13. října 2011, Carolina č. 782

události od 29. září do 12. října


Z domova

Václav Havel oslavil 75. narozeniny

Exprezident Václav Havel oslavil v sobotu 1. října své pětasedmdesáté narozeniny. Dějištěm velkolepé oslavy se stalo Umělecké kulturní centrum DOX v pražských Holešovicích.

Václav Havel, který se narodil 5. října 1936, je autorem mnoha dramatických děl. Slávu si ale zasloužil zejména za své politické činy. Jako přední český disident byl několikrát vězněn a posléze nejdříve jako mluvčí Charty 77 a poté jako přední osobnost Občanského fóra stál v čele listopadových změn roku 1989. V prosinci téhož roku byl zvolen československým prezidentem a po rozdělení Československa v roce 1992 stál po dvě funkční období v čele České republiky jako první český prezident.

Na oslavu, kterou pro Havla pořádal jeho blízký přítel, miliardář Zdeněk Bakala, dorazilo hned několik věhlasných hostů. Ze zahraničí do Prahy zavítali polský disident Adam Michnik, britský dramatik Tom Stoppard a nebo exministryně zahraničí USA Madelaine Albrightová. Mezi hosty nechyběli ani známí hudebníci nebo herci. Popřát přišli k Havlovým pětasedmdesátinám písničkář Jaroslav Hutka, textař Michal Horáček, herci Milan Lasica,  Magda Vášáryová, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser a nebo spisovatel Ludvík Vaculík.

Z politické scény pozvání přijal například ministr zahraničí a někdejší Havlův kancléř na Hradě Karel Schwarzenberg, dále tváře Strany zelených, kterou Havel otevřeně podporoval, Ondřej Liška, Martin Bursík a jeho partnerka Kateřina Jacques. Nechyběl ani Michael Kocáb a další osobnosti, se kterými se Havel za svůj výjimečný život setkal.

„My jsme byli opravdu hrdí na to, že Václav Havel byl zvolen prezidentem republiky. Je jeden z mých nejlepších přátel. Nikdy jsem si nemyslela, že toto bude možné. Vašku, všechno nejlepší,“ popřála bývalému prezidentovi Madelaine Albrightová, která ke svému přání přidala originální dar, starožitný americký kompas z první světové války. „Takových exemplářů už na světě asi moc není,“ pochlubil se Havel portálu iDnes.cz.

„Já Václavovi s ohledem na to, kolik je jemu a kolik je mně, můžu přát to, co v našem věku víme, že je největší hodnotou - zdraví, štěstí a lásku. Pevně věřím, že se mu dostane i toho zdraví, nejenom toho štěstí a lásky,“ srdečně popřál předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Na samotné akci jubilant neskrýval radost a ukázal, že mu stále nechybí ani humor: „Čím jsem starší, tím jsem plašší. Já se stydím při každé možné i nemožné příležitosti. Stydím se i teď, že tu mám oslavu, že mluvím, že jsem poslouchán,“ řekl oslavenec před hosty.

Náplní oslavy byl kromě proslovů gratulantů i kulturní program. Není tajemstvím, že Havel holduje folku a jazzu, a tak nechybělo ani hudební vystoupení režírované Trutnovským festivalem, jehož je oslavenec patronem. Nostalgickou vzpomínku vyvolala písnička Náměšť v podání Jaroslava Hutky, která je symbolem sametové revoluce. Prostředí kolem předrevolučního  undergroundu, ve kterém se tehdejší vůdčí osobnost Občanského fóra pohybovala, navodila legendární česká skupina The Plastic People Of The Universe.

David Randuška

Senát zamítl koaliční reformy, schválil jen novelu trestního zákoníku

Jednání Senátu, v němž má převahu opoziční ČSSD, skončilo 7. října zamítnutím všech vládních reformních návrhů s výjimkou novely trestního zákoníku. Ta zavádí až tříleté tresty za kupčení s hlasy voličů. Za přijímání úplatků bude hrozit deset let odnětí svobody. Zpět do Poslanecké sněmovny poputuje zákon o zvýšení DPH, novela zákoníku práce nebo zákon o zdravotních službách. Je pravděpodobné, že Poslanecká sněmovna, v níž má vládní koalice většinu, Senát přehlasuje.

Horní komorou neprošel zákon, jenž od příštího roku zvyšuje dolní sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na 14 %. Od roku 2013 by vyšší i nižší sazbu sjednotil na 17,5 %. Kromě sociálních demokratů a komunistů proti němu hlasovali například i lidovci Petr Pithart a Jiří Čunek. Dolní sazba DPH je nyní 10 % a týká se například léků, potravin nebo tisku.

Návrh zákona představil ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který zamítnutí Senátem očekával. „Tentokrát jsem to odhadl naprosto přesně,“ konstatoval po hlasování. V pátečních Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že koaliční většina ODS, TOP 09 a VV má ve Sněmovně sílu, aby Senát přehlasovala a zákon o DPH prosadila.

Horní komora zamítla i novelu zákoníku práce. Podle té by mohl zaměstnanec dostat výpověď za porušení pravidel při pracovní neschopnosti. Novela zároveň snižuje odstupné. Zaměstnanec, který v podniku pracoval po dobu kratší než rok, by měl po propuštění nárok na jeden měsíční plat. Kdo byl v podniku zaměstnaný od jednoho roku do dvou let, by dostal dva platy. Až ten, kdo tam pracoval déle než dva roky, by dostal odstupné ve výši tří platů. Tak je tomu nyní u všech propuštěných bez ohledu na to, jak dlouho ve firmě pracovali.

Senátem neprošel ani zákon o zdravotních službách. Ten upravuje práva a povinnosti lékařů, pacientů a poskytovatelů péče. Opozice tvrdí, že zákon ruší právo na svobodnou volbu lékaře a rozšiřuje prostor pro korupci. Zároveň jí vadí Národní zdravotnický informační systém, ve kterém by se shromažďovaly informace o pacientech. Prý je to zásah do soukromí pacientů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zákon obhajuje s tím, že k registru bude podle požadavku Úřadu pro ochranu osobních údajů další předpis. „Registry nejsou vytvářeny pro nějakého velkého bratra,“ řekl.

Podle očekávání senátoři zamítli i návrh, aby vládní balíček úsporných opatření existoval i v příštích letech. Součástí balíčku je například omezení porodného jen na první dítě a pouze pro chudší rodiny.

Senát 12. října odmítl ještě zákon o specifických zdravotních službách, o zdravotnické záchranné službě a reformu penzí.

Barbora Zůnová

Ivana Fuksu v čele ministerstva zemědělství nahradil Petr Bendl

Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) byl 4. října odvolán. Premiér Petr Nečas (ODS) odůvodnil personální změnu dlouhodobou nespokojeností s jeho účinkováním ve vládě. „Chtěl jsem ho odvolat už na jaře. Ale byl jsem v té době pod tlakem koaličních partnerů a v takové atmosféře jsem tento krok učinit nechtěl,“ řekl podle Aktuálně.cz o Fuksově práci. Premiér konkrétně zmínil ministrův postoj k ekotendru a správu lesů.

Fuksa své odvolání vysvětluje politickým bojem uvnitř ODS. „Jednoznačně mé pochybení bylo to, že jsem si dovolil panu premiérovi sdělovat na politické scéně, to znamená na půdě ODS, jiné názory, než má on,“ uvedl pro E15.cz. Na stranu bývalého ministra se přidal i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Z odborných důvodů to určitě být nemohlo, protože Fuksa nepochybně byl kompetentní a pracovitý ministr. Je celkem evidentní, že se jedná o nějaký vnitrostranický boj uvnitř ODS, který mi nepřísluší komentovat,“ řekl iDnes.cz.

Ministrovým nástupcem byl 6. října jmenován dosavadní šéf středočeské ODS Petr Bendl a někdejší ministr dopravy ve vládě Mirka Topolánka (2009). Média tuto volbu vysvětlují silným pnutím ve středočeské ODS mezi křídlem bývalého předsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře a  křídlem Petra Bendla, kterého se premiér chystá výrazně podpořit před víkendovým volebním  regionálním sněmem. Premiér Nečas se s Tluchořem  politicky rozešel během dubnové vládní krize.

David Křapka

Expremiér Paroubek odešel z ČSSD, zakládá novou stranu

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek opustil stranu společně s poslancem Jiřím Šlégrem. Své rozhodnutí oznámil na tiskové konferenci v pátek 7. října. Paroubek se chystá zaregistrovat novou politickou stranu s názvem Národní socialisté - levice 21. století. Jako důvod odchodu označil odklon sociální demokracie od některých programových cílů. V rozhovoru pro iDnes.cz také zmínil nedostatečné pracovní uplatnění po odchodu z čela strany.

"Moje trpělivost skončila," řekl Paroubek na tiskové konferenci. Ve svém prohlášení kritizoval počínání hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase ve věci pronájmu novojičínské nemocnice. Paroubek řekl, že se de facto jedná o privatizaci, která je proti programu i volebním slibům ČSSD. Vedení nejsilnější opoziční strany také vyčetl nedůslednou podporu přímé volby prezidenta. Paroubek chtěl po odchodu z postu předsedy  (rezignoval po loňských parlamentních volbách, v nichž sice ČSSD zvítězila, ale nebyla schopna sestavit vládu) expertní pracovní uplatnění. Sociální demokracie mu však podle jeho slov nabídla pozice, o které nestál.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s těmito výroky nesouhlasí a Paroubkův odchod považuje za nesmyslný. „Dodržujeme všechny závazky vůči voličům, které jsme přijali v době, kdy byl Jiří Paroubek volebním lídrem strany,“ řekl pro Novinky.cz.Také by považoval za slušné, aby Paroubek složil poslanecký mandát a opustil funkci místopředsedy rozpočtového výboru. Strana však návrh na jeho odvolání z funkce nepodá. "V zájmu politické kultury se nebudeme účastnit přestřelek," řekl pro iDnes.cz Sobotka.

Paroubek byl dříve velkým kritikem politického přeběhlictví, sám se ale nyní za přeběhlíka nepovažuje. Ustavující sjezd Národních socialistů – levice 21. století plánuje na 26. listopad a bude  také jednat o integraci s ČSNS 2005.

Expremiér hrozil svým odchodem z ČSSD již od května. Uvažoval o přechodu do České strany národně socialistické 2005. Proti tomu se však postavil její dnes již bývalý předseda Karel Janko. Vnitřní spory ve straně vyvrcholily jeho sesazením. Místopředseda ČSNS 2005 Přemysl Votava navíc tento týden obvinil vedení ústecké ČSSD a Janka z možného korupčního jednání. Janko údajně obdržel od vedoucího ústecké ČSSD Arna Fišery a sociálního demokrata Romana Housky nabídku na finanční podporu ČSNS 2005, pokud se bude negativně stavět k přechodu Paroubka do strany. Janko, Fišera i Houska toto obvinění odmítli.

David Štrup

Josef Dobeš představil návrh reformy VŠ. Počítá se školným a změnou financování

Ministr školství Josef Dobeš (VV) v pátek 7. října představil návrh chystané reformy vysokých škol, podle níž by studenti měli platit školné, tituly profesorů a docentů by se vázaly jen na jednu konkrétní školu a změnilo by se i financování škol. Paragrafové znění zákona má Dobeš v úmyslu předložit vládě do června 2012.

Vláda by ráda zavedla školné od roku 2013. Výši poplatků by si školy zvolily samy v rozmezí od nuly do deseti tisíc korun za semestr, přičemž Dobeš předpokládá, že si školy zvolí maximální možnou hranici. Školné by stát mohl některým oborům odpustit. „Stát bude mít možnost podpořit dotací ty obory, o které má zájem a které jsou strategické. To znamená, že teoreticky třeba na technických vysokých školách může pomoci studentovi se školným,“ sdělil Dobeš podle iDnes.cz.

Proti zavedení školného se však postavili akademici, kteří se bojí zadlužování studentů. Vyjádřili také obavu, že by školné sloužilo jako náhrada klesajících výdajů státu na vzdělávání. Odmítají  rovněž další bod návrhu, kterým je zřizování funkčních míst profesorů a docentů. Získané tituly by ztratily všeobecnou platnost a byly by svázány s konkrétní univerzitou, která je udělila.

Nově by také školy měly být financovány podle kvality, nikoliv podle počtu studentů. Od příštího roku by tak pětina jejich rozpočtu byla závislá na kvalitativních ukazatelích, jakými jsou výsledky ve vědě nebo uplatnitelnost absolventů.

Další změnou bude možnost slučování soukromých a veřejných vysokých škol, zavedení tzv. institucionální akreditace nebo jiný poměr členů akademického senátu. Do něho by mělo zasednout méně studentů a více pedagogů. K tomuto tématu se vyjádřil člen
Akademického senátu UK prof. MUDr. Stanislav Štípek, DrSc., který se domnívá, že ačkoliv student musí mluvit do života školy, protože je to cenné a prospěšné, tak stráví na fakultě pouze pět až šest let, oproti tomu profesoři někdy i celý život. Z toho vyplývá, že student cítí zodpovědnost ke škole z jiného pohledu než učitel. Nešťastné je, když studentská část senátu začne prosazovat do řádu „výhody“, které studentům a škole škodí. Například uzákonění zkouškových termínů o prázdninách a v září vede k přesouvání zkoušek ze zkouškového období do doby, kdy by studenti měli odpočívat a učitelé připravovat další akademický rok.

Žaneta Dernerová

Czech Press Photo vyhrál snímek z Varnsdorfu

Novinářskou fotografií roku se 9. října stal snímek z nepokojů ve Varnsdorfu od Stanislava Krupaře z týdeníku Reflex. Tato fotografie vyhrála i v kategorii Aktualita. Vítěz dostal sochu Křišťálového oka a finanční odměnu 120 000 korun.

„Ten příběh je opravdu důležitý, váže se k velkému sociálnímu tématu nejen u nás,“ vyjádřila se k vítězné fotografii Celina Dunlopová, obrazová editorka listu The Economist, která zasedla v porotě.

Stanislav Krupař nepředpokládal, že právě tento snímek vyhraje. „Myslím, že to byla asi nejsilnější fotka z tohoto souboru, ale nevím, proč to porota okleštila pouze na tuto jedinou fotografii,“ uvedl Krupař v Událostech, komentářích. Do soutěže poslal osm souborů, oceněná fotografie byla součástí jednoho cyklu, který se věnoval problémům na Šluknovsku.

V kategorii Aktualita uspěl také Jan Zátorský z MF Dnes. S fotografií z egyptské revoluce získal druhé místo. Třetí skončil David Neff (MF Dnes) se sérií Norské slzy.

Jan Cága zvítězil v kategorii Reportáž se souborem Toxické bahno v Maďarsku. Zlaté oko v kategorii Lidé, o nichž se mluví, získal volný fotograf Vojtěch Herout za fotografii Václav Havel nakukuje při premiéře svého filmu Odcházení.

Soutěžilo se i v kategoriích Sport, Portrét a Příroda. Porota vybírala z více než 3700 fotografií. Důležitými kritérii byly novinářská kvalita, estetická úroveň a zároveň musel snímek symbolizovat závažné téma roku.

Anna Štěpánková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Padla slovenská vláda, euroval ostal neodsúhlasený

Po uzávěrce: Slovensko na druhý pokus posílení záchranného fondu EFSF schválilo

V utorok 11. októbra  prebehlo v slovenskom parlamente hlasovanie o schválení eurovalu spojené s vyslovením dôvery súčasnej vlády na čele s premiérkou Ivetou Radičovou. Z prítomných 124 poslancov hlasovalo za 55, pričom k odsúhlaseniu bolo potrebných 76 hlasov.

„To chceme vážne povedať, že 16 parlamentov jednotlivých štátov sú hlupáci,"  reagovala na konečný výsledok rokovaní premiérka Radičová. Slovensko totiž bolo poslednou zo 17 krajín platiacich eurom, ktoré  ešte vyhlásenie o eurovale (európskom finančnom stabilizačnom mechanizme) neschválilo. Za hlasovali všetci zúčastnení poslanci SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, a tiež Martin Fecko (OĽ) a František Šebej (OKS). Schválenie zlyhalo na nesúhlase druhej najsilnejšej koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS).

„Svedomie a naše deti sú dôležitejšie," vyjadril svoj postoj predseda SaS Richard Sulík. Podľa jeho vlastných vyjadrení týmto rozhodnutím ušetrila liberálna slovenská strana európskym daňovým poplatníkom vyše 300 miliard €. Prípadné schválenie eurovalu by podľa Sulíka tiež išlo proti programovému vyhláseniu vlády. Predseda NR SR ďalej pokračoval vo vyjadrovaní svojho odporu. „Euroval je v rozpore so zdravým rozumom. Načo je potrebné jeho navýšenie, keď žiadnu ďalšiu krajinu tým nezachránime? "

SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd hneď po neúspechu  poverili predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, aby zahájil rokovania s vedúcim strany Smer-SD Róbertom Ficom o jeho prípadnej podpore pri opätovnom pokuse o schválenie eurovalu.  „Na druhý pokus euroval poslanci odhlasujú. Otázka je, akú cenu za to zvyšok koalície bude ochotný zaplatiť. Vzhľadom na vývoj situácie sa dá očakávať, že ju budú platiť Smeru a nie Slobode a solidarite (SaS)," komentoval situáciu pre TASR politológ Juraj Marušiak.

Budúcnosť slovenskej vlády nateraz ostáva neistá. Prezident Ivan Gašparovič sa na základe nečakanej situácie rozhodol prerušiť pracovnú cestu v juhovýchodnej Ázii, v Indonézii a na Filipínach. Po svojom príchode hlava štátu rozpustí vládu a následne vyberie osobu zodpovednú za zostavenie nového kabinetu.

Po uzávěrce:  SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd se ve středu dohodly s opozičním Směrem-SD Roberta Fica na podpoře eurovalu a březnových předčasných volbách. Ve čtvrtek pak dohodu prohlasovaly.

Valerián Lukačko

Ekonomika

Enormní zájem o státní dluhopisy předčasně ukončil jejich prodej

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je spokojený. Poslední pracovní den uplynulého týdne byl tečkou za úspěšnou pilotní emisí státních spořících dluhopisů. Již po pěti dnech byl limit deseti miliard překročen víc než dvakrát. Lidé si od 3. do 7. října objednali dluhopisy za 21,2 miliardy korun.

Počet objednávek překvapil i ty největší optimisty, a prodej tak musel být přerušen hned první týden od spuštění akce. Podle původního plánu se totiž dluhopisy měly objednávat až do 1. listopadu. „Lidé nejsou hloupí. Všichni si umí dobře spočítat, že podílení se na břemenu státního dluhu není jen odpovědný krok, ale je to především výhodné, “ pochvaloval si situaci strůjce nápadu Miroslav Kalousek v rozhovoru, který publikovaly Hospodářské noviny.

Stejně vidí situaci i ředitelka finanční společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. „Akcie plošně klesají, stavební spoření se poměrně výrazně redukuje, a tak se výrazně zúžil okruh toho, kam výhodně investovat, “ glosovala pro server iHNed.

Ministerstvo financí připravilo portfolio tří druhů státních spořících dluhopisů. Jednoleté s výnosem 2 % a dva pětileté – kupónový a reinvestiční s výnosem přes 3 %. Jedná se tak o lukrativní verzi spoření a její další výhoda spočívá v bezpečnosti navrácení výnosu, jak komentoval Kalousek: „Je to víc než státní garance, je to skutečně naprostá jistota.“ Největší význam má však investice v poloze rozvrstvení věřitelů. Díky nim se totiž stávají veřejné finance stabilnější.

Podle dosud zveřejněných informací přijala nejvíc objednávek Česká spořitelna, následuje ČSOB a na posledním místě figuruje Komerční banka. K 13. říjnu byly uhrazeny dluhopisy za zhruba 19 miliard korun. Objednávky je třeba zaplatit do pěti pracovních dnů, jinak budou stornovány. Dluhopisy budou vydány 11. listopadu.

Příští rok chce MF vydat dvě další emise v celkové hodnotě 40 miliard. V případě stejné vlny zájmu budou tak občané České republiky, ale i cizí státní příslušníci a neziskové organizace držet státní dluh v hodnotě 60 miliard korun.

Marek Sainer

Kultura

Jiří Suchý oslavil osmdesátiny na jevišti Semaforu

Divadelní a hudební velikán a spoluzakladatel populární pražské scény Semafor Jiří Suchý si ke svému jubileu během koncertu nazvaného Znám ještě starší lidi, konaného v den jeho narozenin 1. října, vysloužil ovace vestoje. Jeho dlouholetá kolegyně Jitka Molavcová o něm podle serveru iDnes.cz prohlásila: „Jiří Suchý je jako šampaňské. Zraje, je letícím kamenem, který nezaroste mechem. Je plný invence a fantazie. Při každé premiéře se divím a přeji mu, aby mu ta chuť vydržela ještě dlouho". Od hudebního vydavatelství Supraphon obdržel jubilant diamantovou desku za 2 320 000 prodaných zvukových nosičů.

Rodák z Plzně je známý rovněž jako básník, grafik či režisér. Již v dětství se věnoval ilustraci školního časopisu a zpěvu v kostele. Později začal psát texty k písním a stal se hvězdou pražského jazzového klubu Reduta. Stál u zrodu Divadla Na zábradlí, kde si zahrál ve hře Kdyby 1000 klarinetů. Spolu s Jiřím Šlitrem a Ferdinandem Havlíkem založil roku 1959 divadlo Semafor. Zde sklízel jeden velký úspěch za druhým. Po nečekané smrti Jiřího Šlitra v roce 1969 se jeho nejbližší jevištní partnerkou stala Jitka Molavcová.

V současné době je Jiří Suchý podruhé ženatý, stále hýří optimismem a energií, účinkuje ve swingovém muzikálu Hodiny jdou pozpátku. Speciálním koncertem Znám ještě starší lidi potěší posluchače v Olomouci, Plzni, Brně a Hradci Králové. V listopadu uvede premiéru hudební komedie Levandule a na jaře muzikál Kam se poděla Valérie?

Lucie Kučerová

Do Prahy, která se proměnila ve město designu, zavítal i návrhář Lady Gaga

Neuběhly ani dva týdny od chvíle, co v centru skončil Prague Fashion Weekend, a v hlavním městě propukla další významná kulturní akce - Designblok. Trvala od pondělí 4. do neděle 9. října a v Praze se konala už po třinácté. Letošním tématem se stalo Město. Na rozdíl od prvního ročníku, kterého se zúčastnilo 14 vystavujících, bylo na letošních dnech designu k vidění 220 prezentací, výstav a přehlídek. Ta nejlepší designérská studia, designéři, obchody, ale také školy představili návštěvníkům svoje novinky ve dvou Superstudiích.

První z nich, Futurama, sídlilo v Karlíně a zaměřilo se především na interiérový design. Mezi známé značky, které zde vystavovaly, patří například Pepsi, Nike, Nespresso, Elektrolux nebo Fatboy. V posledním patře byl věnovaný prostor mladým designérům a řadě školních ateliérů.

V druhé výstavní centrum se proměnil Šporkovský palác v Hybernské ulici. Zdejší expozice se týkaly módy a životního stylu a své výrobky zde prezentovaly firmy jako Nokia, Adidas, Bourjois nebo Reflex se svou výstavou Akty X 2011.

V suterénu se konala hlavní doprovodná výstava Velký atlas světa, která netradičním způsobem spojila design s ekologií. Dále program doplnily  nejrůznější debaty, aukce designu 20. století a módní přehlídky. Ty se v rámci Designblok Dreft Fashion Week konaly v Obecním domě, Šporkovském paláci a v rezidenci primátora hl. města Prahy.

Celý týden zakončilo udílení Cen šéfredaktorů zabývajících se designem. Hodnotily se mimo jiné kategorie jako nejlepší nový nábytek, módní kolekce nebo instalace. Mezi favority večera patřila londýnská designérská dvojice Edward Barber a Jay Osgerby (nábytkový design), kteří mimo jiné navrhli pochodeň pro nadcházející OH v Londýně. Další zahraniční hvězdou, která do Prahy zavítala, byl kontroverzní návrhář Jeremy Scott, který za svou kariéru navrhoval šaty pro takové módní ikony, jakými jsou Madonna nebo Lady Gaga. Z Designbloku si odvezl Cenu za nejlepší módní kolekci zahraniční značky, kterou vytvořil pro firmu Adidas.

Anna Zunová

Dům režisérky Zuzany Liové míří do českých kin

Česko-slovenský snímek Dům měl 11. října první tuzemskou pracovní projekci. Jedná se o debut slovenské režisérky a scenáristky Zuzany Liové v kinech, její působení se zatím omezovalo na televizní obrazovku.

Liová snímkem s komorním příběhem o „nedokonalém muži snícím o dokonalé rodině“ zaujala již řadu evropských festivalů, například vyhrála cenu Krzysztofa Kieslowského za nejlepší středoevropský scénář na filmovém festivalu v Cannes. Konflikt dvou generací žijících pod jednou střechou pak na Berlinale zaujal i americké producenty, kteří režisérku i s Domem pozvali na festival v Palm Springs. Snímek tak sbírá uznání ještě před tím, než měl premiéru v zemích svého původu, tedy 20. října Česku a 29. září na Slovensku.

Ačkoliv lze výsledek považovat za málomluvné dílo, právě psaním scénáře autorka strávila největší množství času. První verze vznikla v roce 2003. Komorní snímek překvapil i zkušené herce. Některé mile, jiní se naopak museli přizpůsobit. Miroslav Krobot, představitel hlavní mužské role, si pochvaloval klidnou postavu, kterou přirovnal k té v Aloisi Nebelovi, jíž na sebe v poslední době upoutal největší pozornost. Divadelní herečka Taťjana Medvecká, zvyklá na divadelní projev, se coby jeho filmová manželka musela ze začátku hodně přizpůsobovat režisérčiným pokynům „paní Medvecká, prosím vás, méně“. Pro jejich dceru, kterou ztvárnila Judit Bárdosová, šlo zase o vůbec první roli ve filmu.

Dům se odehrává na Slovensku a pro česká kina byl nadabován do češtiny.

Z projekce Martin Svoboda

Staroměstské náměstí patřilo mladým umělcům. Malovali a pomáhali

Neobvyklá akce se uskutečnila 5. října na Staroměstském náměstí v Praze. Na čtyři stovky studentů českých středních uměleckých škol se zde zúčastnily unikátního projektu Artis Pictus. Náměstí se tak  proměnilo v otevřený umělecký ateliér, kde měla veřejnost po celý den možnost nahlížet mladým umělcům přímo pod ruce.

Studenti tvořili obrazy na téma Svět barev, paradoxně ovšem mohli při malování využívat pouze bílé a černé akrylové barvy. Cílem akce totiž bylo nejen přiblížit umění veřejnosti a podpořit mladé umělce, ale hlavně pomoci nevidomým, pro něž je svět bez barev denní realitou. V průběhu dne se u malířských stojanů vystřídali se studenty také výtvarník Kurt Gebauer, herečka Nina Divíšková, malířka a grafička Veronika Palečková a další osobnosti české umělecké scény, jejichž obrazy půjdou 20. října do veřejné aukce. Výtěžek z ní pak poputuje prostřednictvím Konta bariéry na zakoupení speciálních pomůcek pro nevidomé.

Díla všech účastníků budou do 20. října vystavena v předsálí Kongresového centra a také na adrese www.artispictus.cz, kde se bude do 18. října hlasovat o nejhezčí dílo.

Ze Staroměstského náměstí Julie Kochová

Sport

Legenda pokračuje: Váňa vyhrál poosmé Velkou pardubickou

Nejslavnější dostih na českém území Velká pardubická už tři roky nezná jiného vítěze. Znovu po roce se druhou říjnovou neděli z prvenství radoval nestárnoucí žokej Josef Váňa s desetiletým hnědákem Tiumenem. Nerozlučná dvojice potvrdila roli favorita dostihu, i když průběh závodu připravil divákům drama do posledního metru.

„Dneska to bylo vydřené,“ řekl ČT bezprostředně po dojezdu Váňa, pro něhož to bylo již osmé vítězství na Velké. Tiumen si připsal třetí vítězství, čímž se na dosah přiblížil dalšímu Váňovu osudovému koni Železníkovi, jenž triumfoval čtyřikrát.

Start závodu patřil však dvojnásobné pardubické vítězce Sixteen. Žokej Bartoš nasadil od úvodu vysoké tempo, jemuž zbytek startovního pole sotva stačil. „Sixteen se splašila tak, že jsem si myslel, že  už je nechytnem,“ potvrdil i Váňa. „Ale Tiumen je borec.“
Byli to právě Váňa s Tiumenem, kdo se dostali do obrovských problémů po přeskoku Taxisova příkopu. Jen díky svým bohatým zkušenostem zanedlouho devětapadesátiletý veterán situaci zvládl a mohl začít stíhací jízdu za Sixteen.

Úžasná podívaná vyvrcholila v cílové rovince, kdy Tiumen a Sixteen, dva koně ze stejné stáje, běželi bok po boku. Byl to nakonec Váňův valach, kdo první protnul cílovou pásku a zvítězil o půl délky.

Frenetický dav stále vyvolával vítěze, ale starý lišák Váňa už odpovídal na očekávaný dotaz, zda se objeví v sedle i příští rok: „Myslím, že jsme (s Tiumenem) dobrá dvojka. A jestli přijde pan Karel Gott příští rok fandit, tak to možná ještě jednou zkusím.“

Výsledky 121. Velké pardubické České pojišťovny:
1. Tiumen (ž. Váňa st.) 9:15,29 min, 2. Sixteen (ž. Bartoš), 3. Valldemoso (ž. Andrés), 4. Flambion, 5. Mandarino, 6. Bremen Plan, 7. Aspirant, 8. Amant Gris, 9. Wavelight Laser
Závod nedokončilo 6 z celkového počtu 14 startujících koní.

Jan Pěruška

Fotbalisté postup do baráže vydřeli, čeká je Černá Hora

Čeští fotbalisté nejprve v kvalifikaci na ME 2012 v pátek 7. října podlehli v Parze na Letné španělskému výběru 0:2. Poté si ale zajeli do litevského Kaunasu pro výhru 4:1 a dokázali nakonec přes všechny problémy a klopýtnutí postoupit do baráže.

V domácím utkání mohli Češi podle předzápasových prognóz jen překvapit navzdory tomu, že Španělsko mělo již postup jistý. Trenér Michal Bílek nemohl do sestavy začlenit vykartovaného Jaroslava Plašila. Pro dvě žluté karty musel zůstat na tribuně rovněž Jan Rezek. Do základní jedenáctky se naopak dostal Theo Gebre Selassie, jenž se objevil v soutěžním reprezentačním zápase poprvé.

Hlasy z řad expertů tvrdily, že na bodový zisk může reprezentace  myslet pouze v případě, když se jí podaří co nejdéle udržet čisté konto. Plán dostal první trhlinu už v 6. minutě, kdy Xavi vyslal krásnou kolmicí do šance Juana Matu, jenž si proti svému spoluhráči z Chelsea Petru Čechovi poradil.

Na 2:0 zvyšoval po přihrávce Davida Silvy záložník Xabi Alonso. Prvně jmenovaný přešel přes nedůrazného Daniela Pudila a předložil gólovou přihrávku osamocenému Alonsovi - Čech musel lovit míč ze sítě podruhé.

Španělé měli po celý zápas územní převahu a praktikovali svou hru. Série krátkých přihrávek často neměla konce a brala Čechům spousty sil. V 68. minutě navíc přišel nesmyslný skluz Tomáše Hübschmana a jeho následné vyloučení, takže domácí tým neměl možnost dostat se do závěrečného tlaku. „Nechtěli jsme je pustit středem hřiště, ale udělali jsme v úvodu chybu, dostali jsme gól a to ovlivnilo další průběh zápasu,“ komentoval utkání trenér Bílek.

V úterý tak cestoval český tým do Litvy pod tlakem. Stačilo totiž, aby Skotsko porazilo Španělsko a Čechům by k postupu nestačila ani případná výhra. Navíc se den před utkáním zhoršil stav kapitána Tomáše Rosického, který kvůli problémům s třísly nemohl nastoupit. Do sestavy se naopak vrátili Rezek s Plašilem, šanci také dostal Pilař místo Pudila.

Začátek českým fotbalistům vyšel. Už ve 2. minutě fauloval Baroše v pokutovém území domácí kapitán Skerla. Pokutový kop s přehledem proměnil Kadlec. O 14 minut později se znovu dostal do šance agilní Baroš. Pohotovou střelou z otočky orazítkoval tyč domácí svatyně. Míč se pak odrazil k dobře postavenému Rezkovi, který se nemýlil. Do přestávky přidal třetí gól po centru Plašila dobře hrající Rezek.

V druhém poločase sice přišla kaňka v podobě vyloučení stopera Hubníka a inkasované branky z penalty, český tým ale dokázal i v deseti zvýšit znovu na tříbrankový rozdíl, když domácí obrana faulovala Pekharta a Kadlec s přehledem proměnil i druhý pokutový kop pro české barvy. Výhra 4:1 posunula národní tým do baráže.

Po uzávěrce: Čtvrteční los určil českým fotbalistům soupeře pro rozhodující dvojzápas: Černou Horu.

Pavel Jína

Exsparťan Straka se vrací, trénuje Slavii

František Straka je od 2. října novým trenérem pražské Slavie. Tato zpráva zastínila samotné výsledky devátého kola nejvyšší fotbalové soutěže. Straka byl do nové funkce jmenován bezprostředně po zápase s Olomoucí, ve kterém Slavia zvítězila 1:0, a ukončila tak více než měsíční čekání na 3 body.

Jmenování Straky vyvolalo u fotbalové veřejnosti rozpaky, jelikož emotivní trenér se nikdy netajil tím, že jeho srdce patří konkurenční Spartě. „Jde o profesní záležitost. Dostal jsem nabídku a přijal jsem ji. Pražská „S“ se neodmítají, moc si toho vážím a z profesního hlediska udělám maximum,“ odůvodnil své rozhodnutí Straka. Vlnu negativních emocí vzbudil zejména u skalních slavistických fanoušků, kteří na příští zápas s Viktorií Žižkov chystají zvláštní pochod, při kterém budou všichni oblečeni v černém. V reakci na Strakův příchod také rezignoval slavistický ředitel komunikace Ondřej Zlámal. Straka naposledy působil u polského týmu Arka Gdyně a jeho angažmá skončilo sestupem. Dosavadní trenér Michal Petrouš dostal nabídku trénovat B mužstvo.

Zatímco Slavia má na kontě dvě vítězství, rivalové ze Sparty si připsali deváté vítězství v řadě a pokračují v soutěži bez ztráty bodu. V 9. kole suverénně zvítězili na hřišti Příbrami 3:0. Sparta si od začátku vytvořila převahu, kterou v 11. minutě, svým prvním gólem v sezóně, potvrdil mladý útočník Václav Kadlec. Další góly přidali obránce Vlastimil Vidlička a slovenský záložník Peter Grajciar. Velkou měrou se na sparťanském vítězství opět podílel kapitán Marek Matějovský. Ten si svými výkony vysloužil po více než dvou letech pozvánku do reprezentace. Návrat mu však znemožnilo zranění třísel.

Opět se nepodařilo naplno bodovat Viktorii Plzeň. Obhájce titulu na domácím hřišti pouze remizoval s posledním Baníkem Ostrava 1:1. Plzeňané šli sice záhy do vedení, zásluhou Petra Jiráčka, ale ještě do poločasu stihl vyrovnat navrátilec Václav Svěrkoš. Ačkoliv měl mistr ve druhém poločase chvílemi až drtivý tlak, skóre se do konce zápasu nezměnilo. Ztráta na Spartu tak narostla na 12 bodů.

Nedařilo se ani dalším favoritům. V pondělní dohrávce překvapivě Jablonec v Uherském Hradišti podlehl domácímu Slovácku. Jediný gól zápasu vstřelil v 73. minutě, po akci Libora Doška, dvacetiletý Daníček. Poprvé po sedmi zápasech vyšel střelecky naprázdno nejlepší střelec ligy David Lafata. Kromě Jablonce zaváhal i druhý severočeský celek. Slovan Liberec na domácí půdě prohrál s Duklou 1:2.

Zaváhání ostatních soupeřů dokázali využít Bohemians 1905. Ti si poradili v malém pražském derby s Viktorií Žižkov. V dramatickém duelu, který se hrál před vyprodaným hledištěm, rozhodl o nejtěsnějším vítězství Milan Škoda. „Klokani“ se tak vyhoupli na druhé místo tabulky.

Neslavný týden má za sebou Sigma Olomouc, která v neděli podlehla Slavii, a navíc ji v týdnu disciplinární komise znovu potvrdila trest za korupci. Olomouc tak v tabulce přišla o 9 bodů a musí zaplatit pokutu 4 miliony korun, její gólman Petr Drobisz nesmí 18 měsíců chytat a musí zaplatit 200 tisíc korun.

Výsledky 9. kola: Plzeň – Ostrava 1:1, Hradec Králové – České Budějovice 0:0, Teplice – Mladá Boleslav 1:3, Příbram – Sparta 0:3, Slavia – Olomouc 1:0, Slovácko – Jablonec 1:0, Žižkov – Bohemians 1905 0:1, Liberec – Dukla 1:2

Tabulka: 1. Sparta 27 bodů, 2. Bohemians 1905 17, 3. Jablonec 16, 4. Liberec 15, 5. Plzeň 15, 6. Mladá Boleslav 15, 7. Dukla 14, 8. Slovácko 14, 9. Teplice 13, 10. Příbram 12, 11. Hradec Králové 11, 12. Slavia 9, 13. Olomouc 4 (-9), 14. Žižkov 4, 15. České Budějovice 3, 16. Ostrava 2

Marek Opočenský

Hokejová extraliga: Mistr klopýtá, Sparta jde nahoru

Hokejová Tipsport extraliga je v plném proudu, druhé říjnové úterý byly na programu dvě dohrávky předchozích kol. V úvodním zápase dohrávky 1. kola uťal bídnou výsledkovou sérii Litvínov, který na domácím ledě zdolal Karlovy Vary v prodloužení 4:3. Verva sice v zápase vedla už 3:1, přesto hokejisté Energie dokázali srovnat a dotáhnout zápas alespoň do prodloužení. V tom ale domácí kapitán Martin Ručinský druhým gólem v zápase odmítl další drama a zajistil Litvínovu alespoň potřebné dva body.

Další zápasem bylo utkání mezi ambiciózním týmem Sparty Praha a vicemistrem z Vítkovic. Sparta se po bídném začátku sezóny dostává do formy, na domácím ledě zdolala Vítkovice 4:2 a po sérii výher nad silnými soupeři z Třince a Zlína je tak na 4. místě se 16 body.

Do čela průběžné tabulky se po deseti odehraných zápasech dostali hokejisté Liberce, již v předehrávce 12. kola deklasovali Kladno 6:0. Dostali se tak o bod před týmy Plzně a Zlína, ty však mají zápas k dobru. Úřadujícím mistrům z Třince patří 9. místo.

Jakub Plíhal

Počasí

Počasí

Říjen sice začal teplotními rekordy, ale s první dekádou babí léto skončilo. Noční teploty spadly k nule, na horách už i sněžilo.

redakce