22. října 2010, Carolina č. 756

události od 13. do 20. října

Upozornění

Vzhledem ke státnímu svátku 28. října vyjde příští číslo Caroliny až 4. listopadu.

redakce


Z domova

Komunální volby: Vítězem tradičně nezávislí, ČSSD uspěla v krajských městech

V hlasování do obecních a městských zastupitelstev tradičně uspěla sdružení nezávislých kandidátů, která získala necelých 70 % a polovinu z více než 62 tisíc mandátů. V boji o městské magistráty však 15. a 16. října nejlépe dopadli sociální demokraté. Dokázali zvítězit ve 13 statutárních městech (z celkových 24), rivalům z ODS přenechali pouze 4. Hlasování ve dvou krajských sídlech včetně sledovaného souboje o Prahu vyhrála TOP 09, ve zbylých uspěla místní sdružení. Volební účast 48,5 % je nejvyšší od roku 1996.

I když v absolutním počtu zastupitelských míst byla ODS nejúspěšnější ze současných parlamentních stran, ztratila nejsilnější pozici ve většině měst. Letos zvítězila pouze v Teplicích, Plzni, Kladně a Mladé Boleslavi, zatímco před čtyřmi lety  v 21 statutárních městských obvodech. Nejsilnější vládní stranu mrzí hlavně porážka od koaličního partnera TOP 09 v hlavním městě. ODS v boji o pražský magistrát pravidelně vítězila, v roce 2006 dokonce s nadpoloviční většinou. Letos získala 23 %  hlasů a uspěla pouze na úrovni jednotlivých městských částí. „Nehrajeme si na to, že jsme stranou pro Prahu nebo velká města. Jsme stranou, která má hluboké kořeny ve všech možných sídlech České republiky,” uvedla 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová při čekání na volební výsledky.

Sociální demokraté vyhráli ve většině krajských měst na Moravě a také v Pardubicích, Hradci Králové nebo Ústí nad Labem. V porovnání s předchozími výsledky uspěli také v Praze (18  %). Pražský lídr ČSSD Jiří Dienstbier ml. hodlá jednat se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly, případný kompromis napříč programy však bude hledat těžko. „Chceme-li, aby pražská politika byla otevřená, slušná, transparentní, tak to lze těžko dosahovat s lidmi, kteří dělali v uplynulém období pravý opak. Taková koalice by sociální demokracii mohla velmi poškodit. Popřeli bychom své principy,” poznamenal pro Carolinu Dienstbier ml. Socialisté nebudou mít lehkou pozici ani ve městech, kde vyhráli. První povolební vyjednávání mnohdy připomínají situaci po květnových volbách do parlamentu, kdy vítězná ČSSD nedokázala sestavit koalici, a proto ustoupila středopravicovým stranám.

Strana TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí kandidovala v komunálních volbách poprvé a vzhledem k parlamentním volbám si spíše pohoršila. V nich získala nová strana téměř 17  % hlasů, při komunálním hlasování pouze 8. Hlavním úspěchem TOP 09 je však vítězství v mediálně sledovaném souboji o pražský magistrát. S bývalým guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou v čele kandidátky porazila občanské demokraty zhruba
o 7 %. Z krajských měst zvítězila TOP 09 ještě ve Zlíně, kde jako první už v neděli večer oznámila koaliční dohodu s hnutím Za Morální očistu radnice, lidovci, Věcmi veřejnými a Zlínským hnutím nezávislých.

TOP 09 klade důraz zejména na personální obměnu pražského magistrátu a revizi stávajících projektů. „První v pořadí jsou opravdu koaliční vyjednávání. Pochopitelně se musíme podívat také na problematické zakázky, které jsou v oběhu a je potřeba je dotáhnout do konce. Zadruhé se musíme podívat na interní procedury. Já jsem mnohokrát hovořil o velmi silné politické intervenci ze strany rady města v nezávislém aparátu magistrátu,” řekl pro Carolinu Tůma, který již v pondělí předběžně jednal se zástupci pražské ODS a ČSSD.

Věci veřejné se jako původně pražská komunální strana na magistrát hlavního města vůbec nedostaly a v obecních zastupitelstvech získaly 300 zastupitelů. "Není to prohraná válka, je to prohraná bitva. Musíme se z těch chyb poučit," citovala MF Dnes volebního manažera strany Víta Bártu.

KDU-ČSL, tradiční účastník vládních koalic, po květnových volbách poprvé chybí ve sněmovně. Při další příležitosti však lidovci nalákali své voliče zejména na Moravě a získali celkem přes 3700 zastupitelů. "Máme šanci znovu nastartovat, zůstáváme na politické mapě Česka," reagovala úřadující předsedkyně lidovců Michaela Šojdrová.

KSČM obdržela 5 % hlasů. Podle předsedy Vojtěcha Filipa uhájila své pozice v komunální politice a v řadě menších měst drží nadpoloviční většinu členů zastupitelstva.

Z volebních štábů Jan Šilhan

Do druhého kola senátních voleb postoupilo nejvíc kandidátů ČSSD (22) a ODS (19)

V pátek 15. a v sobotu 16. října se uskutečnilo první kolo voleb do Senátu, a to v 27 volebních okrscích po celé republice. Přišlo k němu rekordních 44,59 % voličů. Žádnému z kandidátů se nepodařilo získat přes 50 % hlasů, rozhodne se proto až tento pátek a sobotu ve 2. kole, do něhož postoupili vždy dva nejúspěšnější. Radovat se ze současného výsledku mohou obzvlášť opoziční sociální demokraté, kteří mají šanci ve 22 obvodech. Pokud získají alespoň 12 z nich, budou mít v horní komoře nadpoloviční většinu křesel (41), z čehož má obavy současná vládnoucí koalice.

Podle slov ministra financí  Miroslava Kalouska (TOP 09) by pak mohla opozice skrz Senát „zbrzdit, ne-li rovnou zastavit některé klíčové reformní kroky, které se vláda snaží podnikat.“

A právě tenhle scénář přidává vrásky ODS, byť má ve druhém kole všech svých 19 kandidátů. Jenže 18 mandátů obhajuje, na rozdíl od ČSSD, která může jen získat, protože v těchto okrscích od minulých voleb (z roku 2004) neměla žádného senátora. TOP 09 v koalici se STAN (STarostové  A Nezávislí) má ve hře pět adeptů. Věci Veřejné stejně jako na komunální úrovni propadly a do druhého kola jim navzdory nemalým investicím postoupil jediný kandidát.

Úspěch naopak nečekaně slavilo lokální uskupení Severočeši.cz, kteří dostali do druhého kola dva své zástupce, tři má ve 2. kole KDU–ČSL, dva se ucházejí o mandát jako nezávislí. Za KSČM se do 2. kola nedostal žádný kandidát.

Senát každé dva roky obměňuje třetinu svých 81 členů. Kromě volby prezidenta republiky, na které se podílejí zákonodárci obou komor parlamentu, má být „pojistkou“ legislativního procesu s pravomocí vracet návrhy zákonů poslancům k projednání či je zcela zamítnout. Schvaluje i prezidentem navržené kandidáty na soudce Ústavního soudu a navrhuje zástupce do funkce veřejného ochránce práv (ombudsmana). Jeho předseda (v současné době Přemysl Sobotka z ODS) je po prezidentovi druhým nejvyšším ústavním činitelem.

Karolina Matysová / redakce

Slovenská premiérka Iveta Radičová zavítala do Prahy

Na pracovní návštěvu přijela v pondělí 18. října do ČR slovenská premiérka Iveta Radičová. Během pobytu v Praze jednala se svým protějškem Petrem Nečasem (ODS). Oba premiéři vyjádřili souhlas s návrhem Evropské komise ohledně zavedení automatických sankcí pro členské země  porušující rozpočtová pravidla EU a zároveň mluvili o otázkách společné obrany.

Záměrem Radičové je spolupráce při obraně vzdušného prostoru, v oblasti letectví nebo vojenského školství. Radičová by navíc chtěla vytvořit speciální pracovní týmy, které by si předávaly poznatky týkající se reforem. Česko by se tak mohlo vyvarovat zbytečných chyb, kterých se dopustil jeho východní soused. Politici také uvedli, že vztahy mezi zeměmi se dlouhodobě nachází na nadstandardní úrovni. "Pravidelně spolu komunikujeme, volali jsme si už před tím, než jsme se stali premiéry," dodal český předseda vlády.

Radičová, jež byla v Česku v roli premiérky vůbec poprvé, se postupně sešla s prezidentem Václavem Klausem, předsedy obou komor parlamentu – Miroslavou Němcovou (ODS) a Přemyslem Sobotkou (ODS) a exprezidentem Václavem Havlem. Ten jí v loňském roce, jakožto kandidátce na prezidentský úřad, vyjádřil podporu.

Iveta Radičová je socioložka a politička. V letech 2005 až 2006 působila v Dzurindově kabinetu jako ministryně práce a sociálních věcí. V témže období vstoupila do Slovenské demokratické a křesťanské unie – Demokratické strany. Jako její kandidátka se v loňském roce dostala do druhého kola prezidentských voleb, kde ji porazil Ivan Gašparovič. Od června 2010 je předsedkyní slovenské vlády a zároveň první ženou, která tento post vykonává.

Martina Jiříková

Krajský soud v Ostravě vynesl rozsudek nad žháři z Vítkova

Tři ze žhářů, kteří vloni zapálili dům romské rodiny,  David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Müller dostali výjimečné tresty v délce 22 let. Čtvrtý útočník Václav Cojocaru 20 let, protože podle soudu jako jediný projevil lítost. Kromě toho mají zaplatit rodině a pojišťovně 9,5 milionů korun. Rozsudek vynesl krajský soud 20. října. Všichni odsouzení se na místě odvolali.

Čtyři obžalovaní 19. dubna minulého roku vhodili do domu devítičlenné romské rodiny ve Vítkově tři zápalné láhve a těžce poranili tehdy ani ne dvouletou Natálku. Utrpěla popáleniny téměř na  80 % těla, s následky se bude potýkat celý život.

Státní zástupkyně Brigita Bílková, která vedla v procesu trvajícím od 11. května minulého roku obžalobu, tvrdila, že se muži činu dopustili, aby zviditelnili extremistické skupiny a také aby upozornili na 120. výročí narození Adolfa Hitlera. Soudce Miloslav Studnička, který vynesl rozsudek, jí dal za pravdu, když poukázal na jejich neonacistickou příslušnost a důkazy obžaloby, podle kterých se jednalo o rasisticky motivovaný čin pokusu o vraždu a poškození cizí věci.

Proces bude kvůli odvolání všech obžalovaných pokračovat u Vrchního soudu v Olomouci.

Po uzávěrce: Prezidentu Václavu Klausovi se zdá výše trestů „nečekaná, nečekaně vysoká“, podle premiéra Petra Nečase je trest „naprosto na místě“.

Aneta Nevšímalová

Expremiér Paroubek spustil vlastní levostředový web Vaševěc.cz

Poslanec ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek ve čtvrtek 14. října slavnostně spustil svůj internetový magazín Vaševěc.cz. Server by měl podle něj zveřejňovat především příspěvky sociálně smýšlejících autorů.

Právě postoj k internetu a médiím patřil v minulosti spíše ke slabé stránce konzervativnějších sociálních demokratů. Příznivci ODS se shlukují nejen kolem klasických webů této strany, ale také v komunitách na Facebooku, velká část těchto komunit přitom zřejmě není centrálně organizována stranou. Naproti tomu vznikají stránky, které jsou vůči sociální demokracii většinou nepřátelské.

Proto řada politiků „jde s dobou“ a k aktuálnímu dění se vyjadřuje na svých blozích či stránkách na Facebooku. Jedním z nich je právě Paroubek, který webem Vaševěc.cz chce zaplnit mezeru v názorové pluralitě českých médií. „My, kteří jsme se rozhodli vytvořit tento názorový, levostředový server, se domníváme, že v České republice podobný portál chybí," uvedl při představení webu.

Slavnostního křestu webu se mimo jiné zúčastnili středočeský hejtman David Rath či šéf ústecké krajské organizace Petr Benda (oba ČSSD). Web bude financovat občanské sdružení  Willyho Brandta a Bruna Kreiského, které příjmy získá z darů a případné inzerce. Náklady na svůj portál odhadl Paroubek pro  iDnes.cz v řádu desítek tisíc korun měsíčně.

Kromě Paroubka se na novém webu budou podílet šéf tiskového oddělení ČSSD Ondřej Macura, bývalý šéf tiskového oddělení ČSSD Petr Dimun nebo místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Paroubek má zájem i o další přispěvatele. „Hledám do svého nového týmu pro práci v Poslanecké sněmovně, na internetovém serveru Vaše věc ad. dobrovolné a idealistické spolupracovníky, především mladé vysokoškoláky/-čky. Zejména ekonomy, právníky, filosofy, sociology, novináře,“ uvedl na www.vasevec.cz.

Ivana Moravcová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Vláda chce zmírnit očekávaný nárůst cen za elektřinu daní i povolenkami

Ve středu 13. října vláda jednala o opatřeních, která by měla zmírnit zdražení cen za elektřinu v příštím roce. Dohodla se na zavedení zvláštní srážkové daně, dále na navýšení poplatku za vynětí půdy pro solární panely ze zemědělského fondu a na prodeji emisních povolenek. Média o tom informoval premiér Petr Nečas (ODS).

Konkrétní propojení těchto opatření mají příslušná ministerstva propočítat do 20. října a dát tak připravované novele zákona její definitivní podobu. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) mají tato opatření snížit avizované zdražení elektřiny v příštím roce do 10 %. Tato hranice bude maximálním stropem pro domácnosti i firmy.

Nárůst cen za elektřinu v příštím roce hrozí kvůli prudkému rozvoji fotovoltaických elektráren a státem garantovanému příspěvku na výrobu energie z těchto zdrojů. Podle energetického regulačního úřadu by se cena elektřiny zdražila pro domácnosti
přibližně o 12 %, pro podniky asi o 17 %.

Výsledná opatření jsou kompromisem návrhů Petra Nečase a ministerstva financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Nečas prosazoval zavedení zvláštní daně za elektřinu vyráběnou solárními elektrárnami, aby návratnost investic do těchto zařízení stoupla z nynějších sedmi na patnáct let. Podle Kalouska by zdražení elektřiny mohlo být kompenzováno prodejem emisních povolenek. Nečas však tento jeho návrh označil jako nerealistický a populistický, dle jeho slov by tento krok zdražení cen elektřiny pouze oddálil.

Zástupci odborů a zaměstnavatelů 19. října na tripartitě vládní návrhy odmítli. Podle nich je celý vládní plán postavený na špatných základech, neboť vychází z nesprávných čísel. Odhad, o kolik se elektřina zdraží, už totiž vláda několikrát změnila.

Po uzávěrce: Elektřina pro domácnosti i firmy v příštím roce nepodraží více než o 5,5 %. Po jednání vlády to oznámil premiér Nečas.

Karolína Němcová

Kultura

Český street art se přesunul z Expa do Doxu

V galerii Dox v pražských Holešovicích se ve čtvrtek 14. října konala vernisáž výstavy Metropolis. Expozice urazila velký kus cesty, přesouvala se z pavilonu České republiky Expo 2010 v Šanghaji. Tam ji návštěvníci mohli zhlédnout v rámci doprovodného programu. Metropolis představuje práce předních českých umělců street art a graffiti, kteří zpracovali své urbanistické vize. Betonovou džungli ztvárnili autoři vystupující pod pseudonymy Cryptic 257, Masker, Pasta, Point, Skarf a Tron. Dox speciálně pro Metropolis otevřel další prostory, a rozšířil tak svou kapacitu.

Při vstupu do budovy, kde se expozice nachází, jako první zaujme graffomat. Místo nápojů nabízí sprejerské náčiní jako sprejové plechovky, trysky či ochranné roušky. Dále po schodech nahoru a návštěvník se ocitne v samém jádru metropole. Prostor otevírá Cryptic 257 instalací, která společně s graffomatem navozuje atmosféru vestibulu pražského metra. Po pár krocích upoutá pozornost Pointova instalace panelových domů, kterými prorůstají organické „mosty“ spojující socialistické sídliště v jedno těleso.

Tronova vize budoucnosti, která jakoby vystřižena ze sci-fi snímku vytváří majestátní nápis dle pseudonymu svého autora. „Moji instalaci tvoří čtyři písmena, která jsou zároveň budovami futuristického města. Přes celý objekt svítí nápis INVISIBLE FUTURE FOREVER vysázený z 1500 modrých diod. Celkově jde o utopistickou vizi budoucí architektury nastolující otázku, kam spěje vývoj metropolí, jak dlouho se mohou rozpínat a pohlcovat další masy lidí. V těchto gigantických mraveništích má každý jedinec svoji úlohu, svůj rituál, něco co se s pravidelností opakuje - k tomu odkazují videa na obrazovkách vznášejících se nad městem,“ popisuje Tron svoji práci. Jako z jiného světa působí Pastova cukrárna ve stylu 60. let ověšena přemírou neonových nápisů a nabízející bankovky místo větrníků. Za cukrárnou se skrývá Maskerův panelový dům o třech patrech, kde návštěvník může nahlédnout do temných myslí jeho nájemníků. Šuměním a ruchem dokresluje atmosféru rychlého života uprostřed betonových krabic Skarfova časosběrná videomontáž.

Na koncepci výstavy se pracovalo téměř rok. „Šlo to od prvních modelů z papíru a polystyrénu přes 3D vizualizaci a přesné nákresy až po výrobu kostry objektu, povrchovou úpravu, elektroinstalace a podobně. Do toho všeho jsem dělal kompletní grafickou podobu projektu a připravoval katalog k výstavě,“ dodává Tron. Na otázku, jak je spokojen s prostředím galerie Dox, odpovídá, že je „na to jak dělané a na trošku drsnějším pozadí výstavních prostor, které jsou tak trochu staveništěm, se objekty odrážejí ve zcela jiném světle.“ Výstava bude v Doxu k vidění až do 31. prosince.

Expo 2010 končí 31. října a České republice se jako první zemi podařilo Číně svůj pavilon prodat. Za 33 milionů korun se novým majitelem stala Farma československo-čínského přátelství.

Z galerie Dox Miloš Hroch

Film Občanský průkaz je hořkou komedií o nelehkém dospívání v době normalizace

Do kin vstupuje 21. října nový film režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz, který je hořkou komedií sledující dobu nejtužší normalizace očima čtveřice dospívajících mladíků od jejich patnáctin, kdy dostali svůj první občanský průkaz, až do devatenácti, kdy se zoufale snaží získat modrou knížku, a vyhnout se tak dvouleté vojenské službě. Příběh zachycuje události sedmdesátých let (konkrétně 1973-77) se všemi specifiky komunistické doby jako nákupy v Tuzexu a tesilová móda, ale i těmi méně zábavnými včetně perzekuce nepohodlných lidí a všeobecné nesvobody. Film zobrazuje bez náznaku sentimentu, jak se dlouhé vlasy nebo třeba natržená občanka staly symbolem boje proti režimu a pokořující atmosféře doby.

„Film vypráví o tom, jací jsme byli v sedmdesátých letech, kdy bigbít a dlouhý vlasy byly rebelií proti tesilové instituci táta-máma, rebelií proti umaštěné kultuře televizních estrád a nedělních odpolední s dechovkou, rebelií proti husákovskému socialismu, kdy k tomu, abyste dostali přes držku od policajta, stačilo mít právě jen ty vlasy anebo natržený občanský průkaz,“ cituje režiséra Ona Dnes.

Předlohou filmu byla stejnojmenná kniha Petra Šabacha, který vstoupil ve známost úspěšně zfilmovanými Šakalími léty. Na motivy jeho povídek vznikly také Pelíšky. Stejně jako u předchozích snímků se i tentokrát role scénáristy ujal Petr Jarchovský. Po sedmileté pauze usedl u Občanského průkazu na režisérskou stolici Ondřej Trojan, jenž získal za svůj celovečerní film Želary nominaci na Oscara.

„Režisér Ondřej Trojan ví, jak vypadalo dospívání za totality. Jeho Občanský průkaz se nebojí smíchu, ale selanku nepěstuje. Pořád je to hlavně komedie, nicméně ve společnosti se sklonem k smířlivé nostalgii vyruší jako výstřel v operetě,“ napsala o filmu pro iDnes.cz Mirka Spáčilová.

Z předpremiéry Natálie Šírová

Zemřel scenárista Jiří Křižan

Ve čtvrtek 14. října zemřel ve věku 68 let scenárista Jiří Křižan. Příčinou náhlého úmrtí byl infarkt. Křižan patřil mezi nejlepší české scenáristy a napsal například scénář k filmům Je třeba zabít Sekala nebo Stíny horkého léta.

Jiří Křižan se narodil 26. října 1941 ve Valašském Meziříčí. V 50. letech komunistický režim popravil ve zinscenovaném procesu jeho otce, což ovlivnilo celý jeho další život. Později byl vyloučen z gymnázia a pracoval jako havíř. V letech 1964-68 studoval FAMU, začal pracovat jako novinář Mladé fronty. Byl spoluautorem petice Několik vět (spolu s Václavem Havlem a Alexandrem Vondrou) a také jedním ze zakladatelů Občanského fóra. V roce 1992 se na dva roky stal náměstkem tehdejšího ministra vnitra.

"Náhlým odchodem Jiřího Křižana jsem hluboce zasažen, protože jsme byli velmi dobří kamarádi. Od jara 1989 patřil mezi mé nejbližší spolupracovníky, spoluorganizoval petici Několik vět, byl v nejužším vedení Občanského fóra a velmi mi pomáhal ve funkci poradce na Pražském hradě. Česká společnost přichází o možná méně nápadnou, ale svébytnou osobnost s pevnými postoji," řekl ČTK bývalý prezident Václav Havel.

Tím hlavním, čím se Jiří Křižan proslavil, jsou ale filmy. Realizovalo se třináct jeho scénářů. Signum laudis a Stíny horkého léta ocenila porota na MFF Karlovy Vary a Je třeba zabít Sekala se ziskem deseti Českých lvů stal nejúspěšnějším snímkem novodobé české historie.

Johana Hovorková

Sport

Fotbalová Sparta dvakrát prohrála, Plzeň zvýšila náskok

Ve 12. kole Gambrinus ligy podlehl úřadující mistr Sparta na domácí půdě Teplicím 0:2. Po nedělním vítězství Plzně nad Brnem 4:1 ztrácí na vedoucí Plzeň 12 bodů a v tabulce je o skóre třetí za Olomoucí. Ta zvítězila na horké půdě Slovácka 2:0. Plzeň v letošním ročníku ještě neprohrála a suverénně vede tabulku. Naopak lídr předchozích sezón, Slavia Praha, se trápí a je jen jednu příčku od sestupových pozic. Potvrdil to i nedělní zápas s nováčkem ligy z Ústí nad Labem, se kterým Slavia remizovala 1:1, a domů si tak odvezla pouhý bod.

Tento týden dohrávala Sparta 3. kolo domácího poháru Ondrášovka Cup. V něm překvapivě podlehla na penalty druholigovému Sokolovu. Před zraky 6000 diváků vstřelil první branku Duchnič. O pět minut později vyrovnal Vachoušek z penalty po faulu na Kweukeho. Zápas dospěl k penaltám, které se výrazně nepovedly sparťanským střelcům. Sokolov-Sparta 1:1, po penaltách 1:4.

Trenér Jozef Chovanec na www.sparta.cz vyjádřil zklamání: „Nesplnili jsme cíl, který jsme si dali před sezonou. Za porážku jsme zodpovědní my všichni - před našimi fanoušky i před klubovým vedením, které patrně z neúspěchu vyvodí určité důsledky.“

Výsledky 12. kola: Plzeň – Brno 4:1, Bohemians 1905 – Liberec 3:1, Sparta – Teplice 0:2, Ústí – Slavia 1:1, Slovácko – Olomouc 0:2, Jablonec – Příbram 5:1, České Budějovice – Ostrava 2:21, Hradec Králové – Boleslav 0:0

Tabulka po 12. kole: 1. Plzeň 34 bodů, 2. Olomouc 22, 3. Sparta 22, 4. Teplice 21, 5. Mladá Boleslav 20, 6. Jablonec 17, 7. Slovácko 16, 8. České Budějovice 15, 9. Hradec Králové 14, 10. Bohemians 1905 13, 11. Liberec 13, 12. Ostrava 12, 13. Příbram 12, 14. Slavia 11, 15. Ústí nad Labem 11, 16. Brno 9.

Tereza Krupková

Třinec je po první čtvrtině sezony hokejové extraligy v čele tabulky

Třinácté kolo uzavřelo první čtvrtinu základní části hokejové extraligy. Úvod letošní sezony překvapil mnohé fanoušky, outsideři bojují v čele tabulky, favorité zatím tápou. Po třinácti kolech vede Třinec, zatímco mistrovské Pardubice jsou jedenácté a pražská Sparta předposlední.

Zlín v 11. kole přibrzdil rozjeté Karlovy Vary a na domácí půdě vyhrál 5:3. Vary dokázaly v předchozích kolech vyhrát v šesti zápasech za sebou, čímž si připsaly klubový rekord. Zápas poznamenala situace ze šesté minuty, kdy po faulu Bedřicha Köhlera zůstal na ledě bezvládně ležet hostující obránce Roman Prošek. Prošek byl s tržnými ranami a otřesem mozku odvezen do nemocnice.

Poslední Kladno se ve 12. kole dočkalo první letošní výhry, když porazilo brněnskou Kometu 4:1. Brnu se úvodní kola povedla, jeho gólman Sasu Hovi dokázal v minulých zápasech udržet 174 minut a 18 vteřin čisté konto. Kladnu, které v předchozích dvou kolech naopak nevstřelilo ani branku, pomohl především útočník Jiří Kuchler, který Hoviho překonal hned dvakrát.

13. kolo nabídlo divácky atraktivní utkání mezi vedoucími celky tabulky, třetí Třinec hostil vedoucí Vítkovice.  Utkání odstartovalo ve vysokém tempu, třinecký Jan Peterek otevřel skóre už ve druhé minutě.  Oceláři dále zvyšovali svůj náskok, v 16. minutě se trefil Jiří Polanský, ve 28. minutě zvyšoval na rozdíl tří branek Václav Varaďa. Vítkovice se nevzdaly a snížily dvěma góly Petra Pohla. Ani po odvolání brankáře v poslední minutě ale Vítkovice nevyrovnaly a zápas skončil 3:2 ve prospěch Třince.

Výsledky 11. kola: Kladno – Pardubice 0:5, Třinec – Slavia 5:3, Ml. Boleslav – Vítkovice 1:2, Zlín - Karlovy Vary 5:3, Litvínov – Č. Budějovice 3:1, Sparta – Liberec 3:2 (PP), Plzeň – Brno 0:3

12. kolo: Pardubice – Zlín 1:3, Slavia – Ml. Boleslav 1:3, Liberec – Litvínov 3:2 (PP), Plzeň – Třinec 3:1, Kladno – Brno 4:1, Karlovy Vary – Č. Budějovice 1:2(SN), Vítkovice - Sparta Praha 5:2

13. kolo: Třinec - Vítkovice 3:2, Pardubice – Ml. Boleslav 2:3 (SN), Zlín – Plzeň 3:4, Litvínov - Kladno 4:1, Č. Budějovice – Liberec 2:4, Brno – Slavia 1:2 (SN), Sparta - Karlovy Vary 2:1 (SN)

Tabulka po 13. kole: 1. Třinec 27 bodů, 2. Vítkovice 26, 3. Č. Budějovice 26, 4. Liberec 22, 5. Brno 21, 6. Slavia 19, 7. Ml. Boleslav 19, 8. Plzeň 19, 9. Litvínov 19, 10. K. Vary 18, 11. Pardubice 18, 12. Zlín 15, 13. Sparta 14, 14. Kladno 7

David Bureš

Počasí

Počasí

Počasí minulého týdne ovlivnila podzimní tlaková výše. Ráno se místy vyskytovaly mlhy a teploty se pohybovaly okolo nuly. Během dne bylo většinou slunečno, přičemž teploty dosahovaly maximálně 13°C. Na Ostravsku způsobila déletrvající nízká oblačnost výrazné zhoršení rozptylových podmínek a vznik smogu.  Kvůli inverznímu počasí v podzimních a zimních měsících se zde poměrně pravidelně nahromadí velké množství zplodin. To může způsobit obtíže lidem s onemocněním dýchacích cest. Víkend přinesl přeháňky a mírný teplotní pokles.

Kateřina Korábková