28. ledna 2011, Carolina č. 764

události od 1. do 26. ledna


Z domova

Úmrtí Jiřího Dienstbiera vyvolalo smutek i za hranicemi České republiky

V sobotu 8. ledna přinesla média nenadálou zprávu o smrti bývalého disidenta, novináře, politika a  symbolu boření železné opony Jiřího Dienstbiera. Rozloučení s prvním polistopadovým ministrem zahraničí se konalo 14. ledna v pražském  Valdštejnském paláci za přítomnosti předních českých politiků i hostů ze sousedních zemí.

Jedním z prvních řečníků během smutečního obřadu byl bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher: „Skláním se před ním s respektem a vděčností. Svou laskavostí a upřímností si získal každého.“ Blízcí přátelé i pouzí spolupracovníci se vzácně shodovali ve svých projevech, ať už více či méně originálně popisovali osobnost tak, jak stručně shrnul předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD): „Byla skutečně čest pracovat s ním v Senátu, příkladem byl nám všem jak z hlediska odbornosti, tak z hlediska charakteru."

S upřímností sobě vlastní reagoval na zprávu o úmrtí i bývalý prezident Václav Havel. „Umřel mi dávný kamarád, se kterým jsem toho hodně prožil. Jiří Dienstbier se zapsal do dějin české moderní žurnalistiky, politiky i do dějin opozičního hnutí. S ním a s Václavem Bendou jsem byl svého času ve vězení a i v nejtěžších chvílích nás posiloval svou stále dobrou náladou. Po několika nedávných setkáních jsem tušil, že je nemocný. Přesto mne dnes velmi zaskočilo, že jsem zůstal z této trojice jediný,“ citoval exprezidenta server iDnes.cz.

Německý Spiegel rozebíral, jak Dienstbier přispěl k zlepšení česko-německých vztahů. Adam Michnik, bývalý disident a současný šéfredaktor polského listu Gazeta Wyborcza, připomněl Dienstbierovu vytrvalost a neotřesitelnou víru v dobrý konec. The Washington Post spojuje 73letého politika s osobností Václava Havla a mluví o nich jako o dvou hlavních postavách českého přechodu k demokracii. Nekrolog se objevil i ve zpravodajských agenturách Reuters, AP, AFP a dalších listech: The New York Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung či Die Welt.

Rodák z Kladna (*1937) vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě UK a pracoval pro Československý rozhlas jako korespondent na  Dálném východě a v USA, odkud se hlásil např. se zprávou o startu Apolla 11. Aktivně se podílel na demokratizačních procesech 60. let v Československu a v té době byl členem KSČ. V roce 1970 byl ze strany vyloučen kvůli protiokupačnímu vysílání při vstupu armád Varšavské smlouvy. Byl nucen pracovat jako dokumentátor projektového ústavu, noční hlídač a topič. Měl zakázanou publikační činnost, přesto vydával svá díla v samizdatu, například Snění o Evropě (1986) či Rozhlas proti tankům (1988).

Jako zakládající člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, jeden z prvních signatářů Charty 77 a její dvojnásobný mluvčí patřil mezi nejvýraznější představitele disentu. V souvislosti s touto činností byl v letech 1979–1982 vězněn za „podvracení republiky“.

S rokem 1989 logicky přišla řada významných postů: spoluzakladatel a tiskový mluvčí Občanského fóra, ministr zahraničních věcí (1989–1992), místopředseda vlády ČSFR (1990–1992). Byl předsedou rady Občanského hnutí i předsedou strany z něj vzniklé (Svobodní demokraté). Poté přednášel na amerických univerzitách a působil jako zvláštní zpravodaj OSN pro země bývalé Jugoslávie. Na českou politickou scénu se vrátil až v roce 2008 jako senátor za ČSSD. Mezi jeho porevoluční publikace patří mimo jiné Od snění k realitě (1999), Daň z krve (2002) a Scénáře českého chování v Evropské unii (2004).

V Senátu je nyní obsazeno pouze 80 křesel, ČSSD tak ztratila většinu a opanuje přesnou polovinu. Doplňující volby se budou na Kladensku konat 18. a 19. března. ČSSD už nominovala  Dienstbierova syna Jiřího.

Helena Kardová

Výpověď podalo téměř 4000 lékařů. Nebude zajištěna ani akutní péče, varoval šéf komory

Přiblížit strany sporu a najít řešení. To byl hlavní důvod pro uskutečnění konference Aktuální situace v českém zdravotnictví, kterou 18. ledna pořádal předseda Senátu Milan Štěch. Již za měsíc by české nemocnice měla opustit téměř čtvrtina lékařů. Odejít chtějí kvůli nízkým platům, systému vzdělávání a korupci ve zdravotnictví.

Prezident lékařské komory Milan Kubek na tiskové konferenci uvedl, že cílem protestu není vyhnat lékaře do emigrace, ale zlepšit jejich podmínky. „Já si skutečně přeji, aby absolvent Karlovy univerzity léčil pacienty v Kolíně nad Labem, nikoliv v Kolíně nad Rýnem.“ Zároveň řekl, že není možné poskytovat lékařskou péči bez lékařů, a to ani akutní. Rychlé způsoby k získání potřebných peněz vidí ve zveřejňování investic do nákupu přístrojů, léků a dalších služeb. „My potřebujeme pouhé jedno procento peněz, které zdravotnictvím protékají.“

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tehdy sice zopakoval, že požadavky lékařů jsou opodstatněné, ale peníze na platy jim letos nepřidá. Tento týden se přesto začíná rýsovat řešení, prostředky se zřejmě najdou za cenu úspor v resortu. Harmonogram opatření chce ministr předložit na páteční schůzce s lékaři. Vláda již pracuje na změnách ve vzdělávání a zabývat se chce i množstvím přesčasů, které jsou podle Hegera na hraně zákonnosti.

Protestní akci lékařských odborů s názvem Děkujeme, odcházíme odsoudil prezident Václav Klaus. Podle něj se jedná o porušení občanské solidarity. „Je to nepřijatelné vydírání,“ zaznělo v jeho novoročním projevu. Chování lékařů se přestává líbit české veřejnosti. Podle společnosti SANEP podporovalo doktory loni v březnu 80 % Čechů, v lednu se na jejich stranu staví necelá třetina obyvatel.

Zdravotní sestry se k výpovědím nepřipojily a neuvažují ani o jiné formě protestu. V případě slučování či rušení některých nemocničních oddělení ale i jim hrozí, že o práci přijdou.

Z tiskové konference Tereza Svítilová

Tomáš Chalupa se stal ministrem životního prostředí

Novým ministrem životního prostředí jmenoval prezident Václav Klaus 17. ledna Tomáše Chalupu (ODS), který ve funkci nahradil Pavla Drobila. Místopředseda ODS rezignoval na vládní post kvůli aféře ve svém resortu. Jedná se o první personální změnu v současné vládní koalici ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Chalupa, úspěšný starosta Prahy 6, při svém jmenování slíbil, že se úřadu pokusí vrátit ztracenou důvěryhodnost.

Výměna ministra je dohrou skandálu, který vyvolala údajná korupce ve Státním fondu životního prostředí. Drobil měl od tehdejšího šéfa fondu Libora Michálka požadovat, aby se zbavil kompromitujících nahrávek, na kterých se Michálka ministrův poradce Martin Knetig a náměstek předsedy fondu Dušan Fibingr snažili přimět k manipulování s veřejnými zakázkami. Důsledkem této kauzy bylo napětí v koalici, neboť vyšlo najevo, že premiér Petr Nečas (ODS) a ministr vnitra Radek John (VV) byli již dříve o Michálkově podezření informováni. Opoziční ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Kabinet přežil díky zásahu prezidenta Václava Klause, jenž si vedení koaličních stran pozval den před hlasováním na Hrad.

Chalupa je už sedmý šéf resortu za poslední dva roky. „Přicházím do situace, se kterou nemám nic společného, což chápu jako výhodu. Nejsem aktérem žádných událostí ani sporů. Pověst ministerstva je otřesena, budu mu chtít vrátit důvěru veřejnosti,“ citoval Chalupu iDnes.cz. Šestatřicetiletý občanský demokrat  absolvoval práva na Karlově univerzitě. Pracoval jako novinář a v roce  1997 byl  tiskovým mluvčím Klausovy vlády. Od roku 2002 zastával post starosty šestého pražského obvodu. Loni na jaře byl zbaven funkce místopředsedy pražské ODS a letos v prosinci jím byl znovu zvolen.

Zatímco prezident Nečasovu obměnu kabinetu schvaluje, proti se vyslovila opozice. „Úřad, který byl devalvován korupční aférou a neodbornými zásahy bývalého ministra Drobila, má nyní obsadit starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který opět postrádá jakékoli zkušenosti z oboru ochrany životního prostředí,“ uvedl podle serveru iHNed úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podobného názoru jsou také zástupci ekologických organizací.

„Zatím jsem se nestihl na ministerstvu zapracovat, se situací zde se musím teprve seznámit. Mezi prioritami nicméně budou protipovodňová ochrana a politika, ochrana ovzduší, program Zelená úsporám a Národní park Šumava,“ citovala Chalupu média. Otázka hospodaření v šumavském národním parku, již se už delší dobu nedaří vyřešit, stejně jako výběr nového ředitele, připadnou teď novému ministrovi. Čeká na něj také řešení situace korupcí zasaženého Státního fondu životního prostředí, kde chce Chalupa nejprve provést forenzní a personální audit, a nového šéfa pak vybrat na základě výběrového řízení. Vyloučil tak automatický návrat Libora Michálka, odvolaného z funkce po oznámení podezření na korupci.

Kromě toho bude Chalupa rozhodovat o obřím ekotendru na likvidaci ekologických škod. Superzakázka je trnem v oku jak VV, tak premiéru Nečasovi, který na jednání grémia ODS před dvěma měsíci řekl, že rezignuje, pokud ekotendr projde v současné podobě. Nečas chce zrušit nynější zakázku, jejímž autorem byl ještě za Topolánkovy vlády současný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), a nahradit ji dílčími likvidacemi, které by měly být pro stát levnější. „Známe cíl, to je přijmout fakt, že jsou tu ekologické zátěže, které musí být odstraněny. A na druhou stranu hledat nejefektivnější a nejlevnější řešení. Jestli to je jeden ekotendr, rozdělený, nebo jakákoliv jiná verze, to bych si nechal na hlubší analýzu,“ sdělil Chalupa v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Natálie Šírová

Nejen studenti uctili památku smrti Jana Palacha. Uplynulo od ní 42 let

V polovině ledna si lidé připomínali 42. výročí tragického úmrtí studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 na protest proti vývoji ve společnosti po sovětské okupaci upálil na Václavském náměstí  a o tři dny později svým zraněním podlehl. Vzpomínkové akce se konaly na různých místech v Praze, ale i ve Všetatech a Mělníku, kde Palach vyrůstal a studoval.

Na Filozofické fakultě, na níž Palach studoval, byl ve středu 19. ledna program zahájen poslechem rozhlasového dokumentu Můj bratr Jan, který mapuje události ledna 1969 a přibližuje Palachův příběh prostřednictvím svědectví jeho bratra Jiřího, a besedou s režisérem dokumentu Markem Janáčem. Následoval pietní akt u pamětní desky před budovou fakulty na dnešním Palachově náměstí. V kostele sv. Tomáše na Malé Straně pak sloužil výroční bohoslužbu biskup Václav Malý. Právě tento kostel zažil i první mši za Jana Palacha v roce 1969.

Další akce byly na programu ve středu v Husově sboru v pražských Vršovicích, kde se promítaly dva unikátní trezorové snímky Tryzna a Ticho z roku 1969 a také dokument Miroslava Bambuška Jan Hus – mše za 3 mrtvé z roku 2009. Režisér Bambušek je také organizátorem této vzpomínkové akce, která je spíše komunitní záležitostí a nejsou na ni zváni ani žádní oficiální hosté. Pietní akce v Mělníku měla podobu koncertu maďarského komorního souboru Akadémia Quartet.

Už v sobotu 15. ledna se sešly desítky lidí u Palachova hrobu na Olšanských hřbitovech v Praze. Za účasti předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové se vzpomínalo také ve Všetatech.

Ivana Moravcová

Na silnicích v Česku zemřelo v loňském roce nejméně lidí od roku 1961

Vloni na českých silnicích zahynulo 753 osob, což je nejméně od roku 1961. V porovnání s rokem 2009 se jedná o téměř desetiprocentní pokles. Výrazně ubylo těžce zraněných, a to více než o pětinu. Naopak počet nehod mírně vzrostl, v loňském roce jich policie šetřila přibližně 75 tisíc. Nejčastější příčinou byla nepozornost při řízení a nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky. Na tiskové konferenci to 13. ledna oznámili představitelé Policejního prezidia ČR.

Nejtragičtějším měsícem roku 2010 v počtu usmrcených se stal červenec, kdy svým zraněním na silnicích podlehlo 103 osob. Naopak nejméně jich zemřelo v únoru. Řidiči pod vlivem alkoholu způsobili v průběhu roku více než 5000 nehod, což je přibližně o 700 méně než v roce 2009. Zemřelo při nich 102 lidí. Smrt pod koly aut našlo 151 chodců, o šest více než předloni.

Náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek nazval výsledky dopravních statistik potěšujícími. Bohužel však nebyl splněn cíl policie a ministerstva dopravy snížit počet mrtvých osob pod 650. „Rok 2010 byl pozitivní ve smyslu snížení následků nehod, ale jsem přesvědčen, že mohl být daleko lepší, co se týče chování řidičů a medializace v rizikových obdobích jako je léto a podzim,“ řekl médiím ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Pro letošní rok si policie vytyčila dvě priority. Tou první je bezpečné poutání. Během silničních kontrol budou policisté poukazovat na špatné používání zádržných systémů, především dětských sedaček. Druhou prioritou je bezpečný způsob jízdy. Policie se zaměří zejména na agresivní a rizikové chování řidičů, nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi vozidly a nesprávné předjíždění.

Z tiskové konference Karolína Němcová

Ministr Schwarzenberg představil plány české zahraniční politiky

V pondělí 17. ledna se v pražském institutu CERGE – EI uskutečnila přednáška ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga na téma Priority české zahraniční politiky pro rok 2011. Ministr vyzdvihl důležitost orientace na EU, ale k přijetí eura se postavil spíše negativně.

Zhruba v padesátiminutovém projevu zmínil Schwarzenberg nejdiskutovanější témata posledního období. Dal najevo sympatie s evropskými institucemi a vysvětlil, že členství v Evropské unii je pro malé země, jako je Česká republika nesmírně důležité. Aby však mohly v takové instituci obstát, je třeba si ujasnit názory a cíle a nebát se je na evropské půdě prezentovat. Rád by se tedy jako ministr zahraničí více zaměřil na fungování vztahů mezi Českou republikou a zeměmi EU. Stejně důležitá bude spolupráce se Severoatlantickou aliancí.

„Jsem vášnivý příznivec Evropské unie,“ uvedl ministr. K problému přijetí společné evropské měny se ale již tak pozitivně nevyjádřil. „Přijetí eura nepovažuji za záležitost prestižní,“ zněla jeho odpověď na otázku.

Součástí akce byla i diskuze, v níž ministr vysvětlil svůj postoj i k několika dalším problémům. Uvedl, že Česká republika se bude snažit pomoci zemím, jako jsou Kosovo či Bělorusko. Je nutné poskytnout jim nejen finanční pomoc, ale hlavně je podporovat ve vzdělávání a tvorbě fungujících státních aparátů. Jednou z podstatných priorit bude rozšíření spolupráce s visegrádskými zeměmi (s Polskem,  Slovenskem a Maďarskem).

Zmínil také, že dle jeho názoru česká prestiž ve světě od návštěvy amerického prezidenta Obamy stoupla a je důležité si tento status udržet.

Z besedy Markéta Nohejlová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenská vláda svolila ke zmírnění sporného zákona o občanství

Slovenská vláda se dohodla na zmírnění zákona, který v nynější podobě občany po získání jiné státní příslušnosti automaticky zbavuje slovenského občanství. Podle nového návrhu má žadatelům příslušnost ke Slovensku zůstat a o její zrušení by museli následně zažádat. Nynější kabinet premiérky Ivety Radičové tak upravuje tvrdou legislativní reakci předchozí vlády Roberta Fica na maďarský zákon, jenž od letoška výrazně usnadňuje získání občanství bez ohledu na to, zda etnický Maďar žije v Maďarsku, či v zahraničí.

Vstřícný vzkaz směrem k početné maďarské menšině na území Slovenska přišel jen týden poté, co se v Bratislavě po pěti letech oficiálně setkali prezidenti obou zemí. Maďarský prezident Pál Schmitt během jednodenní schůzky vyzval svého hostitele, aby Slovensko zákon úplně zrušilo. „Protože mnozí stále váhají, zda tím, že přijmou maďarské občanství, budou zároveň velmi tvrdě postihnuti, a to ztrátou slovenského občanství, tedy občanství země, kde se narodili, kde žijí, vychovávají své děti, platí daně a pracují,” citoval Schmitta server Sme.sk.

Podle slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče by však národnostní menšiny měly v první řadě uznávat zvyklosti státu, ve kterém se rozhodly zůstat. K umírněnosti vyzval i Slováky žijící v zahraničí. „Jsem rád, že si zachovali svůj mateřský jazyk, kulturu a že mají dobrý vztah k zemi svých prarodičů, ale vyzývám je k absolutní loajalitě vůči státu, ve kterém žijí,” sdělil Gašparovič slovenskému serveru po státním jednání.

Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem, které svého severního souseda po staletí ovládalo, jsou dlouhodobě napjaté. K nejvážnější diplomatické roztržce posledních let došlo  předloni v srpnu, kdy Bratislava odmítla účast tehdejšího maďarského prezidenta Lászla Sólyoma na odhalení sochy maďarského patrona sv. Štěpána v Komárně. Podle bezprostřední reakce Slováků však byla zamýšlená účast Sólyoma cílenou provokaci, neboť měla proběhnout den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Nové vlády obou zemí však začínají jednat o smířlivějším vztahu. Zda slovenský parlament schválí zmírnění současného zákona o občanství, však zatím není podle slovenských médií jisté.

Jan Šilhan

Slovensko spojilo veřejnoprávní televizi a rozhlas

Od Nového roku fungují veřejnoprávní Slovenská televize a Slovenský rozhlas jako sloučená instituce. Návrh ministerstva kultury na spojení obou médií schválil ke konci minulého roku parlament. Vznik společné organizace s názvem Rozhlas a televize Slovenska (RSTV) vysvětluje ministr kultury Daniel Krajcer snahou o úspory a zjednodušení struktury vedoucích i kontrolních orgánů.

K rozhodnutí přiměly vládu zejména zvyšující se dluhy veřejnoprávní televize. Jen za minulý rok STV vinou neuhrazených závazků hospodařila se ztrátou 26 milionů eur. Sloučení s rozhlasem má přitom už letos ušetřit zhruba 1,65 milionů.

Ministerstvo už začalo také s restrukturalizací vedení a kontrolních orgánů média. Namísto původních 36 členů zůstane v kontrolních pozicích pouze 9 osob, které bude stejně jako generálního ředitele volit parlament.

Do výběrového řízení na šéfa spojené veřejnoprávní instituce se mediálnímu výboru parlamentu přihlásila například bývalá ředitelka Slovenského rozhlasu Michaela Zemková, dočasně pověřená vedením RSTV, dále šéf Tiskové agentury Slovenské republiky Jaroslav Rezník nebo bývalý člen Rady pro vysílání a přenos Peter Abrahám. Hlavní úkolem nového ředitele bude rozsáhlá reforma médií veřejné služby, která upraví hlavně způsob financování. Ministr Krajcer počítá s možností zrušit koncesionářské poplatky, které chce nahradit příspěvky ze státního rozpočtu.

Jan Šilhan

Ekonomika

Nezaměstnanost v prosinci vzrostla na 9,6 %, příčinou je mimo jiné sezónnost určitých odvětví

Ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že v prosinci stoupla registrovaná nezaměstnanost o celý jeden procentní bod. Oproti stejnému období v roce 2009, kdy celkový počet uchazečů vzrostl jen o 22 400, se tentokrát zvýšil o 55 000 - téměř na 562 000. Počet volných pracovních míst klesl o 4,7 % na 30 800, na jedno pracovní místo tak připadá 18,2 uchazečů.

Na přesné stanovení příčin je ještě brzy, pravděpodobně se ale bude jednat o kombinaci několika faktorů a je evidentní, že se tak silný nárůst nečekal. Vzhledem k počasí se markantně projevuje sezónnost určitých odvětví (zemědělství, stavebnictví, cestovní ruch), v důsledku ekonomické krize zanikají některé menší živnosti. Zvažuje se i vliv novely zákona o zaměstnanosti, která nabyla účinnosti 1. ledna 2011 a v některých případech (např. pokud zaměstnanec bezdůvodně opouští pracovní místa) omezuje vyplácení podpory v nezaměstnanosti.

Přes republikový průměr se přehouplo 49 okresů, situace je nejhorší v okresech Jeseník (19,7%), Bruntál (17,9) a Most (16,5). Nejlepší situace je tradičně v okresech Praha a Praha-západ (4,1) a Mladá Boleslav (5,0). Při srovnání s EU (data zpracovaná Eurostatem v listopadu 2010) se Česko se 7,1 % drží vcelku dobře. V žebříčku se umístilo mezi Dánskem (7,7) a Německem (6,1). Celková míra nezaměstnanosti sedmadvacítky činila 9,5 %.

„Pro první dva měsíce letošního roku se obáváme dalšího růstu míry nezaměstnanosti, v průběhu roku by se pak situace díky sezónním faktorům měla začít vylepšovat a míra nezaměstnanosti klesnout i pod 9 %. Na konci letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti zhruba na úrovni loňského prosince,“ prozradil svou prognózu analytik Komerční banky Jan Vejmělek serveru Novinky.cz.

Helena Kardová

Vítek podal na Sazku insolvenční návrh

Situace v Sazce se vyhrocuje. Radovan Vítek, v současné době největší věřitel této loterijní společnosti, na ni 17. ledna podal insolvenční návrh. Sazka totiž i přes každoroční více než miliardový zisk není schopna splácet své dluhy z výstavby pražské O2 areny.

Realitní miliardář Vítek, který v posledních měsících skoupil pohledávky za Sazkou téměř za 1,5 miliardy korun, se dožaduje jejich splacení. Nyní už ve fázi, kdy loterijní jedničce hrozí insolvence. Sazka musí do 20 dnů od podání návrhu reagovat a předat soudu své vyjádření spolu s informacemi o současném stavu firmy.

Vedení Sazky v čele s Alešem Hušákem odmítá připustit, že Vítek vlastní tolik pohledávek. „Budeme se návrhu bránit všemi prostředky,“ uvedl Hušák. Vítek nesouhlasí a doporučuje firmě restrukturalizaci. V úterý 25. ledna server Česká pozice informoval, že Vítek se nákupem dluhopisů od UniCredit Bank stal vlastníkem celkem čtvrtiny všech dluhopisů Sazky.

Sazka tak řeší, jak dál. Zaručit se za její dluhy je ochotno více firem. Naposledy se ozvala italská Lottomatica, která pro Sazku zajišťuje sázkové terminály. Pomoci chce i Český svaz tělovýchovy a sportu, který je většinovým akcionářem Sazky a kterému Sazka donedávna přispívala. Teď sportu hrozí, že o peníze ze Sazky přijde a ztratí tak významný zdroj svých příjmů. Uvnitř svazu se objevují spory a jedná se i o vytvoření konkurenčních skupin nezávislých na ČSTV. Potřebné miliardy nabízí i Hušákův kamarád, obchodník a lobbista Martin Ulčák, který dnes pracuje na záchranném plánu pro loterijní společnost Sazka.

Petra Paříková

Kultura

Světová předpremiéra filmu o Nicholasi Wintonovi v pražském Kongresovém centru

Snímek Nickyho rodina zachycující záchranu stovek československých dětí Nicolasem Wintonem, který se předpremiéry osobně zúčastnil, mohli první diváci z řad studentů vybraných středních škol zhlédnout 20. ledna v pražském Kongresovém centru. Velký sál byl zaplněn do posledního místa. Všichni se těšili hlavně na příjezd samotného sira Wintona, který přicestoval i přesto, že nedávno oslavil své 101. narozeniny. V Praze také převzal petici za svou nominaci na Nobelovu cenu, kterou podepsalo 100 000 lidí.

Film, který vznikl v česko-slovenské koprodukci, popisuje životní cestu tohoto výjimečného člověka, kterému se podařilo na sklonku roku 1939 vyvézt z protektorátu 669 převážně židovských dětí. Těm našel adoptivní rodiny ve své domovské zemi, Anglii. Mnoho takto zachráněných dětí přišlo během války o své pravé rodiče. Jejich cesty byly po konci války spletité a mnohé z nich se do tehdejšího Československa už nikdy nevrátily. Dnes Wintonova "rodina" čítá po celém světě přes 5000 lidí. Některé ze zachráněných dětí přijely na předpremiéru z Izraele či Spojených států.

Hlavní role představující Wintona se zhostil herec Michal Slaný a jednu z matek, která posílá své dvě děti za hranice, pak ztvárnila známá česká herečka Klára Issová. Filmem se prolíná několik dějových linií a kromě hraných scén má tak divák možnost zhlédnout dobové záběry a výpovědi zachráněných a nalezených dětí. Jedno z nich, Joe Schlesinger, snímkem provází.

Sám Winton o svém činu nikomu několik desítek let neřekl a s rodinami anebo dětmi se po válce nespojil. Na vše přišla náhodou jeho manželka, která objevila na půdě kufr s fotkami a doklady, které patřily dětem. Vše pak mělo rychlý spád -  pod záminkou si ho v roce 1988 pozvala do hlediště během vysílání BBC historička Elizabeth Maxwell, která jeho příběh odtajnila a seznámila ho s těmi, které zachránil.

O jeho činu byl natočen v roce 2002 dokument, který se jmenuje Síla lidskosti a který inspiroval stovky studentů po celém světě. Ti se pak zapojili do charitativní činnosti a do budoucna chtějí nést odkaz sira Wintona, který sám v Kongresovém centru řekl: "Vždy jsem se řídil tím, že to, co není zcela nemožné, je v lidských silách." Dosud se podařilo nalézt 229 z Wintonových dětí. Tvůrci filmu doufají, že se jim po uvedení snímku do kin ozvou další.

Z Kongresového centra Aneta Nevšímalová

V Praze se již po šesté konal Festival krátkých filmů

Od 19. do 23. ledna se v kině Světozor  konal šestý ročník filmového Festivalu krátkých filmů Praha. Mezi soutěžícími se objevily snímky z Británie, Indie, Izraele, Thajska a dalších zemí. V soutěžní sekci hraných filmů do 25 minut zvítězil rumunský snímek Klec režiséra Adriana Sitaru. Film, který obdržel odměnu ve výši pěti tisíc eur, pojednává o chlapci a jeho nemocném holubovi, jenž se stane příležitostí k vylepšení vzájemných vztahů s otcem.

Zvláštní cenu poroty si z letošního ročníku odnesly hned dva filmy: thajský Meziprostor režisérky Visry Vichit-Vadakanové a britský počin režiséra Iana Clarka Jenny a žížala. Divácká cena připadla režiséru Collinu Kennedymu za komedii I love Luci o neopětované lásce dvou outsiderů.

Členy poroty byli provozovatel kin Světozor a Aero Ivo Andrle, fotograf Václav Jirásek, izraelská režisérka Hagan Benasher, režisérka libanonského původu Eileen Hofer a dramaturgyně Mezinárodního festivalu frankofonního filmu Anne – Francoise Reynolds.

Alexander Michailidis, který zahájení  moderoval, avizoval, že večer bude ve znamení zkracování. Tomu se nevyhnul ani programový ředitel ,,šortek“ (šort je anglická výslovnost slova krátký - pozn. autora) Karel Spěšný, když byl přímo na podiu ostříhán profesionální kadeřnicí. Aktu zkrácení se podrobil i Michailidis, jenž ze sebe stáhl kalhoty a v šortkách odmoderoval zbytek večera, na kterém nechyběly ani dvě stěžejní persony Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech – Jiří Bartoška a Eva Zaoralová.

Z festivalu Markéta Nohejlová a Martina Jiříková

Sport

Házenkář Jícha a skifař Synek ovládli světové ankety

Nejlepším světovým házenkářem roku 2010: Čech. Nejlepším světovým veslařem roku 2010: opět Čech. Filip Jícha a Ondřej Synek ovládli nejvýznamnější ankety ve svých sportech. "Je to takové zadostiučinění za krásný sportovní rok, velká pocta," říkal Jícha, opora vítěze německé ligy i Ligy mistrů Kielu, když se 13. ledna dozvěděl výsledky hlasování expertů, fanoušků a novinářů.

Synka zvolila Mezinárodní veslařská federace svým králem jen o pár dní později - 22. ledna. "Je to nejvíc, co můžete v našem sportu dosáhnout, co se týká anket a ocenění. Proto si toho velmi cením," prohlásil Synek, mistr světa z loňského roku.

redakce

Rychlobruslařka Sáblíková obhájila ve víceboji evropský titul

Královna českého sportu roku 2010 vstoupila i do nového náramně. Rychlobruslařka Martina Sáblíková, trojnásobná medailistka z olympijských her a vítězka české ankety Sportovec roku, ovládla v Itálii mistrovství Evropy. Vedla už po prvním dnu (po závodech na 500 a 3000 metrů). Triumf stvrdila v neděli 9. ledna druhým místem na 1500 metrech a suverénním výkonem v závodě na 5000 metrů. Evropský šampionát vyhrála už potřetí. "Nemůžu tomu uvěřit," řekla Sáblíková bezprostředně pro deník MF Dnes.

Titul vyhrála loni a před čtyřmi lety - tehdy se mistrovství konalo také v italském městě Collalbo. Pro další velký úspěch se tak vrátila do míst, kde velkou kariéru zahájila. Od té doby posbírala celkem jedenáct zlatých medailí z vrcholných akcí.

redakce

Bauer se v těžkém finiši Tour de Ski vytáhl k bronzové medaili

V roce 2008 i loni vyhrál, ale  letošního třetího místa si cení také. Běžec na lyžích Lukáš Bauer díky skvělému finiši dosáhl v prestižním lyžařském seriálu Tour de Ski na stupně vítězů, když si v neděli 9. ledna výborně poradil s brutálním výjezdem na italskou sjezdovku Alpe Cermis. "Třetí místo je obrovská satisfakce," řekl Bauer Radiožurnálu.

Celkově vyhrál švýcarský lyžař Dario Cologna, druhý byl Petter Northug z Norska. Do nejlepší desítky se dostal ještě druhý český zástupce Martin Jakš. Před poslední etapou byl třetí, ale závěrečný výšlap mu nevyšel a skončil třetí. I tak je to úspěch, v Tour de Ski lepší nikdy nebyl. "Bylo to náročné a jsem spokojený," řekl Jakš. Mezi ženami byla Eva Nývltová devatenáctá.

redakce

Čeští skokani na lyžích po mizerném Turné vylétli do špičky

Český skok na lyžích se po pěti letech dočkal umístění na stupních vítězů. Navíc před domácími fanoušky, na legendárním harrachovském mamutím můstku. Roman Koudelka si dolétl pro třetí místo a na životní úspěch navázal spolu s Janem Maturou i v dalších závodech na japonských ostrovech.

Čeští skokani na lyžích na prestižním Turné čtyř můstků, které se každoročně koná v termínu od 27. prosince do 6. ledna v Německu a v Rakousku, neoslnili. Neviditelná výprava zůstala ve stínu rakouské modly Morgensterna nebo polského nezmara Malysze. Nejlepší z Čechů? Koudelka na 30. pozici celkového pořadí, za ním naskládaní 33. Janda, 34. Sedlák, 35. Hlava. Ani na chvostu, ani na špici. Všichni zůstali v šedém průměru. "Byli jsme zvyklí skákat víc tréninkových skoků, letos jich bylo daleko méně," hledal příčiny slabé formy svých svěřenců trenér David Jiroutek.

Hned dva dny  čekal skokany čekal nevyzpytatelný můstek v Harrachově. Spoléhalo se nebojácného letce Hájka, který se v ústraní na domácí závody připravoval. Nečekaně ale zazářila jiná hvězda. Jedenadvacetiletý Koudelka, který se protrápil uplynulým ročníkem i úvodem toho letošního. Přitom ještě v Bischofshofenu by souboj s harrachovským mamutem nejraději vzdal. "Vůbec se netěším. Minulý rok mi lety vůbec nešly," přiznal český mladík. "Jenom se modlím, aby nefoukalo a bylo pěkný počasí. Jinak budu určitě nervózní."

Jenže navzdory pocitům, prognózám i aktuální výkonnosti si už v prvním závodě dolétl pro nejlepší české umístění sezony. Desátou pozici. "Jsem moc spokojený," uvedl Koudelka pro server iDnes.cz. "Tak daleko mě donesly české vlajky. Atmosféra byla úžasná," zářil štěstím. A druhý den letěl ještě dál. Po pěti letech dokonce pro Českou republiku dobyl stupně vítězů, když skončil třetí. Porazil rakouské hvězdy Loitzla s Kochem i Adama Malysze, jenž za podpory tisíců polských příznivců skákal takřka v domácím prostředí. "Tady se stal zázrak. Doufám, že to nebylo naposledy," básnil Koudelka. Jeho víkendové galapředstavení doplnili ještě solidním desátým místem Borek Sedlák a jedenáctým Jan Matura.

A skokanský sen pokračoval i na daleké zastávce v Japonsku. Na závody v Sapporu se stejně jako do Harrachova nesjela kompletní špička, ti nejlepší přesto nechyběli. Amman, Kofler, Morgenstern a mezi těmito velikány se o triumf prali i Češi. Čtvrtý dolétl Matura, šestý Koudelka.

Z Innsbrucku a Bischofshofenu Tomáš Pavlíček

Rallye Dakar 2011 skončila pro Čechy nezdarem, Loprais a Macháček bojovali o vítězství

České posádky zastavily na 33. ročníku slavné Rally Dakar především technické potíže. Do cíle v Buenos Aires tak 15. ledna nakonec dorazily jen tři české posádky, v kategorii motocyklů David Pabiška (celkově 31.) a Jan Veselý (62.), Liaz Vlastimila Vildmana skončil mezi kamiony 14. Ze slovenských jezdců dojel jen Radek Matoška, a to na 34. místě.

Rallye Dakar se již potřetí podívala do Jižní Ameriky, kde na motocykly a čtyřkolky čekalo 9 605 km, na automobily 9 618 km a na kamiony 9.458 km. Trasa vedla přes území Argentiny a Chile, start i cíl byl v Buenos Aires.

Na start závodu se 1. ledna postavilo 407 posádek, z toho 12 českých. Čeští fanoušci nejvíce očekávali od pětinásobného vítěze závodu Josefa Macháčka na čtyřkolce Yamaha a od kamionu tatra Aleše Lopraise, synovce šestinásobného vítěze Dakaru Karla Lopraise. Překvapit mohl i Marek Spáčil s tatrou, v jehož posádce nechyběl evropský šampion závodů tahačů David Vršecký. Slováci na Dakaru 2011 startovali tři – Radek Matoška, Štefan Svitko i Ivan Jakeš v kategorii motocyklů.

Kamiony Czech Dakar Teamu zastavily dvě nehody hned v úvodu závodu. Tatře Marka Spáčila se v druhé etapě zasekl plyn, kamion vyjel z trati a převrátil se, o etapu později havarovala i posádka Martina Kolomého. Tomu při nehodě praskl obratel, jeho navigátor Jaroslav Lamač musel být operován se dvěma rozdrcenými obratli.

Aleš Loprais od začátku soutěže bojoval s favorizovanými posádkami ruských kamazů, v šesté a sedmé etapě je dokonce dokázal porazit. V osmé etapě měl ale defekt a propadl se z průběžného druhého místa na třetí. O etapu dále bylo ještě hůře. Tatře se rozbilo turbodmychadlo, kvůli čemuž nemohl kamion projet kontrolními body, umístěnými v dunách pouště Atacama. Žlutý kamion Loprais Tatra Teamu byl kvůli tomu diskvalifikován.

I Martin Plechatý a Josef Macháček bojovali ve své kategorii čtyřkolek o vítězství. Plechatý musel odstoupit z průběžného čtvrtého místa, když v šesté etapě utrhl kolo. Macháček po prvních dvou etapách vedl, postupně se ale propadával pořadím. Nejprve dostal čtyřhodinovou penalizaci za neprojetí kontrolními body kvůli nefunkční navigaci, 11. etapa znamenala definitivní stop v podobě zlomené zadní nápravy.

V kategorii motocyklů potřetí zvítězil Španěl Marc Coma na KTM, mezi čtyřkolkami se radoval Argentinec Alejandro Patronelli, v kategorii automobilů vyhrál po dramatickém souboji se španělským týmovým kolegou Carlosem Sainzem Katařan Násir Attíja. Kategorii kamionů pak po Lopraisově diskvalifikaci zcela ovládl favorit Rus Vladimir Čagin, který sedmým triumfem překonal rekord Karla Lopraise v počtu celkových vítězství.

Rallye Dakar se v Jižní Americe poprvé jela v roce 2008. Předchozí ročník – pořádaný ještě na černém kontinentě – musel být zrušen, protože pořadatelé nedokázali zajistit bezpečný průjezd územím Mauritánie, kde se měly měly jet klíčové etapy. Na Sahaře se od té doby koná lednový Africa Race, který vede po stopách původní dakarské soutěže. Jeho letošního třetího ročníku se zúčastnil i Tomáš Tomeček, který se svojí tatrou vyhrál kategorii kamionů a v celkovém pořadí skončil pátý.

David Bureš

Počasí

V lednu mráz těší nás

Jedna z českých pranostik praví, že v lednu mráz těší nás. Ano, letos nám leden opravdu přeje a snaží se nás těšit. Kruté prosincové mrazy už na nás sice sesílat přestal, ale sněhových zásob jakoby měl ještě dost. V půlce měsíce se mohlo zdát, že už je zima u konce s dechem, ale z omylu nás vyvedl začátek posledního lednového týdne. Zdá se, že si zima jen potřebovala odpočinout a nabrat energii na další nadílku. Teploty se totiž opět propadly pod bod mrazu a chodníky znovu zasypala vrstva bílého prášku.

Markéta Nohejlová