23. prosince 2010, Carolina č. 763

události od 15. do 22. prosince

Vážení čtenáři,

letošní rok v Česku mnozí očekávali s nadějí na překonání krize, vítězství pozitivních změn po volbách, nový a lepší život. I když se třeba vaše očekávání neuskutečnila, i když patříte mezi ty, kteří mají tradičního vánočního čehokoli plné zuby, přináší i vám končící prosinec novou naději. Přejeme vám splněná přání při vybalování dárků, pevná předsevzetí na Silvestra a mnoho dobrého v roce 2011.

P.S. Naděje na příští číslo Caroliny se každému zaručeně vyplní 27. ledna. Únorový souhrn vyjde 24.

Za redakci Caroliny Kateřina Nejedlá


Z domova

Aféra s údajnou korupcí vyvrcholila hlasováním o vládě, koalici sjednotil prezident

Aféra ze Státního fondu životního prostředí málem porazila celou vládu. Opoziční ČSSD kvůli ní vyvolala hlasování o nedůvěře a ještě den před mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny nebylo jasné, zda koaliční Věci veřejné další trvání kabinetu Petra Nečase podpoří. K dohodě všechny tři vládní strany dospěly až na schůzce, kterou na Hrad svolal prezident Václav Klaus.

Při hlasování v úterý 21. prosince se pro nedůvěru vládě vyslovilo 80 opozičních poslanců z ČSSD a KSČM. Všech 113 přítomných poslanců z vládních stran hlasovalo proti. Aby vláda padla, muselo by hlasovat pro 101 poslanců. "Nebudeme zakrývat, že by to byla bývala nějaká selanka. Asi tušíte, že nikoli," řekl po hlasování premiér Nečas (ODS) na tiskové konferenci. "Nicméně nakonec se vždycky počítá výsledek."

Pro rozhodnutí Věcí veřejných byla klíčová reakce prezidenta Václava Klause. Ten v pondělí večer zavolal zástupcům tří koaličních stran a pozval je na Hrad.  Po jednání, jež trvalo dvě a půl hodiny, Věci veřejné oznámily, že vládu podrží. O podrobnostech jednání nechtěl nikdo z nich mluvit. Podle všeho se strany dohodly na splnění určitých podmínek. Jednou z nich byl odchod policejního prezidenta Oldřicha Martinů, o který se Věci veřejné snaží už několik měsíců. Naposledy jim vadilo, že se sešel s premiérem Nečasem a informoval ho o průběhu vyšetřování aféry. Podle Václava Lásky z Transparency International je taková schůzka absolutně nepřijatelná. „To je něco, co mě šokuje. Policejní prezident se nemůže scházet s politikem a mluvit s ním o živém případu. Obzvláště když jde o předsedu strany, jejíž představitelé v kauze figurují,“ prohlásil pro deník MF Dnes. Martinů den po hlasování Sněmovny oznámil, že ke konci prosince odejde. "Důvodem je snaha uklidnit situaci v policii a nekomplikovat ani tu politickou," citoval  iDnes.cz.

Dalším krokem by měl být podle serveru Novinky.cz návrat Libora Michálka, který kauzu rozpoutal nahrávkami jednání ministra Pavla Drobila (ODS), jeho poradce Martina Knetiga a náměstka Dušana Fibingra, do funkce na Státním fondu životního prostředí.

Neshody ve vládě vyvolaly informace o tom, že premiér Nečas i ministr vnitra Radek John (VV) o korupci na ministerstvu věděli. Nečas tvrdí, že poslal Michálka, který nahrávky korupčního jednání pořizoval, za policií. Michálek ale říká, že ho odkázal jen na ministra Drobila, který však na jeho nahrávkách sám hovořil. Ministr John mu zase poradil, aby o korupci získal důkaz. Oba se odvolávají na to, že o korupci tehdy neexistovaly žádné důkazy a oni nemohli nic jiného dělat.

Sám ministr životního prostředí Drobil podal 21. prosince demisi. Nahrávky pořízené někdejším ředitelem fondu Michálkem totiž naznačily, že se ministrovi spolupracovníci připravovali manipulovat státní zakázky. Chtěli se tak zmocnit peněz z fondu a vylepšit politické postavení Drobila a ODS. Knetig se brání. „Snažil jsem se vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy," citoval z jeho emailu iDnes.cz.

Markéta Březinová a Lucie Altmanová

Bavorský premiér prolomil ledy. Poprvé v historii navštívil Prahu

Zázrak. Tak komentoval převratnou návštěvu bavorský deník Nordbayerischer Kurier. Bavorský premiér Horst Seehofer se neohlížel na linii vytyčenou svými předchůdci a ve dnech 19. a 20. prosince se v Praze setkal s předsedou vlády Petrem Nečasem, ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a pražským arcibiskupem Dominikem Dukou.

„Dlouho jsme čekali na tuto výjimečnou událost. Je to správná a nutná návštěva,“ prohlásil premiér spolkové země, která přijala nejvíce Němců odsunutých z československých Sudet. Cesty se proto účastnil i Berndt Posselt, šéf sudetských Němců. Právě odlišný názor na vývoj poválečných dějin totiž dlouho komplikoval komunikaci mezi Prahou a Mnichovem.

„Máme sice rozdílné názory na některé otázky, chceme však otevřít novou kapitolu vzájemných vztahů,“ uvedl Seehofer. „Teď jsme učinili první krok,“ dodal a pozval českého předsedu vlády na návštěvu Bavorska.

Premiéři se ovšem zaměřili především na ekonomickou spolupráci. Největší země Spolkové republiky Německo je zároveň nejdůležitějším odbytištěm českého zboží. Nečas se Seehoferem se tak například zmínili o projektu modernizace železniční tratě Praha – Mnichov.

Jednali také o kontrolách v německém příhraničí, které Češi vnímají velmi negativně kvůli údajné aroganci a diskriminaci od policistů. „Chceme je zprůhlednit. Zavedeme společné česko-německé hlídky, aby se vyřešily potíže s jazykovou bariérou,“ objasnil další postup Horst Seehofer.

Tomáš Pavlíček

Cenu Michala Velíška za statečnost získali manželé Kučerovi

Lucie a Michal Kučerovi se bezbranní postavili bývalému příteli své příbuzné, jenž se chystal Luciinu tetu ubodat. Za jejich odvahu jim projekt Michala Velíška 16. prosince udělil letošní uznání. Pátý ročník ocenění statečných občanů ČR nominoval mj. i třináctiletou školačku, která vytáhla z rybníka tonoucího spolužáka.

Střihač TV Nova Michal Velíšek, v jehož jménu projekt působí, byl v září 2005 zastřelen, když se zastal obtěžované dívky. Každoroční předávání cen iniciuje od smrti svého manžela Iva Velíšková. Projekt má vyzdvihnout ty, kteří se někomu snažili pomoci na úkor vlastního bezpečí. Jak ale říká spoluzakladatel a koordinátor akce Vítězslav Vurst, „cílem je nejen předat cenu, ale i něco v každém z nás vyvolat“.

Manželé Kučerovi zrovna přijeli ke své tetě na návštěvu, když se objevil její bývalý přítel s tím, že si jde vyzvednout své věci. „Zavedla jsem ho do ložnice, kde měl svoje věci, a když jsem mu je vytahovala ze skříně, všimla jsem si, že má za pasem nůž“, vypráví teta Lucie Kučerové. V tu chvíli ji muž začal nožem bodat. Protože napadená křičela, přiběhl jí manželský pár na pomoc a zachránil ji.

O nominovaných hrdinech rozhoduje výbor Ceny M. V., vítěze však vybírá veřejnost hlasováním na internetových stránkách nadace ADRA, která před lety udělila úplně první cenu. Do letošní pětice odvážných výbor nominoval kromě manželů Kučerových také Alenu Marákovou, Davida Bernátka, Josefa Škrabánka a Terezu Lesayovou. Příběhy těchto statečných lidí si může každý přečíst na www.nadace-adra.cz.

Ve čtvrtek 16. prosince se uskutečnil v rámci předávání cen i tradiční seminář, tento rok s tematikou Odvaha na každý den. Právě jeho cílem bylo připomenout, „že příležitosti k projevení občanské odvahy nabízí každý den komukoli z nás“. Projekt Ceny Michala Velíška podporuje TV Nova, nadace ADRA a pražský primátor, v jehož rezidenci se předávání i seminář konaly.

Z rezidence primátora hl. m. Prahy Daniela Tkadlečková

Stříbrné basketbalistky pomáhaly dětem

České basketbalové reprezentantky Eva Vítečková a Petra Kulichová svou účastí podpořily veřejnou sbírku Pečení pro děti, která prodejem pekařských a cukrářských výrobků přispívá na zahraniční projekty organizace UNICEF.

Vůně cukroví a čerstvého pečiva přilákala v sobotu 18. prosince do pražské pasáže Myslbek několik desítek kolemjdoucích. Občanské sdružení Slunce v nemocnici totiž pořádalo pod záštitou Českého výboru UNICEF pravidelnou sbírku na pomoc dětem. Zájemci mohli přispět koupí vánočního cukroví a pečiva, které prodávaly české vicemistryně světa Eva Vítečková a Petra Kulichová. „Rády pomůžeme, když jde o dobrou věc,“ vysvětlovaly basketbalistky svou účast. Pečení pro děti je spojeno s pasáží Myslbek od roku 1999, kde se koná každou první sobotu v měsíci. „V prosinci se tentokrát koná dvakrát, protože první sobota v lednu roku 2011 připadá na svátek,“ vysvětluje drobnou nesrovnalost Alice Tomková, lékařka a členka výkonné rady UNICEF.  Výtěžek ze sbírky pravidelně putuje na zahraniční projekty, teď ale pomůže dětem v pražské nemocnici v Motole. Kolemjdoucí se s hrdinkami nedávného mistrovství světa chtěli fotit a často i prosili o podpis. Kulichová s Vítečkovou ale měly jasnou podmínku: „Musíte si nejdřív něco koupit, pomůžete tak dětem!“ Zásoby pečiva tak pod rukama sympatických prodavaček rychle ubývaly. „Co zbude, rozvezeme do nemocnic a dětských domovů,“ vysvětlila Marcela Hvožánková ze sdružení Slunce v nemocnici. Další Pečení pro děti se bude v pasáži Myslbek konat první  únorovou sobotu.

Z pražské pasáže Myslbek Martin Hoffmann

Stručně z domova

* Pražský vrchní soud v úterý 21. prosince odročil jednání v případu tzv. justiční mafie. Tak označila někdejší státní zástupkyně Marie Benešová skupinu soudců v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Aby mohla ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová jako svědkyně vypovídat, potřebuje zbavit mlčenlivosti. Soud proto odložil jednání do doby, než tak nejvyšší státní zastupitelství učiní.

* Prezident Václav Klaus udělil milost prokurátorce Ludmile Brožové-Polednové. Jediná odsouzená účastnice vykonstruovaných komunistických procesů z padesátých let strávila ve vězení rok a tři čtvrtě. Klaus její omilostnění odůvodnil právě vysokým věkem, je jí 89 let a byla nejstarší vězeňkyní v Česku. Kromě Brožové-Polednové dostalo před Vánoci prezidentskou milost ještě dalších devět lidí.

* Odbory ohlásily, že výzvu Děkujeme, odcházíme, ve které požadují zlepšení platových podmínek ve zdravotnictví, podepsalo 3 513 lékařů. Nejhorší situace je zřejmě na Vysočině, kde podalo výpověď 80 % lékařů. Celkem nejvíce výpovědí - 508 - hlásí Moravskoslezský kraj. Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD považuje situaci za vážnou. Vyzval ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP) a premiéra Petra Nečase (ODS), aby začali s představiteli lékařů a zdravotníků jednat. Opozice tento týden neprosadila, aby se zdravotnictví věnovala mimořádná schůze Poslanecké sněmovny.

Markéta Březinová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Česko nemusí pomáhat krachujícím zemím eurozóny

Lisabonskou smlouvu čekají změny. Ve čtvrtek 16. prosince se na tom dohodli lídři Evropské unie. Díky úpravám vznikne nový záchranný systém pro státy s hospodářskými problémy. Novela má být přijata do dvou let.

Nová podoba Lisabonské smlouvy nastavuje podmínky poskytování finanční pomoci zemím eurozóny, která bude podmíněna zavedením úsporných opatření v dané zemi. Státy, v nichž se eurem dosud neplatí, se mohou samy rozhodnout, zda se k pomoci připojí. Česká republika tak podle vyjádření vlády neučiní. Pomoc z její strany by bylo možné očekávat pouze v případě, že by ČR přešla na euro. Záchranný fond nyní disponuje 440 miliardami eur. Například Irsko obdrželo půjčku v hodnotě 67 miliard eur.

„Půjde o dvě krátké věty. Rozhodně to neznamená změnu kompetencí, nebude to vyžadovat žádný složitý systém schvalování v členských zemích,“ řekla Českému rozhlasu stalá představitelka ČR při EU Milena Vicenová. Dosud ovšem není jasné, zda bude změna vyžadovat podpis Václava Klause. „Nedovedu si představit, že by se používaly právnické kličky na vynechání standardního ratifikačního procesu, jehož součástí je i podpis prezidenta republiky,“ uvedl premiér Petr Nečas podle Aktuálně.cz.

Tereza Svítilová

Ekonomika

Loterijní společnost Sazka hraje o své další působení

Sazka musí začít šetřit, aby měla na splacení dluhů, jinak jí hrozí insolvenční návrh. To jsou závěry krizové finanční situace, do které firmu dostalo hlavně zadlužení během stavby pražské O2 arény. Sazka ve čtvrtek 16. prosince oficiálně přiznala, že nezvládá splácet své závazky. Také se od ní začínají odvracet některé věřitelské banky, jejichž pohledávky skupuje miliardář Radovan Vítek, a pochyby mají i obchodní partneři – mobilní operátoři.

Přestože Sazka vykazuje i v tomto roce zisk, docházejí jí peníze. Přítěží je pro ni hlavně splácení více než pětimiliardového dluhu z výstavby O2 arény, multifunkční haly, jež dříve nesla její jméno. Finance od Sazky ale požadují i věřitelé a obchodní partneři, kterým společnost dluží například za dobíjení kreditů na terminálech. Ředitel Sazky Aleš Hušák pověřil obchodníka a lobbistu Martina Ulčáka, aby se pokusil vyjednat s věřiteli nové podmínky, které by mohly zabránit pádu společnosti. Ulčák domlouvá posunutí a úpravu splatnosti dluhopisů. Jejich držitelům už Sazka poslala dopis, v němž informuje, že v lednu bude z celkové částky přes 330 miliónů korun schopna splatit jen třetinu, tedy jistinu, nikoli však úrok.

Sazka už jednala o krizovém plánu a rozhodla se ušetřit peníze například zavedením jediného účtu, přes který budou procházet všechny peníze a budou ho moci sledovat i obchodní partneři a věřitelé. Prodá také nepotřebný majetek. Za dluhy se také možná zaručí sportovní svazy, většinoví vlastníci, jimž Sazka v minulosti financovala velkou část nákladů a kteří teď nejspíš o peníze od Sazky přijdou.

Jak se bude situace Sazky vyvíjet dál, záleží na plánech věřitelů, hlavně Radovana Vítka. Vítek, majitel realitní společnosti a jeden z nejbohatších Čechů, koupil výrazně pod cenou dluhy Reiffeisenbank a Komerční banky za skoro 900 miliónů korun. „Budu trvat na tom, aby Sazka zaplatila,“ řekl Hospodářským novinám. „Až se vrátím z dovolené, podám insolvenční návrh. Je mi to jedno,“ dodal před odjezdem do Karibiku.

Ve středu 22. prosince se se zástupci sportovních svazů sešli zástupci společnosti Penta.   Ta by do Sazky vložila miliardy korun, za což by v loterijní společnosti získala stoprocentní podíl. Svůj vstup podmínila dohodou s akcionáři, zpracováním plánu restrukturalizace, jmenováním nového vedení a dalšími opatřeními. Podle ředitele Sazky Aleše Hušáka čelí společnost "bezprecedentnímu tlaku na nepřátelské převzetí".

Petra Paříková

Kultura

Ohlédnutí za EXPO 2010 má knižní podobu

U příležitosti úspěchu na světové výstavě vychází kniha EXPO 2010 Šanghaj, která dokumentuje přípravy i průběh české účasti. V češtině zatím vyšlo 2000 výtisků, v Šanghaji je ovšem publikace k dostání i v čínštině.

Kromě fotografií nabízí kniha i postřehy a zábavné historky spojené především s přípravami doprovodných programů. „V pojetí doprovodných programů jsme byli unikátní a jejich ocenění nám udělalo opravdu radost. Povedlo se nám dostat do prestižních prostor v Šanghaji, ať už šlo o výstavy v galeriích, či módní přehlídky v jiných prostorách. V rámci národního dne pak vystoupilo přes dvě stě českých umělců,“ uvedla manažerka doprovodných programů EXPO Martina Hončíková na tiskové konferenci 16. prosince.

Český pavilon získal na EXPO 2010 v Šanghaji s tématem Lepší město – lepší život, které trvalo od 1. května do 31. října, sedm cen od kulturních institucí i čínských organizátorů.

„Ceny i rekordní návštěvnost jsou reflexí toho, kolik snahy jsme vložili do příprav,“ uvedl Pavel Antonín Stehlík, generální komisař české účasti na EXPO. Příští světová výstava s tématem Nakrmit planetu, energie pro život se uskuteční v roce 2015 v Miláně. Oficiální pozvání dorazí v lednu. „Vzhledem k tomu, jaký úspěch jsme měli v Šanghaji, bych do toho šel klidně znovu,“ říká Stehlík.

Z tiskové konference Anna Kozáková

Andersenovy pohádky ožily v Praze

K Vánocům patří sníh a pohádky. Dobře to vědí i Evropském domě v Praze, kde týden před Štědrým dnem pozvali příznivce dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena na promítání cestopisného snímku Viděl jsem tu zemi a filmové pohádky Divoké labutě.

Večerem provázel historik Zdeněk Hojda, jehož přednáška zaplněný sál v lecčem překvapila: „Toulky po Evropě se pro Andersena staly každoročním rituálem. Jenom do českých zemí se podíval celkem osmkrát. Poklonil se zde třeba ostatkům svého krajana Tycha Braha a v Thunovském paláci měl roku 1846 dokonce autorské čtení svých pohádek. Prahu označil Andersen v dnešním kontextu trochu úsměvně za „nejhezčí z německých měst“.

Prvním promítaným snímkem byla „roadmovie“ po stopách Andersenovy výpravy do Itálie – Viděl jsem tu zemi. Film na základě Andersenových záznamů popisuje deníkovou formou Dánovo putování ze Švýcarska přes Alpy až do Itálie. „Pro Andersena byla cesta do Itálie osudovou, viděl mnoho velkolepých měst od Říma až po Neapol a po návratu domů napsal svůj první velký román Improvizátor,“ uvedl Hojda. Navzdory simultánnímu překladu z dánštiny však film českého diváka příliš neoslovil.

To, na co všichni čekali, přišlo podle známého přísloví, až na konec. Pohádka Divoké labutě z roku 2009 se prezentovala neortodoxním zpracováním plným moderní animační techniky na straně jedné a podivně vyhlížejícími zřejmě nízkonákladovými kulisami na straně druhé. Anotace přitom uvádí, že se na scénografii a kostýmech podílela sama dánská královna Margrethe II., která si zahrála i jednu z epizodních rolí.

Divoké labutě, respektive zakleté prince se však přesto po hodině promítání podařilo vysvobodit. Diváci proto mohli do mrazivých pražských ulic odcházet s pocitem, že dobro má zase jednou navrch – alespoň o Vánocích.

Z Evropského domu Milan Janoušek

Praha hostí unikátní výstavu Amedea Modiglianiho

Netradiční ženské akty, ale i typické portréty s úzkými tvářemi a mandlovýma očima přivezli do Prahy organizátoři rozsáhlé výstavy italského malíře Amedea Modiglianiho. Koná se od 9. prosince v galerii Obecního domu a návštěvníky bude lákat až do 28. února.

Jednu z nejdražších výstav v České republice, která je pojištěna na 46,5 milionu eur, pořádá nová pražská Galerie Vernon. Kurátorka Serena Baccaglini se soustředila hlavně na umělcův vztah s jeho múzou Jeanne Hébuterneovou. Zařadila ale i portréty Modiglianiho přátel či současníků a dochované dokumenty z jeho krátkého života.

Modigliani zemřel v 36 letech na tuberkulózu, a proto stihl dokončit relativně malé množství obrazů. „Práce na výstavě Amedeo Modiglianiho byla cestou, výzkumem, vzrušujícím pátráním po vzácnosti. Pablo Picasso po sobě zanechal 20 000 děl. Modigliani pouhých 350,“ srovnává kurátorka.

Amedeo Modigliani byl Ital židovského původu, od roku 1906 až do své smrti v roce 1920 ale žil v Paříži. Pražská výstava představí vedle jeho skic, studií a olejomaleb i dílo některých jeho současníků. Část expozice tvoří i obrazy českého malíře Františka Kupky, který s Modiglianim poprvé vystavoval na Podzimním salonu 1912.

Z tiskové konference Marie Barvínková

Sport

Sparta remizovala v Evropské lize s CSKA Moskva a na jaře ji čeká slavný Liverpool

Fotbalistům Sparty adventní čas svědčí. V domácím zápase proti CSKA Moskva vybojovali ve středu 15. prosince cennou remízu 1:1. Oba týmy měly už před zápasem jistý postup do osmifinále. V něm se Sparta střetne s Liverpoolem, anglickým velkoklubem a jedním z hlavních adeptů na vítězství v celé soutěži. „Tohle je ten nejlepší dárek k Vánocům,“ radoval se obránce či záložník Jiří Kladrubský v rozhovoru pro klubový web.

Poslední zápas ve skupině Evropské ligy se Spartě vydařil, ač na promrzlé Letné už po čtvrthodině prohrávala po trefě Zagojeva. Bojovala dál a těsně před poločasem vyrovnal Václav Kadlec. Skóre se už do konce utkání nezměnilo, což mohlo mrzet především aktivnější domácí tým. Bohatý moskevský celek ztratil vůbec první body. „Na hráčích bylo vidět, že mají velkou motivaci,“ pochvaloval si trenér Sparty Jozef Chovanec pro server Lidovky.cz.

Hosté, kteří nechali odpočívat několik opor, se hlavně v druhém poločase bránili sparťanskému náporu. Největší šanci spálil střídající útočník Kweuke, který pár minut před koncem trefil tyč. „Nakonec bod bereme,“ přiznal i Tomáš Necid, český útočník ve službách ruského celku. Bývalý slávista se vyrovnal s nadávkami fanoušků a celý zápas zaměstnával sparťanskou obranu.

Sparta zakončila skupinu na druhém místě a zůstane v evropských pohárech i na jaře. To se českému klubu naposledy povedlo před třemi roky.

Soupeře pro osmifinále se sparťané dozvěděli o dva dny později. „Přál bych si Manchester City. Nebo Liverpool,“ zasnil se Václav Kadlec v rozhovoru pro iDnes.cz. A druhé přání se mu splnilo. Na Spartu čeká jeden z nejslavnějších klubů světa, osmnáctinásobný anglický mistr a vítěz Ligy mistrů z roku 2005. „Jsme nadšení, co jsme si mohli přát víc,“ shrnul pocity celé kabiny na klubovém webu stoper Erich Brabec.

Nestěžují si ani v Anglii. „Podle mě je to velmi dobrý los,“ nezastíral spokojenost liverpoolský manažer Roy Hodgson. Fanoušci „Rudých ďáblů“ už v internetových diskusích vyhlížejí spíše soupeře pro čtvrtfinále. Poprvé se oba týmy střetnou 17. února na Letné, odveta je na programu o týden později.

Matěj Vlček

Stručně ze sportu

* Potřetí v kariéře ovládla rychlobruslařka Martina Sáblíková anketu Sportovec roku. Lepší už jsou jen legendární gymnastka Věra Čáslavská a bývalý skvělý oštěpař Jan Železný. Sáblíková díky třem cenným kovům z olympijských her ve Vancouveru předčila běžce na lyžích a stříbrného a bronzového medailistu z Kanady Lukáše Bauera a mistra světa ve skifu Ondřeje Synka. V kategorii týmů vyhráli hokejisté.

* K letošním Vánocům dostala česká čtvrtkařská štafeta z halového MS v Dauhá speciální dárek – bronzovou medaili. Kvartetu Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová, Jitka Bartoníčková a Zuzana Bergrová ho 18. prosince nadělila Mezinárodní atletická federace IAAF tím, že dodatečně diskvalifikovala třetí jamajskou štafetu kvůli dopingu Bobby-Gay Wilkinsové. Čtvrtkařky tak české výpravě zajistily nejlepší výsledek a jedinou medaili z březnového šampionátu.

* Čeští hokejisté obsadili na turnaji Channel One v Moskvě druhé místo. Na druhém podniku Euro Hockey Tour nejprve ve čtvtek 16. prosince porazili Finsko na nájezdy, o dva dny později sice podlehli domácímu výběru, ovšem v závěrečném zápasu zdolali Švédsko. I před pět získaných bodů zůstávající v tabulce seriálu dál poslední, na předchozí Karjale totiž jen prohrávali.

* O vánoční překvapení se v neděli 19. prosince postaral Ondřej Bank v obřím slalomu v italské Alta Badii. Po dojezdu se totiž nejdřív rozčiloval z pomalé jízdy. Když mu ale výsledková tabule ukázala průběžné první místo, začal se usmívat. „Smál jsem se tomu, kroutil hlavou a vůbec jsem tomu nerozuměl,“ řekl iDnes.cz. Nakonec si právě i touhle jízdou dojel pro životní úspěch v podobě pátého místa ze Světového poháru. „Alta Badia mi stoprocentně sedí. Je to ideální kopec. Miluju to tady,“ zářil v rozhovoru pro server a dodal: „Myslím, že už ani další dárek k Vánocům nepotřebuju.“

* Skvělou formu potvrdil v sobotu 18. prosince i král českých běžkařů Lukáš Bauer. V závodu Světového poháru na 30 km volně ve francouzském La Clusaz obsadil páté místo. A dokázal tím, že mu hromadné starty už nejspíš přestaly dělat problémy.

* Třikrát nastoupila ve Světovém poháru a třikrát si dojela pro bronz. Takovou bilancí se může pochlubit česká cyklokrosová jednička Kateřina Nashová. Naposledy slavila třetí místo v neděli 19. prosince v belgickém Kalmthoutu. Třiatřicetiletou cyklokrosařku předjely jen mistryně světa Marianne Vosová z Nizozemska a Američanka Katherine Comptonová, která se v cíli radovala z vítězství. Sbírku třetích míst tak Nashové kazí pouze průběžné čtvrtá příčka ve Světovém poháru.

*O nejlepší výsledek české výpravy na plaveckém MS v Dubaji se postarala teprve devatenáctiletá Simona Baumrtová. V pátek 17. prosince totiž na své oblíbené trati 200 metrů znak dohmátla jako šestá.  Pro Baumrtovou je to za účasti světové konkurence životní úspěch. Podobně si vedla i její tréninková kolegyně Barbora Závadová, která si o dva dny dříve v polohovce na 400 metrů doplavala pro sedmé místo.

Katarína Železná

Počasí

Počasí

Počasí v přechodu – tak by se dal popsat jeho vývoj v předchozích dnech. Prudké změny nálad, občasné sněhové bouře, vzápětí modré a klidné nebe, bílou a měkkou sněhovou peřinu střídá zhnědlá čvachtanice. Návaly tepla nejprve shazují vrstvy sněhu ze střech a následný mráz proti nám zbrojí ostrými rampouchy. V jednu chvíli padají až pohádkové vločky a v druhé zase prší, jako by se předtím nechumelilo. Střídání teplot si zahrává s naším zdravotním stavem a kraje jen mlčky vyčkávají, jaké počasí nás překvapí na Štědrý den. Nápovědou by mohl být stav ze 4. prosince – říká se, že zmrznou-li barborky, čeká nás blátivý 24. prosinec.

Barbora Soukupová