20. října 2011, Carolina č. 783

události od 12. do 19. října


Z domova

Ministr Schwarzenberg předal ceny Gratias Agit

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg po roce opět udělil významné ocenění Gratias Agit, věnované za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Mezi světovými osobnostmi byl britský dramatik českého původu Tom Stoppard a jedinou ženou se mezi oceněnými stala historička Jana Claverie, jež ve Francii propaguje českou kulturu.

Slavnostní akt se uskutečnil v sídle ministerstva zahraniční, v pražském Černínském paláci, v pátek 14. října.. Letos cenu obdrželo třináct osobností z řad vědců, umělců nebo politiků. Tomu Stoppardovi ji ministr předal o dva dny dříve v Londýně. "Chtěl bych všem oceněným poděkovat za přínos pro Českou republiku. Ta cena je jen malým oceněním za vše, co udělali," zahájil svůj projev ministr Schwarzenberg. Následně zdůraznil fakt, že v dnešní době je jméno Česka spojeno hlavně s nevhodným vystupováním politiků.

Za oceněné vystoupil s projevem válečný veterán Hugo Marom z Izraele, jedno z dětí zachráněných sirem Nicholasem Wintonem. Udělením ceny byl velmi potěšen. "Bez České republiky, jejího vlivu a působení by nebylo dnešního státu Izraele," řekl Marom. Zmínil také velký současný světový problém, míchání státních zájmů s náboženskými.

Udílení ceny má již patnáctiletou tradici, celkem už bylo oceněno více než 200 osobností, které se svou dlouhodobou činností zasloužily o dobré jméno ČR za jejími hranicemi.  Vyznamenány mohou  být osoby bez rozdílu národnosti a státní příslušnosti, nezávisle na zemi jejich původu a současném pobytu. Úplný přehled letošních laureátů je k dispozici na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz.

Z Černínského paláce Eva Némethová

Pražský summit V4: Věznění Tymošenkové ovlivní vztahy s Ukrajinou

Do Prahy v pátek 14. října přijeli premiéři Maďarska a Polska na setkání zemí Visegrádské skupiny (V4). Na summitu pořádaném Českou republikou projednali situaci v eurozóně, projekt Východního partnerství, otázku západního Balkánu či energetiky. Jednání se nezúčastnila Iveta Radičová, která po pádu vlády přišla o post slovenské premiérky. Na summitu ji zastupoval velvyslanec v ČR Peter Braňo.

Předsedové vlád zemí V4 se shodli, že odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije  Tymošenkové ovlivní jednání o vstupu Ukrajiny do EU. „Vytváří to velmi vážné otazníky o tom, nakolik jsou na Ukrajině dodržována lidská práva," citoval premiéra Petra Nečase portál iDnes.cz.

Summit se zabýval i budoucností eura. Česká vláda nestanoví podle slov premiéra Nečase termín přistoupení ke společné evropské měně. Jedním z důvodů je podle něj vývoj v eurozóně, kdy se měnová unie mění na transferovou a dluhovou unii. ČR navíc nesplňuje konvergenční kritéria nutná pro vstup do eurozóny.

Představitelé zemí V4 vyjádřili také společný zájem na rozšiřování EU o oblast západního Balkánu. Rozšiřování v této oblasti vnímají jako posílení politické, ekonomické a sociální stability v rámci Evropy.

Kateřina Lanková

Bátora odstoupil z funkce, na ministerstvu zatím ale úplně nekončí

„Ti, kteří po mém odchodu dnem i nocí téměř tři čtvrtě roku prahli a volali, mohou začít slavit.“ Tak okomentoval Ladislav Bátora své odstoupení z funkce zástupce vrchního ředitele na ministerstvu školství, které oznámil 14. října. Zároveň dodal, že z úřadu odchází, protože se chce politicky angažovat. Ministr školství Josef Dobeš (VV) by mu ale chtěl alespoň funkci poradce ponechat.

Bátora na sebe  upozornil v srpnu kritickým vyjádřením o sexuálních menšinách a o několik dní později zapříčinil vznik krize ve vládní koalici. Prostřednictvím sociální sítě totiž zveřejnil urážlivé výroky na adresu ministra zahraničí a předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga. Ministři TOP 09 se bezprostředně poté odmítali účastnit jednání koaličního kabinetu, dokud Dobeš situaci na ministerstvu školství nevyřeší.

Ladislav Bátora je předsedou konzervativní iniciativy D.O.S.T. a někdejší kandidát nacionalistické Národní strany, který se ostře vymezuje vůči evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu. Když se na jaře objevily zprávy o tom, že se má stát náměstkem ministra, zvedla se vlna kritiky v médiích, na kterou Dobeš odpověděl, že mu Bátoru doporučili lidé z Hradu. Prezident Václav Klaus se Bátory veřejně zastal, když kampaň proti Bátorově účinkování na ministerstvu školství označil za „diktaturu politické korektnosti“ (podrobněji o kauze viz Carolina 780).

Bátora ministrovi a prezidentovi veřejně poděkoval za podporu. Právě prezident Klaus má podle médií dnes již bývalého úředníka podpořit v jeho snaze založit novou politickou stranu. Ke vzniku mohou Bátorovi pomoci členové iniciativy D.O.S.T. spolu se Suverenitou Jany Bobošíkové.

Denisa Morgensteinová

Tisíce Pražanů si přišly prohlédnout tunel Blanka

Příjemným rodinným výletem se v sobotu 15. října stal Den otevřených dveří tunelu Blanka. Na 20 tisíc Pražanů si prohlédlo jednu z nejkontroverznějších staveb metropole za poslední roky. Akce se zúčastnil i první náměstek primátora Karel Březina, který symbolicky ukončil ražbu tunelu.

Stavba se veřejnosti otevřela jen v sobotu, a tak se už kolem půl desáté tvořily na Letné v blízkosti křižovatky U Vorlíků hloučky zvědavců. Pro lepší orientaci o trase tunelu rozdávaly hostesky podrobné satelitní mapy. Z nevlídně chladného počasí pak již mohli lidé sestupovat po budoucím nájezdu do výrazně teplejšího podzemí. Cesta k Prašnému mostu vedla téměř dobudovanou částí tunelu, na rozdíl od druhé části prohlídky tedy lidé nepotřebovali ochranné helmy.

Vedle početných informačních panelů, videoprojekcí postupu ražení a informací o archeologických nálezech se hloučky návštěvníků tvořily také kolem zaměstnanců společnosti Metrostav, zhotovitele stavby. Ti ochotně zodpovídali četné dotazy a informovali o postupu prací.

Nejdelší městský tunelový komplex v Evropě bude měřit přes 6 300 metrů a povede od křižovatky Malovanka až ke křižovatce Troja. Tentokrát stavaři zpřístupnili k prohlídce část pod pražskou Letnou směrem k Prašnému mostu. Zhruba v polovině 2,5 kilometrového úseku končila ražená část tunelu. Přes jámu u Prašného mostu pokračovala prohlídka do hrubé části stavby, kde byly k vidění četné stroje či ocelové konstrukce připravené na zalití betonem. U východu pak nejmenší návštěvníci využívali možnost sednout si do kabiny stavebních stojů a s odbornou asistencí jimi manipulovat.

Při slavnostním ukončení ražby sejmuli stavbaři sošku patronky horníků, svaté Barbory, což pro obyvatele přilehlých částí znamená úlevu od hlučnosti a prašnosti způsobené stavebními pracemi.

„Těší mne, že možnost prohlédnout si tuto ojedinělou stavbu využilo tolik Pražanů. S radostí jsem jim mohl oznámit, že práce pokračují podle plánu a od dubna 2014 už tunel Blanka začne plnit svoji funkci a výrazně usnadní průjezd Prahou,“ uvedl náměstek Březina.

Tunel Blanka bude tvořit severozápadní část městského okruhu. Jeho stavba se z původních 21, 2 mld. korun vyšvihla až na odhadovaných 36 mld. Projekt je tak od samého počátku pod ostrou palbou občanských iniciativ, opozičních stran, ale například i bývalého prezidenta Václava Havla, který kritizuje jeho necitlivé urbanistické zasazení.

Ze Dne otevřených dveří Jan Severa

Z domova stručně

* Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila Českou televizi na porušování zákona.  Podle ní ČT vysílala od 14. října, tedy data uveřejnění novely ve Sbírce zákonů, neoprávněně reklamu na kanálech ČT1 a ČT24. Veřejnoprávní médium se brání sdělením, že v přechodných ustanoveních digitalizační novely z roku 2007 stojí, že může vysílat reklamu až do 11. listopadu 2011. Podle senátora Jiřího Oberfalzera je chyba na straně politiků, jelikož novela může být vykládána dvojznačně.

* Léky z Česka mnohdy končí v rukou zahraničních pacientů.  Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvádí, že jich do zahraničí putuje ročně až pětina. Důvodem je jejich nízká cena v České republice oproti ostatním zemím EU. Lékárny si tak vývozem do zahraničí zvyšují své zisky. Tento vývoz měl v některých případech za následek až nedostupnost některých léků na českém trhu. Novinářům to 17. října řekl ředitel SÚKL Martin Beneš.

* Udělení milosti prezidenta republiky předcházel podle tvrzení bývalé policistky Radky Kadlecové úplatek. Týdeník Respekt získal přijímací zprávu z její hospitalizace, ve které to sděluje svému lékaři při nástupu do psychiatrické léčebny. Dalším svědkem má být starosta obce Chyše Miroslav Dorňák, kterému Kadlecová, odsouzená za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR, rovněž měla sdělit, že milost pro ni je již zaplacená. Samotný prezident republiky však jakoukoliv možnost korupce jednoznačně odmítá.

* Hazardní společnosti budou od ledna poprvé v historii zdaněny.  Kromě 19% daně z příjmu budou firmy platit také 20% daň z obratu a 20 000 korun jako paušální poplatek za každý automat. Na zákonu, který nyní poputuje do Sněmovny, se koalice shodla v úterý v rámci daňové reformy.

* Petr Bendl obhájil svou funkci středočeského lídra ODS. V sobotním souboji těsně porazil svého konkurenta, někdejšího šéfa poslaneckého klubu strany Petra Tluchoře. Z výsledku volby se může radovat hlavně premiér Petr Nečas, který Bendla podporoval.

Petra Kleinová a Anna Dorňáková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Gašparovič stále nerozhodol, kto povedie Slovensko do predčasných volieb

Lídri parlamentných strán sa v pondelok stretli s prezidentom Ivanom Gašparovičom, aby sa dohodli, v akom zložení bude vláda fungovať do predčasných volieb, ktoré sa uskutočnia 10. marca 2012. Jeden a pol hodinové stretnutie neprinieslo žiadne riešenie.

Po tom, čo v utorok 11. októbra Národná rada Slovenskej republiky euroval neschválila a tým zapríčinila pád vlády Ivety Radičovej, Gašparovič zrušil svoj program v Ázii, aby začal rokovania o ďalšom smerovaní vlády. „Národná rada odvolala celú vládu. Na prezidentovi je teraz, aby odvolal starú vládu a vymenoval novú,“ vysvetľoval svoje čítanie ústavy Gašparovič.

Podľa predsedu najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Róberta Fica by mala dovládnuť Iveta Radičová, pričom kompetencie jej vlády by mali byť obmedzené. S odvolaním vlády súhlasí aj SaS a SNS. SDKÚ, KDH a Most­Híd chcú, aby prezident vládu vôbec neodvolal.

Prezident taktiež nevylučuje možnosť úradníckej vlády, na ktorej čele by bol on sám. Tiež potvrdil, že ešte skôr než s premiérkou sa stretol s Ficom, ktorý nebol z jeho návrhu nadšený.

„Najčistejšie riešenie z hľadiska politiky by bolo, keby bola vláda formálne odvolaná, ale zostali by formálne na stoličkách až do predčasných volieb,“ povedal Fico podľa denníka SME. „Variant úradníckej vlády je nemožný.“

Podľa najnovších informácií tlačovej agentúry TASR predčasné voľby na Slovensku na budúci rok vyjdú na takmer 10,15 milióna eur.

Eva Spišáková

Schwarzenberg v Británii předal ocenění a vyslovil obavu z různého vývoje zemí EU

Ministr zahraničních věcí ČR a první místopředseda vlády Karel Schwarzenberg  navštívil ve dnech 12. a 13. října Velkou Británii.  Setkal se se svým protějškem, šéfem britské diplomacie Williamem Haguem, a na velvyslanectví v Londýně předal ocenění Gratias Agit Tomu Stoppardovi.

Hlavními tématy jednání s britským ministrem byly především možnosti řešení současné situace v eurozóně, aktuální bilaterální vztahy a situace v Libyi. Nevynechali ani debatu týkající se vývoje na Blízkém východě a v zemích Afriky.

Schwarzenberg se první den setkal také s britskými politiky, akademiky a představiteli ekonomických a intelektuálních kruhů, a to na slavnostní večeři v Garrick Clubu.

Na přednášce v institutu Chatham House v Londýně vyslovil ministr obavu z různého vývoje a rozhodování zemí eurozóny a ostatních členů EU, které by podle něj mohly být ponechány stranou. „Když se jede dlouho v pomalejším pruhu, tak může nastat pokušení, že se vyjede z dálnice. Nebo, že vás někdo vystrčí,“ dodal podle Aktuálně.cz Schwarzenberg.

Během své návštěvy stihl místopředseda vlády předat významné ocenění Gratias Agit, které udělil britskému dramatikovi s českými kořeny Tomu Stoppardovi za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Stoppard se narodil před 2. světovou válkou do židovské rodiny a mimo jiné napsal scénář k filmu Zamilovaný Shakespeare, za který obdržel Oscara. Sir Tom Stoppard cenu převzal při slavnostní ceremonii na českém velvyslanectví v Londýně.

Ellen Brendlová

Ekonomika

Guvernér ČNB: Česká republika zatím není na euro připravena

„Vstup České republiky do eurozóny není možný, dokud nebude jasné, jakými pravidly se eurozóna vlastně řídí,“ řekl guvernér ČNB Miroslav Singer na konferenci Euro versus koruna.  Ta se konala 17. října v prostorách Valdštejnského paláce a své ostré názory zde prezentovali hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, europoslanec Hynek Fajmon, děkan Národohospodářské fakulty VŠE Praha Miroslav Ševčík a stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek. Řeč byla hlavně o současné krizi v eurozóně a případném přijetí eura v České republice.

Singer vidí tři příčiny krize. Těmi jsou strukturální nesourodost jednotlivých zemí EU, nedostačující institucionální rámec a nepříznivý fiskální vývoj. „Eurozóna nedefinovala řešení případné finanční krize, a tak do ní vstupovaly i velmi zadlužené státy. Ty nejsou schopny své dluhy splácet, a krize tedy bude řešena na úkor spořádaných zemí,“ uvedl Singer. S jeho názorem sympatizoval i europoslanec Hynek Fajmon. Řekl, že pro vstup do eurozóny nyní žádný důvod není, protože jsme se k němu zavázali za jiných podmínek, než jsou dnes.

Pro co nejčasnější přijetí eura je naopak Jan Mládek. Podle něj ČR potřebuje pro export zpracovatelského průmyslu stejnou měnu, jako má Německo, aby neztratila svůj klíčový příjem.  Pavel Mertlík je však v tomto ohledu velmi opatrný. „Koruna je kvalitní měna podepřená měnovou a fiskální politikou. Z tohoto důvodu je nyní nesmysl vstupovat do eurozóny, ale později to bude nutné, protože svými exporty jsme závislí na zemích platících eurem.“

Konferenci uzavřel Miroslav Ševčík. Podle jeho slov je eurozóna v druhém poločase rozpadu a maximální doba jejího udržení je 10 let. „Řešení tu samozřejmě je v podobě tzv. Evropské socialistické unie, kdy by se centralizovala jak měnová, tak hospodářská politika. S našimi zkušenostmi před rokem 89 by si ale, myslím, toto nikdo nepřál.“ Hlavní příčinu krize přisuzuje mocenskému zásahu politiků, kteří sledují jenom vlastní zájmy, a tuto myšlenku demonstroval poetickým výrokem: „Politici, už ani korunu nazmar a euru nejen dočasně, ale trvale nazdar!“

K přijetí či nepřijetí eura se nedávno vyjádřil i premiér Petr Nečas na setkání V4. Řekl, že vláda nestanoví termín vstupu ČR do eurozóny, protože ta se výrazně mění z měnové na transferovou a dluhovou unii. Pokud by se přece jen uvažovalo o přijetí eura, muselo by se rozhodnout v referendu, řekl pro Českou televizi.

Z konference Adéla Skřivánková

Stručně z ekonomiky

* Vláda 19. října schválila novelu zákona o pozemních komunikacích, informovala o tom ČTK. Díky této úpravě zákona by do pěti let měla z českých silnic zmizet většina reklamních poutačů. Novela ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) počítá s povolením reklam pouze pro čerpací stanice, restaurace, motoresty a další zařízení související se silničním provozem. Billboardy by navíc musely být umístěny maximálně 200 metrů od provozovny. Novela ale neupravuje používání poutačů v městské a obecní zástavbě. Tady budou o jejich umístění nadále rozhodovat magistráty a radnice.

* V českých obchodech bylo letos ukradeno nebo se ztratilo zboží za 9,6 miliardy korun. To je téměř o 2 miliardy korun více, než za celý loňský rok. Podíl ztrát na tržbách obchodů se tím zvýšil z loňských 1,4 % na 1,58 % pro letošní rok. Informaci 18. října zveřejnila agentura Centre for Retail Research, která situaci sledovala ve 43 zemích. Podle statistik mají většinu (78 %) ztrát na svědomí zákazníci a zaměstnanci obchodů. Nejvíce se v obchodech podle průzkumu ztrácí alkohol, kosmetika, menší elektronika, značkové oděvy, DVD, počítačové hry a sladkosti.

* Bývalý sklářský gigant Jablonex Group dokončil přeměnu v realitní společnost. 18. října o tom informovala ČTK. Noví vlastníci s obnovením výroby nepočítají, areály v Jablonci nad Nisou a Železném Brodě nabízejí k prodeji či pronájmu. Podle mluvčího společnosti Karla Pluhaře je hlavním cílem Jablonexu vytvořit podnikatelské centrum poskytující služby velkým i malým společnostem z regionu. Jablonex nabízí celkem přes 63 tisíc metrů čtverečních výrobních, skladovacích a administrativních prostor. Zatímco areály v Jablonci jsou určeny k pronájmu, železnobrodský závod o rozloze více než 20  tisíc  metrů se firma chystá prodat.

* Pouze pětina Čechů sleduje situaci týkající se změn DPH. Vyplývá to z průzkumu agentury Faktum Invenio, zveřejněného 19. října. Většina z necelé tisícovky respondentů zároveň očekává, že změna sazby ovlivní jejich spotřebu. Od příštího roku vláda plánuje zvýšení snížené sazby DPH z 10 na 14 % , v roce 2013 by se pak měly sazby sjednotit na 17,5 %. Novelu zákona sice na začátku října zamítl Senát, dá se však předpokládat, že Sněmovna ho přehlasuje. Zvýšení DPH v příštím roce by mohlo zdražit potraviny, knihy a noviny, léky, sociální a zdravotní služby, městskou dopravu, vstupenky na kulturní a sportovní akce a dodávky vody a tepla.

Vojtěch Kostka

Kultura

Praha četla dětem

Čtvrťáci ze základní školy Slovanka z České Lípy zůstali toto pondělí dlouho po škole. Nikoli proto, že by snad zlobili, nýbrž za odměnu. Udělali si totiž výlet do Prahy, kde se od šesté večerní předčítalo dětem.

Již druhý ročník úspěšné osvětové akce Praha čte dětem se uskutečnil 17. října v renesančních prostorách Martinického paláce a pozvání opět přijaly známé osobnosti ze světa hudby, divadla a především literatury. Za celým projektem stojí obecně prospěšná společnost Celé Česko čte dětem, která se prostřednictvím lokálních koordinátorů snaží šířit své hlavní poselství – budovat pevné rodinné vazby a rozvíjet dětské myšlení právě prostřednictvím společného čtení. „Nejde o to, říct dítěti ,Jdi si číst,? ale ,Pojď, budeme si číst,?“ uvedla ředitelka organizace Eva Katrušáková a zdůraznila, že mnohem více než na výběru knihy záleží na samotném čtení.

„Tatínek taky jednou usnul při čtení, ale to už bylo moc pozdě,“ hájila pravidelně čtoucího tatínka Sára Vieweghová, dcera úspěšného spisovatele, který přijal pozvání a s celou rodinou na pódiu přečetl jednu z Krátkých pohádek pro unavené rodiče. Že Pavel Šporcl bravurně vládne smyčcem, je skutečnost obecně známá, ale že se večer co večer proměňuje v hodného tatínka, který svým dcerkám před spaním čte, prozradil až na slavnostním večeru. Své umění samozřejmě prokázal jak houslovým sólem, tak oblíbenou básničkou.

Projekt podpořily i známé české herečky, vybranou pasáž oblíbené knihy přečetla Klára Issová, i se svými dcerami přišla Vanda Hybnerová. Jednu z Praštěných pohádek přečetl také Michal Malátný, a to ve velmi neformální poloze - tedy vleže, tak jako to dělá doma. Se svou kapelou Chinaski pak přímo na podiu dokázal, jak se dá taková pohádka (třeba o autech) převést do písničkového hitu. Demonstrací hlasitého čtení dětem upozorňují známé osobnosti na důležitost alespoň dvaceti minut čtení před spaním, které všestranně rozvíjí dětskou osobnost a buduje mezi rodiči a dítětem pevný vztah.

Z nejúspěšnější dětské knihy desetiletí, Lichožroutů, přišli kousek přečíst i její tvůrci - Pavel Šrut a Galina Miklínová, kteří s sebou dokonce jednoho plyšového lichožrouta přinesli ukázat. Překvapením večera byl americký spisovatel Robert Fulghum, který nejenže přijel se svou ženou projekt podpořit, ale předvedl i ukázku pravého argentinského tanga, které hraje hlavní roli v jeho nové knize.

Děti byly programem uchváceny, bez hlesu naslouchaly předčítajícím a poté je potleskem odměnily. Velkého úspěchu se také dočkal Lukáš Hejlík, který večer moderoval a na konci se proměnil v žabáka Kvaka a se svým kolegou předvedl akční čtení pohádky o Kvakovi a Žbluňkovi.

Z pražského čtení Kateřina Součková

Česká road movie Rodina je základ státu v kinech

Do kin vstupuje film Rodina je základ státu režiséra Roberta Sedláčka, v němž se střetává svět drsného businessu s rodinnými hodnotami. Premiéru měl ve čtvrtek 13. října, která se kromě Prahy konala i ve Zlíně, kde se Sedláček narodil. Na jižní Moravě byla navíc natočena velká část filmu.

Autor oceňovaných Pravidel lži (2006), za něž dostal dva České lvy (scénář a cena kritiků), letos přichází s dalším filmem. Jedná se o road movie, reagující na realitu nečitelnosti a nedůvěryhodnosti finančního sektoru, stejně tak o komedii. Snímek reflektuje dusnou atmosféru nejistoty, která přišla s globální recesí před třemi lety a staví do přímého souboje rodinné hodnoty a kariérismus. Sedláček vystihuje pointu filmu v rozhovoru na oficiálním webu filmu: „Ona to měla být původně komedie o rodinném výletu, ale realita okolo mě, na kterou jsem stabilně hodně citlivý, mě převálcovala. Prosáklo mi tam klima, ve kterém žijeme, (…) rodinná komedie se začala pomalu měnit v drama s prvky frašky. Taková kronika dneška v dramatickém podání.“

Příběh Libora a Ivy Pokorných a jejich dvou dětí je vlastně docela prostý. Libor se zaplete do tunelování banky, ve které pracuje, a musí utéct před policií. Cesta rodiny vede na jižní Moravu, kde potkává své známé ze studií, manželský pár Lenku a Jiřího. Obě rodiny stály na stejné startovní čáře, ovšem Pokorní jsou úspěšnější, ale jejich modernistická vila za Prahou je v nové situaci docela zbytečná, proti bezproblémovému životu Lenky a Jiřího.

Ústřední pár Libora a Ivy ztvárnili Sedláčkovi dvorní herci Igor Chmela a Eva Vrbková, jejich přátele pak Simona Babčáková, známá hlavně díky roli nezodpovědné matky v sitcomu Comeback, a Jiří Vyorálek. Úvodní skladbu k filmu Smiluje složila zpěvačka Lenka Dusilová, která ji původně plánovala na své nové album, ale nakonec se píseň stala součástí filmového soundtracku. Nahrála ji s kapelou Eternal Seekers, v níž vystupuje i jazzová muzikantka Beata Hlavenková (absolventka jazzové kompozice a aranžování na University of Massachusetts) a klarinetové kvarteto Clarinet Factory.

Z projekce Matouš Hartman

Das FilmFest – Komisař Stockinger i lolitky

Do českých kin se opět vrací němčina. Už šestý ročník filmového festivalu německy mluvených filmů s názvem Das FilmFest se koná od 19. do 28. října ve vybraných kinech v Praze a Brně. Organizátoři lákají na zajímavé filmy i hosty.

Přehlídku pořádá německý Goethe-Institut ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem a Velvyslanectvím Švýcarské konfederace v Praze, což je jistou garancí kvalitního a reprezentantivního výběru promítaných snímků. Těch bude celkem šestadvacet a objeví se mezi nimi debuty i díla zkušených tvůrců. Historické velkofilmy, investigativní dokumenty, komedie nebo dramata budou moci do 23. října zhlédnout diváci v pražských kinech Evald a Lucerna, následně se festival přesune do brněnského kina Art.

Pro lepší orientaci dramaturgie opět rozdělila filmy do několika tematických sekcí. Die Doku představí ty nejzajímavější dokumentární snímky poslední doby včetně novinky Wima Wenderse. Jeho Pina, pocta choreografce Pině Bausch, se příští rok bude za Německo ucházet o Oscara. Na dokumentární žánr naváže Zeď, programový blok připomínající 50. výročí stavby Berlínské zdi. Sekce Na prahu přinese snímky s nepříjemnými tragickými náměty a Rebelové se naopak pokusí diváky nalákat na atraktivní osudy osobností, které se rozhodly vzepřít se společnosti – sem spadá například životopisný film Goethe!

Některé z promítaných snímků navíc přijedou uvést jejich tvůrci. Na diváky se těší režisérka pestrobarevného Lollipop Monster Ziska Riemann nebo herec Karl Markovics, známý publiku coby představitel komisaře Stockingera z rakouského krimiseriálu Komisař Rex.

Další informace týkající se programu, hostů a ceny vstupenek na www.dasfilmfest.cz.

Z tiskové konference Tomáš Miklica

Sport

Čeští fotbalisté začnou baráž o Euro s Černou Horou na domácí půdě

Barážovému losu v Krakowě, který se uskutečnil ve čtvrtek 13. října, předcházela změna v systému domácích a venkovních zápasů. Podle původních předpokladů měly mít jistotu odvety v domácím prostředí nasazené týmy, mezi něž patřila i Česká republika. UEFA však na poslední chvíli toto rozhodnutí změnila, a tak i o pořadí zápasů rozhodoval los.

Česká reprezentace se tak 11. listopadu utká doma s týmem, který ve skupině G dokázal dvakrát remizovat s Angličany a nechal za sebou týmy jako Švýcarsko a Wales. Největší hrozbou Černohorců je bezpochyby Mirko Vučinič, kanonýr turínského Juventusu. V rozhovoru pro server Sport.cz se o něm s respektem vyjádřil i brankář londýnské Chelsea Petr Čech. ,,Je to výborný fotbalista, který hraje dlouho v italské lize. Velice chytrý hráč s výborným zakončením,“ varoval.

Češi se tak vyhnuli papírově silným soupeřům z Bosny a Hercegoviny, za které válí střelec Manchesteru City Edin Džeko, a předevšim Turkům, kteří je poslali z minulého mistrovství ve Švýcarsku a Rakousku domů. Turci se v odvetě za čtvrtfinále posledního Eura utkají s Chorvaty, Bosna vyzve favorizované Portugalce. Poslední dvojici tvoří Estonci s Irskem.

Marek David

Barcelona podle očekávání porazila Plzeň, ta nevystřelila na bránu

Zázrak se nekonal, nenaplnily se však ani katastrofické scénáře. Barcelona v utkání skupiny H Ligy mistrů zvítězila nad Viktorií Plzeň díky dvěma gólům, jimiž orámovala utkání. Na začátku prvního poločasu se trefil Andrés Iniesta, druhou branku přidal necelých deset minut před koncem David Villa.

Iniesta se trefil po narážečce s Messim v 10. minutě, Plzni se pak po více než sedmdesát minut dařilo tento stav udržet. V 82. minutě však u půlicí čáry chyboval Milan Petržela, po brejku zakončoval Villa a bylo rozhodnuto. To však mohlo být mnohem dříve, neboť na straně Západočechů stálo i štěstí. Jen Lionel Messi neproměnil několik šancí, dvakrát dokonce nastřelil tyč. A když už se mu podařilo překonat brankáře Čecha, na poslední chvíli zasáhl David Limberský.

Hráči Viktorie se soustředili především na obranu, i proto po zápase svítila v kolonce jejich střel nula. O územní převaze domácích svědčil také fakt, že drželi míč na svých kopačkách po 72 procent herního času.

FC Barcelona – FC Viktoria Plzeň 2:0 (1:0), branky: 10. Iniesta, 82. Villa

Jiří Linhart

Kvitová má po vítězství v Linci šanci zakončit sezonu jako světová jednička

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová v neděli 16. října hladce porazila ve finále turnaje v Linci Slovenku Dominiku Cibulkovou po setech 6:4 a 6:1. Zajistila si tím již pátý letošní turnajový triumf a před posledním podnikem sezony, Turnajem mistryň v Turecku, má teoretickou šanci zakončit svou nejúspěšnější sezonu na 1. místě žebříčku WTA.

Marek David

Fotbalisté Sparty poprvé prohráli, Strakova premiéra ve Slavii bez bodu

Největším překvapením 10. kola byl zápas Sparta - Liberec, ve kterém se domácím vůbec nedařilo, citelně jim scházel útočník Leonard Kweuke. Po prohře 0:3 tak skončila jejich rekordní šňůra devíti vítězství, což ale nemění nic na tom, že vedou tabulku s velkým náskokem. Liberec se díky výhře posunul za Jablonec, který si po drtivém vítězství 5:1 nad Příbramí drží druhé místo. První gól vítězů zaznamenal nejlepší střelec ligy David Lafata.

Tahákem kola bylo malé pražské derby Slavia – Žižkov (0:1). Ne však díky předvedené hře, jednalo se totiž o první zápas Františka Straky na lavičce „sešívaných“. A protože přechod bývalého kovaného sparťana se nelíbí ani jednomu táboru, slíbili slávisté na toto utkání velké protestní akce, což také dodrželi. Znamením zápasu bylo černé oblečení a heslo „Straka ven!“. Straka se na hřiště i na tiskovou konferenci dostavil se dvěma bodyguardy a místo svého typického „koučování na čáře“ seděl po celou hrací dobu bezpečně schovaný na lavičce. Ale na otázku, zda se bojí o svoji bezpečnost, odmítl odpovědět. Vzhledem k tomu, že hráči Slavie po závěrečném hvizdu nešli na klasickou děkovačku k přeplněnému kotli svých příznivců, je jasné, jaká nálada v klubu teď panuje. A počet fanoušků čekajících po zápase před stadionem, kteří blokovali každé vyjíždějící auto se slovy „Strako, vylez z toho kufru!“, také není dobrým znamením. Vlastně jediné, co Straka řekl, bylo, že Slavii zvedne. Jak to chce udělat, už ale neprozradil.

Zbytek tabulky zůstal po remízách Bohemians 1905 – Dukla Praha (0:0), České Budějovice – Teplice a Olomouc – Mladá Boleslav (obojí 1:1) takřka beze změny. Úřadující mistr Plzeň porazil pohodlně 3:1 Slovácko, a drží tak čtvrtou pozici. Baník se svou první letošní výhrou 1:0 nad Hradcem Králové posunul na předposlední místo před České  Budějovice.

Tabulka po 10. kole: 1. Sparta 27, 2. Jablonec 19, 3. Liberec 18, 4. Plzeň 18, 5. Bohemians 1905 18, 6. Mladá Boleslav 16, 7. Dukla 15, 8. Slovácko 14, 9. Teplice 14, 10. Příbram 12, 11. Hradec Králové 11, 12. Slavia 9, 13. Žižkov 7, 14. Olomouc 5, 15. Ostrava 5, 16. Budějovice 4

Jakub Šnajdar

Nejvyšší hokejová soutěž vstupuje do druhé čtvrtiny, tabulku vedou České Budějovice

Zápasy 11. – 13. kola hokejové extraligy přinesly v uplynulém týdnu změny na obou stranách tabulky, pád trenéra i první letošní derby. Do druhé čtvrtiny soutěže vstupují jako vedoucí tým České Budějovice, na chvostu jsou Karlovy Vary.

Díky šestibodovému zisku a výhře nad dosavadním lídrem tabulky Libercem se na první místo tabulky vyšvihla Plzeň, po středeční dohrávce ji ale o skóre předstihl tým Českých Budějovic. Stejný počet bodů získala za dvě vítězství také Mladá Boleslav, která se tak odrazila ze dna tabulky. Její místo obsadily Karlovy Vary, jež ze tří zápasů vytěžily pouze jediný bod.

Tahákem 13. kola bylo první letošní derby pražských „S“. Hráči Slavie Praha přivítali na svém ledě městského rivala ze Sparty. Před začátkem utkání byla vzdána čest Josefu Vašíčkovi, hokejistovi, který tragicky zahynul letos v září při havárii letounu s hráči ruské Jaroslavle. Vašíček v minulosti nastupoval za Slavii, v osmnácti letech s týmem získal i juniorský titul mistra republiky. Průběh zápasu se ukázal být především soubojem brankářů. Zpočátku byl vytíženější slávista Furch, ale později, zejména ve třetí třetině, se síly vyrovnaly a také brankář Sparty Pöpperle se zapotil. Po šedesáti minutách byl stav utkání 0:0 a ani prodloužení o výsledku nerozhodlo. V samostatných nájezdech vystřelil Slavii výhru 1:0 útočník Lukáš Krenželok. S výsledkem a především s výkony brankářů byli spokojeni i asistenti trenérů obou týmů. Jiří Čelanský ze Slavie i Patrik Martinec ze Sparty pak ocenili také výbornou diváckou kulisu. Na zápas přišlo do O2 arény 8 852 diváků.

Nejvyšší hokejová soutěž zaznamenala také první letošní výměnu trenérů. Neuspokojivé výsledky přiměly vedení klubu Mladá Boleslav k odvolání kouče Milana Jeřábka. Na jeho místo se v pondělí 17. října postavil dosavadní sportovní manažer klubu Milan Hnilička. Bývalý gólman, olympijský vítěz z Nagana a několikanásobný mistr světa věří, že se výkonnost Mladé Boleslavi zvýší a že se v dalších zápasech projeví týmový duch a vůle hráčů po vítězství.

Výsledky: 
11. kolo:  Slavia Praha - Kometa Brno 5:9, České Budějovice – Karlovy Vary 4:3 sn., Litvínov – Liberec 3:6, Kladno – Plzeň 2:3, Zlín – Vítkovice 4:2, Třinec – Pardubice 3:2, Mladá Boleslav – Sparta Praha 1:2 sn.

12. kolo: Sparta Praha – Verva Litvínov 5:1, Vítkovice Steel – Slavia Praha 3:5, Kometa Brno – Mladá Boleslav 5:1, České Budějovice – Zlín 4:0, Karlovy Vary – Třinec 2:6, Pardubice – Plzeň 4:1

13. kolo: Zlín – Kometa Brno 4:1, Mladá Boleslav – Karlovy Vary 4:1, Plzeň – Liberec 4:1, Litvínov – Pardubice 3:2 sn., Třinec – Vítkovice 2:3 n., Slavia Praha – Sparta Praha 1:0 sn.
Kladno – České Budějovice 3:1

Tabulka:
1. České Budějovice – 24, 2. Plzeň – 24, 3. Zlín – 24, 4. Sparta – 22, 5. Liberec – 22,  6. Třinec – 20, 7. Pardubice – 18, 8. Brno – 18, 9. Vítkovice – 17, 10. Slavia – 15,  11. Kladno – 15, 12. Litvínov – 15, 13. Mladá Boleslav – 12, 14. Karlovy Vary - 9

Michaela Rozšafná

Počasí

Počasí

S říjnem přichází klasické studené období. Někteří ho stále nazývají podzimem, pro jiné je to počátek zimy. Dávno odezněly doby, kdy hlasatelé v rádiu říkali: „Dnes se opět můžeme těšit na teplý a slunečný den, teploty se vyšplhají do příjemných poloh“. Dnes si příjemné teploty představujeme okolo 5 °C, nebo si alespoň nalháváme, že příjemné budou. Stále nám ale aspoň svítilo slunce, od středy prší a je zataženo. Otázkou už jen zůstává, kdy nám začne sněžit. Ranní teploty nedosahují mnohdy ani jednoho stupně nad nulou. Co víc, v neděli 16. října padly na 15 měřících stanicích ČHMÚ teplotní rekordy, teploty byly pod bodem mrazu. Nejméně stupňů naměřili na Lysé hoře v Beskydech, kde teplota klesla na minus 6,1 °C.

Do konce roku nám moc slunečného počasí nezůstane. Dle internetového portálu air.slunecno.cz to bude zhruba 55 hodin slunečního svitu, tedy přibližně dvě hodiny za den.

Michaela Bezvodová