1. prosince 2011, Carolina č. 789

události od 23. do 30. listopadu


Z domova

Paroubek se stal předsedou Národních socialistů, slibuje nulovou daň na potřeby pro děti

Jiří Paroubek opět stanul v čele politické strany, tentokrát Národních socialistů – levice 21. století. V programu se snaží voliče nalákat na nulovou DPH na potřeby pro děti nebo obnovení novomanželských půjček a plošného porodného. Ustavující sjezd se neobešel bez protestů.

Sjezdu se v sobotu 26. listopadu dle ČTK zúčastnilo 235 kandidátů, dalších 500 lidí se již do nové strany přihlásilo. "Ve smyslu stanov se mým rozhodnutím stali místopředsedy strany Jiří Šlégr, Stanislav Palša a Tereza Holišíková," zdůvodnil bývalý premiér na tiskové konferenci, proč strana místopředsedy nevolila. Podle něj se národní socialisté chtějí soustředit na vybudování silné pozice v krajích, především na dobrý výsledek v Ústeckém kraji a rozbití tamního mocenského monopolu ČSSD a ODS. V programu strana překvapivě nepočítá se zrušením současné penzijní reformy, ale jen s její úpravou, aby nedošlo k výpadku ve státních příjmech. Fondy by podle národních socialistů měly garantovat 100 procent vkladů a možnost kdykoliv vystoupit z druhého pilíře pojištění.

Prozatímní program o 140 stranách v ledasčem připomíná program sociální demokracie před minulými volbami, Paroubek ale přichází s několika novinkami. Místo poplatků ve zdravotnictví navrhuje vedle povinného ještě komerční připojištění, na které by mohly zaměstnancům přispívat firmy. Úplnou novinkou je pak návrh „prorodinných fondů zaměstnavatelů“. Podle Paroubka by měly „poskytovat alespoň částečnou úhradu rozdílu předchozí čisté mzdy a peněžité pomoci v mateřství". Tyto náklady by si firmy mohly odečíst ve slevě na dani z příjmu. Národní socialisté hledali inspiraci i ve Velké Británii. Navrhují osvobození od DPH pro věci související s péčí o děti: dětské oblečení, pleny či školní učebnice.

Před budovou pražského Obecního domu, kde se sjezd konal, zorganizovala protest Česká strana národně sociální, z níž se odštěpili právě současní Paroubkovi spolupracovníci. Dorazila  také necelá desítka příznivců krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Na protest proti Paroubkově přestupu vylepili před budovou plakát s fotkou bývalého premiéra a nápisem Jsem narcis. Argumentovali především tím, že krade národně socialistickou značku.

Bývalý premiér vedl ještě v parlamentních volbách v roce 2010 sociální demokracii, ihned po nich ale na post předsedy rezignoval. Bylo totiž jasné, že strana v parlamentu neutvoří vládnoucí koalici. Na podzim pak stranu opustil a jeho cesta k Národním socialistům se uzavřela o víkendu.

Jan Severa

Nová koalice v Praze vznikla za rekordních pět hodin

Jen pět hodin trvalo zástupcům TOP 09 a ODS vytvoření nové koalice na pražském magistrátu a schválení rady. Definitivně tak ve čtvrtek 24. listopadu skončila roční spolupráce ODS a ČSSD. Za ODS dohodu dojednal primátor Bohuslav Svoboda a rychlostí překvapil spolustraníky kolem Borise Šťastného. Mezi nimi totiž vládne rivalita a svědčí o rozpolcení pražské ODS na dva tábory.

Svoboda, jemuž analytici předpovídali brzký odchod z čela Prahy, se se zástupci TOP 09 setkal o několik hodin dříve než Šťastného křídlo ODS. A nejen, že s nimi domluvil novou koaliční smlouvu, ale také si zajistil vlastní setrvání na postu primátora.

Boris Šťastný, předseda regionální rady strany, neskrýval pobouření, že se o dohodě dozvídá až z médií: „Nebývá v ODS zvykem, že vyjednává jen jedna skupina,“ řekl České televizi. Regionální rada ODS nicméně smlouvu jednomyslně schválila ještě týž den večer.

V nové radě města má nyní TOP 09 šest křesel. Prvním náměstkem primátora se stal Tomáš Hudeček. Radních za ODS zůstalo pět. Obměněná rada hned zrušila šestnáctimiliardový tendr na svoz komunálního odpadu.

Novou koalici vítá jak premiér a předseda ODS Petr Nečas, který se jasně postavil za Svobodu, tak i místopředseda vlády a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, který na tiskové konferenci prohlásil: „Je známo již přes rok, že jsme vyhráli volby. Teď se na radnici konečně nastavil stav, který tomu jakž takž odpovídá.“ Zdeněk Tůma, lídr pražské TOP 09 a neúspěšný kandidát na primátora, dostal na starost finanční výbor.

V komunálních volbách v roce 2010 totiž ve volbách zvítězila strana TOP 09 ziskem 30,2 % (získala 26 mandátů). Za sebou nechala ODS s 23,1 % (20 mandátů) a ČSSD se 17,8 % (14 mandátů), do zastupitelstva se dostali ještě komunisté s 6,82 % (3 mandáty). ODS a ČSSD se následně na koalici dohodly spolu a vítězná TOP 09zůstala v opozici.

Anna Dorňáková

15 tisíc lidí přivítalo rozsvícený vánoční strom. Advent začíná

„Pět...čtyři…tři…dva…jedna…!“ odpočítalo zcela zaplněné Staroměstské náměstí rozsvícení vánočního stromu. V sobotu 26. listopadu večer si tradiční událost oznamující příchod adventu nenechalo ujít více než 15 tisíc lidí. Davy chodců v centru Prahy však zkomplikovaly cestu řidičům.

Na Staroměstském náměstí se tísnily tisíce lidí již hodinu předtím, než moderátoři spustili hromadné odpočítávání. Orchestr začal hrát Rusalku a Čajkovského, zhasly pouliční lampy. Dav zatajil dech. A když se vánoční strom rozzářil do chladného večera více než 50 tisíci světýlky, vysloužil si mohutný potlesk a jásot.

Dvaadvacet metrů vysoký smrk dovezený z Kladenska letos ozdobily královské barvy zlatá a červená. „Češi mají pro monarchii slabost,“ poznamenala se smíchem paní Ludmila. „Vidím tam nějaké zlaté medaile, žezla, koruny… A na špičce královské jablko.“ „Přišly jsme nasát vánoční vůni a podívat se na strom. Letos se nám moc líbí, jsme z něj nadšené,“ prohlásila paní, která se na náměstí vypravila s malou dcerou.

O něco méně nadšení byli řidiči, kterým cestu zkomplikovaly houfy lidí přebíhající silnice i mimo přechod. Poblíž zastávek tramvají se proto často ozývaly klaksony aut, padly i nadávky. „Nemůžete počkat, až budeme mít červenou?!“ Křičel jeden z řidičů na dvojici důchodců, kteří chtěli projít mezi nárazníky, zrovna když se auta dávala do pohybu. Vyhráno člověk neměl, ani když chtěl využít metro. Na eskalátory stanice Staroměstská se stála dlouhá fronta, řidiči souprav museli troubit, aby lidé přestali nastupovat do přeplněných vagónů.

Kromě zářícího stromu lákaly do mrazivého večera vůně svařeného vína, pražených mandlí, trdelníků a dalších dobrot zvěstujících příchod adventu. Lidé na předvánočních trzích mohou koupit i ručně vyráběné ozdoby na stromeček, mýdla a přírodní oleje, hedvábné šály či svíčky.

V neděli si lidé na adventních věncích zapalovali první svíčku, do Vánoc zbývá necelý měsíc.

Ze Staroměstského náměstí Radek Blažek

Praha se rozloučila s Mojou, gorilí slečna odletěla do Španělska

Pražská zoo se rozloučila s téměř sedmiletou gorilí samičkou Mojou. V úterý 29. listopadu ji převezli do španělského přírodního parku, kde na ni čekala nová rodina, včetně zamýšleného gorilího partnera Nikyho.

Transport nebyl bez problémů, na Moju špatně působila sedativa a nedařilo se ji uklidnit. Nakonec ji chovatelé dokázali uspat a bez dalších komplikací letecky převézt do Španělska. „Moja vyšla z bedny klidně a v novém prostoru se chovala až překvapivě sebejistě. Dokonce začala i šplhat po lanech,“ uvedl pro Denik.cz chovatel Martin Vojáček.

Moja se narodila v roce 2004 a ihned se stala miláčkem zaměstnanců i návštěvníků zoo. "Moju nám žádný další živočich nenahradí, ale takový už je život," okomentoval pro ČT odchod mladé gorily Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. V novém domově ji však čeká důležitý úkol.

Od gorilí slečny se očekává, že zde s pětadvacetiletým samcem Nikym zplodí a odchovají potomstvo, čímž pomohou zachovat ohrožený druh. V pražské zoo hrozilo, že by ji oplodnil vlastní otec. Moja měla odcestovat již v říjnu, ale kvůli viróze se musel odjezd odložit.

Laura Havlová

Stručně z domova

* České meziválečné umění získává na ceně. V neděli 27. listopadu se na Žofíně prodalo plátno Emila Filly Zátiší s dýmkou za 12 milionů korun bez aukční přirážky, která činí 20 procent. Společně s obrazem Černý Pierot od Jindřicha Štýrského, ten se vyšplhal na 10,4 milionu, to bylo nejvýznamnější dílo aukce, která nabízela téměř 500 výtvarných děl. Filla i Štýrský patří k předním představitelům české avantgardy. Na Štýrského Černém Pierotovi je navíc použita koláž, která činí dílo pro kupce ještě zajímavějším. Nehledě na to, že se obraz určitý čas nacházel ve sbírce známé české surrealistky Toyen, jíž Štýrský Černého Pierota věnoval. Zátiší s dýmkou překonalo výsledek aukce z předminulého týdne, kdy se v pražském Hiltonu dražil jiný Fillův obraz – Utěšitel. Tehdy se  odhadovala finální cena na zhruba 20 milionů korun. Podle odborníků je totiž investice do výtvarného umění v období krize ideálním způsobem jak uložit a zhodnotit peníze. Utěšitele nakonec zájemce získal za 10,8 milionu, tedy za  cenu téměř poloviční oproti očekáváním.

* Česko připsalo další položku na seznam dědictví UNESCO. Mezi nehmotné dědictví UNESCO patří od neděle 27. listopadu i slovácká slavnost Jízda králů. Po slováckém verbuňku, masopustních průvodech a sokolnictví se tak stala čtvrtou tradicí ČR, které mezivládní komise UNESCO přiznala vysoký kulturní význam. Stalo se tak na Bali, kde komise zasedala. Zabývala se kandidaturou 84 kulturních tradic z celého světa, z nichž jsou mnohé ve větším ohrožení zapomenutí než každoročně pořádaná Jízda králů. Její zapsání do UNESCO má přinést Slovácku vítanou reklamu, zviditelnění a posílení turistiky v oblasti. Historie slavnosti patrně sahá až do pohanských dob, kdy spolu mladí muži zápasili a vítěz se stal králem. Druhá verze se vztahuje k útěku Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad, kdy se, aby nebyl prozrazen, oblékl do ženských šatů a do úst si vložil růži, aby nebylo prozrazeno, že mluví jiným jazykem.

* Šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše zadrželo 25. listopadu speciální komando. U sebe měl peníze, které údajně přijal za přidělení několikamilionové zakázky na služby pro městskou policii. Mluví se o statisících korun. Obvodní soud pro Prahu 9 vzal Kotrouše do vazby, aby nemohl ovlivňovat svědky, a hatit tak vyšetřování. Za korupci může jít do vězení až na 12 let. Primátor přesunul Kotrouše na jinou pracovní pozici, mimo služební stav. O odvolání musí ale rozhodnout rada a zastupitelstvo. Městskou polici čeká další vyšetřování a primátor uložil, aby se pozastavily všechny zakázky, které se měly uskutečnit do konce roce.

Matouš Hartman

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Na Slovensku platí núdzový stav. Vláda tak reaguje na stávku lekárov

Slovenská vláda vyhlásila od utorka 29. novembra núdzový stav. Takáto udalosť sa stala vôbec po prvýkrát v novodobej histórii štátu. Vláda tak reaguje na krízovú situáciu v zdravotníctve, kedy 2000 lekárov, ktorí nie sú spokojný s navýšením platov, podalo výpoveď a štrajkujú už od apríla. Stav núdze umožňuje prinútiť lekárov prísť do práce.

Núdzový stav vláda schválila podľa návrhu ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (Kresťansko-demokratické hnutie). Po mimoriadnom rokovaní vlády to v pondelok oznámila na tlačovej besede premiérka Iveta Radičová (Strana demokratickej a kresťanskej únie). „Z 96 zdravotníckych zariadení v SR sa bude núdzový stav týkať iba 15, teda iba konkrétnych lekárov, nie celého zariadenia,“ citoval premiérku portál Čas.sk. Radičová pripomenula, že lekárom ponúkli zvýšenie platu do 300 eur, čo je 30 % základnej mzdy. Dodala, že toto navýšenie dokážu garantovať. Najvyššie zvýšenie platov lekárov, a to o 17 %, na Slovensku schválila v roku 2007 vláda Róberta Fica (Smer - Sociálna demokracia).

Lekárski odborári sa predtým počas rokovania s vládou nedohodli, požadovali totiž navýšenie platov o 700 eur. Premiérku tiež vyzvali, aby odvolala ministra Uhliarika z funkcie. „My odovzdáme rezort bez dlhu. Za čo mám odvolať ministra? Za to, že neurobil dlhy, že konsolidoval rezort? Nevidím dôvod,“ vyjadrila sa Radičová pre server Aktuálne.sk. S lekárskymi odbormi preto odmietla ďalej komunikovať. „Vnímame to ako neprijateľný akt sily a snahu v ponovembrovom vývoji zastrašiť celú profesijnú skupinu, aby sa vzdala svojho zápasu o dôstojné životné podmienky,“ reagoval za členov Lekárskeho odborového zväzu pre Aktuálne.sk pediater Peter Visolajský.

Núdzový stav, ktorý začal platiť od utorka, sa týka povinnosti na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti a zakázania práv štrajku lekárom. Umožňuje tiež riaditeľovi nemocnice uložiť pracovnú povinnosť lekárom, ktorí podali výpovede. Podľa ústavného zákona môže vláda núdzový stav vyhlásiť len, ak dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb. Zároveň ho môže vyhlásiť iba na postihnutom mieste, a to podľa právnej normy len najdlhšie na 90 dní.

Eva Spišáková

Ekonomika

Škoda vyhrála tendr téměř za dvě miliardy korun. Její tramvaje budou jezdit v Maďarsku

Plzeňská společnost Škoda Transportation dodá do severomaďarského města Miskolc celkem 31 nízkopodlažních a obousměrných tramvají. Ve výběrovém řízení porazila italskou firmu AnsaldoBreda či španělskou CAF. Hodnota zakázky se blíží dvěma miliardám korun.

„Po vyhraných tendrech v hodnotě dvě a půl miliardy korun na dodávku výzbrojí pro turecké lokomotivy a čínské metro je úspěch v maďarském Miskolci dalším důkazem konkurenceschopnosti výrobků Škody Transportation na zahraničních trzích,“ řekl v pátek 25. listopadu generální ředitel společnosti Josef Bernard.

Tendru se účastnilo pět dalších firem. Ve výběrovém řízení rozhodovala kromě celkové ceny i nabídka servisu po dobu záruční lhůty, spotřeba energie či desetiletá garance provozní údržby po záruční době. Plzeňská Škodovka začne s prvními dodávkami tramvají pravděpodobně na začátku roku 2014.

Soutěž, ve které Škoda Transportation uspěla, zadavatelé zakázky v minulosti již třikrát zrušili. „Vzhledem k tomu, že se jedná už o čtvrtý tendr na dodávku tramvají, jsme přesvědčeni, že je naše nabídka připravena tak, aby případné námitky konkurentů byly antimonopolním úřadem zamítnuty,“ uvedl Zdeněk Majer, viceprezident pro obchod Škody Transportation.

Kateřina Lanková

Stručně z ekonomiky

* Nejlepší restaurací v České republice je Terasa U Zlaté Studně, jež se nachází v Praze na Malé Straně. Vyplývá to z výsledků ankety Maurerův Grand Restaurant. Druhé místo obsadil hotel Radisson Blu Alcron, a na třetí příčce se umístil hotel Radisson Blu La Rotonde. Obě restaurace mají stejnou adresu: Štěpánskou ulici. Informaci přinesly Lidovky.cz. Průvodce sestavují nezávislí recenzenti, kteří tajně za své peníze hodnotí podniky v celé ČR. Letos za tímto účelem navštívili 705 restaurací. Celkově Grand Restaurant obdržel 7427 hodnocení od 457 lidí. Útrata všech hodnotitelů dosáhla téměř pěti a půl milionu korun, jeden člověk tak za hodnocené období projedl průměrně 11 639 Kč.

* Češi omezili spotřebu potravin, alkoholu i cigaret, zveřejnil 30. listopadu na svých stránkách Český statistický úřad. Lidé jedli v průběhu roku méně masa, mléčných výrobků i ovoce a zeleniny. Vzrostla naopak spotřeba brambor, olejů a tuků. Nejvyšší pokles zaznamenalo drůbeží maso: o 14 procent na 21,4 kilogramu na osobu. Celkově se masa zkonzumovalo o 3,5 procenta méně - 75,9 kilogramů. Spotřeba alkoholu vyjádřená v hodnotě čistého lihu meziročně klesla o 5,5 procenta. Počet vykouřených cigaret se také snížil – o 43 kusů na 2028 cigaret ročně.

Vojtěch Kostka

Kultura

Tradice Gotta, Bílé a Kabátu pokračuje. Překvapili Klus a David

Popáté v řadě se jména na prvních místech Českého slavíka neměnila. V kategorii zpěváků zvítězil Karel Gott (už po 37.), v kategorii skupin Kabát a v kategorii zpěvaček Lucie Bílá, která se pojedenácté stala i absolutní vítězkou díky nejvyššímu počtu hlasů od fanoušků. „Už se nebudu nikdy cítit jako poražená, kdyby už žádný slavík nepřiletěl,“ pronesla v soboru 26. listopadu na pódiu. Hned dvě změny ale nastaly mezi zpěváky, stříbrného slavíka si odnesl písničkář Tomáš Klus, bronzového pak znovuobjevený Michal David.

Právě Tomáš Klus může být předzvěstí „generační obměny“ v rámci české hudební scény. Na pódiu poděkoval nejen za zaslané hlasy, ale i lidem z celého světa, že „tu může být s nimi.“ Naopak třetí místo Michala Davida dává vzpomenout na 80. léta a ukazuje, že lidé na hitmakera rozhodně nezanevřeli. Už letos na jaře to naznačilo jeho překvapivé vítězství v anketě televizních diváků TýTý.

Stříbrná slavice Lucie Vondráčková žije v Kanadě se svým manželem, a tak poděkovala fanouškům prostřednictvím videonahrávky. Bronzová Ewa Farna nastínila, na co se bude v příštích měsících soustředit: „Já budu maturovat, takže mám v plánu se především učit, fanouškům se ale určitě chci odvděčit.“

Členové skupiny Nightwork opět nezklamali a pro stříbrné sošky si přišli swingově naladěni a oděni, připomínali tak trochu mafiánskou rodinu. Bronz v této kategorii získala skupina Chinaski. Slavíka bez hranic pro nejoblíbenějšího slovenského interpreta si odnesli No Name.

Do výsledků dalších dvou udílených ocenění výrazně promluvila pěvecká soutěž Superstar. Skokankou roku se stala Monika Bagárová, objevem Gabriela Gunčíková. Bagárová odcházela s netradiční soškou – skokana představuje skleněný žabák.

Večerem už podruhé provázel Libor Bouček. Mezi předávajícími se objevili například vítěz Velké pardubické Josef Váňa, nejlepší světová tenistka roku Petra Kvitová nebo vicemistr světa v pokeru Martin Stazsko. A i když si neodnesl žádnou cenu, aplaus vestoje si od plné Státní opery vysloužil Václav Neckář, jenž vystoupil s novou písní Půlnoční.

Michaela Bezvodová a Jiří Linhart

Havelka a spol. počtrnácté swingoval na Vinohradech ve stylu 30. a 40. let

Písně Louise Armstronga, Duka Ellingtona, Elly Fitzeraldové a dalších legend 30. a 40. let minulého století proměnily Národní dům na pražských Vinohradech ve středu 23. a čtvrtek 24. listopadu v dobovou tančírnu.  Již počtrnácté zde probíhal Festival swingové hudby, na kterém vystoupily hvězdy jako The Three Ladies of Blues, Ondřej Havelka s Melody Makers, kapela Harlemania nebo Peter Lipa and Band.

O silný zážitek se první večer postaraly dámy světového formátu. Afroamerická trojice vokalistek The Three Ladies of Blues od první chvíle vystoupení strhla obecenstvo a posluchačům představila žánry jako R&B, gospely, jazz, blues a samozřejmě swing. Ve složení Joan Faulknerová, Joanne Bellová a Harriet Lewisová předvedly smyslnou show plnou neuvěřitelných pěveckých výkonů. „Když jsme na pódiu, tak i naše šaty musí reprezentovat krásu a ženskost. K tomu patří rudé flitry, boá z peří a vše, co se nosilo ve 30. letech,“ podotkla zakladatelka tria Faulknerová. Temperamentním dámám se za doprovodu významného maďarského klavíristy Gustava Csika dostalo aplausu vestoje a hlasitých ovací.

Vrcholem letošního swingování bylo vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Festival doprovází od samého počátku a vždy se těší velké přízni diváků. Písně vlastní tvorby i ty převzaté prokládají různými legráckami, vtipy a tancem. Jako zvláštního hosta si Ondřej Havelka na pódium pozval herečku Jaroslavu Krečmerovou.

„Nedávno jsme vystupovali i v Londýně, ale pokud mám srovnat, jestli se nám lépe hraje doma, nebo v zahraničí, tak to nelze,“ uvedl zpěvák. „Doma více pochopí ty naše legrácky a ironii, ale v zahraničí zase rozumějí anglickým textům a dokáží na ně reagovat,“ doplnil.

Původní aranžmá skladeb idolů „zlaté éry swingu“ jako Duka Ellingtona a Caba Callowaye zahrála kapela Harlemania. Na festivalu tradičně vystoupil i slovenský jazzman, hudebník a nositel mnoha ocenění Peter Lipa and Band.

Z Národního domu Adéla Skřivánková

Cenu Jindřicha Chalupeckého poprvé získal film, vítěz ji „převzal“ po telefonu

Letošní 22. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého pro výtvarného umělce do 35 let se nesl v duchu mnoha premiér. Páteční vyhlášení v Centru současného umění DOX v Praze se uskutečnilo formou komponovaného rozhlasového pořadu. Ani jeden z finalistů nebyl osobně přítomen. Poprvé v historii Ceny vyhrála filmová tvorba a laureát Mark Ther si ocenění "převzal" telefonicky.

O cenu se také ucházeli autor video-instalací Filip Cenek, sochař Dominik Lang, fotograf Jiří Thýn a všestranný konceptuální umělec Pavel Sterec. A všichni kandidáti v době slavnostního večera podpořili v Moravské galerii v Brně výherce Ceny pro umělce starší 35 let. Zároveň vyjádřili nesouhlas s místem konání. "Chceme narušit tradici toho, kde se cena Jindřicha Chalupeckého odehrává," uvedl jeden z finalistů Pavel Sterec. Výherci Marku Therovi pak stejným způsobem, tedy telefonicky, "předal" ocenění a pogratuloval malíř Theodor Pištěk, jeden ze zakladatelů Ceny.

Vítězný snímek Das wandernde Sterlein (Putující hvězdička) se zabývá sexuálním zneužíváním dětí. Absolvent AVU Mark Ther se ve svých krátkých filmech zabývá mezilidskými vztahy, kontroverzními tématy a nabourává společenská tabu. Jeho tvorbu zhlédli návštěvníci videoartových festivalů ve Spojených státech, Německu, na Slovensku nebo v  Nizozemsku.

Doprovodnému programu letos vévodí číslo pět. Během pěti měsíců se totiž veřejnosti představí díla pěti finalistů na pěti vybraných místech pěti různými způsoby. Organizátoři se tak řídí myšlenkou Jindřicha Chalupeckého, že umění se ukazuje lidem a lidé umění. K popularizaci přispěl i rozhlasový přenos, díky kterému se o Ceně dozvěděly tisíce lidí v celé České republice.

Vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého získává 100 tisíc korun na realizaci katalogu a výstavy v Galerii Václava Špály na podzim následujícího roku, kdy rovněž absolvuje šestitýdenní pobyt v New Yorku. V době pobytu má laureát možnost vystavovat své práce v Českém centru v New Yorku.

U vzniku výroční prestižní ceny stáli Václav Havel, Theodor Pištěk a Jiří Kolář. Nese jméno předního českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filozofa Jindřicha Chalupeckého, který na sklonku života souhlasil s vypsáním ceny nesoucí jeho jméno. Více informací na www.cjch.cz.

Z Centra současného umění DOX Eva Némethová

Debutující režisér Tomáš Zelenka představil Hranaře, s nimi přichází do kin korupce

Hranař je člověk, pohybující se na hraně zákona. Může to být postava kladná, tak záporná, popisují tvůrci snímku. A právě tito lidé hrají hlavní roli ve filmu z českého prostředí plného korupce a nelegálních obchodů.  Snímek režiséra Tomáše Zelenky Hranaři vstupuje do kin 1. prosince.

Zelenka se dodnes věnoval pomocné režii, spolupracoval například na filmech Kajínek, Czech Made Man nebo Tacho. Hranaři jsou pro něj režisérským debutem. Do hlavních rolí obsadil známé tváře – Sašu Rašilova, Miroslava Etzlera, Kateřinu Brožovou a Vilmu Cibulkovou. Vedlejší role si zahráli Jiří Langmajer, Martin Dejdar nebo Jan Tříska. Odpověď, jak se je všechny podařilo přesvědčit, možná nabízí Jiří Langmajer: "Opravdu jsem tenhle film chtěl točit, protože je naprosto jiný než cokoliv, na čem jsem pracoval." Producent Jiří Jurtin potvrzuje, že všechny především zaujal námět a téma.

Tomáš Zelenka přivedl k životu scénář Oto Klempíře a Jiřího Hubáčka soustředící se na zobrazení jejich pohledu na reálnou situaci v českém prostředí byznysmenů, politiků a dokonce i agentů různých tajných služeb. Klempíř i Hubáček pracují v reklamní společnosti, tvorba filmu pro ně byla rovněž premiérová.

Děj se odehrává v současnosti, vypráví o majiteli stavební firmy Slámovi (Etzler), jehož společnost získá státní zakázku. Sláma ale nechce podporovat početnou skupinu politiků a lobbistů penězi, které by na stavbě „ušetřil“, jako to dělali jeho předchůdci.  Do konfrontace zapojí svého přítele Hlože (Rašilov), majitele bezpečnostní agentury. Následuje spletitá dějová pavučina, v níž dojde na podvody, vydírání, podplácení, ovlivňování, zastrašování, a dokonce i na vraždy.

Krimi-thriller o korupci a poměrech v českém byznysu, detailní pohled na českou politickou scénu a na vše, co by se za ní mohlo skrývat. Příběh je smyšlený a nezakládá se na skutečných událostech. Do jaké míry by se ale mohl realitě přiblížit, už posoudí diváci.

Téma, které se v Čechách na stříbrném plátně nevidí často, ocenila řada osobností, milionář Karel Janeček například pro snímek zajistil podporu svého protikorupčního fondu. Přesto se produkce obává o úspěch filmu, protože čeští diváci statisticky upřednostňují spíše lehká témata. Na možný neúspěch je připraven i režisér. „Budu zase dělat to, co předtím: prvního asistenta režiséra. Vezmu si do ruky vysílačku a budu dávat bacha, aby se všechno natočilo, jak má, aby každý dělal to, co má, a aby to celé klapalo.“

Z filmové projekce Denisa Morgensteinová a Martin Svoboda

Sport

Berdych se na Turnaji mistrů probojoval do semifinále. Zastavil ho až Tsonga

Tomáš Berdych zakončil letošní sezónu na Turnaji mistrů postupem mezi čtveřici nejlepších. V cestě turnajem zastavil českého tenistu až v semifinále Francouz Tsonga a také začínající viróza. V Londýně zvítězil pošesté v kariéře Roger Federer, naproti tomu světová jednička Djokovič ani dvojka Nadal nepostoupili ze základní skupiny.

Český hráč podlehl Tsongovi v semifinále v sobotu 25. listopadu ve dvou setech 3:6 a 5:7. „Chybělo mi toho hodně. Soupeř byl prostě lepší,“ uznal Berdych bez výmluv. Přiznal také, že v zápase bojoval i sám se sebou. „Po náročném zápase s Ferrerem jsem mizerně spal, cítil jsem únavu, a ráno se do toho navíc přidala horečka,“ řekl v rozhovoru pro iDnes.cz.

Berdych na závěr sezóny prokázal skvělou formu i cenné zkušenosti z loňského Masters. V základní skupině jen těsně prohrál se Srbem Djokovičem, přitom proti světové jedničce byl dokonce míček od vítězství. V dalším zápase se Srbem Tipsarevičem naopak rodák z Valašského Meziříčí soupeřův mečbol odvrátil a zápas vyhrál. V utkání se Španělem Ferrerem předvedl Berdych senzační zvrat, a postoupil tak do semifinále z prvního místa.

I přes vyřazení je postup do semifinále Turnaje mistrů pro Berdycha velký úspěch. Po Ivanu Lendlovi, který postoupil mezi čtveřici nejlepších v roce 1991, se stal teprve druhým Čechem, který to dokázal. „Postup do semifinále Masters řadím ve své kariéře hodně vysoko, i když loňské finále Wimbledonu je stále výš,“ poznamenal Berdych.

Michaela Rozšafná

Plzeň zvítězila nad Borisovem, postup do Evropské ligy má na dosah

Plzeňští fotbalisté vybojovali své první vítězství v Lize mistrů. Jediný gól zápasu vstřelil v závěru první půle Bakoš a přiblížil tým k postupu do jarní fáze Evropské ligy.

Svým druhým gólem v Lize mistrů zajistil Bakoš Plzni posun v tabulce právě přes Borisov na třetí místo, ze kterého se postupuje do druhé nejvyšší evropské soutěže. Svou pozici už Borisov nejspíš nezlepší, v dalším zápase navštíví barcelonský Nou Camp. Plzeň hostí AC Milán ještě v Edenu, pokud postoupí, v jarní části už by měla hrát na vlastním stadionu, který v současnosti prochází rekonstrukcí.

"Stát se může ještě cokoliv, ale já nevěřím, že by Borisov v Barceloně mohl zvítězit. Dnešní výhrou jsme udělali velký krok k tomu, abychom v pohárech naopak byli my,” hodnotil na tiskové konferenci šance na postup trenér Vrba.

Plzeň ve středu 23. listopadu hrála se zřejmou vůlí postoupit a celý první poločas měla jasně navrch. Domácí se snažili odpovědět po přestávce, ale do šancí se dostávali jen výjimečně, do postavené obrany se probojovat nedokázali a pokud se dostali do brejku, většinou nedokázali trefit. Zato hosté opět zabrali a měli šanci zvýšit. Nakonec se však stav už neměnil, tempo hry nejspíš přibrzdila i hustá mlha, která pokryla hřiště v Minsku a pomohla tak Plzni uhájit vítězství. „V šatně je velká euforie. Dali jsme si vítězný pokřik, a pak si skoro každý ve skvělé náladě prozpěvoval Kabáty,“ líčil pro server Sport.cz Milan Petržela, jenž rozhodující gól připravil.

Jan Hrbek

Fotbalová liga: Sparta doma ani potřetí nevyhrála, ztratily i Liberec a Plzeň

Fotbalisté Sparty nenavázali na výhru nad Bohemians 1905 a v dalším souboji pražských týmů remizovali na Letné s Duklou 0:0. Nerozhodně skončilo i severočeské derby mezi domácím Libercem a Jabloncem – 2:2. Zcela bez bodu odjížděli po prohře 1:2 hráči mistrovské Plzně z Příbrami. Nevyužili tak předchozího zaváhání Sparty a Liberce. Na sestupových příčkách zůstávají Žižkov a Olomouc.

Utkání mezi Spartou a Duklou se sice odehrálo v režii domácích, těm ale chyběly nápaditost a klid v koncovce. Branku doma nevstřelili už dlouhých 295 minut. I přesto se Sparta drží na prvním místě s šestibodovým náskokem před Libercem. Ten doma dokonce dvakrát prohrával a náskok Jablonce musel dotahovat. První branku hostí vstřelil nejlepší kanonýr ligy David Lafata, který tak dosáhl na metu 100 ligových gólů a vstoupil do Klubu ligových kanonýrů.

Návrat na ligovou scénu po úspěšném představení v Lize mistrů se nevydařil Plzni – nestačila na ofenzivně hrající Příbram, která se v úvodu druhého poločasu dostala do dvoubrankového vedení, za hosty pak už pouze v 74. minutě snižoval Marián Čišovský. Plzeň přeskočily Jablonec a Mladá Boleslav. Ta doma pohodlně porazila 3:1 České Budějovice a je třetí.

Slávistický vzestup pod trenérem Strakou se přibrzdil, tým nedokázal po remíze v Hradci Králové naplno bodovat ani doma proti trápící se Ostravě. Bezgólový výsledek je však ziskem pro hosty, již se tak před blížícím se koncem podzimního programu vzdálili sestupovým příčkám. Týmy na 15. a 16. místě totiž svým soupeřům podlehly – Žižkov doma Slovácku 0:1, Olomouc také na vlastním hřišti Hradci Králové dokonce 0:2. Špatná situace Olomouce vyústila v odvolání trenéra Zdeňka Psotky.

Výsledky 15. kola: Slavia – Ostrava 0:0, Příbram – Plzeň 2:1, Olomouc – Hradec Králové 0:2, Mladá Boleslav – České Budějovice 3:1, Teplice – Bohemians 1905 2:0, Žižkov – Slovácko 0:1, Liberec – Jablonec 2:2, Sparta – Dukla 0:0

Tabulka po 15. kole: 1. Sparta 37, 2. Liberec 31, 3. Ml. Boleslav 28, 4. Jablonec 27, 5. Plzeň 27, 6. Teplice 24, 7. Příbram 24, 8. Dukla 20, 9. Slovácko 20, 10. Slavia 20, 11. Bohemians 19, 12. Hradec Králové 16,  13. České Budějovice 10, 14. Ostrava 9, 15. Žižkov  7, 16.  Olomouc 6

Jiří Linhart

České extraligové kluby mezi sebe Slovan Bratislava a Košice nepustí

Slovenské kluby Slovan Bratislava a Košice českou hokejovou extraligu hrát nebudou. Na čtvrtečním jednání to drtivou většinou odhlasovala Asociace profesionálních klubů. „České kluby mají dost svých starostí. A navíc po příští sezóně vyprší extralize dlouhodobá smlouva s naším hlavním marketingovým partnerem BPA. Nebylo by tudíž asi vhodné zasahovat do struktury soutěže dřív, než podepíšeme smlouvu s novým. V dohledné době tedy k žádné revoluci nedojde,“ okomentoval situaci šéf APK Ctibor Jech.

Podle zástupců českých klubů nebyl projekt dostatečně připravený, vadila jim také nevyřešená marketingová práva a špatná finanční situace slovenských týmů. Zato čeští a slovenští fanoušci návrh přijali příznivě, a tak lze očekávat, že slovenské kluby návrh zopakují. Projekt do budoucna nezavrhují ani čeští představitelé. „V delším časovém horizontu lze o společné extralize určitě reálně uvažovat, můžeme se k diskusi v budoucnu kdykoliv vrátit,“ řekl prezident vítkovického klubu František Černík.

Jakub Šnajdar

Do čela jdou hokejisté Sparty, Liberec ztratil první místo i tahouna Nedvěda

Rozdílný podzim prožívají v extralize hokejisté pražských S. Zatímco Slavia se propadá tabulkou, Sparta se vyšplhala do čela. Současnou formu potvrdilo i druhé derby, tentokrát v Holešovicích, které domácí vyhráli 2:1 na samostatné nájezdy, čímž Slavii vrátili předchozí porážku. I díky tomuto vítězství je Sparta po 26. kole na prvním místě.

O sesazení dosud prvního Liberce se postaralo Kladno, které ho v neděli porazilo na domácím ledě 1:0. Kromě vedoucí pozice ztratili Bílí tygři v tomto zápase i nejproduktivnějšího hráče ligy Petra Nedvěda, který má po zásahu pukem zlomenou čelist, a lékaři mu předpovídají až 6 týdnů rekonvalescence. „Myšlenky na to, že bych chyběl tak dlouho, jak předpokládají lékaři, ale nemám,“ říká na to Nedvěd a plánuje, že nastoupí co nejdříve to půjde s ochranným krytem obličeje.

Tisící zápas v extralize v neděli v 25. kole oslavil obránce František Ptáček. Je teprve druhým hráčem s tolika starty v historii nejvyšší soutěže. Navíc má ještě tuto sezónu šanci pokořit stávající rekord 1035 zápasů, který drží Josef Řezníček.

Výsledky 24. kola: Karlovy Vary - České Budějovice 3:2; Pardubice - Třinec 2:4; Vítkovice - Zlín 3:1; Mladá Boleslav - Sparta 2:5; Plzeň - Kladno 4:1; Liberec - Litvínov 4:1; Brno - Slavia 4:0.

25. kolo: Mladá Boleslav - Brno 4:3; Kladno - Liberec 1:0; Litvínov - Sparta 1:2; Plzeň - Pardubice 5:2; Třinec  -Karlovy Vary 1:0; České Budějovice - Zlín 3:2; Slavia - Vítkovice 4:2.

26. kolo: Sparta - Slavia 2:1 (SN); Pardubice - Litvínov 5:1; Kometa - Zlín 0:1; Karlovy Vary - Mladá Boleslav 6:0; Vítkovice - Oceláři 3:1; České Budějovice - Kladno 5:2

Tabulka: 1. Sparta 51, 2. Liberec 50, 3. Č.Budějovice 47, 4. Plzeň 46, 5. Zlín 44, 6. Třinec 42, 7. Pardubice 40, 8. Vítkovice 39, 9. Kladno 36 10. Brno 31, 11. Litvínov 31, 12. Karlovy Vary 29, 13. Slavia 29, 14. Ml. Boleslav 25

Jakub Šnajdar

Počasí

Počasí

Srdce milovníků slunce a papírových draků plesá. Nejsušší listopad více než za 200 posledních let nám od neděle přináší slunné počasí bez mráčků. Náhlá změna z inverze a smogu na modrou oblohu tak nabídla rozmanitou paletu papírových draků poletujících ve větru.

Na listopad teplé počasí však nepřeje lyžařům a provozovatelům horských středisek. Start lyžařské sezony se totiž kvůli chybějícímu sněhu musí posunout a vlekaři přicházejí o zisky. Vysoké teploty navíc nedovolují ani umělé zasněžování. Problém se sněhem však nesužuje pouze české hory, podobná situace je všude ve střední Evropě. Na svědomí to má rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu, která nedovoluje proudění vlhčího vzduchu z Atlantiku a odklání ho na sever. Sucho může mít negativní dopad na zásoby pitné vody a ohrozí i plodiny, hlavně na podzim zaseté obilí.

My ve městech se tak z vánočních nákupů vracíme bez bot a kalhot umazaných od rozježděného sněhu, naše auta si užívají suché vozovky bez silničářského posypu a silničáři samotní? Ti vyčkávají, až je zima opět překvapí.

Marek David