9. prosince 2010, Carolina č. 761

události od 1. do 8. prosince


Z domova

Mrazivé počasí ochromilo Česko, zabíjelo a komplikovalo dopravu

První adventní týden provázely silné mrazy, jež zkomplikovaly život a dopravu ve většině českých a moravských měst. Řidiči nebyli připravení na silné sněžení a teploty až minus dvacet stupňů Celsia. Překvapeni se vypořádávali se zapadlými auty, na špatně sjízdných silnicích docházelo k dopravním nehodám. Mrazy si vyžádaly celkem jedenáct lidských obětí, šest lidí bez domova umrzlo v Praze.

Sérii kalamit a nehod odstartovala ve středu 1. prosince hromadná nehoda na dálnici D1, která trasu z hlavního města na Brno zablokovala. Večer dokonce přerušilo provoz letiště v Praze-Ruzyni, letadla znovu vyrazila do vzduchu až po páté hodině ranní. Především autobusy a tramvaje MHD v Praze často nedojely do svých cílů přes vysoké závěje nebo kvůli nefunkčním výhybkám.  Stále připadávající množství sněhu zasáhlo ve čtvrtek i České dráhy. Největší zpoždění nabíraly vlaky na Liberecku, Olomoucku a Přerovsku, ve Středočeském kraji nevyjelo 40 vlaků vůbec. Zpoždění se týkalo většinou dálkových spojů, regionální linky fungovaly téměř bez problémů. Právě ve čtvrtek a následně v pátek dosahovaly teploty rekordních dvaceti stupňů pod nulou. Kalamitní stavy vyhlásili postupně v Plzni, Kladně, na Tachovsku či Karlovarsku. Ve všech zmíněných místech se lidé potýkali také se spadanými stromy.

Konec víkendu s sebou přinesl mírné oteplení a s ním spojené tání sněhu. Rozbředlé směsi sněhu a soli na silnicích však přes noc opět namrzaly, ve středu ráno se proto stalo několik dopravních nehod na hlavním tahu z Chomutova do Prahy.

Daniela Tkadlečková

Na 150 tisíc lidí stávkovalo, v Praze a v dalších městech je podpořily demonstrace

Až dva tisíce demonstrantů přišly ve středu 8. prosince na Palackého náměstí v Praze vyjádřit svoji nespokojenost s úspornými opatřeními současné vlády. Podpořily tak celostátní stávku zaměstnanců veřejného sektoru a služeb, vyhlášenou odborovými svazy po neúspěšných jednáních s Nečasovým kabinetem. Na zhruba půlhodinové demonstraci promlouvali k davu zejména představitelé jednotlivých odborových svazů, podpořit protestující však přišli i zástupci opozičních levicových stran. Během stávky, jíž se zúčastnilo téměř 150 tisíc lidí, byly po celé republice zavřeny některé školy, divadla i muzea, některé nemocnice pak v reakci na stávku omezily provoz jen na naléhavé případy.

Protestní shromáždění  v Praze zahájil proslovem šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil. Poděkoval všem přítomným  a popřel prohlášení některých vládních politiků, že odboráři stávkují jen proto, aby se zviditelnili. „Nevím, zda jsou tak hloupí, nebo na to studovali,“ prohlásil dokonce na jejich adresu.

U mikrofonu se postupně vystřídali zástupci největších zúčastněných odborových organizací. Za Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody vystoupila Anna Machová a poděkovala těm, kteří stávku  aktivně podpořili. Za mohutného potlesku pak vyjmenovala klíčové kulturní instituce, jejíchž zaměstnanci se stávky účastnili. Bývalý předák odborářů a současný sociálnědemokratický europoslanec Richard Falbr se opřel do mzdové politiky současné vlády. „Jediný, kdo chce destabilizovat stát, je Kalouskova vláda,“ prohlásil doslova.

Nedemonstrovali však pouze odboráři a zaměstnanci, nespokojenost s vládou přišly vyjádřit i různé  organizace a občanská sdružení. Nejvýrazněji se projevovala iniciativa Ne základnám a Mladí sociální demokraté. Demonstrující přišli podpořit i představitelé opoziční ČSSD a bývalý předseda vlády Jiří Paroubek. Chybět nemohli ani komunisté, vidět bylo nejen současného předsedu Vojtěcha Filipa, ale i jeho předchůdce Miroslava Grebeníčka a poslance Jiřího Dolejše.

Čtyřicet minut bouřlivého pískání v mraze ukončil předseda Jaroslav Zavadil výzvou politikům k moudřejší politice a přehodnocení plánovaných škrtů.

Protesty souběžně probíhaly i v dalších českých a moravských městech, většinou začínaly symbolicky pět minut po dvanácté.

Z Palackého náměstí Barbora Soukupová a Radek Hlaváček

Poslanecká sněmovna projednává státní rozpočet i platy ústavních činitelů

První hlasování mají za sebou poslanci na prosincové schůzi Sněmovny. Zákonodárci začali projednávat státní rozpočet na příští rok, schválili vydání státních dluhopisů a prosadili přístup firem s anonymními akciemi k veřejným zakázkám. Také se shodli na snižování platů ústavních činitelů.

Ve středu 8. prosince začali poslanci jednat o návrhu státního rozpočtu na rok 2011. Schodek by neměl přesáhnout částku 135 miliard korun (4,6 % HDP). Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) varoval před přesuny v rozpočtu, které by stát přišly více než na 15 miliard. „Kde nic není, ani smrt nebere," řekl ve Sněmovně. Přesuny navrhovala především levice. Například ČSSD chce přidat téměř pět miliard korun zemědělcům na přímé platby a dvě miliardy na podporu venkova, další dvě miliardy policistům a hasičům. Velkou šanci na schválení má však návrh premiéra Petra Nečase, který by vysokým školám přisypal do kasy o jednu miliardu korun navíc.

Sněmovna v prvním čtení schválila vydání státních dluhopisů za 148,2 miliardy korun. Pomocí této částky chce vláda uhradit většinu schodku loňského státního rozpočtu. Jednání doprovázely slovní střety mezi levicí a pravicí o odpovědnost za hospodaření státu.

Poslanci také povolili firmám s anonymními akciemi dostat se znovu k zakázkám, ale s jistým omezením. Akciové společnosti budou muset poskytnout zadavateli zakázky seznam všech svých akcionářů, kteří vlastní více než 10 %  akcií. Novela nyní čeká už jen na podpis prezidenta.

Zákonodárci se také shodli na dlouho slibovaném snižování platů ústavních činitelů. Návrh nyní putuje do závěrečného čtení. Pokud ho stihne letos schválit i Senát, začne platit od ledna příštího roku. Platy klesnou o 5 %, což v praxi to znamená snížení základního příjmu z 59 na 56 tisíc korun.

Zmrazení platů mělo původně trvat až do roku 2014, před hlasováním zákona se však objevily neshody. Většina poslanců z vládní koalice i opozice chce, aby se jeho délka trvání zkrátila na jeden rok. Soudcům klesne plat pravděpodobně pouze příští rok, o státních zástupcích se zatím jedná.

Z Poslanecké sněmovny Lucie Altmanová

Bláznivá mikulášská show si podmanila Staroměstské náměstí. Smáli se děti i rodiče

„Jé, já už ho vidím,“ křičí asi čtyřletá holčička v růžové čepici. Právě se vyšplhala na ramena svého tatínka. Ta další opodál na dotaz maminky ani neodpovídá. Nemusí. Z pootevřené pusy a zahleděného výrazu je jasné, že vidí. Nic dalšího už nevnímá. Nemá důvod, vždyť mikulášská show na Staroměstském náměstí v Praze právě začala. A stejně jako ji zaujala i stovky dalších dětí. Nedělní podvečer si ale užívali i dospělí, kterým vedle některých soutěží patřily i ostřejší výrazy.

Na pódiu se právě objevuje čertík Albertík. Tenhle je ale na rozdíl od ostatních, které děti večer v pražských ulicích potkávaly, už od pohledu milý. Místo nosu má červenou bambuli a na sobě svetr s vánočním motivem a bílé rukavice. Vedle něj stojí sněhulák, který přijel až z andělské pošty. Vytáhne tlustou knihu přání spolu s velkou tužkou. „Vy máte ale kládu,“ neodpustí si Albertík při pohledu na tužku. V tu chvíli se smějí hlavně rodiče. Za okamžik ale některým úsměv z tváře mizí. Vyhlašuje se první mikulášská soutěž pro syny a otce v pojídání perníků. „Tati, pojď,“ naléhá chlapec v modré bundě. „Ne Kubíku. Jdeme dál.“ Ani malé holčičce před nimi se to nelíbí: „Když já nejsem kluk.“  Nakonec se pár odvážlivých tatínků najde.

Už jsou na pódiu. „No chlapi, kde jste byli,“ čertí se Albertík a dává jim do ruky perník. Dva z nich mají pořád děti na ramenou. „Co se dřeš, prosím tě? Polož to dítě na zem,“ kroutí hlavou Albertík. „Až se řekne teď, začnete rozbalovat perníky,“ rozdává pokyny. „Tři, dva, jedna…  Žereš, viď? A já neřekl teď, ty jeden,“ obořuje se čertík na jednoho z tatínků. Staroměstské náměstí propuká v smích. Aby soutěž byla alespoň trochu poučná, vyhrávají ti, co jedli střídmě. Jejich synové dostávají dětské šampaňské, auta, CD i plyšáky.

Potom se už na pódiu střídají další soutěže a scénky se zvířaty. Asi nejvíc děti prožívají, když Albertík hledá s puškou ztraceného tygra. Ten je ale vždy o krok napřed, respektive za ním. Nakonec dostane Albertíkovu pušku. V tu chvíli se malí diváci rozkřičí: „Ne.“  Tohle je ale samozřejmě hodný tygr, a tak se s čertíkem skamarádí.

Na scéně se ještě objeví oslík s kytarou, který roztančí Staroměstské náměstí v rytmu písní z filmu Pulp Fiction a taky tradičního vánočního songu Rolničky. Na programu jsou i soutěže o nejlepší masku anděla, čerta a Mikuláše.

Na závěr představení hrají koledy.  Je jasné, že se blíží konec. „Bylo to vážně dobrý,“ baví se dvě paní. I dívka v bílé bundě přitakává:  „Moc se mi to líbilo. Byla to sranda.“ Potom už se lidé rozcházejí k vánočním trhům se slovy: „Jdu pro svařák.“ „A já pro klobásy.“ Po hodině a půl zábavy v mrazivém počasí se ani není čemu divit.

Ze Staroměstského náměstí Katarína Železná

Kvalita ovzduší v Evropě se za posledních 20 let výrazně zlepšila

Celkový objem emisí v zemích evropské sedmadvacítky se od roku 1990 snížil o 17 %. V některých odvětvích je ale trend opačný, emise v dopravě vzrostly o 24 %. To jsou jedny z hlavních závěrů zprávy o životním prostředí Evropy, kterou 7. prosince na ministerstvu životního prostředí představili zástupci České informační agentury pro životní prostředí (CENIA).

Největší nárůst emisí zaznamenala nákladní doprava, přestože se její objem nezvýšil. Hlavní těžiště se totiž přesunulo z nákladních vlaků na kamiony, a tak je zátěž na životní prostředí daleko větší. V Česku se navíc zvyšuje i počet osobních aut. „Trend, který dnes prožíváme, si západní Evropa odžila třicet let před námi,“ uvedl ředitel CENIA Jiří Hradec. Emise ovšem zvyšuje i zastaralý vozový park.

Česko trápí také prašnost, způsobená zejména dopravou a stavebnictvím, kde se špatně omezuje. Regulace je snadnější u továren, kde se jí dá zabránit investicí do čistících technologií. A největší problém z evropských zemí má s vodní erozí. Tou se splavuje vrchní vrstva zeminy. „Snižuje se nejen produkce, ale i potenciál k produkci,“ říká Hradec.

Zpráva doporučuje, aby se efektivněji využívaly suroviny, které musejí dovážet. Vzhledem ke zvyšující se poptávce ze strany nových globálních hráčů - Číny, Indie a Brazílie - se jejich cena bude zvyšovat. Obyvatelé by podle zprávy měli změnit svůj životní styl, více využívat hromadnou dopravu a v automobilech cestovat efektivněji s větším počtem pasažérů. Problémem Evropy je i likvidace odpadu. „Recyklace proto hraje velkou roli,“ dodal Jiří Hradec.

Do sběru dat se mohou zapojit i občané prostřednictvím portálu Eye on Earth. Kromě sledování aktuálního situace ovzduší a koupacích vod v Evropě mohou přidávat vlastní názory na aktuální stav v místě bydliště.

Z tiskové konference Jan Pavec

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovensko dostalo cenu Spojenec svobody

Americká nadace Celebrate Freedom zvolila za spojence svobody pro rok 2011 Slovensko. Informoval o tom deník SME. Písemné potvrzení převzal slovenský poslanec Petr Burian v úterý 7. prosince v americkému Kongresu. Ocenění Spojenec svobody nadace každoročně uděluje zemím, které hájí svobodu a demokracii a zároveň jsou blízkými partnery Spojených států.

Předání listu se zúčastnil i člen Sněmovny reprezentantů Joe Wilson, který ve své řeči ocenil Slovensko jako politického spojence i jako partnera při bezpečnostních misích, jako je ISAF v Afghánistánu. Vyzdvihl také profesionalitu slovenských vojáků. Cenu ovšem zástupci Slovenska dostanou do rukou až v dubnu, kdy se koná slavnostní ceremonie v sídle Celebrate Freedom v Jižní Karolíně.

Marie Barvínková

WikiLeaks: Omnipol měl prodat zbraně do Sýrie

Česká firma Omnipol jednala o dodávce zbraní do Sýrie. Vyplynulo to z americké depeše z února 2006, kterou nedávno zveřejnil server WikiLeaks. Není však jasné, zda se obchod uskutečnil.

Spojené státy považují Sýrii za rizikovou zemi, a proto tehdy pátraly, kdo bude transakci financovat. Měla to být rakouská banka Austria Creditanstalt (BA/CA), tamní vláda to však popřela s tím, že Omnipol má účet u české banky HVB Czech, která je dceřinou společností BA/CA.

„Sýrie se připravuje na nákup reaktivních motorů pro výcvikové letouny od české dodavatelské společnosti Omnipol,“ citovala ČTK 2. prosince přímo zveřejněnou depeši. Bezpečnostní informační služba ve své zprávě za rok 2006 uvedla pouze, že zástupci syrských oficiálních institucí se v Česku zajímali "o některá konkrétní zařízení z oblasti strojírenské produkce". Vývoz zbraní do Sýrie však není možný bez souhlasu Ministerstva průmyslu a obchodu. Ministerstvo ani společnost Omnipol se k tématu zatím nevyjádřily.

Marie Barvínková

Ekonomika

Na trh přijdou dluhopisy pro občany

Ministerstvo financí nabídne od příštího roku dluhopisy pro občany. V pilotní emisi se na trh dostanou cenné papíry v objemu 10 miliard korun. Proti dosavadní praxi se budou obligace obchodovat už od hodnoty tisíc korun. „Chceme zpestřit trh a očekáváme také větší zapojení veřejnosti do společného hospodaření,“ citoval ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) server iDnes.cz. Nakolik budou dluhopisy výnosné, ministerstvo zatím neprozradilo.

Novým projektem chce ministerstvo rozšířit investiční možnosti domácností a zároveň si od něj slibuje posílení rozpočtové odpovědnosti. „Občané, kteří budou mít svoje úspory ve státních dluhopisech, si budou dávat veliký pozor, jestli stát dobře hospodaří, uvedl Kalousek pro Novinky.cz. Doposud mohli státní dluhopisy nakupovat pouze velcí investoři jako například banky.

Úřad počítá s vydáním krátkodobých obligací se splatností jeden až dva roky a dlouhodobých na pět až šest let. Nejistá zatím zůstává výše úroku. Ministerstvo ji hodlá oznámit až před první emisí, pravděpodobně v polovině příštího roku. Odborníci nicméně už dnes předpovídají, že to státní dluhopisy nebudou mít v konkurenci ostatních finančních produktů jednoduché. „Výhodné by to pro občany mohlo být, pakliže se bude úrok pohybovat alespoň mezi dvěma až třemi procenty. Jinak tento produkt nebude konkurenceschopný, prohlásil ekonomický analytik David Marek v rozhovoru pro iHNed.cz.

Státní dluhopisy se obecně považují za bezpečnou investici. Jak připomíná server Mesec.cz, česká vláda nabídla veřejnosti státní dluhopisy naposledy při povodních v roce 1997. Tehdy každá investovaná tisícikoruna dosáhla po pěti letech výnos 349 korun.

Milan Janoušek

Stručně z ekonomiky

* Zákon o zdanění fotovoltaiky prošel Senátem. Senátoři se ve středu 8. prosince neshodli na úpravě návrhu zákona, který připravila Poslanecká sněmovna, a poslali normu přímo prezidentovi. Ten ji pravděpodobně podepíše. Zdanění tržeb za energii ze slunečních elektráren tak nejspíš bude po dobu tří let 26% a mělo by zabránit skokovému navýšení poplatků za energii. Domácnosti zaplatí za elektřinu v příštím roce maximálně o 4,6 % více.

* Míra nezaměstnanosti v České republice v jedenáctém měsíci stoupla o desetinu procenta, a dosáhla tak úrovně 8,6 %. Registrovaných žadatelů o práci je více než půl milionu. Stále však ubývá volných pracovních míst. O jednu pracovní pozici tak statisticky bojuje téměř 16 lidí. Vyplývá to z údajů, které 8. prosince zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

* Průmysl si v říjnu proti loňsku polepšil, jeho produkce stoupla o 7 %. Vzrůstu napomohlo hlavně oživení automobilového průmyslu. Meziměsíčně však průmysl mírně poklesl, opačný trend postihl stavebnictví. V říjnu se proti září více stavělo, v roce 2009 na tom však byla stavební produkce o 1,5 % lépe. Její propad se zpomaluje, informuje Český statistický úřad.

* Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu vzrostla průměrná hrubá mzda v třetím čtvrtletí o 2 % a dostala se na hodnotu 23 655 korun. Tendence růstu tak nadále pokračuje. Reálně si obyvatelé České republiky moc nepřilepšili, po odečtu inflace mzdy vzrostly jen o 0,1 %. Na průměrnou mzdu dosáhne asi jen třetina Čechů.

Petra Paříková

Kultura

Pražský Vánoční bazar se vrací, podpoří nemocné rakovinou prsu či AIDS

Známá trojka Aňa Geislerová, Peter Serge Butko a Tatiana Vilhelmová se po roční pauze vrací se svým dobročinným Vánočním bazarem. Každý se může akce zúčastnit ve dnech 17. až 20. prosince, kdy se v pátek přijímají dary, v sobotu a neděli se prodávají a v pondělí pak bazar zakončí večírek. Zakladatelé bazaru rozdělí výtěžek potřebným, kromě Nadaci Terezy Maxové půjde finanční podpora také ženám, jež bojují s rakovinou prsu nebo České obci překladatelské.

Vánoční bazar v Mokré čtvrti navazuje na šestiletou tradici v plné síle. Z důvodu „únavy materiálu“, na níž se shodla pořadatelská trojice, se projekt minulý rok nekonal. „Pro charitu musí být nadšení, loni nebylo,“ upřesnila Tatiana Vilhelmová na tiskové konferenci.

Tento rok se však do příprav bazaru pustili plni elánu. Ne pouze jeden cíl, kam peníze poputují, ale hned několik společností a organizací se bude moci radovat z příspěvku. Kromě zmiňovaných jsou jimi lidé trpící epilepsií či nemocí AIDS, bazar má však také přispět na rozvoj překladů literárních děl například od Shakespeara aj. Akci totiž letos provází jakési pomyslné heslo, že se nemá jen „hrát si na charitu“, ale pomoc musí být k dispozici všem potřebným, nejenom dětem či nemocným. Obě herečky a režisér doufají alespoň ve stejný výdělek, jaký se jim podařilo nashromáždit před dvěma lety, tedy 1 350 000 korun. Za část těchto peněz se tehdy mnozí senioři z domovů důchodců po celé ČR podívali k moři, stejně tak i některé děti z dětských domovů.

V pátek budou organizátoři přijímat dary v Divadle DISK – peníze, nábytek, šperky, oblečení, umělecká díla…, jednoduše cokoli, jak vzkazují sami zakladatelé: „Přijímáme jak věcné, tak finanční dary všeho druhu a množství.“ Přispět mohou i lidé mimo Prahu, nově byla totiž zřízena internetová aukce bazaru. Prodávat se pak bude v sobotu a neděli mezi 10. a 20. hodinou v Divadle DISK, ale i na zakončovacím večírku Snesitelná lehkost pití v pondělí večer v Lucerna Music Baru. Na večírkovém koncertě vystoupí  i speciální hosté Marie Rottrová a Marta Kubišová. Veškeré podrobnosti a prezentační videoklipy jsou k vyhledání na webových stránkách www.vanocnibazar.cz.

Z tiskové konference Daniela Tkadlečková

Filmasia rozšířila záběr, do Prahy o víkendu přivezla filmy z celého kontinentu

Nejzářivější hvězdy Asie se na tři dny rozsvítily v pražském Aeru. Kino od pátku 3. prosince hostilo už šestý ročník Asijského filmového festivalu. Organizátoři však letos poprvé upustili od zaměření na některou zemi, soustředili se na žánrové snímky, a dokázali tak shromáždit sestavu, která, řečeno sportovní terminologií, podle nich „nemá daleko k dream teamu Východu“.

„Klíčové národní kinematografie už dostaly svůj prostor a letos se zaměřujeme na průřez celým regionem,“ zdůvodnila změnu dramaturgie ředitelka festivalu Karla Stojáková. Minulé ročníky postupně představily tvorbu z Koreje, Tchajwanu, Hongkongu, Číny a z Japonska. Už na nich ale slavily divácký úspěch i doprovodné přehledy tehdy nejúspěšnějších filmů z celého Dálného východu. Letos tak filmaři z Číny, Japonska, Hongkongu i Koreje dostali šanci zároveň.

Na přehlídce nemohla chybět typická pocta bojovým uměním od Andrewa Lau, další asijskou filmovou asociaci naplnil animovaný příběh Ponjo z útesu nad mořem Hayao Miyazakiho, tvůrce úspěšné Princezny Mononoke. Zajímavý původ má snímek Tvář, příběh filmaře, který má v pařížském Louvru natočit operu Salome. Jeho tvůrci využili výzvy slavného muzea, které své prostory nabídlo k realizaci libovolných režisérských vizí. Nemalá očekávání ale vzbuzoval i remake klasického snímku 13 zabijáků, jehož autora Takashiho Miike čeští diváci znají jako inspirátora Quentina Tarantina.

Do nedělního večera se tak na plátně vystřídalo sedm klenotů asijské filmografie, z nichž většina si tím odbyla českou premiéru. „Nestraníme se ani náročnějším snímkům, obzvláště pokud se jedná o tituly, které z našeho pohledu byly zdejšími umělecky zaměřenými festivaly pohříchu opomenuty,“ uvedli pořadatelé na festivalovém webu.

Z kina Aero Kateřina Nejedlá

Sazka arenu po roce opět obsadili příznivci jezdectví

Necelý měsíc po Cirque du Soleil ovládla pražskou Sazka arenu další velká zahraniční produkce. Největší evropská koňská show Apassionata vyprodala 4. a 5. prosince všechna tři představení téměř až po strop a nadchla milovníky zvířat, zejména pak koní, bez rozdílu věku.

Vprogramu, tentokrát nazvaném Cesta ke hvězdám (v původní verzi Im Licht der Sterne), se mělo představit více než 45 koní - což proklamoval ještě moderátor těsně před samotným začátkem - ve skutečnosti jich však bylo méně. Nedorazila ani belgická trenérka Silvie Willmsová ani ukrajinská skupina kaskadérů, za kterou musela v programu převzít číslo ekvipa Francoise Jacquelina.

Představila se koňská plemena nejrůznějších původů a velikostí - od tunových plnokrevníků po poníky velikosti většího psa. "Je sice velký, ale je to vážně něžný obr. Je skvělé moct ho ukázat publiku zblízka a dokázat, že i na tak velkém zvířeti se dá bez potíží jezdit," řekla na adresu svého téměř dvoumetrového Shirského hřebce, největšího koně večera, jeho nizozemská jezdkyně Daphne de Visser.

Tradičně největší potlesk sklidil u publika výstup všeobecně velmi populárních fríských koní, těsně v jeho závěsu se svezlo největší překvapení večera - vtipný a kvalitně podaný skeč Laurenta Jahana vystupujícího s oslem Basilem. Nejvíce však přítomné nadchla příležitost jít v samotném závěru pohladit účinkující. Samozřejmě pouze ty pod sedlem.

Equestrian show Apassionata původně vznikla za účelem popularizace jezdectví a koňského sportu. S nadsázkou bývá někdy označována jako Cirque du Soleil ve čtvernohém podání. V Čechách má poměrně dlouhou tradicí hostování; první představení, show s názvem Ovations, se uskutečnilo v roce 2005. Do Sazka areny se vrátí i napřesrok, a to s představením Navždy spolu.

Ze Sazka areny Karolina Matysová

Sport

Fotbalisté Sparty porazili Palermo, Evropskou ligu si zahrají i na jaře

Fotbalová Sparta se po sedmi letech probojovala v evropských pohárech do jarní fáze. Postup ze základní skupiny Evropské ligy si zajistila remízou 2:2 v sicilském Palermu. Na výsledku posledního zápasu, který sehraje 15. prosince s  CSKA Moskva, už nezáleží. „Jsem opravdu rád, že se nám povedlo postoupit. Už proto, že loni jsme ke stejnému úspěchu měli blízko, a nakonec jsme selhali,“ uvedl generální sportovní manažer Jozef Chovanec pro web Sparty.

„Forza Palermo!“ Ozvalo se občas z růžového průvodu, který mířil ve čtvrtek 2. prosince na stadion. Ale jinak byla podpora fanoušků domácího týmu stejně nesmělá jako začátek utkání. Palermo navíc nechalo své lepší hráče na lavičce, čímž dalo najevo svůj zájem o Evropskou ligu. Přesto se však sicilský tým dostal rychle do vedení, gól dal v 23. minutě záložník Rigoni. Kromě toho první poločas moc atraktivní podívané nenabídl.

Zato po přestávce padly během deseti minut hned tři branky. Domácí obránce Goian dostal druhou žlutou kartu, šel ze hřiště a Kladrubský vyrovnal z penalty na 1:1. Po Vackově faulu na sicilského záložníka Liveraniho měl ovšem výhodu pokutového kopu i domácí tým. Pinella šanci proměnil a Palermo opět vedlo. V 62. minutě Vacek odčinil svůj přestupek – poslal přesný centr na Kucku a ten skóroval hlavičkou. Poté už Sparta přesilovky nevyužila, ale remíza jí k postupu stačí.

Před začátkem zápasu nebylo v centru města vůbec znát, že se bude hrát důležitý fotbalový zápas. Na stadion, který má kapacitu 37 000, dorazilo 10 000 fanoušků. „Evropská liga nás moc nezajímá, není atraktivní. Mnohem více prožíváme naší italskou ligu, kde se hraje krásný útočný fotbal,“ řekl Giorgo Messina, majitel jedné z místních kaváren. Možná i proto Palermo na rozdíl od Sparty v Evropské lize končí.

Z Palerma Anna Kozáková

Hokejová Boleslav spadla opět do potíží. Údajně tajila dluhy a hrozí jí vyloučení

Jen co se hokejisté Mladé Boleslavi vzpamatovali z jedné rány, zasáhla je další. Po té nejnovější se ovšem nemusejí vůbec zvednout. Klub, jenž nedávno tvrdě zasáhl bodový odečet za špatné registrace, před vedením soutěže zřejmě zatajil finanční potíže. Hrozí mu vyloučení z nejvyšší soutěže.

Vedení Mladé Boleslavi podle kontroly Asociace profesionálních klubů, řídícího orgánu extraligy, lhalo v čestném prohlášení před začátkem ročníku. Potvrdilo finanční stabilitu, přitom podzimní audit odhalil neuhrazené závazky vůči hráčům i další subjektům.

Generální manažer Cyril Suk v den zveřejnění v neděli 5. prosince obvinění popřel. Boleslav podle něj získala licenci nutnou pro start v nejvyšší soutěži oprávněně. "Nepochybujeme o tom, že na této valné hromadě budeme schopni dokázat, že jsou všechny naše dokumenty v pořádku," řekl pro klubový web.

Osud celku, který se kromě mimohokejových skandálů v současné době trápí i na ledě, nyní závisí na rozhodnutí manažerů zbylých extraligových mužstev. Případ bude projednávat v letošní sezoně už druhá mimořádná valná hromada APK, která se uskuteční 13. prosince ve Velké Bíteši.

"Vyloučení je krajní řešení, které Licenční řád umožňuje. Bude se o něm ale hlasovat, neboť je to bod programu," uvedl pro ČTK ředitel extraligy Stanislav Šulc. Podle jeho názoru zaplatí Boleslav „pouze“ pokutu, která může dosáhnout až půl milionu korun.

I peněžní postih by však Středočechům způsobil hluboké šrámy. Jeden z nejchudších celků soutěže se už od svého vstupu do extraligy potýkal s finančními i herními potížemi. Při svých dvou účastech mezi elitou se pokaždé účastnil baráže a po odečtu devatenácti bodů nakročil letos k podobnému konci. A možná bude ještě hůř.

Tomáš Pavlíček

Stručně ze sportu

* Boxer Lukáš Konečný 3. prosince obhájil v pražské hale Podvinný mlýn titul mistra Evropy v lehké střední váhové kategorii. Svého vyzyvatele Arména Hamleta Petrosjana, dvojnásobného bronzového medailistu z amatérského mistrovství světa, porazil po dvanácti kolech na body. Už od prvního kola byl Konečný aktivnější. Pokus o rychlé ukončení zápasu však nevyšel a Petrosjan poměrně zdatně odolával a sám pár i několik slušných ran rozdal. „Mrzí mě, že jsem ho neknokautoval, chtěl jsem, aby si to čeští diváci užili,“ sdělil Konečný po zápase.

* Druhý nejlepší výkon v kariéře a české sezonní maximum zaznamenal o víkendu sdruženář Miroslav Dvořák v norském Lillehammeru. V sobotním závodě skončil devátý, v neděli si dokonce ještě o jedno místo přilepšil. Přitom po skokanské části byl v obou závodech až ve třetí desítce, dobrý běh ho ale vynesl až mezi nejlepších deset. Po čtyřech ze třinácti odjetých závodů je Dvořák se 64 body na 16. místě.

* Až v samostatných nájezdech čeští florbalisté rozhodli o svém postupu do semifinále mistrovství světa ve Finsku. Už hladký postup ze skupiny zdramatizovala remíza s Norskem 4:4, od Estonců se však příliš nečekalo. Český tým ale musel dvakrát dotahovat a medailové naděje spasil až v předposlední minutě Sladký, když srovnal na 2:2. V prodloužení i přes šance na obou stranách gól nepadl a o českém vítězství na nájezdy pak rozhodly především zákroky Tomáše Kafky. O postup do finále se český tým utká s domácími Finy.

Adam Pešek

Počasí

Počasí

Celý minulý týden sněžilo a sněžilo. O víkendu pak kromě zmrzlých holubů ze střech začaly padat i teplotní rekordy, beskydská Obora v sobotu 4. prosince hlásila minus 23 stupňů Celsia, Jizerka ještě o tři stupně míň. Řidiči si stěžovali, kudy chodili, protože vyjet se odvážili jen ti, kdo ve městě vlastnili rolbu a v horách snad leda Transformera. Zato v tramvajích a autobusech se dlouhá chvíle v zácpách krátila přehlídkou bobů, saní a klouzáků. Nečekaně si mohly přijít na své i slečny s vysokými podpatky, které se nejen pro jednou přestaly nejistě viklat, dokonce posloužily jako funkční, ale dokonale elegantní mačky. A hodily se i v úterý, když přišla obleva, ze závějí se staly louže a lodičky dostály svému jménu.

Kateřina Nejedlá