15. března 2012, Carolina č. 796

události od 7. do 14. března


Z domova

Soud v případu údajné korupce mezi poslanci VV vyslechl i ministry a posoudí nové důkazy

Soudní líčení s Vítem Bártou, předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných, které má prokázat,   zda se uvnitř nejmenší vládní strany uplácelo, bude pokračovat až začátkem dubna. V procesu se minulý týden objevily nové důkazy. Jaroslav Škárka, kterému hrozí za přijetí 170 tisíc korun (údajně za loajalitu) až tři roky vězení, donesl ve čtvrtek k soudu audionahrávku a Kristýna Kočí předložila notářskou smlouvu o uložení půl milionu korun.

Bárta předal svým tehdejším spolustraníkům obálky s penězi před rokem a tvrdí, že jim peníze půjčil. Obžalován je však z korupce, za což může být odsouzen maximálně k šesti letům odnětí svobody. Škárka s Kočí se ho měli snažit zdiskreditovat a pokusit se o stranický puč (viz Carolina 771 a 772). Oba byli vyloučeni ze strany.

"Nahrávku jsem pořídil proto, že jsem chtěl mít pojistku pro další jednání a vydírání ze strany Víta Bárty," řekl u soudu Škárka. Na nahrávce má být zaznamenáno, jak mu Bárta předává obálku s penězi. Podle Škárkových slov je ale inkriminovaná pasáž poškozená kvůli rušičkám v Bártově bytě. Bártův obhájce vznesl námitku proti založení odposlechu k ostatním důkazům. Jeho argumentem je, že Škárka záznam přinesl jen na flash disku a ne s původním nahrávacím zařízením, jak sliboval. Soudce následně Škárku vyzval, aby přinesl i záznamové zařízení a samotnou nahrávku poslal k expertíze.

Druhým důkazem je notářská smlouva. Ta uvádí, že si Kočí 30. března uložila u advokátky 500 tisíc korun. Učinila tak na radu své kolegyně z VV a poslankyně za Karlovarský kraj Jany Suché. Ta tuto výpověď potvrdila ve čtvrtek u soudu. Kočí prý šla s celou částkou za notářkou, aby mohla později dokázat, že neměla v úmyslu vzít si z částky ani korunu.

Soud už vyslechl například vicepremiérku Karolínu Peake, ministra školství Josefa Dobeše, ministra dopravy Pavla Dobeše, ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského či bývalého ministra vnitra Radka Johna, předsedu strany (všichni VV).

U soudu vypovídal i Bártův bratr Matěj, který je majitelem bezpečnostní agentury Mark2 Corporation - bývalé ABL. Ten řekl, že si u něj bratr uložil 2, 5 milionu. Z této částky později Matěj Bárta naplnil penězi obálky s iniciálami JŠ a KK. Ty pak poslal svému bratru Vítovi.

Výpovědi ostatních svědků nepřinesly zatím, kromě Škárkovy informace o nové nahrávce z Bártova bytu, žádné překvapení. K Bártovi loajální kolegové shodně u soudu vypovídali, že nabízel výpomoc kolegům, kterým vadilo snížení poslaneckých platů.

Soudce Jan Šott v pátek proces přerušil až do 4. dubna. Během této doby by se měli experti pokusit vyčistit Škárkovu poškozenou nahrávku. Zároveň se budou  přepisovat protokoly a v dubnu soud vyslechne posledních osm svědků. Soudce by chtěl ukončit hlavní líčení na Velký pátek 6. dubna.

Z pražského soudu Martin Holzknecht

Prezident Klaus podepisoval svoji novou knihu, rozhněvali ho recesisté

Stovky podpisů rozdal prezident Václav Klaus při své autogramiádě knihy Rok devátý, která se konala 8. března v Praze. Poklidný průběh akce narušila pouze dvojice recesistů, jež chtěla předat hlavě státu neexistující „regionální“ Nobelovu cenu.

Projít kolem knihkupectví Luxor na Václavském náměstí nebylo snadné. Fronta na prezidentův podpis totiž sahala až na chodník před budovu. „Přijel jsem až z Těšína, čekám tu už hodinu a půl. Ale nelituju,“ tvrdí Luděk Bartůněk, jeden ze zájemců o autogram. V zástupu stála mimo jiné Jana Bobošíková, předsedkyně neparlamentní strany Suverenita, která v minulých prezidentských volbách také kandidovala a chystá se i do první přímé volby hlavy státu.

Kniha Rok devátý obsahuje především prezidentovy texty, které během předposledního roku svého mandátu publikoval v médiích a na svém webu. „Kniha se prodává dobře. Prodejnost sice zatím nedosahuje úspěchu předchozího titulu Evropská integrace bez iluzí, i tak je to ale velký úspěch,“ sdělila zástupkyně sítě Neoluxor Zuzana Turňová.

Klausovu dobrou náladu poprvé pokazil až dotaz redaktorky serveru Aktuálně.cz na honorář za knihu. „Vy antilidi!“ Zareagoval viditelně rozladěný Klaus.

Podruhé prezidenta rozzlobila dvojice studentů, kteří mu chtěli předat „regionální“ Nobelovu cenu. „Co to je za nedůstojné šašky? Zrušte to,“ vybídl podle ČTK Klaus ochranku, která dvojici odvedla. Studenti naráželi na nedávný spor hlavy státu s německou Nadací Konrada Adenaurea, když se Klaus rozhodl vrátit cenu, kterou ale podle německé strany nikdy neobdržel. Získal jen regionální ocenění.

Z autogramiády Vítek Novák

Ministr Dobeš prodloužil plzeňským právům akreditaci

Ministr školství Josef Dobeš (VV) umožní současným studentům Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni dokončit studium.  V pátek 9. března totiž oznámil, že se rozhodl prodloužit akreditaci do 31. července 2016. "Navzdory skandálům z minulosti se současné vedení fakulty snaží napravit reputaci školy,“ vysvětlil ministr Dobeš pro Aktuálně.cz. S postupem ministerstva nesouhlasí Akreditační komise a zvažuje právní kroky.

Škola měla původně přestat fungovat letos v říjnu, respektive v červenci, protože podle komise nevykazuje požadovanou vědeckou činnost a nedostatečné je také její personální zabezpečení.  Zda bude fakulta moci ke studiu přijímat nové studenty, stále není jasné.

Stanovisko, které se dle Dobeše opírá o právní analýzy, v pátek zaslal vedení Západočeské univerzity, nikoliv komisi. „Tento akt nijak nezasahuje do kompetencí Akreditační komise," uvedl náměstek ministra pro vysoké školy Ivan Wilhelm.

„Tímto rozhodnutím ministerstvo podráží nohy akreditační komisi,“ sdělila její šéfka Vladimíra Dvořáková. „Dle našeho názoru se jedná o zneužití pravomoci veřejného činitele.“ Dvořáková bude žádat nejvyššího státního zástupce nebo ombudsmana, aby na ministra školství podal žalobu ve veřejném zájmu. Trestní oznámení na Dobeše už komise podala a podal  je i bývalý ministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška.

V případě zániku plzeňské fakulty by byli studenti nuceni dostudovat na univerzitách v Praze, Brně nebo Olomouci. Podle Dobeše ale neexistuje šance, aby současných 1800 studentů dostudovalo na školách v jiných městech. "Není dostatečná absorpční kapacita, abychom mohli poskytnout plzeňským studentům jinou alternativu," prohlásil.

Benjamin Slavík

Muži porazili v běhu těhotné ženy, závod měl poukázat na nerovné podmínky

V politice je málo žen a i na pracovním trhu mají stále těžkou pozici proti mužům. To jsou ve zkratce ústřední témata happeningu, který ve čtvrtek 8. března při příležitosti Mezinárodního dne žen uspořádalo občanského sdružení Fórum 50 %. I přes nepřízeň počasí přilákal Závod okolo Sněmovny desítky kolemjdoucích.

Čtyři mladí elegáni v černých oblecích se rozcvičují a zahřívají svaly na startu. Mezi nimi se potí čtyři těhotné ženy ověšené nákupními taškami, před sebou navíc pevně svírají kočárek. „Připravit, pozor, teď! A už běží,“ startuje a komentuje netradiční závod herečka Simona Babčáková. Muži dobíhají do cíle s velkým předstihem. Tak to podle organizátorů chodí i v životě.

„Dnes jsme to viděli na našem závodě. Muži, kteří běželi bez těhotných bříšek, nákupních tašek a bez kočárků, byli logicky zvýhodnění. A tak je tomu i v reálném životě, je to velká nespravedlnost a ukazuje to na inteligenci a životní postoje českých politiků,“ vysvětlil Ondřej Liška, předseda neparlamentní Strany zelených.

„Českou politiku ovládá maskulinní prvek. Šovinismus se stále považuje za standard a přístup žen do politiky a k práci zhoršuje,“ dodává Liška. A snaží se jít sám příkladem. Zelení se podle jeho slov jako jediná česká strana mohou pochlubit principem padesáti procent. Ten spočívá v genderově vyvážené kandidátce, na které je stejný počet mužů i žen.

Občanské sdružení Fórum 50 %, které za happeningem stojí, vzniklo v reakci na nevyrovnané zastoupení žen a mužů na všech úrovních rozhodování. „Tento problém nadále trvá. V roce 2009 klesl podíl českých europoslankyň v Evropském parlamentu na 18 %, v Poslanecké sněmovně zasedá 22 % žen, v Senátu 18,5 % žen, situace není lepší ani na krajské a obecní úrovni,“ uvádí sdružení na svých webových stránkách.

Od Poslanecké sněmovny Vítek Novák

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fico ukázal směr a Slováci ho následují. Parlamentní volby suverénně ovládl

Slovenští voliči měli dost stávající koalice a jejich hlas to dal najevo: S dosud nevídaným počtem hlasů zvítězil v sobotních volbách levicový Směr-sociální demokracie (Směr-SD) vedený  expremiérem Robertem Ficem. Strana získala 44, 4 % hlasů a má pohodlnou většinu, zatímco z ostatních stran, které se dostaly do Národní rady Slovenské republiky, žádná nedosáhla více než devíti procent.

"Nejpodstatnější je, že můžeme plně realizovat svůj program, který jsme poskytli jako alternativu k pravici," citoval Fica server Aktuálně.cz.

Směr-SD obsadil 83 křesel z celkových 150; vydobyl si tak silnější pozici, než jakou mělo před dvaceti lety Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara, které si vysloužilo 74 křesel. Hlasování se zúčastnilo přes 59 % obyvatel.

Jako druhé nejúspěšnější se umístilo pravicové Křesťansko-demokratické hnutí (KDH), další potom skončili Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. Obě strany získaly po 16 křeslech. Do parlamentu se dále dostal Most-Híd se 13 křesly. Jen těsně proklouzly ještě Svoboda a solidarita (SaS) a SDKU-DS, která dosáhla svého zatím nejhoršího výsledku a stejně jako SAS má 11 křesel. Z parlamentu naopak vypadla nacionalistická Slovenská národní strana Jána Sloty. Podezřením z podvržených podpisů na registračních listech znevážená strana 99 % získala necelá dvě procenta, a její masivní předvolební kampaň tak vyšla vniveč.

Přestože Fico může sestavit jednobarevnou vládu, je ochotný jednat o koalici a zve zástupce všech parlamentních stran ke kulatému stolu. Pravicové strany se už vyjádřily, aby vítězná strana převzala veškerou zodpovědnost vlády na sebe, jak dokládá například výrok předsedy KDH Jána Figeľa: „Jsme připraveni na dialog o klíčových tématech, ale co se týče politického postavení, volební výsledky jsou jasné a hovoří o vládě jedné strany.“

Předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku výsledek voleb potěšil. „Výsledek voleb na Slovensku je velkým povzbuzením i pro českou sociální demokracii,“ řekl v Událostech na ČT1. „Jako bonmot by se dalo říct, že politické straně se nemůže stát nic horšího, než když je nucena ze sta procent realizovat svůj volební program,“ reagoval premiér a šéf ODS Petr Nečas.

Martin Suriak

Ekonomika

Období úspor zatím nekončí, prohlásil premiér Nečas na Žofínském fóru

Ve svém úsilí zpomalit tempo zadlužování vláda nehodlá polevit. Schodek státního rozpočtu proto  bude i v následujících letech snižovat, uvedl premiér Petr Nečas toto pondělí na Žofínském fóru pořádaném na téma Vývoj české ekonomiky 2012-2014 a stabilizace veřejných financí. Zároveň znovu zdůraznil nezbytnost zavedení finanční ústavy.

„Stále platí, že v následujících letech chceme dosáhnout poklesu dluhu veřejných rozpočtů maximálně na 3,5 % HDP,“ řekl Petr Nečas. Vláda se navíc chystá ve snižování deficitu pokračovat a plánuje, že sníží schodek na 3 % HDP. V roce 2016 je při růstu ekonomiky podle Nečase možné hospodařit s rozpočtem vyrovnaným. Do roku 2014 chce vláda ušetřit až 150 miliard korun.

Stav české ekonomiky označil premiér za solidní a to hlavně díky fungujícímu exportu, jehož objem v loňském roce atakoval hranici tří bilionů korun. Stav nezaměstnanosti je v České republice nižší než v loňském roce, celkově je pak šestá nejnižší v Evropské unii. „Nic nenasvědčuje propadu ekonomiky jako v roce 2009,“ dodal Nečas optimisticky.

Za jednu z největších priorit premiér označil strukturální reformu v čele s takzvanou finanční ústavou. Ta v sobě zahrnuje několik opatření. Transparentnost státního rozpočtu bude hlídat ekonomická rada vlády. Chystá se také prosazení dluhové brzdy, která by měla zabránit extrémnímu zadlužení, tedy takovému, které by přesáhlo 40-50 % HDP  (v roce 2010 byl veřejný dluh ČR 37,6 % HDP a v loni měl podle předběžných údajů stoupnout nad 40 % - pozn. aut.). Premiér navíc zdůraznil nutnost zavedení výdajových pravidel jak pro centrální vládu, tak pro krajskou a obecní samosprávu. „Není možné, aby stát na centrálním fondu šetřil a krajů a obcí se to netýkalo,“ prohlásil. Na principu finanční ústavy se shodl jak s koaličními partnery, tak s představiteli sociální demokracie.

Z Žofínského fóra Ondřej Krutilek

V Česku stále klesá počet narozených dětí. Imigrantů přibývá

Loni se v Česku narodilo 109 tisíc dětí, což je o osm a půl tisíce méně než rok předchozí. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý 13. března zveřejnil Český statistický úřad. Počet nově narozených klesá vytrvale už od roku 2008. Významný pokles zaznamenala i úhrnná plodnost, když z 1,49 dítěte připadajícího na jednu ženu klesla v roce 2011 na 1,44.

"Přirozený přírůstek se v příštích letech výrazně sníží a dostane se zřejmě do záporných čísel. Očekáváme, že počet narozených bude nižší než počet zemřelých, takže začneme přirozeně vymírat," citovala ČTK vedoucí oddělení demografie ČSÚ Terezii Štyglerovou.

Naopak vzrostl počet přistěhovalých, jichž bylo loni 22,6 tisíce. Nejčastěji se jednalo o občany Slovenska, Ruska a Ukrajiny.  V porovnání s vystěhovalými dosáhl přírůstek způsobený migrací 16,9 tisíce lidí, o 1,2 tisíce více než v roce 2010. Nicméně ani přistěhovalci nic nezměnili na celkovém úbytku obyvatelstva o 28 567 osob na konečných 10 504 203 ke konci roku.

Mezi nově zveřejněnými údaji o České republice je i míra nezaměstnanosti, která ke konci února činila 9,2 %. Na konci prosince minulého roku se však nacházela na hranici 8,6 %. Tento rozdíl představuje nárůst nezaměstnaných o 33 234 osob. Nepříznivým faktem je i pokles HDP z  2,8 % v prvním čtvrtletí loňského roku na současných 0,6 %.

Průměrná mzda po nárůstu dvou procent nyní slabě přesahuje 26 tisíc korun. V jednotlivých krajích se však čísla liší: nejvíc se vydělává v Praze, kde se průměrná mzda vyšplhá nad 31 tisíc korun. Naopak nejhůře je na tom Karlovarský kraj s platem pod 21 tisíc korunami.

Přemysl Adamec

Kultura

Hudební ceny Anděl 2011: tři sošky pro Kluse, Neckářovi se tleskalo vestoje

Předávání hudebních cen Anděl v pražské Incheba Areně letos ovládli Václav Neckář spolu s Tomášem Klusem. Václav Neckář, který v závěru večera vstoupil do Síně slávy mezi české hudební legendy, si 8. března odnesl dvě ceny. Hned tři sošky pak získal Tomáš Klus. Slavily také Lenka Dusilová a skupiny Mandrage a Goodfellas.

Akademici měli opravdu těžké rozhodování. Mezi nominovanými totiž byli víceméně samí favorité. Zlatá křídla v kategorii skupina roku si odnesli plzeňští Mandrage za album Moje krevní skupina, ze kterého pochází i jejich úspěšný hit Šrouby a matice. Ten však Anděla nezískal.

Pro sošku za skladbu roku si na podium přišel Václav Neckář spolu se skupinou Umakart za titulní píseň filmu Alois Nebel Půlnoční. Na pódium se Neckář potom vrátil ještě dvakrát. Jednou pro cenu za videoklip, podruhé aby vstoupil do Síně slávy. Druhé ovace vestoje byly velmi dojemné, neboť osmašedesátiletý Neckář se po prodělané mrtvici naučil nejen znovu mluvit, ale hlavně zpívat. Toto ocenění je tedy pro něj a pro jeho fanoušky velmi významné.

Zpěvákem roku se stal Tomáš Klus s nejprodávanější a zároveň nejlepší deskou roku 2011 Racek. „Ještě že Tomáš Klus nemůže soutěžit i v kategoriích zpěvačka a skupina roku,“ komentovala Klusův trojitý úspěch moderátorka večera Marta Jandová. V kategorii zpěvačka roku získala andělská křídla Lenka Dusilová za album Baromantika. Mezi objevy roku porazila mladá skupina Goodfellas zpěvačky Gabrielu Gunčíkovou i Tonyu Graves svým albem Robbery Blues.

Při galavečeru však mimo děkování a tleskání zazněla i kritika. Tomáš Klus a Lenka Dusilová nesouhlasili s tím, že jsou žánrové ceny Anděl (viz Carolina 795) odděleny od hlavního předávání cen. „Muzika je jenom jedna a patří pod jednu střechu,“ řekl Klus při děkovném projevu. Jako hosté vystoupili mimo jiné Anna K. spolu s Kühnovým sborem, Tonya Graves, Lucie Bílá s kapelou Arakain a Václav Neckář doprovázen skupinou Umakart.

Jana Samšuková

Do Prahy se vrátila výstava The Human Body, vyvolala zájem i averzi

Kontroverzní výstava obnažených lidských svalů a tkání The Human Body Exhibition se po pěti letech vrací do Česka. Návštěvníkům má do detailu přiblížit, co skrývá naše tělo a zároveň je i upozornit na možné zdravotní problémy a jejich následky. K vidění je od 10. března v Křižíkově pavilonu B na Výstavišti v Praze-Holešovicích.

„Jedinou věc, kterou máme všichni společnou, je naše úžasné lidské tělo. Během staletí ho lékaři zkoumali při operacích a pitvách. Nyní je toto vědění zpřístupněno všem. Naše výstava je tou nejmodernější učebnicí lidské anatomie na světě. Tato výstava navždy změní váš pohled na lidské tělo,“ uvedl pro Českou televizi hlavní tvůrce exponátů Arnold Geller.

Návštěvníci mají možnost pozorovat kosterní systém, svalstvo, reprodukční orgány, dýchací orgány či  krevní oběh. Veškeré exponáty jsou zakonzervovány metodou tzv. plastinace, která zastavuje přirozený proces rozkladu.

Lidská těla i jejich jednotlivé části jsou vystaveny v různých pozicích, aby návštěvníkům do detailu přiblížily, co se v těle děje jak při pohybu, tak i během odpočinku. Některé exponáty navíc znázorňují poškození lidského těla následkem přejídání či kouření. Stejně jako první výstava, tak i ta současná má své odpůrce. Jsou jimi kupříkladu představitelé KDU-ČSL. „Výstava je nevhodnou vulgarizací lékařské vědy a poznávání lidského těla. Pokládáme ji za nedůstojnou vůči zacházení s lidskými ostatky a za nerespektování základních etických principů naší společnosti,“ sdělili České televizi zástupci pražské organizace strany Libor Galatík a Marián Hošek. Mimo jiné zpochybňují i původ vystavených exponátů.

Pořadatelé však podobné výtky odmítají. Samotní návštěvníci se na facebookových stránkách vyjadřují zejména pozitivně, ale i mezi nimi jsou tací, kteří mají menší výhrady. „Jsou tu dvě zásadní negativa. Pouštějí tam strašně moc lidí najednou, kolem exponátů jsou strkanice. Druhá věc je, že je to uprostřed Matějské, je tam slyšet hudba z atrakcí postavených pár metrů od pavilonu,“ popisuje Petr Bokůvka, který do Holešovic zavítal již v sobotu.

Letošní výstava se rozšířila o desítky nových exponátů, k vidění je jich na dvě stě. Možná proto pořadatelé očekávají, že proti předchozí výstavě, kterou navštívilo více než 300 tisíc lidí, se účast ještě zvýší. Výstava končí 10. června.

Johana Šidáková

Ve Čtyřech sluncích si zahráli starousedlíci i učeň z Písku

Do kin ve čtvrtek vstoupil snímek Čtyři slunce, který je doslova spjat s jižními Čechami. Loni v létě se natáčel v Miroticích na Písecku, režíroval ho Bohdan Sláma, který bydlí v nedalekých Bořicích, a zahráli si v něm dva českobudějovičtí rodáci: Karel Roden a Jiří Mádl. Tím však výčet jihočeských "pojítek" nekončí. Roli učně totiž dostal neherec Marek Šácha, který studuje na píseckém učilišti. A kompars zajistili mirotičtí starousedlíci.

Štáb Čtyř sluncí obsadil vesnici Mirotice loni v létě. Rozhodně ne náhodou. „Žiju nedaleko odtud se svojí rodinou a důvěrně to tu znám. Místo jsem si ale vybral i z nostalgie: natáčel se tu jeden z nejvýznamnějších filmů české nové vlny, Intimní osvětlení Ivana Passera,“ přiblížil Sláma.

V Miroticích vznikl i Slámův předchozí film Venkovský učitel. „Učitel se natáčel přímo v místní škole. Město se teď natáčení Čtyř sluncí nijak zvlášť neúčastnilo, tedy kromě několika místních lidí: ti zajistili kompars,“ upřesnil starosta Milan Brunclík.

Místní ale nebyli jediní neherci, které Sláma do svého snímku obsadil. Šanci dostal i šestnáctiletý písecký rodák Marek Šácha, pro něhož byla role rozpolceného teenagera Vény první filmovou zkušeností. „Ke Čtyřem sluncím jsem se dostal náhodou. Ve škole při tělocviku si mě a několik spolužáků vytipoval asistent režiséra. Jeli jsme k Bohdanovi na chalupu, zkoušeli různé situace a rozhovory. Nakonec jsem byl obsazen já,“ zavzpomínal Šácha.

Šácha se rázem ocitl ve společnosti české herecké elity: vedle Rodena a Mádla si ve filmu zahráli i Anna Geislerová nebo Jaroslav Plesl. „Cítil jsem velkou trému i respekt. Nejvíc mi dala zabrat scéna, ve které jsem se musel rozbrečet a říct Anně Geislerové, že jsem se popral. To mi vůbec nešlo,“ přiblížil.

Mladý učeň oboru autotronik nemá se svojí postavou Vény mnoho společného. „Je to smutný charakter, řeší jeden problém za druhým. A z toho kolotoče se nedokáže vymanit,“ popsal Šácha, který by chtěl v herectví pokračovat. Snímek Čtyři slunce vypráví příběh maloměstské dysfunkční rodiny. Hlavní hrdina Jára (Jaroslav Plesl) se snaží jít příkladem synu Vénovi, v tom však selhává. Jeho osobní krize se prohloubí ještě více, když zjistí, že ho manželka Jana (Anna Geislerová) podvádí. Čtyři slunce se představily ve světové premiéře na filmovém festivalu v Sundance.

Z premiéry Jan Škoda

Sport

Radost z halového mistrovství světa – nečekaný úspěch běžce Holuši

Čeští atleti se z halového mistrovství světa v Istanbulu vrátili s medailovým úspěchem. Půlkař Jakub Holuša v nedělním finále vybojoval stříbro. Potěšily i výsledky ostatních účastníků výpravy, jichž do Turecka odcestovalo celkem třináct.

Pro českého reprezentanta v běhu na 800 metrů to byla první seniorská medaile. Přitom před jeho rozběhem panovaly obavy ze silné konkurence. Holuša se hned na úvod střetl s favorizovaným Etiopanem Amanem a Súdáncem Ismailem. V rozběhu český závodník překvapivě zvítězil, do finále se probojoval dokonce nejrychlejším časem. V něm nestačil pouze na již zmiňovaného Etiopana, jeho ztráta činila 26 setin. „Přijde mi to až nemožné, asi si to ani moc neuvědomuju. Dojde mi to asi až časem. Jsem tak šťastný, že to ani nejde popsat,“ sdělil pro server Atletika.cz.

Šéftrenér českých atletů, bývalý desetibojař Tomáš Dvořák, hodnotí pozitivně i další působení svých svěřenců. Těm se podařilo umístit se pětkrát do šestého místa. Čtvrtkař Pavel Maslák a sedmibojař Adam Sebastian Helcelet skončili pátí, šesté pozice obsadily čtvrtkařka Denisa Rosolová a tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Pro mnohé fanoušky byl naopak zklamáním výkon výškaře Jaroslava Báby, který obsadil až dělené třinácté místo. „Jediný, komu to doopravdy nevyšlo, byl Jarda. Velmi mě to mrzí, protože když jsem ho viděl v prosinci, myslel jsem, že půjde zase na medaili, jako tomu bylo vloni na halovém mistrovství Evropy,“ hodnotil Dvořák.

Příjemným překvapením byla naopak pátá pozice sedmibojaře Helceleta, nejmladšího člena výpravy. Dvacetiletý závodník přitom s účastí ani nepočítal. Za české barvy ji pro sebe vybojoval Roman Šebrle, vzápětí se jí však musel kvůli zranění vzdát. Helcelet pak až na poslední chvíli dostal od Mezinárodní atletické federace divokou kartu, kterou předtím odmítl Američan Clay.

Jeho páté místo je o to cennější, že sám avizoval, že pro něj mistrovství bude především velkou zkušeností. „Soupeře jako Eaton řešit nesmím, to je trochu jiná liga,“ uvedl na adresu favorizovaného a nakonec i vítězného Američana. Šéftrenér Dvořák, který je zároveň Helceletovým osobním koučem, do něj vkládá do budoucna velké naděje.

Michaela Kratochvílová

Liberečtí hokejisté jsou krok od semifinále, slušně našlápla i Plzeň

Už jen jediné vítězství dělí hokejisty Liberce od postupu do semifinále play-off extraligy. V sérii s Českými Budějovicemi vedou  3:1 na zápasy a čtvrtý duel hrají v pátek doma. Dobře zahájila čtvrtfinále také Plzeň, která se Zlínem vyhrála oba domácí zápasy a vede 2:1. Naopak smírný stav 2:2 platí v sérii Pardubic s Vítkovicemi a Sparta vede nad Kometou 2:1.

Série Liberce s Budějovicemi se nese především v duchu souboje vynikajících gólmanů s reprezentační zkušeností Marka Pince a Jakuba Kováře. Oslnivá Kovářova forma však Budějovicím zatím k potřebnému úspěchu nepomohla. „Jenom jsem čekal, až padne gól,“ neodpustil si lehké popíchnutí směrem ke svým spoluhráčům v poli Kovář po těsné pondělní domácí prohře 0:1. Českobudějovičtí však nezabrali ani ve druhém domácím zápase a zpátky do Liberce tak pojedou za nepříjemného stavu 1:3 na zápasy.

Velmi vyrovnané je zatím klání mezi Vítkovicemi a Pardubicemi – ze čtyř odehraných zápasů se u dvou rozhodlo až při samostatných nájezdech. Zvlášť napjatý byl konec třetího zápasu s– zraněného vítkovického gólmana Romana Málka nahradil Filip Šindelář, který v nájezdech překvapivě nepustil ani gól. Zkušení exekutoři Viktor Ujčík a Jiří Burger pak tváří tvář pardubickému veteránovi Dušanu Salfickému nezaváhali a dovedli tým k důležitému vítězství. „Na nájezdy si zase věříme,“ ozývalo se z vítkovického tábora před čtvrtým utkáním a Pardubice tak byly velice rády, že dotáhly zápas k vítěznému konci již v základní hrací době.

Hokejisté Plzně si jako jediní ve čtvrtfinále dokázali zajistit vedení 2:0 na zápasy. I přes sebevědomé výroky zlínských hráčů tažených sehranou dvojicí Petr Leška – Jaroslav Balaštík zatím Plzeň plní roli favorita.

Ve složitější situaci se ocitl vítěz základní části Sparta. Značný povyk na ledě vzbuzuje její obránce David Kočí, o kterém by si jeden mohl myslet, že v týmu nemá jinou úlohu než znepříjemňovat soupeři hru, případně s někým čas o času pořádně švihnout. Velké emoce vyvolalo zranění Miroslava Holce, který si po střetu s Kočím vykloubil rameno a ve čtvrtfinále dohrál. Tradiční rivalita mezi Prahou a Brnem se tudíž ještě prohlubuje a dá se čekat, že ani další zápas mezi Kometou a Spartou nebude ochuzen o pořádnou porci adrenalinu.

Adam Englund

Liberec šokoval obratem a stíhá Spartu. Mistrovská Plzeň selhala

Zatímco fotbalisté Sparty si ve 20. kole první ligy bez problémů pohlídali tři body na hříšti posledního Žižkova, víkendová utkání dalších kandidátů na titul nabídla spoustu emocí. Druhý Liberec otočil zápas proti čtvrté Mladé Boleslavi, třetí Plzeň schytala debakl od Olomouce, jež bojuje o záchranu.

Sparťané předvedli po dvou porážkách svůj nejzdařilejší jarní výkon a porazili Viktorii Žižkov 2:0. Góly Tomáše Přikryla a Léonarda Kweukeho poprvé sledoval z lavičky i Jaroslav Hřebík, který coby generální sportovní manažer dosud zůstával jen na tribuně. Do práce hlavního kouče Martina Haška nijak nezasahoval, jen se spolu několikrát radili.

Pouze tříbodovou ztrátu na vedoucí Spartu si nadále drží Liberec. V závěru duelu proti Boleslavi přitom nebyl daleko od druhé porážky v řadě. V nastavení však předvedl šokující obrat. Nejdříve zpoza šestnáctky vyrovnal reprezentační obránce Theodor Gebre Selassie, načež podobný kousek předvedl také Srb Miloš Bosančič. Zatímco euforie domácích neznala po výhře 2:1 mezí, zdrcení mladoboleslavští hráči nevěřili svým očím, a navíc se vzdálili první příčce na devět bodů.

Stejnou ztrátu nabrala po 20. kole i Plzeň, která schytala čtyřbrankový příděl od Olomouce. Ta přitom stále bojuje o záchranu a na západě Čech nevyhrála přes osm let. K prolomení nepříjemné statistiky pomohly Hanákům učebnicově provedené brejky. Obhájci titulu po inkasovaném gólu od Jana Navrátila otevřeli hru a chyby v jejich obraně postupně potrestali Jan Schulmeister, Adam Varadi a Jakub Podaný.

V zápase Slavie proti Jablonci už domácí netrénoval František Straka, který nevydržel negativní emoce ze strany vlastních fanoušků a ve čtvrtek 8. března odstoupil. Slávisté pod dočasným trenérem Martinem Poustkou byli aktivní a Severočechy přehráli. Nejlepší jarní výkon ale neokořenili góly a museli se spokojit pouze s bodem za bezbrankovou remízu.

Nový kouč se objevil také na lavičce Bohemians 1905. Jozef Weber, jenž nahradil odvolaného Pavla Medynského, však výkony klokanů nepozvedl a prohrál 2:3 na hříšti Slovácka.

Bohemians padli už poosmé v řadě a přiblížili se sestupovým pozicím. Ty se týkají také týmů Českých Budějovic a Ostravy, které spolu remizovaly 1:1.

Výsledky 20. kola: Viktoria Žižkov – Sparta 0:2; Liberec – Mladá Boleslav 2:1; Plzeň - Olomouc 0:4; Slavia – Jablonec 0:0; Baník Ostrava – České Budějovice 1:1; Slovácko – Bohemians 1905 3:2; Hradec Králové – Dukla Praha 0:2; Příbram – Teplice 0:0.

Tabulka: 1. Sparta 46 bodů, 2. Liberec 43, 3. Viktoria Plzeň 37, 4. Mladá Boleslav 37, 5. Jablonec 33, 6. Dukla Praha 30, 7. Příbram 30, 8. Teplice 29, 9. Slovácko 26, 10. Slavia 23, 11. Hradec Králové 23, 12. České Budějovice 19, 13. Bohemians 19, 14. Olomouc 17 (- 9 bodů za korupci), 15. Ostrava 15, 16. Žižkov 7.

Daniel Poláček

Počasí

Počasí

V minulém týdnu si počasí dělalo, co chtělo. Mrholilo, padal sníh s deštěm, ale svítilo i sluníčko a vybarvilo se pár moc hezkých dní. Mnohým tahle rozkolísanost určitě zamotala hlavu, jeden den mohli jít ven v krátkých kalhotách a v mikině, další den si navlékali kulichy a rukavice. Slibný slunečný víkend se zvrátil v ospalé, jakoby listopadové počasí. Celkově však teploty v uplynulém týdnu stoupaly a předznamenávaly tak příchod jara. Sníh v nižších polohách se proměnil v bláto, obleva pokračovala i na horách.

Michal Červenka