10. listopadu 2011, Carolina č. 786
události od 2. do 9. listopadu
Z domova
Obstrukce ochromily Poslaneckou sněmovnu, přesto koalice znovu schválila reformní zákony
Sada vládních reforem, které již absolvovaly tři čtení ve Sněmovně a byly vráceny Senátem, prošla v neděli v noci v dolní komoře parlamentu díky podpoře vládní koalice. Levicová opozice se pokusila proces přijetí reformních a úsporných zákonů alespoň oddálit vysíláním všech svých přítomných poslanců k řečnickému pultu.
Obstrukce měly mít podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky zásadně jinou podobu a měly trvat čtrnáct dní. Podle poslanců ČSSD jsou totiž reformy, obzvláště ta důchodová, která prodlužuje věk odchodu do důchodu nad 70 let a zavádí soukromé spoření v tzv. druhém pilíři na úkor solidárního průběžného systému, asociální a amorální.
Koalice ale odhlasovala zkrácení řečnické doby každého poslance na dvakrát deset minut a navíc všech 14 bodů programu sloučila do jedné diskuse, k čemuž si ale ČSSD prosadila příchod svých senátorů. Sama koalice prosadila nepřetržitost jednání, což je hlavní důvod, proč byly tentokrát obstrukce vnímány tak výjimečně.
Od 1. listopadu, kdy šestidenní obstrukce propukly, probudily řadu emocí. Koalice v čele s premiérem Petrem Nečasem namítala, že nemělo smysl obstrukce protahovat, když opoziční poslanci nepředstavovali plnohodnotné argumenty, ale pouze zabírali čas. „Chováte se politicky jako malé děti, kterým tento nástroj vůbec nepatří do rukou, protože působí rány na těle české demokracie,“ prohlásil ve svém projevu před poslanci Nečas.
Při obstrukcích došlo i na citace bible, arabských básníků, osobní zpovědi a texty stažené z internetu se dokonce opakovaly, což koalice odsoudila jako nesmyslné paralyzování vládní činnosti. Opozici také vytýkala, že během předchozích tří čtení ve Sněmovně žádnou srovnatelnou aktivitu nevyvíjela.
Sobotka na to zpětně reagoval slovy: „I když se premiér Petr Nečas opakovaně rozčiloval, že obstrukce ČSSD paralyzují jednání Poslanecké sněmovny, bylo to spíše opačně. Paralyzovala je vládní trojkoalice rozhodnutím, že se bude jednat i přes noc, o víkendu, a třeba i ve svátcích, a že až na výjimky se členové koalice do debaty s opozicí pouštět nebudou.“
Sociální demokracie nevylučuje, že se obrátí na Ústavní soud. "Pokud dospějeme k závěru, že tu existují relevantní argumenty pro podání ústavní stížnosti, ať už z hlediska obsahu, nebo z hlediska procedury, tak stížnost podáme," dodal po jednání Bohuslav Sobotka. Ještě před schválením norem se nechal slyšet, že až bude mít převahu levice, prosadí zrušení reforem.
Martin Svoboda
Kocourek vysvětloval 16 milionů na kontě, nechtěl se prý dělit při rozvodu. Ve vládě ale končí
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) se 9. listopadu na tiskové konferenci pokusil objasnit původ 16 miliónů na účtu své matky. Uvedl, že si peníze vydělal při podnikatelské činnosti. Na matčin účet je „odklonil“, aby se nemusel dělit při rozvodu. Premiéra Petra Nečase však jeho vysvětlení neuspokojilo. Kocourek ve vládě ke 14. listopadu končí.
„Veškeré prostředky, o které se jedná, jsou peníze z mé podnikatelské činnosti, z majetku mého a mojí rodiny. Nikdo na této transakci nezbohatnul, jen jsme u společnosti Key Investments soustředili rodinné peníze," vysvětloval novinářům Kocourek. Majetek v roce 2008 „přesouval“ na matčin účet kvůli složité rodinné situaci. Tou bylo rozvododové řízení.
Kocourkovo vysvětlení však u Petra Nečase neuspělo a přijal jeho demisi. „Předseda vlády se nedomnívá, že se jedná o důvodné podezření z korupce, nicméně kroky učiněné panem ministrem v roce 2008 považuje za nešťastné,“ uvedl k premiérovu rozhodnutí mluvčí vlády Jan Osúch.
Šedesátiletá penzistka Jindřiška Kocourková si u zmíněné společnosti z Nového Mexika otevřela na jaře roku 2008 účet, na který jí přišly cenné papíry za 16 milionů korun. Za tři měsíce je prodala. „Blízké příbuzenstvo čelného politika by mělo brát ohled na jeho reputaci a objasnit ne úplně přehledné obchody," uvedl ještě před ministrovou rezignací předseda koaliční TOP 09 Karel Schwarzenberg v MF Dnes, která na případ v pátek upozornila.
O případ se začala zajímat policie. „Zabýváme se tím na základě podnětů z médií od pondělka. V tuto chvíli se shromažďují a analyzují dostupné informace a materiály,“ řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej v deníku Právo.
Firma Key Investment už v minulosti pomohla zbohatnout sociálnědemokratickému expremiérovi Stanislavu Grossovi a je velmi oblíbená mezi politiky z ODS. Do cenných papírů investovaly městské části Praha 6, 10 a 13. Jako první do firmy vložil úspory tehdejší starosta Prahy 6 a nynější ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
Anna Štěpánková
Týden vědy a techniky hostil lékařské specialisty
První polovinu Týdne vědy a techniky uzavřeli v pátek 4. listopadu němečtí výzkumníci. V Akademii věd České republiky přednášel odborník na mozkovou mrtvici Arno Villringer z Institutu Maxe Plancka a Larissa Kernová z Univerzity Lipsko. Kernová se specializuje na výzkum kmenových buněk.
Profesor Villringer se zaměřil na nejčastější symptomy mozkové mrtvice a pomocí kladení otázek je během své přednášky prezentoval posluchačům. „Při podezření na mozkovou mrtvici nemá smysl volat záchrannou službu,“ varoval Villringer. „U mrtvice se totiž hraje o minuty. Postiženého naložíme do auta a vyrazíme s ním do nejbližší nemocnice, která disponuje atomovou nebo magnetickou rezonancí,“ upozornil. Současně apeloval, že „sídlo nejbližší nemocnice, mající potřebné vybavení, by měl znát každý zodpovědný člověk“.
Kernová zkoumá nejenom kmenové buňky, ale zároveň svůj výzkum převádí do praxe. Umožňuje jí to experimentální klinika při Univerzitě Lipsko a za kvalitu práce jejího týmu hovoří výsledky. „Měli jsme na klinice muže, jenž trpěl diabetem a byl navržen na amputaci nohy. Měl kompletně odumřelou zadní část chodidla, už byla vidět kost,“ popisovala Kernová rozsah poškození. „Aplikovali jsme naprogramované kmenové buňky a muži během šesti měsíců dorostla celá pata. Nakonec jsme mu museli vzít jen jeden prst, nohu jsme zachránili,“ informovala zaplněný sál.
„Další případ byl mladý muž, který měl rakovinný nádor ve stehenní kosti,“ pokračovala Kernová ve výkladu. „Společně s nádorem musela být operativně odstraněna značná část kosti. Po aplikaci kmenových buněk mu během tří měsíců vyňatá část dorostla. Předpokládáme, že muž bude moci během dalších tří měsíců normálně chodit, což mu umožní návrat do plnohodnotného života,“ uvedla.
Jedenáctý ročník Týdne vědy a techniky končí v pátek 11. listopadu. Jeho mottem je Věda pro život a nabízí pestrou nabídku seminářů, přednášek a výstav. Prvně také rozšířil svou působnost do všech krajů České republiky.
Z Týdne vědy a techniky Vladan Vaněk
Praha ukázala svá zapomenutá místa
Na čtyři sta fotografií se sešlo v soutěži Zapomenutá místa Prahy, kterou vyhlásila pro veřejnost Pražská informační služba. Lidé od srpna posílali snímky míst, která jsou podle nich v metropoli neprávem opomíjena, a z došlých děl se ve čtvrtek 3. listopadu losovala tři vítězná místa.
Pomyslnou bronzovou příčku obsadila Umělá Jeskyně Grotta v Havlíčkových sadech, druhé místo získala fotografie Kaple sv. Kříže v Praze 5 a vítězem se staly Prosecké skály. „Doufáme, že snímky ze soutěže budou sloužit veřejnosti jako inspirace pro nevšední výlety,“ podotkla ředitelka Pražské informační služby Lucie Ramnebornová, která byla s výsledky celého projektu spokojena. Podle ní soutěž také ukázala, že Pražané kolem památek jen slepě nechodí, ale naopak si jich pozorně všímají.
Překvapením pro organizátory pak bylo množství snímků z těsné blízkosti turisticky oblíbené Královské cesty. „I v historickém centru se nachází místa, na která chtějí Pražané upozornit,“ dodala Ramnebornová. Lidé byli v centru vnímaví především k detailům známých domů nebo kostelů.
Mezi další zajímavé fotografie patřily zrušené tramvajové tratě, ruční pumpy nebo staré tovární komíny. Mimo historické stavby ale lidé neopomněli ani nově opravená místa, například Havlíčkovy sady, takzvanou Grébovku. Všechny snímky na www.zapomenutapraha.cz.
Z tiskové konference Julie Kochová
Z domova stručně
* Václav Klaus zvolen Papalášem roku. Prezident získal téměř 30 % hlasů ve stejnojmenné internetové anketě, již pořádali organizátoři Festivalu politické písně Sokolov. Lidé hlasovali celkem ve třech kategoriích, kromě Papaláše roku vybírali ještě pomyslné vítěze v kategorii Prasárna roku a Skokan roku. Titulem Prasárna roku hlasující zvolili koalici ODS a ČSSD na pražském magistrátu. Prvenství v kategorii Skokan roku získal Radek John, předseda Věcí veřejných. Ankety se zúčastnilo téměř 9000 lidí. Organizátoři chtějí vtipnou formou upozornit na současnou nepříliš veselou situaci na tuzemské politické scéně.
* Zástupci 11 nejvýznamnějších tuzemských protikorupčních organizací sepsali tzv. Pankráckou výzvu. Žádají v ní odvolání Martina Romana z čela dozorčí rady ČEZ, kontrolu zakázek pro Škodu Power nezávislým zahraničním auditorem a několik systémových změn, jež by měly zprůhlednit hospodaření polostátní firmy ČEZ a dalších státem ovládaných firem. Signatáři ve výzvě kritizují častokrát naznačované Romanovo propojení se Škodou Power, stejně jako obchodování společnosti ČEZ s firmami ovládanými skrze tzv. anonymní akcie. Plný text výzvy lze nalézt na stránkách Transparency International či dalších zapojených organizací, lidé zde k ní mohou připojit svůj podpis.
* Zdravotníkům nestačí navýšení platů o 6,25 %, které jim nabídl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ministr prý nedostál svým závazkům, když slíbil zástupcům odborů desetiprocentní zvýšení od ledna příštího roku, a ti plánují dokonce další protesty s kampaní Zůstáváme, splňte sliby. Podle ministra ale resort momentálně víc přidat nemůže.
* Plzeňská práva přišla o možnost udílení titulu JUDr. Ministerstvo školství se rozhodlo odebrat fakultě akreditace na základě nedostatečného počtu kvalitních vyučujících, a doktorský program tak bude ukončen k 29. únoru 2012. Vedení musí nyní rozhodnout, jak bude dále postupovat. Prioritou pro ně je prodloužení bakalářského a magisterského programu, na které mají právo do poloviny příštího roku. Plzeňskou kauzu rozpoutalo v minulosti tzv. rychlostudium a podvody s magisterskými a rigorózními pracemi.
* V Praze se konal summit V4, na kterém se sešli ministři zahraničí Visegrádské skupiny a západního Balkánu. V Senátu je 4. listopadu hostil premiér Petr Nečas. V zájmu zemí je stabilita eurozóny i vyřešení problému se zadluženým Řeckem. Jedním z klíčových témat bylo přistoupení zemí západního Balkánu do Evropské unie, které by mohla podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga zpomalit právě finanční krize v EU.
Jakub Plíhal a Andrea Daičová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Český poker slaví historický úspěch, Martin Staszko skončil ve finále Světové série druhý
Finále nejprestižnější pokerové soutěže, které se konalo v Las Vegas, mělo značně dramatický průběh. Český finalista nastupoval do hry jako outsider, přesto se dokázal probojovat až do nejlepší trojice. Spolu s Němcem Piusem Heinzem a Američanem Benem Lambem se 9. listopadu utkal o titul světového šampiona.
Staszko hned v první hře zariskoval a vsadil všechny své žetony proti Lambovi. Dvě sedmičky třineckému rodákovi přinesly štěstí a Američan postupně přišel o všechny šance na vítězství. Ve hře tak zůstali jen Němec Heinz a Staszko. Dramatická hra trvala dalších šest hodin, vítězný náramek světového šampióna a téměř 157 milionů korun nakonec vyhrál Pius Heinz. Martin Staszko na druhém místě získal necelých 98 milionů korun.
Do luxusního hotelu Rio se vypravilo i několik českých fanoušků včetně Martinových rodičů, kteří dříve nebyli ze synovy pokerové kariéry nadšeni. "Říkali jsme mu, že by to neměl dělat - proč študoval? Vždyť na pokeru není nic jistého," řekl pro iDnes.cz Staszkův otec Rudolf. Vysoká odměna však Staszka nechává klidným. "Patnáct procent odevzdám doma na daních a za zbytek budu cestovat. Je ještě spousta míst, kde jsem nebyl, chci vidět Austrálii, Asii, Afriku,“ konstatoval pro iDnes.cz český hráč.
David Štrup
Ekonomika
Státní rozpočet prošel prvním čtením, schodek má klesnout o 30 miliard
Trvalo to 11 hodin, ale přesto se povedlo – poslanci schválili základní parametry státního rozpočtu pro rok 2012, jeden z hlavních bodů programu „maratonu“, který mohla veřejnost sledovat v posledním týdnu ve Sněmovně. Jednání se naplno spustilo ve středu 2. listopadu v ranních hodinách a už večer mohla koalice jásat – rozpočet prošel prvním čtením, i když s ním opozice nesouhlasila a měla k němu mnoho připomínek.
Rozpočet počítá se schodkem 105 miliard korun, což je o celých 30 miliard korun méně, než schodek letošní. Státní příjmy by se měly v příštím roce vyšplhat na 1, 085 bilionu korun, přičemž plánované výdaje činí 1,190 bilionu korun. Pro hlasovalo celkem 102 ze 171 poslanců. Opoziční strany ČSSD a KSČM sice s rozpočtem nesouhlasily, přesto ale slíbily, že se v případě tohoto jednání zdrží obstrukcí, jelikož si uvědomují, jak je vzhledem k ekonomické situaci Evropské unie důležité návrh státního rozpočtu projednat ve stanoveném čase.
Levice návrhu státního rozpočtu vytýkala především to, že není reálný a postavený na skutečných číslech. "Čísla jsou virtuální a máme o nich hlasovat absurdním způsobem jako o tom, co je socháno do kamene," citovala Česká tisková kancelář ekonomického experta KSČM Jiřího Dolejše. Předloha státního rozpočtu je totiž vystavěna na optimističtějších prognózách ekonomického růstu (2,5 % podle dubnové prognózy ministerstva financí), než jaký se odhaduje v současnosti. Dnes se očekává zpomalení na jedno procento, přičemž procentní pokles reprezentuje výpadek v příjmech ve výši zhruba 18 mld. korun. Opozice dále tvrdí, že rozpočet v této podobě poškodí ekonomiku a sociální systém.
Zákon ještě čekají dvě čtení, to poslední by se mělo odehrát v době od 14. prosince. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však připouští, že jej ještě čekají nějaké úpravy začátkem příštího roku, a to v závislosti na odhadu růstu české ekonomiky. "Stříleli bychom na pohyblivý cíl. Pokládám za lepší mířit na cíl, který se bude méně pohybovat a bude méně v mlze," vysvětlil dle portálu iDnes.cz poslancům ministr.
Janetta Roubková
Kultura
Včera tě zabiju: historicky první činohra v Hudebním divadle Karlín
Hudební divadlo Karlín zařadilo do svého repertoáru vůbec první činohru. Je z dílny britského dramatika Alana Ayckbourna a nese název Včera tě zabiju! (v originále Communicating Doors). Vedení divadla se k tomuto kroku odhodlalo kvůli financím. Až doposud program sestával pouze z muzikálů, které jsou realizačně velmi náročné. Řešení uvést hru s pouhými šesti herci se tedy samo nabízelo. Ale i když samotné nastudování hry není v porovnání s muzikály složité, o ději se to rozhodně říct nedá. Příběh totiž tvoří hned tři dějové linie.
Ta první se odehrává v roce 2014 a ústřední postavou je domina Phoebe. Když jednou večer přijde za svým klientem, nemůže ani tušit, do jak spletitého koloběhu událostí se zamotá. Vše začne zjištěním, že starý pan Welles není potenciální zákazník a nechce tedy po Phoebe žádné služby, pouze její podpis. Tím má dosvědčit jeho doznání o strašlivých činech, které napáchal v průběhu minulých desetiletí. Čím dál tím zmatenější a vystrašenější dívka ovšem trvá na tom, že nejprve musí vědět, o co kráčí. A tak jí Reece Welles vypráví čtyřicet let starý příběh plný špinavých obchodů, v nichž mu vždy pomáhal věrný přítel Julian. Tím ale vůbec nejhorším byla vražda nejprve jeho první, a následně i druhé manželky, se kterými mu Julian ochotně pomohl. Teď, po letech, se starý Reece rozhodl na smrtelné posteli přiznat, což samozřejmě nevyhovuje jiným zúčastněným. A to Phoebe staví do velmi nebezpečné pozice. Ve snaze utéct před nevyzpytatelným Julianem se schovává za spojovací dveře, o kterých je přesvědčena, že nevedou dál než do malé vedlejší místnůstky. O to víc je v šoku, když na ni po návratu do pokoje nečeká nebezpečný vrah, ale cizí žena...
Tím hra ale ani zdaleka nekončí. Následuje řada cest v čase, jak dozadu, tak dopředu, a divák se po celou dobu nestačí divit, jak si autor mohl udržet čistou hlavu a domyslet do detailů každý možný důsledek. A přestože je ve hře mnoho věcí předvídatelných, závěrečné finále působí poměrně nečekaně a překvapivě dojemně.
V premiérovém představení, které herci odehráli 7. listopadu, vystoupily Nela Boudová spolu s Veronikou Freimanovou a Alžbetou Stankovou v ženských rolích, mužských se zhostili Miroslav Vladyka, Filip Blažek a Martin Sobotka. V alternaci se pak diváci můžou těšit například na Marka Vašuta nebo Václava Vydru. Režie se ujala Jana Kališová.
Zda bude mít hra úspěch a jak zapadne mezi karlínské muzikály, zatím nikdo neví, jisté ale je, že o vstupenky na Včera tě zabiju! je veliký zájem a premiéra byla vyprodaná už začátkem listopadu.
Z Hudebního divadla Karlín Anna Zunová
Yann Tiersen pokřtill své nové album koncertem
Francouzský multiinstrumentalista Yann Tiersen, jenž se proslavil originální hudbou k filmům Amélie z Montmartru a Good Bye Lenin!, koncertoval 3. listopadu v pražském Lucerna music baru. Bylo to již jeho druhé vystoupení v České republice v letošním roce a do Prahy tentokrát přijel představit své nejnovější album Skyline, které vyšlo v říjnu.
Za předskokana si Tiersen vybral mladého hudebníka, který si říká Piano Chat. Jeho sólový výstup trval bezmála hodinu a nesl se v duchu Tiersenovy tvorby, pro niž je typické použití široké škály nástrojů (piano, kytara, klávesy, bicí, housle) a temných tónů a melodií. Na rozdíl od svého zkušenějšího krajana však hrál na všechny nástroje on sám, což se někdy zdálo být jeho velkým handicapem, neboť z větší části musel použít automatické samply. Ačkoli většina návštěvníků vyčkávala na hlavní hvězdu večera, dokázal Piano Chat svými aranžmá rozpohybovat natěšené publikum a energicky jej nabudit.
Samotné vystoupení Yanna Tiersena a pětice hudebníků, které si přizval, čerpalo z jeho předposlední desky Dust lane a pochopitelně i z té nejnovější Skyline. Ten, kdo se těšil na slavné melodie z filmu Amélie z Montmartru, byl zklamán. Tiersen totiž nechal piano a harmoniku doma. Své fanoušky však nezklamal. Koncert působil kompaktně a nikdy se nestalo, že by se člověk nudil. Yann Tiersen se považuje za hudebního rebela, který si dělá, co chce, a to i s rizikem, že může přijít o své věrné fanoušky.
Dvouhodinové vystoupení šestice muzikantů nabídlo mnoho silných momentů. V jednu chvíli se Tiersen ponořil do hry na housle takovým způsobem, že hrál až do přetrhnutí smyčce. Dalším světlým momentem v ponurém Lucerna music baru byly šesti až sedmiminutové rockové skladby, které gradovaly využitím všech nástrojů. Fanoušci celý koncert oceňovali bouřlivými reakcemi a na závěr si vyřvali čtyři další skladby. Yann Tiersen je na hudebním poli velký pojem. Svědčí o tom fakt, že Lucerna music bar byl přeplněný k prasknutí, přestože se lístky prodávaly v předprodeji za 770 Kč, a že okamžitě po koncertu byly během chvilky vyprodány všechny suvenýry spojené s francouzským hudebníkem.
Z Lucerna music baru Marek Sainer
Výstava První dámy – osud, poslání, úděl? nabízí pohled na životy manželek prezidentů
Zajímá vás, ve kterých šatech vystupovala v divadle Dagmar Havlová? Nebo jaký klobouk nosila Charlotte Garrigue Masaryková? Nejen na tyto otázky odpovídá výstava První dámy – osud, poslání, úděl? ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Manželky československých a českých prezidentů představuje nejen v jejich hlavní, reprezentativní úloze, ale zaměřuje se i na jejich veřejné působení a nejrůznější osobní aktivity, jako je třeba charitativní činnost. Výstava potrvá do 29. února.
K vidění jsou nejen šaty prvních dam, ale i fotografie, dokumenty, nábytek nebo dopisy. Návštěvníci mají například možnost přečíst si ukázky z knihy Vzpomínám, v nichž psala Alice Masaryková o své matce Charlottě, manželce prvního prezidenta Československé republiky. Nechybí ani spousta předmětů, které vlastnila žena prvního českého prezidenta Olga Havlová, například šperky nebo kostýmky. Vystaveny jsou i vlastnoručně psané dopisy, které jí manžel posílal z vězení. Expozici uzavírá rozhovor se současnou první dámou Livií Klausovou, v němž se svěřila, že být manželkou prezidenta není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Prý má spoustu práce. Na prezidentku by nikdy nekandidovala, podle ní to není funkce pro každého, a navíc už vůbec ne pro ženu.
Kurátory výstavy jsou Marcela Šášinková a Pavel Růžička. Šášinkovou inspirovala exhibice o Jacqueline Kennedyové, bývalé první dámě USA. „Původně jsem zamýšlela uspořádat výstavu o módě prvních dam, což ovšem ve výsledku nebylo možné, protože u některých se vůbec žádné oblečení nedochovalo,“ sdělila Carolině s tím, že shánění materiálů bylo časově velice náročné, předměty totiž byly roztroušeny v několika archivech. Měla prý velké problémy se Správou Pražského hradu: „Ředitel protokolu mi sdělil, že nic půjčovat nebude, protože není zvykem cokoliv z Hradu půjčovat ven. Úředníci nechápali, proč chceme zapůjčit porcelán či nábytkové kusy, když se jedná o první dámy. Bylo to pro mě hodně náročné a naprosto jsem nechápala jeho nezájem. Dohodli jsme se teprve necelé dva týdny před otevřením výstavy.“ Dodala, že by byla velice ráda, kdyby se materiál dále zpracovával, na výstavě je totiž jen asi desetina dokumentace, kterou se podařilo nashromáždit.
Ze Středočeského muzea Barbora Zůnová
Sport
Češky vyhrály po 23 letech Fed Cup
České tenistky ukončily v neděli třiadvacetileté čekání na vítězství ve Fed Cupu. Díky bodům Petry Kvitové a deblistek Lucie Hradecké a Květy Peschkeové se může Česká republika poprvé v samostatné historii radovat z nejprestižnější trofeje pro nejlepší ženský tým světa. Svěřenkyně nehrajícího kapitána Petra Pály po příletu přijal premiér Petr Nečas.
V úvodní dvouhře se proti Marii Kirilenkové postavila Petra Kvitová. Začátek zápasu české jedničce nevyšel. Ve čtvrtém gamu se ale vše otočilo a Kvitová začala Kirilenkovou přehrávat. Výsledkem bylo vítězství ve dvou setech 6:2 a 6:2. „Samozřejmě jsem ráda, jak jsem to zvládla. Všechno to okolo bylo náročné a nemyslela jsem si, že to bude až takhle lehké. Pomohla jsem si hodně servisem,“ hodnotila svůj výkon bezprostředně po utkání pro Českou televizi Kvitová.
Lucie Šafářová ale ve druhé dvouhře svou kolegyni nenapodobila a na Světlanu Kuzněcovovou nestačila. Často se dostávala pod tlak vlastními nevynucenými chybami. Když už se jí podařilo výborně hrající Rusku připravit o servis, vzápětí přišla o svůj. Nakonec podlehla 2:6, 3:6 a na druhý bod musel český tým čekat do druhého hracího dne.
V neděli se opět vypravila jako první na kurt čerstvá světová dvojka Kvitová, tentokrát proti Kuzněcovové. V zápase o poznání těžším dokázala světovou devatenáctku ve třech setech porazit, a prodloužit tak úctyhodnou sérii. Vyhrála v hale už jedenadvacátý zápas a pod střechou letos nenašla přemožitelku. Jednoduché to ale nebylo, první set vyhrála Ruska 6:4 a ukázala Kvitové, že to, co stačilo na Kirilenkovou, na ni rozhodně platit nebude. V druhém setu již ale úřadovala Češka (6:2) a i přes problémy na začátku třetí sady, kdy prohrávala už 0:3, otočila set ve svůj prospěch (6:3) a vybojovala pro český tým druhý bod.
Ruská lavička se proti Šafářové rozhodla udělat změnu a místo Kirilenkové postavila Pavljučenkovou. Tento tah ruskému týmu vyšel na jedničku. Forma, která Šafářovou provázela před dvěma týdny na Kremlin Cupu, se vypařila a česká hráčka musela sklonit hlavu po prohře 2:6 a 4:6. „Jsem zklamaná, asi jsem mohla hrát trochu líp, asi hlavně v první sadě. Bohužel, mrzí mě to. Tlak tam byl, snažila jsem se odvést maximální výkon,“ sypala si popel na hlavu Šafářová.
O vítězi letošního ročníku Fed Cupu tak musela rozhodnout čtyřhra. Do té nominoval kapitán Pála dvojici Hradecká – Peschkeová. Češky vstoupily do utkání proti duu Kirilenková – Vesninová trochu rozpačitě, zejména na zkušenější Peschkeové byla vidět nervozita. V průběhu sady se ale vracel na její raketu klid, díky čemuž začaly s Hradeckou Rusky přehrávat. První sadu i přes menší problémy vyhrály a ve druhé už dominovaly (6:4, 6:2).
„Myslím, že jsme hrály výborně a jsme strašně šťastné, že se nám podařilo tento fantastický pohár vyhrát. Jako celý tým jsme byly famózní,“ radovala se Peschkeová, která po vítězství oznámila konec reprezentační kariéry.
Pavel Jína
Fotbalová liga: Strakova Slavia vítězí, Žižkov padl v boji o záchranu
Slavia v Edenu porazila úřadujícího mistra 2:1. Skóre sice otevřeli hosté z Plzně, domácí ale
vzápětí vyrovnali a do poločasu stihli přidat ještě jednu branku. Sešívaní si tak poradili s účastníkem Ligy mistrů a pod vedením trenéra Františka Straky se radovali ze třetího vítězství v řadě.
To si také připsali hráči Mladé Boleslavi v zápase s Duklou Praha a posunuli se v tabulce na třetí místo. Jako první se sice prosadila hostující Dukla, k vítězství jí to ovšem nestačilo. I když si během zápasu nováček vytvořil dost gólových šancí, skórovali už jen domácí. Do poločasu srovnali stav a druhou půli otevřeli další brankou. Utkání definitivně rozhodl dvě minuty před koncem boleslavský kapitán Marek Kulič.
Liberec rozdrtil hostující České Budějovice 4:0. První branku zápasu vstřelil Michal Breznaník a svou skvělou formu potvrdil bezchybnými přihrávkami na následující dva góly. Jihočeši doplatili jak na hrubé chyby v obraně, tak i na nedůraznou ofenzivu. Za celý zápas nevyslali na soupeřovu branku ani jednu nebezpečnou střelu.
Podobně na tom byli také hráči Olomouce, kteří se za celé utkání netrefili ani jednou mezi tyče. Sparťané potvrdili na Hané svou vedoucí pozici v tabulce výhrou 1:0. Zápas rozhodl Kadlec již ve 13. minutě. Pražané si zaslouženě odvezli plný počet bodů a v čele tabulky se drží se šestibodovým náskokem. Naopak Olomoučtí spadli na konec tabulky.
V duelu Teplic se Slováckem ovlivňovaly vývoj zápasu penalty. Nejdříve se trefili domácí, ale Ladislav Volešák po nařízené penaltě vyrovnal. Rozhodnutí přišlo až v nastaveném čase, kdy na konečných 2:1 upravil skóre po další penaltě Aidin Mahmutovič, a Tepličtí se tak mohli radovat z výhry.
V Praze se odehrál záchranářský souboj mezi Žižkovem a Ostravou. Hosté rozhodli o své výhře dvěma slepenými góly ve druhé půli. Nakonec zvítězili 3:0, a připsali si tak první výhru venku v probíhající sezoně.
Výsledky 13. kola:
Hradec Králové – Jablonec 0:0, Slavia Praha – Viktoria Plzeň 2:1, Viktoria Žižkov – Baník Ostrava 0:3, Slovan Liberec – České Budějovic 4:0, Příbram – Bohemians 1905 3:0, Teplice – Slovácko 2:1, Mladá Boleslav – Dukla Praha 3:1, Sigma Olomouc – Sparta Praha 0:1
Tabulka:
1. Sparta 33, 2. Liberec 27, 3. Mladá Boleslav 25, 4. Plzeň 24, 5. Jablonec 23, 6. Teplice 20, 7. Bohemians 1906 19, 8. Dukla 18, 9. Slavia 18, 10. Příbram 18, 11. Slovácko 17, 12. Hradec Králové 12, 13. Ostrava 8, 14. České Budějovice 7, 15. Žižkov 7, 16. Olomouc 6.
Kateřina Sýkorová
Ze sportu stručně
* Necelý týden před důležitou baráží o ME 2012 s Černou Horou si brankář londýnské Chelsea Petr Čech přivodil nepříjemné zranění. Srazil se se spoluhráčem Ashleym Colem, který mu nešťastně úderem do obličeje zlomil nos. Tato zpráva nenechala chladným snad žádného fotbalového fanouška českého nároďáku. Reprezentační gólman si ale nechal na zakázku zhotovit obličejovou masku a vše nasvědčuje tomu, že by měl v pátek proti černohorskému rivalovi nastoupit.
* Bývalý předseda ČMFS (dnes Fotbalové asociace ČR) Ivan Hašek končí na své arabské štaci v Al Ahlí. Stalo se tak po porážce týmu ve finále Poháru mistrů Perského zálivu. Paradoxem je, že právě arabský klub byl důvodem Haškova šokujícího odchodu z křesla nejmocnějšího muže českého fotbalu. Bývalý reprezentant na arabském poloostrově působil pouhé čtyři měsíce. Nahradí ho bývalý trenér Atlética Madrid Enrique Sánchez Flores.
* Jako mašina na body se v posledních utkáních Philadelphie prezentuje česká hokejová superstar Jaromír Jágr. 15 bodů ze 14 odehraných utkání! To je bilance nejproduktivnějšího Evropana v historii NHL. Devětatřicetiletý veterán dokazuje, že na tamější soutěž ještě stále má a adaptoval se rychleji, než se očekávalo.
* Libereckí Tigři išli do vedenia českej hokejovej extraligy. Lídersku pozíciu v tabuľke mužstvu priniesli dve výhry v rade proti Zlínu, respektive Komete Brno. Prepad na tretiu priečku naopak zaznamenali České Budějovice, ktoré najprv nezvládli zápas s Pardubicami a podľahli im na domácej pôde 2:5, pričom na udržanie si vedúcej priečky im nakoniec nestačila ani následná výhra s pražskou Spartou, ktorá momentálne okupuje druhé siesto. Na samom dne rebríčka sa situácia za týždeň nezmenila, posledná je stále Mladá Boleslav.
* Václav Nedorost bol vyhlásený útočníkom týždňa Kontinentálnej hokejovej ligy. Český hráč, ktorý aktuálne oblieka dres nováčika súťaže HC LEV Poprad, si na svoje konto v štyroch zápasoch pripísal celkovo päť bodov. Všetky ich získal v posledných dvoch stretnutiach pred reprezentačnou prestávkou, keď najprv vsietil hetrik do siete Čechova a potom pridal ďalšie dva góly v nedeľňajšom meraní síl so Spartakom Moskva. „Teraz mi to tam padá. Som za to rád, ale určite by som to vymenil za body pre tím,“ vyjadril sa Nedorost.
David Randuška a Valerián Lukačko
Počasí
Počasí
Začátkem listopadu padaly na českém území teplotní rekordy, v moravskoslezských Ropicích se rtuť teploměru vyšplhala téměř na 20 stupňů Celsia. Může za to teplý vzduch proudící z jihu a jihovýchodu. Počasí ovlivňovala silná inverze, která byla nepříznivá především pro zvýšené znečištěné ovzduší například na Ostravsku. Nížiny ovládala zatažená obloha, řidičům znepříjemňovaly cestu ranní mlhy. Na horách oproti tomu panovalo slunečno. I v následujících dnech můžeme očekávat na listopad poměrně příjemné teploty okolo 10 stupňů.
Lucie Kučerová