7. května 2010, Carolina č. 747

události od 28. dubna do 5. května

Vážení čtenáři,

upozorňujeme, že příští číslo Caroliny vyjde (kvůli rektorskému dnu 12. května) až 20. května. Poslední květnové číslo připravíme k 27., ale s jeho vydáním posečkáme na výsledky parlamentních voleb, ty se v Česku konají 28. a 29. května. V létě pak bude Carolina vycházet jako měsíční souhrn, harmonogram přinese právě poslední květnové číslo. Děkujeme za pochopení.

redakce


Z domova

První květen se nesl ve znamení volební agitace, ovšem v poklidu

Svátek práce jako obvykle posloužil nejrůznějším uskupením k vlastní veřejné propagaci. Zejména na mnoha místech Prahy se sešli členové i příznivci převážně politických organizací. Na rozdíl od předešlých let se ale tyto akce obešly bez závažnějších konfliktů.

Největší rozruch vzbudil incident před pražským Rudolfinem, kudy procházel průvod anarchistů. Několik účastníků se pustilo do členů ochranky štábu TV Nova, kteří vzhledem připomínali neonacisty. Strkanici nakonec uklidnil antikonfliktní tým policie. Potyčka se obešla bez zranění.

Na náměstí Jiřího z Poděbrad se sešli přívrženci Dělnické strany sociální spravedlnosti, která vzešla ze zakázané, krajně pravicové Dělnické strany. Dostavilo se kolem stovky lidí, kteří si mimo jiné vyslechli projev lídra strany Tomáše Vandase. Tomu se nelíbilo, že přítomní policisté na místě legitimovali příchozí.

Největší počet lidí se dostavil na Petřín, který zabrala ODS. Ne všichni ale přišli za politikou. Toto místo je totiž zároveň shromaždištěm zamilovaných, kterým je první máj zasvěcen. 711 párů zde toho dne dokonce pokořilo domácí rekord v počtu líbajících se dvojic.

ČSSD s Martinem Pecinou, současným ministrem vnitra a lídrem pražské kandidátky sociálních demokratů, a dalšími zase obsadila náměstí Míru, které se všelijakými balonky a prospekty zbarvilo do oranžova.

To prostranství u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti patřilo komunistům, mezi něž přišel například i Miloš Jakeš, někdejší generální tajemník KSČ.

Policejní mluvčí Tomáš Hulan pro ČTK potvrdil, že se letošní Svátek práce obešel bez výraznějších konfliktů. Důvodem byla mnohem menší účast, než se předpokládalo. Také proto brzy policie stáhla část z původně plánované tisícovky svých příslušníků.

Václav Lang

Klip Issové a Mádla kritizuje seniory za jejich levicové smýšlení

Po obvyklých billboardech a mítincích českou předvolební atmosféru rozvířil klip dvou mladých herců, Marthy Issové a Jiřího Mádla, kteří na internetu otevřeně hovoří o nutnosti volit politickou pravici.

Jejich video Přemluv bábu zhlédlo k 5. květnu už víc než půl milionu lidí. Herci v něm apelují na mladé, aby přesvědčili své prarodiče o potřebě pravicové politiky. Autoři se přitom nebojí ani užití vulgarismů a ostře se vyjadřují i o politickém přesvědčení seniorů. "Jak je možný, že oni tu levici volej? Copak oni zapomněli, jak to tady těch čtyřicet let, co byli komunisti u moci, vypadalo?" ptá se například Issová. Zároveň kritizuje levici za nehospodárnou politiku a varuje před možnými dluhy.

Klip u veřejnosti vyvolává rozporuplné reakce. "Je dobře, že to ti dva řekli takhle naplno. Třeba přivedou mladé k zájmu o politiku," říká studentka Fakulty sociálních věd v Praze. "Je to nehoráznost," oponuje další ze studentů fakulty. "Herci velice povrchně mluví o tématech, o kterých sami moc neví, a hlavně nic podstatného nevysvětlují." Podle některých klip ani nepřipouští možnost, že existuje nějaký pravicově orientovaný senior.

Ondřej Liška, předseda Strany zelených, reagoval natočením vlastního videa, v němž spolu se socioložkou a kandidátkou za zelené Jiřinou Šiklovou apelují na seniory, aby nevolili ani levici, ani pravici, ale právě jejich stranu. Video jednoznačně paroduje Mádla a Issovou, o jejichž výstupu Šiklová hovoří jako o diskriminaci starých lidí.

Alena Neubauerová

Z domova stručně

* Okresné štátne zastupiteľstvo v Olomouci oficiálne zastavilo stíhanie všetkých členov takzvaného "komanda ČEZ". V utorok 4. mája o tom informoval internetový server iDnes.cz. Zamestnanci firmy ČEZ boli v roku 2008 obvinení z vydierania a nezákonného vstupu na súkromné pozemky. Ich úlohou bolo odpájať údajných čiernych odberateľov elektrickej energie. Navyše nosili uniformy podobné tým policajným a niektorí z nich boli ozbrojení. Proti tomuto rozhodnutiu zastupiteľstva sa postavilo združenie PPP - právne poradenstvo a pomoc, ktoré podalo trestné oznámenie.

* Polícia v utorok 27. apríla obvinila šéfa Najvyššieho kontrolného úradu Františka Dohnala z trestného činu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku. Užívaním luxusných bytov a služobných áut za štátne peniaze spôsobil škodu vyčíslenú na 900 tisíc korún. V prípade odsúdenia mu hrozí odňatie slobody vo výške šiestich mesiacov až piatich rokov. Dohnal bol naviac donútený zaplatiť pokutu 50 tisíc korún, ktorú mu udelili poslanci za to, že im neumožnil kontrolu hospodárenia jeho úradu.

* Anticenu Ropák roku 2009 získal minister priemyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Za najhorší ekologický čin bol vyhlásený jeho návrh Aktualizácie Štátnej energetickej koncepcie, ktorý zahŕňa prelomenie limitu ťažby uhlia a rozšírenie jadrovej energie. Výsledky tejto ekologickej ankety boli vyhlásené v piatok 30. apríla. Na druhom mieste skončil generálny riaditeľ firmy ČEZ Martin Roman za "neutíchajúce úsilie urobiť z Českej republiky uhoľný skanzen na úkor zdravia Severočechov". Václav Klaus, ktorý sa permanentne objavuje na prvých miestach ankety, obsadil bronzovú priečku za pokračujúce zľahčovanie rizík globálneho otepľovania a podporu vyrúbania napadnutých stromov kdekoľvek v Národnom parku Šumava.

Veronika Šinková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Česko slaví na Expu 2010 v Šanghaji nečekaný úspěch

Jen během prvního dne navštívilo český pavilon na světové výstavě Expo 2010 přes 35 000 návštěvníků, což je o pět tisíc více, než je maximální kapacita výstavních prostor. Mezi hlavní taháky expozice patří bronzové reliéfy z Karlova mostu a obří Zlatá slza.

Z českého tábora v Šanghaji se ozývají spokojené hlasy. O expozici ČR je totiž od začátku světové výstavy nebývalý zájem. Kromě toho, že list Hongkong Daily zařadil český pavilon mezi pět nejlepších z celého Expa, se hned první den v sobotu 1. května do jeho prostor přišlo podívat přesně 35 853 návštěvníků. Davy lidí proudily už od rána, kdy je k pavilonu přivedla skupina divadelníků a žonglérů, načež se u vchodu vytvořila fronta několika set lidí. Organizátoři jim oproti jiným pavilónům vyšli vstříc časnějším otevřením výstavy. "Jsme tu přece kvůli návštěvníkům, a abychom šířili dobré jméno České republiky. Nebyl důvod s otevřením čekat, naše expozice byla připravena," sdělil médiím generální komisař české účasti Pavel Antonín Stehlík a dodal, že vysoká návštěvnost předčila všechna očekávání české výpravy.

Český pavilon láká návštěvníky na první pohled především originálně řešenou fasádou z hokejových puků, které jsou seskládány tak, že tvoří pohled na historické centrum Prahy z ptačí perspektivy. Zaujímá i vstupní brána ve tvaru spirály, jíž návštěvník prochází a cestou se díky multimediálnímu informačnímu systému dozvídá o České republice i samotné expozici nazvané Plody civilizace.

Největší zájem u návštěvníků vzbuzují podle očekávání reliéfy štěstí z podstavce sochy sv. Jana Nepomuckého, model ultralehkého českého letadla, v němž se mohou návštěvníci virtuálně proletět nad Českou republikou nebo Zlatá kapka Frederica Diaze, která je vyhotovena zhruba z jedné tuny ryzího zlata. Uvnitř pavilonu je navíc restaurace Czechia s recepty od M. D. Rettigové, dále obchod nabízející české produkty a multimediální sál, kde se bude odehrávat doprovodný program, výstavy a prezentace. Mezi nejzajímavější patří například performance a výstava graffiti umělců nebo Český národní den naplánovaný na 17. května, během něhož vystoupí téměř 150 účinkujících, včetně baletního souboru Národního divadla.

Všeobecná světová výstava EXPO 2010 v Šanghaji má tentokrát hlavní téma Lepší město - lepší život, zúčastní se jí 179 zemí a potrvá do 31. října.

Josef Švejda

Na Slovensku vyvolává finanční pomoc Řecku rozporuplné reakce

Řada slovenských politiků se postavila proti mezinárodní pomoci Řecku, které by od Slovenské republiky mělo obdržet až 816 milionů eur. Premiér Robert Fico oznámil, že si počká na kroky, které podnikne Řecko v rámci nových úsporných opatření. Tím v podstatě přenechal rozhodnutí na příští vládě, kterou si země zvolí v nadcházejících červnových volbách. Vláda postoj premiéra 5. května podpořila, Slovensko chce čekat, až úsporná opatření schválí řecký parlament.

Podle serveru iHNned.cz navíc Fico označil Řecko za nedůvěryhodnou zemi, kterou "Slovensko z průšvihu tahat nebude". Ficovy výroky přijala většina slovenské veřejnosti s povděkem.

V názorech na pomoc není jednotná koalice ani opozice. Koaliční Slovenská národní strana půjčku odmítla, stejně jako Směr premiéra Fica nebo opoziční Slovenská demokratická křesťanská unie, v jejímž čele stojí Iveta Radičová, neúspěšná prezidentská kandidátka. "Říkáme v této chvíli rezolutní ne půjčkám pro Řecko bez přijetí zákona Národní radou,"řekla podle serveru iDnes.cz Radičová. Naproti tomu koaliční Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko naznačilo, že půjčku podpoří. Opoziční Křesťansko-demokratické hnutí půjčku rovněž schvaluje s tím, že je to nevyhnutelné řešení.

Podle serveru iHNed.cz, který se odvolává na blíže neurčený zdroj z Bruselu, by se na pomoci Řecku nemuselo podílet jen 16 zemí eurozóny, ale všech 27 členských států. Česká republika by tak měla přispět až 30 miliardami korun, respektive 56 miliardami, neboť 26 miliard už Česko zaplatilo Mezinárodnímu měnovému fondu, jenž s Evropskou unií rovněž na pomoci spolupracuje. Mluvčí komisaře pro ekonomické záležitosti ale tuto informaci označil za spekulativní s tím, že současný scénář pomoci Řecku se zeměmi mimo eurozónu nepočítá.

Do krizové situace se Řecko dostalo kvůli státnímu dluhu, který dosahuje výše 300 miliard eur. Rozpočtový deficit pak loni dosáhl 12,7 % HDP, což je víc než čtyřnásobek toho, co povolují pravidla Evropské unie.

Alena Neubauerová

Ekonomika

ČSA budou muset radikálně šetřit, jsou v téměř čtyřmiliardové ztrátě

Vláda v pondělí 3. května schválila plán restrukturalizace Českých aerolinií. Ten má pomoci společnosti, které podle ministra dopravy Gustava Slamečky hospodařila loni se ztrátou až 4 miliardy korun, dosáhnout zisku díky úsporným opatřením v průběhu tří let. Už letos by se ztráta měla snížit na 600 milionů korun.

"Provozní ztráty byly skoro čtyři miliardy korun. Když jsou čtyři miliony cestujících, tak je to tisícikoruna na každého cestujícího," uvedl pro Hospodářské noviny Slamečka. Podle údajů Asociace evropských aerolinek přepravily ČSA loni asi 5,5 milionů pasažérů, tudíž odhadovaná ztráta na jednoho cestujícího by měla činit pouze 800 korun. I tak je ale celková ztráta 3,7 miliardy proti odhadovaným 3,5 miliardám vysoká.

Ozdravný plán vlády počítá s výrazným zmenšením společnosti. Podle ministra financí Eduarda Janoty se počítá s rozprodáním části majetku společnosti, prodejem třetiny letadel a propuštěním desetiny zaměstnanců z celkových více než tří tisíc. Z ČSA by se také postupně měl stát holding, přičemž mateřská společnost se soustředí pouze na pravidelnou leteckou dopravu a ostatní aktivity, jako například charterové lety nebo výcvikové středisko, se vyčlení do dceřiných firem. I ty by se pak měly prodat.

Kvůli snížení počtu letadel i personálu bude muset ČSA přistoupit ke změnám v letovém plánu. "Hlavním bodem restrukturalizační strategie je nová koncepce dopravní sítě," citoval server iDnes.cz šéfa aerolinek Miroslava Dvořáka. Společnost o třetinu omezí počet destinací, zruší ztrátové linky a zaměří se na ty nejziskovější.

Lucie Nevrklová

Kultura

Dvacátý Festival spisovatelů Praha se ponese v duchu kacířství a rebelie

"Každý spisovatel je v podstatě heretikem, každý je přirozeně rebelem," říká prezident Festivalu spisovatelů Praha Michael March k výběru tématu letošního jubilejního ročníku. Spolu s viceprezidentkou Vlastou Brtníkovou March představil program, hosty a nové logo 20. ročníku festivalu, který se bude konat od 6. do 10. června. Pořadatelé 4. května na tiskové konferenci k festivalu vyhlásili také vítěze ceny Spirose Vergose Za svobodu projevu.

Praha bude hostit přední světové literáty, festivalu se například zúčastní Bahaa Taher z Egypta, Gao Xingjian z Číny, Peter Matthiessen a John Wray ze Spojených států, Assia Djebarová z Alžírska a ze Španělska Fernando Arrabal. Z českých autorů například Michal Ajvaz a Radka Denemarková. Jedná se o světovou špičku v literatuře, dokonce přijede i Herta Müllerová, která je čerstvou držitelkou Nobelovy ceny za literaturu. Při této příležitosti vyjde v nakladatelství Mladá fronta její kniha Cestovní pas.

Návštěvníci festivalu se budou moci zúčastnit autorských čtení, projekcí, moderovaných diskusí, autogramiád a výstav. Kromě toho letos literaturu doplní i filmová přehlídka v kině Aero. Ti, kteří se nedostanou přímo na různé akce, mohou celé dění sledovat živě na internetu na portálu festivalu (www.pwf.cz). "Festival není koncipován jako masová akce, je to spíše intelektuální záležitost, ale díky internetu se tato akce dostává do celého světa a díky knihám do každé rodiny," řekla viceprezidentka Vlasta Brtníková March.

Michael March vyhlásil vítěze ceny Spirose Vergose Za svobodu projevu - Petera Matthissena ze Spojených států, mistra zenu, cestovatele a badatele, autora knih Sněžný levhart, Řeka devítihlavého draka nebo Země stínů. Cenu převezme 6. června.

Na Nové scéně Národního divadla se 9. června také vyhlásí vítězové Ceny Waltera Sernera o nejlepší nepublikovanou povídku. Tato cena je určena pro studenty středních škol, kteří letos zaslali na tři stovky povídek.

Festival spisovatelů se poprvé konal v roce 1991 ve Valdštejnském paláci jako setkání dvaceti českých spisovatelů, kteří stáli v opozici proti komunistickému režimu. Za dvacet let konání se tento festival zařadil mezi nejvýznamnější kulturní akce a byl první svého druhu, který propojil moderní technologie s tradicí autorských čtení.

Z tiskové konference Petra Budnikovová

Divadlo Broadway uvedlo premiéru muzikálu Je třeba zabít Davida

Diváci mohli ve středu 28. dubna poprvé zhlédnout nový český muzikál Je třeba zabít Davida - označovaný jako první česká crazy show. Podle kritiky se původní záměr poněkud nepovedl. Muzikál stojí na hitech Michala Davida, velmi populárního zpěváka a skladatele 80.let. Se skupinou Kroky a autory jako František Janeček nebo Zdeněk Barták složil velký počet diskotékových hitů, z nichž některé se hrají dodnes. Davida si pouštěli třeba hokejisté na olympiádě v Naganu v roce 1998 a o jeho současné oblibě svědčí návštěvnost muzikálu Děti ráje, představení vidělo už přes 50 tisíc lidí.

Vybrané melodie jsou pro nový muzikál i orchestrálně či textově upraveny, aby zapadly do děje. Příběh začíná v roce 2060. V té době je Michal David uznáván jako jeden z největších skladatelů své doby. Je natolik ctěn, že se Ministerstvo školství a kultury rozhodne upravit název Akademie múzických umění (AMU) na Davidovu akademii múzických umění (DAMU). Tři nevýznamnější představitelé této akademie, jejichž jména připomínají hudební či divadelní kritiky (například Rejžák/Rejžek), se rozhodnou této národní tragédii zabránit. Využijí k tomu vynález - stroj času - francouzského inženýra Leydena a rozhodnou se Davida zavraždit v minulosti. Na tuto misi vyšlou dva topiče Láďu a Vláďu. Těm se první dva pokusy nezdaří a mají poslední šanci v současnosti, kdy přistanou přímo v divadle Broadway při představení muzikálu Kleopatra, jehož autorem je též David.

Divadlo, které parodii připravilo k letošním Davidovým padesátinám, se snaží ukázat, že si umí udělat legraci samo ze sebe a ze svých inscenací, bohužel tento záměr funguje jen malou chvíli. Místo povedené parodie se lidé dočkají přehlídky trapnosti, oplzlostí, sexismů a narážek na homosexualitu. Zábava je tristní a přivádí i zkušené herce do situací, které nejsou viditelně příjemné ani jim. A pointa se během druhé půlky představení pomalu vytrácí, až zanikne úplně. Povedené jsou naopak animované dotáčky na plátně, které fungují jako předěly mezi scénami. Animace je výborná a má nápad.

V hlavních rolích vystupují Aleš Háma a Jakub Wehrenberg, Bára Štěpánová, Ivan Vyskočil, Iva Pazderková, Roman Vojtek, Monika Absolonová a další.

Z divadla Broadway Petra Doležalová

Třeboň znovu hostila festival animovaného filmu, tentokrát Anifilm

V Třeboni se letos uskutečnil devátý mezinárodní festival animovaného filmu. Pětidenní filmovou přehlídku, která se tentokrát představila pod názvem Anifilm, mohli diváci navštívit od středy 28. dubna do neděle 2. května. Festival uvedl vedle soutěžních filmů z česko-slovenské tvorby i nejzajímavější práce zahraničních tvůrců.

Ještě v lednu to vypadalo, že animované filmy do Třeboně vůbec nedorazí. Třeboňský AniFest, který divákům každoročně představuje nejnovější světovou i domácí tvorbu, se letos kvůli finančním sporům uskuteční v květnu v Teplicích. Část organizátorů se ale rozhodla tuto tradici v jižních Čechách zachovat, a proto se rozloučila s AniFestem a založila Anifilm. Třeboňské kino Světozor tak opět otevřelo své dveře animovanému filmu.

Anifilm měl navzdory prvnímu ročníku zajímavý program. Nabídl na 300 snímků, rozdělených do několika tematických sekcí. Diváci tak mohli zhlédnout současnou tvorbu francouzských umělců, starší snímky z tvorby bývalé NDR či nejnovější díly seriálu Ovečky Shaun. Největší zájem byl o celovečerní filmy uvedené do české distribuce minulý rok. Promítaly se snímky Mary a Max, Vzhůru do oblak, Panika v městečku, Příběh o Zoufálkovi, Monstra vs. Vetřelci a řada dalších.

Festival vyvrcholil vyhlášením soutěžní sekce Česko-slovenská tvorba, do které se přihlásilo na 150 filmů. Soutěžilo se ve dvou kategoriích. Cenu Nejlepší film v kategorii Televizní a zakázková tvorba obdržel režisér Jaromír Plachý za snímek Nunovó tango. V kategorii Studentská tvorba vyhrála trojrozměrná animace Pružinka od režiséra Michala Mészárose. Vyhlášení zakončila večerní projekce na třeboňském rybníku Svět.

Magdaléna Medková

Sport

Hokejové MS startuje v pátek, český tým přes omluvenky generálku zvládl

V poslední ostré přípravě před nadcházejícím MS v Německu čeští hokejisté uspěli. Na Švédských hrách obsadili druhé místo a Ondřej Pavelec byl zvolen nejlepším brankářem turnaje. Česká reprezentace vstoupí do šampionátu nedělním utkáním s Francií.

Poctivá defenziva, obětavost a výborný Pavelec v brance, to byly klíčové faktory při úvodním vítězství 2:1 nad domácí Švédy. Následovalo zaváhání s týmem Suomi (prohra 1:4) a závěrečná výhra 4:2 nad sbornou. Celkově tak Češi obsadili na Švédských hrách druhé místo, v konečném pořadí Euro Hockey Tour skončili třetí.

V takřka totožném složení odjede český tým i na šampionát do Německa. Z účasti na něm se z různých důvodů omluvili Fleischmann, Kaberle, Hemský, Eliáš, Erat, Prospal nebo Hejduk. Celkem se počet omluvenek zastavil na rekordním čísle 25.

Nehvězdný tým ale ukázal na hrách ve Švédsku svůj potenciál. Vynikající turnaj odehráli Jakub Klepiš, Petr Vampola a zejména brankář Atlanty Ondřej Pavelec. Ten při svém debutu v národním týmu dokázal vymazat švédské i ruské střelce a byl po zásluze direktoriátem turnaje vyhlášen nejlepším gólmanem.

Pavelce na soupisce pro MS doplní Vokoun a vítkovický Štěpánek. Dominik Hašek, hvězda letošního ročníku hokejové extraligy, v nominaci chybí. "Bylo to jedno z mých nejtěžších rozhodnutí v životě," uvedl pro Deník Sport trenér reprezentace Vladimír Růžička. "Prostě věřím Vokymu, on bude jednička," dodal Růžička.

Před MS čeká český tým ještě přátelské utkání s reprezentací Běloruska, pak se přesune do dějiště šampionátu. Do turnaje vstoupí čeští hokejisté v neděli od 16:00 zápasem s outsiderem z Francie.

Jan Barák

V čele fotbalové ligy jsou Sparta s Ostravou, předposlední je Kladno

Dvě kola před koncem fotbalové ligy mají k titulu nejblíže týmy Baníku Ostrava a Sparty Praha. Ty mají shodně po 58 bodech a Sparta vede díky lepšímu skóre. Na druhém pólu tabulky budou o prvoligovou příslušnost soupeřit na dálku především Kladno se Slováckem.

Šlágrem víkendového 27. kola byl sobotní zápas Baníku se Spartou hraný na ostravských Bazalech. Oba týmy měly v čele tabulky stejný počet bodů, vítěz by se tedy znatelně přiblížil titulu. V Ostravě se očekávala bouřlivá atmosféra, což se potvrdilo - už před zápasem policisté zadrželi tři stovky sparťanských fanoušků kvůli výtržnostem. Samotné utkání přineslo atraktivní útočný fotbal, v české lize málo vídaný. Ve 13. minutě se po Řepkově vlastním gólu dostal do vedení Baník. Po zbytek zápasu ale byli aktivnější hosté a v 54. minutě po přiťuknutí Wilfrieda vyrovnal sedmnáctiletý Kadlec. Dalších gólů se diváci nedočkali, řešení rébusu se přesunulo do dalších kol. "Je dobře, že to teď máme ve svých rukou, že sami musíme bojovat. Když vyhrajeme všechny zápasy, myslím, že se nemáme čeho bát," uvedl sparťan Juraj Kucka pro klubový web.

Ve vloženém 28. kole ve středu 5. května čekaly aspiranty na titul souboje s týmy, které se snaží zachránit. V obou případech byly rozdílné pozice znát. Baník vyhrál v Kladně 3:0 a Sparta rozdrtila Slovácko 4:0. Oba týmy mají dál stejně bodů a souboj o titul je napínavější než kdy jindy.

O titul se mohly ještě pokoušet týmy Teplic a Jablonce. Jejich ztráta na první příčku byla dva body u Teplic, Jablonec byl dokonce pozadu jenom o bod. Ve vzájemném zápase se však ani jednomu týmu nepodařilo skórovat. Jejich ztráta na první místo se zvýšila a zůstala jim jen teoretická naděje na titul. "Vzhledem k rozlosování a současnému postavení je velmi nepravděpodobné, že by Sparta nebo Baník poztrácely tolik bodů. Stát se může všechno, fotbal je jen hra, ale už v to moc nevěříme," řekl podle ČTK jablonecký kouč František Komňacký. Plíšek souhlasil: "Zázraky se občas dějí a musíme v ně věřit, třeba se stanou i tady. Ale také musíme být realisty."

O tom, kdo doplní střížkovské Bohemians a sestoupí do druhé ligy, se v posledních dvou kolech rozhodne mezi Kladnem a Slováckem. Po očekávaných prohrách s favority má Slovácko 26 bodů, Kladno je o dva body pozadu. Jistou záchranu nemají ani Bohemians 1905, kteří prohráli v Příbrami, k udržení jim ale stačí už pouze bod. Naopak výhrou v Mladé Boleslavi 1:0 se ze sestupového nebezpečí definitivně dostaly České Budějovice.

27. kolo: Ostrava - Sparta 1:1, Bohemians Praha - Jablonec 0:4, České Budějovice - Olomouc 2:1, Slavia - Příbram 3:0, Teplice - Kladno 5:0, Brno - Plzeň 2:2, Liberec - Bohemians 1905 1:1, Slovácko - Mladá Boleslav 1:0

28. kolo: Jablonec - Teplice 0:0, Příbram - Bohemians 1905 2:0, Kladno - Ostrava 0:3, Sparta - Slovácko 4:0, Mladá Boleslav - České Budějovice 0:1, Olomouc - Liberec 2:0, Plzeň - Slavia 4:2, Brno - Bohemians Praha 0:0.

Tabulka: 1. Sparta 58, 2. Ostrava 58, 3. Jablonec 55, 4. Teplice 54, 5. Plzeň 46, 6. Olomouc 43, 7. Mladá Boleslav 38, 8. Slavia 38, 9. Příbram 35, 10. Liberec 33, 11. Brno 32, 12. České Budějovice 31, 13. Bohemians 1905 30, 14. Slovácko 26, 15. Kladno 24, 16. Bohemians/Střížkov -5

Lukáš Pečeně

Fotbalisté Bohemians 1905 se stěhují do Edenu

To, co si nepřály fanouškovské tábory Bohemians 1905 a Slavie, se naplnilo. Klokani se od sezony 2010/11 přestěhují do Synot Tip Areny, kde budou hrát své domácí zápasy stejně jako fotbalová Slavia. Majitelé tradičního klubu z Ďolíčku a vlastník stadionu v Edenu společnost E Side Property 29. dubna podepsali smlouvu o pronájmu na pět let.

Bohemians 1905 hráli své zápasy v Ďolíčku od roku 1932, ale ani tento fakt nepřesvědčil nynější klubové akcionáře k zachování tradice. "Po zvážení všech alternativ o tom rozhodla většina akcionářů klubu. V současné době se nenašel nikdo, kdo by byl ochoten Ďolíček a provoz klubu na tomto stadionu dlouhodobě financovat," stojí v prohlášení ředitele Bohemians 1905 Lukáše Přibyla na klubových stránkách. Stav stadionu je nevyhovující, nemá ani vyhřívaný trávník, který je pro prvoligové kluby od příští sezony povinností.

Stěhování si nepřála většina příznivců obou vršovických klubů. "My, jakožto aktivní jádro slávistického kotle a Tribuny Sever nebudeme minimálně na rok navštěvovat domácí utkání Slavie v Edenu jako domácího klubu," uvedl na stránkách slávistických "kotelníků" jejich lídr Lukáš Val. "Družstvo fanoušků Bohemians zásadně nesouhlasí s byť dočasným přestěhováním klubu Bohemians 1905 na stadion Slavie - do Synot Tip Areny. Důvodem je především ztráta části klubové identity," oznámilo naopak Družstvo fanoušků Bohemians 1905.

Budoucnost Ďolíčku je v současnosti více než nejistá. Spekuluje se o zájmu většinového vlastníka Bohemians společnosti CTY a radnice Prahy 10 prodat pozemky pod stadionem. V budoucnosti by zde mohly stát například kanceláře. S tím se nehodlají smířit fanoušci klokanů, a proto začínají sbírat finance na záchranu stadionu. Jedinou jistotou tedy je, že poslední utkání minimálně na dobu pěti let se odehraje v Ďolíčku v sobotu 8. května proti Kladnu.

Michal Býček

Počasí

Počasí

Poslední dubnový týden (ostatně jako celý měsíc) dělal čest rčení o aprílovém počasí. Den co den se na obloze střídala hrozivá mračna s vysmátým sluncem a člověk kolikrát ani nevěděl, co si vzít na sebe. Ráno hezky, tak šup do kraťasů a sukní, které už pár hodin na to smáčel slejvák, a naopak. Slavnostní filipojakubská noc pak jako obvykle nutila k zamyšlení, zda není opravdu začarovaná, jelikož právě vatrám připraveným pro pálení čarodějnic nedal déšť šanci. Odnesli to také vytrvalci kolem májek, kteří si nad ránem kromě poctivé opice odnášeli mnohdy taky poctivou rýmu (na všechno rum nestačí). To dívky a ženy, které nepostihly páteční inkvizitorské ohně, naopak mohly být spokojené, jelikož stromy rozkvetly a na prvního máje je alespoň bylo pod čím líbat, a tak nám snad do příštího roku neuschnou a zůstanou krásné. Menší radost už z toho měli alergici, jenže těm se počasí nezavděčí nikdy. Tak snad květen přinese konečně nějakou tu opalovačku. Bylo by na čase.

Václav Lang