7. dubna 2011, Carolina č. 771

události od 30. března do 6. dubna


Z domova

Poslanec Věcí veřejných Škárka údajně dostával od své strany úplatky za mlčení

Poslanec a dnes již bývalý člen Věcí veřejných Jaroslav Škárka říká, že od své strany dostával desetitisíce měsíčně za loajalitu a mlčení. Posléze toto tvrzení popřel, ale následně zase otočil a potvrdil, že peníze skutečně dostával. Mimo jiné od ministra dopravy Víta Bárty. V úterý VV Škárku vyloučily ze svého poslaneckého klubu i strany. Sám Škárka se tohoto jednání nezúčastnil, ale odchod ze strany prý plánoval již dříve.

Informaci o údajných úplatcích uvnitř nejmenší koaliční strany poprvé přinesl pondělní Respekt. Škárka jeho redaktorce mimo záznam sdělil, že již od října dostává 55 tisíc korun měsíčně za mlčenlivost. Vysvětloval, že financování strany není takové, jak strana oficiálně tvrdí, a že má informace, které by neměly proniknout na veřejnost. Peníze mu měli v obálce předávat další dva poslanci Michal Babák a Radim Vysloužil. Ti to popřeli. Poslední „odměnu“ podle svých slov obdržel minulý týden přímo od Bárty, který stranu podle kuloárních informací v podstatě řídí a také kandiduje na jejího předsedu. „Dostal jsem částku 170 tisíc. Dal mi to osobně u sebe doma v bytě,“ řekl  Škárka v úterý pro MF Dnes.

Bárta již v Respektu popřel, že by kdy někomu dával úplatky. A na jeho straně stojí i ostatní členové Věcí veřejných, kteří Škárkovo obvinění odsoudili jako pokus o poškození strany. Předseda Radek John podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Poslanec Škárka během středečního odpoledne donesl  na Městské státní zastupitelství v Praze obálku, v níž dostal poslední peníze od Bárty a na níž jsou podle Škárky pouze jeho a Bártovy otisky. K tomu podal řadu trestních oznámení a přidal dokumenty, které mají dokazovat, že bezpečnostní agentura ABL, která dříve patřila právě ministru dopravy, sledovala politiky z Prahy 1.

Vít Bárta ještě ve středu večer svolal mimořádný brífink, na němž prohlásil, že 170 tisíc poslanci skutečně předal, ale jednalo se prý o půjčku. „Jaroslav Škárka při setkání na Ministerstvu dopravy před dvěma týdny během diskuse o jeho politickém prohlášení zmínil své politické i osobní a finanční problémy před dalším člověkem. V následném důvěrném rozhovoru mezi čtyřma očima jsem mu pomocnou ruku samozřejmě potvrdil. Stejně jako několikrát v minulosti.“ Škárka ale popírá, že by měl jakékoliv finanční problémy a že by žádal Bártu o půjčku.

Kauza nejmenší vládní strany nenechala klidnými opoziční poslance ani zbylé dvě koaliční strany. Lidové noviny vyšly ve středu s titulkem ODS: Jestli Bárta uplácel, musí VV z vlády pryč. ODS i TOP 09 ale zatím oficiálně považují kauzu za vnitřní záležitost VV. „Informace jsou to vážné, nemohou být zameteny pod koberec,“ citoval iDnes.cz místopředsedu ODS a ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek podal trestní oznámení kvůli podezření na trestný čin přijímání a nabízení úplatků. Současný šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka se zase jasně vymezil vůči ministru dopravy, kterého vyzval k rezignaci. „Považujeme za absolutně nemožné, aby byl pan Bárta dál členem vlády. Čekáme rychlou reakci premiéra Nečase a rekonstrukci vlády,“ uvedl ve středu.

Jana Maxová

Premiér Nečas převzal petici za odvolání ministra vnitra Johna

Premiér Petr Nečas dostal od předsedy policejních odborů v úterý v podvečer tři balíky petičních archů. Přes třicet pět tisíc policistů, hasičů a zaměstnanců v nich žádá odvolání ministra vnitra Radka Johna. Odbory sbíraly podpisy od 15. února do 22. března, nesouhlas s vedením ministerstva vyjádřilo 26 168 policistů a 4 521 hasičů.

Dle odborů Radek John selhal jako ministr vnitra, protože nezabránil poklesu platů a celkově nezajistil dostatečné množství peněz na chod svého resortu. Ministerstvo vnitra letos hospodaří s 52,9 miliardy korun, což je téměř o 7 miliard korun méně než loni. John se brání tím, že je prvním ministrem vnitra, který se musí vyrovnat s úspornými opatřeními vlády, ale přesto jako jediný získal od vlády peníze navíc a za vyšší platy, i když neúspěšně, ve vládě bojoval. Jeho odchod by podle něj nic nevyřešil. „Žádný jiný ministr vnitra nesežene jiné peníze,“ uvedl před časem v pořadu Otázky Václava Moravce. Zaměstnancům se také nelíbí, že je John veřejně dehonestuje.

Premiér Nečas má na reakci měsíc. Svůj záměr však naznačil už po úterní schůzce s odbory. Uvedl, že petici nelze v žádném případě bagatelizovat a že se bude snažit napravit nedostatky v komunikaci mezi vedením ministerstva a policií, ale k odvolání ministra se nechystá. „Odbory nerozhodují o tom, kdo resort povede,“ zmírnil premiér slova Radka Johna, který nedávno uvedl, že „by raději emigroval, pokud by v Česku začaly vládnout odbory“.

Předseda policejních odborů Milan Štěpánek považuje premiérův krok za očekávaný. „Vidíme-li, jaké problémy jsou ve vládě a jaké ministři ustojí, pak to, že je tu několik desítek tisíc lidí nespokojených, není důvodem pro odvolání ministra. To je mi jasné. Jsem realista, odvolání by zasahovalo do otázky stability vlády," řekl před jednáním iDnes.cz.

Nečas se v nejbližší době chystá promluvit s ministrem Johnem, ke společnému jednání přizve i zástupce odborů. Kdy by se schůzka měla uskutečnit, však neupřesnil.

Petra Cvrkalová

Armáda uvažuje o vrácení letadel CASA za 3,5 miliardy

Česká armáda reklamuje dopravní letouny CASA C-295, které nakoupila od zbrojařské firmy Omnipol za 3,5 miliardy korun. Podle MF Dnes nevyhověly kontrolním a technickým zkouškám. Nesplňují tak hlavní důvod svého pořízení, a to létat do válečných oblastí. „Výsledek zkoušek je bohužel nevyhovující,“ potvrdil deníku špatný stav strojů náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Firma dostala tři týdny na odstranění závad. Při nesplnění podmínek ministerstvo zvažuje, že vypoví smlouvu a armádní letadla vrátí.

Strojům, původem ze Španělska, správně nefunguje ochranný systém. V něm zkušební komisaři odhalili více než desítku poruch. Letadla se dále potýkají s problémy v navigaci, kvůli kterým se během přistání chovají nepředvídatelně. "Zkoušky byly přísné, výsledky jsou zatím nevyhovující. Není to ale nic neobvyklého, co by se nám nestávalo i s předešlou technikou, kterou jsme zaváděli. Nyní je potřeba vychytat všechny nedostatky, které se na tomto systému vyskytly, abychom měli letoun 100% připravený," citovala ČT24 komentář generála Bohuslava Dvořáka.

Dodavatel dopravních letadel, společnost Omnipol, musí technické problémy urychleně vyřešit. "Pro odstranění zjištěných závad jsem stanovil termín do 30. dubna. Pokud budou nedostatky do tohoto termínu odstraněny, uskuteční se doplňkové vojskové zkoušky," sdělil Picek. Šéf firmy Michal Hon poukázal na správné fungování letounů v jiných zemích. „Domnívám se však, že pokud se objevily závady či technické nedostatky, půjdou odstranit. Ochranný systém je vynikající funkční technika, prozkoušená v řadě zemí, která plně poskytuje ochranu proti nejmodernějším zbraním protivníka,“ uvedla jeho odpověď MF Dnes.

Smlouvu o nákupu armádních letounů podepsala ministryně Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL, dnes TOP 09). Ministerstvo obrany je následně získalo v květnu 2009. Koupě strojů však od počátku vzbuzuje pochybnosti, a to nejen jejich vysokou cenou a vlastnostmi, ale také tím, že nešlo o veřejnou soutěž.

Magdalena Leimerová

Slavnostní zahájení turistické sezóny na Křivoklátě

S přicházejícím jarem začala i letošní turistická sezona. Ta byla slavnostně zahájena v sobotu 2. dubna na hradě Křivoklát. Akci pořádala agentura Czechtourism a její internetový portál Kudy z nudy, který má na starosti internetovou propagaci turistických zajímavostí po celé České republice.

Vše začalo jízdou historickými autobusy, které svážely návštěvníky na Křivoklát z Berouna a Rakovníka, na hradě byl pak připraven bohatý kulturní program. Zájemci si mohli vyzkoušet například střelbu z luku na dřevěný terč, vyražení vlastní památní mince nebo chůzi po laně. Celou akci navíc doprovázela hudební vystoupení Petry Černocké, Jakuba Smolíka a dalších. Po vyplnění vědomostního kvízu o českých památkách mohli turisté soutěžit o let balónem a jízdy veteránem.

„Akční prezentace by měly lidi nejen pobavit, ale předváděné činnosti by je měly hlavně inspirovat k dalším návštěvám turistických atraktivit v regionu,“ uvedl v tiskové zprávě Czechtourism. Slavnostní zahájení sezóny na Křivoklátě nebylo jedinou akcí tohoto typu, pro podporu turistického ruchu pořádá Czechtourism od března do května i další akce v ostatních regionech – putování Českým rájem, odemykání řeky Jizery a mnoho dalších.

Z Křivoklátu Kateřina Glaserová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Klaus posiloval vzájemné vztahy v Jižní Americe

Václav Klaus se právě dnes vrací z týdenní oficiální cesty do Argentiny a Chile. Jižní Ameriku nenavštívil poprvé – do obou zemí se podíval už před sedmnácti lety jako premiér. Cílem prezidentovy návštěvy bylo zejména posílení bilaterálních vztahů a ekonomických vazeb.

V Buenos Aires Klaus jednal s prezidentkou Cristinou Fernández de Kirchnerovou, setkal se i s dalšími významnými federálními a lokálními politiky. Z jeho Zápisků z cest, které uveřejňuje deník Právo, lze vyvodit, že argentinská prezidentka na něj zapůsobila. „Na jednání v Prezidentském paláci a na slavnostním obědě v paláci San Martin se ukázalo, že je paní prezidentka velmi prakticky uvažující politička. Argentina si prožila svou měnovou krizi a paní prezidentka velmi dobře ví, že svázat měny pevným kurzem je velkým omylem. I v tom jsme si rozuměli.“ Lehce ho ovšem šokovalo přiznání Kirchnerové, že každé ráno létá do prezidentského paláce v centru města helikoptérou. „Nemyslím, že by naši daňoví poplatníci u nás doma něco takového ocenili.“ Jinak Argentince zhodnotil jako mimořádně elegantní a pochválil i krásu a atmosféru Buenos Aires.

Klaus se dále zúčastnil zahájení česko-argentinského obchodního semináře a přednášel o globálním oteplování na univerzitě Torcuato Di Tella. Po představení španělského vydání prezidentovy knihy Modrá, nikoli zelená planeta následovala i autogramiáda. Z Buenos Aires se český prezidentský pár přesunul letecky do Patagonie, kde navštívil místní národní park.  Delegace pak pokračovala do Santiaga de Chile.

Tam se Klaus setkal se svým protějškem Sebastianem Piňerou. „Prezident je přátelský, business-like, vzpomíná na naše dvě loňská setkání v Madridu a v New Yorku. O pozitivní vztahy s ČR má zájem. Máme mnoho stejných názorů – na politický a sociální systém, na úlohu trhu ve společnosti, ale i např. na situaci v severní Africe,“ uvedl své dojmy po jednání s chilským prezidentem. Mimo jiné v zápiscích vyzdvihl kvalitu vína z vinic v Tarapacá, kde byla pro prezidentský pár a doprovod přichystána degustace. Klaus pak vystoupil s projevem v institutu Libertad y Desarollo. „Název mé přednášky Evropská integrace: model k následování? – s otazníkem na konci – naznačuje, že jsem k tomu nikoho nenaváděl.“  Na slavnostní večeři oprášil i svoji znalost španělštiny – učil se ji po dobu dvou let před 50 lety v jazykovém kurzu, kde se navíc seznámil se svou ženou Livií.

Podle svých slov se prezident už těší domů na jaro, i když si z cesty odváží řadu nezapomenutelných zážitků. „Tady je podzim, stromy žloutnou a hnědnou. Ale panorama hor v Santiagu de Chile, kde trávíme poslední noc, je úchvatné.“

Hana Němečková

SNS zahajuje petiční akci proti novele zákona o jazycích národnostních menšin

Slovenský parlament začal projednávat novelu zákona, kterou v březnu poslala do parlamentu vláda premiérky Ivety Radičové. V úterý 5. dubna posunuli koaliční poslanci návrh svými hlasy do druhého čtení. Pokud by prošel, národnostní menšiny by už brzy mohly ve zvýšené míře využívat svůj mateřský jazyk. Nová právní norma kromě jiného upravuje procento příslušníků národnostní menšiny, které je potřebné, aby se její příslušníci v obci nebo městě mohli domluvit ve své mateřštině i na úřadech. Zatímco momentálně je potřeba dvacet procent, nově by to mělo být o pět procent méně.

Místopředseda vlády Rudolf Chmel (Most-Híd) je přesvědčený, že zákon zkvalitní demokracii na Slovensku a vytvoří pro národnostní menšiny větší pocit domova. „Dojde k rozšíření používání jazyků národnostních menšin v úředním styku, což je pozitivní pocit pro příslušníky národnostních menšin,“ uvedl.

Podle očekávání však proti hlasovali zástupci opozice Směr-SD a SNS. „Slovenská národní strana je šokovaná  hlasováním Národní rady Slovenské republiky v případě tohoto zákona. Považujeme to za vlastizradu slovenských zájmů a státnosti. Z tohoto důvodu SNS zahajuje petici, která by vedla k vypsání referenda o používání jazyka slovenského jako výlučně úředního jazyka na celém území slovenského státu,“ uvedl předseda SNS Ján Slota a dodal, že 350 tisíc podpisů potřebných k vypsání referenda chtějí posbírat v průběhu několika měsíců.

Kritiku však návrh zákona sklízí i ze strany koaličních poslanců. Předseda vládní strany Obyčejní lidé Igor Matovič uvedl, že je potřeba najít rozumnější řešení. „Chceme, aby se všichni lidé cítili na Slovensku jako doma, ale zároveň nechceme, aby se po přijetí tohoto návrhu začali někteří cítit jako v cizině, a to by po přijetí této novely nastalo,“ poznamenal pro server Aktuálne.sk.

Jednou z konkrétních výhrad poslanců Obyčejných lidí je například možnost, aby příslušník národnostní menšiny komunikoval v mateřském jazyce na úřadě, přestože žádný z jeho pracovníků tuto řeč neovládá. „Vytvářelo by to diskriminaci pracovníků, kteří by tento jazyk neovládali,“ dodal Matovič.

Petra Cvrkalová

Ekonomika

Stručně z ekonomiky

* V Česku začal 1. dubna fungovat nový superúřad práce. Vznikl sloučením všech úřadů práce a od roku 2012 se bude zabývat nejen zaměstnaností, ale i vyplácením veškerých příspěvků, dávek a podpor. Důvodem centralizace je zefektivnění vyplácení peněz a ušetření nákladů na provoz. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) jmenoval do čela nové instituce Kateřinu Sadílkovou, která dosud vedla úřad práce v Liberci. Superúřad bude mít pracoviště celkem na 409 místech nynějších úřadů práce, generální ředitelství bude sídlit v Praze. Superúřad částečně přebírá agendu radnic, takže má přijít o místo několik stovek úředníků. "Organizační změna nemá žádný dopad na kontakt úřadů práce s klienty," oznámil Drábek.

* Odboráři spustili 1. dubna kampaň proti návrhům vládních reforem. Akcí s názvem Otevřete oči chtějí  představit své návrhy na důchodovou a zdravotnickou reformu. Během dubna má po ČR viset více než 80 billboardů. Podle ČMKOS, nejsilnější odborové centrály v zemi, by se reformy měly provést jiným způsobem. Nelíbí se jim například sjednocení DPH na 17,5 % a zvýšení zdravotnických poplatků. Billboardy však nejsou jediným způsobem, jakým chtějí odbory bojovat proti vládním reformám. Mají využít internetové sociální sítě, vydávat vlastní časopis, plně využívat své internetové stránky a jsou připraveni zorganizovat demonstrace a případné stávky.

* Padesátikorunová bankovka pozbyla poslední březnový den platnosti. Nahradila ji mince o stejné hodnotě. Padesátikoruna byla v současné době jediným českým platidlem, které mělo dvojí provedení. V následujícím roce mohou lidé padesátikorunu zdarma vyměnit ve všech pobočkách České národní banky a v komerčních bankách. Poté až do roku 2017 pouze v pobočkách ČNB. Důvodem ke zrušení byla malá výdrž bankovek. Papírové peníze se ničí mnohem rychleji než kovové a je třeba je nahrazovat v průměru každé čtyři roky. O ukončení  platnosti papírové padesátikoruny rozhodla už vloni bankovní rada ČNB. Od února letošního roku se mohou návštěvníci webových stránek ČNB podívat na virtuální výstavu o historii peněz, která ukazuje vývoj platidel od pazourků až k digitálním penězům v současné době.

Johana Fundová

Kultura

Čeští hudebníci hrají pro Japonsko

Solidaritu s postiženými oblastmi Japonska vyjádřila Česká filharmonie tuto neděli na charitativním koncertě ve Španělském sále Pražského hradu. Akce, kterou přenášely živě Česká televize a Český rozhlas, přinesla publiku Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka, jež se v Japonsku těší velké oblibě. Stěny Španělského sálu však rozezvučel i Houslový koncert g moll Maxe Brucha, sólový part zahrál japonský interpret Daišin Kašimoto, v současné době působící v Berlíně.

Česká filharmonie, která byla na turné v Japonsku v době přírodní katastrofy, ale i ostatní účinkující, vystupovali bez nároku na honorář. "Koncert byl původně plánován ještě v Japonsku, ale protože jsme se museli vrátit, uskutečnil se dnes ve Španělském sále," uvedl ředitel České filharmonie David Mareček. Výtěžek z koncertu, stejně jako ze sbírky nadace Adra, probíhající v době televizního přenosu, poputuje na pomoc postiženým oblastem. Na místě se také pořizoval záznam, který se bude prodávat na CD a DVD, opět s cílem pomoci Japonsku.

V týž den se rozhodla podpořit Japonsko i Pražská komorní filharmonie. Ve Dvořákově síni Rudolfina zahrála skladby Pavla Haase, Ludwiga van Beethovena, Richarda Wagnera a Maurice Ravela pod vedením Vladimira Ashkenazyho. Sbírku na pomoc obětem zemětřesení a tsunami zajišťovala opět nadace Adra.

Tyto dvě filharmonie však zdaleka nebyly jedinými tělesy, která se rozhodla zahrát pro postižené Japonsko.

Pod záštitou primátora hlavního města Prahy vyjádřili minulý týden ve Smetanově síni Obecního domu podporu japonskému lidu také hudebníci ze Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Pod taktovkou Jiřího Kouta zahrál FOK Vyšehrad, Vltavu a Šárku z Mé vlasti Bedřicha Smetany a Symfonii č. 9 Z nového světa Antonína Dvořáka. Stejně tak vystoupily pro Japonsko pod taktovkou Rock for People kapely Vypsaná fiXa, Už jsme doma, Sunshine, Psí vojáci a uskupení Papaya Paranoia, vedené v Česku žijící Japonkou Yumiko Ishijima. Benefiční koncert v pražské Lucerně však nebyl zaměřen pouze na hudbu, mimo jmenované rockové kapely se na pódiu objevili i čeští olympijští vítězové z Tokia i Nagana, zástupci velvyslanectví Japonska v ČR, které nad akcí přejalo záštitu, či zástupci pořádající Česko-japonské společnosti. Výtěžek z charitativní akce poputuje do sbírkového fondu Česko-japonské společnosti, který bude financovat konkrétní rekonstrukce a sociální projekty přímo v postižených oblastech.

Eva Došková

Michal David porazil Karla Gotta, absolutním vítězem TýTý se stal seriál Vyprávěj

Jubilejní 20. ročník ankety televizních diváků TýTý přinesl v sobotu překvapivé výsledky. Nejpopulárnějším zpěvákem se stal Michal David, který tak poprvé z čelního místa sesadil Karla Gotta, cenu za objev roku si odnesla Daniela Písařovicová  (Česká televize) a absolutním vítězem roku 2010 se stal seriál roku Vyprávěj (ČT). Do Dvorany slávy vstoupila herečka Jiřina Bohdalová, které za ohromných ovací publika předal cenu historik, moderátor a publicista Karel Čáslavský.

Z 12 cen připadlo sedm sošek České televizi, podařilo se jí tak proměnit 7 z 11 nominací. Nejoblíbenější televizní zpravodajkou se stala Jolana Voldánová, pořadem roku Stardance. Přímo od moderátorského pultíku přijal cenu i Karel Šíp, jenž byl opět zvolen Osobností televizní zábavy. Nejlepší herečkou se stala Veronika Freimanová. "Beru to jako cenu pro seriál Vyprávěj, bez něj bych tu nebyla," poděkovala Freimanová.

V mužské herecké kategorii zvítězil Ondřej Vetchý za výkon v seriálu Okresní přebor (Nova). Ocenění za televizní publicistiku dostal Josef Klíma (Prima). Televize Barrandov neproměnila svoji jedinou nominaci v kategorii Objev roku, nad Jitkou Asterovou zvítězila moderátorka ranního servisu na ČT24 Daniela Písařovicová.

Michal David porazil Vojtěcha Dyka i Karla Gotta, který obsadil až třetí místo. Zpěvačkou roku je Lucie Vondráčková. Cenu za ni ale převzal otec. „Rád bych za ni poděkoval všem, kteří mají rádi její písničky, a jsem rád, že s mojí ženou k tomu můžeme trochu přispět tím, že jí písničky píšeme,“ řekl Vondráček.

Slavnostním večerem provázel Karel Šíp, na hudebním doprovodu se podíleli hosté jako Aneta Langerová, Richard Müller, Marta Jandová či Tomáš Klus.

Juliana Miňová

Stručně z kultury

* Noc s Andersenem se uskutečnila již podesáté, tentokrát na apríla. Projekt nocí s hromadným předčítáním má za cíl přivést děti zpět od počítačů ke knihám. Od prvního pokusu o takovouto akci, která se odehrála v uherskohradišťské knihovně, se zájem o pořádání podobného projektu rozšířil přímo lavinovitě. V letošním roce měly děti na více než 800 místech po celé ČR šanci zažít zajímavou noc plnou čtení, her a soutěží. Noc s Andersenem se však stala populární i na Slovensku, kde se do projektu přihlásilo na 17 desítek míst, nebo také v Polsku či Slovinsku.

* Na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti přijede autor Muže bez minulosti. Třicátýsedmý ročník, konající od 22. do 31. července, nabídne kromě Akiho Kaurismäkiho, legendárního finského tvůrce minimalistických tragikomických příběhů, také tajemstvím opředeného streetartového umělce Banksyho. Zatímco Kaurismäki přiveze kromě své kompletní filmografie také novinku Le Havre, Banksy se představí s paradokumentem Exit Through the Gift Shop. Mezi další čerstvě potvrzená jména patří podle uměleckého ředitele LFŠ Pavla Bednaříka i bosenský režisér a muzikant Emir Kusturica, stojící mimo jiné za ikonickým snímkem Černá kočka, bílý kocour.

* Karlovarský filmový festival oznámil předsedu své poroty pro 46. ročník. Stane se jím držitel Ceny Akademie, maďarský režisér István Szábo, který před třiceti lety získal Oscara za snímek Mefisto. "Jsme nesmírně potěšeni, že festivalovou porotu povede tak vynikající a legendární umělec," uvedl umělecký ředitel Karel Och pro iDnes.cz.

Eva Došková

Sport

Extraliga vrcholí. Třinec vyhrál oba domácí zápasy a přiblížil se k titulu

Hokejisté Třince otočili třemi výhrami semifinále se Slavií. Jejich vítězná šňůra pokračuje i ve finále. Dvakrát doma porazili Vítkovice a vedou v sérii 2:0.

Třinečtí Oceláři vstoupili do finále výrazně lépe než soupeř z Vítkovic. O tom, že se první finálový gól zapíše do historie, rozhodl útočník Martin Růžička. Úvodní trefou v přesilovce si připsal už 27. bod v letošním play-off, čímž překonal 19 let starý rekord Žigmunda Pálffyho. Ve druhé třetině navíc přidali Třinečtí další dvě branky. Vypracovaný náskok dokázali kontrolovat až do závěrečné sirény a po vítězství 5:2 se ujali vedení v sérii.

Úvod druhého zápasu zvládly Vítkovice mnohem lépe. Uhlídaly nejlepšího třineckého útočníka Růžičku a také se jim podařilo ubránit třinecké přesilovky. Ve druhé třetině si domácí Třinec vytvořil výraznou převahu a hosty držel nad vodou vynikající brankář Roman Málek. Když už to vypadalo, že se diváci dočkají prodloužení, přišlo rozhodnutí. Minutu před koncem základní hrací doby se prosadil Václav Varaďa a Třinec vedl 1:0. Vítkovicím už nezbylo nic jiného, než riskovat hru bez brankáře. Toho využil Martin Adamský a trefou do prázdné branky definitivně pojistil vítězství Ocelářů.

Vítěz základní části tak vede v sérii 2:0 a výrazně se přiblížil mistrovskému titulu. Zvítězit v obou částech extraligy se naposledy povedlo před devíti lety Spartě, od té doby žádný vítěz základní části play-off nevyhrál. Pro oba finálové účastníky by případné vítězství znamenalo první mistrovský titul v historii samostatné české extraligy. Třinec i Vítkovice už mají zkušenosti s tím, jaké to je být poraženým finalistou. Shodně je k těmto úspěchům dovedl Alois Hadamczik, současný trenér české reprezentace.

Jan Koreš

Fotbalová liga: Jablonec porazil Spartu, Plzeň je zase blíž titulu

Fotbalisté Plzně zvýšili náskok v čele tabulky první ligy už na osm bodů. Přispěla k tomu i porážka druhé Sparty na hřišti třetího Jablonce, ovšem utkání výrazně ovlivnilo několik chybných verdiktů rozhodčího Romana Hrubeše.

Šlágr 22. kola v sobotu 2. dubna začal pro diváky velice atraktivně. Vošahlík poslal v 11. minutě domácí Jablonec do vedení, Sparta zase rychle vyrovnala zásluhou Podaného. Především Jablonečtí měli i další šance, ale skóre se do přestávky nezměnilo.

V 65. minutě přišel rozhodující moment utkání. Letenský brankář Blažek střelu útočníka Lafaty nechytil, jen ji lehce ztlumil. Dobíhající Vošahlík tečoval míč do sítě a vrátil vedení opět na stranu Jablonce, jenže při dorážce evidentně fauloval bránícího Pamiče. Gól platit neměl, to však uniklo pozornosti rozhodčího Hrubeše, který trefu uznal. Jablonec díky tomu zvítězil 2:1 a Spartě se zase víc vzdálila šance na obhajobu titulu.

Nervózní zápas měl dohru u komise rozhodčích: Hrubeš totiž udělal v utkání několik chyb, z nichž nejvážnější byl právě uznaný neregulérní gól Jablonce. Za ně dostal trest na pět zápasů, v nichž si nezapíská. Práci bude ještě mít disciplinární komise, která se zase bude zabývat excesem sparťanského kapitána Řepky. Ten při odchodu do šaten po prvním poločase počastoval tribuny zdviženým prostředníčkem, za což mu hrozí trest na dva až osm zápasů.

V Ústí nad Labem, kam přijel lídr soutěže, se hrálo mnohem klidnější utkání. Souboj posledního s prvním týmem rozhodla už první půle, ve které zvítězila Plzeň 3:0. Zápas nakonec skončil 5:0. Viktoria zvýšila náskok před Spartou, naopak Ústí zůstává poslední.

Už v pátek porazila Mladá Boleslav doma Olomouc 2:0. Ostatní zápasy byly chudé na góly. V Ostravě, Českých Budějovicích a na Slavii dokonce diváci branku vůbec neviděli. Jediný gól rozhodl zápasy v Brně a Příbrami, odkud si tři body odvezli hosté z Teplic, respektive Bohemians 1905. Ve druhé polovině tabulky se tak situace téměř nezměnila.

Výsledky 22. kola: Ml. Boleslav – Olomouc 2:0, Příbram – Bohemians 0:1, Ostrava – Liberec 0:0, Jablonec – Sparta 2:1, Ústí n. Labem - Plzeň 0:5, Budějovice – Slovácko 0:0, Brno – Teplice 0:1, Slavia – Hradec Králové 0:0

Tabulka: 1. Plzeň 54, 2. Sparta 46, 3. Jablonec 43, 4. Olomouc 38, 5. Boleslav 37, 6. Teplice 35, 7. Bohemians 32, 8. Liberec 27, 9. Slavia 25, 10. Hradec Králové 25, 11. Ostrava 23, 12. Slovácko 23, 13. Příbram 22, 14. Budějovice 21, 15. Brno 19, 16. Ústí 15.

Jan Koreš

Počasí

Počasí

Apríl poněkud zklamal a stal se jen dalším nadprůměrně teplým jarním dnem. Víkend se vymykal českému standardu (= v týdnu je hezky, o víkendu prší). Přinesl vyloženě letní teploty doprovázené slunečnou oblohou. Zaznamenané teploty byly na mnoha místech rekordní. Na pražském Karlově naměřili dokonce 24,7 stupňů Celsia. Zajímavý pohled skýtali turisté, kteří vynuceně zavedli módu pořádně teplých zimních bot v kombinaci s tílky. Jedinci, kteří se snažili nesundat ročnímu období odpovídající kabátky, měli po celodenním pocení navrch především po desáté večerní, kdy se začalo rychle ochlazovat.

Hlavní překvapení přišlo v pondělí. Víkendem rozněžnělí obyvatelé začali naplno větrat své letní šatníky. Čekalo je však o 10 stupňů Celsia méně, zamračeno a táhlé silné přeháňky. Mrznutí se tak zase na pár dní stálo oblíbeným sportem. Od úterý se začalo pomalu oteplovat. Na další dny doporučujeme každé ráno bedlivě sledovat předpověď a nebo přibalit do tašky teplé boty i s kabátem. První varianta se méně pronese.

Alina Shupikova