25. listopadu 2011, Carolina č. 788

události od 16. do 23. listopadu


Z domova

Protesty a zase protesty. Tak vypadal letošní 17. listopad

Dvaadvacáté výročí počátku pádu komunistického režimu v Československu a výročí studentské demonstrace proti nacistům z roku 1939 se letos místo oslav neslo spíše v duchu demonstrací. Lidé protestovali zejména proti vládě a stavu společnosti.

V Praze začaly demonstrace protestní akcí na Staroměstském náměstí. Už brzy odpoledne se zde sešlo na pět set převážně levicových odpůrců Nečasova kabinetu. Na takzvaném „pohřbu iluzí o demokracii a šancí roku 1989“ se sbíraly podpisy pod petici proti důchodové reformě a za odchod současné vlády. Na pódiu promluvilo několik politiků ČSSD a KSČM. „Pojďme vyměnit ty, kteří změnili demokracii za demokraturu,“ prohlásil předseda komunistů Vojtěch Filip a vyprovodil s demonstranty symbolickou rakev demokracie.

Pražské protestní akce pokračovaly na Václavském náměstí, kde sdružení ProAlt uspořádalo další protivládní setkání. Pod sochou svatého Václava se vystřídalo několik řečníků, kteří od tisícovky přítomných sklidili velký potlesk. K současné neuspokojivé situaci se vyjádřil také známý slovinský filozof Slavoj Žižek: „Naši nepřátelé, totalitární komunismus a totalitární kapitalismus jsou nyní tam, kam patří – spolu bok po boku.“ Demonstranti po skončení projevů souhlasně hučeli, mávali transparenty a skandovali: „Demisi!“. Nespokojení lidé vyšli do ulic také v Brně, Ostravě či Olomouci.

V metropoli uspořádala pochod i extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti a jejich odpůrci z iniciativy Ne rasismu! (viz samostatná zpráva).

Jak jsou lidé spokojeni s 22 lety svobody, ukázal průzkum agentury SC&C, který si nechala zpracovat Česká televize. Plná třetina společnosti soudí, že se jí za komunismu žilo lépe, další třetina považuje demokracii za lepší. Zbytek nemá na věc názor nebo se domnívá, že podmínky pro život jsou stejné. Na demokracii lidé nejvíc oceňují větší nabídku zboží v obchodech, možnost volně cestovat a široké kulturní vyžití. Naopak jim vadí především práce úřadů, zhoršení mezilidských vztahů a výsledky kuponové privatizace. Téměř 90 % dotázaných se navíc domnívá, že po roce 1989 vznikly lepší podmínky pro korupci. Nejkritičtější jsou k současné situaci starší lidé, rozdíl je také mezi obyvateli jednotlivých krajů republiky. „V Čechách a na Moravě je frustrace mnohem vyšší než u Pražanů a Středočechů,“ uvedla ředitelka agentury SC&C Jana Hamanová. Zatímco prezident Klaus výsledkům průzkumu nevěří, premiéra Nečase kritické vysvědčení nepřekvapilo. Podle něj lidé zapomínají a negativní zážitky s režimem zastiňují ty příjemné z osobního života.

Z centra Prahy Julie Kochová

Prezident a premiér přinesli květiny k pamětní desce na Národní třídě

Podloubí na Národní třídě s pamětní deskou připomínající brutální zásah proti studentské demonstraci 17. listopadu 1989 či okolí Hlávkovy koleje jako symbolu odboje proti nacistům se v průběhu státního svátku plnila množstvím svíček a květin. Kytice přišli s veřejností položit také prezident Václav Klaus s premiérem Petrem Nečasem a další politici.

Prezident u Hlávkovy koleje přednesl projev, ve kterém srovnal obě historické události. „V roce 1989 už byl komunismus v koncích a ke zhroucení mu už stačil malý náraz. V roce 1939 byl nacismus na vrcholu svých sil, a proto i následky byly zcela odlišné,“ uvedl. Přesto spolu obě události úzce souvisejí, protože právě nacistická represe z roku 1939 se stala o 50 let později základem sametové revoluce.

Krátce po jedenácté hodině zavítali prezident Klaus a premiér Nečas také na Národní třídu. Doprovodili je Nečasovi kolegové z ODS, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a pražský primátor Bohuslav Svoboda. Mezi množství již zapálených svíček položili kytice.

Po pietním aktu se pozornost upnula především k Václavu Klausovi, který se vyjádřil k období transformace ekonomiky. „Náš úkol byl ne zajistit každému štěstí a bohatství, náš úkol byl změnit politický, ekonomický, sociální systém z komunismu v něco docela jiného a to se stoprocentně podařilo,“ řekl prezident. Reagoval i na očekávané demonstrace, na kterých nevidí nic překvapivého. „Kdyby byli všichni se vším spokojeni, tak svět končí, protože by nebyla sebemenší motivace něco dělat,“ dodal.

Premiér Nečas zase podotknul, že velkým nebezpečím pro naši společnost je korupce. „Korupce je rakovina, která rozežírá útroby demokratického státu, úkolem politiků je zužovat prostor pro korupci a každého jednotlivého politika nebýt zkorumpovaný,“ konstatoval.

K pamětní desce dorazili i zástupci nejmenší koaliční strany. Předseda Věcí veřejných  Radek John přinesl karafiáty, místopředsedkyně Karolína Peake přišla se svým synem. Ta se také vyjádřila k současné situaci. „Nejlépe poznáte, jakou máte kvalitu života, když ji srovnáte s tím, co tu bylo. Pokud jde o rok 1989, tak tu dnes máme svobodu. A když to srovnáme s rokem 1939, je ten rozdíl nesporný a pozitivní,“ řekla.

Ráno pietní místo na Národní třídě navštívil předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten připomněl, že 17. listopad 1989 je nejen důležité datum v naší historii, ale také datum, díky kterému bylo možné o dva dny později obnovit sociální demokracii.

Letošních oslav Dne boje za svobodu a demokracii se ze zdravotních důvodů nezúčastnil Václav Havel.

Od Hlávkovy koleje Julie Kochová a z Národní třídy David Křapka

Mši k výročí 17. listopadu sloužil kardinál Miloslav Vlk

Jako poděkování za 22 let svobody sloužil mši u příležitosti oslav 17. listopadu kardinál Miloslav Vlk.  Bohoslužba, organizovaná na popud KDU-ČSL, se konala v Týnském chrámu v Praze. Po jejím skončení se mnozí účastníci vydali na Národní třídu, aby u památníku uctili vzpomínku na 17. listopad 1989.

„Já se domnívám, že každý dějinný projekt, který vylučuje Boha, musí skončit podobně: koncentráky, holokaust, gulagy,“ řekl kardinál Vlk poté, co připomněl Velkou francouzskou revoluci jako jedno obrovské poučení z dějin. Podle něho z ní byl rovněž zcela vyloučen Bůh a vedla ke vzniku dvou velkých ideologií minulého století – komunismu a nacismu, které nakonec původní ideály úplně popřely. Stejně tak se mu zdá, „že podobně ideály sametové revoluce bez duchovních hodnot končí zatím v těch katastrofálních mezilidských vztazích, korupci a rozkrádání společného dědictví.“ Východisko vidí v revoluci mezilidských vztahů, pro začátek například ve vytvoření pravidel základů slušného jednání mezi poslanci a senátory v parlamentu.

Připomněl také, že událostem ze 17. listopadu předcházelo svatořečení sv. Anežky. Věřící tehdy mluvili o „anežském zázraku“. „Dnešní slavení s památkou sv. Anežky je pro nás výzvou, abychom nejen oslavovali, ale anežské dědictví uskutečňovali. Abychom v revoluci pokračovali podle pravidel, která jsou spojena se životem svaté Anežky, reprezentují naši revoluci a abychom byli schopni ji dovést do konce,“ uzavřel Vlk svou promluvu.

Mše i následného průvodu ze Staroměstského náměstí na Národní třídu se zúčastnil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který Carolině řekl, že ačkoliv byl době vypuknutí revoluce třináctiletým žákem základní školy, aktivně se jí účastnil při shromáždění na náměstí v Náchodě. Co tehdy prožíval? „Pocit radosti z toho, že je možné se svobodně vyjádřit, že lidi ztratili strach, to bylo určitě evidentní a to jsme všichni cítili.“ Vyjádřil ale také zklamání z dalšího vývoje, kdy se ukázalo, že někteří z protagonistů revoluce pak nedokázali své ideály proměnit v realitu.

Z Týnského chrámu a Národní třídy Žaneta Dernerová

17. listopad patří studentům, ne neonacistům!

Přes tři stovky lidí se pod tímto heslem shromáždily na Betlémském náměstí v Praze, aby vyjádřily nesouhlas s demonstracemi, které si na tento den naplánovali příznivci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti.

(Neo)nacismu se neustupuje, Řekni náckům ne, Náckové z ulic pryč, s těmito a s dalšími transparenty se před třetí odpoledne vydali do ulic odpůrci extremismu. Pod nepřetržitým dohledem policie prošli kolem Národního divadla a pochod poklidně zakončili po páté hodině na Moráni. Průvod doprovázela hudba, takže se nejen skandovalo, ale i tančilo. Akci svolala Iniciativa Ne rasismu!, která sdružuje pracující a studenty středních a vysokých škol.

„Na den výročí 17. listopadu jsme znovu svědky toho, že neonacisté pochodují Prahou. Přitom 17. listopad není jen oslavou sametové revoluce, tento svátek se do historie zapsal především jako den studentstva a to proto, že 28. října 1939 se uskutečnila demonstrace proti nacistické okupaci,“ začala svůj projev členka Iniciativy.

Během protestu zazněly také proslovy zástupců Romů z iniciativy Nenávist není řešení a z občanského sdružení Fórum z Litvínova. Na shromáždění se přišel podívat zemský rabín Karol Sidon. „Postavme se neonacistům a nebojme se říct, že neonacismus je nic než nádor každé společnosti,“ apeloval na závěr organizátor akce.

Ačkoli účastníci demonstrace očekávali střet se sympatizanty Dělnické strany sociální spravedlnosti, policie měla situaci pod kontrolou. Příznivci DSSS se sešli na Jungmannově náměstí a poté vyrazili přes Národní třídu a most Legií na náměstí Kinských. Na závěr obou demonstrací od sebe tábory dělil jen Palackého most.

Z demonstrace Kateřina Sýkorová

ODS vypověděla pražskou koalici s ČSSD, novou uzavřela s TOP 09

Po roce končí pražská koalice ODS a ČSSD. Oficiálním důvodem jejího rozpadu je zadlužování hlavního města. „Praha se v koalici ODS a ČSSD, kterou provází řada neshod a střetů, řítí do rozpočtové pasti,“ uvedl Boris Šťastný, šéf pražské ODS, který v pondělí 21. listopadu  hlasování o vypovězení koaliční smlouvy inicioval. Podle svých slov tak učinil spontánně. Tomu nasvědčuje i fakt, že primátor Svoboda o tak zásadním kroku do poslední chvíle nevěděl.

Část opozice ale uvedený důvod zpochybňuje. „Prohlášení pana Šťastného nevěří ani pan primátor Svoboda, protože jeho interpretace v médiích je dost odlišná. Celá tato kauza je produktem vnitřního sváru uvnitř pražské ODS,“ uvedl pro Aktuálně.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, dlouhodobý odpůrce spolupráce s ODS na pražské radnici, řekl, že „koalice nefungovala dobře, dodnes není doplněná rada a bylo v ní již dříve evidentní napětí a rozpory.“

ODS začala jednat s TOP 09 o utvoření nové koalice mezi stranami, které po loňských komunálních volbách kvůli neshodám ohledně volby primátora nenašly společnou řeč. Samo vedení TOP 09 deklarovalo, že do jednání nehodlá zasahovat. "To si musí dojednat pražští. Oni se znají s primátorem Svobodou, zdá se, že umí spolupracovat,"  uvedl předseda Karel Schwarzenberg. Také ČSSD byla připravena ke spolupráci s TOP 09, dokonce jí nabídla post primátora. Spekulovalo se i o možnosti vytvoření staronové koalice ODS s ČSSD.

Po uzávěrce:  Ve čtvrtek ráno uzavřená nová koalice mezi vítězem loňských komunálních voleb TOP 09 a ODS udrží ve funkci primátora Bohuslava Svobodu (ODS).

Martin Svoboda

Hlavní cenu České hlavy si odnesl profesor Widimský

Soutěž Česká hlava, která oceňuje nejlepší tuzemské vědce, se uskutečnila  již po desáté. Udělila sedm cen v různých kategoriích. Národní cenu vlády obdržel profesor Petr Widimský, který zásadně změnil způsob léčby akutního infarktu myokardu v celosvětovém rozsahu. Slavnostní galavečer předávání proběhl 18. listopadu v atriu VŠE v Praze, hlavní cenu zde předal premiér Petr Nečas.

Z devíti nominovaných si tu nejdůležitější, Národní cenu vlády Česká hlava, odnesl Petr Widimský z Univerzity Karlovy. Tento špičkový kardiolog a uznávaný odborník se zasloužil o nový způsob léčby akutního infarktu myokardu. Díky němu se v Česku stala aplikace tzv. koronární angioplastiky, která umožňuje také zobrazení postižených tepen, rutinní záležitostí ve všech kardiocentrech a všech krajích, a významně se tak snížila úmrtnost.

Cenu Invence obdržel Viliam Vatrt za vytvoření nové světové konstanty W0, která se tak zařadila například k Newtonovým gravitačním zákonům. Výzkumný tým pod vedením docenta Vatrta vyvinul teorii, jak lze z družicových dat vypočítat nadmořskou výšku. Objev konstanty vytvořil základ pro vybudování jednotného výškového systému ve světě, který dodnes neexistuje, a mohl by se uplatnit například při zvýšení bezpečnosti letecké dopravy.

Cenu Industrie Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pro inovační formu získala společnost ImageMetry za software VerifEyed, který nemá na trhu konkurenci – jako jediný dokáže rozpoznat manipulaci s naskenovaným dokumentem. Dále se udělovaly ceny Patria Veolia Voda, Cena ministra životního prostředí, Doctorandus pro studenty doktorského studijního programu, a Gaudeamus, cena Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Projekt, kterému se neoficiálně přezdívá česká nobelovka, se stal nejprestižnějším svého druhu v České republice, ocenil již 80 osobností a získal dotace téměř 16 milionů korun. „O soutěž je čím dál tím větší zájem, který jsme ani nečekali,“ uvedl na tiskové konferenci organizátor a ředitel společnosti Česká hlava Václav Marek. Záznam večera, na kterém vystoupili i Lucie Bílá či Karel Gott, uvede 26. listopadu ČT 1.

Z tiskové konference Andrea Daičová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Pamiatku 17. novembra si uctili aj v hlavnom meste Slovenska

Pád komunizmu na území Československa sa spája hlavne s demonštráciami, ktoré sa uskutočnili 16. novembra v Bratislave respektíve od 17. novembra v Prahe roku 1989 pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. Štvrtok bol deň štátneho sviatku, kedy sa stretli osoby rôznych vekových kategórii, aby spolu spomínali na udalosti, ktoré sa uskutočnili 22 rokov dozadu.

Najvýznamnejšou akciou bolo sprístupnenie pamätníka Železnej opony v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Na ľudí, ktorí pri úteku za hranice vtedajšieho Československa prišli o život, si tu okrem iného spomínali aj starosta hlavného mesta Slovenskej republiky Milan Ftáčnik, petržalský primátor Vladimír Bajan či priama účastníčka vtedajších udalostí Zuzana Mistríkova. Pamätník zároveň slúži ako spomienka na tých, ktorí boli prenasledovaní v temnom období komunizmu.

Vrámci Dňa boja za slobodu a demokraciu sa rovnako v Petržalke uskutočnila akcia strihania železnej opony. Ako súčasť programu bola návštevníkom ponúknutá možnosť pripomenúť si pocity z roku 1989 v podobe rozstrihnutia časti ostnatého drôtu. K slovu sa tu dostal aj Jaroslav Gustafík, človek, ktorý v danej oblasti prežil celý svoj život. „Tieto zábrany boli  v 50. rokoch po tri roky napustené elektrickým prúdom. Pamätám si na dvoch mládencov, ktorí zahynuli, keď sa snažili utiecť na západ. Zomreli na týchto drôtoch,“ vylovil z pämeti tragickú udalosť starý pán.

Spomínalo sa taktiež aj na Univerzite Komenského v Bratislave. Tam sa zišla akademická obec spolu zo zástupcami Ústavu pamäti národa (ÚPN) a širokou verejnosťou, pripomínajúc si študentský pochod mestom, ktorý bol významným krokom ku slobode. „Sprievodom študentov, ktorí 16. novembra 1989 pochodovali mestom a pred ministerstvom školstva manifestačne predniesli svoje požiadavky, sa prejavila nespokojnosť mladých ľudí so spoločenskými pomermi a túžba po ich zmene,“ vyjadril sa vo svojom príhovore predseda správnej rady ÚPN Ivan Petranský.

Valerián Lukačko

Slovenská kontrarozvědka odposlouchávala novináře, ministr obrany byl odvolán

Slovenská vojenská kontrarozvědka monitorovala tři redaktory deníku Pravda a generálního ředitele soukromé zpravodajské televize TA3 Michala Gučíka. Aféru zveřejnily v pondělí 21. listopadu deníky Pravda a Nový čas. Ministr obrany Ľubomír Galko byl následně odvolán.

Ředitel vojenské kontrarozvědky Peter Brichta odposlouchávání potvrdil, jednalo se prý o legální krok se souhlasem soudu. „Pokud se vyšetřováním prokáže, že třeba jen jeden z odposlechů byl realizován bez souhlasu soudce, vyvodím personální odpovědnost a následně odstoupím,“ tvrdil ještě v úterý Galko. Konání zodpovědných soudců se premiérka Iveta Radičová také chystá prověřit.

Galko, pod jehož rezort vojenská ochranná služba spadá, se snažil odposlechy obhájit. Podle jeho slov byl Gučík podezřelý z ekonomické kriminality a odposlechy novinářů deníku Pravda měly objasnit úniky z kontrarozvědky. Premiérka však toto vysvětlení nepřijala. „Žádné odůvodnění odposlouchávání není opodstatněné, když vojenská ochranná služba nemá vyšetřovací pravomoci,“ řekla na úterní tiskové konferenci. Ve středu 23. listopadu prezident Ivan Gašparovič na návrh Radičové ministra obrany odvolal.

Středeční vydání deníku Nový čas přineslo informaci, že vojenská ochranná služba odposlouchávala i samotnou premiérku Radičovou. Mělo se jednat o dokument s názvem Dáma. Odposlouchávání prý bylo spojeno s vyšetřováním bývalého tajemníka ministerstva hospodářství Marina Chrena, který je podezřelý ze střetu zájmů. Úředník vyjednával o zakázkách pro firmu, ve které figuroval jako spoluvlastník. Podle Galka však Radičová odposlouchávána nebyla. „Nedovedu si představit, že by to podepsal nějaký soudce,“ prohlásil Galko po svém odvolání na středeční tiskové konferenci.

Bývalý ministr obrany považuje zveřejnění odposlechů za kampaň proti jeho osobě. „Za 17 měsíců ve funkci ministra obrany jsem odstavil od koryta obrovské množství firem, za kterými stojí významní lidé. Šlo o mnohamilionové byznysy, z nichž měly odtéci provize konkrétním lidem,“ řekl podle iDnes.cz Galko.

Zatím není jasné, kdo po odvolání Galka rezort obrany povede. Slovenští politici v čele s Radičovou budou o novém ministrovi jednat v nejbližších dnech.

David Štrup

Ekonomika

Vláda chce získat část z 12 mld. Kč zabavených ve Švýcarsku v souvislosti s privatizací MUS

V průběhu minulého týdne několik zástupců vlády v čele s Petrem Nečasem (ODS) dospělo k rozhodnutí, že se Česko pokusí ze Švýcarska získat zpět miliardy korun zabavené v souvislosti s kauzou privatizace Mostecké uhelné společnosti.

Schůze konané 18. listopadu se kromě premiéra zúčastnil i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09), ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), ministr vnitra Jan Kubice a nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Švýcaři v případu obvinili 7 lidí, převážně Čechů, kteří jsou podezřelí z praní špinavých peněz ve výši 12,2 miliardy Kč, které byly použity při privatizaci.  Český stát, jenž byl v době privatizace spolumajitelem MUS, má údajně nárok na část zabavených peněz. "Ani švýcarské vyšetřovací orgány se nedomnívají - pokud byla Česká republika opravdu poškozena - že jde v jejím případě o částku vyšší než je zhruba čtvrtina z těch 12 miliard korun. Konkrétně jde o 3,5 miliardy korun," sdělil iDnes.cz Kalousek. Týdeník Respekt však uvedl, že škodu, kterou státu způsobili správci někdejší MUS, švýcarští žalobci odhadují až na 8 miliard a několik set milionů korun, tedy zhruba na 2/3 z celkových 12 mld. korun.

V průběhu posledního roku a půl byla české vládě opakovaně nabídnuta spoluúčast v trestním řízení proti bývalým manažerům MUS a lidem zastupujícím firmu Appian, kteří se společně podíleli na privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Odpovědi se Švýcaři dočkali až nyní. Dle slov předsedy vlády má český stát na výběr celkem ze čtyř možností, přičemž tou nejpravděpodobnější je podání civilní žaloby, kterou se stát připojí k trestnému řízení.  "Státní zastupitelství připraví podklady pro civilní žalobu, kterou podá ministerstvo financí," vyjádřila se v rozhovoru pro zpravodajský server vicepremiérka Karolína Peake (VV).

Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze do jejich bank. Podstata podvodu při privatizaci MUS spočívala v tom, že peníze, které stát poskytl firmě na rekultivace, byly poslány na účty švýcarských bank a "protočeny" přes více kont, aby jimi byla následně privatizována MUS. Obžaloba zahrnuje skutky kvalifikované jako praní špinavých peněz, nekalá správa, podvod a falšování listin.

Manažeři a pozdější majitelé MUS údajně v období od roku 1996 do roku 2002 zpronevěřili postupně 2,5 miliardy korun, které byly použity na odkoupení 50% podílu ve státní společnosti, poté 4,5 mld.  a nakonec dalších 4,5 mld. Kč. "Další část, přesně 650 milionů korun, použili na podvodný a korupční nákup akcií MUS od českého státu, jemuž podle žaloby zaplatili za akcie o tři a půl miliardy méně, než byla jejich skutečná hodnota," uvádí týdeník Respekt, který má údajně k dispozici švýcarskou žalobu.

Janetta Roubková

Kultura

Zloději na Vinohradech uzavřeli festival německého divadla

Dvě víkendová představení hry Zloději autorky Dey Loherové završila šestnáctý Pražský divadelní festival německého jazyka. Letošní ročník probíhal od 5. listopadu a hostil 11 souborů z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lichtenštejnska, Lucemburska a také z Česka. Organizátorům se do Prahy podařilo dostat mimo jiné i hvězdy z berlínského Deutsches Theater či z vídeňského Burgtheatru.

Právě Rakušané festival zahájili monumentálním provedením Tolstého románu Vojna a mír. Režie se ujal Matthias Hartmann, jenž stvořil rozměrově tak rozsáhlé představení, že se v Praze vešlo jen do prostoru barrandovských filmových ateliérů. „Mysleli jsme, že půjde o komorní záležitost, ale pak jsme se nestačili divit, scéna je sice velice jednoduchá, tvoří ji jenom stoly a židle, ale dohromady zaberou třicet metrů a zabírají obrovskou rozlohu,“ uvedla ředitelka festivalu Jitka Jílková pro Lidové noviny. Vojna a mír je pompézní dílo také díky své stopáži – trvá bezmála pět hodin.

Velmi očekávané bylo představení Volání divočiny v  podání Münchner Kammerspiele pod vedením známého lotyšského režiséra Alvise Hermanise. Na jevišti Divadla na Vinohradech se totiž vedle herců objevilo i šest psů.

Mezi další lákadla festivalu spadala vystoupení německého kolektivu She She Pop v inscenaci s názvem Testament v Divadle Archa a berlínského performera Stefana Kaminského s „rozhlasovou“ hrou Přišlo to shora. Českou divadelní scénu reprezentovali herci Divadla Komedie. Představili se coby laureáti Ceny Josefa Balvína v představení Legenda o svatém Pijanovi. Hra režiséra Davida Jařaba získala ocenění za nejlepší inscenaci původně německy psaného textu.

Festival doplnila řada doprovodných akcí, již tradičně se po představeních konaly diskuze diváků s tvůrci a autory.

Z festivalu Jan Pěruška

Noční Žižkov ve znamení muziky

V noci ze středy na čtvrtek 17. listopadu se v několika pražských klubech konal tzv. Warm Up Žižkovské noci, která se stává čím dál populárnější akcí. Jedná se o hudební festival spojující několik žánrů, které jsou během jedné noci rozesety do hudebních klubů po celém pražském Žižkově.

Jak už napovídá název, jednalo se o předzvěst zimní Žižkovské noci, která se uskuteční v únoru. Pořadatelé fanoušky o nic neochudili a na přípravě večera si dali záležet. „Organizace několika klubů a desítek kapel dohromady vyžaduje až magické schopnosti. Stovky mailů, desítky telefonátů nebo komplikace na místě v podobě trhlých zvukařů, excentrických kapel, šílených fanynek nebo nerudných policajtů zkrátka vyžadují pevné nervy,“ uvedl Marek „Zefv“ Dočekal, jeden z pěti členů týmu, který projekt připravuje. Bez pomoci kolegů a dalších nemálo lidí by prý šlo akci v takovémto měřítku jen těžko uspořádat.

Během večera odehrálo 17 kapel ve třech klubech koncerty asi pro pět set lidí. Mezi největší lákadla patřila například francouzská indie-rocková kapela The Dodoz, která se do České republiky vrátila podruhé v krátké době. Ovládla atmosféru v hudebním klubu XT3, a to i přesto, že zde byl problém s časovým skluzem a návštěvou policistů. Největší poprask způsobily ale tuzemské kapely Shogun Tokugawa a Dymytry, které rozohnily publikum o pár stovek metrů vedle v klubu Matrix.

Kromě těchto zvučných jmen se objevila i řada neznámých začínajících kapel, kterým chtějí organizátoři pomoci zviditelnit se. Příkladem byla kapela The No Reason, která se na události podobného ražení objevila poprvé. „Samozřejmě to bylo pro kapelu úplně perfektní, jsme rádi, že jsme byli pozváni. Pro nás to byla obrovská výhra, a kdyby byla další možnost, určitě bychom do toho šli znovu,“ svěřil se Carolině frontman studentské kapely.

„Atmosféra byla  suprová, organizace se také vyvedla! Jedinou kaňkou byl časový skluz v XT3, ale to byla chyba zvukaře. Takže celkový dojem je výborný,“ neskrýval radost jeden z přítomných fanoušků. „Fantazie! To, co předvedli Shoguni, mi zas připomnělo, proč je dobrý na tyhle akce chodit,“ doplnil mladík se sklenicí piva v ruce. Spokojeně vypadal po skončení akce i organizační tým. „Akce se mi líbila, i když pro nás jako pořadatele ten krásný pocit přijde až poté, co všichni návštěvníci odejdou spokojení domů, a my si můžeme s úlevou říct, že se nám to pro jednou povedlo. To se stalo i tentokrát, takže můžu říct, že akce splnila očekávání,“ zhodnotil festival Adam Šilar, který měl jako jeden z pořadatelů na starosti koncerty v XT3.

Z hudebních klubů na Žižkově David Randuška

Premiéra v Divadle Palace: Smrtelná vražda děsí, leká i baví

Divadelní hra z pera amerického dramatika Davida Foleyho, do češtiny přeložená pod názvem Smrtelná vražda, přináší na divadelní prkna něco, co na nich nevídáme příliš často. Jedná se totiž o krimi komedii s prvky thrilleru. Divák se stane svědkem dramatických zvratů, vydírání a podrazů.

Hon na kočku a myš rozehrají tři postavy v luxusním bytě na Manhattanu. Zámožná a atraktivní návrhářka šperků Camille, jíž byt patří, a která trpí slabostí pro mladé muže, šarmantní číšník Billy a Camillin osobní strážce Ted. Na první pohled nevinná trojice. Ovšem zdání často klame. Billy po Camille požaduje padesát tisíc dolarů za to, že nezveřejní videozáznam, který tajně pořídil, když si s ní užíval ve sprše. Camille zavolá Teda, aby nevítaného hosta vyprovodil. Vychází však najevo, že Ted je Billovým komplicem  a že v bytě pátrají po smaragdu v hodnotě pěti milionů dolarů. Hra pokračuje. Mezi muži se strhne divoká hádka a Ted probodne Billyho nožem. Odmítá odejít bez smaragdu a Camille ho zastřelí. Tím ale příběh nekončí. Jaká další překvapení a zvraty na hrdiny čekají a kdo v závěrečné scéně na koho míří zbraní, se návštěvník dozví v pražském Divadle Palace. Slavnostní premiéru herci odehráli 20. listopadu.

V roli Camille se představila Vanda Hybnerová, držitelka ceny Thálie z roku 2004. Billyho ztvárnil Martin Písařík, který se mimo herectví věnuje také své kapele Akustik. Michal Novotný alias Ted se kromě divadelních rolí proslavil rovněž ve filmech a seriálech, jako například Kriminálka Anděl, Ordinace v růžové zahradě či Snowboarďáci. Režie se ujala Lucie Bělohradská. David Foley byl za hru v roce 2008 nominován na cenu Edgar Award.

Z Divadla Palace Lucie Kučerová

Sport

Miroslav Pelta zvolen předsedou Fotbalové asociace ČR

Šéf jabloneckého klubu Miroslav Pelta stanul po tříkolové volbě v čele Fotbalové asociace České republiky (FAČR). V závěrečném hlasování porazil šéfa plzeňské Viktorie Tomáše Paclíka. Krátce po zvolení musel výkonný výbor řešit kauzu reprezentantů vulgárně oslavujících postup na EURO a udělil týmu pokutu dva miliony korun.

Český fotbal byl po červnovém odstoupení Ivana Haška bez předsedy, a tak se valná hromada největšího sportovního svazu v zemi, konaná 17. listopadu,  očekávala se značným napětím. V září se totiž nepodařilo schválit ani jednací řád, a tak se vůbec nehlasovalo.

Po prvním kole volby vypadl navzdory očekáváním Jindřich Rajchl se 47 hlasy, kdy získal pouze jediný hlas moravských delegátů. Do druhého kola postoupili Pelta s 91 hlasy a Paclík s 53 hlasy. Ve druhém kole se o předsedovi taktéž nerozhodlo, Pelta dostal 105 hlasů (51 od české komory, 54 od moravské) a Paclík 88 hlasů (61 hlasů od českých delegátů a 17 od moravských).

Na řadu proto přišlo třetí kolo volby, kterého se podle platného řádu jiz nezúčastnili delegáti z české komory, jelikož oba kandidáti byli zástupci té moravské. Vítězem se pak podle očekávání stal Pelta se značným náskokem – získal 55 hlasů oproti Paclíkovým 16.

Krátce po svém zvolení musel Miroslav Pelta řešit první mediálně výbušnou aféru. Oslavující čeští reprezentanti po postupu na Euro 2012 zpívali na známou fotbalovou melodii „Radek Drulák nemá č**áka“ před zraky přítomných novinářů a náhodných kolemjdoucích na letišti v Podgorici. Svérázně tak reagovali na kritiku fotbalového internacionála, jenž se do reprezentantů v průběhu kvalifikace nevybíravě pouštěl za předváděnou hru.

Za chování svých spoluhráčů se omluvil kapitán reprezentace Tomáš Rosický, následně i Vladimír Šmicer, generální manažer reprezentace. Při volbě předsedy FAČR se Pelta fotbalistů zastal, vyslovil se pro „amnestii“, krátce po zvolení ale otočil a výkonný výbor asociace rozhodl o pokutě dva miliony korun, kterou si rozdělí celý tým. Zároveň pokáral i Šmicera a vyhlásil nulovou toleranci podobným prohřeškům. „V případě opakování jakéhokoli prohřešku už by k personálním změnám došlo. I v hráčském kádru,“ uvedl Pelta podle iDnes.cz.

Jakub Plíhal

Fotbalisté Sparty uhájili šestibodový náskok v tabulce

Fotbalová Gambrinus liga má za sebou 14. kolo, v němž se hráčům Sparty Praha podařilo udržet šestibodový, respektive devítibodový, náskok před největšími soupeři z Liberce a Plzně. Nedařilo se však týmům z opačného konce tabulky – bez bodu skončily Viktoria Žižkov, Sigma Olomouc i Baník Ostrava.

V malém pražském derby vyzvali Bohemians 1905 své rivaly z Letné. Žádné překvapení se nekonalo, čímž se potvrdily předzápasové prognózy hovořící jednoznačně ve prospěch Sparty. Favorit deklasoval Bohemians rozdílem třídy 4:0. O dvě branky se postaral mladík Ladislav Krejčí, zbývající zásahy zařídili Libor Sionko a Václav Kadlec. Sparťané tak udělali důležitý krok k tomu, aby se stali po podzimní části „půlmistrem“.

Zkrátka se však nedrželi ani největší pronásledovatelé Sparty. Viktoria Plzeň v sestavě s reprezentanty Petrem Jiráčkem, Danielem Kolářem, Milanem Petrželou a Václavem Pilařem porazila Mladou Boleslav těsným poměrem 3:2, a úspěšně tak zvládla generálku na klání v Lize mistrů proti Bate Borisov. Ve středu večer běloruský tým porazila 1:0 a má velkou šanci na postup ze 3. místa do Evropské ligy.

Tři body si z venkovního zápasu v Uherském Hradišti přivezl také Slovan Liberec, čímž si udržel druhé místo v tabulce. Šance domácího Slovácka na bodový zisk zhatily dvě branky Michala Rabušice, jenž pod Ještědem hostuje z druholigové Zbrojovky Brno.

Další kandidát na titul Jablonec udolal poslední Sigmu Olomouc 2:0 a opět u toho byl nejlepší ligový střelec David Lafata. Jabloneckému útočníkovi se podařilo vsítit oba góly, čímž se významně přiblížil ke členství v prestižním Klubu ligových kanonýrů. Ten sdružuje české fotbalisty, kterým se podařilo ve světových prvoligových soutěžích skórovat více než stokrát. Lafatovi ke vstupu do této elitní společnosti stačí vstřelit jedinou branku.

Zlepšenou formu potvrdila i Slavia, která remizovala 1:1 v Hradci Králové, a drží tak pod novým trenérem Františkem Strakou již čtyřzápasovou neporazitelnost. Naopak v herní mizérii pokračují ostravský Baník a Viktoria Žižkov. Baník v domácím prostředí na Bazalech nestačil na Příbram a Viktorka prohrála v Českých Budějovicích. Neúspěch Žižkova se stal osudným pro jeho kouče Martina Pulpita, jenž byl odvolán, a v posledních dvou kolech podzimní části mužstvo povede trenér druholigové Vlašimi Roman Nádvorník. Patrně v nejméně zajímavém utkání 14. kola gól nepadl – Teplice hrály s Duklou Praha bez branek.

Výsledky: Sparta – Bohemians 1905 4:0; Viktoria Plzeň – Mladá Boleslav 3:2; Jablonec -  Sigma Olomouc 2:0; Baník Ostrava – 1. FK Příbram 0:2; České Budějovice – Viktoria Žižkov 1:0; Hradec Králové – Slavia 1:1; Slovácko – Slovan Liberec 1:2; Teplice – Dukla 0:0

Tabulka po 14. kole: 1. Sparta – 36, 2. Slovan Liberec – 30, 3. Viktoria Plzeň – 27, 4. Jablonec – 26, 5. Mladá Boleslav – 25, 6. 1. FK Příbram – 21, 7. Teplice – 21, 8. Dukla – 19, 9. Slavia – 19, 10. Bohemians 1905 – 19, 11. Slovácko – 17, 12. Hradec Králové – 13, 13. České Budějovice – 10, 14. Baník Ostrava – 8, 15. Viktoria Žižkov – 7, 16. Sigma Olomouc – 6 (- 9 bodů)

Vladan Vaněk

Hokejová extraliga: Liberečtí tygři se opět vrátili na vrchol

Dohrávka nedělního 23. kola mezi pražskou Slavií a Libercem byla soubojem mezi týmy z dolní a horní poloviny tabulky. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky do souboje vstupovali posilněni výhrou v Pardubicích, přestože ve třech předchozích domácích zápasech nedokázali vstřelit branku. V pondělní dohrávce sešívaní už sice skórovali, ale na rozjetý Liberec nestačili a prohráli 1:3.

Důvody bídných výsledky Pražanů nastínil asistent trenéra Růžičky Jiří Čelanský. „Doma je to takové zakřiknuté a moc nevíme, co s tím. Nejsme bohužel ani produktivní, za několik posledních utkání jsme vstřelili maximálně gól, dva, což je málo a k bodům to nevede."

Na první příčku se naopak vrátili liberečtí Bílí tygři. Severočeši nevládnou jen týmové tabulce, ale i individuální statistice. Petr Nedvěd je hráčem s největším počtem kanadských bodů a spolu se spoluhráčem Bártou a třineckým Adamcem je nejlepším střelcem ligy. Primát drží i u počtu asistencí. „Baví nás vítězit, když to jde, proč nehrát na vlně,“ popsal svou výkonností formu pro Sport.cz.

V nedělním programu nejvíce vynikl zápas Litvínova s Plzní, která si odvezla osmigólový příděl s konečným skórem 2:8. Svělou formu potvrdila výhrou 5:1 v Třinci pražská Sparta, která tak dává zapomenout na loňskou špatnou sezónu. Záchranou brzdu zatáhla Mladá Boleslav, která konečně zabrala a porazila Vítkovice 4:1. Nejdramatičtější duel se odehrál v Českých Budějovicích, kam zavítala brněnská Kometa a po prohře 1:2 se vracela bez bodu. Ve zbývajících soubojích se utkalo Kladno s Pardubicemi (4:2) a Zlín s Karlovými Vary (1:0).

Marek Sainer

Počasí

Počasí

Od minulého týdne počasí ničím nepřekvapilo – inverze a smog nás stále ještě neopustily. S blížícím se koncem týdne přišel nejen sváteční 17. listopad, ale také zataženo nízkou oblačností a mlhami, místy i mrznoucími. Na některých místech včetně Prahy se však objevila skoro jasná či jasná obloha, která nám vydržela i přes víkend.

Se začátkem nového týdne se však vrátilo zatažené a sychravé počasí - mlhy, ranní mrazíky a ojedinělé mrholení. Denní teploty se na celém území držely kolem 3 stupňů, na některých místech se ale vyšplhaly až na 7 stupňů Celsia. Kdo vyrazil na hory, udělal jedině dobře.

Andrea Daičová