3. listopadu 2011, Carolina č. 785

události od 26. října do 2. listopadu


Z domova

Oslavy 28. října: Kladení věnců, přísaha nových vojáků či překřikování megafony

Přesně před 93 lety vyhlásil Národní výbor samostatný stát Čechů a Slováků, a zpečetil tak rozpad Rakouska-Uherska. Oslavy tohoto významného dne zahájil v pátek ráno prezident republiky Václav Klaus slavnostním kladením věnců na pražském Vítkově. Státního svátku využili i radikálové, kteří se sešli na nepovoleném mítinku v Havířově.

Prezident Klaus, ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, ministr obrany Alexandr Vondra, pražský primátor Bohuslav Svoboda a arcibiskup Dominik Duka položili věnce k hrobu neznámého vojína. Přítomní minutou ticha vzpomněli památku všech, kteří za vznik vlasti položili život. "Bych byl rád, abychom tento den, kdy vznikla státnost, brali hodně vážně," řekl Klaus.

Oficiálních oslavy u Národního památníku na Vítkově se v dopoledních hodinách kromě ústavních činitelů zúčastnili také představitelé armády, Sokola, bývalých politických vězňů a válečných veteránů. Veřejnost si cestu k soše Jana Žižky v hojnějším počtu nenašla.

Prezident si dále na Pražském hradě vyslechl přísahu téměř pěti set nových vojáků a jmenoval nové generály. Odpoledne pak před stovkami přihlížejících Pražanů a turistů položil věnce k Masarykově soše na Hradčanském náměstí.

Státní svátek využili také členové Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří se i přes soudní zákaz sešli v Havířově. S místními obyvateli chtěli původně mluvit o stěhování nepřizpůsobivých občanů do města, nakonec však předseda strany Tomáš Vandas mluvil o svobodě slova v zemi a přirovnával Česko k totalitě. Pracovnice magistrátu se nadvakrát snažily akci ukončit, nepomohlo ani vzájemné překřikování megafony. "Pokračujeme, pošlete pokutu. Já ji pak zaplatím," odbyl úřednice dle serveru iDnes.cz Vandas. Straně hrozí maximální pokuta ve výši pěti tisíc korun.

Ostatní neoficiální akce proběhly ve větším klidu. Již tradičně se v Praze sešli stoupenci Koruny České (Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), kteří usilují o návrat království. Mítinky také uspořádaly euroskeptická Strana svobodných občanů a hnutí Nespokojení občané, kteří protestují proti vládním reformám.

Z pražského Vítkova Jan Severa

Prezident ocenil válečné veterány, oběti komunistického režimu, vědce i umělce

Pražským hradem v den 93. výročí vzniku samostatného Československa zněly silné příběhy. Prezident Václav Klaus předal státní vyznamenání třem ženám a osmnácti mužům. Mezi nimi byli oběti komunistického režimu, lékaři, podnikatel nebo umělci.

Již tradičně se udělovaly čtyři druhy vyznamenání. Řád Bílého lva vojenské skupiny propůjčil prezident třem válečným veteránům z východní fronty: generálu Mikuláši Končickému, plukovníku Václavu Djačukovi a plukovníku Janu Velíkovi. Poslední z nich byl po válce pronásledován komunistickým režimem a jako důkaz nesouhlasu s ruskou okupací v roce 1968 vrátil Sovětskému svazu všechna svoje vyznamenání.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka za zásluhy převzaly oběti komunistického režimu, mezi nimi Karel Páral, Ladislav Suchomel nebo Anna Magdalena Schwarzová, kterou pro její židovský původ pronásledovali i nacisté.

Medaili Za hrdinství obdržel in memoriam šestnáctiletý Daniel Sukač. Loni v Ostravě zachránil topícího se kamaráda, ale při tom jej strhl proud a on sám utonul. Ocenění za něj převzal otec a toto předávání se stalo nejsilnějším momentem večera.

Jako poslední udělil prezident Medaile Za zásluhy. Ty získali například profesor angličtiny a překladatel Shakespeara Martin Hilský, geolog a klimatolog Jiří Kukla, podnikatel ve zdravotnické technice Zbyněk Frolík, jenž založil světově známou společnost Linet, či vůbec první český olympijský vítěz ze zimních her Jiří Raška, který získal zlato ve skocích na lyžích v Grenoblu 1968, nebo jazzový klavírista Emil Viklický.

V projevu Václav Klaus promluvil o přeceňování globalizace, kritizoval, že se příliš zapomíná na minulost a nemyslí na budoucnost. Podle něj je také nutné udržovat povědomí o tom, jak snadno lze ztratit svobodu nebo státní suverenitu. „Obáváme se civilizačních ataků přicházejících například od fundamentalistického islámu, ale přitom sami děláme, co můžeme, abychom si svou vlastní kulturně-civilizační základnu rozvrátili,“ řekl ke konci své řeči prezident.

Slavnostního pátečního ceremoniálu ve Vladislavském sále se zúčastnilo na 600 hostů. Přímo na místě jej sledoval i bývalý prezident Václav Havel. Ze sálu přihlíželi také přední čeští politici, mezi nimi ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, a osobnosti kulturní scény, například herečka Hana Maciuchová, jež Medaili Za zásluhy od prezidenta převzala v loňském roce.

Z Vladislavského sálu Laura Havlová

Senát a Sněmovnu si prohlédly tisíce lidí. Hodinová fronta za to stála, říkali

Poloprázdné tramvaje s vlaječkami vpředu, ztichlé zastávky metra, vylidněné ulice. Tak vypadala většina míst v Praze 28. října. Ne však před budovami Poslanecké sněmovny a Senátu. Ve frontách čekaly stovky lidí dychtivých nahlédnout do běžně nepřístupných prostor. Letos byl o prohlídku větší zájem než v předešlých letech, do Senátu se podívalo 2500 návštěvníků, do Sněmovny 1600, uvedli pořadatelé.

Před Poslaneckou sněmovnou, která otevírala v 9 hodin, se postupně utvořil zástup sahající z Malostranského náměstí až do přilehlé Tomášské ulice. Lidé na prohlídku míst, která jsou k vidění pouze dvakrát do roka – 8. května a 28. října – čekali i přes hodinu. Do Sněmovny ochranka vpouštěla každou čtvrthodinu zhruba třicet lidí.

U budovy Senátu fronta nedosahovala takové délky, dovnitř se od desáté hodiny ranní každých 15 minut podívalo padesát návštěvníků. „Letos je zájem opravdu veliký, lidé čekali už od devíti hodin, až Senát otevřeme. V porovnání s loňským 28. říjnem je tady více lidí. Přijela i řada mimopražských,“ uvedla Květa Kozáková z odboru vnějších vztahů. Vysoký počet zájemců si vysvětluje příznivým počasím. „Čekali jsme hodně dlouho, asi hodinu. A to ta fronta byla ještě o hodně kratší, než když jsme potom vcházeli dovnitř. Ale rozhodně to za to stálo,“ řekla Dominika, mladá návštěvnice Senátu.

„V Senátu máme běžně otevřené historické prostory, ovšem dnes je prohlídka rozšířená. Návštěvníci můžou nahlédnout i do pracovních prostorů senátorů: do pracovny místopředsedy Senátu, přijímacího salónku předsedy Senátu a do jednacího sálu Senátu,“ vysvětlila Kozáková.

„Návštěvníci se zajímají o fungování Senátu, výzdobu… V podstatě o všechno,“ popisuje průvodkyně Veronika Štefanová nejčastější otázky. Poměr starších a mladších lidí je podle ní padesát na padesát. „Nejvíc chodí Čechů, cizinců jsem si zatím moc nevšimla,“ doplnila.

Kromě hlavní budovy Senátu a Poslanecké sněmovny své dveře pro veřejnost otevřel i Kolovratský palác, kde sídlí senátní kanceláře, Obecní dům nebo primátorova rezidence, kterou navštívilo 2000 lidí.

Ze Sněmovny a Senátu Radek Blažek

Týden vědy a techniky přináší možnost poměřit znalosti s nejchytřejším počítačem světa

Věda pro život - tak zní motto 11. ročníku festivalu Týden vědy a techniky, který se koná od 1. do 11. listopadu v Praze a dalších městech České republiky.  Návštěvníci mohou nahlédnout do tajů mikrosvěta, odhalit tajemství DNA či změřit své znalosti se superpočítačem. Vše s cílem přiblížit vědu široké veřejnosti.

„Život nám předkládá mnoho otázek a věda umožňuje nacházet na otázky odpověď. Jsme rádi, že odpovědi na své otázky hledají desetitisíce návštěvníků festivalu právě zde,“ uvedl předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Festival pořádaný Akademií věd nabízí širokou škálu popularizačních přednášek, výstav a vědeckých experimentů. Učitelé i jejich žáci mohou využít k výuce on-line přenosy některých přednášek. Na největším vědeckém festivalu v České republice mají návštěvníci příležitost seznámit se s nejnovějšími trendy ve vědě, promluvit si s významnými vědci a vyzkoušet si práci s moderními vědeckými přístroji. Velké oblibě veřejnosti se každoročně těší i Dny otevřených dveří ústavů Akademie věd a vybraných elektráren a informačních center energetické Skupiny ČEZ.

Letošní rok je Mezinárodním rokem chemie, u jehož příležitosti se uvádí speciální program Chemie mezi námi. Součástí je i výstava věnovaná životu a dílu světově známého českého vědce Otty Wichterleho, který proslul objevem měkkých kontaktních čoček.

Kateřina Lanková

Zemřel Jiří Gruša – spisovatel, politik, disident a český Evropan

Zemřel známý spisovatel, básník, překladatel, ale i disident a diplomat Jiří Gruša. Ve věku dvaasedmdesáti let podlehl operaci srdce, které se podrobil 28. října. Od počátku osmdesátých let žil v emigraci v Německu, vřelý vztah k rodné zemi si však uchoval, v devadesátých letech působil v diplomatických službách a dění v českých zemích aktivně sledoval a komentoval.

Rodák z Pardubic vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, v šedesátých letech působil jako redaktor a spisovatel, z nejznámějších lze jmenovat časopisy Tvář, Sešity pro mladou literaturu nebo básnickou sbírku Cvičení mučení (1969).

Po zákazu činnosti publikoval v samizdatu (Modlitba pro Janinku, Dámský gambit) a stal se jedním z prvních signatářů Charty 77. V roce 1981 vycestoval na stipendium do Spojených států, čímž přišel o české občanství. Žil v Německé spolkové republice, kde vykonával mimo jiné funkci místopředsedy Československého dokumentačního střediska nezávislé literatury. Po revoluci získal zpět české občanství a působil jako český velvyslanec v Rakousku a Německu, v roce 1997 zastával post ministra školství v Klausově vládě.

Na sklonku života vstoupil do vedení vídeňské Diplomatické akademie a stal se předsedou mezinárodního PEN klubu. Psal česky a německy, v druhé polovině tvůrčího období publikoval především eseje, mnohým z nich byly námětem aktuální události z Česka (Česko-návod k použití), nebo kontroverzní osobnosti (monografie o Edvardu Benešovi jako Rakušanovi).

„Původem Čech jako poleno, který nás kvůli čtyřicetiletému odstupu od vlasti viděl ostřeji, než můžeme zahlédnout sami sebe, protože z pupíku Čech, z Řípu, nedohlédneme dál než do Čech a všech, kteří nám mohli nastavovat zrcadlo jsme se zbavili (…). Jako Evropan nás vnímal v mnohem širším kontextu. Ale nestěžoval si, věděl, že lepší národ nemá,“ zavzpomínal na Jiřího Grušu novinář Karel Hvíždala v týdeníku Respekt.

Kateřina Součková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Nečas ve Washingtonu: Čtyřminutový Temelín, základna NATO i pietní akt

Dostavba jaderné elektrárny Temelín či vybudování základny NATO v České republice. Nejen o těchto tématech diskutoval předseda vlády ČR Petr Nečas spolu s americkým prezidentem Barackem Obamou během své dvoudenní návštěvy USA. Předtím, než v pátek odletěl zpět do ČR, zúčastnil se pietního aktu u sochy T. G. Masaryka u příležitosti oslav státního svátku 28. října.

Témat setkání bylo mnoho. V úvodu Obama nešetřil komplimenty směrem k ČR a ocenil například českou vojenskou účast v Afghánistánu, chválil si i bezpečnostní a hospodářskou spolupráci obou zemí. „Česká republika je jeden z našich největších spojenců, který nám poskytuje podporu jak v bezpečnostních, tak dalších otázkách,“ uvedl podle ČT24 Obama.

„Bylo to velmi pracovní jednání, probrali jsme celou řadu záležitostí," řekl podle iHNed.cz premiér, čímž vyvrátil pochybnosti, že se návštěva týkala pouze výběrového řízení kolem dostavby jaderné elektrárny Temelín. „Ze zhruba 45 minut rozhovoru se otázka Temelína týkala asi čtyř minut, nebylo to dominantní téma,“ upřesnil premiér v Událostech, komentářích. O tuto lukrativní zakázku má USA velký zájem především proto, že by se díky ní vytvořila nová pracovní místa pro Američany, které sužuje vysoká nezaměstnanost. O vítězi by se mělo rozhodnout v roce 2013.

Nečas také amerického prezidenta seznámil s návrhem na vybudování základny NATO, která by sloužila jako výcvikové středisko pro piloty vrtulníků všech členských zemí. Toto centrum by mělo vzniknout v Pardubicích. Americká strana v tomto případě vyslovila zájem o rozvoj projektu. Definitivní slovo však padne až příští rok v květnu na summitu NATO v Chicagu.

Premiér v Událostech, komentářích doplnil, že americkému prezidentovi není současná situace v eurozóně lhostejná zejména proto, že Spojené státy potřebují stabilní eurozónu a EU jako obchodního partnera. Nečas ještě před setkáním s Obamou vystoupil s projevem o středoevropském pohledu na transatlantické vztahy na konferenci Fórum EU - Washington.

V pátek pak předseda vlády položil květiny k pomníku T.G.M u příležitosti oslav 93. výročí vzniku Československa a v této souvislosti připomněl, že právě USA a jejich prezidenti stáli u tří významných okamžiků spojených se svobodou Československa, a to na konci první světové války a v průběhu druhé světové a studené války.

Premiér během návštěvy přebýval v rezidenci Blair House a stal se po Václavu Havlovi druhým českým politikem, kterému se tato příležitost naskytla. Mezi další české politiky, kteří měli možnost jednat s americkými prezidenty v Oválné pracovně Bílého domu, patří například Miloš Zeman,Vladimír Špidla nebo Mirek Topolánek.

Ellen Brendlová

Čeští vojáci definitivně opouštějí Kosovo

„Stanovený úkol jsme splnili, základna je připravena k předání!“ Tímto hlášením se rozloučil major Josef Nejedlý se základnou Šajkovac, které velel. Spolu s ním Kosovo opustí postupně více než 70 vojáků, kteří se stali posledními příslušníky české armády sloužícími na kosovských základnách.

První dvacítka přiletěla do Česka 27. října, dalších více než třicet vojáků doprovázelo techniku vlakovým transportem vypraveným z Kosova o den později. Posledních 22 vojáků se domů vrací 3. listopadu. Nyní bude v Kosovu působit už jen několik Čechů (maximálně 15 osob) na velitelství KFOR (Kosovo Forces – Mezinárodní síly pro Kosovo).

Přítomnost české armády na vojenských základnách bude připomínat jen pamětní deska v Šajkovaci. Tu při předání základny slavnostně odkryl místní starosta Agima Veliu. „Čeští vojáci kromě toho, že zajišťovali bezpečnost našich obyvatel, nám pomáhali i se stavěním škol, cest a dalších věcí, a za to jim a české vládě patří náš dík,“ citovaly ho stránky Army.cz.

Čeští vojáci působili v Kosovu od července 1999 v rámci mezinárodní mírové mise vyhlášené Radou bezpečnosti OSN. Stali se tak příslušníky nově utvořených jednotek KFOR, jež měly za úkol zabránit útokům armád Jugoslávie a Srbska, a etnickým nepokojům, které vypukly poté, co se Kosovo osamostatnilo od Srbska. Dalšími cíli bylo i udržování pořádku, obnovení infrastruktury a rozdělování humanitární pomoci. Během mise se v Kosovu vystřídalo více než 8 tisíc českých vojáků, dva při tom zahynuli - Luděk Severa a Vlastislav Hendrich.

Kromě České republiky stahují své vojáky i další země, například Slovensko. NATO chce totiž omezit počet sil v Kosovu a zaměřit se na mobilní jednotky, které by v případě potřeby mohly být rychle vyslány na novou misi.

Jakub Šnajdar

Radičová ohlásila odchod zo strany. Kandidatúru na prezidentku nevylúčila

Iveta Radičová oznámila svoj odchod z SDKÚ (Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie), najsilnejšej slovenskej stredo-pravicovej strany. „Nemôžem sa na svojich voličov znova obracať s heslom, ktorému verím, že iba spolu to dokážeme,“ povedala v príhovore po rokovaní ústrednej rady strany vo Zvolene v sobotu 29. októbra. Radičová je premiérkou, ktorej vláda padla nedávno pri hlasovaní o eurovale a krajinu vedie do predčasných volieb v marci 2012. Zo strany oficiálne vystúpi po kongrese, ktorý by sa mal uskutočniť po voľbách. „Mám záväzok priviesť Slovenskú republiku z titulu funkcie premiérky vlády stabilne k predčasným voľbám a túto povinnosť si splním,“ uviedla v príhovore. Zároveň podotkla, že si uvedomuje svoju mieru zodpovednosti za všetky kroky, ktoré jej vláda urobila, a že ju nedokázala udržať dlhšie ako 15 mesiacov. Dodala, že už nemá právo uchádzať sa o dôveru občanov v nadchádzajúcich voľbách.

Podľa predstaviteľov koaličných strán Sloboda a solidarita (SaS), Kresťansko - demokratické hnutie (KDH) a Mosta-Híd bude Radičová na slovenskej politickej scéne chýbať. „Myslím si, že je škoda, že odchádza. Strácame politika, ktorý bol tvárou vládnej koalície a aj jej najpopulárnejším predstaviteľom,“ reagoval na Radičovej rozhodnutie predseda Mosta-Híd Béla Bugár pre portál Pravda.sk. „Iveta Radičová zdvihla latku transparentnosti vysoko, takže z tohto pohľadu je škoda, že odchádza. Ale chápem jej rozhodnutie a vôbec sa jej nečudujem, veď jej stále hádzali polená pod nohy,“ citoval Pravda.sk Richarda Sulíka, predsedu strany SaS, jednej zo strán, ktoré nepodporili európsky záchranný fond spojený s hlasovaním o dôvere vlády, čo spôsobilo jej pád (spolu so stranami OKS a Obyčajní ľudia).

Dosluhujúca premiérka vlastnú stranu neplánuje, pretože nechce zrádzať stranu SDKÚ, ktorú považuje za svoju vlastnú. Vyhlásila to v nedeľu 30. októbra v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo, hoci nemala vždy podporu svojej strany a zdá sa, že posledné mesiace v nej išla sama za seba. Na otázku, či uvažuje nad prezidentskou kandidatúrou v roku 2014, odpovedala aforizmom jej nebohého manžela a komika Stana Radiča: „Berte ma do politiky, značka: Mám dobrý žalúdok. Ja som mala v poslednom čase už riadne kŕče.“ Napriek tomu kandidatúru celkom nevylúčila: „Zvažujem to.“ Radičová sa o post prezidentky uchádzala už v roku 2009, kedy ju ale v 2.kole porazil Ivan Gašparovič o takmer 12 % hlasov.

Eva Spisáková

Ekonomika

Stručně z ekonomiky

* Sazku převzal nový majitel. Stala se jím společnost Sázková kancelář kontrolovaná společnostmi PPF a KKCG. Novým generálním ředitelem se stal Kamil Ziegler, předsedou představenstva Tomáš Rybáček, oba z PPF. Cílem nového vedení je dostat Sazku zpátky na pozici jedné z nejvýznamnějších společností v České republice. „Chceme minimálně tři čtvrtiny tržeb, které byly stabilní v uplynulých letech," řekl 1. listopadu pro ČTK Ziegler. Momentálně je Sazka přibližně na 54 % loňských tržeb. U Sportky je to ještě méně – necelých 40 %.

* Škoda Citigo míří na trh. Nový vůz se v Česku začne prodávat na konci listopadu. K dostání bude třídveřová verze vozu, pětidveřová se na trh dostane začátkem roku 2012. Škoda Citigo je zatím nejmenším modelem společnosti, která si od něj slibuje vstup do segmentu mini vozů a tím posílení své pozice na západoevropských trzích. „Citigo je ústředním pilířem naší růstové strategie a otevírá naší značce cestu do silně rostoucího segmentu mini vozů,“ citovala ČTK 31. října předsedu představenstva Škody Winfrieda Vahlanda. Letos Škoda Auto zdvojnásobila svůj hrubý zisk a od nových modelů Citigo a Rapid si slibuje až ztrojnásobení ročních prodejů. Cena základní verze automobilu bude 179 000 korun.

Vojtěch Kostka

Kultura

Státní cenu získali spisovatelka Hodrová a překladatel Shakespeara Hilský

Letošními laureáty Státní ceny za literaturu se stali spisovatelka Daniela Hodrová a překladatel Martin Hilský. „Je hezké vědět, že nějaká spravedlnost na světě je – i ze strany státní instituce,“ komentoval předávání Státních cen ministerstva kultury jeho moderátor Marek Eben.  Slavnostní ceremonie se konala ve čtvrtek 27. října v Národním divadle v Praze a ceny se dále předávaly umělcům za přínos v oblasti divadla, výtvarného umění, kinematografie a audiovize, hudby a architektury.

Porota ocenila Hodrovou za její dosavadní práci a poslední román Vyvolávání. „Moje knihy nejsou tím typem knih, za které by se měly udělovat ceny, ale román Vyvolávání si ji, myslím, zaslouží,“ reagovala autorka. Hodrová svá díla často zasazuje do magického prostředí Prahy. Její romány nejsou nikterak jednoduché a vynikají neobvyklou obrazností.

Přední český překladatel z angličtiny Martin Hilský převzal ocenění za komplexní překlad díla Williama Shakespeara. Hilský se mu věnuje už 28 let a v zemi zřejmě neexistuje větší odborník na alžbětinskou dobu. Autor ale přiznává, že je složité zachovat věrnost Shakespearova díla a přitom ho přeložit tak, aby se dal hrát na divadelních prknech.

Cena za přínos divadlu vůbec poprvé náležela tanečníkovi. Choreograf Jiří Kylián ji získal za „dlouhodobé zásluhy v rozvoji tanečního umění v celosvětovém měřítku a za soustavnou podporu českému tanci.“ Hudební publicista Lubomír Dorůžka, který se zasloužil o propagování jazzové hudby, zase obsadil první příčku v kategorii za přínos české hudební scéně.

V sekci výtvarného umění porota ocenila Leoše Várku za vybudování Centra současného umění DOX v Holešovicích. „Jsem důkazem, že kvalifikace ne vždy odpovídá kompetentnosti, “ poznamenal letošní laureát. Várka založil DOX bez předchozího výtvarného vzdělání a dnes se těší i mezinárodnímu uznání.

Za celoživotní dílo převzal cenu architekt Miroslav Masák. V kategorii kinematografie a audiovize se umístili dva umělci. Režisér Jan Němec a in memoriam hudební skladatel Zdeněk Liška. Jeho kompozice podkreslují mimo jiné filmy Obchod na korze či Spalovač mrtvol.

Slavnostní předávání provázel soubor baletu Národního divadla. Každou oceňovanou kategorii uvedl krátkým baletním představením, a dotvářel tak celkovou atmosféru večera. Všichni laureáti dostanou finanční odměnu 300 tisíc korun.

Adéla Skřivánková

Klaus nebo ropa v Mexickém zálivu – karikovat se dá cokoli, dokazuje výstava No Comment

Expozici nejlepších novinářských karikatur, komiksů a kreslených vtipů za rok 2010 podle ankety Novinářská cena je možné po Bratislavě a Prešově vidět i v Praze. Výstavu No Comment odstartovala ve čtvrtek 27. října vernisáž v Týnské literární kavárně, kde si návštěvníci mohou prohlédnout výtvory kreslířů ze Slovenska i Česka, které oživovaly stránky novin a časopisů v uplynulém roce.

Z dvaceti soutěžících převážně ze Slovenska, kde má anketa již sedmiletou historii, zvítězil český novinář Miroslav Kemel se sérií karikatur Ohlédnutí za rokem 2010, na níž porotu zaujala mimo jiné „schopnost postihnout charakteristické vlastnosti i podobu karikovaných a ironicky okomentovat jejich pochybné aktivity“.

Přesto autor sám říká: „Při kreslení vtipů se moc nebavím. Často se rozčiluji a vztekám, co to který politik řekl, nebo provedl.“ Jeho kresby zachytily jak prezidenta Klause, tak bývalé premiéry, českého Paroubka a slovenského Fica, ale i důležité události roku 2010, jako byl únik ropy z vrtu BP v Mexickém zálivu. „Nevěřím, že existuje něco jako typicky český humor. Humor se dá dělit do mnoha kategorií, já sám sebe řadím mezi deníkové karikaturisty, protože to je velice specifická práce, v podstatě kreslená novinařina,“ dodal laureát ceny, jehož kresby se objevují na stránkách MF Dnes.

Porota ocenila nominacemi ještě slovenské kreslíře deníků Pravda (Jozef „Danglár“ Gertli), SME (Martin „Shooty“ Šútovec) a Hospodárských novin (Fedor Vico). Mezi soutěžícími ale nebyli jen kreslíři velkých deníků, na výstavě se objevily například komiksy Lely Gaislerové pro týdeník Respekt.

Novinářská cena, kde se jednou z kategorií stala i karikatura v novinách, vznikla před sedmi lety na Slovensku. Letos se poprvé soutěžilo společně, takže se mohli zúčastnit i čeští karikaturisté. Kresby z výstavy zůstanou na stěnách kavárny až do 10. ledna příštího roku.

Z Týnské literární kavárny Matouš Hartman

Batmanův Gotham i pražské metro mají společného jmenovatele, Komiksfest!

Byla to scéna jak z komiksu - Joker se svou bandou poskoků se pokusil ukrást prsten s velikým fialovým diamantem. Dlouho se však blyštivým kamenem netěšil, neboť se na scéně objevil maskovaný ochránce města Gothamu, Batman, a společně s Catwoman krádež překazili.

Batmanovskou módní přehlídkou Parazit fashion shopu začal 28. října před zraky početných návštěvníků šestý ročník mezinárodního festivalu Komiksfest! V klubu Druhé Patro se tradičně v komiksovém duchu předvedla výtvarnice a designérka Yana Thal.

Zdi Druhého Patra zdobila díla českých autorů, která se vystavují ve stanicích metra v rámci projektu UM! Umění v metru. „Smyslem našeho festivalu bylo vyvést český komiks z undergroundu, touto akcí ho tak trochu do podzemí vracíme,” poznamenal výkonný ředitel Joachim Dvořák.

Jaromír 99, známý svou prací na komiksu Alois Nebel, si pro výstavu obrazů inspirovaných básněmi Jana Těsnohlída vybral zastávku metra Nádraží Holešovice. Na stanici Háje mohou cestující vidět lesem inspirované obrazy Karla Jerieho, Jaromír Plachý vystavuje na Opatově, Vladimir 518, známý ze svého účinkování v rapové formaci PSH, vypracoval sérii portrétů pražských bezdomovců, které na druhé kopii posunul do komiksového světa superhrdinů, a svá díla vystavuje na stanici Kačerov, která už svým názvem evokuje spojitost s kreslenými příběhy.

David Böhm připravil pro cestující příběhy o cestujících, vystavené na Pražského povstání. Poslední z vystavujících v metru, jediná žena, je Kateřina Bažantová, známá svým projektem United Kingdog, se kterým slaví úspěch i na poli oděvů a módních doplňků. Jak už název výstavy napovídá, jde o vyobrazení zvířat, zejména psů, a tak i výběr stanice byl celkem jednoduchý, I. P. Pavlova.

Komiksfest! je na nejlepší cestě přinést kreslené příběhy do širšího povědomí, nebo alespoň přivést diváky s otevřeným vědomím ke kresleným příběhům. Letos k nám přiváží skutečnou špičku světového komiksu, od neděle jsou ve Francouzském institutu k vidění díla Pascala Rabatého a od pondělka vystavuje v Chemistry Gallery Dave McKean, známý spoluprací s Neilem Gaimanem.

Z klubu Druhé Patro Jan Hrbek

Pražská galerie poprvé vystavuje Radimského impresionistické krajiny

Ohlédnutí za tvorbou jednoho z největších českých impresionistů Václava Radimského si pro návštěvníky od 28. října připravila Galerie hlavního města Prahy. Vůbec na první výstavu věnovanou výhradně tomuto malíři se zájemci mohou přijít podívat do prostor Ústřední knihovny na Mariánském náměstí.

Radimský strávil velkou část života ve Francii, kde se setkal s největším impresionistou Claudem Monetem. Většina jeho děl také vychází z francouzské krajiny. Stejnou pozornost jako okolí francouzské obce Giverny však malíř věnoval i oblasti Polabí, jež ho inspirovalo po návratu.

Krajiny Václava Radimského do sebe vtáhnou svou proměnlivostí a reálností. Pohled na roztřesené vodní hladiny řeky Seiny může u diváků snadno evokovat pocit, jako by stáli uprostřed ní. Barevnou náladovostí Francie a Čech se návštěvníci mohou nechat pohltit až do 5. února.

Z Ústřední knihovny Anna Dorňáková

V Česku se poprvé konala mezinárodní soutěž mladých filmařů 48 Hours Film Project

V soutěži 48 Hours Film Project měly týmy na natočení a zpracování snímku pouhých 48 hodin. V pátek 21. října si každý štáb vylosoval filmový žánr a pořadatelé také zadali repliku, postavu a rekvizitu, které se v snímku musely objevit. V neděli mělo 25 českých i zahraničních štábů odevzdat hotový příspěvek v maximální délce sedmi minut. V dané lhůtě úkol splnilo 19 štábů. Porotu nejvíce zaujal snímek No country for young man od tvůrčí skupiny Bulvarart. Ze slavnostního promítání, které se konalo 29. října v kině Lucerna, si tak Bulvarart odnesl cenu za nejlepší film, střih a využití zadaných podmínek. Vítěz také postupuje do mezinárodního kola, které se bude konat v Novém Mexiku v USA, a má šanci dostat se i na slavný filmový festival v Cannes ve Francii.

"Myslím si, že tohle je pro mladé filmaře úžasná šance dokázat si, co mohou udělat za 48 hodin. Filmaři většinou čekají na inspiraci a hlavně na peníze, aby mohli něco natočit. V této soutěži mohou snímek natočit jakoukoli technikou téměř s nulovými náklady a po 48 hodinách mají hotový film, na který se pak v kině Lucerna můžou podívat desítky diváků, na vítězný film dokonce i diváci v zahraničí," uvedla před slavnostním promítáním všech snímků pořadatelka soutěže Petra Ratner.

Kontroverzní snímek s politickou tematikou No country for young man vzbudil mezi diváky i porotou největší ohlasy a posbíral většinu vyhlašovaných cen. "Úroveň soutěžních snímků byla dobrá a myslím si, že vítězný film No country for young man má velkou šanci uspět v zahraničí, protože je velmi dobře udělaný," řekla Carolině zpěvačka  skupiny Toxique Klára Vytisková, která předávání cen moderovala. Práci štábu Bulvarart si pochvaloval i režisér Robin Kvapil. "Byla to velká zábava, všechno šlapalo jako hodinky. Střih, kamera, herci, všechny složky spolu dobře fungovaly a celý štáb odvedl výbornou práci. To je asi jeden z hlavních důvodů, proč náš film měl úspěch," uvedl. Kvapil studuje režii dokumentu na FAMU v Praze a je absolventem oboru divadelní režie na JAMU v Brně.

První ročník 48 Hours Film Project se konal v roce 2001 ve Washingtonu. Od té doby se tato soutěž rozšířila do více než sta metropolí. V Praze se však letos konal teprve první ročník. V porotě zasedla i Ludmila Clausová, vedoucí České filmové komise, která pomáhá zahraničním i tuzemským filmařům s natáčením snímků v Česku. Podle Clausové umožňují soutěže jako 48 Hours Film Project mladým filmařům snadněji realizovat své nápady, které by mohly oživit domácí filmovou scénu. "Nezávislé filmy potřebujeme, protože jsou odvážné," říká Clausová.

Z kina Lucerna David Štrup

Sport

Kvitová ovládla Turnaj mistryň a je světovou dvojkou, Peschkeová na triumf nedosáhla

Tenistka Petra Kvitová si po triumfu ve Wimbledonu připsala další životní úspěch. Rodačka z Fulneku vyhrála Turnaj mistryň, ve finále 30. listopadu porazila běloruskou soupeřku Azarenkovou 7:5, 4:6, 6:3. Vítězství jedenadvacetiletou hráčku posunulo na druhou příčku žebříčku WTA.

"Těžko hledám slova. Když jsem začínala sezonu, tak jsem si neuměla představit, že tady budu stát jako vítězka a budu mít i grandslamový titul. Je to jako sen," prohlásila těsně po vyhraném finále  na kurtu zaplněné istanbulské haly Sinana Erdema.

Svěřenkyně trenéra Davia Kotyzy tak svým vítězstvím navázala na úspěchy Jany Novotné, vítězky z roku 1997, a Martiny Navrátilové, šampionky z let 1978, 1979 a 1981. Zařadila se také po bok Marie Šarapovové a Serene Williamsové, které vyhrály Turnaj mistryň při své vůbec první účasti.

Kvitová v červené skupině postupně bez problému porazila světovou jedničku Wozniackou z Dánska, Rusku Zvonarevovou i Polku Radwaňskou a bez ztráty setu postoupila do vyřazovacích bojů. V semifinále zdolala i Autralanku Stosurovou, s níž vylepšila bilanci vzájemných zápasů na 3:0. Sedmá hráčka světa však Kvitovou trápila a po první vyhrané sadě měla do finále blíž. Česká tenistka ale několika vyhranými gamy v řadě dokázala vývoj otočit a vyhrála 5:7, 6:3 a 6:3.

Své zastoupení měl český tenis i v deblové části turnaje, kde nejvýše nasazený pár Květa Peschkeová a Slovinka Katarina Srebotniková postoupily do finále, kde však nad jejich síly byla dvojice Američanek Huberová s Raymondovou. Obě české zástupkyně na Turnaji mistryň ještě čeká finále Fed Cupu, v němž se o víkendu utkají s Ruskem.

Marek David

Plzeň opět nestačila na Barcelonu, Messi skóroval hned třikrát

Ani v roli domácích se fotbalistům Plzně proti nejlepšímu týmu současnosti nedařilo. V úterý 1. listopadu podlehli Barceloně v pražském Edenu 0:4. Inkasovali dvakrát víc gólů než před dvěma týdny na Nou Campu. Plzeň je po čtyřech zápasech ve skupině H poslední, naopak Barcelona má už jistý postup do osmifinále. Českého šampiona čeká další utkání 23. listopadu a v Bělorusku proti Borisovu půjde o třetí místo a postup do Evropské ligy.

Český tým představoval od prvních minut zápasu pro španělského favorita důstojného soupeře, a dokonce se dostal k obrovské šanci. Tu však Petržela neproměnil a brankáře Valdése nepřekonal. Klíčovým momentem utkání se stal faul Čišovského na Messiho ve 23. minutě. Vysloužil si za něj červenou kartu a Messi nařízenou penaltu  proměnil.

„Zápas se mi hodnotí velice těžce. Hlavně z toho důvodu, že jsme měli skvělý začátek, který nám vyšel podle našich představ. Myslím si, že trošku zlomový moment nastal, když šel Milan Petržela sám na bránu a bohužel nevstřelil gól. Hrát proti takovémuto soupeři v deseti je dost velký problém,“ řekl pro klubový web kouč Pavel Vrba. Podruhé se Messi prosadil těsně před přestávkou.

Navzdory zákrokům brankáře Pavlíka a gólové šanci Plzně v 67. minutě, kdy Limberský našel centrem Petrželu, znovu udeřila Barcelona. V 72. minutě zvyšoval Fabregas, Messi podtrhl vítězství v 90. minutě.. „Je to nejlepší (tým) na světě. Takže určitě je to i nejlepší hráč, proti kterému jsem hrál,“ hodnotí kvality soupeře brankář Roman Pavlík.

Plzeň – Barcelona 0:4 (0:2)
Branky: 24. Messi (pen.), 45. Messi, 72. Fabregas, 90. Messi

Tomáš Miklica

Fotbalová liga: Sparta doma znovu selhala, ostravská mizérie pokračuje

Fotbalisté pražské Sparty ve 12. kole nejvyšší fotbalové soutěže nedokázali odčinit potupnou prohru s Libercem 0:3 z posledního domácího zápasu a podlehli stejným výsledkem i Mladé Boleslavi. Jejich náskok se ztenčil na šest bodů, na druhé místo se dostal obhájce titulu z Plzně. Až na dno tabulky se propadla Ostrava, která pokračuje v sérii špatných výsledků.

Ač se do základní sestavy vrátil útočník Kweuke, sparťané si vyloženou šanci nevytvořili. V úvodní půlhodině byli aktivnější, na gólmana Millera vyslali i několik střel, to ale bylo z jejich strany vše. Naopak mladoboleslavští v ofenzivě postupem času prokazovali více kreativity. První gól vstřelil ve 43. minutě z protiútoku i díky teči sparťanského stopera Zápotočného kapitán Kulič.

Úvod druhého poločasu přinesl očekávaný tlak domácích, avšak bez náznaku gólové příležitosti, a tak se opět předvedla Boleslav. Tentokrát rychlý kontr v 61. minutě úspěšně zakončil Chramosta. Po této ráně jako by na hráče Sparty padla deka, jejich hru charakterizovaly nepřesnosti, laciné ztráty míče a vlažné tempo hry. Z toho vytěžil svůj druhý zápis mezi střelce Kulič, který tak završil povedený výkon. Za ten si při střídání v závěru vysloužil ovace i od sparťanských fanoušků.

„Byl bych moc rád, kdybych svým výkonem pomohl do sestavy svému kamarádovi Tomáši Řepkovi,“ řekl hrdina utkání Marek Kulič o stoperovi Sparty, který se už dva měsíce neobjevil na hřišti. Ten ze sestavy vypadl z výkonnostních důvodů, momentálně má i zdravotní problémy. Za hlavní příčinu úspěchu pak Kulič označil kvalitní defenzivu, svižný přechod do útoku, ocenil i kolektivní výkon. Mírnil však nadšení před příštím kolem, kdy se v Boleslavi představí Dukla.

Nováček si přiváží tři body z Ostravy, kde zvítězil 2:1. Po první desetiminutovce se dvěma góly svítilo skóre 1:1 až do 79. minuty. O výsledku rozhodl záložník hostí Marek Hanousek. Nováček z Julisky, nacházející se na sedmém místě, je příjemným překvapením sezony, naopak ostravský tým je velkým zklamáním – s pouhými pěti body se propadl na poslední příčku.

Sparta nebyla jediným favoritem, který před vlastními fanoušky nezískal ani bod – Jablonec bez zraněného střelce Davida Lafaty podlehl 0:1 Teplicím. Promarnil tak šanci stáhnout náskok Sparty na pět bodů – jejími nejbližšími pronásledovateli jsou nově Plzeň a Liberec. Oba týmy přesvědčivě zvítězily, Plzeň doma rozdrtila Hradec 5:0, Liberec vstřelil čtyři branky na Žižkově.

Výsledky 12. kola: Bohemians – Olomouc 1:1, Plzeň – Hradec Králové 5:0, Ostrava – Dukla 1:2, Sparta – Mladá Boleslav 0:3, Žižkov – Liberec 1:4, České Budějovice – Příbram 4:1, Slovácko – Slavia 1:3, Jablonec – Teplice 0:1

Tabulka: 1. Sparta 30, 2. Plzeň 24, 3. Liberec 24, 4. Jablonec 22, 5. Ml. Boleslav 22, 6. Bohemians 1905 19, 7. Dukla 18, 8. Slovácko 17, 9. Teplice 17, 10. Slavia 15, 11. Příbram 15, 12. Hr. Králové 11, 13. Č. Budějovice 7, 14. Žižkov 7, 15. Olomouc 6, 16. Ostrava 5.

Ze Sparty Jiří Linhart

Hokejová Sparta se po sérii vítězných utkání vyšvihla na druhé místo tabulky

Sparta jednoznačně dává najevo, že nehodlá opakovat chyby z loňské sezony. V předchozím ročníku nejvyšší soutěže se neprobojovala ani do play-off, nyní však má nasbíráno již 34 bodů, je na druhém místě v tabulce a na vedoucí tým ztrácí pouhé dva body.

Mužstvo Sparty dokázalo v posledních čtyřech zápasech třikrát zvítězit. Rozjetý tým se povedlo přibrzdit jen hráčům Liberce, kteří na domácím ledě vydřeli mohutným obratem v poslední třetině výhru 5:4. Od zápasu v Liberci však Sparta nechybovala, Pardubice i Brno dokázala porazit tříbrankovým rozdílem. Úterní utkání potvrdilo jak výbornou formu brankáře Faltera, tak i celkovou jistotu a dobrou spolupráci jeho spoluhráčů na ledové ploše. Sparťané porazili Kometu Brno 3:0. Zpočátku byl zápas velmi vyrovnaný. Díky výborně chytajícím brankářům padla první branka až na konci druhé třetiny zásluhou Formana. Na 2:0 zvyšoval po povedené přihrávce Sersena Broš. Čtyři minuty před koncem utkání měla Kometa největší šanci na obrat, veškeré naděje však brněnským zmařil výstavním zákrokem brankář Falter. Spartě pak ještě pojistil vítězství gólem na 3:0 Tenkrát.

V čele tabulky po 18. kole nadále zůstávají České Budějovice, na jejím opačném konci se nachází Mladá Boleslav, která však po dvou vyhraných zápasech smazala ztrátu na Karlovy Vary, které nyní vedou již jen o skóre.

Výsledky:
16. kolo: Kladno- Zlín 1:0, Liberec- Sparta Praha 5:4, Plzeň - Kometa Brno 1:6, Slavia Praha- Mladá Boleslav 0:2, Třinec-Č. Budějovice 3:6, Litvínov- Vítkovice 3:2, Pardubice- Karlovy Vary 3:4(SN)

17. kolo: Sparta Praha - Pardubice 4:1, Slavia Praha - České Budějovice 0:3,Vítkovice - Liberec 3:2, Zlín - Třinec 1:2(SN), Mladá Boleslav - Plzeň 3:1, Kometa Brno - Litvínov 5:1 

18. kolo: Tinec- Mladá Boleslav 6:3, Kladno- Vítkovice 3:4, Sparta Praha- Kometa Brno 3:0, Liberec-Karlovy Vary 3:2(SN), Litvínov-Slavia Praha 6:5 (SN), Pardubice-Zlín 6:1

Tabulka (k 2. listopadu):
1. Č. Budějovice 36, 2. Sparta Praha 34, 3. Liberec 34, 4. Zlín 30, 5. Třinec 29, 6. Plzeň 28, 7. Pardubice 28, 8. Vítkovice 24, 9. Kometa Brno 24, 10. Kladno 23, 11. Litvínov 23, 12. HC Slavia Praha 20, 13. Karlovy Vary 18, 14. Mladá Boleslav 18.

Petra Kleinová

Počasí

Počasí

Ponurá listopadová nálada, všudypřítomný smog a šeď. Opět se množí pacienti s podzimními depresemi. V posledních dnech nebylo počasí dvakrát optimistické. Od západu přichází studená fronta, která přinesla deště a mlhu. Ty se na ČR snesly již během víkendu a zřejmě místy vydrží do dalších dnů. Teploty v průměru okolo 11 °C také nejsou pro ty slabší z nás velkou výhrou. Na většině území bude  navíc panovat inverzní oblačnost a zatažená obloha. Náladu jistě ani nezvedne fakt, že slunce vychází okolo sedmé hodiny ranní, což značí brzký odchod do pracovního procesu, a zapadá okolo půl páté odpoledne. Doba jako stvořená pro vzpomínku na všechny zesnulé.

Pro zlepšení nálady snad ani ven nevycházet a v teple domova si raději vypít svůj oblíbený šálek čaje.

Michaela Bezvodová