4. listopadu 2010, Carolina č. 757

události od 20. října do 3. listopadu


Z domova

ČSSD poprvé ovládla Senát

Hlavní opoziční strana získala 23. října v doplňovacích volbách 12 mandátů a počet jejích senátorů se zvýšil na 41, tedy nejtěsnější možnou většinu z 81. ODS obhájila 8 z 18 křesel a počet jejích mandátů klesl na 25. Novou šanci dostali lidovci, kteří po červnové ztrátě pozic v Poslanecké sněmovně dosáhli dvou senátorských mandátů a obnovy pětičlenného klubu. TOP 09 a hnutí Severočeši.cz obsadily po dvou křeslech. Druhé kolo voleb se i letos setkalo s malým zájmem veřejnosti. K urnám dorazila jen necelá čtvrtina voličů.

Horní komora, tradiční doména pravicových stran, se v rukou levice ocitla poprvé ve své historii, přitom komunisté, kteří se proti její existenci dlouhodobě staví, úspěšní nebyli. Ztratili svůj jediný obhajovaný mandát, a v Senátu jim tak zbývají pouhá dvě křesla.

Mnohé známé tváře politické scény nedostaly důvěru. Bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla z ČSSD neuspěl v obvodu Český Krumlov. Nezávislá kontroverzní kandidátka Liana Janáčková prohrála v Ostravě-městě, přestože v prvním kole zvítězila. Velké pozdvižení vyvolala její předvolební kampaň, při níž rozdávala sirky, což vzhledem k jejím předchozím rasistickým výrokům bylo spojováno s případem vítkovských žhářů. Ti loni hodili do domu romské rodiny zápalnou láhev a v době voleb nad nimi soud vynesl rozsudek. Janáčková jakoukoliv souvislost odmítá, a dokonce zvažuje žalobu.

Někdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS v Brně-městě dostal v souboji se sociálním demokratem Janem Žaloudíkem jen třetinu hlasů, výsledky v druhém kole přitom bývají těsné. Dagmar Terelmešové z ČSSD se překvapivě podařilo dobýt tradiční modrou baštu, zvítězila v obvodu Plzeň-jih nad bývalým plzeňským primátorem Jiřím Šnebergerem. Už v prvním kole vypadli dřívější předseda KDU-ČSL Jan Kasal a bývalý europoslanec Josef Zieleniec, oba kandidující s podporou Věcích veřejných.

Křeslo předsedy Senátu s největší pravděpodobností získá sociální demokracie. Její senátorský klub 26. října nominoval na tuto funkci bývalého místopředsedu Senátu Milana Štěcha. V souvislosti s kandidaturou se mluvilo i o Zdeňku Škromachovi nebo Aleně Gajduškové. Ti byli nakonec navrženi na posty místopředsedů Senátu. Senátoři budou své vedení volit 24. listopadu.

Jan Pavec

Osm mandátů ODS považuje Nečas za průměrný výsledek

Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas výsledek senátních voleb jako velkou porážku nevidí. „Těch osm, devět mandátů je zhruba průměr, který jsme dosahovali i při minulých volbách. Vládní koalice obhajovala 22 senátorských mandátů z 27. Čili to se téměř rovnalo Mission Impossible.“

Kde vidí představitelé ODS příčiny vítězství ČSSD? „V některých volebních obvodech to má ODS opravdu těžké z hlediska sociodemografické a vzdělanostní struktury,“ uvedl europoslanec Jan Zahradil. Petr Nečas dále hovořil o „okoukanosti“ ODS v dlouhodobě modrých krajích a ztrátě důvěry jednotlivých kandidátů.

Předseda vlády doufá, že nová konstelace nezmění dosavadní shodu koalice s ČSSD na přímé volbě prezidenta. Záměr kandidovat už v lednu ohlásil dosavadní předseda Senátu Přemysl Sobotka. ODS o jeho podpoře zatím nejednala, ale Nečas si ho na prezidentském postu dokáže představit. „Pan Přemysl Sobotka je vyzrálý člověk, vyzrálý politik, dosáhl kvalit prezidentského kandidáta."

I přes Nečasova slova bylo možné vycítit v modrém táboře na pražské Pankráci zklamání. Při pohledu na převážně oranžovou volební mapu padala v zákulisí ostřejší slova. Vítězství ČSSD sice bylo očekávané, ale ne v takové míře. I proto představitelé strany z tiskového centra rychle odcházeli. Upřímná radost nastala jen při mimořádně těsném vítězství Petra Bratského: to ve štábu poprvé a naposledy zazněl potlesk.

Historicky prvním nevidomým senátorem se stal Petr Pešák, zvolený za Prahu 11. Chce změnit dle jeho názoru neefektivní zákon o sociálních službách a prosadit dosud chybějící legislativu o rehabilitaci. Podle Pešáka nebude třeba pro výkon jeho funkce žádných velkých úprav v budově Senátu. „Já jsem někde v novinách četl o mikrofonu na lavici, to jsou zbytečnosti, které nepotřebuji. Samozřejmě si vážím toho, že se mi snažili vyjít vstříc.“

Ze štábu ODS Jan Pavec

Ve volebním štábu TOP 09 vládlo napětí do poslední vteřiny

Zbývají poslední dvě procenta do sečtení sta procent hlasů. Před tabulí s průběžnými výsledky druhého kola senátních voleb stojí Bedřich Moldan se sklenkou vína v ruce a potí se. Soupeří v Praze 6 s Petrem Bratským z ODS. A výsledky se neustále přetáčí. 50,6 % pro Moldana, 49,4 % pro Bratského. Za půl minuty je to naopak.

„To je napínavější než fotbal,“ ozve se zezadu. Na tabuli blikne konečný výsledek a Bedřich Moldan odchází. Bývalý ministr životního prostředí a dlouholetý senátor ODS prohrál o 70 hlasů. Za ním se hrne dav novinářů. „Je to smutné, ale není to tragické. Moje spolupráce s TOP 09 tím nekončí,“ odpovídá Moldan. Zklamání je na něm přesto hodně znát. Přistupuje k němu místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a objímá ho.

Vítěz Bratský poraženému soupeři nabídl spolupráci. "Po politické stránce jsme stáli úplně společně, já se na ekologii dívám téměř obdobně jako Bedřich Moldan. On má profesní odbornost, já jsem ji zase snad tou praktičností doháněl. V Praze jsem zasadil spousty stromů, vytvořil jsem celý nový park na Praze 13," vzkázal mu na dálku ze štábu ODS. Moldanova prohra byla z celých voleb nejtěsnější.

Kalousek už po příchodu do Michnova paláce prohlásil, že ti, co chtějí reformy, zůstali ve druhém kole doma. „Získá-li ČSSD v Senátu většinu, budeme muset počítat s pětitýdenním zdržením schválení předkládaných zákonů. Jejich blokace je ale nemožná,“ řekl Kalousek novinářům a to ještě netušil, že se oranžová nadvláda nad Senátem stane skutečností.

Úspěch slavil dlouholetý bojovník za zrušení komunistické strany Jaromír Štětina. Od svého příchodu do štábu vypadal spokojeně. Byl si jist, že vyhraje „díky“ komunistům. „Výzva pana Filipa byla pro Lipovského polibkem smrti,“ prohlásil s narážkou na doporučení předsedy KSČM, aby její voliči v Praze 10 podpořili kandidáta ODS Vladislava Lipovského. Společně s Janem Horníkem z Karlových Varů byl jediným, kdo se z TOP 09 do Senátu probojoval. TOP 09 a Starostové mají nyní v Senátu dohromady pět zástupců.

Ze štábu TOP 09 Markéta Březinová

Lidový dům slavil, ČSSD vybojovala dvanáct statečných

Po zklamání z výsledků jarních sněmovních voleb se sociální demokraté mohli letos poprvé radovat z výraznějšího vítězství. K devětadvaceti stávajícím senátorům se po druhém kole voleb do horní komory připojí dalších dvanáct, což ČSSD zaručuje nadpoloviční většinu v Senátu. I když v Lidovém domě zavládlo po dlouhé době opravdové nadšení, její volební manažer a poslanec Jan Hamáček si podle svých slov pouze odškrtl jeden splněný úkol v seznamu. „Už v předvolebním klipu s tematikou dvanácti statečných jsme jasně deklarovali náš cíl, který jsme bezezbytku splnili,“ řekl doslova. I na něm však byla znát úleva.

Od uzavření volebních místností panovalo v Lidovém domě napětí. Poprvé od roku 2004 nešla sociální demokracie do voleb pod vedením Jiřího Paroubka. Sociální demokraté si kladli otázku, zda absence kontroverzního předsedy vrátí straně důvěru a hlasy voličů. Ačkoliv se do druhého kola probojovalo dvaadvacet kandidátů ČSSD, jenom v několika obvodech bylo možné očekávat jisté vítězství. „Záleží na voličích, zda se v těchto volbách vyjádří jasně proti asociální politice současné vlády,“ zhodnotil šance sociální demokracie krátce po uzavření volebních místností Petr Dolínek, člen vedení pražské ČSSD.

Těsně před čtvrtou hodinou odpolední už bylo jasno. ČTK za potlesku straníků na dvoře Lidového domu oznámila, že sociální demokracie bude mít poprvé v historii existence Senátu nadpoloviční většinu.

Překvapením se stal úspěch sociálních demokratů v Plzni a na Jičínsku, ale i těsný souboj mezi Věcmi veřejnými a ČSSD ve Frýdku-Místku. Zklamání zavládlo nakrátko  mezi fanoušky bývalého předsedy a ještě nedávno eurokomisaře Vladimíra Špidly, kterého porazil Tomáš Jirsa z ODS. I tak k němu ale zamířily desítky členů s gratulací k důstojnému výsledku. „Snad příště,“ glosoval svůj neúspěch překvapivě uvolněný a usměvavý Špidla.

Vystoupení úřadujícího předsedy strany Bohuslava Sobotky před kamerami se neslo ve znamení nového ovzduší v ČSSD. Projev ani náznakem nepřipomínal útočný styl Jiřího Paroubka, ba naopak. „Je to pro sociální demokracii velmi důležitý okamžik,“ řekl na úvod, ale neopomněl na důrazné odlišení od svého předchůdce. „Sociální demokracie bude s touto většinou nakládat velmi odpovědně. Nebudeme na půdě Senátu praktikovat politiku nulové tolerance,“ dodal.

Z Lidového domu Radek Hlaváček

Prezident udělil 22 státních vyznamenání. Ocenil válečné veterány, umělce i hokejistu Jágra

Zachraňovali životy, bojovali za svobodu národa, přežili gulag i válku. Teď jejich činy při příležitosti 92. výročí vzniku československého státu oficiálně ocenil prezident Václav Klaus. Třem válečným veteránům Emilu Bočkovi, Marii Lastovecké a Janu Plovajkovi předal 28. října na Pražském hradě nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva. Kromě válečných hrdinů prezident vyznamenal dalších 19 osobností. Mezi nimi i hokejistu Jaromíra Jágra.

„Vysoká vyznamenání, která za několik okamžiků z mých rukou přijmou vynikající ženy a muži, které vidíte kolem mne, nejsou jen slavnostní formalitou. Jde o výraz uznání toho, že mravní kvality, odvážné činy, umění či práce těchto našich spoluobčanů překročily rámec osobního a staly se součástí společného odkazu,“ prohlásil Klaus v projevu na začátku slavnostního ceremoniálu.

Jako první vyznamenání předal Řád bílého lva. Ten každoročně dostávají lidé, kteří se zvláštním způsobem zasloužili o vlast. Letos získali nejvyšší ocenění i váleční veteráni, kteří bojovali na východní frontě. Mezi ně patří i ostřelovačka a zdravotnice z dob druhé světové války Marie Ljalková-Lastovecká. „Desítky vojáků jí vděčí za život. Jen málokdo si zaslouží Řád bílého lva vojenské skupiny tak jako ona,“ řekl MF Dnes historik Miroslav Brož z Československé obce legionářské.

Další ocenění, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, obdrželi ti, kteří se zasloužili o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Jako jediná žena převzala vyznamenání Julie Hrušková. Po roce 1948 převáděla lidi ohrožené komunistickou perzekucí na Západ.  Při jedné z akcí byla zatčena a krutě vyslýchána. „Chtěli mě usvědčit ze špionáže a chtěli znát další jména. Bili mně hlavou do stolu, smýkali se mnou a mlátili mnou o skříň. Nakonec mě zachránil telefon,“ uvedla Hrušková v rozhovoru pro Politictivezni.cz. Následně jí soud ve vykonstruovaném procesu odsoudil k 15 letům vězení, z nichž si odseděla 11.

Na závěr uděloval prezident medaile Za zásluhy. Vedle umělců básníka Karla Šiktance, herečky Hany Maciuchové a dirigenta Vladimíra Válka si ocenění odnesl i hokejista Jaromír Jágr. „Hokej mě baví a nikdy by mě nenapadlo, že za to dostanu vyznamenání. Je to obrovská pocta, ale na druhou stranu je spousta lidí, kteří by si to zasloužili více než já. Jsem přece jenom sportovec, nic víc,“ řekl iDnes.cz Jágr.

Fotky populárního hokejisty s vyznamenáním se druhý den objevily na titulních stranách téměř všech předních deníků – v MF Dnes, Právu i Lidových novinách. MF Dnes vévodil titulek Panu Jágrovi, za zásluhy…, nejčtenější bulvární Blesk napsal: Jágr se dočkal. Má metál od prezidenta. Jediné Hospodářské noviny upřednostnily fotku Hany Maciuchové.

Katarína Železná

Otevření Poslanecké sněmovny veřejnosti se opět těšilo velkému zájmu

Ve sváteční den 28. října patřila Poslanecká sněmovna veřejnosti. Podobně jako v minulých letech si dolní komoru Parlamentu přišlo prohlédnout kolem 1500 lidí, a to všech věkových kategorií. V rámci dne otevřených dveří byly zdarma zpřístupněny nejen prostory Sněmovny, ale také Senátu a sídlo premiéra v Kramářově vile.

Kdo se rozhodl využít den vzniku Československé republiky k návštěvě kulturní akce, mohl začít sváteční prohlídku Sněmovny na Malostranském náměstí, kde ho přivítala skupina průvodců z Pražské informační služby. Návštěvníci postupně zhlédli prostory některých paláců. Při procházení palácem Smiřických se zájmem sledovali původní renesanční trámové stropy, v Thunovském paláci zase pastvu pro oči představovaly skleněné lustry vyrobené v 80. letech v Kamenickém Šenově. Největší úspěch ale sklidily krásné gobelíny v sále státních aktů a kopie významných mezinárodních smluv. Na závěr si zájemci také mohli „osahat“ hlasovací zařízení přímo v jednacím sále. Prohlídky probíhaly od 9 hodin, za posledními návštěvníky se vstupní dveře zavřely kolem 16. hodiny.

Těm, kteří prohlídku nestihli, se naskytne další příležitost k návštěvě obou parlamentních komor 8. května u příležitosti oslav osvobození Československa.

Rok co rok se výročí vzniku Československa připomíná tradičními akcemi. Ráno 28. října se po celé zemi konala řada pietních aktů. V Praze prezident Václav Klaus položil věnce u Národního památníku na Vítkově. V poledne se slavnostní shromáždění přesunulo do Pantheonu Národního muzea, kde vystoupilo několik významných osobností. Slavnostní den vyvrcholil večerním předáváním státních vyznamenání.Mimo tyto oficiální akce se uskutečnilo i několik politických mítinků, například shromáždění členů Dělnické strany na náměstí Jiřího z Poděbrad či monarchistů na Malostranském náměstí.

Z Poslanecké sněmovny Lucie Altmanová

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká končí. Od ledna ji nahradí Pavel Zeman

Vláda ve středu 27. října odvolala Renatu Veseckou z  funkce nejvyšší státní zástupkyně. Stalo se tak na návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS. Od 1. ledna by ji měl nahradit zástupce České republiky v Eurojustu Pavel Zeman.

"Paní Vesecká podle mého názoru a názoru i vlády dnes není ve své pozici důvěryhodná z hlediska vnímání šikoré veřejnosti. A není konsenzuálním člověkem, který by byl schopen vyřešit napětí a spory uvnitř zastupitelství," odůvodnil odvolání Pospíšil v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu.

O odchodu Vesecké se přitom spekulovalo už od března loňského roku. Strana zelených tehdy vyzvala koaliční partnery, aby ji kvůli obnovení důvěry ve státní zastupitelství odvolali. Aby sama z funkce odešla, doporučoval tehdy ombudsman Otakar Motejl.

Na jejím odvolání se vláda shodla až nyní, ačkoliv TOP 09 a Věci veřejné ho požadovaly už před komunálními volbami. VV jím dokonce podmiňovaly setrvání ve vládě.

Vesecká je spojována s aférou  senátora Jiřího Čunka, bývalého předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra, podezřelého z korupce. Poté, co se začaly objevovat informace, že Vesecká mohla určitým způsobem ovlivňovat průběh vyšetřování jeho kauzy, označila ji její předchůdkyně Marie Benešová (ČSSD) za členku tzv. „justiční mafie“. Vesecká se poté dožadovala soudní omluvy, avšak bez úspěchu.

Markéta Nohejlová

Kampaň na pomoc mladým kuřákům zaujala, příští rok se jede nanovo

Přes půl miliardy mladých Evropanů se nechalo zlákat na kondomy, nekuřácké párty či dráždivé televizní spoty. Kampaň Evropské komise s názvem Help – pro život bez tabáku kazila renomé cigaret mezi mladými celých pět let. Organizátoři akce, která je letos u konce, počítají s jejím pokračováním.

Počínaje rokem 2005 se nejrůznější odborníci, ale i studenti vysokých škol snažili odradit od kouření mladé ve věku 15 až 34 let. Lidé z Help projektu využili zejména ty prostředky, u nichž byla jistota, že zapůsobí. „Pokaždé je nejtěžší zejména adolescenty motivovat. Proto jedním z předních cílů kampaně bylo získat znalost, jakým způsobem toho lze vůbec dosáhnout,“ sdělila 21. října na tiskové konferenci odbornice na odvykání kouření Eva Králíková. Veškeré materiály kampaně jsou díky elektronickému zpracovávání stále k dispozici, ironické protikuřácké spoty, animovaný seriál Helpáci a jiné jsou uloženy na internetovém portálu www.help-eu.com či na sociální síti Facebook.

Stěžejní pro celou akci bylo zapojení současných fenoménů, jako využití graffity nebo videospotů. Skrze ně nabízeli své rady kuřákům i sami účastníci programů kampaně. Na nočních párty v klubech, které pořádali studenti medicíny, se musel každý obejít bez kouření. A když kdokoli narazil na jednu z pouličních akcí, mohl pak směnit své cigarety za kondomy nebo si nechat změřit hladinu oxidu uhelnatého v těle. Rekordmanem se stal osmnáctiletý návštěvník HIP HOP festivalu, jehož hodnota odpovídala pěti balíčkům cigaret denně.

V České republice je podle údajů projektu EU Access čtvrt milionu nezletilých, kteří jsou závislí na nikotinu. Pomoc při odvykání kouření mohou nejen mladí lidé najít v Centrech závislosti na tabáku, nebo jim právě projekt Help nabízí diskrétnější „e-mailovou podporu“. Tam dotyční také získají informace o změnách, které se v těle dějí během odvykání.

Do kampaně se zapojilo všech 27 států Evropské unie. Pokračování pomoci mladým je podle vedoucího projektu Marka Němce téměř jisté. „Novou kampaň příští rok určitě hodláme opět rozjet, její podoba zatím není jasná,“ uvedl.

Z tiskové konference Daniela Tkadlečková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Klaus v Kuvajtu: Musíme o sobě dát vědět

Tři dny strávil na státní návštěvě v Kuvajtu prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Země se čtvrtou největší produkcí ropy má pro ČR význam nejen z politického, ale především z ekonomického hlediska, uvedl ve svých zápiscích pro deník Právo.

Byla to Klausova druhá návštěva Kuvajtu; stejně jako v roce 1996 s sebou přivezl delegaci českých podnikatelů. „Musíme v této zemi dát o sobě vědět," řekl serveru Lidovky.cz. Poukázal na fakt, že Kuvajt začíná s rozsáhlými stavbami v rámci hlavního města i zatím méně urbanizovaných oblastí. To by mohlo znamenat příležitost hlavně pro české stavební firmy.

Václav Klaus se v Kuvajtu od 31. října do 2. listopadu setkal mimo jiné s emírem  Sabahem Ahmadem Džábirem Sabahem, s premiérem, s předsedou Národního shromáždění či s ředitelem Kuvajtské investiční agentury. Zúčastnil se i česko-kuvajtského obchodního fóra. „Byla to důstojná akce, zněla vstřícná slova, ale skutečných kuvajtských businessmenů jsem tam moc neviděl,“ napsal.

Ve svých zápiscích prezident také nastínil politické a ekonomické podmínky v „zemi, kde je voda dražší než benzín“. Rozepsal se o vysoké životní úrovni plynoucí z vývozu ropy i o přírodních krásách Kuvajtu. „Je to malá, pouštní země s ropou, pískem a mořem. To je zásadní dojem.“

Kromě toho popsal své dojmy z metropole Kuvajt City, kde navštívil nejstarší kuvajtskou mešitu i supermoderní nákupní centrum. Pochválil zdejší architekturu a infrastrukturu, ale také vstřícnost místního obyvatelstva. „Byla to návštěva přátelská a poučná,“ uzavřel. „Je to svět trochu jiný, ale žádný 'střet civilizací' jsem tady necítil.“

Marie Barvínková

Bratislava má svého Masaryka

V metropoli Slovenska byla u příležitosti výročí 28. října odhalena socha Tomáše Garrigua Masaryka. Umístění dvoumetrového bronzového díla před budovou Slovenského národního muzea narazilo na protesty extrémistů. Prvního československého prezidenta někteří Slováci označují za uchvatitele.

Slavnostního aktu se v den, jenž je ve slovenském kalendáři veden pouze jako památný, zúčastnily podle svědectví serveru Aktualne.sk přibližně dvě stovky lidí (podle ČTK čtyři stovky). Politickou scénu reprezentoval slovenský ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda. I on tak musel přihlížet slovní přestřelce, kterou vyvolaly dvě desítky sympatizantů neparlamentní Lidové strany Naše Slovensko skandováním hesel "Masaryk neuznával Slováky" a "Nechceme ho". „Odmítáme, aby Masaryk, jako nepřítel Slováků, měl u nás sochu,“ citovaly Jána Mišuna, předsedu Matice slovenské, Novinky.cz.

Historici a odborná veřejnost naopak připomínají, že Masarykova idea čechoslovakismu nebyla namířena proti slovenskému národu. „Masaryk, sám po otci Slovák, se hrdě hlásil ke svému slovenskému původu. Vybudoval základy společného státu na myšlenkách a ideálech politické plurality, vzájemného respektu a úsilí o sociální spravedlnost," uvedl český velvyslanec na Slovensku Jakub Karfík pro Aktualne.sk.

Socha vznikla společním úsilím dárců z Česka, Slovenska, ale i Švýcarska a Norska. Do Bratislavy ji přivezli z dílny moravského sochaře Jaroslava Matějíčka. Jde přitom o kopii původní sochy Ladislava Šalouna z roku 1924.

Milan Janoušek

Český parlament schválil posílení mise v Afghánistánu

Příští rok bude v Afghánistánu sloužit o 220 českých vojáků více než letos. Počet členů české armády vyslaných do této asijské země tak stoupne na 720. V roce 2012 počet vojáků klesne na 640. Celkově zaplatí Česká republika během dvou let za zahraniční mise 3,3 miliardy.

Posílení zahraničních armádních misí odhlasoval 27. října Senát ve svém starém složení. Na posledním jednání „starého“ Senátu se pro navýšení počtu vojáků vyslovilo 57 senátorů. Návrh odsouhlasilo i několik senátorů za ČSSD. Právě sociální demokracie ale chtěla hlasování o misích odložit, aby mohl rozhodovat Senát v novém složení s převahou ČSSD. "Nesouhlasíme s navýšením počtu vojáků v Afghánistánu. Vláda doposud nepředložila jedinou analýzu, že vyslání dalších vojáků do této země přinese nějaký užitek," řekl Lubomír Zaorálek z ČSSD pro iDnes.cz.

Naopak z Kosova se čeští vojáci stáhnou. Nyní jich tam působí přibližně 500.  Do konce letošního roku jich zůstane jen 90 a snižování počtu bude pokračovat i v příštím roce.

Po uzávěrce: Posílení mise v Afghánistánu schválili 3. listopadu i poslanci.

Tereza Svítilová

Ekonomika

Rozpočet prošel prvním čtením, pro související zákony platil stav legislativní nouze

Poslanecká sněmovna schválila základní parametry státního rozpočtu pro příští rok. V prvním čtení se odsouhlasily příjmy, výdaje a schodek. Ten má klesnout na 135 miliard korun. Opozice rozpočet nepodpořila a kroky vlády ostře kritizuje. Kvůli schválení dalších zákonů, jež s rozpočetem souvisí, vyhlásila předsedkyně Poslanecké sněmovny stav legislativní nouze.

Pro příští rok se počítá s příjmy 1044 miliard korun, výdaje by se pak měly vyšplhat na 1179 miliard. Na tom se 27. října dle očekávání shodlo všech 109 přítomných koaličních poslanců. Z opozice pro tento rozpočet nezvedl ruku nikdo.

Aby rozpočet stál na platných zákonech, potřebovala vláda, aby legislativním procesem do konce roku prošly i další čtyři zákony, které souvisejí s vládními škrty. Kvůli obavám, že by  se jejich schválení nemuselo stihnout, požádal kabinet 26. října předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou o vyhlášení stavu legislativní nouze. V něm se o zákonech musí rozhodovat ve zkrácených lhůtách.

Senát je totiž za normální situace povinen rozhodnout o zákonech až do 30 dnů. Sociální demokracie by  tak díky své nové většině mohla zabránit včasnému schválení zákonů, na kterých je závislý vládní návrh rozpočtu pro příští rok.

Opozice tento krok vlády důrazně kritizuje, dokonce zvažuje, že zákony schválené tímto způsobem napadne u Ústavního soudu. „O reformách se špatně diskutuje ve stavu legislativní nouze. To je skutečně úplně to nejhorší prostředí, ve kterém můžete vést rozumnou věcnou debatu s opozicí. Ve stavu legislativní nouze to prostě nejde,“ poznamenal ve svém projevu v Poslanecké sněmovně úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

I když opozice s návrhem nesouhlasí, nehodlá schválení rozpočtu zdržovat. V případě, že by neprošel do konce roku, hrozilo by rozpočtové provizorium.

Po uzávěrce: Vládní koalice prosadila 2. listopadu večer ve stavu legislativní nouze přijetí všech čtyř úsporných zákonů snižujících např. sociální dávky, výnosy ze stavebního spoření či zavádějící tzv. povodňovou daň. Odbory chystají stávku.

Adam Pešek, Jan Pavec

Sázková společnost Fortuna vstoupila na pražskou burzu

Na pražské burze přibyl další velký hráč. S nabízeným více než třetinovým podílem se sázková společnost Fortuna zařadila mezi nejvíce obchodované tituly. Výnos z prodeje akcií v podobě téměř dvou miliard korun hodlá použít ke spuštění loterie v České republice.

O možném vstupu Fortuny na burzu analytici hovořili už v minulém roce. Firmě se dařilo i v letech hospodářské krize, v červenci letošního roku od ministerstva financí získala licenci na číselné sázky a v pátek 22. října vstoupila na kapitálové trhy v Praze a ve Varšavě.

Spuštění loterie Fortuna považuje za klíčový rozvojový projekt v ČR. „Loterijní trh vytváří marže, které jsou o 50 procent vyšší než ty, které generuje kurzové sázení,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda představenstva Jiří Bunda. V této oblasti se tak vytvoří konkurence doposud dominantní Sazce.

Na burze je 35 % společnosti. Nabídku tvoří 15,83 milionu akcií, z toho 2 miliony jsou nově vydávané akcie, zbylých 13,83 miliony prodává hlavní akcionář společnost Penta Investments. Celkový počet nabízených akcií se může v souvislosti s opcí na nadlimitní úpis ještě zvýšit o 2,37 milionu. Cena za akcii startovala na hodnotě 105,52 korun.

Adam Pešek

Kultura

Dopisy z Gottwaldova dostaly státní cenu

Létajícím peřím a ptačím zpěvem ožil Veletržní palác. V pondělí 25. října se tam předávaly Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2010.

K ocenění za literaturu porota vybrala ze třiceti nominovaných Antonína Bajaju. Jeho román Na krásné modré Dřevnici se prostřednictvím dopisů autorově sestře Janě vrací do dětství ve čtyřicátých a padesátých letech, kdy se jedna totalita přelévala ve druhou a Baťův Zlín v Gottwaldov.  Bajaja podle vlastních slov pouze „pochytal chmýří vzpomínek a poslepoval je tak, aby dávaly smysl“. Na to pak navázal i moderátor slavnostního večera Jan Burian, když kolem spisovatele nechal poletovat peří.

Nejvýznamnější český sinolog, profesor Oldřich Král, převzal Státní cenu za překladatelské dílo. Komise vyzdvihla jeho celoživotní práci, Král je například autorem překladu čínského národního románu Sen o červeném domě. Převést tuto knihu do českého prostředí tak, aby čtenář porozuměl všem kulturním souvislostem, mu zabralo patnáct let.

Obě státní ceny navazují na tradici první republiky a byly obnoveny už v roce 1995. Teprve od roku 2003 se ale udělují také ceny Ministerstva kultury v oblasti divadla, hudby a výtvarného umění. Tato vyznamenání letos získali dramaturg Karel Kraus, profesor Ilja Hurník a akademický malíř František Skála, který místo slov díků raději po ptačím zacvrlikal. Samostatně se od minulého roku oceňují architekti, povědomí o této kategorii je ale i v Obci architektů nevelké. Porota tak zvolila profesorku Alenu Šrámkovou z pouhých čtyř nominovaných. 

Laureáty představily během slavnostního večera krátké medailony režiséra Igora Chauna. V nich  umělci vysvětlovali postoj ke svému oboru a  k životu. Ministr kultury Jiří Besser předal všechny ceny osobně, kromě samotného diplomu to znamená i finanční ohodnocení ve výši 300 000 korun.

Z Veletržního paláce Kateřina Nejedlá

Havlíčkův Brod patřil už po dvacáté knihám

Jubilejní 20. Podzimní knižní veletrh, jehož hlavním tématem byl tentokrát domov, hostil 22. a 23. října Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě. Podzimní knižní veletrh je nejstarším v ČR a zároveň po pražském Světu knihy druhým největším tuzemským  knižním veletrhem. Letos přijelo zhruba160 vystavovatelů a rekordní počet návštěvníků, přibližně 15 000.

Organizátoři jubilejního ročníku připravili také mimořádně pestrý doprovodný program. Řadu zajímavých autorských čtení, autogramiád a besed s autory, při nichž měli návštěvníci možnost setkat se s mnoha zajímavými osobnostmi české literatury, například s Jáchymem Topolem, Terezou Boučkovou, Jiřím Stránským, Michalem Vieweghem a dalšími. V pátek byl hostem veletrhu také prezident Václav Klaus, který zde podepisoval svou knihu Zápisky z cest. Pro odbornou veřejnost byly připraveny semináře.

Pořadatelé letos přišli s novinkou, jíž byl autorský prodej u stánku Českého centra PEN klubu. Návštěvníci si tak mohli zakoupit knihy přímo od spisovatelů. Prodej zahájil v pátek Jiří Dědeček, pokračovali kupříkladu Eva Kantůrková nebo Ivan Klíma, v sobotu prodej uzavřel Ludvík Vaculík.

Cenu kraje Vysočina za nejkrásnější naučnou knihu získal Atlas krkonošských rostlin od Jiřího Dvořáka a Jana Štursy (nakladatelství Karmášek), cenu města Havlíčkův Brod za nejkrásnější beletristickou knihu Básně sebrané J.H. Krchovského (nakladatelství Host) a cenu Tiskáren Havlíčkův Brod za nejkrásnější dětskou knihu titul Radka Malého Kam až smí smích (nakladatelství Meander). Česká astronomická společnost udělila již po deváté cenu Littera astronomica. Ocenění dostal astrofyzik, vysokoškolský pedagog a popularizátor astronomie Petr Kulhánek z Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze.

Vítězem tradiční doprovodné literární soutěže, v níž měli letos účastníci dopsat povídku Terezy Boučkové s názvem Setkání po letech, se stal Jakub Dotlačil z Utrechtu v Nizozemsku před  Janou Hůlkovou z České Třebové a Zdislavem Wegnerem z německého Hürthu. Z deseti nejlepších prací vybrala ty vítězné sama Boučková.

Veletrh každoročně doprovázejí výstavy, přičemž letos uspořádalo Muzeum Vysočiny hned dvě. Jedna představila obří leporela Lucie Seifertové, druhá připomněla francouzského spisovatele Henriho Pourrata a jeho českého překladatele Jiřího Reynka. Galerie výtvarného umění otevřela expozici Současná česká ilustrační tvorba, na níž se představují studentské práce. Výstavy jsou otevřeny i po skončení veletrhu.

Z Havlíčkova Brodu Kateřina Korábková

Kudy z nudy? Na Hlubokou!

Nejoblíbenějším místem v Česku pro rok 2010 je zámek Hluboká nad Vltavou. Výsledky soutěže Ceny Kudy z nudy – nejlepší turistické nabídky České republiky slavnostně vyhlásili 26. října v pražském music baru Retro. Hlavní cenou byl šek v hodnotě 100 000 korun a ostatním turistickým atrakcím s pěkným umístěním bude zajištěna alespoň zvýšená publicita.

„Druhý ročník soutěže Ceny Kudy z nudy 2010 předčil naše očekávání a dokázal, že Češi nemají s trávením času „doma“ žádný problém. Zajímají je nové, originální a atraktivní nabídky. Chtějí hodně poznávat, zajímají je zážitkové a aktivní dovolené,“ zhodnotil soutěž ředitel agentury Czech Tourism Rostislav Vondruška. Naráží mimo jiné na fakt, že mezi nominacemi, které v prvním kole soutěže navrhovali odborníci v oblasti cestovního ruchu, se kromě muzeí a zámků vyskytovaly i cyklostezky či lázně. Cílem akce je podpořit rozvoj cestovního ruchu v rámciČR, pomoct podnikatelům v oboru a motivovat lidi k výletům. Hlasování se v době letních prázdnin zúčastnilo téměř 11 tisíc lidí.

Absolutním vítězem soutěže se stal zámek Hluboká nad Vltavou. „Příjemně mě překvapilo, že ze čtyř tisíc turistických atrakcí vyhrála právě Hluboká. Jedním z důvodů je možná zimní prohlídková trasa, díky které se ze zámku stala celoroční atrakce,“ vyjádřil se spokojeně kastelán zámku Pavlíček. Kromě dobrého pocitu získal i šek v hodnotě 100 000 korun, který může využít k propagaci.

Cenu ředitele Czech Tourism získalo vojenské muzeum v Králíkách, které nabízí moderní expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Držitelem Ceny redakce portálu Kudy z nudy se stala Páteřní cyklostezka u Baťova kanálu dlouhá 80 km nabízející možnost kombinace cyklistiky s plavbou na lodi. Oceněny byly i nejlépe hodnocené atrakce v každém ze sedmnácti turistických regionů.

Z tiskové konference Anna Kozáková

Sport

Sparta se ztrapnila v Evropské lize, Plzeň poprvé padla v domácí soutěži

Švýcarská čokoláda fotbalistům Sparty pořádně zhořkla. V utkání Evropské ligy totiž doma pouze remizovali s druholigovým Lausanne a zkomplikovali si cestu za postupem ze skupiny. Odveta se hraje 4. listopadu ve Švýcarsku. I v Plzni zažili zklamání – a hned dvojnásobné. Po úmrtí vůdce fanoušků Petra Žitníka skončila i plzeňská série výher v domácí lize. Ve 13. kole podlehla Viktoria v nádherném zápase Mladé Boleslavi 3:4.

Přitom se dlouho zdálo, že si Sparta s Lausanne snadno poradí. Otřepala se po inkasované brance a třemi góly strhla ještě v první půli vedení na svou stranu. Ležérní výkon domácích v druhém poločase ale hosté potrestali. Nejprve snížili a v nastaveném čase dokonce Silvio vyrovnal na 3:3. „Naše selhání se dá těžko pochopit,“ kroutil hlavou sparťanský kouč Jozef Chovanec.

Zato plzeňští fandové se snad na své miláčky nemohli za prohru v Boleslavi zlobit. Oba týmy se neustále řítily do útoku, bojovaly a výsledkem byl nejlepší ligový zápas podzimu. Nakonec se radovala Mladá Boleslav, která odolala závěrečnému plzeňskému tlaku a udržela vedení 4:3.

Jak Sparta, tak Plzeň si ale v dalších kolech nejvyšší domácí soutěže spravily chuť. Pražský klub porazil Liberec 2:1 a zvítězil 1:0 i nad Bohemians. Oba zápasy rozhodly branky Leonarda Kweukeho. „Přišel jsem proto, abych dával góly, jsem přece útočník,“ poznamenal Kamerunec pro klubový web.

Plzeň v dalším ofenzivním představení přestřílela Teplice 4:2 a na prvním místě si drží devítibodový náskok právě před Spartou. „Navázali jsme na předchozí výkony,“ řekl trenér Pavel Vrba pro iDnes.cz.

Na druhém konci tabulky se stále potácí Slavia. Zlepšení nepřišlo ani po jednoznačné domácí výhře 4:0 nad Českými Budějovicemi. Sešívaní si odvezli z Příbrami pouze bod po výsledku 1:1, jsou jedenáctí a předposlední Brno na ně ztrácí pouhé tři body.

Podobně tristní výsledky Baníku Ostrava odnesl trenér Miroslav Koubek. Po domácí prohře 1:3 s Jabloncem ho ostravští šéfové vyhodili. Koubka dočasně zastoupil generální manažer Verner Lička a Baník se pod jeho vedením chytil – v posledním kole rozstřílel Ústí nad Labem na jeho hřišti 4:0.

A změna na trenérském postu přišla i v Liberci. Po prohře se Spartou nahradil Josefa Petříka bývalý reprezentační kouč Petr Rada a i on mužstvo pozvedl. Liberec zvítězil na Slovácku 1:0. Nejblíže k vyrovnání byl bavič Švancara, ale pět minut před koncem neproměnil penaltu.

Výsledky 13. kola: Boleslav – Plzeň 4:3, Teplice – Hradec Králové 2:1, Slavia – České Budějovice 4:0, Liberec – Sparta 1:2, Brno – Slovácko 7:0, Ostrava – Jablonec 1:3,
Olomouc – Bohemians 1905 3:1, Příbram – Ústí 0:0

Výsledky 14. kola: Ústí – Ostrava 0:4, Slovácko – Liberec 0:1, Bohemians 1905 – Sparta 0:1, 
Příbram – Slavia 1:1, Plzeň – Teplice 4:2, Jablonec – Boleslav 1:1, České Budějovice – Brno 1:0, Hradec Králové – Olomouc 1:0

Tabulka po 14. kole: 1. Plzeň 37 bodů, 2. Sparta 28, 3. Olomouc 25, 4. Mladá Boleslav 24, 5. Teplice 24, 6. Jablonec 21, 7. České Budějovice 18, 8. Hradec Králové 17, 9. Liberec 16, 10. Slovácko 16, 11. Slavia 15, 12. Ostrava 15, 13. Příbram 14, 14. Bohemians 1905 13, 15. Brno 12, 16. Ústí nad Labem 12

Matěj Vlček

Hokejová extraliga: Plzni, Kladnu a Boleslavi hrozí odečet bodů kvůli špatným registracím

Kvůli neoprávněnému startu klubových posil hrozí trojici týmů kontumace výsledků. Chybnou registraci hráčů Plzně, Kladna a Mladé Boleslavi odhalil minulý týden Český svaz ledního hokeje, když řešil start plzeňského brankáře Petra Přikryla v prvoligových Litoměřicích. Do čela extraligové tabulky se po zaváhání Vítkovic v Karlových Varech vrátil Třinec.

14. kolo přineslo atraktivní podívanou. Utkaly se České Budějovice a Vítkovice, tedy první tým tabulky s třetím. Po třinecké prohře s Brnem bylo jasné, že vítěz utkání půjde do čela extraligy. Lépe začaly Vítkovice. První gól zápasu, a zároveň svůj sedmý v sezoně, dal Jan Káňa. Jihočeši poté dokázali dostat puk do soupeřovy branky, jenže Kašpaříkův zásah bruslí viděli rozhodčí jako úmyslný a gól neuznali. Na 2:0 pro Vítkovice zvýšil svou typickou stahovačkou Viktor Ujčík. České Budějovice ale zbraně nesložily a téměř ztracený zápas dokázaly brankami Červeného a Martynka poslat do prodloužení. "Věděli jsme, že už prohráváme o dvě branky a neměli jsme co ztratit," komentoval obrat Červený. Půl minuty před koncem prodloužení se trefil Milan Gulaš. "Povedlo se nám utkání zase otočit. Ale nemůžeme si nechat utéct začátek, pokaždé to štěstí mít nemusíme," dodal Gulaš. Budějovice vyhrály 3:2 v prodloužení a posedmé v letošním ročníku zvítězily o jediný gól.

V 15. kole ale podlehli Jihočeši Plzni 2:4, na plzeňském ledě tak nevyhráli už popáté za sebou. Zápas okořenil i bratrský souboj. V brance Budějovic nastoupil Jakub Kovář a proti němu se postavil jeho o 20 měsíců mladší bratr Jan, který se v zápase trefil hned dvakrát. „Každou sobotu se sjíždíme domů a kecáme o hokeji, tak se zase sejdeme a probereme to,“ šťouchl si Jan do svého bratra.

Liberec v předehrávce 16. kola prolomil černou sérii s Vítkovicemi. Na výhru proti ostravskému týmu čekali Severočeši skoro dva roky. „Samozřejmě, že to byla nepříjemná série, ale každá série jednou skončí. Proti Vítkovicím se nám moc nedaří, takže bylo na čase to zastavit,“ komentoval úspěch autor tří gólových přihrávek Petr Nedvěd. O vítězný gól Liberce se postaral Marek Trončinský. Střelecky se blýskl i jeho spoluhráč z útoku Lubomír Kudrna. K výhře přispěl dvěma trefami. Liberec porazil Vítkovicemi až na desátý pokus. Na domácím ledě vyhrál 5:2.

17. kolo přineslo derby pražských „S“. Zápas ale tentokrát neměl patřičný lesk. Oba týmy se totiž potácí v dolních patrech extraligové tabulky. Přesto ale střetnutí přilákalo 9555 diváků, což je dosud největší návštěva letošního ročníku. Slávisté rozhodli zápas během 27 sekund první třetiny, kdy se premiérově v této sezoně prosadili Lukáš Endál a Pavel Kolařík. “My jsme věděli, že na nás Slavia vlítne v první třetině, ale stejně jsme se na to nepřipravili a neodehráli jsme to, jak jsme chtěli. Slavia vyhrála zaslouženě,“ komentoval slávistický nástup brankář Tomáš Pöpperle. Ke konci zápasu dokázal snížit sparťanský Petr Ton, na obrat to ale nestačilo. Slavia porazila Spartu 2:1 a po třech prohrách v řadě slaví opět vítězství.

Předehrávka 33. kola mezi Spartou a Mladou Boleslaví přinesla trenérskou rošádu na obou stranách. Sparta sice vyhrála 2:0 a přerušila tak šňůru osmi zápasů bez výhry na ledě soupeře, Holáň a Volek byli přesto odvoláni. Nahradili je Radim Rulík a Miroslav Hořava. Nové angažmá si musí hledat i jejich kolegové z Mladé Boleslavi Jan Tlačil a Leo Gudas. Na jejich místo nastoupil právě odvolaný sparťanský trenér Miloš Holáň, jeho asistentem se stal Slovák Vlado Hiadlovský.

Výsledky 14. kola: Karlovy Vary - Plzeň  5:2, Sparta–Pardubice 2:1 (SN), Zlín - Liberec 4:3 (PP), Budějovice - Vítkovice 3:2 (PP), Mladá Boleslav - Kladno 0:2, Třinec - Brno 0:3, Litvínov – Slavia 2:0

Výsledky 15. kola: Pardubice - Třinec 9:2, Vítkovice - Litvínov 4:2, Kladno - Sparta 3:1, Plzeň – Budějovice 4:2, Liberec - Karlovy Vary 3:4 (SN), Brno - Mladá Boleslav 1:0, Slavia - Zlín 0:2
Výsledky 16. kola: Třinec - Mladá Boleslav 4:0, Sparta - Plzeň 3:0, Karlovy Vary - Pardubice 2:3, Budějovice - Slavia 5:1, Zlín - Kladno 8:0, Litvínov - Brno 5:3, Liberec - Vítkovice 5:2

Výsledky 17. kola: Slavia - Sparta 2:1, Plzeň  - Liberec 3:2, Kladno - Třinec 1:3, Mladá Boleslav – Budějovice 2:1, Brno - Zlín 4:2, Pardubice - Litvínov 4:3 (PP), Vítkovice  - Karlovy Vary 2:1 (SN)

Předehrávka 33. kola: Sparta - Mladá Boleslav 2:0

Tabulka po 17 kolech:1. Třinec 33 bodů, 2. Vítkovice 32, 3. České Budějovice 31, 4. Brno 30, 5. Pardubice 27, 6. Liberec 27, 7. Litvínov 26, 8. Plzeň  25, 9. Karlovy Vary 24, 10. Zlín 23, 11. Slavia 22, 12. Mladá Boleslav 22, 13. Sparta 22, 14. Kladno 13

Martin Hoffmann

Počasí

Počasí

Přírodě zřejmě z příletu dušiček běhal mráz po zádech. Obloha začala zvolna upozorňovat na příchod nového ročního období a změnila se v těžkou olovnatou oponu. V předešlých dnech sice sem tam ze zákulisí vykouklo slunce, ale teploty místy sotva překročily 10°C. Obláčky páry stoupající od úst a drkotající zuby nás opět vyzvaly k teplejšímu oděvu a kapsáři chyceni při činu se vymlouvali, že si jen na chvilku potřebovali ohřát ruce. Zkrátka zima se blíží a dává to najevo dostatečně včas, aby silničáři nebyli jako každý rok překvapeni sněhovou peřinou.

Barbora Soukupová