27. května 2011, Carolina č. 777

události od 11. do 25. května

Vážení čtenáři,

od června do září budeme Carolinu opět vydávat jako měsíční souhrn. Vyjde vždy poslední čtvrtek v měsíci. Děkujeme za pochopení a přejeme pohodový čas prázdnin a dovolených.

redakce


Z domova

„Vláda od válu,“ křičeli účastníci odborářské demonstrace. Do Prahy se jich sjelo na 40 tisíc

Demonstrace proti vládním reformám se v sobotu 21. května zúčastnilo podle odhadů až 40 tisíc lidí, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s připravovanými reformami důchodového, sociálního a zdravotního systému. Na akci podepisovali také petice proti vládě a pro vypsání nových voleb.

Protestní akci přijeli podpořit i odboráři ze severní Moravy, Českomoravská konfederace odborových svazů, nejsilnější odborová centrála v zemi,  pro ně nechala vypravit dva vlaky. Demonstranti se sešli před Domem odborových svazů na Žižkově a společně se pak vydali do centra, cestou provolávali  „Vláda od válu“ a na transparentech se objevily nápisy jako „Přestaňte krást, zreformujte sami sebe“, „Neberte nám prachy“ nebo „Máme toho dost, pryč s vládou“.

Po příchodu na Václavské náměstí odboráři s vlajkami a transparenty zabrali jeho velkou část. "Reformy zdravotnictví, daňového, důchodového a sociálního systému jsou nedomyšlené, odbyté, ideologicky podbarvené, bez jakýchkoli analýz dopadů na občany. Mají posloužit k uvržení zdravotnictví, penzí a sociální péče do služeb zisku," řekl podle serveru Tyden.cz předseda svazu Kovo Josef Středula. Promluvilo také několik dalších řečníků a protestující z velkoplošné obrazovky pozdravil i sociolog Jan Keller.

Pod pódiem se promítaly „živé obrazy“ ironizující za zvuku písně Karla Gotta Být stále mlád důchodovou reformu, jejíž součástí má být i trvalé zvyšování věku odchodu do důchodu. Například děti narozené letos by měly jít do penze až v 73 letech – bez ohledu na pohlaví. Dnes odcházejí muži zhruba ve 62 letech a ženy v závislosti na počtu dětí v rozmezí 57-61 let. Demonstraci neváhal podpořit ani expremiér Jiří Paroubek. "Je dobře, že lidé z celé republiky přijeli vyjádřit odpor proti vládě a jejím takzvaným reformám," uvedl podle serveru Lidovky.cz.

Odboráři se obávají zhoršení životní úrovně a podle některých prý hrozí i zvýšení deficitu veřejného rozpočtu. Demonstrací chtěli naposledy upozornit vládu a v případě neúspěchu plánují i další protestní akce. Jak ale uvedl server Rozhlas.cz, ministr práce a sociálních věci Jaromír Drábek (TOP 09) na reformách ani pod nátlakem příliš mnoho měnit nehodlá. „My jsme v procesu vyjednávání, jednáme o jednotlivých návrzích, posílili jsme i intenzitu toho jednání, jak co se týká sociální reformy, tak co se týká zdravotnické reformy. Tak jsme si řekli, jakým způsobem v té vzájemné diskusi budeme postupovat v důchodové reformě a v daňové reformě. Z mého pohledu velmi těžko na tom může něco změnit demonstrace.“

Juliana Miňová

Předsedou Věcí veřejných opět Radek John

Radek John zůstává i nadále předsedou Věcí veřejných (VV). Rozhodlo o tom hlasování registrovaných příznivců strany, kteří pomocí internetu a mobilních telefonů vyjádřili 47,4 % hlasů staronovému předsedovi podporu. Druhá skončila šéfka poslaneckého klubu Karolína Peake, třetí olomoucká poslankyně Dagmar Navrátilová. Volbu předsedy ještě musí potvrdit konference VV, která se sejde o víkendu v Hradci Králové.

John na tiskové konferenci po svém zvolení uvedl, že jeho nejbližšími cíli budou udržení jednoty strany a také razantnější postoje při vyjednávání s koaličními partnery, po kterých stále více volají krajské organizace VV. Strana by se podle jeho slov měla stát stranou „republikovou se silným hlasem z krajů“, ve kterých by John rád posílil vliv. Z Věcí veřejných chce také  vytvořit sociální pojistku při přípravě vládních reforem, mají být „nejsociálnější“ z koaličních stran.

Cílem Radka Johna je rovněž prosazení alespoň 30 % programu VV, jinak podle něj strana v koalici s ODS a TOP 09 dál zůstávat nebude. „Budeme o prosazení této části programu Věcí veřejných usilovat, jinak koaliční projekt nemá smysl. Ty věci jsou dojednány od léta. My stojíme o to, aby projekt pokračoval, pokud bude naplněna protikorupční strategie a pokud vyjednáme sociální pojistky reforem,“ uvedl John pro Český rozhlas.

Nové vedení VV by měli kromě Peake a Navrátilové doplnit ještě místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová, ústecký poslanec Milan Šťovíček a teplický zastupitel Tomáš Jarolím. Tím by John  rád posílil vliv v regionech.

Podle místopředsedy opoziční ČSSD Lubomíra Zaorálka se po Johnově znovuzvolení nic nezmění a Věci veřejné zůstanou pro vládní koalici dál velkým problémem. Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil očekává snahu VV o posílení preferencí u voličů (po posledních kauzách se VV propadly pod hranici volitelnosti – pozn. aut.). Nic zásadního se ale podle něj v politice strany odehrávat nebude.

Jakub Černý

Stručně z domova

* Kabinet premiéra Petra Nečase se 18. května dohodl na návrhu nového občanského zákoníku, který by měl dle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) platit od roku 2013. Přinese možnost nabytí svéprávnosti v 16 letech – pod podmínkou prokázání soběstačnosti a nezávislosti na rodičích. Rozšíří se okruh dědiců, budou moci dědit i praprarodiče nebo sestřenice a bratranci zemřelé osoby. Občanský zákoník také nahradí část obchodního zákona. Původní zákoník platí už od roku 1964 a byl mnohokrát novelizován.

* Libor Michálek, někdejší šéf Státního fondu životního prostředí, který na sklonku loňského roku poukázal na možnou korupci při zadávání veřejných zakázek,  získal 25. května Cenu Františka Kriegla. Uděluje ji Nadace Charty 77 a cena nese jméno jediného čs. politika, který v srpnu 1968 odmítl v Moskvě podepsat dokument legalizující pobyt vojsk Varšavské smlouvy v okupovaném Československu. V důsledku Michálkova jednání rezignoval loni v  prosinci (viz Carolina 762) ministr Pavel Drobil (ODS). Michálek už letos v březnu dostal cenu nově vzniklého Nadačního fondu proti korupci.

* Zemřel exministr financí Eduard Janota. Skonal náhle ve věku 59 let a příčinou úmrtí byla zástava srdce při tenise. Janota působil na ministerstvu od roku 1978  a měl pověst loajálního státního úředníka, léta měl na starosti  přípravu státního rozpočtu. Ministrem se stal ve vládě premiéra Jana Fischera (2009-2010).

Filip Šára a redakce

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Klaus a premiér Nečas vyrazili na Střední východ

Na návštěvy muslimských zemí se v květnu vydali oba čelní představitelé České republiky. Prezident Václav Klaus podnikl za účelem rozvíjení podnikatelské spolupráce čtyřdenní cestu do Ázerbájdžánu. Svou první návštěvu mimo Evropu má za sebou také premiér Petr Nečas. Hostitelskou zemí mu byl po dobu tří dnů Irák, kde mimo jiné domlouval prodej českých bitevních letadel L-159.

Historicky první oficiální přijetí českého prezidenta v Ázerbájdžádnu se uskutečnilo 17. května. Václava Klause a jeho sedmatřicetičlennou delegaci podnikatelů přivítal prezident Ilham Alijev a přední zástupci vlády. Podnikatelé se tu zúčastnili obchodního fóra, státníci podepsali smlouvy, například o rozvoji cestovního ruchu a Václavu Klausovi zbyl i čas na cestování. Kromě hlavního města Baku si byl prohlédnout i ropný terminál Sangačal a jednu z univerzit. „Město Baku je na první pohled moderní, bohaté, žádná rozvojová země. Ty příjmy z ropy jsou tu vidět,“ popisoval Klaus postřehy na serveru Parlamentnilisty.cz. Právě díky ropě se Ázerbájdžán staví v obchodních vztazích spíše do role kupce. Za rok 2010 se sem vyvezlo české zboží za 37,78 milionu dolarů, naopak dovoz z Ázerbájdžánu do České republiky dosáhl podle informací Trend.cz hodnoty 0,23 milionu dolarů.

Diplomatické prvenství si přivezl z Iráku také Petr Nečas, stal se prvním českým premiérem, který tuto zemi navštívil od pádu Saddámova režimu. Oficiálně měla delegace s Iráčany jednat o rozvoji obranné a průmyslové spolupráce, formality však zastínila příprava dohody o prodeji přebytečných bitevníků L-159. Podle  ministra obrany Alexandra Vondry, který letěl do Iráku rovněž, má tamní vláda zájem o 24 letadel. Irácký premiér Núrí Málikí by dále chtěl obnovit výrobu oblíbených traktorů Zetor, které se v Iráku dříve montovaly pod značkou Antar. „ČR vyjádřila svou připravenost podílet se na obnově montážní linky traktorů Antar včetně výroby některých komponentů,“ řekl Málikí podle serveru Lidovky.cz.

Stanislav Mitáč

Ekonomika

Kultura

Wintonovy vlaky: Fotografie a dokumenty o životě dětí, které směly žít

Těsně před vypuknutím 2. světové války zachránil sir Nicholas Winton z nacismem ohroženého Československa několik set židovských dětí. Po filmu Nickyho rodina je další poctou tomuto hrdinskému činu Výstava Wintonovy vlaky.  Začala v sobotu 21. května na Vyšehradě a představuje dokumenty a fotografie dětí, které Winton zachránil. Souběžně s Prahou zahájili výstavu Wintonovy vlaky i v Londýně na Liverpool Street Station, nádraží, kam vlaky s uprchlíky přijížděly.

Nicholas Winton umožnil 669 českým židovským dětem vycestovat speciálními vlaky z Hitlerem ohroženého Československa do bezpečné Anglie.  O jeho činu se svět dozvěděl až v 80. letech prostřednictvím filmů a dokumentů, sám sir Nicholas o tom, co vykonal, nemluvil.

Slavnostního zahájení výstavy na pražském Vyšehradě v parku před Starým purkrabstvím se zúčastnili předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a ministr obrany Alexandr Vondra, patronát převzali bývalý prezident Václav Havel a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Je naší chybou, že tak moc obdivujeme různé hvězdy a hvězdičky televizních estrád místo toho, abychom obdivovali a uctívali skutečné hrdiny. Dnes jsme se tu setkali, abychom si připomenuli činy takového hrdiny – sira Nicholase Wintona. Před 72 lety odjely, díky jeho aktivitě, z Prahy za svobodou stovky těch nejnevinnějších – dětí, které tak byly uchráněny zla v podobě nacistického teroru. Naší povinností je si hrůzy 2. světové války připomínat a nikdy na ně nezapomenout,“ připomenul cenu pravého hrdinství primátor Bohuslav Svoboda, který byl na zahájení též přítomen.

V Londýně se slavnostního zahájení výstavy zúčastnil sám sir Nicholas Winton, který s přítomnými oslavil své 102. narozeniny. Výstavu velkoplošných fotografií ale hned den po zahájení zničil silný vítr. Nyní se hledá náhradní místo pro opravené exponáty.

Expozice unikátních fotografií se do Prahy znovu vrací po dvou letech a navazuje na úspěšný projekt Winton train 2009, kdy byl z Prahy do Londýna vypraven historický vlak, který projel původní cestou, kterou vycestovali židovští uprchlíci. Jízdy se zúčastnil sám Winton i některé z „jeho dětí“ a fotografie z této cesty se staly součástí letošní výstavy.

Akci, souběžně probíhající ve dvou městech, zorganizovala producentka Olga Menzelová a autorem výstavy je režisér a kameraman Jaroslav Brabec. Na výstavě lze vidět materiály z muzeí, stejně jako fotografie a dokumenty ze soukromých archivů "Wintonových dětí". Autory snímků jsou mezi jinými Karel Cudlín, Bohdan Holomíček a Jan Šibík.

Expozice, která bude na pražském Vyšehradě přístupná veřejnosti do 21. července, má podtitul Fotografie a dokumenty o životě dětí, které směly žít, a o historii, ze které se lidstvo dosud nedokázalo poučit. Po Praze poputují Wintonovy vlaky do Berlína a dalších německých měst, dále do Izraele, na Nový Zéland a do USA.

Z Vyšehradu Alina Shupikova

Osmnáctý ročník festivalu Zlomvaz byl o voyeurismu

Od středy 18. do  soboty 21. května  se v Praze konal divadelní festival Zlomvaz, který každoročně organizují studenti divadelních fakult z České republiky a ze Slovenska. Letošním ústředním tématem byl voyeurismus. Diváci mohli zhlédnout několik desítek představení v Divadle DISK, Divadle Archa a ve Studiu Ypsilon. Pro návštěvníky byl připraven i zajímavý multižánrový doprovodný program, přednášky a filmové projekce.

„Nemysleli jsme tím sexuální deviaci, ale sledování a pozorování lidí, předmětů a činností. Dle našeho mínění je každý divák svým způsobem voyeur," odpovídali organizátoři na otázku diváků, proč zvolili právě toto téma. Festival odstartoval alegorickým průvodem, kterého se zúčastnilo přes čtyřicet studentů. Průvod začal před Divadelní fakultou a skončil v Divadle Archa, kde se poté uskutečnilo slavností zahájení.

Divadelní sekci festivalu obstaralo sedm soutěžních a dvacet nesoutěžních inscenací uměleckých škol. V porotě usedli divadelní kritici, režiséři a herci.

Diváci si mohli užít bohatý doprovodný program, který se kromě divadel odehrával například v kavárnách Krásný ztráty a Montmartre. Do pestrého festivalového rozvrhu patřilo i představení magisterských prací studentů produkce DAMU anebo exkluzivní taneční projekt, který vznikl speciálně pro letošní Zlomvaz. Na festivalu vystoupily nejrůznější hudební kapely, například Fekete Seretlek, Gulo Čar a Jelení Loje.

Novinkou letošního ročníku byly ceny časopisu Reflex pro nejlepšího herce a herečku. Cenu Reflexu za nejlepší ženský herecký výkon si odnesla Adriana Máčiková za postavu Varji ve hře Idiot. Jiří Konvalinka si jako Gaňa ve stejné inscenaci vysloužil Cenu Reflexu za nejlepší mužský herecký výkon. Oba výherci pocházejí z pražské DAMU.

Festival během čtyř dnů nabídl téměř tři desítky představení. „Jako studentka jsem měla slevu 30 %, takže jsem za vstupenku na jedno představení zaplatila 60 korun. To mi přijde jako příznivá cena. Aspoň se nikdo nemohl vymlouvat, že nepřijde kvůli penězům," okomentovala festival pětadvacetiletá návštěvnice Ivana Formánková.

Z festivalu Johana Fundová

Sport

Fotbalová liga: V Plzni slaví první titul, Brno sestupuje. Slavia dostala licenci

Po domácí výhře nad Ostravou získali fotbalisté Viktorie Plzeň první titul v české fotbalové lize. Druhá Sparta sice nad posledním Ústím zvítězila 3:1, čtyřbodovou ztrátu však již v posledním kole dohnat nemůže. V přímém souboji o záchranu uspěla domácí Příbram proti Brnu 1:0. V soutěži se udržela i Slavia, která po odvolání nakonec získala profesionální licenci.

Vyprodaný stadion ve Štruncových sadech sledoval, jak v zápase proti Ostravě prohrávali domácí už v páté minutě po nešťastné teči Davida Limberského 0:1. Ve 25. minutě Západočeši vyrovnali po střele Petra Jiráčka. O šest minut později to byl znovu Jiráček, kdo nahrál do gólové šance Marku Bakošovi, který obelstil ostravského brankáře a zakončil do prázdné brány. Ve druhém poločase potvrdil výsledek utkání kapitán Plzně Pavel Horváth střelou z přímého kopu. Domácí svého soupeře po celý zápas přehrávali, a po utkání tak mohly začít bujaré oslavy titulu. Plzeň se jich dočkala při 100. výročí založení klubu.

Sparta prohrávala v utkání se sestupujícím Ústím od sedmé minuty po brance Martina Jindráčka. Zápas měl však podobný vývoj jako souběžně hrané utkání v Plzni. Sparta dokázala v první půli vyrovnat a v druhém poločase skóre otočit. Největší podíl na tom měly úderné jistoty Sparty v útoku, duo Tomáš Pekhart a Léonard Kweuke. Fotbalisté Sparty však z výhry nemohli mít radost. Sny o obhajobě titulu se rozplynuly.

Utkání o všechno. Jaroslav Starka, dlouholetý příbramský funkcionář zotavující se z nemoci, se po dlouhé době objevil na stadionu. V první půli duelu proti Brnu se ale musel spíše bát o výsledek svého týmu. Jihomoravané byli aktivnější a hnali se za udržením v soutěži. Do druhé půle však nastoupili fotbalisté Příbrami jako vyměnění a přebrali otěže zápasu. Utkání rozhodla branka Tomáše Wágnera z 53. minuty. Brno už nedokázalo utkání otočit a po 19 letech sestupuje z nejvyšší soutěže.

Pražské Slavii ani remíza v Jablonci 2:2 nedávala o víkendu jistotu, že bude hrát nejvyšší domácí soutěž i v příštím ročníku. Napoprvé totiž nedostala kvůli finančním nedoplatkům profesionální licenci, ale po dodání potřebných materiálů ji 24. května dodatečně obdržela. Za majoritního majitele klubu je označována investiční skupina Natland Group, významný podíl ve Slavii má bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS).

Výsledky 29. kola první fotbalové ligy:
    
Příbram - Brno 1:0, Slovácko - Mladá Boleslav 1:2, Hradec Králové - Liberec 1:0, Bohemians 1905 - Teplice 1:1, České Budějovice - Olomouc 1:0, Plzeň - Ostrava 3:1, Ústí nad Labem - Sparta Praha 1:3 a Jablonec - Slavia Praha 2:2

Antonín Sander

Stručně ze sportu

 * Čeští hokejisté získali na MS bronzové medaile, když v divoké přestřelce porazili v Bratislavě odvěkého rivala Rusko 7:4. Třetí místo vybojovali díky výborné druhé třetině, hattrickem se blýskl Roman Červenka, dva góly vstřelil Petr Průcha. "Škoda, že to není zlato. Ale nemůžeme pořád vyhrávat," řekl po utkání pro Hokej.cz Jaromír Jágr, největší hvězda Hadamczikova výběru. Jágr byl direktoriátem vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje a společně s obráncem Markem Židlickým obsadil místo i v All-stars týmu mistrovství. Národní mužstvo předvádělo po celý šampionát nádherný hokej, postavený na vyváženém herním projevu, obrovské ofenzivní síle i skvělém brankáři Ondřeji  Pavelcovi. Obhájit zlato z loňska se reprezentaci ale nepodařilo, na turnaji prohrála jediný zápas, a to v semifinále se Švédskem 2:5. Šampionát vyhrálo Finsko, když ve finále porazilo právě českého přemožitele 6:1. Finové tak slaví druhý titul mistrů světa v historii.

* Velkým neúspěchem skončil druhý grandslam sezóny Roland Garros pro českého tenistu Tomáše Berdycha. V Paříži vypadl šestý nasazený hned v prvním kole, když v pětisetové bitvě nestačil na kvalifikanta Stephana Roberta, až 140. hráče světa. „Nezvykl jsem si na jeho servis. Prohra mě hrozně štve,“ uvedl pro iDnes.cz Berdych. S turnajem se rozloučil i Radek Štěpánek, když podlehl Richardu Gasquetovi v poměru 5:7, 3:6 a 0:6. Jediným českým zástupcem v mužské dvouhře tak zůstal Petr Rosol, který zdolal v pěti setech domácího Rogera-Vasellina a postoupil do druhého kola. Do něj se probojovaly i tři české tenistky. Petra Kvitová, devátá hráčka světa, si poradila s Gretou Arnovou 6:2 a 6:1. Společně s Kvitovou postoupily do další části turnaje i obě Lucie – Šafářová s Hradeckou.

* Cyklista Roman Kreuziger ze stáje Astana zůstává  po 18. etapě Giro d´Italia na průběžném devátém místě se ztrátou 9:47 minuty na vedoucího Španěla Alberta Contadora. Kreuziger jede i nadále v bílém trikotu pro nejlepšího závodníka do pětadvaceti let.

Jakub Černý

Počasí

Počasí

Už je to tady. Zmrzlináři se radují a nadšeně doplňují vyprazdňující se boxy s nanuky, inzeráty na hubnutí do plavek se rozšířily o slůvka rychle anebo stihněte to do léta. Výhledově můžeme čekat i prudký nárůst tržeb za opalovací krémy. I když je teprve květen, počasí ukázalo, že léto na sebe nenechá dlouho čekat. Víkendové teploty neklesly pod 25 °C, není divu, že jsme pak k večeru a v noci byli svědky světelné diskotékové show, při které nebeský parket křižovaly blesky. Příznivé teploty se kromě drobného ochlazení udrží i nadále, s klidem tak můžete vyrazit v tričku a kraťasech. Alergici by si neměli zapomenout kapesník, pylová sezóna je v plném proudu.

Tereza Vrabcová