25. března 2011, Carolina č. 769

události od 16. do 23. března


Z domova

Novým šéfem ČSSD se stal Sobotka, jeho konkurent Hašek je prvním místopředsedou

Po devíti měsících, kdy ČSSD hledala nejvhodnějšího nástupce bývalého předsedy Jiřího Paroubka, si sociální demokraté na dvoudenním sjezdu v Brně zvolili nové vedení. Po těsném souboji a dvou kolech volby se v pátek 18. března stal novým šéfem strany Bohuslav Sobotka. Jeho soupeř Michal Hašek získal pozici prvního místopředsedy.

Výsledek boje o předsednické křeslo nebyl předem jasný. Bezmála 600 delegátů se rozdělilo na dva téměř stejně velké tábory – první podporoval Sobotku a druhý Haška. To se projevilo i v prvním kole volby. „Počet hlasů pro Michala Haška byl 291, což je 48,74 procenta, počet hlasů pro Bohuslava Sobotku byl 298, tedy 49,91 procenta,“ oznámil v půl sedmé večer šéf volební komise Jiří Havlíček. Po vyhlášení výsledků to mezi novináři i samotnými delegáty zašumělo a v kuloárech se začalo spekulovat, jestli toto skóre nebylo předem připravené. Pochybnosti spustily čtyři hlasovací lístky, které byly kvůli špatnému zaškrtnutí označeny za neplatné, a mohlo se tak stát, že právě kvůli nim nevyhrál už napoprvé Sobotka, jemuž k vítězství chyběl pouze jeden hlas. Sobotka se ovšem tvářil poměrně spokojeně. Zato Hašek vypadal zaskočeně.

Ve druhém kole zvítězil Sobotka, který získal 304 hlasů. Hašek jich dostal pouze 258, zato při volbě prvního místopředsedy pro něj zvedlo ruku 363 delegátů. Porazil tak Lubomíra Zaorálka a stal se statutárním místopředsedou.

Sobotka stojí v čele ČSSD již od loňských parlamentních voleb, kdy sociální demokracii převzal po Jiřím Paroubkovi právě z pozice prvního místopředsedy. Paroubek odstoupil poté, co strana sice vyhrála volby, ale neměla šanci vytvořit vládu.

Bývalý ministr financí Sobotka během posledních devíti měsíců naznačoval, že strana musí být radikálnější a ostřeji se vymezovat vůči současné vládní koalici. Se svou vizí tak porazil předsedu Asociace krajů ČR, pragmatičtějšího Michala Haška, který se podle politických komentátorů nestaví vůči vládě tak striktně.

V noci z pátku na sobotu a následně i v průběhu soboty se proměnil také zbytek vedení sociální demokracie. Po dlouhé době se mezi pěti řadovými místopředsedy objevila i žena – bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, kterou podpořilo 376 z 571 delegátů. „Síla toho mandátu je trošku překvapivá. Ženský element tu chyběl, konečně jsme naplnili povinnou kvótu, ale u toho by nemělo zůstat, žen by mělo být v politice více,“ řekla Benešová. Dalšími místopředsedy jsou Martin Starec a zcela nově Jiří Dienstbier mladší, syn zesnulého senátora a prvního polistopadového ministra zahraniční. Svou pozici obhájili Lubomír Zaorálek a Zdeněk Škromach, kteří byli v nejužším vedení strany i v předchozích letech.

Kromě volby nového vedení se na sjezdu debatovalo o stavu sociální demokracie a kam by strana měla směřovat. Ze zprávy o hospodaření strany také vyplynulo, že má dluh ve výši 360 milionů korun, který zbyl po předvolebních kampaních k parlamentním, senátním a komunálním volbám. Na jeho splacení bude sociální demokracie podle předpokladů potřebovat čtyři roky.

Ze sjezdu ČSSD Jana Maxová

Postižení obklíčili s transparenty Ministerstvo práce a sociálních věcí

Pražské Palackého náměstí se opět stalo dějištěm protivládní demonstrace. Zatímco v prosinci zde protestovali státní zaměstnanci proti snížení platů, v úterý 22. března se náměstí zaplnilo několika stovkami postižených ze všech částí republiky, kteří před Ministerstvem práce a sociálních věcí demonstrovali proti chystaným reformám sociální péče. Handicapovaní odmítají především navrhované omezení sociálních dávek, změny posuzování zdravotní způsobilosti a zrušení průkazů ZTP, které jim poskytují řadu výhod.

Demonstrace začala mohutným pískotem a nespokojeným bučením. Přes záplavu transparentů nebylo řečníky na improvizovaném pódiu zpovzdálí takřka vidět. „Proč nás neslyšíte, pane Drábku,“ hlásala cedule, kterou nesl dav sluchově postižených. „Nečas = zlá doba,“ stálo jinde.

Akci zahájil svým projevem předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. „Je tady celá republika,“ pochválil nadšeně hojnou účast, a přednesl hlavní body protestu. Plánované reformy sociální péče jsou podle něj pouze snahou vlády ušetřit za každou cenu, nikoliv pomoci potřebným. „Navržené zákony nás neposouvají dopředu, ale dozadu, a s tím se nemůžeme smířit,“ konstatoval.

Jako další řečník vystoupil sám ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Jeho příchod doprovázeli demonstranti sborovým „hanba“. Ministr se následně pokoušel obhájit své reformní kroky, ačkoliv ho každou chvíli přerušoval nespokojený dav. Upozornil, že cílem reforem je zpřehlednění a zjednodušení stávajícího systému. „Příspěvek na péči samozřejmě zachováme,“ uklidňoval občany. Pak však opět rozčílil publikum tvrzením, že zrušení ZTP nebylo nikdy plánováno. „Bylo,“ křičeli zúčastnění, čímž naráželi na vyjádření ze začátku března, kdy ministerstvo oznámilo plán nahradit průkazy systémem osvědčení.

K přítomným krátce promluvil i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), jenž slíbil, že obě ministerstva budou s lidmi diskutovat. Poté bylo na programu předčítání vybraných životních příběhů zdravotně postižených, čímž pořadatelé upozorňovali na tíživost současné situace. Současně mezi demonstranty kolovala petice žádající přepracování tří nejdůležitějších připravovaných novel zákonů.

Z demonstrace Petr Veličko

Pohřešovanou Aničku našli mrtvou. Případ znovu připomněl paradox tzv. náhubkového zákona

Případ zmizelé devítileté Anny Janatkové, který od poloviny října sledovala prakticky všechna česká média, má tragické rozuzlení. Policie nalezla ve středu 16. března v pražské Troji tělo pohřešované dívky. Bezprostředně také zadržela podezřelého Otakara T. Obviněný se v pondělí večer pokusil o sebevraždu, v kritickém stavu ho převezli do nemocnice, kde o dva dny později zemřel.

Aničku hledala policie už od 13. října loňského roku, kdy se nevrátila ze školy domů. V ulici Pod Písečnou, kde ji svědci viděli naposledy, se tehdy našel jen její batoh, lahev s pitím a později klíče. Bylo vyhlášeno celostátní pátrání, informace o pohřešované dívce předali policisté do Schengenského informačního systému i Interpolu, cizinecká policie zavedla zvláštní opatření na letištích. Nakonec bylo tělo zmizelé dívky nalezeno právě v místech, kde se v říjnu našly její věci. Ostatky byly zakopané v zemi, zčásti je odkryla divoká zvěř. Podle pitvy zemřela Anička násilnou smrtí.

Policie obvinila jednačtyřicetiletého Otakara T., který byl v souvislosti s případem už šest dní po Aniččině zmizení vyšetřován – testy DNA ukázaly, že držel v ruce její batoh – svědčily proti němu však jen nepřímé důkazy, a tak soudce tehdy zamítl policejní návrh na vazbu. Teď už byl muž obviněn z trestných činů vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. U výslechu využil svého práva nevypovídat, odmítl i zkoušku na detektoru lži, policie proto neprozradila všechny podrobnosti k případu. Jejich zveřejnění by údajně mohlo ohrozit probíhající vyšetřování.

Jeho stíhání však policie musí zastavit, nelze ho vést proti mrtvému. Zemřel ve středu v pražské střešovické nemocnici, když se dva dny předtím pokusil v pankrácké věznici o sebevraždu.  Z roztrhaných tepláků připravil provaz a pokusil se oběsit. Do nemocnice ho převezli v kritickém stavu s otokem mozku. Podle agentury ČTK napsal dopis na rozloučenou, ovšem k vraždě ani znásilnění se v něm nepřiznal.

Kauza opět otevřela polemiku o takzvaném náhubkovém zákoně. Podle něj nesmějí média identifikovat oběť trestného činu. Během pátrání byly zveřejněny jméno, bydliště i fotka pohřešované Aničky, ale poté, co se prokazatelně stala obětí trestného činu vraždy, by se její jméno v souladu se zákonem nemělo v médiích objevit. Podle prohlášení Úřadu pro ochranu osobních údajů se však média nedopouštějí porušení zákona. „Veřejnosti jsou již z minulosti známé údaje o pohřešované dívce, zveřejněné v souvislosti s policejním pátráním, proto úřad neshledává, že by opakovaným použitím těchto informací došlo k porušení zákonů," uvedl úřad pro server iDnes. Obdobný postoj zaujal i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Petra Crvkalová

Pražské farmářské trhy znovu ožívají

Mečení koz, tlačenice, dlouhé fronty a prázdné přepravky kupící se za prodejními stánky. Tak na Vítězném náměstí v Praze tuto sobotu po roce odstartovala další sezóna novodobých farmářských trhů.

Organizátoři chtějí dát lidem možnost koupit ovoce, zeleninu, houby, pečivo, lahůdky ale i sazenice květin a víno přímo od lokálních pěstitelů a výrobců. Na Vítězném náměstí si zájemci mohli dokonce dát i čerstvě upraženou a uvařenou výběrovou kávu, ač  plody kávovníku mezi typicky české plodiny nepatří. „Sami si ji ale vybíráme, plantáže, kde se káva pěstuje, jsme navštívili a víme, za jakých podmínek vzniká. Podporujeme tedy přímo farmáře a v Čechách si ji pak pražíme,“ vysvětlila baristka ze stánku české pražírny Doubleshot.

Že mají lidé o výpěstky rovnou od zemědělců zájem, prokazuje i to, že měl  stánek s českým česnekem již po třech hodinách vyprodáno.

Novinkou byl koutek se živými ovcemi a kozami, který si užívaly především děti. Na poptávku nakupujících po zdraví a pozitivním naladění pak reagovali především uzenáři s úsměvnými názvy a slogany jako Zdravé bezlepkové uzeniny a Vaše klobása, naše radost.

V Praze už zahájily provoz například také trhy na Kubánském náměstí a náměstí Jiřího z Poděbrad, náplavce pod Palackého náměstím a v polovině dubna by měly přibýt nové trhy na náplavce pod Nemocnicí na Františku.

Z Vítězného náměstí Juliana Miňová

Stručně z domova

* Jiří Dienstbier mladší má nakročeno k senátorskému postu po svém zesnulém otci. V sobotu 19. března postoupil do 2. kola doplňovacích voleb do Senátu v kladenském obvodu. Dienstbier mladší kandidující za ČSSD, postoupil se 44 % hlasů. Jeho soupeřem bude kladenský primátor Dan Jiránek z ODS, který získal 27 % hlasů. Mezi neúspěšné kandidáty na post kladenského senátora se zařadila například Jana Bobošíková. Dienstbier požádal o podporu v druhém kole i kladenský výbor KSČM. Jejich kandidát obdržel necelých 9 % hlasů. Pokud by se v druhém kole všichni jeho voliči přiklonili k Dienstbierovi, kandidát sociálních demokratů by získal nadpoloviční většinu a stal se senátorem. Jeho zvolením by ČSSD v horní komoře udržela většinu. Právě Dienstbier byl na víkendovém sjezdu strany zvolen jedním z místopředsedů.

* Vrchní soud v Olomouci v pátek potvrdil výjimečné tresty pro tři ze čtyř pachatelů žhářského útoku na dům romské rodiny ve Vítkově. David Vaculík a Jaromír Lukeš si mají odpykat 22 let, Václav Cojocaru pak 20 let nepřísnějšího vězení. Pouze čtvrtému žháři, Ivu Müllerovi, soud snížil trest o dva roky na 20 let. Jako jediný ze čtveřice odsouzených totiž spolupracoval při vyšetřování, dokonce se písemně omluvil. Obhájce Davida Vaculíka oznámil, že jeho klient hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu a stížnost k Ústavnímu soudu, kvůli údajným procesním chybám. Vyhlášení rozsudku byla přítomná i Anna Siváková, matka těžce popálené holčičky, která bude doživotně bojovat s následky útoku. "Jsem ráda, že to tak dopadlo. I když to není takový trest, k jakému odsoudili Natálku," řekla pro ČTK.

* V Česku začíná sčítání lidu. Vyplněné sčítací archy mají obyvatelé odevzdávat do 14. dubna.  Kvůli problémům s distribucí formulářů už Stanislav Drápal z Českého statistického úřadu oznámil i „nouzové datum“ pro odevzdání formulářů, 19. dubna. Poprvé mohou Češi využít i internet. Akce bude stát téměř dvě a půl miliardy korun a stát si slibuje zejména přesnější údaje, které pomohou zlepšit dopravní obslužnost, občanskou vybavenost nebo evakuační plány. Za neodevzdání vyplněného formuláře hrozí pokuta až 10 tisíc korun. První výsledky budou známé na konci roku, podrobnější v roce 2013.  Statistickou monstrakci se rozhodlo odlehčit několik tisíc uživatelů Facebooku, kteří se připojili k recesistickému hnutí fanoušků Hvězdných válek. Ti se během sčítání hodlají přihlásit k náboženskému vyznání rytířského řádu Jedi.

Hana Němečková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Česko se neúčastní vojenských akcí v Libyi

Česká republika podporuje zapojení NATO do řešení konfliktu v Libyi, ale vojenských akcí se sama neúčastní.  "Nebyli jsme kontaktováni a nejsme tím překvapeni. My jsme patřili k zemím, které zaujímaly spíše střízlivější pohled, než aby volaly po vojenské akci. Za druhé samozřejmě naše vojenské kapacity nejsou toho typu, které by teď byly vhodné k nasazení,"  vyjádřil v sobotu postoj ČR k vojenským operacím v Libyii premiér Petr Nečas.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se během víkendu vyjádřil, že by uvítal, kdyby akce v Libyi proběhly v rámci a pod dozorem NATO. Uvedl, že důvodem rezervovaného postoje české vlády je snaha o loajalitu se spojenci. Pozitivem při zapojení NATO by byla skutečnost, že má jasně dané velicí struktury. „Nemáme námořní síly a naše letadla nejsou dělána na tyto akce,“ vysvětlil na Aktualne.cz Schwarzenberg.

Pohled ministra obrany Alexandra Vondry na situaci je téměř identický. Původní zdrženlivost vysvětlil tím, že by „nebylo korektní tlačit do akce jiné a sám nebýt připraven v první řadě“. Dodává, že dalším přínosem by v případě, že by se NATO ujalo velení, byl pro Českou republiku lepší přístup k informacím a možnost něco ovlivňovat. Nevylučuje ale možnost, že by Česká republika poskytla svou protichemickou jednotku. „Nikdo nás o to ale nepožádal. Situace to ani, zaplaťpámbu, nevyžaduje a doufejme, že ani vyžadovat nebude,“ řekl Vondra podle serveru.

Čeští vojáci by se měli v rámci NATO podílet na hlídání zbrojního embarga jako členové mezinárodní posádky letounů AWACS. Česká  republika také počítá s tím, že by do Libye mohla v případě potřeby posílat humanitární pomoc.

K situaci v Libyi se prostřednictvím ankety pro ČT24 vyjádřili i čeští občané. Na otázku, zda schvalují vojenský zásah proti režimu Muammara Kaddáfího, odpovědělo kladně 63,7 %. Opačného názoru je 33,8 %. Další 1,9 % si myslí, že na zásah je příliš pozdě, a zbylým 0,6 % je to jedno.

Helena Vopatová

Ekonomika

Kalouskova reforma ruší superhrubou mzdu i stravenky. Odbory protestují

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v pátek představil nový návrh daňové reformy. Změny v daňovém systému přinesou mimo jiné zvýšení daně z příjmu na 19 %, růst poplatků zdravotního pojištění o 2 % a zavedení zaměstnaneckého paušálu, proti čemuž se ostře postavily odbory. Většina zaměstnanců by si přesto měla v důsledku reformy polepšit, a to řádově o několik stovek měsíčně. Lidé s příjmy nad sto tisíc korun měsíčně ale zaplatí více. Návrh by měl platit od roku 2013.

První novinkou bude zvýšení sazby daně z příjmu fyzických osob na 19 %. Částka se však bude počítat jen z hrubé mzdy, tudíž by měl být konečný odvod pro většinu lidí nižší. Dosud totiž platila rovná sazba daně ve výši 15 %, ale kvůli výpočtu ze superhrubé mzdy to v praxi pro většinu zaměstnanců znamenalo 21 %. Nejvíce by si díky této změně měli polepšit lidé s příjmy mezi 11 a 38 tisíci korun měsíčně, bezdětní z této skupiny však mohou počítat maximálně se dvěma stovkami navíc.

Daňová sazba tedy reálně mírně klesne, ale tento pokles z části smaže růst odvodů na zdravotní pojištění. Ty ze současných 4,5% stoupnou na 6,5%, čímž se jejich výše vyrovná sazbě sociálního pojištění, která zůstává neměnná. Kvůli vyšším platbám na zdravotní pojištění si pohorší bezdětní zaměstnanci s hrubým příjmem nad 40 tisíc korun měsíčně. Díky snížení stropů sociálního a zdravotního pojištění na čtyř, respektive šestinásobek průměrné mzdy si polepší lidé s příjmy mezi 120 a 180 tisíci korunami měsíčně. Zaplatí sice více na daních, ale ještě vyšší částku ušetří právě na pojistném. O nynější čtyřiadvacetitisícovou slevu na dani poplatníka naopak přijdou.

Devatenáctiprocentní sazba daně právnických osob se nezmění, namísto pojistného za zaměstnance však budou nově odvádět daň z úhrnu mezd ve výši 32 %.

Kalousek chce v rámci reformy zrušit řadu daňových výjimek, například zaměstnaneckých výhod v podobě stravenek a režijních jízdenek. Nahradit je má jednotný zaměstnanecký paušál v podobě slevy na dani ve výši tři tisíce korun ročně. To se ale nelíbí odborům, které argumentují tím, že v každé firmě si zaměstnanci vydobyli jiné podmínky, ale zaměstnanecký paušál má být pro všechny stejný.  Zvýhodnění, které by zaměstnancům přinesl jednotný paušál, by navíc bylo v mnoha případech výrazně nižší než současné benefity. Například železničáři dnes za režijní jízdenku zaplatí 250 korun ročně, ale výhody, které jim z ní plynou, mají podle propočtu MF Dnes na základě drážního ceníku hodnotu 15 tisíc ročně. Asociace samostatných odborů nevyloučila na protest proti zrušení zaměstnaneckých výhod zahájení generální stávky. Tu kvůli režijním jízdenkám zvažují i železničáři.

Sleva na dítě má vzrůst již od ledna příštího roku o 150 korun měsíčně a snížit tak zatížení rodin způsobené plánovaným zvýšením DPH. Zaplacené úroky hypotéky si budou moci od základu daně dále odečítat jen ti, kteří uzavřou smlouvu o úvěru do 31. prosince 2011. Limit odpočtu úroků má navíc o polovinu klesnout.

Kateřina Tauchenová

Mladé generace musejí začít myslet na své důchody, upozornil premiér Nečas na fóru

Premiér Petr Nečas opět zdůraznil nezbytnost důchodové reformy. V jejím rámci považuje za nutné zavést individuální fondové spoření. „Musíme mít odvahu říci lidem, kteří jsou čtyřicátníci a mladší, že pokud od svého raného, mladého nebo mladšího středního věku nebudou sami myslet na své důchodové zabezpečení, tak jsou ve své penzi v podstatě ohroženi penzí na hranicích chudoby,“ prohlásil na 113. Žofínském fóru.

Nečas  v pondělí 21. března v devadesátiminutovém vystoupení obhajoval a vysvětloval plánované reformy veřejných financí, důchodového systému a zdravotnictví. „Současný stav veřejných financí, zdravotnický systém v podobě přisypávání dalších peněz z veřejných rozpočtů stát prostě neunese, to si musíme říct otevřeně,“ poukázal na vážnost situace.

Na setkání, kterého se účastnilo na tři sta zájemců z řad novinářů, ředitelů pojišťoven, členů vlády a studentů, upozornil na nezbytnou provázanost reformy s předpokládaným demografickým vývojem české populace. Analytici totiž očekávají třetinový podíl osob starších 60 let v roce 2030. „Představa, že bude nějaké dramatické demografické řešení důchodového systému, je nereálná.“ Podle jeho slov se nedá tvrdit, že by se nepříznivý demografický vývoj mohl zlepšit. "Vždy je lépe počítat spíše s konzervativní a spíše s horší variantou než s variantou optimistickou," zdůraznil.

Koncept reformy důchodového systému se skládá ze tří etap a spočívá v hlubokých změnách průběžného důchodového systému. K němu a k penzijnímu připojištění počítá reforma ještě se třetím pilířem, který vychází z ryze dobrovolného, komerčního spoření. Nečas ho považuje za nezbytně nutný. Premiér ovšem přiznal pochybení vlády při vysvětlování důchodových reformních kroků veřejnosti: „Je samozřejmě problémem, že se při diskuzi o důchodové reformě tato diskuze zploštila v posledních týdnech především na debatu o sazbách DPH. Je to do značné míry i komunikační chybou vlády.“

Nečas obhajoval i další plánované reformy. „Představa, že jdou udělat rozsáhlé reformy, které jsou populární a nebolestivé, je otázkou politických mýtů. Jediná alternativa k nepopulárním reformám je nedělání reforem.“

Z Žofínského fóra Magdalena Leimerová

Kultura

Vítězem festivalu Jeden svět je španělský snímek Sto osm o represích gayů v Paraguayi

Cenu za nejlepší film dokumentárního festivalu Jeden svět získal španělský snímek Sto osm, který odhaluje represe paraguayského diktátorského režimu 80. let proti homosexuálům. Cenu za nejlepší režii získal Alí Samadí Ahadí za film Věznice Írán. Snímek Vodka Factory si vysloužil Zvláštní uznání poroty.

Španělská režisérka vítězného filmu Sto osm Renate Costa, která se předávání cen nemohla účastnit, v děkovném dopise přiznala, že film vznikl z potřeby vyprávět historii, o které se mlčí. „K této myšlence se rychle přidal celý tým, a tak se sen o natočení tohoto filmu mohl stát realitou. Nyní, když mám možnost sdílet tento film s vámi, a získala jsem za něj toto úžasné ocenění v podobě Ceny za nejlepší film, se realita opět jeví jako sen,” napsala v dopise režisérka.

Cenu za nejlepší režii převzal Alí Samadí Ahadí za svůj snímek Věznice Írán, vněmž diváci objevují íránské lidové hnutí z roku 2009. Režisér cenu převzal společně s producentem Janem Kruegerem. Oba dostali za stejný snímek také Cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Tato cena bývá každoročně udělována pod záštitou bývalého prezidenta Václava Havla. Ten byl však v době ceremoniálu nemocný, takže za něj verdikt poroty oznámil Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni, která je pořadatelem festivalu.

Zvláštní uznání poroty získal švédský film Vodka Factory, o kterém porota prohlásila, že bez příkras popisuje nejen problémy domácího násilí, ale také situaci svobodných matek a nesezdaných žen. Cenu osobně převzal režisér Jerzy Sladkowski, který pochází z Polska.

Na již 13. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se ceny  předávaly při zakončení jeho pražské části, která se uskutečnila od 8. března do 17. března. V následujících týdnech bude přehlídka hostovat v dalších 33 městech po České republice. Festival celkově uvede 104 dokumentů ze 40 zemí.

Johana Fundová

Febiofest začal: Láká na Helmuta Bergera a filmy z celého světa

Na dvě stě debutujících i známých filmů z téměř šedesáti zemí, promítaných více než na pěti stech projekcích. To vše přináší už osmnáctý ročník filmového festivalu Febiofest. Hvězdnými lákadly jsou legendární rakouský herec Helmut Berger nebo australský režisér Peter Weir.

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se koná od 24. března do 1. dubna a centrem promítání se stane pražský Cinestar Anděl, část projekcí se uskuteční také v kině Ponrepo nebo na letišti Praha v Terminálu 2. Stranou nezůstanou ani jiná česká města, v rámci Ozvěn Febiofestu 2011 zavítají projekce i do Liberce, Hradce Králové, Pardubic, Plzně, Českých Budějovic, Brna, Olomouce a Ostravy.

Návštěvníci se mohou těšit na zahraniční osobnosti, ale i na ty české. Závěrečného vyhlášení cen se například zúčastní Dagmar Havlová. „Účastí se cítila velmi poctěna. Předá cenu Kristian Helmutovi Bergrovi, který je pro ni jako herečku velkým vzorem,“ uvedl ředitel festivalu Fero Fenič.

Filmy jsou rozděleny do jedenácti kategorií. Už tradiční Kino osobností nabídne divákům možnost potkat v sále známé režiséry, herce i kameramany. Hosté festivalu letos pocházejí ze čtyř kontinentů, mezi nimi jsou například íránský režisér Rafi Pitts nebo scenárista a turecký režisér Semih Kaplanoglu. V sekci Švédský film včera a dnes objeví diváci milníky švédské kinematografie, včetně snímků legendárního Ingmara Bergmana. Další regionální sekce přináší Latinskoamerické panoráma, Quo viva Mexico!, Asijské panoráma či Made in USA. Nechybí ani průřez celosvětovou kinematografií v rámci sekce Panoráma světového filmu, kde se objeví známá jména, jako je například držitel Zlatého lva Álex de la Iglesia, ale i zatím neznámé tváře tvůrců filmů, které loni sklidily úspěch na světových festivalech. Sekce Jiný břeh předvádí rozmanitost současné gay a queer kinematografie díky sedmi filmům z šesti zemí, speciální podsekce se věnuje poctě francouzské filmové dvojici Ducastel a Martineau. Další odbočení od běžného kina přináší sekce Proti proudu, který přinese snímky debutujících režisérů, ale i nostalgickou poctu Jimu Jarmuschovi.

V rámci festivalu se již počtvrté zapojí do soutěže Nová Evropa začínající filmaři ze všech koutů světa. Většina zúčastněných je mladá a své filmy věnuje tématu konfliktu dospívání, turecký film Černá a bílá se ale například koncentruje na krizi čtyřicátníků. O udělení Grand Prix v této soutěži rozhodne třiatřicetičlenná občanská porota. „Je tam pestré zastoupení sociálních skupin, od skladníka přes majitele pohřební služby až po advokáta a ředitelku školy,“ komentoval ředitel festivalu Fero Fenič. „Porota je letos mladší, pří výběru jsme respektovali počet přihlášených a dodrželi poměr, který vznikl. Zájem o účast v porotě vyjadřuje nejpřesněji dnešní strukturu diváků v českých kinech,“ dodal tiskový mluvčí Pavel Sladký.

V předprodeji se čtyři dny před začátkem festivalu prodalo téměř třináct tisíc vstupenek, největší divácký zájem byl o sekce Švédský film včera a dnes, Asijské panorama a Jiný břeh. Kromě filmů je pro diváky zdarma přichystán Febiofest Music festival, v jehož rámci se uskuteční  celkem 50 koncertů. Dále můžou návštěvníci zhlédnout výstavu fotografií nebo také instalaci prací uměleckého kováře.

Z tiskové konference Alina Shupiková

Sport

Semifinále hokejové extraligy jsou po dvou utkáních vyrovnaná

K postupu do finále nejvyšší domácí hokejové soutěže mají zatím všechny týmy stejně blízko. Vítkovice na svém ledě nejprve v neděli rozstřílely obhájce titulu z Pardubic, o den později jim hosté porážku oplatili. Druhé semifinále odstartovalo v úterý a rozjetý Třinec zdolal Slavii. Ta ale po nájezdech uloupila druhý zápas pro sebe, a tak v obou sériích platí stav 1:1.

Odvetu za loňské finále začali Vítkovičtí výborně. V prvním semifinálovém utkání rozstříleli Pardubice 4:0. Obhájci mistrovského titulu nedokázali využít ani výhodu trestného střílení. Z porážky se ale oklepali velmi rychle. Ve druhém utkání si vypracovali dvougólový náskok a vedení udrželi až do konce. Za domácí pouze dvakrát korigoval skóre Viktor Ujčík, nejlepší střelec historie play-off. Více toho ale Vítkovice nedokázaly a po výsledku 2:3 se série přesouvá do Pardubic za nerozhodného stavu.

Slavia do semifinále proklouzla po infarktovém závěru sedmého utkání s Libercem. Ještě pět minut před koncem prohrávali 1:3, přesto nakonec dotáhla zápas do vítězného konce. Podobný obrat se slávistům málem podařil i v prvním semifinálovém utkání. V Třinci sice prohrávali už 0:4, ve třetí třetině se ale třemi brankami dostali zpět do hry. Slezané si nakonec vítězství pohlídali.  Ve druhém zápase zase Třinec dvakrát odpověděl na vedení Slavie vyrovnávací brankou. Nakonec musely o vítězi rozhodnout samostatné nájezdy. V nich byl úspěšný pouze slávista Pospíšil a série je tedy vyrovnaná. Nyní budou mít výhodu dvou domácích zápasů Pražané.

Vítkovice – Pardubice 1:1 na zápasy (4:0, 2:3)
Třinec – Slavia 1:1 na zápasy (5:3, 2:3SN)

Jan Koreš

Fotbalové Spartě vystřílel výhru Pekhart, Plzeň opět zachránil přímý kop

Favorité nezaváhali. Ve 21. kole fotbalové ligy zvítězila jak vedoucí Plzeň, tak i obhájce titulu Sparta. Devět kol před koncem soutěže tak stále zůstává mezi oběma celky rozdíl pěti bodů.

Lídr v páteční předehrávce porazil České Budějovice 2:1. Oba týmy sice mají odlišné starosti - zatímco Plzeňští prožívají skvělou sezonu a sní o mistrovském titulu, Jihočeši jsou těsně nad sestupovou propastí - vzájemné utkání však postavení mužstev v tabulce neodpovídalo. O třech bodech pro vedoucí tým soutěže rozhodl stejně jako v minulém kole precizně zahraný přímý kop, po něm Plzeňští vyhráli 2:1. Jen tentokrát nestřílel kapitán Horváth, potrestaný za žluté karty, ale Bakoš.

Sparta si bez problémů poradila s předposledním Brnem. Dvěma góly rozhodl o vítězství 2:0 Pekhart. Pro zimní posilu z Jablonce to byly první dvě trefy v dresu Sparty. Český reprezentant do 21 let si tak připsal už třináctý gól v letošním ročníku, čímž se dostal do čela tabulky střelců. Navazuje tak na úspěšný podzim v dresu Jablonce.

Právě v Jablonci se Sparta i s Pekhartem představí už v příštím kole. Severočeši jsou v tabulce na třetím místě a ač v sobotu přišli v poslední minutě o vítězství na hřišti Slovácka, drží famózní sérii 11 utkání v řadě bez porážky. Ve formě je zejména útočník Lafata, který v uplynulých čtyřech jarních kolech zaznamenal dva hattricky. Díky tomu si opět vybojoval nominaci do národního mužstva proti Španělsku.

Obrozená Slavia stále drží jarní neporazitelnost. Nedělní utkání v Olomouci skončilo bezbrankovou remízou, přičemž slávisté dokonce sahali po vítězství. Kapitán Kisel ovšem v gólové šanci netrefil prázdnou branku, a tak se Slavia o body s Hanáky rozdělila.

V boji o sestup se v důležitém zápase utkaly dva nejhůře střílející týmy soutěže, Hradec Králové a Příbram. Domácí se otřepali z debaklu na hřišti Jablonce a proti Příbrami vybojovali po výsledku 2:1 cenné tři body. Na sestupových příčkách i nadále zůstávají Brno a Ústí nad Labem, o záchranu stále bojuje nejméně osm týmů.

Výsledky 21. kola: Plzeň - Budějovice 2:1, Sparta - Brno 2:0, Slovácko - Jablonec 1:1, Liberec - Ml. Boleslav 4:0 Bohemians - Ústí n. Labem 1:0, Teplice - Ostrava 4:0. Hradec Králové - Příbram 2:1, Olomouc - Slavia 0:0  
  
Tabulka: 1. Plzeň 51, 2. Sparta 46, 3. Jablonec 40, 4. Olomouc 38, 5. Boleslav 34, 6. Teplice 32, 7. Bohemians 29, 8. Liberec 26, 9. Slavia 24, 10. Hradec Králové 24, 11. Příbram 22, 12. Ostrava 22, 13. Slovácko 22, 14. Budějovice 20, 15. Brno 19, 16. Ústí 15.

Jan Koreš

Počasí

Počasí

Nadšení z krásného prozářeného jara v očích českých lidí moc dlouho nezůstalo. Sotva jsme odložili kabáty a křehké - konečně ne prokřehlé - ženy oblékly krátké sukně, rozhodlo se počasí, že prozatím slunečných dní stačilo. Je přeci také potřeba zemi po dlouhé zimě očistit několika lijáky. Ovšem i to bylo zřejmě málo, a tak jsme se v pátek dočkali i sněhové nadílky. Letos snad už poslední záchvat mrazu zasáhl hlavně Moravu a Slezsko, hory v Čechách však také dostaly. Na Labské boudě napadlo dokonce celých 87 centimetrů čerstvého bílého poprašku. Když se však do jara přesunul i kalendář, počasí se umoudřilo a začalo se chovat tak, jak se od něj v tomto čase očekává. A tak se opět usmíváme skrz sluneční paprsky a každý den se radujeme z několika stupňů navíc. Jaro přeci nezkazí jen tak nějaká vyhlídka zamračeného víkendu.

Eva Došková