21. května 2010, Carolina č. 748

události od 5. do 19. května

Vážení čtenáři,

jak už jsme dříve upozornili, s vydáním příštího čísla posečkáme na výsledky parlamentních voleb, ty se v Česku konají 28. a 29. května. V létě pak bude Carolina vycházet jako měsíční souhrn, harmonogram přinese právě poslední květnové číslo. Děkujeme za pochopení.

redakce


Z domova

Kampaň přiostřila a chýlí se ke konci, Česko volí 28. a 29. května

Nečekaně dlouhá kampaň se blíží ke konci. Voleb do Poslanecké sněmovny, které se původně měly uskutečnit již vloni na podzim, se voliči dočkají v pátek 28. a v sobotu 29. května. Podle průzkumů veřejného mínění délka kampaně stranám spíše uškodila, a to hlavně dvěma největším - ODS a ČSSD. Naopak prospěla TOP 09, které komentátoři předpovídali, že s preferencemi do května nevydrží.

Podle posledního volebního modelu Střediska empirických výzkumů zveřejněného 17. května by nadpoloviční většinu 103 mandátů získala levice - ČSSD 75 a KSČM 28 křesel. Druhá nejsilnější strana ODS by získala 55 míst, nové subjekty TOP 09 a Věci veřejné (VV) by měly po 21 mandátech. Jiné strany by se do dolní komory neměly dostat.

Stejnou pětici (ČSSD 30,5 %, ODS 19, TOP 09 14, KSČM 13 a VV 11,5 %) posílá do Sněmovny také model Centra pro výzkum veřejného mínění z 19. května.

Kampaň v posledních dnech přiostřila. Ve středu 5. května srazil na mítinku ČSSD opilý muž pěstí Bohuslava Sobotku. Místopředseda strany a exministr financí byl převezen do nemocnice, propuštěn byl druhý den. Z 5. na 6. května pak někdo zapálil volební stánek sociálních demokratů. Předseda Jiří Paroubek se po incidentech rozhodl, že zruší velké mítinky volebních špiček a z narůstající agrese obvinil pravicové strany a některá média. Až do neděle 16. května pak neodpovídal na žádné dotazy MF Dnes, Lidových novin, Hospodářských novin, týdeníku Respekt a Reflex. Podle ostatních stran si za rostoucí agresivitu může především Paroubek sám. Byla to právě jeho ČSSD, kdo přišel s negativní kampaní.

Rozruch vyvolaly i tzv. studentské volby nanečisto pořádané organizací Člověk v tísni. Sociálnědemokratickým hejtmanům vadilo jejich načasování. Řada středních škol se tak z voleb raději odhlásila. Nakonec se jich zúčastnilo 135. ČSSD v nich propadla na sedmé místo s 5 % hlasů. U mladých vyhrála TOP 09, ale bodovala i krajní pravice.

TOP 09 zase v rámci kampaně rozesílala lidem do poštovních stránek složenku na 121 tisíc korun, tedy státní dluh rozpočítaný na jednoho občana. Někteří senioři se ale složenky zalekli a volali na linky 112 nebo 158. Jedna paní se dokonce zhroutila a skončila v péči lékařů.

To Věci veřejné zavedly hlídky v ulicích. Ty domlouvaly bezdomovcům v parcích nebo volaly policii, když narazily na problém, se kterým se neuměly vypořádat. Kvůli kontroverznosti ale VV hlídky zrušily.

Před letošními volbami se k politické situaci vyjádřilo hned několik umělců. Akci Vyměňte politiky podpořily např. Aňa Geislerová, Aneta Langerová nebo Marta Kubišová. Největší debatu však vyvolalo video Marthy Issové a Jiřího Mádla Přemluv bábu, ve kterém vyzývali mladé lidi k přímluvě u prarodičů, aby nevolili levici.

Eliška Nová

Velká voda zaplavila část Moravy a Slezska

Povodně, které na začátku tohoto týdne udeřily na severní Moravě a ve Slezsku, většinou nedosahují takové míry jako před třinácti lety, i tak se srovnání s rokem 1997 ozývá čím dál častěji. Už teď je jasné, že letošní záplavy se řadí mezi jedny z nejhorších za poslední léta.

Řeky začaly stoupat o víkendu a už během nedělního večera meteorologové vyhlásili na mnoha místech třetí povodňový stupeň. V Moravskoslezském kraji se nebezpečně zvedly hladiny Olše, Odry a dalších vodních toků. Karviná zůstala několik hodin odříznuta od zbytku světa. Přehrady Olešná na Frýdecko-Místecku a Těrlicko na Karvinsku se během pondělního dopoledne naplnily až po bezpečnostní přeliv hrází a vodu nebylo možné regulovat. Velká voda zaplavila i část Ostravy a především Bohumína, kde nastala mimořádná situace. V pondělí ráno tam překročila hladina řeky hranici padesátileté vody a mnoho domácností se ocitlo bez elektrického proudu. Nejhorší zpráva přišla z Třince. Devětašedesátiletou ženu strhl proud, když šla zkontrolovat stav blízkého potoka. Žena utonula.

Hladina řeky Bečvy se rozlila především na Vsetínsku, Hranicku a Přerovsku. Hejtman Olomouckého kraje, kam Hranicko i Přerovsko spadá, vyhlásil v neděli večer stav ohrožení. V Zubří na Vsetínsku spadl rodinný dům, který řeka podemlela. V úterý začala voda ve vsetínském regionu pomalu opadávat, obyvatele ale ohrožují sesuvy půdy.

Troubky na Přerovsku, symbol katastrofy z roku 1997, se i letos ocitly pod vodou. V noci na úterý byla zahájena evakuace vesnice, zatímco hasičský sbor se neúspěšně snažil utěsnit průrvu v říční hrázi. I když úřady po minulých záplavách slibovaly, že obec zabezpečí před svéhlavou Bečvou, obyvatelé si stěžují, že žádná protipovodňová ochrana vytvořena nebyla. Už teď se odhaduje, že škody budou obrovské.

Ve středu 19. května, tedy třetí den povodní, začaly hladiny řek klesat a voda na většině míst pomalu ustupuje. Stoupá pouze dolní tok Moravy v Jihomoravském kraji, ale větší nebezpečí podle odborníků nehrozí.

Tereza Janíková

Zemřel ochránce lidských práv Otakar Motejl

Ombudsman Otakar Motejl zemřel v neděli 9. května po krátké nemoci ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích ve věku nedožitých 78 let.  Podle dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění důvěřovalo ombudsmanovi 63 % dotázaných. Skončil tak třetí za premiérem Janem Fischerem a prezidentem Václavem Klausem. Motejl byl dříve ministrem spravedlnosti, předsedou Nejvyššího soudu a ochráncem veřejných práv se stal poprvé v roce 2000. Funkci pak zastával po dvě období necelých deset let. Před rokem 1989 hájil Motejl disidenty.

Rozloučení s Otakarem Motejlem se konalo v pražském Divadle Na Fidlovačce v pondělí 17. května. Obřad proběhl se státními poctami, které spočívaly v přítomnosti a proslovech představitelů státu. Zúčastnili se jej prezident Václav Klaus, nejvyšší představitelé Senátu Přemysl Sobotka a Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a členové vlády. Ze zahraničních hostů například slovenský prezident Ivan Gašparovič.  "Nečekaným odchodem Otakara Motejla ztrácíme jednoho z mohykánů naší polistopadové politiky, který byl ve špičkových funkcích celých 20 let," citovaly Novinky.cz prezidenta Klause.

Nad sídlem kanceláře ochránce práv v Brně a nad Poslaneckou sněmovnou vlál černý prapor a z oficiálních webových stránek ochrance.cz se vytratila barva. "Pan doktor nám bude velmi chybět. Ten úřad postavil, dal mu podobu a důvěra veřejnosti v úřad je obrovská, a to je jeho zásluha," řekla serveru iDnes.cz zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která úřad dočasně povede.

Poslanci musí do dvou měsíců vybrat z návrhů prezidenta a senátorů nového ombudsmana. I když toto téma není v předvolebním období prioritou, začínají politici nahazovat háčky se jmény na tento post. Předseda Strany zelených Ondřej Liška přišel jako první se jménem předsedy konkurenční TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. "Je vnímán velkou částí veřejnosti jako člověk vysokých morálních hodnot a myslím si, že by byl dobrým ombudsmanem," řekl ČTK Liška. Následně Týden.cz přišel s informací, že by ČSSD mohla navrhnout Františka Bublana, bývalého ministra vnitra a nestranického lídra v kraji Vysočina. "Je to dobré jméno," přiznal serveru Týden.cz místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Anna Kottová

Osmého května vyvrcholily oslavy 65. výročí konce druhé světové války

Na Národní památník Vítkov v Praze se v sobotu 8. května sjeli veteráni i vysocí státní činitelé, včetně prezidenta, aby spolu s českými vojáky uctili památku padlých hrdinů.

Hlavního projevu se ujal ministr obrany Martin Barták a připomněl v něm odvahu českých i slovenských odbojářů. Řada z nich se samotného pietního aktu účastnila. Přijelo zhruba 250 veteránů z Česka, Slovenska, Francie, Ruska, Izraele a dalších zemí. Cílem aktu bylo nejen vzdát holt těm, kteří bojovali na všech frontách i na barikádách, ale také navrátit památníku Vítkov jeho původní účel.

Už více než před 80 lety zde měly být uloženy ostatky padlého legionáře z bitvy u Zborova. Záměr překazila druhá světová válka, po ní památník sloužil určitou dobu jako mauzoleum prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda a do počátků 90. let chátral. Uložením ostatků padlého legionáře a účastníka karpatsko-dukelské operace začal památník plnit svůj účel jako pietní místo československých odbojářů.

Neslavilo se jen na Vítkově. Po celý den vojenské kluby historie rekonstruovaly bitvy na barikádách na Žižkově. Odpoledne prezident Václav Klaus na Pražském hradě tradičně jmenoval několik generálů armády a policie. Večer se v Mánesu konal koncert s názvem My jsme to nevzdali.

Sobota nebyla jediným dnem oslav. Už ve středu 5. května se uskutečnil pietní akt u budovy Českého rozhlasu, kde se během války odehrálo jedno z nejdůležitějších střetnutí Pražského povstání. O den později se uskutečnila slavnostní přehlídka historických jednotek americké armády v Plzni v rámci akce Díky, Ameriko!

Slavilo se i ve světě. Jednu z nejmonstróznějších vojenských přehlídek předvedlo Rusko. V Moskvě jí 9. května přihlížely hlavy států mnoha zemí, včetně českého a slovenského prezidenta.

Z Vítkova Petr Štěpán

Pernes skončil v čele Ústavu pro studium totalitních režimů

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů odvolala ve středu 12. května dosavadního ředitele Jiřího Pernese. Do čela ústavu se prozatím postavil Zdeněk Hazdra, šéf oddělení zkoumání doby nesvobody, který instituci povede do vyhlášení výsledků nového výběrového řízení.

Impulsem k Pernesovu odvolání bylo obvinění z plagiátorství, které přinesl server Týden.cz. Ten poukázal na shodné pasáže jeho knihy Svět Lidových novin 1893-1993, která vyšla před 17 lety, a diplomové práce Blanky Maškové z roku 1958.

"Kniha Jiřího Pernese je téměř kompletním plagiátem práce paní Maškové," uvedla pro Týden.cz studentka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Libuše Janáčková, která na shodu textů narazila při shromažďování materiálů k vlastní diplomové práci.

Podezření z plagiátorství provázela již dříve Pernesovu knihu s názvem Až na dno zrady: Emanuel Moravec, jejíž části měl údajně opsat z diplomové práce Josefa Vytlačila. I toto obvinění Pernes odmítl.

Odvolaného ředitele stabilně podporovali čtyři ze sedmi radních. Přesně po měsíci a dvanácti dnech od jeho nástupu se ale poměr změnil. Po zveřejnění poslední plagiátorské kauzy se na stranu dosavadních odpůrců ředitele připojil i děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík, který ho do té doby podporoval zejména pro jeho vědeckou koncepci práce ústavu.

Pernes označil výsledek hlasování za velké zklamání, ale plagiátorem se být necítí. Stehlík považuje to, že Pernes Maškovou cituje nedostatečně a u většiny textu předstírá, že jde o jeho vlastní myšlenky, za odborné pochybení.

Problémy provázely už samotné zvolení, kdy Pernes získal jen nejtěsnější většinu hlasů a šéfka rady ústavu Naděžda Kavalírová odmítla podepsat jeho jmenovací dekret. Navíc byl kritizován za docházení na Večerní univerzitu marxismu-leninismu, což neuvedl ve svém životopise. Kvůli Pernesovi také před časem odešli z vědecké rady ÚSTR básník a diplomat Jiří Gruša a zástupce ředitele Vojenského historického ústavu Eduard Stehlík.

Anna Chudobová

Liga proti rakovině slaví dvacet let

Prevence rakoviny prostaty - téma, v jehož duchu se 12. května uskutečnila již počtrnácté "květinová" sbírka. Tu každoročně organizuje Liga proti rakovině, která letos slaví 20. výročí od svého založení. Tradiční žluté kvítky, tentokrát s červenou stužkou, nabízeli dobrovolníci v 650 městech a obcích celé republiky. Pražané si navíc mohli žlutý květ zakoupit od známých osobností ve žlutém stanu na Václavském náměstí, kde po celý den probíhal také kulturní program. Stan byl rovněž místem, kde problémy spjaté s nádorovými onemocněními mohli zájemci konzultovat s onkology.

Veřejná sbírka je podle předsedkyně Ligy proti rakovině Michaely Fridrichové zejména akcí preventivní. Na tiskové konferenci také zdůraznila, že letos bude apel směřovat i na ženy, které mají přesvědčit své muže, aby navštívili urology. "Chlapi se moc nehlídají, ženy ale ano. Proto chceme oslovovat i je," vysvětlil zakladatel ligy Zdeněk Dienstbier.

Karcinom prostaty je druhým nejčastěji se vyskytující nádorem u mužů v Česku. Počet onemocnění stoupá dokonce tak, že už překročil počet nemocných rakovinou plic. "Rakovina prostaty je přitom vcelku dobře rozpoznatelná například i z krevního vyšetření. Pokud se onemocnění zachytí v raném stádiu, je docela pravděpodobné úplné vyléčení," uvedl Dienstbier.

Vloni se veřejnou sbírkou vybralo téměř 14,5 milionu korun. Peníze liga investuje do tří dlouhodobých programů. Do prevence jde podle Dienstbiera zhruba polovina vybrané částky. Její klíčovou aktivitou je například nádorová telefonní linka, na níž je možné kontaktovat zkušené onkology nebo internisty. Druhým programem je zlepšení kvality života nádorově nemocných, poslední se věnuje výzkumné práci v onkologických centrech.

Z tiskové konference Tomáš Bystrý

Krátce z domova

* Krajský soud v Ostravě zahájil 11. května líčení se žháři z Vítkova. Čtyři mladí muži čelí obvinění, že v dubnu 2009 zaútočili zápalnými lahvemi na dům romské rodiny. Nejvážnější zranění utrpěla tehdy dvouletá Natálka. Pachatelům hrozí až doživotí. Rodina po obviněných navíc požaduje finanční kompenzaci. Proces provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Ve čtvrtek 20. května měl u soudu svědčit dobrovolný hasič z Otic na Opavsku, který pomohl žháře odhalit.

* Mateřské dávky, které klesly kvůli státním úsporám od ledna zhruba o pětinu, se zvýší na loňskou úroveň. ČSSD, lidovci, komunisté a zelení totiž 18. května přehlasovali veto prezidenta Václava Klause. Ten upozornil, že zvýšení mateřské prohloubí deficit. Více peněz budou matky na mateřské dovolené dostávat od 1. června. Peníze, o které přišly, by se jim měly vyplatit zpětně. Návrh na opětovné zvýšení mateřské podala KDU-ČSL. Kritizuje ho exministr financí Miroslav Kalousek. Jeho strana TOP 09 a také ODS jsou proti.

Andrea Berniová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Český národní den na EXPO se líbil, návštěvnický rekord ale nepřekonal

Česká republika v pondělí 17. května převzala na čtyřiadvacet hodin pomyslnou vládu nad Šanghají. V rámci Světové výstavy EXPO 2010 se zde slavil český národní den. Pavilon během něj navštívilo 25 tisíc lidí, tedy podstatně méně než v sobotu, kdy jím prošlo na 38 tisíc návštěvníků. Přímo v Číně český den o půlnoci místního času (18:00 SELČ) symbolicky zahájil místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kohout.

"Česká republika je přirozenou křižovatkou uprostřed Evropy, kde se vždy potkávali umělci, vědci, tvůrci, politici i obchodníci. Účastníme se, abychom zjistili, co dobrého můžeme na EXPO ostatním zemím předat, co se naučit," cituje Kohoutova slova při úvodním ceremoniálu tisková zpráva Ministerstva zahraničních věcí. Česko chce účastí na výstavě prezentovat nejen svůj kulturní, ale i vědecký a ekonomický potenciál, proto do Číny jeli i ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel a ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Během národního dne v Šanghaji vystoupily asi dvě stovky muzikantů a divadelních umělců. Kulturní program zahájili Spejbl, Hurvínek a Mánička, kteří při této příležitosti promluvili čínsky. "Číňané jsou velmi hraví, takže loutky je baví, mají je rádi. Myslím si tedy, že jsme na správném místě," řekla pro Český rozhlas ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová.

Z hudebníků se čínskému publiku představili například kapely Gipsy.cz, Toxique, Laura a její tygři, Čechomor nebo houslista Pavel Šporcl, který Čínu navštívil poprvé. "Tohle není klasické podium pro klasickou hudbu, ale já jsem známý tím, že se ji snažím šířit, kde se dá. Pár Číňanů ji slyšelo a neustále přicházeli další a další. Takže to bylo dobrý znamení. Slyšeli nějakého Dvořáka a Smetanu. Na Expu jsem prezentoval tu oblast hudby, kterou dělám, a to mě těší," uvedl Šporcl pro Český rozhlas po svém vystoupení.

Návštěvníci mohli zhlédnout i "nový cirkus" La Putyka nebo Národní divadlo marionet. Český národní den zakončilo představení baletu Národního divadla v choreografii Petra Zusky.

Od zahájení výstavy 1. května si český pavilon prohlédlo už přes půl milionu lidí. Hlavním tématem letošního EXPO, které potrvá do 31. října, je Lepší město - lepší život. Česko zde představuje expozici Plody civilizace. Stát na výstavu poskytl půl miliardy korun, část peněz se mu ale možná vrátí, Číňané projevili zájem český pavilon koupit.

Marta Bukovská

Slovensko chce jednat s Maďarskem o dvojím občanství

Odebráním slovenského občanství hrozí premiér Robert Fico lidem maďarské národnosti žijícím na Slovensku, pokud by přijali maďarské občanství. To by Maďaři žijící na Slovensku mohli získat na základě novely zákona o dvojím občanství, kterou hodlá prosadit vznikající maďarská vláda. Tento krok Budapešti by podle expertů mohl posílit pozici slovenských nacionalistů. Fico po zasedání bezpečnostní rady státu 18. května oznámil, že Slovensko chce o zákonu s Maďarskem ještě jednat.

Fico pokládá zákon za bezpečnostní riziko a varuje před jeho přijetím. "Je potřebné držet Národní radu Slovenské republiky stále ve stavu schopnosti přijmout kdykoli adekvátní zákonná opatření, které by vláda Slovenské republiky navrhla, pokud bude tento návrh zákona v maďarském parlamentu schválen," citovaly Fica Novinky.cz.

Slovensko prý maďarská strana o návrhu informovovala arogantně a bez jakýchkoli konzultací. Fico tento postup považuje za egoistický a nebezpečný. Slovensko odvolalo z Budapešti svého velvyslance na konzultace. Takto se obvykle dává najevo nesouhlas s postupem země, ve které velvyslanec působí.

Maďarský parlament se bude novelou zákona zabývat v pátek. Očekává se, že zákon schválí. V tom případě se Slovensko obrátí na mezinárodní instituce, například na Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Budapešť se brání tím, že maďarské občanství se dá získat kdekoli na světě - kromě okolních států. Pokud maďarský parlament zákon schválí, uchýlí se SR k protiopatřením. Lidé s maďarským občanstvím by možná nesměli na Slovensku pracovat v bezpečnostních složkách.

Na pětimilionovém Slovensku žije asi půl milionu obyvatel maďarské národnosti. Slovensko dnes svým obyvatelům dvojí občanství umožňuje a podle slovenské ústavy nemůže být nikomu odebráno občanství bez jeho souhlasu.

Andrea Berniová

O pomoci Řecku rozhodne zřejmě až nový slovenský parlament

Na mezinárodní pomoci Řecku, které během tří let dostane až 110 miliard eur, se má Slovensko podílet částkou 816 miliónů eur. Příspěvek ale odmítají některé opoziční strany a jednotná není ani koalice. O půjčce zřejmě rozhodne až nová Národní rada Slovenska po červnových volbách. Současný parlament se k jednání o pomoci Řecku opakovaně nedokázal sejít, naposledy 13. května.

Česká republika by se na balíčku podílela podle českého ministra financí jen zprostředkovaně z rezervy v rozpočtu EU. "Nějaký přímý dopad na Českou republiku z celého dnešního jednání není žádný," řekl 10. května Novinkám.cz ministr financí Eduard Janota.

Řecký premiér Jorgos Papandreu prohlásil na zasedání řecké vlády, že Řecku hrozila katastrofa a hlavní starostí vlády bylo odvrátit státní bankrot, který by dopadl i na ostatní evropské země.

Historicky bezprecedentní finanční pomoc Řekům začátkem května schválili lídři EU a MMF. Do záchranného úvěrového plánu půjčí MMF 30 miliard a na zbylých 80 miliard se složí členové eurozóny podle národního podílu na základním kapitálu Evropské centrální banky.

Do finanční krize se Řecko dostalo kvůli svému obrovskému dluhu, který dosahuje 300 miliard eur. Do podobných problémů se mohou dostat také Portugalsko a Španělsko, problémy mají i Itálie a Irsko. Evropští politici doufají, že dohoda zastaví šíření řecké dluhové krize na další slabé a zadlužené ekonomiky eurozóny.

Eliška Čeřovská

Ekonomika

Nezaměstnanost v ČR klesá více, než se očekávalo

Již třetí měsíc v řadě klesá nezaměstnanost, 10. května o tom informovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Ještě v lednu dosahovala nezaměstnanost 9,9 %, v dubnu se snížila na 9,2 %. Práci nalezlo na 33 tisíc uchazečů, což byl nejvýraznější pokles nezaměstnanosti od dubna 2007.

Způsobil to především nárůst sezónních prací. Podle prognóz může příznivá situace pokračovat do června nebo až do září, kdy se firmy budou zbavovat sezónních pracovníků.

Největší pokles počtu nezaměstnaných zaznamenaly úřady práce v Jindřichově Hradci (o 18,2 %), v Jeseníku (o 14,6 %) a ve Znojmě (o 13,6 %). Nárůst nezaměstnanosti zaznamenala pouze Praha (o 0,6 %). Podobný vývoj lze očekávat také na Prostějovsku kvůli krachujícímu OP Prostějov.

Podle Českého statistického úřadu však nezaměstnanost meziročně stoupla o 2,3 procentních bodů na 8,2 %, práci hledá o 83 tisíc lidí více, než vloni. Jde tak o největší meziroční nárůst nezaměstnanosti od roku 1993.

Rozdílné výsledky ČSÚ a MPSV jsou způsobeny rozdílným pojetím nezaměstnaných. Ministerstvo bere za nezaměstnané jen ty, kteří se jako uchazeči zaregistrují na úřadu práce. Statistický úřad naopak počítá všechny nezaměstnané, i ty, kteří si práci oficiálně nehledají.

Petr Štěpán

Kultura

Pražské jaro začalo a začalo ve velkém stylu

Jeden z nejvýznamnějších evropských hudebních festivalů odstartoval svůj 65. ročník. Letošní Pražské jaro se koná od 12. května do 4. června, většina koncertů se odehraje pod střechami Rudolfina a Obecního domu a zkrátka nepřijdou ani Kongresové centrum Praha a Národní divadlo.

Oficiální zahájení festivalu tradičně symbolizují tóny symfonické básně Má vlast Bedřicha Smetany. Velká hudební událost však přišla již o tři dny dřív. Světoznámá autorita v interpretaci staré hudby Sir John Eliot Gardiner s sebou přivezl dva špičkové soubory, které mj. sám založil. Jsou to Monteverdi Choir a English Baroque Soloists. Sir Gardiner sice nevystupuje v Praze poprvé, ale spojení těchto dvou těles, v jejichž podání v Rudolfinu zazněla Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha, je světový unikát.

Namísto tradičního soupeření s Pražským maratonem, dohodli se loni organizátoři obou akcí na spolupráci a výsledkem byl koncert české kytarové legendy Radima Hladíka a skupiny Blue Effect. Koncert se uskutečnil na Staroměstském náměstí 8. května a zazněly na něm kromě autorské tvorby hity skupin Beatles, Led Zeppelin nebo Pink Floyd.

Má vlast, která se stala symbolem Pražského jara, se těší neobyčejnému zájmu posluchačů. I proto byla letos zařazena na program ne jednou ale hned třikrát. Pod taktovkou Jakuba Hrůši a v podání Pražské komorní filharmonie zazněla ve zcela zaplněné Smetanově síni Obecního domu na zahájení festivalu. Další dvě provedení čekala festival 13. a 14. května v Rudolfinu v podání menších těles.

Festival také nabídl interpretům, aby si poměřili své hudební schopnosti. Nejlepší houslistkou byla vyhlášena Marianna Vasiljevová z Ruska a nejzdatnějším trumpetistou Alexandre Baty z Francie. Český houslista Jan Mráček skončil druhý.

Tradičně organizátorsky dobře zvládnutý festival má jen jednu programovou trhlinku, a tou je stále přetrvávající poranění ruky Ivana Moravce. Na 27. května měl naplánovaný svůj klavírní recitál, který nakonec musel odříct. Náhradu nehledali organizátoři dlouho. Nalezli ji v tradičním interpretovi Pražského jara Olegu Maisenbergovi. Když se toto jméno dozvěděl profesor Moravec, zvolal: "Oleg Maisenberg? Ale ten je vynikající!" Ukrajinský rodák pak k jeho radosti zachoval i velkou část plánovaného programu, zejména díla Frédérica Chopina, od jehož narození letos v únoru uplynulo 200 let.

Hlavními mediálními partnery jsou MF Dnes a zejména Česká televize, která kromě přímého přenosu zahajovacího koncertu vysílá na druhém programu několikaminutové aktuality s názvem Echo Pražského jara. Další podporou televize je pak celostátní vysílání spotů festivalu.

Z Obecního domu v Praze Jan Resler

Na Svět knihy se sjelo více než 400 vystavovatelů

Literatura z čtyřiatřiceti zemí světa, autorská čtení, besedy, křty novinek, předávání prestižních cen, ale i divadelní a filmová představení. To byl 16. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy, který se uskutečnil od 13. do 16. května v  Průmyslovém paláci na holešovickém výstavišti.

Největší stan na veletrhu patřil Polsku, které bylo zároveň jeho čestným hostem. V  prostorách hlavní expozice se představili současní spisovatelé, publicisté, výtvarní umělci i herci. Nechyběla mezi nimi šestaosmdesátiletá Wisława Szymborská, která v roce 1996 získala Nobelovu cenu za literaturu.

Že ke kontroverzním tématům patří elektronizace knih, potvrdila panelová diskuse Knihy versus/a svět online, kterou přivezla do Prahy společnost Google. Digitální čtečky si návštěvníci mohli na místě vyzkoušet.

Cílem letošního ročníku bylo ve větším měřítku přiblížit tvorbu pro děti a mládež. Pořadatelé proto zřídili speciální pavilon, kde se pod heslem Rosteme s knihou konaly literární soutěže, výtvarné dílny, setkání se spisovateli a ilustrátory či filmové projekce.

V programu Literatura a sbližování kultur dostali prostor příslušníci národnostních menšin žijících v Česku, odborníci promluvili k tématům kulturní a jazykové identity a významu literatury. Letošní rok je totiž podle organizace UNESCO mezinárodním rokem sbližování kultur.

Na veletrhu se předávaly i knižní ceny, vyhlášen byl například nejlepší slovník, mapa nebo kniha sci-fi. Jedním z nejvýznamnějších ocenění předávaných na Světu knihy je Cena Jiřího Ortena, kterou mladým autorům do třiceti let udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Letos ji získal třiadvacetiletý Jan Těsnohlídek ml. za sbírku básní Násilí bez předsudků. Porazil tak mimo jiné i Kateřinu Tučkovou, která tento rok dostala za román Vyhnání Gerty Schnirch čtenářskou cenu Magnesia Litera.

Nejúspěšnější knihy jednotlivě hodnotila i některá nakladatelství. Posedmé se například předávaly ceny nakladatelství Fragment. Za mimořádný přínos byl oceněný profesor torontské univerzity, kreslíř a spisovatel Pavel Kantorek, cenu za dlouhodobě úspěšný titul si odnesl Tomáš Baránek s knihou Jak sbalit ženu a nejúspěšnější novinkou se staly Staré pověsti české, které pro děti převyprávěla Jana Eislerová a ilustracemi doplnil Antonín Šplíchal.

Na 16. ročník největšího knižního festivalu v Čechách se sjelo 414 vystavovatelů, proběhlo 391 doprovodných akcí a bylo zahájeno 21 výstav. U stánků jednotlivých nakladatelství se představovali literáti. Své knihy podepisoval například Stephen Clarke, autor světových bestsellerů Merde!, z českých spisovatelů zavítali na veletrh Ludvík Vaculík, Rudolf Křesťan, Ondřej Neff, Petra Hůlová či Barbara Nesvadbová.

Z Průmyslového paláce Aneta Štefánková

Malá Strana hostila Noc literatury

Evropská literatura, příběhy a město. To vše spojil čtvrtý ročník akce Noc literatury. Díky ní se 12. května na pár hodin (od šesté do jedenácté hodiny večerní) veřejnosti zpřístupnila nejrůznější zajímavá místa Malé Strany. Společně s vyslechnutím úryvků z knih tak mohli návštěvníci strávit alespoň několik minut v prostorách, do kterých by se za běžných okolností nikdy nedostali.

Čtení se uskutečnilo například v četnickém salónku Českého muzea hudby, ateliéru fotografa Josefa Sudka, nebo v podkroví Malostranské besedy, která nabízí jedinečný výhled na panorama Malé Strany. Předčítali například Miroslav Táborský, Jiří Mádl, Vanda Hybnerová a mnozí další. Na prknech divadla Čertovka příznivce literatury čekalo dokonce scénické ztvárnění příběhu pod taktovkou Listovani.cz. Na některá místa bylo možné se dostat jen prostřednictvím pořadníků.

Noc literatury, kterou pořádají Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením zahraničních kulturních institutů EUNIC, nabídla průřez nejzajímavějšími zahraničními tituly. Patří mezi ně například knihy Čáp a Lola od Miroslawa Nahacze z Polska, Bolševikova slabina od Lorenza Silva ze Španělska, nebo Režisér od Alexandera Ahndorila ze Švédska. Jedinou českou zástupkyní v řadě zahraničních jmen byla Jana Šrámková s knihou Hruškadóttir. Autoři z České republiky budou představeni v rámci Noci literatury v Berlíně, Moskvě nebo na Slovensku.

Z Malé Strany Tereza Drahoňovská

Sport

Čeští hokejisté porazili Kanadu i Finsko a postupují do semifinále MS

Situace před utkáním s Kanadou byla pro český tým jasná: prohra v základní hrací době by znamenala konec. Přesto to byl kanadský kapitán Ray Whitney, který jako první otevřel skóre. Českému týmu se podařilo vyrovnat na konci první třetiny, a to - jak už začíná být zvykem na letošním MS - v oslabení. Ve hře čtyři na pět se prosadil Lukáš Kašpar. Druhá třetina už byla převážně v režii českého týmu. Nejprve měl šťastnou mušku Jaromír Jágr, o pár minut později ho napodobil Jakub Klepiš a zvýšil na 3:1. Tento stav se i přes agresivní hru Kanady dařilo udržet až do posledních dvou minut zápasu, kdy se trenér Craig MacTavish rozhodl pro power-play. Po faulu na brankáře Tomáše Vokouna se ke střele dostal Matt Duchene. K dalším šancím se už soupeř nedostal, český tým vyhrál 3:2, čímž si zajistil postup do čtvrtfinále.

Francii v prvním zápase porazil český tým s přehledem 6:2, Norsku však podlehl 2:3 a nad Švédskem zvítězil o jediný gól 3:2. Do osmifinále si tak odnesl 6 bodů.

Vstup do ostatních zápasů se českým hokejistům příliš nevyvedl. V utkání se Švýcarskem si nechali zcela utéct první třetinu a dvougólový náskok se jim už jen velmi těžko dařilo dohnat, první utkání osmifinále tak skončilo pro Čechy 2:3. Na Lotyšsku si však rozhodně spravili chuť, a to především díky kapitánovi Tomáši Rolinkovi, který dokázal dvakrát ve hře v oslabení sebrat soupeřům puk a skórovat. Přispěl tím k výhře 3:1. "Všechno samozřejmě vyplyne ze situace. S Petrem Koukalem to takhle hrajeme. Mrkneme na sebe, domluvíme se. Tentokrát to vyšlo dvakrát, že jsme ujeli," řekl pro server Hokej.cz český kapitán.

Hokejisty Slovenska naopak čeká po prohře 1:2 s Německem cesta domů. V základní skupině dokázali porazit pouze Kazachstán 5:2 a Bělorusko 4:2. V osmifinále však podlehli Dánsku 0:6, Finsku 2:5 a ani v posledním zápase nedokázal uhrát vítězství. Po prohře 1:2 s Německem se museli s MS rozloučit.)

Po uzávěrce:
Čeští hokejisté porazili ve čtvrtfinále Finy 2:1, v sobotním semifinále je čekají Švédové.

Lenka Lokvencová

Sparta se po třech letech vrátila na ligový trůn

Sobotní výhra 1:0 nad Teplicemi přinesla letenským fotbalistům už 35. mistrovský titul. Jediný gól rudých vsítil kapitán Tomáš Řepka, a zakončil tak úspěšnou sezonu Sparty v české lize bez jediného prohraného zápasu. Druhý skončil po výhře nad Českými Budějovicemi Jablonec. Ambiciózní Baník, který měl před posledním kolem stejně bodů jako Sparta, se po vypjatém remízovém utkání s Příbramí propadl na třetí místo. Sparta byla po celý zápas o titul aktivnějším celkem. V její prospěch hovoří i poměr střel na bránu 21:1, převahu ale nedokázala výrazněji zužitkovat. Už v první půli dokázal zakončit Wilfried, ale rozhodčí gól neuznal kvůli hře rukou. Jedinou branku utkání na zaplněné Letné zařídil v 47. minutě ze standardní situace s Řepka. Po zbytek zápasu si Letenští už jen v klidu hlídali náskok.

"Proti nám hrál kvalitní soupeř. Spoléhal jsem na to, že budeme hrát dobře a do ničeho Teplice nepustíme. Obával jsem se akorát, že to nezvládneme psychicky. Plný stadion, očekávání. Přeci jen máme hodně mladé mužstvo," zhodnotil utkání kouč Sparty Jozef Chovanec v rozhovoru pro Deník Sport.

Do klidných vod druhé ligy odplouvají Kaprovi střížkovští Bohemians a Kladno. Tři kola před koncem druhé nejvyšší soutěže je téměř jistým postupujícím do Gambrinus ligy Hradec Králové, blízko k postupu má i Ústí nad Labem.

Výsledky 30. kola: Sparta - Teplice 1:0, Příbram - Ostrava 1:1, Jablonec - České Budějovice 2:0, Brno - Bohemians 1905 1:2, Olomouc - Bohemians Praha (Střížkov) 3:0, Kladno - Liberec 1:2, Mladá Boleslav - Slavia 0:1, Plzeň - Slovácko 2:2

Konečné pořadí: 1. Sparta 62 bodů, 2. Jablonec 61, 3. Baník Ostrava 60, 4. Teplice 55, 5. Plzeň 48, 6. Olomouc 47, 7. Slavia 41, 8. Mladá Boleslav 39, 9. Liberec 37, 10. Příbram 36, 11. Brno 35, 12. Bohemians 1905 34, 13. České Budějovice 31, 14. Slovácko 30, 15. Kladno 25, 16. Bohemians Praha (Střížkov) -4

František Géla

Sportovními i kulturními akcemi ožila minulý týden Univerzita Karlova

Zkouškové období sice už klepe na dveře, ale ještě na 11. květen připravili studenti Fakulty sociálních věd UK tradiční hudebně-divadelní festival Pavlač. Jelikož fakulta slaví 20. narozeniny, pořadatelé do programu zařadili také besedu se zakladateli fakulty. Odpoledne už ale bylo plné zábavy.

V areálu školy vystoupilo několik studentských i profesionálních kapel a divadelních souborů. Mezi divácky nejúspěšnější patřila improvizace pražských Vosto5. Jedním z velkých lákadel byla i možnost zakoupit si pivo natočené děkanem Jakubem Končelíkem, který letošní Pavlač považuje za výjimečně povedenou. Na otázku, jak se mu pracovalo u výčepu, odpověděl: "Obávám se, že přes veškerou snahu opouštěly mé ruce především podmíráky. Ale studenti byli hodní a trpěliví."

Rektor Univerzity Karlovy každoročně vyhlašuje v květnu jednodenní rektorské volno, které se promění ve sportovní den pro všechny studenty UK. Dveře fakult se tentokrát uzavřely 12. května a otevřela se naopak sportoviště. Kromě tradičních odvětví, jako jsou fotbal, basketbal, florbal, plavání nebo tenis, mohli studenti vyzkoušet i lezení na umělé stěně, orientační běh, rafting či golf. Speciálních sportovních aktivit se mohli zúčastnit i zdravotně postižení. Také sport na univerzitě slavil narozeniny, na akademické půdě se objevil před sto lety.

Pro studenty FSV připravilo vedení školy cyklo a in-line jízdu. Několik studentů společně s děkanem a proděkany se vydalo po cyklostezce do Zbraslavi. Cestou byl čas na společensko-sportovní hry, v cíli čekalo malé občerstvení. "Myslím, že za fakultní cyklo a in-line jízdu zaslouží všichni účastníci velikou pochvalu a poděkování - byla to opravdu příjemná a milá záležitost. Prozatím komorní, ale pevně věřím, že jsme minulou středu založili slavnou tradici," nechal se slyšet Končelík.

Z Pavlače i sportovního dne Kateřina Ciborová

Počasí

Počasí

Počasí jako by usilovalo o návrat do února nebo března. Prší a teploty se pohybují od pěti do deseti stupňů. Teprve koncem tohoto týdne by se mělo mírně oteplit. Na konci května nás naopak čeká už počasí velmi teplé, údajně až kolem 25 stupňů Celsia.

redakce