14. října 2010, Carolina č. 755
události od 6. do 13. října
Z domova
Vedení ODS vás převálcuje, varovali Svobodu v předvolební diskuzi
Kandidátka Strany zelených na pražskou primátorku Petra Kolínská varovala v předvolební diskuzi volebního lídra ODS Bohuslava Svobodu. I když s jeho názory sympatizuje, zároveň upozorňuje, že se v lecčem liší od názorů ODS. Někteří členové pražského vedení mu podle ní nedají šanci jeho plány realizovat.
Uchazeči o post pražského primátora se ve středu 6. října sešli na veřejné debatě s názvem Jaká bude Praha po volbách? Dostavili se Bohuslav Svoboda za ODS, Petra Kolínská za Stranu zelených kandidující s Evropskými demokraty, Zdeněk Tůma za TOP 09, Jiří Dienstbier ml. za ČSSD a Pavel Dobeš jako náhradník za Markétu Reedovou z Věcí veřejných, která se nemohla dostavit, protože měla migrénu. Mezi diváky se objevil také volební lídr ODS v Praze 1 a 6 zpěvák Jan Kalousek.
Bohuslav Svoboda si notoval s Petrou Kolínskou. Ta ho dokonce veřejně pochválila. „Je to pro mě velmi milý a upřímný člověk. Věřím, že své plány myslí upřímně. Ale obávám se, že mu je v ODS výše postavení členové neumožní zrealizovat,“ svěřila se Kolínská.
I jeden z posluchačů se ho zeptal, proč kandiduje za ODS. „Jsem přesvědčen, že má svou historii, pochopila své chyby. Já neodmítám pomoc nemocného,“ odpověděl bývalý předseda České lékařské komory Svoboda, který si přihlášku do ODS podal až v polovině září. Během diskuse se i zdálo, jako by ani nevěděl, za koho kandiduje. Ať už to byl plán ODS vystěhovat bezdomovce na okraj Prahy, nebo jiná rozhodnutí pražské radnice ovládané ODS, Svoboda se od nich většinou distancoval.
Diskutovalo se také o pražském okruhu a kandidáti na primátora se dohadovali, jak dostat auta z centra. Náhradník Markéty Reedové Petr Dobeš radil dopravu v centru prostě utnout. Podpořil ho Jiří Dienstbier ml., který uvedl, že když se stala havárie v Legerově ulici a celé centrum bylo zavřené, řidiči nechali auto doma nebo si našli jinou cestu.
Proti se postavil bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Podle něj není jejich plán reálný. Nesouhlasil ani lídr ODS. „Nemůžeme vyjmout žaludek a doufat, že se to nějak dostane do střev. To by pak nastaly průjmy,“ použil pro vysvětlení lékařskou terminologii Svoboda. Jaká bude Praha po volbách doopravdy, se dozvíme až v sobotu 16. října po sečtení volebních lístků.
Z veřejné debaty Markéta Březinová
O Senát se uchází rekordní počet zájemců, volby vypuknou v pátek
Rekordních 227 kandidátů se již tento týden utká o posty v Senátu. Volební místnosti se v 27 obvodech otevřou v pátek ve 14 hodin. Obměna čeká jednu třetinu horní komory Parlamentu ČR. Pro senátní volby bylo natištěno 3,5 milionu volebních lístků.
V nejtěžší situaci se nachází dosud nejsilnější ODS, která bude obhajovat 19 křesel. Mandát končí i současnému předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi. Proti tomu ČSSD může jen posílit, neobhajuje totiž žádný. Jejím cílem je získat v Senátu většinu, a mít tak vliv na podobu zákonů přicházejících z Poslanecké sněmovny. Většinu jí zaručí obsazení dalších 12 křesel. Za ČSSD kandiduje i bývalý eurokomisař a premiér Vladimír Špidla.
Volby do Senátu se poprvé pořádaly v roce 1996. Stále se objevují hlasy, které volají po jeho zrušení. Vadí například to, že senátoři údajně pracují v průměru pouze dva dny v měsíci. Na druhou stranu, za uplynulé dva roky projednávali 165 zákonů. Z toho 36 vrátili Poslanecké sněmovně k předělání, nebo je zamítli. „Vracíme kolem 30 procent zákonů do dolní komory. Z těchto zákonů máme až šedesátiprocentní úspěšnost, že to přijímají v našem znění,“ uvedl Přemysl Sobotka z ODS pro iHNed.cz.
Pokud žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu hlasů, uskuteční se 22. a 23. října druhé kolo. Postupují do něj vždy dva kandidáti s největším počtem hlasů.
Tereza Svítilová
Civilizaci hrozí katastrofa, varoval Havel na Foru 2000
Praha hostila významné osobnosti z USA, Íránu či Egypta, které se ve dnech 10.-12. října sjely na konferenci Havlovy nadace Forum 2000. Debaty na téma „Svět, ve kterém chceme žít“ se zabývaly nejrůznějšími problémy dnešního světa a účastnil se jich kromě jiných právě bývalý prezident ČR Václav Havel. Na některých přednáškách se také představily mladé organizace, které se snaží globální konflikty řešit.
Letos to byla již 14. výroční konference od roku 1997, kdy Václav Havel Forum 2000 založil. A stejně jako se akce vyznačuje Havlovými slovy „dialog napříč národy, profesemi i náboženstvími má hluboký smysl“, tak se tímto heslem řídily i jednotlivé prezentace, debaty a přednášky. Ve slavnostnějším duchu se nesl veškerý program v Paláci Žofín, další akce se konaly např. na Akademii věd nebo v Českém centru.
Hned v zahajovacím projevu Václav Havel uvedl jeden z nejrychleji se šířících problémů dneška – zbytečné zabíraní, respektive zastavování půdy, rozrůstání měst. Mimo jiné se pozastavil i nad tím, že pro člověka je vše samozřejmé a rozhodně není v povaze současníka myslet na svět takový, jaký ho jednou předá potomkům. „Jsem si jist, že naše civilizace se bude řítit do katastrofy, pakliže se soudobé lidstvo nevzpamatuje,“ prohlásil.
Kromě hledání odpovědí na otázky týkající se architektury a urbanismu, diskutovala veřejnost spolu s politiky a aktivisty o ženské rovnoprávnosti, hosté probírali i úlohu nukleárních zbraní, problém nejchudších zemí a náš postoj vůči nim či otázku náboženské tolerance.
Z Akademie věd Daniela Tkadlečková
Snímek dívky z Haiti vybojoval prvenství v soutěži Czech Press Photo
Křišťálové oko, ocenění za fotografii roku, letos mrklo na Martina Bandžáka. Nezávislý fotograf ze Slovenska zachytil dívku zraněnou při zemětřesení na Haiti. V tamních troskách své snímky pořídili také autoři, kteří obsadili 1. místa v dalších kategoriích. Veřejnost se výstavy dočká v polovině listopadu.
Mezinárodní odborná porota se na vítězi 16. ročníku soutěže Czech Press Photo shodla v neděli 10. října údajně po bouřlivé diskusi. Vítězství si zasloužila fotografie, jejíž celý název zní Dívka hospitalizovaná v nemocnici se zraněným okem a tváří při zemětřesení.
Vybraný portrét podle porotců dominuje jednoduchostí a zároveň je z něj cítit bolest nevinné oběti. Na černobílém snímku vzniklém v únoru v Port-au-Prince je zobrazena mladá Haiťanka s obvazem na tváři. „Neznám její jméno. Seděla sama v koutě v místní nemocnici,“ popisuje atmosféru deníku MF Dnes samotný autor. Ten získá plastiku Křišťálové oko a peněžní odměnu 120 tisíc korun.
Soutěže se v letošním roce zúčastnilo celkem 299 fotografů s 4 236 ukázkami své tvorby. Velkou konkurenci představoval fotograf Jan Šibík (1. cena v kategorii Aktualita), který zvolil k focení totéž prostředí. Zemětřesením poznamenanou lokalitu si vybrala i Jarmila Kovaříková (1. cena v kategorii Reportáž). Dále se na předních příčkách objevila mimo jiné dokumentace pardubických dostihů, pohřbu prezidenta Lecha Kaczyńského či návratu českých hokejistů z MS.
Ceny se budou předávat 18. listopadu v Staroměstské radnici a současně zde začne výstava všech úspěšných fotografií.
Barbora Soukupová
Moravský Krumlov uvalil exekuci na Slovanskou epopej
Městský úřad v Moravském Krumlově vydal v pondělí 11. října exekuční příkaz na Slovanskou epopej. Toto rozhodnutí brání přesunu díla Alfonse Muchy do Galerie hlavního města Prahy, která o ně má dlouhodobý zájem. Ředitel pražské galerie Milan Bufka však na jejím stěhování stále trvá.
Moravský Krumlov vydal na dílo exekuční opatření na přání některých Muchových potomků. Část z nich si totiž není jista, komu památka doopravdy patří. Na základě jejich žádosti byl tedy sál s obrazem za přítomnosti zástupců pražské galerie zapečetěn a tento stav bude trvat do té doby, dokud se případ nevyřeší. Ředitel pražské galerie Milan Bufka uvedl, že se hodlá odvolat ke znojemskému soudu, který již předtím stěhování díla povolil.
„Obrátíme se na znojemský okresní soud s žádostí, aby nám umožnil manipulaci s dílem s pomocí soudního vykonavatele, “ citoval Bufku internetový server Lidovky.cz.
Do kauzy se zapojili i veřejní činitelé a to, když jihomoravský hejtman Michal Hašek označil chování Prahy za nerespektování zákona a aroganci. Odpovědí mu za to byl požadavek pražského radního Ondřeje Pechy na veřejnou omluvu.
Markéta Nohejlová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Slovenská premiérka se stala terčem zastrašování
Předsedkyně slovenské vlády Iveta Radičová našla ve své osobní korespondenci obálku s nábojnicí. Po dobu několika dní je proto pod zvýšenou ochranou. „Byl tam i dopis“, reagovala Radičová 6. října stručně na tiskové konferenci, z níž citoval Nový čas. Stalo se tak krátce poté, co vyhlásila rázný boj tunelování.
Radičová musí jezdit ve speciálně opancéřované limuzíně, která odolá výbušninám a granátům. Šéf Úřadu pro ochranu ústavních činitelů Milan Marko uvedl, že po dalším zhodnocení situace se rozhodne, zda bude premiérka nadále jezdit ve speciálním, nebo normálním vozidle. Ochranku dostala i dcera Eva Radičová.
Nepříjemná zásilka přišla na její soukromou adresu v obci Nová Dedinka, ležící asi 20 kilometrů od Bratislavy. Policie proto její příchozí poštu odklonila.
Tento případ není v historii samostatného Slovenska první, kdy se vysoký ústavní činitel stal obětí mafiánských praktik. Před 15 lety unesli dospělého syna slovenského prezidenta Michala Kováče. Kováč ml. byl unesen do Rakouska a předán do vazby, v té době na něj byl vydán mezinárodní zatykač pro podezření ze zpronevěry.
Pravicový kabinet Ivety Radičové vládne na Slovensku od srpna. V poslední době jeho stabilitu ohrožují vnitřní spory kvůli údajnému střetu zájmů dvou ministrů.
Jan Pavec
Ekonomika
Míra nezaměstnanosti v září klesla na 8,5 %
Nezaměstnaných bylo v devátém měsíci v České republice méně. Proti srpnu se jejich množství snížilo o desetinu procenta, registrovaných žadatelů o práci je 500 481. Ubylo však také volných míst, což pro uchazeče znamená větší obtíže při hledání zaměstnání. O jednu pozici statisticky bojuje více než 14 lidí.
Podle nejnovějších údajů ministerstva práce a sociálních věcí zveřejněných 8. října evidují nejvíce nezaměstnaných úřady práce na severu země: na Mostecku 15,7 %, o něco méně jich je v okrese Bruntál (14,7 %) a Děčín (14,3 %). Nejnižší míru nezaměstnanosti vykazuje již tradičně hlavní město, konkrétně Praha - východ 3,9 %. Pod hranicí 5 % je kromě zbylých pražských okresů také Mladá Boleslav.
Nejvýrazněji poklesla míra nezaměstnanosti v okrese Prachatice (o 4 %), naopak Benešov zaznamenal nárůst až 5,6 %. Přibylo i nově zaevidovaných na úřadech práce. Souvisí to s koncem prázdnin, kdy absolventi začínají hledat uplatnění, které se jim však v této době shání hůř.
Statistiky v průběhu několika posledních měsíců vypovídají o mírně klesajícím trendu vývoje tohoto makroekonomického ukazatele. Proti stejnému období loňského roku se počet lidí hledajících zaměstnání snížil o 0,1 %. Letos však bylo v databázi úřadů práce 35 100 volných míst, což je o 3 744 méně než v roce 2009.
Další vývoj bude podle analytiků záviset na tom, jak rychle bude česká ekonomika rozmrzat. Negativně se však na něm podepíšou případné propouštění ve státní sféře a také konec sezónních prací ve stavebnictví, zemědělství a ve službách.
Petra Paříková
Státní dluh se vyšplhal na 1,385 bilionu korun
Od začátku letošního roku do konce září narostl státní dluh České republiky o 207 miliard korun na částku 1,385 bilionu. Na každého Čecha tak připadá dluh 132 tisíc korun. V porovnání s rokem 2010, kdy schodek rozpočtu narostl o 178 miliard, jsou patrné tendence rostoucího zadlužování české ekonomiky.
Navzdory tomu MMF očekává do konce roku pozvolný pokles státního dluhu na částku 1,347 bilionu korun, a to zejména díky příjmům z prodeje dluhopisů tuzemským věřitelům ve třetím čtvrtletí.
Lucie Altmanová
Padesátikorunové bankovky končí, od dubna je zcela nahradí mince
Na konci března příštího roku bude poslední možnost zaplatit za zboží a služby padesátikorunovou bankovkou. Poté její funkci plně nahradí mince.
Rada České národní banky se tak rozhodla kvůli nižším nákladům na oběživo. „Mince mají v porovnání s bankovkami několikanásobně vyšší životnost, a snižují tak přímé výdaje centrální banky spojené s emisí peněz,“ citoval server Lidovky.cz s člena bankovní rady ČNB Pavla Řežábka.
Výměnu padesátikorunové bankovky za oběžné mince zajistí od 1. dubna 2011 po celý rok ČNB a síť komerčních bank, poté pouze ČNB. Bankovky s vyobrazenou Anežkou Českou postupně mizí od roku 2006, kdy se početnějšími staly padesátikorunové mince.
Lucie Altmanová
Kultura
Diváci popáté zaplnili německy mluvící kinosály
To nejlepší z německého, rakouského a švýcarského filmu přivezl do Prahy Das Filmfest. Přehlídku ve středu 6. října odstartoval v Lucerně Der Räuber. Od pondělí až do pátku pak repete programu hostí Brno.
Organizátoři pro návštěvníky vybrali 27 filmů ve čtyřech kategoriích a dvě série krátkých filmů, včetně premiéry česko-německého snímku Habermannův mlýn a německého kandidáta na Oscara Die Fremde - Cizinka. Zájem vzbuzuje také Žid Süss, vypískaný na letošním Berlinale.
Zahajovací Lupič je zfilmováním skutečného příběhu jednoho z nejúspěšnějších rakouských běžců, Johanna Rettenbergera, který se kromě výher ze závodů živí výhradně vykrádáním bank. Po propuštění z vězení se i přes snahu kurátora a své bezmezně zamilované přítelkyně vrací k oběma svým zálibám a dává se na maratonský útěk před zákonem.
Premiérový večer uvedli spisovatelé Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský nečekaně. „Experimentálně jsme ověřili, že budete-li držet kindervajíčko pouze dvěma prsty po dobu delší než pět minut, stejně se rozteče,“ začali a pokračovali střelbou sladkostí po divácích a rozhovorem s představitelkou hlavní ženské postavy Lupiče Franziskou Weiszovou. V průběhu festivalu si pak diváci mohli užít ještě One Man show Jana Budaře, tyrolské reggae Iriepathie a další.
Festival německy mluvených filmů je z projektů zahraničních filmografií, jakými jsou v Lucerně již tradiční japonský Eigasai nebo Festival francouzského filmu, jednoznačně divácky nejúspěšnější.
Z Lucerny Kateřina Nejedlá
Pražský Designblok přilákal tisíce lidí
Téměř dvacet tisíc lidí zhlédlo od 5. do 10. října největší českou přehlídku současného designu. Ve čtyřiceti předváděcích sálech, obchodech a galeriích se v rámci Designbloku 2010 představili návrháři, studia i umělecké školy.
Centrem přehlídky se letos stala budova bývalých Elektrických podniků v Holešovicích. Ta nabídla pět pater s celkovou plochou skoro 7000 merů čtverečních. Představila se tu začínající i zavedená jména z oblasti módy, nábytkářství, bytové architektury či světelného a průmyslového designu.
Za téma dvanáctého ročníku zvolili organizátoři vodu. Motiv návratu k přírodě se na Designbloku objevil v mnoha podobách, od přednášek a bio rautů Hnutí Duha po rozsáhlou prezentaci ekologických obalů Sustainable Packaging and Communication 2010.
Odborná porota vybírala vítěze v celkem dvanácti kategoriích. Ocenění za nejlepší nový nábytek udělila firmě TON, další ceny získaly například firma Kartell za projekt dočasné kavárny nebo Ateliér K.O.V. Vysoké školy uměleckoprůmyslové za prezentaci své módní kolekce.
Návštěvníci Designbloku mohli spatřit nové módní kolekce Liběny Rochové, Jakuba Bryxiho či značky Chatty, ale i umělecké performance, ukázky videoartu nebo interaktivní výstavu Norway Today. Jedním z vrcholů celého týdne se stal sobotní koncert kapely Toxique.
Z Holešovic Marie Barvínková
Letošní Ekofilm vyvolal protesty
Průběh letošního Ekofilmu narušily protesty z řad tvůrců některých snímků. Ti se pokusili z festivalu stáhnout své filmy v reakci na údajný zásah ze strany ministerstva životního prostředí (MŽP), které si podle jednoho z porotců nepřálo vítězství snímku Auto*Mat v žádné kategorii. Nejcennější cenu nakonec získali Vetřelci z Amazonie.
Hladký průběh Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním
a kulturním dědictví – Ekofilmu 2010, probíhajícího od 4. do 10. října v jihočeských městech Třeboň, Český Krumlov a České Budějovice, byl narušen už před samotným zahájením festivalu.
Deník Referendum přišel 30. září s informací od jednoho z členů poroty Vlada Miluniče, jenž nařkl MŽP ze snahy o manipulaci. Ministr Pavel Drobil (ODS) údajně vzkázal, že film Auto*Mat, který se věnuje pražské dopravě, nesmí vyhrát v žádné z kategorií. MŽP následujícího dne nařčení dementovalo, na protest se však desítka dokumentaristů rozhodla z Ekofilmu své snímky stáhnout (jednalo se například o Český mír, Dobu měděnou, Oko nad Prahou a další).
Ty se však promítaly i nadále s tím, že organizátoři festivalu vydali prohlášení o nezávislosti mezinárodní poroty. Po vyhlášení výsledků 9. října se i sama porota v otevřeném dopise proti nařčení ohradila, jako jediný však chyběl podpis Vlada Miluniče. Na to znepokojení dokumentaristé reagovali dalším otevřeným dopisem, kde tento fakt zdůraznili a vyjádřili svůj zájem o korektní průběh akcí takovéhoto formátu.
V konečném účtování Auto*Mat nakonec neuspěl. Polovina z deseti cen pak zůstala doma v České republice. Cenu za publicistiku a zpravodajství si odnesla kolekce pořadů Reportéři ČT, dalšími úspěšnými českými snímky byly Splendissima basilica, Hýčkaný vetřelec, Netopýři ve tmě a Poslední lovci. Nejcennější trofej, Velkou cenu Ekofilmu, získal francouzský film o doposud neprobádaném hmyzu rodu ostnohřbetkovitých Vetřelci z Amazonie režiséra Quincyho Russella. Festivalu se zúčastnilo 226 snímků ze 40 zemí světa.
Adam Pešek
Sport
Fotbalisté zastavili pád, porazili Skotsko i Lichtenštejnsko
Česká reprezentace konečně zabrala. Odčinila úvodní porážku s Litvou a vrátila se do boje o postup na EURO 2012. „V případě neúspěchu bych skončil,“ přiznal trenér Bílek pro iDnes.cz. Češi ale nezklamali. V pátečním utkání zdolali Skotsko 1:0 a v úterý si poradili i s Lichtenštejnskem. Outsidera porazili 2:0 a v tabulce kvalifikační skupiny drží druhé místo, které zajišťuje postup do baráže.
Ostrovní nájezdníci obsadili Prahu. Naštěstí zůstalo jen u přeplněných nočních klubů, obsazených taxíků a křiku na ulicích. Skotští fotbalisté si totiž ze svých aktivních fandů žádný příklad nevzali. Na hřišti předvedli totální defenzivu, opevnili se kolem vlastního vápna a čekali, co Češi vymyslí. „Hráli bez útoku,“ vystihl Bílek soupeřovu taktiku.
Český tým měl převahu, ale bez zraněných útočníků Baroše a Fenina dlouho nedokázal vstřelit gól. Skotové toho v útoku moc nepředvedli, brankáře Čecha ohrozil jen nešikovný odkop nováčka Suchého. V 53. minutě přesto měli jít ostrované do vedení, rozhodčí ale gól chybně neuznali pro ofsajd. To bylo od hostů vše. Češi bojovali, napadali skotské obránce a dostávali se i do šancí. „Ukázalo se, že tenhle tým za něco stojí,“ pyšnil se kapitán Rosický.
Dlouho mu ale tak veselo nebylo. Své příležitosti nevyužili Necid, Kadlec, a hlavně Polák, jehož hlavičku famózně vyrazil brankář McGregor. V 70. minutě ale Hubník konečně doklepl do branky rohový kop a rozjásal Eden. I když zdaleka ne celý. Skotští fanoušci možná neměli v hledišti početní převahu, rozhodně ale povzbuzovali hlasitěji.
„K zápasu musíme přistoupit jako proti Skotům,“ apeloval Bílek před zápasem se zdánlivě slabým soupeřem. S Lichtenštejnskem se právě Skotové dost natrápili, když zvítězili doma 2:1 až gólem v nastaveném čase.
Bílkovi svěřenci ve Vaduzu ale žádnou blamáž nepřipustili. Už ve 12. minutě se nádherně trefil Necid a o pár minut později ho napodobil debutant Václav Kadlec, který se v 18 letech stal historicky nejmladším střelcem české reprezentace. Jenže další góly už nepřišly.
I těsné vítězství však stačilo českému týmu k postupu na druhou příčku. Skotové totiž doma podlehli favorizovaným Španělům. „Jsme lepší než Litva i Skotsko, na druhou příčku máme,“ vyhlásil gólman Petr Čech. Jeho slova mohou Češi potvrdit až na konci března. Kvalifikace pokračuje odvetou s Lichtenštejnskem, ale především zápasem ve Španělsku.
Tabulka: 1. Španělsko 9 bodů/3 zápasy, 2. Česko 6/3, 3. Skotsko 4/4, 4. Litva 4/3, 5. Lichtenštejnsko 0/3
Matěj Vlček
Čeští volejbalisté jsou desátí ve světě
Český tým obsadil na mistrovství světa mužů ve volejbale 10. místo a slaví nejlepší výsledek v historii samostatné České republiky. O jeho konečném umístění rozhodla sobotní prohra 1:3 s Argentinou. Finále turnaje, který se konal v Itálii od 24. září do 10. října, vyhrála v neděli Brazílie.
V prvním setu Argentinci na rozdíl od Čechů tolik nechybovali při podáních a smečích. Slušný výkon předvedli čeští volejbalisté jen ve druhém setu, po kterém se stav vyrovnal na 1:1. Ve třetí i čtvrté sadě předvedli Češi skvělou defenzivní práci, ale nedokázali vyrovnanou hru udržet a konečné skóre bylo 1:3. Nejužitečnějším článkem týmu byl Jan Štokr, který uhrál 18 bodů.
„Prohra s Argentinou to celé trochu kazí, ale dokázali jsme tady dvě věci. Porazili jsme na světové akci velká mužstva, čímž jsme si získali určitý respekt a jméno. Cítíme, že jsme volejbal opět zviditelnili a přitáhli k němu lidi,“ uvedl pro MF Dnes kouč Jan Svoboda. Upozorňoval zejména na vítězství nad americkým týmem, který vyhrál před dvěma lety olympiádu, a obstojný výkon proti úřadujícím mistrům světa z Brazílie, kteří to i letos dotáhli na první místo.
Navíc se za rok v Česku a Rakousku pořádá mistrovství Evropy ve volejbale, takže díky nynějšímu výkonu o něj jistě bude značný zájem.
Anna Kozáková
NHL na dva dny ovládla Prahu
Po dvou letech se nejlepší hokejová liga světa vrátila opět do České republiky. O víkendu 9. a 10. října si to o přízeň diváků rozdaly v pražském dvojzápase nového ročníku kanadsko-americké NHL týmy Pheonixu a Bostonu. Oba kluby se nakonec rozešly smírně a zpět do zámoří si tak každý odváží jednu výhru.
V Praze se představila i čtveřice Čechů. V dresu Bostonu vyjel na led v O2 aréně David Krejčí. Za Pheonix pak nastoupila trojice Martin Hanzal, Petr Průcha a Radim Vrbata.
A právě Vrbata se stal hlavní postavou prvního zápasu, ve kterém pomohl svému týmu k výhře 5:2 dvěma góly a jednou asistencí. Po zásluze byl tak vyhlášen první hvězdou utkání. „Je to určitě příjemný. Na druhou stranu je to závazek před sezonou, aby se mi dařilo pořád stejně dobře. Jsem rád, že jsme vyhráli první zápas,“ citoval útočníka Pheonixu server Aktuálně.cz.
Bostonští hokejisté ale nechtěli odjet z Prahy s prázdnou a ve druhém zápase to byli naopak oni, kdo určovali tempo hry. I druhé střetnutí mělo českou stopu. Díky dvěma asistencím Davida Krejčího Boston porazil Pheonix 3:0 a vrátil mu porážku z prvního pražského střetnutí. „Mám z Česka nepopsatelné zážitky. Bylo to něco nádherného, hrozně jsem si to užil. Jsem rád, že fanoušci vytvořili výbornou atmosféru,“ svěřil se Krejčí serveru iDnes.cz.
Zvláštní příchuť mělo pražské turné i pro Andrewa Ference. Obránce Bostonu při výluce NHL před 6 lety odehrál 19 zápasů za České Budějovice. A fanoušci na něj nezapomněli. Po přípravném utkání Bostonu s Libercem, hraném v úterý 5. října, dostal od českobudějovických příznivců šálu s logem jihočeského klubu. „Bylo jich tam asi 30 nebo 40. Fandili a zdravili mě celý večer, dokonce mi vyrobili i velký transparent. Po zápase jsem je šel pozdravit a oni mi dali klubovou šálu. Bylo to super,“ chválil kanadský hokejista české fanoušky na stránkách oficiální hráčské federace NHL.
Martin Hoffmann
Váňa vyhrál Velkou pardubickou. Posedmé
Zdá se to být trochu jako pohádka nebo neuvěřitelný příběh. Ani samotný Josef Váňa tomu v cíli nevěřil. Závěrečný souboj po boku Marka Stromského s koněm Amant Gris byl tak těsný, že se musel ptát: „Vyhrál jsem?“. Potom zvedl ruce do vzduchu a ukázal na prstech číslo sedm. Jeho šťastné číslo. Už posedmé se stal vítězem prestižního dostihového závodu Velké pardubické „Sedm a dost,“ křičel.
Stejně jako minulý rok startoval i letos na 120. ročníku slavného českého dostihu v sedle devítiletého hnědáka Tiumena. Zpočátku závodu se držel na konci startovního pole, během 6900 m dlouhé tratě však nenápadně postupoval dopředu. Až se na poslední překážce ocitl v čele po boku žokeje Stromského.
Oba jezdci koně pobízeli, mrskali bičíkem. V posledních metrech se Váňa dostal do vedení. Už skoro vypouštěl, když se těsně vedle něj opět objevil Stromský. V tom okamžiku Váňa protnul cíl. Rozhodla až cílová fotografie. „Neuvěřitelné, snad ho někdy doženu,“ prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi syn legendárního žokeje Josef Váňa mladší.
Triumf Váňovi nesebral ani protest podaný poraženou stájí Hřebčín Albertovec. Dostihová komise rozhodla, že tísnění v cílové rovince nemělo vliv na výsledek. A tak Váňa časem 9:03 minuty oficiálně vyhrál. Vítězně zvedl ruce a ještě jednou ukázal na prstech sedm. Všichni tleskali. Pogratulovat mu přišel i jeho syn, který skončil v závodě na šestém místě, pak už první sedmička vystoupala na stupně vítězů, kde Váňa přebral monstrózní pohár.
Druhé místo obsadil již zmiňovaný Marek Stromský s koněm Amant Gris a třetí skončil žokej Josef Bartoš v sedle Sixteen. Do cíle dojelo z devatenácti koní dvanáct. Na obávaném Taxisově příkopě padl jediný kůň - šestiletý ryzák Valldemoso vedený Dušanem Andrésem.
Katarína Železná
Budějovice po třech letech zaútočily na čelo extraligy, favorité se zatím zmítají u dna
Miliony v rozpočtu ani věhlasné hvězdy zatím favority na vrchol nevytáhly. V úvodu hokejové extraligy totiž kralují chudší, ovšem o to lačnější mužstva. Po 10. kole ze špice shlíží České Budějovice s ocelářským duem z Třince a Vítkovic v zádech.
Extraligový ročník se přiblížil své čtvrtině, a už tak stačil vyjevit rozdělení sil mezi jednotlivými soupeři. Zatímco dlouhodobě upadající Kladno a Litvínov potvrzují předsezónní věštby, mezi ně se na chvost ligy vklínil domácí gigant Sparta.
Pražané, kteří se skvěle předvedli v přípravném turnaji European Trophy, vydřeli z posledních tří utkání pouze dva body za výhru v nastavení se Zlínem a vzhledem k předchozím podobně neuspokojivým výsledkům začali rázně řešit krizovou situaci. Z kádru zmizely vyhaslé hvězdy Hlinka, Hlaváč a Ručinský, nejbohatší český klub na cestě za titulem změnil směr.
Podobně se nedaří ani dalším favorizovaným celkům Zlína, Plzně nebo mistrovských Pardubic. Vládu nad soutěží převzaly týmy čerstvé vlny, jimž po sezonách bez úspěchu značně vyhládlo. České Budějovice se s přebudovaným kádrem vracejí na pozice zpřed tří let, kdy ničily konkurenci, a s jedinou porážkou z úvodního kola drží první místo.
Třinec zase v uplynulém duelu oslnil na ledě Liberce. Severočechy semlel poměrem 5:0 a uhájil druhé místo před možná nejpřekvapivějším kandidátem na extraligový trůn, Vítkovicemi. Takřka bezejmenný výběr, který po finálové účasti opustil nejen hlavní kouč Hadamczik, ale i většina tahounů, boří papírové předpoklady, a i přes dvě zaváhání v uplynulých kolech se stále pohybuje v nejvyšších patrech tabulky.
Výsledky 8. kola: Č. Budějovice – Brno 3:2, Liberec – Kladno 2:1, Vítkovice – Pardubice 1:2, Litvínov – Třinec 2:4, Sparta – Zlín 3:2pp, Plzeň – Slavia 2:3.
9. kolo: Litvínov – Sparta 2:1, Zlín – Č. Budějovice 2:3, Pardubice – Slavia 2:4, Brno – Vítkovice 4:1, Kladno – Plzeň 4:3sn, Ml. Boleslav – Liberec 3:5, Třinec – K. Vary 3:4sn.
10. kolo: Vítkovice – Zlín 5:2, K. Vary – Ml. Boleslav 2:1sn, Liberec – Třinec 0:5, Č. Budějovice – Sparta 4:2, Slavia – Kladno 3:0, K. Vary – Litvínov 6:3, Pardubice – Brno 0:1, Plzeň – Ml. Boleslav 5:4.
Tabulka po 10. kole: 1. Č. Budějovice 24 bodů, 2. Třinec 21, 3. Vítkovice 20, 4. Slavia 17, 5. Brno 17, 6. K. Vary 16, 7. Liberec 16, 8. Ml. Boleslav 14, 9. Pardubice 14, 10. Plzeň 14, 11. Zlín 12, 12. Litvínov 12, 13. Sparta 10, 14. Kladno 3.
Tomáš Pavlíček
Počasí
Počasí
Do našich krajin dorazilo s mírným zpožděním babí léto. Tímto termínem označujeme suché a slunečné období pozdního léta či raného podzimu. Denní teploty dosahují až dvaceti stupňů, na rozdíl od léta však teplota v noci klesá místy až pod bod mrazu. Babí léto většinou připadá na období svatováclavských slavností, tedy na týdny kolem 28. září a netrvá v průměru déle než dva týdny.
Za první den babího léta bychom letos mohli považovat pátek 8. října, kdy se odporoučelo chladné počasí a denní teploty po celé republice dosahovaly za vydatné pomoci sluníčka až 16°C. Slunečné a teplé počasí vydrželo až do středy, v průběhu víkendu a počátku týdne však maximální denní teploty začaly pomalu klesat. Výhledově ČHMÚ předpovídá konec babího léta počínaje čtvrtkem a nástup klasicky proměnlivého podzimního počasí. Rekordní sedmitýdenní babí léto roku 1959 tedy ani letos nepřekonáme.
Radek Hlaváček