1. července 2011, Carolina č. 778
události od 26. května do 30. června
Vážení čtenáři,
do září vydáváme Carolinu opět jako měsíční souhrn. Vychází vždy poslední čtvrtek v měsíci. Děkujeme za pochopení a přejeme pohodový čas prázdnin a dovolených.
red
Z domova
Odboráři jsou s dopravní stávkou spokojeni. Vláda však od reformních kroků neustoupí
Celodenní stávka dopravních odborů proti plánovaným reformám vlády skončila o půlnoci ze čtvrtku 16. na pátek 17. června. Odboráři se neváhali prohlásit za jednoznačné vítěze, ačkoliv vládní kabinet bude pokračovat v systémových reformách, jak potvrdil krátce po skončení stávky premiér Petr Nečas.
Stávku vyhlásila Koalice dopravních odborových svazů s podporou obou velkých odborových centrál. Zcela se v zemi zastavil provoz na železnicích, některé krajské autobusové spoje byly zrušeny a městská hromadná doprava byla ve větších městech výrazně omezena. V Praze také poprvé v historii vůbec nevyjelo metro. Lidé se však přizpůsobili a očekávaný kolaps v dopravě nenastal.
Odboráři požadují zavedení zaměstnavatelských penzijních fondů a přepracování plánovaných reformních kroků. Vadí jim především důchodová i daňová reforma, budoucí restrikce a škrty. Premiér Petr Nečas prohlásil, že od zamýšlených změn neustoupí, nicméně je ochoten s odbory vyjednávat. Předseda vlády zároveň označil stávku a pražskou demonstraci za jasný politický protest, který způsobil velké hospodářské škody. Ministerstvo dopravy vyčíslilo, že na železnicích se výše škod vyšplhala na 302 miliónů korun. Naproti tomu pražský Dopravní podnik podle Aktuálně.cz ušetřil stávkou 3 miliony korun.
Předák Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek reagoval tím, že další kroky odborářů závisí na úspěchu jednání s vládním kabinetem. Zároveň také na serveru iDnes.cz odmítl narážky na údajnou spolupráci odborů s opoziční ČSSD. „Rozhodně nechceme svrhnout vládu, jde nám především o sociálně citlivé reformy. A nechceme se spojovat s jakoukoli politickou stranou.“
V Praze bylo kvůli stávce nasazeno zhruba 1 600 policistů a 730 strážníků, ale k vážnějším konfliktům nedošlo. Odbory upustily od plánovaných blokád, a ačkoliv zorganizovaly protestní pochod Prahou, účast byla poměrně slabá. Ulicemi pochodovalo zhruba tisíc lidí. Větší incident se odehrál pouze před budovou ministerstva financí, když mezi demonstranty přišel šéf státní kasy Miroslav Kalousek. Z davu létaly především nadávky na ministrův účet.
Ke stávce se vyjádřil nejen premiér, ale také další členové vlády a prezident. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval Nečase, aby ze Sněmovny stáhl reformní zákony, a odboráře prohlásil na iDnes za jasné vítěze. „Jde o největší stávku v dopravě od roku 1989. Stojí vlaky, v Praze metro a většina veřejnosti stávku podporuje.“ Odboráři nicméně zastupují jen 15 % ze 4 milionů zaměstnanců, jak zdůraznil předseda vlády v dolní komoře parlamentu.
Prezident Václav Klaus vyjádřil nesouhlas s počínáním odborářů a zkritizoval dopravní stávku. „Stávka samozřejmě dopadla směšným způsobem. To, že se jí nikdo nezúčastnil, je, myslím, jasnou ukázkou, že si pánové z vedení odborů prostě hrají na šéfy něčeho, čehož šéfové skutečně nejsou,“ řekl Klaus na serveru ihned.cz. Zároveň doufá, že odbory na protesty v dohledné době zapomenou.
O tom, zda se podaří zmírnit plánované škrty a přepracovat reformy, rozhodnou další jednání odborů s Nečasovou vládou. V případě neúspěchu odboráři plánují další protestní akce.
Tereza Menclová
Poslanci schválili tzv. malou důchodovou reformu a první část zdravotnické reformy
Sněmovna hlasy koaličních poslanců definitivně schválila další postupné zvyšování věku odchodu do důchodu a změnu výpočtu penzí ve prospěch lidí s vyššími příjmy. Námitky levicového Senátu přehlasovala 21. června. Dolní komora parlamentu týž den odhlasovala také první část zdravotní reformy, která umožňuje zavedení takzvaných standardů zdravotní péče. Zdražuje také pobyt v nemocnici, poplatek za den hospitalizace se zvyšuje z 60 na 100 korun. Opoziční sociální demokraté se chtějí obrátit na Ústavní soud. Stažení novely zákona o veřejném zdravotním pojištění žádaly odbory i Česká lékařská komora.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uspěl tento týden ve vládě s dalšími třemi normami. Návrh zákona o zdravotních službách stanoví například pravidla pro nakládání se zdravotnickou dokumentací či řešení stížností na poskytování zdravotních služeb, zákon o specifických zdravotních službách upravuje podmínky pro asistovanou reprodukci, sterilizaci, kastraci či změnu pohlaví transsexuálů.Třetí norma se týká záchranné služby.
Vláda 29. června schválila rovněž návrh důchodové reformy, která by od roku 2013 měla zavést možnost spoření u soukromých společností. Občané tedy získají možnost si ze státního průběžného systému vyvést tři procenta ze svého sociálního pojištění, jestliže že si k nim sami přidají dvě procenta. Penzijní společnosti pak budou spravovat tyto peníze ve čtyřech fondech s různým zaměřením a rizikem: všeobecném, konzervativním, vyváženém a dynamickém. Zachováno by podle návrhu mělo zůstat také penzijní připojištění. Proti vyvádění peněz se státního, tzv. solidárního, pilíře jsou odbory i opozice.
Návrhy, které úspěšně prošly vládou, čeká ještě cesta Sněmovnou a Senátem a podpis prezidenta.
Eva Došková
Prezident Václav Klaus oslavil sedmdesátiny
Oslava prezidentových sedmdesátých narozenin se konala 19. června na Pražském hradě. Na událost bylo pozváno zhruba 200 lidí. Prezident se nejprve setkal se svou rodinou a blízkými, poté se ve Španělském sále konal jazzový koncert.
Jazzový večer byl hudební gratulací Klausovi. Na prezidentovu počest zahráli mimo jiné známý český klavírista Emil Viklický a flétnista Jiří Stivín. Akce se zúčastnilo mnoho osobností českého veřejného života a řada diplomatů. Po koncertu následovaly gratulace a Klaus rovněž poděkoval zahraničním velvyslancům v ČR za netradiční dárek. Připravili mu soubor kompaktních disků, z nichž každý obsahuje hudbu z jiné země. Dohromady jich bylo právě 70.
K příležitosti prezidentových narozenin se odpoledne rozezněly všechny zvony Chrámu svatého Víta. „Pozvání od zvoníků vylézt nahoru na věž svatovítské katedrály a poslouchat ty zvony z metru, to je naprosto úžasná věc. Stálo to za to,“ řekl Klaus televizi Nova a Prima.
Prezident původně naplánoval oficiální narozeninové setkání s významnými osobnostmi na čtvrtek 16. června. Zrušil je však kvůli stávce odborů. Odboráři vyhrožovali, že zablokují cestu k Hradu.
Oslavy byly zahájeny hned další den. Spolupracovníci Václava Klause představili v Míčovně Pražského hradu knihu Festschrift, v níž mu mnoho českých i zahraničních osobností gratuluje k životnímu jubileu. Do knihy přispěli například předseda vlády Petr Nečas či expremiér Miloš Zeman. Dále mnozí Klausovi přátelé a mimo jiné i bývalý španělský premiér José María Aznar.
Prezidentovi poblahopřál dopisem z Karlových Varů také jeho předchůdce Václav Havel. Klaus mu na oplátku popřál pevné zdraví a nabídl, že ho na ozdravném pobytu v lázních navštíví.
Odchod do ústraní zatím Václav Klaus neplánuje, ačkoliv v roli hlavy státu ho čekají poslední dva roky. Od počátku 90. let je na vrcholu české politiky. Zastával i premiérskou funkci (1992-98), předsedal Poslanecké sněmovně (1998-2002) a do prezidentského úřadu byl zvolen dvakrát po sobě - poprvé v roce 2003 a znovu před třemi lety.
Tereza Menclová
Stručně z domova
* Po uzávěrce: Novými členy vlády jsou od 1. července dva zástupci Věcí veřejných, nejmenší vládní strany, která jejich jmenováním podmiňovala setrvání v kabinetu. Vicepremiérkou, která povede legislativní radu vlády, se stala Karolína Peake (35 let) a ministrem dopravy Pavel Dobeš (29 let), který střídá nestraníka Radka Šmerdu. Ten vedl úřad po dubnové rezignaci Víta Bárty, neformálního šéfa VV. Čtyři křesla ve vládě garantuje VV koaliční smlouva.
* Poslanecká sněmovna vyzvala 16. června hlasy opozice premiéra Petra Nečase, aby nechal odvolat kvůli údajně předražené zakázce (kauza Promopro z doby českého předsednictví EU) ministra obrany Alexandra Vondru (oba ODS). Koaliční poslanci se hlasování nezúčastnili. Usnesení není pro předsedu vlády závazné a premiér se už vyjádřil, že Vondru odvolávat nebude.
* Z postu ombudsmana Českých drah odešel 21. června bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk. Ministr dopravy ho odvolal poté, co se Fejkův příjem stal předmětem interpelací a medializace. Měsíční plat 250 tisíc korun byl podle Fejka vysoký, ale obhajitelný. S odstupným si za necelé čtyři měsíce u státních ČD vydělal 3,5 mil korun. Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka ve Sněmovně upozornil, že Fejk má dvojnásobek platu veřejného ochránce práv a víc než guvernér ČNB, a žádal, aby vláda v době, kdy snižuje platy ve veřejném sektoru, řešila i odměny ve státních podnicích.
* Počet obyvatel ČR se v 1. čtvrtletí roku zvýšil na 10,535 milionu, oznámil 13. června Český statistický úřad. O přírůstek se zasloužila zahraniční migrace.
Lenka Nechvátalová a redakce
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Václav Klaus na Slovensku: Půjčka není pomoc, kterou Řekové potřebují
Václav Klaus pobýval od 27. června na třídenní státní návštěvě Slovenské republiky. V Bratislavě jednal o druhém záchranném finančním balíčku pro Řecko, situaci na české a slovenské politické scéně i česko-slovenských vztazích.
Během návštěvy se Václav Klaus setkal se svým protějškém Ivanem Gašparovičem. Po oficiálním jednání, které se týkalo mimo jiné i finanční pomoci Řecku, prohlásil, že poskytnutí druhého záchranného balíčku není tou odpovídající pomocí, kterou Řecko potřebuje. Dle jeho přesvědčení nebude možné splatit předchozí pomoc ve výši 110 mld. eur během tří let, jak se předpokládá. „Pokud by mi student u zkoušky z ekonomie řekl, že je to možné za tu dobu splatit, nenechal bych ho zkouškou projít,“ citovaly Klause Novinky.cz. Český prezident je přesvědčen, že by se ti, kdo jsou za řeské problémy zodpovědní, měli také podílet na způsobech jejich řešení. Ze zadluženosti neobviňuje samotné Řecko, vinu dle něj nesou i ti, kdo připustili přechod této země na euro. Slovenský prezident Ivan Gašparovič zdůraznil, že v řecké otázce souhlasí s plánem kabinetu Ivety Radičové, který pomoct neodmítá, ale podmiňuje ji účastí soukromého sektoru a dalšími úspornými opatřeními. Slovensko je zemí eurozóny.
Přes relativní nesouhlas v řecké otázce se oba politici shodli ohledně složité situace na svých domácích politických scénám. Koaliční vlády jsou podle nich složitý mechanismus, jejichž fungování se bez určitých problémů zkrátka neobejde.
Po jednání potvrdil český prezident, že mezi Českem a Slovenskem fungují velmi blízké a pevné vztahy a jeho jednání se slovenským protějškem vždy probíhají ve vynikající atmosféře. Oba politici probrali velké množství témat a shodli se v náhledu na otázku jaderné energie. Klaus i Gašparovič podporují posílení výzkumu v této oblasti.
Václav Klaus se během své návštěvy sešel i s premiérkou Ivetou Radičovou a navštívil také středoslovenské město Banská Bystrica.
Alina Shupikova
Ekonomika
Kultura
Filmový příběh Lidic vede žebříček návštěvnosti českých kin
Film Lidice režiséra Petra Nikolaeva, který vstoupil do českých kin 2. června s velkými ambicemi, se již čtvrtý týden drží v čele žebříčku návštěvnosti. Podle posledních výsledků Unie filmových distributorů jej dosud zhlédlo téměř 230 tisíc diváků a tržby překročily 28 milionům korun.
Film vychází ze scénáře Zdeňka Mahlera Nokturno, který získal v roce 2007 cenu za Nejlepší nezrealizovaný scénář. A jak tvůrci uvádějí na stránkách http://www.filmlidice.cz, dílo není historickým dokumentem ani válečným filmem, ale zabývá se hlavně osobními dramaty obyčejných obyvatel jedné malé středočeské vesnice.
Lidice, které se staly jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války, vypálili nacisté 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. ČTK připomněla, že v obci tehdy zastřelili 173 mužů, ženy internovali v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili plynem. Celkem zemřelo 340 lidí. Válku přežilo a zpět do vlasti se vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.
Ústřední postavu, obyvatele Šímy, kterého ztvárňuje Karel Roden, zasáhne osud dříve než obec samotnou. Zabije totiž neúmyslně svého syna, a stráví tak dobu vyhlazení Lidic ve vězení. Jeden lidský osud je spojen s dalšími dvěma, ty zastupuje Šímova manželka Zuzana Bydžovská a Šímova milenka Zuzana Fialová. Veronika Kubařová, která byla nejmladší ,,ženou v pokušení“, a student DAMU Matej Adamczyk ztvárňují snad nejtragičtější osudy těch, kterých se týká banální psaníčko, jež nakonec vyústí v tragédii. To vše v závěru završí Roman Luknár alias strážník Vlček, jediná fiktivní postava, který si osud mohl vybrat a zvolil tu nejhorší, ale v tu chvíli jedinou možnou variantu.
Poprava všech lidických mužů je tak emotivní scénou, že divák ani nemůže dýchat. Zoufalost Vlčka mezi bílými králíky, kteří ztratili své majitele, odloučení dětí od matek či návrat Šímy do neexistující vesnice jsou zase momenty, které nelze vytěsnit z paměti a o kterých se musí zpětně přemýšlet. Naopak momenty, které se již opakovaně objevily jinde a které jsou častými náměty ztvárnění, například atentát na Heydricha či smrt v koncentračních táborech, nepřekvapí.
Film prošel nezvyklou výměnou režisérského postu těsně před natáčením, kdy původní režisérku Alici Nellis z důvodu nemoci nahradil Petr Nikolaev. Do historie by se mohl film zapsat, kromě jiného, i rozpočtem 70 milionů korun. Pro diváky i tvůrčí tým náročná látka obstála ve srovnání se zahraniční konkurencí dlouho očekávaných filmů. Již po premiéře film zaujal první místo v tabulce nejnavštěvovanějších titulů českých kin. Předběhl tak čtvrtý díl Pirátů z Karibiku i českou hudební 3D komedii V peřině.
Den před 69. výročím tragédie se uskutečnilo slavnostní promítání filmu v Lidicích. Snímek zhlédlo v improvizovaném letním kině za místní galerií přes 300 pozvaných, mezi nimiž nechyběly některé lidické děti a ženy, jež neštěstí obce přežily. ,,Bála jsem se, že to bude úplně něco jiného, ale překvapilo mě, jak se film podobal pravdě,“ citoval iDnes.cz lidickou ženu, kterou nacisté deportovali do tábora v Ravensbrücku, když jí bylo 16 let.
Tvůrčí tým chystá ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR promítání pro české vojáky v Afghánistánu. ,,Popud vyšel od divačky, která požádala mailem Petra Nikolaeva, zdali by nebylo možné poslat jednotce, kde je právě nasazen její přítel, plakát filmu s podpisy tvůrců a pár slov podpory. Přišlo nám, že pro ně žádá málo, a tak jsme vymysleli, že zařídíme polní kino do polních podmínek,“ uvádí producent filmu Adam Dvořák s tím, že by do Afghánistánu rád vyslal i zástupce z řad herců. Zájem o film projevilo České kulturní centrum v Izraeli a česká ambasáda ve Washingtonu, která chce film Lidice pro české krajany.
Adéla Lávičková
Pražská muzejní noc 2011 využila moderních komunikačních prostředků
Mýtus, že v muzeích je nuda, se opět pokusili vyvrátit pořadatelé Pražské muzejní noci. V sobotu 11. června se galerie a jiné kulturní instituce otevřely již po osmé a návštěvníci si v neobvyklé noční atmosféře prohlíželi exponáty v 60 objektech, mezi kterými zajišťoval spojení Dopravní podnik hlavního města Prahy.
Novinkou letošního ročníku bylo využití moderních komunikačních prostředků. „Nezapomeňte si vzít svůj mobilní telefon do víru Pražské muzejní noci,“ vzkazovali organizátoři na oficiálních internetových stránkách. Nejen, že byly webové stránky přizpůsobeny prohlížení mobilem, pomocí QR kódů umístěných na propagačních materiálech nebo prostřednictvím Bluetooth si mohli návštěvníci stáhnout do telefonu program a doprovodné informace o akci.
Konzervativnější účastníci Pražské muzejní noci se mohli seznámit s programem díky informačním brožurkám rozdávaným před budovou Národního muzea a na náměstí Jana Palacha, odkud vyjížděly na své trasy autobusy Dopravního podniku.
Doprovodný program se snažil návštěvníky zapojit do muzejního dění, oživit expozice. Tabulky s nápisy „nedotýkat se“ vystřídaly soutěže, workshopy a výtvarné dílny. Zábavný program byl zacílený především na děti, které si mohly vyzkoušet střelbu, luštění šifer nebo se posadit do kokpitu letadla v leteckém muzeu ve Kbelích.
Všechna muzea byla v rámci Pražské muzejní noci otevřena zdarma nebo jen za symbolické vstupné, autobusy se také jezdilo bez lístků. Jedinou stinnou stránkou Pražské muzejní noci byly občasné přeháňky a obrovské množství lidí. Vystát fronty bylo nutné na nejatraktivnější expozice, jako byla například noční prohlídka mumií v Náprstkově muzeu afrických, asijských a amerických kultur.
Z Prahy Kateřina Glaserová
Festivalovou sezónu už popáté zahájil Votvírák
Od 17. do 19. června se na letišti Boží Dar ve středočeských Milovicích uskutečnil již pátý ročník největšího českého multižánrového festivalu Votvírák. Na třech pódiích se představilo na 400 známých i méně známých vystupujících.
Už v dopoledních hodinách se do stanového městečka začali sjíždět první návštěvníci, aby si mohli vybrat výhodná místa a vyhnuli se obvyklým odpoledním kolonám na parkovišti. Kromě známých interpretů je lákalo i nízké vstupné, na které bylo možné v předprodeji uplatnit až 80% slevu.
Během tří dnů tu vystoupili čeští a slovenští zpěváci jako Věra Špinarová, Tomáš Klus nebo finalista Československé Superstar Miro Šmajda a kapely jako Čechomor, Wohnout, Sunshine, Mig 21 nebo Arakain. Zahrála i legendární skupina Olympic s Petrem Jandou nebo slovenští No Name. Ti se společně s kapelou Chinaski stali hlavním tahákem sobotního večera, na centrální pódium se na ně podle pořadatelů přišlo podívat na 15 tisíc diváků. Zkrátka nepřišli ani příznivci jiných žánrů, například pro fanoušky hip hopu byla přichystána vlastní scéna. Velkým zklamáním byl na poslední chvíli zrušený koncert skupiny Support Lesbiens kvůli zdravotním problémům zpěváka Kryštofa Michala.
Letošnímu Votvíráku se poprvé v jeho historii nevyhnula tragická nehoda. Dvě hodiny po půlnoci z pátku na sobotu přejel řidič automobilu dívku ležící ve spacáku na travnaté ploše. S vážným poraněním břicha a hrudníku skončila v nemocnici, kde v neděli zraněním podlehla.
Jak napovídá sám název, Votvírák v Česku tradičně zahajuje festivalovou sezónu. Ale ve skutečnosti jde v pořadí až o několikátou hudební událost, „předběhly“ ho například bohnický festival Mezi ploty, rockový Sonisphere či studentský Majáles.
Z festivalu Votvírák Nela Christovová
Centrum hlavního města ožilo hudbou
Pražané mohli strávit 21. červen nejen vychutnáváním oficiálního příchodu léta – mohli se aktivně i pasivně zapojit do oslav Svátku hudby. Pod záštitou iniciativy BuskerVille se pražskými ulicemi linula hudba od odpoledních hodin až do počátku nočního klidu. Přímo se ho zúčastnila přibližně stovka amatérských i profesionálních hudebníků a performerů, kteří mohli pro tentokrát volně obsadit ulice Starého Města, Malé Strany i pražská nábřeží. Obvykle jim totiž při veřejném vystupování bez povolení hrozí pokuta od magistrátu.
Iniciativa BuskerVille (ve spolupráci se sdružením Kultura W10) uspořádala pražské oslavy pouličního umění už vloni. Dlouhodobě propaguje pozitiva veřejného pouličního vystupování, tzv. buskingu, a snaží se hlavně o změnu pražského systému udělování povolení. „Hrát veřejně sice můžete, ale asi jen na dvou nebo třech místech v Praze a musíte kvůli tomu podstoupit příšerné byrokratické martyrium,“ vysvětluje pořadatelka Alena Rybníčková. „Svátkem hudby chceme pozitivně ukázat, jak by Praha mohla vypadat. Doufáme, že to pražský magistrát a radní zaujme. Pokud budou přemýšlet trochu ekonomicky, busking může do Prahy nalákat turisty, kteří se sem budou kvůli atmosféře vracet.“
Akce vyvrcholila spontánním večerním jamem na ostrově Kampa, kterého se zúčastnila i Eliška Sýkorová s akordeonem: „Sama mám zkušenost s hraním na ulici v Irsku, kde nejsou žádná omezení. Když procházím ostatními evropskými městy a slyším hudbu a nejen hluk, přijde mi, že jsou více otevřená pro lidi.“
Iniciativa v současnosti jedná s pražským radním pro kulturu Lukášem Kauckým a s kulturním odborem města Prahy. Na její podporu mohli účastníci i diváci happeningu podepsat petici. Svátek hudby F?te de la Musique se začal pravidelně pořádat v 80. letech ve Francii a v současnosti už má své místo více než ve 340 městech po celém světě. Konec června je vůbec bohatý na hudební akce pod širým nebem – o víkendu se v Praze konal také festival United Islands. Čtyři pražské ostrovy obsadilo 40 000 návštěvníků, kteří zdarma zhlédli přes 150 vystoupení domácích i zahraničních kapel.
Z pražských ulic Hana Němečková
Sport
Odložilův memoriál ve znamení rekordů a zlepšení
Memoriál Josefa Odložila letos dospěl. Pogratulovat přišla nejen česká atletická špička, ale k narozeninám dostal také nový český rekord na 3000 metrů překážek Marcely Lustigové a dva zlepšené nejlepší výkony mítinku v podání Zuzany Hejnové a Jaroslava Báby.
Na 18. ročník Odložilova memoriálu, konaný 13. června, zvaly hvězdy mítinku Barbora Špotáková a Petr Svoboda i cestující v metru. Zatímco zraněný Svoboda nemohl do závodu na 110 metrů překážek nastoupit, Špotáková se na své představení v soutěži oštěpařek těšila. Podle očekávání z ní na domácí Julisce spadla nervozita, která ji tížila na mítincích Diamantové ligy. Dvakrát dohodila do vzdálenosti 64 metrů, až posledním pokusem vylepšila svůj nejlepší výkon sezóny na 65,77 metru, a zařadila se tak na třetí místo letošních tabulek. Za vedoucím hodem Slovinky Ratejové zaostala jen o 12 centimetrů.
Marcela Lustigová v závěrečném běhu na 3000 metrů překážek o 12 setin vylepšila český rekord na 9:41,73 minuty a překonala jím také limit pro účast na mistrovství světa v Tegu. Lustigová ze začátku nestačila rychlému tempu afrických závodnic, ale nakonec doběhla pátá.
Hlavní závod na 1500 metrů byl pro diváky zajímavý minimálně ze dvou důvodů – právě v běhu na 1500 metrů získal Josef Odložil stříbrnou medaili na olympijských hrách v Tokiu roku 1964, zadruhé do závodu nastoupil Jakub Holuša s cílem zajistit si letenku do Tegu. Pokud by navíc překonal Odložilův osobní rekord 3:37,6, čekala na něj finanční odměna. Časem 3:35,93 zvítězil Maročan Fúad El Kaam, Holuša proťal cíl jako čtvrtý v osobním rekordu 3:38,1 a limit na MS mu unikl o pouhou desetinu.
Na čtvrtce překážek chtěla Zuzana Hejnová znovu pokořit český rekord, podepsala se na ní však únava, vždyť v deseti dnech absolvovala hned tři závody světové úrovně. Hejnové záměr číslo dvě, tedy porazit loňskou mistryni Evropy Anťuchovou, vyšel na výbornou – přesněji o 77 setin. Závod suverénně ovládla a v nejlepším čase mítinku 54,44 sekundy si doběhla pro první místo.
Dobrou formu potvrdil také Jaroslav Bába, ve výškařském sektoru zopakoval své letošní maximum 231 centimetrů, a stanovil tak nový rekord Odložilova memoriálu. Poté se pokoušel zdolat ještě o 4 centimetry vyšší laťku, a přestože neúspěšně, rozhodně se nejednalo o beznadějné pokusy.
Čtvrtkařka Denisa Rosolová si tentokrát vyzkoušela o polovinu kratší trať, hranici 23 sekund nepřekonala o 8 setin. Mohla se tak radovat ze třetího místo za Ruskou Čermošanskou a reprezentantkou USA Durstvovou, která byla lepší o 4 setiny.
Tyčkař Jan Kudlička sice splnil mírnější limit na MS, aby si však zajistil start v Tegu, musí výkon 560 centimetrů ještě zopakovat.
Přestože se Memoriál Josefa Odložila koná tradičně na armádním stadionu Dukly Praha, na příští dva roky se z důvodů rekonstrukce Julisky přesune na Strahov.
Z Julisky Eva Pavelková
Stručně ze sportu
* Deblistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká získaly první grandslamový titul, když 3. června ve finále pařížského Roland Garros porazily indicko-ruský pár Sania Mirzaová, Jelena Vesninová 6:4 a 6:3. Při své cestě za nečekaným vítězstvím neztratily ani set, vyřadily čtyři nasazené páry, mezi kterými bylo také favorizovanější duo Iveta Benešová, Barbora Záhlavová-Strýcová. Naposledy přitom na pařížské antuce slavila ryze česká dvojice (Helena Suková, Jana Novotná) před 21 lety. Pro Hlaváčkovou a Hradeckou je výhra na French Open nejcennějším úspěchem.
* Do finále Wimbledonu se probojovala Petra Kvitová. Poslední zástupkyně českého tenisu na turnaji porazila v semifinále Bělorusku Viktorii Azarenkovou po setech 6:1, 3:6 a 6:2 a její finálovou soupeřkou bude Ruska Maria Šarapovová.
* České basketbalistky, úřadující vicemistryně světa, budou bojovat o medaile na ME v Polsku. Ve pátečním semifinále je čekají Rusky.
* Zlatou tretru v Ostravě 31. května znovu ovládl Jamajčan Usain Bolt, s časem 9,91 sekundy na 100 metrů však nebyli spokojeni ani diváci, ani sprinter sám. Zato Boltova krajanka Veronica Campbellová-Brownová slib splnila a jako první žena na českém území zaběhla stovku pod 11 sekund. Osobním rekordem 10,76 se navíc zařadila na první místo letošních tabulek. Oštěpařka Barbora Špotáková dohodila do vzdálenosti 64,78 metru a zopakovala druhé místo z minulého ročníku, za Ruskou Abakumovou. Čtvrtkařka Denisa Rosolová se musela sklonit pouze před Američankou McCororyovou, v drtivém finiši však porazila svůj vzor Richardsovou-Rossovou a vylepšila své osobní maximum na 50,84 sekundy. Výškař Jaroslav Bába výkonem 228 centimetrů a oštěpař Petr Frydrych hodem 81,81 metru skončili shodně čtvrtí.
* Inline hokejisté se stali mistry světa. V Pardubicích porazili 25. června ve finále obávaný celek USA 3:2, a získali tak své první zlato v historii šampionátu IIHF. Ve vítězném týmu startovali i lední hokejisté. Mistrem světa v inline hokeji se tak stal například Karel Rachůnek, bronzový z letošního šampionátu v ledním hokeji.
* Hokejbalisté obhájili triumf z plzeňského mistrovství z roku 2009 a titul mistrů světa získali i v Bratislavě. Ve finále se jim 26. června podařilo zdolat Kanadu 3:1. Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen brankář Lukáš Heczko. Úspěch zaznamenali i domácí Slováci, kteří skončili třetí.
* Na Zlatou hokejku dosáhl 18. června Jaromír Jágr už podesáté, v čele ankety nahradil Tomáše Vokouna, který v letošním 43. ročníku skončil až osmý. Jágr získal 1005 bodů, na druhou příčku se probojoval útočník Montrealu Tomáš Plekanec (804) a třetí se umístil Jágrův spoluhráč z Avandgard Omsk Roman Červenka (743).
* Šestý Zlatý míč získal 30. května Petr Čech, počtem cen tak vyrovnal Pavla Nedvěda. Brankář londýnské Chelsea ovládl letošní anketu zcela jasně – 1720 body, zatímco plzeňský Pavel Horváth na druhém místě má bodů 903 a třetí Tomáš Rosický 809.
* Šéf českého fotbalu Ivan Hašek po dvou letech rezignoval na svou funkci. Na valné hromadě Fotbalové asociace ČR (právě zde přejmenovaný Českomoravský fotbalový svaz) 25. června se vzdal postu předsedy, podle svých slov vždy věděl, že po půlce funkčního období odejde. Novináři, fanoušci i Haškovi kolegové mluví o podrazu, bývalý předseda taková nařčení odmítá. S Haškovou rezignací souvisí také nabídka trenérského postu v klubu Al Ahlí, který před dvěma lety opustil. Do Emirátů se vrací začátkem července. Mimořádnou valnou hromadu na zvolení nového předsedy svolal výkonný výbor na 16. září.
Eva Pavelková
Počasí
Počasí
Ačkoli se nás příslušníci americké sekty snažili přesvědčit o opaku, konec světa v květnu nenastal, mohli jsme si tedy naplno užívat červnové počasí. Teplotní rekordy nepadaly a nic nebrání poklidnému nástupu okurkové sezóny. Nejvíce horko bylo bezpochyby středoškolákům, kteří čekali na výsledky maturit. Tato teplotní anomálie se proti předchozím rokům zpozdila přibližně o měsíc.
Kateřina Glaserová