27. října 2011, Carolina č. 784

události od 19. do 26. října


Z domova

Kongres ODS se nesl v poklidném tónu, Nečasovi prodloužil mandát

Na sobotním nevolebním kongresu ODS prošel předseda strany Petr Nečas zkouškou důvěry a byl mu prodloužen mandát do konce příštího roku. Ve svém projevu premiér apeloval na pokračování prosazování reforem a na příkladu slovenské vládní krize varoval před případnou nestabilitou koalice. Spontánní potlesk vyvolal návrh referenda o případném vstupu do eurozóny.

Návrh na prodloužení mandátu Nečasova vedení narazil jen na malý odpor mezi delegáty ze Středočeského kraje, a to především kolem bývalého šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře. Pro změnu stanov hlasovalo 439 delegátů, 24 bylo proti. "Byla to myšlenka, se kterou přišli představitelé regionů s tím, že chtějí, aby se mohli soustředit na předvolební kampaň, na přípravu krajských voleb, mít volební kongres až po krajských volbách," řekl novinářům po hlasování Nečas.

"Rozumím všem pragmatickým důvodům, které navrhovatelé měli. Pravidla ale nejsou od toho, aby usnadňovala politikům život, pravidla jsou od toho, aby se dodržovala. A volba na předem jasné období je základním demokratickým pravidlem. Jsem přesvědčen, že za žádných okolností se nic takového jako prodlužování stávajícího mandátu nemá dít," řekl Tluchoř ČTK po hlasování.

Projev bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka byl o poznání méně útočný, než se čekalo. Vyzval ODS, aby přestala hledat vnitřního nepřítele a rozdělovat občanské demokraty na nečasovce, klausovce a topolánkovce, na „čisté“ a „nečisté“. "Ti, kteří nejvíce křičí, mají často sami máslo na hlavě. Přestaňme už proboha s hledáním vnitřního nepřítele a koncentrujme se na skutečné hrozby, které nabourávají naši polistopadovou svobodu," citoval iDnes.cz bývalého premiéra. Dále Topolánek upozornil, že by měli být Nečasovi zvoleni noví místopředsedové.

Kongres také schválil změnu stanov, která má bránit účelovému náboru členů,  umožnil pozastavení členství ve straně a změnil i sídlo strany. Z Jánského vršku se ODS přesouvá do Doudlebské ulice na pražském Pankráci.

David Křapka

TOP 09 si na sněmu zvolila vedení, předseda Schwarzenberg kandiduje na Hrad

Nejmladší česká parlamentní strana TOP 09 uspořádala o víkendu v Hradci Králové svůj druhý sněm. Tam se rozhodlo, že Karel Schwarzenberg zůstává předsedou strany a svůj post obhájil i první místopředseda Miroslav Kalousek. Znovuzvolený šéf strany Schwarzenberg také ohlásil kandidaturu na prezidenta.

TOP 09 uspořádala svůj sněm souběžně s občanskými demokraty, kteří se tentýž víkend sešli v pražských Holešovicích. Ačkoliv jsou tyto dvě strany koaličními partnery, ani jedna se netajila tím, že se chce v budoucnosti stát pravicovým hegemonem. Na rozdíl od ODS se sněm TOP 09 uskutečnil ve stanu, jenž měl symbolizovat partnerské sdružení Starostové a nezávislí, tedy STAN.

Sněm TOP 09 byl volební a strana na něm určila své vedení. Předseda Karel Schwarzenberg získal od delegátů více než 95 % hlasů, což mu bohatě stačilo ke znovuzvolení. V závěru svého projevu neskrýval radost: „Mně zbývá jen jedno slovo: Děkuju. Děkuju vám srdečně za tuto důvěru.“ Současný ministr zahraničí také přijal nabídku své domovské strany a oznámil oficiálně kandidaturu na prezidenta. Schwarzenberg se zúčastní volby v roce 2013, kdy skončí mandát Václavu Klausovi. Navzdory svým původním prohlášením je ochoten projít i procesem nepřímé volby.

Delegáti konzervativců také zvolili své místopředsedy – prvním se stal Miroslav Kalousek, jemuž se dostalo stejné důvěry jako Karlu Schwarzenbergovi, získal taktéž víc než 95 % hlasů. Řadovými místopředsedy byli znovu zvoleni Jaromír Drábek, Marek Ženíšek a Pavol Lukša. Nově bude post místopředsedkyně zastávat Helena Langšádlová.

Ministr financí Miroslav Kalousek a staronový první místopředseda strany ve své zřejmě nejúdernější řeči celého sněmu komentoval budoucí možnou fiskální situaci: „Není vyloučeno, že budeme čelit větším rozpočtovým i sociálním dopadům než v roce 2009. Je naší povinností vůči našim voličům nezpanikařit, nepodlehnout populismu a řešit předpokládané potíže důsledně z pozic našich idejí.“

Vladan Vaněk

Tisíce lidí protestovaly proti vládě, Vojtěch Filip (KSČM) pohrozil generální stávkou

Nečas jede přesčas! či Vláda proti lidem, lidé proti vládě. Tato hesla zněla v sobotu 22. října v centru Prahy na demonstraci pořádané občanskými sdruženími ve spolupráci s odbory. Protest byl cílen proti současné vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Údaje o velikosti průvodu se lišily, ale podle policie se jednalo zhruba o 4000 demonstrantů.

Organizátorem protestu byla občanská iniciativa ProAlt. Jeden z mluvčích organizace Jan Majíček si jménem celého hnutí stěžoval na rozložení daňové zátěže na chudé, na plánovaný rozpočet a na reformy chystané Nečasovým kabinetem. „Není pravda, že nejsou peníze, ale jsou špatně rozdělené,“ sdělil na shromáždění.

Protestující se shromáždili před půl čtvrtou na náměstí Republiky, kde s projevy vystoupily různé osobnosti, jako například předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, ekonomka a vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková nebo již zmíněný Jan Majíček. „Stojíme tu na náměstí Republiky. Není to náhodně vybrané místo. Na jedné straně národní banka, na druhé výkladní skříň s luxusním zbožím a za rohem burza. Právě banky a burzy se staly symbolem hamižnosti, proti které minulý týden protestovali lidé v 800 městech po celém světě,“ vysvětlil mluvčí organizátorů výběr startovního místa demonstrace.

Poté se průvod odebral směrem k úřadu vlády. Trasa vedla Dlouhou ulicí, přes Staroměstské náměstí, po Mánesově mostu až k cílové stanici u Strakovy akademie. Následovaly opět projevy, poslední kritické pokřiky jako Demisi, demisi! a pak se celý průvod v klidu rozpustil. „Žádné problémy jsme nezaznamenali, ke konfliktům nedošlo a nemuseli jsme nijak zasahovat,“ uvedla pro iDnes.cz policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Do protestu se zapojili i lídři dvou nejsilnějších opozičních stran. „Lidé mají právo se ozvat. Reformy vlády jsou škodlivé a nespravedlivé. Sociální demokracie cítí potřebu podpořit dnešní demonstraci, kterou svolaly občanské iniciativy a odbory proti vládě premiéra Nečase. Také si přejeme, aby tato vláda co nejrychleji skončila,“ vyjádřil pro Českou televizi souhlas s demonstrací předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

V průvodu šel i předseda KSČM Vojtěch Filip. Carolině řekl, že vláda nerespektuje vůli občanů, nerespektuje jednotlivé politické strany. „V tomto ohledu, vzhledem k tomu, že nefungují parlamentní mechanismy, nezbývá nic jiného než veřejný protest občanů, případně stávka či generální stávka,“ pohrozil případným vyústěním protestů předseda druhé nejsilnější opoziční strany, který v ruce držel transparent Demisi asociální vládě.

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci zdůraznil, že vláda na reformách trvá a ani přes protesty je rušit nebude. „Musím zdůraznit, že zvláště za stávající situace v eurozóně, kdy tady hrozí skutečně ekonomická krize, tak se jednoznačně ukazuje, že ty země, které se chovají rozpočtově zodpovědně a které dělají reformy, tak dokáží svým občanům zajistit vyšší životní standard a více ochránit jejich sociální práva,“ uvedl.

Z protestu David Randuška

Kudy z nudy: české turisty nejvíce lákají Adršpašské skály

Cena za absolutní vítězství v soutěži o nejoblíbenější výletní místo v Česku, pořádaná agenturou CzechTourism, putovala letos do Adršpachu. Spolu s ní i finanční podpora ve výši 100 tisíc korun na propagační aktivity. Tamější Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy a turisté se sem sjíždějí už od 18. století. Mezi nejznámější skaliska této lokality se řadí například Milenci, Homole cukru nebo Sloní náměstí. Na druhém místě se v soutěži umístil Belvedér – nejhezčí vyhlídka na České Švýcarsko, a třetí skončil Karlštejn.

„Žijeme v době statistik a ty ukazují, že se vše zkracuje. Z toho vyplývá, že i naši zákazníci zkracují vzdálenosti a chtějí zůstat v České republice,“ vysvětlil hned v úvodu předávání Cen Kudy z nudy, které se konalo 21. října, Marek Mráz, ředitel strategie a marketingové komunikace agentury CzechTourism, české centrály cestovního ruchu. Soutěž se pořádá především proto, aby upozornila na zajímavá místa a aktivity, inspirovala veřejnost k podnikání v domácí turistice a v neposlední řadě také ocenila nejzajímavější nabídky a novinky sezóny.

Tento rok se soutěžilo ve třech hlavních kategoriích. Novinkou sezony se stal DinoPark Harfa v Praze. Kategorii Podnikatelský počin vyhrály termální bazény Wellness Horal v Beskydech a cenu za Tradiční cíl získalo skalní město u Adršpachu.

Soutěž začala už více než před půl rokem. Nejprve vybírali odborníci v cestovním ruchu deset nejzajímavějších nabídek pro každý turistický region. Následovalo hlasování, ve kterém od 20. června do 30. září mohla veřejnost zvolit své favority z nominovaných nabídek portálu Kudy z nudy. Každý mohl rozdat celkem dvacet hlasů dvaceti různým lokalitám. Ty, které se v rámci jednotlivých turistických regionů umístily na předních pozicích, se budou v nadcházejícím roce těšit nadstandardní publicitě a prezentaci jak na akcích agentury CzechTourism, tak na stánkách Kudy z nudy. Portál  dnes  obsahuje přes 5000 turistických nabídek.

O úspěchu soutěže pořádané prostřednictvím Kudykam.cz vypovídá počet odeslaných soutěžních hlasů, který se přiblížil k magické stotisícové hranici.

Z tiskové konference Anna Zunová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Václav Klaus upřednostnil v Rakousku jednání o dálnici před Temelínem

Prezident České republiky zavítal do Lince na pracovní návštěvu. V rakouském městě se v úterý setkal s představiteli veřejného, podnikatelského a vědeckého sektoru Horních Rakous. Sám pak prozradil, že otázka jaderné energie jednáním nedominuje, řešilo se zlepšení infrastruktury.

„Já myslím, že dálnice je hlavní téma, daleko hlavnější než Temelín,“ uvedla hlava státu pro ČTK.  „Myslím, že cesta z Prahy do Lince trvá dosud stejně dlouho jako před 20 lety. S tím musíme něco rychle udělat,“ objasnil obsah jednání.

Dálnici si chce vynutit výměnou za podporu Temelína i jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). „Jestliže stát měl dosud od Jihočeského kraje podporu z hlediska dostavby Temelína, tak jasně říkám, že se podpora může velmi rychle změnit v případě, že stát nedostojí svým jasným závazkům,“ uvedl Zimola.

Přestože se už oproti letům minulým na hranici neobjevují blokády a větší demonstrace proti Temelínu, našla se skupinka asi deseti lidí, která vyrazila k honorárnímu konzulátu České republiky v Linci s transparenty vyjádřit nesouhlas s jadernou energií. „To není autentický pocit obyvatel Horního Rakouska. To organizují někteří dobře zaplacení aktivisté určitých skupin,“ komentoval shromáždění Klaus.

Dále uvedl, že se česko-rakouské vztahy rozvíjejí. „V současnosti pěstuje Česko více vztahů s Rakouskem než se Slovenskem, s nímž tvořilo do roku 1993 jeden stát,“ citovaly Ceskenoviny.cz  Klausův výrok pro agenturu APA.

Pavel Jína

Radičová dovládne do predčasných volieb, kandidovať ďalej už nebude

V piatok 21. októbra bola 139 hlasmi schválená novela ústavy, na základe ktorej môže prezident Ivan Gašparovič  poveriť vládu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) vykonávaním funkcie až do predčasných volieb 10. marca 2012.

Radičovej kabinet však bude mať len obmedzené právomoci.  Dočasná vláda nebude môcť rozhodovať o medzinárodných zmluvách, vymenovaní  respektive odvolávaní rôznych funkcionárov či členov Súdnej rady, a taktiež jej nebude umožnené rozhodovanie o dôležitých opatreniach z hľadiska sociálnej a hospodárskej politiky.

Na základe aktualizovanej ústavy tak prezident Ivan Gašparovič v utorok za prítomnosti predsedu Národnej Rady SR v prezidentskom paláci odvolal premiérku Ivetu Radičovú. „Ako pán prezident odvolal celý kabinet, tak ho aj poveril. Nejde tu o žiadnu rekonštrukciu vlády, ide o poverenie toho istého kabinetu s tými istými ministrami,“ vyjadril sa hlavný hovorca hlavy štátu Marek Trubač a následne dodal. „Pán prezident bude v kontakte s pani premiérkou, určite bude konzultovať aj s jednotlivými ministrami, pretože mu záleží na tom, aby tento štát fungoval aj v tomto dočasnom období do vymenovania novej vlády po voľbách v marci 2012."

Na základe udalostí posledných dni a týždňov (Carolina 782 a 783) sa Iveta Radičová rozhodla, že nebude kandidovať v nasledujúcich  predčasných volbách. Na utornajšom zraze strany SDKÚ-DS dočasná predsedkyňa vlády zrekapitulovala úspechy svojej vlády a zhodnotila, že koaličné strany sice niečo dosiahli, ale nedotiahli to do konca. „Bolo to nielen na mieste, ale bolo to jediným zodpovedným riešením," zhodnotila na záver Radičová svoje osudné rozhodnutie spojiť hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde.

Valerián Lukačko

Na oběžné dráze jsou první družice systému Galileo. Centrum administrativy bude v Praze

V pátek 21. října odstartovala z evropské kosmické základny ve Francouzské Guyaně ruská nosná raketa Sojuz nesoucí první dva satelity navigačního systému Galileo. Ten má sloužit jako konkurence americkému GPS a ruskému systému Glonass. Administrativní řídící centrum bude v Praze.

Start byl původně naplánován na čtvrtek, kvůli problémům s plněním nosné rakety palivem byl ale o den odložen. Nový systém, který by měl v budoucnu využívat síť třiceti navigačních družic, by měl pro Evropu znamenat technickou nezávislost a svou přesností na metry předčít i systém GPS, který připouští odchylky kolem deseti metrů. Zároveň si ale nebudou pouze konkurovat, nýbrž se i vzájemně podporovat, takže uživatel v praxi nepozná, zda ho navádí systém GPS nebo Galileo.

Galileo by mělo vysílat pět druhů signálů – veřejný (bezplatný, bude sloužit hlavně jako navigace pro řidiče), kódovaný (určený pro komerční účely), certifikovaný signál pro navigování letadel, šifrovaný pro specifické uživatele (například pro vládní úřady) a signál pro pátrací a záchranné akce.

Během příštího roku by měly následovat další dva starty. Na palubě jedné z družic by se měly nacházet zatím nepřesnější atomové hodiny, které kdy byly pro navigační systémy užity. V roce 2014 by se na oběžné dráze mělo nacházet 18 satelitů, což umožní spuštění prvních tří služeb – veřejného signálu, šifrovaného a signálu pro pátrací a záchranné akce. Další dvě služby by měly být dostupné do roku 2019, kdy by se na dráze mělo vyskytovat všech 30 plánovaných družic.

Administrativní část systému Galileo bude umístěna v bývalé budově Konsolidační agentury v pražských Holešovicích. Sídlo agentury GSA se sem přesune z Bruselu a bude dohlížet na pobočky v západní Evropě. Z Česka se tak budou udělovat potřebné akreditace a certifikáty a řídit marketing a kontakt s firmami a jednotlivými zeměmi. Kromě prestiže to pro ČR znamená i nová pracovní místa.

Žaneta Dernerová

Ekonomika

Vláda odmítla vybrat vítěze největší veřejné zakázky v historii Česka. Ekotendr končí

Premiér Petr Nečas ve středu 19. října oznámil konec jedné velké státní zakázky – ekotendru. Měla to být největší veřejná zakázka v historii České republiky, jejíž vítěz se měl postarat o vyčištění stovek kontaminovaných lokalit zamořených před rokem 1989, tedy o škody způsobené léty komunistického hospodaření. Mezi ně patří například areály Spolany, Kovošrotu či Unipetrolu. Tendr vyhlásil v roce 2008 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, a to na popud Mirka Topolánka, někdejšího premiéra a lídra ODS. K odstranění ekologických zátěží do roku 2015 se stát zavázal v roce 1992 při privatizaci státních podniků.

Jedním z hlavních důvodů ukončení ekotendru byly příliš vysoké ceny nabízené za vyčištění daných lokalit. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu se odhaduje na 114 miliard korun, ale dle ministerstva životního prostředí je  reálná suma zakázky kolem 40 miliard a podle nevládních organizací dokonce jen 25 miliard korun. Ministr Kalousek (TOP09) na základě toho nedoporučil vládě přijmout ani nejlevnější nabídku společnosti Marius Pedersen Engineering (56,8 miliard korun), čímž dal nepřímo souhlas k ukončení soutěže. Novou cestou k odstranění ekologických škod tak může být podle mnohých politiků i odborníků rozdělení velké zakázky na menší. Za touto variantou stojí například šéf Věcí veřejných Radek John i sám premiér Petr Nečas. Nebezpečí je ale v tom, že v případě jednotlivých zakázek by stát nemusel stihnout některé lokality vyčistit do smluveného roku 2015 a hrozba arbitráží by se stala realitou.

Premiér Petr Nečas již v minulosti naznačil, že by ekotendr neměl pokračovat. "Musíme postupovat tak, abychom se vyhnuli arbitrážím. Naprosto legitimním řešením je nevybrat vítěze a tím prostě tendr ukončit," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Tak se také stalo v minulém týdnu. "Nedovedu si představit, že by vláda pod mým vedením byla spjata s kauzou, která je v řádech desítek miliard korun a je provázena korupčními pochybnostmi," doplnil předseda vlády.

Do února 2009 se do soutěže přihlásilo celkem 6 subjektů, polovina pak postoupila do druhého kola, v němž byla rozhodující hlavně nabízená cena. Ze tří firem pak vláda měla vybrat vítěze a svěřit mu odstranění starých ekologických škod.

Janetta Roubková

Češi v krizi, nový dokument České televize

Česká televize uvede 27. října od 20:00 na ČT2 nový dokument Češi v krizi (v poločase). Jak název napovídá, snímek se snaží zmapovat průběh finanční krize během let 2008 až 2010. Zaměřuje se hlavně na to, jak Češi situaci vnímali a jaké následky na nich zanechala. Režie se ujal Pavel Doležal. Novinářská předpremiéra se konala 20. října v pražském kině Mat.

„Prvotní idea natočit tento dokument vznikla v roce 2007, kdy ještě všichni žili v přesvědčení, že se nám hypoteční krize vyhne,“ představil Pavel Doležal svůj film. „Dal jsem si nelehký úkol natočit dokument bez komentáře,“ řekl ke způsobu zpracování. Film je vystavěn pouze na přímých řečech účinkujících.

Hodinový snímek zachycuje nejen reakce známých osobností, ale i obyčejných lidí, kterých se krize dotkla především. Štáb se vypravil natáčet do míst, která byla nejvíce poznamenána vysokou nezaměstnaností. O svých osudech vyprávěli lidé ze Stříbra, Jeseníku nebo Mostu a prostor pro vyjádření svého názoru dostaly i děti.

V dokumentu se objevila spousta známých tváří. Promluvili Václav Havel, Arnošt Lustig, Jaques Rupnik, Václav Bělohradský a mnoho dalších. Ti rozebírali příčiny, průběh a dopad krize na život obyvatel i fungování státu.

Spolu s autentickými příběhy lidí tak dokument komplexně mapuje ekonomickou krizi, která možná ještě neskončila. „Název Poločas jsem vybral, protože se domnívám, že krize ještě není u konce. Nyní ji mohou prohlubovat státy, které špatně hospodaří,“ uvedl Doležal, který film nejen režíroval, ale přišel i s námětem a scénářem.

Na tom, že ještě není vyhráno, se s režisérem shodnou i občané České republiky. Z posledního průzkumu agentury SC&C  pro ČT vyplývá, že se každý druhý Čech cítí hůř než v roce 2008 před vypuknutím krize. Jenom jeden člověk z deseti je přesvědčen, že se jeho životní úroveň lepší. Panují také obavy ze ztráty zaměstnání. Zvýšené nezaměstnanosti se bojí 71 % respondentů. Největší strach mají lidé v předdůchodovém věku, problémem však může být i mateřská dovolená. „Obávám se, že bude skutečně velký problém za ten rok a půl najít s malou tříletou dcerou práci, byť jsem vdaná a mám dvě funkční babičky,“ uvedla pro ČT Renata Čermáková, které během mateřské dovolené zaměstnavatel neprodloužil smlouvu.

Z kina Mat Anna Štěpánková

Kultura

Alice Nellis slibuje Perfektní dny v kinech

V pražském kině Světozor se 20. října uskutečnila novinářská projekce filmu Alice Nellis s názvem Perfect days. Režisérka ve svém pátém celovečerním filmu s podtitulem I ženy mají své dny vsadila na Ivanu Chýlkovou, kterou obsadila do hlavní role čtyřiačtyřicátnice toužící po dítěti. Mužských rolí se zhostili herci jako Bob Klepl, Vojtěch Kotek či Ondřej Sokol. Hlavní zápletku tvoří hrdinka Erika Oskarová coby úspěšná moderní žena. Má vlastní vlasové studio i svůj pořad v televizi, ve kterém pomáhá lidem změnit image. Jediné, co ji v jejím zdánlivě perfektním životě chybí, je dítě, a tak je odhodlaná udělat cokoli, aby svou mateřskou touhu naplnila. Jak už bývá zvykem, život jí přihrává do cesty spoustu nečekaných i komických situací, jako třeba o generaci mladšího Adama (Kotek).

Předlohou byla režisérce skotská hra Lizy Lochhead, se kterou má již zkušenost z Divadla Na zábradlí z roku 2003. I přes velkou úspěšnost divadelní hry změnila Nellis kompletně herecké obsazení kromě Zuzany Bydžovské, která ve filmu převzala jednu z vedlejší rolí.

Alice Nellis je česká scenáristka, filmová i divadelní režisérka. Debutovala v roce 2000 celovečerním filmem Ene bene a její další filmy Výlet, Tajnosti a Mamas&Papas byly stejně úspěšné – dva z nich si odnesly ceny Českého lva, ostatní posbíraly ocenění na zahraničních festivalech. Komedie bude uvedena do kin 3. listopadu.

Z projekce Andrea Daičová

Fenomén singles nebo expedice na Antarktidu. I takové náměty nabízí dokumentární Jihlava

Jiří Krejčík, Olga Sommerová, Helena Třeštíková a další významné osobnosti tuzemské režijní scény zahájily 25. října již 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. O úvodní projekci se totiž postaral snímek 24, záznam jednoho dne očima 24 českých režisérů.

Tento výjimečný projekt je jedním z vrcholů letošního jubilejního ročníku. Spolu s ním láká na projekce z české dílny zejména Generace singles, sonda do života dnešních nezadaných třicátníků dokumentaristky Jany Počtové nebo cyklus České televize o moderní české architektuře proStory. Zahraniční tvorbu zastupují například snímky Potřebujeme štěstí mapující historii Kurdů, belgická Ztracená země vyprávějící o těžkém životě na západní Sahaře nebo britský snímek Velké bílé ticho. Dokumentu o expedici polárníka Roberta Falcona Scotta na Antarktidu uvedenému poprvé v roce 1924 se u příležitosti stého výročí výpravy dostalo moderního zrestaurování.

Festival je rozdělen na soutěžní (Opus Bonum, Mezi moři, Česká radost a Fascinace) a nesoutěžní sekce. Za pět dní se v nich divákům představí přes dvě stě snímků, které mohou zhlédnout v šesti kinosálech.

Mimo filmu nabízí MFDF každoročně i bohatý doprovodný program, například novinku letošního ročníku Inspirační fórum. Nový projekt zprostředkovává divákům otevřenou diskusi s osobnostmi umění či vědy. „Dialog vždy přináší nový pohled na dané téma,“ přibližuje novinku její kurátor Filip Remunda. „Těším se, jak dopadne tento experiment.“ Diskuse probíhá ve třech částech, z nichž první je otevřena veřejnosti a u dalších dvou se s hostem setkávají pouze vybraní evropští filmoví režiséři.

Festival potrvá do neděle 30. října. Na závěr se v Jihlavě rozdají ceny odborné poroty i diváků.

Julie Kochová

Na festivalu 4 + 4 dny v pohybu se vystavovalo, přednášelo, tančilo a dokonce i svlékalo

V Praze se od 15. do 22. října konal mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu. Tradičně se zaměřuje se na inovativní a někdy i provokující umělecké projekty. Letošní 16. ročník se uskutečnil na několika místech současně, například v bývalém Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV).

V Divadle Archa vystoupila česko-italská skupina Deja Donne společně se slovinským pohybovým útvarem EN-KNAP. Předvedly choreografii pro sedm tanečníků, jež se jmenovala Not Made For Flying (Není určeno k létání). Byla veselá a energická. Tanec střídalo mluvené slovo, kdy účinkující vyprávěli historky vtipné i vážnější, například o tom, jak začínali jako malé děti tančit. Inscenace podle tvůrců „hledá krásu v napětí mezi hrdinou a obyčejným člověkem“. Po jevišti pobíhali například Superman, Catwoman nebo Zorro, již spolu sváděli tvrdý boj. V závěru vystoupení všichni tanečníci na pár sekund symbolicky odhodili veškeré svršky.

Součástí festivalu se stal i projekt nazvaný Místa činu. Jeho smyslem je uměním oživovat zanedbané, ale jinak zajímavé prostory a upoutat naši pozornost na místa, která si zaslouží péči a starost. Jedním z Míst činu pro rok 2011 bylo ÚLUV. To po celou dobu festivalu hostilo výstavu českého umění nazvanou Štěstí. Umělci přinesli vlastní pohledy na téma štěstí v současném životě. „Nepracují pouze s tématem, ale reagují také na samotný prostor ÚLUVu,“ sdělila serveru Novinky.cz dramaturgyně programu Denisa Václavová.

V ÚLUV se také konaly party, přednášelo se a diskutovalo. Jednu z přednášek pořádal kulturní čtrnáctideník A2. Jmenovala se Oživte si barák a měla upozornit, že v  metropoli se nachází spousta budov, o něž se majitelé nestarají a nechávají je chátrat. Náměstek pro památkovou péči Národního památkového ústavu,  architekt Ondřej Šefců, uvedl jako odstrašující případ Palác Svět, který proslavil hlavně spisovatel Bohumil Hrabal. Palác je dnes kvůli dlouhodobě zanedbané údržbě v havarijním stavu. O své názory se s publikem podělil i Martin Veselý z iniciativy PragueWatch, jež upozorňuje na neúctu ke kulturnímu dědictví. Veselý rozhodně nesouhlasí se zbouráním domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice: „Jde o povolení demolice zcela zdravého domu v památkové rezervaci.“  Squatter Punx23 řekl, že se spolu s přáteli squattingem snaží upozornit na to, jak jsou budovy v Praze nevyužívané.

Na Stadionu Bohemians (Ďolíček), který také patřil k Místům činu 2011, se konala akce nazvaná Bohemians na Bohemce s podtitulem Co se stane, když se umělec netrefí do míče. Na začátku se na trávníku promítaly fotografie z historie FC Bohemians, poté začal trénink fotbalistů. Ale ten nebyl jen tak ledajaký. Diváci měli jedinečnou příležitost vidět vedle nich na hřišti baletky nebo operní zpěváky.

V rámci festivalu mohli zájemci navštívit mnohem více neobvyklých akcí, například bylo možné nechat se zdarma ostříhat dětmi nebo  hrát tajnou hru v ulicích Prahy.

Z festivalu Barbora Zůnová

Sport

Hokej: Budějovice znovu v čele, Svoboda rekordmanem v počtu vychytaných vítězství

Hokejová Tipsport extraliga nabídla v uplynulém týdnu bohatý program dvou kol a několika dohrávek. V čele nezvykle vyrovnané tabulky se týmy neustále střídají, po odehraných patnácti kolech zaujímá první místo mužstvo Českých Budějovic s náskokem pouhého bodu na Liberec.

Budějovice sehrály v posledním týdnu hned čtyři zápasy. V nich dvakrát porazily Mladou Boleslav a tři body získaly také v Kladně. Porážku utržily s Litvínovem. K domácí výhře nad Mladou Boleslaví pomohl Jihočechům rychlý nástup do utkání. Během prvních 30 vteřin se ujali dvoubrankového vedení, dalšími dvěma góly v rozmezí 61 vteřin posunul Budějovice k vítězství Lukáš Květoň. Boleslav se po porážkách připoutala ke dnu tabulky.

Dvakrát se proti sobě postavily také týmy pražské Slavie a Zlína. Nejprve se Zlínští představili v O2 Areně, kde domácí vedli po 2. třetině 3:1, o dvoubrankový náskok je však v poslední části utkání připravil dvěma trefami Jiří Ondráček. I na následující branku Pražanů hosté dokázali odpovědět. Zápas tak rozhodly až samostatné nájezdy, v nichž se trefil pouze hostující Bedřich Köhler, a získal tak pro svůj tým dva body. V odvetě nasázeli Pražané na ledě Zlína soupeřům tři branky. Ani z tlaku, který Moravané především v závěrečné třetině vyvinuli, nevytěžili žádný gól, slávisty podržel vynikající gólman Dominik Furch, jemuž se podařilo udržet čisté konto.

Rekordmanem v počtu vychytaných extraligových vítězství se stal plzeňský brankář Adam Svoboda, který v zápase proti Vítkovicím dopomohl svému mužstvu k 202. výhře své patnáctileté ligové kariéry, a překonal tak dosavadního držitele prvenství Zdeňka Orcta.

Výsledky:
Dohrávky 1. kolo: Č. Budějovice – M. Boleslav 4:2, Zlín – Slavia 0:3, 10. kolo Pardubice – Kladno 3:2, Liberec – Třinec 3:2pp, Plzeň – Sparta 4:5 sn

14. kolo: Sparta – Plzeň 4:1, Třinec – Liberec 3:4, Kladno – Brno 8:2, Pardubice – Vítkovice 2:1sn, K. Vary – Litvínov 6:2, M. Boleslav – Č. Budějovice 2:5, Slavia – Zlín 4:5sn

15. kolo: Zlín – M. Boleslav 2:0, Brno – Třinec 1:2, Liberec – Pardubice 2:1pp, K. Vary – Slavia 6:2, Č. Budějovice – Litvínov 0:3, Sparta – Kladno 0:1pp, Vítkovice – Plzeň 0:3

Tabulka po 15. kole: 1. Č. Budějovice 30 bodů, 2. Liberec 29, 3. Zlín 29, 4. Sparta 28, 5. Plzeň 28, 6. Třinec 24, 7. Pardubice 24, 8. Kladno 20, 9. Slavia 19, 10. Vítkovice 18, 11. Brno 18, 12. Litvínov 18, 13. K. Vary 15, 14. M. Boleslav 12

Lucie Kučerová

Sparta o 8 bodů v čele fotbalové ligy, Plzeň rozdrtila Žižkov

Sparta po deseti letech vyhrála v Teplicích a udržela si osmibodový náskok v čele ligy, pronásledovatelé z Plzně, Liberce a Jablonce taktéž zvítězili. Slavia porazila na domácím stadionu České Budějovice.

Na teplických Stínadlech, kam zamířil vicemistr z Letné, zhlédli diváci nepříliš pohledné utkání. Ovlivnila ho řada nepřesností, a tak rozhodla jedna z mála šancí zápasu, kterou proměnil sparťanský útočník Slepička. Tepličtí se sice v závěru zmohli na odpor, ale z územní převahy žádný gól nevytěžili. Zápas skončil 0:1.

Naopak spoustu gólů viděli diváci ve městě pod Ještědem, kde domácí hráči přivítali trápící se Baník. Liberečtí šli dvakrát do vedení, ale za Ostravu dokázal pokaždé srovnat Svěrkoš. Na konci zápasu strhl vedení na stranu svého týmu liberecký Nezmar svým druhým gólem v utkání a celkově už 102. v ligových soutěžích. Domácí tak vyhráli 3:2.

Na domácím hřišti zvítězila Plzeň, která v souboji  Viktorií rozstřílela hostující Žižkov 4:1 a dál tak spolu s libereckým Slovanem pokračuje v pronásledování vedoucí Sparty, za kterou na třetím místě zaostává o 9 bodů.

O bod méně ztrácí Jablonec, který zavítal na Strahov, kde se jako domácí celek představila pražská Dukla. V prvním poločase byla lepším týmem a z několika šancí vytěžila pouze jeden gól. V druhém poločase se naopak zlepšeným výkonem prezentovali Jablonečtí, kteří svého soupeře začali přehrávat a třemi góly utkání rozhodli.

V dalším pražském utkání vyhrála poprvé pod trenérem Strakou Slavia, porazila trápící se Budějovice 2:0 a posunula se na 11. místo. Naopak Jihočeši zůstávají poslední se čtyřmi body. Celý druhý poločas totiž hráli v deseti, když dostal Horejš červenou kartu za faul na Trubilu. Domácí fanoušci nebyli ani přes výhru zrovna spokojení, hněv opakovaně mířil především na kouče Straku, bývalého hráče i trenéra Sparty, a generálního ředitele Platila.

Příbramští pokračují v útočných hodech, doma smetli Olomouc 4:1. Především v prvním poločase nedali Hanákům šanci a ti mohli být rádi, že prohrávali jen 0:1. Po přestávce se už hosté ukázali v lepším světle, přesto paradoxně ještě třikrát inkasovali a vstřelili pouze jeden gól. Tým je předposlední s 5 body (po odečtu 9 bodů za korupci).

V  zápase Bohemians 1905 na hřišti Mladé Boleslavi byli snaživější domácí a po zásluze zvítězili 2:0. Byla to pro ně první výhra na domácím hřišti po 3 měsících. Naopak Pražané se v posledních zápasech trápí, z posledních šesti kol uhráli jediné vítězství na Žižkově a dál se propadají tabulkou, z druhého místa spadli na šesté.

Slovácko zvítězilo díky gólu Valenty v Hradci Králové 1:0, přestože posledních 25 minut dohrávalo bez vyloučeného Pavelky. Východočeši se dál střelecky trápí, nedokázali vstřelit gól už 295 minut.

Souhrn 11. kola: Teplice - Sparta 0:1, Liberec – Ostrava 3:2, Plzeň – Žižkov 4:1, Dukla Praha – Jablonec 1:3, Slavia – České Budějovice 2:0, Příbram – Olomouc 4:1, Mladá Boleslav – Bohemians 1905 2:0, Hradec Králově – Slovácko 0:1.

Tabulka: 1. Sparta 30, 2. Jablonec 22, 3. Plzeň 21, 4. Liberec 21, 5. Boleslav 19, 6. Bohemians 18, 7. Slovácko 17, 8. Dukla 15, 9. Příbram 15, 10. Teplice 14, 11. Slavia 12, 12. Hradec 11, 13. Žižkov 7, 14. Olomouc 5, 15. Ostrava 5, 16. České Budějovice 4

Jakub Plíhal

Stručně ze sportu

* Petra Kvitová vstoupila do Turnaje mistryň vítězně. Česká tenistka zvládla své první utkání v Istanbulu a porazila Veru Zvonarevovou z Ruska 6:2, 6:4. Aktuálně třetí hráčka světa Kvitová držela otěže úterního zápasu pevně ve svých rukou. Ustála i dramatický moment ve druhém setu, kdy Ruska dokázala srovnat ze stavu 1:4 na 4:4. „Moc dobře jsem měla zápas v Tokiu v hlavě. Věděla jsem, že zápas musím ubojovat,“ připomněla Kvitová pro deník Sport svůj poslední nevydařený zápas se Zvonarevovou. Wimbledonská vítězka sehraje své druhé utkání ve čtvrtek, nastoupí proti světové jedničce - Dánce Caroline Wozniacké.

* Jaromír Jágr se dočkal své první trefy po návratu do NHL. Český útočník se trefil v pondělí hned dvakrát v zápase s Torontem, který jeho Philadelphia vyhrála 4:2. Devětatřicetiletý Jágr se do střelecké listiny zapsal poprvé na konci první třetiny, podruhé se radoval z gólu v 56. minutě. Celkem v utkání dosáhl tří bodů, ve třetí třetině asistoval u branky Hartnella. Jágr zatím v NHL v osmi utkáních nasbíral sedm bodů (2+5) a zámořská média chválí hlavně jeho práci pro tým.

* Plzeňský boss Tomáš Paclík v pondělí ohlásil kandidaturu do voleb předsedy Fotbalové asociace České republiky. Svým záměrem překvapil, protože při zářijové volbě podporoval Jindřicha Rajchla. Volby předsedy se budou konat na mimořádné valné hromadě 17. listopadu v Nymburku. Zatím se o post ucházel jen Miroslav Pelta, Rajchl zatím váhá.

* Kateřina Nash a Zdeněk Štybar vybojovali v nedělním závodu Světového poháru v cyklokrosu v Táboře pro české barvy skvělá umístění. Štybar skončil i přes defekt kola druhý za Belgičanem Kevinem Pauwelsem a v průběžném pořadí SP je také druhý, vede právě vítěz z Tábora Pauwels. Ještě lepší výsledek získala Kateřina Nash, která závod ženské elitní kategorie vyhrála. Dočkala se tak svého druhého vítězství v kariéře. Nash rovněž vede průběžné pořadí cyklokrosového seriálu žen.

Jan Pěruška

Počasí

Počasí

Zatažená obloha, oblačno, deštivo. Počasí s předstihem dušičkové - památka zesnulých připadá na 2. listopad.

redakce