30. září 2010, Carolina č. 753
události od 26. srpna do 29. září
Z domova
Proti vládním škrtům protestovalo v Praze 40 tisíc státních zaměstnanců
Na 40 tisíc lidí se v pondělí 21. září na pražském Palachově náměstí zúčastnilo demonstrace proti plánovaným vládním škrtům. Protestní akce tak zaznamenala téměř dvojnásobek očekávaného počtu účastníků, mezi nimiž se našli hasiči, policisté, zdravotní sestry, příslušníci armády i úředníci.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil během svého projevu oznámil, že pokud vláda nebude respektovat jejich požadavky, odboráři "půjdou do dalších střetů". "Pokud budou pokračovat v aroganci, tak budou mít, co chtějí. Začalo to reformou veřejných financí, u které byl Topolánek, Nečas i Kalousek. Touto reformou připravili stát o 80 miliard," prohlásil Zavadil.
Hlavní příčinou demonstrace byl záměr vládní koalice snížit mzdové prostředky ve státní správě o 10 %. To by mohlo znamenat nejen viditelný pokles mezd v některých dlouhodobě podceňovaných profesích, jako jsou třeba zdravotní sestry, ale i ztížení pracovních podmínek hasičů či policistů.
Politici namítají, že v soukromém sektoru se již dávno mzdy snižují a propouští se, a není tedy důvod, proč by se tato opatření neměla dotknout všech.
Demonstranti se vydali z Letné přes Klárov až na Palachovo náměstí, kde nastal kvůli neplánovanému počtu protestujících dopravní kolaps. Během akce jinak nebyly zaznamenány žádné větší incidenty, až na průnik několika protestujících do budovy ministerstva vnitra, kde ale způsobená škoda nepřekročila několik tisíc korun.
Program pokračoval projevy před Rudolfinem, kde jeden z největších aplausů sklidil šéf policejních odborů Milan Štěpánek za názor, že „šetřit by měli hlavně oni (pozn. vláda), protože to zavinili“. Podle další řečnice, Aleny Vondrové z Odborového svazu státních orgánů a organizací, hrozí dokonce kvůli způsobu, jakým se vláda snaží napravit ekonomiku, chudoba a "devastace střední třídy".
Reakce na stávku ze strany politiků se pohybovaly od nesouhlasu vyjádřeného prezidentem Václavem Klausem či znepokojení premiéra Petra Nečase až po aktivní podporu předsedy komunistů Vojtěcha Filipa či přímou účast na demonstraci Bohuslava Sobotky (ČSSD).
V případě, že odboráři či politici neustoupí, je na 15. října naplánována stávka ve zdravotnictví.
Den po demonstraci na Palachově náměstí oznámil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, že chystaná změna poměru tarifů a osobního ohodnocení zaměstnanců ve veřejném sektoru se odkládá, na snížení mzdových prostředků o 10 % ale vláda trvá.
Z Palachova náměstí Kateřina Součková
Novým ombudsmanem je Pavel Varvařovský
Poslanecká sněmovna zvolila novým ochráncem lidských práv bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského. Ten je teprve druhým úřadujícím ve funkci, jejímž symbolem se stal v květnu zesnulý Otakar Motejl. Varvařovský, na kterém se shodla vládnoucí koalice, získal 7. září ve druhém kole volby 98 ze 118 hlasů, jimiž trojkoalice v dolní komoře disponuje.
"Respektuji koaliční dohodu a podpořím pana Varvařovského," řekl už před volbou premiér a předseda ODS Petr Nečas. Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka projevil naopak nespokojenost s výběrem kandidátů. "Nenašli jsme na listině kandidátů nikoho, kdo by odpovídal formátu Otakara Motejla. Jsme zklamáni tím, že nebyla Senátem znovu navržena Anna Šabatová," prohlásil Sobotka. KSČM se stejně jako její opoziční partner postavila k navrženým kandidátům zády.
Do prvního kola volby nominoval Senát bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského a předsedu Pražské židovské obce Františka Bányaie. Prezident Václav Klaus doplnil kandidáty o občanského aktivistu Johna Boka a bývalého hejtmana Jana Zahradníka. První kolo oproti očekáváním zvolením neskončilo a do druhého kola postoupil s Varvařovským ještě Bok, jehož šance byly ovšem mizivé. Z druhého kola již vzešel Varvařovský vítězně a stěhuje se tedy do Brna, kde bude jako ombudsman sídlit.
Josef Černý
Bývalý ministr kultury, herec Martin Štěpánek se zastřelil
Martin Štěpánek, herec, novinář a ministr kultury v první vládě Mirka Topolánka, spáchal 16. září sebevraždu. Ve večerních hodinách proti sobě ve své pracovně obrátil legálně drženou střelnou zbraň. Možným motivem bylo Štěpánkovo podlomené zdraví. "Po operacích krčního nádoru a ledviny trpěl velkými bolestmi nohou. I to mohl být důvod, který ho dovedl k sebevraždě," citovala média jeho manželku, herečku Jaroslavu Tvrzníkovou. Poslední rozloučení s Martinem Štěpánkem se uskutečnilo v pátek 24. září ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze.
Martin Štěpánek se narodil 11. ledna 1947 do rodiny, jejíž umělecké kořeny sahají hluboko do minulosti. Po absolvování gymnázia a krátkém studiu medicíny byl přijat na DAMU, kterou absolvoval v roce 1969. Stejně jako jeho otec (Zdeněk) a bratr (Petr) se stal členem činohry Národního divadla. Z politických důvodů odešel do Činoherního klubu a pak do Divadla na Vinohradech. Kvůli neutuchajícím tlakům, kdy se musel rozhodnout mezi členstvím v KSČ nebo výpovědí z divadla, se rozhodl v roce 1981 pro emigraci do Rakouska a později do Německa. V Mnichově se stal v roce 1983 hlasatelem a politickým komentátorem Rádia Svobodná Evropa, s jehož redakcí se vrátil pět let po revoluci do vlasti. V rádiu vydržel až do zrušení české redakce na podzim roku 2002. Svůj veřejný život obohatil i o politickou funkci, když se stal v létě 2006 na půl roku ministrem kultury v první Topolánkově vládě.
Josef Černý
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Prezident Václav Klaus promluvil v OSN
Na všeobecné rozpravě Valného shromáždění Organizace spojených národů promluvila 25. září i hlava České republiky. Vystoupení Václava Klause se týkalo jeho tradičně oblíbených témat: ekonomiky a globalizace. Oteplování výjimečně poslal k ledu.
Zhruba desetiminutový projev, při kterém své názory Klaus zaštítil výrazy jako „moje země si myslí“ nebo „Česká republika je připravena“, mířil k restrukturalizaci OSN, která je produktem čtyřicátých let minulého století.
„Dnešní svět je velmi odlišný od toho v roce 1945, kdy byla OSN založena“, vysvětlil prezident. OSN by podle něj měla zůstat u tradičních cílů, kterými jsou mír, spolupráce a vzájemná komunikace mezi národy. Neměla by naopak směřovat ke globálnímu vládnutí a příliš finančně podporovat nezávislé organizace a občanská sdružení. Kromě zeštíhlení nebo alespoň nerozšiřování agendy OSN vyzval Klaus ještě k minimálním zásahům států do oblasti trhu.
Jan Resler
Petr Nečas v premiérské funkci poprvé na summitu EU
První oficiální konfrontace Petra Nečase coby předsedy vlády s Bruselem se odehrála na summitu EU 15. září. Ten měl řešit zejména rozpočtovou odpovědnost v době po skončení ekonomické krize. Do popředí se však dostalo jiné téma – vyhošťování Romů z Francie a s ním problematika volného pohybu v EU obecně.
Z kuloárů prosákla na veřejnost zejména ostrá výměna názorů prezidenta Sarkozyho a předsedy Evropské komise Barrosa na toto téma. Český premiér už před summitem nepřímo podpořil Sarkozyho krok. Na summitu to shrnul do slov, že každá členská země EU má právo vyžadovat dodržování vlastních zákonů.
Jan Resler
Většina Slováků nevyužila možnost zúčastnit se sedmého referenda v historii země
V referendu se rozhodovalo o šesti otázkách, například o snížení počtu poslanců Národní rady SR ze 150 na 100, omezení jejich imunity, zrušení koncesionářských poplatků, cenovém stropu za nákup vládních limuzín, hlasování po internetu a dalších změnách, z nichž většinu obsahuje i programové prohlášení vlády nebo programy jednotlivých vládních stran. Referendum vyhlásila koaliční vláda (zejména na popud liberální strany Svoboda a solidarita/SaS) na sobotu 18. září.
Petici požadující všelidové hlasování podepsalo kolem 400 tisíc lidí, svůj názor v referendu ale přišla vyjádřit necelá čtvrtina z téměř čtyř a půl milionu oprávněných voličů. Referendum je platné při účasti nad 50 % procent. Celá akce, kterou bojkotoval i prezident Ivan Gašparovič, přišla státní kasu na víc než 7 milionů eur. Jediné úspěšné ze sedmi vyhlášených referend se týkalo vstupu Slovenska do EU.
Jan Resler
Bratislavský střelec zavraždil sedm lidí, poté i sebe
Bratislava se dostala na titulní stránky evropských médií způsobem, který by si zřejmě nikdo nepřál. Pondělní odpoledne 30. srpna zkrvavila v bratislavské čtvrti Devínská Nová Ves série výstřelů. Útočníkem byl jeden z místních, osmačtyřicetiletý muž, vyzbrojený několika střelnými zbraněmi, mezi nimi i samopalem vzoru 58. Policie později potvrdila osm mrtvých (sedm obětí a útočníka samotného) i jméno střelce.
Ľubomír Harman byl členem střeleckého klubu a všechny zbraně držel legálně. Prvotní útok v domě vedl proti romské rodině, kterou místní obyvatelé označovali za velmi problematickou a nepřizpůsobivou. Odborníci se domnívají, že motivem útoku mohla být potřeba odstranit původce Harmanových frustrací. Z domu se střelec přemístil na ulici, kde pokračoval ve střílení. Nakonec obrátil zbraň proti sobě.
Jan Resler
Ekonomika
Pražský okruh otevřel prezident Klaus
Slavnostní otevření jihozápadní části pražského okruhu proběhlo 20. září za přítomnosti prezidenta Václava Klause. Spolu s ním přestřihli pásku ministr dopravy Vít Bárta a pražský primátor Pavel Bém. Stavba nového úseku, který má výrazně ulehčit dopravě v hlavním městě, trvala přes čtyři roky a stála více než 20 miliard korun.
Ministr dopravy Vít Bárta se ve funkci uvedl hromadným rušením staveb komunikací v rámci úspor a ani situace kolem pražského okruhu nebyla jednoznačná. Ministr do poslední chvíle váhal s otevřením kvůli technickým nedostatkům. "Rozhodnutí otevřít bylo těžší než zastavit některé dopravní stavby," přiznal Bárta, který nakonec dal na názor expertů z ČVUT, a nechal tak úsek zprovoznit.
"Všichni jsme tuto stavbu potřebovali. Je dobře, že je dokončená, že ji pan ministr nestačil zarazit," reagoval na Bártovo počínání ve funkci prezident Václav Klaus. Ministra poté nepřímo pochválil za šetření v oblasti dopravních staveb. "Je dobře, že se začalo uvažovat, kolik stojí kilometr dálnic," řekl.
První řidiči se na okruh dostali po poledni. Policie je pouštěla na okruh postupně. Nejprve se otevřely oba konce nového úseku dálnice, až poté další nájezdy. Při vjezdu na nových 23 kilometrů okruhu zaplatí kamiony mýtné, osobní automobily musejí mít dálniční známku. K dokončení celého obchvatu Prahy zbývá ještě zhruba 40 kilometrů dálnice.
Josef Černý
OP Prostějov skončil se sériovou výrobou
Dalším bodem na cestě věhlasného OP Prostějov do záhuby je konec sériové výroby, který podnik ohlásil na 31. srpna. Insolvenční správce rozhodl, že je sériová výroba příliš drahá, a proto ji k poslednímu srpnu firma ukončí. V souvislosti s tím bylo propuštěno dalších 77 zaměstnanců a v podniku se budou dále vyrábět pouze takzvané měřenky, tedy obleky šité na míru.
Dříve jedna z nejvyhlášenějších oděvních firem v Evropě je dnes v konkursu a má stamilionové dluhy. "Značkou OP byla kvalita. Říkali nám, že i když máte kvalitní zboží, ale o sto procent dražší, než je výroba z Asie, neprorazíte. Nás levná konkurence z Asie zničila," okomentovala situaci předsedkyně podnikových odborů Helena Vyroubalová. V současné době má OP Prostějov posledních 400 zaměstnanců a 18 prodejen v Česku a na Slovensku.
Josef Černý
Kultura
Pražský Vyšehrad na začátku září znovu ožil interaktivním festivalem VyšeHrátky
Umělecký festival pro rodiče s dětmi se v Praze na Vyšehradě odehrával sice již posedmé, ale organizátoři se letos rozhodli změnit tematické zaměření atrakcí. Namísto seznamování dětí s českou historií a pověstmi hravou formou, jako tomu bylo v minulých ročnících, se dramaturgové soustředili na poznávání světa skrze smysly.
Sedmidenní přehlídku živého umění a her zahájil koncert Popeláři jedou skupiny Buchty a loutky (s opravdickým popelářským vozem) a zakončila ji formace Kašpárek v rohlíku.
Letošním lákadlem byly odpolední večerníčky předčítané slavnými tatínky, mezi kterými se objevil ekonom Tomáš Sedláček, filozof Erazim Kohák, režisér Arnošt Goldflam či politik Ondřej Liška. Čtení oblíbených pohádek mělo podle organizátorů poukázat na potřebu sdílení času a intimity rodičů s dětmi.
Další novinkou byla Odpočívárna smyslů, kde u každého interaktivního objektu asistoval předvádějící herec. V tomto projektu se smysly představily i z neobvyklých úhlů pohledu. „Například otáčející se Žravý stůl, ´požírající´ kuličky ze spletitého potrubí nereprezentuje pouze chuť k jídlu, ale přeneseně i chuť si hrát,“ vysvětluje dramaturg festivalu Filip Jevič.
Odpočívárna smyslů, která proměnila Vyšehrad v jakousi „interaktivní krajinu“ vznikla podle výtvarné koncepce scénografky Marianny Stránské.
V průběhu VyšeHrátek mělo publikum možnost zhlédnout množství studentských autorských pohádek a mezi jinými i oblíbené Naivní divadlo Liberec.
Příští rok plánují pořadatelé ještě hlubší rozvíjení tématu smyslů. „Navíc bychom příští ročník rádi spojili i s výročím nedávno zemřelého otce Večerníčku a tvůrce jeho původní znělky – Václava Bedřicha. Chtěli bychom proto dát znovu prostor i večerníčkové tvorbě“ dodala jedna z organizátorek Bára Kalinová.
Z Vyšehradu Kateřina Součková
Stručně z kultury
* V pražském Karolinu byl 16. září zahájen další ročník mezinárodní putovní výstavy World Press Photo, který připomíná hlavní světové události minulého roku. Oceněné fotografie se mimo jiné věnují tématům z Afghánistánu, Pákistánu či Gazy – absolutním letošním vítězem se stal Ital Pietro Masturzo se snímkem z Teheránu zachycujícím ženu, která ze střechy svého domu protestuje proti výsledku prezidentských voleb. Výstava, kde mezi oblíbenými kategoriemi nechybí ani sport, potrvá do 10. října.
* Plzeň bude za ČR Evropským hlavním městem kultury 2015. Toto ocenění, které se uděluje každý rok dvěma vybraným městům ze dvou členských států EU, by pro ni kromě zlepšení kvality života znamenalo i výrazný růst turistického ruchu. Verdikt poroty o těsném vítězství Plzně nad Ostravou padl 8. září.
* Zpěvačka Marta Kubišová vyhrála soudní spor s Helenou Vondráčkovou. Vrchní soud v Praze 20. září rozhodl, že Kubišová nemusí jí a jejímu manželovi Martinu Michalovi platit odškodné 1,3 milionu korun za zrušené turné Golden Kids (Kubišová, Neckář a Vondráčková). Pořád je ale ještě možné dovolání k Nejvyššímu soudu, kterého chce advokátka Vondráčkové podle svých slov využít. Kubišová od počátku odpovědnost za zrušené turné ke 40. výročí vzniku skupiny (1968-2008) odmítá a žalobu Vondráčkové zamítl již prvoinstanční soud minulý rok s tím, že se uzavření smlouvy nepodařilo prokázat.
* Film Kawasakiho růže režiséra Jana Hřebejka by měl podle České filmové a televizní akademie bojovat o prestižní ocenění Oscar v kategorii pro nejlepší cizojazyčný film. "Nemůžu vůbec předjímat, jakou má ten film vůbec naději postoupit dál, ale v tuhle chvíli (můžu očekávat), že o něj budou mít zájem alespoň někteří distributoři, zejména ve Spojených státech," poznamenal Hřebejk podle serveru iHNed.cz.
Kateřina Součková
Sport
Čeští fotbalisté nestačili na úvod kvalifikace na Litvu
Vstup do kvalifikace o Euro 2012 se českým fotbalistům vůbec nepovedl. V domácím utkání v Olomouci nestačili na podceňovaný tým Litvy a prohráli 0:1. Jedinou branku střetnutí vstřelil už v prvním poločase Darvydas Šernas. Vyrovnání odmítl ještě v první půli Milan Baroš, když neproměnil pokutový kop. Další utkání sehrají čeští reprezentanti 8. října doma se Skotskem.
Ostuda, zmar. Čeští fotbalisté na cestě na Euro 2012 zakopli už na první z osmi pomyslných překážek. Úvodní zápas Bílkových svěřenců a nečekaná prohra s outsiderem připomněly bídný začátek kvalifikace minulé. Tehdy však reprezentace vydolovala na půdě slabého Severního Irska alespoň bod, nyní má po úvodním zápase na svém kontě nulu.
"Je to pro nás obrovské zklamání, protože jsme selhali hned v prvním zápase. Navíc se soupeřem, kterého bychom určitě porážet měli. O to je tahle porážka nepříjemnější," citoval po utkání iDnes.cz trenéra českého národního týmu Michala Bílka.
Začátek zápasu však na žádné komplikace neukazoval. Litva byla stažená na své obranné polovině a český tým hýřil aktivitou. Baroš střílel vedle, Pudil těsně nad a Rosického slabou ránu brankář bez potíží kryl.
Jako blesk z čistého nebe však udeřili Litevci. Pohroma nastala v 25. minutě. Na levé straně české obrany utekl Danielu Pudilovi Marius Stankevičius a poslal načechraný centr před branku. Míč dopadl přímo na hlavu nehlídaného Šernase a Petr Čech byl proti jeho přesně umístěné hlavičce bezmocný-0:1.
Vyprodaný Andrův stadion v Olomouci očekával, že inkasovaná branka český tým ještě více nabudí, ale opak byl pravdou. Systém 4-2-2-2 hráčům neseděl a místo ofenzivních manévrů přišlo střelecké trápení.
Kalich hořkosti si český tým vypil do dna těsně před přestávkou. Po faulu na Martina Fenina nařídil izraelský sudí Jefet pokutový kop. Míč si postavil Baroš, ale jeho špatně umístěnou střelu brankář vyrazil.
"Beru to na sebe, kdybych penaltu proměnil a vyrovnal, mohl se zápas vyvíjet jinak," uznal po utkání na tiskové konferenci osmadvacetiletý útočník tureckého Galatasaraye.
Do druhého poločasu nastoupili Češi s viditelným odhodláním. Znovu si vynutili převahu a byli aktivní, kýžený gólový efekt ale stále nepřicházel. Z dálky to zkoušel Plašil, opět bezúspěšně. Další jeho střelecký pokus litevský gólman bez obtíží kryl.
Sedm minut před koncem poslal trenér Bílek na trávník i třetího útočníka Bednáře. Litevská obrana byla v jednom ohni, ale stále odolávala. A protože gólovou střelu Necida z bezprostřední blízkosti litevský gólman reflexivně vyrazil, radovali se Litevci z tříbodového zisku.
Česká fotbalová reprezentace tak pod Michalem Bílkem prohrála páté ze sedmi střetnutí, klesla na 37. místo žebříčku FIFA (nejhorší postavení za 16 let) a především si notně zkomplikovala cestu na ME 2012.
“Hrozně jsme si to zkomplikovali, to víme. Další domácí zápas je pro nás klíčový. Když to se Skotskem nezvládneme, bude asi konec,” uvedl pro Sport kapitán české reprezentace Tomáš Rosický.
Z Olomouce Jan Barák
Stručně ze sportu
* V Česku začala největší tuzemská sportovní událost roku. V Karlových Varech, Ostravě a Brně odstartovalo 23. září 16. MS v basketbale žen. České hráčky, které na posledním šampionátu v Brazílii obsadily 7. místo, zahájily šampionát výhrami nad Argentinou, Japonskem a těsnou porážkou s favorizovaným Ruskem. Ze základní skupiny F tak postoupily z druhého místa. V osmifinálové skupině pak svěřenkyně Lubora Blažka deklasovaly Koreu 96:65, podlehly Španělsku 57:77 a po výhře 84:70 nad Brazílií je ve čtvrtfinále čekají favorizované Australanky. “Jsme spokojeni, ale čtvrtfinále je jen prvním krůčkem. Naším cílem zůstává nadále boj o medaile,” uvedl na oficiálních stránkách mistrovství trenér Blažek. Finále se hraje 3. října v Karlových Varech.
* Němec Timo Boll si odvezl z ME ve stolním tenisu v Ostravě tři zlata, Češi jeden bronz. Po titulech ve čtyřhře a v družstvech zkompletoval druhý hráč světového žebříčku svou sbírku ve dvouhře. Ve finále porazil krajana Patricka Bauma 4:1 na sety. Mezi ženami triumfovala Běloruska Viktoria Pavlovičová. Českým stolním tenistům se v domácím prostředí podařilo naplnit předturnajové ambice. Získali alespoň jednu medaili, jak si před šampionátem přáli. "Máme bronz z mužských družstev, to je myslím velký úspěch,” uvedl pro iDnes.cz kouč české mužské reprezentace Tomáš Demek. Třetí místo vybojovala sestava Korbel, Šimončík a Prokopcov. Stupně vítězů zajistilo českým barvám infarktové čtvrtfinálové vítězství 3:2 nad Ruskem. Velmi blízko medaile byl český stolní tenis i ve čtyřhře žen. Ve čtvrtfinále měl pár Renáta Štrbíková, Iveta Vacenovská tři mečboly, ale přesto prohrál a zůstal bez medaile.
* Čeští tenisté Radek Štěpánek a Tomáš Berdych si letos nezopakují loňské finále Davisova poháru. V Bělehradě prohráli 19. září se Srbskem 2:3 na zápasy.
* Fotbalisté Sparty Praha vstoupili 16. září do základní skupiny Evropské ligy výhrou 3:2 nad italským Palermem. Góly vítězů dali Wilfried, Kladrubský a Kadlec. „Vítězství je skvělé, ale nepřeceňuji ho, rozhodnou další zápasy,“ uvedl pro deník Sport trenér a manažer Sparty Jozef Chovanec. V dalším zápase „sparťanské“ skupiny F zdolalo CSKA Moskva druholigové švýcarské Lausanne 3:0. Ruský vicemistr bude dalším soupeřem Pražanů, hrát se bude 30. září na stadionu V Lužnikách. Do další fáze postoupí dva nejlepší celky z každé skupiny.
* Po třetině Gambrinus ligy vede tabulku suverénně Viktoria Plzeň. Ani 10. kolo nejvyšší domácí fotbalové soutěže nepřineslo změnu. Svěřenci Pavla Vrby v něm zdolali Příbram těsně 2:1 a navýšili svůj náskok před Sigmou Olomouc o další tři body – na devět. Olomoučtí totiž v pondělní dohrávce nestačili na Teplice a prohráli 0:1. Plzeňská vítězná šňůra trvá již devět zápasů a Viktoria má na svědomí start, který nemá v soutěži obdoby. Osmadvacet bodů za deset kol ještě žádný tým nikdy nezískal. "O titulu však můžou zatím mluvit maximálně fanoušci," brzdil euforii v rozhovoru pro deník Sport Vrba. Duel Sparty s Mladou Boleslaví přinesl ofenzivní podívanou s gólem na každé straně. Po remíze 1:1 jsou letenští nadále třetí, o tři body právě před Boleslaví. Na chvostu tabulky visí překvapivě Baník Ostrava a brněnská Zbrojovka. Oba týmy mají na svém kontě shodně devět bodů. Nejlepšími střelci dosavadního průběhu GL jsou plzeňský Kolář a olomoucký Hubník. Oba zatížili konta brankářů sedmi brankami.
Jan Barák
Počasí
Počasí
Září mělo být podle předpovědí teplotně mírně podprůměrné a srážkově průměrné. Po závanu babího léta v předposledním týdnu, kdy po chladných ránech stoupaly teploty i přes 20 stupňů Celsia, se o posledním zářijovém víkendu citelně ochladilo, na Sněžce už i nasněžilo a přibylo také dešťových srážek. Nejvíc znovu v severních Čechách, v regionu, který tak potrápila velká voda v srpnu.
redakce