22. dubna 2010, Carolina č. 745

události od 14. do 21. dubna


Z domova

Premiér Fischer bude od září viceprezidentem evropské rozvojové banky

Současný předseda "úřednické" vlády Jan Fischer bude od září novým viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Jako jediného kandidáta za Českou republiku ho navrhli ministr financí Eduard Janota a guvernér ČNB Zdeněk Tůma a Fischer úspěšně prošel mezinárodním konkurzem. Jeho nominaci potvrdil ve středu 21. dubna v Londýně prezident EBRD Thomas Mirow.

Fischer by měl mít na starosti hlavně komunikaci se zeměmi, kde banka působí, i s Evropskou komisí. "Nabídku Evropské banky pro obnovu a rozvoj jsem přijal v souladu se svým loňským prohlášením, že svoji budoucnost vidím nikoli v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí," citoval Fischera server iDnes.cz.

Evropská banka, založená roku 1990, pomáhá zemím bývalého východního bloku při přechodu na tržní ekonomiku. Realizuje finanční operace v 29 zemích. Fischer tak na podzim ve funkci vystřídá někdejší slovenskou ministryni financí Brigitu Schmögnerovou.

Petra Doležalová

Vulkanický prach komplikuje leteckou dopravu v Česku

Česká republika po pěti dnech částečně otevřela svůj vzdušný prostor. České nebe se uzavřelo po výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull ve středu 14. dubna. Kvůli vulkanickému prachu musela uzavřít letecký prostor i většina evropských zemí.

Od pondělí 19. dubna se situace začíná pomalu měnit. Česká republika povolila některé lety. První letadla vzlétla v pondělí v Brně, Ostravě, Pardubicích a v pražské Ruzyni.

Provoz ale zůstává omezený přibližně na 60 procent, protože vulkanický prach stále ohrožuje bezpečný přelet letadel.

Kvůli přetrvávajícím potížím musela většina společností škrtat ve svém leteckém řádu. "Usilujeme o to, abychom vypravili lety všude tam, kde je to možné," sdělila ČTK mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková. Ani v úterý se však nelétalo naplno, dopravu stále komplikuje uzavření některých evropských letišť. České letiště nemůže vypravit letadla do Dublinu, Londýna, Helsinek či Rigy. Svůj let musel odložit i prezident Václav Klaus, který měl 19. dubna odcestovat na oficiální návštěvu Lotyšska.

Komplikace kvůli možnosti dalšího přívalu vulkanického prachu mohou trvat i několik měsíců. Vulkanický prach má dopad i na pozemní dopravu, která po obrovském nárůstu cestujících musela posílit linky.

Magdaléna Medková

Bízková v úterý představila priority ministerstva životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí musí být vstřícné a průhledné, uvedla čerstvě jmenovaná ministryně Rut Bízková v úterý na své první tiskové konferenci. Narážela tím mimo jiné na hlasy kritiků, kteří ji podezírají z náklonnosti vůči společnosti ČEZ v otázce modernizace uhelné elektrárny v Prunéřově. Přitom bývalý ministr resortu Jan Dusík právě kvůli projektu modernizace Prunéřova rezignoval.

"Ta kauza je uměle vytvořená médii a také je značně zpolitizovaná," reagovala Bízková na kritiky především z řad Greenpeace a ještě dodala, že konečný verdikt nad osudem Prunéřova má veřejnost očekávat brzy. V souvislosti s tím dále odhalila další priority resortu životního prostředí, které hodlá splnit.

"Vím, že mám časově omezený mandát. Proto jsem si jako svoje priority stanovila pouze ty, které jsem schopna reálně prosadit," řekla ministryně hned na úvod, kdy představila čtyři stěžejní body svého resortu pro příští měsíce. "Chci podpořit, aby podnikatelské subjekty více žádaly podporu z programu EU na projekty zlepšování kvality ovzduší," doplnila Bízková a zmínila především Moravskoslezský kraj, kde je největším znečišťovatelem průmysl, ale svůj podíl na emisích nese i doprava. Jako hlavní opatření vidí ministryně investice firem do moderních technologií, v opačném směru také čerpání ze zdrojů EU a využívání dotací z tzv. švýcarských fondů pro ekologicky šetrnou městskou hromadnou dopravu.

Za důležitý bod považuje ministryně Bízková program Zelená úsporám, ze kterého se dosud čerpalo na zateplování rodinných a družstevních domů. Upravená koncepce dotací by měla poskytnout až čtyři miliardy korun na zateplení veřejných budov, včetně škol, nemocnic a dalších budov v majetku měst a obcí. Program ekologických dotací vidí Bízková jako zásadní motor, který by měl pomoci nastartovat ekonomiku.

Bízková ve vládě vyrovnala počet nominantů za ČSSD a ODS. Před vstupem do Fischerovy vlády nestranických ministrů opustila řady ODS.

Adam Plechatý

Krátce z domova

* Česko uctilo během víkendu památku obětí polské letecké tragédie. Vláda vyhlásila na víkend 17. a 18. dubna dny smutku a obyvatelé České republiky v sobotu přesně v poledne drželi minutu ticha. Smutek se dotkl i kulturních a sportovních akcí, které na víkend připadaly. Program zrušilo například divadlo ve Zlíně, Uherském Hradišti nebo Přerově. Naopak pražské Hudební divadlo v Karlíně se rozhodlo pro zachování představení Polská krev, aby tak vzdalo obětem neštěstí hold. Polskou tragédii si připomněli i fanoušci sportovních akcí. Minuta ticha se držela před prvním finálovým kláním hokejové extraligy, dále ve fotbalové i basketbalové lize.

* Českou republiku navštívil portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva s chotí. V pátek 16. dubna byl hostem Univerzity Karlovy. V jejím Vlasteneckém sále nejen přednášel, ale zúčastnil se také besedy se studenty portugalistiky Ústavu románských studií Filosofické fakulty a se studenty Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd. Následně navštívil vernisáž výstavy výtvarných děl Jiřího Vovse, jehož tvorba je inspirována poezií portugalského básníka Pessoy.

* Zastupitelstva českých obcí si mohou gratulovat. Poslanecká sněmovna totiž ve středu 14. dubna schválila zákon o hazardu v původním znění a nepřijala kontroverzní pozměňovací návrh, proti kterému obce bojovaly. Teď budou moci rozhodnout, zda nové automaty chtějí, nebo ne. "Už se nemůže stát, že starostové a zastupitelé se ani nedozvědí, že na území obce mají kasino, videoloterijní terminály a další typy her. Budou moci regulovat veškerý hazard," citoval poslance ČSSD Pavla Němce, jednoho z předkladatelů zákona, server iDnes.cz. Po velkém odporu starostů se k původnímu zákonu nakonec přiklonila také ODS, celkově se pro změnu zákona vyslovilo 163 poslanců ze 172 přítomných a nikdo nebyl proti.

Michal Býček a Josef Švejda

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Klaus cestoval na pohřeb Kaczyńského vlakem, kritizoval neúčast Bruselu

Českou republiku na pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczyńského v Krakově reprezentovali prezident Václav Klaus s manželkou Livií, premiér Jan Fischer a nový pražský arcibiskup Dominik Duka. Kvůli přetrvávajícím problémům nad evropským nebem byli nuceni využít vlakový spoj.

Delegace vyrazila pravidelným spojem EuroCity Kysuca v neděli přesně v 6:11 z pražského Hlavního nádraží a v Bohumíně přestoupila do přistavené limuzíny, jíž pokračovala do Krakova.

Ochromená letecká doprava nezpůsobila problémy jen české delegaci. Na pohřeb dorazilo podstatně méně zahraničních státníků, než se předpokládalo. Neúčastnili se například německá kancléřka Angela Merkelová či britský princ Charles. Nedorazil ani americký prezident Barack Obama, přestože účast dříve přislíbil. Ruský prezident Dmitrij Medveděv do Krakova přiletěl.

Nevalnou účast Západoevropanů kritizoval i český prezident. "Já bych rozuměl tomu, že nepřijede kanadský premiér nebo australský generální guvernér., ale že nepřijedou někteří Evropané, že nepřijede nikdo z Bruselu, to se mi zdá neomluvitelné," uvedl Klaus.

Klausovo rýpnutí neunesl rakouský prezident Heinz Fischer, který na obřadu také chyběl. "Nebylo to dobře promyšleno," podrážděně reagoval na výtku. A nařčení, že by dal přednost předvolebnímu televiznímu spotu před pohřbem polského prezidenta, také ostře odmítl.

Jan Barák

Ekonomika

V červnu rezignuji, ohlásil guvernér České národní banky Tůma

Česká národní banka bude mít od července nového guvernéra. Zdeněk Tůma ve čtvrtek 15. dubna oznámil, že k 30. červnu rezignuje. Svoje rozhodnutí vysvětlil organizačními důvody. Tůmův mandát měl totiž původně končit až v únoru 2011, kdy končí i mandáty většiny členů bankovní rady, což by podle jeho slov mohlo narušit stabilitu vedení.

Prezidentu Václavu Klausovi předal Tůma rezignační dopis už v úterý odpoledne. "Považuji za rozumné, aby mandát guvernéra byl i do budoucna časově oddělen od ostatních členů bankovní rady," citoval Tůmu server Lidovky.cz.

Prezident teď musí do konce června jmenovat Tůmova nástupce, může jím být jeden z viceguvernérů Mojmír Hampl, Miroslav Singer či někdo třetí mimo ČNB.

ČNB je nejdůležitější banka v zemi. Řídí měnovou politiku, vydává bankovky a mince a dohlíží nad bankovním sektorem. Podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády, přičemž jejím hlavním cílem je měnová stabilita.

Alena Neubauerová

ČR dostane z fondů EU o 6 miliard korun více díky rychlému růstu

Česká ekonomika rostla v posledních třech letech rychleji, než se předpokládalo, proto Česko dostane o 6 miliard korun více (237 milionů eur) z fondů Evropské unie. V pondělí 19. dubna o tom informovala Evropská komise. Finanční částka se týká konkrétně let 2011 až 2013. Původně bylo pro Českou republiku ve fondech vyčleněno 26,69 miliardy eur. Mezi další rychleji se rozvíjející a odměněné státy patří také Slovensko a Polsko.

Přidělení peněz od Evropské unie nutně neznamená, že je daný stát plně vyčerpá. Česká republika nepatří k těm, kterým se to úplně daří, je na 7. nejhorším místě z celé sedmadvacítky. Zatím se v Česku využila pouze více než pětina přidělené částky. Peníze z fondů jsou určeny na stírání rozdílů mezi regiony, měly by se hlavně použít na rozvoj infrastruktury a na inovační technologie.

V každé zemi Evropské unie vznikají programy, prostřednictvím kterých se k penězům z EU dostanou lidé, kteří o ně zažádají. Podle serveru strukturalni-fondy.cz bylo k 3. březnu 2010 schváleno celkem 13 499 projektových žádostí v hodnotě 319,4 miliardy korun.

Petra Budnikovová

Plzeňská Škoda dosiahla vlani čistý zisk vo výške 194 mil. korún

Česká spoločnosť Škoda JS, ktorá sa už vyše päťdesiat rokov venuje dodávkam pre jadrovú energetiku, nadobudla v roku 2009 celkový zisk 194 miliónov korún. Ich tržby vzrástli oproti roku 2008 o jednu tretinu a dosiahli tak hodnoty 3,9 miliard korún. Minulý rok tak bol pre spoločnosť už desiatym úspešným v rade. Vďaka novým dlhodobým kontraktom výrazne vzrástla hodnota prijatých zakázok a dosiahla rekordné hodnoty pohybujúce sa v miliardách korún. O týchto predbežných hospodárskych výsledkoch firmy informoval v utorok 20. apríla predseda predstavenstva a zároveň generálny riaditeľ Škoda JS Miroslav Fiala.

Zároveň oznámil, že počet zamestnancov sa napriek hospodárskej kríze zvýšil za minulý rok o pätinu a momentálne je ich v podniku okolo tisíc. Fiala predpokladá, že na konci tohoto roku by mohli mať už 1100 pracovníkov. Priaznivé výsledky spoločnosti sa taktiež prejavili v mzdách, ktoré sa zvýšili o približne štyri percentá.

Tento trend chce spoločnosť udržať vďaka novým projektom v Temelíne, Dukovanoch a slovenských Jaslovských Bohuniciach, na ktoré už prebieha výberové riadenie. Navyše by Škoda JS chcela vyhrať aj tzv. "tender storočia" na dostavbu 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Temelín. Ďalšími záujemcami o tento tender sú aj ruské a americké firmy. "Lídrom konzorcia je Česká republika a nie Rusko," vyjadril sa Miroslav Fiala a potvrdil tým vysoké ambície spoločnosti Škoda JS v projekte.

Z tlačovej konferencie Škody JS Veronika Šinková

Kultura

Ceny Anděl 2009 ovládli Charlie Straight

Devatenácté udílení cen Akademie populární hudby v sobotu 17. dubna ovládla třinecká skupina Charlie Straight, která si odnesla hned tři sošky anděla hrajícího na šalmaj. Překvapením bylo i vítězství Tomáše Kluse v kategorii zpěvák roku nebo prvenství Ewy Farné jako zpěvačky roku. Do síně slávy byla uvedena Marie Rottrová.

Kytarovka Charlie Straight proměnila všechny tři nominace, a dostala Anděly v kategoriích objev roku, album roku a klip roku. Bez ocenění tak zůstali favorizovaní Nightwork nebo Xindl X. Naopak ostřílení matadoři Monkey Business jsou skupinou roku a Aneta Langerová si odnesla sošku alespoň za skladbu roku, kterou je její píseň V bezvětří. Až na Jarka Nohavicu a Kabát vystoupili všichni nominovaní naživo, což je pro přímý televizní přenos celkem revoluční přístup.

O nejoriginálnější vystoupení večera se postarala skupina roku Monkey Business, která sice nedorazila v úplné sestavě, Matěj Ruppert a Tonya Graves si tak zazpívali jen za klavírního doprovodu Ondřeje Brouska. Velice exoticky zapůsobila svou punkovou smrští Vypsaná fixa a bubeník Mandrage svým důrazem skoro zboural halu na výstavišti.

Večer v pražské Incheba Areně začal minutou ticha k uctění památky leteckého neštěstí u Smolenska. Dvouhodinovým programem, jenž byl ze tří čtvrtin vyplněn živou hudbou, provázela Tereza Pergnerová. Letos poprvé se udílelo jen devět cen, což mělo přispět k přehlednosti celé soutěže.

Josef Černý

Arnošt Lustig pokřtil svou novou knihu Okamžiky s Otou Pavlem

V pražském Paláci knih Luxor představil Arnošt Lustig 15. dubna svou novou knihu Okamžiky s Otou Pavlem. Křest knihy byl spojený s autogramiádou, které se zúčastnil také František Cinger, český publicista a literární historik, autor doslovu k představované knize.

Arnošt Lustig se poprvé setkal s otcem a bratry Oty Pavla v koncentračním táboře za druhé světové války. Po válce byli velmi dobrými přáteli a spojovaly je také jejich spisovatelské začátky. Z obou se stali úspěšní čeští spisovatelé, bohužel dráha Oty Pavla skončila předčasnou smrtí.

Kromě představení nové knihy se vzpomínalo na mládí obou spisovatelů. Arnošt Lustig vyprávěl spoustu veselých příběhů, třeba jak ho Ota učil chytat ryby. "Paměť je zvláštní zařízení, snaží se vytlačit to, co není úplně nejlepší," říká Lustig a dodává, že má dokonce pocit, že Ota je s ním ve dne v noci. "Jestli existoval Ježíš Kristus, tak to byl Ota Pavel, jen s lepšíma botama!" Přiznal se, že v životě nepoznal hodnějšího člověka. Vyprávěl, jak Ota Pavel dostal výplatu a rozdal ji všem sousedům a jeho manželka pak musela po sousedech chodit a vybírat peníze zpět, aby měla na jídlo.

Ne všechny vzpomínky byly veselé. Jednou potkal Otu Pavla, jak sedí na chodníku a hasí cigaretu o svou dlaň. Řekl mu, že "tělesná bolest je snesitelnější než ta duševní", a pak se nechal odvézt do ústavu pro choromyslné.

Arnošt Lustig byl plný energie, kromě povídání stíhal sledovat publikum, a když přišel někdo z jeho známých, zamával a srdečně ho pozdravil. Vždy se pohotově vrátil k tomu, co právě vyprávěl a navíc přidal k dobru i tři anekdoty. Prozradil dokonce, že ještě letos vyjde jeho další kniha Dívka s jizvou a zároveň se podle ní bude točit kinofilm. Také poletí do Číny, kde v létě vychází jeho kniha Bílé břízy na podzim, samozřejmě v čínštině.

Z Paláce knih Luxor v Praze Petra Budnikovová

MFF v Karlových Varech: John Malkovich ve festivalové znělce

Ve znělce k letošnímu 45. ročníku karlovarského festivalu se objeví americký herec John Malkovich. O Křišťálový glóbus se budou ucházet české snímky Kuky se Vrací a Tři sezóny v pekle a cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme režisér Juraj Herz, tvůrce filmů Spalovač mrtvol nebo T.M.A. Oznámili to pořadatelé MFF Karlovy Vary na tiskové konferenci 20.dubna.

Mezinárodní přehlídka filmů v Karlových Varech proběhne od 2. do 10. července a návštěvníky opět čeká bohatý program filmových děl známých tvůrců, ale i debutantů z celého světa. Zatím potvrzené tituly ze zahraničí do hlavní soutěže jsou Matka Tereza od koček polského dokumentaristy Pawla Saly nebo Sweet Evil francouzského režiséra Oliviera Coussemacqa.

Z českých filmů se kromě zmíněných snímků Jana Svěráka (Kuky se vrací) a Tomáše Mašína (Tři sezóny v pekle) budou o festivalové ceny ucházet v ostatních soutěžních sekcích například časosběrný snímek Heleny Třeštíkové Katka (sekce Dokument nad 30 minut), dále debut režisérky Jitky Rudolfové Zoufalci (sekce Na Východ od Západu) a v mezinárodní premiéře bude uveden nízkorozpočtový autorský film Jaroslava Fuita Dvojka (sekce Fórum nezávislých).

"Myslím si, že především film Kuky se vrací by mohl díky své filosofické hloubce působit dobře nejen na diváky, ale také na porotu," upírá naděje k Svěrákově novému filmu umělecká šéfka karlovarského festivalu Eva Zaoralová. V hlavní porotě bude letos zasedat renomovaný český scénárista a režisér Bohdan Sláma. Organizátoři také odhalili oficiální plakát festivalu, jehož autorkou je Zuzana Lednická ze studia Najbrt.

Novinkou mezi doprovodnými programy na letošním festivalu bude Běh pro Paraple, který organizuje charitativní partner karlovarské filmové přehlídky Centrum Paraple. Zdeněk Svěrák, který neziskovou organizaci na tiskové konferenci zastupoval, připomněl, že hlavní myšlenkou projektu je motto: Ten, komu slouží nohy, běhá pro ty, kterým nohy neslouží. Na otázku, s kým poběží běh na sto metrů Jiří Bartoška, odpověděl prezident festivalu: ,,Já poběžím s Evou samozřejmě, a ona asi vyhraje, i když jen o prsa."

Z tiskové konference Josef Švejda

Mateřství na čtyři způsoby v novém filmu Alice Nellis

Svůj v pořadí již čtvrtý celovečerní film Mamas & papas představila Alice Nellis ve středu 14. dubna. V pražském multikině CineStar Anděl tak měli diváci na premiéře možnost nejen naživo uvidět celý štáb, ale hlavně snímek, v němž Nellis hořce pojednává o jednom z nejzásadnějších životních témat: mateřství.

Po devatenácté hodině se úvodního slova večera zhostil producent David Rauch, který sám sebe označil za jednoho z mnoha "papas" filmu a následně představil všechny, kteří na snímku spolupracovali. Na první projekci se dostavili i Jan Svěrák, který Nellis produkoval její předchozí film Tajnosti, Jan Hřebejk, známý český režisér, nebo herečka Tatiana Vilhelmová.

Po skončení filmu mu všichni přítomní věnovali vřelý potlesk. Sál zaplnily převážně ženy, sama Nellis se však nálepce "ženského filmu" brání. "Muži jsou přece také lidé, mají například děti a někdy dokonce něco cítí," uvedla Nellis v rozhovoru pro iDnes.cz. Že je rodičovství velké téma pro Nellis samotnou, neboť i ona před časem sáhla k adopci, je z filmu patrné. "Je to téma, které kolem sebe vidím v tolika různých podobách a kterým se zabývá tolik lidí, že je s podivem, že o něm nevzniká víc filmů."

Některé role rodinných příslušníků obsadila Nellis skutečnými příbuznými, aby dosáhla co největší autenticity. Manželé Filip a Zuzana Čapkovi hrají zoufalé bezdětné manžele, bratr Michal Čapka zase řeší otázku potratu své přítelkyně Marthy Issové. Herci přitom neznali přesný scénář, Nellis jim pouze nastínila osudy jejich postav, takže většina dialogů zněla realisticky a uvěřitelně. "Mnohdy to nejtěžší na světě je na svět se vůbec dostat," zaznívá v upoutávce. Po zhlédnutí filmu by se ještě slušelo dodat: "Nebo na něm vydržet."

Alice Nellis vystudovala anglistiku-amerikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, poté scenáristiku a dramaturgii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Oslnila debutem Ene bene (2000) i filmem Výlet (2002), který dostal Českého lva za nejlepší scénář. Předposlední snímek Tajnosti se stal nejlepším českým filem roku 2007. V Divadle Na zábradlí režírovala hru Perfect Days, v Divadle Bez zábradlí zase Cestu dlouhým dnem do noci.

Z multikina CineStar Anděl Alena Neubauerová

Česká televize s Českým rozhlasem oceněny za pomoc při ochraně památek

Toulky českou minulostí, Nádraží na odstřel a časopis Turista. Tak zní jména vítězů předávání cen Média na pomoc památkám. Ceremoniál hostilo ve čtvrtek 15. dubna pražské Muzeum hudby v Karmelitské ulici. Akce, jež se pod záštitou ministra kultury, sdružení Pro Bohemia a Syndikátu novinářů každoročně odehrává při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel (připadá na 18. duben.), se letos konala už po třinácté. Porota udělovala ceny ve čtyřech kategoriích, kterými byly tisk, rozhlas, televize a publicistika.

Porota se může rozhodnout cenu neudělit, což se v kategorii tisk stalo hned dvakrát. První a třetí místo tak zůstalo neobsazeno, zato o dvě druhá místa se podělily Domažlický a Klatovský deník a zlínská redakce deníku Právo.

Na prvním místě se v kategorii rozhlas umístil cyklus Českého rozhlasu Brno, Toulky českou minulostí. Tento pořad se vysílá již 15 let, během kterých vzniklo na 770 dílů. Druhá pozice byla, stejně jako v předchozí kategorii, dělená. Jako všechna dosavadní ocenění v kategorii rozhlas, i zde byly vybrány pořady Českého rozhlasu 3 Vltava, a to Industriální stopy a Santini. Pořad přibližující méně známá místa Plzeňského kraje, seriál Čím ožívá krajina, obdržel cenu za třetí místo. Čestné uznání dostal cyklus Svatyně po generace děděné.

Televizní ceny zcela ovládla Česká televize. Z první příčky se radovali tvůrci reportáže Nádraží na odstřel Radek Macháček a David Kudela. Pořad Praha má sto věží, který mimo jiné nenechal bez povšimnutí ani věž muzea hudby, kde byl oceněn jeho autor Bedřich Ludvík, skončil na druhém místě. Třetí příčku získal cyklus o putování po známých i méně známých místech hlubokých tradic, Poutní místa. Ostravské studio ČT si odneslo čestné uznání za pořad Rajské zahrady.

Nejvíce ocenění se rozdalo v kategorii publicistika. Vítězem se stal časopis Turista, a to za trvalý zájem o všechny druhy památek. Této činnosti se totiž oceněné periodikum věnuje již 121 let. Druhou pozici za psaní o méně známých památkách přidělila odborná porota památkáři Davidu Růžičkovi. Třetí místo za věnování se drobným památkám, zejména smírčím křížům, si odnesl Roman Hartl z časopisu Turista. Čestné uznání dostala kniha Co nám zbořili autora Václava Fialy, který jí označil za knihu o prohře, kterou ho štvalo psát. Další čestná uznání putovala do Chánova za Petrem Kláskem Černickým, čtvrtletníku Pod Zelenou Horou a Evě Heřmanové za článek Barokní krajina.

Z předávání cen Vojtěch Bublík

Sport

Pardubice dělí od hokejového titulu jediné vítězství

Pardubičtí hokejisté jsou blízko mistrovského titulu. Tým kolem pětačtyřicetiletého brankáře Dominika Haška vede ve finálové sérii nad Vítkovicemi už 3:0 na zápasy. Příští utkání se odehraje 22. dubna. Pokud se Pardubicím povede stejně dobře jako v předchozích zápasech, odvezou si z ledu pohár.

Poprvé, v sobotu, především zásluhou útočníka Petra Sýkory srazili hosty vysoko 5:1. Druhého dne jim k výhře stačil výsledek 1:0.

Ve středu 21. dubna se finále přesunulo do Ostravy, kde domácí marně doufali ve zvrácení finálové jízdy. Od páté minuty sice vedli, když Treille z otočky překonal Haška, ovšem hned po čtyřech minutách vyrovnal z dorážky hostující Buchtele. A Pardubičtí postupně otáčeli zápas: ve čtrnácté minutě se trefil Pivko. Teprve až těsně před koncem druhé části vypálil obránce Píša od modré a pozměnil skóre na 1:3.

Na začátku třetí třetiny si další gól připsal střelec Sýkora. Nedlouho před koncem sice snížil domácí Vrána, ale víc už domácí nezvládli. Naopak při závěrečné power-play pak osud Vítkovic zpečetil Píša, pardubičtí hokejisté vyhráli 5:2.

Václav Lang

Ostrava smazala náskok Sparty, prvním sestupujícím je Střížkov

Do konce fotbalové ligy zbývá pět kol a situace v čele je stále zamotaná. Na Spartu, která remizovala v Českých Budějovicích, se totiž dotáhl Baník Ostrava. Pražané vedou už jen díky lepšímu skóre. Další adepti na titul Jablonec a Teplice ztrácejí pouze tři, respektive čtyři body. Na druhé straně tabulky už je jistý první sestupující: střížkovští Bohemians Praha.

Sparta nejenže nemá před Ostravou takřka žádný náskok, ale navíc se bude muset do konce sezony obejít bez brankářské jedničky. Blažek si v zápase Ondrášovka Cupu se Slavií natrhl vaz v koleně. V Budějovicích ho nahradil Kozáčik, příliš práce neměl, ale ani Sparta z mála šancí nic nevytěžila. "Z naší strany to bylo hlavně v prvním poločase nepovedené utkání. Vstup jsme měli liknavý," okomentoval sparťanský výkon pro ČTK kouč Jozef Chovanec.

Ostrava vstoupila do utkání v Liberci pasivně a v první půli se musela bránit četným útokům domácího Slovanu. Liberec měl převahu v držení míče, zahrával spoustu rohových kopů, ale když se domácí útočníci dostali ke střele, narazili na skvěle chytajícího Baránka, který pak v druhém poločase vytěsnil Nezmarovu hlavičku na břevno. Po následném protiútoku měli hosté přímý kop, rozehrál ho Lukeš a Neves hlavou skóroval.

Prvním sestupujícím jsou střížkovští Bohemians Praha, kterým disciplinární komise odečetla dvacet bodů. Klub ve čtvrtek 15. dubna trestala za to, že odmítl nastoupit k derby proti vršovickým Bohemians 1905. Střížkovský tým je dokonce v minusu a nemá ani teoretickou šanci.

Druhá sestupová pozice teď patří Kladnu, i když si tým odvezl bod z Edenu za bezbrankovou remízu se Slavií. Ta už se koncentruje hlavně na Ondrášovka Cup jako na jedinou naději, jak se letos dostat do evropských pohárů.

Výsledky 25. kola: Teplice - Příbram 1:0, Liberec - Ostrava 0:1, Plzeň - Jablonec 1:1, Slovácko - Bohemians 1905 1:1, Slavia - Kladno 0:0, Brno - Olomouc 1:2, České Budějovice - Sparta 0:0, Střížkov - Mladá Boleslav 2:4

Tabulka po 25. kole: 1. Sparta 51 bodů, 2. Ostrava 51, 3. Jablonec 48, 4. Teplice 47, 5. Plzeň 41, 6. Mladá Boleslav 38, 7. Olomouc 37, 8. Slavia 35, 9. Příbram 31, 10. Liberec 31, 11. Brno 30, 12. Bohemians 1905 29, 13. České Budějovice 24, 14. Slovácko 23, 15. Kladno 21, 16. Střížkov -6

Lucie Nevrklová

Slavia porazila Spartu a postoupila do semifinále poháru

Fotbalisté Slavie se po výhře nad Spartou radují z postupu do semifinále domácího poháru Ondrášovka Cup. Jediný gól zápasu, který se hrál 15. dubna na Letné, dal v 9. minutě z penalty Jaroslav Černý. Slávisté tak vyhráli i odvetu stejným výsledkem jako úvodní zápas v Edenu.

Utkání začalo tlakem Slavie, který vedl v 8. minutě k zaváhání Řepky. Nejdříve mu propadl míč, následně při bránění centru zahrál rukou. Zákrok se sice odehrál mimo pokutové území, ale sudí Adam po krátkém zaváhání ukázal na penaltový puntík. "Penalta být neměla. Odehráli jsme dobrý zápas, ale rozhodčí nás poškodil. Takhle za chvíli nebude mít v Čechách kdo pískat," komentoval po zápase situaci brankář Jaromír Blažek. Pokutový kop proměnil střelou k tyči Jaroslav Černý, a oslavil tak svůj návrat do základní sestavy. Zbytek poločasu byl v režii Sparty, z jejíchž kombinací se rodily i šance. Jenže ani Sionko ani Zeman neuspěli.

Ve druhé půli si oba týmy vytvořily další příležitosti, žádnou už ale neproměnily. Zajímavá situace se odehrála v 71. minutě, kdy dostal po souboji se Šenkeříkem žlutou kartu Řepka. ,,Ohnal se po mě loktem a trochu mě i trefil," svěřil se slávistický útočník. "Řepka se ho ani nedotkl. Rozhodli jsme se podat na Šenkeříka disciplinární stížnost pro hrubé simulování," odhalil sparťanský postoj mluvčí klubu Ondřej Kasík.

Zároveň Sparta podává protest i proti výkonu rozhodčího: ,,Ovlivnil zápas a nechal se strhnout mediální kampaní proti Tomáši Řepkovi," dodal Kasík. ,,Na sparťanské lavičce vládly emoce a Sparta byla jako vždy ubrečená," prohlásil na tiskové konferenci František Cipro, trenér Slavie. "Divím se, že nás Cipro tak dobře zná. Vždyť odtrénoval teprve třetí zápas," ukončil slovní přestřelku sparťanský kouč Jozef Chovanec.

Slavia se v semifinále utká s Jabloncem, druhou dvojící je Plzeň s Olomoucí.

Po uzávěrce: Jablonec - Slavia 1:0, Plzeň - Olomouc 2:2.

Z letenského stadionu Lukáš Pečeně

Počasí

Počasí

Počasí se v minulém týdnu řídilo přesně podle pivního barometru. Ve čtvrtek bylo obligátních deset stupínků a mírně zataženo až deštivo, což bylo ideální pro nudný den v kanceláři, neboť jsme neměli pocit, že meškáme zahrádky s plzeňskou dvanáctkou. V pátek, v den předvíkendové přípravy, nám počasí dopřálo celých třináct a ještě více sluníčka. To už mnozí z nás chytali slinu a z pracovních bačkor se do bot přezouvali o něco dřív, aby mohli vyrazit za podvečerními hřejivými paprsky do ulic nebo na chalupu. Sobota se svými osmnácti stupni nás pak vlákala do venkovních restauračních zařízení, protože modrá obloha na konci dubna znamená jediné: půllitr piva nás nemine.

Alena Neubauerová