12. května 2011, Carolina č. 776
události od od 4. do 11. května
Vážení čtenáři,
upozorňujeme, že příští číslo Caroliny vyjde až 26. května (kvůli rektorskému dnu se 18. května ruší výuka). V létě pak bude Carolina vycházet jako měsíční souhrn, harmonogram přinese právě poslední květnové číslo. Děkujeme za pochopení.
redakce
Z domova
Vicepremiér Radek John nečekaně ohlásil odchod z vlády
Vicepremiér a předseda Věcí veřejných Radek John ve středu 11. května náhle oznámil svoji rezignaci. Rozhodl se tak kvůli sporům s premiérem Petrem Nečasem (ODS), s nímž se nemohl shodnout na personálním obsazení svého protikorupčního výboru.
Šéfem Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí se John stal poté, co ho premiér v dubnu kritizoval a navrhl jeho odvolání z postu ministra vnitra. Vládní krizi tehdy vyřešil Johnův přesun do nového úřadu a jeho nahrazení nestraníkem Janem Kubicem. Ani potom však rozpory mezi oběma politiky neustaly. Poslední kapkou byl Nečasův nesouhlas s plánovaným začleněním Michala Moroze a Libora Michálka do Johnova týmu.
Podle Johna je taková situace neudržitelná. „Není mi umožněno sestavit tým, na který se mohu plně spolehnout,“ uvedl v otevřeném dopise, kterým o svém odchodu informoval. Premiérův postup považuje za brzdění práce vlády. Nečas v reakci na to oznámil, že o Johnově záměru nebyl dopředu informován a že s Johnem hodlá o celé věci nadále jednat. Ještě ve středu večer se sešly koaliční špičky a mají se nově scházet pravidelně každý týden.
Dopad Johnovy demise je nejistý. Dle místopředsedy opoziční ČSSD Michala Haška je incident důkazem hluboké koaliční krize. Věci veřejné trvají na tom, že vládu by měli po odchodu Johna a ministra dopravy Víta Bárty (VV), který rezignoval po dubnovém obvinění z uplácení, opustit i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr obrany Alexandr Vondra a zemědělství Ivan Fuksa (oba ODS). „Stávající kabinet beze změn nadále nemůže důvěryhodně reprezentovat, prosazovat a kvalifikovaně veřejnosti vysvětlovat reformy,“ podpořil tento apel John.
Petr Veličko
Česko si o víkendu připomnělo Den vítězství
Oficiální konec druhé světové války, oslavovaný jako Den vítězství, se 8. května připomínal po celé zemi. Tradičně největší oslavy se uskutečnily v Praze a v Plzni. Pražský Vítkov v neděli přivítal jak čelní představitele státu, tak vojáky a pamětníky. Zúčastnil se i prezident republiky Václav Klaus, kterého potěšila hojná účast. „Já už jsem tady asi podvacáté a jsem velmi rád, že se tento svátek na Vítkově drží. Dneska jsem byl velmi potěšen, že tady bylo více lidí než jindy, protože občas jsem si zoufal a dnešní počet návštěvníků mě těší,“ uvedl prezident pro Českou televizi.
Na Vítkově zazněla hymna, po které následovala minuta ticha na památku padlých vojáků, na závěr čestná stráž vypálila tři salvy. Vojáci i politici, mezi kterými nechyběli premiér Petr Nečas nebo předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, poté položili věnce k památníku.
Pražané se na státní svátek dostali na místa, kam se běžně nepodívají. Premiér Nečas přivítal návštěvníky v Kramářově vile, lidé si mohli prohlédnout budovu a sály v Senátu nebo Poslanecké sněmovně.
V Plzni trvala připomínka konce druhé světové války celé čtyři dny. Oslavy vyvrcholily půjezdem kolony historických vozů centrem města, který sledovaly tisíce diváků. Slavnosti se zúčastnil i vnuk legendárního generála Pattona, který velel osvobozování Plzně.
Jihočeši si mohli Den vítězství připomenout v Jindřichově Hradci, kde na tamním zámku nově otevřeli expozici o mobilizaci v roce 1938 nebo osudu československých válečných pilotů v Evropě. Děti měly možnost vyzkoušet si uniformy, přilby nebo plynové masky.
Petra Cvrkalová
Klaus a Schwarzenberg kritizují Hájkovy výroky o bin Ládinovi. Ohrožují obraz Česka v zahraničí
Prezident Václav Klaus a následně také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se ostře ohradili vůči slovům vicekancléře Petra Hájka. Ten označil dění kolem smrti Usámy bin Ládina za mediální fikci a pohádku pro dospělé. "Výroky prezidentova vicekancléře urazily spojence a hlavu spřáteleného státu," uvedl server iDnes.cz obavy šéfa české diplomacie.
Ve středu 4. května se nejdříve od Hájkova názoru distancoval prezident Václav Klaus. "Jeho vyjádření považuji za nešťastné. Potenciální důsledky – včetně možných férových i neférových interpretací tohoto vyjádření – nebyly zřejmě autorem domyšleny,“ vyjádřil postoj na svém webu Klaus.cz. Schwarzenberg v sobotu varoval, že Hájek může ohrozit obraz ČR v zahraničí.
„Není analyzován jeho výrok jako takový, je převážně spekulováno o tom, jestli vyjadřoval názor svůj nebo názor prezidenta republiky," zveřejnil iDnes.cz Klausovu pochybnost. Prezident naopak zprávu o zneškodnění teroristického vůdce al-Kaidy uvítal s velkou úlevou.
"Již víc než tři roky nejsem mluvčím prezidenta republiky, tedy tím, kdo oficiálně prezentuje postoje hlavy státu. Jako prezidentův poradce jsem vyjádřil svůj dlouhodobě zastávaný, mnohokrát publikovaný a veřejně známý názor,“ upřesnil Klausův blízký spolupracovník Hájek ve svém prohlášení. Obvykle se však jejich názory shodovaly. V tomto případě prezident Hájkovi vytkl, že se neporadil s ním, ani s nikým z jeho kanceláře.
"Bin Ládin je mediální fikce. Tak jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé - dobro a zlo. Chceme-li, věřme. Jak se praví ve filmu Vrtěti psem: Je to pravda, bylo to v televizi," citoval Hájka 2. května server ParlamentniListy.cz, čímž odstartoval mediální i politickou diskuzi. Bývalý mluvčí prezidenta však s kontroverzními názory vystoupil již dříve. Ve své knize Smrt ve středu dokonce připouští, že by za teroristickými útoky z 11. září 2001 mohly stát americké tajné služby.
Magdalena Leimerová
Lidé opět demonstrovali proti vládním reformám
V centru Prahy se konala již třetí demonstrace proti vládě Petra Nečase (ODS). Na sobotu ji svolala iniciativa ProAlt, která vznikla po loňských parlamentních volbách a která protestuje proti navrhovaným reformám. Na náměstí Jana Palacha se sešlo kolem 2 000 lidí, kteří přišli vyjádřit svůj odpor vůči krokům vlády. Více než polovinu přítomných poněkud překvapivě tvořili neslyšící, a tak se všechny projevy překládaly do znakové řeči.
Demonstraci podporovaly i další občanské iniciativy, které se bouří hlavně proti navrhované sociální reformě ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Na vyvýšeném pódiu před vchodem Rudolfina se tak střídali zástupci Národní rady osob se zdravotním postižením, Hnutí za svobodné vzdělání, Alternativy zdola, Ne základnám či Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).
U demonstrujících sklidil největší ohlas právě předseda největší odborové centrály v zemi Jaroslav Zavadil. Svou plamennou řečí strhl všechny přítomné. „Zatím máme holé ruce. Jestli nás vláda dotlačí k tomu, abychom je holé neměli, je to její věc,“ hřímal hned na začátek. „Kde žije tahle vláda? Na Marsu? Ona neví, kolik lidí je proti reformám? Ona neví, že nemá skoro žádnou důvěru? Ona to ví, ale koryta jsou mocnější než jakýkoliv odpor.“
Svým proslovem lidi zaujal také Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením. „Každý budeme označen jako „socka“. Název „socka“ se nebude dotýkat jenom lidí se zdravotním postižením, ale i rodičů, kteří berou rodičovský příplatek, nezaměstnaných, kteří budou brát podporu v nezaměstnanosti. Chtějí z nás udělat jakési socky a jenom vrstva vyvolených bude mít z naší práce prospěch,“ prohlašoval naléhavě.
Účastníci souhlasně volali, mávali transparenty a neslyšící na znamení souhlasu zdvihali ruce nad hlavu a třásli jimi. Demonstranty přišel podpořit také expředseda ČSSD Jiří Paroubek, který se stává pravidelným návštěvníkem protivládních demonstrací. Po skončení oficiální části se účastníci zformovali do průvodu, který vyrazil k sídlu vlády.
Lidé s transparenty, obklopení pěšími policisty a doprovázení policejními auty i motorkami, zablokovali veškerou dopravu. Na trase stály tramvaje, řidiči aut zmateně troubili a zahraniční turisté si demonstranty zaujatě fotili. Demonstrující pozvolna a klidně prošli kolem Karlova mostu a Národního divadla, přešli přes most Legií a přitom volali různá hesla. Už je načase zbavit se Nečase, hanba vládě korupce, vláda proti lidem, lidé proti vládě a další.
U úřadu vlády se závěrečného slova ujal mluvčí ProAltu Pavel Čižinský, který akci oficiálně ukončil a pozval přítomné na demonstraci, kterou 21. května uspořádá ČMKOS. Odboráři také protestují proti krokům vlády a spustili proti kabinetu i kampaň s názvem Otevřete oči.
Z demonstrace Jana Maxová
Premiér před studenty obhajoval reformy své vlády
Přednáška a diskuze s předsedou české vlády Petrem Nečasem přilákala 10. května na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy na tři stovky studentů a zájemců z řad veřejnosti. Nečas před zcela zaplněným sálem obhajoval a vysvětloval nutnost reformních kroků a také se pochlubil některými úspěchy, kterých již vláda stačila dosáhnout. V následné diskuzi ho však studenti kritizovali za pomalý průběh reformy vzdělávání i nejasné výsledky boje proti korupci.
První část zhruba půlhodinové přednášky věnoval premiér stárnutí obyvatelstva a s tím související nutnosti důchodové reformy. Výraz „stárnutí“ však v projevu pečlivě nahrazoval mírnějším vyjádřením, že „populace získává dlouhověkost“. Studenty zahltil několika výpočty poměru ekonomicky aktivních a neaktivních obyvatel, aby dokázal neodkladnost reforem. Dále zdůraznil nutnost exportní orientace české ekonomiky a v poslední části vysvětloval problematiku ratingových agentur.
„Kdybychom měli na těch všemi nenáviděných světových finančních trzích takovou pověst jako například Maďarsko, které platí z dluhopisů úrok 7 %, zaplatili bychom na úrocích o 45 miliard korun více, než platíme nyní,“ přiblížil Nečas situaci příkladem z praxe. „Proto je důležité provádět reformy a snažit se snižovat deficit státního rozpočtu, protože díky tomu bude mít naše ekonomika i nadále dobrou pověst a naše úroková míra se nezmění,“ dodal. V současné době platí Česko ze svých dluhů úrok ve výši 4,1 %, což odpovídá částce zhruba 42 miliard korun.
Právě podřizování se vlivu ratingových agentur vzbudilo u studentů největší ohlas. „Jsem znepokojen naším sebeponižováním se před mezinárodními ratingovými agenturami," zdůraznil hned třetí z dotazujících se studentů a zároveň se zeptal, jestli by se nedalo proti takovéto diktatuře nějak vystoupit například v rámci Evropské unie. „Nemusí se nám to líbit, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je to jediné, co s tím můžeme dělat,“ zněla Nečasova odpověď. Ta však některé studenty velmi znepokojila a vyvolala největší vlnu negativních reakcí. „Citát Járy Cimrmana není to, co bych si přál od státníka slyšet,“ reagoval další ze studentů. „Vzpoura proti realitě rozhodně není dobrý nápad, protože bychom byli za podivíny,“ hájil se Nečas. Lepším řešením je podle něj tuto skutečnost přijmout a v rámci ní se snažit s veřejnými financemi něco dělat.
Dotaz premiérovi chtělo v sále položit mnoho studentů, ale vzhledem k časovému limitu se dostalo jen na sedm z nich. Ačkoli na některých přítomných bylo vidět, že ne všechny Nečasovy odpovědi je uspokojily, obecenstvo se s ním rozloučilo bouřlivým potleskem.
Kateřina Tauchenová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Slovenským zdravotníkům dochází trpělivost a jednají o protestech
Po úspěchu české protestní akce lékařů se začínají ozývat také slovenští zdravotníci. Na rozdíl od Česka ale na Slovensku ani po zasedání odborových a profesních organizací, které se odehrálo 10. května, není jisté, jak daleko až protesty zajdou.
Zdravotní sestry hrozily stávkou již v únoru, žádaly například zvýšení minimální hodinové mzdy z 3,50 na 4,50 eur, volno a proplacení mzdy za školení i dřívější odchod do důchodu. Na splnění požadavků nechávají vládě čas do 1. října. V březnu pak zavřeli své ordinace lékaři, forma protestu byla ale mírná, jednalo se jen o výstražnou hodinovou stávku. Lékařské odborové sdružení chce po vzoru českých kolegů vyzvat slovenské lékaře k podávání hromadných výpovědí. Odboráři upozorňují na nedodržování zákoníku práce, požadují také zastavení procesu transformace nemocnic na akciové společnosti nebo postupné zvyšování platů.
Ministerstvo zdravotnictví další peníze do zdravotnictví pustit nehodlá a trvá na celkové reformě, na vyčkávání ale podle prezidenta Slovenské lékařské komory Milana Draguly není čas. "Zásadní problém dofinancování jsme nevyřešili, spokojeni samozřejmě nejsme. Pracovníci ve zdravotnictví jsou blbí a dělají, jako by jim platili nevím jaké peníze, ale jestli se naštvou, tak ten kolaps přijde velice rychle," citovala ho po zasedání parlamentního výboru pro zdravotnictví agentura TASR.
Ve zdravotnictví chybí 126 milionů v důsledku snížení sazby za státní pojištěnce z 4,78 na 4,32 % z vyměřovacího základu, podle ministra Ivana Uhliarika už byl však výpadek vykompenzován, s čímž zdravotníci nesouhlasí. Ministerstvo také zvažuje od roku 2013 zavedení připojištění. Do zdravotnictví by se tak dostalo více financí a zefektivnilo by se i jejich využití. K protestům se staví podobně jako české ministerstvo, nepovažuje za vhodné, aby lékaři „používali pacienty jako rukojmí“. S tím ale lékaři nesouhlasí, akutní péče v případě stávky by byla zajištěna. Podle mluvčí MZ SR se lékaři „se stávkou opozdili minimálně o čtyři roky, kdy se ve zdravotnictví během bývalé vlády nic nezlepšilo.“ Na základě úspor z reformních opatření plánuje ministerstvo zvýšení platů sestrám i lékařum a zvýšení kvality nemocnic.
Juliana Miňová
Ekonomika
V Česku je více podnikatelů než v době ekonomického růstu, nezaměstnaných ubývá
Podle Českého statistického úřadu je v Česku nyní více podnikatelů než v době ekonomického růstu. V roce 2008, v době nejvyššího růstu, jich bylo 16 %, zatímco dnes podniká 18 % Čechů. Pravidelná čtvrtletní zpráva dále ukazuje, že nezaměstnanost meziročně klesla o 0,9 % na 7,3 %.
Z výzkumu vyplývá, že mnoho zaměstnanců nyní přechází do podnikatelského sektoru. To naznačuje vyšší důvěru v budoucí růst. Je to také hlavní důvod klesající nezaměstnanosti v České republice. Jako hlavní zaměstnání dnes uvádí podnikání přibližně 836,7 tisíc osob včetně pomáhajících rodinných příslušníků. Ani během nejvyššího ekonomického růstu na konci roku 2008 jich v zemi nebylo více. V té době jich bylo pouze 798,5 tisíc. Celková míra zaměstnanosti je dnes 65 % a oproti stejnému období roku 2010 vzrostla o 0,9 %.
Nezaměstnaných v Česku ubývá. Meziročně klesl jejich počet o 46,5 tisíc, ale v porovnání se IV. čtvrtletím roku 2010 jich získalo práci pouze přibližně 4 700. Nezaměstnaných je nyní přibližně 376 tisíc. Snížil se také počet dlouhodobě nezaměstnaných, a to o 4,1 %, v současnosti tvoří 40 % všech nezaměstnaných. Nejnižší míra nezaměstnanosti je již trvale u vysokoškoláků, pouze 2,8 %.
Jakub Kornfeld
Kultura
Pražské jaro začíná, uvede hvězdy i mladé talenty
Po tradičním zahájení Mou vlastí Bedřicha Smetany v Obecním domě bude na návštěvníky Pražského jara v průběhu následujících tří týdnů čekat přes čtyřicet kulturních akcí a koncertů. Zájemci mohou vyrazit na třináct různých míst v Praze, od obvyklých, jako jsou již zmíněný Obecní dům či Národní divadlo, až po moderní O2 Arénu. Ostatně, moderní nebudou jen místa. Vedle klasických skladeb dostanou prostor i nová, inovativní provedení.
Samotný 66. ročník festivalu klasické hudby Pražské jaro začíná 12. května a jeho tóny budou na nejrůznějších koncertech zaznívat až do 4. června. Pořadatelé chtějí, aby událost oslovila širokou veřejnost i mládež. „Jsem rád, že Pražské jaro je událostí nejen pro vybíravé turisty či úzkou kulturní smetánku, ale i pro početné domácí publikum. Dlouhodobě tak přispívá ke kultivaci společenského klimatu v tom nejširším slova smyslu,“ řekl prezident republiky Václav Klaus.
Jedna z největších dirigentských hvězd festivalu, šestašedesátiletý Michael Tilson Thomas, stojící v čele Sanfranciského symfonického orchestru, přijíždí do Prahy nejen se dvěma koncerty, ale také jako popularizátor hudby. Od roku 2006 vytváří se sanfranciskými symfoniky sérii výchovných koncertů v televizním projektu Keeping Score, v němž nechává diváky nahlédnout do „zákulisí“ velkých hudebních děl a přibližuje jim proces tvorby i samotného hraní hudby. Poslední epizody, které vyšly v rámci tohoto seriálu, se věnují kořenům díla Gustava Mahlera a návštěvníci Pražského jara je budou moci zhlédnout v kině Evald 18. května při evropské premiéře dokumentu.
Letošní festival nevynechá ani vokální umění, představí se italská sopranistka Raffaella Milanesi, která dlouhodobě spolupracuje s českým souborem Collegium Vocale 1704 a v blízké budoucnosti bude sólistkou operního projektu uvedení opery L´Olimpiade na scéně Národního divadla. Připravené je také uvedení vokálních děl Gustava Mahlera v podání světových špiček operního umění, pěvecká složení při uvedení některých symfonií údajně nemají na pražském festivalu obdoby. Se samostatnými recitály se představí americká sopranistka Dawn Upshaw a německý basbarytonista Thomas Quastoff. Chybět nebude ani v dnešní době populární multimediální přesah, vynikající britské kvarteto The Hilliard Ensemble uslyší diváci v multimediálním představení jednoho z nejhranějších soudobých skladatelů Heinera Goebbelse. Tuzemské mladé operní talenty budou k slyšení 3. června v Rudolfinu na galavečeru Mladá generace pěvců Národního divadla.
V rámci festivalu proběhne i 63. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražského jara. Do interpretační soutěže se přihlásilo přes 90 kandidátů z 26 zemí, do klavírní soutěže 78 kandidátů z 24 zemí.
Pražské jaro slibuje velkolepý zážitek. „Je to fenomenální festival, který za všechna ta léta přečkal jak změny vkusu, tak zvraty dějinné a politické,“ prohlásil pražský primátor Bohuslav Svoboda.
Z tiskové konference Alina Shupiková
Na minulost chebského divadla vzpomínali Tereza Kostková, Petr Mikeska a Alena Zemančíková
Západočeské divadlo v Chebu (ZDCH) slaví jubilejní 50. sezónu. Pět desetiletí existence tamější profesionální české scény mapují Velké divadelní pátky, besední pořady přibližující historii „nejzápadnějšího divadla“ v Čechách. Poslední z nich přenesl návštěvníky do let devadesátých, do doby, kdy v Chebu jako dramaturgyně působila Alena Zemančíková, dnes redaktorka ČRo 3 – Vltava, a kdy zde po absolutoriu na Vyšší odborné škole herecké své první angažmá dostali Tereza Kostková a Petr Mikeska. Právě oni se 6. května do Západočeského divadla v Chebu vrátili, aby spolu s jeho uměleckým šéfem Zdeňkem Bartošem coby moderátorem večera a Františkem Hromadou, bývalým ředitelem ZDCH a autorem publikace o historii divadelnictví na Chebsku, vyprávěli především o postavení divadla v „porevoluční“ společnosti.
„Devadesátá léta byla bojem o každého diváka. Když si dnes někde stěžují, že na představení přišlo jen třicet lidí, říkám: Třicet? – V Chebu by se hrálo!“ vzpomínala Zemančíková. „Často to byla ,rodinná představení‘ – dvacet lidí na jevišti, čtyři v hledišti,“ přikývla Kostková a dodala: „Přesto jsme hráli a hráli jsme rádi.“ Lidé tehdy toužili cestovat a podnikat, o kulturu ztratili zájem. Ač bylo hlediště poloprázdné, uváděli Chebští nevšední inscenace. Urfaust nabídl neobvyklé propojení činohry a loutkohry; základem pohybového představení Ruleta bylo nonverbální vyjádření; v experimentálním Labyrintu Karla Sidona se ve své první velké činoherní roli v roce 1992 představil Petr Rychlý.
Pod vedením režisérů Pavla Pecháčka a hostující Jaroslavy Šiktancové vyrůstaly v Chebu v 90. letech velké herecké osobnosti. Mezi nimi Jindřich Skopec, Radmila Urbanová či Vladimíra Vítová, kteří jsou dodnes členy souboru, i Petr Mikeska a Tereza Kostková. Ti přišli do Chebu 8. dubna 1997, dva dny poté, co divadlo zapálil neznámý žhář. „Přijeli jsme vlakem a ptali se, kde je divadlo. Lidi se na nás ale jenom divně koukali… A potom nám jedna paní řekla, že divadlo nemají, že před dvěma dny shořelo,“ vyprávěl Mikeska.
Rekonstrukce budovy poničené požárem trvala celý rok, herecký soubor však nestrádal. „Zkoušeli jsme na zkušebně a hráli na hradě,“ vzpomínal Jindřich Skopec při promítání fotografií z inscenace Fanfán Tulipán, uváděné v exteriérech. Kromě toho hostovali chebští divadelníci ve Františkových a Mariánských Lázních nebo v pražském Divadle pod Palmovkou. 4. května 1998 se Západočeské divadlo v Chebu opět otevřelo. „Starosta města Otakar Mika splnil, co slíbil. Po požáru řekl, že garantuje, že se divadlo do roka a do dne opraví,“ připomněl Hromada.
„Po revoluci, v době, kdy spousta českých divadel mizela z mapy Čech, nás město Cheb vzalo pod svá křídla, nicméně radní nám pořád předhazovali, co děláme špatně, podrobovali divadlo hyperkritickému pohledu. Cítili jsme se nedostatečně propojeni s městem… Zaplať pánbůh divadlo vydrželo. Dneska, myslím, už mu nic nehrozí,“ pokračovala Zemančíková a na závěr besedy dodala: „Na své působení v Chebu nemůžu zapomenout. Když připravuji rozhlasové hry, často mě napadá, že nejlépe by to zahrál někdo, kdo je tady. A zdá-li se mi o divadle, je to vždy Západočeské divadlo v Chebu.“
Velké divadelní pátky získaly v roce 2010 druhé místo v anketě MF Dnes – Kulturní událost Karlovarského kraje. Ten květnový, spojený s recitálem písničkářky Terezie Palkové, byl sice posledním z nich, do konce sezóny však Západočeské divadlo v Chebu nabídne ještě dvě premiéry (komedii Bůh masakru a pratchettovskou parodii na Macbetha Soudné sestry) nebo Divadelní banket, galavečer, jenž završí oslavy padesátého jubilea chebské scény.
Z divadelního klubu ZDCH Markéta Kubicová
Patnáctý ročník festivalu Pavlač přinesl hudbu, divadlo a míchané nápoje
Studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy připravili už po patnácté tradiční multižánrový festival Pavlač, který patří mezi oslavy pražského Majálesu. Studentské kapely, divadelní spolky, originální tombola a české míchané nápoje – to vše si užil každý, kdo na Pavlač dorazil.
Návštěvníci si mohli vybrat ze dvou žánrových sekcí: venku byla centrem dění hudební stage s pestrým programem a uvnitř budovy divadelní scéna. Během odpoledne a večera vystoupilo celkem sedm hudebních skupin - například Simple Muffin, The Vibrations a nebo Airfare. Jednou z prvních kapel, kterou si mohli návštěvníci poslechnout, byla ska rocková skupina Zelená konev. Její zpěvák, Pavel Sklenařík, si průběh Pavlače pochvaloval: „Je to fajn festival. Musím říct, že se nám hrálo super a po dlouhý době jsem narazil na opravdu kvalitní zvukaře." První dvě hodiny festivalu byly pavlače budovy Hollar spíše prázdné, většina návštěvníků přicházela až kolem páté hodiny. „Hráli jsme poměrně brzy, takže se nedalo očekávat, že bude budova narvaná k prasknutí. Ale všiml jsem si, že návštěvníci během odpoledne přibývali," dodává Sklenařík.
Na divadelní scéně vzbudilo největší zájem představení divadelního spolku VOSTO5. Moderátoři vyzpovídali ekonoma Tomáše Sedláčka a publicistu Miloše Čermáka. Ti, kteří přišli pozdě, se už do místnosti nevešli. „Představení mi přišlo vtipné, ale vadilo mi, že spousta mých kamarádů se do místnosti nedostala. VOSTO5 chtěl vidět každý druhý, což znamenalo, že se v učebně nedalo hnout," komentuje divadelní scénu dvaadvacetiletý student Šimon, který se pochlubil, že na Pavlači letos vydržel od začátku až do úplného konce. Uvnitř budovy vystoupil také divadelní spolek Chaotický zločin, který uvedl tematické představení Tisková konference.
Pořadatelé nezapomněli pro návštěvníky připravit i zajímavý doprovodný program. Téměř každý měl zájem o lístky do tomboly, které organizátoři prodávali během celého odpoledne. Kdo měl štěstí, mohl vyhrát například poukázku na kávu s děkanem FSV Jakubem Končelíkem. Festival kazilo snad jen počasí, které přineslo hned několik přeháněk. Vše ale zachraňovaly stánky s občerstvením a nejrůznějšími alkoholickými i nealkoholickými nápoji, takže nikdo netrpěl. Pozitivní ohlas vzbudilo také autorské čtení Alexandra Guhy z originální knihy Pravé české míchačky, která popisuje alkoholické míchané nápoje.
Z festivalu Pavlač Johana Fundová
Sport
Čeští hokejisté jsou v semifinále MS, Slováci doma neuspěli
Čeští hokejisté si na mistrovství světa zahrají znovu o medaile. Obhájci trofeje turnajem na Slovensku procházejí impozantně: v základní i osmifinálové skupině vyhráli všech šest zápasů a ve čtvrtfinále porazili Spojené státy vysoko 4:0. To domácí Slováci se trápili a mezi nejlepších osm vůbec nepostoupili.
Čtvrtfinále proti Američanům ve středu 11. května, to byla velká show Jaromíra Jágra. Devětatřicetiletý útočník zaznamenal hattrick, svůj první v reprezentaci. Úspěšně zakončoval rychlý protiútok, přesilovku pět na tři nebo skóroval po hezké kombinaci, již sám založil vtipnou přihrávkou. Velkou oporou byl – stejně jako v dosavadním průběhu šampionátu - také brankář Ondřej Pavelec, který především v první třetině spoluhráče výrazně podržel. "Oba podali mimořádný výkon. Chtěl bych ale ocenit výkon všech hráčů, celého týmu," citovala ČTK trenéra Aloise Hadamczika.
Jeho výběr jako jediný na mistrovství vyhrál všechny zápasy a neztratil ani bod. V základní skupině postupně porazil Lotyšsko 4:2, Dánsko 6:0 i Finsko 2:1. V osmifinálové části pak zdolal Slovensko i Rusko shodně 3:2 a Německo 5:2. "Nikdo to zatím nechce říct nahlas, přesto je třeba připustit: Tenhle tým má na titul!" Napsal o týmu po úspěšné sérii server iDnes.cz.
Mužstvo, které obhajuje titul, narazí v pátek 13. května v semifinále na Švédsko. Finále i utkání o třetí místo se hraje v neděli. "Čeká nás hodně těžký zápas, ke zlatu vede ještě hrozně dlouhá cesta," cituje deník Sport útočníka Tomáše Plekance.
Mezitím opět ožívá Staroměstské náměstí v Praze, kde při velkých turnajích sledují fanoušci zápasy na velkoplošných obrazovkách. V národních barvách, v dresech či s vlajkami v ruce přišli i teď - právě na vítězné čtvrtfinále. Na pódiu se ukázal dokonce i prezident Václav Klaus.
To slovenští fandové už mají po naději a rozplynula se rychle. Tým pod vedením kanadského kouče Glena Hanlona sice na úvod porazil Slovinsko 3:1, pak ale podlehl Německu 3:4 a stejným výsledkem i Rusku. V osmifinálové skupině nestačil na Čechy ani Finy (1:2) a zvítězil už jen v nic neřešícím zápase nad Dánskem (4:1). O to větší podporu teď mají v boji o medaile Češi.
redakce
Černý čtvrtek pro Slavii: licenci nedostala, fanoušci navíc ničili stadion
Fotbalové Slavii přibývají další starosti. Kvůli špatnému financování nedostala povolení hrát příští rok první ligu a další problémy navíc klubu přidělali i vlastní fanoušci. Během čtvrtečního semifinále domácího poháru s Olomoucí totiž ničili stadion a utkání bylo předčasně ukončeno.
Na jednání s Licenční komisí Českomoravského fotbalového svazu nepředložilo vedení Slavie vůbec nic. Ani vlastnickou strukturu klubu, ani nedoložilo splněné závazky vůči hráčům, zaměstnancům a státu. Komise tedy neměla na výběr a Slavii povolení hrát profesionální soutěž neudělila.
Proti rozhodnutí se může Slavia odvolat, do konce května ale musí všechny závazky splnit.. Přitom před zápasem s Olomoucí to vypadalo, že se tradičnímu klubu blýská na lepší časy. Investiční společnost Natland splatila přibližně třetinové dluhy Slavie vůči hráčům a zaměstnancům. Ani to ale nezabránilo plánovanému protestu příznivců, kteří chtěli situaci řešit přímo na trávníku.
Fanoušci vnikli na hřiště už před začátkem utkání a ve středovém kruhu rozvinuli transparent Vedení, čekáme. Kvůli protestujícím příznivcům se zpozdil výkop. Kapitán Karol Kisel společně s brankářem Martinem Vaniakem fanouškům domlouvali, aby odešli na tribunu. S více než dvacetiminutovým zpožděním se začalo hrát. Po prvním poločase remizovala Slavia s Olomoucí 1:1, druhou půli už mužstva neodehrála.
O přestávce totiž opět vnikli na hřiště fanoušci, kteří čekali na prohlášení ředitele Miroslava Platila. Ten je svým proslovem neuklidnil, ba naopak. Při jeho odchodu se akce fanoušků zvrhla v řádění, jaké český fotbal nepamatuje. Rozzuření diváci začali demolovat vchod do útrob stadionu ve snaze probít si cestu k Platilovi. Proti běsnění fanoušků zasáhla policie, a tak si lidé hledali jiný způsob, jakým se dostat k řediteli Slavie. Přes tribuny směřovali do sektoru VIP, i tento pokus ale zastavili policejní těžkooděnci. Po takovém extempore sudí Královec utkání předčasně ukončil.
V pondělí bylo navíc utkání kontumováno 3:0 ve prospěch Sigmy Olomouc, což Slavii dává pramalou šanci na postup do finále národního poháru. Přitom jedině vítězstvím v Ondrášovka cupu se mohla Slavia příští rok vrátit do pohárové Evropy.
Jan Koreš
Stručně ze sportu
* Tenistka Petra Kvitová zvítězila na turnaji v Madridu, když ve finálovém zápase porazila pátou nejlepší tenistku světa Bělorusku Viktorii Azarenkovou 7:6, 6:4. Díky triumfu se dostala do první desítky světového žebříčku WTA. Kvitová hned zpočátku zápasu vedla 3:0, soupeřce se však podařilo vyrovnat. O výsledku prvního setu tak rozhodla až zkrácená hra, kterou Kvitová vyhrála 7:3. Ve druhé sadě sebrala česká tenistka za stavu 3:3 Azarenkové podání, což jí otevřelo cestu do vítězného konce. Pro Kvitovou je nedělní úspěch již třetím v sezoně, tituly si letos odvezla také z Paříže a Brisbane.
* Sedmnáctý ročník Mezinárodního maratonu v Praze ovládli v neděli Keňané. Vítězem se stal Benson Kipchumba Barus, který časem 2:07:08 překonal svůj dosavadní rekord. Na další medailové pozice dosáhli jeho krajané, Kenneth Mburu Mungara a Samuel Kiplimo Kosgei. Mistrem ČR se stal Petr Pechek, který dosáhl osobního rekordu 2:18:28 a do limitu na MS mu tak scházela necelá minuta a půl. V kategorii žen doběhla první Keňanka Lydia Cheromeiová. Časem 2:22:34 vytvořila nový traťový rekord. Na druhém a třetím místě skončily Etiopanky Ješimebet Tadesseová a Belaineš Zemedkunová. Na start se letos dostavilo více než 8500 závodníků z devadesáti zemí. Pražský maraton poprvé získal nejvyšší ocenění Gold Label Mezinárodní asociace atletických federací IAAF.
* Tři kola před koncem fotbalové ligy zůstává náskok Plzně před Spartou stále čtyřbodový. Lídr soutěže porazil v sobotu na domácím stadionu Mladou Boleslav 3:1, obhájce trofeje o den dřív zdolal Liberec 3:2. Naopak už je téměř jistý první sestupující: poslední Ústí nad Labem totiž podlehlo doma Příbrami, která také bojuje o záchranu, vysoko 0:3.
Helena Vopavová
Počasí
Počasí
Počasí si z nás v posledních dnech už zase dělá legraci. Jako by ho příliš nudilo zůstat delší dobu takové, jak by se od něj, vzhledem ke kalendáři, očekávalo. Po příjemných jarních dnech tak přišel ve středu 3. května mrazivý šok. Počasí jako správný hokejový fanoušek poslalo teploty k ledu a na horách se znovu roztrhl pytel se sněhem. V Janských Lázních napadlo dokonce celých třicet centimetrů bílé peřiny. Poněkud zvláštní májový jev. Už v pátek ale mrzuté brblání mrznoucích lidí vzalo za své – jaro se vrátilo. Víkend se tak nesl ve znamení triček a lehkých sak, zcela tak, jak to v květnu máme rádi. A teploty se ve svém růstu nehodlaly zastavit, plné nadšení stoupaly a stoupaly. V úterý jsme se dočkali dusného horka a letních 24 stupňů nás hřeje i nadále.
Eva Došková