31. března 2011, Carolina č. 770

události od 23. do 30. března


Z domova

Alexandr Vondra zůstává přes výzvy k rezignaci ministrem obrany

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) uhájil své místo ve vládě, přestože ho kvůli kauze s vládní zakázkou pro firmu ProMoPro vyzývaly k rezignaci kromě levicové opozice i koaliční strany TOP 09 a Věci veřejné. V pondělí 28. března se za něj postavila výkonná rada ODS.

V roce 2008, kdy byl Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti, získala firma ProMoPro zakázku na zajištění audiovizuálních služeb českého předsednictví EU. Nekonalo se výběrové řízení, ale pouze takzvané jednací řízení bez uveřejnění, při němž je oslovena pouze jedna firma. Cena zakázky neměla přesáhnout 85 milionů korun, nakonec ale překročila  500 milionů. Ozvučení a technické zabezpečení akcí navíc vyčerpalo přibližně čtvrtinu rozpočtu určeného pro české předsednictví.

Z vyplacené částky putovalo téměř 45 milionů na účet majitelů firmy, manželů Veselých, a 378 milionů získal subdodavatel NWDC. Ten  převedl 135 milionů do Rakouska a peníze skončily na účtu společnosti Deeside Service Solution, jejíhož vlastníka nelze vypátrat. Na údajně předraženou zakázku se přišlo, když Komerční banka v říjnu 2010 nahlásila ministerstvu financí podezřelé chování firmy ProMoPro, na jejímž účtu téměř rok leželo 101 milionů.

Vondra čelí kritice už více než dva měsíce.  Minulý týden opozice požadovala, aby svou roli v kauze vysvětlil v parlamentu. Ve čtvrtek 24. března při hlasování o mimořádné schůzi ale Poslanecká sněmovna návrh zamítla. Koaliční TOP 09 a Věci veřejné se zdržely hlasování, a tak ČSSD s KSČM program neprosadily.

Menší koaliční strany odmítly hlasovat kvůli snaze o udržení vlády. „Svým hlasováním vyjádříme svůj vztah ke společnému programu, rozhodně ne ke kauze ProMoPro a k Alexandru Vondrovi,“ prohlásil předseda klubu TOP 09 Petr Gazdík. To potvrdil i předseda Věcí veřejných Radek John, který zároveň připustil, že kdyby se něco podobného stalo v jeho resortu, sám by odstoupil. Přímo k rezignaci vyzvali Vondru v minulých dnech místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda klubu Gazdík.

Vondra před hlasováním ve Sněmovně vystoupil s prohlášením o spoluodpovědnosti za hospodaření během českého předsednictví. Zároveň ale zpochybnil podezření o předražení zakázky s odvoláním na nedostatek důkazů. „Ty, kteří nechtějí čekat na výsledky, žádám, aby z roviny řečí přešli do roviny faktů. Co konkrétně bylo předraženo, co dodavatel nedodal, které ceny byly vysoké,“ zdůrazňoval během svého projevu. Oběma koaličním partnerům vadí, že Vondra  nevyvodil z kauzy dostatečnou politickou odpovědnost.

Už před pondělním jednáním výkonné rady ODS  ale bylo zřejmé, že ministr obrany o své místo nepřijde.  ODS svého místopředsedu  podržela a  kategoricky odmítla, aby kdokoli vně strany rozhodoval o jejích personálních otázkách.

Podle internetového průzkumu agentury SANEP by téměř dvě třetiny lidí uvítaly, kdyby Vondra z vrcholné politiky odešel.

Nela Christovová

Kladno zvolilo Jiřího Dienstbiera, ČSSD už má v Senátu znovu nadpoloviční většinu

Druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu za volební obvod Kladno a Praha-západ vyhrál Jiří Dienstbier mladší. Syn zemřelého senátora a bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera obdržel celkem 65,14 % hlasů, a porazil tak svého konkurenta Dana Jiránka o 6 278 hlasů. Dienstbierovo vítězství zajistilo ČSSD nadpoloviční většinu v horní komoře Parlamentu. Svoje hlasy voliči vhazovali do uren v pátek 25. března a v sobotu 26. března.

V druhém kole doplňovacích voleb figurovali už jen dva kandidáti, kladenský primátor Dan Jiránek (ODS) a Jiří Dienstbier mladší (ČSSD). Právě oni získali v prvním kole nejvyšší počet hlasů, ani jeden z nich ale nepřekročil hranici 50 %.

Své volební právo uplatnilo tentokrát pouze 17,43 % voličů. I při výrazně nižší volební účasti se ale Dienstbierovi podařilo obhájit prvenství z prvního kola, a to počtem 13 505 hlasů. „Děkuji všem, kteří mi dali důvěru a umožnili mi tak, abych navázal na mandát, který bohužel nemohl dokončit táta. Doufám, že nezklamu a budu důstojně zastupovat tento volební obvod," vzkázal prostřednictvím Kladenského deníku nový senátor svým voličům.

Jeho soupeři Danu Jiránkovi dalo hlas 7 227 voličů, tedy celkem získal kladenský primátor 34,85 % hlasů. „K sobotním volbám přišlo celkově méně lidí než v prvním kole. Někteří si asi říkali, že náskok pana Dienstbiera je příliš velký,“ sdělil Jiránek Kladenskému deníku krátce po zveřejnění výsledků.

Místo v Senátu má však Jiří Dienstbier díky svému triumfu ve volbách jisté pouze do podzimu roku 2014. Tou dobou měl totiž skončit mandát Jiřímu Dienstbierovi staršímu, který v lednu zemřel.

Pavlína Vávrová

Protikorupční fond udělil první peníze, odměnil odvolaného šéfa SFŽP Michálka

Finanční odměny ve výši půl milionu a sto tisíc korun získali první lidé, kteří upozornili na korupci ve státní správě. Nadační fond proti korupci oficiálně zahájil svoji činnost ve středu 23. března a ocenil půlmilionovou částkou bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Ten informoval o podezření na manipulaci s prostředky  na ministerstvu životního prostředí. Sto tisíc pak dostane právník Ondřej Závodský, který poukázal na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra.

Mezi iniciátory fondu jsou podnikatel Karel Janeček, herec Jan Kraus, bývalý šéf rozvědky Karel Randák, ekonom Tomáš Sedláček nebo pivovarník Stanislav Bernard. ,,Situace u nás je taková, že lidé, kteří se něčeho odváží, to velmi často odnesou a nemají z toho žádný prospěch. Myšlenka byla podpořit lidi, kteří se odváží proti korupci něco udělat,“uvedl Janeček. Autoři iniciativy museli překonat několik překážek ze strany úřadů. Rejstříkový soud v lednu původně odmítl fond registrovat. Boj proti korupci nebyl podle soudu veřejně prospěšnou činností. Nakonec ale Městský soud v Praze vznik fondu povolil.

Za boj proti korupci získal cenu odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který poukázal na možnou korupci na ministerstvu životního prostředí. V důsledku toho v  prosinci (viz Carolina 762) odstoupil ministr Pavel Drobil (ODS). Michálek cítí z ocenění satisfakci vzhledem k tomu, jakou pozici teď na Státním fondu životního prostředí má. „Bylo mi sděleno, že v podstatě nesmím ani docházet do budovy fondu. Po dalším měsíci mi byl plat snížen o třetinu. Všechny tyto kroky vnímám jako snahu vytěsnit mne z Fondu životního prostředí,“ uvedl pro Český rozhlas.

Druhým oceněným je nevidomý právník Ondřej Závodský, který se podle médií postavil korupci na ministerstvu vnitra a přišel o místo. Za to ho fond ocenil sto tisíci korun.

Janeček za jeden z hlavních cílů nadace kromě přímé podpory lidí, kteří s korupcí bojují, označil například zrušení existence listinných akcií na doručitele a další potřebné úpravy legislativy. ,,Nadace nebude přijímat sponzorské dary od politických stran a s politiky hodlá spolupracovat jen za předpokladu jejich skutečného zájmu,“ uvedl podle iDnes.cz Stanislav Bernard.

Fond bude v první fázi financovat Karel  Janeček a jeho společníci. Do budoucna ale iniciátoři počítají s příspěvky od fyzických i právnických osob. Autoři fondu chtějí do budoucna zabránit také tomu, aby fond nesloužil k vyřizování osobních účtů. „Samozřejmě vyvineme maximální úsilí, abychom jednotlivé případy vyhodnotili. V tomto smyslu jsem rád, že členem správní rady je Karel Randák, který má příslušné know how. Nelze vyloučit nějaké provokace, ale dáme si pozor,“ dodal Janeček.

Adéla Lávičková

Pochod za stromkaře upozornil na vykořisťování migrantů v Česku

S pracovním nářadím a v montérkách přišly desítky aktivistů i samotných migrantů v neděli 27. března v Praze upozornit na vykořisťování cizinců v českém lesnictví.  „Chceme získat nevyplacené mzdy pro lesní dělníky ze zahraničí, urychlit vyšetřování těchto případů a zastavit další podvody,“ řekl Marek Čaněk, jeden z hlavních aktivistů Pochodu za stromkaře, který pořádaly Iniciativa Ne rasismu! a Iniciativa za práva pracovních migrantů a migrantek.

Dvouhodinový protest začal v 15 hodin před budovou Ministerstva zemědělství a pokračoval přes Letenské sady k Ministerstvu vnitra. Na obou místech aktivisté zasadili stromky. „Doufejme, že to byl poslední stromek, který byl zasazen zadarmo,“ okomentoval symbolický čin advokát Pavel Čižinský, který poškozené cizince v ČR zastupuje.

Najatí lidé ze zahraničí pracovali v českých lesích v uplynulých dvou letech zpravidla jako pomocní dělníci několik týdnů a někdy i měsíců, 10 až 12 hodin denně, ale často nedostali, kromě menších záloh, za svou práci zaplaceno. Jedním z podvedených je i vietnamský pracovník Nguyen Van Tuan, pro kterého byla práce v Česku v době krize lákavá. „Pracoval jsem v lese dva měsíce, ale nedostal jsem zaplacenou ani korunu,“ řekl Nguyen Van Tuan pro zpravodajský server Carolina a dodal: „Podal jsem žalobu a mezitím jsem si našel novou práci. Už přes rok dělám pro firmu vyrábějící elektroniku, kde jsem spokojený.“

Z opakovaného podvodného jednání vůči svým zaměstnancům z Vietnamu, Rumunska, Slovenska a dalších zemí je v Česku podezřelých hned několik firem podnikajících v lesnictví. Aktivisté zmínili společnosti Affumicata, Wood Servis Praha nebo PBM Union. „Zatím víme o více než sedmdesáti poškozených cizincích, kteří se ozvali právníkům. Jenom jim se dluží dva a půl milionu korun,“ řekl Marek Čaněk a dodal, že se jedná celkově o stovky migrantů, kteří na podvod doplatili. Agentury dodávaly dělníky firmě Less & Forest, která získala veřejnou zakázku od státních lesů nebo krkonošského parku. Lesy ČR se od případu distancují. „Dělníci sice pracují na území státních lesů, jsou však zaměstnanci jiné firmy, která je za jejich pracovní podmínky plně zodpovědná a je povinna plnit zákonné povinnosti,“ uvedl státní podnik v tiskové zprávě. Případ šetří policie.

Nedělním pochodem vyvrcholila akce nazvaná Týden za stromkaře, která nabídla veřejnosti také debaty nebo výstavu v Národní technické knihovně. Podle aktivisty Marka Čaňka však tímto snaha zmíněných iniciativ zabránit vykořisťování pracovních migrantů v českém lesnictví nekončí.

Z Pochodu za stromkaře Lenka Nechvátalová

Pražská zoo slaví osmdesátiny. Zatím stále bez loga

Zoologická zahrada v pražské Troji zahájila osmdesátou sezónu. Velkolepých oslav se účastnil i její ředitel Miroslav Bobek nebo primátor hlavního města Bohuslav Svoboda. Ten během oslav pokřtil vzácné leguány modravé, které zoo chová jako jediná v Evropě. Náladu kazil jen fakt, že zahrada už rok a půl funguje pouze s provizorním logem. Podle původního plánu měl ředitel nový logotyp představit právě v sobotu, návštěvníci ale čekali marně. „Ve středu zasedala komise, která nevybrala žádný návrh z těch, které postoupily do druhého kola,“ vysvětlil Miroslav Bobek.

Pražská zoo nesmí používat tradiční logo s podobiznou koně Převalského od podzimu 2009. Jeho autor Michal Cihlář ukončil se zoo spolupráci a zahradu zažaloval, že používá tento výtvor neoprávněně. Zoo proto oslovila veřejnost, aby posílala nové návrhy. Z více než dvou set děl si ale nevybrala. „Chystáme se teď oslovit renomovaného zhotovitele,“ objasnil další kroky ředitel Bobek. Ten už dokonce ustoupil od požadavku, aby logo tvořil kůň Převalského, na jehož záchraně se pražská zoo významně podílí. „Velká část veřejnosti asi očekává, že by se tam kůň měl objevit, ale není to podmínka.“

Logo ale určitě neřešili leugáni modraví, kterým primátor Svoboda vybral jména Faust a Markétka. „Chtěli jsme jména, která by se nedala komolit, nebyla směšná a aby se z nich dala udělat zkratka. Původní návrh byl podle Bulgakova Mistr a Markétka, ale Mistr je příliš honosný a Markétka by byla ponižovaná. A pak jsem si vzpomněl na pražské pověsti,“ vysvětlil svůj výběr. Jako dárek jim donesl koš plný exotického ovoce. Leguáni se ale oslav nemohli účastnit přímo, protože venku byla zima a sychravo. Primátor za nimi dojel historickým automobilem až do pavilonu, kde si je vzal do náručí. „Strach? Ne, ale opravdu ani na vteřinu. Už ten první pohled na ně mi říkal, že se skamarádíme,“ okomentoval poté.

Odpoledne pak zoo zpřístupnila i zrekonstruované Gočárovy domy, ve kterých návštěvníci najdou galerii a restauraci. Herec Pavel Zedníček a zpěvačka Zora Jandová následně pogratulovali klisně koně převalského k šestým narozeninám. Velký zájem ale vzbuzovalo i staveniště, které má od roku 2013 sloužit jako nové obydlí pro slony, hrochy a antilopy. „V této jubilejní sezóně by se měla odehrát hlavní část stavebních prací, na které pražský magistrát uvolnil dvě stě milionů korun,“ přiblížil další plány zahrady ředitel Bobek. Právě magistrát ale často sklízí za podporu zoo kritiku. „My jsme na to v rozpočtu uvolnili prostředky i tento rok, tedy v situaci, kdy je rozpočet nejvíce napjatý. Na jednu stranu to vzbuzovalo kritické ohlasy, proč dáváme peníze na nějaký hrošinec, když má Praha problémy s infrastrukturou, ale já si myslím, že je povinnost moudrého magistrátu nezapomínat i v dobách zlých na věci, které jsou o něco výš,“ snažil se vysvětlit své kroky primátor.

Pražskou zoo prošlo za 80 let jejího fungování téměř 52 milionů návštěvníků. V roce 2008 se dokonce umístila na sedmém místě v žebříčku nejlepších zoologických zahrad světa, který sestavil časopis Forbes.

Z pražské zoo Matěj Smlsal

Stručně z domova

* Vít Bárta se chce stát oficiálním lídrem Věcí veřejných. Ministr dopravy a faktický vůdce nejmenší vládní strany možná nahradí současného šéfa Radka Johna. Rozhodl se kandidovat v květnových přímých internetových volbách. Zároveň chce, aby John, pokud volby prohraje, zůstal čestným předsedou s právem veta. Ten by se však v případě prohry raději stal místopředsedou.

* Komunální volby se v hlavním městě opakovat nebudou. Ústavní soud v úterý odmítl stížnost Strany zelených, Věcí veřejných a SNK ED kvůli rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů. Malé strany podložily svou žalobu tím, že dělení na obvody jim znemožnilo získat mandáty, přestože získaly více než 5 % hlasů. Soud připustil, že rozdělení města mohlo mít vliv na výsledek voleb, nepodařilo se však prokázat, že jeho cílem bylo poškodit menší strany.

* Soud 25. března zprostil prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala obžaloby. Dohnal byl obviněn z pronájmu  nepřiměřeně luxusních bytů za státní peníze. Od roku 2006 mu NKÚ platil nájem za byt na Vinohradech ve výši 76 tisíc měsíčně. Podle soudkyně Ivy Fialové  ale nespáchal trestný čin, Dohnal má vzhledem ke svému postavení na sídlo od státu nárok. Státní zástupce Petr Polák se sice proti rozhodnutí soudu na místě odvolal, nicméně prezident úřadu se v dohledné době měnit nebude.

Tereza Menclová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fotbalistou roku 2010 se stal na Slovensku opět Hamšík, bývalý sparťan Kucka šestý

Marek Hamšík je po roce opět nejlepším slovenským fotbalistou. Třiadvacetiletý záložník Neapole a reprezentační kapitán obhájil loňský triumf a s celkovým počtem 307 bodů v anketě deníku Pravda a Slovenského fotbalového svazu zvítězil. Druhé místo obsadil Róbert Vittek z Ankaragücu (279 bodů), třetí skončil liverpoolský obránce Martin Škrtel (246). Šesté místo si díky svým výkonům na mistrovství světa a ve Spartě vysloužil Juraj Kucka, momentálně hrající za FC Janov.

Hamšík je čtvrtým fotbalistou v historii ankety, kterému se podařilo zvítězit minimálně dvakrát. Na stejný počet vítězství v minulosti dosáhli Marek Mintál s Martinem Škrtelem, nejúspěšnější je pak Dušan Tittel, který triumfoval třikrát.

Trenérem roku se stal stejně jako v minulém roce reprezentační kouč Vladimír Weiss, kterému se podařilo na loňském mistrovství světa v JAR dovést národní tým až do osmifinále. Druhý skončil v anketě český trenér Pavel Hapal, který postoupil se Žilinou přes pražskou Spartu do základní skupiny Ligy mistrů. Třetí byl Stanislav Griga z týmu FK Senica.

Cenu pro nejlepšího hráče do 21 let získal i letos Miroslav Stoch z Fenerbahce Istanbul.

Anketa Fotbalista roku má od letošního ročníku nový název – Cena Jána Popluhára. Pojmenována je po nejlepším slovenském fotbalistovi 20. století, který zemřel 6. března ve věku 75 let.

Jakub Černý

Ekonomika

Soud poslal zadluženou Sazku do úpadku

Městský soud v Praze vyhlásil 29. března úpadek na Sazku. Dále bude největší loterijní firmu v Česku řídit insolvenční správce Josef Cupka. Schůzka věřitelů je naplánována na 26. května, poté soud rozhodne o dalším vývoji. Do třiceti dnů mají věřitelé možnost přihlásit své pohledávky.

Dle mluvčího Sazky Jana Tuny byl krok soudu po podání vlastního insolvenčního návrhu očekáván. „Je potřeba zdůraznit, že činnost společnosti i po tomto kroku nadále běží, jsou přijímány sázky a vypláceny výhry,“ dodal Tuna pro server iDnes.cz.

Městský soud vyzval věřitele Sazky, aby přihlásili i pohledávky, které již uplatnili u soudu, a také ty, jež jsou vymáhány výkonem rozhodnutí a exekucí. Stejně se budou řešit pohledávky nesplatné nebo vázané na podmínku. Soud zároveň apeloval na dlužníky sázkařské firmy, aby své závazky začali plnit insolvenčnímu správci namísto Sazky. Cupka pro ČTK uvedl, že nejdůležitější je v tuto chvíli zjistit finanční situaci loterijní firmy. „V zájmu všech nyní je to, aby společnost pokračovala v loterijní činnosti, protože jinak je jen souborem movitých a nemovitých věcí a značky,“ doplnil.

Soud má tříměsíční lhůtu na stanovení způsobu řešení úpadku, bude o tom však jednat až po setkání věřitelů na konci května, kde se také rozhodne o další funkci prozatímního věřitelského výboru – převezme-li roli toho starého, nebo bude-li obměněn. Prozatímní věřitelský výbor tak stihne posoudit například návrh šéfa Sazky Aleše Hušáka na reorganizaci Sazky a 2,5miliardového úvěru od firmy Gladiolus.

Sázkařská firma se proti rozhodnutí soudu nemůže odvolat. Může pouze do patnácti dnů napadnout nestrannost insolvenčního správce, na niž Sazka už v minulosti upozorňovala. I dále firma jedná s partnery a s mobilními operátory o obnově dobíjení mobilních telefonů na terminálech. Přestože Sazka tvrdí, že její činnost i nadále pokračuje, dosud nevyplatila například lednovou výhru 103 milionů, a stížností sázkařů stále přibývá.

Eva Pavelková

Kultura

Květa Fialová získala Thálii za svou vysněnou roli

Po cenách Alfréda Radoka a Divadelních novin byly v sobotu 26. března, tedy v předvečer Mezinárodního dne divadla, uděleny v pražském Národním divadle ceny Thálie, které vyhlašuje Herecká asociace. Během osmnáctého ročníku předalo kolegium cen Thálie celkem dvanáct ocenění. V oboru činohra, nejprestižnější kategorii, Květě Fialové a Jiřímu Štěpničkovi. Svou první Thálii si odnesla také Jiřina Bohdalová. „A rovnou za celoživotní dílo,“ smála se.

Květa Fialová si cennou vázu zasloužila ztvárněním hlavní ženské role ve hře Colina Higginse Harold a Maude. Kus nastudovalo Slovácké divadlo Uherské Hradiště, kde Fialová hostuje, pod vedením režiséra Igora Stránského. K postavě Maude má herečka zvláštní vztah. Ve svém medailonku prozradila, že se do ní zamilovala, když ji poprvé jako mladá viděla v podání Marie Rosůlkové. Od té doby si toužila Maude zahrát. Sen se jí splnil v Městském divadle Mladá Boleslav a v současné době i ve Slováckém divadle Uherské Hradiště.

Mezi herci byl nejúspěšnější Jiří Štěpnička. Rolí Raymonda v dramatu Davida Harrowera Blackbird, které režíroval Jiří Pokorný, oslnil odbornou porotu i kolegium. „Vydává ze sebe psychické i fyzické maximum,“ řekla odborná porota o jeho výkonu v pražském Národním divadle.

Za výjimečný kulturní přínos ocenilo kolegium cen Thálie tři dámy. Za celoživotní mistrovství v oboru činohra Jiřinu Bohdalovou, která nezapřela svůj smysl pro humor. „Cena za celoživotní dílo je taková uzávěrka, taková symbolická tečka: tady máš cenu a už dej pokoj. Já vám ale slibuju, že pokoj nedám, a to by v tom byl čert, abyste si mě ještě jednou nevybrali,“ sdělila publiku. Jedna z neoblíbenějších českých hereček začínala ve Werichově ABC, působila s Městských divadlech Pražských a v Divadle na Vinohradech. V současné době je členkou Divadla Na Jezerce. Čeští diváci ji znají především z filmů Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Rebelové, Fany nebo Nesmrtelná teta.

Ve stejné kategorii, ale v oboru balet, pantomima a jiný tanečně-dramatický žánr si Thálii odnesla Věra Ždichyncová. Třetí oceněnou umělkyní byla Naděžda Kniplová, a to za celoživotní mistrovství v oboru opera. Ta se ale galavečera nezúčastnila. Pěvkyně v dopise Herecké asociaci vyjádřila rozhodnutí cenu nepřijmout. „Po takových letech mne návrh na ocenění překvapil. Myslím si, že jsem je měla dostat mezi prvními včetně toho, jak šli národní umělci za sebou. Dneska to už nechci. Nikdy jsem ve svém životě nepřijala milodary a nebudu je přijímat ani teď,“ uvedla. „Nikdy jsem ze sebe nedělala nějakou nepřekonatelnou hvězdu, ale přece jen si myslím, že jsem docílila víc než spousta ostatních, a vždycky jsem tady vadila.“

Zvláštní cenu kolegia převzal mezinárodně uznávaný dirigent Jiří Kout, který mimo jiné poděkoval několika režisérům, „kteří uměli poslouchat hudbu a používali stejné libreto jako skladatel“.

V kategorii muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr se mohla z Thálie, kterou získala za ztvárnění Máří Magdaleny, radovat Dagmar Sobková alias Dasha. Cenu místo ní převzal dirigent Martin Kumžák. Muzikál Jesus Christ Supestar „zabodoval“, pro někoho možná překvapivě, pouze jednou. Odborná porota sice spolu s Mariánem Vojtkem nominovala také Kamila Střihavku, představitele Ježíše, nicméně kolegium více zaujal první jmenovaný, a to svým výkonem v muzikálu Baron Prášil, kde hraje hlavní roli.

V kategorii balet, pantomima a jiný tanečně-dramatický žánr zvítězili Zuzana Pokorná a Richard Kročil, v kategorii opera pak Christina Vasileva a Richard Haan. Jednou z nových tváří večera byl Ladislav Špiner z Východočeského divadla Pardubice, kterého prezidium Herecké asociace  ocenilo coby herce do 33 let.

Tereza Sadílková

Zdeněk Svěrák oslavil 75. narozeniny

Scenárista, herec a autor textů k písničkám nejen pro děti oslavil v pondělí 28. března 75. narozeniny. Do povědomí veřejnosti se Zdeněk Svěrák zapsal hlavně působením v pražském Žižkovském divadle Járy Cimrmana, o jeho oblíbenosti svědčí i to, že v hlasování o nejvhodnějšího kandidáta na prezidenta mu momentálně patří osmé místo. On sám však do politiky vstoupit nechce.

Po studiích českého jazyka působil Svěrák krátce jako učitel, v šedesátých letech začal s kamarády Jiřím Šebánkem a Karlem Velebným vysílat mystifikační „přímé přenosy“ z nealkoholické vinárny U Pavouka. Právě tam se prý zrodil svérázný cimrmanovský humor.
Přestože v divadle o sobě mluví jako o „profesionálním neherci“, má na kontě i několik hlavních rolí – především ve filmech, ke kterým sám psal scénář. Kromě Vratných lahví a cimrmanovských komedií slavil úspěch především s oscarovým Koljou.

Než se dostal ke scenáristice, chtěl se Svěrák věnovat především psaní povídek. A právě k nim by se nyní rád vrátil. „Nezříkám se myšlenky, že bych se ještě někdy vrátil k psaní pro film. Byl jsem kmenovým scenáristou svého syna a uvědomil jsem si, že to nejde do nekonečna. Věk je věk, on si musí najít někoho jiného, nebo si musí psát scénáře sám, jako to udělal u Kukyho. Když mu něco přinesu, myslím, že bude i rád, že se o ten návrat pokusím. Ale jinak mě teď baví psaní povídek. Ty mě tak nevyčerpávají,“ prozradil Svěrák v rozhovoru pro MF Dnes.

Kateřina Glaserová

Sport

Fotbalisté podlehli v kvalifikaci na ME Španělsku a porazili Lichtenštejnsko

Čeští fotbalisté prohráli v utkání kvalifikace mistrovství Evropy 2012 v pátek ve Španělsku 1:2. V úterý poté porazil národní tým v Českých Budějovicích výběr Lichtenštejnska 2:0 a v průběžné tabulce skupiny I je druhý za Španělskem. Přímý postup na šampionát si zajistí vždy první tým, druhý bude hrát baráž.

Do španělské Granady odjížděl český celek bez velkých ambicí. Čekal je totiž úřadující mistr Evropy i mistr světa, proti němuž mohlo mužstvo trenéra Michala Bílka pouze překvapit. V základní sestavě oproti předchozím duelům nenastoupil Jan Polák, naopak už od úvodní minuty hrál plzeňský Jan Rezek.

Češi byli podle očekávání týmem, který už od úvodní minuty bránil těsně před vlastním pokutovým územím. Při střelách španělských hvězd Davida Villy a Xaviho předvedl výborné zákroky gólman Petr Čech. V 28. minutě naopak diváci na granadském stadionu neočekávaně ztichli. Uprostřed hřiště se k míči dostal Tomáš Rosický, přihrál Jaroslavu Plašilovi a ten z pětadvaceti metrů poslal míč ranou po zemi o pravou tyč do sítě.

Vedení 1:0 drželi reprezentanti až do 68. minuty. To se prokličkoval před pokutové území David Villa, a přestože se mu tři čeští hráči vrhli pod nohy, zvládli míč pouze tečovat mimo dosah Petra Čecha – 1:1. Domácí ani za nerozhodného stavu nepřestali útočit a vzápětí dali i vítězný gól. Jan Rezek fauloval na kraji pokutového území Andrése Iniestu a nařízenou penaltu Villa proměnil.

,,Věřil jsem tomu, že pokud budeme poctivě bránit a nepustíme do hry záložníky Iniestu s Xavim, tak je šance uhrát slušný výsledek. Penaltový zákrok byl zbytečný, ale nechci nikomu nic vytýkat. Hráči jsou z toho stejně zklamaní jako já, protože všichni víme, že tenhle zápas šlo minimálně zremizovat,“ tvrdil trenér Bílek.

V úterý si měl český výběr spravit chuť na Lichtenštejnsku. Historicky první zápas seniorské reprezentace na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích začal dobře, Milan Baroš si do běhu zpracoval přihrávku Rosického a křížnou střelou už ve 3. minutě dal první gól. Ten druhý ale přidal národní tým až v závěru, kdy se hlavičkou po rohu prosadil Michal Kadlec. Přestože byl národní výběr po většinu utkání na polovině Lichtenštejnska a nastřelil tři břevna, soupeř měl také několik gólových příležitostí, ale gólman Petr Čech pokaždé zasáhl.

Ve skupině I má Česká republika na druhém místě ztrátu šesti bodů na suverénní Španělsko. Třetí Skotsko i čtvrtá Litva ztrácejí na národní tým pět bodů, ale mají o jeden odehraný zápas méně. Poslední je bez bodu Lichtenštejnsko. Další duel čeká národní tým až na podzim, kdy 3. září nastoupí v Glasgow proti Skotsku.

Martin Charvát

Hokejisté Vítkovic se stali prvními finalisty extraligy

Ostravané v neděli 27. března porazili na domácím ledě úřadující mistry z Pardubic 3:2 po samostatných nájezdech a bez větších obtíží si vybojovali možnost hrát o titul. Svého soupeře vyřadili 4:1 na zápasy. Ve finále se utkají s hráči Slavie, či Třince. Pražané mohli už ve středu rozhodnout, i přes prohru v minulém zápase vedli v sérii 3:2.

V táboře posledního mistra sice zavládlo zklamání, ale hráči si přesto uvědomují, že sezóna neúspěšná nebyla. „Všude se psalo o mistrovské kocovině, ale to byly žvásty. To jsou senzace, pořád se něco hledá. Myslím, že můžeme být za tuto sezónu na sebe hrdí, dostali jsme se do semifinále,“ citoval gólmana Adama Svobodu server Sport.cz.

Hokejisté Slavie hodlali sérii s Třincem uzavřít a porazit Oceláře počtvrté za sebou. Avšak po bezproblémovém sobotním střetnutí na domácím kluzišti (4:0) je v pondělí ve Slezsku čekal šok. Takřka k ničemu se nedostali a utrpěli těžkou porážku 1:6. Utkání bylo velmi tvrdé, slávisté tam zanechali i pár zubů.

Nejspokojenější musel být třinecký útočník Martin Růžička, kterému se po pardubickém Radovanu Somíkovi teprve jako druhému hráči v sezóně podařilo v jediném utkání vsítit čtyři branky. „Že mi to tam padalo, je pěkné,“ prohlásil úspěšný střelec. „Bylo to v přesilovkách, které jsme sehráli dobře, ale pro nás je především důležité vítězství. Musíme  bojovat, je to válka!“

Po uzávěrce: Slavia-Třinec 3:5 (2:1, 1:3, 0:1)

Vítkovice – Pardubice: stav série 4:1 (4:0, 2:3, 3:0, 3:2p, 3:2n)
Třinec – Slavia:    stav série 3:3 (5:3, 2:3n, 3:4p, 0:4, 6:1, 5:3)

Filip Šára

Konec zimy ve znamení domácích lyžařských šampionátů

* Ve Špindlerově mlýně se konalo mistrovství republiky ve sjezdovém lyžování. Největším lákadlem byl obhájce titulu Ondřej Bank. „Jo, jedu všechno,“ řekl serveru Erasport.cz. Po super-G a superkombinaci zvítězil v sobotu v obřím slalomu, a mistrem republiky se tak stal po třinácté v kariéře.  Nedělní slalom však nejlepší český sjezdař nedokončil, z vítězství se radoval Kryštof Kýzl. O nejlepší český výkon mezi ženami se postarala Eva Kurfürstová. Favorizovanou Michaelu Smutnou porazila o devět setin.

* Špičky českého běžeckého lyžování potvrdily svou formu na harrachovském mistrovství republiky. Páteční sprint volnou technikou vyhrál favorizovaný Dušan Kožíšek, v ženách překvapila prvenstvím Martina Chrástková. Sobotní patnáctku volnou technikou ovládl dle očekávání Lukáš Bauer a na ženské desetikilometrové trati si pro vítězství dojela Ivana Janečková.

* Jablonec nad Nisou hostil o víkendu mistrovství republiky v biatlonu. I tady se představila domácí elita. Skvělou formu potvrdil v sobotu favorit Michal Šlesinger, který si s půlminutovým náskokem dojel pro zlato. V ženské kategorii se nejlépe prosadila Zdena Vejnarová, při střelbě minula pouze jeden terč. Na neděli byl plánován stíhací závod, nicméně kvůli špatným sněhovým podmínkám byl nahrazen supersprintem. Česká jednička, Jaroslav Soukup, prohrál o jedinou sekundu s Michalem Šlesingerm. „Z vítězství mám radost, ale možná ještě více se raduji z toho, že už sezona končí,“ přiznal dvojnásobný mistr na webu biatlonové federace.

Tereza Vrabcová

Počasí

Počasí

Slunné a teplé večery. Pro mnohé z nás nepříjemný posun času o hodinu dopředu přinesl alespoň jednu výhodu. Milovníci grilování si mohli užít první večerní zahradní slavnosti. Minulý týden stačilo jen obléknout teplejší mikinu či svetr a doufat, že noc před pracovním dnem nebude příliš dlouhá. Jedinou nepříjemností se zdál být chladnější větřík a občasné přeháňky, které však mají blahodárný vliv na kocovinu. Většina lidí skrývala své oči před sluncem brýlemi, někteří zůstávali oslněni i v podzemních prostorách pražského metra. Napadla snad město epidemie zánětu spojivek?

Antonín Sander