9. března 2012, Carolina č. 795

události od 22. února do 7. března


Z domova

Největší studentské protesty od roku 1989 zasáhly celou ČR

Během Týdne neklidu, který odstartoval v pondělí 27. února, vyjádřili studenti formou happeningů a protestů svůj nesouhlas s chystanými reformami ministra školství Josefa Dobeše (VV). Akci iniciovalo sdružení Za svobodné vysoké školy. Program nabídl i přednášky a diskuze, díky nimž se mohli zájemci dozvědět více o chystaných změnách, týkajících se mimo jiné zavedení školného či omezení samosprávy vysokých škol.

Předzvěstí Týdne neklidu byl happening Vážíme si vzdělání, kterým studenti dali najevo, že vzdělání si člověk nemůže koupit. Odpoledne 23. února se uskutečnila tisková konference Rady vysokých škol, která na příkladech rozpočtů primárního, sekundárního a terciárního školství poukázala na zhoršující se finanční situaci univerzit.

Samotný Týden neklidu zahájil v pondělí a ještě týž den oznámil ministr Dobeš, že navrhne vládě, aby se místo školného více platilo za překročení standardní délky studia. Vrátil se také k původně navrhovanému zápisnému.

Z 27. na 28. února pořádalo osm univerzitních měst Noc univerzit. Vysoké školy se otevřely veřejnosti a na přednáškách se pokusily ukázat, co by přineslo omezení akademických svobod a zpoplatnění studia v navrhované formě.

Týden neklidu vyvrcholil ve středu pražskou demonstrací. Protestující se shromáždili na náměstí Jana Palacha s transparenty “Vzdělání není zboží“ nebo „Na Klause jen narazit, tak jste hnedka parazit!“ Parafráze prezidentova nedávného výroku ohledně studentů, kteří parazitují na státu, se staly evergreenem protestů. „Nejsme paraziti a sobci, to zejména sedí od člověka, který omilostňuje korupčníky a kšeftaře se vzděláváním,“ řekl na shromáždění prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech.

Dav se potom přemístil ulicí 17. listopadu a přes Čechův most ke Strakově akademii, kde zrovna jednala vláda. Cestou se přidávali další lidé. Tím vzrostl počet účastníků ze tří na sedm tisíc. Pořadatelé akce hovořili ještě o vyšším čísle – až deseti tisících. Ministr školství ani jiný zástupce kabinetu však mezi protestující nepřišel, měli prý práci.

Protesty kritizoval prezident Václav Klaus a kvůli nim zrušil návštěvu Brna, kde měl právě ve středu přednášet na Masarykově univerzitě. Na svém webu se za zrušení přednášky omluvil a vysvětlil je tím, že nechce ve vyhrocené atmosféře poskytovat záminku pro "laciné politické útoky".

V samém závěru Týdne neklidu se mělo odehrát setkání ministra školství se studenty v Národní technické knihovně. Z něj nakonec sešlo, protože většina pozvaných se ho odmítla zúčastnit. Považovala ho za populistický pokus Dobeše ukázat se v lepším světle. Ministr k  protestům uvedl, že jeho plány ohledně reforem nijak nezmění. V Týdnu neklidu ale viděl dobrý způsob, jakým se studenti o změnách více dozvědí.

Do akce, která se stala největším studentským protestem od roku 1989, se zapojilo 12 univerzitních měst – Praha, Brno, Hradec Králové, Liberec, Plzeň, Opava, Ústí nad Labem, České Budějovice, Jihlava, Olomouc, Ostrava a Zlín.

Z Týdne neklidu Jana Kumherová

Bárta před soudem kvůli obvinění z uplácení poslanců

V pondělí 5. března stanul před soudem šéf poslaneckého klubu vládních Věcí veřejných Vít Bárta kvůli obvinění z uplácení poslance Jaroslava Škárky a poslankyně Kristýny Kočí. Oběma svým dřívějším spolustraníkům předal v březnu loňského roku obálky s hotovostí. Kočí od Bárty dostala půl milionu korun, údajně aby zachovávala loajalitu vůči straně, Škárka měl obdržet 170 tisíc korun. Na oplátku měl ovlivňovat dění v plzeňské sekci strany (podrobněji viz Carolina 771 a 772).

Bárta tvrdí, že se nejednalo o úplatek, ale o půjčku. Pokud soud prokáže, že šlo skutečně o korupci, hrozí Bártovi až šest let vězení za uplácení a Škárkovi až tři roky za přijetí úplatku. Podle výpovědí svědků Bárta nabídl svým spolustraníkům, že jim po snížení poslaneckých platů rozdíl dorovná ze svých peněz.

Kočí vypověděla, že se bála obrátit se na policii a peníze vrátit, přesto se nakonec k tomuto kroku odhodlala. Domnívala se, že by mohl Radek John, předseda VV, který v té době působil ve funkci ministra vnitra, do vyšetřování případu zasahovat. Toto podezření bude podle policejního prezidenta Petra Lessyho prošetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Škárka také mluvil o zasahování kontroverzních podnikatelů Romana Janouška a Tomáš Hrdličky do chodu strany. Oba jsou známí svým napojením na ODS a jsou považováni za šedé eminence politické scény. Bártovi údajně poskytli před volbami 200 milionů korun, vrátit jim měl dvojnásobek. Škárka při středečním líčení sdělil, že má nahrávku ze dne, kdy mu Bárta peníze předal. Bárta o její existenci nevěděl.

Kateřina Klasnová, manželka Víta Bárty a místopředsedkyně Sněmovny, využila v úterý před soudem právo nevypovídat. „Jakékoli mé svědectví ve prospěch Víta Bárty by protistrana mohla zpochybnit s poukazem na mou údajnou zaujatost. Za Věci veřejné v následujících dnech vystoupí celá řada kolegů, kteří byli u stejných událostí jako já a budou považováni za objektivnější svědky,“ píše Klasnová v oficiálním prohlášení.

Do konce týdne měl soudce Jan Šott vyslechnout mimo jiné vicepremiérku Karolínu Peake, ministra školství Josefa Dobeše či bývalého ministra vnitra a předsedu strany Radka Johna (všichni VV).

Lucie Palkosková

Roithová potvrdila kandidaturu na prezidentku. Zájem projevili i Vandas s Kvapilem

Na čtvrtek 23. února svolala KDU-ČSL tiskovou konferenci k oficiálnímu představení kandidátky na prezidentský post Zuzany Roithové. Bývalá ministryně zdravotnictví postaví svou kampaň na heslu ČLOVĚK, jenž má být zkratkou pro Česko, lidskost, odpovědnost, všichni, Evropa a křesťanská demokracie. Europoslankyně Roithová, jíž mandát vyprší příští rok, nehodlá do své předvolební propagace investovat více než dva miliony korun. Roithová, která v letech 1990-1997 stála v čele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, nyní bude shánět 50 tisíc podpisů, které jsou ke kandidatuře nezbytné.

Potřebných 50 tisíc signatur hodlá shromáždit i Tomáš Vandas. "Pokud bych měl vycházet z toho, jakou podporu mi dávají lidé na setkáních, tak bych řekl, že šance na sehnání podpisů tady je,"  cituje předsedu Dělnické strany sociální spravedlnosti server iHNed.cz. Do konce roku chce Vandas objet 70-80 mítinků DSSS za účelem získání podpory.

Do klání o Hrad se možná zapojí i Luděk Kvapil. "Když se mi povedlo sehnat zhruba 560 tisíc podpisů pod kmetiněvskou výzvu, tak by to ale zase tak velký problém být neměl," uvedl starosta obce Kmetiněves pro Ceskenoviny.cz.  Kvapil se dostal do mediálního povědomí výzvou, která orodovala za doživotní dohled nad dětskými vrahy. "Stát se může cokoliv. Lidé jsou znechuceni chováním většiny politiků a tím, kdo je jim neustále předkládán. Třeba se lidé naštvou a začnou volit kandidáta, jako jsem já - obyčejného normálního chlapa, který je zvyklý se o věcech bavit napřímo,“ vysvětluje svou motivaci serveru.

Kandidáta na prezidentský úřad představila jako první koaliční TOP 09, která nominovala svého předsedu a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Kandidovat chtějí také bývalí premiéři Miloš Zeman a Jan Fischer či předsedkyně neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková.  Sociální demokracie nejspíš vyšle do boje jednoho z dvojice Jan Švejnar – Jiří Dienstbier. Ohledně kandidáta ODS také není jasno, nejčastěji se zmiňují jména předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové a místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky. Václav Klaus už nebude moct kandidovat, protože mu v roce 2013 vyprší druhé volební období. Sám považuje přímo volbu, kterou umožnila změna ústavy, za fatální chybu.

Vojtěch Heřmánek

Ladislav Špaček pokřtil knihu vzpomínek na Václava Havla

Deset let. Tak dlouhou dobu strávil Ladislav Špaček jako blízký spolupracovník bývalého prezidenta Václava Havla a podle toho také pojmenoval svou novou knihu. Deset let s Václavem Havlem pokřtil Špaček 5. března v pražském Paláci Luxor spolu s hudebníkem Michaelem Kocábem a novinářem Karlem Hvížďalou.

Paměti prý Špaček vůbec neplánoval napsat, přiměla ho k tomu až vlna lásky a respektu, která se zvedla po Havlově smrti. Tomu odpovídá i čas, který strávil autor psaním díla. Bývalý mluvčí prezidenta dokázal napsat knihu za tři týdny. Je nutné dodat, že se nejedná o typické memoáry, spíše se dá o díle mluvit jako o sbírce příhod a zážitků, historek a příběhů z domácích i zahraničních cest, porad či setkání významných činitelů. Vypráví také o nelehkých chvílích, které Václava Havla za jeho života potkaly. Autor dále píše o obou Havlových manželkách, zmiňuje a popisuje spory s Václavem Klausem a vyzdvihuje Havlovu zdvořilost a přátelskost.

„Náročné na psaní této knihy bylo, že jsem nemohl přerušit práci, kterou dělám. Přišel jsem ve čtyři v pět domů a začal jsem psát. A psal jsem celou noc,“ uvedl. V současné době se Špaček věnuje přednášení firmám o etiketě a komunikaci.

Na otázku, jak se mu kniha plná vzpomínek psala, Ladislav Špaček odpovídá: „Nejdřív jsem si myslel, že si nic nepamatuju, že kniha bude mít deset stran. Jak jsem se ale do toho ponořil, začaly se mi vybavovat stále nové a nové historky.“

Kniha má nakonec 226 stran a popisuje jejich společnou cestu Hradem, od seznámení až po loučení se s prezidentským úřadem v Lánech roku 2003. Kniha Deset s Václavem Havlem vychází v nakladatelství Mladá fronta.

Z Paláce Luxor Michaela Nováková

Z domova krátce

* Zákon o zásluhách Václava Havla ve znění: "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii" posvětil i Senát. Rozhodující zasedání se konalo 29. února a pro se vyslovilo 52 z 59 přítomných senátorů. Jediným odpůrcem byl komunista Václav Homolka, šest senátorů se zdrželo hlasování, mezi nimi například senátor za ODS Jiří Pospíšil, který to zdůvodnil slovy: „O pravdě se nemá hlasovat.“ Zároveň byl zamítnut návrh Jiřího Čunka, aby Senát doporučil vládě přejmenování letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla.

* Návrh na pozastavení fungování KSČM, kterým se ministerstvo vnitra zabývalo od loňského června, skončil definitivně v koši. Vláda nemá pro její zrušení dostatek důkazů. Oznámil to 29. února na tiskové konferenci po jednání vlády ministr vnitra Jan Kubice. Vládou najatí experti zjistili, že není možné omezit fungování strany, která neohrožuje demokracii. Kabinet se místo toho zaměří na prověření Komunistického svazu mládeže, Svazu mladých komunistů Československa a Klubu českého pohraničí, kteří s KSČM spolupracují.

* Od 22. února stojí v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze opět Vlastimil Rampula. Městský soud v Praze totiž vyhověl jeho žalobě s tím, že se neprokázalo, že by závažně porušil své povinnosti. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) odvolal Rampulu vloni v říjnu na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Důvodem měly být neuspokojivé výsledky v Rampulově práci. Jeho úřadu se v médiích v souvislosti s odkládanými případy přezdívalo vrchní státní zametačství.  Ministr uvažuje o podání kasační stížnosti. „Situace dospěla dost daleko, a bohužel si myslím, že to bude znamenat buď odchod pana Rampuly, nebo můj,“ uvedl Pospíšil pro deník Právo.

* Umělec David Hons, známý jako Roman Týc, člen skupiny Ztohoven, který byl odsouzen na měsíc ve vězení, protože odmítl zaplatit pokutu, nastoupil do pankrácké věznice. Týc měl podle soudu v roce 2007 poničit 40 semaforů pro chodce tím, že vyměňoval skla s panáčky za své upravené výtvory. Soud mu stanovil náhradu škody ve výši 80 tisíc korun, dalších 60 tisíc pak jako pokutu. Tu umělec odmítl zaplatit. Soud mu tedy udělil měsíc vězení. Veřejnost se minulý týden scházela a protestovala proti uvěznění umělce.

* V sobotu 3. března odstartovala na Holešovickém výstavišti v Praze každoroční Matějská pouť. Stalo se tak s týdenním zpožděním, které organizátoři omlouvali špatným počasím.

Ondřej Novák a Iva Melíšková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Premiéři Nečas a Cameron unijní smlouvu nepodepsali

Den před tím, než se premiér Petr Nečas 1. března zúčastnil v Bruselu řádného summitu EU, odletěl na návštěvu Velké Británie. Nejdříve se setkal se studenty prestižní London School of Economics. Na přednášce nazvané Růst pro Evropu: Resuscitace jednotného trhu Nečas mj. vysvětloval, proč, stejně jako jeho britský protějšek James Cameron, odmítá podepsat fiskální pakt. Podle Nečase nový dokument nepředstavuje pokrok od již platné smlouvy fiskální stability. Vadí mu také, že oba dokumenty nezahrnují systém automatických sankcí pro země, které nesplní stanovené limity pro zadlužování. „Sankce závisí na rozhodnutí Evropské komise, která jsou často politická, nikoli věcná,“ uvedl podle iHNed.cz Nečas.

Ze všech zemí unijní sedmadvacítky to byli právě premiéři Česka a Velké Británie, kteří již dříve vyjádřili nesouhlas s nejnovějším dokumentem. Oba se sešli první březnový den v Londýně, jen pár hodin před začátkem dvoudenního summitu, na kterém mělo ostatních 25 zemí EU smlouvu podepsat. Krátce po poledni se domlouvali na společném postupu pro večerní vrcholnou schůzku, na kterou potom odcestovali do Bruselu vlakem.

Díky zásahu ECB, která uvolnila dalších 529,5 miliardy eur pro evropské banky, probíhal poslední unijní summit v mnohem méně nervózní atmosféře než ty předchozí. Ještě před začátkem schůzky Nečas zdůrazňoval, že důležitější než pakt rozpočtové kázně je, aby unie dokončila budování volného trhu a více se zaměřila na zvýšení  konkurenceschopnosti. Na samotný podpisový akt se Nečas ani Cameron nedostavili a zúčastnili se až následujících jednání.

Nečasův postoj kritizovala v České televizi slovenská premiérka Iveta Radičová a vzkázala, aby premiér svůj postoj ještě přehodnotil. „Myslím si, že současná vláda České republiky má zodpovědný postoj ke svému rozpočtu a řešení dluhů a že objektivně a věcně nemá nejmenší problém tuto smlouvu podepsat," řekla. Česká republika může svůj podpis připojit později, což Nečas nevyvrátil. „Získali jsme docela dobrý čas na to, abychom si zanalyzovali, jak skutečně tento pakt bude v praxi fungovat,“ citoval premiéra iHNed.cz.

Připojení Česka k podpisu by uvítal i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že premiér smlouvu nepodepsal z vnitropolitických důvodů, aby si naklonil silné protievropské křídlo ODS a prezidenta.

Ondřej Macka

Predčasné voľby na Slovensku: Lavicový Smer má podľa prieskumov šancu vládnuť sám

Posledné prieskumy verejnej mienky agentúry MVK naznačujú, že po sobotných predčasných parlamentných voľbách opozičný Smer-SD na čele s Róbertom Ficom s približne 40 % zostaví jednofarebnú vládu.

S 12,7 % by sa do parlamentu malo dostať Kresťansko-demokratické hnutie (KDH) aj bývala koaličná strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča s predpokladanými 7 %. Matovič minulý týždeň absolvoval detektor lží, kvôli čomu z jeho kandidátky odišlo 24 poslancov, ktorí s testovaním nesúhlasili. 5,9 % očakáva Most-Híd. Tesne pred voľbami sa údajne rozmnožili anonymné telefonáty, ktoré majú za úlohu zdiskreditovať lídra Bélu Bugára. Ženský hlas zo záznamníku sa respondentov pod zámienkou dotazníku okrem iného pýta, či vedia, že sa Bugár spomína v spise Gorila.

Práve po zverejnení káuz Gorila a Sasanka, ktoré poukazujú na prepojenie druhej Dzurindovej vlády na finančnú skupinu Penta a podplácanie poslancov, klesajú preferencie koaličných strán z minulých volieb z dvojciferných číslic na 6,1 % pre Slobodu a solidaritu (SaS) na čele s Richardom Sulíkom a iba 4,3 % pre niekdajšiu najsilnejšiu pravicovú stranu SDKÚ (Slovenská demokratická a kresťanská únia), ktorá sa tak nachádza až na 8. mieste a momentálne tak pod hranicou zvoliteľnosti.

Na rozhraní je aj SNS na čele s Jánom Slotom. Do parlamentu sa pravdepodobne nedostane ani nová strana 99% občiansky hlas kvôli podozreniam, že osobné údaje a podpisy na podpisových hárkoch boli sfalšované. Líder hnutia Ivan Weiss označil toto podozrenie za predvolebnú politickú hru. Vyšetrovanie zatiaľ nie je ukončené.

Predčasné parlamentné voľby sa nesú v znamení veľkých káuz, urážok a do poslednej chvíle nerozhodnutých voličov. Prieskum agentúry Focus ukázal, že istotu viac ako piatich percent majú len Smer a KDH. Zatiaľ čo obvykle tesne pred voľbami nerozhodnutých ubúda, tentokrát je trend opačný.

Pravicová vláda Ivety Radičovej sa dostala do krízy v dôsledku nesúhlasu koaličnej strany SaS s posilením právomoci Európskeho nástroja finančnej stability (tzv. Euroval). Premiérka sa rozhodla spojiť hlasovanie  parlamentu o prijatí Eurovalu s vyslovením dôvery svojmu kabinetu. Zo 124 poslancov  vtedy hlasovalo „za“ len 55, čím vláda Radičovej po 15 mesiacoch úradovania padla.

Veronika Lešková

Ekonomika

Polská inspekce: posypová sůl v jídle je nepoživatelná, zdraví však neohrozí

Česká potravinářská komora v neděli 4. března varovala před konzumací polských potravin. Média informovala o dlouholetém využívání chemické soli v potravinářském průmyslu, závadnou sůl přitom mělo ke své výrobě používat mnoho podniků. Česká republika patří k zemím největšího importu polských potravin a je téměř jisté, že se kontaminované výrobky dostaly i do rukou českých konzumentů. Celkem tři firmy v Polsku prodávaly technickou sůl velkoobchodům s mléčnými výrobky, masnými produkty, rybami, ale také pekárnám. Kontaminovaná je tedy široká škála potravin. Polsko však zatím nezveřejnilo jména firem, které závadnou sůl pro výrobu používaly.

Polské úřady zveřejnily výsledky prvních testů závadné soli. I přestože obsahuje velké množství síranu sodného, po požití by se zdravotní komplikace vyskytnout neměly. To ovšem neznamená, že by se i nadále měla používat pro výrobu potravin. Výsledky výzkumu byly příznivé, český ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) však ještě nechce dělat žádné závěry. „SZPI (Státní zemědělská potravinářská inspekce, pozn. red.) odebrala vzorky masných výrobků, koření a kořenících směsí s obsahem soli a pekařských výrobků. Veterináři odebrali vzorky masných výrobků a soli,“ citoval Bendla server Denik.cz. Ministr chce počkat na výsledky testování českými úřady. Ty by měly být známy koncem týdne.

Ředitel SZPI Jakub Šebesta potvrdil, že kontroloři odebrali vzorky potravin původem z Polska. Inspekce také pozastavila dvě dodávky polské soli. Podle Šebesty jde o velkou kauzu. Je totiž možné, že se technická sůl využívala pro výrobu potravin skoro deset let.

Valentyna Polyakova

Ekonomičtí ministři navrhují opatření na snížení deficitu státního rozpočtu

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje škrty, které by měly udržet schodek státního rozpočtu na plánované úrovni. Česká ekonomika totiž roste méně, než ministerstvo očekávalo.

Pro úspory v dalších letech navrhuje Kalousek vyšší růst DPH, zvýšení daní pro lidi s nejvyššími příjmy a menší či nulový růst důchodů. O konkrétní podobě opatření bude vládní koalice ještě jednat. Se zvýšením daně z přidané hodnoty a se zmrazením důchodů totiž nesouhlasí Věci veřejné. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra Kalouska jsou však tato opatření klíčová.

Od roku 2013 chce Kalousek sjednotit sazbu daně z přidané hodnoty na 20 %. Výjimku by měly knihy a léky, kterých by se týkala 14% sazba. Naopak výdaje se mají snížit změnou valorizací důchodů pro roky 2013 až 2015. Daně se mají dočasně zvýšit lidem s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun.

Dalšími návrhy jsou například zrušení porodného a doplatku na bydlení, zvýšení daně z příjmu fyzických osob o jedno procento, zvýšení spoluúčasti ve zdravotnictví či snížení výdajových paušálů pro živnostníky.

Opoziční sociální demokraté se škrty nesouhlasí a chtějí vyvolat další hlasování o nedůvěře vládě. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval poslance Věcí veřejných, kteří škrty rovněž kritizují, aby hlasování podpořili. „VV jednají zcela v rozporu s tím, co voličům slibovaly a měly by se vůči lidem začít chovat poctivě a slušně a tuto vládu položit,“ řekl Sobotka pro Aktuálně.cz. Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že vláda rozpočtovou situaci nezvládá – podle Sobotky umí jen škrtat a zvyšovat daně. S ČSSD souhlasí i odbory, podle kterých navrhovaná opatření zhorší ekonomickou situaci země.

Thuong Ly Nguyenová

Kultura

České lvy ovládl film Poupata, Václav Havel získal cenu za nejlepší scénář

V sobotu 3. března se v pražské Lucerně už podevatenácté předávaly výroční ceny České filmové a televizní akademie. Slavnostním večerem provázela Lucie Bílá, která po úvodní písni Život je jen náhoda pozvala na pódium herce Josefa Somra. Ten si odnesl cenu za mimořádný přínos české kinematografii. Akademici vybírali z 24 hraných snímků a 17 dokumentů.

O ceny se na začátku večera přetahovaly filmy Alois Nebel a Poupata. Zatímco divácky úspěšnější Alois Nebel získal křišťálové sošky za nejlepší zvuk, výtvarné provedení a hudbu, Poupata dostala ceny za nejlepší film, režii (Zdeněk Jiráský), herce v hlavní roli (Vladimír Javorský) i kameru (Vladimír Smutný). V České republice je přitom zhlédlo jen něco přes deset tisíc diváků a až Čeští lvi je vrátili zpět do kin.

Filmový debut zesnulého Václava Havla Odcházení proměnil v ocenění dvě z dvanácti nominací, a to za nejlepší střih a scénář. Za manžela převzala křišťálového lva Dagmar Havlová, která Akademii poděkovala se slovy, že by Vašek určitě měl radost.

Hřebejkův film Nevinnost vynesl sošku Anně Geislerové za nejlepší ženský výkon v hlavní roli a Hynku Čermákovi za nejlepší mužský výkon v roli vedlejší. Taťjana Medvecká byla oceněna za vedlejší roli v debutu Zuzany Liové Dům. Nejlepším dokumentem se stal snímek Pod sluncem tma, který porazil celosvětově uznávaný film Matěje Mináče Nickyho rodina.

Nikola Chomátová

Žánrové ceny Anděl 2011: Dvoje křídla pro Floexe, na Kluse nezbyla žádná

Mírný večer pod nadvládou slovanské bohyně. I tak by se dalo shrnout letošní předávání žánrových cen Anděl. První březnový pátek hostil pražský Palác Akropolis jeho slavnostní ceremoniál, jehož nepsaným králem se stal díky dvěma proměněným nominacím projekt Floex.

Multiinstrumentalista Tomáš Dvořák, ukrývající svou identitu právě pod pseudonymem Floex, tento rok sklízí sladké plody práce za desku Zorya. Inovativní zvuk s jazzovými prvky doslova učinil přítrž tuzemské elektronické scéně. A kritici jásají. Poté, co se dočkal nominací na album roku v rámci nově zavedených cen Vinyla a Apollo, kde ho porazil ráčkující raper Bonus, si za originální propojení akustické a elektronické muziky odnesl hned dvě sošky Andělů – v kategoriích alternativní hudba a elektronická hudba.

„Jméno desky je inspirováno slovanskou bohyní Zoryou Polunochnayou, což by se ze staroslověnštiny asi dalo přeložit jako „Půlnoční Zora“. Je třetí, noční podobou trojjediné bohyně Zory a symbolizuje odvrácenou, tu nevyřčenou stranu naší existence. Mám pocit, že má nová deska má také takovou noční atmosféru, má ducha měsíčního svitu – hledá vzdálenější, jakoby skryté, ale o to hlubší emoce. Za bariérou chladných beatů a nánosů technologického prachu se skrývá velká duše, snad ji tam také najdete,“ komentuje aktuální desku Dvořák. Andělského večera se nezúčastnil poprvé, již před deseti lety si odnesl okřídlenou sošku za svůj debut Pocustone.

Jako poražený tentokrát odešel zmíněný raper Bonus. Jeho Náměstí míru nezískalo hudební trofej ani v sekci alternativní hudba, ani v hip-hop & r’n’b. Zde se blýskli pražští Prago Union, a obhájili tak loňské prvenství, tentokrát s deskou V barvách. Překvapivým nezdarem skončila i nominace Tomáše Kluse a jeho Racka.

Nejvyšší příčku v rámci folk & country obsadila počinem Marcipán z Toleda kapela Druhá tráva. „Nová nahrávka dostala název Marcipán z Toleda podle jedné z písní. Robert Křesťan se tentokrát v textech vypořádává s tématem života a smrti, kterou v poslední době několikrát zažil ve svém okolí, ale celá deska končí nadějí,“ uvádí spoluzakladatel kapely Luboš Malina.

Žánrové ceny již tradičně předskakují hlavním oceněním Akademie populární hudby. Přímý přenos udílení výročních Cen Anděl vysílala ČT1 8. března.

Andrea Šafářová

Magnesia Litera zaznamenala rekordní počet přihlášek

Ve čtvrtek 23. února se v pražské Knihovně Václava Havla uskutečnila tisková konference, na níž byly oznámeny nominace pro letošní ročník výročních knižních cen Magnesia Litera. Odborná porota v čele s předsedou Jiřím Dědečkem tentokrát vybírala z rekordního počtu 325 přihlášených knih. Celkem bylo nominováno 24 titulů v sedmi soutěžních kategoriích.

Mezi nejsledovanější patří každoročně Litera za prózu, ve které mezi šesti kandidáty na ocenění figurují například Michal Ajvaz se svou novelou Lucemburská zahrada, Jiří Kratochvil s povídkovým souborem Kruhová leč nebo nositel Ortenovy ceny Marek Šindelka a jeho kniha povídek Zůstaňte s námi. Dalšími nominovanými prozaiky jsou Sylva Fischerová (Pasáž), Josef Moník (Schweik it easy) a Jiří Stránský (Tóny).

O cenu za poezii se na pomyslném literárním kolbišti utkají Kamil Bouška, Pavel Ctibor a Radek Fridrich. Magnesii Literu za nakladatelský čin může získat buď nakladatelství Academia za edičně upravené vydání Solženicynova díla Souostroví Gulag, Odeon za přípravu edice Světová knihovna nebo Filip a Marcela Suchomelovi za výpravnou publikaci „…a z mlhy zjevily se útesy čínské. Obraz Číny v prvních fotografiích“, kterou vydalo nakladatelství Arbor vitae. Literu za objev roku pak získá autor z trojice Kamil Bouška, Štěpán Hulík a Ondřej Buddeus. Další ocenění budou udělena za literaturu faktu, za překladovou knihu nebo nejlepší knize pro děti a mládež.

Veřejnost bude mít možnost se s nominovanými autory lépe seznámit prostřednictvím volně přístupných autorských čtení, která se uskuteční každou březnovou středu v Knihovně Václava Havla v Řetězové ulici.

O držiteli prestižní ceny Kniha roku a o vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodne třísetčlenný sbor hlasujících, který zahrnuje knihkupce, redaktory, literární kritiky, pedagogy, ale i samotné autory.  Do rozhodování se může zapojit také neodborné publikum - hlasováním v Albatros Media Ceně čtenářů.Vítěze vyhlásí  4. dubna v přímém přenosu České televize.

Barbora Majerová

Ceny Alfréda Radoka naposledy pro Divadlo Komedie

Udílení Cen Alfréda Radoka je vedle cen Thálie druhou nejvýznamnější událostí pro divadelní veřejnost. V letošním ročníku hlasovalo 82 kritiků a pro vítěze osmi kategorií byly připraveny vavřínové věnce, které vyrobil výtvarník Richard Pešek. Slavnostní ceremonii v pražském Divadle v Dlouhé 25. února uváděli herci David Novotný a Lenka  Krobotová.

Inscenací roku je Polední úděl režisérky Hany Burešové. Od dubna ho budou moci diváci zhlédnout v Divadle v Dlouhé. Polední  úděl zaujal i originální scénou v provedení Martina Černého a dal zazářit Heleně Dvořákové, oceněné za nejlepší ženský výkon. Kategorii Muž roku opanoval Martin Pechlát, který vavřínový věnec získal díky inscenaci Legenda o svatém pijanovi.

Divadlo roku bylo ve znamení souboje mezi Brnem (Reduta, Buranteatr) a Prahou. Nakonec vítězství trochu symbolicky získala pražská scéna Divadlo Komedie. Po letošní sezóně končí totiž svoji činnost. Jako Nejlepší původní česká hra bylo oceněno drama Jedlíci čokolády od autora Davida Drábka. Nejpovedenější hudbu složil Miloš Štědroň. Zazněla v inscenaci Leoš aneb Tvá nejvěrnější.

Vedle hlavních kategorií je také oceňován Talent roku, jímž byl letos zvolen Michal Isteník z brněnského Buranteatru.

V rámci Cen Alfréda Radoka se odehrál 20. ročník anonymní Dramatické soutěže, která si bere za cíl podporovat původní českou dramatickou tvorbu. Vítězem se stal  Jan Kratochvíl s hrou Vladimírova děvka.

David Mičke

Zrekonstruovaná vila Tugendhat přivítala první návštěvníky

Brněnská vila Tugendhat v úterý 6. března po dvou letech rekonstrukcí otevřela své dveře i veřejnosti. Skupinka prvních patnácti návštěvníků vyrazila na prohlídku přesně v deset hodin ráno, a dostala tak jedinečnou možnost zhodnotit rozsáhlé stavební úpravy uplynulých měsíců na vlastní oči. Rekonstrukce si vyžádala 165 milionů korun, což je přesně 33krát víc, než  na kolik vila přišla v době svého vzniku v roce 1930. Vysoký rozpočet má ovšem své opodstatnění. Vila Tugendhat je nesmírně cennou památkou moderní architektury, a dokonce jako jediná moderní budova na území Česka je i zapsána na seznamu kulturního bohatství UNESCO. Zároveň také patří mezi dvě celosvětově nejceněnější zachovaná díla německého architekta Miese van der Roheho, posledního ředitele umělecké školy Bauhaus.

Díky dostatečně rozsáhlým finančním zdrojům mohli restaurátoři, stavaři a architekti podílející se na rekonstrukčních pracích přesně pokračovat v rukopisu původního architekta. Pro něj je charakteristická důmyslná práce s materiálem, kdy nejčastěji volil kombinace skla, oceli a betonu. Na přestavbu nepřetržitě dohlíželi památkáři a znalci, takže se podařilo většinu původních materiálů i použitých technologií zachovat, a to i přes to, že vila byla před započetím prací v roce 2010 vinou táhlých soudních sporů téměř v dezolátním stavu. Vila se potýkala s  rozrušenou statikou a poničenou kanalizací. Snad nejnáročnější byla ale podle ředitelky vily Ivety Černé nakonec práce na opravě zahrady, jíž se museli zúčastnit i horníci.

Denně si vilu může projít maximálně 150 zájemců, víc už prostory s ohledem na pohodlí návštěvníků neumožňují. Zajímavé je, že vila nabízí v současnosti k vidění mnohem více nábytku, než tomu bylo dříve.

Budova se za 80 let své existence dočkala obnovy teprve podruhé. Není to ale vinou původních majitelů, Fritze Tugendhata a jeho ženy Grety, neboť ti si ji v době jejího největšího lesku a slávy příliš neužili. Kvůli židovskému původu ji byli v době sílícího nacismu nuceni opustit už po pouhých osmi letech a uprchnout do zahraničí, aby si zachránili život. A to i přesto, že jejich rodiny v Brně žily po několik generací. Slavnostního otevření vily se 29. února zúčastnili i přímí potomci původních majitelů.

Sabine Kejlová

Bídníci – legendární muzikál opět v Praze

Slavnostní premiéra jedné z nejúspěšnějších muzikálových produkcí světa se konala po devítileté pauze ve čtvrtek 1. března v pražské Goja Music Hall. Bídníky (ve francouzském originále Les Misérables), kteří mají předlohu ve stejnojmenném díle Victora Huga, lze nyní v režii Petra Novotného v Česku zhlédnout po třetí, tentokrát v modernějším a dynamičtějším pojetí.

Muzikál stále uchvacuje diváky strhujícím příběhem vášně a zkázy, lásky a nenávisti, a ve spojení s chytlavými melodiemi je pro publikum stále dostatečně přitažlivý. Příběh nastiňuje francouzskou společnost 19. století a je plný milostných, komických i tragických osudů a událostí zasahujících až do počátku pařížské revoluce v roce 1830.

Diváci se opět setkají s odsouzencem Jeanem Valjeanem, nešťastně zamilovanou Fantinou, zákeřným komisařem Javertem a milostnou zápletkou Maria a Cossety, přičemž je celý děj doplněn působivou scénou pařížských barikád. Podle producenta Františka Janečka však nejde o návrat. „Máme nejnovější londýnské angažmá, přes deset metrů vysoké kulisy, živý orchestr a hvězdné obsazení,“ řekl Janeček ČTK.

Mezi představiteli hlavních rolí muzikálu jsou známí zpěváci a herci - Daniel Hůlka, Monika Absolonová, Marta Jandová, Marián Vojtko či  Kateřina Brožová. Vedle nich účinkuje také řada talentů, jako jsou Michael Foret, Tomáš Löbl nebo Vlaďka Skalová.

Muzikálovou adaptaci dramaturgů Alaina Boublila a Claude-Michel Schönberga zhlédlo od premiéry v roce 1980 přes 55 milionů lidí. V Praze se až do 9. června odehraje celkem 36 repríz, již nyní je představení vyprodané několik týdnů dopředu.

Eliška Junková

Sport

Biatlonista Soukup získal bronz na MS, Šlesingr dojel šestý

Jaroslav Soukup dosáhl v úterý 6. března životního úspěchu. Na mistrovství světa v německém Ruhpoldingu se umístil třetí ve vytrvalostním závodu na 20 km. Výjimečně úspěšný den českého biatlonu korunoval šestou příčkou Michal Šlesingr. Ondřej Moravec dojel dvanáctý. Českou stopu nese i zlatá medaile. Slovince Jakova Faka vede český trenér Tomáš Kos.

Češi čekali na medaili od roku 2007, kdy získal stříbro a bronz Michal Šlesingr. V roce 2005 překvapivě zvítězil ve vytrvalostním závodě Roman Dostál.

"Před závěrečnou položkou jsem netušil, že bych na tom mohl být tak dobře, proto jsem ani nebyl nervózní a trefil všechny terče," uvedl Soukup pro Sport.cz. Devětadvacetiletý biatlonista vbíhal do posledního kola na pátém místě s osmibodovou ztrátou na třetího Němce Andrease Birnbachera. Nakonec jej v cíli předstihl o pouhých osm setin.

"Jel jsem, co to šlo. Ale až v závěrečném stoupání, v kterém na mě u trati volali, že jsem na dotek medaile, mi teprve došlo, že by to mohlo být dobrý," dodal pro Sport.cz. Kromě skvělého finiše těžil svěřenec Ondřeje Rybáře z výborné střelby. „Vždyť já jsem snad ještě nikdy v kariéře nezastřílel v individuálním závodě čistě… Jenom jedna chyba to je pro mě velké pozitivum,“ shrnul jičínský rodák pro iSport.cz.

Dominik Hejbal

Fotbalisté v Irsku přišli o výhru až v závěru

Česká reprezentace ve středu 29. února na čtvrtou výhru v řadě nedosáhla. V irském Dublinu se ujala vedení trefou Milana Baroše z 50. minuty, za hosty vyrovnával v 86. minutě Simon Cox. Souboj účastníků červnového mistrovství Evropy tak skončil stejným výsledkem jako poslední vzájemné utkání z roku 2006.

Tým se musel obejít bez zraněného Tomáše Rosického, kterého v roli kapitána nahradil brankář Petr Čech. Čerstvý držitel ocenění Fotbalisty roku už v první minutě musel likvidovat nebezpečnou hlavičku útočníka Longa. Na konci první půle se zranil záložník Petr Jiráček. Bez cizího zavinění si při střele přivodil zranění žeberního svalu. Zhruba pět minut po zahájení druhé půle se na hranici vápna uvolnil Rezek a přesným pasem vybídl ke skórování Milana Baroše. Útočník tureckého Galatasaraye si připsal 40. branku v národním týmu. Na jubilejní trefu čekal téměř rok. Vedení drželi svěřenci trenéra Michala  Bílka do 86. minuty, kdy Kolář ztratil míč na vlastní polovině v blízkosti pokutového území. Cox následně obešel obránce Sivoka a z úhlu překonal brankáře Čecha.

Premiéru si v národním týmu odbyl obránce František Rajtoral, jehož hra se trenéru Bílkovi zamlouvala. „Potěšily mě výkony Rajtorala, Limberského i Štajnera. Všichni si řekli o to, abychom s nimi při sestavování nominace počítali," pochválil Bílek hráče z české ligy v rozhovoru pro iDnes.cz. "Jen škoda, že jsme se zbytečnou chybou v závěru připravili o výhru. Jinak mám z utkání především pozitivní dojmy," shrnul trenér českého týmu.

Fotbalisté měli poslední šanci se ukázat v utkání před nominací. V květnu se tým sejde na soustředění v Rakousku, kde se 26. května utká s Izraelem. Poslední prověrkou pak bude utkání s Maďarskem, které se uskuteční 1. června v Praze na Letné.

Dominik Hejbal

Plzeň vyhrála na Spartě. Medynský končí u Bohemians

Jarní část nejvyšší domácí fotbalové ligy pokračovala začátkem března 19. kolem. Úřadující mistr Viktoria Plzeň v sobotním šlágru zvítězil na Letné nad vedoucí Spartou a zůstává ve hře o titul. Liberci zabránil v cestě do čela tabulky teplický kanonýr Mahmutovič.

V páteční předehrávce 19. kola se představili fotbalisté Liberce zřídka zaplněným teplickým ochozům. Utkání oboustranně bohaté na šance nakonec rozhodla jediná trefa domácích z 53. minuty po blafáku Bosňana Aidina Mahmutoviče.

Tentýž den zavítalo Slovácko na Julisku. Dukla v první půli hostující tým do vážnější šance nepustila, naopak sama mohla několikrát skórovat. Ujala se až na konci první půle Hanouskova střela zpoza vápna. Konečnou podobu výsledku dal domácí útočník Pázler, který v 62. minutě po sólu prostřelil brankáře Filipka.

V sobotu hostila Sparta plzeňskou Viktorii. Domácí chtěli odčinit zaváhání z utkání v Hradci, ale už ve třetí minutě prohrávali po brance Bakoše, kterého pasem přes půl hřiště našel Horváth. Ve 13. minutě zvyšoval na 2:0 hlavou Pilař. Nejmenší hráč na hřišti využil průniku a následného centru Václava Daridy. Kuriózním způsobem záhy snížil Léonard Kweuke. Kamerunský reprezentant dorážel vlastní střelu hlavičkou vleže. Po neproměněné penaltě Horvátha se Plzeň dočkala navýšení vedení až v 59. minutě brankou Slováka Bakoše. Sparta tak ve třech jarních kolech získala pouhé tři body. Díky zaváhání Liberce však stále drží první pozici. „Dnes bylo patrné zlepšení oproti minulému zápasu, to musíme přenést i do následujícího utkání. V příštím zápase tedy věřím ve tři body a návrat herní pohody,“ zachoval optimismus sparťanský trenér Martin Hašek. Boj o titul nevzdává ani kouč Plzně. "Ještě je jedenáct kol a vzhledem k naší výkonnosti jsme schopní tu ztrátu dohnat," uvedl po utkání Pavel Vrba, čerstvý držitel ocenění Trenér roku.

Hradec Králové si po bezbrankové remíze odvezl bod z utkání chudého na šance. Příbram s uzdraveným stoperem Hejdou tak stále čeká na první jarní vítězství. Z 16 podzimních kol přitom má na kontě devět výher.

V neděli byla na programu další tři utkání. Jablonečtí se doma proti Českým Budějovicím ujali vedení jubilejní 20. trefou Davida Lafaty v tomto ročníku. Jablonecký střelec má na druhého Bakoše v tabulce střelců už osmigólový náskok. Celkově má na svém kontě už 97 branek v české nejvyšší soutěži. Na tříbodový zisk to však nestačilo. Ještě během první půle vyrovnal Jakub Řezníček. „Pro nás je bod velice cenný. V Jablonci dokáže bodovat málokdo,“ neskrýval spokojenost budějovický trenér Cipro v rozhovoru pro iDnes.cz.

Olomouc doma učinila důležitý krok k záchraně. Dvěma góly Adama Varadiho porazila Žižkov. Skóre korigoval v 81. minutě střídající Pavol Jurčo. Žižkov na jaře stále neuhrál ani bod a zůstává na poslední příčce.

Nejvíce gólů viděli diváci v Mladé Boleslavi, která zvítězila i ve třetím jarním kole a výhrou 3:2 nad pražskou Slavií se bodově se vyrovnala třetí Plzni. „Naše síla dopředu je značná. Třeba Honza Chramosta měl tři šance a žádnou neproměnil. Věřím, že to brzy protrhne a bude to ještě lepší,“ řekl po utkání boleslavský trenér Koubek pro iDnes.

V pondělní dohrávce viděli fanoušci Bohemians 1905 již sedmou prohru svého klubu v řadě. Jediný gól utkání dal svou premiérovou trefou ostravský Lukáš Droppa. Vedení klubu došla trpělivost a rozhodlo se odvolat trenéra Pavla Medynského. „Myslím si, že ten tým má na víc, než aby hrál jen o záchranu, ale momentálně to bylo o jednom výsledku, který se nedostavil,“ komentoval důvody svého odvolání Medynský pro Branky, body, vteřiny. Na jeho místo přišel jablonecký asistent Jozef Weber.

Výsledky 19. kola:
Teplice – Liberec 1:0,  Dukla Praha –Slovácko 2:0, Sparta Praha –Viktoria Plzeň 1:3, Příbram – Hradec Králové 0:0, Jablonec – České  Budějovice 1:1, Olomouc – Viktoria Žižkov 2:1, Mladá Boleslav – Slavia Praha 3:2,  Bohemians 1905 – Baník Ostrava 0:1

Dominik Hejbal

Hokejová extraliga se přehoupla do své nadstavbové části

Česká hokejová extraliga má za sebou všech 52 kol. Jasným vítězem Prezidentského poháru se stala pražská Sparta, která tak základní část vyhrála již počtvrté od vzniku samostatné české ligy.

"Jsme samozřejmě moc rádi, že se nám podařilo s předstihem získat pohár, ale je to jen první krok. Za chvíli začíná play-off, kde se mažou všechny dosavadní výsledky. Nesmíme se uspokojit tím, že jsme vyhráli základní část, to by bylo to nejhorší, co by nás mohlo potkat,“ prohlásil pro Českou televizi asistent sparťanského trenéra Patrik Martinec. V play-off se Sparta utká s Kometou Brno, která v předkole porazila kladenské Rytíře.

Ve druhém souboji předkola play-off na sebe narazili hokejisté Zlína a obhájce loňského titulu z Třince. Přestože Třinečtí vedli v sérii už 2:1 na zápasy, Zlín srdnatými výkony Oceláře udolal a postupuje do čtvrtfinále. Tam se utká s týmem Plzně. „Tak, jak jsme hráli těchto pět zápasů, jsme nehráli celou sezonu.  … Takhle jsem nás opravdu neviděl dřít už hodně dlouho,“ popisoval své pocity Hamrlík, obránce Zlína, serveru Hokej.cz.

V dalších dvou čtvrtfinálových soubojích se utkají Vítkovice s Pardubicemi a Bílí Tygři Liberec s budějovickým Mountfieldem. O prvních postupujících do semifinále by mohlo být rozhodnuto už 13. března.

Souběžně se rozeběhlo také tzv. play-out. V něm se rozhodne, který tým si zahraje baráž o udržení v extralize. Jedním z týmů, které se baráži snaží vyhnout, je i pražská Slavia. Oproti základní části extraligy ovšem nehraje své domácí zápasy v O2 Aréně, ale na starém stadionu v Edenu, kde hrávala dříve – k velkému nadšení skalních fanoušků.

„Atmosféra na zápasech v Edenu je o tisíc procent lepší, než v O2 Aréně,“ myslí si fanoušek Petr. „Eden není problém vyprodat, takže je vždycky plno. I když je O2 Aréna pohodlnější a lépe se tam sleduje dění na ledě, byl bych radši, kdyby Slavia zůstala ve Stodole.“ O tom, kdo nakonec bude bojovat o udržení v extralize v baráži, bude jasno nejpozději 8. dubna.

Vojtěch Koval

Počasí

Počasí

První polovina února se v Česku odehrála ve znamení lámání záporných teplotních rekordů, proto si většina z nás po období drkotajících zubů oddychla, když se počasí ve druhé části měsíce umoudřilo. Teploty přes den šplhaly mírně nad nulu, obloha byla převážně jasná, rozkvetly první sněženky.  Díky oteplení jsme mohli odložit vrstvy oblečení, které mnohým z nás dodávaly vzezření polárníků. Během prvního březnového dne opět padaly rekordy, které se tentokrát pohybovaly v horní části teploměru - nejtepleji bylo v Husinci v jihozápadních Čechách, a to 16,8 °C, čímž byl překonán teplotní rekord z roku 1992. Zvýšení teplot s sebou však přineslo také oblevu, která způsobila krátkodobé zvýšení hladiny některých řek - zejména na východě Čech. A pozor, ačkoliv se může zdát, že jaro už mocně tluče na dveře, březnová rána zůstávají stále mrazivá.

Barbora Majerová