5. dubna 2012, Carolina č. 799

události od 28. března do 4. dubna


Z domova

VV vyzvaly své ministry k rezignaci. Do úterý je čas na dohodu, jinak budou předčasné volby

Možný rozpad vládní koalice se přesouvá na 10. duben. Premiér Petr Nečas (ODS) dal totiž straně Věci veřejné, která hrozila odchodem z vlády,  čas přes Velikonoce, aby zvážila svůj další postup. Premiér nevidí v případě nedohody koaličních partnerů řešení v menšinové vládě, ale v předčasných volbách. „Na žádné stojedničky nebo stodvojky přistoupit nehodlám. Trvám na bezpečné většině ve Sněmovně,“ uvedl ve středu 4. dubna po zasedání vedení ODS.

Nejmenší koaliční strana jednala v úterý 3. dubna celý den o svém dalším setrvání ve vládě a po výkonné radě a grémiu vyzvala své ministry, aby k 1. květnu podali demisi. Pro setrvání v koalici žádala do 26. dubna splnění řady podmínek, například revizi koaliční smlouvy, obměnu kabinetu nebo setkání koaličních špiček, po němž marně volala od ledna.

Premiér ještě v úterý oznámil, že odmítá jakékoliv vydírání či ultimáta a v případě podání demise ministrů nominovaných VV už není o čem jednat. VV pak zmírnily razanci svých vyjádření a vicepremiérka Karolína Peake ani ministři Pavel Dobeš (doprava) a Kamil Jankovský (místní rozvoj) nerezignovali. Jako vstřícný krok ze strany premiéra pak vnímají Peake i předseda strany Radek John témata, na nichž se bude hledat shoda. Jednat se má o revizi vládního programu, redukci ministerstev a rozpočtových škrtech pro příští dva roky.

Podle iniciátora odchodu VV z vlády, místopředsedy strany Tomáše Jarolíma, byla pověstnou poslední kapkou minulý týden zveřejněná nahrávka, na níž někdejší členka VV Kristýna Kočí hovoří o chystaném rozkolu VV. Podílet se na něm měli i zástupci obou silnějších koaličních partnerů. Jarolím, který jako první vyzval k odchodu z vlády, řekl podle iDnes.cz:  „Buď odejdou ministři, nebo já. Pro mě to dopadne dobře v každém případě.”

Situaci komentují lídři všech parlamentních stran i prezident republiky. Do VV se ostře opřel především ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Také on označil požadavky VV za vydírání. „TOP 09 je přesvědčena, že nejen jí, ale i veřejnosti došla trpělivost s nepřijatelným politickým stylem VV," uvedl Kalousek.

Média dávají poslední krizi v koalici do souvislosti s pokračujícím soudním jednáním  s šéfem poslaneckého klubu VV Vítem Bártou a s netransparentním financováním VV.

Po uzávěrce: Jarolím oznámil, že odchází z předsednictva VV. Podle Novinek.cz se omluvil, že rozbouřil situaci na křehké politické scéně. Svého cíle prý ale dosáhl - inicioval jednání v koalici.

Ondřej Novák / redakce

Angela Merkelová v úterý zavítala do Prahy. Se studenty mluvila o budoucnosti EU

Kancléřku čekal nejdříve oběd s premiérem Petrem Nečasem a jednání o fiskálním paktu a jaderné energetice. Následovala tisková konference a přijetí u prezidenta Václava Klause. Krátkou návštěvu uzavřela Angela Merkelová přednáškou pro studenty na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Zde vystoupil i premiér Nečas, který jako základní tezi zdůraznil, že evropská integrace by měla zůstat politickým, nikoliv pouze ekonomickým projektem. Vyslovil svůj názor i na měnovou unii: „Chtějí-li mít státy mimo eurozónu jednou stejnou měnu jako Německo, musí mít také stejnou konkurenceschopnost jako Německo.“ Na závěr svého projevu také hovořil o současném směřování země. „Evropská integrace je nepochybně budoucností České republiky,“ řekl.

Merkelová hned na úvod v dobrém zavzpomínala na svou stáž v Praze, čímž si vysloužila potlesk přítomných. Otevřeně mluvila o socialismu, o kterém prohlásila, že je už překonaný. Zmínila vývoj vztahů s Francií a potřebu spolupráce s nejlidnatějšími státy světa, s Čínou a Indií. Jako základ EU určila společný trh a upozornila, že pouze otevřená Evropa přinese prosperitu. Euro označila za evropský důkaz důvěry: „Pro Německo bylo jeho přijetí výrazem ekonomické stability.“ O krizi z let 2008 a 2009 se vyjádřila jako o zátěžovém testu konkurenceschopnosti.

V poslední části hodinové přednášky zazněly dotazy z řad posluchačů. Ty zajímal mimo jiné postoj Německa vůči Česku v kontextu nedávného odmítnutí smlouvy o rozpočtové odpovědnosti. Dle Merkelové je pro Německo důležitý podpis členů eurozóny, kritiky se tudíž zúčastnění nedočkali. Celé setkání se neslo v přátelském duchu a pětihodinová návštěva kancléřky byla stvrzením dobrých vztahů mezi Českem a Německem.

Z Právnické fakulty Iva Melíšková

Kauza s odposlechy zasahuje i současné ministry

Již dva týdny domácí mediální a politická scéna žije kauzou spojenou s odposlechy  telefonních hovorů podnikatele a lobbisty Romana Janouška pořízených v roce 2007.  Po zveřejnění nahrávek, v nichž figuruje bývalý primátor Prahy Pavel Bém (ODS) a jemu podřízení úředníci (viz Carolina 798), vychází nyní najevo, že Janoušek byl v kontaktu i s agenty BIS. Nejnověji pak bylo potvrzeno, že si telefonoval i s ministry současné vlády, kteří tehdy byli ve funkcích regionálních politiků.

Sněmovní komise pro BIS si pozvala na jednání, které by se mělo uskutečnit zhruba za dva týdny, současného i bývalého premiéra Petra Nečase a Mirka Topolánka (oba ODS) kvůli únikům odposlechů telefonních hovorů Romana Janouška s vlivnými politiky, úředníky a agenty BIS. Podle předsedy Richarda Dolejše (ČSSD) si poslanci pozvali Nečase jako člověka zodpovědného za koordinaci činnosti tajných služeb. Topolánka chtějí vyslechnout kvůli jeho tvrzení, že nedostával z BIS úplné informace. Právě za jeho vlády, jak uvedl server Euro.cz, si Janoušek telefonoval s šéfem protiteroristického odboru BIS. Z nahrávek vyplývá, že oba aktéři v přátelském tónu řešili personální obsazení vedení tajných služeb. Expremiér pozvání odmítl a na adresu komise podle Novinek.cz vzkázal: „Všechno, co jsem k tomu chtěl říct, jsem již řekl v tisku. Nemám zájem, není to pro mě ani důvěryhodný, ani reprezentativní orgán, speciálně pro práci s utajovanými skutečnostmi."  Ředitel BIS Jiří Lang poslance ubezpečil, že pokud docházelo ke kontaktům jeho podřízených s Janouškem, byly předem schváleny zpravodajskou službou.

V pondělí deník Insider navíc uveřejnil získané výpisy hovorů mezi Janouškem a současnými ministry Tomášem Chalupou a Petrem Bendlem (oba ODS). Ministr životního prostředí Chalupa byl s Janouškem v živém kontaktu především 17. října 2007, kdy byl ještě starostou Prahy 6. Ve stejný den zasedalo zastupitelstvo této městské části a na programu mělo majetkové záležitosti včetně privatizace bytů. „Bohužel si už nevzpomenu, o čem přesně jsem s panem Janouškem komunikoval. Byl jsem s ním v kontaktu příležitostně. Měl zajímavé informace ze zákulisí pražské i celostátní politiky," uvedl Chalupa. Stejně tak odmítá upřesnit téma hovoru z téhož roku tehdejší hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. „Byť je to už dávno, nemůžu vyloučit, že jsme spolu s Romanem Janouškem mluvili, ale rozhodně nešlo o nějak intenzivní komunikaci."

Premiér Nečas zatím z nově zveřejněných skutečností nehodlá dělat žádné závěry. "O seznamu výpisů hovorů a SMS Romana Janouška starém pět let mi není nic známo. Nemohu tedy hodnotit jeho věrohodnost, nicméně Petra Bendla a Tomáše Chalupy se na tuto věc zeptám," prohlásil Petr Nečas pro Aktuálně.cz.

Ondřej Macka

Odboráři plánují týden protivládních protestů a spouštějí kampaň Stop vládě

Podobně jako loni v červnu i letos na jaře se odbory rozhodly vystoupit proti kabinetu Petra Nečase a spustit rozsáhlé protestní akce. Kampaň nese název Stop vládě a za své primární cíle si klade zastavení všech současných vládních reforem, demisi vlády a samozřejmě předčasné volby. Její součástí je i stejnojmenný web sloužící jako manifestace těchto požadavků a zároveň prostředek, jak veřejnost informovat o průběhu protestů.

Akce vyvrcholí 21. dubna, kdy by měla na pražském Václavském náměstí proběhnout masivní demonstrace, jejíž účast organizátoři odhadují až na 45 000 lidí. V týdnu od 16. dubna plánují odboráři, že prosytí česká i moravská města antivládními peticemi, přednáškami, veřejnými debatami o reformách apod. Jak v úterý na tiskové konferenci uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil, odboráři se v případě neúspěchu první vlny protestů nebrání ani stávce či dokonce okupaci univerzit. Jeho slova potvrdil i Lukáš Matuška z iniciativy Za svobodné vysoké školy, která se ke kampani podobně jako dalších 20 občanských spolků rovněž připojila.

A co vlastně odborům na reformách, které označují za asociální, nejvíce vadí? V první řadě je to důchodová reforma a škrty ve školském rozpočtu. Dále pak propouštění ve veřejném sektoru, zdražování energie a navyšování DPH. Zástupci odborů tvrdí, že na reformy nejvíce doplatí rodiny s malými dětmi, zdravotně postižení, nezaměstnaní a že se zásadně prohloubí chudoba.

Odboráři ale nejsou jediní, kdo se bouří. Už v polovině března zorganizovali celostátní protesty zástupci takzvané Holešovské výzvy, kteří již dříve ohlásili demonstraci na 15. dubna.

Sabine Kejlová

Apríl přinesl nejrazantnější zdravotnickou reformu za posledních 35 let

I přes protesty opozice a  nesouhlas Senátu začala 1. dubna platit druhá část zdravotnické reformy. Někteří senátoři kvůli ní dokonce v únoru podali ústavní stížnost. Vadí jim zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici, vznik Národního zdravotního informačního systému shromažďujícího data o všech pacientech a vysoké pokuty nemocnicím a lékařům za nedodržení povinností.

Mění se hlavně vztah mezi lékařem a pacientem, ale i jejich povinnosti a práva. Od 1. dubna si pacient může vybrat jakoukoliv ordinaci nebo nemocnici. Překážkou už nebude trvalé bydliště. Jediným důvodem, kdy nemocnice pacienta mohou odmítnout, je kapacita. Nově vzniká i možnost konzultace zdravotního stavu více než s jedním lékařem. Původní doktor má povinnost předat veškerou zdravotní dokumentaci. Pacient má právo vědět vše o svém zdravotním stavu a poskytovaných zdravotních službách, rovněž ale má nárok nebýt informován o svém zdravotním stavu, pokud si to přeje.

Nově se zavádí institut dříve vysloveného přání pacienta. Člověk si sám může říct, za jakých okolností chce být léčen a jak, v případě, že by za sebe nadále nemohl sám rozhodovat. Přání bude platné pět let a lze ho kdykoliv změnit. Nově má pacient také nárok na využití všech asistenčních služeb, které potřebuje. Má tedy právo na duchovního, nevidomý si s sebou může vzít vodícího psa a sluchově postižený tlumočníka. Pacient má ale také novou povinnost, musí se řídit pokyny lékaře, pokud je opakovaně poruší, lékař ho může odmítnout léčit.

Další část reformy se zabývá péčí o děti. Nově je potřeba souhlas obou rodičů v případě vážnějšího zákroku. Jedná se o transplantaci, amputaci končetin nebo jakýkoliv další zdravotnický zásah s dlouhodobými následky. Nemocnice musí umožnit rodičům pobyt s dítětem při jeho hospitalizaci.  Pojišťovny nově budou hradit dětem do sedmi měsíců očkování proti pneumokoku a dívkám ve věku 13 – 14 let očkování proti rakovině děložního čípku.

Mění se pravidla pro dárcovství. Darovat vajíčko teď mohou ženy ve věku od 18 do 35 let. Dárci spermatu se mohou stát muži od 18 do 40 let. Umělé oplodnění limituje věk 49 let a nově budou pojišťovny proplácet čtyři cykly zákroku namísto tří. Reforma upravuje i ustanovení o sterilizaci. Ženy mohou proceduru podstoupit dobrovolně od 21 let, od 18 pouze ze zdravotních důvodů a nezletilé pacientky pouze se souhlasem rodičů a prozkoumání případu komisí. Kastraci je nově možné provést až od 25 let. Mužům a sexuálním deviantům, kteří spáchali násilný sexuální trestný čin, a hrozí, že ho mohou opakovat, může být kastrace nařízená z terapeutických důvodů.

V nemocnicích se bude také sledovat bezpečnost a kvalita péče. Na základě těchto údajů vzniknou už koncem roku první oficiální žebříčky českých nemocnic.

Valentyna Polyakova

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Ivan Gašparovič menoval jednofarebnú vládu premiéra Róberta Fica

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky skladali 4. apríla ústavou predpísaný sľub a prezident Ivan Gašparovič menoval jednofarebnú vládu nového premiéra Róberta Fica. Jeho strana Smer-SD získala v predčasných parlamentných voľbách 83 zo 150 poslaneckých mandátov.

V druhej vláde Róberta Fica bude niekoľko ministrov z jeho predošlého kabinetu. Na svoje miesta sa okrem Róberta Kaliňáka (vnútro) a Mareka Maďariča (kultúra) vráti aj diplomat Miroslav Lajčák (zahraničné veci). Novinkou je prizvanie niekoľkých nestraníkov. Žene sa ušiel len jeden ministerský post. Zuzana Zvolenská si sadne na kreslo ministerky zdravotníctva.

Ministrom hospodárstva sa stal Tomáš Malatínsky, financií Peter Kažimír, práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič. Kladne je hodnotený najmä výber na post ministra spravodlivosti, ktorým sa stal nestraník Tomáš Borec, šéf Slovenskej advokátnej komory. Očakáva sa od neho najmä usporiadanie vzťahov v súdnictve, po kritizovanom šéfovaní tohto ministerstva Štefanom Harabinom z Hnutia za demokratické Slovensko. Ministrom životného prostredia  sa stal Peter Žiga, bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva, ktorého mnohí najmä pre jeho neekologickú orientovanosť, považujú za nevhodnú voľbu. Ďalej sa na ministerské posty vracajú Martin Glváč ako minister obrany a Ľubomír Jahnátek ako minister pôdohospodárstva. Ministerstvo dopravy bude viesť Ján Počiatek. Bývalý minister financí čelil podozreniam o predaji informácií pri prechode Slovenska na euro, čím finančná skupina J&T mala zarobiť stovky miliónov slovenských korún.

Smer-SD sa rozhodol vytvoriť novú funkciu ministra bez ministerstva, ktorý bude mať na starosti čerpanie eurofondov. Tento post pripadol bývalému ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnemu.

Róbert Fico sa stal premiérom už druhý krát. Prvý krát viedol vládu v rokoch 2006 až 2010. Pri skladaní sľubu v prezidentskom paláci vo svojom príhovore okrem iného povedal, že sa cíti dostatočne skúsený a pripravený. Druhá Ficova vláda však vstupuje do iných podmienok ako prvá a  čakajú ju nepopulárne úsporné opatrenia.

Veronika Lešková

Ekonomika

Vláda připravuje další úsporná opatření, důchodci se chystají do ulic

Ekonomičtí ministři se částečně shodli na úsporných opatřeních vlády pro příští rok. Růst daně z přidané hodnoty o procento na 15 a 21 % by spolu s omezením valorizace penzí měl vynést přibližně 27 miliard korun do státního rozpočtu. Konečné rozhodování týkající se podoby úsporných opatření však záleží na vládě. Celkem kabinet potřebuje ušetřit 42,4 miliardy korun. V roce 2013 počítá ministerstvo financí se schodkem rozpočtu 100 miliard korun.

Penze by se měly v příštím roce zvýšit jen o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace. Ministr financí Miroslav Kalousek k tomu dodává, že jde pouze o dočasné opatření ohraničené dobou tří let. V původním plánu měl úplné zmrazení důchodů.

„Pokud předpokládáme průměrnou výši důchodu v letošním roce 10 750 Kč, pak by podle navrhovaných změn vzrostl v příštím roce starobní důchod na zhruba 10 850 Kč, zatímco podle současných pravidel asi na 11 060 Kč,“ uvedl pro deník Právo analytik Raiffeisenbank Michal Brožek.

Rada seniorů s chystanými vládními škrty rozhodně nesouhlasí. Má za to, že s tak pomalým růstem důchodů by se velmi zhoršila životní úroveň seniorů, životní náklady jim totiž neúměrně rostou. Jejich penze jsou už tak o třetinu horší, než je evropský průměr. Organizace chystá protesty, kterými by ráda dosáhla odložení důchodové reformy na rok 2016 a zrušení stropů na odvody důchodového pojištění. O těchto krocích chce jednat s premiérem, šéfy obou komor parlamentu i s prezidentem.

Ve středu 30. května se má v Praze odehrát demonstrace proti vládním škrtům uspořádaná Radou seniorů. Pochod zamíří z náměstí Jana Palacha k sídlu vlády. „My z toho nemáme radost. Domnívám se, že když senioři musí jít do ulic, tak to není senzace, ale tragédie,“ řekl šéf Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes o chystané akci.

Poradce ministra práce a sociálních věcí Tomáš Machanec připomíná, že počet důchodců vzrůstá, tudíž se jejich penze nemohou zvyšovat tolik jako mzdy. Pernes však dodává, že si současná generace za své důchody zaplatila a vychovala také velký počet plátců.

Jana Kumherová

Na Univerzitě Karlově hovořili odborníci o dluhové krizi a o úniku z ní

Na Fakultě sociálních věd UK, konkrétně v Institutu ekonomických studií,  se 2. dubna uskutečnila debata o trvající dluhové krizi a jejích řešeních. Debaty se zúčastnila Lenka Pítrová, ředitelka odboru koncepčního a institucionálního na Úřadu vlády ČR, který připravuje materiály a podklady pro jednání v rámci institucí a orgánů EU. Dále vystoupil Ivo Šlosarčík, vyučující Institutu mezinárodních studií FSV UK, a  také Jan Bureš,  hlavní ekonom společnosti ERA Poštovní spořitelna.

Jako první si vzala slovo Lenka Pítrová, jež přiblížila koncepci opatření EU proti obecnému zadlužování. Hlavním bodem její promluvy byla záležitost fiskální úmluvy EU, k níž se ČR
nepřipojila. Navzdory odmítavému stanovisku vláda fiskální disciplínu podporuje. Navíc se může k úmluvě kdykoliv v budoucnu připojit, tudíž tím neblokuje schvalování smlouvy.

Ivo Šlosarčík naproti informační úvodní části sezení ostře komentoval nastalou situaci: „Evropští státníci si nalhávali, že se nic neděje a že EU sama o sobě je výborný nástroj na potlačování krizí, nicméně poté přišlo vystřízlivění v podobě řeckého šoku.“ Ve svém příspěvku také zpochybnil formu současných pokusů usilujících o finanční ozdravení a stabilizaci. EU si podle něj musí položit otázku, zda fiskální smlouva není sama o sobě zbytečným opatřením a jestli by nebylo vhodnější zpřísnit, popřípadě zavést určitá regulační pravidla v zažitých právních strukturách.

Ekonom Jan Bureš shrnul současnou ekonomickou situaci v Evropě a doplnil ji vlastním pohledem obsahujícím poznatky k eventuálnímu řešení. Vyjádřil se ve smyslu, že akutní rizika krize jsou již zažehnána, ale po vzoru Iva Šlosarčíka vyslovil skepsi vůči současnému způsobu antidluhové politiky EU. „Rozpočtový bič je potřeba, ale je těžké odhadnout, jestli fiskální úmluvou podmíněné rozpočtové restrikce u periferních ekonomik EU neomezí produktivitu," řekl. Fiskální smlouvu označil za triviální nástroj, který se bezhlavě snaží aplikovat univerzální pravidla pro všechny členské země, ale nepočítá s jejich hospodářskými odlišnostmi. Tím narazil na příklad Španělska, jež se přes relativně nízký veřejný dluh zmítá v krizi a hrozí mu, že svým osudem napodobí Řecko.

Debata víceméně dospěla ke konsensu, že současná fiskální úmluva EU není zjevně to pravé ořechové a že by evropští státníci měli nad řešeními dluhové krize více popřemýšlet. Tím přednášející nepřímo ocenili odmítavý postoj ČR k dané dohodě.

Z IES David Mičke

Kultura

Magnesia Litera 2012: Knihou roku je Lucemburská zahrada

Magnesia Litera je české literární ocenění, které každoročně uděluje Sdružení Litera.
Odborná porota letos vybírala z rekordního počtu 325 přihlášených knih, celkem bylo nominováno 24 titulů v sedmi soutěžních kategoriích. O držitelích cen rozhodl třísetčlenný sbor hlasujících. Nejlepší knižní tituly minulého roku byly 4. dubna večer již po jedenácté vyhlášeny na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Hlavní cenu Magnesia Litera - Knihu roku 2012 získal Michal Ajvaz za novelu Lucemburská zahrada, kterou loni vydalo Druhé město. Ajvaz patří mezi filozoficky zaměřené české literáty, je proslulý pro svou schopnost barvitého líčení exotických prostředí. Lucemburská zahrada líčí příběh pařížského učitele Paula, který omylem zadá do vyhledávače jiné slovo, než zamýšlel. Dostane se tak do světa fantasy a prožije neobvyklé dobrodružství.

Cenu za prózu získal Marek Šindelka za soubor povídek Zůstaňte s námi, jejichž společným tématem je komunikace, prázdnota každodenních hovorů a samota. Literu za poezii obdržel Radek Fridrich za sbírku Krooa krooa z prostředí severočeských Sudet. Cenu za knihu pro děti a mládež si odnesl Radek Malý za dílo Listonoš vítr. V kategorii literatury faktu porotci vybrali jako nejlepší titul Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 od Jiřího Knapíka a Martina France. Jako nakladatelský čin roku byla vyzdvižena edice Souostroví Gulag Alexandra Solženicyna (vydala Academia). Literu za překladovou knihu získal titul Irene Némirovské Francouzská suita, který přeložila Helena Beguivinová. Objevem roku se stal Štěpán Hulík s knihou Kinematografie zapomnění, která zachycuje změny nastalé po srpnu 1968 v československém filmu na proměnách Filmového studia Barrandov. Cenu čtenářů dostaly Nové povídky Zdeňka Svěráka.

Udělování cen Magnesie Litery moderovala v přímém přenosu České televize herečka Aňa Geislerová. Mezi hosty se objevila například německá spisovatelka Herta Müllerová, která je nositelkou Nobelovy ceny.

Eliška Junková

Noc s Andersenem poodhalila tajemství O chlapci, který spadl z nebe

Uložit ratolesti ke spánku ihned po Večerníčku? Toto pravidlo si 30. březnový večer směla řada rodičů s klidným svědomím dovolit porušit. Již podvanácté se totiž na více než 1 100 místech naší planety uskutečnil noční výlet do říše pohádek s příznačným názvem Noc s Andersenem, který svou účastí podpořilo na 60 tisíc čtenářů.

Tahákem letošního knižního maratonu se stala „degustační“ kapitola z knihy O chlapci, který spadl z nebe spisovatelky Petry Braunové. Za náročné ponocování a čtení pohádek si děti mohly dokonce odnést speciální pohlednici s ilustrací výtvarníka Tomáše Řízka. Ta spolu s dalšími doplní o Vánocích vycházející pohádkový titul. Individuálním programem také organizátoři připomněli sté výročí narození ilustrátora a průkopníka animovaného filmu Jiřího Trnky, mimo jiné vůbec prvního držitele Medaile Hanse Christiana Andersena v české historii.

Fantazii však zavedli dětští účastníci i do prostředí zcela známých. Příběhy Cínového vojáčka, Sněhové královny či Pastýřky a kominíčka si měli možnost osvěžit nejen vlastní četbou, ale i formou hlasitého předčítání. Ve stovkách knihoven, škol, dětských domovů, domů dětí, občanských sdružení či pionýrských a skautských kluboven se tak na „vypravěčské židli“ vystřídala řada spisovatelů, ilustrátorů, zastupitelů či herců. Společně pak na mnoha místech ve světě pomohli zasadit pohádkový strom (Andersenův pohádkovník – Fabularius Anderseni).

Akci na podporu rozvoje četby u mladistvých již tradičně pořádá Klub dětských knihoven SKIP ČR. Kořeny tohoto neoficiálního svátku dětské knihy sahají do roku 2000, kdy se na dvacet ratolestí sešlo v uherskohradišťské knihovně za účelem nočního pohádkového dobrodružství. Mezinárodního rázu událost nabyla o tři roky později se začleněním Slovenska a Polska. Do projektu se pravidelně zapojují i České školy bez hranic v Londýně, Paříži, Ženevě, Berlíně, v Sydney nebo třeba v americkém Baltimoru.

Andrea Šafářová

Čtěme dětem aspoň 20 minut denně, vzkazují české osobnosti

Koberec a pišingrové drobečky. Tak se jmenovala pohádka, kterou přivítaly české osobnosti sál plný malých dětí. V dětském centru Sloníkov v pražském obchodním centru Galerie Butovice se totiž  na apríla konalo pohádkové čtení v rámci projektu Celé Česko čte dětem.

„Máma mi kdysi hodně četla a já si na to pamatuji – je to moc fajn, protože pak budete muset číst sami. Takže využijte toho, když vám někdo bude číst,“ uvítala děti Kateřina Hrachovcová. Spolu s dalšími herci a zpěváky, např. Vladimírem Čechem, Petrou Černockou a Jiřím Krampolem pak přečetla pohádku od Miloše Macourka. Vyprávění o strastech létajícího koberce nepozorné obecenstvo příliš k židli nepřikovalo, dětské centrum totiž nabízelo pro malé posluchače lákavé skluzavky, trampolíny a další atrakce.

Koordinátorka projektu Iveta Houšková však mířila hlavně na přítomné rodiče: „Čtěte dětem aspoň 20 minut denně - podpoříte tak jejich myšlení, představivost a vybudujete u nich potřebný návyk ke čtení.“ Celé Česko čte dětem pořádá po republice různá setkání, na kterých dospělí vyprávějí dětem příběhy. Společné čtení nepodporuje jen zdravý emocionální růst dítěte, ale posiluje i vazby v rodině. Projekt podporuje mnoho českých osobností, v minulosti předčítali i Václav Havel, Olga Sommerová, Aneta Langerová nebo Barbora Špotáková.

Na nedělním předčítání se také křtila hymna dětského centra Sloníkov, které funguje od prosince loňského roku. Nazpívala ji Eva Skalická, která spolu s Petrem Jančaříkem neziskovou akci moderovala. Dětským šampaňským pak cédéčko polila devítiletá Diana Kalashová, účastnice finále soutěže Československo má talent. Odpoledne pokračovalo zábavou pro děti s klaunkou Leontýnkou a klaunem Mirečkem.

Na společném čtení si dávají záležet jak známé osobnosti, tak i běžní návštěvníci akce. „Při čtení často měním hlasy, což se dětem líbí. Když čteme Macha a Šebestovou, kde je těch hlasů velmi hodně, tak jsem do deseti minut zadýchaná,“ říká maminka pětileté Natálky Petra Kotrčová. Spoluorganizátorka a zpěvačka Eva Skalická čte svým dvěma dětem také pravidelně: „Jeden den v týdnu  máme vždy vyhrazený na čtení. Oblíbené jsou hlavně české pohádky - Pejsek a kočička, Bob a Bobek, Krteček.“ Obě se shodují, že se v dnešní hektické době méně čte. Děti mají příliš mnoho jiných podnětů a, jak říká další z návštěvníků Martin Buroň, je to i o rodičích: „Pro rodiče je pohodlnější, když děti posadí před televizi, než když si s nimi mají sednout nad knihou.“

Z Galerie Butovice Thuong Ly Nguyenová

V Grand Prix Febiofestu triumfoval Hodný syn, cenu Kristián převzala Agnieszka Holland

První místo v sekci Nová Evropa a finanční ocenění si do rodného Finska odváží režisérka Zaida Bergroth a scénárista Jan Forsström za snímek Hodný syn. Bergroth ocenění přisuzuje velkou důležitost: „Myslím, že výhra nám může přinejmenším usnadnit cestu do českých kin.“ K České republice a její kinematografii má vítězka Grand Prix Febiofestu blízký vztah, protože zde studovala a svůj první krátký film natočila právě v Čechách. Na závěrečné tiskové konferenci zavzpomínala na setkání s Jiřím Menzelem a vyjádřila obdiv Miroslavu Ondříčkovi. Porota na vítězném snímku, který byl celý natočen na digitální fotoaparáty, ocenila, že „jde o neobvyklý příběh, který vyslovuje něco podstatného o dnešní době“ a „dokázal zkombinovat vážné téma s humorem.“

Ocenění Kristián za přínos světové kinematografii převzala z rukou Dagmar Havlové polsko-francouzská režisérka Agniezska Holland. V rámci závěrečného večera mohli diváci zhlédnout její nejnovější film V temnotách, jenž se dočkal i nominace na cenu Americké akademie filmového umění Oscar. Francouzská filmařka polského původu pracuje v současnosti na natáčení trojdílného filmu o Janu Palachovi Hořící keř.

Pražskou část festivalu si nenechalo ujít 61 tisíc lidí, kteří zhlédli 182 filmů a měli možnost se setkat s více než třicítkou významných zahraničních osobností. Mezi návštěvníky vzbudil velký zájem i seminář Kauza Císařův pekař s Jiřím Krejčíkem, který měl jeden z nejslavnějších českých filmů původně režírovat, ale nakonec jej na režisérské stoličce nahradil Martin Frič. „Pro většinu diváků to musel být největší zážitek, jaký jsme jim mohli nabídnout. On sám (Krejčík) to označil za svoji nejspíš poslední retrospektivu. Diváci akci vnímali velice emotivně, mohli s ním bezprostředně diskutovat, a protože Jiří Krejčík je k diskusím jako stvořený, nejspíš si užily obě strany,“ přidává svůj postřeh k semináři Fero Fenič, ředitel Febiofestu.

Jubilejní 20. ročník Febiofestu by ale podle Feniče měl být „vyvrcholením jedné etapy“. „Rád bych, aby se příští rok na závěrečném večeru objevily hvězdy z minulých let a přál bych si, aby se slavnostní zakončení vysílalo v přímém přenosu. Abychom ostatní festivaly inspirovali, abychom ukázali, že se to dá pojmout jinak, neformálně, zajímavěji. Samozřejmě je to spojené s velkými náklady, ale splnil bych si tak svůj sen,“ naznačuje plány pro příští ročník ředitel největšího pražského filmového festivalu.

Z Prahy se festival přesune postupně do Liberce, Hradce Králové, Pardubic, Českých Budějovic, Brna a Ostravy v podobě dvoudenních projekcí nazvaných Regionální ozvěny. Ve čtvrtek 29. března zároveň odstartoval slovenský Febiofest.

Z pražského multikina Cinestar Anděl Vojtěch Heřmánek

Lang Lang podruhé v Praze, tentokrát na Hradě

Španělský sál Pražského hradu se tuto sobotu zcela zaplnil lidmi, kteří si přišli poslechnout jednoho z nejslavnějších klasických pianistů současnosti, Lang Langa. Umělec pocházející z Číny s neobyčejně rychlými prsty zde vystoupil jako host donátorského galavečera Dvořákovy Prahy.

Koncert, který přenášely Český rozhlas i Česká televize, byl spojen s předávání ceny Antonína Dvořáka pro rok 2012. Získala ji sopranistka Ludmila Dvořáková, kterou tak porotci ocenili za její celoživotní přínos v oblasti propagace a popularizace české klasické hudby doma i v zahraničí.

Program umělce se skládal ze skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Franze Schuberta a Fryderyka Chopina. Lang je jedním z prvních asijských pianistů, kteří hrají díla evropských skladatelů.

Během večera zazněla Bachova Partita č. 1 B dur, Schubertova Sonáta B a také interpretace všech Chopinových 12 etud op. 25. Přízeň posluchačů si Lang nejenom v Praze, ale i na celém světě získal převážně svým energickým vystupováním spojeným s precizní technikou hry na klavír.

Lang Lang se věnuje hudbě již odmalička. Když oslavil třetí narozeniny, naučil se hrát na klavír. V pěti letech získal svou první zkušenost hraní před publikem a o čtyři roky později, již jako student Ústřední hudební konzervatoře v Pekingu, vyhrál první cenu na Čajkovského mezinárodní soutěži mladých hudebníků. Mladík začal vystupovat a jeho životní příležitost přišla spolu s jeho sedmnáctým rokem, kdy na významném koncertu v rámci festivalu Ravinia zahrál se Symfonickým orchestrem Chicago koncert od Čajkovského. Oslnil, a jeho kariéra stoupá stále vzhůru. Koncertoval v nejrůznějších koutech planety a naposledy vystoupil v londýnské Royal Albert Hall. V roce 2007 byl nominován na cenu Grammy, a stal se tak prvním čínským umělcem, který získal nominaci za nejlepší instrumentální sólové vystoupení.

Michaela Nováková

Sport

Brněnská Kometa postoupila do finále, čekají ji Pardubice

Kometa Brno má našlápnuto k titulu. Po vítězi Prezidenstkého poháru, pražské Spartě, se jí podařilo vyřadit i Plzeň, druhé nejúspěšnější družstvo základní části hokejové extraligy, a po 41 letech postoupila do finále play-off.

Jako osmý tým po dlouhodobé části soutěže museli Brněnští o play-off bojovat v předkole, kde hladce přešli přes kladenské Rytíře. Ve čtvrtfinálovém duelu se Spartou Kometa překvapila, když Pražany vyřadila jasným poměrem 4:2. Stejně přesvědčivě si nyní poradila s plzeňskými Indiány, když v sérii zvítězila 4:1.

„Byla to velmi náročná série, výsledek 4:1 trošku zkresluje. Věděli jsme, že to v pátém utkání nebude nic jednoduchého,“ přiznává útočník Brna Radek Dlouhý. Postup do finále mohl být historickou událostí pro obě družstva. Plzeň naposledy a jedinkrát bojovala o titul před 20 lety.

„Několik let po sobě nám to nevychází. Nevím, co je příčinou. Když chytají gólmani, my nedáváme góly. Když už je dáváme, tak se zase nedaří brankářům. Nescházejí se nám tyhle věci tak, jak by měly," zalitoval kapitán Plzně Martin Straka pro server Hokej.cz.

Brněnská Kometa má nyní šanci získat titul po dlouhých 46 letech. Jejím soupeřem ve finálové sérii budou hokejisté Pardubic. Těm se podařilo udolat Bílé Tygry Liberec poměrem 4:2 na zápasy. Rozhodujícím momentem série bylo vítězství Pardubic 8:1 v pátém zápase. Pardubice tak získaly vedení 3:2 na zápasy a Bílí Tygři pak nastoupili do dalšího zápasu znatelně psychicky otřeseni. Přesto se rozhodně nevzdávali. Za stavu 0:3 po druhé třetině dokázali zabrat a vítězství nebo alespoň prodloužení jim uniklo o vlásek.

„Na konci jsme si to zbytečně zkomplikovali. Naštěstí se nám to podařilo dotáhnout do vítězného konce. Kdybychom inkasovali další branku, mohlo by to dopadnout všelijak," uvědomuje si pardubický kapitán Petr Koukal.

Finálová série začne na velikonoční pondělí v pardubické ČEZ Aréně.

Vojtěch Koval

Sparta nevyužila šance a prohrála s Příbramí. Do čela jde Liberec

Fotbalová Gambrinus liga má po 23. kole nového lídra. Zaváhání Sparty využil Liberec, který po vítězství na hřišti pražské Dukly vede o dva body. Klíčový duel v boji o titul má na programu už příští kolo. Vedoucí Slovan Liberec v něm v sobotu na svém hřišti přivítá pražskou Spartu.

Sparta měla v první dubnový den po většinu utkání navrch. „Nevím, co k takovému utkání říci. Místo abychom v desáté minutě vedli 2:0, tak jsme prohráli,“ těžko hledal vysvětlení obránce Jiří Jarošík. Ujala se až v 38. minutě šance Příbrami. Po Kušnírově ztrátě a následném centru Lukáše Pleška uklidil míč do sítě patou Martin Šlapák. „Ondra Kušnír vyvážel míč, dal si ho moc daleko a propadl v prostoru. Projevuje se na něm, že byl více než půl roku zraněný,“ omlouval chybu trenér Sparty Martin Hašek. „Šel jsem do toho s tím, že dám gól a bylo mi jedno jak. Že to bylo patičkou, je už něco navíc,“ popsal situaci příbramský střelec.

Sparta i ve druhé půli marně usilovala o vyrovnání. „O poločase jsme se museli připravovat na to, že budeme chtít otočit s rizikem, že jeden využitý protiútok hostů nás dostává do kritické situace,“ poodhalil poločasovou debatu ve sparťanské kabině trenér Hašek.

„Druhý gól byla shoda nepříznivých okolností. Míč se třikrát za sebou odrazil takovým způsobem, že změnil směr. Dostal se za Ondru Kušníra, Tomáš Vaclík ho měl téměř v ruce. Vždycky nám chybělo 10 centimetrů,“ popisoval trenér Letenských trefu Zdeňka Koukala.
„Já tomu ještě teď nemohu věřit. Ani nevím, jestli jsem vůbec někdy takový zápas hrál,“ dodal po utkání sparťanský kapitán Marek Matějovský. Zato příbramský trenér David Vavruška jeden příklad ze své kariéry našel. „Jako trenér dorostu Teplic tady na Spartě proti ročníku 92. Tehdy jsme také vyhráli 2:0,“ vzpomněl si.

Prohry Sparty využil v boji o titul liberecký Slovan. Na hřišti ligového nováčka pražské Dukly se ujal vedení už v páté minutě brankou Emila Rilkeho. V 75. minutě zvýšil na dvoubrankový rozdíl Jiří Štajner. Utkání vyvedl z poklidného dohrávání v 84. minutě Miroslav Podrazký, který skóroval z přímého kopu. Vzápětí dokonce mohlo přijít vyrovnání, ale slovenský útočník Ivan Lieatava v těsné blízkosti z otočky neprostřelil libereckého brankáře Davida Bičíka.

Napínavý zápas byl k vidění i na opačném pólu tabulky mezi Bohemians 1905 a Viktorií Žižkov. Malé pražské derby nakonec přes nepříznivý vývoj ovládla žižkovská Viktorie.

Výsledky 23. kola: Sparta – Příbram 0:2, Olomouc – Slavia 1:0, Jablonec – Slovácko 1:0, Bohemians 1905 – Žižkov 1:2, Dukla – Liberec 1:2, Ostrava – Plzeň 2:3, České Budějovice – Hradec Králové 1:0, Mladá Boleslav – Teplice 0:1

Tabulka: 1. Liberec 52 bodů, 2. Sparta 50, 3. Plzeň 46, 4. Mladá Boleslav 38, 5. Jablonec 36, 6. Teplice 36, 7. Příbram 35, 8. Dukla 32, 9. Slovácko 30, 10. Hradec Králové 27, 11. Slavia 25, 12. České Budějovice 23, 13. Olomouc 20, 14. Bohemians 1905 20, 15. Ostrava 15, 16. Žižkov 14.

Z Letné Dominik Hejbal

Počasí

Počasí

Březen, za kamna vlezem. Duben, ještě tam budem. Začátek dubna nám přinesl potvrzení známé pranostiky i opravdu aprílové počasí. Zatímco během minulého týdne mrholilo a padal sníh s deštěm, následovalo jarní slunečné počasí, kdy odpolední maxima rostla i přes 20°C. V nadcházejících dnech se budou teploty pohybovat mezi 9 a 13°C, s blížícími se Velikonocemi se má ještě více ochlazovat.

Eliška Junková