7. října 2010, Carolina č. 754

události od 29. září do 6. října


Z domova

V České republice vrcholí kampaň před senátními a komunálními volbami

Příští týden rozhodnou lidé o novém složení zastupitelstev obcí, měst a městských částí, vedení pražského magistrátu a měnit se bude také třetina senátorů. Volby se uskuteční 15. a 16. října.

Největší boj se vede o Prahu, kde také strany utrácejí největší část peněz za své volební kampaně. Billboardy podél silnic, letáky v metru i propaganda v periodikách slibují více zeleně, čistý vzduch, řešení dopravní situace a další lákavé změny. Zajímavý bude souboj mezi ODS a TOP 09, která získala od Pražanů nejvíce hlasů už v květnových parlamentních volbách, a předstihla tak ODS, jejíž baštou Praha po dlouhou dobu byla. Největší šance na získání postu pražského primátora má Zdeněk Tůma z TOP 09 (do konce června guvernér ČNB), pro Aktuálně.cz to uvedli Petr Just z Metropolitní univerzity a Vladimíra Dvořáková z VŠE. Oba se také shodli, že neočekávají valný úspěch ODS, která ještě před čtyřmi lety získala v Praze nadpoloviční většinu (54,4 % hlasů).

Ačkoli ODS nejspíš v Praze ztratí řadu voličů, podle posledního průzkumu agentury SC&C pro Českou televizi přesto vede s 28 % hlasů před TOP 09  (25 %), ČSSD (15 %), KSČM (9 %), VV (8 %) a SNK ED se SZ (4 %). Novým primátorem by tedy mohl být Bohuslav Svoboda (ODS), který by porazil dosud favorizovaného Tůmu.

V Brně bude naopak obhajovat svoje postavení ČSSD, má zde svého primátora Romana Onderku. V ostatních velkých městech má většinou silné postavení pravice, zejména ODS, otázkou ale je, zda rozpočtové škrty a šetřivá opatření neobrátí voliče na stranu levice.

I letos provázejí kampaň aféry. ODS tak vyškrtla ze své kandidátky v Kolíně dva politiky kvůli kauze údajného milionového úplatku, na který upozornila MF Dnes. TOP 09 dokonce úplně zrušila libereckou organizaci, kde vnitrostranické spory poškodily pověst strany. TOP 09 přitom patřila v Liberci mezi favority.

Do předvolební kampaně zasáhl také Václav Havel, který na vlastním billboardu nedaleko magistrály v Praze Holešovicích vzkazuje: „Nevolím tunely a tuneláře, mafiány a šejdíře, kasina a nevěstince.“

Do letošních voleb jde rekordní počet kandidátů – 208 tisíc, což je o osm tisíc víc než minule.

Natálie Šírová

Špehování komunálních politiků rozvířilo předvolební hladinu

Mladá fronta Dnes přinesla koncem minulého týdne informace o rozsáhlém sledování politiků. Podle nich bezpečnostní agentura ABL, kterou ještě donedávna vlastnil současný ministr dopravy a manažer Věcí veřejných Vít Bárta, nezákonným způsobem sledovala v roce 2006 některé zastupitele z městské části Praha 11. Mezi nimi figurují kupříkladu Marta Šorfová, někdejší starostka, nebo Ivan Škoda, její tehdejší zástupce, či současný starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský. Podle dokumentů šlo nejen o rozsáhlé špehování a pořizování informací ze soukromí těchto politiků, ale i monitorování jejich rodinných příslušníků.

„Sledování soukromých osob detektivní agenturou za účelem shromažďování kompromitujících informací je naprosto nepřijatelné. Takové jednání nesmí patřit do politiky. Proto očekávám, že bude tento případ řádně a rychle vyšetřen podle principu padni komu padni,“ reagoval Petr Nečas na oficiálních stránkách ODS.

ABL celou kauzu popírá, a navíc dosud není jasné, kdo mohl být zadavatelem objednávky, což vede ke vzájemnému podezírání mezi koaličními stranami právě pár dní před komunálními a senátními volbami.

Mlejnský podezírá dva bývalé členy ODS, kteří v současné době kandidují za TOP 09. Předseda pražské TOP 09 František Laudát (dříve ODS) to podle Lidovek.cz rezolutně odmítá: „Zásadně se distancujeme od tvrzení politiků ODS Prahy 11 o možném zapojení členů TOP 09 do této kauzy. Praktiky sledování politiků a shánění osobních údajů o nich a jejich příbuzných považujeme za zcela nepřijatelné.“

Zatímco místopředseda TOP 09 a ministr financí  Miloslav Kalousek ve svém vyjádření pro MF DNES nabádal ke klidu („dokud se to nevyřeší, doporučuji neplýtvat slovy“), Kateřině Klasnové, místopředsedkyni Věcí veřejných „to trošku připadá, že celé to vyvolala sama ODS s cílem získat resort ministerstva vnitra.“ Ministrem vnitra je právě za VV Radek John.

K případu se vyjádřila i opozice. Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v úterý zaslal Petru Nečasovi otevřený dopis, v němž premiéra vyzývá k okamžitému jednání a zároveň vyjadřuje podezření, že ministerstvo vnitra, policie a ABL jsou natolik propojené, že hrozí riziko ovlivňování postupu policie při vyšetřování.  Možným řešením by podle ČSSD byla „personální výměna v čele ministerstva vnitra a ministerstva dopravy do nezávislého prošetření všech výše zmíněných závažných podezření.“

Kauza zřejmě urychlí přijetí zákona regulujícího činnost bezpečnostních agentur. V ČR zatím taková norma chybí.

Kateřina Korábková

Mezinárodní den seniorů v Česku

Na první říjnový den každoročně připadá Mezinárodní den seniorů, pořádaný pod záštitou OSN již od roku 1998. Akce vznikla na popud tehdejšího generálního tajemníka OSN Kofiho Anana s cílem oslavit vše, co senioři společnosti přinášejí, a zároveň zvýšit povědomí o problémech starších lidí.

Právě postavení seniorů a vztah mladých k nim je v Česku aktuálním tématem. Bouřlivou debatu rozpoutal před parlamentními volbami klip Marthy Issové a Jiřího Mádla Přemluv bábu!, který se dle reakcí dotkl nejstarší generace. V souvislosti s finančním deficitem se také často vyčísluje, kolik společnost vyplácí na důchodech, a na sociální síti Facebook se na adresu  důchodců vyskytují až  nevraživé a nenávistné komentáře. Při příležitosti Mezinárodního dne seniorů se několik organizací pokusilo poukázat na tento problém a na jeho případné řešení.

V pátek 1. října večer se v historické budově Národního divadla v Praze uskutečnilo benefiční představení opery Rusalka. Výtěžek z akce bude použit na provoz krizové a poradenské linky Senior telefon, která chrání seniory před násilím a týráním. Akce se konala pod záštitou Livie Klausové a občanského sdružení Život 90 ve spolupráci s Národním divadlem. Před zahájením představení udělil ministr zdravotnictví Leoš Heger Cenu Makropulos za pomoc seniorům, spojenou s částkou 300 000 korun. Převzaly ji zástupkyně Domova sv. Karla Boromejského v Praze – Řepích.

Týž den také odstartovala kampaň společnosti Elpida plus Mluvme o stáří – Nech moji babičku na pokoji, kterou pořádá společně s Nadací O2. Za pomoci fotografií slavných osobností, bránících staré lidi, bude oslovovat společnost na veřejných prostranstvích. Billboardová kampaň se chystá zatím jen v Praze a okolí, do celostátní kampaně se posléze zapojí na 30 novin a časopisů a také sociální síť Facebook. Kampaň má změnit pohled na seniory jako na někoho, kdo žije na úkor produktivní populace. Chce důchodcům vrátit důstojnost a pocit vlastní hodnoty. „Když jsme byli malí, senioři chránili nás. Teď by to mělo být obráceně – my bychom měli bránit je,“ vysvětlila iDnes.cz Natálie Sahulová z reklamní agentury VCCP, jež kampaň vytvořila.

Kampaň podpořily např. Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové či Informační centrum OSN, ale i známé tváře z řad herců a zpěváků. Například herečky Jana Plodková a Iva Pazderková, herec Petr Vaněk a zpěvák kapely Please The Trees Václav Havelka. Akce potrvá celý říjen.

Ivana Moravcová

Lupič odpálil granát v krnovské směnárně. Zabil sebe a 6 lidí zranil

Obchodním domem v centru Krnova zazněla ve čtvrtek 30. září exploze granátu. Během incidentu se zranilo 6 osob včetně zasahujících policistů a ostrahy. Samotný výbuch nepřežil třiačtyřicetiletý muž, který s vojenskými granáty a pistolí v ruce přepadl tamní směnárnu. Dalším obětem přitom zabránila pohotová reakce přítomných civilistů i policie.

Lupič vstoupil do směnárny v krnovském obchodním domě Prior po druhé hodině odpolední. Podle vyšetřování začal tamní obsluze směnárny hrozit s pistolí a granátem v ruce. Požadoval finanční hotovost, jeho výzvu však pracovnice neuposlechly a začaly volat o pomoc. Při následné potyčce s kolemjdoucími jedna z prodavaček vytrhla z ruky muže zajištěný granát a odhodila jej. "V průběhu šarvátky došlo i k výstřelu ze zbraně, kterou muž držel v ruce. Výstřel však nikoho nezranil," uvedl mluvčí moravskoslezské policie Miroslav Pech.

Během chvíle byli na místo přivoláni příslušníci krnovské policie. Tříčlenná hlídka se s pomocí přítomných osob pokusila útočníka zneškodnit, detonaci druhého granátu přilehnutého pod mužovým tělem však již nezabránila. Sám pachatel utrpěl smrtelné zranění. V následném hledání jeho totožnosti pomohla vyšetřovatelům databáze, podle které určili muže jako vlastníka použité zbraně.

Zranění utrpěli celkem čtyři policisté, jeden příslušník ostrahy a také pětapadesátiletý výpravčí Daniel Petr, který útočníka během zatýkání držel. Právě on upozornil na úmysl lupiče použít skrytou výbušninu.  Za svou obětavost zaplatil vícečetnou zlomeninou ruky. Závažnější újmu si odnesl policista, který muže těsně před detonací zalehl svým tělem. I jeho stav se však po prodělané operaci lepší. Polovinu zraněných již v neděli z nemocnice propustili.

Jan Šilhan

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Češi se připojili k celoevropskému protestu proti škrtům

Evropská odborová konfederace (ETUC) svolala na 29. září do Bruselu, kde sídlí unijní instituce, manifestanty z celé Evropy. Ti se bouřili proti chystaným škrtům ve státních rozpočtech. Do „hlavního města“ Unie odjela i česká delegace.

„Do Bruselu nás přijelo zhruba 300. Je to největší delegace, která kdy byla vyslaná na takové akce. Přijeli jsme sem proto, abychom podpořili existenci určité sociální spravedlnosti. Aby zaměstnanci neodnášeli to, co krize přinesla," citoval iHNed.cz šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila.

V Praze již před čtrnácti dny protestovali zaměstnanci proti ohlášenému snížení mzdových prostředků ve veřejné sféře o desetinu. Předseda vlády Petr Nečas reagoval podle iDnes.cz, že "vlády v rámci Evropské unie moc dobře ví, že není možné pokračovat v rozpočtové expanzi, že zadlužení je reálné riziko, že řecký scénář nehrozí pouze Řecku.“ Kromě hlavní demonstrace před sídly evropských institucí, kde se sešlo na 100 tisíc lidí, se protestovalo také v Řecku, Itálii, Polsku, Portugalsku i ve Finsku.              

 

Vojtěch Soudný

Česko čelí žalobě EU o pomazánkové máslo

Pomazánkové máslo, mezi Čechy již po léta oblíbený mléčný výrobek, příliš nezachutnalo Evropské komisi. Ta 30. září oznámila, že podá na Českou republiku žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

Podle směrnic EU totiž slovo „máslo“ ve svém názvu smí nést jen takový výrobek, který je tvořen minimálně z 80 % mléčným tukem. Komise své stanovisko zdůvodnila tím, že zavádějící název by „mohl oklamat spotřebitele a negativně ovlivnit hospodářskou soutěž“.

Sémantická potyčka mezi oběma stranami se táhne už od roku 2004, kdy EK poprvé vyjádřila své výhrady vůči mlékárenskému výrobku. Od té doby z její strany padlo několik návrhů na řešení situace: přejmenovat pomazánkové máslo například na „roztíratelný tuk“ či „pomazánkový krém“, upravit recepturu tak, aby odpovídala evropským regulím, nebo alespoň zvednout poměr tuku na 40 % a prohlašovat pak výsledek za „polotučné pomazánkové máslo“. Ani jeden z návrhů však české straně nevyhovuje.

Českomoravský mlékárenský svaz a všichni výrobci pomazánkového másla jsou podle zprávy ČTK rozhodnutím EK znepokojeni, nesouhlasí s ním a chtějí se hájit u soudu. Například právě přejmenování na roztíratelný tuk by podle výrobců přineslo jen zmatek mezi spotřebiteli a šlo by proti přímé snaze propagovat pomazánkové máslo, které má oproti tomu „klasickému“ mléčného tuku pouze zhruba 30%, jako zdravější výživu.

Podobnému problému jako české pomazánkové máslo čelil v minulosti mimo jiné španělský máselný výrobek Mantequilla de Soria či finská vodka Koskenkorva, která zase byla na vkus zbytku Evropy příliš silná.

Jelikož se nedá očekávat, že by Česko od svého dosavadního stanoviska ustoupilo, dalším krokem pravděpodobně bude podání žádosti o udělení značky Zaručená domácí specialita tak, jak postupovali právě například Španělé. V praxi by to znamenalo, že pomazánkové máslo, které se vyrábí jen v Česku a na Slovensku od roku 1977 ze zakysané smetany a sušeného mléka, máslem zůstane, byť jím podle směrnic EU není.

Karolina Matysová

Účty za Český národní dům kompenzují škrty v rozpočtech a restrukturalizace

Ministerstvo zahraničí se v souvislosti s restrukturalizací rozloučí s téměř třemi sty zaměstnanců a jejich celkový počet se tak k 1. únoru příštího roku sníží o 15 %. Už koncem srpna rozhodla vláda např. o zrušení zastupitelských orgánů v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Většina zaměstnanců, kteří budou muset opustit své posty, se tak nachází právě v zahraničí. S nižším rozpočtem se budou muset spokojit i Česká centra, která mají letos k dispozici pouze 80 milionů, dříve hospodařila i s částkami přesahujícími 100 milionů.

Zatímco se snižují výše dílčích rozpočtů, počty ambasád a zaměstnanců, náklady na rekonstrukci České národní budovy v New Yorku stále rostou. Z původních 235 milionů se účet rozrostl na více než 812 milionů korun, což ovšem ještě nemusí být finální částka. Historicky nejdražší zahraniční investicí České republiky se zabýval i Nejvyšší kontrolní úřad. Z jeho nálezu vyplývá, že dramatické navýšení způsobily neustálé změny stavebního plánu, kterých bylo více než tři sta. Ministerstvo tvrdí, že důvodem prodražení stavby nebyla nepřipravenost projektu, ale specifické americké stavební normy, které se od těch českých velmi liší. „Dokud není stavba hotová, nikdy se neví, kolik bude stát,“ vyjádřil se v deníku Právo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Každý, kdo tvrdí, že zná konečné náklady, je iluzionista nebo staví poprvé,“ dodal během své inspekční cesty v New Yorku před otevřením budovy. Nakonec však uznal, že rekonstrukce mohla být provedena levněji a rychleji.

Česká národní budova také přijde o současného ředitele Petra Fejka, bývalého šéfa pražské ZOO. Již v dřívějším rozhovoru pro MF Dnes dal najevo nespokojenost s přehnanou byrokracií a omezenými pravomocemi. Vize, kterou se Fejk snažil prosadit, spočívala ve větším využití potenciálu prostor budovy k získání prostředků pro financování dalších aktivit. To bylo ale v rozporu se záměry vedení Českých center, které chce pro instituci zachovat režim nevýdělečného podniku. Fejk svou činnost v New Yorku ukončí k poslednímu prosinci tohoto roku, nabídky kandidovat na pražského primátora odmítl především z rodinných důvodů.

Helena Karlová

Ekonomika

Václav Klaus otevřel nový tabákový závod v Kutné Hoře

Minulý týden ve středu zavítal prezident Václav Klaus do Kutné Hory, aby zde slavnostně otevřel nový provoz společnosti Philip Morris ČR, předního výrobce a prodejce tabákových výrobků v České republice. Dokončená investice do rozšíření a zmodernizování provozu činila 750 miliónů korun, díky nimž firma vytvořila v posledních dvou letech 250 nových pracovních míst. Nově otevřený provoz umožní firmě navýšit výrobní kapacitu z původních 30 na 40 miliard cigaret ročně.

Na dotazy novinářů, zda prezidentova účast nemůže být považována za podporu kouření, odpověděl Václav Klaus, sám zapřisáhlý nekuřák, záporně. Zároveň se kriticky vyjádřil ke způsobům, jakými bojuje s kouřením Evropská unie. Podle něho zakazování nikdy nic nevyřeší, naopak může mít za následek pašování či výrobu zdraví škodlivějších domácích cigaret. Dodal, že společnost Philip Morris je ukázkou zdařilé privatizace. „Ta firma od té doby funguje zcela mimořádným způsobem, je to úspěch našeho průmyslu“, citovala Klause média. Vyjádřeno v číslech, v prvním pololetí letošního roku činil podíl firmy na českém trhu 54,3 % a na Slovensku 52,3 %.

Karolína Němcová

Škodovka předvedla v Paříži první elektromobil

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila na probíhajícím autosalonu v Paříži prototyp osobního vozu na elektrický pohon, nazvaný Škoda Octavia Green E Line. Ten je vůbec první studií s takovým pohonem, který kdy Škoda Auto zkonstruovala.

Elektromotor automobilu disponuje maximálním výkonem 85 kW, svoji energii čerpá ze 180 moderních ion-lithiových článků, umístěných částečně pod podlahou, částečně v zavazadlovém prostoru. Toto umístění nicméně nijak neomezuje prostor pro posádku, nebo pro zavazadla. Objem akumulátoru stačí pro dojezd 140 km, maximální rychlost je omezena na 135 km/h.

První testy Octavie Green E Line se uskuteční během příštího roku. Podle slov vedení automobilky mají tyto testy napomoci dalšímu směřování vývoje elektrických škodovek.

David Bureš

Kultura

Galerie Rudolfinum přivítala dekadenci

K pražskému Rudolfinu mířilo už od čtvrtka mnohem víc lidí než obvykle. 30. září tady totiž byla zahájena kontroverzní výstava Decadence Now! Za hranicí krajnosti.

Na výstavě mohou návštěvníci vidět přední hvězdy současného umění. Ti jsou ve výstavních sálech rozděleni do pěti kapitol – Krajnost sebe: Bolest, Krajnost těla: Sex, Krajnost krásy: Pop, Krajnost mysli: Šílenství, Krajnost života: Smrt. A právě to je to, co diváky láká. Kontroverze, pornografie, krev. Návštěvník otrlý díky stovkám amerických filmů nutně očekává něco, co jím konečně pohne. Co to může být jiného než předložka z Hitlera, krvácející děti, nahá královna Alžběta?

Jste zaujatí proti Bohu? Tak to se nabízí Pierre et Gilles a jeho zpracování svatých v pózách, v nichž byste se s nimi běžně nesetkali. Ze slavných fotografů můžete spatřit třeba Davida Wojnarowitze nebo Gottfrieda Helnweina. Helnwein je ale také malíř, hyperrealista, a abyste poznali, co je fotka a co obraz, musíte se podívat hodně zblízka.

Sexuální tematiku otvírá například Nobuyoshi Araki a jeho bondáže. Pokud vás více zaujmou instalace, jednou z těch nejbizarnějších jsou jistě zvířátka na houpačce z dílny bratrů Chapmanových. Můžete si prohlédnout i plastiky. Nejznámějším tvůrcem je pravděpodobně Damien Hirst se svými lebkami, objevuje se tady ale i jedna od Stevena Gregoryho. Dětskou nevinnost koupající se v krvi pro změnu vytvořil Andres Serrano. A pokud jste fascinováni historií a smrtí, je tu Erwin Olaf se svým cyklem Královská krev. Určitě si vzpomenete, že princezna Diana zahynula zrovna v Mercedesu.

První ohlasy na Decadence Now! jsou jednoznačně pozitivní. Nejen vysoká návštěvnost, ale i recenze vypovídají o tom, že výstava není pouze pokusem za každou cenu šokovat, ale stojí za návštěvu.

„To, na co jsme museli jezdit do Londýna nebo New Yorku, je najednou možné vidět na vltavském nábřeží, navíc v jedinečném kontextu. Nejen jako prostou přehlídku jednoho umělce, ale jako součást kurátorsky promyšleného konceptu. Co obraz, to unikát, v Rudolfinu snad není dílo, které by působilo jako vata,“  píše iDnes.cz.

Decadence Now! se ale netýká pouze Galerie Rudolfinum. Její součástí je instalace v Uměleckoprůmyslovém muzeu Pokoj č. 13, další výstavy hostí  DOX,  Dům umění města Brna (Joel-Peter Witkin) a také Západočeská galerie v Plzni. Hlavní část v Rudolfinu potrvá do 2. ledna 2011.

Z Galerie Rudolfinum Johana Hovorková

Muchova Slovanská epopej zůstává zatím v M. Krumlově, ale do Prahy se stěhovat může

Jihomoravský krajský úřad zrušil 6. října opatření Moravského Krumlova, které zakazovalo manipulaci se Slovanskou epopejí Alfonse Muchy.

Jedním z hlavních zastánců ponechání epopeje v Moravském Krumlově je vnuk Alfonse Muchy, John Mucha, který se o vlastnická práva soudí s Prahou a tvrdí, že nesplnila všechny podmínky darovací smlouvy.  Praha dostala v roce 1910 darem epopej od mecenáše Alfonse Muchy, Američana Charlese Crayna. Jednou z darovacích podmínek bylo zajištění samostatného prostoru, ve kterém by se mohlo rozsáhlé dílo (20 rozměrných pláten) vystavovat, což ovšem Praha od nabytí epopeje nezajistila.

Moravský Krumlov epopej zachránil po druhé světové válce, ale už ji nikdy nevrátil zpět do Prahy. Její navrácení požaduje naopak vnučka Alfonse Muchy, Jarmila Mucha Plocková, podle které nejsou v moravskokrumlovském zámku prostorové, teplotní, ani světelné podmínky. Teplota v zámku se v zimě pohybuje okolo -2 stupňů Celsia.

Už 30. září rozhodl znojemský okresní soud o vydání díla do Prahy, ale jen do května 2011. Sporem se má 7. října zabývat Rada Jihomoravského kraje, neboť politická reprezentace je (na rozdíl od rozhodnutí úředníků) pro ponechání díla v M. Krumlově, petici podepsalo přes šest tisíc lidí.

Aneta Nevšímalová

Sport

České basketbalistky vybojovaly na mistrovství světa skvělé stříbro

V neděli 3. října skončilo v Karlových Varech mistrovství světa v basketbale žen. Po sobotním dramatickém zápase s Běloruskem (81:77 po prodloužení) čekal české hráčky ve finále favorizovaný tým USA. Češky mu nakonec podlehly 69:89, a vybojovaly si tak stříbrné medaile. Historicky první medaili na mistrovství světa získaly bronzové Španělky.

Po dvou čtvrtinách bylo finálové utkání téměř vyrovnané, svěřenkyně trenéra Lubora Blažka ztrácely pouhých pět bodů. Po přestávce se však hra otočila ve prospěch protihráček, které dokonale bránily a s naprostou přesností využívaly rychlé protiútoky. „Buďme realisté, Američanky jsou super extra třída a šampionát odehrály naprosto excelentně. Recept se na ně hledal složitě, přesto jsme se jim to snažili celý zápas co nejvíc znepříjemnit. Holky jim nedaly žádný míč bez boje,“ uvedl pro Sport.cz trenér Lubor Blažek.

Výkon domácích basketbalistek ocenila bouřlivým potleskem ve stoje celá karlovarská aréna včetně prezidenta Václava Klause. „Lidi nás dokázali zbláznit. Stejně jako v Brně, tak i ve Varech nás publikum hnalo úžasně dopředu,“ komentovala pro Sport.cz skvělou atmosféru pivotka Ivana Večeřová. Basketbalistky svým výkonem navázaly na úspěchy československých hráček v letech 1964 a 1971.

Z letošního MS si české basketbalistky kromě stříbra odvezly i individuální ocenění. Kapitánka Hana Horáková byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou turnaje a spolu s vynikající střelkyní Evou Vítečkovou patří mezi nejlepší pětku.

Tereza Krupková

Lukáš Daněk se stal mistrem ČR ve skateboardingu

Mystic skatepark na pražském ostrově Štvanice se po roce znovu stal dějištěm Mistrovství ČR ve skateboardingu, které je vyvrcholením série závodů Český skateboardový pohár konajících se v průběhu sezóny po českých a moravských skateparcích. Vše se odehrálo o víkendu 2. - 3.října. Hlavní disciplínou je streetstyle. Systém závodu ČSP je klasicky rozdělen na kvalifikaci, semifinále a finále. Jezdec má v kvalifikaci dvě jízdy, přičemž na jednu má 50 vteřin. V semifinále se jede jedna jízda plus jam, což znamená, že určitý počet jezdců jezdí vymezený čas po skateparku a snaží se předvést to nejlepší ze svých triků. Ve finále se potom stejně jako v kvalifikaci jedou dvě jízdy po 50 vteřinách. Po streetstylu následuje disciplína besttrick, kdy mají jezdci omezený čas, aby představili svůj nejlepší trik na kterékoliv překážce po celém skateparku. Rozhodčí hodnotí především obtížnost triků, ale roli hrají i styl či rychlost.

Na sobotní kvalifikaci se do promrzlého skateparku sešlo 80 jezdců rozdělených do čtyř skupin po dvaceti, z nichž nakonec postupovalo 36 do nedělního semifinále. Sobotu ovládl s největším počtem bodů slovenský Peter Molec, pak se mu ale už moc nedařilo a nakonec obsadil osmé místo.

Celou neděli nebyla nouze o zajímavou podívanou a po odjetí finálových jízd bylo  rozhodnuto. Očekávání se potvrdila a mistrem ČR ve skateboardingu se stal pražský rodák Lukáš Daněk. Titul z letošního roku si může vystavit k tomu, který vyhrál v roce 2008. Druhé místo obsadil Marek Zápražný ze Slovenska a na třetím stupínku stanul Tomáš Stejskal z Prahy. Stejskal zároveň získal i prvenství celé série ČSP s nejvyšším celkovým počtem bodů. Prvenství v besttricku a nejlepší trik z celého dne předvedl Nikolas Tušl na zábradlí na centrální překážce a to halfcab frontside feeble grind revert.

„Dnešní závod hodnotím vesměs pozitivně.  K výsledkům žádné výhrady nemám, snad jen, že do finále mohl postoupit i Jirka Hronek, který v semifinále zajel opravdu dobrou jízdu. Úroveň skateboardingu se od loňska opět zvedla a většina jezdců se opět ukázala ve výborném světle. Tentokrát se opravdu jednalo o skateboarding na úplně jiné úrovni, než tomu bylo loni. Lukáš Daněk byl jasným favoritem již od sobotní kvalifikace a bylo jasné, že pokud ve finále zajede čistou jízdu, bude vítězství jeho. A tak se i stalo,“ zhodnotil šampionát pro Carolinu Jan Zíma, kameraman a redaktor českého skateboardového webu Skaterock.cz a časopisu Freemagazine.

Z Mystic skateparku Miloš Hroch

Stručně ze sportu

* Čeští volejbalisté budou na MS bojovat o deváté až dvanácté místo. Po senzační výhře nad Bulhary si poradili s olympijskými vítězi z Pekingu, týmem USA, 3:0 a poté stejným výsledkem zdolali Kamerun, což je posunulo mezi nejlepší dvanáctku šampionátu. V dramatickém čtvrtfinálovém utkaní podlehli Češi mistrům světa z Brazílie 2:3 po setech 20:25, 25:22, 25:23, 21:25 a 8:15. Den poté prohráli s Německem 0:3, a mohou tedy skončit nejlépe devátí.

* Fotbalisté Sparty Praha podlehli 30. září ve svém druhém vystoupení v Evropské lize 0:3 CSKA Moskva. Na stadionu Chimki drželi sparťané čisté konto až do 72. minuty. Poté však v rozmezí čtrnácti minut inkasovali tři branky. „Je to krutá prohra, která nás bude ještě dlouho mrzet. Nezasloužili jsme si prohrát takovým rozdílem, ovšem do světa nepoletí náš výkon, ale konečný výsledek,“ uvedl pro Lidovky.cz letenský kouč Jozef Chovanec. V dalším zápase přivítají Pražané na domácím hřišti FC Lausanne, který dosud nezískal ani bod.

* Fotbalovou ligu vede i nadále Viktoria Plzeň. Západočeši si připsali další tři body po výhře 1:0 nad pražskou Slavií. Mužstvo z Edenu se na domácím hřišti představilo pod vedením nového trenéra Michala Petrouše, jenž nahradil odstoupivšího Karla Karolína, a lídrovi tabulky podlehlo po pokutovém kopu, který proměnil Jan Rezek. Předloňský mistr tak klesl do sestupových vod, naopak Viktorka si drží ligovou neporanitelnost a devítibodový náskok před Spartou, ta v přímém souboji o druhé místo porazila Olomouc 1:0.

* Divácky atraktivní zápasy nabídlo 8. kolo hokejové Tipsport extraligy, v němž vedoucí tým Vítkovic podlehl na domácím ledě mistrovským Pardubicím 1:2, přesto si nadále drží první příčku. Cenné vítězství si naopak připsala pražská Slavia, jež porazila Plzeň 3:2 díky dvěma brankám Michala Vondrky. Za Západočechy skóroval odchovanec plzeňského klubu Petr Sýkora, který se do týmu vrátil po 16 letech. "Vyrůstal jsem tady. Mám tady rodinu. Hlavní důvod byl ale mít šanci si zahrát s Martinem Strakou, protože to je nejlepší hráč v extralize," sdělil důvody přestupu ČTK třiatřicetiletý útočník.

Martina Jiříková

Počasí

Počasí

Na rozdíl od počasí ve středomořských a jiných letoviscích, které ještě svádí ke koupání a lízání nanuků, jsme se v České republice dočkali zatažené šedé oblohy. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají jen tak k patnácti stupňům. Naštěstí ještě nejsou potřeba pláštěnky a holínky, jelikož se srážky drží v mracích. Léto je ale definitivně za námi a k nelibosti většiny vyměníme šortky a sluneční brýle za kabáty a čepice.

Vojtěch Soudný