštěvě Slovenska, přiletěl do Prahy ve středu po 20. hodině. Večer se ještě setkal s prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě. Obama se chystá v české metropoli pobýt déle než Medveděv. Jeho speciál Air Force One dosedl na ruzyňskou ranvej ve čtvrtek ráno ve čtvrt na deset.

K podpisu smlouvy se oba státníci měli sejít v pravé poledne v prostorách Španělského sálu na Pražském hradě. Zatímco ruský prezident odletí už ve čtvrtek, Obama svůj den zakončí večeří s představiteli deseti středo - a východoevropských států. Hostitelem bude americký velvyslanec ve své rezidenci v pražské Bubenči. V pátek před svým odletem má americký prezident jednání s prezidentem Václavem Klausem, jež bude předcházet schůzce americké a české delegace, které se zúčastní premiér Jan Fischer.

Obnovená rusko-americká smlouva START má snížit kapacitu jaderného arzenálu na obou stranách a navíc výrazně omezit právo USA na preventivní nukleární útok. Výjimku tvoří jen Írán a Severní Korea, jimž Spojené státy chtějí zabránit v získání jaderné zbraně všemi možnými prostředky. Uvedl to server Lidovky.cz na základě Obamových výroků pro americký list The New York Times.

Po uzávěrce:
Prezidenti Medveděv a Obama krátce po poledni smlouvu podepsali.

Adam Plechatý

Topolánek opustí čelo ODS, funkci předsedy převezme volební lídr Nečas

Mirek Topolánek odchází z čela Občanské demokratické strany. Ačkoliv se tak oficiálně stane až 12. dubna na schůzi výkonné rady ODS, svůj záměr složit funkci předsedy strany avizoval už první dubnový den na grémiu, na nejužším vedení. Ve funkci ho nahradí Petr Nečas, ač prvním místopředsedou je David Vodrážka. Nečas už je novým volebním lídrem.

Topolánek se kvůli aféře vyvolané zveřejněním jeho neformálního rozhovoru pro magazín LUI (viz Carolina 741 a 742) nejprve rozhodl nerezignovat, pod tlakem pak odstoupil z kandidátky Jihomoravského kraje. Na grémiu následně ohlásil i odchod z čela ODS.

Topolánek byl předsedou ODS od roku 2002. V roce 2006 dovedl stranu k vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny a během svého působení v čele strany byl dvakrát premiérem, poprvé od srpna 2006 do ledna 2007, podruhé od ledna 2007 do března 2009.

"Na 12. dubna jsem svolal výkonnou radu, která rozhodne o tom, že Petr Nečas stranu povede až do volebního kongresu a vzápětí poté rezignuji. Předávám veškeré své kompetence Petru Nečasovi až do konání výkonné rady a ta bude muset toto rozhodnutí učinit, protože to je jediná možnost z našich stanov," dodal na oficiálních stránkách ODS.

Je možné, že nezůstane pouze u výměny Mirka Topolánka. Média spekulují také o nejistém osudu pražského primátora Pavla Béma, místopředsedy ODS Ivana Langera a místopředsedy pražské organizace Milana Jančíka. Ačkoliv Petr Nečas výměnu Langera odmítá, Topolánek se nechal slyšet, že na nadcházející schůzi výkonné rady jeho odvolání navrhne. Jedním z důvodů má být spis Krakatice, zabývající se propojením podsvětí a politiky, ve kterém jméno Ivana Langera figuruje. Béma a Jančíka zase může stát místo kauza Opencard. Smíchovský starosta Jančík je navíc podle průzkumů mimořádně neoblíbený.

Zda z vedení strany odejde Langer, se rozhodne 12. dubna na výkonné radě. Osud Béma a Jančíka bude jasný po schůzi regionálního sněmu pražské ODS, která je naplánovaná na 15. dubna.

Vojtěch Bublík

Životní prostředí má vést Bízková, aktivisté jí vyčítají práci pro ČEZ

Novou ministryní životního prostředí se zřejmě stane současná náměstkyně Rút Bízková. Její nominaci předcházela neúspěšná jednání ODS a ČSSD, která ukončil v úterý až premiér Jan Fischer, jenž vzhledem poměru sil svěřil resort občanským demokratům. Kvůli účasti ve vládě nestraníků se Bízková musela vzdát členství v ODS. Úřad by měla převzít od ministra zemědělství Jakuba Šebesty, nominovaného ČSSD, který ministerstvo řídil po rezignaci Jana Dusíka za Stranu zelených.

SZ opustila pozice ve vládě po neshodách Dusíka s Fischerem. Exministr nesouhlasil s podobou, v jaké ČEZ předložil projekt rekonstrukce hnědouhelné elektrárny Prunéřov. Poté, co předseda vlády zamítl pokus o hledání alternativního řešení problému, Dusík rezignoval a zelení k odchodu přemluvili i ministra pro menšiny a lidská práva Michaela Kocába. Jeho agendu by měl převzít přímo premiér Fischer.

Proti jmenování Bízkové protestují ekologičtí aktivisté, kritici prunéřovského projektu, kteří upozorňují na její funkci mluvčí uhelných elektráren ČEZ v letech 1994 až 1998. Právě o projektu ČEZ v Prunéřově, jenž má hodnotu 25 milionů, teď bude rozhodovat. Jako prioritu pro nového ministra vidí Fischer zlepšení čerpání peněz z fondů EU pro obnovu čističek odpadních vod ve velkých městech.

Kateřina Součková

Stručně z domova

* Pražský magistrát se 6. dubna odvolal proti pokutě ve výši 3,25 milionu korun, kterou mu minulý týden udělil Plzeňský kraj za nešetrnou opravu Karlova mostu. Magistrát se brání, že most nelze opravovat původní technikou a že bylo dokonce vyřazeno ještě méně původních kamenů, než se očekávalo. Mezitím Státní zastupitelství pro Prahu 1 zbavilo obvinění šéfa pražských památkářů Jana Kněžínka. Přestavbu však i nadále prošetřují kriminalisté. Rekonstrukce by měla být kvůli pečlivějším opravám dokončena až v září namísto plánovaného června.

* V kauze ústeckého konkurzního soudce Jiřího Berky padly 6. dubna po více než třech letech vyšetřování rozsudky. Táborský krajský soud poslal Berku na devět let za mříže, stejný trest uložil i konkurznímu správci Danielu Thonatovi a Vladislavu Větrovci, údajnému vůdci celého gangu. Jen tři z dvanácti obviněných soud zprostil obžaloby. Z deseti firem, které Berka poslal do konkurzu, odčerpal dohromady 202 milionů korun a další škodu ve výši 264 milionů jim způsobil rozprodáváním jejich majetku hluboko pod cenou.

Alena Neubauerová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Medvedev si na Slovensku pripomenul 65. výročie oslobodenia Bratislavy

Prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev priletel v utorok 6. apríla na oficiálnu dvojdňovú návštevu Slovenskej republiky. Na pozvanie prezidenta Ivana Gašparoviča prišiel na Slovensko prvýkrát od svojho zvolenia do funkcie. Hlavným dôvodom jeho návštevy bola oslava 65. výročia oslobodenia Bratislavy Červenou armádou.

"Prirodzene, programu tejto návštevy sme celkom vedome vtlačili silnú symboliku. Uctením si pamiatky tisícok sovietskych vojakov a partizánov padlých pri oslobodzovaní Slovenska i Bratislavy chceme vyslať jasné posolstvo vďaky i pamäti," vyjadril sa pre denník Pravda prezident Gašparovič.

Medvedev do Bratislavy prišiel spolu s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ministrom energetiky Sergejom Šmatkom a s ďalšími významnými predstaviteľmi ruských štátnych inštitúcií a podnikov.

Jeho príchod v utorok večer sprevádzali demonštrácie pod vedením mimovládnej organizácie Amnesty International, ktoré mali upozorniť na problém ochrany ľudských práv v Rusku. Hlavný program sa pre Medvedeva začal v stredu 7. apríla, keď udelil štátne vyznamenania trom slovenským vojnovým veteránom. Prezident Ivan Gašparovič vyznamenal Radom Bieleho dvojkríža II. triedy taktiež troch veteránov z bývalého Sovietskeho zväzu. Následne sa obaja prezidenti presunuli na pamätník pri Slavíne, kde položili vence za tisíce padlých vojakov Červenej armády, ktorí zomreli v oslobodzovacích bojoch Bratislavy a okolia.

Hlavy oboch štátov podpísali počas oficiálnej návštevy spoločné vyhlásenie k 65. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny v Európe a osem bilaterálnych dohôd týkajúcich sa najmä ekonomickej a energetickej spolupráce. Medvedev svoju návštevu ukončil v stredu večer koncertom Alexandrovcov a následne odletel do Prahy.

Veronika Šinková

Ekonomika

OECD radí Česku: Vytvořte příznivější podmínky pro podnikání

Vytvořit střednědobý plán proti dalšímu zadlužování, vytvořit příznivější podmínky pro podnikání - to jsou hlavní doporučení z ekonomické zprávy, kterou vydává Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj pro své členské země. Generální tajemník OECD Ángel Gurría představil její verzi připravenou pro Českou republiku 6. dubna v Praze.

Hlavními problémy jsou podle zprávy OECD stárnutí populace, které je rychlejší než v jiných zemích a způsobuje rostoucí podíl důchodů, vysoká míra nezaměstnanosti a udržitelnost veřejných financí. Nicméně Česká republika prý zvládla ekonomickou krizi bez větších problémů. Podle agentury Reuters předpovídá OECD Česku pro letošní rok růst HDP o 2 %.

Ángel Gurría se mimo jiné v Praze sešel s premiérem Janem Fischerem a ministrem zahraničí Janem Kohoutem. V projevu po setkání s čelními politiky uvedl, že země potřebuje opravdové politické vedení, které provede potřebné ekonomické kroky.

Petra Budnikovová

Výběr mýtného na českých dálnicích vzrostl o 15 %

Dopravci zaplatili na mýtném za první tři měsíce letošního roku o 15 % více než za stejné období minulého roku. Údaje ukazují, že se letos se vybralo 1,47 miliardy korun, oproti 1,27 miliardám z loňska. Informace Martiny Vápeníkové, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, přinesl server iHNed.cz.

Od února letošního roku se změnily sazby pro malé nákladní vozy do 12 tun, které musely přejít z dálničních známek na platbu mýtného. Dále se změnil systém počítání mýta podle denní doby. Nejvyšší sazby jsou v pátek od 15 do 21 hodin. Tímto krokem chce Ministerstvo dopravy předejít dopravním kolapsům, ale dražší páteční sazba také zavinila podražení jízdného některých autobusových spojení, protože autobusy musí mýtné platit též.

Údaje o výběru mýtného naznačují, že ekonomika ožívá, dopravci převáží větší množství zboží, které putuje do obchodů pro zákazníky.

Petra Budnikovová

Kultura

Prague Photo nabízí přehlídku různých stylů různých autorů

Pražská galerie Mánes propůjčila své prostory veletrhu Prague Photo. Vedle děl Josefa Sudka, Františka Drtikola či např. Alexandra Hackenschmieda si zájemci mohli zakoupit i fotografie začínajících mladých umělců. Výstava také zahájila nově vzniklou přehlídku Prague Photo Festival, která bude probíhat po celý duben na dvanácti místech v Praze.

Třetí ročník veletrhu Prague Photo dal od 29. března do 4. dubna opět prostor mladým umělcům. Vedle známých ukázek z tvorby Josefa Sudka, Františka Drtikola, Jana Švankmajera či Václava Chocholy se v pražském Mánesu objevilo na 25 expozic začínajících autorů.

Podle vyjádření Petra Hájka, jednoho z organizátorů, pro Český rozhlas je kouzlem veletrhu "různost nebo různorodost, protože každá ta galerie má nějaké své zaměření ... a je pak zajímavé vidět takovou reprezentativní přehlídku různých stylů od různých autorů, mladých i starých, slavných, méně slavných a třeba i těch, kteří se teprve proslaví."

"Prague Photo Festival je soubor jednotlivých kurátorských projektů, ale zároveň i stávajících expozic, jako je třeba stálá sbírka fotografie v Uměleckoprůmyslovém muzeu," upřesnil pro Český rozhlas Milan Jaroš.

Zájemci najdou expozice např. v pražské galerii Zlatá husa, Centru současného umění DOX, Umělecko-průmyslovém muzeu či na Staroměstské radnici. Projekt by měl přispět k lepšímu postavení současné fotografie a přiřadit Prahu k dalším evropským metropolím, ve kterých je tato akce téměř tradicí.

Magdaléna Medková

Zemřel Josef Koníček, choreograf a jeden z kytaristů Starců na chmelu

Česká kulturní scéna přišla v sobotu 3. dubna o jednoho ze svých nejvýznamnějších choreografů. Ve věku 78 let zemřel Josef Koníček, který svůj otisk zanechal mimo jiné ve filmech Dva z onoho světa, Limonádový Joe, Lásky mezi kapkami deště nebo Starci na chmelu. Odtud si jej diváci mohou pamatovat také jako jednoho z trojice kytaristů vedle Josefa Laufera a Petra Musila.

Josef Koníček se narodil 2. října 1931 v Praze. Poté co se vyučil sazečem, nastoupil na taneční konzervatoř, kterou ovšem nedostudoval. Místo toho začal pracovat pro Hudební divadlo Karlín v pozici choreografa. Odtud ve stejné profesi pokračoval do divadla Semafor, kde krom jiného spolupracoval s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem na jejich první hře Člověk z půdy. Ze Semaforu následně putoval do divadla ABC. Tam strávil 15 sezon.

Jeho kariéra ovšem zahrnovala také oblast filmovou, do níž zasáhl nejen jako choreograf (Noc na Karlštejně, Koloběžka první), ale blýskl se také v několika menších rolích. Kromě již zmíněných Starců na chmelu hrál například ve snímku Mučedníci lásky či Sedmikrásky Věry Chytilové. Později se v Československé televizi podílel na pořadech Televarieté, Kabaret U dobré pohody a další.

Václav Lang

Sport

Berdych v Miami druhý, ve finále nestačil na Roddicka

Spanilá jízda Tomáše Berdycha tenisovým turnajem Masters v Miami skončila až ve finále. Český tenista podlehl domácímu Andy Roddickovi ve dvou setech 5:7 4:6. Finálovou účastí se Berdych posunul na 16. místo žebříčku ATP. Posledním českým šampionem z Miami tak nadále zůstává Ivan Lendl, který zde triumfoval před 21 lety.

Ve finálovém zápase hraném ve velkém horku vzdoroval Tomáš Berdych Roddickovi hodinu a 43 minut. Skvěle servírující Američan však za celý zápas nedopřál českému tenistovi ani jeden brejkbol a při soupeřově podání byl naopak úspěšný dvakrát. Zápas ukončil symbolickým esem.

I přes prohru v posledním zápase odehrál Tomáš Berdych skvělý turnaj. Na jeho raketě skončila například světová jednička Roger Federer či sedmý hráč světa Fernando Verdasco. V semifinále pak Berdych takřka deklasoval dalšího z elitní tenisové top ten Robina Soderlinga.

V novém vydání pořadí ATP se Berdych posunul o čtyři příčky. Nyní je na 16. pozici, o tři místa před Radkem Štěpánkem, jenž ze zdravotních důvodů na čas přerušil kariéru.

Jan Barák

Slávistům pomohla změna trenéra - ve fotbalovém poháru porazili Spartu

Není to aprílový šprým, slávisté se opravdu konečně dočkali vítězství. První jarní derby pražských S v Edenu vyhráli poměrem 1:0. Vítězný gól vstřelil v 17. minutě Milan Černý. Zápas se hrál 1. dubna v rámci prvního čtvrtfinále Ondrášovka Cupu, oba týmy se znovu utkají za dva týdny v odvetě. Mezitím se navíc střetnou v ligovém zápase.

Slávisty do zápasu poprvé vedl nový trenér František Cipro. Pod Karlem Jarolímem totiž Slavia prohrála třikrát za sebou, a kouč tak musel po pěti letech tým opustit. Slávisty výměna kouče probudila a po čtvrthodině hry zužitkoval tlak červenobílých záložník Milan Černý. O deset minut později běžel sám na Vaniaka sparťan Kadlec. Míč, který už všichni fanoušci Sparty viděli v síti, ale poslal metr vedle branky. "Snažil jsem se to dát k tyči, ale nepovedlo se," řekl mladý hrot po utkání. "Jestli mi trenér vynadal? Nebylo třeba, vím sám, že tohle musím dávat i se zavřenýma očima."

Ve druhé půli se útočilo téměř výhradně na Vaniakovu branku. Sparťanská snaha o vyrovnání vyvrcholila deset minut před koncem, kdy Sionko trefil obloučkem z přímého kopu tyč. Zbytek zápasu se dohrával v takřka vycházkovém tempu. Hubené výhře Slavie zatleskala nepočetná návštěva 7439 diváků.

"Zvládli jsme neinkasovat, to nám do odvety dává slušnou šanci," zhodnotil utkání slávista Krajčík. Trenér Sparty Jozef Chovanec na tiskové konferenci po zápase kritizoval hru svého mužstva v první půli. Pak ale dodal: "Pohár je teprve v poločase. Prohráváme po něm 0:1, ale doma se o postup popereme."

Další utkání čtvrtfinále Ondrášovka Cupu skončila těmito výsledky: Teplice - Jablonec 1:3, Liberec - Olomouc 0:2, Plzeň - Příbram 1:0.

Po uzávěrce:
Olomouc porazila v odvetě Liberec 1:0 a postupuje.

Z Edenu Lukáš Pečeně

Fotbalovou ligu stále vede Sparta, na druhé místo se probojoval Baník

Fotbalisté Baníku Ostrava po třiadvacátém kole zamotali situaci na čele tabulky. Po vítězství v Teplicích ztrácejí na vedoucí Spartu jen dva body, Letenští totiž pouze remizovali v Plzni.

Ostravu na jaře gólově táhne sedmnáctiletý mladík Matěj Vydra, v sedmi duelech vstřelil čtyři branky. Tu poslední zaznamenal v souboji o druhé místo s Teplicemi, ve 26. minutě si naběhl za obranu žlutomodrých a chladnokrevně zakončil.

Teplické zaváhání využil také Jablonec, který už v sobotu porazil doma Olomouc 3:1 a bodově se dotáhl na třetí pozici. První Sparta v Plzni dlouho prohrávala. V závěru se jí však podařilo skóre otočit na 2:1, o vítězství ale přišla ve třetí minutě nastavení, kdy se trefil domácí Rajtoral. "Ale bodu si vážíme, náš výkon nebyl optimální," citoval Chovance server iDnes.cz.

Slavia si po pohárovém vítězství nad Spartou připsala pod novým koučem Františkem Ciprem také další úspěch. Hráči Bohemians 1905 si z Edenu odvezli prohru 0:3, přičemž dvě krásné branky ze standardních situací vstřelil před výbornou diváckou kulisou Grajciar.

V boji o záchranu si Kladno, které před závěrem ligy vyměnilo trenéra Hřídela za Stanislava Procházku, odvezlo velmi cennou výhru 4:1 ze Strahova, kde své domácí utkání hraje Bohemians Praha (Střížkov). Svůj bývalý klub potrestal dvěma góly David Zoubek, Střížkovští tak ztrácejí na první nesestupovou pozici už devět bodů.

Výsledky 23. kola: Slovácko - Liberec 0:0, Č. Budějovice - Příbram 2:1, Brno - M. Boleslav 2:3, Jablonec - Olomouc 3:1, Teplice - Ostrava 0:1, Slavia - Bohemians 1905 3:0, Bohemians Praha (Střížkov) - Kladno 1:4, Plzeň - Sparta 2:2.

Tabulka po 22. kole: 1. Sparta 47 bodů, 2. Baník 45, 3. Teplice 44, 4. Jablonec 44, 5. Plzeň 40, 6. Mladá Boleslav 34, 7. Slavia 34, 8. Olomouc 31, 9. Brno 30, 10. Liberec 28, 11. Příbram 27, 12. Bohemians 1905 25, 13. České Budějovice 23, 14. Slovácko 22, 13. České Budějovice 23, 15. Kladno 17, 16. Bohemians Praha (Střížkov) 14.

Michal Býček

Vítkovice a Pardubice jsou nejen díky skvělým brankářům zápas od finále

Semifinále hokejové extraligy mají zatím jednoznačný průběh. Pardubice vedou nad Libercem 3:0, Vítkovice jsou také jedno vítězství od finále, série se Slavií je 3:1.

Pardubičtí hokejisté mají semifinálový souboj s Libercem jasně ve své režii. Ve druhém zápase dokonce Dominik Hašek udržel čisté konto, když jeho tým triumfoval 4:0. "Každé vychytané čisté konto je hezké," uvedl Hašek v rozhovoru pro klubový web. A když Východočeši ve středu 7. dubna přidali na ledě Liberce výhru 4:3 v prodloužení, jsou velmi blízko účasti ve finále. K postupu jsou zapotřebí čtyři vítězství.

Naopak daleko od zopakování loňského úspěchu v podobě souboje o titul je pražská Slavia. S Vítkovicemi prohrává už 1:3 na zápasy a Ostravané můžou rozhodnout o postupu na svém ledě. Severomoravský klub drží skvělými výkony brankář Jakub Štěpánek. "Štěpánek potvrzuje celou sezonu, že je nejlepším brankářem extraligy," citoval asistenta trenéra Růžičky Čelanského server iDnes.cz.

Výsledky:
Vítkovice - Slavia 3:1 (po záp.: 7:2, 3:1, 3:5, 4:3)
Pardubice - Liberec 3:0 (po záp.: 2:1, 4:0, 4:3p.)

Jan Barák a Michal Býček

Počasí

Počasí

Jaro má hned několik typických znaků. Fotbalová Slavia prohraje, co se dá, hokejová Sparta vypadne z play off a lidé okolo nás kašlou, kýchají a smrkají. Všichni to znáte, ráno vstanete a venku je zima. Auto má zamrzlá okna a příroda vám naznačuje, že byste se měli navlíknout, co to jde, a vyrazit do ulic pojištěni proti větru, dešti a rozmarům počasí vůbec. Hodinku dvě máte pocit, že jste zvítězili a okolní chodci jsou hlupáci, protože se zítra zařadí ke kýchajícím nachlazeným nešťastníkům. Za další hodinu už tušíte, že nešťastníkem jste vy. Slunce praží, dívky obnažují nohy, je teplo, je krásně. A vy? Vy pláčete, potíte se a koketujete maximálně s myšlenkou zahodit bundu a rozstříhat sněhule. Možnosti jsou dvě. Vstávejte v poledne nebo nevěřte ranním náznakům matky přírody. Lže. Oproti tomu meteorologové se pouze mýlí. Do pátku předpovídají jasné počasí a 17 stupňů Celsia. Od soboty se mají teploty pohybovat jen kolem 10 stupňů, prý s občasnými přeháňkami. Věříte? Já ne, bude krásně.

Josef Černý