2. prosince 2010, Carolina č. 760
události od 24. listopadu do 1. prosince
Z domova
Předsedou Senátu se stal Milan Štěch
Po podzimních volbách, ve kterých uspěla ČSSD s celkovým ziskem 41 z 81 křesel a levice poprvé v historii získala v horní komoře parlamentu převahu, bylo potřeba zvolit nového předsedu Senátu, po prezidentovi druhého nejvyššího ústavního činitele. Tím se podle očekávání stal sociální demokrat Milan Štěch, který neměl protikandidáta.
Štěch v minulosti vedl Českomoravskou konfederaci odborových svazů a v horní komoře zastával funkci místopředsedy. Křeslo si nyní vyměnil s Přemyslem Sobotkou z ODS. "Určitě nebudu plakat, to při mé povaze není mým zvykem," uvedl bývalý předseda pro iHNed.cz. Nově bude ve vedení Zdeněk Škromach z ČSSD, bývalý ministr práce a sociálních věcí, a Alena Palečková z ODS. Místopředsedy byli znovu zvoleni Alena Gajdůšková (ČSSD) a Petr Pithart (KDU-ČSL).
Jedno z prvních rozhodnutí, které bude muset Senát udělat, se bude týkat fotovoltaiky. Senátoři budou posuzovat zavedení speciální daně pro větší fotovoltaické elektrárny. V případě schválení této novely, kterou již odsouhlasili poslanci, by místo plánovaných 10 % elektřina příští rok zdražila „jen“ o 5 %. Státu však hrozí kvůli solární dani arbitráže a soudní spory.
„Celkem bude navrhovanými kroky poškozeno 1450 firem a ohroženo bude více než pět tisíc pracovních míst, která fotovoltaika vytvořila,“ kritizuje v deníku E15 novelu František Smolka, prezident České průmyslové fotovoltaické asociace. Arbitrážím by se Štěch chtěl vyhnout, v Otázkách Václava Moravce uvedl: "My jsme povinni chránit peníze na všech úrovních. Pokud hrozí arbitráže, musíme se tím zabývat, aby Česká republika neplatila miliardy."
Podle průzkumu agentury STEM je více než polovina lidí spokojena s vítězstvím ČSSD v říjnových senátních volbách.
Vojtěch Soudný
Bohuslav Svoboda novým pražským primátorem, navzdory mohutným protestům
Zastupitelský sbor pražské radnice v úterý 30. listopadu podle očekávání zvolil novou radu. Na základě koaliční smlouvy mezi občanskými a sociálními demokraty se primátorem stal volební lídr ODS Bohuslav Svoboda. Na křesla náměstků usednou Karel Březina a Antonín Weinert za ČSSD spolu s Josefem Noskem a Ivanem Kabickým (ODS). Zastupitelé nakonec ve večerních hodinách schválili také zbylé radní, museli však po celý den čelit hlasitému protestu demonstrantů, kteří přímo v budově magistrátu či na přilehlém prostranství kritizovali vznik koalice ODS a ČSSD.
Magistrát podobný rozruch dlouho nezažil. Již od rána se na Mariánském náměstí v centru metropole scházely stovky Pražanů, aby daly najevo svůj názor na spolupráci dvou tradičních politických rivalů. Akci pořádalo několik občanských sdružení v čele s uskupením Změňpolitiku.cz. Jeho zástupci shromáždili k předání přes 20 tisíc podpisů tzv. Listopadové výzvy pražským zastupitelům, která na základě volebního vítězství TOP 09 žádala zastupitele k hlasování proti vzniklé koalici druhého a třetího z voleb.
Policejní hlídky během demonstrace dohlížely na bezpečnost v okolí budovy, už v dopoledních hodinách však musely sledovat nespokojené občany, jak s pískotem, řevem a zesměšňujícími transparenty následují autory petice přímo do jednacího sálu magistrátu. Ustavující schůzi tak pod tíhou hlasité kritiky Pražanů musel předsedající schůze Svoboda čtyřikrát přerušit. Odpůrce předchozí politiky magistrátu, často spojované s korupčními kauzami a vlivnými podnikateli, přišel podpořit také exprezident Václav Havel. Vedení města podle něho dostalo od svých občanů signál, že jim situace v Praze není lhostejná.
Rozjitřenou atmosféru v zasedací místnosti zmírnil až odchod části demonstrantů a přesun zbytku na galerii pro veřejnost. Hlasité projevy však provázely i další průběh zasedání. Po složení slibů navíc předsedající vyhradil hodinu pro demonstranty, aby promluvili před zastupiteli v dvouminutových intervalech. Zástupce sdružení Změňpolitiku.cz Marek Jehlička ještě před volbou nového vedení města předal zastupitelům petici. "Voliči dali zřetelně najevo, že chtějí zásadní změny dosavadního způsobu vedení magistrátu. Tento způsob vládnutí, či spíše nejvyšší stádium podnikání, se však nezmění. Slibům ani zárukám, a tím pádem ani koalici ODS a ČSSD, nelze věřit. Koalice, které lidé ani nevěří, nemá smysl," sdělil zastupitelům Jehlička.
Zástupci koalice v reakci uznali právo lidí vyjádřit svůj nesouhlas protestem, zároveň však připomněli, že lidé musí respektovat principy jednání v demokratickém prostředí. "Politika je nejen o absolutních počtech, ale také o schopnosti uzavírat koalice," sdělil Svoboda. "Pro mě je demokracie především diskuze. Dokážu pochopit zklamání těch, kteří ve volbách uspěli, ale neuspěli v povolebním vyjednávání. Respektuji demokracii a v demokracii vítězí většina. Náš společný program jsme ihned po podpisu zveřejnili. Koalice by měla dostat šanci ukázat, co umí," dodal Březina.
S přibývajícími hodinami v sále klesalo napětí, zastupitelé se proto dostali k volbě rady až kolem 19:00. Svoboda ve svém nominačním projevu připomněl, že je pevně rozhodnut přinést na magistrát slibovanou změnu. "Politika je umění možného, které vychází z výsledků voleb. Chceme-li prosadit změny, musíme k tomu mít potřebnou politickou sílu a spolupracujícího koaličního partnera," sdělil před hlasováním. V něm dostal nadpoloviční většinu 33 hlasů, a tak se na kandidáta TOP 09 Zdeňka Tůmu ani nedostalo.
Z magistrátu Honza Šilhan
Vybavenost počítači a internetem v českých domácnostech roste, stejně jako možná rizika
Počítač a internet doma má v ČR zhruba 6 z 10 obyvatel, dvojnásobek roku 2005. Většinou se jedná o zaměstnané občany s vysokoškolským vzděláním a vyššími příjmy žijící ve větších městech. Více než polovina dospělých používá internet denně, především jako prostředek komunikace a informační zdroj, mnozí si ale dostatečně neuvědomují mnohá rizika, která internet představuje. Údaje zveřejnil v úterý Český statistický úřad.
Mezi nejčastější uživatele internetu patří děti mezi 10-15 lety, pouze jedno z deseti nemá doma přístup k internetu. Právě děti patří k těm, kteří na internetu tráví nejvíce času, a to minimálně pět hodin týdně. Mladiství používají internet především ke komunikaci a seznamování. Často ale ani netuší, kdo na druhé straně sítě sedí. Přestože se většina rodičů snaží kontrolovat, co jejich dítě na internetu dělá, nebo dokonce omezovat přístup k určitým stránkám, podle výzkumu firmy Microsoft se téměř třetina mladistvých přiznala, že se stala obětí online obtěžování.
Ale i mnozí dospělí mají negativní zkušenosti s užíváním internetu, každého druhého obtěžuje nevyžádaná elektronická pošta (spam), každého čtvrtého pak infikování počítače škodlivým virem. I přesto téměř třetina uvádí, že nepoužívá antivirovou ochranu nebo antispamový filtr, který by je před nechtěnou poštou ochránil. Podíl českých občanů, kteří byli přes internet finančně nebo osobně zneužiti je naštěstí velmi nízký, pohybuje se kolem jednoho procenta, i přesto se toto riziko nesmí podceňovat.
Internet je především prostředkem komunikace, téměř každý uživatel ho využívá k zasílání a přijímání e-mailů, a prostředkem k vyhledávání informací, a to především o zboží, kultuře, cestování a o zdraví. V poslední době se také velmi rozvíjí nová odvětví využití internetu: internetové bankovnictví a nakupování přes internet. Okruh zájmu o zboží je srovnatelný s kamennými obchody: ženy nejčastěji nakupují kosmetiku, oblečení a hračky, muži naopak preferují počítačové doplňky, mobilní telefony a sportovní potřeby. Podíl prodeje přes internet vzrůstá hlavně nyní, v předvánoční době, kdy se až třetina Čechů pokusí ušetřit svůj čas a peníze on-line nákupem.
Nejlepší vybavenost občanů v rámci EU vykazují především severské země – v Norsku, Finsku, Dánsku či na Islandu má počítač a internet zhruba 8 lidí z 10; naopak nejhorší je situace v zemích jihovýchodní Evropy, jako jsou např. Rumunsko, Bulharsko a Řecko, kde mají počítač a internet jen 3-4 obyvatelé z 10.
Z Českého statistického úřadu Ivana Moravcová
Na pražském Staroměstském náměstí se rozzářil vánoční strom. V tlačenici zkolabovali dva lidé
Tisíce lidí se v sobotu sešly na Staroměstském náměstí, aby sledovaly zahájení vánočních trhů a rozsvícení vánočního stromu. V tlačenici ale nakonec museli záchranáři přijet ošetřit dva účastníky.
Slavnostní rozsvícení vánočního stromu bylo jako tradičně velkou atrakcí pro Pražany i turisty, letos navíc místo primátora rozzářil smrk Karel Gott. Lidé zaplnili celé Staroměstské náměstí i přilehlé ulice. „Určitě jich bylo přes třicet tisíc,“ řekla iDnes mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí Hana Tietze.
Nejhorší situace byla pod orlojem, kde někteří lidé čekali více než tři hodiny. Bylo mezi nimi i mnoho malých dětí. Největší problémy nastaly ale až po rozsvícení stromu, kdy se všichni najednou snažili odejít a tlačili se do okolních ulic. Poté museli zasahovat záchranáři – jednou u zástavy srdce staršího muže a na rohu Staroměstského náměstí a Železné ulice u kolapsu mladší ženy. Policie zasahovat nemusela.
Letošní vánoční strom pochází z brdských lesů na Berounsku. Hlavní město vyhlásilo soutěž, kdy lidé mohli posílat fotky stromů, podmínkou bylo jen to, aby se jednalo o 23-25 metrů vysoký smrk. Porota vybrala strom z obce Zaječov. Po šesti letech tedy Staroměstské náměstí nezdobí smrk pocházející z Krkonoš.
Ze Staroměstského náměstí Johana Hovorková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Slovenské komunální volby přinesly vítězství levici, vládní koalice ztrácí
Nezávislí kandidáti a levicová opoziční formace bývalého premiéra Roberta Fica Směr-Sociální demokracie zvítězili 27. listopadu v komunálních volbách na Slovensku. Primátoři s podporou Směru-SD stanou v čele pěti z osmi krajských měst včetně hlavního města Bratislavy. Metropoli povede bývalý ministr školství Milan Ftáčnik, který porazil Magdu Vášáryovou, někdejší diplomatku a současnou poslankyni za nejsilnější koaliční Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii-Demokratickou stranu (SDKU-DS).
„Je to dobrá zpráva pro Bratislavu,“ sdělil médiím Fico. Strany současné vládní koalice Ivety Radičové, které prosazují program úsporných opatření pro zpomalení zadlužování země, ovládly pouze Banskou Bystrici a Trnavu. "Volby pro nás nebyly dobré. Ztratili jsme," přiznal médiím Mikuláš Dzurinda, předseda SDKU-DS a ministr zahraničí. V Prešově obhájil primátorskou funkci nezávislý kandidát Pavel Hagyari.
Nové primátory a starosty si Slováci volili přímo v celkem 2917 městech a obcích, z nichž nezávislí kandidáti zvítězili v 979 a Směr-SD v 599 městech a obcích. Na třetím místě se umístilo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) se ziskem 161 měst a obcí. K urnám dorazilo 49,69 % zapsaných voličů, což znamená přibližně o 2 % vyšší účast než v komunálních volbách před čtyřmi lety.
„Vypadá to tak, že Směr-SD výrazně zvítězil, ale vítězství není až natolik drtivé. Směr-SD stavěl na mobilizační kampani, aby zahojil rány, které utrpěl v parlamentních volbách,“ uvedl pro slovenský deník Pravda sociolog Pavel Haulík. Podle něj ztráty pravice vyplývají z toho, že ne všude se pravice dokázala shodnout na společném kandidátovi.
Karolína Němcová
Ekonomika
První česká aukce luxusních aut vydražila Ferrari za 950 tisíc korun
Podzemní garáže pod pražským Rudolfinem hostily ve čtvrtek 25. listopadu první českou aukci luxusních automobilů. Pořádala jí společnost Engine ve spolupráci s Prague Auctions. Nejdražším vydraženým automobilem se stalo Ferrari F355 GTS F1 z roku 1998 za 950 000 korun.
Zájemci si mohli více než sedmdesát nabízených exponátů, které zahrnovaly nejen automobily, ale i motocykly a předměty spojené s motorismem, prohlédnout od 19. listopadu na předaukční výstavě.
Nejdražším nabízeným automobilem byl kabriolet Ferrari Scuderia Spider 16M z roku 2009 s vyvolávací cenou 6 765 000 Kč. Její výši ovlivnila jak jeho maximální rychlost 315km/h, tak jedinečnost, italská automobilka vyrobila totiž pouze 499 kusů tohoto vozu. Mezi další dražená auta patřil Rolls-Royce Phantom 1 z roku 1929, který byl podle pořadatelů největším unikátem akce, Lamborghini Gallardo Spyder s vyvolávací cenou 2 999 000 Kč nebo sovětská limuzína Zil 115. Fanoušci Formule 1 zajisté ocenili draženou kombinézu Michaela Schumachera s vyvolávací cenou 13 000 Kč či helmu jeho týmového kolegy Rubense Barichella za 162 000 Kč. Hodnota všech dražených předmětů přesáhla částku 60 milionů korun. Noví majitelé za vydražené předměty zaplatili 1 800 000 korun. Prodala se i limuzína sovětských vůdců Gaz 14 Čajka za 250.000 korun.
Naprostá většina automobilů byla v perfektním technickém stavu, snad jen na Jaguar E-type z roku 1969 renovace teprve čeká. Firma Engine je jakýmsi klubem, sbližujícím motoristické „blázny.“ Člen nemusí vlastnit drahý vůz, stačí zajímavý automobil. To dokládá fakt, že Engine připravuje sbírku všech aut, která se dala před rokem 1989 pořídit v Československu v Mototechně a Tuzexu.
Firma Engine chce další automobilovou aukci uspořádat na jaře. Do budoucna se navíc počítá se dvěma aukcemi ročně.
Z garáží Engine David Bureš
Stručně z ekonomiky
* Prezident Václav Klaus podepsal 26. listopadu poslední zákon z úsporného balíčku - zákon o nižší podpoře stavebního spoření. Snížením podpory stavebního spoření o polovinu, respektive jejím 50% zdaněním v příštím roce, by se mělo ulehčit státnímu rozpočtu. Za minulý rok stát vydal na dotacích přes 13 miliard korun. Schodek státního rozpočtu by neměl příští rok přesáhnout 135 miliard, díky úspornému balíčku se mají snížit výdaje celkem o 35 miliard. Opoziční ČSSD se chystá kvůli retroaktivitě normy podat ústavní stížnost.
* K unikátnímu řešení v rámci celé Evropské unie se uchýlila vláda ČR, která se 24. listopadu rozhodla, že aerolinky spojí s Letištěm Praha. Vznik státního Českého holdingu musel ovšem projít důkladnou kontrolou antimonopolního úřadu, který následně vyloučil, že by tímto spojením mohlo vzniknout nekonkurenční prostředí. Prodej ČSA se měl uskutečnit už minulý rok, ale stát od něj odstoupil, jelikož zůstal pouze jediný zájemce - Travel Service. Přípravy na další prodej by pak podle vrchního ředitele správy majetku ministerstva financí Tomáše Uvíry měly začít po roce 2012, nejpozději však v roce 2015. ČSA se dlouhodobě potýkají s finančními problémy. Podle spolumajitele Travel Service Jiřího Šimáně už stály daňové poplatníky devět miliard korun.
Aneta Nevšímalová
Kultura
Relikviář sv. Maura je vystaven na Pražském hradě
Relikviář sv. Maura, jeden z nejvzácnějších předmětů na území České republiky, je v rámci oslav 25. výročí svého nalezení vystaven od středy 24. listopadu ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Za přísných bezpečnostních podmínek a asistence policie byl relikviář převezen na Pražský hrad ve speciální uzamčené schráně z trezorové místnosti na Státním hradu a zámku v Bečově nad Teplou. Po prohlédnutí restaurátorem Andrejem Šumberou byl relikviář uzamčen do bezpečnostní vitríny, která udržuje stálou vlhkost a teplotu. Nachází se v čele Vladislavského sálu před vchodem do kostela Všech svatých. Na druhé straně sálu je vystaven model domova památky, zámku Bečov nad Teplou.
Relikviář sv. Maura je relikviářem tzv. domečkového typu, na délku měří 140 centimetrů, vysoký je 70 a široký 42 centimetrů. Skládá se z dřevěného jádra a zlaceného povrchu. Výzdobu tvoří 14 sošek z pozlaceného stříbra, dvanáct reliéfů, bezmála 200 drahých kamenů a 70 antických gem, což jsou drahokamy a polodrahokamy s rytým nebo řezaným obrazem. Ukrývá ostatky hned několika svatých, sv. Maura, Jana Křtitele, Timoteje a Apolináře.
Tato unikátní zlatnická památka ze 13. století byla nalezena v dezolátním stavu pod podlahou hradní kaple v Bečově nad Teplou roku 1985. O rok dříve se díky nabídce amerického obchodníka Dannyho Douglase na vyvezení blíže nespecifikované památky za 250 000 dolarů, rozjelo pátrání kriminalistů, které mělo odhalit, o jaký cenný předmět se jedná. Po nálezu relikviáře, o němž se československé úřady domnívaly, že byl za války odvezen, zůstala památka několik let v depozitáři. Mezi lety 1991 až 2002 probíhal náročný proces jeho záchrany a restaurování rukama restaurátorů Aleny Novákové a Andreje Šumbery. V roce 2000 byl ještě před dokončením prací vystaven po dobu jednoho roku na Pražském hradě. Po zrestaurování byl převezen na Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou, kde se stal součástí stálé expozice.
Výstava relikviáře na Pražském hradě se koná pod patronací manželky prezidenta Livie Klausové a je otevřena do konce února.
Z Pražského hradu Kateřina Korábková
Český slavík ani letos nepřinesl překvapení, zvítězily stálice: Gott, Bílá a Kabát
Známá hudební anketa Český slavík v sobotu už po pětačtyřicáté udělovala ceny nejpopulárnějším osobnostem domácí hudební scény. Složení takzvané "základní trojky", tedy vítězů kategorií zpěvák, zpěvačka a skupina roku se ovšem ani letos neměnilo. Stejně jako ve třech předchozích letech si cenné sošky přišli převzít Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát.
Velké překvapení se nekonalo ani v kategorii Objev roku, kterým se stala šestnáctiletá finalistka Česko Slovenské Superstar Markéta Konvičková. Převzala tak štafetu po účastnících starších ročníků soutěže.
Karel Gott, který si na podium šel už pro svého šestatřicátého Slavíka, už letos neopakoval, že tentokrát své vítězství rozhodně nečekal, ale místo toho reagoval na několikeré volby, které má Česká republika v letošním roce za sebou. "Jsem rád, že má voličská základna je stálá," řekl během svého projevu. "Ukázalo se, že jsou ještě u nás oblasti, kde si lidé změny nepřejí."
V tomto se však zpěvák nestrefil tak docela - post Absolutního slavíka, tedy ocenění za nejvíce přijatých hlasů, totiž neobhájil. Za rok 2010 jej získala vítězka mezi zpěvačkami Lucie Bílá, která tak své třinácté cenné sošce přidala na výjimečnosti.
Všeobecné pobavení v publiku pak vyvolal především loňský skokan roku - skupina Nightwork, která si Slavíka za třetí místo ve své kategorii přišla převzít v teplákové soupravě, v níž nedávno uvedla své nejnovější album Tepláky aneb kroky Františka Soukupa. Obdobný zájem vyvolal kostým žabáka, ve kterém na podium pohotově přiskočil Ondřej Brzobohatý předat ocenění za skokana roku. Tím se postupem ze 110. na 10. místo stal Ondřej Ládek alias Xindl X.
Ocenění za celoživotní přínos populární hudbě letos získala zpěvačka Yvetta Simonová, která se v anketě během šedesátých let sama umisťovala na předních příčkách. Publikum ji stejně jako později Karla Gotta odměnilo potleskem ve stoje. Část galavečera věnovali účinkující i památce letos v květnu zesnulého Petra Muka.
Anketa Český slavík, původně Zlatý slavík, se pořádá s krátkou přestávkou v první polovině devadesátých let od roku 1962. Jejím původním iniciátorem a patronem byl časopis Mladý svět. Vůbec prvním Zlatým slavíkem historie byl Waldemar Matuška.
Karolina Matysová
Ojedinělá výstava Monet – Warhol zaplňuje mezery ve sbírkách Národní galerie
Výstava Monet – Warhol představuje významná díla světového výtvarného umění posledního století, a doplňuje tak Sbírku moderního a současného umění Národní galerie. Expozice, čítající kolem osmdesáti děl, vznikla za spolupráce vídeňského muzea Albertina, které zapůjčilo do Prahy vybraná díla ze sbírky manželů Rity a Herberta Batlinerových. Výstava je k vidění v pražském Veletržním paláci od října do 7. ledna.
Obdivovat je možné například jeden z mnoha obrazů leknínů Clauda Moneta jako zástupce impresionismu, díla dalších francouzských umělců Henriho Matisse nebo Pierra Bonnarda. Zastoupeni jsou také představitelé surrealismu, René Magritte nebo Joan Miró, a ruské avantgardy, Vasilij Kandinskij a Kazimir Malevitz. Další část expozice představuje díla osobností evropské a americké poválečné periody, kdy se centrum umění přesunulo z Paříže do New Yorku – jmenovitě tedy díla Francise Bacona, Yvesa Kleina nebo nejznámějšího pop-artového umělce Andyho Warhola. K vidění jsou také práce současných autorů například Alexe Katze a Bernarda Richtera.
Záměrně nebyla vybrána díla Pabla Picassa a českého umělce Františka Kupky. Jak zdůraznil pro iDnes generální ředitel Národní galerie Milan Knížák, Praha má - byť je to občas podceňováno - velmi kvalitní vlastní sbírku obou mistrů moderní malby a kurátoři Olga Uhrová a Tomáš Vlček se proto soustředili na jiné umělce. Výstava Monet – Warhol by tedy měla zaplňovat mezery ve sbírkách Národní galerie, aby měl návštěvník možnost vytvořit si ucelený názor na moderní umění 20. a 21. století.
Co činí výstavu jedinečnou, je právě působení rozličných obrazů jako celku. Nejde ani tak o jednotlivá díla, jakkoli jsou vzácná. Až jejich interakce v prostoru a kontrast mezi jednotlivými pojetími téhož motivu, jako například naprosto odlišné ztvárnění květin - Monetových Leknínů na jedné straně a Květů na žlutém pozadí od Maxe Ernsta na straně druhé - ukazují, jak se umění vyvíjí.
Portrét tváře malovaný uhlem od amerického sochaře a malíře Roberta Longa nedá svou dokonalostí detailu ani zblízka poznat, že se nejedná o fotografii, zatímco u některých obrazů musí divák zapojit fantazii a hledat třeba s pomocí popisku, co dané dílo zobrazuje. Časová přímka vítající návštěvníky u vchodu pak poskytuje přehled umění posledního století a představuje jednotlivé směry a jejich představitele.
„Expozice, na které se v jedné místnosti sešly Lekníny impresionisty Claudea Moneta, Pruhované šaty od fauvisty Henriho Matisse a několik variací Elektrického křesla pop-artového umělce Andyho Warhola, jsou vyváženým výběrem, který příjemně a promyšleně doplňuje sbírky Národní galerie. Ve velkorysých funkcionalistických prostorách Veletržního paláce je tak vidět skutečně reprezentativní přehlídka světového moderního umění. A opravdu stojí za to,“ ocenila výstavu v recenzi pro iDnes Zuzana Drtilová.
Z Veletržního paláce Natálie Šírová
Dekka Dancers předvedli na Nové scéně ND trilogii moderního tance Umíněnost ztracených
Nová scéna Národního divadla patřila ve středu 24. listopadu nezávislému souboru profesionálních choreografů a tanečníků Dekka Dancers, který se snaží prezentovat a rozvíjet moderní tanec. Ve třech samostatných částech nazvaných White is colour of sorrow, Persistence of Losers a Side Effects vystoupili umělci Národního divadla.
První z choreografií vytvořila včetně kostýmů a světelného designu Hana Turečková na hudbu Alfreda Schnittkeho. Formulace nesvobody člověka dané jeho omezeností narozením a smrtí v mottu představení souzněla s hudbou, kterou Schnittke napsal po svém traumatickém pobytu v nemocnici. V temném sále bylo jen nepatrně vidět, jak se pomalu rozhrnuje opona, a pak se srdce diváků rozbušila, když proti obecenstvu s řevem vtrhla šestice tanečníků vlekoucích za sebou své pupeční šňůry z lepicí pásky. Strohou scénu tvořily kužely světla rozčleňující podium a ozvláštnily ji neotřelé prvky jako třeba déšť symbolizovaný vodou zachycenou v igelitových sáčcích, které tanečníci propíchali, a crčící voda tvořila až do konce nejen vizuální, ale i zvukovou součást představení.
Persistence of Losers, tedy Umíněnost ztracených, je dílem dvojice Tom Rychetský a Viktor Konvalinka, kteří zde účinkují i jako tanečníci. Má jít o hříčku o hrdinech dnešní doby, kteří jsou charakterizováni mnohem častěji jako běžní muži a ženy, se kterými se můžeme identifikovat. Naopak postava Supermana působí jako komický prvek, vkládaný do neobvyklých kontextů, a výsměch americkému snu. Hudba se vymyká tradiční klasice a zahrnuje interprety jako třeba Nine Inch Nails a Seal.
S poslední choreografií Emira Faddy Side Effects, na jejíž uvedení mají Dekka Dancers jako jediní v Evropě povolení, se projekt vrací k prostému estetičnu pohybu a práce s rekvizitami i bez nich. Dlouhý pruh lehkého igelitu se stává hladinou, větrem, proudem, poutem, zkrátka vším, co si je divák ochoten představit. Vše doprovází autorské projekce a hudba od Muse.
Dekka Dancers vznikli v roce 2009 a mezi zakládající členy patří tanečníci baletu Národního divadla Tomáš Rychetský a Viktor Konvalinka s manažerem Ondřejem Kotrčem a fotografem Pavlem Hejným. Současný repertoár tvoří více než 13 choreografií současného tance Toma Rychetského, Hany Turečkové, Viktora Konvalinky, Sylvy Nečasové a Emira Faddy. Usilují o propojení tance s jinými médii a vytvoření kvalitního moderního tanečního tělesa, které v České republice stále chybí. Mezi jejich další aktivity patří i pořádání seminářů a workshopů, jimiž chtějí podpořit mladé talenty.
Z Národního divadla Helena Kardová
Vybrané české biografy okusily francouzskou kinematografii
Festival francouzského filmu prožívá druhou dekádu své existence, ve čtvrtek odstartoval 13. ročník předpremiérou filmu Profesionální manželka, ve kterém si jednu z hlavních rolí zahrál Gérard Depardieu. Slavnostní zahájení v pražské Lucerně podpořil svojí účastí i sám režisér snímku, Francois Ozon. Letošní ročník uvedl do vybraných kin 49 snímků ve 180 projekcích. Ty se konaly od čtvrtka 25. listopadu do středy 1. prosince, kromě Prahy, i v Brně, Plzni, Ostravě, Olomouci, Hradci Králové, Pardubicích a Českých Budějovicích.
Profesionální manželka nebyla jediným filmem, který si tento rok odbyl předpremiéru. Až na jednu výjimku přijely zbylé čtyři předpremiéry představit do České republiky delegace tvůrců. Například v sobotu 27. listopadu měli diváci možnost setkat se s režisérem filmu Cesta za horizont Alexandrem Iordachescu. Ze snímků, které se již protočily projektory českých kin a diváctvo již mělo šanci je vidět, stojí za zmínku například Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho v rakousko-německo-francouzské koprodukci nebo animovaný snímek Iluzionista režiséra Sylvaina Chometa, známého mimo jiné pro jeho Trio z Belleville.
Miloš Hroch
Sport
Po polovině letošní sezony vedou hokejovou extraligu Vítkovice
Hokejová extraliga tento týden zakončila 26. kolem svojí první polovinu. Jejím hlavním tématem bylo odečtení bodů tří celků (Plzně, Mladé Boleslavi a Kladna) kvůli neplatným registracím jejich hráčů. Trojice týmů tak klesla na dno tabulky. Zatímco Plzeň dohání vedoucí celky, Kladno a Mladá Boleslav zůstávají s 13 body, respektive 9 body poslední. Do čela se po 26. kole vyšvihly Vítkovice.
Rozjetou Plzeň zastavil v 25. kole vedoucí Třinec, který ji na domácím ledě porazil 4:0 a ukončil její šňůru tří vyhraných zápasů v řadě. Západočeši prohráli poprvé po odečtu bodů, třinecký brankář Peter Hamerlík se mohl potřetí v sezoně radovat z čistého konta. Rozhodujícím momentem utkání byla devátá minuta, kdy se během přesilovky do branky Západočechů trefil Martin Lojek. „Prohráli jsme si to sami. Úvod zápasu jsme byli aktivnější, lepší, vynutili jsme si přesilovky a ty nás potom setnuly dolů,“ řekl po zápase serveru iDnes.cz trenér plzeňských Indiánů Marián Jelínek.
Tahákem 26. kola byl vedle souboje prvních celků tabulky, Třince a Vítkovic, i zápas mezi Slavií a Brnem. Slávistická O2 aréna zažila invazi fanoušků brněnské Komety, díky kterým byl překonán letošní rekord návštěvnosti. Do O2 arény se přišlo podívat 12 251 diváků. Ti sledovali napínavé utkání, Brno dokázalo vyrovnat na 3:3 brankou Radima Hrušky v 58. minutě. Zápas tak pokračoval v prodloužení, ve kterém rozhodl brněnský útočník Radek Dlouhý. Kometa otočila zápas a z Prahy si odvezla dva body.
Výsledky 25. kola: Sparta - Vítkovice 1:4, Třinec - Plzeň 4:0, Brno – Kladno 3:0, Č. Budějovice - Karlovy Vary 3:2 (PP), Litvínov – Liberec 0:1, Ml. Boleslav – Slavia 2:3, Zlín – Pardubice 3:4
Výsledky 26. kola: Ml. Boleslav - Pardubice 2:4, Vítkovice – Třinec 3:2, Plzeň – Zlín 4:1, Kladno – Litvínov 1:5, Karlovy Vary – Sparta 3:4, Liberec – Č. Budějovice 3:1, Slavia – Brno 3:4 (PP)
Tabulka extraligy po 26. kole: 1. Vítkovice 53 bodů, 2. Třinec 50, 3. Liberec 47, 4. Kometa 47, 5. Pardubice 46, 6. Zlín 40, 7. Karlovy Vary 40, 8. Č. Budějovice 39, 9. Litvínov 37, 10. Slavia 35, 11. Sparta 27, 12. Plzeň 25, 13. Kladno 13, 14. Ml. Boleslav 9
David Bureš
Stručně ze sportu
* Tenista Tomáš Berdych se rozloučil v pátek s prestižním Turnajem mistrů porážkou. Světové jedničce Rafaelu Nadalovi ze Španělska podlehl 6:7, 1:6, a přišel tak o postup do semifinále. Letošní rok, ve kterém se probojoval i do wimbledonského finále, zakončí jako šestý hráč na žebříčku ATP. ,,Teď mě mrzí a štve ta porážka. Ale sezóna byla dobrá, zatím moje nejlepší. Splnil jsem si oba cíle - postup do Top 10 i na Masters,“ uvedl Berdych pro MF Dnes a dodal, že nejvíce se teď těší na zasloužené volno.
* Česká znakařka Simona Baumrtová získala v sobotu na mistrovství Evropy v krátkém bazénu bronzovou medaili na padesátimetrové trati. Baumrtová si v Eindhovenu doplavala pro třetí místo v čase 27,3 sekundy, a ukončila tak šestileté čekání české výpravy na cenný kov z významných mezinárodních soutěží. V semifinálovém závodě dokonce zaplavala devatenáctiletá závodnice vůbec nejrychlejší čas, v boji o evropský trůn ale podlehla závodnicím z Chorvatska a Itálie.
* Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v sobotním závodě Světového poháru na 5000 m v norském Hamaru druhé místo v čase 7:03,95 a o téměř pět sekund podlehla vítězné Němce Stephanii Beckertové. Sáblíková tak po dvou letech okusila porážku na své královské trati, na níž v letošním roce získala olympijské zlato. Druhý den pak na trati 1500 m obsadila osmou příčku. Rychlobruslařka se netají tím, že si dosud úplně nepřivykla na novou změnu pravidel, která již neumožňuje vjíždění do vedlejších drah, čehož Sáblíková hojně využívala.
* Trio českých skokanů na lyžích Jakub Janda, Roman Koudelka a Jan Matura získalo v neděli cenné body v úvodním závodu Světového poháru ve finském Kuusamu. Po prvním kole byli Janda s Koudelkou v top patnáctce, po druhém kole se čeští reprezentanti umístili takto: 17. Janda, 18. Koudelka, 22. Matura. "Nejlepší skok letošní zimy pro mě znamená velké povzbuzení" uvedl Koudelka pro Lidové noviny.
* Konečné deváté místo obsadil bežkař Lukáš Bauer ve třídílné minisérii v Kuusamu. Český lyžař skončil 104. ve sprintu, poté 23. na klasické desítce a v závěrečném běhu na 15 km s handicapovaným startem dosáhl nejrychlejšího času ze všech závodníků. „První dva závody minitour nic moc, ale závěrečnou etapou jsem si spravil chuť,“ komentoval pro Sport.cz třiatřicetiletý běžec své víkendové vystoupení. V průběžném pořadí SP figuruje Bauer na 7. a jeho kolega z reprezentace Martin Jakš na 24. místě.
Martina Jiříková
Počasí
Česká republika je pod sněhem a mrzne
Zatímco ještě v polovině listopadu panovalo teplé počasí a padal jeden teplotní rekord za druhým, v minulém týdnu se už naplno přihlásila zima. Rtuti teploměrů poprvé i v nížinách skončily pod bodem mrazu. Dobré zprávy to znamenalo zejména pro milovníky zimních sportů, kterým se otevřely brány lyžařských středisek.
Silničáři byli sice podle svých slov na sníh připraveni, ale i tak se na mnohých silnicích tvořily dlouhé kolony a nehodovost na namrzlých vozovkách výrazně stoupla.
Na sklonku týdne navíc udeřila z Maďarska silná sněhová bouře, která přinesla i do nížin nezvykle mezi 20 - 50 centimetry nového sněhu. Ta situaci na silnicích nadále zkomplikovala - na Chrudimsku dokonce za jízdy shořel posypový vůz.
Poslední listopadový den vydal Český hydrometeorologický ústav další varování o přívalech sněhu spojených s prudkým poklesem teplot místy až k -16 °C. Podle prognóz meteorologů však pohádková zimní atmosféra nevydrží dlouho - Vánoce mají být už opět nad nulou a na blátě.
Karolina Matysová