16. prosince 2010, Carolina č. 762

události od 8. do 15. prosince


Z domova

Ministr Drobil podal demisi kvůli údajné korupční aféře

Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) rezignoval ve středu 15. prosince na svůj post jen pár hodin po zveřejnění nahrávek naznačujících, že jeho blízcí spolupracovníci tlačili na manipulování zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Učinil tak po jednání špiček ODS a stran vládní koalice.

Ministr Drobil údajně žádal šéfa fondu Libora Michálka, aby zničil své nahrávky, které prokazují, že ministrův poradce Martin Knetig a také náměstek předsedy fondu Dušan Fibingr chtěli Michálka přimět k manipulacím s veřejnými zakázkami. Podle Michálka byl vyvíjen nátlak na jeho osobu již od jeho jmenování do funkce v srpnu 2010. Šlo především o financování zakázek a výběr právní poradenské firmy v hodnotě 80 milionů korun. Peníze měly sloužit k financování Drobilovy politické kariéry.  Drobil je místopředsedou ODS. Kneting prý dále žádal, aby si SFŽP uložil 5 miliard korun u předem určené banky. Michálek tvrdí, že když odmítl spolupracovat, povolal si ho ministr a nabídl mu post na ministerstvu výměnou za smazání nahrávky. Michálek podal v pondělí na Knetinga s Fibingrem trestní oznámení.

Ministr Drobil v reakci na to Knetiga i Michálka odvolal a Fibingrovi, kterého kompromitují e-maily, nařídil nucenou dovolenou. Oznámil to v úterý 14. prosince na mimořádné tiskové konferenci. Zároveň ale ministr odmítal jakoukoli spojitost s kauzou. „Pokud se můj poradce zbláznil, nenesu za to odpovědnost,“ uvedl pro MF Dnes, která na případ upozornila.

Po dohodě s premiérem  Petrem Nečasem (ODS)  Drobil vládu  podle deníku Právo opustí, až vyřeší personální situaci na Státním fondu životního prostředí. Než ODS navrhne nového kandidáta, úřad provizorně povede současná první náměstkyně Rút Bízková (ODS), která byla ministryní ve vládě Jana Fischera.

Ivana Moravcová

Neprosadí-li vláda protikorupční opatření, Věci veřejné zváží setrvání v koalici

Pokud vláda do konce příštího roku neprosadí protikorupční opatření navržená v koaliční smlouvě, strana Věci veřejné (VV) se začne vážně zabývat možným odchodem z vlády. Shodli se na tom delegáti na ideové konferenci konané 11. a 12. prosince v Praze.

Strategie boje proti korupci byla přitom jedním z hlavních témat programového prohlášení vlády ODS, TOP 09 a Věci veřejných. Během konference vedení strany také sdělilo svůj záměr upravit penzijní reformu nebo nahradit plánované školné jednorázovým zápisným.

Protikorupční strategií by se podle předsedy VV a ministra vnitra Radka Johna měl kabinet zabývat už koncem prosince, nejpozději však na začátku příštího roku. Součástí 57 bodů je například vyšší odpovědnost úředníků za vlastní chyby, státní zakázky pouze pro firmy s jasnou vlastnickou strukturou nebo vybírání členů dozorčích rad výhradně na základě odbornosti. Bojem proti korupci přitom strana podmínila již svůj vstup do koalice. Podle místopředsedkyně strany Kristýny Kočí by s případným vystoupením VV z vlády museli souhlasit v internetovém hlasování registrovaní stoupenci strany.

Jedním z nejvíce diskutovaných témat se stalo školné na vysokých školách. Vláda se původně shodla na formě tzv. odloženého školného, které by absolvent odváděl zpětně po získání zaměstnání. Návrh zákona měl platit od příštího podzimu, ministr školství za VV Josef Dobeš však doporučuje, aby vláda zavedla školné až v příštím volebním období, tedy od roku 2014. Přechodovou variantou by podle Dobeše mohlo být roční zápisné ve výši 6000 korun.

Věci veřejné během půl roku zaznamenaly silný propad v oblibě voličů. Zatímco parlamentní volby stranu vynesly do vládních křesel se ziskem 11 %, v hlasování o nových zastupitelstvech a senátorech původně pražská komunální strana oproti vlastnímu očekávání propadla. Podle posledního průzkumu agentury STEM mají VV podporu 5,1 %. Podle vyjádření předsedy Radka Johna jsou za tím mimo jiné přílišné kompromisy vůči oběma koaličním partnerům. VV proto hodlají více promlouvat do sociálních reforem. Navrhují  například  platbu tzv. mezigeneračního fondu, který má vytvořit finanční rezervu v penzijním systému a zamezit snižování důchodů.

Během konference odstoupil z funkce volebního manažera člen užšího vedení strany a ministr dopravy Vít Bárta. Jeho roli převzala místopředsedkyně Karolína Peake, která bude zároveň organizovat spolupráci strany na regionální úrovni. Právě ona je jednou z vážných kandidátek na budoucího předsedu VV, o kterém se bude rozhodovat na jaře. Stávajícímu šéfovi strany však delegáti na konferenčním setkání vyslovili důvěru.

Jan Šilhan

Policejní prezident Oldřich Martinů zatím zůstává ve funkci

Oldřich Martinů, kterého před časem vyzval ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) k rezignaci, zatím zůstává ve funkci policejního prezidenta. Schůzka premiéra Petra Nečase (ODS), ministra vnitra a policejního prezidenta, která mohla rozhodnout o jeho osudu, byla v den jejího plánovaného konání 15. prosince zrušena. Oficiálně z důvodu jednání Sněmovny. Uskuteční se příští týden. John si přeje odvolání Martinů kvůli výhradám jak k činnosti některých policejních útvarů, tak i k práci jeho samotného.

Ministr vnitra vyzval Martinů k rezignaci 8. listopadu letošního roku. John je nespokojený s prací celostátně působících policejních útvarů, jako je například protikorupční policie. Stejně tak nesouhlasí s hospodařením policie a personálními otázkami a také mu vyčítá úniky informací. Šéfa policejních sborů 30. listopadu přijal prezident Václav Klaus. „V otázce setrvání na pozici policejního prezidenta budu velmi vážně brát v potaz to, že si na mě prezident udělal čas,“ řekl Martinů pro iHNed.cz. A o necelé dva týdny později se Martinů sešel také s premiérem Nečasem. Po schůzce uvedl, že z jednání má dobrý pocit.

Policejní prezident je podle zákona odvolatelný pouze v případě, že spáchá trestný čin. V koaliční smlouvě se strany dohodly, že k odvolání šéfa policistů je potřeba jak podpis ministra vnitra, tak premiéra.

Vojtěch Soudný

U politika platí presumpce viny, říká nový pražský primátor Bohuslav Svoboda

„Chtěl bych, aby z Prahy bylo město dobré pro život,“ zopakoval několikrát primátor Bohuslav Svoboda v páteční veřejné diskusi pořádané MF Dnes v pražském Divadle v Rytířské. Zodpovídal otázky občanů týkající se palčivých problémů metropole jako řešení korupčních kauz, prodloužení metra A, úbytku zeleně nebo i svých plánů kandidatury do vedení pražské ODS. Vedle řadových Pražanů přišli klást dotazy také tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl, socioložka Jiřina Šiklová a vedoucí redaktor Praha Dnes Martin Rumler.

Odpůrkyně koaliční smlouvy ODS a ČSSD v Praze, Jiřina Šiklová, nakousla hned na začátku diskuse téma povolebního uspořádání: „Uvědomujete si, pane doktore, jak jste strašně zklamali voliče?“ V podobném duchu se ptal také Marek Jehlička, jeden z autorů Listopadové výzvy pražským zastupitelům. Takovým výpadům musel Bohuslav Svoboda za své dvoutýdenní působení v úřadu čelit již nesčetněkrát, a proto se nedal vyvést z míry: „Politik zklame, jen pokud neplní to, co slíbil. Zrada na voličích by byla, kdybych se nesnažil najít tu nejlepší cestu, jak splnit náš předvolební program. Soudit mě bude až čas, ne tento okamžik.“ Za zcela legitimní označil koalici ve svém komentáři také Ladislav Jakl.

Na otázku, zda bude usilovat o post lídra pražské ODS, Svoboda otevřeně přiznal, že by dal přednost pozici prvního místopředsedy, která by mu umožnila lepší komunikaci v rámci organizace. Tuto pozici pak také v pondělí získal, v hlasování neměl soupeře.

V otázkách zaměřených na protikorupční politiku magistrátu zazněl dotaz na rezignaci Lukáše Plachého (ČSSD). Bývalý radní pro životní prostředí, který ve funkci setrval pouhé tři dny, nabídl stranickému kolegovi stotisícový úplatek za získání hlasů na stranickou kandidátku na magistrát. Mají to dokazovat nahrávky, které získaly začátkem prosince Lidové noviny. Proti kritice, že je Plachému ponechán post zastupitele, argumentoval Svoboda jeho odstoupením z funkce radního. „Presumpce viny u politika je věc zásadní, a proto trvám na tom, že bude odstraněn z místa, kde může rozhodovat.“ Dále uvedl, že všechny další kroky se budou odvíjet od toho, jestli se obvinění potvrdí.

Během diskuse zaznělo několikrát i jméno Pavla Béma. Jak občané, tak Svoboda nešetřili kritikou ani chválou. „Nejzásadnější, co primátor Bém dokázal, je, že Praha je nezadlužené město,“ ocenil hospodaření svého předchůdce Svoboda. Dále vyzdvihl mimo jiné vybudování moderní protipovodňové zábrany. Občané se naopak cítili pobouřeni vysokými výdaji města, stejně jako korupcí a pochybnými zakázkami. Tomu by ale měl být za Svobodovy éry konec. Nový primátor slíbil seškrtání rozpočtu a zeštíhlení byrokratického aparátu. Dále pak, že všechny smlouvy nad dvacet milionů nebo ty, které jsou podezřelé, projdou postupně auditem. „Garantovat můžu jedině, že kauzy prošetřím, nemůžu ale zaručit, že u všech kauz prokážu oprávněnost obvinění,“ varoval Svoboda.

Zanícená diskuse se vedla ohledně přetížené magistrály, kterou by vyřešila pouze dostavba pražského okruhu, ale ta ještě nějaký čas potrvá. Prodloužení metra A by časem mělo dosáhnout do motolské nemocnice, až na letiště ale nepovede. Tento úsek není dostatečně vytížený, takže by se metro nevyplatilo, a proto je v plánu na letiště rozšířit pozemní dopravu.

V oblasti bezpečnosti je Svoboda odpůrcem metropolitní policie. „Co se týče kapsářů a drobné kriminality, jediné řešení je strážník v ulicích. Strážník nejezdí v autě, strážník chodí, dívá se a zasahuje a to je cesta, ke které bych chtěl pražskou policii převést.“ Nový primátor se vyjádřil také k sociálním otázkám týkajícím se zejména bezdomovců a narkomanů, pro které by chtěl zřídit příslušná zařízení. „I bezdomovec, i narkoman je člověk, mají svá práva. Musím najít cestu jak se o ně postarat.“

Z Divadla v Rytířské Natálie Šírová

Přes čtyři tisíce lékařů hrozí odchodem do zahraničí za lepšími podmínkami

V pondělí 13. prosince se v pražské Thomayerově nemocnici odehrála první ze série závěrečných diskusí Lékařského odborového klubu. Jeho členové prezentovali požadavky nespokojených lékařů a argumentovali podmínkami a platy v zahraničí. Lékaři tvrdí, že hromadně opustí svá místa v případě, že jejich platy nebudou zvýšeny na trojnásobek průměrné mzdy, což činí asi 70 tisíc korun. Výpověď aktuálně zvažuje asi čtvrtina z 16 tisíc nespokojených doktorů, pracujících v nemocnicích po celé republice.

Černobílá sanitka s mottem Náš exodus, Váš exitus zakončuje svou agitační cestu v Praze poté, co projela všemi kraji České republiky. První výpovědi se na stolech ředitelů nemocnic objevily v listopadu. V současné době se platy lékařů  (včetně přesčasů) pohybují okolo 2,1 násobku průměrné mzdy a v porovnání s minulostí stoupají jen velmi pomalu (viz www.dekujeme-odchazime.cz).

Ministr zdravotnictví Leoš Heger uznal, že nespokojenost lékařů je oprávněná, bohužel prý ale nejsou na zvýšení platů peníze. Řekl, že odchod lékařů by mohl způsobit stav nouze, stále však doufá, že situace nebude ve skutečnosti tak vážná, aby ohrozila chod nemocnic. Pokud by se to přece stalo, muselo by se přistoupit ke speciálnímu vyjednávání. „Pod tímto tlakem jim ty platy budeme muset masově zvýšit a použít peníze, které máme například pro přírodní katastrofy,“ řekl ministr Hospodářským novinám. Od tohoto tvrzení se distancoval ministr financí Miroslav Kalousek, premiér Petr Nečas výrok nekomentoval.

Následující den Heger na Žofínském fóru představil také tři pilíře změn ve zdravotnictví, které by měly vyřešit problém financování. Pacienti by si podle něj mohli připlatit za nadstandardní péči, dále by se měl zefektivnit mechanismus nákupu materiálu tak, aby odpovídal požadavkům a byl vždy využit, a utahování opasků by se nemělo vyhnout ani zdravotním pojišťovnám.

„Myslím si, že celá akce má význam, protože požadavky na zvýšené platy lékařů v nemocnicích jsou naprosto oprávněné. Nevnímám z poslední doby žádného politika ani ministra zdravotnictví, že by říkal, že není správné, aby se platy v nemocnicích zvýšily. Tvrdí jedině neustále, že není dostatek finančních prostředků, ale to je argument, který tady slyšíme už dvacet let,“ řekl chirurg Pavel Pafko pro Český rozhlas. Dále tvrdí, že problémy se dají očekávat v příhraničních oblastech, kde už dnes jsou problémy, ve fakultních nemocnicích prý bude odborníků dostatek. Marek Zeman, ředitel Fakultní nemocnice Vinohrady sice lékařům rozumí, ale podotýká, že by měli být solidární a chápat finanční problémy státu.

Helena Kardová

ČT24 od ledna posílí zpravodajství z regionů a nabídne nové pořady

Česká televize představila ve čtvrtek 9. prosince novou strategii zpravodajské stanice ČT24 a koncepci divize Nová média. Největší programovou změnou je rozšíření o regionální vysílání, jehož prostor se na ČT24 zvětší až o třetinu. Od 3. ledna se bude zpravodajství z regionů vysílat ve třech variantách ze studií v Praze, Brně a Ostravě, naladit půjde přes satelit i v zahraničí. Nová média zase vstupují do nového roku s rozšířením webové nabídky ČT, rozjezdem nových aplikací pro mobilní telefony a větším důrazem na sociální sítě.

Mezi programové novinky patří pořad na všední dopoledne Highlight, kde bude televize objasňovat, co a proč ten den vysílá. Pohled ženskýma očima na aktuální společenské a politické dění přinese pořad na sobotní večer Tah dámou, ve kterém se budou vyjadřovat zajímavé a úspěšné ženy. Nedělní pořad zahraniční redakce Horizont se bude věnovat výhradně dění ve světě. „Bude to pořad nejen o geopolitických souvislostech, ale bude tam spousta skvělých reportáží ze zahraničí,“ uvedl šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák.

V úterý 11. ledna od 20:00 odvysílá mimořádnou celovečerní debatu Planeta Země 2011 o tom, jak jsme se vypořádali s krizí, kde se nacházíme a kam směřujeme. Diskuze vznikne ve spolupráci ČT24 s Novými médii a časopisem National Geopraphic, vystoupí v ní zajímavé české i zahraniční osobnosti, mimo jiné nositel Nobelovy ceny za ekonomii Edmund S. Phelps nebo český sociolog Jan Keller. Dalším projektem bude pořad Moje drahé Česko na pondělní večery, půjde o sérii čtyř ekonomických speciálů o nakupování jídla, oblečení, realit a cestování.

Česká televize také od ledna chystá nové modernější weby, vylepšený internetový archiv pořadů, větší propojení vysílání s mobilními telefony a sociálními sítěmi, od června se také chystá spustit dětský web. Slovy výkonného ředitele Nových médií Milana Fridricha: „Budoucnost ČT závisí na pochopení technologických a společenských změn, adaptaci na ně a na správném pochopení mladého diváka.“

Z České televize Ivana Moravcová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Projekt Galileo bude mít sídlo v Praze

Evropský navigační systém, který se chystá konkurovat americkému GPS, bude sídlit v Praze. O umístění této prestižní unijní instituce se ve čtvrtek 9. prosince rozhodlo v Bruselu.

Do pražských Holešovic se přestěhuje provozní a administrativní část projektu. Pro Českou republiku to nebude znamenat pouze prestiž a zlepšení postavení ve vesmírném průmyslu, ale také nová pracovní místa a zodpovědnost za velký evropský projekt. "Z politického hlediska to znamená, že vás berou vážně," řekl iDnes Jiří Chod z Katedry telekomunikační techniky ČVUT.

O projekt Galileo se původně ucházelo jedenáct zemí. V Bruselu pro Prahu nakonec hlasovalo 22 z 27 velvyslanců, v pátek potom rozhodnutí formálně potvrdila Rada ministrů. V české historii je to poprvé, co se něco takového podařilo.

Navigační systém Galileo společně budují EU a Evropská kosmická agentura. Jeho účelem je odstranit závislost Evropy na americkém GPS a také by měl  pokrýt severní Evropu, kde se i GPS využívá jen omezeně. Bude ho tvořit 30 družic, které obíhají  ve výšce 23 kilometrů nad Zemí.

Vedle navigace řidičům dokáže Galileo také přijmout nouzové signály z lodí, letadel i od jednotlivců. S nadstavbovými aplikacemi bude například možné ovládat mýtné systémy.

Johana Hovorková

Maďarský premiér Orbán navštívil Slovensko a setkal se s Radičovou

Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil 14. prosince v rámci svého předsednického turné Bratislavu, kde se sešel s premiérkou Ivetou Radičovou. Orbán představil program Maďarska, které stane v čele Evropské unie 1. ledna příštího roku, a nahradí tak v předsednictví Belgii.

Jedním z cílů, které si maďarské předsednictví klade, je např. rozšíření EU, zvýšení energetické bezpečnosti a integrace evropských Romů  - právě těch žije na maďarském území více než sedm set tisíc.  Také se chce zaměřit na ekonomické otázky, jako jsou posilování rozpočtové disciplíny a návrh reformy Paktu stability a růstu, kdy by se Maďarsko snažilo co nejvíce snížit nezaměstnanost.

Premiéři se shodli v otázkách energetické bezpečnosti, ale když přišla řeč na nedořešený spor ohledně dvojího občanství, nechala se Radičová slyšet, že jsou témata, v nichž jsou pozice obou zemí poměrně vzdálené. „Je to především téma dvojího občanství, kde jsou postoje a názory Maďarské republiky a Slovenské republiky diametrálně odlišné,“ citovala média premiérku.

Kontroverzní zákon o dvojím občanství, který způsobuje napětí mezi Maďarskem a Slovenskem, schválil maďarský parlament letos v květnu a zjednodušuje udělení maďarského občanství Maďarům žijícím v zahraničí. Stačí jim k tomu pouze umět jazyk a mít maďarský původ. To by ovšem znamenalo, že by na něj mělo nárok skoro půl milionů etnických Maďarů žijících na území Slovenska. Slovenská vláda tehdy v reakci na tento zákon ještě týž den schválila novelu, podle níž každý Slovák, který zažádá o jiné občanství, přijde automaticky o to slovenské. Ke sporu se  v květnu vyjádřil i mluvčí Evropské komise Matthew Newman, který vyloučil možný zásah ze strany EU.

Orbán se během návštěvy sešel i s představiteli mimoparlamentní Strany maďarské koalice, která zastupuje skoro půlmilionovou maďarskou menšinu žijící na slovenském území.

Aneta Nevšímalová

Ekonomika

Poslanci schválili státní rozpočet se schodkem 135 miliard

Poslanecká sněmovna schválila 15. prosince návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2011. Schodek dosáhl 135 miliard korun. Opozici se nepodařilo prosadit žádný z jejích pozměňovacích návrhů.

Pro rozpočet hlasovalo všech 118 poslanců vládní koalice. Přestože se ČSSD společně s komunisty snažila prosadit návrh na rozdělení dalších zhruba deseti miliard mezi policisty, zemědělce, hasiče a na sociální služby, změny neprošly. Koalice tak pohodlně prosadila rozpočet se dvěma změnami - jednou z nich je miliarda navíc pro vysoké školy a sto milionů dostanou postižení na dopravu.

Schválení rozpočtu není vzhledem k pohodlné většině ODS, TOP 09 a Věcí veřejných žádným překvapením. To, že nebude vzhledem k nutnosti šetřit možné prosadit návrhy levice, řekl už před týdnem ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Kde nic není, ani smrt nebere," uvedl pro iDnes. Proti deficitu se vyslovilo 75 poslanců opozice. Mezi kritiky byl například expremiér Jiří Paroubek (ČSSD), který prohlásil, že kvůli škrtům české hospodářství neporoste a schodek se zvýší na 160 miliard korun.

Johana Hovorková

Kultura

Památník národního písemnictví připomněl 200 let od narození Karla Hynka Máchy

Památník národního písemnictví v Praze ožil v pondělí vzpomínkami na Karla Hynka Máchu. Letošní 200. výročí jeho narození uctil večer s názvem Miluji boha, poněvadž není. K oslavě tohoto výročí se zde sešli významní čeští bohemisté a literáti – Jan Vodňanský, Miloslav Topinka, Jiří Fiala a další. Jejich odborné příspěvky doplňovala hudební vystoupení kytaristy Milana Kramaroviče a saxofonisty Alexeje Bondarova. Večer patřil do série kulturních ekumen, která pravidelně připravují a organizují manželé Eugen a Zuzana Brikciusovi.

Karel Hynek Mácha se narodil 16. listopadu 1810 a je považován za nejvýznamnějšího představitele českého romantismu. Svým dílem Máj položil základní kámen české poezie. Věnoval se i próze, napsal povídku Márinka a pracoval na románu Cikáni, který však nestihl dokončit. Byl také hercem, dramatikem, vášnivým cestovatelem a malířem. 8. listopadu 1836, dva dny před chystanou svatbou s Lori Šomkovou, zemřel na cholerinu, mírnější formu cholery. Bylo mu v té době necelých 26 let.

Odborníci hovořili o Máchovi nejen jako o významném literárním autorovi, ale i o pozoruhodném a kontroverzním člověku. Tehdejší společnost jeho životní energii vnímala jako výstřednost, nepochopila a ostře kritizovala jeho díla, která našla porozumění až v nerudovské generaci. Současná společnost jej zobrazuje jako národní kult, obraz hrdého vlastence, vyznavače romantické lásky a geniálního básníka. Jiří Fiala, profesor české literatury na Univerzitě Palackého v Olomouci, o něm ve svém vstupu řekl: „Mácha své čtenáře vede k tomu, aby vše, co již tisíckrát viděli, viděli nově. Plní tak poslání poezie.“

Z Památníku národního písemnictví Karolína Němcová

Pražské jaro 2011 uvítá mezi zahraničními hosty Johna Malkoviche

Na 66. ročníku největšího a nejstaršího českého festivalu vážné hudby budou v hojné míře účinkovat zahraniční hudební tělesa. V netradičním projetu Vídeňské akademie Pekelná komedie se kromě hudebníků představí v roli vypravěče americký herec John Malkovich. Námětem projektu je příběh masového rakouského vraha Jacka Unterwegera, který předstíral nápravu a stal se mediální hvězdou, přestože pokračoval ve vraždění. O novinkách Pražského jara informoval s odkazem na tiskovou konferenci server iDnes.

Na festival přijede mimo jiné Berlínská filharmonie, která zahraje pod taktovkou sira Simona Rattlea, Newyorská filharmonie pod vedením Alana Gilberta či Sanfranciský symfonický orchestr se svým šéfdirigentem Michaelem Tilsonem Thomasem.

Z domácích hvězd se publikum může těšit kupříkladu na Jiřího Bělohlávka, Dagmar Peckovou nebo Pavla Šporcla.

Nadcházející ročník je zaměřen na 100. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera. K výjimečným představením bude nepochybně patřit provedení Mahlerovy Symfonie č. 8 v Pražské O2 areně. Na něm se bude podílet na 400 účinkujících, převážně českých a německých interpretů, mezi které se řadí Česká filharmonie se Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku. Dvousté výročí narození Ference Liszta připomene vystoupení Lisztova komorního orchestru z Budapešti.

Pražské jaro zahájí 12. května 2011 tradičně Má vlast Bedřicha Smetany, tentokrát v provedení Orchestru Pražské konzervatoře pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka. Jedná se o jedinečný projekt v rámci oslav 200. výročí od založení Pražské konzervatoře.

Festival, který patří k nejvýznamnějším českým kulturním událostem, každoročně přiláká na zhruba 50 koncertů kolem 40 tisíc posluchačů. Jeho 66. ročník potrvá do 4. června. Předprodej vstupenek započal v pondělí 13. prosince.

Kateřina Korábková

Pete Rock a CL Smooth poprvé v České republice

Pražskou Lucernu v pondělí poctila svou návštěvou hiphopová legenda Pete Rock a CL Smooth. Nechat si ujít jedinečnou příležitost vidět naživo tuhle newyorskou dvojku si nemohl dovolit žádný rapový pamětník, který v devadesátých letech hltal z magnetofonu jejich soul-jazz beaty a úderný lyrický projev.

A bylo tomu vskutku tak. V publiku bylo vidět starší ročníky, než je obvyklé na akcích tohoto typu. Přišli si splnit sen. Stejně jako Affro, hlavní organizátor koncertu a bývalý šéfredaktor hiphopového časopisu Bbarák. „Jsou tu poprvé, evropské turné již měli, ale Českou republiku nenavštívili. Čili teď jedou Evropu podruhé, do Prahy přiletěli z londýnského koncertu. Zcela upřímně si myslím, že to byla první a poslední příležitost je tady vidět. Neznám jiného blázna, který by je chtěl v Čechách udělat, kromě sebe samého. Pro mě byla hlavní motivace splnit si svůj dětský sen. Taky trochu nostalgie,“ uvedl pro Carolinu.

Pete Rock & CL Smooth pocházejí z Mount Vernonu, státu New York. Zlatou éru své kariéry prožili v devadesátých letech. První desku s názvem All Souled Out vydali v roce 1991, rok poté následovalo Mecca and the Soul Brother. Prošli si i pár neshodami, v polovině devadesátých let se na nějaký čas rozdělili, aby každý mohl jít svou cestou. Roku 1998 znovu spojili síly. Do budoucna to již nevypadá, že by někdy nahráli společné album. Fanoušci se ale příští rok můžou těšit na jejich sólové desky.

Po koncertu se americké hvězdy dokonce bavily s lidmi na pódiu i v ostatních prostorách. Slavné singly jako They Reminisce Over You si užili diváci i účinkující. Affro koncert hodnotí slovy: „Viděl jsem tu spoustu svých starých kamarádů, stál jsem na balkóně a pozoroval jejich reakce. V momentě, kdy začala hrát písnička a jakmile poznali první tony, bylo vidět, že jsou úplně nadšení. Takže to zafungovalo tak, jak mělo.“

Z Lucerny Miloš Hroch

V Praze jsou vůbec poprvé vystaveny fotografie Miroslava Tichého

Fotografie Miroslava Tichého jsou k vidění v Praze ve druhém patře Staroměstské radnice od 15. prosince do 6. března 2011.

Tichý (1926) je nekonvenční umělec, který je považován za enfant terrible české fotografie. Ačkoli  v Česku byla jeho tvorba donedávna opomíjena, v zahraničí se mu v posledních letech dostalo nečekaného uznání. Jen letos vystavoval v Haagu, New Yorku a San Franciscu. On sám však slávu odmítá a výstavy jeho fotografií jsou mu lhostejné stejně jako peníze, které se v současnosti kolem snímků točí. Fotografie vždy vytvářel pro vlastní potřebu a potěšení, mnoho z nich i vlastnoručně zničil.

Expozice pořádaná Galerií hlavního města Prahy nese název Podoby pravdy. Gianfranco Sanguinetti, autor koncepce výstavy a sběratel Tichého fotografií, název expozice vysvětluje slovy: „Tichý nehledá to, co je krásné, pěkné, zábavné, malebné či folklórní: hledá to, co je pravdivé.  A ve svém peripatetickém umění pravdu potkává na každém kroku.“ Citáty tohoto sběratele jsou napsány na zdech výstavního prostoru, kde může návštěvník zhlédnout na dvě stě fotografií v původní kvalitě a velikosti. Tichý je od konce šedesátých let pořizoval vlastnoručně vyrobenými fotoaparáty, které dávají snímkům spolu se skvrnami od nápojů či škrábanci punc originality.

Původně se Tichý věnoval kresbě a malbě, několik jeho kreseb nabízí i pražská výstava. Koncem 40. let studoval na AVU v Praze, ale svůj tvůrčí život strávil v rodném Kyjově u Brna, kde dennodenně vycházel do ulic fotografovat tamější ženy. Ty jsou jeho hlavní inspirací. Nalezneme je na každé vystavené fotografii. Ze žlutě, skvrn a mlhy snímků vystupují ženské kotníky, lýtka, stehna, pozadí, ňadra a tváře. Ženy jsou nepozorovaně zachyceny při obvyklých činnostech: práci, nakupování, klábosení, opalování. Pohled Tichého je jako pohled slídila, voyeura. Jeho tvorba však nevypovídá jen o ženách, ale je autentickou výpovědí také o době samotné a skrývá v sobě silný emocionální náboj.

Ze Staroměstské radnice Tereza Krupková

Sport

Čeští florbalisté skončili na mistrovství světa třetí, Finové obhájili titul

Florbalisté Česka porazili v utkání o třetí místo Švýcary 6:2 a z Finska si odvezli bronzové medaile. Domácí Finové obhájili titul, když ve finále porazili Švédy 6:2.

Letošní šampionát začal pro české florbalisty slibně. V prvním utkání turnaje porazili hladce Itálii 16:0, v druhém zápase proti Japonsku se zrodila dokonce rekordní výhra 25:1. Poslední zápas v základní skupině sice přinesl jen remízu 4:4 s Norskem, nicméně i přes toto klopýtnutí vyhrálo Česko základní skupinu D.

Ve čtvrtfinále narazili Češi na Estonce, které měli jasně porazit. V utkání se ale dost trápili, ostudu odvrátil až Tomáš Sladký, který v čase 58:16 vyrovnal na 2:2. O výhře tak nakonec rozhodly samostatné nájezdy, kde český tým podržel zkušený gólman Tomáš Kavka.

V semifinále čekali na Čechy domácí obhájci titulu – Finové. Úvod zápasu se českému týmu vydařil, již po 102 sekundách skóroval Tomáš Sladký, hrdina z utkání proti Estonsku. Domácí ale zápas otočili dvěma góly po standardních situacích ve 29. a 32. minutě. Češi mohli krátce poté srovnat, Martin Richter však pálil jen do tyče. Závěrečnou třetinu zcela ovládli Finové a nakonec vyhráli 6:1. „Myslím, že ve třetí třetině jsme přestali poctivě bránit. Jako bychom museli dát ten gól hned, za každou cenu. Nepohlídali jsme si zadní vrátka,“ okomentoval prohru pro server iDnes brankář Tomáš Kavka.

Soupeřem Česka v boji o třetí místo bylo opět Švýcarsko, se kterým čeští florbalisté bojovali o bronz na dvou předchozích šampionátech a v obou případech prohráli. Češi šli do vedení na začátku druhé třetiny brankou kapitána Milana Fridricha, ale Švýcaři otočili stav utkání góly Simona Stuckiho a Matthiase Hofbauera.

Český tým se nevzdal a zanedlouho se vrátil do vedení góly Milana Garčara a Tomáše Chrápka. Ten ještě zvýšil náskok Čechů ve 44. minutě, když proměnil trestné střílení. „Kdybych nedal, asi by to naše sebevědomí šlo dolů, ale já si věřil,“ řekl pro iDnes šťastný penaltový exekutor. Třetí třetina už byla ve znamení Čechů, kteří Švýcary nakonec porazili 9:3, a z mistrovství světa si vezou bronz.

Ve finále se střetli tradiční soupeři – domácí Finové a zakladatelé florbalu, Švédové. Tyto celky se v historii šampionátu utkaly ve finále šestkrát, což ukazuje jejich dominanci. V zaplněné helsinské Hartwall Areně se sešlo 13 276 diváků, kteří sledovali výhru domácích 6:2.

Mistrovství světa ve florbalu se koná každé dva roky, první ročník v roce 1996 hostil Stockholm, v letech 1998 a 2008 se hrálo v Praze. Češi letos získali druhý cenný kov, tím prvním bylo stříbro z roku 2004. To se Česko probojovalo až do finále, kde podlehlo 4:6 Švédsku.

David Bureš

Tabulku hokejové extraligy vedou Vítkovice, Mladá Boleslav zůstává i nadále v soutěži

Mimořádná valná hromada Asociace profesionálních klubů ledního hokeje rozhodla v pondělí, že Mladá Boleslav nebude vyloučena z nejvyšší hokejové soutěže. Musí však uhradit pokutu ve výši tří milionů korun za chyby v situační zprávě, kde neuvedla přesné údaje ohledně své finanční situace. Vedle odečtu bodů, o které Boleslav spolu s Plzní a Kladnem přišla v listopadu kvůli špatné registraci hráčů, tak musí klub uhradit zmíněnou částku za poškození dobrého jména Tipsport extraligy.

Rozdílem osmi branek skončil zápas 30. kola Tipsport extraligy mezi Českými Budějovicemi a Mladou Boleslaví. Jihočeši deklasovali Boleslav 10:2 a poprvé od 2. listopadu slavili výhru v normální hrací době. ,,Hodně gólů padlo díky tomu, že jsme předváděli pěkné kombinační akce a dokázali je zakončovat. Za dobu mého působení v Budějovicích u prvního mužstva jsem ještě tak vysoké vítězství nezažil,“ uvedl pro iDnes.cz budějovický kouč Milan Kupka.

Derby pražských "S" ovládla Slavia, jež porazila Spartu 3:2. Oba týmy ale nadále figurují ve spodní části tabulky, na což vedení Sparty reagovalo odvoláním manažera pro sportovní rozvoj Jaromíra Látala.

Ve 31. kole si hokejisté pražské Sparty připsali cenné body na ledě dosud prvního Třince, který porazili vysoko 5:1. O vývoji zápasu rozhodla druhá třetina, ve které Pražané vstřelili tři branky. "Vytvořili jsme si tlak, ale Sparta byla kolem své branky důraznější. Potřetí v této sezoně jsme ji neporazili," povzdechl si pro iDnes.cz třinecký trenér Břetislav Kopřiva. Dramatické utkání pak nabídl zápas Litvínova s Plzní, který skončil vítězstvím Litvínova 4:3 po samostatných nájezdech.  Rozhodující gól vstřelil Martin Jenáček.

Výsledky 30. kola: Liberec - Plzeň 5:6, Třinec - Kladno 2:1, Litvínov - Pardubice 3:1, Č. Budějovice - Ml. Boleslav 10:2, K. Vary - Vítkovice 3:3, Slavia - Sparta 3:2, Zlín - Brno 3:2

Výsledky 31. kola: Pardubice - Liberec 2:2, Brno - K. Vary 2:4, Třince - Sparta 1:5, Plzeň - Litvínov 3:3, Kladno - Č. Budějovice 4:0, Ml. Boleslav - Zlín 0:2, Vítkovice - Slavia 7:1

Tabulka extraligy po 31. kole: 1. Vítkovice 58. bodů, 2. Třinec 58, 3. Liberec 54., 4. Brno 54, 5. Zlín 51, 6. Pardubice 51, 7. Č. Budějovice 46, 8. K. Vary 46, 9. Litvínov 45, 10. Slavia 44, 11. Sparta 36, 12. Plzeň 34, 13. Kladno 21, 14. Ml. Boleslav 12

Martina Jiříková

Počasí

Počasí

V Česku sněží a sněží a mrzne. Nebýt aféry na Ministerstvu životního prostředí a návrhu státního rozpočtu v parlamentu patřily by sněhové kalamitě bez konce jistě titulní strany novin a první místa ve zpravodajství.  Možná i v  Carolině, jak tomu ostatně bylo už v minulém čísle.

Kromě přívalů sněhu padají totiž i teplotní rekordy, letošní mrazy překonávají hodnoty dokonce z 19. století.  Na 16. prosince bylo v Česku nejchladněji v Jizerských horách, kde na Jizerce naměřili minus 31,4 stupně Celsia.

redakce