22. března 2012, Carolina č. 797

události od 14. do 21. března


Z domova

Vláda schválila škrty v rozpočtu, ministr školství Dobeš oznámil rezignaci

Schodek státního rozpočtu by letos neměl překročit 105 miliard korun. Ve středu 21. března se na tom dle očekávání shodl kabinet Petra Nečase. Díky omezení výdajů státního rozpočtu by měla Česká republika ušetřit 23,6 miliard korun.

S návrhem úspor ve svém resortu odmítl souhlasit ministr školství Josef Dobeš (VV), který hlasoval proti návrhu a následně ohlásil svůj odchod z vlády. Zmrazení prostředků ministerstva školství ve výši 2,5 miliardy korun považuje za nepřípustné i přesto, že se původně mělo jednat o částku ještě o dvě miliardy vyšší.

"Nemohl jsem akceptovat toto drakonické snížení rozpočtu školství, které znamená buď pokles platů učitelů, nebo razantní zásah do rozpočtu vysokých škol,“ tvrdí Dobeš v oficiálním prohlášení. Premiér Petr Nečas (ODS) jeho odchod schvaluje, neboť trvá na tom, že celá vláda musí tento klíčový návrh přijmout jednohlasně. „Jediný způsob protestu proti výši rozpočtové kapitoly, který jsem kdy připouštěl, je právě rezignace,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání vlády. Oficiálně by měl Josef Dobeš rezignovat ve čtvrtek.

Zmrazení výdajů se dotkne všech položek státního rozpočtu. Rozpočtové kapitoly, které svou výší nepřekračují jednu miliardu, budou mít vázáno 1,5 % svého rozpočtu, ostatní kapitoly pak 3,95 % z celkové částky. Největšímu zvýhodnění se dostalo právě resortu školství, který premiér Nečas označil za vládní prioritu. Vázané prostředky nebudou moci ministerstva ani jiné státní orgány využívat bez souhlasu vlády.

Úsporná opatření budou pokračovat i v příštích letech. Pro udržení plánovaných schodků rozpočtu chystá ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mimo jiné zavedení 30% daně pro osoby s nadstandardními příjmy, zvýšení sazby DPH o jeden procentní bod nebo změnu valorizace důchodů.

Lucie Palkosková

Opozice se snažila marně: Nečasův kabinet hlasování o nedůvěře potřetí ustál

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) přežila úterní hlasování o vyslovení nedůvěry, které iniciovala opoziční ČSSD. Sociální demokraté dlouhodobě kritizují zejména vládní úsporná opatření, nelíbí se jim ani skandály nejmenší vládní strany, Věcí veřejných. Současná vláda absolvovala hlasování o vyslovení nedůvěry v Poslanecké sněmovně v tomto volebním období už potřetí. Poprvé čelila pokusu o svržení na konci roku 2010, podruhé na jaře 2011.

Hlasování proběhlo podle očekávání, žádné překvapení se nekonalo. Předsedové poslaneckých klubů stran vládní koalice předem deklarovali, že jejich poslanci budou jednotní a vládu podpoří. A tak se také stalo, kabinet 113 hlasy podrželi poslanci z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných a nezařazený Michal Doktor (dříve ODS). Pro nedůvěru vládě se ze 198 přítomných vyslovilo 85 poslanců – sociální demokraté, komunisté a čtyři nezařazení: Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka (oba dříve VV),  Jiří Paroubek a Jiří Šlégr (oba dříve ČSSD, dnes Národní socialisté - levice 21. století). Pro svržení vlády by přitom opozice musela získat 101 hlasů. „Bylo to jen teatrální gesto, které jsme si mohli odpustit,“ tak hlasování shrnul premiér Nečas krátce po oznámení výsledků.

Ačkoliv byla mimořádná schůze Poslanecké sněmovny svolána na šestou hodinu večerní, k samotnému hlasování zákonodárci přistoupili až necelou hodinu před půlnocí. V mezičase mnozí využili možnosti vyjádřit se k aktuální politické a ekonomické situaci v České republice. U řečnického pultíku se střídali především poslanci a poslankyně z řad opozice, kteří tvrdě kritizovali chystané kroky vlády. V projevech, z nichž některé byly velice emotivní, padaly ostré výroky o porušování volebních slibů, stupňující se nespokojenosti české veřejnosti a asociálních postupech ze strany vládní koalice. „Vláda Petra Nečase lže lidem. Před volbami lhali Petr Nečas a Miroslav Kalousek o tom, že nebudou zvyšovat daně. Lhali o tom, že zastaví zadlužování státu,“ prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nečas se ve své řeči postavil za nutnost vládních reforem a úsporných kroků. Zdůraznil, že si Češi musí uvědomit, že utahování opasků se v současné době týká celé Evropy. Premiér také uvedl, že Česká republika je podle jeho názoru důvěryhodným státem pro finanční trhy. Směrem k opozici Nečas dodal: „Hraje si s ohněm jako malé dítě, které sedí na sudu s prachem a škrtá sirkami. Co tato země opravdu nepotřebuje, co nepotřebují její obyvatelé, je politická nestabilita a změna reformního kurzu."

Barbora Majerová

V Česku se minulý týden demonstrovalo proti vládě. V Praze dokonce třikrát

Tisíce lidí se v minulých dnech shromáždily na protivládních protestech v největších městech České republiky. Demonstrace organizuje Národní rada, která se skládá z několika menších uskupení nesouhlasících s domácí politikou. Mezi nejvýznamnější patří iniciátoři Holešovské výzvy a dále iniciativa Skutečná demokracie. Demonstranti požadují například demisi vlády a prezidenta Václava Klause i zastavení klíčových reforem a církevních restitucí. Premiér Petr Nečas (ODS) nespokojenost občanů respektuje, ale vláda své postoje nezmění. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) poznamenává, že pokud chtějí demonstranti protestovat, mají přijít s vlastním možným řešením problémů.

Ve čtvrtek 15. března proběhla demonstrace v Praze a dalších větších městech České republiky, nejpočetnější byla v Brně s asi 4000 účastníky. Na Václavském náměstí v Praze se sešlo kolem 2000 lidí na poměrně pokojné demonstraci. Horní polovina náměstí byla natolik přelidněna, že musela policie odklonit dopravu. Akci moderoval Zdeněk Ponert a vystoupilo několik řečníků, kteří kritizovali společenské poměry v zemi. Také Hördur Torfason, který spoluinicioval protesty na Islandu, jejichž výsledkem byl pád vlády a sepsání nové ústavy, vyslovil jednoznačnou podporu dění. Poté vyzval Ponert přítomné k pochodu k České televizi, kterou Národní rada viní z neobjektivity a manipulace s veřejností.

Před budovou ČT se však účastníci pochodu  pokusili o násilné vniknutí do budovy, což přimělo iniciátory Holešovské výzvy, aby se od následující páteční demonstrace distancovali. Skutečná demokracie podle nich navíc porušila pravidla hnutí, a proto se rozhodli ukončit s ní spolupráci.

Účast na páteční akci byla asi poloviční. Protest byl zahájen skladbami Karla Kryla, dále zazněly písně Daniela Landy a Tomáše Kluse. Akci opět moderoval Zdeněk Ponert a kromě Zigiho Horvátha promluvil o zkušenostech z Islandu znovu i Hördur Torfason. K mikrofonu se dostali i běžní občané. Vzhledem k nízkému počtu účastníků se pokračování demonstrace k České televizi odložilo na příští den. V sobotu podvečer protivládní protesty na Václavském náměstí pokračovaly, tentokrát bez účasti Holešovské výzvy. Ta plánuje další protesty ve větších městech Česka na 15. dubna.

S protivládními iniciativami chce spolupracovat Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a chystá společnou demonstraci. „Chceme zkoordinovat postup a postavit se do čela všech iniciativ. Budeme směřovat k tomu, aby vláda buď okamžitě zastavila ty asociální reformy, nebo aby podala demisi,“ uvedl pro Radiožurnál předseda Jaroslav Zavadil. ČMKOS, nejsilnější odborová centrála v zemi, plánuje, že ve  spolupráci s organizací Pro Alt či s Holešovskou výzvou uspořádá celonárodní demonstraci proti vládě a jejím reformám. Ta by se měla uskutečnit 21. dubna v Praze a Zavadil říká, že by protestující mohli Václavské náměstí zcela zaplnit.

Stimulem k protestům jsou i nejnovější kroky vlády Petra Nečase, která chce zvýšit DPH o jeden procentní bod a omezit růst důchodů. Premiér rozhodnutí odborů respektuje, ale ústupky kvůli němu dělat nehodlá: „To že odbory vyhlašují stávkovou pohotovost a demonstrace, bych řekl, že patří ke koloritu politické situace nejen u nás, ale v celé Evropské unii. Já to respektuji, je to jejich právo, ale není to důvod, aby vláda pod mým vedením měnila svou rozpočtovou politiku.“

Eliška Junková s přispěním Vojtěcha Heřmánka

Spor exministra Bartáka a Mafry odložen na duben

Soudní spor bývalého ministra obrany Martina Bartáka (nestraník, blízký ODS) a mediální skupiny Mafra, jmenovitě pak redaktora Janka Kroupy, bude pokračovat v dubnu.  Vrchní soud totiž v úterý 20. března líčení odročil z důvodu pokračujícího policejního vyšetřování. Ministr podal na Kroupu a mediální společnost Mafra žalobu vloni v srpnu kvůli článku uveřejněnému v únoru 2010. Týkal se nákupu obrněných transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr pro českou armádu a měl Bartáka poškodit. Po společnosti a Kroupovi požaduje omluvu. Městský soud v srpnu žalobu zamítl.

Žalobu podal Barták na základě rozhovoru redaktora MfD, protože měl podle Bartáka vyvolat dojem, že “v souvislosti s nákupem přijal úplatek”. Deník uveřejnil rozhovor redaktora Kroupy s manažery rakouské firmy Herwigem Jedlacnikem a Wolfgangem Habitzlem, ve kterém je Bartákovo jméno několikrát zmiňováno ve spojení s korupcí.

Podle ministrova obhájce Tomáše Sokola si však Kroupa mohl celý rozhovor vymyslet. Naopak právní zástupkyně vydavatelství a redaktora Helena Chaloupková uvádí, že „z dokazování u městského soudu a reakce policie je zřejmé, že nejde o smyšlené osoby". S kauzou je spojován také blízký spolupracovník tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) Marek Dalík, který si podle Kroupy řekl o půlmiliardový úplatek za to, že se obchod uskuteční.

O nákupu 199 obrněnců rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD), o rok později Topolánkův kabinet zakázku pozastavil a následně rozhodl o nákupu 107 transportérů.                                                                                                              

Ondřej Novák

Z domova stručně

* Prezidentský kandidát ODS vzejde ze stranických primárek. Otevírá se tak cesta pro širší spektrum zájemců. Primárek se kromě členů ODS budou moct účastnit i nestraníci, kteří se stranou dlouhodobě spolupracují. Každý stranický příslušník pak bude mít možnost v interních volbách hlasovat. Vítěze primárek vyhlásí ODS 1. července, jeho kandidaturu ještě bude muset posvětit výkonná rada. Mezi favority se řadí doposud nejvíce omílaná jména – předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, první místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a europoslanec Evžen Tošenovský.

* Novela zákona o ochraně ovzduší se vrací zpět do Poslanecké sněmovny, 47 z přítomných 64 senátorů totiž zvedlo ruku pro původní vládní návrh. Náklady na vypouštění emisí se tak do budoucna zvýší, na rozdíl od rozhodnutí poslanců, kteří chtěli poplatky za znečišťování ovzduší do deseti let úplně zrušit. Novela se dotkne nejen průmyslových firem, ale i tepláren, energetických společností, či letecké dopravy. Odpůrci novely tvrdí, že cena povolenek se promítne do cen nabízených produktů, a poplatky tak zaplatí zákazníci. České firmy za znečišťování ovzduší zaplatí ročně kolem 400 milionů korun.

* Pražské restaurace Alcron a La degustation se objeví ve světoznámém turistickém průvodci Michelin Main Cities of Europe 2012. Jejich šéfkuchaři Roman Paulus a Oldřich Sahajdák se minulý týden stali prvními Čechy, kteří pro restaurace vybojovali významné ocenění v podobě michelinské hvězdičky. Jediná v Česku dříve oceněná restaurace, Allegro, patří pod hotel Four Seasons. Nyní už bývalý šéfkuchař Andrea Accordi pro ni získal hvězdičku dokonce třikrát. Po jeho odchodu do zahraničí už Allegro ocenění nedokázalo obhájit.

Vojtěch Heřmánek

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Po voľbách: Jednofarebné Slovensko si skladá svoju vládu

Róbert Fico, ktorý so svojou stranou Smer – sociálna demokracia získal v predčasných parlamentných voľbách 83 z celkového počtu 150 poslaneckých mandátov, zostavuje jednofarebnú vládu. Pri výbere ľudí chce byť precíznejší ako v predminulom volebnom období, keď musel nechať odvolať jedenásť svojich ministrov. Hoci Smer-SD počítal s tým, že bude vo vláde, nečakal, že bude obsadzovať všetky ministerstvá. Do vlády chce preto dostať viac odborníkov, ktorí nie sú zároveň poslancami.

Na ministerstvo vnútra sa vráti Róbert Kaliňák a na ministerstvo zahraničia Miroslav Lajčák, ktorý je v medzinárodných vzťahoch významnou osobnosťou. Otázniky naďalej visia nad ostatnými ministerstvami. Zároveň by sa vláda mala rozšíriť o jedného ministra bez ministerstva, ktorý by mal mať na starosti čerpanie eurofondov.

Predsedom parlamentu sa pravdepodobne stane Pavol Paška. V hre sú tri podpredsednícke posty. Jedno kreslo patrí vládnej strane. Druhé miesto by z opozície mala dostať najsilnejšia pravicová strana KDH. Do úvahy prichádza predseda Národnej rady Pavol Hrušovský alebo líder strany Ján Figeľ. O tretie kreslo sa posledné dni viedli boje medzi Igorom Matovičom z Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO), ktorý je pripravený spojiť pravicu, a Bélom Bugárom z Mostu-Híd. Predseda Mostu sa nakoniec rozhodol o miesto neuchádzať. O tom, kto z Obyčajných ľudí bude nominantom na tento post, rozhodne Matovič. Vzhľadom na ústretový krok Bélu Bugára by to mala byť Erika Jurinová z OĽaNO.

Výsledky volieb poukázali aj na potrebnú zmenu v predsedníctve niektorých strán, najmä generačnú. Z tretieho miesta na kandidátke sa Lucia Žitňanská z SDKÚ prekrúžkovala na prvú pozíciu. Bude sa tak uchádzať o predsednícku stoličku expremiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý už pred voľbami sľúbil, že ak neobdrží najviac preferenčných hlasov, predsedníctva sa vzdá. Z tretieho miesta na kandidátke sa na prvé prekrúžkoval aj Daniel Lipšic z KDH, ktorý tak predbehol predsedu Jána Fígeľa a Pavla Hrušovského.

Veronika Lešková

Ekonomika

Premiér Nečas vystoupil na konferenci o konkurenceschopnosti

Dokončení jednotného trhu EU, bez něhož nemůže pokračovat integrace, je podle Petra Nečase pravým testem evropanství.  Předseda vlády to řekl na konferenci Hospodářské zájmy ČR v EU a jejich prosazování, která se konala 19. března v pražském Malostranském paláci. Na setkání promluvili také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Představitelé státního i soukromého sektoru diskutovali o vztahu ČR k ostatním zemím sedmadvacítky i o vyhlídkách hospodářství samotné EU v celosvětové konkurenci.

Premiér pronesl svůj projev na pódiu, které zdobil transparent s nápisem Věcně o Evropě. Během své řeči obhajoval a objasňoval, proč nepřipojil svůj podpis pod fiskální pakt.  Uvedl, že evropská spolupráce sice postoupila k dalším fázím integrace, ale Unie zatím nedokončila budování vnitřního trhu založeného na volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. S ohledem na Českou republiku zdůraznil důležitost liberalizace trhu se službami, které tvoří 70 % HDP celé Evropské unie.  „Zejména pro české podnikatele v příhraničních oblastech by se pak otevřely nové příležitosti.“ Potenciál pro ekonomický růst vidí Nečas také ve vzniku vnitřního digitálního trhu „prostřednictvím vytvoření bezpečného a cenově dostupného systému pro přeshraniční on-line platby“. Podle premiéra jsou na škodu rozmáhající se „digitální ekonomice“ také rozdílné národní režimy autorských práv. V závěrečné diskusi pak Nečas opakovaně zdůraznil, že „tlak na dokončení jednotného trhu je pravý test evropanství“.

V podobném duchu hovořil ve svém projevu i ministr Kuba. I když na adresu zastánců podpisu fiskálního paktu mluvil poněkud ostřeji, když jim vzkázal, že „je důležitější činit konkrétní kroky než jen prohlášení ze summitů pro uklidnění trhů“.

Za chybné naopak považuje nepodepsání fiskálního paktu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Podle něj takové jednání poškozuje ČR v EU stejně jako pád vlády během předsednictví. „Musíme být dlouhodobě čitelní,“ tvrdí Hanák.  Dále kritizoval Nečasovu vládu, že do Bruselu nevyšle více odborníků, kteří by ve strukturách EU společně s ministry prosazovali zájmy ČR. „Jsou ministři, kteří v Bruselu ještě ani nebyli,“ uvedl ve svém příspěvku Hanák.

Z Malostranského paláce Ondřej Macka

Rekordní počet exekucí za loňský rok

Celkem 936 tisíc českých rodin se mohlo v loňském roce obávat návštěvy exekutora. Číslo je o čtvrtinu větší než v roce 2010. Příčina je nejedna. „Za nárůstem nestojí jen ekonomická krize. Exekutoři a inkasní společnosti se teď zaměřují na malé pohledávky. A těch je samozřejmě nejvíc,“ prozradil LN Stanislav Skalický, šéf Asociace občanských poraden.  Bankám a různým peněžním institucím se totiž až donedávna vyplatilo poskytovat drobné půjčky. Ty, když nebyly splaceny, neúměrně narostly o vysoké náklady na řízení a často neadekvátní odměny pro advokáty a exekutory. Bylo běžné, že se pokuta od revizora za 800 Kč navýšila i na několik tisíc.

S tím by měl být konec. Ministerstvo spravedlnosti na začátku března odsouhlasilo novelu, jejímž cílem je zamezit nafukování pohledávky, a zastavit tak růst drobných dluhů.

Od března také platí pevná částka za výdaje. Místo 3 500 si exekutor může říci jen o 1 750 korun. „Platí to ovšem pouze tehdy, pokud dlužník zaplatí dobrovolně a vymožená částka nepřesáhne deset tisíc korun,“ sdělila deníku mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Je tedy pravděpodobné, že pokud se pohledávky nebudou neúměrně zvyšovat, lidé je budou moci spíše splatit.

Ministerstvo v současné době plánuje další kroky, jak zamezit růstu nařízených exekucí. Chce například zavést tzv. předžalobní výzvu. To znamená, že věřitel předtím, než podá žalobu, bude muset dlužníka kontaktovat a na dluh jej upozornit. Mohly by tak úplně vymizet žaloby, o kterých dlužník vůbec neví.

Michaela Nováková

Kultura

Petr Sís získal mezinárodní cenu za dětské ilustrace

V Česku se daří ilustraci dětských knih, což dokazuje výtvarník Petr Sís ziskem prestižní Ceny Hanse Christiana Andersena. Je to nejvyšší mezinárodní ocenění pro autory a ilustrátory dětských knih za celoživotní dílo.

Cenu pro autory získala argentinská spisovatelka María Teresa Andruettová. Vítěze vyhlásila jedenáctičlenná porota 19. března na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni. Medaile obdrží oba vítězové  na konci srpna, a to z rukou dánské královny Markéty II., která je patronkou ocenění. Ceremonie se uskuteční v Londýně, kde zasedne kongres IBBY (Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu, které je nevládní organizací UNESCO).

Porota ocenila Síse za jeho mimořádnou originalitu a bohatou představivost, díky které dokáže vytvořit mnohoznačné a uvěřitelné příběhy s využitím různých uměleckých technik.

Sís žije od poloviny osmdesátých let v New Yorku a získal řadu prestižních ocenění – od Zlatého medvěda z filmového festivalu v Berlíně až po hlavní ceny na knižních veletrzích. Populární je například jeho kniha Zeď, která dětem přibližuje život za komunismu, nebo publikace Strom života o anglickém přírodovědci Charlesi Darwinovi. Sísovy knížky v Česku vydává Labyrint.

Andersenova cena se uděluje každé dva roky žijícímu tvůrcům, kteří svými díly významně ovlivnili dětskou literaturu. Ocenění v minulosti dostali i spisovatel Bohumil Říha a výtvarníci Jiří Trnka a Květa Pacovská.

Thuong Ly Nguyenová

Jeden svět doběhl do cíle, švýcarský snímek o emigrantech je dle poroty nejlepší

Protesty, nepokoje, revolta. Téma více než aktuální zvolil 14. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.  Mezi 6. a 15. březnem mělo pražské publikum příležitost zhlédnout 106 dokumentů z produkce 44 zemí, jež zachycují tristní životní podmínky a nespokojenost s nastolenými režimy jak v arabských státech, tak v zavedených demokraciích. Desetidenní dokumentární maraton završil v pražské Lucerně slavnostní ceremoniál vítězných filmů, cenu v kategorii Nejlepší film si odnesl švýcarský režisér Fernand Melgar za Zvláštní let.

Zvláštní let pojednává o uprchlících, kteří čekají v internačním zařízení ve Švýcarsku na azyl. „Kromě mimořádné blízkosti postavám, které se filmaři podařilo dosáhnout, na porotu udělal velký dojem způsob vyprávění ve filmu a jeho skvělá dramaturgie, stejně jako bezchybná práce kamery, chytrý a přesný střih, a možná ze všeho nejvíc režisérův soucit a respekt k postavám. Tomuto filmu se daří přetvářet realitu v umělecké dílo,“ objasňuje volbu člen hlavní poroty Petr Lom, autor zahajovacího snímku Zpět na Tahrír.

Po jeho boku zasedl mj. i uznávaný český režisér Robert Sedláček. Ten naopak vyzdvihuje osobitý přístup k tvorbě dua Emada Burnata a Guye Davidiho: „Režiséři navíc dokazují, že drtivé síle se dá čelit i bez násilí a s obrovskou důstojností.“ Za syrový  časosběrný snímek Pět rozbitých kamer mapující ozbrojený konflikt mezi židovskými osadníky a palestinskými vesničany tak brali Cenu za nejlepší režii.

Už rok trvají v Sýrii brutální represe a záchrana obětí vyžaduje mimořádnou odvahu. I proto se humanitární společnost Člověk v tísni rozhodla udělit tradiční Cenu Homo Homini za rok 2011 podzemní síti syrských lékařů a zdravotníků Doctors Coordinate of Damascus. Na mimořádný význam ošetřovatelské mise, kdy se její pověřenci častokrát vystavují smrtelnému riziku, poukazuje i Marek Svoboda, ředitel Centra pro lidská práva a demokracii organizace Člověk v tísni: „Nemocnice pročesávají syrské bezpečnostní jednotky a svědci popisují řadu případů, kdy byli pacienti pouhých pár hodin po závažném chirurgickém zákroku odpojeni od dýchacích přístrojů a odvlečeni z postelí do vězení.“ Sošku v samotném úvodu festivalu převzal jeden z koordinátorů skupiny Muhammad Abdal Hádí.

Letošní ročník festivalu se může pochlubit také vysokou návštěvností. Během prvních osmi dní přivítal 24 603 diváků, a  to i přesto, že se oproti loňsku nepromítalo v Divadle Archa.

Svátek lidskoprávního dokumentu však zdaleka nekončí. Pestrý program z prostředí 72 různých zemí nabídne po pražské zastávce v dalších čtyřiceti městech po celé České republice. Jako každý rok budou mít návštěvníci možnost debatovat s režiséry uváděných filmů či přispět do panelové diskuse s českými odborníky i zahraničními hosty.

Andrea Šafářová

Máj se po filmovém zpracování dočkal i své divadelní podoby

Báseň Karla Hynka Máchy Máj se neodmyslitelně řadí k tradiční české poezii. Na Nové scéně Národního divadla v Praze se v pondělí 19. března uskutečnila premiéra její inscenace. 

Divadelní tvář vtiskli herci z ansámblu 420people. Za strukturou taneční choreografie stojí Václav Kuneš s Davidem Prachařem. Ti inscenaci i společně režírovali.  Hudbu složili Pavel Fajt s Ondřejem Anděrou.

Scéna během představení je jen schematická. Spoléhá se na jeviště pokryté hlínou a mělký bazén. Recitačního doprovodu se zhostil David Prachař s renomovaným divadelním režisérem Janem Kačerem.

Důležitou součástí inscenace a kulisou k přednesu byl na emoce bohatý tanec. Expresivní taneční kreace na premiéře předváděla Nataša Novotná se Zuzanou Herényiovou a Milanem Odstrčilem.

Václav Kuneš sdělil, že tímto dílem nechtěli ani tak zachytit děj básně, jako spíš její náladu a existenční pocity a otázky, které v ní Mácha obsáhl.

Soubor 420people založili Nataša Novotná s Václavem Kunešem roku 2008. Číslo 420 v názvu je součástí české telefonní předvolby, čímž chtěli zakladatelé explicitně odkázat na český původ svého divadelního uskupení.

David Mičke

Veletrh současného umění ve znamení Karla Nepraše, streetartu a projektu Big Toys

Už po jedenácté se v pražském Mánesu  koná veletrh současného umění Art Prague. Tradičně se ho kromě tuzemských galerií účastní i zahraniční z Německa, Francie, Holandska a Taiwanu, jako jsou galerie Art Traffic, Galerie Bleibtreu, RGS Gallery. Z českých umělců zde vystavují např. Karel Malich, Václav Bláha nebo Jiří Načeradský. Jako každoročně odborná porota udělí cenu umělci do 35 let.

Art Prague se v rámci rozšiřování kurátorských projektů zaměřuje na díla studentů a novou nastupující generaci umělců. Velkou část výstavy tvoří plastiky, nová média a streetart. Její součástí je i zvláštní expozice, která připomíná 10 let od úmrtí Karla Nepraše, nazvaná Škola prof. Karla Nepraše. V rámci připomínkové akce svoji práci představí absolventi sochařského ateliéru KN na Akademii výtvarného umění, kteří jsou zároveň i bývalými Neprašovými žáky. Úplnou novinkou je projekt české sochařky Alexy Koláčkové Big Toys, která se věnuje tvorbě velkoformátových keramických plastik.

Součástí veletrhu je bohatý doprovodný program: vzdělávací workshopy, komentované přehlídky, diskuse s autory děl a oblíbené Nocturno, kdy jsou výstavní prostory přístupné až do 21 hodin. V rámci projektu Big Toys si mohou účastníci vyzkoušet modelování pod dohledem Alexy Koláčkové.

Valentyna Polyakova

Sport

Hokejová extraliga zná semifinalisty, v Pardubicích rozhodlo až prodloužení

Česká pojišťovna play-off se blíží do semifinálové části. Mezi první postupující patří Bílí Tygři Liberec, kteří bez větších problémů přešli přes České Budějovice, a brněnská Kometa. Ta se postarala o zatím největší překvapení play-off, když vyřadila vítěze základní části, pražskou Spartu. Sparťané doplatili především na nízkou gólovou produkci v posledních třech zápasech série, ve kterých vstřelili vždy jen po jedné brance.

„Nenašli jsme na protivníka zbraň v předbrankovém prostoru. Neměli jsme žádné dorážky, neměli skoro žádné šance. Pokud už nějaké byly, tak je obránci Brna pochytali svou obětavostí. Nebo vynikl brankář Trvaj," ocenil útočník Sparty Petr Ton výkon brankáře Komety na serveru Hokej.cz.

Zatím nejnapínavější bitvu nabídl duel mezi Pardubicemi a Vítkovicemi. V sedmém zápase série muselo rozhodnout až prodloužení, ve kterém útočník Daniel Rákos vstřelil vítěznou branku po pouhých 55 odehraných vteřinách. Pardubice tak svému soupeři oplatily porážku z loňského semifinále.

O posledním semifinalistovi se rozhodovalo 21. března mezi Plzní a Zlínem. Oběma týmům se v sérii dařilo vyhrávat na domácím ledě. Sedmý duel hostila Plzeň a vyhrála 4:2.

Semifinálová část play-off vypukne po dvoudenní pauze, tedy v sobotu 23. března.

Vojtěch Koval

Baník na Spartě nebodoval a navíc ztratil Svěrkoše. Liberec zvítězil v Olomouci

Sparta ovládla páteční předehrávku 21. kola a porazila ostravský Baník 2:0. Po bezbrankové první půli se lídr tabulky prosadil góly Tomáše Přikryla a Léonarda Kweukeho. Úvod utkání byl poznamenán vhozením dělobuchu na hrací plochu, kde explodoval v těsné blízkosti Ladislava Krejčího.

„Viděl jsem, že z našeho sektoru něco přilétlo, ani jsem nestačil postřehnout co. Pak mi to bouchlo u ucha. Vůbec jsem to nepochopil. Lekl jsem se, zvonilo mi v uchu, ale už je to dobré,“ popisoval událost sparťanský mladík. Právě devatenáctiletý záložník měl výrazný podíl na obou trefách letenského týmu. Nejprve v 58. minutě nebezpečně pálil po spolupráci s Andrejem Keričem a dorážející Tomáš Přikryl se před odkrytou bránou nemýlil. Druhé brance ze 79. minuty předcházel Krejčího slalom mezi třemi hráči hostů. Následný pas se štěstím dopravil do sítě Kamerunec Kweuke.

Ostravský trenér Pavel Malura byl s porážkou smířený. „Ostatní soupeři na Letné také body nezískají,“ dodal mladý kouč po utkání. Litoval naopak slabé koncovky a ztráty útočníka Svěrkoše. Ostravský kanonýr si při souboji s Jakubem Brabcem bez cizího zavinění přetrhl přední křížový vaz. Svému týmu už v této sezoně k záchraně nepomůže.

Sparťanský trenér Martin Hašek viděl příčinu vítězství ve zlepšené hře během druhého poločasu: „Apelovali jsme na hráče, aby hru zjednodušili a zrychlili.“ Tým po utkání poděkoval svým fanouškům i přes potíže s pyrotechnikou. „Měl jsem radost, že jsme vyhráli a na dělobuch jsem v tu chvíli zapomněl,“ vysvětlil Hašek, proč své svěřence neodvelel bezprostředně po utkání do kabiny.

Ve čtvrtek 22. března zahájí disciplinární komise fotbalové asociace jednání o pokutě pro letenský klub. Sparta oznámila, že podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Kromě tří bezbrankových remíz nabídlo 21. kolo sobotní přestřelku Olomouce s Libercem. Za hanácký klub se poprvé od návratu z Rakouska trefil Michal Ordoš. Ani dva góly vytáhlého útočníka však Sigmě nestačily k bodovému zisku. Liberec zvítězil díky čtyřem zásahům v druhé půli, a udržel tak tříbodový odstup za vedoucí Spartou.

Výsledky 21. kola:
Bohemians 1905 – Hradec Králové 0:0, Mladá Boleslav – Příbram 2:2, Olomouc – Liberec 2:4, Dukla – Slavia 0:0, Teplice – Žižkov 0:0, Sparta – Ostrava 2:0, České Budějovice – Slovácko 2:2, Jablonec – Plzeň 0:2

Tabulka po 21. kole:
1. Sparta 49 bodů, 2. Liberec 46, 3. Plzeň 40, 4. Mladá Boleslav 38, 5. Jablonec 33, 6. Dukla 31, 7. Příbram 31, 8. Teplice 30, 9. Slovácko 27, 10. Slavia 24, 11. Hradec Králové 24, 12. České Budějovice 20, 13. Bohemians 1905 20, Olomouc (-9 bodů) 17, 15. Ostrava 15, 16. Žižkov 8

Z Letné Dominik Hejbal

Fotbalové mistrovství Evropy jednadvacítek uspořádá v roce 2015 Česká republika

Velké pocty se dostalo České republice na úterním jednání výkonného výboru UEFA v Istanbulu. Za tři roky bude pořádat „malé“ Euro, druhou největší evropskou fotbalovou akci.

Česko se o post pořadatele ucházelo už loni, a proto mělo mírnou výhodu před ostatními kandidáty. „O pořadatelství jsme hodně stáli a udělali jsme pro to maximum. Je to velký úspěch. Určitě nám pomohlo, že jsme navazovali na minulou kandidaturu," řekl pro ČTK předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

Za Českou republikou zůstaly při výběru takové země jako Portugalsko, Rusko nebo Rakousko. „Naše nabídka byla od samého začátku velmi pozitivně hodnocena, ale měli jsme opět silné konkurenty,“ shrnul šéf české kandidatury Petr Fousek, který zároveň děkoval ambasadorovi projektu, držiteli Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy za rok 2003, Pavlu Nedvědovi.

Rozpočet Eura, které se odehraje v červnu roku 2015, se odhaduje na 72 milionů korun, z nichž většinu zaplatí UEFA. Zároveň jí ale poplynou veškeré zisky z prodeje marketingových práv. Šampionát budou hostit stadiony v Praze na Letné a v Edenu, v Olomouci a v Uherském Hradišti.

Česká lvíčata se nebudou muset díky pořadatelství probíjet skrz obtížnou kvalifikaci a doplní je dalších sedm mužstev. Mají velké šance na úspěch, v roce 2000 na Slovensku brali stříbro, o dva roky později ve Švýcarsku vyhráli, v Nizozemsku v létě 2007 nepostoupili ze skupiny a loni v Dánsku skončili třetí.

Mistrovství by se zároveň mělo stát kvalifikací o postup na olympijské hry 2016 v Brazílii.

Nikola Chomátová

Počasí

Počasí

Jaro zavítalo do českých lužin a hájů. O víkendu nás překvapilo slunečné počasí, rekordních téměř 24 stupňů Celsia naměřili v Dobřichovicích u Prahy. To pravé, astronomické jaro začalo ale až v úterý, přesně v šest hodin a čtrnáct minut. Slunečného počasí si můžeme užívat ještě do soboty, kdy se zatáhne; příjemných teplot lákajících na procházku či kolečkové brusle se pak dočkáme až v druhé polovině dubna. O nadcházejícím víkendu přejde přes střední Evropu studená fronta, a tak nezbývá než se zase obléci do bund a netrpělivě očekávat příchod teplot hodných jara. Snad to tentokrát bude jaro myslet vážně. A nezapomeňte – v neděli se mění čas.

Michaela Nováková