9. prosince 2011, Carolina č. 790

události od 30. listopadu do 7. prosince


Z domova

Po uzávěrce: Ministr kultury Besser oznámil rezignaci

Jiří Besser (STAN) bude sedmým ministrem, který opustí vládu Petra Nečase. Ministr kultury čelil v posledních dnech tlaku na odstoupení z důvodu nepřiznaného bytu na Floridě v hodnotě 4,3 milionu korun a účasti ve firmě Comoros Group.

Besser je přesvědčen, že se nedopustil ničeho nečestného. „Pokud kdokoli může doložit nepravdu v tomto mém prohlášení, jsem připraven na svoji funkci rezignovat ihned po předložení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, tedy nejpozději do konce tohoto roku,“ sdělil médiím ještě v pondělí před odletem do Vatikánu. Ve čtvrtek 8. prosince oznámil rezignaci s tím, že necítil podporu kolegů a nedostal prostor se před nimi obhájit.

Opozici i vládě však vadilo nejen  jeho samotné působení v Comoros Group, ale ještě více jeho kontakty a spolupráce s Pavlem Hráchem, odsouzeným minulý měsíc za úplatkářství. Ten totiž uvedl, že mu Besser chtěl svým členstvím ve firmě dopomoci k získání nemovitosti na Floridě a fungoval jako ručitel.

Šéfa sdružení STAN Petra Gazdíka Besser zklamal. „Oceňuji, že nabídl svou funkci k dispozici,“ uvedl pro iHNed.cz ještě před ministrovou rezignací. Pro ČTK také řekl, že mu ministr předložil důkazy, které jsou v rozporu s tím, co o jeho údajné spolupráci s odsouzeným podnikatelem psala média, tedy například, že by se mohl podílet na praní špinavých peněz. „Chceme zlepšovat politickou kulturu, proto nebudeme páchat žádné sarajevské atentáty, v tomto případě tedy spíš římský atentát,“ odůvodnil navíc předseda STAN čekání s vyjádřením na čtvrtek.

Odpovědnost ministru, ale i premiérovi přisuzoval šéf největší opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka. „Podle názoru ČSSD je přesně čas, aby pan ministr hodil ručník do ringu a rezignoval na funkci,“ uvedl Sobotka na tiskové konferenci.

David Křapka

Šéf policie Lessy ve funkci zůstává, s ministrem vnitra se na reformách dohodli

Policejní prezident Petr Lessy zůstává ve funkci. S ministrem vnitra Janem Kubicem (nestr.) se dohodl na změnách na policejním prezidiu. Šéfovi policie zůstanou pouze tři náměstci, zruší se post náměstka pro strategii.

Kvůli neochotě provést personální změny a reformy ve vedení policie vyzval ministr vnitra Lessyho k rezignaci už minulý týden. „Určitě nejsem spokojen s Lessyho nekonstruktivním přístupem v této oblasti,“ uvedl tehdy. Policejní prezident ale odmítl odstoupit. Místo rezignace předložil koncepci úspor i zrušení postu náměstka. I přes ministrovy výhrady k šéfovi policie se obě strany shodly. Lessy ministrovi v personálních otázkách ustoupil a ten již jeho rezignaci nepožaduje.

Kvůli případnému konci policejního prezidenta hrozil i rozpor ve vládní koalici – premiér Petr Nečas (ODS) a strana TOP 09 se zastali ministra vnitra, zatímco Lessyho podpořily Věci veřejné. Za policejního prezidenta se postavila také jedna z policejních odborových organizací, Unie bezpečnostních sborů (UBS), a dokonce i prezident Václav Klaus. Ten pro Lidové noviny uvedl, že si změnu šéfa police nepřeje i proto, že by situace mohla vyústit až ve vládní krizi.

Andrea Daičová

Žáci a studenti šli do školy až od devíti, učitelé stávkovali proti změnám platů

Výstražnou stávku vyhlásily školské odbory na protest proti chystané změně v platových tarifech. Nově má totiž o zařazení  učitele do platové stupnice rozhodovat ředitel školy, dosud to byla automaticky délka praxe. Do protestů se ve středu 7. prosince, kdy nařízení projednávala vláda, zapojilo přes 1600 škol, tedy asi šestina všech školských zařízení v ČR.

Stávka měla největší podporu v Pardubickém kraji, kde učila od 9 hodin polovina škol, v Moravskoslezském kraji to bylo 40 %. V Praze naopak protestovalo jen 40 škol. Ministr školství Josef Dobeš (VV) stávku považuje za „nepochopitelný a groteskní nátlak“. „Odborářům jde o to udělat si čárku, něco proklamovat, ale spolupracovat se mnou, to ne,“ prohlásil pro iDnes.cz.

Odbory se obávají, že by ředitelé mohli nových pravomocí zneužívat a zařadit některé zkušené učitele do nižších tarifních tříd. Dobeš však zdůraznil, že by změny měly pomoci hlavně mladým učitelům, pedagogy s letitou praxí by však neměly ohrozit. „Dáváme ředitelům k ruce nástroj, aby ve výjimečných případech mohli tuto tabulku obejít a zařadit učitele do platového stupně podle svého uvážení,“ řekl podle serveru  Dobeš.  Ministr chce ředitelům škol zaslat dopisy s výzvou, aby přeřazování do jiných platových tříd využívali pouze zřídka, nejlépe s úmyslem zvýšení mezd.

Ministerstvo příštím rokem přidá školám prostředky na zvýšení platů všem učitelům a to v rozmezí od  100 do 1500 korun měsíčně. Odboráři však přesto chtějí v protestech pokračovat i po Novém roce. „Nebude to nic podobného jako dnes, bude to tvrdší,“ pohrozila pro iDnes.cz místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková.

Po uzávěrce: Vláda nařízení schválila.

David Štrup

Výstava představuje dílo Wichterleho, jeho kontaktní čočce bude o Vánocích padesát let

U příležitosti 50. výročí vynálezu měkké kontaktní čočky pořádá galerie Českého centra Praha jedinečnou výstavu představující život a dílo jednoho z nejvýznamnějších  českých vědců – Otty Wichterleho. Výstava potrvá až do 31. prosince a návštěvníci se mohou těšit i na doprovodný program, který zahrnuje například měření zraku a doporučení vhodné korekce, kreativní hry se stavebnicí Merkur nebo promítání dokumentárních filmů o tomto prostějovském rodákovi. Vše je přitom zcela zdarma.

„Jsem překvapená, jak důkladně o mém manželovi a jeho rodině autoři výstavy zjišťovali informace. Překvapilo mě, co všechno se ví,“ komentovala výstavu Linda Wichterlová, která se 1. prosince účastnila vernisáže výstavy Otto Wichterle/Vědec a vynálezce. „Jsme rádi, že můžeme touto výstavou přispět k podpoře prezentace úspěchů české vědy ve světě. Proto ji také plánujeme od příštího roku v popularizované podobě představovat prostřednictvím sítě Českých center a zastupitelských úřadů ČR v zahraničí,“ nechal se slyšet generální ředitel Českých center Michael Pospíšil.

První ze tří výstavních  místností je věnována především osobnímu životu. Návštěvníci zde mohou prostudovat jak vědcův rodokmen, v němž se dozví zajímavé informace o předcích a rodině Wichterlových, tak i jeho životní linii, co se týče soukromého i profesního života. Druhá místnost je věnována především jeho nejznámějšímu vynálezu – měkké kontaktní čočce, která letos 24. prosince oslaví 50 let od svého zrození. Návštěvníci se tu také seznámí s krátkým dobovým filmem a záběry, které byly pořízeny v době objevu hydrogelu, z něhož se kontaktní čočky začaly vyrábět a jenž našel mnoho dalších využití. V samostatném prostoru se promítá  animovaný film Zuzany Bahulové, jenž zobrazuje neobyčejný život světově uznávaného vědce.

Návštěvníci se mohou těšit i na další zajímavosti, jako je prezentace optických klamů. Nechybí zde ani replika jednoho z prvních prototypů čočkostroje, která vypovídá mnohé o době a podmínkách, v nichž profesor pracoval. Otto Wichterle (1913-1998) na tomto přístroji sestaveném ze stavebnice Merkur a dynama z jízdního kola odlil na Štědrý den v roce 1961 vůbec první kontaktní čočky.  Jejich vynález se stal nejznámějším z jeho 150 patentů.

První myšlenka vytvoření hydrofilního gelu - látky, která je pružná, dokonale průhledná a nezpůsobuje reakci okolních tkání, se zrodila v roce 1952, o devět let později byla na světě první čočka. Za tento objev se mu dostalo uznání vědecké populace doma i ve světě.  Wichterle získal desítky českých i mezinárodních ocenění, například Státní cenu II. stupně nebo Řád TGM III. třídy. O jeho vynález, tehdy už patentovaný, projevil zájem svět a v roce 1963 ministerstvo podepsalo licenční smlouvu s americkým výrobcem.

Z výstavy Janett Roubková

V Česku se testovalo na HIV, nejstarší účastnici bylo 87 let

První prosincový den je tradičně i v Česku spojen s bojem proti AIDS, nemoci způsobené virem HIV. Příkladem jedné z osvětových akcí může být informační stánek České společnosti AIDS pomoc na Václavském náměstí, kde lidé mohli položit jakékoli otázky ohledně této nevyléčitelné nemoci. „Zájemců je stále méně, většinu dne jenom čekáme a doufáme, že se někdo zastaví,“ komentuje účast organizátor Miroslav Hlavatý.

Při této příležitosti zapůjčil pražský dopravní podnik speciální informační tramvaj. „Ta se polepí preventivními materiály a letáky (...) a bude brázdit ulice Prahy. Jízdné je zadarmo bude tu samozřejmě možné dostat jakoukoli informaci o problematice AIDS,“ vysvětlil s předstihem Hlavatý.

Kromě toho se lidé mohli nechat na šesti místech v Česku otestovat. Občanské sdružení Rozkoš bez rizika se do tohoto projektu pustilo už pojedenácté a podle jeho statistik zájem  naopak stále roste. Letos test podstoupilo 188 lidí, tedy o 19 více než v loňském roce. Z kapacitních důvodů muselo být dalších 50 zájemců odmítnuto. Zajímavostí je, že nejstarší otestované paní bylo 87 let.

Přestože AIDS už není tabu a v současné době existuje mnoho programů, které se zaměřují na boj s touto nemocí, od roku 1989 stoupl počet nakažených virem HIV jen v České republice třináctkrát. Zatímco před 25 lety zemřel na tuto nemoc pouze jediný člověk, v tomto roce jich bylo už 176.

Heslem letošního Světového dne boje proti AIDS bylo Getting to Zero, neboli dostat se na nulu, a to v počtu nově infikovaných HIV.

Z centra Prahy Anna Zunová

Stručně z domova

* Týden po vzniku nové koalice na pražském magistrátě mezi ODS a programově bližší TOP 09 (viz Carolina 788 a 789) oznámili rezignaci na své předsednické funkce v regionálních organizacích Petr Hulinský (ČSSD) a Boris Šťastný (ODS). Oba byli spojováni  se starým vedením hlavního města a také s vlivnými podnikateli. Hulinský se svěřil Lidovým novinám, že odchází ze svého vlastního rozhodnutí, avšak podle spekulací stojí za jeho odchodem podezření, že přihrával finanční prostředky svým známým. Šťastný byl už několikrát nařčen z příliš vstřícného chování k podnikateli a lobbistovi Romanu Janouškovi.

* V sobotu odpoledne se v okolí Brna odehrála rekonstrukce bitvy u Slavkova. V roce 1805 se jejím vítězem stalo francouzské vojsko v čele Napoleonem Bonapartem, které drtivě porazilo ruské impérium a rakouské císařství. Akci,  jež měla co nejlépe představit dějinné události, navštívilo víc něž osm tisíc diváků, a to i přes nepříznivé počasí. Zájem mile překvapil i pořadatele Miroslava Jandoru, který však dodal, že ve srovnání s rokem 2005, kdy 200. výročí přilákalo přes 30 000 diváků, je počet spíše průměrný. Ukázka bitvy trvala půldruhé hodiny a představilo se v ní 900 členů vojenských historických klubů. Každý rok se koná určitá část bitvy, letos přišel na řadu pověstný Bonapartův lví skok.

Marek Sainer

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Konec nouzového stavu na Slovensku. Čeští lékaři se vracejí domů

Mise 29 českých vojenských lékařů, kteří od soboty pomáhali ve čtyřech slovenských nemocnicích, ve středu 7. prosince skončila. K východním sousedům zamířili o víkendu, kdy  se už protestující lékaři s vládou dohodli na zvýšení platů.

"Za dobu svého působení ve zdravotnických zařízeních v Bratislavě, Nitře, Ružomberoku a Žilině provedli čeští vojenští lékaři 91 urgentních výkonů, kde by došlo bez okamžité lékařské péče k ohrožení životů a zdraví slovenských občanů," uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek pro iDnes. „Děkuji jim všem za práci, kterou odvedli," pochválil je ministr obrany Alexandr Vondra.

Na 1 200 slovenských lékařů  nyní musí podepsat nové pracovní smlouvy, protože po hromadných výpovědích jim pracovní poměr skončil v listopadu. Mzdy doktorům porostou o více než 30 procent. „Věříme, že už žádná vláda nepodcení dialog s lékaři,“ vyjádřil se k ukončení protestní akce odborářský předák Marián Kollár pro Aktuálně.sk.

"Po roce 1968 tu máme zase stav, že na Slovensko přišla cizí vojska, to není normální," prohlásil v televizi Markíza Kollár. Většina oslovených Slováků v anketě serveru SME.sk jeho kritiku odsoudila.

Proti působení českých lékařů na Slovensku se postavila také opoziční ČSSD, podle níž se zachovali jako stávkokazi. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) navíc míní, že vláda rozhodla o vyslání armádních lékařů do zahraničí protiústavně, když nepožádala o souhlas parlament.

Kateřina Sýkorová

Václav Klaus navštívil jako první český prezident Senegal

Prezident republiky Václav Klaus vyrazil opět na cesty po světě. Tentokrát se vydal
28. listopadu do Senegalu a jeho státní návštěva byla vůbec první cestou českého prezidenta do této africké země. V zážitcích, které jako zápisník z cest publikoval deník Právo, se Klaus svěřil, že Senegal je chudá, ale rychle se rozvíjející se země, v níž se veškerý život točí kolem fotbalu, a lidé zde chodí čistě oblečeni.

Návštěva, která trvala čtyři dny, se většinu času odehrávala v hlavním městě Dakaru. Kromě oficiálních jednání s politickými činovníky se Klaus účastnil i položení věnce k památníku padlých nebo návštěvy Národního shromáždění. Především ze setkání s prezidentem Abdoulayem Wadem byl český prezident nadšený, neboť Wade má prostudované Klausovy publikace a dobře se orientuje v jeho názorech.

„Česká republika měla za dob Československa i v době kolonialismu s naší zemí velmi dobré vztahy. A čeští občané, jako třeba Baťa, tady měli významné závody a podniky. Mnoho zboží, které nám prodávali Francouzi, bylo vyrobeno v Československu,“ citovaly Novinky.cz slova senegalského prezidenta.

Václav Klaus se setkal také s podnikateli. Na Senegalsko – českém podnikatelském fóru v Dakaru, které zahajoval,  poukázal na důležitost zvýšení obchodní výměny mezi oběma zeměmi.

Marek Sainer

Ekonomika

O budoucnosti českého vývozu debatovali ministr průmyslu nebo velvyslanec v Rusku

Západ versus Východ: s kým budeme obchodovat? Na tuto otázku odpovídali účastníci diskusního setkání pořádaného 6. prosince v Malostranském paláci vydavatelstvím Euronews. Česká ekonomika se orientuje zejména na export. Přes 80 % vývozu směřuje do zemí eurozóny. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba nastínil model, podle kterého chce česká vláda postupovat v proexportní politice. „Budeme obchodovat s oběma světovými stranami,“ prohlásil. Rád by výrazněji vstoupil na nové atraktivní trhy, jako jsou Rusko, Indie, Brazílie, Čína nebo Vietnam. Za priority považuje navýšení počtu exportních tuzemských firem a vytvoření diplomatického zázemí v zemích, se kterými by Česká republika chtěla obchodovat.

„Rusko je regionem, kde nám pšenka kvete. Rusové nás vnímají jako dobré inženýry a manažery, kteří nabízejí schopnou konkurenci jiným dodavatelům a investorům,“ uvedl velvyslanec České republiky v Rusku Petr Kolář, který ve svém příspěvku hovořil o specifikách ruského trhu a orientaci na něj. Velký potenciál této země vidí v oblastech, jako jsou například strojírenství, stavebnictví či potravinářství. Mezi klady rovněž vyzdvihl dostatek kvalifikované a disciplinované pracovní síly. Česká republika v současné době už odbourala předsudky vůči ruskému trhu, který se velmi dynamicky vyvíjí a skýtá obrovské možnosti. Důkazem toho je, že v letošním roce se hodnota obchodu se státy bývalého Sovětského svazu vyšplhala na dvojnásobek míry před rokem 1989. Kolář však připustil, že je nutná další modernizace Ruské federace.

Výhody expanze na východní trhy potvrdil i generální ředitel plzeňské Škody Electric Jaromír Šilhánek. Firma loni získala tendr na dodávku trakční výzbroje metra v čínském městě Su-čou za půl miliardy korun. Podle Šilhánka je však těžké na tamní trh proniknout. Zahraniční firmy zde mohou podnikat pouze po boku čínského partnera a najít seriózního a spolehlivého partnera je velmi obtížné. Potenciál pro investory nabízí také Indie, jak uvedl zástupce firmy Home Credit Jaroslav Gaisler. Společnost zde v lednu příštího roku spouští pilotní projekt.

Z diskusního setkání Lucie Kučerová

Nemocnice v Ústeckém kraji pravděpodobně přijdou o evropské peníze

Společnost Krajská zdravotní, která nemocnice v kraji spravuje, čelí obvinění, že peníze z dotací EU na nákup zdravotnických přístrojů užila neoprávněně. Oznámil to 29. listopadu úřad Rady regionální soudržnosti Severozápad, který má přerozdělení dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji na starost. Vedení společnosti ujišťuje, že na pacienty nebude mít
situace přímý dopad.

Evropská komise se přiklonila k verdiktu antimonopolního úřadu a posoudila čerpání dotací na nákup zdravotnických přístrojů jako neoprávněné. Výsledky auditu ministerstva financí a nálezy antimonopolního úřadu hovoří o nákupu předraženém až o 31 milionů korun.  Tím Krajská zdravotní porušila dotační podmínky a bude muset 417 milionů korun vrátit. Společnost nařčení popírá a považuje aféru za absurdní. "Krajská zdravotní byla několikrát kontrolovaná Regionální radou. V rámci těchto kontrol nebylo nikdy shledáno žádné pochybení. Nedomnívám se, že bychom cokoli způsobili, tudíž nevidím důvod, proč bychom měli něco vracet," uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer pro ČT. Hájí se mimo jiné vývojem kurzu koruny nebo nevýhodnými nákupy přes prostředníka. Zneužití dotací ale popírá. Kvůli sporné zakázce už Krajská zdravotní v minulosti několikrát dostala pokutu, o odebrání dotace ale komise rozhodla až teď.

Pod Krajskou zdravotní spadá pět nemocnic v Ústeckém kraji a dlouhodobě se
potýká s finančními i kapacitními problémy. Proti rozhodnutí o odebrání dotace se bude bránit všemi možnými prostředky.

Kateřina Součková

Kultura

Zemřel Zdeněk Miler. Tvůrce Krtečka, který dobyl i vesmír

V České republice asi nenajdete dítě, které by neznalo Krtečka. Podařilo se mu dokonce i překročit hranice Česka – nemluví, takže mu rozumí například i děti v Polsku, Německu nebo Japonsku. 30. listopadu zemřel jeho tvůrce, výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Zdeněk Miler. Bylo mu 90 let.

„Jsem smutný, ale pan Miler se dožil krásného věku,“ sdělil iDnes.cz Vlastimil Král, zakladatel Země pohádek, který disponoval právy na Milerova Krtka. Dodal, že Miler do poslední chvíle pracoval. „Vytvořil postavy a typy, které stále přežívají. Jsou v tomto žánru prakticky nesmrtelné,“ řekl serveru Novinky.cz další výtvarník a Milerův vrstevník Břetislav Pojar. „Zdeněk Miler kreslil nádherně a ani ve vysokém věku neslevoval z kvality obrázků. Líbí se mi, že i v době, kdy se všechno dělá na počítači, existuje taková ruční kreslená animace,“ řekl MF Dnes režisér Michal Žabka.

Zdeněk Miler se narodil v roce 1921 v Kladně a kreslení se věnoval už odmala. Po válce pracoval v Baťových ateliérech animovaného filmu ve Zlíně, pak přešel do studia Bratři v triku k Jiřímu Trnkovi. Právě on vymyslel logo studia, trojici kudrnatých kluků. Také ilustroval pro nakladatelství Albatros. Krtečka vytvořil v roce 1954, první film s ním vznikl o tři roky později. Miler měl za úkol udělat film, který by dětem vysvětlil průmyslovou výrobu látek, a tak vznikl snímek Jak Krtek ke kalhotkám přišel. Na festivalu v Benátkách s ním získal hlavní cenu Zlatého lva. V tomto díle Krtek ještě mluví, ale v dalších už jen vydává zvuky. Jejich autorkami jsou Milerovy dcery, které si výtvarník jako malé nahrával.

K vytvoření Krtka přivedla Milera krtina, o kterou zakopl na procházce. Tak totiž konečně přišel na zvířátko, které ve svých pohádkách neměl Walt Disney. „Krtek je vlastně myš, nemá uši ani barvy; nemá nic než čumák, tak jsem mu udělal aspoň červený nos,“ připomněla MF Dnes jeho slova. Miler ilustroval i jiná díla, například Vančurova Kubulu a Kubu Kubikulu, pro dospělé natočil třeba Romanci helgolandskou. Krtečkovi však věnoval nejvíce knih a vytvořil s ním na padesát dílů animovaných příběhů. Krtek ale nevypadal pořád stejně, Zdeněk Miler jeho podobu mírně pozměňoval. Zkrátil čumáček, umazal ocásek, více zaoblil jeho tvary a také mu přidal vlasy – to aby prý navždy zůstal klukem. Za svou práci získal řadu ocenění, před pěti lety ho vyznamenal i prezident Václav Klaus Medailí za zásluhy I. stupně.

Krtečkovi se v dubnu 2011 podařilo dobýt vesmír. Na palubu raketoplánu Endeavour si ho vzal jako maskota americký astronaut Andrew Feustel. S nápadem přišla jeho manželka Indira, která má české kořeny a příběhy o Krtečkovi předčítala synům před spaním. „Byl jsem tím fascinovaný. Krtečka jsem sledoval na všech možných záběrech vesmírné lodi,“ sdělil tehdy Zdeněk Miler serveru iDnes.cz.

Barbora Zůnová

The Tap Tap v opeře: Mikulášská benefice, ale také apel řidičům autobusů

Ve Státní opeře Praha se v pondělí uskutečnil benefiční koncert kapely handicapovaných hudebníků The Tap Tap a pozvaných hvězd českého showbyznysu, na který přišel dokonce i Mikuláš. Večer moderovali Ladislav Angelovič s Janem Krausem a přenášela ho Česká televize. Diváci v sále i u televize mohli na jevišti vidět známé osobnosti, jako jsou Marek Eben, Matěj Ruppert, Tonya Graves či Dan Bárta a Xindl X. Také se dárcovskými SMS přispívalo na vybudování vzdělávacího centra v Jedličkově ústavu.

Akce začala pro obecenstvo v opeře trochu dříve než pro to televizní. A to ve chvíli, kdy nervózní režisér přenosu začal upozorňovat, že „za chvíli poběžíme živě na ČT, tak se laskavě usaďte“. Na úvodní písničce „dělal“ Marek Eben, poté se známé hity začaly kupit rychle za sebou. Vtipnými vstupy je prokládali oba moderátoři, kteří také vždy jednotlivé interprety představili. Ovace vyprodaného hlediště sklidili zpěváci skupiny Monkey Business Matěj Ruppert s Tonyou Graves, známý muzikálový představitel Ježíše Kamil Střihavka, který však tentokrát zpíval Jidáše, nebo Jan Haubert z punkové legendy Visací zámek s hitem Známka punku.

Jedním z vrcholů večera byla písnička Řiditel autobusu. Motivem pro její vznik byla zkušenost bubeníka The Tap Tap Marka Valenty. Toho mnohdy řidiči autobusů nepouští dovnitř kvůli jeho kolu, které mu pomáhá zrychlit přesun pěšky. „Píseň složil Xindl X. Vysvětlil jsem mu, o co jde, a on složil text. Myslím, že je fakt úžasný, protože přesně vystihuje tyto situace. Udělal to s nadsázkou a ironií, protože takhle to bohužel funguje,“ řekl Valenta, který během písně dekoroval primátora Prahy Bohuslava Svobodu, starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého a jiné zúčastněné Řádem Božího mlýna jako poděkování za možnost natočit klip k Řiditelovi. Klip, ve kterém vystupují vedle Valenty také na jevišti přítomní Xindl X, Dan Bárta a Ondřej Hejma v roli řidičů, a nazpíval jej člen The Tap Tap Jiří Holzmann, vidělo jen na Youtube přes 300 tisíc lidí.

Zpěvák The Tap Tap Jiří Hozmann se blýskl i v následujícím Black or White Michaela Jacksona, jehož svým energickým pojetím plně zastoupila Klára Vytisková z Toxique. Hozmann  výstup ozvláštnil: „Já jsem složil rap do písně Black or White, to je moje práce,“ vysvětluje zpěvák původ rytmického intermezza uprostřed skladby.

Jestliže se přítomné děti bály, že je muzikanti připraví o Večerníčka, brzy je uklidnili herci z divadla Minor. Přímo na jevišti sehráli Mikulášský Večerníček, který řešil spor čerta a Mikuláše o mitru. Na závěr přenosu zazněl vzkaz všem, kdo se obávají konce světa v roce 2012. Písnička se totiž jmenovala Konec světa – zrušeno a vystoupil s ní poslední host Tomáš Hanák s Xindlem X. The Tap Tap písní také poděkovali dárcům, protože během přenosu se vybraná částka dostala k hranici jednoho milionu korun.

Ze Státní opery Jan Pěruška

Na sedmý ročník festivalu Filmasia zavítal hvězdný režisér Pong Čoon-ho

Hlavním lákadlem přehlídky asijských filmů, která se konala od 1. do 4. prosince v pražském kině Světozor, byl korejský režisér Pong Čoon-ho a kompletní retrospektiva jeho tvorby.

Představování Pongových filmů začalo jeho debutem Pes, který štěká, nekouše. Snímky Vzpomínky na vraha a Tokio! přišel režisér osobně uvést. Následovaly filmy Mutant a Matka, jeho poslední celovečerní projekt z roku 2009, který bývá často přirovnáván ke Vzpomínkám na vraha. „Na Matce jsem pracoval pět let. Nápad na příběh jsem měl v hlavě ještě před filmem Mutant. V té době jsem také poprvé potkal hlavní herečku Kim Hye-ja, která mě inspirovala k napsání příběhu,“ uvedl Pong Čoon-ho svůj film, který vypráví o matce, jež se snaží očistit syna obviněného z vraždy.

Festival nabídl celkem dvanáct filmů nejrůznějších žánrů z Japonska, Koreje i Hongkongu. Přehlídku zahájil korejský film Sunny režiséra Kang Hyeong-cheola, snímek o bohaté ženě v domácnosti, která se rozhodne dát opět dohromady starou partu ze střední školy. Úsměvné melodrama se stalo na domácí půdě druhým nejúspěšnějším filmem  roku. Divácky nejúspěšnější korejský film loňského roku, akční thriller režiséra Lee Jeong-beoma Muž odnikud, pak otevřel sobotní program.

Z novinek Dálného východu uvedl festival také Samuraje bez meče, japonskou absurdní komedii režiséra Hitošiho Matsumota. Úplný program na www.filmasia.cz.

Z kina Světozor Anna Štěpánková

V Praze se poprvé konala mezinárodní výstava panenek

Světové setkání autorů, obdivovatelů a fanoušků tzv. panenkového umění se letos poprvé uskutečnilo v České republice. Mezinárodní prodejní výstavu panenek a medvídků – Doll Prague a unikátních uměleckých textilií – Artextil Prague mohli návštěvníci zhlédnout v Národním domě na Vinohradech. Výstava se konala od 2. do 4. prosince.

K vidění byly panenky textilní, porcelánové i celodřevěné. „Panenky jsou v tomto případě pojímány nikoli jako hračky anebo loutky, ale jako opravdové umění,“ uvedla za organizátory Bohdana Klátilová z občanského sdružení ART CZ. Každá z panenek je originálem jednoho autora, vždy vyrobená ručně.

Některé připomínaly pohádkové postavy – elfy, skřítky nebo víly, jiné jejich tvůrci oblékli do krojů či honosných šatů. Ceny prodejních panenek se pohybovaly od stovek až po desítky tisíc korun. „Doba výroby jedné panenky se liší podle obtížnosti, může trvat dva týdny, ale i jeden rok,“ řekla Carolině Lubica Charvátová, tvůrkyně celodřevěných panenek, která se této zálibě věnuje již 35 let.

Kromě výtvarníků z České republiky se výstavy zúčastnili i umělci z Ruska, Nizozemí, Estonska, Lotyšska, Izraele, USA a dalších zemí.

Návštěvníci výstavy si mohli zakoupit nejenom panenky, ale i jiné zboží s nimi spojené – kalendáře, knížky, DVD s postupem jak panenku vyrobit, magnety apod. Stejně tak i různé druhy medvídků, jejichž prodejní výstava byla součástí Doll Prague.

Během slavnostního zahájení se konala také dobročinná aukce. Výtěžek organizátoři věnují ve prospěch asistenční služby integrovaným dětem navštěvujícím Základní školu Červený vrch v Praze 6.

Z výstavy Žaneta Dernerová

Sport

Čeští fotbalisté znají své soupeře na Euru 2012. Los byl milosrdný

Zbožné přání trenéra fotbalové reprezentace Michala Bílka bylo vyslyšeno. V základní skupině A čekají jeho svěřence duely s Ruskem, Řeckem a Polskem. Čeští reprezentanti se tak na mistrovství Evropy, jež se bude konat příští rok v Polsku a na Ukrajině, vyhnou obhájci trofeje ze Španělska, který je v uplynulé kvalifikaci dvakrát udolal.

Losování Eura 2012 v ukrajinském Kyjevě dopadlo pro Čechy dobře. Ruka držitele Zlatého míče Zinedina Zidana nasměrovala Čechy do papírově nejslabší skupiny k týmům, z nichž žádný momentálně nepatří mezi deset nejlepších v žebříčku FIFA. Fanoušci se tak nemohou těšit na případnou konfrontaci Čechů s hvězdami typu Stevena Gerrarda, Cristiana Ronalda či Franka Ribéryho. Na druhou stranu o to reálnější jsou jejich šance na postup do čtvrtfinále, kam se ze skupiny podívají pouze dva nejlepší. Optimisticky situaci vidí i stabilní člen základní sestavy Česka Tomáš Sivok, jenž deníku Sport sdělil: „Nejsme v nějaké roli outsiderů, postoupit může každý. Škoda toho Ruska…“

Výhodou pro českého fanouška je i skutečnost, že reprezentace odehraje všechna klání v základní skupině v polské Vratislavi, která není od Prahy vzdálená ani 300 kilometrů. Tamní fotbalový stadion Miejski září novotou – byl otevřen teprve letos v září a pojme více než 40 tisíc diváků. Mistrovství tu pro Čechy začíná 8. června zápasem s Ruskem, o čtyři dny později sehrají duel s Řeckem a jejich působení ve skupině ukončí středoevropské derby s Polskem.

Jako obvykle se i v Kyjevě povedlo rozlosovat tzv. skupinu smrti, v níž se sešly papírově nejvyrovnanější celky. Tentokrát jde o skupinu B, kterou budou hostit ukrajinská města Lvov a Charkov. Střetnou se v ní dva týmy, jež loni skončily na druhém a na třetím místě na mistrovství světa v Jihoafrické republice, Nizozemci a Němci. Ty doplní ještě Portugalci v čele s již zmiňovaným Ronaldem a nevyzpytatelní Dánové.

V pořadí čtrnácté fotbalové mistrovství Evropy potrvá od 8. června do 1. července 2012, kdy se odehraje finálové klání na Olympijském stadionu v Kyjevě. Společně s ukrajinskou metropolí jej budou hostit Doněck, Charkov a Lvov a čtyři polská města: Varšava, Poznaň, Gdaňsk a Vratislav.

Základní skupiny:
A: Polsko, Řecko, Rusko, Česko
B: Nizozemsko, Dánsko, Německo, Portugalsko
C: Španělsko, Itálie, Irsko, Chorvatsko
D: Ukrajina, Švédsko, Francie, Anglie

Vladan Vaněk

Bohemians už jsou podle soudu jen jedni

Název Bohemians a logo s klokanem už může užívat jen klub Bohemians 1905. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který odmítl odvolání střížkovského klubu.

„Definitivně nám byla dána ochranná známka, to znamená klokan a název Bohemians Praha, a byla zapsána na Úřadu průmyslového vlastnictví klubu Bohemians 1905,“ prozradil předseda Bohemians 1905 Dariusz Jakubowicz. Odmítnutí odvolání se tak stává dalším milníkem kauzy Bohemians.

Vedení střížkovské Bohemky ale s verdiktem nesouhlasí.  „Odvolání byla podána řádně a Vrchní soud v Praze hrubým způsobem pochybil, pokud je odmítl jako opožděná. Jelikož jeho usnesení je zcela zjevně nezákonné, podali jsme proti němu dne 30. 11. 2011 žalobu pro zmatečnost,“ řekl ČTK právní zástupce Bohemians Praha Tomáš Uherek.

Loga se zatím nevzdává ani Michal Vejsada, který vlastní třetí subjekt s názvem FC Bohemians Praha. „Já si myslím, že to samozřejmě bude ještě boj,“ řekl s úsměvem Jakubowicz. „Je tam ale výrazný rozdíl, který spočívá v tom, že klub Bohemians 1905 se opírá o pravomocné vykonavatelné rozhodnutí,“ doplnil Jakubowicze předseda DFB Petr Jirát.

Vedení Bohemians 1905 se rozhodlo, že v příští sezóně bude klub používat obě loga. „Nechceme teď ještě přilévat olej do ohně. Tím, že staré logo nezačneme používat hned, dáváme prostor, aby se všechny nejasnosti vyřešily,“ řekl Jakubowicz. V plánu je také návrat k původnímu jménu Bohemians Praha.

Spory okolo Bohemians se táhnou už od roku 2005. Tehdy se klub FC Bohemians Praha dostal do konkurzu. Michal Vejsada převedl před jeho zahájením práva na používání loga a jména klubu na Střížkov. Vzniklo také sdružení DFB, které začalo spolupracovat s klubem AFK Vršovice, odkoupilo práva na hráče i účast v soutěžích od zkrachovalého klubu. Svaz poté posvětil přejmenování AFK Vršovice na Bohemians 1905. Následně přihlásil Vejsada, původní majitel FC Bohemians, svůj tým pod názvem FC Bohemians Praha do nejnižší soutěže a nárokuje si práva na logo a jméno.

Od nynějška by se ale vzhledem k rozhodnutí soudu nemělo stát, že proti sobě nastoupí dva týmy s názvem Bohemians.

Z tiskové konference Pavel Jína

Stručně ze sportu

* Viktoria Plzeň se v úterý v pražském Edenu rozloučila s Ligou mistrů remízou 2:2 s AC Milán. Italský mistr se dostal do vedení krátce po poločase, kdy skóroval nejprve Pato a krátce po něm Robinho. Plzeňským se však v hektickém závěru zápasu povedlo dorovnat dvoubrankové manko, když se nejprve trefil obránce David Bystroň, jehož v nastaveném čase napodobil střídající Michal Ďuriš. Plzeň tak v tabulce skončila s pěti body na třetím místě za Barcelonou a Milánem, běloruský Borisov je poslední. Viktoria díky třetímu místu splnila cíl a pokračuje v pohárech, na jaře si zahraje Evropskou ligu.

* Vedení fotbalové Sparty se rozhodlo odvolat realizační tým v čele se sportovním manažerem Jozefem Chovancem. Stalo se tak navzdory tomu, že mužstvo vede Gambrinus ligu po podzimní části o 6 bodů. Důvodem jsou neuspokojivé výkony týmu v Evropské lize, kde byli vyřazeni ještě v předkole, a domácí ligové porážky s Libercem a Mladou Boleslaví. Chovance by ve funkci měl nahradit někdejší sparťanský trenér Jaroslav Hřebík, v jehož kompetenci bude kompletní přestavba kádru. V týmu by mimo jiné měly skončit dlouholeté opory Jaromír Blažek a Tomáš Řepka.

* Hokejová extraliga má za sebou téměř kompletní 28. kolo, poslední zápas mezi Slavií a Karlovými Vary se dohraje 3. ledna. O vedení v lize se i nadále dělí Sparta s Budějovicemi, a to navzdory tomu, že se pražskému celku poslední zápas nepovedl. Sparta nestačila ve venkovním klání na Kladno a prohrála 1:3. Zaváhání Sparty tak využily Budějovice. Ty si odvezly výhru 3:2 po samostatných nájezdech z Litvínova. Další pronásledovatel, třetí Liberec, utrpěl na ledě Pardubic dokonce debakl 1:5. Severočeši se v Pardubicích museli obejít bez svého kapitána a nejproduktivnějšího hráče Petra Nedvěda, jenž stále laboruje se zlomenou čelistí. Čtvrtá Plzeň pak doma nestačila na Vítkovice. Na opačném pólu tabulky než Sparta a Budějovice figuruje Mladá Boleslav, která se z posledního místa neposunula, ačkoliv doma zvítězila 4:1 nad Zlínem.

* Basketbalisté Nymburka nevyužili šanci zajistit si postup v Eurocupu. Ve skupině C nestačili na palubovce v Pardubicích na litevský tým Rudupis Prienai, s nímž prohráli 80:83. Nymburským však se třemi výhrami stále patří první místo v tabulce před Soluní, Prienaí a Groningenem. Postoupit budou moci již 13. prosince, kdy opět v Pardubicích hostí Aris Soluň.

Vladan Vaněk

Počasí

Počasí

První prosincové dny přinesly o trochu teplejší počasí. Obloha byla sice zatažená nízkou oblačností, ale teploty oproti minulému týdnu dosáhly průměrně pěti stupňů Celsia. V průběhu týdne se ale začalo počasí kazit, provázely nás ranní mlhy, které na některých místech namrzaly, a teplotní propad byl znát. Na ulicích jsme už viděli i první beranice.

Víkend přinesl kromě volných dnů ještě mrholení s deštěm, zatažená obloha bez sluníčka se nezlepšila. Mikulášskou nadílku provázelo přes den sice teplo, večer ale promrzl nejeden čert v kožichu – teploty na většině území nepřesáhly tři stupně Celsia, a na Staroměstském náměstí se tak tradičně zahřívalo svařákem a medovinou. V Krkonoších nasněžilo přes 20 centimetrů sněhu.

Andrea Daičová