23. února 2012, Carolina č. 794

události od 26. ledna do 22. února

Upozornění

Příští Carolina vyjde mimořádně až 8. března. V nadcházejícím týdnu, během něhož chtějí studenti protestovat proti chystané reformě VŠ, se totiž ve středu ruší výuka.

redakce


Z domova

Přímá volba prezidenta bude. Příští hlavu státu si Češi zvolí sami

Nástupce současného prezidenta Václava Klause si už v roce 2013 zvolí občané sami. Senátoři totiž ve středu 8. února schválili změnu ústavy, která zavádí přímou volbu prezidenta. Pro ústavní novelu se vyslovilo 49 senátorů ze 75 přítomných, a odhlasovali tak největší změnu ústavy za posledních dvacet let.

Pro přímou volbu prezidenta byli především sociální demokraté a svými hlasy přispěla i většina občanských demokratů. "Bez našich hlasů by přímá volba neprošla,“ citoval šéfa sociálnědemokratických senátorů Petra Víchu zpravodajský server ČT24. Proti návrhu se postavili všichni lidovci a dále někteří zástupci z ostatních politických stran a frakcí. Podle kritiků přímé volby není jasné, co tato volba přinese, a může podle nich dojít k rozkolísání ústavního systému. Za fatální chybu ji označil prezident Klaus.

"Do poslední chvíle nebylo jasné, jak to dopadne. Jsem rád, že zákon byl schválen. Jde o politický kompromis mezi ODS a ČSSD. V ODS na něj není jednoznačný názor, ale podepsali jsme koaliční smlouvu, kde je přímá volba prezidenta zahrnuta," citoval ministra spravedlnosti a místopředsedu občanských demokratů Jiřího Pospíšila portál iDnes.cz.

V současné době ještě není známo, kdo se bude o prezidentský úřad ucházet. Svého kandidáta představila zatím jen koaliční strana TOP 09, která nominovala svého předsedu a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Kandidovat chtějí také bývalí premiéři Miloš Zeman a Jan Fischer či předsedkyně neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková.  O kandidatuře uvažují rovněž předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (oba ODS), ekonom a Klausův protikandidát z posledních voleb Jan Švejnar. Mezi Švejnarem a svým místopředsedou Jiřím Dienstbierem se chtějí rozhodnout sociální demokraté. V prvních průzkumech figurují i další jména, například podnikatel Tomio Okamura.

Václav Klaus nebude moct v příštích prezidentských volbách kandidovat, protože mu v roce 2013 vyprší druhé volební období.

Kateřina Lanková

Česko se zatím k fiskální smlouvě nepřipojilo

Česká republika se 30. ledna na summitu v Bruselu nepřipojila k fiskální smlouvě Evropské unie. Po Velké Británii se tak stala druhou zemí EU, která pakt nabádající k rozpočtové kázni odmítla podepsat. „Neměl jsem mandát za stávajících okolností říci ano této smlouvě,“ citovala média premiéra Petra Nečase (ODS). Rozhodnutí však není definitivní a Česko se může ke smlouvě kdykoliv připojit. Cílem dohody je pod hrozbou sankcí udržovat schodky národních vlád vyrovnané nebo v přebytku.

Podle Nečase není smlouva dostatečně přísná a Česká republika už navíc sama podobná opatření chystá. Vadí mu také složitá ratifikační procedura. Smlouvu musí schválit parlament i prezident republiky. „Václav Klaus řekl, že ji nepodpoří,“ připomněl na tiskové konferenci v Praze Nečas.  Premiér také nesouhlasí s tím, že země, které neplatí eurem, by se jednání eurozóny účastnily pouze jednou ročně podle okolností. „Mám vážné výhrady a je pro mě těžko akceptovatelné, abychom podepisovali podobný dokument, přispívali půjčkou MMF pro země eurozóny, ale byli v podstatě pouze symbolicky na tzv. jednání,“ citovala MF Dnes premiérova slova.

Proti omezené účasti na jednáních vystupovaly také Švédsko a Polsko, nakonec obě země přistoupily na kompromis. Z finálního návrhu vypadla podmínka limitů dluhů pod 60 procent HDP. Češi i Němci se snažili tyto podmínky zpřísnit. Dluh České republiky vůči HDP dosahuje 38 procent. Podle Evropského statistického úřadu Eurostat je tak země sedmou nejméně zadluženou v EU.

Nečas je za své rozhodnutí mnohými kritizován. „Doufám, že Česká republika svůj podpis v březnu připojí. Pokud ne, Evropa se rozdělí na jedno bývalé impérium a jedno Česko uprostřed Evropy, což bude špatné. Nechápu ten důvod, že bychom ztratili pravomoce. Jediná suverénní pravomoc je chovat se finančně zodpovědně, a to si sami chceme dát do ústavy. Naše pravomoce nebudou nijak omezeny. Nevidím důvod, proč by se Česko nemělo připojit,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek  (TOP 09) v rozhovoru pro Radiožurnál.

„Premiérův postoj ke smlouvě o fiskální unii na summitu EU poškozuje ČR,“ rozčiloval se tradičně proevropský ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Českou republiku ale poškozovaly i přestřelky mezi oběma představiteli země, a politici se tak dohodli, že budou ve svých výrocích ohledně smlouvy zdrženlivější.

Nečase k podpisu vyzvali i občané v petici Ano pro Evropu. Podepsaly ji tři stovky veřejně činných osobností, mezi nimi například politolog Jiří Pehe, kněz a filozof Tomáš Halík, režisér Zdeněk Svěrák, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, někdejší ministři zahraničí Josef Zieleniec a Cyril Svoboda či kardinál Miloslav Vlk. Signatáři se obávají, že Česko bude svým rozhodnutím odsunuto na druhou kolej a postoj země poškozuje její vážnost a důvěryhodnost. „Jsme přesvědčeni, že odmítnutím smlouvy se Česká republika zcela zbytečně sama vyřazuje z hlavního proudu evropské integrace. Tento krok může v konečných důsledcích vést až k tomu, že se opět jednou ocitneme v geopolitickém vakuu,“ stojí v petici.

Za Petrem Nečasem stojí ODS a Věci veřejné. Strany se obávají ztráty pravomocí a domnívají se, že o tak závažném rozhodnutí by měli hlasovat občané v referendu. Nečasovo rozhodnutí podpořil i prezident. „S postojem premiéra Nečase plně souhlasím. Nemyslím, že se přidal k Velké Británii, spíše to interpretuji tak, že jednal jako zodpovědný představitel ČR. Nemáme důvod se za nikoho schovávat a k někomu se přidávat. Pevně věřím, že se ve svém postoji nenechá zviklat,“ napsal Václav Klaus na svých oficiálních webových stránkách.

Smlouvu by měly země podepsat začátkem března. Od příštího roku by pakt o rozpočtové kázni platil pouze pro země eurozóny. Ostatní země ho mohou také podepsat s tím, že pro ně bude platit, až přijmou společnou měnu.

Anna Štěpánková

Z domova stručně

* Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii – tak zní nový zákon, který 1. února schválila Poslanecká sněmovna a jímž chce vyjádřit úctu nedávno zesnulému exprezidentovi. Pro jeho přijetí bylo 136 ze 165 přítomných, 15 se zdrželo hlasování a názor, že by neměl být přijat, zastávalo 12 komunistů spolu se dvěma poslanci ČSSD. Zákon o zásluhách Václava Havla teď ještě musí projít Senátem, který se sejde 29. února.

* Nejen v Česku, ale i po celé Evropě protestovaly 11. února tisíce lidí proti dohodě ACTA. V Praze se sešlo na tisíc odpůrců mezinárodní obchodní dohody proti padělatelství. Na obličejích měli typické masky a v rukou cedule s nápisy jako ACTA = kyberfašismus nebo Down with ACTA. ČR ratifikaci smlouvy pozastavila.

* Ve sněmovně se 7. února projednával návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Ten byl i přes odpor opozice poslán do druhého čtení. Církev by měla dostat zpátky část svého bývalého majetku v hodnotě okolo 75 miliard. Za zbytek obdrží během následujících 30 let finanční kompenzaci 59 miliard korun.  Opozici vadí, že se rozhoduje bez soupisu majetku, které církve vlastnily k 25. únoru 1948. Napadá jak velikost nárokované plochy zemědělské a lesní půdy, tak cenu za m2, který je násobkem ceny tržní.

Anna Zunová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slováci sa búria proti spisu Gorila. „Chceme vedieť pravdu,“ zhodujú sa protestujúci

Korupčná kauza založená na údajnom dokumente tajných služieb stále neutícha. Naopak Slovensko sa spojilo v proteste proti parlamentným stranám SDKÚ, SMER, KDH a SNS, ktorých mená sa v spise Gorila objavujú najčastejšie. Naposledy protestujúcich pobúril predbežný zákaz súdu vydať knihu novinára Toma Nicholsona, ktorá poskytuje detailnejšie informácie o dokumente.

Február sa na Slovensku niesol vo vlnách protestov. Do ulíc postupne v dvoch fázach vyšlo niekoľko desiatok tisíc ľudí z Bratislavy, Košíc, Nitry, Banskej Bystrice, Popradu, Ružomberka, Trenčína, Prešova, Žiliny, a taktiež sa do akcie zapojili aj ďalšie mestá. Nespokojní občania sa taktiež zhromaždili aj v zahraničí, kde boli hlavnými ohniskami Praha a írsky Dublin. Najbližšie celoslovenské akcie sú naplánované na 9. marca, čo je symbolicky práve deň pred predčasnými parlamentnými voľbami.

Zhromaždenia sa  uskutočnili aj v meste Poprad. Dokopy sa pod Tatrami aj napriek rekordným mrazom zišlo vyše 2 000 ľudí, ktorým vadia praktiky súčasných politikov spomenuté v údajnom dokumente Gorila. „Možno sme niektorí aj skeptickí, že to nemá zmysel, ale oni na toto práve čakajú, že nás to prestane baviť. Preto chcem vyzvať všetkých, ktorí chcú zmenu, pretože je reálna možnosť, ako to zmeniť,“ vyjadril sa na na začiatku prvej akcie 3. februára jej organizátor.

Následne sa na hlavnom pódiu začali striedať rečníci z davu. K mikrofónu sa dostali nahnevaní občania rôznych vekových kategórii, ktorí sa ostro ohradili proti správaniu politických subjektov.  Nakoniec prišiel na rad pochod okolo popradského námestia, keď sa skupinou niesli pokriky typu: „Gorily za mreže!“ a  „V jednote je sila!“ Následne sa protestujúci pokojne rozišli domov bez nutnosti zásahu polície, ktorá dozerala nad celou akciou.

S veľkou vlnou odporu sa taktiež stretlo rozhodnutie bratislavského súdu, ktoré vydalo zákaz na zverejnenie knihy o Gorile. Toto nariadenie prišlo na základe sťažnosti jedného zo spolumajiteľov spoločnosti Penta, Jaroslava Haščáka. Práve táto finančná skupina sa v danom dokumente spomína najčastejšie v súvislosti s napojeným na rôznych politikov. Rozhodnutie nevydať Nicholsonovu knihu označili viaceré novinárske organizácie za cenzúru. Súd sa však bráni tým, že v tomto prípade prevažuje právo na ochranu osobnosti nad právom slobody prejavu.

Z Popradu Valerián Lukačko

Ekonomika

Stručně z ekonomiky

* Míra nezaměstnanosti v Česku se v lednu zvýšila na 9,1 % z prosincových 8,6 %. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí ve středu 8. února. Ke konci ledna evidovaly úřady práce celkem 534 089 uchazečů o zaměstnání. Přibylo hlavně žen bez práce, míra registrované nezaměstnanosti zde dosáhla na 10,1 % a u mužů vzrostla na 8,3 %.

* Zahraniční obchod ČR minulý rok skončil v přebytku 191,4 miliardy korun. Pokořil tak rekord 149,6 miliardy korun z roku 2009. Na tomto výsledku se především podepsal rekordní export. Zboží se vyvezlo téměř za tři biliony korun (2,87):  aut a autodílů za 457 mld., počítačů za téměř 180 mld. a významnými komoditami byly dále telefony, televizory, pneumatiky a také elektřina. Export směřoval z 83 % do zemí EU.

Anna Štěpánková

Kultura

Miloš Forman slaví životní jubileum

Před osmdesáti lety, 18. února 1932, se narodil jeden z nejvýznamnějších českých režisérů Miloš Forman. Mezi prvními gratulanty prostřednictvím médií byl jeho dvorní kameraman Miroslav Ondříček: „Tak jsme se vypracovali a náš vztah je dodnes krásný. K narozeninám mu přeju, aby co nejdéle vydržel,“ vzkázal osmdesátiletému režisérovi přes ČTK. Miloš Forman je jeden z mála Čechů, kteří dobyli Spojené státy a podmanili si místní kulturní scénu. V případě Formana šlo o filmový průmysl, jehož synonymem je proslulý Hollywood. Rodák z Čáslavi je držitelem dvou Oscarů, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA.

Jako režisér se Forman dostal do širšího povědomí už v 60. letech. Toto období se pojí s jistým uvolňováním komunistického režimu a s rozkvětem kulturního života. To bylo přínosem nejen pro Formana ale pro celý československý film. Před emigrací do USA po srpnu 1968 zfilmoval například Černého Petra a Hoří, má panenko.

Zcela novou epizodu života, která mu přinesla nejslavnější úspěchy, začal v emigraci. Už v roce 1971 natočil komedii Odcházím. Stěžejní dílo ale vytvořil o čtyři roky později. Přelet nad kukaččím hnízdem získal devět nominací na Oscara a ukořistil pět z nich včetně ceny za nejlepší režii právě pro Miloše Formana. Dalšími významnými filmy byly například kultovní muzikál Vlasy (1979), Amadeus (1984), za který získal druhého Oscara, příběh inspirovaný životem zakladatele erotického časopisu Hustler, Lid vs. Larry Flint (1996) nebo Muž na měsíci (1999). Zatím posledním hollywoodským počinem byl historický film Goyovy přízraky.

Davis Randuška

V Lucerně se nominovalo na zamilované České lvy. Večeru vládlo Odcházení

Režijní debut Václava Havla Odcházení překvapivě získal nominace ve všech 12 kategoriích výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev, které byly vyhlášeny v sobotu 4. února. V kinosálu Lucerny se na tradičním nominačním večeru  sešla řada umělců z filmové branže, aby se dozvěděli, kdo se o téměř měsíc později, 3. března, utká o vítězství
nejznámějších českých filmových cen. Zároveň bylo uděleno několik cen vedlejších.

Z již udělených cen patří mezi ty nejvýraznější Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film, kterou si odnesl snímek Roberta Sedláčka Rodina je základ státu. Tentýž snímek bodoval v lednu na druhém ročníku Cen české filmové kritiky, na ČFTA nezávislých (viz Carolina č. 793). Za nejlepší dokument zvolili kritici Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka.

Akademici sami se ale s konkurenčními cenami rozcházejí. Všech dvanáct nominací získalo Odcházení zesnulého Václava Havla, které kritici nenominovali ani v jediné kategorii. Debaty o tom, jestli jde o ocenění Havla coby filmaře, snahu vymezit se vůči rivalům, nebo nucený hold exprezidentovi, na sebe nenechaly dlouho čekat. Po uvedení do kin totiž kritika film nepřijala příznivě a celkem ho navštívilo necelých 50 tisíc diváků.

V závěsu za Odcházením je rovněž debut, snímek Poupata s deseti zářezy. Mezi snímky, které na cenách kritiky rovněž neuspěly, ale na Lvech jim bylo dopřáno pozornosti, patří Lidice s pěti a Vendeta se čtyřmi nominacemi. Ještě lépe si vedly na domácí poměry progresivní projekty Alois Nebel a Nevinnost shodně s osmi nominacemi. Rodina je základ státu, favorit kritiků, si odnesl šest želízek v ohni.

Cena Magnesia za nejlepší studentský film byla udělena snímku Neplavci a  Cenu filmového portálu Kinobox.cz získaly Lidice.

První plnohodnotný Český lev patří Králově řeči jako nejlepšímu zahraničnímu filmu.

Galavečer byl věnován lásce, jež podle pořadatelů jako důležitý motiv prostupovala všechny loňské filmy. Moderovali ho Jakub Žáček a Ester Kočičková.

Z nominačního večera Martin Svoboda

Dyk a Hádek hledají v českých kinech Signál

Na filmová plátna vstoupil nový snímek režiséra Tomáše Řehořka. Slavnostní premiéra se konala v pondělí 13. února v pražském kině Lucerna. V hlavních rolích příběhu o dvou podvodníčcích se představili Vojtěch Dyk a Kryštof Hádek. V kinech ho pak diváci mohli poprvé zhlédnout o tři dny později – 16. února.

Děj filmu se točí kolem dvou mladíků Káji a Filose, kteří přijeli do malé poklidné vesničky, tak trochu odříznuté od okolního světa. Vydávají se za inženýry jedné operátorské firmy, která hledá vhodné místo pro stavbu mobilního vysílače. Obcházejí pozemky místních obyvatel a hledají ten s nejlepším signálem. Za jeho pronájem majitel dostane velmi lákavou finanční odměnu. Ale na rozdíl od předchozích vísek se zde strhne opravdový boj o to, kdo tuto lukrativní „zakázku“ nakonec získá...

Tomáš Řehořek natočil tuto komedii podle scénáře Marka Epsteina. Po několika dramatických žánrech se tak nyní rozhodl pro ten „lehčí“. „Bavilo mě téma Signálu a upřímnost, s jakou je podáno. Když jsem se pak vcítil do role diváka, tak jsem si to užíval. A nejen kvůli scénáři, ale teď už taky díky celkovému hereckému obsazení, o kterém se mi ani nesnilo,“ říká režisér na oficiálních stránkách filmu. Kromě již zmíněné ústřední dvojice se v něm objeví například Jiří Menzel, Karel Roden, Bolek Polívka nebo mladá studentka DAMU Eva Josefíková.

Z filmové projekce Žaneta Dernerová

Srdce pro Václava Havla

Takto umělci Roman Švejda a Lukáš Gavlovský nazvali dvoumetrovou sochu, která od 10. února zdobí piazzetu u Nové scény Národního divadla v Praze. Objekt ve tvaru otevřeného voskového srdce, do kterého lze vstoupit, vytvořili ze zbytků svíček, které v prosinci po celé zemi zapalovali lidé, aby uctili památku Václava Havla.

Nápad odlít voskovou sochu vznikl poté, co úřady začaly uklízet pietní místa. „Není to jen articistní záměr, ale vlastně svým způsobem veřejná záležitost,“ sdělil Českému rozhlasu Gavlovský. Na plastice, která vznikala během ledna v galerii Trafačka, se podílela spousta dobrovolníků a se zpracováním vosku pomáhali i odborníci.

Slavnostnímu odhalení plastiky přihlížela i manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová. U Nové scény má srdce vydržet do 10. dubna a poté ho autoři chtějí přesunout do jiného města.

Kateřina Sýkorová

Sport

Čeští tenisté slaví úspěch, postoupili v Davis Cupu i ve Fed Cupu

Česká tenisová reprezentace má za sebou dva velmi úspěšné únorové víkendy. Obhájkyně loňského titulu se střetly s hráčkami Německa a jednoznačně zvítězily 4:1. Týden nato změřil český mužský výběr síly s Italy, a i když měl se svým soupeřem potíže, vyrovnal výsledkem 4:1 úspěch svých kolegyň.

Úvodní dvouhru Fed Cupu zahájila česká dvojka Iveta Benešová proti německé jedničce Sabine Lisické.  První set nevyšel Benešové úplně podle představ, ale v dalších dvou předváděla výbornou hru a zaslouženě vyhrála 6:2; 4:6; 2:6. Donesla tak do kabiny důležitý a možná i trochu nečekaný první bod. Česká jednička Petra Kvitová měla v zápase proti Julii Görgesové mnohem větší potíže. Němka hrála na hranici svých možností a dotáhla třetí set až do stavu 8:8, pak však Kvitová předvedla zkušenosti a touhu vyhrát a přidala druhý bod (6:3; 3:6; 8:10). Rozhodující třetí bod pak získala Kvitová ve dvouhře proti Lisické. Sice opět prohrála první set, ale zbytek utkání si pohlídala a vyhrála 7:6; 4:6; 1:6. Lucie Hradecká sice  nestačila ve čtvrté dvouhře na Angelique Kerberovou, avšak duo Benešová, Záhlavová-Strýcová německou dvojici porazilo. V semifinále se Češky utkají s Italkami.

K první dvouhře v Davisově poháru nastoupil Radek Štěpánek proti Andreasi Seppimu. Italská jednička potřebovala získat „povinný“ první bod a podle toho utkání také vypadalo. Štěpánek prohrál první set. Poté se mu začalo dařit, získával čím dál větší jistotu a další dva sety vyhrál. Seppi však bojoval a dokázal hru dotáhnout až do pátého setu. V něm však Štěpánek po dlouhé bitvě Itala porazil 4:6; 6:4; 6:3; 3:6; 6:3. Tomáš Berdych se v následujícím zápase rovněž trápil. Sice nad Simonem Bollelim vyhrál první set, ale Ital v dalším dokázal vyrovnat. Berdych ale nakonec pro český tým získal druhý bod po čtyřech setech 6:3; 4:6; 7:5; 6:2. Nejdůležitější třetí bod vybojovali Berdych se Štěpánkem ve čtyřhře, kterou vyhráli jednoznačně 3:0 na sety. Za rozhodnutého stavu nastoupil v neděli Rosol, který porazil Seppiho 2:1 na sety. V posledním zápase získali Italové alespoň bod zásluhou Bolleliho, který si poradil s Čermákem 2:0 na sety. Češi  se ve čtvrtfinále utkají s velmi silným soupeřem, týmem Srbska.

Petra Kleinová

Jako na horské dráze, takové bylo vystoupení českých hokejistů ve švédské části EHT

Čeští hokejisté předvedli ve Stockholmu své silné, ale i slabé stránky. S bilancí jedné prohry a dvou výher, přičemž jednou zvítězili až po nájezdech, se reprezentace na turnaji umístila celkově druhá a v průběžné tabulce Euro Hockey Tour je třetí.

V prvním utkání nastoupil tým Aloise Hadamczika proti Švédům, kteří nasadili velmi silnou sestavu s cílem zvítězit na domácím turnaji. Český tým byl naopak kvůli několika omluvenkám oslabený, ale dokázal se Švédy držet krok. Velmi k tomu sebejistým výkonem přispěl brankář Pöpperle. Poprvé a naposledy kapituloval ve 24. minutě. Češi odpověděli až v 52. minutě. Jan Kolář dobře trefil odražený puk a vyrovnal na 1:1. Do konce třetí třetiny a ani v prodloužení gól nepadl, proto došlo na samostatné nájezdy. V nich se blýskli oba brankáři. Zápas nakonec rozhodl navrátilec do reprezentace Petr Nedvěd, který tak pomohl k výhře nad Švédskem 2:1.

Další utkání sehráli hokejisté proti Finům.  Ti jsou tradičně těžkým a nepříjemným soupeřem a v sobotním utkání to prokázali nadmíru. Deklasovali český tým 7:0, a uštědřili mu tak nejhorší porážku v historii vzájemných soubojů. Českým hráčům se nedařilo prakticky nic. Nevedly se přesilovky, střely na branku byly nepřesné, Finové výborně bruslili a byli všude dříve. Největší zbraní Finů v tomto utkání byly rychlé protiútoky, na které nedokázali hráči ani trenér Hadamczik reagovat.

Poslední zápas turnaje hráli čeští reprezentanti 12. února proti Rusku. Po debaklu s Finskem chtěli hráči před blížícími se českými hrami zlepšit výkon a celkový obraz hry. Povedlo se jim to díky třem využitým přesilovkám, dobré obraně a částečně také díky nevalnému výkonu soupeře. Rusové působili unaveně a rezignovaně. Češi naopak předváděli nápadité akce a jasně vyhráli bez jediného inkasovaného gólu 4:0.

Petra Kleinová

Sparta má na dosah Prezidentský pohár, obhájci titulu si nemusí zahrát play-off

Poslední dvě kola zbývají do konce základní části extraligy ledního hokeje. Po 50. kole si první příčku v tabulce drží Sparta, na poslední místo spadla Mladá Boleslav. O účast v play-off se během posledních dvou kol musí poprat obhájci titulu z Třince, neboť se na ně dotahují hráči Karlových Varů a Litvínova. Jistotu předkola si naopak zajistili hokejisté Kladna výhrou nad Plzní.

Prezidentskému poháru pro vítěze základní části soutěže se v 50. kole přiblížila Sparta. Díky výhře nad Mladou Boleslaví 4:2 si Pražané pojistili vedení v tabulce – dosáhli 105 bodů – a druhá Plzeň na ně ztrácí už devět bodů. „Vyrovnali jsme klubový rekord se 103 body z roku 2002, za což jsme rádi. I když poslední dobou nehrajeme dobře a výkony nejsou takové, jaké bychom si představovali, tak děláme body, což je dobře,“ řekl po utkání iDnes trenér Richard Žemlička.

Boleslavi se kvůli prohře se Spartou naopak vzdálila naděje na předkolo. Středočeši se propadli na poslední příčku se stejným bodovým ziskem jako předposlední Slavia. Ta vyhrála počtvrté za sebou v Pardubicích, tentokrát po urputném boji zvítězila 5:4 po samostatných nájezdech.

Stejného výsledku jako Slavia dosáhli také hráči Litvínova, když dokázali zvítězit nad Libercem a zvýšit tak svou šanci pro účast v předkole. Té se nevzdávají ani Karlovy Vary, které doma porazily České Budějovice 3:1 a dokázaly v desátém zápase za sebou bodovat. „Dokud nám bude vyčnívat poslední centimetr vlasů nad vodou, budeme ještě o play-off bojovat. Když se to nepovede, musíme sbírat body do skupiny o udržení,“ řekl asistent trenéra Západočechů Martin Pešout.

Výsledky 50. kola extraligy:
Karlovy Vary – České Budějovice 3:1, Sparta – Mladá Boleslav 4:2, Pardubice – Slavia 4:5 sn, Vítkovice – Zlín 1:0 sn, Liberec – Litvínov 4:5 sn, Plzeň – Kladno 0:4

Tabulka:
1. Sparta Praha 105 bodů, 2. Plzeň 96, 3. Pardubice 83, 4. Liberec 80, 5. České Budějovice 80, 6. Vítkovice 74, 7. Zlín 73, 8. Kladno 72, 9. Třinec 70, 10. Brno 69, 11. Karlovy Vary 64, 12. Litvínov 64, 13. Slavia Praha 61, 14. Mladá Boleslav 61

Michaela Rozšafná

Fotbalisté Sparty potvrdili náskok, jejich „sousedé“ ze Žižkova jsou poslední

Třetí únorový víkend přinesl kromě oteplení také začátek jarní části fotbalové ligy. Vedoucí Sparta potvrdila v 17. kole šestibodový náskok před druhým Libercem, na posledním místě zůstává Žižkov.

Fotbalisté Sparty na domácím trávníku porazili moravské Slovácko těsně 1:0. O výsledku zápasu rozhodl hned v první minutě Kerič. Letenští zvítězili poprvé pod novým generálním manažerem Jaroslavem Hřebíkem. Z tříbodového zisku by měl radost také bývalý místopředseda klubového představenstva Lukáš Přibyl (*1979), který náhle zemřel několik dní před začátkem jarní části soutěže. Hráči i fanoušci uctili jeho památku minutou ticha před začátkem zápasu, fotbalisté Sparty mu vstřelený gól svými gesty poslali do nebe.

Nezaváhal ani druhý Liberec, který doma porazil Hradec Králové 3:1. Tři body zařídili Michal Breznaník a Jiří Štajner. „Vstup do soutěže je hodně důležitý. Proto jsem za tu výhru moc rád,“ řekl po zápase pro iDnes.cz trenér Jaroslav Šilhavý. Liberečtí zůstávají na druhém místě s odstupem šesti bodů na vedoucí Spartu, další čtyři body ztrácí loňský mistr z Plzně.

Změna nenastala ani na opačném konci tabulky. Poslední je dál Viktoria Žižkov, která podlehla městským rivalům z Dukly 0:3. Všechny góly navíc padly v první čtvrthodině. „Tři soupeřovy střely na branku a tři góly, co k tomu můžu víc říct,“ zlobil se trenér Roman Nádvorník. „V týdnu se musíme zklidnit a bojovat dál. Prohráli jsme v jarní části ligy první zápas, ale čeká nás jich ještě třináct,“ dodal pro iDnes.cz Nádvorník.

Bez gólů, ale zato s nenávistným skandováním fanoušků Slavie se odehrálo utkání mezi Příbramí a Slavií. Červenobílí zahájili jarní sezónu s novou dvojicí v útoku, ale Milan Škoda ani Jiří Böhm se nedokázali prosadit. Bezgólový zápas „oživili“ fanoušci Slavie, kteří během celého klání vykřikovali nenávistná hesla „Straka ven!“ a „Strako, táhni na Spartu!“ proti neoblíbenému trenérovi. Duel Mladé Boleslavi s Ostravou na deset minut přerušily potyčky fanoušků hostů s pořadateli.

Výsledky 17. kola:
Sparta – Slovácko 1:0, Liberec – Hradec Králové 3:1, Příbram – Slavia 0:0, Dukla Praha – Viktoria Žižkov 3:0, Mladá Boleslav – Ostrava 2:1, Teplice – Plzeň 3:4, Bohemians 1905 – Jablonec 1:2, Olomouc – České Budějovice 0:0

Tabulka:
1. Sparta Praha 43 bodů, 2. Liberec 37, 3. Plzeň 33, 4. Mladá Boleslav 31, 5. Jablonec 30, 6. Příbram 28, 7. Teplice 24. 8. Dukla Praha 23, 9. Slovácko 23, 10. Slavia Praha 21, 11. Hradec Králové 19, 12. Bohemians 1905 19, 13. České Budějovice 14, 14. Ostrava 10, 15. Olomouc 8, 16. Žižkov 7

Michaela Rozšafná

Ze sportu stručně

* Rychlobruslařka Martina Sáblíková získala na mistrovství světa ve víceboji stříbro. Po vítězném závodu na 3000 metrů a čtvrtém místě na poloviční distanci vyhrála 20. února závod na nejdelší trati, a zajistila si tak celkové druhé místo na moskevském šampionátu.

* Na evropském šampionátu ve střelbě ze vzduchových zbraní zazářila česká reprezentantka Kateřina Emmons. Ve finském Vierumäki získala 18. února stříbrnou medaili. Emmons se tak dočkala první medaile od olympijských her v Pekingu v roce 2008 a prokázala, že je velkou nadějí i pro nadcházející letní olympiádu v Londýně.

* V prvním zápase Evropské ligy přivítali 16. února fotbalisté Viktorie Plzeň na svém hřišti Schalke 04. Čeští mistři sehráli s německým týmem vyrovnanou partii 1:1. Odveta je čeká 23. února v Německu, Plzni v ní však bude chybět kapitán Pavel Horváth. Třetí žlutá karta v letošním pohárovém ročníku pro něj znamená stopku na další zápas. K postupu do osmifinále evropské soutěže potřebují fotbalisté Plzně nad Schalke zvítězit, nebo remizovat od stavu 2:2 výš.

* Nové Město na Moravě hostilo Světový pohár v lyžování. Lukáš Bauer, největší česká naděje,  měl problémy se zánětem paty, v závodě na 30 kilometrů skončil 18. a do štafety vůbec nenastoupil. Oslabená česká čtveřice tak doběhla až na 10. místě. Velkou formu v ženském lyžování potvrdily Norky vítězstvím v individuálním závodu i ve štafetě, v mužské části dominovali ve štafetě opět Norové, individuální vítězství si připsal v běhu na 30 kilometrů Švéd Johan Olsson.

* Roman Koudelka, česká jednička ve skocích na lyžích, se v letošní sezóně poprvé postavil na stupně vítězů. V závodě Světového poháru ve Willingenu získal 12. února druhé místo, a dosáhl tak nejlepšího výsledku ve své kariéře. Stříbrnou příčkou navázal na loňský bronz ze závodu v Harrachově, kde se na bednu postavil poprvé.

Petra Kleinová a Michaela Rozšafná

Počasí

Počasí

Přestože v únoru Česko zasáhly třeskuté mrazy, absolutní rekord minus 42,2 stupně Celsia z roku 1929 odolal. Nejnižší hodnotu letošní zimy minus 39,4 stupně naměřili 6. února na Prachaticku.
     

redakce