30. září 2011, Carolina č. 781
události od 1. do 29. září
Vážení čtenáři,
od nového akademického roku začne Carolina vycházet zase jako týdeník. Studenti přijatí do prvního ročníku žurnalistiky se poprvé přihlásí 13. října.
Vaše redakce
Z domova
Sever Čech stále neklidný, oblast navštívil už i premiér Petr Nečas
Nepokoje ve Šluknovském výběžku, vyvolané srpnovým útokem Romů na návštěvníky herny v Novém Boru (viz Carolina 780), neztrácejí na síle ani po měsíci trvání. Ačkoliv policie vyslala do oblasti posily i těžkooděnce, v průběhu září se uskutečnilo více než deset demonstrací, jichž se pokaždé zúčastnily stovky až tisíce místních. Protestující požadovali především změny zákonů, které by snížily kriminalitu páchanou nepřizpůsobivými občany.
Zatímco některé protesty probíhaly pokojně a jejich cílem bylo diskutovat s místní samosprávou o možném řešení, jiné demonstrace pro jejich násilnou povahu musela usměrňovat policie. Například neohlášený pochod téměř tisícovky lidí ve Varnsdorfu, kteří se po projevu lídra Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase rozvášněně vydali k romským ubytovnám, rozehnali těžkooděnci vodními děly za asistence policistů na koních. Tyto výtržnosti jsou podle policie důsledkem působení pravicových radikálů, kterých je v regionu údajně až 600. K nepokojům se vyjádřil i prezident Václav Klaus. „Tady musí stát nemilosrdně zasáhnout, zasáhnout silou,“ citovala jeho slova média.
V druhé polovině září (19.) zavítal do severních Čech i premiér Petr Nečas, poté co ho k tomu místní vyzývali již několik týdnů. „Nemám žádný zázračný prostředek, jak okamžitě problém vyřešit,“ sdělil podle serveru iDnes.cz. Situaci označil za důsledek příliš štědré sociální politiky, což byl názor i poslankyně ODS Ivany Řápkové, proslulé nesmlouvavými zákroky proti nepřizpůsobivým občanům v Chomutově. Podle Nečase by výplaty sociálních dávek měly být podmíněny vykonáváním veřejných prací či řádnou školní docházkou dětí. „Bude to obnovení té samozřejmosti, že peníze nejsou zadarmo, ale něco pro ně musím vykonat,“ vysvětlil premiér. Dalším krokem k vyřešení současného stavu je podle něj zavedení centrálního registru přestupků. Opakované páchání přestupků by se stalo trestným činem, jenž by byl postižitelný alternativním trestem, například opět veřejně prospěšnými pracemi. Předseda vlády také plánuje zvýšení počtu policejních hlídek v rizikových oblastech.
Petr Veličko
Teroristické útoky 11. září si Češi připomněli na několika pražských akcích
Deset let od zřícení Světového obchodního centra v New Yorku připomněla pietní shromáždění na Jungmannově náměstí a v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. V souvislosti s tragickým výročím také na různých místech vystoupilo několik hudebních skupin. Zastánci konspiračních teorií o 11. září se sešli na Václavském náměstí.
Dějištěm akce k uctění obětí 11. září, jejíž motto znělo Společně proti terorismu, antisemitismu, rasismu a totalitám, se stalo Jungmannovo náměstí. Tam promluvil ministr obrany Alexandr Vondra, poradce premiéra a ředitel Občanského institutu Roman Joch a další hosté. Hudební doprovod zajistil Pavel Bobek. Zazněla i modlitba za oběti terorismu.
V prostorách baziliky sv. Jiří uspořádal Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy pietní večer k uctění 343 amerických kolegů, kteří zahynuli při zásahu v troskách Světového obchodního centra. „Není náhoda, že se dnes nacházíme v bazilice sv. Jiří. Svatý Jiří bojující s drakem symbolizuje boj se zlem. Hasiči, ať už se jmenují firefighters, bomberos nebo kabajim, bojují se zlem tak, že pracují bližnímu ku prospěchu,“ pronesl na úvod hlavní organizátor a zároveň velitel hradního hasičského sboru Radek Stránský. Později promluvil i ředitel HZS hl. m. Prahy Dalibor Gosman: „Měl jsem možnost (na návštěvě New Yorku po útocích) se na každém kroku přesvědčit, že lidé, kteří byli velice citelně zasaženi ve vlastním domově, pochopili, co pro ně a jejich blízké, kteří tento teroristický útok nepřežili, vykonali hasiči… Proto vzdáváme deset let od tragických událostí čest jejich památce.“ S projevy dále vystoupili velvyslanec USA Norman L. Eisen a ředitel kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl. Nechyběl smuteční ceremoniál skládání americké a české vlajky, zazněly také obě státní hymny. Součástí programu byly i hudební vstupy orchestru Berg se skladbami S. Barbera, G.F. Handela a M. Brucha.
Pietní vzpomínka se uskutečnila týž den na Kampě u pomníku 343 newyorským hasičům a záchranářům. K připomenutí tragického výročí posloužil i Střelecký ostrov, který se na celý den stal „zónou beze strachu a bariér“. Společný koncert na tomto místě odehrála kapela The Tap Tap (založili ji studenti – vozíčkáři Jedličkova ústavu) a písničkář Xindl X. Vedle hudební produkce se uskutečnila i diskuse o bezpečí uprostřed Evropy, ale také o bariérách ve městech a životě s handicapem. Ostrov byl celý den přístupný bezbariérovou lodí z náplavky a výtahem z mostu Legií.
Vzpomenout na události 11. září bylo možné i v zahradě Černínského paláce, kde koncertovala skupina Plastic People of the Universe. Koncert zahájili ministr Alexandr Vondra a primátor Prahy Bohuslav Svoboda. Návštěvníci si mohli dopřát i prohlídku výstavy fotografií Jana Šibíka s názvem New York - 11. září 2001, model památníku Antonína Kašpara s názvem To bijí Heroes! a expozici Rekonstrukce Lógaru o aktivitách České republiky při obnově Afghánistánu.
Zastánci konspiračních teorií, podle nichž za útoky 11. září nestojí Al-Káida, nýbrž americká vláda a tajné služby, se sešli na Václavském náměstí. Někteří ze shromážděných kritizovali údajně nepravdivé informace médií a zahraniční politiku USA, vycházeli při tom z nesrovnalostí a rozdílů v oficiálních prohlášeních. Demonstraci pořádala skupina New World Order Opposition. Později se demonstranti přesunuli před budovu České televize na Kavčích horách.
Z baziliky sv. Jiří Helena Vopatová
Novým ředitelem České televize je Petr Dvořák
Bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák povede příštích šest let veřejnoprávní Českou televizi. Rozhodla o tom 21. září Rada ČT a to 12 z 15 možných hlasů. Mezi hlavní ambice nového generálního ředitele patří zavedení nového kanálu pro děti, vzdělávacích programů a zvýšení úrovně zpráv.
Petr Dvořák (46) porazil v druhém kole Hynka Chudárka, bývalého výkonného ředitele hudební televize Óčko. V pětici kandidátů, ze kterých měla Rada na výběr, byl i výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč, bývalý marketingový ředitel TV Prima a pražského dopravního podniku Jan Svoboda a prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek.
"Naprosto respektuji rozhodnutí Rady ČT. Je to rozhodnutí, ke kterému jistě dospěla po zralé úvaze," okomentoval výsledek volby po jednání kabinetu premiér Petr Nečas a označil Dvořáka za nejvýraznějšího kandidáta.
Do funkce Dvořák nastoupí 1. října a za priority pro nejbližší dobu označil rozpočet na příští rok a sestavení manažerského týmu. "Doufám, že se mi podaří splnit to, co jsem slíbil v projektu i v prezentaci," řekl zvolený ředitel. Ve funkci nahradí Jiřího Janečka, který rezignoval ze zdravotních důvodů.
Předseda Rady Milan Uhde k výsledku dodal: „Budu se samozřejmě snažit o to, aby Rada kriticky sledovala činnost nového generálního ředitele. Aby se nedala zaujmout jen jeho sliby, ale aby se dívala na to, jak je uskutečňuje. Odcházím z této schůze s vědomím, že jsme neudělali chybu, že jsme si počínali nejlépe, jak to v daných okolnostech bylo možné."
Lenka Nechvátalová
Stručně z domova
* Přímá volba prezidenta prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. V úterý 20. září podpořilo vládní návrh 129 ze 140 přítomných poslanců. Ani případné přijetí normy dolní komorou (koalice ani v ní nemá ústavní většinu) ještě nebude znamenat, že příští hlavu státu budou v roce 2013 vybírat občané. Ke schválení ústavní změny je potřeba i souhlasu Senátu, v něm má ovšem převahu opoziční sociální demokracie, která žádá s přímou volbou i změnu pravomocí hlavy státu. Navíc se senátoři příliš nechtějí vzdát pravomoci volit prezidenta a v tomto případě nemůže Sněmovna přehlasovat Senát. V parlamentu jde už o devátý pokus o zavedení přímé volby, přičemž všechny předchozí selhaly.
* Dny NATO zaznamenaly rekordní účast. Na přehlídku vojenské techniky v Mošnově u Ostravy přišlo během předposledního zářijového víkendu celkem 225 tisíc diváků. Ti tak pokořili návštěvnost z minulého roku téměř o čtyřicet tisíc. Rekordní byla také účast 18 států. K vidění byl letoun včasné vzdušné výstrahy AWACS nebo americký strategický bombardér B-52. Diváci obdivovali i ukázky vojenských a záchranářských operací či vystoupení špičkových leteckých akrobatických skupin, např. lotyšských Baltic Bees a tureckých Turkish Stars. Zájem o akci způsobil dopravní komplikace.
Jan Koreš
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Hokejová tragédie: u Jaroslavle se zřítilo letadlo s celým týmem, zahynuli i tři Češi
Nejen Rusko, ale i Českou republiku a Slovensko zasáhla letecká tragédie u ruského města Jaroslavle, kde se letadlo Jak-42 s týmem hokejistů Lokomotiv Jaroslavl zřítilo krátce po startu. Všichni hráči při neštěstí přišli o život, mezi nimi i trojice českých mistrů světa - Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Mezi oběťmi byl i kapitán slovenské reprezentace Pavol Demitra.
Letadlu se z dosud nezjištěných příčin nepodařilo nabrat výšku, a to mělo za následek jeho zřícení. Na palubě bylo podle oficiálních zdrojů 45 lidí – 37 členů hokejového klubu a osm členů posádky. Havárii přežil pouze jediný člověk, palubní inženýr Alexandr Sizov, který však v momentě tragédie nebyl v kabině, a tudíž nedokáže určit příčinu pádu. Česká média viní zastaralost ruské letecké techniky.
Památku českých hokejistů uctily tisíce lidí na pražském Staroměstském náměstí. Tryzny 11. září se jich zúčastnilo na dvacet tisíc, včetně hokejistů Jaromíra Jágra, Patrika Eliáše či Dominika Haška. Pietní akci moderoval televizní sportovní komentátor Robert Záruba a za hokejovou veřejnost se se zesnulými rozloučil prezident svazu Tomáš Král. Hokejový svaz už den po tragédii rozhodl, že v reprezentaci budou provždy vyřazena čísla dresů 4 (Rachůnek), 15 (Marek) a 63 (Vašíček).
Svíčky na Staroměstském náměstí, které bylo v minulosti svědkem triumfálního vítání hokejových hrdinů, přibývaly ještě po několik dní. Neštěstí také vyvolalo doslova hysterický smutek na sociálních sítích.
Eva Došková
Stručně ze zahraničí
* Premiér Petr Nečas vykonal 15. a 16. září oficiální návštěvu Izraele, kde jednal o vědecko-technické, bezpečnostní, ale i politické spolupráci. Při setkání s premiérem Benjaminem Netanjahuem vyzdvihl roli Izraele jako klíčového partnera ČR. Stínový ministr zahraniční opoziční ČSSD Lubomír Zaorálek považuje návštěvu za nešťastnou a chybnou za situace, kdy se formuluje společné stanovisko EU ke snaze vytvořit samostatný palestinský stát.
* Miroslav Kalousek již podruhé obdržel ocenění pro nejlepšího ministra financí ze všech rozvíjejících se ekonomik ve střední a východní Evropě. Cenu mu ve Washingtonu udělil mezinárodní ekonomický časopis Emerging Markets. Své rozhodnutí magazín zdůvodnil Kalouskovým přínosem ke zvýšení prestiže ČR na zahraničních trzích a mezi investory. Poprvé získal Kalousek ocenění před třemi lety.
* Jednání o nedůvěře ve slovenském parlamentu dopadlo dobře pro premiérku Ivetu Radičovou. Ta čelila v polovině září návrhu na odvolání, které proti ní vznesla opozice v čele s expremiérem Robertem Ficem. Opozice viní premiérku mimo jiné z neschopnosti řídit vládu a přijímat zásadní rozhodnutí. Pro návrh na vyslovení nedůvěry, jehož přijetí by znamenalo pád vlády, hlasovalo jen 69 opozičních poslanců, zapotřebí bylo 76 hlasů. Přes napětí ve čtyřčlenné koalici pravého středu se k návrhu nepřidal žádný z vládních poslanců.
Petr Veličko
Ekonomika
Vláda se shodla na podobě státního rozpočtu
Stát by měl příští rok hospodařit se schodkem 105 miliard korun, což je o 30 miliard méně než letos. Podle premiéra Petra Nečase deficit veřejných financí klesne o 3,5 %. K jednomyslnému hlasování vlády premiér dodal, že považuje za klíčové, že dosáhli koaliční shody.
Podle opozice a odborů je ale rozpočet postaven na chybném odhadu růstu české ekonomiky. Proti vládním 2,5 %, počítá Česká národní banka se 2 % a MMF s 1,8 %.
Návrh státního rozpočtu zohledňuje zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z 10 na 14 %. Opatření zdraží například potraviny, léky i tisk. V roce 2013 se pak mají obě sazby DPH sjednotit na 17,5 %. Nečasův kabinet tím chce získat 20 až 30 miliard korun do státní pokladny. V případě výraznějšího zpomalení české ekonomiky se uvažuje o variantě 19% DPH.
Lenka Nechvátalová a Petr Veličko
Kultura
Do kin zamířil Alois Nebel, první český snímek kombinující kreslený a hraný film
Film na motivy kultovního třídílného komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99, který se od 29. září začíná promítat široké veřejnosti, vznikl díky unikátní technologii, tzv. rotoskopii. Režisér Tomáš Luňák poprvé v historii české kinematografie zkombinoval hraný a kreslený film. Černobílý celovečerní snímek vznikal několik let, několikrát to dokonce údajně vypadalo, že se projekt zruší. Vše však bylo zdárně dokončeno, doplněno soundtrackem od Václava Neckáře, Marie Rottrové, Václava Koubka či Priessnitz, který se 23. září dočkal křtu v pražském Divadle Archa.
Příběh výpravčího Aloise Nebela (Miroslav Krobot) začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách. Nebel je spíše tichým samotářským typem, kterému se tu a tam zjevuje ve vidinách Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Další postavy, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) pokoutně obchodují s důstojníky sovětské armády, všude je však líný klid. Ten naruší až Němý (Karel Roden), který se sekerou vydá přes hranice pomstít svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do psychiatrické léčebny, a přijde tak o místo výpravčího. Když se později vydává do Prahy najít novou práci, na Hlavním nádraží najde svou osudovou lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Rozhodne se tedy pro návrat zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a dokončil svůj boj.
Svého prvního uvedení se ponurý film plný těžké atmosféry dočkal na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Česká předpremiéra se odehrála v malém kině Pohoda na Jesenicku, místu, které má k Nebelovi nejblíže. Kvůli malé kapacitě kina se musela hned dvakrát opakovat.
Eva Došková
Zemřel Otakar Vávra, legenda českého filmu
Český film přišel o jednu ze svých nejvýraznějších postav. V noci na 16. září zemřel ve věku sta let režisér, scenárista a pedagog Otakar Vávra. Scenárista osmdesáti snímků a režisér padesáti filmů na tom nebyl zdravotně nejlépe již od léta, kdy upadl a zlomil si krček. Operaci zvládl bez potíží, od konce srpna byl však hospitalizován.
Rodina se s Otakarem Vávrou rozloučila v motolském krematoriu na uzavřeném obřadu. Přátelé a žáci se budou moci začátkem října zúčastnit vzpomínkového aktu na pražské Filmové a televizní fakultě, kde Vávra založil katedru režie, na níž vychoval několik mimořádných osobností českého filmu, jako jsou například Evald Schorm, Věra Chytilová či oscaroví Jiří Menzel či Miloš Forman.
Na Vávru vzpomíná i několik zahraničních osobností, mezi nimiž nechybí známý balkánský režisér Emir Kusturica. „Profesor Vávra je pro mě vším, co stálo na začátku mé filmové kariéry. Jestli jsem se něco naučil o filmových formách, tak od něj," uvedl pro iDnes.cz.
V průběhu svého života zažil Vávra sedm režimů, zažil prezidenty od T.G. Masaryka po Václava Klause a stal se držitelem medaile Za zásluhy (2004) a Českého lva za dlouholetý přínos na domácí filmové scéně. Na otázku Pátku, magazínu LN, zda je pyšný na to, že je zřejmě jediný umělec, kterého od první republiky odměnil každý režim, Vávra v čase oslav svých 100. narozenin (viz Carolina 766) odpověděl: „Ale proč ne. Já jsem ty filmy dělal poctivě, jak jsem nejlépe uměl. Práce pro mě byla nejdůležitější, chtěl jsem točit, a tak jsem občas uhnul. Mohl jsem netočit, ale to nešlo, filmař bez kamery neznamená nic. Film byl pro mě život.“
Vávrova díla Kladivo na čarodějnice či Romance pro křídlovku patří k největším pokladům české kinematografie.
Eva Došková
Sport
Fotbalová liga: Sparta vévodí tabulce. Formu potvrdila v nejslavnějším derby
Na domácím hřišti porazili 26. září fotbalisté Sparty svého rivala Slavii 3:0. Vyhráli tak v této sezóně nejvyšší domácí soutěže již osmé utkání v řadě a vytvořili její rekord. V tabulce mají náskok osmi bodů na druhý Jablonec. Loňský mistr Viktoria Plzeň ztrácí na pátém místě po osmi odehraných kolech již deset bodů.
Vršovická Slavia se před derby nacházela ve spodních patrech tabulky. Na vyprodané Letné se prezentovala bojovným výkonem, ale už ve 27. minutě nezadržela útočný výpad Sparty. Hlavou se i přes dobrý zákrok brankáře Kamila Čontofalského prosadil Jiří Jarošík. Obrana Slavie kapitulovala do poločasu ještě jednou. Milan Nitrianský nepokryl nabíhajícího Ladislava Krejčího, který dokázal míč po zákroku brankáře nasměrovat do branky. Ani v druhém poločase se projev hry nezměnil a byla to Sparta, která držela Slavii na její polovině. S ojedinělými útoky Slavie si poradila bezchybná obrana domácích. Sparta se dále dostávala do gólových šancí. V 56. minutě se na branku hostů řítila dvojice Léonard Kweuke a Peter Grajciar. Druhý jmenovaný však na nahrávku kamerunského útočníka před prázdnou branku nedosáhl. O devět minut pozdějí se stejná dvojice ze vstřeleného gólu po podobné akci radovala. Do konce utkání se již skóre nezměnilo a Sparta se ve skvělé atmosféře před domácími fanoušky radovala z další cenné výhry. Červenobílí nevystoupili z krize a v lize jsou až na 13. místě.
Fotbalisté Jablonce figurují na druhé pozici především díky vynikající střelecké formě útočníka Davida Lafaty. S třinácti trefami si drží průměr téměř dvě branky na zápas. V posledním utkání s nováčkem Viktorií Žižkov se prosadil dvěma proměněnými pokutovými kopy. Jablonec zvítězil na domácím hřišti 3:1. Viktoria je se čtyřmi body na 14. místě.
Hůře si stojí jen dva týmy. České Budějovice a Baník Ostrava, který je s pouhým bodem na poslední příčce tabulky. Tým se střelecky trápí a už 453 minut nedokázal vstřelit branku. V tomto ohledu nepomohl ani z ciziny se navrátivší kanonýr Václav Svěrkoš. Potvrdil to i domácí zápas s jedenáctým Slováckem. Ostravané prohráli 0:1.
Překvapením je nejen páté místo vršovických Bohemians, ale i pozice čtvrtého pražského klubu Dukly ve středu tabulky. Oba týmy si i s kádry bez velkých jmen drží stabilní výkonnost.
Bodové zisky v tabulce jsou kromě vedoucí Sparty a trápících se celků velmi vyrovnané. Dvanáctý Hradec Králové ztrácí na druhý Jablonec pouhých šest bodů. Letošní ročník je zatím příznivý pro oko diváka. V zápasech padá na české poměry nadstandardní počet gólů.
Výsledky 8. kola: Sparta - Slavia 3:0, Bohemians - Liberec 1:1, Ml.Boleslav – Hradec Králové 1:1, Jablonec – Žižkov 3:1, Ostrava – Slovácko 0:1, Olomouc – Teplice 1:0, Č.Budějovice – Plzeň 0:0, Dukla Praha – Příbram 2:1
Tabulka: 1. Sparta 24, 2. Jablonec 16, 3. Liberec 15, 4. Plzeň 14, 5. Bohemians 14, 6. Olomouc 13, 7. Teplice 13, 8. Ml.Boleslav 12, 9. Příbram 12, 10. Dukla Praha 11, 11. Slovácko 11, 12. Hr. Králové 10, 13. Slavia 6, 14. Žižkov 4, 15. Č.Budějovice 2, 16. Ostrava 1
Antonín Sander
Stručně ze sportu
* Jedinou medaili na atletickém mistrovství světa v jihokorejském Tegu vybojovala pro ČR oštěpařka Barbora Špotáková. V dramatickém finále se dlouhými pokusy přehazovala v boji o první místo s Ruskou Marií Abakumovou, která nakonec druhým nejlepším výkonem historie 71,99 m zvítězila. Výkon stříbrné Špotákové byl o 41 cm kratší.
* Poprvé se stala mistryní skifařka Miroslava Knapková. Ondřej Synek na slovinském jezeře Bled titul neobhájil, nestačil jen na Novozélanďana Mahého Drysdalea.
* Čeští fotbalisté remizovali v kvalifikačním utkání o ME 2012 se Skotskem 2:2, a přiblížili se tak účasti v baráži. Ve skupině jsou druzí za Španělskem, které si už účast na šampionátu zajistilo. Ve Skotsku Česko dvakrát prohrávalo a vyrovnat se mu podařilo v 90. minutě z pokutového kopu.
* Čeští tenisté se udrželi v elitní skupině Davisova poháru. V barážovém utkání proti domácím Rumunům zvítězili 5:0. Své zápasy zvládly nejen tradiční opory Tomáš Berdych a Radek Štěpánek, ale v dohrávce si se svými soupeři poradili i Jan Hájek a Lukáš Rosol, pro kterého to byla premiéra v českých barvách.
* Volejbalová reprezentace skončila na domácím evropském šampionátu v Karlových Varech v osmifinále. Češi sice dokázali postoupit ze skupiny po výhrách s Portugalskem a Estonskem, ale závěrečná prohra s Rusy je odsoudila k osmifinálové bitvě s obhájci titulu z Polska. Těm svěřenci trenéra Jana Svobody podlehli 1:3. Volejbalistky skončily na ME ve čtvrtfinále. V Bělehradu podlehly favorizovaným Němkám 0:3.
* Fotbalisté Viktorie Plzeň vstoupili do Ligy mistrů domácím zápasem s běloruským BATE Borisov. Po vyrovnaném průběhu se outsideři skupiny H rozešli smírně 1:1. Za Plzeň se sice trefil na konci prvního poločasu Slovák Marek Bakoš, v 69. minutě však odpověděl Brazilec Renan Bressan. V dalším utkání Západočeši 28. září na půdě italského AC Milán prohráli 0:2 a jejich příštím soupeřem bude Barcelona, která vede skupinu před Milánem.
Antonín Sander
Počasí
Počasí
Kouzelné babí léto nabízí v posledních dnech první podzimní měsíc.
Rána jsou sice mlhavá a chladná s teplotami pod 10 stupňů Celsia, ale přes den hřejivé slunce se zaslouží i o 25 ve stínu.
Závěrem první dekády padaly na mnoha místech teplotní rekordy. Přepisovali i ten v pražském Klementinu, kde se vede evidence od roku 1775. V neděli 11. září padl rekord z roku 1948, letos naměřili 28,6 stupně Celsia. Na jihu Čech či na Javornicku bylo ten den dokonce přes 30 stupňů.
redakce