15. prosince 2011, Carolina č. 791

události od 7. do 14. prosince

Vážení a milí čtenáři,

po Novém roce vydáme Carolinu jako měsíční zpravodajský souhrn 26. ledna a 23. února. Až skončí zkouškové období, bude vycházet zase jako týdeník. Děkujeme za pochopení a přejeme vše dobré v novém roce.

Vaše redakce

Vánoční přání

Jak všeobecně ví se,
stále ta samá píseň:

Vánoce jsou tady
se všemi zápory i klady,
dlouhé fronty –
a po nich velké dary,
a radost a smích,
leč bohužel ne sníh.

Ano, letos už zas jiné než bílé,
přec nastanou ty krásné chvíle,
kdy s plným břichem v úsměvu
oddáme se příběhu
o děťátku, co v sobotu
vyžene z nás samotu.

A my Vám, ctění, přejeme,
ať si na Vás vzpomene.

redakce


Z domova

Návrh přímé volby prezidenta prošel Poslaneckou sněmovnou, souhlasila i opoziční ČSSD

Poslanecká sněmovna schválila změnu ústavy, která zavede přímou volbu prezidenta. Pro hlasovalo 159 poslanců. Nyní se o změně zákona bude jednat v Senátu. Pokud novela projde, Češi by prezidenta mohli poprvé zvolit v roce 2013. Změní se i některé jeho pravomoci. Kandidáta by nově mohlo navrhnout alespoň 50 tisíc občanů.

„Jsem spíše proti přímé volbě, myslím, že lidé této problematice dostatečně nerozumí,“ reagovala na rozhodnutí poslanců pražská lékárnice. Studentka žurnalistiky naopak tvrdí: „Jsem rozhodně pro přímou volbu, ale prezident by musel mít více pravomocí. Na takovém postu bych si dokázala představit Přemysla Sobotku.“

Svou kandidaturu již potvrdil současný ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Spekuluje se i o předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové, Přemyslu Sobotkovi (oba ODS) nebo o ekonomovi Janu Švejnarovi.

Poslanci se na přímé volbě českého prezidenta shodli ve středu 14. prosince, svými hlasy nakonec přispěla i ČSSD. Opoziční strana tak učinila po hodinovém jednání poslaneckého klubu, s koalicí se předtím dohodla na některých pozměňovacích návrzích. Prezident proto nově nebude moci vstupovat do trestního řízení a jeho imunita bude omezena pouze na volební období. Naopak se strany neshodly na způsobu jmenování Rady České národní banky.

Jediná strana, která se zdržela hlasování, byla KSČM. I přesto návrh získal potřebnou třípětinovou ústavní většinu a nyní se bude projednávat v Senátu.

Je však možné, že Senát s převahou ČSSD bude hlasovat proti změně ústavy, protože právě volba prezidenta je jednou ze zásadních pravomocí horní komory.

Denisa Morgensternová

Vláda zatím nerozhodla o 90 miliardách korun pro MMF

Kabinet Petra Nečase ve středu 14. prosince o pomoci eurozóně ve výši 90 miliard korun nerozhodl a požaduje další informace. Pokud by vláda půjčku prostřednictvím MMF schválila, Česko by se zařadilo po bok většiny evropských ekonomik.

Postoje českých politických špiček se značně liší. Půjčku ostře kritizoval například prezident Václav Klaus. „Česká republika sama žije s deficitem, který – jak je vidět – není schopna eliminovat. V této situaci by bylo nezodpovědné naše zadlužení zvyšovat poskytováním dalších půjček pro extrémně zadlužené země, kterým to pouze umožní další odklad skutečných řešení,“ nechal se slyšet v odpovědi pro Radiožurnál. Premiér Nečas se k půjčce rovněž staví skepticky, je to podle něj nezodpovědný krok, který může českou ekonomiku ohrozit.

Naproti tomu předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vidí spoluúčast České republiky na finanční pomoci eurozóně jako jediné myslitelné řešení. Podle něj by odtažitost a izolace Česka do budoucna znamenala mnohem vážnější problém. Podobné stanovisko zaujali i předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Osobně se domnívám, že ČR si může dovolit držet výlučně odtažitý postoj pouze, pokud nebude osamocena a zemí s podobným postojem bude více. Pokud by byla osamocena, tak z hlediska zahraničněpolitické strategie a zájmů ČR by byl velký nerozum to nepřijmout,“ uvedl Kalousek v anketě serveru iHNed.

Půjčku ve výši 200 miliard eur, tedy asi 5,1 bilionů korun, kterou poskytnou Mezinárodnímu měnovému fondu země eurozóny a dobrovolně i další státy, projednal páteční summit EU. Pro země eurozóny je půjčka automatickým krokem, další členské země EU měly šanci své rozhodnutí zvážit. Negativně se zatím vyjádřily pouze Velká Británie a Maďarsko.

Kateřina Součková

Medveděv v Praze dohlédl na smlouvy za miliardy a zahájil výstavu

Necelých 24 hodin strávil v Praze ruský prezident Dmitrij Medveděv. Přiletěl ve středu 7. prosince i s manželkou Světlanou na pozvání české hlavy státu Václava Klause, aby mimo jiné zaštítil podepsání česko-ruských dohod a zahájil výstavu na Pražském hradě.

Medveděv se tak stal prvním ruským prezidentem, který navštívil Českou republiku podruhé. Od Medveděvovy poslední návštěvy uplynulo 20 měsíců – v dubnu 2010 se v Praze setkal v rámci summitu USA – Rusko s Barackem Obamou.

Medveděvovo letadlo přistálo ve středu 7. prosince v sedm hodin večer, zhruba o hodinu později se i s manželkou Světlanou zúčastnil uvítací večeře s Václavem a Livií Klausovými v letním refektáři Strahovského kláštera. Následoval koncert v klášterní bazilice.

Stěžejním dnem státní návštěvy však byl čtvrtek. Oba státníci v ten den jednali o dostavbě jaderné elektrárny Temelín, jelikož o tuto zakázku mají zájem i Rusové. „Pro Ruskou federaci je to samozřejmě zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se ho mohli zúčastnit,“ citoval Medveděva server iDnes.cz. „Obě strany k tomuto tématu přistupujeme racionálně, pragmaticky. Bylo by naprosto chybné tomu dávat jakýkoliv neekonomický, nepragmatický postoj a ideologizovat tuto otázku,“ komentoval to stejnému médiu Klaus.

Vedle toho zástupci Ruska a Česka uzavřeli na Pražském hradě řadu bilaterálních dohod a byly také podepsány kontrakty mezi firmami obou zemí. Šlo například o smlouvy týkající se výstavby železnice na Urale či dodávek jaderného paliva, celkově vyčíslené  na 2,15 miliardy eur (54,3 miliardy korun).

Ruský prezident se ještě před koncem své návštěvy setkal s premiérem Petrem Nečasem a jednali hlavně o ekonomických tématech. Medveděv rovněž zahájil na Pražském hradě výstavu z kremelských sbírek, na níž se návštěvníkům představují symboly moci prvního ruského cara z dynastie Romanovců a desítky dalších vzácných exponátů ilustrujících život na carském dvoře v 17. století. Ruský prezidentský pár odletěl z pražského letiště před šestou hodinou večer.

Tomáš Miklica

Kulturu povede nejspíš Hanáková. Mathé se obával Klausovy reakce

Do křesla ministra kultury zřejmě usedne poslankyně Alena Hanáková. Celostátní výbor hnutí Starostů a nezávislých (STAN) ji nominoval společně s rektorem Akademie múzických umění  Ivem Mathém. Ten se však v pondělí 12. prosince v noci nedohodl s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Hanáková má nahradit Jiřího Bessera, který 8. prosince na funkci rezignoval.

Mathé měl řadu těžko splnitelných podmínek a o samotnou kandidaturu ani nestál. „Byl jsem lyžovat v Rakousku, když jsem se dozvěděl, že mě kolegové navrhují na ministra kultury. Nikdo se mnou prakticky nejednal,“ uvedl Mathé v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Jako bývalý kancléř prezidenta republiky Václava Havla se obával možné „negativní reakce na člověka, který je orazítkován Václavem Havlem na celé pleši," jak Mathého citoval iHNed.cz. Vztahy mezi minulým prezidentem a současnou hlavou státu jsou dlouhodobě napjaté. „Možná by mou nominaci mohl zdržovat a tlačit premiéra k nějakým jiným ústupkům,“ vysvětlil Mathé.

Schwarzenberg o nyní už jediné kandidátce informoval premiéra Petra Nečase. Ten se chce s Hanákovou co nejdříve sejít, ale v zásadě proti jejímu nastoupení nic nemá. „Rád uvítám po vicepremiérce Karolíně Peake další ženu ve vládě,” citoval Nečase iDnes.cz.

Primárním úkolem pro Hanákovou bude vyřešit majetkové vyrovnání s církvemi.

Jiří Besser rezignoval kvůli aféře kolem bytu na Floridě a kontaktům s podnikatelem Pavlem Hráchem. Ten byl pravomocně odsouzen za korupci (viz Carolina 790).

Adéla Skřivánková

Klaus: Vláda je slabší, než se čekalo

Ostrý komentář směrem k vládní koalici, kritika opoziční ČSSD i poznámka k aktuální a budoucí ekonomické situaci země. V takovém duchu se nesl projev prezidenta republiky na již 30. ročníku EURO Bussines Breakfast. Václav Klaus se v něm vyjadřoval jak k aktuálním politickým, tak ekonomickým tématům.

„Rok 2011 naše očekávání buď nesplnil, nebo splnil v menší míře, než jsme čekali“. Tato věta z úst prezidenta republiky zahájila páteční setkání významných manažerů s hlavou státu. I přesto, že prezident během diskuse nejednou zavtipkoval, jeho projev byl spíše kritický a plný výtek. Nejdříve se opřel do současné vládnoucí koalice. „Vláda se ukázala být slabší a méně výkonná, než jak to vypadalo na podzim roku 2010, oslabovaly ji prokázané či neprokázané aféry několika členů vlády, odchody několika ministrů v momentu, kdy se tito lidé teprve začali seznamovat se svým ministerstvem a úkoly,“ konstatoval Klaus. V této souvislosti dodal, že nejvíce ji oslabovaly spory reálné týkající se základních parametrů reformních záměrů vlády.

Prezidentovi se nelíbí ani chování nejsilnější opoziční strany ČSSD. „I sociální demokracie nehraje roli standardní opozice, ale prezentuje se jako odpůrce celého systému, což politickou situaci výrazně komplikuje.“

Klaus ve svém projevu neopomenul ani ekonomiku. Podle něj se ta česká letos vyvíjela daleko pomaleji, než se očekávalo, což mělo vnitřní i vnější příčiny. „V našem případě není žádnou výmluvou, když řekneme, že větší roli hrály faktory vnější, tedy zahraniční poptávka, ale je třeba dodat, že domácí politická nejistota ekonomice nepřidávala.“ Uvedl také, že kvůli propadu zahraniční poptávky nelze v příštím roce vyloučit ekonomický pokles, který ale vláda svými opatřeními nebude moci příliš ovlivnit.

V závěru setkání Václav Klaus podepisoval přítomným svou novou knihu Evropská integrace bez iluzí, kterou vydal před dvěma týdny.

Ze setkání Ellen Brendlová

Na demonštráciu za dodržovanie ľudských práv prišla len hŕstka Pražanov

„Chceme skutočnú demokraciu!“ stálo na transparentoch niekoľkých desiatok ľudí, ktorí prišli do Prahy podporiť demonštračný pochod ku dňu ľudských práv v sobotu 10. decembra. Protestovali proti nedodržiavaniu ľudských práv na svete i v Česku, ale aj proti neobjektivite médií.

Sobotňajšiu demonštráciu usporiadalo občianske združenie Skutečná demokracie teď. Protestovalo týmto proti systému, ktorý je podľa nich založený na moci, nie na ľudských hodnotách. Rečníci z občianskeho združenia, ale aj zúčastnení z davu verejne neadresne kritizovali mocných ľudí, ktorí údajne financujú vojny, potravinárske a farmaceutické monopoly, či podľa ich slov vraj sponzorujú diktátorské režimy alebo údajne manipulujú médiá. „Nebuďme stádo ovládané Českou televíziou!“ Aj také transparenty mali v rukách demonštranti.

„Máme rovnaký názor na Českú televíziu. Médiá sú ovplyvňované a skresľujú informácie,“ povedala mladá žena, ktorá nechcela byť menovaná. Takéto boli názory aj iných demonštrantov, ktorí tiež vyjadrili nádej, že k takýmto hnutiam by sa malo pridať viac ľudí a pomôcť zmene. „Je nutné, aby sa každý človek z morálneho hľadiska zúčastňoval týchto akcií,“ vyslovil sa starší pán.

Protestujúci pochodovali od Klárova k úradu vlády, k americkej ambasáde a sprievod ukončili pri kancelárii OSN. Organizátori akciu usporiadali po úspechu protestu proti neoliberalizmu - okupácie bánk 15. októbra, čím nadviazali na hnutie Occupy Wall Street. Akcia sa konala v 85 štátoch sveta.

Z demonštrácie Eva Spišáková

ODS mi dluží peníze, říká ve své knize podnikatel Mach

Petr Mach, bývalý majitel fotbalového klubu Sparta Praha, pokřtil 8. prosince svou knižní prvotinu s názvem Financoval jsem ODS. Titul čtenáře odkazuje na údajné půjčky, které měl Mach poskytnout počátkem 90. let tehdejšímu místopředsedovi ODS Petru Čermákovi. V knize se však tomuto tématu věnují pouze dvě stránky. „Ty pohledávky skutečně existují, strana je eviduje. Nicméně vedení tvrdí, že jsou právně nevymahatelné, jelikož jsou promlčené. Podle mého názoru je to otázka morálky a přístupu k věci,“ komentoval Mach postoj občanských demokratů.

Autor se hlavně zaměřuje na svůj životní příběh - podnikatelský vzestup a pád. Zpochybňuje také některé soudce, kteří ho koncem 90. let odsoudili za nezaplacení cla z dovezeného německého automobilu. „Nejzávažnějším tématem knihy je fungování právního státu u nás – soudci a Vrchní soud v Praze. Po jednání s právními zástupci jsme zjistili, že tito soudci nebyli řádně jmenováni, například Jiří Hnilica,“ řekl Mach. Ministerstvo spravedlnosti již dříve jmenování soudce Hnilici prošetřilo a nezjistilo nic protizákonného.

V dalších kapitolách se Mach mimo jiné věnuje údajným machinacím s jeho švýcarskými bankovními konty. Detailní informace však nechtěl kvůli probíhajícímu šetření poskytnout. Zmiňuje i pohledávky vůči Miroslavu Platilovi, nynějšímu předsedovi představenstva fotbalové Slavie. „Snažil jsem se to řešit před 4 lety, kdy vyšetřovala tento případ inspekce ministerstva vnitra, jmenovitě plukovník Rudolf Setvák. Ten je dnes vazebně stíhán a spojen s kauzou Toflova gangu. Setvák a spol. zametli podklady pod koberec. Protokoly o tom jsou součástí knihy. Já věřím, že se státní zastupitelství začne touto věcí opět zabývat,“ řekl Mach.

Spoluautorem knihy je publicista Dušan Šrámek. „Jak jsem financoval ODS není čistě časosběrný dokument. Na Petrovi bylo vybrat ty nejzajímavější části jeho životního příběhu a poskládat je tak, aby časově a dějově nekolidovaly. Já měl na starosti hlavně literárně-žurnalistické zpracování samotného materiálu,“ popsal Šrámek vznik publikace.

Z tiskové konference a křtu knihy David Štrup

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Poslanci schválili rozpočet na rok 2012

Stát chce utratit 1,19 bilionu korun. Deficit byl stanoven na 105 miliard, oproti letošku tedy o 30 miliard klesne. Z mnoha navrhovaných přesunů peněz uspěl  při projednávání v Poslanecké sněmovně jen návrh ministra financí Miroslava Kalouska, který dal 800 milionů na sport, 100 milionů na ochranu kulturních památek a 100 milionů na sociální projekty neziskových organizací. Tyto peníze se vezmou z fondu na odškodnění obětí trestné činnosti a z dávek na sociální a důchodové pojištění. Dolní komora  schválila návrh zákona o státním rozpočtu 14. prosince.

Rozpočet ale nejspíš čekají další změny. Byl totiž sestaven s předpokladem růstu HDP 2,5 %, podle současných prognóz se ale růst bude pohybovat maximálně kolem 1 %. To by znamenalo překročení schodku zhruba o 17 miliard. Další změny v rozpočtu se podle krizových scénářů dají očekávat na přelomu ledna a února.

Jakub Šnajdar

V České republice se bude vyrábět nový typ letadla

Do České republiky míří výroba zcela nového typu letadla. Sdružení českých, čínských a amerických firem v lednu podepíše kontrakt, na jehož základě se v Česku vyrobí až 1000 letadel. V pondělí 12. prosince o tom na konferenci Hospodářské komory o zaměstnanosti informoval ředitel státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

"Půjde o výrobu zcela nového stroje, který ještě nikde na světě nelétá," řekl ČTK Křížek. Bližší informace k typu letadla ani k firmám, které výrobu plánují, ale zatím neuvedl. Ty podle něj firmy a agentura zveřejní při lednovém podpisu smlouvy. Upřesnil jen, že velkou část peněz na výrobu dodá Čína. Zakázka je svým rozsahem největší za poslední roky. V souvislosti s čínským trhem se spekuluje o výrobě nového malého dopravního stroje. Podle Hospodářských novin naopak půjde o „vírníky“, což je hybrid mezi vrtulníkem a letadlem.

Tuzemské letecké podniky už mají se zahraniční spoluprací zkušenosti. Například Aero Vodochody spolupracuje se třetím největším výrobcem letadel na světě, brazilskou firmou Embraer. Tohoto projektu se však podle slov Terezy Kryšpínové z PR oddělení firma nezúčastní. Svou účast vyloučily i dva kunovické podniky – Aircraft Industries a Evektor. Aircraft Industries má v příštím roce dodat ruské vládě tři luxusní letouny v ceně 275 milionů korun. Firma Evektor zase letos zprovoznila menší dopravní letadlo pro celosvětové použití.

Agentura CzechInvest se nedávno stala mimořádným členem Svazu českého leteckého průmyslu. Společně chtějí podpořit tuzemskou leteckou výrobu.

Laura Havlová

Sněmovna přehlasovala Klause: firmy budou trestně odpovědné

Od ledna budou soudy moci hnát firmy k odpovědnosti více než  za 80 trestných činů. Poslanci tak přehlasovali veto prezidenta Václava Klause. Při hlasování se vládní koalice výjimečně shodla s částí opozice. Proti hlasovali pouze komunisté. Poslanci naopak zamítli opoziční návrh, který by nejbohatším občanům nařizoval přiznávat majetek.

Nový zákon umožní právně trestat firmy například za provozování nelegálních sázek, daňové úniky, sexuální obtěžování a asi 80 dalších činů, jež spáchá vedení podniku, nebo se jimi firma obohatí. Soud bude moci hříšníkům zabavit majetek, zakázat přijímání dotací a v krajním případě i zakázat činnost.

„V určitých případech bude moci být postižena i firma, ať už pokutou nebo zákazem činnosti anebo i likvidací. Tedy v zásadě určitým trestem smrti pro společnosti, které by porušovaly zákon, podílely by se například na korupci,“ sdělil Radiožurnálu Jeroným Tejc z opoziční ČSSD. Podle zastánců zákona jde o účinnou zbraň v boji proti korupci a finanční kriminalitě.

Václav Klaus, který zákon v listopadu vetoval, tvrdí, že firmy nelze takto trestat. „Trestné činnosti se může dopustit pouze konkrétní člověk, nikoli instituce,“ uvedl Klaus podle serveru iDnes. Trestní odpovědnost firem kritizovala také Hospodářská komora a část právníků, podle nichž lze zákon zneužívat v nekalém konkurenčním boji.

Česká republika se ovšem zavázala ve smlouvách s EU a dalšími mezinárodními organizacemi, že zákon přijme. „Pokud chce Česká republika dodržovat mezinárodní závazky, musí úpravu trestní odpovědnosti právnických osob přijmout,“ komentoval pro server přijetí kontroverzního zákona ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Radek Blažek

Kultura

V pražském kině Ponrepo ožil duch sovětského bloku

S nástupem komunismu došlo v kinematografii k velkým změnám. Z elegána s motýlkem byl rázem dělník v montérkách, z barové zpěvačky dělnice s rudým šátkem ve vlasech. Jak a proč vyměnili režiséři scénáře za propagační materiály, vysvětlovala od pondělí 5. prosince do pátku 9. prosince přehlídka Biograf s agitkou.

V kině Ponrepo, spadajícím pod Národní filmový archiv, se promítala díla ilustrující propagandistické aktivity zemí sovětského bloku. Program uvedl dva filmy z Maďarska, dva z Rumunska a tvorba Československa se představila českým snímkem Žízeň s Josefem Bekem, popisujícím vesnické potíže se suchým létem a šmelináři, a slovenským filmem Kozie mlieko. Všechny filmy jsou z období mezi lety 1948 a 1967. Filmovou přehlídku, situovanou do stylového kina, doprovodila v prostorách Rumunského kulturního institutu výstava propagačních plakátů a obrazů usměvavých svazáků a růžolících svazaček - Kolektivizace v obrazech.

Přehlídka přibližovala kulturu agitačních filmů mladé generaci, čemuž odpovídalo i grafické zpracování propagačních materiálů. Připomněla také metody manipulace s divákem, které se dodnes běžně využívají ve filmech, zejména pak u válečných velkofilmů či akčních snímků o boji proti terorismu. Kladní hrdinové jsou často až k neuvěření nadlidsky dokonalí, zatímco hrdinové záporní mají ke svým charakterovým vadám často i nějaký tělesný defekt.

Achillovou patou těchto filmů je průhlednost, se kterou sdělovaly svou myšlenku a která odrazovala návštěvníky kin už v době jejich vzniku. „Lidé nebyli tak naivní, aby tomu věřili. Z druhého hlediska, jiné filmy nebyly,“ uvedl na přednášce Mircea Dan Duto, ředitel Rumunského kulturního institutu.

Série přednášek Film a stalinismus, která byla vrcholem Biografu s agitkou, se do konce příštího roku dočká knižního zpracování.

Z kina Ponrepo Jan Hrbek

Apokalyptické pole, nekonečná hora sutin aneb 11. září očima českého architekta

Letos si Spojené státy připomněly desáté výročí útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. Při této příležitosti se ve čtvrtek 8. prosince v Americkém centru v Praze konalo autorské čtení z knihy Jiřího Boudníka Věže. Český architekt teroristický útok na dvojčata zažil a pomáhal při odklízení trosek na Ground Zero.

"Prošel jsem pod mostem Gateway Plaza a naskytl se mi pohled na celé to apokalyptické pole, na nekonečnou horu sutin, zahalenou v dýmu, jejíž vrchol jako by se ztrácel v oblacích. Vše bylo pokryto pěti centimetry jemného bílého prachu a nedalo se odhadnout, na jakém typu podkladu člověk právě stál," líčí Boudník v knize.

Úryvky ze dvou kapitol přečetl herec Jiří Macháček, po něm pokračoval autor. Přibližně desítka návštěvníků s ním konverzovala o smyšlených a reálných postavách a událostech z knihy, příčinách pádu věží nebo o možných opatřeních, která by jejich pádu mohla zabránit.

"Přes zbytky obvodových stěn Věží proudily nesčetné řady lidí s kbelíky, kteří jak nějaké tmavé pohyblivé korálky vynořující se z mlhy vypovídali o obrovském měřítku této bílé hory. Jen červená těla požárních stříkaček a sanitek, pomačkaných jak plechovky od Coca-coly, vnášela do tohoto monochromatického Armageddonu jediné náznaky barvy," popisuje architekt ve své knize.

Kniha je výsledkem sedmileté práce, shromažďuje autorovy vzpomínky a poznámky. Příběhem provází sám autor, popisuje v něm svůj život architekta v New Yorku. Čtenář se i přátelštější formou dozví něco o historii ostrovního města.

Boudník před více než dvaceti lety opustil Československo a usídlil se v Americe, kde vystudoval umění a architekturu na univerzitě Cooper Union v New Yorku. Nyní žije v Česku a zabývá se renovací starších budov. Veřejnosti o sobě dal vědět například projektem Kde domov můj, kdy maloval českou vlajku na ženské klíny.

Z Amerického centra Eva Néméthová

LaChapelle v Rudolfinu: celebrity, náboženství i akty na hranici kýče

Výrazné barvy, nahota, náboženské motivy. Přes sto děl amerického fotografa Davida  LaChapella je od minulého týdne k vidění v pražském Rudolfinu. Výstava mapuje jeho tvorbu od poloviny 80. let až do současnosti a bude otevřena do 26. února.

David LaChapelle se proslavil v 80. letech, kdy začal spolupracovat s Andym Warholem. První výstavu pod názvem Dobrá zpráva pro moderního člověka měl v roce 1984. Zde vystavil hlavně černobílé akty připomínající tvorbu Františka Drtikola. Později fotil pro různé magazíny, spolupracoval na reklamách známých společností a stal se oblíbeným fotografem celebrit. Na počátku 21. století se stáhl do ústraní a po návratu do světel reflektorů se přiblížil své původní volné tvorbě. Jeho díla jsou snadno rozpoznatelná pro pestré barvy, propracovanou koncepci i akty lidí v exaktických pozicích.

Ačkoliv největší prostor mají díla z poslední doby, expozice v Rudolfinu mapuje všechny etapy LaChapellovy tvorby. Jedná se vůbec o první výstavu, která ukazuje jeho raná díla z 80. let. "Už jsem si myslel, že tahle díla nespatří světlo světa," řekl pro Novinky.cz LaChapelle. Mezi největší lákadla výstavy však patří letošní monumentální koláž Prám iluzí běsnící ku pravdě nebo rozměrná fotografie Potopa z roku 2006.

LaChapelle ve svých dílech kritizuje konzumní materialismus nebo uctívání celebrit, fotografie jsou plné kontroverzí a neotřelých výjevů – například série Ježíš je kluk od nás, kde konfrontuje Krista se současnou zkaženou společností. Jeho způsob přístupu nejen k náboženství inspiroval mnoho umělců i širokou veřejnost na celém světě. Zda se však dokázal udržet na hranici umění, nebo jsou jeho díla pouhý kýč, musí posoudit každý sám.

Z Rudolfina Laura Havlová

Vánoce s nádechem exotiky v Náprstkově muzeu

Sfingy, vonné tyčinky, orientální hudba. Takový vánoční trh se často nevidí. Ale právě takový začal 13. prosince v přednáškovém sále Náprstkova muzea v Praze. Zájemci o trochu exotiky v době adventu se na něj mohou přijít podívat až do 20. prosince.

Zboží jako africký textil, hubení nástroje a tuarežské stříbro může nejednoho návštěvníka inspirovat ke koupi netypického vánočního dárku. „Já jsem tu koupila náušnice z mušlí. Pro vnučku to bude dárek jak vyšitý,“ říká jedna z návštěvnic trhu.

Náprstkovo muzeum je ovšem připraveno i na ty, kdo už mají všechny dárky pod střechou. Ti mohou buďto ochutnat cizokrajná jídla a nápoje, anebo se zúčastnit bohatého doprovodného programu, který zahrnuje například výstavku afrických Betlémů, výtvarné dílny nebo ukázku alžírských lidových písní a poezie. Exotiku vánočních trhů si tak návštěvníci mohou vychutnat skutečně všemi smysly.

Z Náprstkova muzea Anna Dorňáková

Manželské problémy sa riešia v Divadle 90 U Valšů

Ako zachrániť krachujúce manželstvo? Ako predísť bolestiam hlavy? A čo ak je problémom vo vzťahu veľkosť manželkinej podprsenky, či slabý výkon chlapa v posteli? Komediálna hra Manželské štěstí aneb hospodyně na zabití, ktorá mala premiéru v stredu 7. decembra v pražskom Divadle 90 U Valšů, si dala za úlohu poučiť o živote v manželstve a odpovedať na tieto otázky.

Inscenácia s textom Jiřího Justa režírovaná scenáristom a režisérom Ondřejom Kepkom pobavila nielen manželské páry. Najvýraznejšou postavou v inscenácii bola Vilemína Gruntorádová, ktorú presvedčivo zahrala Iva Hüttnerová, herečka a autorka štyroch kníh (Domácí štěstí aneb jak si správně v životě vésti) o radách našich babičiek, jedna z nich preto inšpirovala Jiřího Justa k napísaniu tejto hry. Iva Hüttnerová rozprávala bez prestania, radila a napomínala manželov, Huga, muzikanta na voľnej nohe, ktorý sa celé dni povaľuje doma, a Dianu, prepracovanú marketingovú riaditeľku. Tých zahrali David Suchařípa, známy v roli kráľa Leara alebo z Ordinácie v ružovej záhrade, a Michaela Dolinová, ktorá tiež hrala v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade alebo Ulica.

Do modernej domácnosti Diany a Huga vpadne pomocníčka v domácnosti, Vilemína Gruntorádová z agentúry Manželské šťastie. Ako Vilemína stále pred každou múdrou poznámkou povie frázu - s vražednou otvorenosťou, ale s taktom - takto sa aj priamo prihovára a radí manželom zo svojej bezodnej zásoby osvedčených rád ako si správne viesť v každej, aj v tej najchúlostivejšej životnej situácii. „Ak chceš ako milenec dobre obstáť, namáčaj dva dni v bielom víne zeler. Víno tak denne ber po dvoch lyžičkách,“ Vilemína svoje staré rady uchováva v pamäti a chŕli ich na Huga a Dianu po celú hru. Napokon sa ku koncu hry Vilemína manželom zverí, že ani ona to doma nemá ružové.

Z divadla Eva Spišáková

Sport

České florbalistky získaly na mistrovství světa bronz

Historicky první medaili z mistrovství světa slaví české florbalové reprezentantky, na turnaji ve švýcarském St. Gallenu obsadily třetí místo. K překvapivému úspěchu vedla cesta přes domácí výběr, který v nedělním utkání o bronz vedl nad Češkami už 2:0. Ty se ale nevzdaly a podařil se jim nevídaný obrat.

Český tým, vedený trenérkami Šatalíkovou a Šteglovou, před turnajem v očích odborníků nepatřil k aspirantům na medaili. A když v polovině rozhodujícího střetnutí získaly Švýcarky dvougólové vedení, vidina úspěchu se ještě vzdálila. Češky ale díky brankám Hyršlové a Lackové během dvou minut vyrovnaly a začaly domácí tým přehrávat. V 52. minutě završila český obrat Šteglová a dala výsledku konečnou podobu.

V závěru podržela český výběr obrana a vynikající brankářka Christianová. Ta si za výborné výkony vysloužila cenu pro nejlepší brankářku mistrovství. „Janča chytala skvěle celý šampionát. Hned se hraje líp, když víš, že máš za sebou zeď,“ řekla kapitánka Kotíková pro MF Dnes.

Česká cesta k bronzovým medailím vedla přes první místo ve skupině s celkovým skóre 30:4, čtvrtfinálové vítězství nad Dánkami a vysokou prohru 0:6 v semifinále s Finkami.

Jiří Linhart

Zimní sporty: Sudová a Bauer na třetím místě, Koudelku v Harrachově nahradil Hlava

Víkendové závody Světového poháru přinesly úspěchy Lukáše Bauera a Nikoly Sudové. Běžec na lyžích se v sobotním v závodě na 30 km volnou technikou umístil na třetím místě a stejného výsledku dosáhla také boulařka Sudová. Zahanbit se nenechali ani čeští skokané, kteří doma i bez Romana Koudelky sahali po stupních vítězů. V soutěži družstev si v Harrachově nakonec vybojovali šesté místo.

Nejlepší výkon v týmovém klání předvedl Lukáš Hlava, který skočil 131 a 129 metrů. „Lukáš si počínal skvěle. Dokonale zastoupil v pozici lídra Romana Koudelku,“ řekl po závodě pro iDnes trenér Jiroutka. Koudelka upadl ve čtvrtečním tréninku a byl převezen do liberecké nemocnice. Na sobotním závodě držel svým krajanům palce pod můstkem. „Tak trochu si připadám jako jejich maskot,“ řekla česká jednička s úsměvem pro server. V soutěži družstev zvítězili Norové před skokany z Rakouska. Závody jednotlivců ovládl Rakušan Schlierenzauer a Němec Freitag. Z Čechů skončil nejlépe Hlava na 8. a 13. příčce.

Světový pohár začal o víkendu ve finském středisku Ruka také boulařkám. Česká reprezentantka Nikola Sudová jej zahájila  třetím místem. "Je to skvělý vstup do sezóny, ale je to teprve začátek a žádná jízda nebyla bez chyb. Především mi chyběla rychlost a s tím souvisela i výška skoků. Čeká nás ještě spousta práce," řekla pro Českou televizi po závodě lyžařka. Po loňské operaci kolenních vazů tak začíná plnit svůj cíl vrátit se mezi světovou elitu.

Pro třetí místo si dojel v sobotním závodu na 30 km volnou technikou také běžec na lyžích Lukáš Bauer. V Davosu vystoupal na stupně vítězů poprvé od lednové Tour de Ski. „Třetí místo je milé překvapení, tipoval jsem se do desítky," vzkázal spokojený Bauer prostřednictvím svého webu. "Tohle umístění mě samozřejmě naplňuje velkým optimismem směrem k Tour de Ski, která startuje po Vánocích a kde bych rád vygradoval formu," dodal český reprezentant.

Michaela Rozšafná

Kladno slaví úspěch, po několika prohraných zápasech opět bodovalo

Kladno znovu potvrdilo, že se mu na domácím ledě velmi daří. Ve 30. kole hokejové extraligy si bez větších problémů poradilo s týmem Karlových Varů 4:1. Dobrou formu kladenský tým potvrdil i v zápase s Vítkovicemi, kde vyhrál 3:2. Mužstvo je tak před reprezentační přestávkou na 9. příčce v tabulce a stále drží šanci na postup do play-off.

Utkání s Karlovými Vary nezačalo pro domácí Kladno dobře. Petr Kumstát po přihrávce gólmana Salfického spíš jen tak nahodil na bránu, avšak Cháberovi puk propadl a skončil v kladenské síti. Domácím pomohl faul na Jiřího Bicka. Rozhodčí nařídili trestné střílení, které Bicek bez problémů proměnil.  Zápas byl vyrovnaný, avšak karlovarští hráči neproměňovali šance. Nejprve skóre navýšil Jaroslav Kalla svou 14. brankou v sezóně. „Chtěli jsme vyhrát, protože jsme venku ztratili body. Vary se nacházejí v tabulce pod námi, tak jsme je tam chtěli nechat. A to se povedlo. Musíme sbírat body dál,“ prohlásil po zápase. Ve třetí třetině odražený puk výborně trefil Martin Látal. Na konečný stav ještě zvyšoval Marek Hovorka. Kladno má po 31. kole 45 bodů a od nepostupové 11. příčky ho dělí 9 bodů.

První místo v tabulce nyní okupuje tým Českých Budějovic, na druhou Spartu však má jen jednobodový náskok. Na sestupové pozici se pořadí nezměnilo, Mladé Boleslavi se stále moc nedaří, a i přes výhru nad Třincem je pořád poslední.

Výsledky 30. kola: Třinec - Zlín 0:1, Kladno - K. Vary 4:1, Litvínov - Kometa Brno 3:2SN, Slavia - Budějovice 0:5, Pardubice - Sparta 8:2, Liberec - Vítkovice 2:4, Plzeň - Ml.Boleslav 4:1

Výsledky 31. kola: Karlovy Vary - Liberec 4:1, Zlín - Pardubice 2:6, Kometa - Sparta 1:2, Litvínov - Slavia 3:2, Zlín - Pardubice 2:6, Mladá Boleslav - Třinec 3:2SN, České Budějovice - Plzeň 2:3P

Pořadí: 1. Budějovice 59, 2. Sparta 58, 3. Plzeň 55, 4. Liberec 53, 5. Pardubice 52, 6. Zlín 50, 7. Třinec 49, 8. Vítkovice 47, 9. Kladno 45, 10. Litvínov 43, 11. Brno 36, 12. Slavia 33, 13. Vary 32, 14. Boleslav 30

Petra Kleinová

Počasí

Počasí

Minulý týden v Praze spíš než zimu připomínal začínající jaro. Každé ráno se počasí tvářilo jinak. Obloha byla fádně šedá, až na začátku tohoto týdne se na ní občas objevila modrá barva. Chvílemi pršelo a chvílemi svítilo slunce. Představa o zasněženém prosinci se zdála jako dokonalé sci-fi. Sice se občas pár sněhových vloček na zem sneslo, ale hned roztály, nebo se už cestou proměnily v podzimně studený déšť. Paradoxně teplota vzduchu od minulého týdne vzrostla. Počasí nás postavilo před rozhodování, jestli si vzít lehký kabát, nebo zimní bundu, a vzápětí nám dokazovalo, že jakákoli volba byla ta špatná, buď vám byla zima, nebo vedro. Pořádná sněhová zima ještě letos nepřišla.

Matouš Hartman