29. dubna 2010, Carolina č. 746
události od 21. do 28. dubna
Z domova
Předseda Sněmovny Vlček rezignuje kvůli sporné dotaci a půjčce
Miloslav Vlček opustí k 30. dubnu post předsedy Poslanecké sněmovny a do květnových voleb ani nepovede kandidátku ČSSD Olomouckého kraje. Grémium sociální demokracie muselo zasednout mimořádně ve čtvrtek 22. dubna v Ostravě, aby rozhodlo, jak se k podezření ze zneužití dotace a řadě Vlčkových neobratných vyjádření postaví. Vlček se pod tlakem médií a zřejmě i vedení strany nakonec rozhodl odstoupit.
V letech 2006 a 2007 měl Vlček lobbovat za 25milionovou dotaci pro svého exporadce Petra Vrtala. Dotaci na vybudování neziskového sportovního centra v Harrachově údajně Vrtal použil na stavbu luxusního čtyřhvězdičkového hotelu. Ten se v současné době prodává za 120 milionů korun. S informací, že podezřelou dotaci začalo prověřovat Ministerstvo vnitra, přišly jako první Hospodářské noviny.
MF Dnes poté zjistila, že v roce 2005 si Vlček půjčil 1,1 milionu korun od svého asistenta Zdeňka Klapky. Peníze ale putovaly rovnou na účet vlivného exekutora. "Inženýr Vlček mu zřejmě pomáhal zajistit státní dotaci na tuto akci (pozn. stavba nebo úprava lyžařského svahu), a protože tu dotaci ještě neměli, potřebovali půjčit ty peníze," svěřil se Klapka serveru iDnes.cz se svou hypotézou. Půjčku Vlček vrátil v hotovosti, a porušil tím zákon o omezení hotovostních plateb, který nařizuje manipulovat s částkou nad půl milionu korun bankovním převodem. Je to opatření proti praní špinavých peněz. Vlček si od Klapky půjčil peníze minimálně dvakrát. Jednu půjčku vrátil a o druhou se soudí.
Vlček, dnes třetí nejvyšší ústavní činitel, tak po 14 letech opouští vrcholnou politiku. Poslancem se stal v roce 1996 a po patovém výsledku voleb v roce 2006 zaujal post předsedy Poslanecké sněmovny. Přestože měl být předsedou dočasným, pro nedohodu dvou nejsilnějších stran jím zůstal prakticky po celé funkční období. Vlček má dostat odstupné přes 600 tisíc korun, což odpovídá asi čtyřem platům předsedy Sněmovny. V čele dolní komory ho nahradí dosavadní místopředsedkyně Miroslava Němcová (ODS).
Hon na Vlčka zastínil i megalomanskou předvolební kampaň ČSSD v Ostravě. Strana reagovala na billboardy, které zesměšňují sliby sociální demokracie, a skutečně nabídla lidem pivo za 2 koruny a dvojníka Elvise Presleyho. "Bude také Elvis Presley, tedy dvojník, protože toho pravého bychom asi nedokázali dopravit," avizoval předseda Jiří Paroubek. Na večerní koncert německé skupiny Scorpions se přišlo podívat několik tisíc lidí.
Anna Kottová
Defenestrace 2010 podle Járy Cimrmana - kroužkujte poslední čtyři
Zakladatelé občanské iniciativy s názvem Defenestrace 2010 František Janouch a Lenka Procházková nabízejí lidem způsob, jak díky preferenčnímu hlasování zabránit již známým a "zkaženým" politikům, aby se znovu objevili ve Sněmovně. Chtějí prosadit nápad, jak do ní dostat nové, teoreticky nezkorumpované lidi. Všechno prý vymyslel Jára Cimrman, který Františku Janouchovi napsal dopis.
"Jára Cimrman přišel na to, že by bylo potřeba s těmi profláknutými politiky něco udělat a zjistil, že náš volební zákon to umožňuje. Pokud budeme používat kroužkování - preferenční hlasy - tak je třeba do toho zavést systém a kroužkovat poslední čtyři. Všichni. Je třeba vysvětlit lidem, že nadávat v hospodách není to nejlepší, že mohou jen přijít a tužkou zakroužkovat. Když nás bude více, uděláme malé či velké politické zemětřesení," řekl Janouch na tiskové konferenci 22. dubna.
Pokud voliči na hlasovacím lístku strany, kterou chtějí volit, zakroužkují poslední čtyři jména a pokud tito poslední čtyři kandidáti získají alespoň pět procent hlasů, mohou se dostat do Sněmovny, a nahradit tak stávající, stále znovu volené a známé poslance. Členové Defenestrace 2010 tuto možnost konzultovali s ústavními právníky a došli k tomu, že se v podstatě jedná o zákonem povolený vliv na volby - je to "defenestrace v mezích zákona".
Další inovací by bylo, kdyby lidé, kteří půjdou volit v pátek, kroužkovali poslední čtyři kandidáty, a ti, kdo se k volbám dostaví v sobotu, by mohli kroužkovat předposlední čtyři kandidáty. František Janouch zdůraznil, že nikomu nehodlá doporučovat, jakou stranu má volit. Jen je prý třeba ukázat vrcholným politikům, že své místo nemají jisté.
"Je to reálný, demokratický, ústavou schválený systém, jak mít vliv na volbu. Je to způsob, který potřebuje rozšířit, potřebuje vysvětlit. Lidé se mě často ptají, jakou mám záruku, že ti poslední budou lepší. A já říkám: horší to být nemůže," dodal Janouch.
Z tiskové konference Andrea Berniová
Havel sepsal program nové politické strany, která neexistuje
"Já si teď budu představovat, že jsem o čtyřicet let mladší a mám chuť založit novou stranu," odpověděl Václav Havel redakci MF Dnes na žádost, aby napsal, koho bude volit. Exkluzivně pro deník tak vznikl volební program imaginární politické strany. Zveřejněn byl 23. dubna.
Co vedlo českého exprezidenta k sepsání programu nové partaje? Havel spatřuje v dnešní společnosti široce rozšířenou nedůvěru k politikům. Příčinu vidí právě "v české tradiční ,partajokracii´, totiž v nabobtnalé váze politických stran (při jejich relativně malém počtu členů). Ano, strany jsou důležitým instrumentem demokracie, to nikdo nepopírá (ani já, kterého z toho už třicet let podezírají), ale právě jen (odkrytým!) instrumentem, ničím víc," vysvětluje. "U nás jsou strany jakýmisi podivnými pololegálními metastrukturami státu, v příšeří žijícími bratrstvy kamarádů," kritizuje dále exprezident. Za největší problém považuje "jejich stínový rozpočet založený na utajovaných svazcích politiků s místními oligarchy".
Podle Havla existují v české politice dva póly - idealismus a pragmatismus. Sám exprezident se ztotožňuje s tím prvním, zatímco druhý směr podle něj reprezentuje většina seskupení. Havlovi se nelíbí, že programy velké části politických stran kladou na první místo ekonomické cíle. "Jsou to technokratické až byrokratické texty," tvrdí.
Exprezident by svou stranu založil na občanské společnosti, kladl by důraz na lidská práva a mravní řád. Do svého programu by nezařadil vtíravé sliby ani zbytečné podrobnosti. Naopak, postavil by ho na několika zásadních cílech, jako je například zachování přirozeného rázu krajiny nebo přijetí nové ústavy do deseti let. Nejdůležitější změnou by byla přímá volba prezidenta i spravedlivější volební zákon. "Od ideje státu, důrazu na lidská práva a občanskou společnost a tématu mravního řádu by tedy měl program přejít k řádu právnímu a posléze k jednotlivým oblastem života od kultury ... přes zlepšení podmínek k životu celému neziskovému sektoru, této hlavní záruce stability demokracie a pluralismu v přerozdělování, až po ekonomiku," stručně charakterizuje své představy exprezident.
Program by obsahoval i jméno kandidáta na prezidenta. Měl by to být někdo z občanského světa, člověk vzdělaný a mladší.
Politici Havlovu iniciativu spíše kritizují. "Je to jen plácnutí do vody," uvedl například místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Program naštval i předsedu lidovců Cyrila Svobodu. "Demokracie je založena na soutěži politických stran. Stojí to i v naší ústavě, podle které byl Václav Havel dvakrát zvolen prezidentem," uvedl. S programem souhlasil pouze předseda zelených Ondřej Liška. Jeho stranu ostatně Václav Havel podporuje.
Tereza Janíková
Přežije česká věda volby 2010? Vědci a politici nenašli společnou řeč
"Postavení české vědy je v současnosti dost nejasné. Nejsou jasně definovány priority, není definováno, co naše společnost potřebuje, ale hlavně nebyla provedena analýza, kam bychom měli dále směřovat," uvedla bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová na úvod panelové diskuse mezi vědci a politiky. Uspořádalo ji sdružení Fórum Věda žije! 24. dubna v Divadle Archa. Jiří Havel, europoslanec za ČSSD, prohlásil, že "balíky peněz, o kterých rozhodují vědci, existují, ale sami vědci musí jasně říci, jak s nimi naloží."
Cílem setkání výzkumníků a politiků bylo také zlepšit vzájemnou komunikaci. Během pokládání otázek publikem ale Štěpán Kotrba z Britských listů nařkl vědce právě z neschopnosti komunikovat s veřejností a obhajovat před ní svou práci.
"Pan Kotrba klade svou otázku tak, jako by se v České republice politika realizovala tím způsobem, že politici realizují přesvědčení veřejnosti. To si snad nikdo z nás nemyslí. Jádro problému s Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) spočívá v tom, že v ní nabyly velkou moc, tak jako ve zbytku České republiky, lobbistické skupiny," reagovala kunsthistorička Milena Bartlová.
Přitom v průběhu debaty šlo jmenovat problémy postavení vědy ve společnosti snadno. "Jsem uchvácen skutečností, že se odněkud ozývají hlasy 'zrušme Akademii věd'. Neuvěřitelné! To by nemohlo nastat ani u divochů. Ale v naší vlasti to myslitelné je," řekl bývalý předseda AV ČR Rudolf Zahradník.
"Stav je víc než nejistý. Je alarmující. Na vědu dáváme 1,3 % HDP, ale Evropská unie po nás chce 3 %," připomněl europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf. Více peněz na vědu slibují všechny politické strany. Návrhů, jak řešit situaci, ale moc nezaznělo, přestože moderátorka debaty Barbora Kroužková (Česká televize) opakovaně vyzývala politiky k nastínění konkrétních kroků.
"Nejde jenom o zásadní navýšení rozpočtu na vzdělávání a vědu, ale také potřebné organizační kroky. Čili vyjasnit kompetence mezi premiérem jakožto předsedou RVVI, vyjasnit si kompetence rady, odstranit neprůhledné procesy a vyjasnit roli ministerstva školství," navrhl Ondřej Liška, předseda Strany zelených a exministr školství.
Jana Hybášková, lídryně pražské kandidátky KDU-ČSL, vidí řešení v totální změně obsazení RVVI. "Ta struktura, která je, není přihlouplá, je použitelná. Tragédie naší země je v tom, že v té Radě bohužel sedí již ne druhořadí, ale často třetiřadí lidé. Oni leccos umí, já z nich nechci dělat hlupáky. Jenže nedělají to, co umí, a chtějí dirigovat vědu. To je absurdita, to je nesnesitelné. Musejí tam být nejen odborníci, ale také lidé cti. Protože mizerové mohou zničit úplně všechno," dodal Zahradník.
Právě rozbití Akademie věd by údajně vyhovovalo zájmům Petra Matějů, předsedy Grantové agentury ČR, řekl Carolině Jan Borovička z Geologického ústavu AV ČR. "Dále mě zklamaly pravicové strany v tom, kolik peněz dávaly na podporu inovací, čili ve prospěch soukromého sektoru. Stát má přispívat na výzkum, ne na inovace, se kterými si dokáže poradit trh," dodal Borovička.
Z Divadla Archa Jan Vávra
Rektoři vítají diskusi o novém modelu financování VŠ
Čeští rektoři vítají zahájení diskuse o novém modelu financování vysokých škol, který by měl zohlednit jejich kvalitativní úroveň a měl by jim v dostatečném předstihu poskytnout státní garanci pro stabilní financování na několikaleté období. Shodli se na tom 22. dubna na plénu České konference rektorů (ČKR), které se konalo v Praze na Vysoké škole finanční a správní.
Rektoři rovněž požadují, aby Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Radou pro výzkum, vývoj a inovace urychleně zajistilo financování center základního výzkumu pro příští rok. Podporují také ideje reformy terciárního vzdělávání zpracované týmem ČKR i princip státních srovnávacích maturit.
"Jsme rádi, že státní orgány začínají reagovat na potřebu stálého financování vysokých škol," řekl na čtvrteční tiskové konferenci předseda ČKR Petr Fiala. "Současný systém financování vysokých škol je založen především na kvantitativních parametrech. Ten by mohl vést k tomu, že dojde k poklesu kvality absolventů, a to bychom neradi. Jsme financováni s ohledem na počet studentů, čímž jsme nuceni přijímat studentů co nejvíce," poznamenal Vladimír Večeřek, rektor brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity a místopředseda ČKR pro oblast vzdělávání. Dodal, že ČKR připravuje k reformám terciárního vzdělávání vlastní koncepční materiál. "Materiál není ještě hotový. Měl by ale odpovídat potřebám společnosti a akceptovat různorodost vysokých škol. Každá škola totiž nemůže být univerzitní a zároveň vědeckou či výzkumnou, to by bylo velmi omezující," řekl novinářům Večeřek.
ČKR se vyjádřila také ke státním srovnávacím maturitám, které byly znovu odloženy. Podle členů České konference rektorů není jejich současný koncept použitelný. "Princip státní maturity je nepochybně užitečný nástroj. Budou-li připraveny kvalitně, mohou být zásadním podkladem pro přijímací řízení na vysoké školy. V této chvíli to ale potvrdit nemůžeme, to by bylo především vůči studentům nezodpovědné," řekl na tiskové konferenci předseda ČKR Petr Fiala. Rektor pražského ČVUT Václav Havlíček dodal, že pro technické školy nebude mít státní maturita bez povinné zkoušky z matematiky smysl.
Z tiskové konference Tomáš Bystrý
Nejvyšší kontrolní úřad na mušce Inventury demokracie
Inventura demokracie uspořádala ve středu 28. dubna druhou debatu, tentokrát s tématem (ne)závislé instituce. Pozornost byla věnována Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a pozvání přijali Václav Žák, který stál u zrodu NKÚ v 90. letech, Miloslav Kala, stávající viceprezident NKÚ, Soňa Paukrtová, nezávislá senátorka a Jaroslav Spurný, redaktor Respektu, který se nakonec samotné akce nezúčastnil.
Předmětem debaty byl hlavně problém dosazování bývalých poslanců do nejvyššího orgánu NKÚ - kolegia. Podle Inventury demokracie odmítla Poslanecká sněmovna schválit právě kandidáty, kteří byli pro NKÚ vhodní odborně, ale nebyli zástupci žádné politické strany. Miloslav Kala sice přiznal, že má pochyby, zda bylo posledních pět kandidátů vybráno správně, nicméně řekl, že nelze vyloučit, že poslanec je také odborníkem. Na otázku zda prezident NKÚ rozhoduje o nominacích sám a zda se vůbec v NKÚ potkávají, odpověděl: "Jednou za tři týdny na kolegiu." Václav Žák vidí chybu ve špatně nastavených pravidlech, která umožňují vytváření politického tlaku.
Dalším problémem NKÚ je komunikace s veřejností. Soňa Paukrtová upozornila na to, že s konečnými zprávami není nakládáno tak, aby měly nějaký smysl. "Výstupy NKÚ nejsou brány v potaz," řekla. Všichni se pak shodli, že veřejnost nepřikládá výsledným zprávám přílišný důraz, a tak pomalu vyšumí do ztracena. Žák k tomu dodal, že NKÚ má problémy s důvěryhodností z toho důvodu, že není nepolitický. "Jisté výsledky by měly být pro vládu a příslušné instituce alarmující," dodala Paukrtová s tím, že nakonec se neděje vůbec nic.
Inventura demokracie je studentské uskupení fungující v rámci Studentské unie Univerzity Karlovy. Na svých webových stránkách píší, že jim není lhostejný současný stav demokracie a politické kultury v České republice. V rámci Inventury demokracie pak funguje tzv. debatní skupinka, která odstartovala svou činnost 27. dubna debatou (ne)veřejné zakázky.
Z debaty Eliška Nová
Generace°89: Studenti v deklaraci předloží svou vizi Evropy
V Praze, stejně jako v Bukurešti, Bruselu a Varšavě, se od pondělí do středy konalo trochu netradiční setkání. Díky projektu Generace ´89 do Prahy přijelo dvacet sedm studentů z devíti evropských zemí. Cílem jejich diskuzí nad revolučním rokem 1989 bylo připravit návrh Deklarace °89, v níž chtějí představit svůj pohled na současnou Evropu.
Generace °89 je projekt, který má připomínat pád komunistických systémů v Evropě. Je určen pro studenty z České republiky, Rumunska, Polska, Belgie, Velké Británie, Německa, Rakouska, Bulharska a Maďarska, kteří se narodili v roce 1989 a vyrůstali v odlišných podmínkách. V rámci projektu mají možnost podělit se o své zkušenosti s ostatními účastníky a zamyslet se nad přítomností i budoucností Evropy.
Na počátku stála esej na téma: Co mohu udělat pro Evropu a co může Evropa udělat pro mě? Jak se vidím jako občan EU za 5-10 let? Na setkáních se promítala videa autorů nejlepších esejí, která sami natočili s aktéry revoluce, a výsledkem je sepsání názorů a požadavků studentů na lepší žití v Evropě. Jelikož mezinárodní setkání probíhalo na čtyřech různých místech zároveň, každá skupina vybrala jednoho zástupce. Na nich bude konečné znění Deklarace ´89, kterou představí zástupcům Evropské unie 7. června.
Studenti, kteří přijeli do Prahy, kromě prohlídky města, prezentace videí a práce na návrhu deklarace navštívili také knihovnu samizdatové a exilové literatury Libri Prohibiti, účastnili se přednášek a workshopů a v divadle Archa si zahráli hru Šance °89 v anglickém znění.
Na tiskové konferenci, která se konala na samém začátku pražského setkání, řekl ředitel Rumunského kulturního institutu Dan Mircea Duta: "Jsem velice hrdý, že se nám podařilo tento celoevropský projekt rozjet." Jan Bubeník, účastník studentských aktivit z listopadu 1989, poté ocenil, že si mladí lidé vůbec chtějí o revolučním roce povídat.
Projekt finančně podporuje Evropská komise a koordinuje ho sdružení EUNIC (Evropské sdružení národních kulturních institutů) pod předsednictvím Rumunského kulturního institutu. Projekt zaštiťuje Václav Havel.
Z tiskové konference Kateřina Ciborová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Ze zahraničí stručně
* Václav Havel podpořil znovuzvolení rakouského prezidenta Heinze Fischera. Pokud střední Evropě dnes něco hrozí, pak je to dle Havlových slov nacionalismus, fanatismus a jakási posedlost, která se vždycky objevuje tam, kde je trošku nejistý terén. "A zdá se mi, že je důležité, aby se tomu střední Evropa uvarovala, a z tohoto hlediska by bylo velmi dobré nejen pro Rakousko, ale i pro další země, kdyby byl zvolen Heinz Fischer," řekl Havel ve videoposelství, které zveřejnily Fischerovy předvolební webové stránky. Fischer volby vyhrál ziskem 78,9% hlasů při rekordně nízké účasti (49,2 %). Výsledky oznámila v neděli večer ve vídeňském Hofburgu ministryně vnitra Maria Velterová. Své druhé šestileté funkční období by měl prezident zahájit 8. července.
* Evropská unie žádá Kanadu o zrušení víz pro Česko. Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová prohlásila, že to bude jedním z bodů summitu EU-Kanada, který se uskuteční 5. května. Kanada obnovila vízovou povinnost pro české občany loni v červenci s ohledem na vzrůstající počet lidí žádajících o azyl. Kanadská vláda ale 30. března představila novelu imigračního zákona, která má podstatně změnit systém poskytování azylu a oproti minulému setkání se za ČR postavily velké státy EU. Problém se týká také občanů Rumunska a Bulharska.
* Slovenští poslanci 27. dubna schválili měkčí verzi vlasteneckého zákona předloženou premiérem Robertem Ficem. Oproti původnímu zákonu, který prezident nepodepsal, nemusí státní úředníci přísahat věrnost republice a školáci si slovenskou hymnu poslechnou pouze na začátku a na konci školního roku, nikoliv každý týden. Součástí povinné výbavy škol zůstávají státní vlajka, text hymny a preambule ústavy. Hymna zazní i na sportovních zápasech, povinně ji bude muset vysílat také rozhlas a televize. Jako "nechutný" a "podpásový" označil krok svého koaličního partnera předseda Slovenské národní strany Ján Slota. Fico s ním totiž změnu nekonzultoval. Slota, jehož strana původní znění předložila, přesto zákon podpořil a nazval ho "vítězstvím všech slovenských vlastenců".
* Několik desítek stanů vyrostlo v minulých dnech na bratislavském Náměstí Slovenského národního povstání. Důvodem protestu je návrh rozdělení Vysokých Tater na nové zóny. "Chtějí vybrat 8800 hektarů z nejpřísněji chráněných lesů TANAP-u a určit je na těžbu dřeva, výstavbu hotelů, lanovek a vleků," upozornil Juraj Lukáč náčelník Lesoochranářského sdružení VLK. "Jsme tu, abychom protestovali proti návrhu zonace Vysokých Tater. Považujeme ho za nešťastný," řekl Novinkám.cz Pavol Fiala, který přijel z východoslovenského Vranova nad Topľou.
Eliška Čeřovská s přispěním Jany Skopcové (vlastenecký zákon)
Ekonomika
Žluté vlaky Radima Jančury se rozjely po Ústeckém kraji
Víkendovými jízdami na trati Děčín-Krupka spustila železniční společnost RegioJet propagační kampaň Žluté jaro na železnicích. V pondělí se soupravy přesunuly na frekventovanou trať Ústí nad Labem-Litvínov. Během následujících tří měsíců zavítají s ukázkovými projížďkami i do ostatních krajů.
Sobotní a nedělní jízdy po tzv. Kozí dráze na Ústecku přilákaly skoro čtyři tisíce lidí. Zájem cestujících a fanoušků železnice společně se špatným technickým stavem kolejí způsobily až dvouhodinová zpoždění. Nedodržování jízdních řádů ze strany konkurenčních Českých drah přitom Radim Jančura, šéf mateřské firmy Student Agency, kritizuje.
V Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském a Plzeňském kraji, ve kterých společnost RegioJet neúspěšně usiloval o provozování regionálních linek, budou její vlaky jezdit na pravidelných linkách, a to za symbolické jízdné pět korun.
RegioJet do kampaně nasadil moderní nízkopodlažní soupravy Siemens, které mimo standardních služeb nabízí i bezdrátové připojení k internetu. Společnost chce kampaní upozornit na stav zakázek ve veřejné dopravě a výsadní pozici Českých drah. Reklamní provoz dvou pronajatých motorových souprav přijde RegioJet na deset milionů korun.
František Géla
Z ekonomiky stručně
* Až 200 milionů korun stál České aerolinie a Letiště Praha šestidenní výpadek letového provozu způsobený mrakem prachu z islandské sopky. V Otázkách Václava Moravce to řekl provozní prezident ČSA a generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák. Podle něj ztráta firmy do budoucna neohrožuje, proto se zatím neplánují obrátit na stát s prosbou o pomoc. Dalších 30 milionů tratilo Řízení letového provozu. Podle analýzy, kterou si nechala zpracovat agentura CzechTourism, přišla Česká republika vlivem sopečného výbuchu asi o 60 tisíc zahraničních turistů.
* Šéf energetické firmy ČEZ Martin Roman přijal nabídku nominace do představenstva maďarské ropné společnosti MOL. Informaci přinesl internetový server Týden.cz. O zvolení rozhodne 29. dubna valná hromada maďarského energetického gigantu. Podle mluvčí ČEZ Evy Novákové nominace reflektuje význam společných projektů na výstavbu paroplynových elektráren a zájem MOL využít zkušenosti české energetické jedničky. Koupí akcií firmy MOL za 11 miliard korun v roce 2007 ČEZ odvrátil převzetí firmy rakouskou ÖMV.
František Géla
Kultura
Češi vybírají sedm divů Česka
Rhódský kolos nebo pyramidy v Gíze patří mezi sedm starověkých divů světa. Podaří se najít jejich české ekvivalenty? Česká televize se o to pokouší, v sobotu 24. dubna zahájila hlasování zábavným pořadem Sedm divů Česka.
"Stačí, že se narodíte jako Čech, a už máte jistotu, že se budete do smrti jenom divit," zahájil humorně laděný pořad moderátor Marek Eben. V průběhu večera představila porota složená ze známých osobností 25 divů České republiky. K nim se připojilo dalších 25, které reprezentují Česko na letošní výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.
Fantazii se meze nekladly, jediným kritériem bylo "nej". Divy můžou být největší, nejkrásnější, nejdelší, nejhlubší. Na rozdíl od těch starověkých, které se skládají výhradně ze staveb, jsou navrhované české divy rozdělené do několika kategorií a nechybí mezi nimi vynálezy a dokonce ani řada významných osobností. Nejen Ještěd nebo Karlštejn, ale i Dvořákova Novosvětská symfonie, Resslův lodní šroub nebo samotný Tomáš Garrigue Masaryk. I takové divy porotci vybrali. V celkem 50 nominacích se reflektuje česká nátura, nechybí tak ani české pivo, moravské vinné sklípky nebo neexistující osobnost Járy Cimrmana.
Od soboty až do finálového večera 12. června můžou diváci hlasovat prostřednictvím internetu nebo SMS pro své favority. Hlasování doplní i anketa o největší divy vybrané přímo diváky. Navrhovat je můžou na stránkách pořadu www.ceskatelevize.cz/7divuceska.
Petr Štěpán
Metropoli ovládlo jaro a libozvučné melodie, Praha 1 slavila
Centrum hlavního města ožilo v neděli 25. dubna oslavami, konal se tu Den Prahy 1. Cílem pořadatelů bylo připomenout významné hudební osobnosti a události, pro něž bylo historické území Prahy 1 inspirací či jevištěm.
Slavnost začala v deset hodin dopoledne před Stavovským divadlem, kde v 18. století působil Wolfgang Amadeus Mozart. Právě muž v převleku slavného skladatele spolu se starostou Filipem Dvořákem kulturně-zábavní den zahájil. Šéf první pražské části držel během svého proslovu v rukou koště, protože neděle byla zároveň posledním dnem dubnového komplexního úklidu komunikací Prahy 1.
Program pokračoval v Českém muzeu hudby v Karmelitské ulici - po setkání s názvem Ema Destinnová zpívá božsky se tam konal koncert slabozrakých a nevidomých studentů Konzervatoře Jana Deyla.
Zvučné melodie se nesly i na starých zámeckých schodech, kde po setkání s Bedřichem Smetanou a Antonínem Dvořákem zazněly staročeské písně v podání skupiny Hašlerka. Pořadatelé mysleli i na nejmenší a připravili pro ně tematické soutěže nazvané Pražské notování. Tancechtiví návštěvníci si přišli na své při Polce na Žofíně, kde mohli vyzkoušet taneční parket.
Vyvrcholením programu byl hudební průvod, který se vydal ze Staroměstského náměstí přes Karlův most do parku Kampa. Na břehu Vltavy se představili interpreti současné hudby - kapely Hudba Praha a Mig 21.
Přestože se akce měla uskutečnit o týden dříve (pořadatelé ji přeložili kvůli uctění památky obětí polského leteckého neštěstí u Katyně), na oslavy zamířily tisíce lidí. Atmosféru umocnilo i teplé slunečné počasí.
Z Kampy Aneta Štefánková
Double Fantasy vybízí k zamyšlení o vztahu krajinomalby a fotografie
Galerie Rudolfinum otevřela 22. dubna výstavu nazvanou Double Fantasy, která se zabývá koncepcí ideální přírody v oblasti malby a jejího vlivu na současnou fotografii. Expozice, jejímž kurátorem je ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma, představuje české i zahraniční fotografy. Výstava potrvá do 4. července.
Double Fantasy se skládá z děl tří fotografů. Mezi zástupce české scény patří Jan Jedlička a Michal Šeba, ze zahraničí je to německá fotografka Beate Gutschovová. Hlavním tématem výstavy je vztah mezi krajinomalbou 17. století a moderní fotografií. Každý z umělců si s problémem poradil jinak, jediným společným přístupem byla snaha nastolit otázku, jak vypadá obecně zakořeněný archetyp ideální krajiny. Podobnou tematikou se zabývá také paralelní výstava Krajina/obraz/fotografie, která se koná rovněž v pražském Rudolfinu. "Klíčem pro obě výstavy je otázka archetypu krajiny, otázka, která krajina je krásná, proč je krásná, zda je krásná krajina původní, nebo ta, kterou umělec přetvořil k obrazu svému," řekl den před zahájením Double Fantasy Nedoma novinářům.
Fakt, že v 17. století se krajinomalba řídila jasně danými pravidly, se odráží ve všech vystavených fotografiích. Nejvíce je podobnost patrná v tvorbě Gutschovové, která přímo uvádí, že se snaží dodržovat rozvržení jednotlivých prvků dle akademické doktríny. Právě proto se fotografie silně podobají dílům malířů, jako je například Claude Lorraine nebo Nicolas Poussin. U většiny snímků tak převažuje hlavně metoda nad samotným zobrazovaným místem.
Jan Jedlička naopak dokumentuje lidské zásahy do krajiny a její proměny, využívá černobílých fotografií a malého formátu. Pro posledního z umělců, Michala Šebu, je typická magická atmosféra snímku, kterou tvoří pomocí světel, stínů a ostrosti jednotlivých obrazů.
Z Rudolfina Tereza Drahoňovská
Sport
Hokejisté Pardubic se po pěti letech opět stali mistry republiky
Pardubice ve finálové sérii počtvrté porazily Vítkovice a z Ostravy si odvezly extraligový titul. Jejich vítězství ze čtvrtka 22. dubna však nebylo tak hladké, jak mnozí očekávali. Ještě minutu a půl před koncem 3. třetiny se zdálo, že si Vítkovice připíší první bod a série se přesune zpět do pardubické ČEZ Arény.
Trenér východočeského týmu Václav Sýkora se proto rozhodl pro power play a poslal brankáře Dominika Haška na střídačku. V přesilové hře Pardubic šest na pět srovnal stav obránce Aleš Píša na 2:2, čímž zajistil prodloužení. V něm stačilo jen 42 vteřin, aby o vítězství 3:2 rozhodl pardubický útočník Radovan Somík. "Prostě jsem to vyzkoušel a vyšlo to. Nejdůležitější gól kariéry," jásal šťastný střelec podle webu Aktuálně.cz. Pardubice zvítězily s bilancí 4:0 na zápasy. Vítkovice si už poosmé v historii odnesly stříbrnou medaili.
Letošní vítězství Východočechů bylo skutečně zasloužené. Pardubice prohrály pouze úvodní zápas s Třincem. Od té chvíle pokračovaly šňůrou 12 vítězných zápasů. Největší oporou pro tým byl brankář Dominik "Dominátor" Hašek. Většina kritiků nedávala této pětačtyřicetileté legendě velké naděje, ale Hašek ukázal, že má formu srovnatelnou se zlatým Naganem. Právě hokejový veterán si v rodných Pardubicích vysloužil největší aplaus. Na Pernštýnské náměstí dorazili hokejisté okolo druhé hodiny ranní, aby před téměř deseti tisíci fanoušky mohli pozvednout ligový pohár. "Je to úžasný, ale s Dominikem v bráně jsme ani s ničím menším nepočítali," řekl Carolině jeden z fanoušků.
Oslavy pokračovaly v neděli v pardubické ČEZ Aréně, kde "brankářskému bohovi" zazpíval Karel Gott jeden ze svých největších hitů Být stále mlád. "Bylo to nádherné překvapení. Opravdu jsem to až do poslední chvíle nevěděl. Přiznám se, že mě ta písnička dojala," uvedl podle serveru Hokej.cz Hašek. Během oslavy se vzpomínalo na předchozí vítězství z let 1973, 1987, 1989 a 2005, i na obránce Martina Čecha, který v roce 2007 zahynul při autonehodě. Vrcholem oslavy se stal okamžik, kdy hokejisté i s vyprodanou arénou zpívali hit skupiny Queen We are the champions. Český svaz ledního hokeje doufá, že se ligový pohár vrátí z Pardubic v lepším stavu než před pěti lety. Tehdy jej museli hokejisté po bujarých oslavách lovit z Labe.
Z Pardubic Lenka Lokvencová
Souboj o titul zůstává nerozhodný, Kladno zamávalo sestupovým pozicím
Ve dnech 24. - 26. dubna měla Gambrinus liga na programu 26. kolo. To mohlo výrazně přiblížit k vytouženému cíli jednoho z adeptů na titul.
Od remízy s Českými Budějovicemi v předešlém kole nemá pražská Sparta své místo na čele tabulky jisté. Stejný bodový kapitál drží na svém účtu i ostravský Baník. Oba týmy proto přikládaly utkání 26. kola mimořádnou důležitost. Aby podobností nebylo málo, oběma týmům přisoudil los soupeře s názvem Bohemians, Spartě střížkovské, Ostravanům Bohemians 1905. Oba vedoucí týmy zvítězily a v obou případech šlo o nejtěsnější možný výsledek 1:0. Rozhodnout tak může příští kolo, které se hraje v neděli 2. května a ve kterém proti sobě nastoupí právě Baník Ostrava a AC Sparta Praha. Oba soupeři mají před nedělním duelem 54 bodů.
Čtyři kola před koncem je zisk titulu otevřenou otázkou i pro dva týmy ze severu Čech, Teplice a Jablonec. První jmenovaný si poradil s Mladou Boleslaví a ztrácí na čelo tabulky čtyři body. Jablonec má ještě o bod navíc, když si doma vystřílel výhru nad Brnem.
Úřadující mistr Slavia naopak přiznává, že se smířil s místem uprostřed tabulky a soustředí se na domácí Ondrášovka Cup. V něm museli Pražané ve středu 28. dubna bezpodmínečně vyhrát, aby odčinili porážku 0:1 od Jablonce v prvním zápase semifinále. Kvůli přípravám vytáhl na Olomouc tým poskládaný z mladíků, z velké části juniorů, který zpátky do Prahy přivezl prohru 1:3.
Důležitý souboj mělo na programu i Kladno, které porazilo v boji o záchranu Slovácko. Obě mužstva si tak prohodila místa, a zatímco Slovácko by za současného stavu z předposlední pozice sestoupilo, jeho soupeř z Kladna poprvé od čtrnáctého kola drží pozici, která by mu zařídila nejvyšší soutěž i pro další sezonu.
Výsledky 26. kola: Plzeň-Budějovice 0:0, Sparta - Bohemians Praha 1:0, Příbram- Liberec 1:1, Kladno-Slovácko 1:0, Mladá Boleslav - Teplice 0:1, Jablonec-Brno 1:0, Olomouc-Slavia 3:1, Bohemians 1905-Ostrava 0:1
Tabulka po 26. kole: 1. Sparta 54, 2. Ostrava 54, 3. Jablonce 51, 4. Teplice 50, 5. Plzeň 42, 6. Olomouc 40. 7. Mladá Boleslav 38, 8. Slavia 35, 9. Příbram 32, 10. Liberec 32, 11. Brno 30, 12. Bohemians 1905 29, 13. Budějovice 25, 14. Kladno 24, 15. Slovácko 23, 16. Bohemians Praha -6 (po odečtu 20 bodů za nenastoupení k zápasu)
Po uzávěrce:
Slavii ani vítězství v odvetě 2:1 na postup v Ondrášovka Cupu nestačilo. Po 19 letech se nebude ucházet ani o pohárovou Evropu.
Jan Resler
Ze sportu stručně
* České tenistky do finále Fed Cupu nepostoupily. V římském semifinále proti Italkám neuhrály ani set a celkově v areálu Foro Italico prohrály 0:5. Rozhodující třetí bod v nedělním zápase zařídila Flavia Pennettaová, která porazila Petru Kvitovou 7:6 a 6:2. "Italky nám ukázaly, jak se na antuce hraje," komentoval na facebooku prohru týmu kapitán Petr Pála. Domácí hráčky si tak zajistily čtvrtou finálovou účast za posledních pět let a možnost obhajovat prvenství v soutěži. Stejně jako loni si zahrají ve finále s Američankami.
* Basketbalistky Brna po roční odmlce opět vyhrály českou ligu. Porazily USK Praha 83:69 a v sérii zvítězily 3:1 na zápasy. Do konce poločasu si hráčky vypracovaly čtrnáctibodový náskok a jejich nápor nezastavily ani dva oddechové časy trenéra Pražanek Lubora Blažka. Díky triumfu ze soboty 24. dubna už Frisco Siko Brno slaví čtrnáctý mistrovský titul v historii. Radost na Folimance doprovázely oslavy a šampaňským skropená palubovka. Došlo i na tradiční stříhání síťky z koše soupeřek, kterého se ujala Zuzana Žirková.
* Alois Hadamczik se vrátí na pozici hlavního trenéra hokejové reprezentace. V Praze o tom na pondělní schůzi devíti hlasy z deseti rozhodl výkonný výbor svazu. Po skončení květnového mistrovství světa v Německu, které bude znamenat derniéru stávajícího kouče Vladimíra Růžičky, se Hadamczik znovu po dvou letech ujme funkce. V ní by měl setrvat do roku 2012. "Jsem šťastný a nechci zklamat důvěru. Dělat trenéra národního mužstva je hrdost," řekl pro iDnes.cz kouč a manažer Vítkovic. V minulosti uspěl na ZOH v Turíně, kde získali hráči bronzovou medaili, a dovedl reprezentaci i ke stříbrnému úspěchu na MS 2006 v Rize.
Lenka Davidová
Počasí
Počasí
Přes den to sice na ulicích a za oknem vypadá na konec zimní nadvlády, my však radíme: "Počkejte ještě s odkládáním teplých svršků". Ranní mrazíky, na některých místech až - 10 stupňů Celsia, nás překvapily minulý čtvrtek i pátek a donutily mnohé z nás sáhnout opět po něčem teplejším. Jedinců razících okřídlené "bližší košile nežli kabát" je však i za takových podmínek dost a dost. Bývají to většinou muži, kteří od prvních teplých dnů nasadí krátké kalhoty a nesundají je, dokud kalendář neukáže listopad. Kdo zůstal o víkendu doma, ať se stydí. Bylo nádherně na nebi i na zemi a neděle byla dokonce zatím nejteplejším dnem dubna 2010. Sluníčko nám částečně svítilo i na pondělní cestu do práce a do školy, postupně se však obloha zatáhla a místy i zabouřilo. Obdobně bylo i v úterý. Až ve středu nás opět budilo slunce s modrou oblohou. Doufáme, že vydrží až do prvního máje!
Jana Skopcová