1. září 2011, Carolina č. 780

události od 1. do 31. srpna 2011

Vážení čtenáři,

do září vydáváme Carolinu jako měsíční souhrn. Vychází vždy poslední čtvrtek v měsíci. Děkujeme za pochopení a přejeme pohodový čas prázdnin a dovolených.

Vaše redakce


Z domova

Státní úředník příčinou vládní krize

Spor o Ladislava Bátoru, šéfa personálního odboru ministerstva školství, přerostl ve vládní krizi poté, co deník Právo 17. srpna upozornil na slova, kterými se na svém facebookovém profilu Bátora vyjádřil o ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi. Bátora zde Schwarzenberga označil za „chudáčka starého“ a napsal: „To se mu to bezostyšně prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj...“ Odpověděl tak na negativní Schwarzenbergova prohlášení k Bátorovým aktivitám v souvislosti s pražským festivalem gayů a lesbiček Prague Pride (viz zvláštní zpráva) a k Bátorově politicky exponované pozici na ministerstvu školství.

Na protest proti Bátorovým výrokům čtyři ministři strany TOP 09 opustili ve středu 17. srpna zasedání vlády a ústy svého místopředsedy ministra financí Miroslava Kalouska vyzvali ministra školství Josefa Dobeše (Věci veřejné), aby Bátoru propustil. Doslova: „Za situace, kdy pan ministr Dobeš poskytuje politickou ochranu státnímu úředníkovi, který veřejně uráží prvního místopředsedu vlády, nebudou ministři za TOP 09 na veřejnosti předstírat, že pan ministr Dobeš je jejich kolega.“

Ministr Dobeš se ministru zahraničí Karlu Schwarzenberovi za výroky svého úředníka veřejně omluvil, ovšem Bátorovovo propuštění odmítl. Ministři za TOP09 pak splnili svoji hrozbu a zasedání vlády 24. srpna se nezúčastnili, nechali se zde zastupovat svými náměstky. Situaci, při níž po několik dnů padala v médiích ostrá slova z obou stran, vyřešil osobním jednáním Karel Schwarzenberg s ministrem Dobešem. Jak uvedla média 29. srpna, ministr Dobeš Ladislava Bátoru z místa šéfa personálního odboru odvolá, ponechá ho však na ministerstvu. Bátora se stane zástupcem ředitele ministerské kanceláře zodpovědného za majetek, což podle Miroslava Kalouska je „neškodná trafika“. Také proto se ministři za TOP09 na zasedání vlády 31. srpna vrátili.

Ladislav Bátora je předsedou konzervativní iniciativy D.O.S.T. a někdejší kandidát nacionalistické Národní strany, který se ostře vymezuje vůči evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu. Když se na jaře objevily zprávy o tom, že se má stát náměstkem ministra kultury, zvedla se vlna kritiky v médiích, na kterou Dobeš odpověděl, že mu Bátoru doporučili lidé z Hradu. Prezident Václav Klaus se Bátory veřejně zastal, když kampaň proti Bátorově účinkování na ministerstvu školství označil za „diktaturu politické korektnosti.“ Bátora vedl personální odbor na ministerstvu školství oficiálně od srpna, od dubna zde působil jako poradce ministra.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny 31. srpna ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přiznal, že spor o Bátoru  byl politické povahy: „Pro nás bylo klíčové, aby člověk jeho názorů neměl zprostředkovaně vliv na školství a na výchovu dětí.“ Současné řešení přivítal, protože mezi přijímáním lidí a nákupem techniky nebo domů je podle něj rozdíl. „Já jsem starý dědek a mezi dnešními politiky jsem asi jediný, který pamatuje protektorát. A nerad bych aby se toto smýšlení vrátilo,“ dodal Schwarzenberg.

redakce

Za svá práva v Praze pochodovali lesbičky a homosexuálové

Po Madridu, Berlínu a New Yorku se Praha stala další světovou metropolí, ve které se pochodovalo za práva lesbiček a homosexuálů. Festival tolerance Prague Pride 2011 trval od 10. do 14. srpna a jeho prezident Czeslaw Walek pro Carolinu prohlásil: „Založili jsme tradici. Je vidět, že Praha Pride zkrátka potřebovala.“

Vrcholem pětidenního festivalu byla sobota 13. srpna, kdy ulicemi Prahy procházel průvod hrdosti. V jeho čele pochodovaly i známé osobnosti jako bývalý politik Martin Bursík s manželkou nebo režisérka Olga Sommerová. Průvod sexuálních menšin doprovázený alegorickými vozy s hudbou odstartoval v jednu hodinu z náměstí Republiky, pokračoval přes Příkopy, Národní třídu až na Střelecký ostrov.

Na celou akci dohlížela policie. Ta zabraňovala nepříjemným konfliktům. Například na Jungmannově náměstí vyjádřila svůj nesouhlas s festivalem urážlivými nadávkami skupina pravicových radikálů organizovaná Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Policisté účastníky průvodu od extrémistů oddělili. Na náměstí Republiky demonstrovali Mladí křesťanští demokraté.

Na Střeleckém ostrově pak zábava pokračovala hudebním festivalem. Vystoupila zde skupina Charlie Straight, zpěvačky Tonya Graves nebo Leona Machálková. „Zprostředkovali jsme nevšední zážitek. Jsme mile překvapení, ani jsme nečekali tolik lidí,“ komentoval první ročník Prague Pride 2011 Czeslaw Walek a počet účastníků odhadl zhruba na pět tisíc. „Vysmáté tváře a pozitivní energie nás utvrdily v tom, že v této tradici hodláme i na budoucí rok pokračovat,“ dodal prezident festivalu.

Historicky první Prague Pride 2011 zaštítil pražský primátor Bohuslav Svoboda. "Vnímal jsem jako svoji povinnost, že tato menšina má právo na to, aby tolerance k ní nekončila u bran primátorské záštity," uvedl Svoboda pro ČTK. Proti akci se postavila řada konzervativních politiků včetně prezidenta Václava Klause a katolická církev.

Lenka Nechvátalová

Jsou homosexuálové devianti?

Festivalu Prague Pride 2011 předcházela bouřlivá diskuse o homosexualitě, kterou odstartovalo ve čtvrtek 4. srpna prohlášení Petra Hájka, zástupce vedoucího kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikace a kultury, v internetovém periodiku Parlamentní listy. Jeho hlavním záměrem bylo vyslovení nespokojenosti nad tím, že Prague Pride 2011 podpořil svou záštitou pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a také poslanec ODS Boris Šťastný, což je podle Hájka "vítězství havlismu v ODS na celé čáře", jež přeměňuje ODS v "kryptosocialistickou stranu".

Tuto politickou polemiku však zastínila jiná část Hájkova textu, podle něhož Prague Pride je “nátlakovou akcí homosexuálů, při prosazování světa, v němž hluboké národní tradice a kulturní kořeny ožírá obluda multikulturalismu, (…) v němž sexuální či jakákoli jiná deviace je povýšena na ctnost, abnormalita na normu, destrukce společnosti na posvátný Pokrok.“

Na Hájkův článek okamžitě reagovala opoziční ČSSD i vládní Věci veřejné žádající, aby se prezident od Hájkových výroků distancoval. Václav Klaus se však Hájka ve jménu svobody slova zastal s tím, že slovo deviace považuje za „hodnotově neutrální slovo.“ Třináct velvyslanců v čele s velvyslancem USA v Praze festival Prague Pride veřejně podpořilo a zároveň vyjádřilo solidaritu s komunitami sexuálních menšin v České republice. Na tento krok reagovala iniciativa D.O.S.T. v čele se svým předsedou Ladislavem Bátorou, jenž před zraky televizních kamer navštívil velvyslanectví USA s dopisem vyjadřujícím protest proti veřejné podpoře, kterou velvyslanec Norman Eisen festivalu Prague Pride 2011 vyslovil. Právě tato Bátorova akce stála na počátku výměny názorů mezi ním a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, jež způsobila dvoutýdenní krizi uvnitř vládní koalice (viz úvodní článek).

redakce

Rasové nepokoje na severu Čech

Problémy v soužití obyvatel některých severočeských měst s romskou populací se vyhrotily v srpnu po dvou incidentech, při nichž tekla krev. V Novém Boru 7. srpna napadla skupina pěti Romů mačetami hosty v místní herně a některé z nich vážně zranila. Podle verze prezentované v médiích se tito hosté zastali barmanky, která se snažila vykázat skupinu nezletilých agresivních Romů z herny. Podle jiné verze personál herny nechal mladé Romy na automatech hrát až do chvíle, kdy jim barmanka odmítla vyplatit výhru vzhledem k jejich nezletilosti. Na útočné chování Romů reagovali zdejší hosté fyzickým násilím, za které se později přišli Romové pomstít.

O dva týdny později, v noci ze soboty na  neděli 21. srpna skupina osmnácti Romů napadla v Rumburku cestou z baru šestici jiných mladíků. Když se tito snažili schovat do domu, útočníci rozbili dveře a jednoho mladíka, který nestačil utéct, zbili teleskopickými obušky tak, že skončil se zlomeninami v nemocnici.

Vedení policie reagovalo na zvýšené napětí v regionu vysláním padesáti policistů pořádkové služby do měst ve šluknovském výběžku. Na pátek 26. srpna byly do měst Rumburk a Varnsdorf svolány demonstrace proti kriminalitě a násilí. Ve snaze zabránit pochodu radikálně pravicového hnutí Občanský odpor, demonstraci v Rumburku zorganizovala místní ČSSD.

Akce se však organizátorům vymkla z rukou, když před dvanácti stovkami demonstrantů vystoupil jeden z pravicových extremistů s xenofobním projevem, a když nejradikálnější skupina demonstrantů se snažila proniknout k domům, kde bydlely rodiny útočníků a zaútočit na ně. Jedině díky zásahu policie nedošlo k velkým škodám ani zraněním. Demonstrace začala v pět hodin odpoledne, obléhání domů trvalo až do osmi hodin večer, policie zde zadržela pět osob.

Den před tím navštívila Rumburk delegace z Prahy. Ministr vnitra Jan Kubice, policejní prezident Petr Lessy a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková s doprovodem jednali se starosty některých měst šluknovského výběžku.  Ve Varnsdorfu uspořádala radnice k problému veřejnou debatu.

Všichni se shodují v tom, že k výbušné situaci na Šluknovsku přispívají majitelé realitních kanceláří a developeři, kteří do regionu sestěhovávají nepřizpůsobivé občany z ústeckého a libereckého kraje. Je zcela běžnou praxí, že majitelé domů v jiném kraji koupí ve Šluknovsku levnější nemovitost, přestěhují do ní problematické obyvatele a původní nemovitost pak opraví a výhodně prodají. Takové jednání vadí i romským starousedlíkům na Šluknovsku, kteří do té doby s většinovou populací neměli vážnější konflikty.

redakce

Zemřel Ctirad Mašín, pohřbu v USA se účastnil ministr obrany Alexandr Vondra

V americkém Clevelandu zemřel 13. srpna po delší nemoci Ctirad Mašín (81), syn československého důstojníka Josefa Mašína popraveného nacisty, který spolu se svým bratrem Josefem a dalšími mladými lidmi na začátku 50. let organizoval ozbrojený odpor proti vládnoucímu režimu. Na podzim roku 1953 se bratrům Mašínům společně s Milanem Paumerem podařilo probít do západního Německa poté, co v Československu po jejich akcích zůstali tři mrtví a jeden těžce zraněný člověk.

Pohřbu s americkými vojenskými poctami 24. srpna se účastnil český ministr obrany Alexandr Vondra, který oběma bratrům udělil nejvyšší vojenské vyznamenání Zlatá lípa, Ctiradovi in memoriam. Veřejná diskuse o tom, zda ministr Vondra měl či neměl bratry Mašíny vyznamenat, přinesla další důkaz o tom, jak případ protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů rozděluje českou společnost.

Alexandr Vondra vyznamenání zdůvodnil slovy: „Česká společnost nemá příliš mnoho hrdinů a jsem přesvědčen, že do budoucna si většina lidí bude jejich odhodlání a odvahy vážit.” S tímto oceněním odvahy a odhodlání však dle průzkumů veřejného mínění většina českých občanů nesouhlasí. Zdrženlivé stanovisko vydal také president Václav Klaus v rozhovoru pro deník Právo 27. srpna: “Ponechme Mašínům styl života, který si zvolili. Ale není sebemenší důvod, abychom je vyznamenávali. Neudělal to mimochodem ani můj předchůdce Václav Havel."

redakce

Univerzita nabídla zájemcům o žurnalistiku letní školu

Katedra žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK letos poprvé zorganizovala sérii tří prázdninových Letních škol pro mladé a začínající novináře. První z těchto týdenních kurzů od 25. do 29. července se věnoval základům psané a obrazové žurnalistiky. Pedagogové katedry žurnalistiky zde vysvětlovali a frekventanti pak na vlastní kůži zkoušeli, co činí zprávu zprávou, jaké formální náležitosti by zpráva měla mít, jak napsat titulek či perex, jak fotografovat pro noviny a časopisy. Důraz byl kladen na etiku v žurnalistice obecně, a v obrazové žurnalistice zvlášť.

Druhý kurz ve dnech 22.-26. srpna se zaměřil na základy audiovizuální žurnalistiky. Po seznámení se s teoretickými a historickými východisky rozhlasové a televizní žurnalistiky si účastníci kurzu v rozhlasové a televizní laboratoři Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK vyzkoušeli, jak napsat rozhlasovou zprávu, načíst ji na mikrofon, jak vést televizní rozhovor a jak vystupovat před televizní kamerou. Tento kurz zakončila exkurze ve studiích ČT24.

Rovněž třetí právě probíhající kurz ve dnech 29. srpna-2. září využil technických kapacit fakultního rozhlasového a televizního studia v objektech Karolina pro nácvik praktických dovedností při výrobě televizního zpravodajství, přičemž tento kurz již předpokládal jisté zkušenosti z praxe místních a regionálních televizních studií. Atraktivitě kurzů prospělo, že se do nich zapojili nejen pedagogové katedry žurnalistiky pod vedením docentky Barbory Osvaldové, ale také lidé známí z televizní obrazovky – Václav Moravec a Jakub Železný.

redakce

Stručně z domova

* Sněmovna na mimořádné schůzi 30. srpna zbavila předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a bývalého člena této strany, nyní nezařazeného poslance Jaroslava Škárku, poslanecké imunity a vydala je trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce (viz Carolina č. 771 a 773). Oba poslanci o vydání sami požádali, neboť jsou přesvědčeni, že soud je z obvinění očistí.

* Řádná schůze Poslanecké sněmovny pokračovala od úterka 30. srpna v projednávání reformních zákonů, mezi něž patří zákon o zdravotních službách doprovázený novelami dalších zdravotnických zákonů. Všechny tyto zákony prošly druhým čtením a očekává je konečné schvalování, stejně jako zákon o dani z přidané hodnoty, kterým se od příštího roku zvyšuje dolní sazba daně z deseti na čtrnáct procent, aby se od roku 2013 obě sazby DPH sjednotily na úrovni 17,5 procenta.

* Kácení stromů napadených kůrovcem v Národním parku Šumava skončilo v polovině srpna. Správa parku oznámila, že k boji s kůrovcem přispěly dlouhodobé deště a chladno, v němž se rozšířily plísně, houby a hlavně viry, které brouka likvidují. Skončila tím také blokáda aktivistů, kteří se od července snažili blokovat u Modravy těžbu kůrovcem napadených stromů. Jejich potyčky s policií na přelomu července a srpna se často stávaly námětem reportáží v médiích.

* Podle informací ministerstva školství  při letošních státních maturitách nejlépe uspěli středoškoláci z Prahy, následovaní studenty z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Na konci žebříčku úspěšnosti skončily školy z Karlovarského a Ústeckého kraje.

redakce

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Česká republika uznala povstalce proti Kaddáfímu

V pondělí 29. srpna vydal ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg prohlášení o tom, že Česká republika uznala povstaleckou Přechodnou národní radu (NTC) za jediného zákonného politického představitele Libye. "Vývoj situace potvrdil rostoucí váhu Přechodné národní rady do té míry, že se reálně stala jediným legitimním politickým představitelem libyjského lidu," uvádí se v prohlášení.

Již 22. srpna, když povstalci obsadili větší část Tripolisu, personál libyjské ambasády v Praze vyvěsil červeno-černo-zelenou povstaleckou vlajku na budově své mise. Česká republika uzavřela své velvyslanectví v Tripolisu v únoru po vypuknutí nepokojů. Zda a kdy se český velvyslanec do Libye vrátí, ministerstvo zatím neuvedlo.

redakce

Ekonomika

Propad české burzy – trhy akciím nevěří

Pokles na světových burzách, který následoval poté, co agentura Standard & Poor’s snížila poprvé v historii špičkový úvěrový rating Spojených států z AAA na AA+, se projevil také na Pražské burze cenných papírů. Během pondělka 8. srpna se pražská burza propadla o téměř šest procent. Na pokles cen akcií kromě snížení amerického ratingu měla vliv také neutěšená situace eurozóny a špatná makroekonomická čísla o hospodářském vývoji evropských zemí za první pololetí. Index PX, který se pohyboval v první polovině roku nad hodnotou 1200, se v několika dnech propadl pod hranici 1000 bodů, aby na konci srpna vyšplhal na hodnotu 1030 bodů, což je o deset procent méně než před rokem.

redakce

Václav Klaus si přeje českou výjimku ve věci eura

Prezident Václav Klaus při setkání s českými velvyslanci v úterý 30. srpna kromě svých představ o úkolech českých diplomatických služeb pohovořil také na téma společné evropské měny. Klaus, který je dlouhodobým odpůrcem eura, vyjádřil přání, aby Česká republika získala trvalou výjimku z povinnosti zavést euro, stejnou jako má Dánsko, Švédsko a Velká Británie. Z členství České republiky v Evropské unii vyplývá závazek přijmout jednotnou evropskou měnu, jakmile budou splněna požadovaná maastrichtská kritéria. Závazek však není časově termínován, kromě toho česká ekonomika v současné době maastrichtská kritéria (vládní deficit, veřejný dluh) nesplňuje.

redakce

Kultura

Na Letní Letné hostovaly zahraniční cirkusové a divadelní soubory

Více než devadesát představení nabízejí tuzemští i zahraniční umělci na festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná ve dnech 21. srpna až 4. září. Poprvé v Praze zde hostovala společnost Compagnie YX a Malabar z Francie a představil se i švédský Cirkus Cirkör. Diváci se mohli účastnit cirkusových dílen, různých výtvarných aktivit a divadelních představení pro děti i dospělé, které postupně odehraje přes 30 umělců a souborů. Zároveň v rámci festivalu proběhla i letní škola Letní Letňák, která nabídla dětem od 6 do 15 let možnost vyzkoušet si žonglování, herectví a další aktivity pod dohledem účinkujícího souboru divadla ANPU.

Tereza Kosáková

Národní divadlo v netradiční roli: galerie i letní kino

Jako většina scén ani Národní divadlo letos o prázdninách nehrálo. Na rozdíl od těch ostatních však i v této době zařadilo rozmanitý kulturní program, který byl tentokrát ve znamení slavného anglického dramatika Shakespeara. Organizátoři připravili letní kino i výstavu fotografií. Tribuny letního kina i galerie byly ve venkovním prostoru mezi historickou budovou Národního divadla a jeho Novou scénou.

Herecká galerie pod širým nebem nabídla zájemcům podívanou v podobě fotografií nejvýznamnějších hereckých výkonů shakespearovských dramat. Ta jsou nedílnou součástí repertoáru divadla již od dob jeho vzniku. Diváci mohli během celého léta obdivovat velikány české divadelní scény, mimo jiné Radovana Lukavského, Luďka Munzara nebo Ladislava Peška.

Václava Burdová

Muzeum mladého umění představuje začínající umělce i zahraniční špičky

To nejlepší z tvorby absolventů českých vysokých uměleckých škol nabízí návštěvníkům nově otevřené Museum of Young Art. V prostorách barokního paláce rodiny Colloredo-Mansfeld mohou návštěvníci Prahy obdivovat provokativní a neotřelou tvorbu současné generace. Expozice je vedle děl mladých umělců doplněna o tvorbu uznávaných výtvarníků, jako jsou například David Černý nebo Švýcar Ugo Rondinone.

Z dílny Davida Černého nechybějí zásadní díla, jako jsou Shark nebo Pistole, které byly vystavovány v roce 1994 ve Světovém obchodním centru v New Yorku. Muzeum otevřelo neziskové sdružení Artbanka, které chce podpořit mladé umělce a přiblížit jejich tvorbu veřejnosti.

Pro návštěvníky je připravena rozsáhlá sbírka, rozkládající se na ploše téměř 4000 m2. Muzeum sídlí vedle Karlova mostu. Návštěvník za vstupenku zaplatí 160 Kč nebo snížené vstupné ve výši 80 Kč.

Zuzana Rubešová

Stručně z kultury

* V pondělí 9. srpna zemřela v Praze ve věku 83 let divadelní a filmová herečka Jiřina Švorcová, která největší část svého profesionálního života strávila v Divadle na Vinohradech. V povědomí široké veřejnosti ji zpopularizovala role v televizním seriálu Žena za pultem a také její politická aktivita komunistické funkcionářky, která po roce 1989 svoji veřejné vystupování i nadále spojovala s KSČM.

* V neděli 7. srpna let zemřel v Kanadě ve věku 99 let pianista, skladatel, textař a aranžér Jiří Traxler, který byl spoluzakladatelem éry českého swingu 30. a 40. let. V roce 1949 Traxler odešel do emigrace a hudbě se již profesionálně nevěnoval. Jeho písničky však stále žijí ve starých filmech, pro které Traxler komponoval hudbu.

redakce

Sport

Viktorie Plzeň si zahraje Ligu mistrů

Svoje vítězné tažení v kvalifikačních utkáních evropských fotbalových pohárů zakončila Viktoria Žižkov dvojnásobným vítězstvím nad dánským FC Kodaň a stala se tak třetím českým klubem – po Spartě a Slavii – který si zahraje Ligu mistrů. Do odvetného utkání s dánským soupeřem 24. srpna na stadionu pražské Slavie v Praze nastupovala Plzeň s překvapivým náskokem dvou gólů, když v úterý 16. srpna na hřišti kodaňského soupeře zvítězila 3:1. V odvetě 24. srpna Plzeň sice prohrávala 1:0, ale nakonec skóre obrátila ve vítězství 2:1. Soupeřem Plzně v základní skupině LM budou FC Barcelona, AC Milán a běloruský BATE Borisov.

Naproti tomu Sparta se neprobojovala do Evropské ligy, když v play off ji vyřadil rumunský FC Vaslui, který doma vyhrál 2:0 a ze Sparty odcházel s porážkou 1:0.

redakce

Sparta v čele Gambrinus ligy

Po pěti kolech fotbalové Gambrinus ligy je v čele Sparta Praha s plným bodovým ziskem 15 bodů. V pátém kole se Spartě podařilo porazit i fotbalového mistra Viktorii Plzeň, čímž napravila špatný dojem, který zanechala v kvalifikaci evropských pohárů. Po letech se na ligové scéně objevil klub Dukla Praha, který se zatím pohybuje v dolní polovině tabulky, podobně jako Slavia Praha, která po vyřešení finanční situace a s novým vedením má ambice během dvou let postoupit do evropských pohárů. V krizi se potácí jiný slavný klub Baník Ostrava, který zatím nezískal ani bod.

Tabulka: 1. Sparta 15 bodů, 2. Bohemians 12, 3. Mladá Boleslav 11, 4. Jablonec 10, 5. Liberec 10, 6. Olomouc 9, 7. Příbram 9, 8. Viktoria Plzeň 7, 9. Teplice 7, 10. Hradec Králové 6, 11. Slavia 5, 12. Dukla 4, 13. Slovácko 4, 14. Viktoria Žižkov 4, 15. České Budějovice 0, 16. Baník Ostrava 0.

redakce

Mistrovství světa v lehké atletice zatím bez českých medailí

V korejském Tegu, ve kterém se koná letošní Mistrovství světa v lehké atletice, česká výprava na úspěchy teprve čeká. Hned první den hodem 53,87 metrů nepostoupila z kvalifikace diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová, brzy vypadla i čtvrtkařka Rosolová. Tomáš Šebrle skončil v desetiboji třináctý a výkonem 8069 bodů nesplnil A limit pro účast na OH 2012 v Londýně, který je 8200 bodů. Ve hře však zůstávají některé medailové naděje, mezi něž kromě oštěpářky Špotákové patří postoupivší finalisté výškař Bába a Zuzana Hejnová na 400 metrů překážek. Zatím nejlepšího umístění dosáhla tyčkařka Ptáčníková, která skončila sedmá výkonem 465 centimetrů.

redakce

Stručně ze sportu

* Na Mistrovství Evropy fotbalistů do 19 let v Rumunsku vybojovalo české mužstvo stříbrnou medaili. Ve finálovém utkání 1. srpna se Španělskem, které se za stavu 1:1 prodlužovalo, dvakrát vedli, ale vítězství ztratili pět minut před koncem.

* Wimbledonská vítězka Petra Kvitová vypadla hned v prvním kole prestižního tenisového turnaje US Open, když podlehla rumunské tenistce Alexandře Dulgheru 6:7, 3:6 Získala tak nepříjemný primát prvního vítěze Wimbledonu vyřazeného v New Yorku již v prvním kole v historii.

redakce

Velká cena v Brně: Stoner má prvenství, Abraham závod nedojel

Poprvé v královské třídě a v pátém kole pád, takový byl letošní ročník závodů silničních motocyklů MotoGP v Brně pro domácího jezdce Karla Abrahama. „Jsem zklamaný i naštvaný zároveň, bohužel brzy mě začal zlobit motor. Nevím, jestli se motor zadřel, ale zřejmě bude na odpis. Prostě v Brně to štěstí nemám, musím na něj rychle zapomenout,“ řekl novinářům český jezdec, který ze sedmi účastí na domácí trati dokončil závod pouze jednou, před čtyřmi lety.

Abraham se po sobotní kvalifikaci na Masarykově okruhu zařadil na desátou příčku. Z předního roštu startovali do nedělního závodu Dani Pedrosa před Jorgem Lorenzem a Caseym Stonerem. V nedělním hlavním závodě Abraham dobře odstartoval, na jezdce před sebou nic neztratil a dokonce se dostal před dva závodníky. Jenže v pátém kole následoval pád, a ačkoli český závodník opět nasedl na motorku a pokračoval na patnáctém místě se ztrátou jednoho okruhu, devět kol před cílem musel z technických důvodů ze závodu odstoupit. "Kroužil jsem nějakým způsobem na trati, ale pak najednou motorka přestala jet. Nechal jsem všechny předjet, ale o kolo později přestala jet úplně. Začalo se z ní kouřit a byl konec,“ řekl Abraham.

S převahou nejrychlejším jezdcem byl vítěz závodu a průběžný favorit celého mistrovství Australan Stoner. Jeho týmový spolujezdec Španěl Pedrosa závod kvůli pádu nedokončil. Na stupních vítězů zaujal druhé místo Ital Dovizioso a třetí pozice patřila Italu Simoncellimu.

Letos přilákala Velká cena do Brna 238 tisíc návštěvníků, což je méně proti loňskému roku, ale těsně za rekordem z roku 2007. Dobrou zprávou pro okruh je, že se zřejmě bude konat GP České republiky i na budoucí rok. Ministři dopravy a školství Pavel Dobeš a Josef Dobeš, primátor města Brna Roman Onderka a jihomoravský hejtman Michal Hašek totiž slíbili finanční spoluúčast. „Pro mě to bylo překvapení, s čím přišli politici. Jsem za to šťastná. Byla by škoda o závody přijít,“ vyjádřila se v televizi Metropol ředitelka brněnského Masarykova okruhu Iva Ulmanová.

Lenka Nechvátalová

Počasí

Počasí

Poměrně chladnější léto skončilo v posledních srpnových dnech tropickými vedry kolem třiceti stupňů Celsia, která se střídala s bouřkami a přívalovými dešti. Teprve od pondělka 29. srpna se počasí dostalo do běžného průměru, který známe z konce prázdnin – chladnější noci, přes den teploty kolem dvaceti stupňů Celsia.

redakce